Close
Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 127
  1. #41
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    19-11-2008
    Vendndodhja
    Postime
    597
    Citim Postuar më parë nga nezir2007 Lexo Postimin
    Kjo është e saktë.
    Kjo eshte shume e pa sakte !

    Pali as Jezusin, e as Shqiptaret si njohi.

    Pali vet ishte turk, jo ai, jo kushe e formoi krishterizmin ? Veq mos me thuaj Jezus Krishti se q'at here e kelb krejt !

  2. #42
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    15-04-2003
    Vendndodhja
    Ne Kete Univers
    Postime
    147
    Hajde muhabet ballkanasish hajde tamam TIPIK ballkanas,e lagu se lagu,jo me the jo te thashe,jo e mban mend jo se mban mend,.............
    Tema ka qellim tjeter me duket,asnje argument nuk eshte sjelle qe nga shkrimi qe ka bere ajo Cupa,vetem Budallalleqe.
    Qe krishterimi ka ardhur spontanisht ne Iliri,nga sa kam lexuar eshte i vertete,dhe nuk ka ardhur as me dhune e as me pare.
    Pastaj Chyn Islamizmi ketu se kuptoj,kur historikisht eshte rreth 400-460(nqs jam ok) vjet mbrapa shpalljes se krishterimit,pra del Djali me i madh se Babai??
    pastaj ka dhe fe te tjera qe jane me te vjetra ose pretendohet qe jane te tille,se krishterimi.
    Pra pse Iliret nuk perqafuan Fete me te vjetra se Krishterimi???
    si perfundim urime asaj cupes per shkrimin dhe faktet.
    Tung.

  3. #43
    Prenku i Dalmatëve
    Anëtarësuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Në dritën fosforike që lëshojnë varrezat gjatë natës
    Postime
    1,008
    Qe krishterimi ka ardhur spontanisht ne Iliri,nga sa kam lexuar eshte i vertete,dhe nuk ka ardhur as me dhune e as me pare.
    Përralla me mbret.

  4. #44
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,453
    Postimet në Bllog
    1

    Gjithçka e qarte

    Tema eshte e qarte, por eshte pak provokative, pasi tregon te historine e Krishtere te Shqiperise. Pra edhe pergjigja nga ana ime nuk deshiroj te konsiderohet si shkelje e tolerances fetare. Ndryshe perse u hap tema? Çfare qellimi ka?
    Keshtu qe i lutem forumit te mos me fshije mesazhin, siç ka vepruar ne Komunitetin Musliman dhe Bektashi, gjoja ne emern te tolerances fetare.
    Pra...eshte e qarte. Rrenjet e shqiptareve jane ne Krishterim. Dallget e mevonshme te historise qe jane perplasur mbi keto troje, kane lene gjurmet e tyre te dhimbshme,debime,konvertime etj.
    Ne shqiptaret duhet te nxjerrim mesime nga historia. Muslimanizmi, bektashizmi etj., jane te huaj per shqiptaret. Ato jane imponuar.
    Ka ardhur koha qe te kthehemi ne fene e te pareve, e cila, duhet pranuar se ka qene Krishterimi Orthodhoks.
    Ju lutem edhe nje here te mos ma merrni per propagande te rendomte, por per nje realitet historik i cili duhet te vihet ne vendin e vet.Te gjithe duhet te gjejne veten e vet. Kthimi ne Krishterim eshte nje detyre e Shenjte per çdo shqiptar kudo qofte,ne Shqiperi,Kosove, apo diaspore.
    Per kete, i sugjeroj shqiptareve te drejtohen ne Kishen Orthodhokse, ku do te ndriçohen me driten e KRISHTIT dhe do te pagezohen. Nese bejme kete do te marrim hir mbi hir,dhe dote bekohemi ne, femijet tane, brez pas brezi dhe do te jemite shpetuar.
    Pershendetje!

  5. #45
    Prenku i Dalmatëve
    Anëtarësuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Në dritën fosforike që lëshojnë varrezat gjatë natës
    Postime
    1,008
    Pra...eshte e qarte. Rrenjet e shqiptareve jane ne Krishterim. Dallget e mevonshme te historise qe jane perplasur mbi keto troje, kane lene gjurmet e tyre te dhimbshme,debime,konvertime etj.
    Kjo është fyerja më e madhe që mund t'i bëhet kombit shqiptar.

    Rrënjët tona nuk janë në krishterim, madje kjo është fraza më palidhje e më pakuptim që kam dëgjuar ndonjëherë.

    Rrënjët tona janë tek të parët tanë pellazgët, ilirët. Vonë, shumë vonë ka ardh krishterimi. Madje jo atëherë kur mendohet të ketë ardhur por shumë më vonë.

    Keni mbushur mediat me përralla të kota se si Shën Pali erdhi në trojet tona ndërkohë që nuk ka qenë kurrë në treojet tona.

    Llomotisni se si krishterimin e pranuam që në shekullin e I pas K. ndërkohë që në shekullin 4 pas K. (pra ende 4 shekuj më vonë) të parët tanë gdhendën këtë altar për perëndeshën Thana:

    Emri:  vidasi%20e%20thana.JPG

Shikime: 5292

Madhësia:  20.9 KB

  6. #46
    Prenku i Dalmatëve
    Anëtarësuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Në dritën fosforike që lëshojnë varrezat gjatë natës
    Postime
    1,008
    Muslimanizmi, bektashizmi etj., jane te huaj per shqiptaret. Ato jane imponuar.
    Bektashizmi, si u imponua? Unë di që bektashianët përndiqeshin nga Sulltani.

  7. #47
    Prenku i Dalmatëve
    Anëtarësuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Në dritën fosforike që lëshojnë varrezat gjatë natës
    Postime
    1,008
    Ka ardhur koha qe te kthehemi ne fene e te pareve, e cila, duhet pranuar se ka qene Krishterimi Orthodhoks.
    Ju lutem edhe nje here te mos ma merrni per propagande te rendomte, por per nje realitet historik i cili duhet te vihet ne vendin e vet.
    E pse Krishterimi ortodoks? Përse të ndalemi pikërisht në periudhën bizantine? Nuk ekzistonim më herët ne si popull?

    I bie të të kthehemi në paganizëm, poqese do të kthehemi në fenë e të parëve.

  8. #48
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,453
    Postimet në Bllog
    1

    Paganizmi nuk eshte fe

    O njeri! Duhet te te shpjegoj se paganizmi nuk eshte fe. Ajo eshte thjesht idhujtari,pra genjeshter.Feja e te pareve tane ka qene Krishterimi Orthodhoks.

  9. #49
    Prenku i Dalmatëve
    Anëtarësuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Në dritën fosforike që lëshojnë varrezat gjatë natës
    Postime
    1,008
    O njeri! Duhet te te shpjegoj se paganizmi nuk eshte fe. Ajo eshte thjesht idhujtari,pra genjeshter.Feja e te pareve tane ka qene Krishterimi Orthodhoks.
    Atëherë përgjigju në njërën nga pyetjet:

    1. Çka është feja?
    2. Cili është përkufizimi i fesë?
    3. Çfarë elementesh duhet të ketë që të quhet fe?

    Sa interesant janë robtë, "vetëm feja ime është fe", fetë tjera "nuk janë fe". Keni dëgjuar ndonjëherë kshtu?

  10. #50
    i/e regjistruar Maska e Raim
    Anëtarësuar
    09-11-2007
    Postime
    473
    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    O njeri! Duhet te te shpjegoj se paganizmi nuk eshte fe. Ajo eshte thjesht idhujtari,pra genjeshter.Feja e te pareve tane ka qene Krishterimi Orthodhoks.
    Njeher thoni te kethehemi ne fene e te pareve tane, e pastaj ajo fe na qenka orthodosizmi, jo flm shume nese ti ke gjet shpetimin ne at fe mbaje.

    Falenderoj Allahun xh.sh qe me beri musliman e cila fe eshte e vetmja e pranuar te Allahu xh.sh.

    Kur idhujtaret kan kerkuar nga Muhamedi a.s te heke dore nga Islami duke i ofruar gjithcka ai eshte pergjigjur; " Edhe sikur te kisha diellin ne doren e djatht e henen ne doren e majt nuk do pranoja"

  11. #51
    Follow the Light Maska e presHeva-Lee
    Anëtarësuar
    24-11-2008
    Vendndodhja
    toka e shqiponjave
    Postime
    1,019
    pash familjen a jeni ju normal qfar propagande esht kjo feja e te pareve tan a?! kush po thot qe feja e te pareve tan esht krishterimi a. hec more mos keni pi naj tym jeni tu pa ondrra me aeroplan . me bo me kqyr feja e te parve tan del firifiuuufiuu edhe mos me thoni qe krishterizmi nuk e ka prejardhjen nga lindja lol
    Krenohem qi jom Shqyptar e Musliman

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e AGREPI_25
    Anëtarësuar
    24-01-2009
    Postime
    234
    Citim Postuar më parë nga Raim Lexo Postimin
    Njeher thoni te kethehemi ne fene e te pareve tane, e pastaj ajo fe na qenka orthodosizmi, jo flm shume nese ti ke gjet shpetimin ne at fe mbaje.

    Falenderoj Allahun xh.sh qe me beri musliman e cila fe eshte e vetmja e pranuar te Allahu xh.sh.

    Kur idhujtaret kan kerkuar nga Muhamedi a.s te heke dore nga Islami duke i ofruar gjithcka ai eshte pergjigjur; " Edhe sikur te kisha diellin ne doren e djatht e henen ne doren e majt nuk do pranoja"

    Si nuk po ke turp per cdo dit rrin e flet marrina kot edhe rrena

    Tash shkon e thue se e vetmja fe e pranueme te Zoti ashte feja isloamame

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e Raim
    Anëtarësuar
    09-11-2007
    Postime
    473
    Citim Postuar më parë nga AGREPI_25 Lexo Postimin
    Si nuk po ke turp per cdo dit rrin e flet marrina kot edhe rrena

    Tash shkon e thue se e vetmja fe e pranueme te Zoti ashte feja isloamame
    Gjeji te gjitha postimet e mia ku ti me akuzon se kam genjyer, dhe me trego te kunderten por me argumenta.

    Une nuk i takoj nje feje qe nuk dij ta mbroj, dhe asnjeher nuk kam bere propagand per Islamin por e kam mbrojt me argumenta.

    3:19.
    Feja e pranueshme tek All-llahu është islami, e atyre që është dhënë libri, pasi mësuam për të vërtetën, vetëm nga zilia mes vete kundërshtuan. E kush mohon argumentet e All-llahut, le ta dijë se All-llahu shpejt do t'I jape llogarinë.

  14. #54
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Në shkrimet e juaja po shoh një nervozizëm që shkaktohet nga mungesa e paganizmit ilir.

  15. #55
    i/e regjistruar Maska e Takuli
    Anëtarësuar
    24-02-2009
    Postime
    27
    Citim Postuar më parë nga presHeva-Lee Lexo Postimin
    pash familjen a jeni ju normal qfar propagande esht kjo feja e te pareve tan a?! kush po thot qe feja e te pareve tan esht krishterimi a. hec more mos keni pi naj tym jeni tu pa ondrra me aeroplan . me bo me kqyr feja e te parve tan del firifiuuufiuu edhe mos me thoni qe krishterizmi nuk e ka prejardhjen nga lindja lol

    Endrra nuk po shef askush por ket e tregon Hostorija qe feja e par qe kishte populli shqiptar ka qen ajo Katolike kur flasim per Fe ktu. Ti ndihesh mir qe je musliman Turko-Arab me fe, me vjen keq edhe ju Presheva keni mbetur nen Sundimin Serb sikurse Shqiptaret nga Maqednija thuja jeni te njejt ne mendime. Me shum e adhuroni Turkun dhe Arabin se Evropen Total Gabim e keni jetoni ne Evrop kurse me mënd jeni ne Arabi nuk shkon dhe nuk do perparoni me kto mënd kurr.
    Vetem nje gje mund ta them perderisa Fyeni nen Terezen dhe Skenderbeun juve askush nok do ju perkrah as qe do ta keni.
    Ju dhasht zoti mend dhe shkoll me ket mund t earrini se me fe muslimane jeni dhe do jeni me shekuj mbrapa.

  16. #56
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-07-2008
    Postime
    285
    Po per Zotin feja e tparve tone ishte Katolicizmi, edhe po shihet se po eshte , po dhashte Zoti edhe te jete edhe per te ardhmen, vetem per te plase nga inati islami me klyshte e vete.
    Valla berdhogu I krejt botes eshte ne Preshevare dhe te Maqedonise, kurre nuk gabon nese e mendon dhe e thu nje kso gjeje.Ata ma shume e deshten shkaun se sa Bashkimin me Kosove…

  17. #57
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    A ka mundesi dikush te me ndihmoje se cka thote plaku ne video.. Jo ky burri nga prishtina por ai fshatari? Po flitet per nje kishe nga koha e Ilireve ne Kosove..
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  18. #58
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  19. #59
    i/e regjistruar Maska e extreme
    Anëtarësuar
    29-04-2005
    Postime
    1,272
    tash se fundmi ne fshatin boletin te mitrovices jan gjetur vareza ilire dhe eshte gjetur temeli i nje kishe ilire per me shum informacione do ju njoftoj po sa te mar edhe vet .
    We are all Aliens

  20. #60
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-07-2008
    Postime
    285
    Eshte shume e vertete dhe e pakontestuar se Shqipetaret e kishin Krishterizmin, besoj se edhe sot e kane por edhe eshte nje e ardhme ne kete fe.Ata jane te identifikuar edhe ne OKB por edhe ne organizatat tjera nderkombetare si Krishtere, I vetmi shtet qe ekziston me ne thellesi te Europes si muslimane eshte Bosnja e cila me nuk eshte shtet ne kuptimin e vertet po eshte nje konglomerat shtetesh qe kane kriju nje federate te brishte.
    Turqia ne anen tjeter eshte shtet aziatik edhe pse ka dalje ne europ per disa mije km katrore.
    Mund te flitet nga kushdo se nuk eshte keshtu apo eshte pak me ndryshe, por vetem gabohen.

Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Njezet shekuj te Papatit ne Kishen Katolike
    Nga NoName në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 17-08-2006, 04:57
  2. “GJASHTË SHEKUJ TË ISLAMIT NDËR SHQIPTARË”(Simpozium)
    Nga forum126 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 28-03-2006, 06:51
  3. Berati Dhe Beratasit Mbi Tre Shekuj Me Pare
    Nga Newhost në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 26-10-2005, 21:55
  4. Durrësi ishull, ideja 6 shekuj më parë
    Nga Xhuxhumaku në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 22-08-2005, 16:28
  5. Shqiptaret ne shekuj
    Nga Albo në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 08-11-2002, 20:01

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •