Close
Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 127
 1. #41
  Perjashtuar
  Antarsuar
  19-11-2008
  Vendndodhja
  Postime
  597
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga nezir2007 Lexo Postimin
  Kjo sht e sakt.
  Kjo eshte shume e pa sakte !

  Pali as Jezusin, e as Shqiptaret si njohi.

  Pali vet ishte turk, jo ai, jo kushe e formoi krishterizmin ? Veq mos me thuaj Jezus Krishti se q'at here e kelb krejt !

 2. #42
  Perjashtuar
  Antarsuar
  15-04-2003
  Vendndodhja
  Ne Kete Univers
  Postime
  147
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Hajde muhabet ballkanasish hajde tamam TIPIK ballkanas,e lagu se lagu,jo me the jo te thashe,jo e mban mend jo se mban mend,.............
  Tema ka qellim tjeter me duket,asnje argument nuk eshte sjelle qe nga shkrimi qe ka bere ajo Cupa,vetem Budallalleqe.
  Qe krishterimi ka ardhur spontanisht ne Iliri,nga sa kam lexuar eshte i vertete,dhe nuk ka ardhur as me dhune e as me pare.
  Pastaj Chyn Islamizmi ketu se kuptoj,kur historikisht eshte rreth 400-460(nqs jam ok) vjet mbrapa shpalljes se krishterimit,pra del Djali me i madh se Babai??
  pastaj ka dhe fe te tjera qe jane me te vjetra ose pretendohet qe jane te tille,se krishterimi.
  Pra pse Iliret nuk perqafuan Fete me te vjetra se Krishterimi???
  si perfundim urime asaj cupes per shkrimin dhe faktet.
  Tung.

 3. #43
  Prenku i Dalmatve
  Antarsuar
  12-12-2008
  Vendndodhja
  N dritn fosforike q lshojn varrezat gjat nats
  Postime
  1,025
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Qe krishterimi ka ardhur spontanisht ne Iliri,nga sa kam lexuar eshte i vertete,dhe nuk ka ardhur as me dhune e as me pare.
  Prralla me mbret.

 4. #44
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime

  Gjithka e qarte

  Tema eshte e qarte, por eshte pak provokative, pasi tregon te historine e Krishtere te Shqiperise. Pra edhe pergjigja nga ana ime nuk deshiroj te konsiderohet si shkelje e tolerances fetare. Ndryshe perse u hap tema? fare qellimi ka?
  Keshtu qe i lutem forumit te mos me fshije mesazhin, si ka vepruar ne Komunitetin Musliman dhe Bektashi, gjoja ne emern te tolerances fetare.
  Pra...eshte e qarte. Rrenjet e shqiptareve jane ne Krishterim. Dallget e mevonshme te historise qe jane perplasur mbi keto troje, kane lene gjurmet e tyre te dhimbshme,debime,konvertime etj.
  Ne shqiptaret duhet te nxjerrim mesime nga historia. Muslimanizmi, bektashizmi etj., jane te huaj per shqiptaret. Ato jane imponuar.
  Ka ardhur koha qe te kthehemi ne fene e te pareve, e cila, duhet pranuar se ka qene Krishterimi Orthodhoks.
  Ju lutem edhe nje here te mos ma merrni per propagande te rendomte, por per nje realitet historik i cili duhet te vihet ne vendin e vet.Te gjithe duhet te gjejne veten e vet. Kthimi ne Krishterim eshte nje detyre e Shenjte per do shqiptar kudo qofte,ne Shqiperi,Kosove, apo diaspore.
  Per kete, i sugjeroj shqiptareve te drejtohen ne Kishen Orthodhokse, ku do te ndriohen me driten e KRISHTIT dhe do te pagezohen. Nese bejme kete do te marrim hir mbi hir,dhe dote bekohemi ne, femijet tane, brez pas brezi dhe do te jemite shpetuar.
  Pershendetje!

 5. #45
  Prenku i Dalmatve
  Antarsuar
  12-12-2008
  Vendndodhja
  N dritn fosforike q lshojn varrezat gjat nats
  Postime
  1,025
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Pra...eshte e qarte. Rrenjet e shqiptareve jane ne Krishterim. Dallget e mevonshme te historise qe jane perplasur mbi keto troje, kane lene gjurmet e tyre te dhimbshme,debime,konvertime etj.
  Kjo sht fyerja m e madhe q mund t'i bhet kombit shqiptar.

  Rrnjt tona nuk jan n krishterim, madje kjo sht fraza m palidhje e m pakuptim q kam dgjuar ndonjher.

  Rrnjt tona jan tek t part tan pellazgt, ilirt. Von, shum von ka ardh krishterimi. Madje jo ather kur mendohet t ket ardhur por shum m von.

  Keni mbushur mediat me prralla t kota se si Shn Pali erdhi n trojet tona ndrkoh q nuk ka qen kurr n treojet tona.

  Llomotisni se si krishterimin e pranuam q n shekullin e I pas K. ndrkoh q n shekullin 4 pas K. (pra ende 4 shekuj m von) t part tan gdhendn kt altar pr perndeshn Thana:

  Emri: vidasi%20e%20thana.JPG

Shikime: 463

Madhsia: 20.9 KB

 6. #46
  Prenku i Dalmatve
  Antarsuar
  12-12-2008
  Vendndodhja
  N dritn fosforike q lshojn varrezat gjat nats
  Postime
  1,025
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Muslimanizmi, bektashizmi etj., jane te huaj per shqiptaret. Ato jane imponuar.
  Bektashizmi, si u imponua? Un di q bektashiant prndiqeshin nga Sulltani.

 7. #47
  Prenku i Dalmatve
  Antarsuar
  12-12-2008
  Vendndodhja
  N dritn fosforike q lshojn varrezat gjat nats
  Postime
  1,025
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ka ardhur koha qe te kthehemi ne fene e te pareve, e cila, duhet pranuar se ka qene Krishterimi Orthodhoks.
  Ju lutem edhe nje here te mos ma merrni per propagande te rendomte, por per nje realitet historik i cili duhet te vihet ne vendin e vet.
  E pse Krishterimi ortodoks? Prse t ndalemi pikrisht n periudhn bizantine? Nuk ekzistonim m hert ne si popull?

  I bie t t kthehemi n paganizm, poqese do t kthehemi n fen e t parve.

 8. #48
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime

  Paganizmi nuk eshte fe

  O njeri! Duhet te te shpjegoj se paganizmi nuk eshte fe. Ajo eshte thjesht idhujtari,pra genjeshter.Feja e te pareve tane ka qene Krishterimi Orthodhoks.

 9. #49
  Prenku i Dalmatve
  Antarsuar
  12-12-2008
  Vendndodhja
  N dritn fosforike q lshojn varrezat gjat nats
  Postime
  1,025
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  O njeri! Duhet te te shpjegoj se paganizmi nuk eshte fe. Ajo eshte thjesht idhujtari,pra genjeshter.Feja e te pareve tane ka qene Krishterimi Orthodhoks.
  Ather prgjigju n njrn nga pyetjet:

  1. ka sht feja?
  2. Cili sht prkufizimi i fes?
  3. far elementesh duhet t ket q t quhet fe?

  Sa interesant jan robt, "vetm feja ime sht fe", fet tjera "nuk jan fe". Keni dgjuar ndonjher kshtu?

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e Raim
  Antarsuar
  09-11-2007
  Postime
  473
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  O njeri! Duhet te te shpjegoj se paganizmi nuk eshte fe. Ajo eshte thjesht idhujtari,pra genjeshter.Feja e te pareve tane ka qene Krishterimi Orthodhoks.
  Njeher thoni te kethehemi ne fene e te pareve tane, e pastaj ajo fe na qenka orthodosizmi, jo flm shume nese ti ke gjet shpetimin ne at fe mbaje.

  Falenderoj Allahun xh.sh qe me beri musliman e cila fe eshte e vetmja e pranuar te Allahu xh.sh.

  Kur idhujtaret kan kerkuar nga Muhamedi a.s te heke dore nga Islami duke i ofruar gjithcka ai eshte pergjigjur; " Edhe sikur te kisha diellin ne doren e djatht e henen ne doren e majt nuk do pranoja"

 11. #51
  Follow the Light Maska e presHeva-Lee
  Antarsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  toka e shqiponjave
  Postime
  1,035
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  pash familjen a jeni ju normal qfar propagande esht kjo feja e te pareve tan a?! kush po thot qe feja e te pareve tan esht krishterimi a. hec more mos keni pi naj tym jeni tu pa ondrra me aeroplan . me bo me kqyr feja e te parve tan del firifiuuufiuu edhe mos me thoni qe krishterizmi nuk e ka prejardhjen nga lindja lol
  Krenohem qi jom Shqyptar e Musliman

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e AGREPI_25
  Antarsuar
  24-01-2009
  Postime
  234
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Raim Lexo Postimin
  Njeher thoni te kethehemi ne fene e te pareve tane, e pastaj ajo fe na qenka orthodosizmi, jo flm shume nese ti ke gjet shpetimin ne at fe mbaje.

  Falenderoj Allahun xh.sh qe me beri musliman e cila fe eshte e vetmja e pranuar te Allahu xh.sh.

  Kur idhujtaret kan kerkuar nga Muhamedi a.s te heke dore nga Islami duke i ofruar gjithcka ai eshte pergjigjur; " Edhe sikur te kisha diellin ne doren e djatht e henen ne doren e majt nuk do pranoja"

  Si nuk po ke turp per cdo dit rrin e flet marrina kot edhe rrena

  Tash shkon e thue se e vetmja fe e pranueme te Zoti ashte feja isloamame

 13. #53
  i/e regjistruar Maska e Raim
  Antarsuar
  09-11-2007
  Postime
  473
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga AGREPI_25 Lexo Postimin
  Si nuk po ke turp per cdo dit rrin e flet marrina kot edhe rrena

  Tash shkon e thue se e vetmja fe e pranueme te Zoti ashte feja isloamame
  Gjeji te gjitha postimet e mia ku ti me akuzon se kam genjyer, dhe me trego te kunderten por me argumenta.

  Une nuk i takoj nje feje qe nuk dij ta mbroj, dhe asnjeher nuk kam bere propagand per Islamin por e kam mbrojt me argumenta.

  3:19.
  Feja e pranueshme tek All-llahu sht islami, e atyre q sht dhn libri, pasi msuam pr t vrtetn, vetm nga zilia mes vete kundrshtuan. E kush mohon argumentet e All-llahut, le ta dij se All-llahu shpejt do t'I jape llogarin.

 14. #54
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  32
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  N shkrimet e juaja po shoh nj nervozizm q shkaktohet nga mungesa e paganizmit ilir.

 15. #55
  i/e regjistruar Maska e Takuli
  Antarsuar
  24-02-2009
  Postime
  27
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga presHeva-Lee Lexo Postimin
  pash familjen a jeni ju normal qfar propagande esht kjo feja e te pareve tan a?! kush po thot qe feja e te pareve tan esht krishterimi a. hec more mos keni pi naj tym jeni tu pa ondrra me aeroplan . me bo me kqyr feja e te parve tan del firifiuuufiuu edhe mos me thoni qe krishterizmi nuk e ka prejardhjen nga lindja lol

  Endrra nuk po shef askush por ket e tregon Hostorija qe feja e par qe kishte populli shqiptar ka qen ajo Katolike kur flasim per Fe ktu. Ti ndihesh mir qe je musliman Turko-Arab me fe, me vjen keq edhe ju Presheva keni mbetur nen Sundimin Serb sikurse Shqiptaret nga Maqednija thuja jeni te njejt ne mendime. Me shum e adhuroni Turkun dhe Arabin se Evropen Total Gabim e keni jetoni ne Evrop kurse me mnd jeni ne Arabi nuk shkon dhe nuk do perparoni me kto mnd kurr.
  Vetem nje gje mund ta them perderisa Fyeni nen Terezen dhe Skenderbeun juve askush nok do ju perkrah as qe do ta keni.
  Ju dhasht zoti mend dhe shkoll me ket mund t earrini se me fe muslimane jeni dhe do jeni me shekuj mbrapa.

 16. #56
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-07-2008
  Postime
  285
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Po per Zotin feja e tparve tone ishte Katolicizmi, edhe po shihet se po eshte , po dhashte Zoti edhe te jete edhe per te ardhmen, vetem per te plase nga inati islami me klyshte e vete.
  Valla berdhogu I krejt botes eshte ne Preshevare dhe te Maqedonise, kurre nuk gabon nese e mendon dhe e thu nje kso gjeje.Ata ma shume e deshten shkaun se sa Bashkimin me Kosove…

 17. #57
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,964
  Faleminderit
  141
  234 falenderime n 190 postime
  A ka mundesi dikush te me ndihmoje se cka thote plaku ne video.. Jo ky burri nga prishtina por ai fshatari? Po flitet per nje kishe nga koha e Ilireve ne Kosove..
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 18. #58
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,964
  Faleminderit
  141
  234 falenderime n 190 postime
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 19. #59
  i/e regjistruar Maska e extreme
  Antarsuar
  29-04-2005
  Postime
  1,281
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  tash se fundmi ne fshatin boletin te mitrovices jan gjetur vareza ilire dhe eshte gjetur temeli i nje kishe ilire per me shum informacione do ju njoftoj po sa te mar edhe vet .
  We are all Aliens

 20. #60
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-07-2008
  Postime
  285
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Eshte shume e vertete dhe e pakontestuar se Shqipetaret e kishin Krishterizmin, besoj se edhe sot e kane por edhe eshte nje e ardhme ne kete fe.Ata jane te identifikuar edhe ne OKB por edhe ne organizatat tjera nderkombetare si Krishtere, I vetmi shtet qe ekziston me ne thellesi te Europes si muslimane eshte Bosnja e cila me nuk eshte shtet ne kuptimin e vertet po eshte nje konglomerat shtetesh qe kane kriju nje federate te brishte.
  Turqia ne anen tjeter eshte shtet aziatik edhe pse ka dalje ne europ per disa mije km katrore.
  Mund te flitet nga kushdo se nuk eshte keshtu apo eshte pak me ndryshe, por vetem gabohen.

Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Njezet shekuj te Papatit ne Kishen Katolike
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-08-2006, 04:57
 2. GJASHT SHEKUJ T ISLAMIT NDR SHQIPTAR˔(Simpozium)
  Nga forum126 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-03-2006, 05:51
 3. Berati Dhe Beratasit Mbi Tre Shekuj Me Pare
  Nga Newhost n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-10-2005, 21:55
 4. Durrsi ishull, ideja 6 shekuj m par
  Nga Xhuxhumaku n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-08-2005, 16:28
 5. Shqiptaret ne shekuj
  Nga Albo n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 08-11-2002, 19:01

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •