Close
Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 127
  1. #21
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    21-07-2004
    Postime
    118
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    se kush shikon bardhe e zi ketu , ajo duket.
    Po te thuash se civilizimi evropian eshte prej arabit..... Mos do te thuash qe dhe ne e kemi prejardhjen prej arabeve?

    Po mire pra, nese e pranojme per nje çast se kultura evropiane ka rrjedhur prej arabit(larg qoft) po si ka mundesi qe traditat e popujve evropiane perfshire traditat e lashta shqiptare te percjellura deri tek ne , nuk kane asgje te perbashket me arabet?
    Si ka mundesi qe veshjet evropiane nuk jane si ato arabe?
    Ku jane ngjashmerite midis "civilizimit" arab dhe atij evropian?

    Evropa eshte prej maleve urale e drejt perendimit, dmth perfshihet dhe ballkani. Po per fatin tone te keq, gjate 500 vjet shtypje nen pushtimin e turqve, kane ngelur mbeturina qe kujtojne akoma se shpetimtari jone ishte sulltani.

    ...Jo jo prej Arabeve (edhe pse mund te kete dicka te ngajshem se Arab e Arber tingellojne si njesoje) e as prej Arabite si ne si te tjeret e kemi prejardhjen prej Ademit dhe Haves dhe te gjithe popujte dhe njerzite ne vete jane te lidhure vllezer dhe motera te pakten teoretikisht duke u bazuar ne njohurit fetare,

    ...vetem dy shembuj do ti jap qa ka ardhe nga Kultura Arabe ne ate evropiane qe ti e prek e ndjenje dhe e shijone cdo dite:

    1 Kafja nese e pi cdo mengjes ta ka prue arabi ne evrope

    2. logaritesi yte apo komjuteri yte qe komunikon ti me boten funksionon me numra Arabe dhe me stile Arabe pa kete ti kishe mbete si miu ende ne shpellat e evropes..

    ...sa per veshje eshte shume e thjesh jane kushtet klimatike dhe rrethanat gjeografike qe kane krijuar ndikimet e veta...

    ...ka shume duhet kohe per ti shtjelluar merre lexo me shume qe te mesoshe kete ato dy shembuj me larte le te sherbejne si nje hyrje...

    ...Evropa eshte nje botekuptime gjeokrafik ndersa sa i perket kultures dhe tradite ajo eshte shume e larmishme dhe e ndryshme qe prej karpateve e uralite e deri te arushat e bardha atje larte...

    ...grupet e popujve evropja ndahen ne 4 Grupe te medha e ato jane

    1 Ariaret (gjermanet anglezet skandinavezet me perjashtime te finlandezev qe kane prejardhje mongole etj.)

    2. Romaket (Italjane portuges franqez spanjollet )

    3.Sllavet (ruset polaket sllavet e jugut shkite krot etj)

    4. te Ndryshem me origjine te lashte nga india siq jane (Shqipetaret Rumunet greket vllehet maqedonet etj.)



    ...si duket edhe une si Shqipetare i besimit Islam kam te drejte ta quaj veten Evropjan, por qe te mburrem me kete qyteterime nuk gjej aspak arsye e shkak, kur dihet se te kqijat me te medha te njerzimit kane buruar nga ky qyteterim vetem para jo me shume se 50 e ca vjete popujte dhe bashkesite e keti "qytetrimi"
    kane djegure masakrarua me shume se 5 miljone njerze vetem pse besonin Zotine pak me ndryshe se shumica.
    A mund te krenohesh ti me kete arritje te keti qytetrimi a civilizim, mua sinqerishte me vjen turp qe jam evroian...

    ... a mund te krenohesh ti me kete qytetrim sot qe Shqipetaret i mbane si na kafze te mbyllur per te dal diku te duhet te tretesh tek dyerte e ambasadave te ketij qyterim qe Fishta i Shqipetarev e quajt Rrospi te motit dhe qe po me te njejten stil te rospis sillete dhe trajtone ende dhe sot kete popull vetem pse nuk ka nje lobe te forte tek qendrat e vendosjes...

    ...Mos te futem per ti numeruar padrejtesite e medhadhe krimin e terrorrine qe ky "qytetrim evropian" rrospi siq e quante Fishta ka bere mbi popullin time Shqipetare...

    ...vete Skenderbeu i tradhetuar nga ky qyterim ne fund do te thonte me me deshire dua qe vendi ime te bije perseri nen zgjedhen e Sulltanit sesa Vatikan tradhetare...

    ...te pyes une ty tash a ste vjen turp te mburresh me kete civilizim aaa??? dhe a e kuptone cfare eshte turpi???



    tungiii

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    ç'te them une ty,
    nuk jam ne gjendje te llogjikoj sipas menyres tende,
    perderisa shken deri aty sa te hedhesh hipotezen se Arabi dhe Arber mund te jete te njejta.
    Ar-Ber, i bere ne Ar, i lare ne ar, i veshur me Ar. Ari si metal i çmuar.
    Per arabine nuk e di se nga mund ta kete prejardhjen emri.
    A ma tregon pak se ku paska thene Skenderbeu qe do deshironte qe shqiperia te binte ne zgjedhen e turkut? Po ai sa ishte gjalle ishte tmerri i turqve, nese deshira e tij ka qene kjo , a nuk mendon se do i ishte dorezuar sulltanit?
    Si ta nxe goja njehere, ti hyn tek ajo kategori njerezish qe pushtimin 500 vjeçar osman qe na ndau nga perendimi e quajne bekim , dhe jo mallkim si eshte ne te vertete.
    Une jam krenar dhe mburrem me civilizimin e lasht shqiptar, qe ka qene lule, e siç kane thene shoke te tjere parafoles, ne tema te tjera, kodi civil, penal, drejtesia evropiane u morr nga Iliria qe ne kohen e romakeve. Si te kem turp une?
    Une kam turp, kam turp qe ka ende njerez qe i thone vetes shqiptar dhe ne zemer enderrojne ta kthejne vendin tone ne turqi e arabi.

    Lexoji dhe nje here ato qe ke shkruajtur, dhe te te vije turp ty.

    Sa per ato "ngjashmerite" mids kultures evropiane dhe asaj arabe, me binde plotesisht, fakti qe pi kafe ç'do dite me ben te ndihem me afer vellezerve arab. Po kafja nuk eshte kulture, eshte nje e mire konsumi, qe na pelqeu dhe filluam ta blenim dhe ne. Dhe kafja prodhohet ne ameriken e jugut dhe ate qendrore e jo ne Arabi.
    Per numrat arab ke te drejte, ka patur matematike te zhvilluar, po numrat nuk jane pjese e kultures se nje populli, numrat jane dije, shkence, dhe nese ne paskemi marre matematiken nga arabet, gje te cilen e dyshoj sepse edhe pa numrat arab matematika ka ekzistuar qe ne lashtesi, perpara arabeve, sepse numrat i dashur, 10 shifrat i kane rrenjete thelle ne misticizem, nuk ben tia japim meriten arabeve.

    Megjithate as kafja e as numrat nuk jane kulture, njera eshte pije, tjetra eshte dije shkencore.
    Me thuaj te lutem disa shembuj te kultures qe kane te berbashket evropa dhe arabia.

  3. #23
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    21-07-2004
    Postime
    118
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    ç'te them une ty,
    nuk jam ne gjendje te llogjikoj sipas menyres tende,
    perderisa shken deri aty sa te hedhesh hipotezen se Arabi dhe Arber mund te jete te njejta.
    Ar-Ber, i bere ne Ar, i lare ne ar, i veshur me Ar. Ari si metal i çmuar.
    Per arabine nuk e di se nga mund ta kete prejardhjen emri.
    A ma tregon pak se ku paska thene Skenderbeu qe do deshironte qe shqiperia te binte ne zgjedhen e turkut? Po ai sa ishte gjalle ishte tmerri i turqve, nese deshira e tij ka qene kjo , a nuk mendon se do i ishte dorezuar sulltanit?
    Si ta nxe goja njehere, ti hyn tek ajo kategori njerezish qe pushtimin 500 vjeçar osman qe na ndau nga perendimi e quajne bekim , dhe jo mallkim si eshte ne te vertete.
    Une jam krenar dhe mburrem me civilizimin e lasht shqiptar, qe ka qene lule, e siç kane thene shoke te tjere parafoles, ne tema te tjera, kodi civil, penal, drejtesia evropiane u morr nga Iliria qe ne kohen e romakeve. Si te kem turp une?
    Une kam turp, kam turp qe ka ende njerez qe i thone vetes shqiptar dhe ne zemer enderrojne ta kthejne vendin tone ne turqi e arabi.

    Lexoji dhe nje here ato qe ke shkruajtur, dhe te te vije turp ty.

    Sa per ato "ngjashmerite" mids kultures evropiane dhe asaj arabe, me binde plotesisht, fakti qe pi kafe ç'do dite me ben te ndihem me afer vellezerve arab. Po kafja nuk eshte kulture, eshte nje e mire konsumi, qe na pelqeu dhe filluam ta blenim dhe ne. Dhe kafja prodhohet ne ameriken e jugut dhe ate qendrore e jo ne Arabi.
    Per numrat arab ke te drejte, ka patur matematike te zhvilluar, po numrat nuk jane pjese e kultures se nje populli, numrat jane dije, shkence, dhe nese ne paskemi marre matematiken nga arabet, gje te cilen e dyshoj sepse edhe pa numrat arab matematika ka ekzistuar qe ne lashtesi, perpara arabeve, sepse numrat i dashur, 10 shifrat i kane rrenjete thelle ne misticizem, nuk ben tia japim meriten arabeve.

    Megjithate as kafja e as numrat nuk jane kulture, njera eshte pije, tjetra eshte dije shkencore.
    Me thuaj te lutem disa shembuj te kultures qe kane te berbashket evropa dhe arabia.

    ...Skenderbeu pasi qe kishte fituar luften ndaj Pashait u sulmua nga Raguza e krishter ne pabesi dhe pas shpines dhe se papa i asaj kohe e tallej si mund qe nje maloke shqipetare te formoj nje principate, ishine keto qe e kishine terrbuar Skenderbeun dhe kishte bere nje perfundim te till...

    ...Ai me mire do te ishte qe mbas kesaj pabesia dhe tradhetie te vatikanite te lidhte lidhje me Sulltanin Shqiperia shume mire do ti kishte punet edhe sot, deri sa kete e benin edhe shume vend tjera te krishtere...

    ...sa per shembuj me arab spo e zgjas me shume se e shoh qe e ke te veshtire ta pekufizoshe e ta kuptoshe se cka eshte kulture, nuk ishime duke biseduar se ku prodhohet kafja sot po nga e ka origjine dhe kushe e solli su kulture konzumim...

    ...Drejtesia dhe kultura evropian qe ti shtirresh qe i takone me aq krenar dhe mburrje nuk e njeh popullin Ilire si te civilizuar fare dhe te gjitha fakte e Durresit e qyteteve te vjetra antike ilire ajo i quan qytete dhe civilizime greke...


    ...Iliret njihen vetem si lundrues dhe ndertues anijash te mire ne kulturen dhe civilizimin evropian...


    tungiii

  4. #24
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin

    Evropa eshte prej maleve urale e drejt perendimit, dmth perfshihet dhe ballkani. Po per fatin tone te keq, gjate 500 vjet shtypje nen pushtimin e turqve, kane ngelur mbeturina qe kujtojne akoma se shpetimtari jone ishte sulltani.
    Po de xfiles, shpetimtari jon ka qene sulltani. Edhe shpetimtari i Kosoves ishte Milloshevici.

  5. #25
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    qe sipas shum shkrimeve tua pasardhesi i tij po ne nje menyr tjeter je ti ( me fal qe po shprehem kshtu) po ti me shum ke futur ndarje ne mes shqiptarve ne kete forum me disa ekstremista qe vet quhen musliman qe eshte politik e serbeve
    marre duhet me ju ardh te gjithve ju sepse as feja krishtere e as islame nuk e praktikon urrejtjen

  6. #26
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-04-2003
    Postime
    1,348
    Citim Postuar më parë nga i_paEpuri Lexo Postimin
    ...Jo jo prej Arabeve (edhe pse mund te kete dicka te ngajshem se Arab e Arber tingellojne si njesoje) e as prej Arabite si ne si te tjeret e kemi prejardhjen prej Ademit dhe Haves dhe te gjithe popujte dhe njerzite ne vete jane te lidhure vllezer dhe motera te pakten teoretikisht duke u bazuar ne njohurit fetare,

    ...vetem dy shembuj do ti jap qa ka ardhe nga Kultura Arabe ne ate evropiane qe ti e prek e ndjenje dhe e shijone cdo dite:

    1 Kafja nese e pi cdo mengjes ta ka prue arabi ne evrope

    2. logaritesi yte apo komjuteri yte qe komunikon ti me boten funksionon me numra Arabe dhe me stile Arabe pa kete ti kishe mbete si miu ende ne shpellat e evropes..

    ...sa per veshje eshte shume e thjesh jane kushtet klimatike dhe rrethanat gjeografike qe kane krijuar ndikimet e veta...

    ...ka shume duhet kohe per ti shtjelluar merre lexo me shume qe te mesoshe kete ato dy shembuj me larte le te sherbejne si nje hyrje...

    ...Evropa eshte nje botekuptime gjeokrafik ndersa sa i perket kultures dhe tradite ajo eshte shume e larmishme dhe e ndryshme qe prej karpateve e uralite e deri te arushat e bardha atje larte...

    ...grupet e popujve evropja ndahen ne 4 Grupe te medha e ato jane

    1 Ariaret (gjermanet anglezet skandinavezet me perjashtime te finlandezev qe kane prejardhje mongole etj.)

    2. Romaket (Italjane portuges franqez spanjollet )

    3.Sllavet (ruset polaket sllavet e jugut shkite krot etj)

    4. te Ndryshem me origjine te lashte nga india siq jane (Shqipetaret Rumunet greket vllehet maqedonet etj.)



    ...si duket edhe une si Shqipetare i besimit Islam kam te drejte ta quaj veten Evropjan, por qe te mburrem me kete qyteterime nuk gjej aspak arsye e shkak, kur dihet se te kqijat me te medha te njerzimit kane buruar nga ky qyteterim vetem para jo me shume se 50 e ca vjete popujte dhe bashkesite e keti "qytetrimi"
    kane djegure masakrarua me shume se 5 miljone njerze vetem pse besonin Zotine pak me ndryshe se shumica.
    A mund te krenohesh ti me kete arritje te keti qytetrimi a civilizim, mua sinqerishte me vjen turp qe jam evroian...

    ... a mund te krenohesh ti me kete qytetrim sot qe Shqipetaret i mbane si na kafze te mbyllur per te dal diku te duhet te tretesh tek dyerte e ambasadave te ketij qyterim qe Fishta i Shqipetarev e quajt Rrospi te motit dhe qe po me te njejten stil te rospis sillete dhe trajtone ende dhe sot kete popull vetem pse nuk ka nje lobe te forte tek qendrat e vendosjes...

    ...Mos te futem per ti numeruar padrejtesite e medhadhe krimin e terrorrine qe ky "qytetrim evropian" rrospi siq e quante Fishta ka bere mbi popullin time Shqipetare...

    ...vete Skenderbeu i tradhetuar nga ky qyterim ne fund do te thonte me me deshire dua qe vendi ime te bije perseri nen zgjedhen e Sulltanit sesa Vatikan tradhetare...

    ...te pyes une ty tash a ste vjen turp te mburresh me kete civilizim aaa??? dhe a e kuptone cfare eshte turpi???



    tungiii

    Edhe nje mysliman koketrash tjeter ketu.

    Por jo o ti zoti magjyp jo. Arabet kane kontriubuar ne shkence vetem minimalisht dhe dija apo shkenca eshte 99% perendimore. Nuk ka asnje zbulim apo shpikje te dale nga arabia qe Europianet nuk do ta shpiknin vete duke konsideruar faktet e mesiperme.

    Per te vrare kane vrare dhe myslimanet sa kane dashur. Por bota e krishtere vrau per dicka qe mendesia jote arabo-magjypo bythegrisur nuk e kupton dot,

    Bota kristiane vrau e zhvilloi luftera per te njejtat arsye qe kishte edhe Aleksandri i Madh, Roma, Perset, Mongolet etj etj, pra kombet pagane. Influence, dominance, dhe shfrytezim i burimeve natyrore per te mbeshtetur zhvillimin ekonomik e kulturor te atij civilizimi. Kjo ishte arsyeja. Feja ishte vecse nje mburoje.

    Perendimi zhvilloi 2 luftra boterore pikerisht per keto arsye. Dhe ai doli prej tyre edhe me i forte dhe i perparuar. Arabet qe vegjetuan per 10 shkeuj tashme jane po 10 shekuj mbrapa ne cdo aspekt. Pra edhe nje here perse arabet jane kombi me i prapambetur ne bote kur merr parasysh pasurite qe zoterojne.

    Perse arabet jane njerez pa art, pa shkence, pa sport, pa argetim, shtete artificiale, perse pra arabet jane komunitetet me llum te europes mes komuniteteve europiane, jane te pashkolluar, te pa civilizuar, te paintegruar.

    Sepse jane myslimane, dhe islami eshte kulture e felliqur, e prapambetur, mesjetare e ndyre, e piste dhe shkaterruese per nje civilizim.

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e terili1
    Anëtarësuar
    05-03-2007
    Postime
    124
    Citim Postuar më parë nga i_paEpuri Lexo Postimin
    ...kjo eshte nje teze e rrejshme dhe e zier ne kuzhinate e sekteve barbare kristijane...

    ...Shqipetaret e sotem ishin nje fise qe i takonin nje populli te madhe Ilire i cili shtrihej ne tere ishe Jugslavin e tites qe ishine fqinje te mire me greket Romaket dhe Rumunet, lidhjet me te mira kishine me Rumunet me te cilen edhe sot pas shkputjes fqinjesore qindra vjeqare gjuha shipe dhe ajo rumune kane huazuar fjale te ndryshme njera nga tjetra... ndersa beni lufta te nje pasnjeshme rezistues ndaj Romakeve te cilet 300 vite mas "varjes se krishtit" apo Pejgamberis se Isait a.s. pranuan krishetrimin si nje fe qe sillte besimin ne nje Zote pasi Romaket si shume popuje te evropes bashke me Greket Iliret Rumunet etj besonin ne shume Zotera dhe per cdo gje kishin nje Zote.

    ...Romaket kete fe se shpejti do ta poletimizojne dhe do kthejne fene ne politik e do te kene nje argumente me shume per te vra e zhdukur popuj tjere...

    ...pasi Iliret ishin te papergaditure dhe jo aq te organizuar do te pesojne shume nga sulmet Romake dhe Greke si domos nga barbaria kristiane romake Iliret ose do te behen krishter romak ose do te zhduken dhe ne vendet e tyre do te vendosen ardhacak nga karpatet sllavet e sotem...

    ...Iliret_Shqipetare ishine te dhunuar e te shtypure pper te prnuar krishterimin, vetem me perqafimin e Islamit ata do te kthejne Identitetin e tyre Kombetare njerzore e rajonal...



    tungiii

    ca flet o i paepur a je ne te apo ... me perqafimin e islamit shqiptaret do shkojne per lesh ... kete do perfitojne shqiptaret . po shikoni e mos rini duke bere propaganda te tilla te pavlera . fundja ne shqipataret me mire do te ishim te besonim thjesht ne nje zot pa i vene etikete . ( myslimanizem apo krishterim )
    me e bukur do ishte ajo thenia " feja e shqiptarit eshte shqiptaria "

    TE RROJE SHQIPERIA

  8. #28
    Secili te perqafoje ke fe ka qef. Perparimi i Shqiperise dhe i shqiptareve nuk ka lidhje fare se un jam ateist, ti je mysliman apo se ai tjetri eshte katolik. Te punojn te gjithe per ecur para, kjo ka rendesi.

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
    Anëtarësuar
    15-03-2007
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,878
    Më bën përshtypje një temë që diskuton Alba!Le që ka pushtuar forumin me idetë fetare por diku bën pyetjen;Çfar kan besuer të parët tanë?Mundohet e shkreta të bëj një leksion të tërë, të na nbush mëndjen se besonin në një fuqi të mbinatyrshme dhe pasardhësit duhet ti ndiekin!
    Të parët tanë,e dashur Alba,u besuan krahëve,nuk pritën petulla nga qielli.E kupton çdo të thotë kjo?Ndaj nxorën fjalën e urtë;
    "Po s'lëvize këmb e duar,nuk ha dotë bukë e lakruar!"
    Bëhuni konkretë,praktikë, e jo abstrakt!

  10. #30
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    Citim Postuar më parë nga Ali Baba Tepele Lexo Postimin
    Më bën përshtypje një temë që diskuton Alba!Le që ka pushtuar forumin me idetë fetare por diku bën pyetjen;Çfar kan besuer të parët tanë?Mundohet e shkreta të bëj një leksion të tërë, të na nbush mëndjen se besonin në një fuqi të mbinatyrshme dhe pasardhësit duhet ti ndiekin!
    Të parët tanë,e dashur Alba,u besuan krahëve,nuk pritën petulla nga qielli.E kupton çdo të thotë kjo?Ndaj nxorën fjalën e urtë;
    "Po s'lëvize këmb e duar,nuk ha dotë bukë e lakruar!"
    Bëhuni konkretë,praktikë, e jo abstrakt!
    Ama se kane besuar kjo s do mendje ndryshe , kete nuk mund ta mohosh vetem i verberi e bene kete .
    KOSOVA E MADHE

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e ALBA
    Anëtarësuar
    21-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani (Dortmund)
    Postime
    2,609
    Citim Postuar më parë nga Ali Baba Tepele Lexo Postimin
    Më bën përshtypje një temë që diskuton Alba!Le që ka pushtuar forumin me idetë fetare por diku bën pyetjen;Çfar kan besuer të parët tanë? Mundohet e shkreta të bëj një leksion të tërë, të na nbush mëndjen se besonin në një fuqi të mbinatyrshme dhe pasardhësit duhet ti ndiekin!
    Të parët tanë,e dashur Alba,u besuan krahëve,nuk pritën petulla nga qielli.
    E kupton çdo të thotë kjo?Ndaj nxorën fjalën e urtë;
    "Po s'lëvize këmb e duar,nuk ha dotë bukë e lakruar!"
    Bëhuni konkretë,praktikë, e jo abstrakt!
    Para se te hedhesh fjal ne ere , mundohu lexoje te gjithe ate cfare kam shkruar , dhe se kam shkrur te mbush mnedjen ty , por se duke u bazuar ne histori ajo eshte e verteta . Une nuk jam fetare , dhe nuk jam nisur me kete shkrim te bej propagant pro fese , por jam nisur me shume te dijme nje histori ne drejtim te fese .

    Alba
    "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
    .

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
    Anëtarësuar
    15-03-2007
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,878
    Citim Postuar më parë nga ALBA Lexo Postimin
    Para se te hedhesh fjal ne ere , mundohu lexoje te gjithe ate cfare kam shkruar , dhe se kam shkrur te mbush mnedjen ty , por se duke u bazuar ne histori ajo eshte e verteta . Une nuk jam fetare , dhe nuk jam nisur me kete shkrim te bej propagant pro fese , por jam nisur me shume te dijme nje histori ne drejtim te fese .

    Alba
    Më fal për ndërhyrjen por;nuk e sqaron mirë se me; ÇFAR KAN BESUAR TË PARËT TANË?- nënkupton vetëm periudhën e luftës së instalimit të krishterimit dhe më pas të islamizmit! Pyetja është më e thellë dhe ashtu tu përgjigja.
    respekt

  13. #33
    srbe na vrbe Maska e pryll
    Anëtarësuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    ke prroi palpoçit
    Postime
    573
    Unë mendoj se ka një keqkuptim në titull. "Feja e shqiptarëve" më saktë do dilte si "Feja kundër shqiptarëve". Kshu kan thon të moçmit po dhe të soçmit.

  14. #34
    Citim Postuar më parë nga pryll Lexo Postimin
    Unë mendoj se ka një keqkuptim në titull. "Feja e shqiptarëve" më saktë do dilte si "Feja kundër shqiptarëve". Kshu kan thon të moçmit po dhe të soçmit.
    amen, marshallah, këtu ke fol tamam.

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-07-2008
    Postime
    285
    Me gezoni teper shume disa prej jush qe sa e pash e flitnin tamam te verteten-ju lumte vllazen e motra.Per kete une dua te them nje gje qe do ta rrefej si me poshte ngjarjet.Une jam Gjergj Shqiperia(Skender. Jashari nga fshati Rahovice komuna e Presheves).Mua me vje shume keq qe shohe shkrime te tilla nga disa njerez qe me duket se i kamuflojne gjerat dhe nuk e thone te verteten.Per kete arsye dua ti them disa argumente te cilat mendoj se cdo kush i din por nuk deshiron ti thote.E dijme mire se Shen Pali dhe Shen Pjetri dhe disa shenjeter te tjhere erdhen edhe ne Iliri pra ne Trojet tona.Per kete askush mos te mendoj se Krishterizmi tek Shqipetaret eshte perhap me dhune-jo kete e morem ne para romakeve.Sepse e dijme se luftrat Iliro Romake u zhvilluan parea Krishtit(kete e shihni ne cdo liber shkollor u flet per kete periudhe,pastaj ne historin e kishes,dhe ne shume doklumente tjera).Po ne kete periudhe pra te hereshme kur ishin fillet e para te hapjes se Krishterimit ne Europe ishin Shqipetaret-Iliret qe e pranuan me deshire sepse bijte e saj e perhapen.Shkoni ne Ulpiane shihni Florin dhe Laurin nder martiret e pare qe u flijuan per Krishtin,pastaj shkoni edhe ne Gracanice e shihne Kishen e Shqipetareve qe sot disa njerez te tille qe thirren ne islam e mohojne kete gje dhe e thojne se nuk i takon Shqipetareve.Po njejte shkoni neper cdo fshat dhe qytet te KJosoves keni te dhena gojore me se shumti neper popull qe ju flasin per Kishat e para ne Atdheun tone-nese i mohoni keto ju mohoni veteveten.E ne kete moment kur mund te mohoni ju nje Identitet tuajin ju edhe shume lehte pastaj konsideroheni te ardhur nga Shqiperia londineze apo edhe nga viset tjera-teorin per prejardhjen tone(qe e thote edhe Aleksdander Stipceviqi ne librin shume te mire te tij Iliret dhe qe e argumenton se Iliret ishgin autokton).I kam permend vetem pak te tille shenjter,por ju mund te gjeni edhe shume te tjere,po vetem po ja then se Perandoria Romake zyrtarishte pranoi Krishterimin ne vitin 313,kurse per 3 shekuj para Romakeve Iiret ishim qe ja mesuam fene Romakeve.Me rastin kur Romaket pranuan Krishterimin me edhe Roma u angazhua ne perhapjen e saj nepoer vendet e tjera te Europes,edhe pse apostujt e Krishtit sic e dijme shume me heret se sa Roma e perhapen edhe ne shumicen e ketyre vendeve kete fe.Vetem kujtojini sa Ate te shenjte kemi pas ne Iliret ne Vatikan,une sse paku dij 4 por disa thone se kishte edhe me shume.Bile kishte edhe nga Nishi(naissusi)dhe njejte edhe nga trojet tjera tonat.Ju mohoni bijte e Atdheut tone,mos mendoni se edhe popujt tjere nuk na duan shkaku se jemi njerez te mire ne sot-por ata nuk na duan shkaku i Tokes ne te cilen na fali Zoti,pastaj shkaku i nujerezve qe jka dham Kishes,por edhe per te mirat dhe begatit qe I kishte Atdheu jone-tamam Toke e Premtuar.Se paku deri me sot as edhe nje njeri une personalishte nuk kam arrit te e degjoj se Krishterizmi tek Shqipetaret eshte imponu me dhune,kete e thone vetem islamofilet pa asnje baze,sepse ne e morem Krishtin para se te e marrin popujt e Europes.Po njejte gjate teere histories populli jone I qendroi besnik,kjo eshte e vertet deri ne kohen e shenjte te Gjergj Kastriotit.E dijme se Turqit jane fise Mongole,qe erdhen nga Mongolia,dhe te cilat u vendosen ne territoret e Azise se vogel(sic quhej me vone)dhe ate ishin ne kontakt me islamizmin,te cilen edhe e pranuan shkaku I dhunes qe ja imponuan Perandoria arabe(shihe librat historike te kesaj periudhe I ken e gjitha si ne ato fillore te mesme dhe universitare).As keta Turq nuk e pranuan islamin me deshire,por me dhune se ja imponuan Arabet qe e kishin nje mbreteri ne shtrire net re kontinente e qe e cila udhehiqej nga Muhamedi.
    -Feja islame ne anen tjeter mund te thuhet se eshte nje falsifikim sepse ne vete nuk eshte asgje e re,por eshte nje plagjiature e disas besimeve te tjera qe eshte kombinu mes vete dhe ka njxjerre nje fe te re e cila ne fillim nuk njihej si fe e re as nga vete(Muhamedi),por njihej si Krishterim.Po kete emer ia nderroi pastaj duke e shendru kete ne nje fe te re.Muhamedi ishte nje burreshteti,e ne kete kohe mund te e kuptojme fare mire se sa I meshirshem mu7nd te jete nje burre shteti qe shtetin e vete do ta shtrije net re kontinente-d.m.th:ka qene njeriu me ipare qe ka fut ne bote dhunen ekstreme,vetvrasjen,vllavrasjen,imoralitetin dhe cdo gje tjeter te keqe.Une do e dua nje pergjigje nga mbrojtesit e islamit te verber se si ju do pranonit qe motren tuaj te ja jepni nje burri qe ne shtepi ka grua tjeter-kjjo nuk kla arsye fare.Muahmedi kishte 44 gra(kete e thone hoxhallaret e fshatit tim),kurse ne Kosove kam degju se kishte 33 gra(e thone studentet e Prizrenit ne Juridik sa isha),kurse sipas nje djali nga prishtina thote se Muahmedi I paska pasun 11 gra,kurse ne disa vende tjera ne kosove kam degju se ai kishte 4 apo 3 gra-shihe sa I drejte mund te jete nje njeri kur po te njejten qenje njerzore-gruan e konsideron si res vokalis(send qe flet).Ai nuk ishte ne gjendje te I jepte kufizime vetes per epshet e tija e lere me te mund te thote drejtesi nje njeri I tille.Po ashtu merreni me mend se ne moshen 14 vjecare sipasz disa muslimaneve(kurse shumica e muslimanve thone se kjo I kishte 9 apo 10 vjec)d.m.thenka nje pedofil.Mos te mundohet as edhe nje njeri sepse pjekuria seksulae mund te arritet per 1 apo maksimumi 2 vite para europjaneve shkaku I kushteve por nje femij kurr nuk mund te merret si I pjekur seksualishte.Pastaj logjikojeni vetem edhe kete se Muhamedi ishte ai qe ka marre me dredhi edhe Hatixhen.Njerzita tash mundohen te e arsyetojne padrejtewsin dhe imoralitetet e tij,por nje gje dihet se Muhamedi ishte sherbetor tek burri I Hatixhes,dhe gjate kesaj kohe ja mashtroin gruan zotrise se vete dhe keshtu e bene per vete-shih sa eshte e drejte kjo!!!
    Kurani eshte nje kushtetute e thjeshte per me shume nuk duhet te cilesohet as si liber I shenjte sepse nuk eshte I tille.Sepse ky liber eshte shkru nga sekretasri I shtetiot Arabe pra I vete Muhamediot(shihne edhe emrin e tij tek Historia e popullit Shqipetare).Zoti nuk eshte aq zemerngushte sa qe te te thote edhe t5e till ate keqija si vetem per organizimin dhe mbarevajtjen e nje shteti.Sepse nese Zoti I ka kriju te gjithe njerzit aim und edhe ti shfaros ata sic ndodhi me permbytjet e Nohit.Prandaj Zoti ka dashte qe te fliten kaq gjuhe dhe kaq kombe neb vote te ket.Nuk mund te jene aq me pak te shenjetruar kur mund te thuash pa gabim se edhe sot e kesaj dite nder me mekatoret jane arabet ne kete bote.Shikojeni mire kuranin e do shihni se aty shkruan cdo gje qe ka te beje me nje kushtetute te kohes kur eshte shkru kjo.Por se eshte kriju nje genjeshter se kinse Zoti I paska dergu edhe arabeve nje liber te shenjte-hic e vertet jo.Por kjo le te mbetet ne punen e arabeve sepse edhe teritorialishte fale Zotit I kemi shume large e shpresojme ten a largoje edhe me large me te tille djaje.
    Ardhja e islam,it tek Shqipetaret tashme dihet nga te gjithe.Eshte e vertet se disa "shqiptare"e p[ranuan me deshire,por kete e bene me qellim qe te fitonin privilegje ekonomike e deri tek ato qe te shpetonin nga humbja e jetes.Sepse kur mblidhej "xhizja"qe ka qene vetem per te krishteret dhe ajo takse kurr nuk ka qene fikse ka ndodhe sidomos kur disa jane shendrru ne laraman atehere vetem ato familje qe ende qendronin si te krishtera u duheshte te e paguanin taksen e tille per tere fshatin.Me ardhjen e Turqeve sidomos ne betejen e Marices ku ka marre pjese edhe princi i jone i |Durresit.Te krishteret e kan humbe kete beteje shkaku i saj turqit moren edhe nje pjese te Shqiperise se jugur Camerin e deri afer Beratit(lexo historine popuillit shqipetare).Me kete e dime se ndodhi me 1371,kurse princat arber prap luftuan te gjithe ne vete pra jo te bashkuar,njejte vepruan edhe fqinjet tane.Kjo ishte qe i dha mundesi turkut te e nenshtroj me lehte Ballkanin.Me 1389 me rastin e betejes se Kosoves dihet fare mire se numri i ushtrise Turke ishte per se paku 30% me i madhe se sa i te krishtereve.Te krishteret ishin shqipetaret,boshnjaket,serbet,rumunet,hungareyet etj.Beteja perfundoi thuaja se pa fitues,por fale trimit Shqipetare Milosh Kopiliqit(te cilin nje drenicak Muhamet \Pirraku e quan si jo shqipetare)e ne te vertet ishte nje shqipetare nga Kopiliqi i Drenioces-kshtu ne e mohojme historin tone(shiheni librin e M.Pirrakut).Kz trim arrit te e vras Sulltanin(Muratin)ku vendin e tij e mori pastaj djali i tij Bajayiti,i cili kur u kthye mbrapa ne Prishtine e formoj nje xhami e cila sipas deshmive dhe fakteve ka qene Kishe katolike.Pas kesaj fare mire e dijme se Gjergj Kastriotit por edhe shume qafireve(sic i quanin muslimanet Shqipetaret)i kishin marre peng new Turqi.Njejte vepruan edhe me Gjergjin.Ate e moren ne femijeri-9 vjecare(edhe pse disa thone se 19 vjec apo 17 vjec.Por edhe pse i kishin islamizu me dhune njejte sic bene edhe me Gjergj Kastriotin ai prap nuk e harroi fene e vertet-Krishtin.Ai u kthy sic i ka hije nje Shqipetarei dhe luftoi p[er 25 vjete rreshte duke i be balle shume ekspeditave te cmendura turke.Kjo ishte e para perandori qe vuri ne perdorim armen e yjarrit te erende0pra topin,Mbajeni mend se kishjte predhat e kalibrit 3000-900 mm kurse sot e dijme sa mm ka arme(shihne historin e armeve)kishte pastaj perdredhore qe ne sot i quajme minahedhes-mortaja te te njejtave kalibra(shih historin e armeve)prandaj askush nuk mund te thote se nuk u perdor strategjija e tokes se djegur ne trojet shqipetare.Por ishte besimi i Forte i djemve te kombit tone qe nuk u nenshtruan,e pranuan vdekjen por jo roberin e ndyte turke.Mbajeni mend ore vllazen se ne nuk ishim ne gjendje te i mundim serbet,maqedoneyt qe kishin nga 70000 mije ushtare kurse Gjergj kastrioti i mundi me 120000 mije ushtaret e vete dhe me garden e tij pretoriane qe e kishte ne kuader te ketyre ushtareve nje ushtri 20 here me te madhe se sa vete.Venjani gishtin kokes kur te e krahasoni kete,te njejtat taktika qe perdori Gjergji e tere bota mbare sot i vlerson si te nje Gjeniu,kurse ne shumica e mohojme duke thene ska dashte Turku se e kish be shkrumb e hi-po vertet e ka be shkrumb e hi shihne Krujen(qe sipoas disa te dhenave thuhet se tere popullata e saj pasi u pushtua nga turqit eshte vrare e prere cdo gje te gjalle dhe ne vend te saj eshte sjelle nje komb tjeter)!!!Po kur perfundoi Lufta me e Shenjte e kombit tone ne kohen e Gjergj Kastriotit e dini cu be kete ja thote historia-jo une.Rreth 700000 mije banore kishte Shqiperia Etnike,rreth n250000mije banore iken ne Itali e deri ne venedik,nje numer edhe me i madhe u derguan ne shkretirat e Anadollit(sa qe ne te Drejten e Kosoves ne Tranzicion te Arsim Bajramit thuhet se deri me vitin 1990 nuk dinin se ku jetonin cka ishin e kush ishin),kurse sipas disa burimeve thuhet se sot ne Turqi jane 5-6 miljon Shqiptare(kjo pra aspak nuk ju le pershtypje)!!!Une prej vendit nga vij dij plote gojdhana sa qe pjesa lindore e Lugines cdo shtepi e degjon duke thene kam kete apo ate ne Turqi,kan shkua atje me dhune e jo me deshire(ejani tek Preshevaret dhe jua thpone edhe vete).Ndersa prej vitit 1878 d.m.th>me Kongresin e Berlinit u angayhua edhe Serbia te i asimiloj Shqipetaret dhe te i paraqes si turq.E keni ne |Historin e shtetit dhe se drejtes te Fatmir sejdiut dhe \hilmi ismailit juridik)Une e kam gjete para ca viteve nje kapele turke ne shtepin time dhe ate e kam vene ne koke me perbuyje sepse e dija se eshte turke,kur me ka pa babai im me ka tregu historin e saj-thote>shume shqipetare te kesaj ane nga Nishi e deri tek Presheva port edhe me gjere kan ble nga ushtaret turq qe ishin duke iokur prej Ballkanit kapelat e tryre vetem kur te vijne shkijet te i mbajne ne koke kinse jane turq e te e shpetojne jeten e vete dhe te familjes-keto kapela i kan ble nga 5 lira te mbretit me vlere sa duisa shtepi te mira ne fshat.Prerj Nishit deri ne Kosove lindore-Shqiperin veri-lindore ne bashkepunim serbet e |Turqit shperngulen nga Kongresi i Berlinit deri ne \Luften e pare botrore rreth 750-800 fshatra(e ke tek vilajeti i |Kosoves).Pastaj me luftrat Ballkanike ne po kete liber por edhe tek i |reshat Avdiut thuhet se jane pa ne dy anet e rruges plote klufoma te shqipetareve0kete ma tregojne edhe disa pleq qe i kan degju nga antaret e familjeve te tyre.Vitin 1820 sipas nje statistike qe ka dhene stambolli ne nje gazete te saj ku une e kam gjejte ne Presheve,presheva kishte 60000 mije katolik dhe 40000 mije ushtare turq dhe shqipetare muslimane.Pra shqipetaret e klesaj ane me ardhejen e pare te turqeve nuk u asimiluan ne fe,por vetem ata qe kishin interese e pranuan-jho shkaku se feja ishte me e mire apsolutishte.Por shumica e ketyre aneve u ngjiten ne malet e Karadakut ku edhe jetuan per rreth 2 shkeuj taqmam ashtu si Shqipetare pra me fe e gjithecka tonen.Por ne vitet rreth 1890(nuk jam shume i sakte ne kete date sepse edhe gojdhenat e pleqeve ndryshojne paksa)i ishin ngjitur edhe malit per ti islamizu.Kshtu po e them nje rast te Seferve(fshat ne malsi)kur turqit kane dhene ultimatum se deri neser ne ora 14 duhet ose te behen te gjithe musliman ose edhe kafshet dhe cdo gje e gjalle iu zhduket.Atehere kan kuvendu mes vete jo vetem ky fshat por edhe shume fshatra perrreth dhe kan kalu ne laraman sa per te shpetu(ja se si na e mbollen fene turqit).Po nje gje dua te ja them qe eshte ne familjen time dhe kete e dij shume mire sepse shume here me eshte thene.Ne cdo fshat te lugines edhe sot e kesaj dite jane nga se paku nje familje katolike e ne disa edhe nga disa familje psh ne fshatin tim jemi tre familje.Gjyshi dhe stergjyshi im ishin shpernda duke u perca mes vete dhe keshtu duhe u nda ne nje familje dy fe.Njerin qe pranoi islamin e kishte bere per shkaqe ekonomike dhe te shpetonte per gjithecka me lehte prej turqeve,dhe per nje kohe te gjate nhga kjo familje pjellnin fare e ndyte pra hoxhallare.Mesin e tyre po ja tregoi njerin veprat e te cilit jane teper te ndyra(per kete tematik kam be edhe nje punim mjafte voluminoz qe i tregpoj keto paudhesi dhe tradheti te muslimaneve tane)Mulla haxhi Adem Sylejmani i cilio fatebardhesisht ka ndrru jete ka disa vjete ka be keto>nje numer eteper te madhe te besimtareve musliman i ka dergu ne Anadoll duke ia thene se atje qenka toka e Zotit dhe kjo eshte toke e qafireve-token qe e leshonin keta shqipatere e merrnin shkijet falas e ne disaa raste e merrte edhe ky vete.Pastaj rasti tjeter per nje hajmali Haxhi adem sylejmani ia ka marre token-aren 6000mije metra nje fshatari me sakte kusheririt te tij Rashit Sadikut.Sa kam kuptu nga nje Hoxhe i cili pa dashje me ka tregu se shkijet OZN-ja dhe UBB-ja i kishte ndihmu edhe financiarishte hoxhallaret.Per kete nder sherbetoret me te medhej te ketyre sigurimeve serbe ishin hoxhallaret dhe pastaj shtersa e arsimuar!!!Dua te e them edhe nje fakt tjeter se Karadak ia ngjiten emrin turqit sepse tamam idshte mal ku e thenin qafen cdo turk qe hynte,sepse sa kam pa ne nje liber te historise se taktikes ushatarake kam pa se gjithe shqipetaret e kesaj ane por edhe nga rrethina ishin mbledhe dhe kishin kriju fshatra neper kete malsi te karadakut prej nga asnje turk nuk e kishin lene te u afrohej.Po ja themn edhe nje fakt tjeter se sa negativishte eshte qendrrimi i islamit ne atdheun tone.E dini mire marveshjen e Titos me Turqin me 1950 qe e vuri ne jete deri me 1953 vetem nga Kosova jane largu rreth 250000 shqipetare(kete mund at gjeni ku te shikoni ne libra historik te kesaj kohe).Pastaj merreni dhe shikojini marveshjet tjera sekret mes Leninit dhe Arabeve te vitit 1917 se si privilegjohen arabet ne Rusi,e njejta gje ndodhi edhe me serbet ne arabi.Shkurt eshte fakt qe eshte publiku edhe ne RTK apo edhe ne mediat tjear se Serbia shkollonte ne Bagdad deri sa ishte Sadami nga 16 oficere te rinje cdo vjete.Pastaj anasjelltas serbia i shkollonte nga se paku 3O irakian ne Beograd.Shikojeni rastin npastaj te dergimit te paisjeve deorjentuese ruse te raketave ne Irak dhe Afganistan.Shikojeni edhe me per cudi rastin se si asnje shtet islamik nuk e pranon Kosoven si shtet.Pos Afganistanit Irakut te cilat tash jane ne rruget e civilizimit sepse eshte shume e vertet se shtetet e tilla arabe jane te botes se trete dhe marri e madhe dhe injorance eshte qe ne te botes Europiane te kthehemi derjete primitivave.Pastaj shikojeni rastin tjeter kur serbia me mundesit e veta e ndihmoi afganistanin dhe |Irakun kunder miqve tane SHBA-se dhe perendimit.Une pos tjerash ne moshen 16 vecare kam qene ne lufte dhe per kete do ja tregoj nje rast qe kam pa ne lufte te UCPMB-se.Diten kur eshte festu bajrami qe po luteshin muslimanet ne mengjes me direktiva te Serbise ka ardhe nje hoxhe dhe ai ishte i ri.Ne disa pasi ja prishnim lutjet e tilla deri sa edhe disa me force i kemi ndale te luten pasi qe e thonim se ne jemi shqiopetare dhe nuk kemi lufte fetare kunder serbise por per dic tjeter.Po ate dite ky hoxhe as edhe nje informate nuk ma ka dhene as mua as disa shokeve qe e kerkonim te dinim se nga ishte sepse e quanim spijune te shkive.Pas disa dites eshte vra nje shok i jone me emrin Qenan nga Boshtrani-kishte lidhje ky hoxhe ne renjen e tij-kete e dijme me boterishet.Po ashtu pasi hyme ne fshatin tone-Rahovice cdo shtepi qe kishte sado pak ndjenja islamike i ka pas te mbylluna dyerte e oborreve dhe nuk na linin te kalonim neper shtepit e tyre.Duke na ofendu si qafira e njerez te keqij.Mund te them me disa te tille kam poas problem deri ne rrahje gati si me Samet Beqairin i kcili ishte nje turiste-haxhi dhe kur kemi qene ne oborrin e tij na thoshte ikni bre djema allahi ju vrafte(edhe pse ky kishte rreth 60 e dic vjet-kurse ne ishim shumica te rinje asnjeri mbi 25 vjet-lketu mund ta pyesni se ja kam sha me fe ee me cdo gje fetare te tij).Po njejte edhe ne kete lufte sic e dij edhe me heret nuk kishte as edhe nje ushtare te vertet islamik-sepse po e jap nje shembull.Ne Shoshaj te eperme ishte Betim Salihu-Betim jezhi i cili ne balle mbante nje shirit arabishte te shkruar.Ai askund nuk ka marre pjese ne beteja,njejte vepronmin edhe shumivca e ketyre njerezve.Bile Betimi kur eshte be lufta ne fshatin e tij(Rahovice)ka qene ne Kuke te Sharrit e din edhe banoret e ketij fshati).Pas kesaj lufte kam qene edhe ne Iliride me disa ushtare.Edhe atje te njejten gje kam pa se nuk kishte musliman ne lufte.Prej gjithe ushtareve qe kemi qene ka pas me se shumti nga Kosova pastaj vinim nga Presheva dhe vetem 2 kan qene nga Ilirida.Kjo ka ndodhe pasi u thy Vaksinaca dhe Llojani sepse me heret nuk kam arrit te isha atje shkaku i luftes se UCPMB-se.Fatemiresishte hoxhet kishin ndale muzikat e tyre ne xhamije kjo ndodhi edhe ne Presheve por edhe tash ne Iliride e kam vrejte sepse ata kishin ik me kohe,ata ishin disa ne Kosove disa ne Shqiperi e sot fatekeqesishte ata lehin si qene te terbuar se kinse kan qendru ne vatrat e veta.As edhe mulla Jakupi qe thuhej se luftonte ne Likove nga po keta ushatare te Ilirides kam degju se ai vete nuk hy ne lufte por i fut te tjeret ata qe e hane te luftojne.Per kete me janar 2001 edhe serbia e akuzonte UCPMB pastaj edhe ne nentor te vitit 2003 ministri i serbise i mbrojtjes thote se ne Maqedonin shqipetare ka njerez te alkaides,pa pas per to asnje fakte por i etiketonte keta shqipetare.
    Pas luftes se UCPMB-se ne Presheve eshte formu stacioni-baya e shkive per veprime politiko propaganduese,kurse ne Bujanoc qendra per veprime diversioniste ushtarake,kurse qendra e dyte eshte ne Novi Pazar.Qe te dyja keto si Presheva-bujanoci dhe ashtu edhe Novi Pazari jane te dirigjuara nga Beogradi dhe qe ne Kosove mbjellin kete faren e re me mjekrra dhe me pantollone te shkurtera.Kete ma kan thene edhe vete vllezrit e juaj hoxhallare me sakte nje hoxhe i fshatit tim.Dijeni edhe nje gje se ne vitin 2003 kur jam ik ne kosove kam taku disa musliman te cilet me jan afru pasi une e kisha nje mjekerr te nmadhe jo shkaku fetare por shkaku i luftes.Dhe po me thone a po vje ne xhamij.Une ja tregova realitetinb se cka jam.Atehere me thane a po i shkurton pantollonat dhe mbaje mjekrren te paguajme 200 euro,nese punon me shume te pagfuajme edh me shume.Une me nervozitet po i them shoke te kam po tradheti ndaj kesaj kurr nuk beje-sepse njeri prej tyre ishte nga Terpeza e drenices.Po nje gje e tille me ka ndodhe edhe me 2005 duke me pofru kete here 400 euro,kete ma ka be nje njeri i Presheves qe ishte funksionare ketu ne kosove-njejte edhe ketij iu jam pergjigj-por me nje dinakeri duke u mundu te e zbuloj.Ku edhe kam kuptu se parat e tilla vinin nga beogradi dhe kishte qellim qe Kosova te zhagohej nga Beogradi deri sa ti caktohej statusi i saj kurse ne kete drejtim te arrinte me shume serbia te e mbjellte fanatizmin islamik.Por fatemiresishte nuk ja arrit sa e kishte qellim-te gjitha keto gjera serkerte nese ndokush nga ju qe mund te e lexoni kete nuk ju besohet mund te ja themn edhe ne imelin tim GjergjShqiperia_eBashkuar@hotmail.com,pra mund te pyesni nese dyshoni.Pastaj dua te e argumnentoj bashkepunimin e Serbise me islamizmin.Kur me kan zene robe mua dhe disa shoke pasi perfundoi lufta e UCPMB-se te trahdetuar nga shoket tane kjo dihet me boterishte ne fshatin tim.Shkijet kur me kan pyet mua me shume me ofendonin ne ceshtje fetare sepse e dinin se cfare feje i takoj.Pas ketij rasti ne tetor 2001na jane lajmeru shkijet ne mobilin celulare te cilin numer ja ka dhene Gezm Sylejmani(nipi i haxhi adem Sylejmanit)dhe na fyente sidomos per ceshtje fetare kete mund ta vertetoni edhe te EU(monitoruesit nderkombetare qe i kemi lajmeri ne presheve)KMDLNJ ne Bujanovce ederi tek ajo ne Kosove,pastaj tek KFOR-i amerikan ne Gjilan,pastaj tek Zyra e SHBA-se Britaniose se madhe dhe shume te tjera e deri tek ajo e Shqiperise.Prandaj cdo gje qe behet e tille eshte vecse nje vegel profitabile ne interes te serbise,kete do ta vertetoj edhe koha.Po ashtu shkoni e shihni ne Rahovice se cka eshte be.Eshte ndertu pas UCPMB-se edhe nje xhamij ne fshate,kurse nuk ka pas para te ndertohej edhe nje shkolle fillore per te cilen ka pas nevoj shume me shume se sa xhamij.Por kjo behej per interes se te kihet ne kontroll me mire ky fshat nga spijunat te cilet vetem, ne xhamij i thone te gjitha spijunazhet.Per shkollen fillore eshte dashgte te kerkohet ndihme nga Qeveria Yvicerrane te e ndertoje,po e njejta gje ka ndodhe edhe ne Presheve me xhamin afer stadiumit te qytetit ku teresishte e ka ndertu thuaja se Beogradi me parat e veta edhe pse nje kontribut te vogel e ka dhene komuniteti.Shkoni pastaj shihne mire ne planprogramin arsimor te Presheves e shihn i se Historia dhe disa lende kombetare nuk jane pranu te jene me planprogranm te Kosoves,kurse te tjerat po.P{er me shume eshte pranu edhe feja te mesohet ne shkolle cfare injorance!Per kete eshte be nje percarje e madhe mes nxenseve sepse disa nuk e mbajne fare mesimin fakultative te fese sa deri edhe kan pas probleme fizike vllau im Agroni me nje islamik.Pra kjo eshte teresishte feja muslimane ajo qe genjeshtrohet deri ne maksimum se eshte fe e paqes e mire e paster e ne te vertet eshte e tera e kunderta.Me vje shume keq qe edhe ne kete Kosove shoh ende njerez injorante,por ju lutem si nje vllau mbajeni mend more se keshtu vetem varrin ja hapni vetes sepse nuk keni nevoj te e mohoni veten por thuajeni te verteten.per kete ju lutem shkoni ne shkolle i madhe e i vogel te gjithe shkollohuni sepse arsimi ju jep drite e pastaj nese mendoni se eshte e mire mund te e zgjedhni edhe rrugen e djallit-eshjtye e drejt e juaja.Por mos harroni se Europa sipas te gjitheve eshte e Krishtere dhe e tille do mbetet kjo shihet qarte,shihne edhe ne te Drejten europiane te Bashkim Zahitit te juridiku.Prandaj kam deshire te i shohe gjithe Shqipetaret te Bashkuar,sepse nuk mund te na ndajne kufijt artificial shtetror,por na ndajne zemrat tona,per kete kushtojuni vetem shkolles e pas saj ju vje drita e mire qe nuk ju le ne terr kurr.
    kete shkrim me siper e kam be para ca dite kurse pak me vone me ka ndodhe nje problem nga fshatari im Veli Isuf Haxhidiku,shkaku i ketij publikimi eshte dergu nga UDB-ja me sakte nga nje hoxhe i fshatit tim qe eshte pagu(kete e ka pranu edhe vete ky poerson kur e kam kercenu se do ja nxjerr edhe me force informacionin)per kete une jam krenare se jam sakrifiku edhe per te Verteten kurse duke mendu se ka perfundu lufta prap ne te tilla hasi.Edhe pse isha ne disa luftra kete ma bejne njerzit e shitur te Atdheut tim.

  16. #36
    Besimtar Musliman Maska e strange
    Anëtarësuar
    31-10-2006
    Postime
    4,278
    Citim Postuar më parë nga derjansi Lexo Postimin
    ka e qite ket perfundim se jam i vetdashuru me vetvetn pash pallahun a allahun a si dreqin i thirrni ju.
    Nese nuk i përket asaj feje, dhe nuk i di rendësin Ati personi, mos u tall me Te. Bene be ne kokën e prindërve tu e mos bej sikur dukesh interesant. U Kuptuam?
    Mëso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

  17. #37
    ...vete Skenderbeu i tradhetuar nga ky qyterim ne fund do te thonte me me deshire dua qe vendi ime te bije perseri nen zgjedhen e Sulltanit sesa Vatikan tradhetare...

    ----------------------------------------
    ...Skenderbeu pasi qe kishte fituar luften ndaj Pashait u sulmua nga Raguza e krishter ne pabesi dhe pas shpines dhe se papa i asaj kohe e tallej si mund qe nje maloke shqipetare te formoj nje principate, ishine keto qe e kishine terrbuar Skenderbeun dhe kishte bere nje perfundim te till...

    ...Ai me mire do te ishte qe mbas kesaj pabesia dhe tradhetie te vatikanite te lidhte lidhje me Sulltanin Shqiperia shume mire do ti kishte punet edhe sot, deri sa kete e benin edhe shume vend tjera te krishtere...
    Qe ti je nje imbecil kjo tashme eshte provuar e stervertetuar ne kete forum por qe te arrish deri ne kete pike sa te quash Gjergj Kastriotin si malok dhe qe na paska qene i pari qe ka krijuar principata shqiptare, atehere e them me plot gojen qe mjer Kosova per trushkulur dhe injorante si puna jote. Te kesh besim te verber fetar edhe hahet po te arrish te mohosh historine e vendit tend dhe akoma me keq, te jesh komplet ne terr te fakteve historike, kjo nuk eshte deficene por poshtersi. Shume ketu ankohen per mungese tolerance ndaj antareve te besimeve te caktuara. Mjafton shembulli i mesiperm te tregoje sesa tolerant eshte stafi i forumit me vemje te tilla antishqiptare.

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Postime
    59
    heu more po shoh ktuy lloj lloj njerez,edhe vetja po me duket me i ri.

    Kjo po me gezon por kur po i shohe disa mendime qe po e kritikojne edhe Skenderben kjo po me nervozon.
    Me besoni disa here po i fyej veteme vete keta njerez.
    Ju nuk mund te fyeni simbolin kryesor te Kombio tone

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-05-2008
    Postime
    75
    Citim Postuar më parë nga Kristë Gjinaj Lexo Postimin
    Dhe :
    Para ardhjes së islamit , ne vitin 62 shen Plai perhapi krishterimin nder shqiptar i cili ishte i ndaluar zyrtarishtë dhe ne vitin 330 pas Krishtit kjo fe zyrtarizohet .
    Pra qe nga viti 330 e deri me ardhjen e turqve ( islamit ) shqiptaret e kishin ketë fe nder shekuj.
    Kjo është e saktë.

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e drenicaku
    Anëtarësuar
    06-05-2003
    Postime
    3,263
    Citim Postuar më parë nga land Lexo Postimin
    O tiiiiiiiiiiiiiii tungiii kush o ai turk qe ta ka bo menien pordh,qe te shkoj un tja kaj nonen
    E ke edhe ndihmen time sepse po shifet qe ky popull akoma e ka frigen e turkut.
    Ku shkel turku nuk mbin bar

Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Njezet shekuj te Papatit ne Kishen Katolike
    Nga NoName në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 17-08-2006, 04:57
  2. “GJASHTË SHEKUJ TË ISLAMIT NDËR SHQIPTARË”(Simpozium)
    Nga forum126 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 28-03-2006, 06:51
  3. Berati Dhe Beratasit Mbi Tre Shekuj Me Pare
    Nga Newhost në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 26-10-2005, 21:55
  4. Durrësi ishull, ideja 6 shekuj më parë
    Nga Xhuxhumaku në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 22-08-2005, 16:28
  5. Shqiptaret ne shekuj
    Nga Albo në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 08-11-2002, 20:01

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •