Close

Rezultati i Sondazhit: Sondazh i mbyllur!

Votues
0. Nuk mund t votoni n kt sondazh
 • .

  0 0%
 • .

  0 0%
Faqja 0 prej 54 FillimFillim 121050 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1076
 1. #-19
  i/e regjistruar Maska e babadimri
  Antarsuar
  07-07-2003
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  704

  Deshirat e bashkatdhetareve tane per vitin qe vjen

  Shqiptaret jane si zogjte shtegtare. Ata gjithmone per arsye te ndryshme kane merguar jashte vendlindjes se tyre. Por ta leme kete. Cilat jane deshirat tuaja, cka deshironi te ju ndodh ne vitin qe vjen.

  GEZUAR VITINE RI DUKE JU DESHIRUAR KTHIM TE SHPEJTE MNE ATDHE

  sinqerisht

  babadimri

 2. #-18
  i/e regjistruar Maska e babadimri
  Antarsuar
  07-07-2003
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  704

  Atdheu eshte i tere kur te gjithe jemi ne atdhe

  Nje plage e rende per shqiptaret eshte mergimi, nje plage qe e kemi te ngulitur thelle ne trupin tone. Cka mendoni ju

 3. #-17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-01-2004
  Vendndodhja
  tetove
  Postime
  5

  Shqiptaret se bashku te zgjedhin kryetarin ne Maqedoni

  Ne asnjehere nuk jemi mar vesh, po edhe kesaj here do te ndodh si cdohere. Po te dilet bashk, do te konkurojme me te vertete per postin e kryetarit te shtetit, mirepo si duket interesat personale dhe pozita ne te cilen gjenden partite do te diktojne stil, prap kunder vullnetit te popullit. PPD,PDK me kandidat te perbashket, kurse PDSH me kandidat te vetin, ndersa BDI turp i botes do ta perkah kandidatin e Cervenkovskit.
  Nuk di a eshte ndonje politike, te besh gabimet te cilat i ka bere partia e cila ishte ne pushtet.
  Zoti ju mbaresoft.
  Kete radhe mos llogaritni ne votat e Shqiptareve qe tua jepni Maqedonasve. Po deshet te votoni per maqedonet llogaritni vetem ne votat tuja.

 4. #-16
  i/e regjistruar Maska e TOMY_X
  Antarsuar
  05-03-2004
  Vendndodhja
  STRUGE
  Postime
  285

  Exclamation Si shpjegohet integrimi i Shqipetarve n EU?

  Vazhdimisht po llafosim per integrimin e shqipetareve ne EU........dhe te gjitha problemet do te marrin fund!?
  Valle me kete integrim mos po behet nje ndarje tjeter e shqipetareve,si ajo prej 1945_1990 d.m th nje pjese e Shqipetareve do te integrohet me heret ne EU (detyrimisht)kurse pjeset e tjera do te duhet qe te sigurojne vize per te vizituar te afermit e tyre?
  Sa politikanet shqipetar jane aktiv per hyrjen njekohesisht ne EU.....d.m.th bashkeveprimi ne kete drejtim...(mua per vete me duket se gjithsecili po punon ne koke te tij ,pa asnje koordinim me njeri tjetrin )........
  Supozojme se Shqiperia sie tille pranohet ne EU me te gjitha te drejtat....anetare si gjithe anetaret e tjera.merreni me mend cfare radhe per fitimin e vizes te shqiperise do te kishte para ambasades shqipetare ne Prishtine apo Shkup!?
  kam deshire te marr ndonje mendim me teper prej jush ne kete drejtim....  ......mendje e shenoshe,ne trup te shendoshe.........

 5. #-15
  i/e larguar Maska e Kumanovare
  Antarsuar
  11-06-2003
  Vendndodhja
  Kumanove ALB
  Postime
  43

  Thumbs up Pershendetje

  Per mendimin tim shqiptaret skan te bejne me(Maqedoni)sepse maqedonia sesht es hqiptarve po ILIRIDA po dhe shqiptaret munden te zgjedhin kryeqytetin e Ilirides po ajo esht enderr e pa ralizuar dhe nese behet qe shqiptaret te zgjegjin kryeqytetin une do vendosja Tirana ose te behet nje qytet i madhe nga kukesi deri ne prizren nga prizreni deri ne tetove te bashkoheshin gjithe nje qytet i madh po me mire en juge sepse ne veri esht ftofte po qyteti me i vjeter ne iliride dhe qyteti i pare i shqiptarve eshte SHKUPI

  Kumanova

 6. #-14
  i/e regjistruar Maska e TOMY_X
  Antarsuar
  05-03-2004
  Vendndodhja
  STRUGE
  Postime
  285

  Question Punsimet e shqiptarve n administratn e IRJM-s

  Per sa i perket punesimeve ne sektorin publik te shqipetareve ne maq eshte nje pune goxha me rendesi te vecante per avansimin e te drejta ve te lemive te ndryshme ,te shqipetareve .Duke u nisur nga marreveshja e bere kohe me pare 25%shi i shume folur dhe deri tani i pa arritshem per shqipetaret(kur jemi te ky fare 25% duhet qe te kihet parasysh 25% ne nivel republikan ose te merret per baze numri i shqipetareve ne qytetin e caktuar) si shembull po e marr strugen nga edhe vij .......ne struge duhet qe shqipetaret te marrin pjese me 55% ndersa 45% te tjeret.....e keshtu me radhe te behet nje perllogaritje per te gjithe qytetet........duhet te jemi te duruar ne kete drejtim se nje projekt i tiille ...ta quaj keshtu...do kohe dhe sakrifica te medha.....por kur them sakrifica ,jo ne kurriz tonin por te atyre qe duhet ti lirojne ato vende te punes.........
  kerkoj debat rreth kesaj teme....
  Nje gje me shqeteson pa mase nga sjellja e pales maq rreth ketij problemi.Jemi deshmitare qe ne disa ndermarje publike shpallen teperice teknologjike ne numer me te madh punetoret maq&administrata e ketyre ndermarjeve,por nga keto spastrime nuk jane kursyer edhe shqipetaret te punesuar ne keto ndermarrje...........
  kerkoj nje debat me te gjere rreth kesaj teme shume aktuale ketu tek ne

 7. #-13
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Postime
  6,846
  Punesimet e Shqiptareve ne administrate kryekeput kryhet ne baze te preferencave partiake qe eshte nje hap i gaubar per te gjithe ne.
  Deri sa te nderrohen disa standarde ne menyren e punesimit,edhe shume kohe do mundohemi me administraten qe e kemi e qe eshte joprofesionale dhe jo efikase.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 8. #-12
  i/e regjistruar Maska e TOMY_X
  Antarsuar
  05-03-2004
  Vendndodhja
  STRUGE
  Postime
  285
  Citim Postuar m par nga StormAngel
  Punesimet e Shqiptareve ne administrate kryekeput kryhet ne baze te preferencave partiake qe eshte nje hap i gaubar per te gjithe ne.
  Deri sa te nderrohen disa standarde ne menyren e punesimit,edhe shume kohe do mundohemi me administraten qe e kemi e qe eshte joprofesionale dhe jo efikase.

  keto standarde do te nderrohen sipas meje kur punesimet ti beje enti per punesim e jo partia qofte njera apo tjetra .........por nga njera ane edhe kjo gje duket pak a shume ne rregull kur shihet qe po punesohen shqipetare .........me se shumti me shqeteson fakti i pushimit nga puna te te njejteve ,sesa ky fenomen qe e cekni me larte
  nje gje nuk e kam te qarte deri kur pala tjeter do te luaj dhe do te diktoj veprimet tona ne te gjitha drejtimet

 9. #-11
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Postime
  6,846
  Citim Postuar m par nga TOMY_X
  keto standarde do te nderrohen sipas meje kur punesimet ti beje enti per punesim e jo partia qofte njera apo tjetra .........por nga njera ane edhe kjo gje duket pak a shume ne rregull kur shihet qe po punesohen shqipetare .........me se shumti me shqeteson fakti i pushimit nga puna te te njejteve ,sesa ky fenomen qe e cekni me larte
  nje gje nuk e kam te qarte deri kur pala tjeter do te luaj dhe do te diktoj veprimet tona ne te gjitha drejtimet
  Entet per punesim si qe e dime i kontrollon partia ne pushtet.
  Edhe mua me gezon fakti qe punesimi i shqipetareve ne administrate eshte me i theksuar nga vitet tjera.
  Sa per palen tjeter,nuk kane me cfare te ndikojne ne trendet e zhivillimit te administrates.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 10. #-10
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Postime
  6,846

  Pakoja e ligjeve per decentralizim

  Pas 6 javeve te negociatave,gjate se ciles ishte ne dukje te siper edhe shkaterrimi i koalicionit qeveritar dhe gjate se ciles kryetari i shtetit prolongoi viziten e tij per ne Bruksel,sot u arrit nje fare konsensusi mes partive politike ne qeveri per ligjet per decentralizim.
  Njeherit,Shkupi do perfitone komunat e Kondoves dhe Sarajit,Struga ngelet me 57% perqind Shqiptare dhe Kercova mban statusin qe ka deri ne vitin 2008 kur edhe do behet shqyrtimi i serishem i statusit te kesaj komune.
  Neser ne ora 10 mbahet mbledhja e jashte zakonshme e qvqerise ne te cilen pritet qe ekspres te jep drite te gjelberte per keto ligje.
  Analitiket thone qe deri me 25 korrik ligjet duhet te jene gati per votim ne Parlament dhe se ka kohe per t`u mbajtur ne kohe zgjedhjet lokale,te cilat ne fakt edhe ishin si katalizatore per shpejtimin e negociatave.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 11. #-9
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Postime
  6,846

  Nenshkrim i marreveshjes Kine-Maqedoni

  Nnshkrimi i Marrveshjes mes Qeveris s Kins dhe Maqedonis

  Kina i dhuron Maqedonis 3.3OO kompjutor

  Donacioni me vler prej 6 milion dollar,sipas ministrit Polozhani shkon n dobi t fmijve, sepse me realizimin e ktij projekti bhet ngritja e infrastrukturs, q on drejt modernizimit t arsimit
  Ministri i Arsimit dhe Shkencs Aziz Pollozhani dhe Zhynga Vanehue Ambasador i Kins n Shkup, dje n ambientt e Ministris s Arsimit, nnshkruan Memorandum pr Marrveshje me t ciln Qeveria e Kins dhuron 3.300 kompjutor pr shkollat fillore n gjith Maqedonin. N kuadr t ksaj faz prfshihen edhe 300 printer, si dhe Softer indovs i cili do t vendoset npr kompjutort.

  Vitin e kaluar Qeveria e Kins, Maqedonis i dhuroi 2000 kompjutor pr shkollat e mesme, pr t cilat si theksoi ministri Pollozhani, kompjutort jan instaluar npr shkollat e mesme. Sipas tij ky numr, i ka prfshir t gjitha shkollat e mesme, n do shkoll nga 20 kompjutor. Kompjutort, t cilat duhet t vendosen npr shkollat fillore, pritet t vendosen n tetor t ktij viti, tha Pollozhani. Shuma me vler pr t dy donacionet arrin rreth 6 milion dollar.

  E gjith kjo shkon n dobi t fmijve, sepse me realizimin e ktij projekti bhet ngritja e infrastrukturs, q on drejt modernizimit t arsimit potencoi Pollozhani.

  Gjithashtu, Kina sht vend n zhvillim dhe Qeveria jon bn prpjekje n sistemin e arsimit, sepse n t ardhshmen do t punojm n interes t dy vendeve tha ambasadori kinez Zhynga Vanehue.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 12. #-8
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Postime
  6,846
  Qeveria shpalli hartn e re teritoriale

  Komuna 80, 17 shqiptare

  Partnert e koalicionit qeveritar, t knaqur nga zgjidhja e ndarjes territoriale, ndrsa opozita maqedonase t njjtn e konsideron tradhti kombtare t partive maqedonase n pushtet dhe paralajmron protesta masive

  Pas arritjes s marrveshjes pr pako ligjet t decentralizimit t pushtetit lokal ndrmjet partnerve t koalicionit qeveritar, n mbledhjen e djeshme, Qeveria e Maqedonis miratoi propozim-ligjin pr organizimin teritorial t vetadministrimit lokal n RM, propozim- ligjin pr qytetin e Shkupit dhe ligjet tjera me t cilt kompletohen pako ligjet q kan t bjn me decentralizimin. Gjat dits s sotme kto ligje do t drgohen n Parlament pr t hyr n procedur kuvendore.

  Me propozim-ligjet pr ndarjen teritoriale dhe qytetin e Shkupit, numri i komunave reduktohet prej 123 njsive t administrimit lokal sa kan funksionuar deri m tani, n 80 komuna, respektivisht n 76 sa do t jen n zgjedhjet lokale t vitit 2008, kur katr komunat rurale, Zajazi, Osllomeji, Vraneshtica dhe Drugova do ti bashkangjiten komuns s Krovs.

  KOSTOV: ME KT RUHEN PARIMET E MARRVESHJES KORNIZ

  Sipas kryeministrit, Hari Kostov, me propozimin e ri pr ndarje teritoriale arrihen parimet themelore me t cilin do t realizohet procesi i decentralizimit,kryerja efikase e funksionimit t komunave dhe pjesmarrja optimale e qytetarve n realizimin e t drejtave t tyre. Kryeministri Kostov, me kt rast potencoi se arritja e marrveshjes ndrmjet partnerve t koalicionit paraqet implementimin e Marrveshjes korniz dhe amandamenteve t Kushtetuts s RM-s, dhe se partnert e koalicionit sipas tij, edhe nj her kan vrtetuar se suvereniteti dhe integriteti teritorial i Maqedonis dhe karakteri unitar i shtetit jan t pacenueshme dhe duhet t mbrohen. Nuk ekzistojn vendime teritoriale pr shtjet etnike si dhe duhet t ruhet karakteri multietnik i shtetit.

  Kryeministri Hari Kostov, edhe me kt rast nuk harroi t theksoj se me ndarjen e re teritoriale nuk ndrtohen mure pr ndasi t reja, nuk do t vendosen kufij t brendshem, nuk do t bhet ndrrimi i teritoreve dhe popullsis, pra shtoi Kostov, do vendbanim do t ngel atje ku ka qen, por e vetmja gj sht q komunat t ken m shum kompetenca dhe funksione sa q kan patur deri m tani.

  Duke folur pr procesin e bisedimeve, kryetari i Qeveris, Hari Kostov, tha se ky ishte nj shembull klasik se si nuk duhet t mbahen bisedimet, dhe pr kt,Kostov u shpreh se prgjegjsia bie mbi te si kryetar i Qeveris dhe mbi t gjith ata q kan mar pjes n bisedime duke prfshir edhe partit poltike.

  Hari Kostov poashtu i bri nj retrospektiv edhe spekulimeve n opinion, duke shtuar se n vend q t merremi me problemet e qensore si sht fjala sa mund t jet nj komun e aft pr t kryer funksionin e saj, n publik doln qndrime si ato a do ta humb ndonj kryetari komuns pashallakun e vet, cila sht prbrja etnike e komuns, apo cila bashksi etnike do t jet dominante, e tradhtuam Shkupin, nuk e mbrojtm Strugn, e shptuam Krovn.

  Nse deri m tani nuk ka qen gjuha shqipe si gjuh zyrtare n Kumanov, pse t jet tani penges n Shkup tha Hari Kostov. E vetmja rrug q garanton stabilitet, paqe, suverenitetin dhe integritetin teritorial t vendit, tha n fund Hari Kostov, sht implementimi i Marrveshjes s Ohrit dhe amandamenteve Kushtetuese, t cilt sipas tij jan e vetmja rug q nj dit t bhet antare e familjes Evro-atlantike

  N baz t propozim- ligjit pr ndarrjen teritoriale t Maqedonis sht parapar q n hartn e re t ket 76 komuna, prej t cilave 17 do t jen me shumic shqiptare. Statusin e tashm t vetadministrimit lokal prej komunave shqiptare e kan humbur Bogovinja, Shipkovica, Xhepishti, Negotina e Pollogut, egrani, Banjica e Poshtme, Vrutoku, Dellogozhda, Llabunishta, Veleshta dhe Kondova.

  REAGIMET PARTIAKE

  Rreth arritjes s marrveshjes pr organizimin e ri teritorial ka reagime t ndryshme nga parti t ndryshme politike. Me kt rast PDSh-ja ka paralajmruar se sot do t ket konferenc pr shtyp. Deputeti i PPD-s, Abdylhadi Vejseli, thot se jan t knaqur me ndarjen e re teritoriale, duke shtuar se duhet t mbahet llogari pr qytetin e Shkupit, kur dihet se pjesa drmuese e popullats maqedonase vendoset n kryeqendr. Pr Vejselin do t ishte zgjidhje m e mir q Haraina dhe Studeniani ti bashkangjitet Shkupit. Ndrkaq, deputeti i VMRO, krahu i Lupo Georgievskit, Gjorgji Trandofilov, sht i mendimit se ndarja sht br n baza etnike duke mos bajtur llogari pr infrastrukturn dhe segmentet tjera. Mirpo, prkundr pajtimit q kan arritur partit n pushtet, ato qeveritare kan paralajmuar bllokada t rrugve dhe - t procesit.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 13. #-7
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Postime
  6,846

  Maqedoni dhe Banka Boterore nenshkruan tre marreveshje

  BB i jep hua Maqedonis 49,8 milion dollar

  Kto huaja do t shfrytzohen pr reformat n shndetsi edhe ate 10 milion dollar, pr prshtatshmrin e udhheqjes n sektorin publik dhe pr sfern e mbrojtjes sociale, duke inkuadruar edhe sistemin pensional, do t dedikohen 10 miliard dollar. Ndrsa 30 milion dollar dhe 17 milion dollar t tjera t cilt jan grand nga Qeveria e Holands, pr t cilt s shpejti do t nnshkruajm marrveshje, do t dedikohen pr prkrahjen e bilancit t rrogave, t cilt do t jen shum t rndsishme pr prmbajtjen e mtutjeshme t stabilitetit makroekonomik t Republiks s Maqedonis, deklaroi ministri i Financave, Nikolla Popovski

  Ministri i Financave, Nikolla Popovski dhe prfaqsuesja e prhershme e Banks Botrore n Maqedoni, Sandra Blumenkamp, dje nnshkruan tre marrveshje pr hua, pr prshtatshmrin e udhheqjes n sektorin publik PSMAL, huan pr implementimin e mbrojtjes sociale dhe huan n drejtimin e sektorit t shndetsisi SPIL. Shuma e prgjithshme e marveshjeve pr tre huat sht 49,8 milion dollar.

  Kto huaja do t shfrytzohen pr reformat n shndetsi edhe ate 10 milion dollar, 10 milion dollar do t dedikohen pr prshtatshmrin e udhheqjes n sektorin publik dhe pr sfern e mbrojtjes sociale, duke inkuadruar edhe sistemin pensional. Ndrsa 30 milion dollar dhe 17 milion dollar t tjera t cilt jan grand nga Qeveria e Holands, pr t cilt s shpejti do t nnshkruajm marrveshje, do t dedikohen pr prkrahjen e bilancit t rrogave, t cilt do t jen shum t rndsishme pr prmbajtjen e mtutjeshme t stabilitetit makroekonomik t Republiks s Maqedonis, deklaroi ministri i Financave, Nikolla Popovski.

  Aktivitetet t cilat do t ndrmerrn me kto hua do t ken ndikim pozitiv n gjendjen ekonomike dhe sociale n Maqedoni, si dhe do ti prmbajn caktimet pr kyjen n Unioni Evropian, deklaroi pas nnshkrimit t marrveshjeve, prfaqsuesja e BB, Sandra Blumenkamp. Ajo gjithashtu theksoi se Banka Botrore edhe n t ardhmen do t vazhdoj t punoj n prmirsimin e sektorit publik t shtetit. Prmirsimi n kt fush do t jet me interes krucial pr trheqjen e investimeve t huaja dhe ulje t papunsis. Do t jet e rndsishme edhe pr prmbajtjen e rrethit t stabilitetit financiar, shtoi Blumenkamp. Kemi pr qllim, q me Qeverin t punojm n nj program shumvjeare i cili ka pr qllim q ta reformoj sektorin publik, ti prfshin dobsit e sisiemit t gjyqsisi, ta siguron furnizimin prkats me rrym elektrike, ti inkuadron urgjentisht reformat e duhura t hekurudhave dhe t vazhdohet me lehtsimin e tregtis dhe transportin n rajon. Kjo agjend e reformave do t jet ngusht e koordinuar me Unionin Evropian dhe donator t tjer, potencoi ajo.

  Me huat pr udhheqjen me sektorin e shndentsis, parashihet t zbatohet nj projekt i veant pr reformat n kt fush edhe ate deri n fund t vitit 2009. Qllimet kryesore e proektit jan prmirsimi i efikasitetit dhe udhheqjes n realizimin e t gjitha shrbimeve shndetsore, me theks t veant n mbrojtjen spitalore dhe n realizimin e t drejtave t sigurimit shndetsor, si dhe prforcimi i kapaciteteve n Ministrin e Shndetsisi. Implementimi do t kryehet nprmjet Ministris s Shndetsisi dhe Fondit pr sigurim shndetsor.

  Kredia pr mbrojtjen sociale do t mundson disa aktivitete pr reformat n kt lmi edhe ate deri n fund t vitit 2008. Pjesa m e rndsishme sht sigurimi pensional, me t cili pritet q t mbarojn reformat t cilat kan filluar q nga viti 1996. Ky projekt prfshin edhe aktivitetet pr menaxhimin e prmirsimit t kapacitetit t t gjitha institucioneve npr mjet t cilve realizohet sigurimi invalidor dhe pensional. Segmenete t veanata t proektit sht edhe pjesa e mbrojtjes sociale, ku sht parapar furnizim m mjete t informatiks, t cilt do t mundsojn pr prmirsimin e administrimit t t gjitha ndihmave sociale.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 14. #-6
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Postime
  6,846
  Nga deklarata e Kryetarit t Republiks s Maqedonis, Branko Crvenkovski, drejtuar opinionit publik

  Akt bujar i popullit shumic

  -Nse maqedonasit n Strug nuk kan besim dhe nuk dshirojn t jetojn n komun me shumic shqiptar, ather si ti bindim shqiptart t jetojn n shtet ku maqedonasit jan shumic?, pyeti Crvenkovski. -Decentralizimi drejprsdrejti sht segment prfundimtar n Marrveshjen Korniz. Ligji pr organizimin teritorial, pr vetqeverisjen lokale, e qytetit t Shkupit dhe ligji pr decentralizimin financiar, sipas Marrveshjes korniz, duheshte t pregaditet menjher pas regjistrimit dhe shpalljeve t rezultateve t regjistrimit t popullsis-tha kryetari.

  Qeveria e Republiks s Maqedonis mori nj vendim t vshtir dhe inkurajues, i cili si n do shoqri demokratike prej ndokujt do t mbshtetet, e nga t tjer kritikohet, por n do rast kjo do t mundsoj q t zhbllokohen proceset dhe t vazhdojm t ecim prpara, deklaroi dje Kryetari i Maqedonis Branko Crvenkovski n deklaratn e tij drejtuar qytetarve t Maqedonis, me rastin e vendimit qeveritar lidhur me propozimin e ligjeve pr organizim territorial t vetqeverisjes vendore.

  SHTYRJA DO T ISHTE E DMSHME

  Jam i binur, se zgjidhja e mundshme m e keqe do t ishte anulimi i ligjeve dhe i zgjedhjeve, bllokimi i decentralizimit dhe i Marrveshjes s Ohrit dhe vnia n pyetje e integritetit ton n Bashkimin Evropian dhe n NATO, shtoi ai. Kt mim, potencoi kryetari Crvenkovski, Republika e Maqedonis nuk mund ta lejoj. Qndrimi n vend dhe mosmarrja e asnj vendimi respektivisht sht kthim prapa. Faktori koh sht puna m e shtrenjt n kt periudh pr vendin ton, tha ai duke theksuar se nj qeveri e prgjegjshme duhet ta zgjidh kte, e jo ti anuloj dhe me kte ti ndrlikoj problemet.

  Shefi i shtetit e prshndeti debatin n opinion pr ligjet pr organizim territorial, potencoi se deklarimi i partive politike, shoqatave t qytetarve, institucionet shkencore dhe ekspertt, kundrshtimi i argumenteve dhe qndrimeve mund t jen vetm t dobishme.

  Ajo q m brengos sht pjes e retoriks q prsri shfrytzohet. Termet si dhnie dhe marrje, tonat dhe t atyret, tradhtit, strtradhtit, shitjet...Si t mos msuam asgj nga ajo q ndodhi te ne gjat periudhs s kaluar. Kjo nuk sht kurrfar patriotizmi. As ndaj popullit, aq m pak ndaj shtetit ton", vlersoi Crvenkovski.

  Ai theksoi se secili q i nxit dhe i prdor epshet nacionale, i ngrit tensionet etnike dhe mosbesimin e ndrsjell, n mnyr t drejtprdrejt punon kundr interesave t Maqedonis.

  Crvekovski pajtohet me vlersimin n debatet publike se gjat negociatave dhe definimit t propozim-vendimeve kan dominuar momentet etnike, por prkujtoi se decentralizimi sht pjesa m e rndsishme e Marrveshje korniz, e cila sht br q t pengoj konflikt etnik dhe me prmbajtjen e saj t zgjidh shtje etnike.

  Ligji pr organizimim territorial, sipas Kushtetuts, sht ligj q miratohet me shumic t dyfisht, gjegjsisht pr t duhet t votojn edhe shumica e deputetve jomaqedonas n Kuvend. Pr kt shkak, mbetet krejtsisht e qart se momentet etnike dhe kriteret jan thjesht t pashmangshme, tha Crvenkovski. Duhet t pranoj se referendumet n mjediset e prziera etnike kan qen t organizuara n baz etnike, e jo n baz qytetare, tha ai. Pr kt shkak, thirrja n to dhe rezultatet e tyre po ashtu sht motivuar n baz etnike dhe paraqet qasje etnike, vlersoi presidenti i Maqedonis.Sipas tij, shtja kye q fshihet pas t gjitha argumenteve t sinqerta dhe alibi sht a ka ose jo besim t ndrsjell n shtet.

  BASHKEJETESA NE KOMUNE DHE N SHTET

  Nse sundon qndrimi se mes maqedonasve dhe shqiptarve nuk ka dhe nuk mund t ket besim, ather koncepti i Marrveshjes korniz dhe vendimet e reja kushtetuese nuk mund t funksionojn. Deri n kt moment nuk kam par koncept tjetr t rrumbullaksuar alternativ pr rregullimin e Maqedonis dhe ardhmrin e saj, potencoi kryetari Crvenkovski. Nse dikush e ka, tha ai, e ftoj publikisht ta promovoj dhe rreth ksaj t debatojm.

  Fakt sht se maqedonasit n Strug nuk kan besim dhe nuk dshirojn t jetojn n komun me shumic shqiptare. Si ti bindim shqiptart t dshirojn t jetojn n shtet ku maqedonasit jan shumic, nse maqedonasit nuk dshirojn t jetojn n komun ku shqiptart jan shumic. Nse maqedonasit dhe shqiptart nuk mund t jetojn s bashku n nj komun, ather si do t jetojn s bashku n nj shtet?, pyeti Crvenkovski.

  Duke u prqndruar n pyetjen nse Saraji dhe Kondova i takojn ose jo Shkupit, presidenti tha se n Kondov sht burimi i Rashes, prej t cilit tr Shkupi furnizohet me uj, n Saraj sht qendra m e madhe sportive-rekreative, liqeni Treska, penda Matka. Jam i bindur se sht interes pikrisht i Shkupit dhe shkupjanve q n prbrjen e tyre dhe nn ingerencat e autoriteteve t qytetit ti ken kto dy komuna. Kuptohet, nse i qasemi n mnyr racionale dhe me besim, tha Crvenkovski.

  ASKUSH NUK PSOI DISFAT

  Kryetari i Maqedonis vlersoi se n Maqedoni nuk ndodhi as disfat e dikujt, as tradhti e dikujt. Dje populli shumic maqedonas, i cili pikrisht pr shkak se sht m i numrt dhe m i madh, duhet t jet edhe m prgjegjs dhe m i gjer, edhe nj her ua dha dorn bashkqytetarve t tyre shqiptar, por po ashtu edhe t gjith tjerve, q t ecim s bashku prpara, ndaj Maqedonis m t mir, m t fuqishme dhe m unike, vlersoi kryetari, Branko Crvenkovski.

  Ai u bri thirrje t gjitha partive politike q t sillen me prgjegjsi dhe n pajtim me momentin, t gjitha institucionet shtetrore, shkencore dhe t tjera me veprimin e tyre t tregojn se u takojn t gjith qytetarve njjt, e jo dikujt m shum e dikujt m pak, ndrsa qytetart ta prkrahin kt proces.

  "Sot Maqedonia sht po aq unitare sa edhe dje. Jemi m t pasur pr nj prvoj demokratike dhe m afr Evrops pr nj hap t madh dhe t rndsishm", porositi presidenti Branko Crvenkovski, n deklaratn pr vendimet e propozuara ligjore pr organizimin e ri territorial t Republiks s Maqedonis, q dje i miratoi Kabineti qeveritar.

  Pas deklarats q dha, Kryetari Crvenkovski, mbajti edhe nj takim m t gjat me gazetart.

  Nuk ekziston zgjidhje me t ciln t gjith do t ishin t knaqur", tha Crvekovski Crvenkovski. Lidhur me pohimet se sjellja e ktyre ligjeve ka mundur t shtyhet, ai tha:Decentralizimi drejprsdrejti sht segment prfundimtar n Marrveshjen Korniz. Ligji pr organizimin teritorial, pr vetqeverisjen lokale, e qytetit t Shkupit dhe ligji pr decentralizimin financiar, sipas Marrveshjes korniz, duhej t pergatitet menjher pas regjistrimit dhe shpalljeve t rezultateve t regjistrimit t popullsis, potencoi ai.

  Pr reagimin e qytetarve t Strugs pas shpalljes s propozimit qeveritar, ai deklaroi se pret q n Strug t mbisundon vetdia, duke br t ditur se edhe para vitit 1996, m se 30 vjet Struga ka funksionuar n kufi m t zgjruar prej ktyre t tanishmive, por nuk ka pasur kurrfar problemesh. Ai prmendi se pikrisht ky ka qen edhe argumenti i BDI-s.

  Ai nuk e komentoi pyetjen se po t mos ishte arritu marrveshja eventuale, a ka pasur mundsi t shkaktoj shprndarjen e Qeveris. Kushtetuta tregon se ka duhet t bhet nse shprndahet Qeveria, tha Crvenkovski.

  Ai u pajtua me qndrimin e kryeministrit, Hari Kostov se bisedimet n mes t partnerve t kualicionit jan zhvilluar n drejtim t gabuar me krijimin e nj atmosfere ngadhnjyese. I pyetur se a ka pasur presione nga bashkimi ndrkombtar, Crvenkovski tha se prfaqsuesit e jashtm u kan thn partnerve t koalicionit q vet t gjejn zgjidhje pr problemet. Sipas tij bisedimet jan zhvilluar n mnyr transparente. Deri m tani nuk ka pasur bisedime m transparente, bri t ditur ai, duke thn se kt e dshmojn shkrimet e shtypit q zakonisht kan qen t sakta.

  Kryetari sht kategorik se n mandatin e tij nuk do t ndryshohet pamja e stems dhe flamurit, por si tha ai pret q s shpejti t sillet ligji pr prdorimin e simboleve t nacionaliteteve n Maqedoni.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 15. #-5
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Postime
  6,846
  Bised me shkas: Dr.Ali Aliu

  M ka habitur reagimi kolektiv maqedonas kundr shqipes n Shkup ku me shekuj ekziston

  Me akademikun, dr.prof. Ali Aliun biseduam pr nj shtje tejet delikate, e cila,megjithat kto dit mori epilogun e pritur,q bazn e kishte ne Marrveshjen Korniz t Ohrit.Decentralizimi dhe organizimi territorial,prkundr zgjidhjes reale t propozuar nga Qeveria e Maqedonis, q garanton prdorimin zyrtar t shqipes n kryeqendr ,tek maqedonasit,tek t gjitha partit politike,grupe intelektualsh,akademik ka nxitur nj urretje t papar,apo si thot profesor Aliu, gati patologjike.Me kt rast,u prekn edhe disa shtje t tjera q ndrlidhen me momentin aktual politik, por q bazn e kan n t kaluarn e hidhur,dhe q aktulisht nuk i shrbejn stabilitetit dhe bashkjetesws n shtet.Pr t gjitha kto,Akademiku Ali Aliu flet n mnyr t hapur ,pa dorza.

  Flaka: Qeveria e Maqedonis doli me propozimin m t ri pr organizimin territorial,shtje q ishte kontest disa javor,midis partnerve t koalicionit.Zgjidhja e propozuar ishte zgjidhje e papritur,nse kihen parasysh obstrukcionet e partive maqedonase gjat procesit negociues.Mendoni q zgjidhja sht adekuate pr preferencn shqiptare?

  A.Aliu: Un besoj se zgjidhja sht nj minimum i kkesave por ,para t them se mua m shqetson nj fakt tjetr menjher pas shpalljes s ksaj marrveshje n nivel qeveritar ndihej nj reagim i papritur n t gjitha nivelet partiake,mjetet e informimit publik, intelektualt , institutcionet kulturore- shkencore. Ndihej nj unitet joparimor, dhe krejt ky unitet ktyre ditve u manifestua me nj zemrim dhe mosdurim ndaj nj gjuhe q bashkjetojn . Nuk kam pritur nj reagim t prmasave t tilla kundr pranis s gjuhs shqipe n Shkup. Prania e gjuhs shqipe n Shkup sht nj realitet , shqiptart n Shkup jetojn me shekuj, kjo gjuh ka nj histori, kultur, vlera t realizuara. Ai i cili bashkjeton me at gjuh duhet t dij t komunikoj. Prkundr ksaj, ata manifestuan nj urretje ndaj ksaj gjuhe. Pikrisht jam m i shqetsuar .Kam frik se edhe po t ket zgjidhje n Parlament, vshtir se mund t gjej realizim praktik n jet.

  Flaka: Ku mund t jen burimet e ksaj fushate?

  A.Aliu: Ku jan burimet e ksaj fushate? Kjo kundr gjuhs i prgjan asaj fushate n Manastir kundr nxnsve q n mnyr i nxiti dhe organizoi vet pushteti i atrheshm me nj urrejtje gati patologjike, ndiqeshin ata fmij, tani ndiqet gjuha shqipe. Kjo sht nj fatkeqsi e ksaj hapsire , bhet fjal pr dika t ngulitur n mendje t nj paragjykimi ,rol destruktiv pr krijimin e nj opinioni t till n mas, se masa asnjher s mund t fajsohet edhe ata q dalin n rrug ka jav dhe muaj , q prmes mediumeve , partive politike, Akademis s Shkencave nxitej frika nga prania e gjuhs shqipe. Apo e shesim,apo e humbim at qytet. Po, n Strug jan aq sa jan shqiptar . Vazhdimisht diskutohej s duam ta bjm kt ndarje q shqiptart t bhen shumic edhe kjo thuhej pa pik turpi, pa kurfar konsiderate. Nga njra an i thret paln maqedonase q mos pranojn q shqiptart dikund t jen shumic e kjo do t ishte humbje , katastrof, n ann tjetr i satanizon shqiptart, t ndihen sikur t jen t padshirueshm ,si armiq n nj hapsir.

  Vet diskutimi n rrafsh publik n mnyr t till paralajmronte nj eskalim t till, nuk diskutohej po t bhet ky rregullim i kufije u vshtirsohet qytetarve mnyra e realizimit t nevojave ose problemeve, burimeve finansiare e tjera. Por, gjith diskutimi ishte q mos t bashkohej kjo lagje, se shqiptart do t jen shumic

  Lufta pr pushtet-motivi pr protestat

  FLAKA: Opozita maqedonase pritet q t nis me protesta , por edhe disa politikan q njiheshin si m pacifist por edhe ata jan rreshtuar n kta protesta, duke pohuar se nuk do t lejojn miratimin e ktyre ligjeve?

  A.Aliu: Ktu motivet jan t shumta po aq edhe demagogjike se do parti e vogl , individ krkon mbshtjetje ,t prfitoj vota n kt hapsir, n kt kriz ekonomike. Bhet nj luft pr pushtet , por n themel sht nj marrzi. E dgjova apelin e bashkiakve t Strugs ,bllokim rrugsh n Krov .Si nuk mendojn ata se n t njejtn Strug mund t dalin edhe shqiptart edhe m shum, si nuk e mendojn kt, prandaj, them se kjo sht nj marrzi. Shkojn drejt nj konflikti.

  FLAKA: Doni t thoni q mund t ndodh ndonj destabilizim tjetr,apo...

  A.Aliu: Un po mendoj se funkcionon nj menuri n paln shqiptare q nuk i prgjigjen ktij provokimi. Po t bhej kjo edhe nga ana e shqiptarve tamam do t ishte nj bllokim i plot ku do t kishte xixa pr nj konflikt q do t ishte tragjedi pr gjith qytetart ,pr Maqedonin, pr vet ekzistimin dhe qenien e saj .N nj far mnyre shqiptart po e ruajn gjakftohtsin dhe po balansojn .

  Pyetm kundr kujt jan protestat

  Flaka: Intelektualt maqedonas,asesi ti shmangen mentalitetit tradicional, kur jan n pyetje relacionet ndretnike...

  A.Aliu: sht pr tu habitur se sa sht destruktive gjuha e intelektualve dhe gazetarve. Ata vazhdimisht thon se Qeveria nuk po e dgjon zrin e popullit n Strug ose n Krov dhe mendojn se atje ka vetm nj popull ,vetm kjo gjuh ka dal prsipr se vetm me kt gjuh dalin intelektual, akademik , gazetar me emr. Pse se dgjojn zrin e pals tjetr. Ka marr nj rrjedh aq t prapsht ,pr mua ka lind kjo mendurri q sht edhe kolektive. Dhe gjithnj them se n raste t tilla sht leht t manipulosh me masn. Ajo thirje kundr gjuhs nuk na duhet ta dgjojm. Ma prkujton redaktorin e Sitelit gjat ngjarjeve n Manastir kur thoshte qytetar ngrehuni ,Manastiri po bhet Tetov.

  Kto nxitje nuk jan vetm pr urrejtje, por edhe pr konflikt q nj shtet normal t merr masa. Kjo m duket e njejta. Pyetem kundr kujt i thret n protesta .

  FLAKA: sht pak e uditshme kur na paraqiten ksi lloj reagimesh kur kemi t nnshkruar nj Marrveshje t Ohrit t ciln e ka nnshkruar edhe VMRO-DPMNE,apo mbase mund t ket ndonj nxitje nga jasht?

  A.Aliu: Mund t ket edhe nxitje edhe nga jasht, ka edhe nj paragjykim se Marrveshja e Ohrit n njfar mnyr ka qen zgjidhje e domosdoshme e astit. Kam frik se ata q e kan nnshkruar nuk jan t gatshm q ta realizojn,sepse po t njejtit i gjejm npr rrug, demonstrojn .Kam dgjuar deklarata t koalicionit Rruga e tret .Ato jan nj patologji e thjesht e Tupurkovskit ,lexova edhe tekstin e akademikut Bllazhe Ristevkit q shkruante se Shkupin do ta bjn kryeqytet t Shqipris ,t shqiptarve kjo sht nj marrzi. Kjo pr mua shum shqetsuese, kjo sht nj fakeqsi pr Maqedonin.Edhe Evropa e sheh kt manifestim t urrejtjes ndaj nj gjuhe q me shekuj bashkjeton, sht e papranueshme pr Evropn . Kto institutcione q t reagojn do t kisha dashur q kjo t ishte nj marrveshje politike.E lexoj edhe deklaratn e Institutit t gjuhs maqedonase e cila thot me kt vendim rrezikohet ekzistenca e gjuhs maqedonase. Kjo sht nj turp me kt ata i drejtohen mass e cila i beson ,jan disa lvizje q nuk mund t ken fund.

  Shqiptarve nuk u duhet euforia por, pse nuk e ngrejn zrin shoqatat shqiptare

  FLAKA: Kjo natyrisht dmton stabilitetin dhe nuk shkon n dobi t Maqedonis.Ather...

  A.Aliu: Aspak, si do t shkoj n t mir t Maqedonis nj fushat e organizuar kur jan kundr antipranis s shqiparve npr komuna.

  FLAKA: Shqiptart nuk i kontribuojn prkeqsimit t gjendjes.Partia n pushtet edhe kishte rast t paraqitet m euforike pas zgjidhjes qeveritare,ata duken t prmbajtur.Sigurisht q mbajn llogari pr mos tensionimin e situats?

  A.Aliu: Euforia nuk duhet, at dit q u arrit kjo marrveshje nga zdhnsja e BDI-s , u la prshtypje sikur ka nj knaqsi n kt q e theksojn. N ato segmente pr t nxitur edhe nj revolt .Nuk ka nevoj Pr tju kndrvn instituteve shkencore dhe partive por, duhet sqaruar disa sende n mnyr t organizuar . Fatkeqsisht n Shkup, n Maqedoni nuk ekziston asnj organizim shqiptar, bie fjala ndonj shoqat q do t organizonte diskutime t tilla. Ne i kemi gjith kta shoqata, t historianve, t piktorve t shkrimtarve dhe nuk ndjehet asgj.Do t kisha paraplqyer q t mos merren me kt por pasi merren t tjert me kt, duke e kanalizuar n mnyr destruktive, pikrisht do t duheshte t ndjehej edhe zri i ktyre shoqatave ,mirpo po mbretron nj boshtsi.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 16. #-4
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Postime
  6,846
  Gjeografia e komunave shqiptare


  Prej 123 komuna sa kan funksionuar deri m tani, me Propozim-Ligjin e ri pr organizimin teritorial, parashihet q t ket 80 komuna dhe ate deri n vitin 2008, kur me ligj parashihet q katr komunat rurale, Zajazi, Osllomeji, Vraneshtica dhe Drugova do ti bashkangjiten komuns s Krovs, me ka numri prfundimtar do t jet 76 njsi t vetadministrimit lokal. Deri tek ky numr Ekzekutivi i Maqedonis erdhi pas pes javsh bisedime ndrmjet t partnerve t koalicionit qeveritar si dhe pas shum referendumeve t organizuara nga popullata e komunave pr t cilt q m par kishte paralajmrime se do t shkrihen n ndonj komun tjetr. Tani m ka ngel q Propozim-Ligji pr ndarrjen teritoriale, Propozim Ligji pr qytetin e Shkupit, si dhe Propozim Ligji pr finasimin e njsive t vetadministrimit lokal t marin bekimin edhe t Parlamentit, dhe t njejtt do t fillojn t zbatohen prej nj janar 2005.

  Me Propozim-ligjin e ri parashihet q komuna e Bogovinjs me t gjitha vendbanimet do ti bashkangjitet komuns s Kamenjanit, dhe tani kjo komun do t numroj 28.997 banor. Xhepishti dhe Shipkovica me t gjith vendbanimet do ti takojn komuns urbane t Tetovs. Ndrkaq komuna e Vratnics do t shkrihet n ate t Jegunovcs, kshtu q tani vendbanimet t banuara me shqiptar, Jazhinca, dhe Orasha do t takohen me banort shqiptart Shemshovs, Kopanics dhe Prlubishtit. Vlen t theksohet se tri komunat tjera t ksaj treve, Zhelina, Brvenica dhe Tearca nuk kan psuar ndonj ndryshim,edhe pse ka iniciativ q n komunn e Brvenics t futet fshati Zherovjan,banort e t cilit,pas shlyerjes s komuns s Bogovinjs,kan shprehur dshir t prfshihen n Komunn e Brvenic,e cila ka shumic t diskutueshme shqiptare,por edhe pr shkak t shtrierjes gjeografike dhe lidhjeve m t prshtatshme me kt komun.

  Komuna e Negotins s Pollogut do t bashkohet me ate t Vrapishtit, me ate q selia e komuns do t jet n Vrapisht, kurse katr ish- komunat tjera t ksaj treve do ti bashkohen Gostivarit, dhe ate, egrani, Banjica e Poshtme, Srmnova dhe Vrutoku. Prve Vrapishtit nga njsit e vetadministrimit lokal t pjess s Gostivarit ka mbijetuar edhe komuna e Mavrovs, me ate q i sht bashkangjit komuna e Rostushs.

  Si u tha edhe m lart Zajazi dhe Osllomeji do t funksionojn edhe nj mandat, mdrkaq prej vitit 2008, ata sbashku me Vraneshticn dhe Drugovn do t shkrihen me Krovn.

  N rrethin e Strugs shkrirjes arriti ti shmanget vetm fshati komun Vevani, kurse katr komunat tjera, prej t cilave tri t prfshir me popullat shqiptare, si Veleshta, Dellogozhda dhe Labunishti n t ardhmen problemet komunale do t mund ti zgjidhin n Strug.

  Komuna e tanishme e Kondovs n t ardhmen sbashku me Sarajin do t prbjn nj njsi t vetadministrimit lokal dhe t gjith vendbanimet q gravitojn n kt komun do t jen n kuadr t qytetit t Shkupit. Statusin e Sarajit nuk do ta ken komunat e Harains dhe Studenianit, t cilat edhe n t ardhmen do t funksionojn si njsi t vetadministrimit lokal jash qytetit t Shkupit.

  N baz t statistiks zyrtare, prej dhjet komunave q do ta prbajn qytetin e Shkupit dy do t jen me shumic shqiptare, dhe ate n komunn e Sarajit mbi 91 pr qind jeton popullat shqiptare, kurse n ate t airit numri i shqiptarve e tejkalon shifrn prej 56 pr qind. Edhe n dy komuna tjera t Shkupit numri i popullats shqiptar e tejkalon 20 prqindshin dhe ate n Shuto Orizare kjo prqindje arrin mbi 26 pr qind, kurse n Butel, mbi 24 pr qind .

  Me organizimin e ri teritorial nuk ka psuar ndryshime kur sht n pyetje popullata shqiptare n Karadakun e Kumanovs, kshtu q komuna e Likovs do t funksionoj edhe si m par ngase nuk sht parapar q asaj ti bashkangjitet ndonj vendbanim, kurse komuns s Kumanovs i jan bashkangjit dy komuna rurale t Kleovci dhe Orasheci.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 17. #-3
  i/e regjistruar Maska e babadimri
  Antarsuar
  07-07-2003
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  704
  KY eshte nje lloj deshtimi apo nje loje pushtetit me ne shqiptaret. ne luften e fituam ndersa tani ne tavoline me maqedonet po zbutemi cka po ndodh me lufetarin Ali eshte bre pule ne qeveri

 18. #-2
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Postime
  6,846
  Koalicionistt Contra opozits

  Mos bni politik ditore, decentralizimi i zgjidh t drejta e qytetarve

  M 26 korrik,pakoja e ligjeve pr decentralizim do t gjendet para deputetve, kurse opozita maqedonase thot se do ta pengoj miratimin e ligjeve,duke paralajmruar bllokadn e Parlamentit

  Pas miratimit nga ana e qeveris t pakos s ligjeve pr decentralizim dhe organizimin teritorial t vendit,kto ligje kan hyr n procedur parlamentare dhe m 26 korrik ato do t gjenden para deputetve,ka br t ditur kryeparlamentari Lupo Jordanovski. N baz t ligjit, Jordanovski sht i obliguar q m 7 gusht ti shpall zgjedhjet lokale,andaj duke e pasur parasysh qndrimin kritik t opozits ndaj marrveshjes s arritur ndrmjet partnerve t koalicionit qeveritar pr organizimin teritorial,diskutimet n kuvend pritet t jen t kufizuara,ashtu si ndodhi edhe me propozimin pr miratimin e ligjit pr legalizimin e UT-s. N baz t ksaj,diskutimet e deputetve do t kufizoheshin si gjat shqyrtimit t ktyre propozimligjeve ashtu edhe gjat shqyrtimit t amandamenteve,q pritet t jen t shumta nga ana e opozits.

  Por opozita maqedonase"punon"edhe kur t tjert pushojn. Protestat kundr organizimit teritorial n vend vazhduan edhe gjat uikendit,nn organizimin e opozits maqedonase prkatsisht nga i ashtuquajturi front i gjr opozitar i prbr nga VMRO-DPMNE-ja,PL-ja,Rruga e Tret ,VMRO-VMRO,Liga e pr demokraci , deputeti i pavarur Trifun Kostovski,Kongresi Gjithmaqedonas dhe disa parti tjera t vogla dhe organizata joqeveritare.

  N takimin e fundit me gazetart nnkryetarja e VMRO-DPMNE-s Ganka Samoillova Cfetanovska paralajmroi se kto parti do t veprojn sbashku kundr pakos s ligjeve pr decendtralizim.

  Ajo tha se ky front opozitar do t shndrrohet n lvizje meq tanim jan anatarsuar jo vetm parti politike por edhe organizata joqeveritare.

  Forca sht pikrisht tek populli dhe qytetart e vendit,andaj sht shum e rndsishme pjesmarrja aktive e t gjith qytetarve t vendit,me qllim q t kundrshtojm kt akt tradhtar,gjegjsisht kt marrveshje jashtzakonisht t dmshme pr Maqedonin tha Cvetanovska. Sipas saj koalicioni aktual qeveritar nuk ka mandat pr ndarjen e vendit dhe ajo i fton qytetart q t trokasin n dyert e deputetve,me qllim q t mos votohet n Kuvend propozimi pr organizimin e ri territorial.

  Por, gjat hepeningut t s shtuns t organizuar n Strug,n shenj proteste kundr organizimit t rinj territorial,lideri i VMRO-DPMNE-s Nikolla Gruevski nuk u mirprit nga nj pjes e konsiderueshme e t pranishmve,megjithse n fjalimin e tij ai theksoi se ishte aty pr t ndihmuar mbetjen e Strugs n kufijt aktual.

  Sipas Gruevskit kjo q po ndodh me organizimin teritorial nuk sht dshir e popullit maqedonas dhe shqiptarve t ndrshm si ushpreh ai,por interes vetm i katr apo pes personave t pushtetit. Ndrsa vlersimet e ktilla,numri nj i Ministris s Pushtetit Lokal Aleksandr Geshtakovski i vlersoi si deklarata politike,prfshir ktu edhe deklaratat e disa ekspertve.

  Me organizimin teritorial,opozita por edhe disa"ekspert"po bjn politik thot ministri i pushtetit Lokal. Disa persona nga njra an prezentohen si ekspert ndrsa nga ana tjetr jan antar t partive opozitare dhe n mngjes punojn n ministri si ekspert,ndrsa pas dite i kritikojn kto propozime. Poashtu disa prej tyre, sipas Geshtakovskit,m pas paraqiten si prfaqsues t disa partive politike,apo prfaqsues t organizatave joqeveritare,pr t mbshtetur m pas ndonj kandidat pr marrjen e ndonj funksioni. N as nj rast nuk cnohet as sovraniteti e as integriteti territorial i Maqedonis vlerson Ministri i Pushtetit lokal sepse,sipas tij, organizimi teritorial ka pr qllim q tu mundsoj qytetarve t vendit q ti realizojn m leht t drejtat e tyre.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 19. #-1
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Postime
  6,846
  Jehona pr hartn e re t Maqedonis vazhdimisht rritet

  Ofertat e BDI-s n tavolin kishin pesh, opozita ka t drejt t jet e paknaqur

  Zdhnsja e BDI-s shpreh besimin se megjithat do t mbisundoj prcaktimi racional tek qytetart dhe nuk do t hasen probleme t natyrs s rezistencs, sepse qllimi i decentralizimit nuk ishte q t dmtoj ndonjrn pal, por t ofrohet nj zgjidhje q do t ishte e knaqshme pr t gjith

  Arritja e nj konsensusi mes palve t koalicionit qeveritar, LSDM-BDI-PLD, lidhur me ndarjen e re territoriale dhe dygjuhsin n Shkup, Strug dhe Krov, shkaktoi nj vrshim reagimesh negative n bllokun e partive t opozits maqedonase, por nuk mbetn anash as ato t opozits shqiptare. Pr at se cili sht vlersimi i vet protagonistit shqiptar n kto bisedime, q ishin mjaft t vshtira, morm prononcimin e zdhnses s BDI-s, Ermira Mehmeti.

  Duhet t jemi t vetdishm se krkesat e shqiptarve nuk mund t futen n nj korniz, deklaroi pr "Flakn", zdhnsja e BDI-s, Ermira Mehmeti, n pyetjen ton nse me decentralizimin prmbushen kapacitetet e Marrveshjes s Ohrit. Zgjidhja q u ofrua dhe u miratua nga Qeveria e RM-s, sht nj hapsir e mjaftueshme pr realizimin e t drejtave t
  shqiptarve, t cilat atyre u garantohen me kt marrveshje. Parimi kryesor me t cilin kjo parti sht udhhequr gjat negociatave pr decentralizimin, konsiderojm se do t bj t mundur q n disa faza qllimi i prcaktuar edhe t realizohet, aq m shum se kjo parti sht
  mir e organizuar n kt rrafsh. Mendojm se sht gjetur nj zgjidhje e mir pr ligjin, t cilin shpresojm se edhe qytetart do ta kuptojn n mnyr t drejt, sikundr edhe qllimin e organizimit t komunave t reja.

  Pr at se cilat ishin shkaqet q komuna e Krovs mbeti me zgjidhjen "status quo" deri n vitin 2008, zdhnsja Mehmeti tha se menduam q vlen t jepet nj shans pr t dshmuar se zgjidhja q ne ofrojm sht m e mir nga ato t tjerat q ishin n tavolin. Konsiderojm se n kt faz katrvjeare do t kemi mundsi t dshmojm se organizimi i komunave n Krov, kshtu si ka mbetur pr momentin, nuk do t jet zgjidhja m e mir q ofrohet nga partnert e koalicionit.

  Se si i komenton reagimet e ashpra, madje edhe radikale t opozits maqedonase dhe t strukturave t tjera lidhur me "kompromisin" e partnerve t koalicionit, zdhnsja e BDI-s shprehu besimin se megjithat do t mbisundoj prcaktimi racional tek qytetart dhe nuk do t hasen probleme t natyrs s rezistencs, sepse qllimi i decentralizimit nuk ishte q t dmtoj ndonjrn pal, por t ofrohet nj zgjidhje q do t ishte e knaqshme pr t gjith. Ndrsa, n ann tjetr, sa pr reagimet po ashtu t ashpra t opozits shqiptare, Mehmeti deklaroi shkurt se opozita ka t drejt t jet e paknaqur.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 20. #0
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Postime
  6,846
  Nnshkruhet deklarat kundr propozimit t Qeveris pr organizimin territorial

  Qeveria ta trheq propozimin

  "Rreferendum Jemi t gatshm me m shum se 150.000 nnshkrime ta detyrojm pushtetin t shpall ligjdhns dhe ta respektoj vullnetin e shprehur t qytetarve, si barts t vetm t sovranitetit t vendit", thuhet n Deklaratn.

  Prfaqsues t m shum partive opozitare, shoqata t qytetarve, organizata joqeveritare dhe individ, dje nnshkruan Deklarat, me t ciln krkojn q Qeveria ta trheq nga procedura e Kuvendit Propozimin e ligjit pr organizimin territorial dhe t hap "proces t ri demokratik pr vendosje q do t mbaj llogari pr mendimin e atyre q jan m t prekur nga decentralizimi, opinioni ekspert dhe t gjitha subjektet politike".

  " referendum Jemi t gatshm me m shum se 150.000 nnshkrime ta detyrojm pushtetin t shpall ligjdhns dhe ta respektoj vullnetin e shprehur t qytetarve, si barts t vetm t sovranitetit t vendit", thuhet n Deklaratn.

  Mes nnshkruesve t Deklarats jan partia m e madhe opozitare VMRO-DPMNE, pastaj koalicioni "Rruga e tret", Partia Liberale, Liga pr Demokraci, deputeti i pavarur Trifun Kostovski, Kongresi Botror Maqedonas, m shum akademik, aktor, si dhe OJQ dhe iniciativa qytetare.

Faqja 0 prej 54 FillimFillim 121050 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 09:31
 2. Dshmort e Shqipris pr Kosovn dhe trojet etnike n Maqedoni
  Nga Kallmeti n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 06-08-2010, 09:08
 3. Bardhyl Mahmuti Ndihmon Opoziten Shqiptare Ne Maqedoni
  Nga ARIANI_TB n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 04-12-2006, 06:06
 4. Intervist: Hoxha i Prizrenit (Samidin Xhezairi)
  Nga Davius n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-07-2006, 19:20
 5. ISH - ANETARET E UCK-se I BEJNE VESHTRIM KONFLIKTIT NE MAQEDONI
  Nga tear-drops n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-07-2002, 00:01

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •