Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 74
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Postime
    2,659
    Citim Postuar më parë nga Qyfyre Lexo Postimin
    Une e kisha fjalen per femije se ate kane bere prinderit e mi qe kur zbriten ne Amerike me green card. Per vella se di, se vura re qe ishte diskutimi per vella.
    Sa kohe zgjati per prinderit e tu per t'u bere bashkim familjar femijeve? Edhe ne ca viti e bene (po s'e pate problem) ?

  2. #42
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    6 muaj zgjat tani Dixhije, e Kane shpejtuar procesin kohet e fundit.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Postime
    2,659
    Prindi per te terheq femijen mbi 21 vjec zgjat 6 muaj?? Kur eshte me green card jo nje here .

  4. #44
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga D&G Feminine Lexo Postimin
    Prindi per te terheq femijen mbi 21 vjec zgjat 6 muaj?? Kur eshte me jo nje here .
    E paskam lexu mbrapsht, e kisha per femijet-prinderit.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  5. #45
    Citim Postuar më parë nga D&G Feminine Lexo Postimin
    Prindi per terheq femijen mbi 21 vjec zgjat 6 muaj?? Kur eshte me jo nje here .
    Zgjat disa vjet. Nje shqiptare qe njoh ketu, ajo ja beri aplikimin djalit te saj 30 vjec, beqar, qe kur mori green card-en ajo, dhe ajo po ben te pakten 8 vjete ketu dhe me ne fund para ca muajsh ju aprovua si kerkese dhe ai akoma s'ka ardhur se duhet te beje te gjitha ato etapat per futjen ne ambasade, etj.

  6. #46
    i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Postime
    2,659
    Citim Postuar më parë nga INFINITY© Lexo Postimin
    Zgjat disa vjet. Nje shqiptare qe njoh ketu, ajo ja beri aplikimin djalit te saj 30 vjec, beqar, qe kur mori green card-en ajo, dhe ajo po ben te pakten 8 vjete ketu dhe me ne fund para ca muajsh ju aprovua si kerkese dhe ai akoma s'ka ardhur se duhet te beje te gjitha ato etapat per futjen ne ambasade, etj.
    Dmth i bie 3 vjet e me shume pas pasaportes. Po presupozoj qe ka marre pasaporten kjo 5 vjetesh.

  7. #47
    Citim Postuar më parë nga D&G Feminine Lexo Postimin
    Dmth i bie 3 vjet e me shume pasaportes. Po presupozoj qe ka marre pasaporten kjo 5 vjetesh.
    Po, te pakten 3 vjet mbas marrjes se pashaportes.

  8. #48
    Lab 100% Maska e Station
    Anëtarësuar
    26-02-2010
    Vendndodhja
    Shqipëri
    Postime
    6,624
    Ka katër vjet që ka aplikuar vëllai im për mua, tani së fundi atij emigracioni i ka dërguar njoftim që është OK, mua nuk më ka ardhur ndonjë njoftim.
    Kjo procedurë zgjat 6, 7 vjetë ka raste edhe më shumë.

  9. #49
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Zakonisht kur aplikon per ceshtje/raste te ndryshme, ato te cojne letter, ku te thone sa zgjat I gjithe procesi dhe steps qe duhet te ndjekesh. Disa nuk I zbatojne ose ndjekin sic udhezohet, therefore u zgjatet procesi, dhe 1 gabim te vogel , te nxjerr nga rradha e pritjes te premtuar, dhe pastaj ste garanton njeri se kur mbaron I gjithe procesi. Mbushja e ketyre letrave do kujdes, qe te paraqiten te gjitha c'kerkohet, kriteret. Simple.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  10. #50
    Citim Postuar më parë nga D&G Feminine Lexo Postimin
    Sa kohe zgjati per prinderit e tu per t'u bashkim familjar femijeve? Edhe ne ca viti e bene (po s'e pate problem) ?
    S'ta them dot me kohe ekzakte se nuk e mbaj mend. Po ka mundesi aty nga viti 98/99 aplikuan me green card dhe pastaj pas 5-6 vitesh ndryshun kategori dhe e ben si femije qytetari. Ngaqe ecte me shpejt kjo kategori, me duket se i binte qe te vinte rradha nja 6 muaj me shpejt.

  11. #51
    i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Postime
    2,659
    Citim Postuar më parë nga Qyfyre Lexo Postimin
    S'ta them dot me kohe ekzakte se nuk e mbaj mend. Po ka mundesi aty nga viti 98/99 aplikuan me green card dhe pastaj pas 5-6 vitesh ndryshun kategori dhe e ben si femije qytetari. Ngaqe ecte me shpejt kjo kategori, me duket se i binte qe te vinte rradha nja 6 muaj me shpejt.
    Sa kohe zgjati pas marrjes se pasaportes?

    Pyetja eshte shume e thjeshte, lol

  12. #52
    Citim Postuar më parë nga D&G Feminine Lexo Postimin
    Sa kohe zgjati marrjes se pasaportes?

    Pyetja eshte shume e thjeshte, lol
    7 vjet besoj. Me duket rreth 2 vjet kur aplikoje si qytetar. Kshuqe shto dhe 5 vjetet e marrjes se pasaportes, shkon rreth 7.

    Po ndryshon nga viti ne vit, ca here ecen me shpejt ca here me avash.

  13. #53
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-09-2010
    Postime
    3
    qyfyre .... mu para 5 viteve mi kan shti letrat per bashkim familjar tash para tre muajve me ka ardh qe ta paguj grin karten dhe vizen. Keto i kam paguar po edhe sa koh dot shkon tash per me ardh prap diqka

  14. #54
    Citim Postuar më parë nga Jeton-78 Lexo Postimin
    qyfyre .... mu 5 viteve mi kan shti letrat per bashkim familjar tash para tre muajve me ka ardh qe ta paguj grin karten dhe vizen. Keto i kam paguar po edhe sa koh dot shkon tash per me ardh prap diqka
    Se mbaj mend sa vonon cdo hap me then te drejten. Po per te ardhur ne Amerike, them se i do dhe nja 2 vjet. Vetem duhet te ndjekesh me perpikmeri cdo instruksion neper letrat qe te japin, mos shko me llafe njerezish.

  15. #55
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    Citim Postuar më parë nga A Lexo Postimin
    Ka katër vjet që ka aplikuar vëllai im për mua, tani së A atij emigracioni i ka dërguar njoftim që është OK, mua nuk më ka ardhur ndonjë njoftim.
    Kjo procedurë zgjat 6, 7 vjetë ka raste edhe më shumë.
    une e di qe behet bashkimi familjar kur behet fjala gruja me burrin , ose burri me burrin , prinderit me femijet , por jo vellezerit me motrat, kur ata jane te rritur

  16. #56
    i/e regjistruar Maska e Elonaa
    Anëtarësuar
    17-09-2005
    Postime
    1,661
    Citim Postuar më parë nga Eliona Lexo Postimin
    Pershendetje, dhe do nis bej letrat per dajat dhe xhaxhallaret (prinderit i kam ketu dhe jane american citizen).
    Pyetja ime eshte c'fare forme duhet te aplikoj? I-130 dharma apo dicka tjeter?


    hahahah.ca thu mi???? ku jeto ti???Per ata duhet te aplikoj mami e babi jot nqs se kan te ardhura te mjaftueshme per ti mbrojtur..jo ti !


    MUnd te marresh burrin/gruan, femijet, nenen, baben ,motren ,vellane.

    burri/gruaja/nena/baba.dhe femija nen 21 vjec beqar brenda vitit

    vellai/motra dhe femijet e martuar..brenda 10 vjeteve.


    Aplikimet i keni ne internet te gjitha, printoini, mbushini, chekun dhe dokumentat qe kerkojne, si certifikata e taxa futini brenda dhe jeni ne rralle....
    Ndryshuar për herë të fundit nga Elonaa : 07-10-2010 më 11:13
    Njerzit nuk i japin asgjeje rendesi me te madhe se asaj qe eshte qesharake.(Gete)

  17. #57
    Keto jane per te bere aplikim per vella ose moter te nje qytetari amerikan.


    * Get birth certificates for both of you and be prepared to prove that you are related through at least one parent.
    * File form I-130, Petition for Alien Relative at the USCIS.
    * Wait for approval notification from USCIS.
    * After approval, the State Department will issue a visa-number. Your brother or sister will receive a priority date and must wait until that date becomes current before filing the application for the Green Card.
    * If your siblings live outside the US, they must go to the local US consulate to complete the process for an immigrant visa.
    * If they live inside the US, they have to file form I-485 (Application to Register Permanent Residence or Adjust Status). They are eligible for a work permit, Form I-765.
    * If your siblings live outside the US: they will receive a stamp in their passport upon arrival in the US. Until their Green Card card is issued, this stamp proves that they are allowed to work.

  18. #58
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-09-2010
    Postime
    3
    kur i kan derzuar prindrit e mi letrat per bashkim familjar kan then se zgjat 5 vite u ben 5 vite tash e kam pagu vizen veq po pres edhe qka do me vjen ka pas ksi rasti

  19. #59
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-01-2011
    Postime
    4

    Exclamation

    pershendetje, un jam i ndaluar te hyj ne bashkimin europian per arsye dokumentash por tani jam martuar me nje shqiptare qe jeton ne amerike dhe qe ka pashaporte amerikane. a do me lejojne mua te shkoj ne usa duke ndjekur proceduren e regullt te dokumentave apo do me jete problem ngaqe pezullohem ne europ? ju lutem nese dini dicka pereth kesaj, faleminderit
    Ndryshuar për herë të fundit nga mihal.k : 17-01-2011 më 17:08

  20. #60
    i/e larguar Maska e SKRAPARI
    Anëtarësuar
    13-01-2005
    Postime
    867
    Citim Postuar më parë nga mihal.k Lexo Postimin
    pershendetje, un jam i ndaluar te hyj ne bashkimin europian per arsye dokumentash por tani jam martuar me nje shqiptare qe jeton ne amerike dhe qe ka pashaporte amerikane. a do me lejojne mua te shkoj ne usa duke ndjekur proceduren e regullt te dokumentave apo do me jete problem ngaqe pezullohem ne europ? ju lutem nese dini dicka pereth kesaj, faleminderit
    amerika s`ka lidhje me evropen vetem neqofte se ti kerkohesh nga interpoli.
    ne qofte se gruaja jote eshte amerikane athere ti e mer vizen per 3-4 muaj, ne qofte ajo ka vetem green card te duhen gati 2 vjet.
    i thuaj gruas te futet ne www.uscis.gov dhe te mbushin formularin I-30. ta nisin dosjen ne emigration sa me shpejt bashke me cekun 350 $.
    good luck!

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Shoqëria "Bashkimi" në 100 vjetorin e saj.
    Nga Fiori në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 14-11-2010, 20:34
  2. Bashkimi Kombëtar: Sfida Dhe Realiteti
    Nga Sabriu në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 18-03-2009, 14:01
  3. EUKARISTIA - BURIM BASHKIMI dhe PERSOSMERIE
    Nga NoName në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 13-03-2006, 19:04
  4. Planifikim familjar sipas Islamit
    Nga FLORIRI në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 13-03-2004, 15:52
  5. Lesi: Berisha te mbledhi te djathten
    Nga Brari në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 68
    Postimi i Fundit: 22-01-2004, 06:06

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •