Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 74
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Antarsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,666
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 13 postime
  Citim Postuar m par nga Qyfyre Lexo Postimin
  Une e kisha fjalen per femije se ate kane bere prinderit e mi qe kur zbriten ne Amerike me green card. Per vella se di, se vura re qe ishte diskutimi per vella.
  Sa kohe zgjati per prinderit e tu per t'u bere bashkim familjar femijeve? Edhe ne ca viti e bene (po s'e pate problem) ?

 2. #42
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  6 muaj zgjat tani Dixhije, e Kane shpejtuar procesin kohet e fundit.
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Antarsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,666
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 13 postime
  Prindi per te terheq femijen mbi 21 vjec zgjat 6 muaj?? Kur eshte me green card jo nje here .

 4. #44
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  Citim Postuar m par nga D&G Feminine Lexo Postimin
  Prindi per te terheq femijen mbi 21 vjec zgjat 6 muaj?? Kur eshte me jo nje here .
  E paskam lexu mbrapsht, e kisha per femijet-prinderit.
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 5. #45
  gone Maska e INFINITY
  Antarsuar
  08-11-2007
  Postime
  4,376
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Citim Postuar m par nga D&G Feminine Lexo Postimin
  Prindi per terheq femijen mbi 21 vjec zgjat 6 muaj?? Kur eshte me jo nje here .
  Zgjat disa vjet. Nje shqiptare qe njoh ketu, ajo ja beri aplikimin djalit te saj 30 vjec, beqar, qe kur mori green card-en ajo, dhe ajo po ben te pakten 8 vjete ketu dhe me ne fund para ca muajsh ju aprovua si kerkese dhe ai akoma s'ka ardhur se duhet te beje te gjitha ato etapat per futjen ne ambasade, etj.

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Antarsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,666
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 13 postime
  Citim Postuar m par nga INFINITY Lexo Postimin
  Zgjat disa vjet. Nje shqiptare qe njoh ketu, ajo ja beri aplikimin djalit te saj 30 vjec, beqar, qe kur mori green card-en ajo, dhe ajo po ben te pakten 8 vjete ketu dhe me ne fund para ca muajsh ju aprovua si kerkese dhe ai akoma s'ka ardhur se duhet te beje te gjitha ato etapat per futjen ne ambasade, etj.
  Dmth i bie 3 vjet e me shume pas pasaportes. Po presupozoj qe ka marre pasaporten kjo 5 vjetesh.

 7. #47
  gone Maska e INFINITY
  Antarsuar
  08-11-2007
  Postime
  4,376
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Citim Postuar m par nga D&G Feminine Lexo Postimin
  Dmth i bie 3 vjet e me shume pasaportes. Po presupozoj qe ka marre pasaporten kjo 5 vjetesh.
  Po, te pakten 3 vjet mbas marrjes se pashaportes.

 8. #48
  Lab 100% Maska e Station
  Antarsuar
  26-02-2010
  Vendndodhja
  Shqipri
  Postime
  6,681
  Faleminderit
  15
  23 falenderime n 21 postime
  Ka katr vjet q ka aplikuar vllai im pr mua, tani s fundi atij emigracioni i ka drguar njoftim q sht OK, mua nuk m ka ardhur ndonj njoftim.
  Kjo procedur zgjat 6, 7 vjet ka raste edhe m shum.

 9. #49
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  Zakonisht kur aplikon per ceshtje/raste te ndryshme, ato te cojne letter, ku te thone sa zgjat I gjithe procesi dhe steps qe duhet te ndjekesh. Disa nuk I zbatojne ose ndjekin sic udhezohet, therefore u zgjatet procesi, dhe 1 gabim te vogel , te nxjerr nga rradha e pritjes te premtuar, dhe pastaj ste garanton njeri se kur mbaron I gjithe procesi. Mbushja e ketyre letrave do kujdes, qe te paraqiten te gjitha c'kerkohet, kriteret. Simple.
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 10. #50
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime
  Citim Postuar m par nga D&G Feminine Lexo Postimin
  Sa kohe zgjati per prinderit e tu per t'u bashkim familjar femijeve? Edhe ne ca viti e bene (po s'e pate problem) ?
  S'ta them dot me kohe ekzakte se nuk e mbaj mend. Po ka mundesi aty nga viti 98/99 aplikuan me green card dhe pastaj pas 5-6 vitesh ndryshun kategori dhe e ben si femije qytetari. Ngaqe ecte me shpejt kjo kategori, me duket se i binte qe te vinte rradha nja 6 muaj me shpejt.

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Antarsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,666
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 13 postime
  Citim Postuar m par nga Qyfyre Lexo Postimin
  S'ta them dot me kohe ekzakte se nuk e mbaj mend. Po ka mundesi aty nga viti 98/99 aplikuan me green card dhe pastaj pas 5-6 vitesh ndryshun kategori dhe e ben si femije qytetari. Ngaqe ecte me shpejt kjo kategori, me duket se i binte qe te vinte rradha nja 6 muaj me shpejt.
  Sa kohe zgjati pas marrjes se pasaportes?

  Pyetja eshte shume e thjeshte, lol

 12. #52
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime
  Citim Postuar m par nga D&G Feminine Lexo Postimin
  Sa kohe zgjati marrjes se pasaportes?

  Pyetja eshte shume e thjeshte, lol
  7 vjet besoj. Me duket rreth 2 vjet kur aplikoje si qytetar. Kshuqe shto dhe 5 vjetet e marrjes se pasaportes, shkon rreth 7.

  Po ndryshon nga viti ne vit, ca here ecen me shpejt ca here me avash.

 13. #53
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-09-2010
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  qyfyre .... mu para 5 viteve mi kan shti letrat per bashkim familjar tash para tre muajve me ka ardh qe ta paguj grin karten dhe vizen. Keto i kam paguar po edhe sa koh dot shkon tash per me ardh prap diqka

 14. #54
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime
  Citim Postuar m par nga Jeton-78 Lexo Postimin
  qyfyre .... mu 5 viteve mi kan shti letrat per bashkim familjar tash para tre muajve me ka ardh qe ta paguj grin karten dhe vizen. Keto i kam paguar po edhe sa koh dot shkon tash per me ardh prap diqka
  Se mbaj mend sa vonon cdo hap me then te drejten. Po per te ardhur ne Amerike, them se i do dhe nja 2 vjet. Vetem duhet te ndjekesh me perpikmeri cdo instruksion neper letrat qe te japin, mos shko me llafe njerezish.

 15. #55
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Antarsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,698
  Faleminderit
  106
  126 falenderime n 91 postime
  Citim Postuar m par nga A Lexo Postimin
  Ka katr vjet q ka aplikuar vllai im pr mua, tani s A atij emigracioni i ka drguar njoftim q sht OK, mua nuk m ka ardhur ndonj njoftim.
  Kjo procedur zgjat 6, 7 vjet ka raste edhe m shum.
  une e di qe behet bashkimi familjar kur behet fjala gruja me burrin , ose burri me burrin , prinderit me femijet , por jo vellezerit me motrat, kur ata jane te rritur

 16. #56
  i/e regjistruar Maska e Elonaa
  Antarsuar
  17-09-2005
  Postime
  1,679
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Eliona Lexo Postimin
  Pershendetje, dhe do nis bej letrat per dajat dhe xhaxhallaret (prinderit i kam ketu dhe jane american citizen).
  Pyetja ime eshte c'fare forme duhet te aplikoj? I-130 dharma apo dicka tjeter?


  hahahah.ca thu mi???? ku jeto ti???Per ata duhet te aplikoj mami e babi jot nqs se kan te ardhura te mjaftueshme per ti mbrojtur..jo ti !


  MUnd te marresh burrin/gruan, femijet, nenen, baben ,motren ,vellane.

  burri/gruaja/nena/baba.dhe femija nen 21 vjec beqar brenda vitit

  vellai/motra dhe femijet e martuar..brenda 10 vjeteve.


  Aplikimet i keni ne internet te gjitha, printoini, mbushini, chekun dhe dokumentat qe kerkojne, si certifikata e taxa futini brenda dhe jeni ne rralle....
  Ndryshuar pr her t fundit nga Elonaa : 07-10-2010 m 11:13
  Njerzit nuk i japin asgjeje rendesi me te madhe se asaj qe eshte qesharake.(Gete)

 17. #57
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime
  Keto jane per te bere aplikim per vella ose moter te nje qytetari amerikan.


  * Get birth certificates for both of you and be prepared to prove that you are related through at least one parent.
  * File form I-130, Petition for Alien Relative at the USCIS.
  * Wait for approval notification from USCIS.
  * After approval, the State Department will issue a visa-number. Your brother or sister will receive a priority date and must wait until that date becomes current before filing the application for the Green Card.
  * If your siblings live outside the US, they must go to the local US consulate to complete the process for an immigrant visa.
  * If they live inside the US, they have to file form I-485 (Application to Register Permanent Residence or Adjust Status). They are eligible for a work permit, Form I-765.
  * If your siblings live outside the US: they will receive a stamp in their passport upon arrival in the US. Until their Green Card card is issued, this stamp proves that they are allowed to work.

 18. #58
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-09-2010
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  kur i kan derzuar prindrit e mi letrat per bashkim familjar kan then se zgjat 5 vite u ben 5 vite tash e kam pagu vizen veq po pres edhe qka do me vjen ka pas ksi rasti

 19. #59
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-01-2011
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Exclamation

  pershendetje, un jam i ndaluar te hyj ne bashkimin europian per arsye dokumentash por tani jam martuar me nje shqiptare qe jeton ne amerike dhe qe ka pashaporte amerikane. a do me lejojne mua te shkoj ne usa duke ndjekur proceduren e regullt te dokumentave apo do me jete problem ngaqe pezullohem ne europ? ju lutem nese dini dicka pereth kesaj, faleminderit
  Ndryshuar pr her t fundit nga mihal.k : 17-01-2011 m 16:08

 20. #60
  i/e larguar Maska e SKRAPARI
  Antarsuar
  13-01-2005
  Postime
  876
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga mihal.k Lexo Postimin
  pershendetje, un jam i ndaluar te hyj ne bashkimin europian per arsye dokumentash por tani jam martuar me nje shqiptare qe jeton ne amerike dhe qe ka pashaporte amerikane. a do me lejojne mua te shkoj ne usa duke ndjekur proceduren e regullt te dokumentave apo do me jete problem ngaqe pezullohem ne europ? ju lutem nese dini dicka pereth kesaj, faleminderit
  amerika s`ka lidhje me evropen vetem neqofte se ti kerkohesh nga interpoli.
  ne qofte se gruaja jote eshte amerikane athere ti e mer vizen per 3-4 muaj, ne qofte ajo ka vetem green card te duhen gati 2 vjet.
  i thuaj gruas te futet ne www.uscis.gov dhe te mbushin formularin I-30. ta nisin dosjen ne emigration sa me shpejt bashke me cekun 350 $.
  good luck!

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Shoqria "Bashkimi" n 100 vjetorin e saj.
  Nga Fiori n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 14-11-2010, 19:34
 2. Bashkimi Kombtar: Sfida Dhe Realiteti
  Nga Sabriu n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-03-2009, 14:01
 3. EUKARISTIA - BURIM BASHKIMI dhe PERSOSMERIE
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-03-2006, 18:04
 4. Planifikim familjar sipas Islamit
  Nga FLORIRI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 13-03-2004, 14:52
 5. Lesi: Berisha te mbledhi te djathten
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 68
  Postimi i Fundit: 22-01-2004, 05:06

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •