Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 39
 1. #1
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime

  Roli i UNMIK n Kosov

  pershendetje,

  kam disa dite qe po lexoj dhe degjoj nga shoket e mi lajme shume shqetesuese rreth situates ne Kosove, nga komisioni per "ndarjen e gjuhes" ose me sakte rishikimin e saj ne nje gjuhe "Kosovare" e deri tek bemat e UNMIK-ut qe ngeli duke arrestuar te gjithe patriotat kudo qe ndodhen, ne Kosove, Shqiperi e deri ne Evrope. Per te mos e zgjatur rreth perhapjes se prostitucionit, thirrjeve per kapjen e nacionalistave Shqiptar duke neglizhuar ato teper aktiv Serb etj etj.

  Cili eshte rroli i UNMIK-ut tashme ne Kosove duke e krahasuar me vitin e pare qe erdhi ?
  A kane ndryshuar Shqiptaret mendim ndaj kesaj oganizate ?
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Shmeki
  Antarsuar
  19-06-2003
  Vendndodhja
  Suedi
  Mosha
  41
  Postime
  175
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Prshendetje cyclotomic...
  Kafshat qe skaperdihet sht o vlla UNMIKU,kafshat qe mbetet ne fyt e ta sjell mjerimin

  UNMIK-u/Brukseli/vashingotin,moska,e zavendsojn rolin e Milosheviqit ne Kosov diku 99%,pveq asaj qe nuk i njek shqiptart t ikin nga Kosova,vetem kt nuk e bn,t tjerat sht tipik stili i Milloshit qe e ka zbatue ne Kosov gjat diktaturs s ti,njsoj vepron edhe UNMIK

  Kosovs vetem ju ka ndrrua ngjyra e prangave dhe u shendrrua ne KOLONI MODERNE,e pazarllqeve dhe pislleqeve te fuqive perendimore(evropiane). Nuk ka fituar as statusin e e kushtetuts s 74-s

  Evropa kurv qe nga viti 2001 ka filluar sistematikisht t'i perndjek njerzit me te devotshem te Kosovs qe luftuan dhe ishin strateget e lufts s UCK-s qe luftuan dhemb per dhemb me armikun serb,gjithmon ka tentuare edhe sht prioritet i UNMIKU-t t'i kete nen kontroll ish Komandantt e UCK-s,duke i arrestuar, e pse jo edhe pr t'i derguar ne HAG( Gjykata e Hags sht themeluar posaqerisht pr Shqiptart e Kosovs) dhe suspendimin e tyre nga pozitat qe i kan ne radhet e TMK-s, dhe mu pr kto veprime qe i ndermerr ndaj lufttarve t liris s Kosovs dhe popullit t saj i merr me ndihmen edhe planprogramin e V.Batiqit dhe Koshtunics e Beogradit.
  Nga ana tjetr,njerzit qe i qendrojn besnik parimeve te UNMIK-ut dhe Brukselit,siq sht Zotri Rugova nje proevropian,pr t'a zbutur urrejtjen e Popullit Shqiptar ndaj UNMIK-ut, Njerzit me titull i shperblen me tituj senator nderi, e lloj lloj titujsh...ne stilin Millosheviqian Qesh e Ngjesh UCK-n burgos 75% t popullats Kosovare(rinin) e 25% pleq dhe t smuar i perkrah qka jan ne partin properendimore qe i shkon per qefi UNMIK/Beogradit....ndersa te tjetr i likfidon fizikisht,e shum edhe burgos me pretekse boshe te kotaaaaa....dhe duke i qitur hi syve popullit,e bejn kt se ne Kosovart jemi shum popull naiv dhe ju kemi lejuar hapsir manevrimi...gjer sa te mbledhim mend !

  Qe nga krijimi i nje situate te brisht pas V. 2000/2001,filloj me aneksimin e Toks s Kosovs bakshish Macedonis,marrveshjen e Koshtunics e miratoj sbashku me kshillin e sigurimit(unmiku),lejon qe nga mbarimi i lufts e gjer me sot,strukturat paralele ne pjesen veriore t Kosovs(mitrovics) ndarjen e qytetit, mbi 30% e teritorit t Kosovs nuk funksionon nen juridiksionin e UNMIK-ut,por nen jurudiksionin e Beogradit.....

  Bn bllokimin e Privatizimit,nuk lejon dhe as nuk ndihmon ne rindertimin e infrastrukturs s Kosovs(nuk ju mundson donatorve,investuesve t investojn ne ndertimin e Kosovs),nuk hap fabrikat qe kan qen duke punuar para luftes e qe i takojn teritorit dhe sht ndjers e popullit t Kosoves,bllokon gjigantin e trepqes me te madhin ne Kosove t'ia filloj me punue(interesa politike shteteve perendimore)
  Qfar sht priotitet i UNMIKU-t qe t'a mbaj status kohen te till dhe duke i detyraur shqiptart e Kosovs t gjunzohen dhe t'a pranojn gjithqka qe servohet nga UNMIK-u me direktiva nga Brukseli/moskva
  Papunsia e madhe,popullin i ka kapluar mjerimi qe ja u servon UNMIKU,pastaj Amoralitetin pa tjetr pr t'i knaq Nderkombtart ne Kosov qe vijn nga Zimbavea,Mozambiku,pakistani,india,e evropa kurve,luajn me femrat me te Bukura t Kosovs duke i perzgjedhur per nga preferenca e masave trupore si perkkthyese te tyre,90% e perkthyeseve jan te seksit femer,gje qe deshmon se qfar lloj ndihme japin Nderkombtart ne Kosove, dhe mosha e preferuar ne kursin e tyre duhet jet 20 deri ne 25 vjet,pastaj qnjerzimin e tyre,abuzimin(e kjo na prek neve ne ftyre e karakter,kjo nuk lejohet tek ne Shqiptart,kete don t'a shkatrron Moralin e Shq,qe ishte krenari e Shqiptaris dhe ishte diqka e pa thyeshme tek ne).
  I ka ndar popullin ne servil t UNMIKUT dhe 90% ne varferi t tejskajshme(qe nuk ka 1 euro pr t'ia bler nje buk familjes ne mbremje)
  pra e ka shendrruar Kosoven e Snobista/servil te UNMIKUT dhe pjesen tjetr t varfr pr t'i detyruar t'i nenshtrohen urdherave te UNMIK ne te ardhmen dhe planit t Evropes dhe Beogradit
  Dhe pas Trazirave te marsit qe i ngrit populli pr te kerkuar drejtsin dhe shprehur paknaqsin ndaj UNMIK-ut ka vendosur t'i cenzuroj mediat Shqiptare qe jan ne Kosove,sepse po i klasifikon ne media qe nxisin edhe me tej dhunen nderetnike(hajde politik e flliqt e Evropes kurv hajde...deri kur maaa a ki fund naj here !)
  Puntort apo servilet qe punojn ne UNMIK dhe organizata qeveritare,jo qeveritare qe jan shqiptar me status perkthyesi,jan kryesisht 90% qytetar te cilet gjat kohs s lufts ne Kosove,gjer sa kallej drenica e Kosova me rrethin,kta servil(informator te Shkijeve ne at kohe,e qe sot jan servil e inforamtor te UNMIKUT) hajshin e ngreheshin gotat ne Prishtin me Shkije armik i perbetuar i Shqiptarve gjer ne ora 03:00: 04:00 te mengjesit e ne drenic u derdhte gjaku,po kta njerzi servila te UNMIKUT,e harruar shpejt luften per 5 vite dhe u punsuan ne UNMIK,e jo vet qe u punsuan,por i punsuan grat,motrat,dhe kusherirat e tyre,per 500 euro ne muaj, duke mos menduar per pasojat e me vonshme qe rezultojn me divorce dhe abuzime te grave te tyree motrave(kta jan vetem shqipfols me gjak teprisht e te shitur,duke lejuar qe grat e tyre te **** per ca lek ),dhe me pas...filluan me te drejtat e grave kta zotrit e evropes Kurv,per interesa personale,duke mundsuar divorce dhe duke burgosur meshkujt Kosovar t martuar me preteksin se po shkakton dhun familjare
  Kurr nuk hasa ne nje femer shqiptare qe pat te vrar nga farefisi e qe lejonte veten tepunon si puntore me nderkombtar,nuk pranojn asnje nga keto,per qudi jan nje nr i femrave qytetare gjak shkau....qe flasin edhe gjuhen serbe qe te punsohen ne UNMIK.....

  Ju mundsuan te hapen Vende publike pr shfrytzimin e prostitutkave,krimit te organizuar ne mesin e vet atyre pjestarve te UNMIK dhe servilave shqiptar,narkomanis,shperfilljes s kulturs shqiptare....,smundjeve te ndryshme seksuale qe bartin me vete ushtart dhe nderkombtart e UNMIKUT ne Kosove,e qe ne rinin Kosovare lejn pasoja te paparashikushme duke shkatrruar berthamen dhe gjeneratorin kryesor t Kosovs..........

  Kjo sht ajo qe na i sjelli UNMIKU nen ombrellen e shpetimit


  Pa tjetr duhet dhe do shfaqet skenari i irakit edhe ne Kosove,por spari duhet qiruar hesapet me Popullin ton Snobist dhe Pjellen e shkijeve qe,nuk mendojn per pasojat qe i sjellin dem kombit(mendoj populli civil me amoralitet dhe kontaktet e tyre me UNMIK dhe prostitutka),e me vone duke i br qart UNMIK se ska ma vend ne Kosove dhe duhet Ik sa me pare,me gjithe ato shqiptar/e qe i sherbyen qoft si perkthyese(buzkuqet) apo qfar do raporti me UNMIKASIT,nuk ka zgjidhje tjetr perveq pastrimit nga imoraliteti se gjer sa ekziston imoraliteti shfaqet tek nje popull kurr temel te pastr pr t ndertuar shtet nuk do ket vetem vegel e UNMIKUT dhe evropes

  Shmeki
  Shkenca na e premton t vertetn...por ajo kurr nuk na e premton as paqen as fatin!

 3. #3
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  44
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  UNMIK prbhet nga vendet aleate tona si SHBA dhe vendet e BE-s por e ka tepruar shum her dhe tani duhet t zgjidhet shtja e Kosovs prfundimisht (ribashkohet me Shqiprin) dhe UNMIK deri n at koh duhet t luaj rolin e kshilltarit e jo rolin e okupuesit dhe pastaj me zgjidhjen e problemit (pra, ribashkimin e Kosovs me Shqiprin) edhe t ikin fare prej aty sepse as neve nuk na duhen gj e edhe vendeve tjera po ju kushton para mbajtja e tyre atje.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 4. #4
  Perjashtuar nga Mod. Maska e IllyrianWarlord
  Antarsuar
  05-04-2004
  Postime
  40
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  kosova po ju jep pune sdi sa mira njerzve nga gjith bota dhe nje gje eshte e sigurt unmiku kurr nuk do ta leshoj kosoven nese nuk ja tregojm deren. kuj pi vyn nje polic nga ugande me nje rroge prej 6.000 euro?? ati si ha palla per kosoven as per njerzit e kosoves, ma mire te gjitha ato pare te shpenzuara per tutmaka polic qe si kane dy vjet pervoj pune tju japen policve kosovar, te cilet mbas nje viti jane ende ne kosove dhe te cilet jetojn ketu dhe kane nje arsyje per te punuar si polic, te cilet per 500 euro lujn me jeten e tyre vetem e vetem per te krijuar pakez paqe ....

  kur sje i zoti te tone tshkelin qysh tju teket

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Shmeki
  Antarsuar
  19-06-2003
  Vendndodhja
  Suedi
  Mosha
  41
  Postime
  175
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Vendeve Aleate te Serbis(evropa kurv) o dodon-o ,asgj hiq ama bash hiq ne dobi te shqiptarve UNMIK-u e kam fjalen per 5 vite(ksaj nuk i thohet ndihme,mos me perfille Kuvendin e Kosovs e cila u zgjidh me voten e popullit,por me ja mohue te drejten e vendosjes)

  Ka mjaftuar KFORI pr 5 vite pr t'i rujtur kufinjet,dhe qeverisjen t'ua lejon shqiptarve pa kusht,por....sikur nuk don Brukseli


  UNMIK,nuk largohet prej Kosove,pa ja u br si Amerikanve ne Irak,qe ne nje menyr e dorzuan qeverisjen(jo te teren) vetem per t'i ndaluar,kindapimet,vrasjet e ushtarve....


  Evropa e shkau e ka sherrin e madh Dodon,mos u mashtro o vlla

  Ps: ILYRIAN,pse vlla te ikin nga Kosova,ne meshkujt rrim komkryqe ne kaffe,femrat me te bukura ja u dhurojm pr te punuar me asi policsh,e nderkombtar si perkthyese buzkuqe,edhe qdo 6 muj i ndrrojn ne preferencen e tyre te mases s trupit...,kan pagen mujore te majme,hajn,pijn,Q***, edhe lujn me Shqiptar,ku ka gjet ai me mire se ne Kosove me i zgjidh me kakall bukuroshet me i shetit ne gjipa te cocacolles.......
  Ndryshuar pr her t fundit nga Shmeki : 21-07-2004 m 20:13
  Shkenca na e premton t vertetn...por ajo kurr nuk na e premton as paqen as fatin!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Shmeki
  Antarsuar
  19-06-2003
  Vendndodhja
  Suedi
  Mosha
  41
  Postime
  175
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Dodon...kush me u ribashkue me Shqiprin ame ?!!! Po keta pisa te UNMIK/Brukselit pr at arsye po qendrojn aty dhe po i burgosin ushtart,komandantt e UCK-s,dhe njekohsisht po krijon hapsira per manevrim dhe po krijon rryma ne mesin e popullit per t'i perqar....

  Jo o Vlla,pa ndihmen e Tirans Zyrtare(ndihmen e saj ne heshtje) kurr sdo ribashkohemi edhe kurr sdo ik UNMIK nga Kosova......e kan nuhatur ata kt planprogram edhe po punojn nostop per ndalimin e keti plani duke burgosur njerzit e devotshem te Kosovs qe ia dojn te miren Shqiptaris,dhe nuk largohen nga Kosova,pr pa e shendrrue ne enklava...ketu o problemi qe nuk ndihmon tani ne rindertimin e vendit,sepse don t'i gjunzon shqiptart te pranojn qfardo lloj marrveshje siq ishte ajo e 1912-s...........

  Duhet Armata Kombtare Shqiptare me vraaaaa shum Kosovar qe jon gjysa far e flliqt e shkaut,e qe bashkpunojn me UNMIK jan br servil t tyre,dhe atyre Kosovarve qe ikin ne Shqipri dhe shkojn e i fryjn krahet atje duke abuzuar mikpritjen e Shqiptarve atje,edhe ata meritojn q nonen plumb ne lule balli...e me pastruar mire e mire,e pastaj me u bo grusht i fort e me i then Armikut IKKKKKKKKKKKKKKKKKKKK nga ketu
  Shkenca na e premton t vertetn...por ajo kurr nuk na e premton as paqen as fatin!

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Lek Rezniqi
  Antarsuar
  06-06-2002
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  34
  Postime
  240
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  O Shmek i nderum, po ta thom prishtine,

  ma kadale bre burr se shum me siklet e paske marr kt punn e UNMIK-ut ti.

  A ma mir rob i shkaut a i Ameriks?


  UNMIK-un vet e kemi thirr me ardh, pr me na ndihmu me i largu shkijet.

  Pr 5 vjet "BOLL" kemi arrit sa shkau na ka shkatrru 50 vjet, prej Rankoviqit, e Tito e deri te Milloshevii.

  Ata q i arrestoj UNMIK-u i arrestoj se nuk u ndaln (sipas UNMIK-ut) "ata t ndjellin urrejtje ndretnike".

  O Shmek, a po e dojim Kosovn shtet a jo?
  E n Kosovn shtet t pavarur "duhet t jetojn n paqe dhe toleranc Shqiptart si shumic me komunitetet e tjera si pakic".

  E pr "ato" veprime qe UNMIK-u i identifikon si "ndjellje t urrejtjes ndretnike" merr masa radikale. Natyrisht se neve nuk na plqejn.
  Por, mendoj se duhet t kemi durim edhe pak derisa t bhemi shtet e pastaj ka kush flet n Kosov, as UNMIK, as BE, as srbia, por vetm Shqiptart si shumic absolute e popullit.

  Leka nga Prishtina
  Ti Shqipri m jep nder m jep emrin Shqiptar.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
  Antarsuar
  25-06-2002
  Postime
  773
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Kam degjuar kohet e fundit se ne kosov do implementohet nje plan qe do ti jap kosoves nje status te ngjashem me ate te belgjikes se pasluftes ku te githa kombet mund te jetojn ne paqe ne te njejtin vend. Kjo eshte dicka shum e mir per kosoven dhe shpresojm te gjith se do behet sa me shpejt. Kosova nuk behet dot tani e pavarur se do behet lemsh fare, te gjith e dim se aty ka shum kriminela madje dhe mafje shqiptar, serb e ngado tjeter qe do e shnderronin kosoven ne kolumbi pa ju prishur gjaku fare. Prandaj un them qe esht me mir me nderkombtaret.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-04-2004
  Postime
  53
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Pershendetje shqipetar ne vecanti atdhetar .Po a e dini si ka than ENVER HOXHA duhet eleminu armiku i brendshem pastaj i jashtemi donmethan ma shqip...duhet fillu eleminimi fizik i tradhetareve, te gjith ata qe e ndiejn veten qe kan gjak shqipetari duke filluar nga vetja ime e deri te shqipetari me i fundit, duhet te bejm cdo gje qe kemi mundesi per shqiptari. Kush ka nevoj per bij shqipetar sot me shum ka Kosova qe e kan rrethu cakajt.Vllazen e motra dy fjal shkurt ne kemi tradheti KOMBETARE duhet eleminuar Fatos Nano qe po ben cesht e mundur te shkaterroj kosoven,duhet elemini Ibrahim Rugova qe po ja ndryshon flamurin shqiptaris ne skena navoj per flamur me lara kena flamurin ton 2000 vite ,Rugova don me e ndryshu himnin ton KOMBETAR,Rugova don me na e ndryshu gjuhen ton te shtrejt shqipe e shum e shum tradhetar te tjer. Pra ne coft se nuk vezhdon eleminimi i ketyre tradhetareve si mund ta perballim UNMIK un etj;Pra te gjith keto nuk jan fjal te ashpra apo te nxituara por keto jan fjal e ndjenja qe dalin nga thellesia e shpirtit jo ne por e gjith Bota i din arsyet e UNMIK ut qe jan vetem per te marr rrogat e majme, per te shkaterruar rinin shqipetare me semundje te ndryshme seksuale qe do te thot per te ber pall,.Duhet te behemi te zgjuar e te mos i dorezojm armet por per kunrazi te mbledhim shum e me shum se populli ka then qesh me nje tani u bera me dy, qe do te thot ne kishim nje armik tani kemi 2 serbin dhe UNMIK un LUFT LUFT LUFT LUFT LUFT LUFT LUFT LUFT LUFT LUFT LUFT LUFT LUFT LUFT LUFT LUFT LUFT LUFT LUFT LUFT LUFT LUFT LUFT LUFT LUFT LUFT LUFT LUFT LUFT se nuk vjen liria e KOSOVES duke iquar UNMIK ut Femrat me te bukura te Kosoves, se nuk vjen liria me llafe, tuj kajtun, duke qare e duke pi kafe, POR LIRIA E KOSOVES SE SHTREJT vjen DUKE I ELIMINUAR TRADHETARET DHE BARBARET" LIRIA LIRIA LIRIA E KOSOVES VJEN VETEM ME GJAK TE PASTER KASTRIOTI VJEN ME GJAK TE PASTER SHQIPETARI RROFT KOSOVA RROFT SHQIPERIA E BASHKUAR RROFT CAMERIA

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
  Antarsuar
  25-06-2002
  Postime
  773
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Umniku nuk esht armiku i kosoves, serbet jan. Per Fatos Nanon jam dakort te eleminohet, po keta tjeret jan politikan keta eleminohen me votene popullit. Por problemi me i madh ne ballkan sot esht mafia dhe papunsia.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Shmeki
  Antarsuar
  19-06-2003
  Vendndodhja
  Suedi
  Mosha
  41
  Postime
  175
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  A ma mir rob i shkaut a i Ameriks?


  UNMIK-un vet e kemi thirr me ardh, pr me na ndihmu me i largu shkijet.

  Pr 5 vjet "BOLL" kemi arrit sa shkau na ka shkatrru 50 vjet, prej Rankoviqit, e Tito e deri te Milloshevii.

  Ata q i arrestoj UNMIK-u i arrestoj se nuk u ndaln (sipas UNMIK-ut) "ata t ndjellin urrejtje ndretnike".

  O Shmek, a po e dojim Kosovn shtet a jo?
  E n Kosovn shtet t pavarur "duhet t jetojn n paqe dhe toleranc Shqiptart si shumic me komunitetet e tjera si pakic".

  E pr "ato" veprime qe UNMIK-u i identifikon si "ndjellje t urrejtjes ndretnike" merr masa radikale. Natyrisht se neve nuk na plqejn.
  Prshendetje Lek-o,o vlla... me ka sosur qumshti e tash po i fryej edhe kosit

  Rob i asnjerit,as Shkaut e as qole e Nderkombtarve

  Ok, e pranoj se e sensibilizuam qeshtjen e Kosovs dhe i thirrem ne ndihme,duke menduar se spaku ksaj radhe do tregojn respektin ndaj shqiptarve dhe do t'a rregullojn gabimin qe dikur e kan br afr 100 vite me pare,por ndodhi e kunderta,kjo Evropa kurv prap vazhdon ne te njejtin avaz me Shqiptart ne pergjithsi,dhe me intervenimin e saj vetem sa e ka zbatuar planin serb ne Kosov dhe po e vazhdon t'a praktikoj dhunen psiqike sistematikisht ne popullaten e Kosoves,sikur i thot beogradit, pasi ty nuk po te deshirojn m, mi ler mua se do ja u nxjerr qumshtin e nnes per hunsh shqiptarve....dhe sikur vazhdon pr t'a br kt...

  Gabon nese mendon se ke arrit diqka me futjen e UNMIKUT dhe nen administrimin e tyre,as te vetem status te kushtetuts s 74-s qe dikur e kishim,sot nuk e ke fituar...

  Nuk kemi arrit asgj pr 5 vite i nderuar Lek,ne munges t vetdijs Kombtare ne tersi si popull kemi humbur shume madje edhe ma shume se sa kur ishim ne kohen e shkaut,pr mendimin tim: vetem u b ndrrimi i pushtetit dhe koha e njejta mbeti pr shqiptart e stagnuar,madje edhe me e keqe nga ana e moralit(problem kyq per nje shoqri t shendosh dhe ardhmeri te frytshme)
  Kemi psuar pra shume probleme me shfaqjen e dukurive negative ne munges t ekonomis s zhvilluar dhe gjendjes stabile ne Kosov,shkaktar pr kt sht UNMIK-u dhe vetdija e ulet kombtare e popullats

  Kur e them: vetdija e ult Kombtare,sht munges e seriozitetit tek shtresa e gjere e popullats Kosovare pr t'a shiquar dhe analizuar poziten ne te cilen jemi,e abuzuam kt pozit qe patem,e abuzuam gjakun e deshmorve tan e djemve dhe bijave shqiptare,harruam pr nje here se qfar ndodhi me ne gjat viteve te fillimit t lufts 97/98 deri ne 99-n,harruam pr nje her se kush jemi dhe qfar po ndodh me ne,cilen pozit jemi dhe qfar rruge duhet ndjekur,qfar duhet br pr t'i shfrytzuar me sukses mundsit qe na u ofruan,qfar t qmojm,e qka te mos tolerojm,pr nje moment si u fut KFOR/UNMIK ne Kosov,filluam t mos qendrojm ata qe ishim para lufts, dhe pr nje moment filluan shqiptart t'a braktisin identitetin e tyre,kulturen dhe gjithqka autoktone(me nje fjal filluan te dalin nga lekura apo guacka e tyre) duke menduar se me dukuri negative qe qe i servon UNMIK ne Kosov dhe evropa kurv me metodat e saja do futemi ne evrope dhe do fitojm lirin, dhe ky sht gabimi me i madhi qe bem dhe me pranimin e ketyre gjerave qe u servuan apo imponuan nga UNMIKU,filloj shthurja e shoqris shqiptare ne Kosove,filloj degjenerimi,amoraliteti e perfshiu Kosoven ne tersi duke u ndihmuar edhe nga evropianet dhe ne si popull jemi para nje kolapsi,sepse kt pik t dobt tonen e shfrytzoj edhe ksaj radhe Evropa Kurv,me metodat e sajna,shkatrrimin psiqik duke br trysni mbi popullatn,duke gjetur servil qe bashkpunojn per leke dhe i qendron besnik UNMIKUT,duke perdorure kuvendin dhe isntitucionet e zgjidhura nga populli si vegel t tyre,si kukull para popullit,dhe populli ra ne gjum duke besuar ne premtime te kota,ekonomia 0,90% te popullats i ka kapluar mjerimi...dhe tani po e kupton populli se qfar sht duke ndodhur por jo te gjith,nje pjes e tyre..
  Por gjith ksaj qfar UNMIK-u beri per 5 vite, po i vjen fundi gjer ne 2005,marsi ose vera e keti viti
  Populli ka filluar me humb durimin,nuk mjaftojn premtime dhe fjal te kota te UNMIK-ut si pushtues rolin e pushtuesit,populli ka kuptuar se gjithqka per 5 vite nuk pat nje ndryshim nga pushtuesi i me parshem serb,dhe kudo ne Kosove vrehet nje nervoz qe sht krijuar nga prezenca dhe flliqsirat e Evropes kurv,mungesa e gjerave elementare pr t jetuar, e ka nuhatur edhe populli,se qfar po synon UNMIK dhe evropa me decentralizimin e Kosoves(respektivisht enklavizimin e Kosoves) sepse kemi nje histori te hidhur dhe eksaperienc me evropen kurve,ato qfar po synon UNMIK dhe evropa per inplementimin e planit t Beogradit per te ndertuar lagje te reja per kthimin e refugjatve serb,jo nr i tyre qe ishte gjer ne vitet 97-t,por duke e dyfyshuar % e tyre dhe duke i futur edhe ata te Kroacis e bosnjes,dhe konfederaten me Serbin dhe Malin e zi si njesi e barabart ne trambulen e tyre edhe Kosova,pasi qe nese i analizojm gjerat siq kan rrjedhur qe nga mbarimi i lufts e gjer me sot,ato kan po at kahje drejt konfederats dhe kthimit t shqiptarve nen jurudiksionon e Serbis......,(burgosjen dhe shperfilljen e UCK-s, dhe shkatrrimin e ekonomis,mbajtja e status kohs,mosperfillja e kuvendit t Kosoves dhe vendimeve qe dalin nga deputetet qe i zgjodhi populli) qfar ndryshon ky pushtet i UNMIKUT nga ai i MILOSHEVIQIT ?!

  Jemi percaktuar pr shtet i nderuar Lek,por pr shum faktor qe jan prezent ne Kosov dhe dukuri negative,fajtor sht dhe mban pergjegjsin UNMIKU,dhe po me keto dukuri negative qe kan kapluar Kosoven,dhe mjerimin,prostitucionin,narkomanin shtet nuk do bhesh kurr, dhe pa u vetdijesuar populli pr t'a kuptuar se cila gj ka vler me shum pr t'a qmuar e cila jo, prap qe kurr shtet ske per t'u br....

  Lek ne ishim diku 94% shqiptar,e me planin e Brukselit qe ka marr nga beogradi ne po mbesim diku 70% shqiptar,plus edhe 50.000 nderkombtar qe kan filluar me lshaur rraj ne Kosove..mos vet hiq......

  Pa i pastruar flliqsirat,servilet e UNMIKUT,dhe kontrabandistt e prostitutkave ne Kosove,dhe zhdukjen e amroaliteti ne Kosove,dhe pa u derdhur gjaku perseri ne Kosove(sikur sht e etur prap toka e Kosovs pr gjak shqiptari), dhe pa u respektuare gjaku i lufttarve te devotshem qe luftojn per lirin e Kosovs,pa u qmuar deri ne mas dhe respektimi i veqant per ta......KURR SKE PER T'U BR SHTET E AS ERA NJERI SKA ME NA ARDH...!

  Pra.....,fundi i ka ardh dhe jam i bindur po qe se nuk kalojn kompetencat ne duart e Kosovarve,pa kusht dhe statusi i pavarsis nese anashkalohet, do fillon nje gjakderdhje e re dhe pr kt prap e bart fajin evropa kurv....qe do shfaqet skenari i irakit..!

  Shmeki...
  Shkenca na e premton t vertetn...por ajo kurr nuk na e premton as paqen as fatin!

 12. #12
  Qyteti pa lum Maska e Damastioni
  Antarsuar
  16-07-2004
  Vendndodhja
  Prishtin
  Postime
  152
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Unmiku - Armik apo Shptimtar

  Un them thjesht t dyjat. Nuk mundemi ta fajsojm vetm UNMIK -un pr ckado q ndodh n Kosov. E kemi edhe ne pjesn e fajit q duhet ta mbajm n supet tona. 17 Marsi, edhe pse shprehje e mllefit t kosovarve pr shum probleme t pazgjidhura, ekonomike dhe politike, problemi i pengjeve dhe t zhdukurve, duke mos par asnjlloj perspektive prej shumics s t rinjve n Kosov, t cilt jan pa pun, dhe sigurisht reagimi ndaj vrasjes s fmijve shqiptar n lumin e fshatit Qabr nga serbt e trbuar, solli 17 Marsin. Faji yn sht, se sht dashur t jemi m t menqur se armiku yn. Ai veproi n at mnyr duke shpresuar n nj reagim t till nga ne. Srbia i shfrytzon serbt e Kosovs pr interesat e saja dhe sht n gjendje q ti sakrifikoj t gjith ata pr ato interese.Dhe n quam uj n mullirin e saj. At veprim tonin e shfrytzoi Serbia, edhe elementt tjer q jan t futur n UNMIK me qllime t ndryshme pr interesa t ndryshm, por gjithsesi kundr nj Kosove t pavarur. Bashkpuntort e tjer t UNMIK patn dhe kan ende interesin tjetr shum t rndsishm q sa m gjat q t jet nj situat e tendosur dhe jo e qet,do t kan arsye t rrijn n Kosov dhe t marrin pagat e tyre t majme, t voziten n veturat zyrtare, t vizitojn restaurantet e Kosovs pr dreka dhe darka "zyrtare" , dhe t gjitha kto n emr t humanitetit dhe pr interesatdhe ndihmn e Kosovs. Ndrsa pastaj dalin dhe deklarohen se pr Kosovn jan investuar kaq e kaq miliona dollar nga bashksia ndrkombtare. Sigurisht se sht shum e vshtir q t prmbahemi nga provokime t tilla, por ne duhet q t fillojm t mendojm pr interesat e tona n shtigje t gjata e jo t reagojm ndaj veprimeve t armikut ton n mnyr spontane. N fund t fundit e kemi Parlamentin dhe organet tjera t cilat duhet t mirren qshtjet me rndsi pr Kosovn. Kshtu sikur q sht tani,armiku yn gjithmon do t jet nj hap para nesh.
  Pra mos t krkojm gjithmon fajin te tjert por t ulemi dhe t punojm m shum pr vendin dhe pr ardhmrin ton.
  M s shumti duhet ti kushtojm rndsi shkollimit t kuadrove t reja. Dhnja e bursave pr t studjuar n universitetet e huaja do t na ndihmonte shum, sepse ajo cka neve na mungon jan kuadrot profesionale.


  Free your mind - listen U2

 13. #13
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  37
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime n 24 postime
  Pershendetje,
  Para ca muajsh ishim ne vizite te parlamentit ca studente me thirrje te profesorit dhe deputetit Arsim Bajrami.
  Sipas tij,
  Roli i UNMIK ne Kosove eshte i madh,si ne balansimin e puneve midis shqipetareve dhe serbeve ne rajon si dhe kontrollimin e pushtetit ne Kosove.
  Ne fakt eshte UNMIK ajo qe ka fjalen kryesore dhe te fundit gati se per cdo ligj apo per cdo marreveshje te cilen Kosova e ben.
  A eshte kjo pozitive apo negative per Kosoven nuk e di,po sipas Arsim Bajramit pushteti ne Kosove duhet t`u takoj vetem Kosovareve normal nen kontroll te UNMIKUT.
  Mendohet qe ne vitet qe vijne dal nga dale pushteti legjislativ,gjyqesor dhe ekzekutiv te kaloj komplet ne duart e shtetit kosovar po si dhe kur do ndodhe kjo nuk e di.
  Te vetmen gje qe arrita ta mesoj eshte ajo se Kosova duhet te permbush ca standarde per te arritur deri te kjo.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Lek Rezniqi
  Antarsuar
  06-06-2002
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  34
  Postime
  240
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Trazirat. e 17 marsit.

  Mua m kujtohet se qysh prej vitit 2000, do vit n periudhn 15 Janar - 31 Mars, ka trazira t inicuara nga serbt, e posarisht ata t veriut t Mitrovics.
  Duke iu hyr Shqiptarve npr banesa e shtpi duke i vrar n prag t tyre.

  ---------------------------------------------------------------------------------

  Fajtor jemi vet ne q e kemi ln t na hip UNMIK-u mbi kok.

  A e dini pse?

  Sepse jemi "mikprits budallenj".

  Bashksia ndrkombtare fjaln interes e njeh vet n interes t sajin, d.m.th. ajo duhet respektuar e ajo nuk duhet t respektoj.

  Ne Shqiptart, mikpritjen e kemi virtytin m t lart kombtar.

  E ne t hujat i presim me lule dhe fjal t mir, n ambientin m t ngroht.

  E ata? Ata mendojn se ne nuk dim se prej nga vijn, se nuk dim pr kulturn, artin, etj. se nuk dim 'na qenka jeta.

  Ata neve na mendojn si kanibal t nj ishulli t harruar t Paqsorit t cilt ende komunikojn me shprehje mimike.

  Ku di zezaku nga Zimbabve se 'sht mikpritja?
  Apo ai nga Bangladeshi, Kenia apo Nepali?

  Apo, t tjer q vijn nga shtete "ku as djalli nuk bn vez?!!!"

  Ata t vijn pr t na ngritur neve intelektualisht?

  Neve q jemi dhe njihemi si themeluesit e civilizimit europian (si m i zhvilluari)?

  IRONIKE!

  ---------------------------------------------------------------------------------

  Kompetenca, kompetenca,...

  Fjal t ciln edhe fmijt e kopshteve e kan futur n fjalorthin e tyre modest prej fmijsh!

  U lodha me kto kompetenca. Ka filluar t iu humb edhe kuptimi.

  Ne edhe me ato pak kompetenca q i kemi nuk dim se 't bjm e lre m pr m tepr.
  Por, si thot populli "Pula e fqiut duket m e majme!".

  Nuk na duhen kto kompetenca q i kemi, i duam edhe ato t rezervuarat.

  E fundja, t rezervuara nga kush?
  Nga MIMIKASIT.

  Aq shum anarki ka n Kosov, q shpesh t thuash ec e bjeri n fije ksaj.

  Por, edhe pr kt na kan ofruar zgjidhje.
  STANDARDET!
  Kur s'ka shi bn edhe breshr.
  Deri para standardeve as vet UNMIK-u dhe Bashksia ndrkombtare nuk dinte se 'krkonte nga ne. deri sa u kujtua t caktoj ca rregulla t lojs t quajtur "Loja Kosova dhe statusi i saj", e rregullat i quajti STANDARDE.

  E Stadardet i ndryshon vet Bashksia ndrkombtare, edhepse "zyrtarisht" n hartimin e tyre morrn pjes edhe institucionet tona.

  E kush guxon ta luaj lojn t ciln e fillon me disa rregulla t caktuara e gjat lojs ato ndryshojn???

  ------------------------------------------------------------------

  Duhet t'u tregojm ktyre se nuk kemi nevoj m pr shrbimet e tyre!

  Duhet t'u tregojm se dim ta mbajm shtetin t cilin e krkojm!

  Duhet ta thyejm mitin se "Kosovart n do hap do t gabonin, po t mos ishte "makina perfekte" UNMIK n vendin e ngjarjes!"

  Duhet rrzuar termi figurativ "UNMIKISTAN", sepse ktu i thon Kosov, Dardani, i thon Shqipri.


  Leka nga Prishtina
  Ti Shqipri m jep nder m jep emrin Shqiptar.

 15. #15
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  mblidhni mend e mblidhni fe
  ta shpetojm me gur e dhe
  gjithkah nan ku i thon shqipni
  ku kjan guri n lot si fmi

  e shkrue nga xhelal ferizi ish student i fakultetit xehtaro metalurgjik dega gjeologji ish i burgosur politik i vitit 1981 jeton ne gjermani.

 16. #16
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  le t mendojn kta q, t, duan per ne
  ne t mendojm ,per dit ma t re
  edhe t mbledhim ,forc e shpres
  e me u lidh me fjal e bes
  me u shtrengue shqiptart n ,mes veti
  qe kan gjak n, damar sa deti
  s ka q na ban as krajl as mbreti
  as kush n bot kur jem si gur
  t fort t bashkuem me nji flamur
  e qdo pun me e nis me t, mbar
  t mos na shkel qdo ngjyr e far
  t mos na shkel qdo rrac e lkur
  t lidhim dijet t gjith si ur
  lidh per fjale e damarit
  t gjith kah jan t bijt e shqiptarit
  e t mos shkel gjithkush n etni
  se n qdo pllamb ku i thon shqipni
  n lug e n rrafsh e n fush e vrri
  thrret me lot qdo fije bari
  bashk n, nji fe me ndejt shqiptari
  me u kullu siq kullon ari
  me nxjerr t par e n krye te vendit
  lidhjen besen e rend mbas rendit
  me i rendis do pun t,shqiptarit
  si e don ndera e besa e t parit
  mos me u shit per lecka t, kqija
  t gjith shqiptart me pri kah dija
  me njoft hasmin edhe n, djep fmija
  dor me dor krahin m, krahin
  me e lidh fort me nder shqipnin
  me ndertue shpresa e moral
  me i pas t ,fisshem qik e djal
  e kshtu bashk me rreze n gjak
  per shqipni te marrrim hak
  t mos na thurin t gjall me lak
  kur shpernda t na gjejn n per tuba
  e t na lshohen hajna e cuba
  llafazan e fajdegji
  lkurazez e tjer sherrgji
  tjer nomad e belagji
  pse kur t gjejn nder ne me lara
  e ku t gjejn po ndarje e t qara
  hyjn si derrat ,n shtigje e ara
  kush ma i par per me lodrue
  kush me shkel kush me shalue
  kush me t prek moter a grue
  kush me t prek po erz e shpi
  kush ndoj gjak n pambuk me t pi
  kush ma i par me metelik
  me t ble vash e me t ble qik
  me t qnjerzue , e me t perqa
  mos me u njoft po vllau me vlla
  me u hasmu n grup e n krahin
  n kryq e fe e ,n erz e, n din
  deri sa gjuha jon shqiptare
  t nis me u qthur n sherre barbare
  e ata n breg me dal pa u lag
  kur t, na lajn me gjak e plag
  e te na gjveshin lakuriq
  e t na quajn kurva e dobiq
  e t, ndyejn me vner e fjal
  deri s a kund s t lejn qik as djal
  as burr t mir as shoq me shoq
  kund bashkue veq balt e lloq
  kur me pshtym t ken hedh mbi ne
  tu na i sha po gur e dhe
  sot esht koha qe nan shqipnija
  gjithkah shqip ku flet etnija
  me u lidh t fort shqiptar me dor
  gjith kah jan zemrat n krahnor
  per pun t mira e halle tona
  e t mos mbesim stinve t vona
  se kshtu keq une po drue
  djajt e zi kan me na rrue
  kur ne me cop t na ken coptue
  kur t na nxisin vesh me vesh
  kur t na bejn shqipnin pershesh
  edhe t na e shtrojn votren me t zi
  t na kjajn qyqet vrrri me vrri
  kur t mbes shqipja n dy kok n hi
  se ua duan gjakun me uj
  me shkel lirshem thundra e huej
  leht e but me u shtrue n tapi
  pran burimit mos me pi
  as pran lumit as pran detit
  as mbi fusha t bereqetit
  mos me u ba perveq djerrina
  therr me mbet ara e ledina
  per me u ndjell po me pak miell
  per me u end korbat mbi qiell
  mos me pas kthjelltsi as bes
  veq pshtjellim e ndoj ngatrres
  breg e fush e fe me u nda
  njeni tjetrin mos me pa
  deri kur t dhembin syt e ballit
  dej kur t kupin kokrrat t zallit
  edhe kur t bjen toka n renkim
  kur qdo shkoll t shendrrohet n krim
  edhe t ju shndrrojn kish e gjami
  si telall e n za per t zi
  kshtu ju duan o arber ilir
  se mbas shpine kush s flet mir
  kur ju ndajn veqmas me fe
  lshojn shum helm e vejllin rrke
  pshtyjn n shqiptar qe jan pa le
  edhe pa dal e pa lind n,djep
  na e shajn hisen cep me cep
  po ju shqiptar ,kush ka dy mend
  fort ma urt me u shtrue n, kuvend
  e mos leni kund ne skut
  ku shqiptart jan tret e zbut
  edhe prej balte pa e kerkue
  shqiptar n numer me formue
  deri sa shum te behem granit
  e per hasmin dinamit
  per pun tona n gjuh e fe
  t shkojm si vllazen n t, amblin dhe
  ta shpetojm shqipnin si zan
  qe ma t bukur diell as han
  se kan pa kund se jan le
  kur kan shndrit mbi kombe e,fe

  xhelal ferizi nga mitrovica vazhdon te shkruan vargje te reja
  dhe pershendet vllezrit shqiptar kudo ne bot duke thirr gjithmon ne bashkim sa me te fuqishem per ti rreszistu armiqt e kombit ton dhe intrigat qe na thuren per qdo dit per te na prish ne qdo sfer te jetes duke na zhyt ne varfri e anarki e probleme te pazgjithshme.

 17. #17
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  sot koha shqiptar ka ardh per bashkim
  qelni sy e vizion e e hspetoni dheun e t parve
  kush ehst burr kush esht i beses e trim
  mos ndegjo kshill mos u blej prej barbarve
  pse per dy rubla a per dy pare me zhgjyr
  me dhan shqipni me dhan bes e ftyr
  e erzin e t fisshmin gjak te parve plot hir
  puna shqiptar puna e besa jan vula ma emir
  se kto ne diell i ka vulos perendija e lshue i ka mbi dhe
  mos rrini nen djaj nen hije tet tyre se ju lshohen rrfe
  prej qielli i gjithkah ju bien gjyqet e ju shtrojn
  prej mshires se zotit per t gjall ju largojn
  mos merrni rryshfetin e t huajit per te pshty mbi vlla
  mos pshtyni shqipnin pse kshtu ju thon grek e shkja
  e ndoj i huej e gjithfar i degdisun kalimtari
  kush ju blen me letra e kush me ndoj rruz ari
  kush me pak njerzi duke u rrah ne hile shpinen
  kush ma heret vjen shqipnis per me i tha stinen
  po ju mir e dini se ju kan thye si krande
  te kan nxit me pshty me e nam token tande
  me shkel permbi gjak e lot te shqipnis t vjeter
  se t premtuen ndoj leck e t permtuen ndoj leter
  por letra s esht gje more i gjor e i mjer shqiptar
  por esht guri e dheu e hisja lan nga t par
  e deti e gjiha e bari e fusha e ledina
  ara livadhi fletet kokrrat me zallina
  kaltrija e detit e gjuha e bjeshka e vrrija
  e ambla gjuh e fisme qe trashgoj shqipnija
  mbroje pra shqiptar e mos lakmo ne armik
  largou nga fjala e helmit e nga ai i zi metelik
  afroe ma par vllauen e jo,shergjiun e zi
  ikni nga falltort qe ju bejn magji
  mbledhni dijet bashk e te gjith si drit n safire
  mbledhnu mbi at dhe mbi at tok ilire
  se t bashuem ma leht ia dilni qdo hallit
  besen mbani n gji e djersen ne asht te ballit
  mos e lshoni dheun as nji kokerr t zallit
  mos rrini nen kamb t mos ju qthur i huej
  me rreze shqiptare kushtetuten shkruaj
  se ma i embel s ka se bashkimi pa hile
  mos u shtroni n sherr e n do pun kopile
  qe asgje jo e hajrit su de prej ksaj pune
  se do t vdisni sherit e t shtrohni dhune
  kush ma i par t kaloj e t ju gjakos voter
  kush ju dhunon qik kush ju dhunon moter
  e grue e nan e gjithfar soj kalimtari
  tallen kush me erz kush me ftyr shqiptari
  mosni pash at zot se s esht gje lakmija
  por esht shpres e jet e shejtni shqipnija

  xhelal ferizi nga Mitrovica e kosoves ish i burgosur politik i vitit 1981 vazhdon te shkruaj vargje deri tani xhelal ferizi ka te shkruara 300000 vargje

 18. #18
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  kush me intrig kush me budizem
  kush me kryq e me rracizem
  kush me fjal e pun bizare
  vijn me helm ,shpifje barbare
  per me e qthur shqipnin shqiptare
  me ia tha diellin e hanen
  per me i shterr ,po at dardanen
  edhe me i shue at qameri
  me i shit pronat varg e vi
  grek pushtues e shkje sherrgji
  vijn prej anes cep t planetit
  kalojn uj e faqe t, detit
  kalojn kodra brigje e zalle
  per ta mblue shqipnin me halle
  kush me helm qe pjell ajo shllig
  kush nder duer me ndoj intrig
  disa tjer me vner e shkrim
  vijn do tjer me shkoll per krim
  kshtu ligjruest vijn me dhan msim
  si ai uri qe del n ara
  t gjith tu u shty kush t dal ma e para
  turra turra e me adete
  per me e nda shjqipnin prej jete
  shum agjent kan dal n per shtete
  me at zemren qe e kan gur
  kund per t gjall s kan lan ndoj ur
  nda na e kan shqipnin me mur
  edhe kan lidh gjarpnisht at rrjet
  me na i mbshtjell po tok e det
  t mos njoh shqipja dheun e vet
  me i humb rruga ,n t vetin prag
  me mbet n lot e varr e, n, plag
  si ndoj ishull lotit lag
  n, viza strikte izolue
  kund pa mbjell ndoj moll as ftue
  kund mbi dhe pa pas ndoj hije
  veq do rrenj qe u thon tradhtije
  qe po i mbjellin n vend hardhije
  shum kryqtar e misionar
  pedofil e tjer gjahatar
  mbshtjel n kolllare ,hileqar
  kush me shtof i mbshtjellun n,t zi
  kush me dhemb e mask ingji
  mbshtjellun n helm t ushqyem n taxhi
  n tagji t huej t ushtruem me shkoll
  t lind per krime mendjeholl
  e t mbarsuem me gjarper boll
  qe ia mbshtjellin shqipnis nan
  dardh e moll e ftue e than
  e qdo trup medet e pip
  si lejn flet si lejn kund shqip
  ndoj sektor per me u zhvillu
  hajmali gjithmon tu i shkru
  mbshtjellun n kode e mbshtjell me fe
  gjithmon rrejshem i bejn be
  kshtu i ndertojn moden e re
  danaj t, zi e ,tjer uritha
  qe me shtim dalin si hitha
  e nuk shihen te gjith si uri
  brejn qdo kokerr dhe e guri
  ku i thon shqip per kah etnija
  nuk lejn erz mbi fise t mija
  per pa e qthur me i mod te re
  kah po lshojn intrigat,rrke
  kush n hafije e kush me fe
  zot sa shum jan lshue gjahtar
  thue se jan jashtplaneter
  s lejn me nxjer po krom as ar
  as ndoj rrot jo me prodhu
  qelq as gjam ,me gdhend ndoj dru
  dojn shqipnin ah me e shkretu
  t gjith me shkumb n,goj e terbim
  kush me plan e sabotim
  t gjith ,me shit nder ne mjerim
  e na gjith per t gjall me ble
  kush feregje e kush ndoj fe
  e te na kjajn gjith gur e dhe
  disa tjer qe blejn sllavizem
  kush jehov e kush budizem
  disa tjer blejn banditizem
  per me u qthur shqiptari trim
  gjith me ble kob e mjerim
  kurr t mos ket shkoll as prodhim
  vijn hafije rus mongol
  t bardh e t zi e ,taravol
  kush ma i heshtur e kush kufom
  per t a lan shqipnin ne kom
  mos me e lan me ec me shoqe
  veq ne krim e pun marroqe
  t mos ket grur as kollomoqe
  as nji bim as nji tunel
  mos me pas kah hyn e del
  veq me u lidh ne pranga e tel
  ksaj po i thon kta qytetni
  po i thon nder po i thon liri
  erz po i thon demokraci
  por kjo s esht tjeter veq rrke
  helm katran qe bjen mbi ne
  edhe tallava e zandane
  per me shkri po at gjuh nane
  me e shartue po me jevgjit
  me tamil a me sunit
  me sllavian e kombinime
  qe s jan pa kund n ndoj mot stine
  askush n bot nuk e merr vesh
  thue se n ferr u gjet pershesh
  per me i dhan shqipnis per goje
  me i helmue po ato troje
  mos me i lan kund pik n kultur
  me shkri t lashta dhe e gur
  per me i humb nishan e nur
  que jan n kamb shum tallavgji
  profiter e tjer sherrgji
  kush me shkrol kush me magji
  shihni kta kompozitor
  se q po mbjellin n dheun arbnor
  kush n kuran kush bible n dor
  kush ndoj kang tue sjell cigane
  si n shqipni si n tok dardane
  tu i vyshk zemren asaj hane
  qe ne shpirt po e kish shqipnin
  kur ajo n vler e kish etnin
  kur kish art vler e kultur
  kur nen diell shndriste at nur
  kur jan gzue po dhe e,gur
  sot tue kja ka mbet shqipnija
  nder tallava e pun t kqija
  ah tu u tha po vjen etnija
  edhe po shterren ato fise
  qe po i pijn tallavat pise
  qe po pijn artificiale
  e po vin tu u tha ngadale
  tu u ushqye me antivlera
  e ujitet me shum tjera
  ujna t zeza e thartina
  kemikalie e varakina
  qe me pi i dhan shqiptarit
  he at pifshin prushin t zharit
  me keto hile e per t gjall
  mbetshin shkret tu kja me mall
  kush shqipnis ia qet ket hall
  n trup te saj e me gjymtue
  kush ide lshon tue pague
  qe per t zi me na shkue jeta
  kurr pa u njoft po e verrteta
  pse kto vise po i duen t shkreta
  pse na nxisin me tradhtar
  karrierist e hileqar
  pse kaq shum blejn hyzmeqar
  me ia humb faren shqiptarit
  e at tradit qe e ksih prej t parit
  me na i shndrrue po gur e dhe
  n lot e gjak qe derdhen rrke
  pse shqiptar ne duam me fe
  me mbet vllazen e me u ndje
  me nji gjak me nji kultur
  jo t na ndajn si grimcat n gur
  tue na lidh tue na perthur
  me pej ferri pezhgve n fije
  bijt e nanes djem shqipnije
  burra e gra vasha t nji gjaku
  t, na kndoj qyqja rreth ogjaku
  e na i shndrrojn ne mod rrospije
  kund pa e len ndoj flet me hije
  gjithkah n troje veq tue tha
  rus e grek sllavian e shkja
  edhe tjer me temena
  qe u rrijn gati si eunuk
  kush ma i par shqipnin tue qnuk
  n plehra e grimca e dojn mbjell
  zogj bibilat gjak me i vjell
  mbetshi shkret suskses mos paqi
  qe gatueni ksi kulaqi
  per shqiptar n tuajin ogjak
  me ua prish dejet me gjak
  me i thur n hile n rrjet e lak
  veq pse ata jan zogj t shqiptarit
  e ju per hater t gospodarit
  te atij rusit t shkja barbarit
  qe me gjak e me ato prralla
  muer ballkanin n, gur e, zalla
  qe ishte hise e, t ,fishmit t, vjeter
  qirilisht pa u shkrue ndoj leter
  sot ju zotit at t, verrteten
  ia mohoni e nxini jeten
  edhe n qiell se leni t qet
  tu trazue po tok e det
  me kto t, vjella e kto tallava
  detin n, tug me gunga e rava
  tue trazue e qoni si uri
  s leni t qet kund dhe as guri
  pse shqipnija s ju pat hak
  a thue gjarpni ju dha gjak
  ne per damar e ,n, t, ftofta deje
  qe per fe e nji kryq feje
  gjith shqipnin lidhni me neje
  e nuk leni nder shqiptar
  kund pik bese nder dintar
  as nder n, t ,pa fe as nder kryqtar
  tu ia mbush me shkje e jevgjit
  vllaun me vlla tue dasht me nxit
  veq pse ju per hater n kryqe
  at shqipni e doni qyqe
  tue lan vendin e gjith tue ik
  lot e gjak rrugve tue pik
  e jum mbas shpine therr me thik
  kurr at loj ndryshe pa e ndrrue
  vnerin diellit tu i trazue
  kurr ndoj mshir n per kod pa e shkrue
  si ai rriqni kur t, ngul n, mish
  ashtu ngul jeni si bish
  n, gjak e, erz shqipnin tue prish
  veq pse kjo nuk don grupime
  pse don paqe jet e gzime
  pse s ,ka miq pse esht jetime
  pse s ka vlla pse s, ka kumar
  pse s, nenshtrohet nen qyfar
  nen striptiza e gospodar
  por don nder e karajfil
  s don nenshtrim nen pedofil
  gjithfar zorre qe del n udh
  qelb e pleh n shqipni me hudh
  se per t madhin ne n fisni
  gjak t, kulluem qe na kan pi
  ka rrjedh n, shkeuj n ,ket etni
  e do t rrjedh n, deje t, shqiptarit
  rrnoft baroti e flaka e zharit
  rrnoft morali luftarak
  rrnoft shqipnija i ri e plak
  s na shtrojn rus as karadak
  as n ashtron greku me fe
  shkja latin qe ran nder ne
  sa t ket toka gur e dhe
  sa t jet gjall geni i shqiptarit
  lidh me gjak si pika t arit
  qe rrjedh fishsme n rrug t damarit
  e qe rrshqet krenar tue vlue
  me at trimni qe i ec vershue
  siq nuk shterren gurr as krue
  s ka me u shter besa nder ne
  as fisnija e shqipnis t re
  a st vejtres e as n per mot
  ne na don i madhi zot
  qe e don token t fisshme e t paster
  ne qdo pllamb e ne qdo ngaster
  se ne djemt e kastriotit
  kem nder dej besen e zotit
  token ton kem me germue
  o me thoj me vegla thue
  deri sa t bajm kund ndoj prodhim
  te jet ma i pasur kombi trim
  e t mos mvaret n agjentur
  buk me mgji gjithmon tu i thur
  kime,t, flokut t, vampireshes
  i ndajn shqipes sokoleshes
  mbshtjell me myk e me paketa
  gjith n, kryq t, kuq per me i shkue jeta
  pse kshtu e dojn per prov n, per mish
  me i nxi jeten treqind fish
  me e hutue ne rug te cakut
  per me i prish vllaznit e gjakut
  mish me mish tu i shkye e nda
  kta nji djep ,shqipnija i ka
  e vjen qohet n kamb kapica
  shushk shubara e trobojnica
  qohet greku e qirilica
  per me qfry genet shovene
  me na i lidh fatet me nene
  me na prish po ruza gjene
  mos me pas fllad as puhiz
  me na u prish shqipja n qeliz
  me mbet knet n mushkonj e n miz
  kudo n pleh e n per varreza
  kshtu me mbet shqiptart n per breza
  e kta shkruej po plane e teza
  shkruej helene e serbijane
  e teori qubrolliviqjane
  shkruaj ndoj prral per president
  shit europes n parlament
  shkruej per zerven per milloshin
  per arakani e per sarhoshin
  shkruaj per lot te krokodilit
  per me i tha kangen builbilit
  jo europ mos thur me shlliga
  mos thurr globit pun te liga
  me at helmuesen pansllavi
  se n si bir ti s ke pi gji
  por ke pi n detin mesdhe
  mos e shit shqipnin per fe
  s po ka treg me shit e ble
  e spo ka per kamb ndoj kpuc
  shum me fjal kan dal tue nguc
  tue perqesh si varfanjake
  si nji leck ah qesharake
  veq pse kshtu don shkjau i sibirit
  per me qthur token t ilirit
  pse ju leht me fe ju ndez
  n fole tuaj ka lan shum vez
  vez prej gjarprit qe u rrit ne akull
  ty europ ka me t lan shakull
  se shqiptari n gjen e n ,gjak
  kurr ne jet s ta ka ba ndoj lak
  kurr nder breze s, t, ka pas hak
  kurr ndoj t zez s, ta ka mendue
  n ,gjak te vetin ,t ka lulzue
  kurr s, ta dasht qyqet me t ,kndue
  kurr s t ka dasht ndoj kob ne troje
  t ka dasht ambel si ato hoje
  t ka dasht ,t paster si gurr n kroje
  t ka dasht t fishme siq je le
  jo n shartim me sllav e shkje
  me na i lshue po kobet rrke
  se shqiptari moj europ
  kurr s t, t,kadasht ne grim e cop
  kurr si bane miq as shok
  kta shqiptar e, n, hakikat
  qe per bes e kan zanat
  at miqsi e tradt t motit
  t paster jan si gurra e zotit
  si ai qielli i kaltris
  ashtu e ke faren t shqipnis

  shkruan xhelal ferizi nga Mitrovica e Kosoves;qe shkruan vargje te shum stileve te ndryshme
  xhelal ferizi jeton ne gjermani qe nga viti 1989 ka qen i burgosur politik i vitit 1981
  vargjet vazhdojn poeti esht afer ma teper se 3000000 vargje dhe esht duke shkuar drejt qindra e mija vargjeve tjera.

  VARGJET JAN SHKRUAR DIREKT DHE PA PERMIRSIME KERKOJ FALJE PER NDOJ GABIM NUK KAM KOH ME U MARR ME PERMIRSIME;KERKOJ FALJE NGA LEXUESI:

 19. #19
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  kush me intrig kush me budizem
  kush me kryq e me rracizem
  kush me fjal e pun bizare
  vijn me helm ,shpifje barbare
  per me e qthur shqipnin shqiptare
  me ia tha diellin e hanen
  per me i shterr ,po at dardanen
  edhe me i shue at qameri
  me i shit pronat varg e vi
  grek pushtues e shkje sherrgji
  vijn prej anes cep t planetit
  kalojn uj e faqe t, detit
  kalojn kodra brigje e zalle
  per ta mblue shqipnin me halle
  kush me helm qe pjell ajo shllig
  kush nder duer me ndoj intrig
  disa tjer me vner e shkrim
  vijn do tjer me shkoll per krim
  kshtu ligjruest vijn me dhan msim
  si ai uri qe del n ara
  t gjith tu u shty kush t dal ma e para
  turra turra e me adete
  per me e nda shjqipnin prej jete
  shum agjent kan dal n per shtete
  me at zemren qe e kan gur
  kund per t gjall s kan lan ndoj ur
  nda na e kan shqipnin me mur
  edhe kan lidh gjarpnisht at rrjet
  me na i mbshtjell po tok e det
  t mos njoh shqipja dheun e vet
  me i humb rruga ,n t vetin prag
  me mbet n lot e varr e, n, plag
  si ndoj ishull lotit lag
  n, viza strikte izolue
  kund pa mbjell ndoj moll as ftue
  kund mbi dhe pa pas ndoj hije
  veq do rrenj qe u thon tradhtije
  qe po i mbjellin n vend hardhije
  shum kryqtar e misionar
  pedofil e tjer gjahatar
  mbshtjel n kolllare ,hileqar
  kush me shtof i mbshtjellun n,t zi
  kush me dhemb e mask ingji
  mbshtjellun n helm t ushqyem n taxhi
  n tagji t huej t ushtruem me shkoll
  t lind per krime mendjeholl
  e t mbarsuem me gjarper boll
  qe ia mbshtjellin shqipnis nan
  dardh e moll e ftue e than
  e qdo trup medet e pip
  si lejn flet si lejn kund shqip
  ndoj sektor per me u zhvillu
  hajmali gjithmon tu i shkru
  mbshtjellun n kode e mbshtjell me fe
  gjithmon rrejshem i bejn be
  kshtu i ndertojn moden e re
  danaj t, zi e ,tjer uritha
  qe me shtim dalin si hitha
  e nuk shihen te gjith si uri
  brejn qdo kokerr dhe e guri
  ku i thon shqip per kah etnija
  nuk lejn erz mbi fise t mija
  per pa e qthur me i mod te re
  kah po lshojn intrigat,rrke
  kush n hafije e kush me fe
  zot sa shum jan lshue gjahtar
  thue se jan jashtplaneter
  s lejn me nxjer po krom as ar
  as ndoj rrot jo me prodhu
  qelq as gjam ,me gdhend ndoj dru
  dojn shqipnin ah me e shkretu
  t gjith me shkumb n,goj e terbim
  kush me plan e sabotim
  t gjith ,me shit nder ne mjerim
  e na gjith per t gjall me ble
  kush feregje e kush ndoj fe
  e te na kjajn gjith gur e dhe
  disa tjer qe blejn sllavizem
  kush jehov e kush budizem
  disa tjer blejn banditizem
  per me u qthur shqiptari trim
  gjith me ble kob e mjerim
  kurr t mos ket shkoll as prodhim
  vijn hafije rus mongol
  t bardh e t zi e ,taravol
  kush ma i heshtur e kush kufom
  per t a lan shqipnin ne kom
  mos me e lan me ec me shoqe
  veq ne krim e pun marroqe
  t mos ket grur as kollomoqe
  as nji bim as nji tunel
  mos me pas kah hyn e del
  veq me u lidh ne pranga e tel
  ksaj po i thon kta qytetni
  po i thon nder po i thon liri
  erz po i thon demokraci
  por kjo s esht tjeter veq rrke
  helm katran qe bjen mbi ne
  edhe tallava e zandane
  per me shkri po at gjuh nane
  me e shartue po me jevgjit
  me tamil a me sunit
  me sllavian e kombinime
  qe s jan pa kund n ndoj mot stine
  askush n bot nuk e merr vesh
  thue se n ferr u gjet pershesh
  per me i dhan shqipnis per goje
  me i helmue po ato troje
  mos me i lan kund pik n kultur
  me shkri t lashta dhe e gur
  per me i humb nishan e nur
  que jan n kamb shum tallavgji
  profiter e tjer sherrgji
  kush me shkrol kush me magji
  shihni kta kompozitor
  se q po mbjellin n dheun arbnor
  kush n kuran kush bible n dor
  kush ndoj kang tue sjell cigane
  si n shqipni si n tok dardane
  tu i vyshk zemren asaj hane
  qe ne shpirt po e kish shqipnin
  kur ajo n vler e kish etnin
  kur kish art vler e kultur
  kur nen diell shndriste at nur
  kur jan gzue po dhe e,gur
  sot tue kja ka mbet shqipnija
  nder tallava e pun t kqija
  ah tu u tha po vjen etnija
  edhe po shterren ato fise
  qe po i pijn tallavat pise
  qe po pijn artificiale
  e po vin tu u tha ngadale
  tu u ushqye me antivlera
  e ujitet me shum tjera
  ujna t zeza e thartina
  kemikalie e varakina
  qe me pi i dhan shqiptarit
  he at pifshin prushin t zharit
  me keto hile e per t gjall
  mbetshin shkret tu kja me mall
  kush shqipnis ia qet ket hall
  n trup te saj e me gjymtue
  kush ide lshon tue pague
  qe per t zi me na shkue jeta
  kurr pa u njoft po e verrteta
  pse kto vise po i duen t shkreta
  pse na nxisin me tradhtar
  karrierist e hileqar
  pse kaq shum blejn hyzmeqar
  me ia humb faren shqiptarit
  e at tradit qe e ksih prej t parit
  me na i shndrrue po gur e dhe
  n lot e gjak qe derdhen rrke
  pse shqiptar ne duam me fe
  me mbet vllazen e me u ndje
  me nji gjak me nji kultur
  jo t na ndajn si grimcat n gur
  tue na lidh tue na perthur
  me pej ferri pezhgve n fije
  bijt e nanes djem shqipnije
  burra e gra vasha t nji gjaku
  t, na kndoj qyqja rreth ogjaku
  e na i shndrrojn ne mod rrospije
  kund pa e len ndoj flet me hije
  gjithkah n troje veq tue tha
  rus e grek sllavian e shkja
  edhe tjer me temena
  qe u rrijn gati si eunuk
  kush ma i par shqipnin tue qnuk
  n plehra e grimca e dojn mbjell
  zogj bibilat gjak me i vjell
  mbetshi shkret suskses mos paqi
  qe gatueni ksi kulaqi
  per shqiptar n tuajin ogjak
  me ua prish dejet me gjak
  me i thur n hile n rrjet e lak
  veq pse ata jan zogj t shqiptarit
  e ju per hater t gospodarit
  te atij rusit t shkja barbarit
  qe me gjak e me ato prralla
  muer ballkanin n, gur e, zalla
  qe ishte hise e, t ,fishmit t, vjeter
  qirilisht pa u shkrue ndoj leter
  sot ju zotit at t, verrteten
  ia mohoni e nxini jeten
  edhe n qiell se leni t qet
  tu trazue po tok e det
  me kto t, vjella e kto tallava
  detin n, tug me gunga e rava
  tue trazue e qoni si uri
  s leni t qet kund dhe as guri
  pse shqipnija s ju pat hak
  a thue gjarpni ju dha gjak
  ne per damar e ,n, t, ftofta deje
  qe per fe e nji kryq feje
  gjith shqipnin lidhni me neje
  e nuk leni nder shqiptar
  kund pik bese nder dintar
  as nder n, t ,pa fe as nder kryqtar
  tu ia mbush me shkje e jevgjit
  vllaun me vlla tue dasht me nxit
  veq pse ju per hater n kryqe
  at shqipni e doni qyqe
  tue lan vendin e gjith tue ik
  lot e gjak rrugve tue pik
  e jum mbas shpine therr me thik
  kurr at loj ndryshe pa e ndrrue
  vnerin diellit tu i trazue
  kurr ndoj mshir n per kod pa e shkrue
  si ai rriqni kur t, ngul n, mish
  ashtu ngul jeni si bish
  n, gjak e, erz shqipnin tue prish
  veq pse kjo nuk don grupime
  pse don paqe jet e gzime
  pse s ,ka miq pse esht jetime
  pse s ka vlla pse s, ka kumar
  pse s, nenshtrohet nen qyfar
  nen striptiza e gospodar
  por don nder e karajfil
  s don nenshtrim nen pedofil
  gjithfar zorre qe del n udh
  qelb e pleh n shqipni me hudh
  se per t madhin ne n fisni
  gjak t, kulluem qe na kan pi
  ka rrjedh n, shkeuj n ,ket etni
  e do t rrjedh n, deje t, shqiptarit
  rrnoft baroti e flaka e zharit
  rrnoft morali luftarak
  rrnoft shqipnija i ri e plak
  s na shtrojn rus as karadak
  as n ashtron greku me fe
  shkja latin qe ran nder ne
  sa t ket toka gur e dhe
  sa t jet gjall geni i shqiptarit
  lidh me gjak si pika t arit
  qe rrjedh fishsme n rrug t damarit
  e qe rrshqet krenar tue vlue
  me at trimni qe i ec vershue
  siq nuk shterren gurr as krue
  s ka me u shter besa nder ne
  as fisnija e shqipnis t re
  a st vejtres e as n per mot
  ne na don i madhi zot
  qe e don token t fisshme e t paster
  ne qdo pllamb e ne qdo ngaster
  se ne djemt e kastriotit
  kem nder dej besen e zotit
  token ton kem me germue
  o me thoj me vegla thue
  deri sa t bajm kund ndoj prodhim
  te jet ma i pasur kombi trim
  e t mos mvaret n agjentur
  buk me mgji gjithmon tu i thur
  kime,t, flokut t, vampireshes
  i ndajn shqipes sokoleshes
  mbshtjell me myk e me paketa
  gjith n, kryq t, kuq per me i shkue jeta
  pse kshtu e dojn per prov n, per mish
  me i nxi jeten treqind fish
  me e hutue ne rug te cakut
  per me i prish vllaznit e gjakut
  mish me mish tu i shkye e nda
  kta nji djep ,shqipnija i ka
  e vjen qohet n kamb kapica
  shushk shubara e trobojnica
  qohet greku e qirilica
  per me qfry genet shovene
  me na i lidh fatet me nene
  me na prish po ruza gjene
  mos me pas fllad as puhiz
  me na u prish shqipja n qeliz
  me mbet knet n mushkonj e n miz
  kudo n pleh e n per varreza
  kshtu me mbet shqiptart n per breza
  e kta shkruej po plane e teza
  shkruej helene e serbijane
  e teori qubrolliviqjane
  shkruaj ndoj prral per president
  shit europes n parlament
  shkruej per zerven per milloshin
  per arakani e per sarhoshin
  shkruaj per lot te krokodilit
  per me i tha kangen builbilit
  jo europ mos thur me shlliga
  mos thurr globit pun te liga
  me at helmuesen pansllavi
  se n si bir ti s ke pi gji
  por ke pi n detin mesdhe
  mos e shit shqipnin per fe
  s po ka treg me shit e ble
  e spo ka per kamb ndoj kpuc
  shum me fjal kan dal tue nguc
  tue perqesh si varfanjake
  si nji leck ah qesharake
  veq pse kshtu don shkjau i sibirit
  per me qthur token t ilirit
  pse ju leht me fe ju ndez
  n fole tuaj ka lan shum vez
  vez prej gjarprit qe u rrit ne akull
  ty europ ka me t lan shakull
  se shqiptari n gjen e n ,gjak
  kurr ne jet s ta ka ba ndoj lak
  kurr nder breze s, t, ka pas hak
  kurr ndoj t zez s, ta ka mendue
  n ,gjak te vetin ,t ka lulzue
  kurr s, ta dasht qyqet me t ,kndue
  kurr s t ka dasht ndoj kob ne troje
  t ka dasht ambel si ato hoje
  t ka dasht ,t paster si gurr n kroje
  t ka dasht t fishme siq je le
  jo n shartim me sllav e shkje
  me na i lshue po kobet rrke
  se shqiptari moj europ
  kurr s t, t,kadasht ne grim e cop
  kurr si bane miq as shok
  kta shqiptar e, n, hakikat
  qe per bes e kan zanat
  at miqsi e tradt t motit
  t paster jan si gurra e zotit
  si ai qielli i kaltris
  ashtu e ke faren t shqipnis

  shkruan xhelal ferizi nga Mitrovica e Kosoves;qe shkruan vargje te shum stileve te ndryshme
  xhelal ferizi jeton ne gjermani qe nga viti 1989 ka qen i burgosur politik i vitit 1981
  vargjet vazhdojn poeti esht afer ma teper se 3000000 vargje dhe esht duke shkuar drejt qindra e mija vargjeve tjera.

  VARGJET JAN SHKRUAR DIREKT DHE PA PERMIRSIME KERKOJ FALJE PER NDOJ GABIM NUK KAM KOH ME U MARR ME PERMIRSIME;KERKOJ FALJE NGA LEXUESI:

 20. #20
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  kush me intrig kush me budizem
  kush me kryq e me rracizem
  kush me fjal e pun bizare
  vijn me helm ,shpifje barbare
  per me e qthur shqipnin shqiptare
  me ia tha diellin e hanen
  per me i shterr ,po at dardanen
  edhe me i shue at qameri
  me i shit pronat varg e vi
  grek pushtues e shkje sherrgji
  vijn prej anes cep t planetit
  kalojn uj e faqe t, detit
  kalojn kodra brigje e zalle
  per ta mblue shqipnin me halle
  kush me helm qe pjell ajo shllig
  kush nder duer me ndoj intrig
  disa tjer me vner e shkrim
  vijn do tjer me shkoll per krim
  kshtu ligjruest vijn me dhan msim
  si ai uri qe del n ara
  t gjith tu u shty kush t dal ma e para
  turra turra e me adete
  per me e nda shjqipnin prej jete
  shum agjent kan dal n per shtete
  me at zemren qe e kan gur
  kund per t gjall s kan lan ndoj ur
  nda na e kan shqipnin me mur
  edhe kan lidh gjarpnisht at rrjet
  me na i mbshtjell po tok e det
  t mos njoh shqipja dheun e vet
  me i humb rruga ,n t vetin prag
  me mbet n lot e varr e, n, plag
  si ndoj ishull lotit lag
  n, viza strikte izolue
  kund pa mbjell ndoj moll as ftue
  kund mbi dhe pa pas ndoj hije
  veq do rrenj qe u thon tradhtije
  qe po i mbjellin n vend hardhije
  shum kryqtar e misionar
  pedofil e tjer gjahatar
  mbshtjel n kolllare ,hileqar
  kush me shtof i mbshtjellun n,t zi
  kush me dhemb e mask ingji
  mbshtjellun n helm t ushqyem n taxhi
  n tagji t huej t ushtruem me shkoll
  t lind per krime mendjeholl
  e t mbarsuem me gjarper boll
  qe ia mbshtjellin shqipnis nan
  dardh e moll e ftue e than
  e qdo trup medet e pip
  si lejn flet si lejn kund shqip
  ndoj sektor per me u zhvillu
  hajmali gjithmon tu i shkru
  mbshtjellun n kode e mbshtjell me fe
  gjithmon rrejshem i bejn be
  kshtu i ndertojn moden e re
  danaj t, zi e ,tjer uritha
  qe me shtim dalin si hitha
  e nuk shihen te gjith si uri
  brejn qdo kokerr dhe e guri
  ku i thon shqip per kah etnija
  nuk lejn erz mbi fise t mija
  per pa e qthur me i mod te re
  kah po lshojn intrigat,rrke
  kush n hafije e kush me fe
  zot sa shum jan lshue gjahtar
  thue se jan jashtplaneter
  s lejn me nxjer po krom as ar
  as ndoj rrot jo me prodhu
  qelq as gjam ,me gdhend ndoj dru
  dojn shqipnin ah me e shkretu
  t gjith me shkumb n,goj e terbim
  kush me plan e sabotim
  t gjith ,me shit nder ne mjerim
  e na gjith per t gjall me ble
  kush feregje e kush ndoj fe
  e te na kjajn gjith gur e dhe
  disa tjer qe blejn sllavizem
  kush jehov e kush budizem
  disa tjer blejn banditizem
  per me u qthur shqiptari trim
  gjith me ble kob e mjerim
  kurr t mos ket shkoll as prodhim
  vijn hafije rus mongol
  t bardh e t zi e ,taravol
  kush ma i heshtur e kush kufom
  per t a lan shqipnin ne kom
  mos me e lan me ec me shoqe
  veq ne krim e pun marroqe
  t mos ket grur as kollomoqe
  as nji bim as nji tunel
  mos me pas kah hyn e del
  veq me u lidh ne pranga e tel
  ksaj po i thon kta qytetni
  po i thon nder po i thon liri
  erz po i thon demokraci
  por kjo s esht tjeter veq rrke
  helm katran qe bjen mbi ne
  edhe tallava e zandane
  per me shkri po at gjuh nane
  me e shartue po me jevgjit
  me tamil a me sunit
  me sllavian e kombinime
  qe s jan pa kund n ndoj mot stine
  askush n bot nuk e merr vesh
  thue se n ferr u gjet pershesh
  per me i dhan shqipnis per goje
  me i helmue po ato troje
  mos me i lan kund pik n kultur
  me shkri t lashta dhe e gur
  per me i humb nishan e nur
  que jan n kamb shum tallavgji
  profiter e tjer sherrgji
  kush me shkrol kush me magji
  shihni kta kompozitor
  se q po mbjellin n dheun arbnor
  kush n kuran kush bible n dor
  kush ndoj kang tue sjell cigane
  si n shqipni si n tok dardane
  tu i vyshk zemren asaj hane
  qe ne shpirt po e kish shqipnin
  kur ajo n vler e kish etnin
  kur kish art vler e kultur
  kur nen diell shndriste at nur
  kur jan gzue po dhe e,gur
  sot tue kja ka mbet shqipnija
  nder tallava e pun t kqija
  ah tu u tha po vjen etnija
  edhe po shterren ato fise
  qe po i pijn tallavat pise
  qe po pijn artificiale
  e po vin tu u tha ngadale
  tu u ushqye me antivlera
  e ujitet me shum tjera
  ujna t zeza e thartina
  kemikalie e varakina
  qe me pi i dhan shqiptarit
  he at pifshin prushin t zharit
  me keto hile e per t gjall
  mbetshin shkret tu kja me mall
  kush shqipnis ia qet ket hall
  n trup te saj e me gjymtue
  kush ide lshon tue pague
  qe per t zi me na shkue jeta
  kurr pa u njoft po e verrteta
  pse kto vise po i duen t shkreta
  pse na nxisin me tradhtar
  karrierist e hileqar
  pse kaq shum blejn hyzmeqar
  me ia humb faren shqiptarit
  e at tradit qe e ksih prej t parit
  me na i shndrrue po gur e dhe
  n lot e gjak qe derdhen rrke
  pse shqiptar ne duam me fe
  me mbet vllazen e me u ndje
  me nji gjak me nji kultur
  jo t na ndajn si grimcat n gur
  tue na lidh tue na perthur
  me pej ferri pezhgve n fije
  bijt e nanes djem shqipnije
  burra e gra vasha t nji gjaku
  t, na kndoj qyqja rreth ogjaku
  e na i shndrrojn ne mod rrospije
  kund pa e len ndoj flet me hije
  gjithkah n troje veq tue tha
  rus e grek sllavian e shkja
  edhe tjer me temena
  qe u rrijn gati si eunuk
  kush ma i par shqipnin tue qnuk
  n plehra e grimca e dojn mbjell
  zogj bibilat gjak me i vjell
  mbetshi shkret suskses mos paqi
  qe gatueni ksi kulaqi
  per shqiptar n tuajin ogjak
  me ua prish dejet me gjak
  me i thur n hile n rrjet e lak
  veq pse ata jan zogj t shqiptarit
  e ju per hater t gospodarit
  te atij rusit t shkja barbarit
  qe me gjak e me ato prralla
  muer ballkanin n, gur e, zalla
  qe ishte hise e, t ,fishmit t, vjeter
  qirilisht pa u shkrue ndoj leter
  sot ju zotit at t, verrteten
  ia mohoni e nxini jeten
  edhe n qiell se leni t qet
  tu trazue po tok e det
  me kto t, vjella e kto tallava
  detin n, tug me gunga e rava
  tue trazue e qoni si uri
  s leni t qet kund dhe as guri
  pse shqipnija s ju pat hak
  a thue gjarpni ju dha gjak
  ne per damar e ,n, t, ftofta deje
  qe per fe e nji kryq feje
  gjith shqipnin lidhni me neje
  e nuk leni nder shqiptar
  kund pik bese nder dintar
  as nder n, t ,pa fe as nder kryqtar
  tu ia mbush me shkje e jevgjit
  vllaun me vlla tue dasht me nxit
  veq pse ju per hater n kryqe
  at shqipni e doni qyqe
  tue lan vendin e gjith tue ik
  lot e gjak rrugve tue pik
  e jum mbas shpine therr me thik
  kurr at loj ndryshe pa e ndrrue
  vnerin diellit tu i trazue
  kurr ndoj mshir n per kod pa e shkrue
  si ai rriqni kur t, ngul n, mish
  ashtu ngul jeni si bish
  n, gjak e, erz shqipnin tue prish
  veq pse kjo nuk don grupime
  pse don paqe jet e gzime
  pse s ,ka miq pse esht jetime
  pse s ka vlla pse s, ka kumar
  pse s, nenshtrohet nen qyfar
  nen striptiza e gospodar
  por don nder e karajfil
  s don nenshtrim nen pedofil
  gjithfar zorre qe del n udh
  qelb e pleh n shqipni me hudh
  se per t madhin ne n fisni
  gjak t, kulluem qe na kan pi
  ka rrjedh n, shkeuj n ,ket etni
  e do t rrjedh n, deje t, shqiptarit
  rrnoft baroti e flaka e zharit
  rrnoft morali luftarak
  rrnoft shqipnija i ri e plak
  s na shtrojn rus as karadak
  as n ashtron greku me fe
  shkja latin qe ran nder ne
  sa t ket toka gur e dhe
  sa t jet gjall geni i shqiptarit
  lidh me gjak si pika t arit
  qe rrjedh fishsme n rrug t damarit
  e qe rrshqet krenar tue vlue
  me at trimni qe i ec vershue
  siq nuk shterren gurr as krue
  s ka me u shter besa nder ne
  as fisnija e shqipnis t re
  a st vejtres e as n per mot
  ne na don i madhi zot
  qe e don token t fisshme e t paster
  ne qdo pllamb e ne qdo ngaster
  se ne djemt e kastriotit
  kem nder dej besen e zotit
  token ton kem me germue
  o me thoj me vegla thue
  deri sa t bajm kund ndoj prodhim
  te jet ma i pasur kombi trim
  e t mos mvaret n agjentur
  buk me mgji gjithmon tu i thur
  kime,t, flokut t, vampireshes
  i ndajn shqipes sokoleshes
  mbshtjell me myk e me paketa
  gjith n, kryq t, kuq per me i shkue jeta
  pse kshtu e dojn per prov n, per mish
  me i nxi jeten treqind fish
  me e hutue ne rug te cakut
  per me i prish vllaznit e gjakut
  mish me mish tu i shkye e nda
  kta nji djep ,shqipnija i ka
  e vjen qohet n kamb kapica
  shushk shubara e trobojnica
  qohet greku e qirilica
  per me qfry genet shovene
  me na i lidh fatet me nene
  me na prish po ruza gjene
  mos me pas fllad as puhiz
  me na u prish shqipja n qeliz
  me mbet knet n mushkonj e n miz
  kudo n pleh e n per varreza
  kshtu me mbet shqiptart n per breza
  e kta shkruej po plane e teza
  shkruej helene e serbijane
  e teori qubrolliviqjane
  shkruaj ndoj prral per president
  shit europes n parlament
  shkruej per zerven per milloshin
  per arakani e per sarhoshin
  shkruaj per lot te krokodilit
  per me i tha kangen builbilit
  jo europ mos thur me shlliga
  mos thurr globit pun te liga
  me at helmuesen pansllavi
  se n si bir ti s ke pi gji
  por ke pi n detin mesdhe
  mos e shit shqipnin per fe
  s po ka treg me shit e ble
  e spo ka per kamb ndoj kpuc
  shum me fjal kan dal tue nguc
  tue perqesh si varfanjake
  si nji leck ah qesharake
  veq pse kshtu don shkjau i sibirit
  per me qthur token t ilirit
  pse ju leht me fe ju ndez
  n fole tuaj ka lan shum vez
  vez prej gjarprit qe u rrit ne akull
  ty europ ka me t lan shakull
  se shqiptari n gjen e n ,gjak
  kurr ne jet s ta ka ba ndoj lak
  kurr nder breze s, t, ka pas hak
  kurr ndoj t zez s, ta ka mendue
  n ,gjak te vetin ,t ka lulzue
  kurr s, ta dasht qyqet me t ,kndue
  kurr s t ka dasht ndoj kob ne troje
  t ka dasht ambel si ato hoje
  t ka dasht ,t paster si gurr n kroje
  t ka dasht t fishme siq je le
  jo n shartim me sllav e shkje
  me na i lshue po kobet rrke
  se shqiptari moj europ
  kurr s t, t,kadasht ne grim e cop
  kurr si bane miq as shok
  kta shqiptar e, n, hakikat
  qe per bes e kan zanat
  at miqsi e tradt t motit
  t paster jan si gurra e zotit
  si ai qielli i kaltris
  ashtu e ke faren t shqipnis

  shkruan xhelal ferizi nga Mitrovica e Kosoves;qe shkruan vargje te shum stileve te ndryshme
  xhelal ferizi jeton ne gjermani qe nga viti 1989 ka qen i burgosur politik i vitit 1981
  vargjet vazhdojn poeti esht afer ma teper se 3000000 vargje dhe esht duke shkuar drejt qindra e mija vargjeve tjera.

  VARGJET JAN SHKRUAR DIREKT DHE PA PERMIRSIME KERKOJ FALJE PER NDOJ GABIM NUK KAM KOH ME U MARR ME PERMIRSIME;KERKOJ FALJE NGA LEXUESI:

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Rrymat politike katolike shqiptare
  Nga ~Geri~ n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
 2. Kosova, zbardhet plani i Serbis pr ndarjen
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 18-02-2006, 13:43
 3. D'Alema per Kosoven
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-01-2006, 07:43
 4. Raporti i Kai Aides për Kosovën në OKB
  Nga Harudi n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-10-2005, 17:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •