Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 33
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826

  Brukseli: Zgjedhjet e 2005, shansi juaj i fundit

  Ne furrik te Saliut a te Nanos..

  selami ne Prove..

  Do shikojme se per ke e ka bere vezen dhe ki lider i madh i PD-se..

  Per Votuesit e ngrate demokratikas apo per Partine e Sevo Tarif Spac Bulqiz Burrelave..

  -----

  shekulli

  -----

  Arsyeja e thirrjes ėshtė marrja e njė vlerėsimi mbi demokracinė nė Shqipėri prej njė shqiptari qė jeton nė Amerikė

  Eduart Selami thirret pėr dėshmi nė Kongresin Amerikan

  Ish-kreu i PD-sė do tė flasė sot nė seancėn dėgjimore nė Kongresin Amerikan

  Nevila Perndoj

  TIRANE- Ish-kryetari i Partisė Demokratike Eduart Selami ftohet sėrish tė flasė mbi jetėn politike shqiptare. Kėsaj here ftesa ka ardhur jo nga Partia Demokratike, por nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe konkretisht nga Kongresi Amerikan. Burime zyrtare nga pėrfaqėsues tė delegacionit shqiptar, deklaruan dje pėr “Shekullin” se Eduart Selami ėshtė ftuar tė flasė sot nė seancėn dėgjimore tė Komisionit pėr Sigurinė dhe Kooperimin nė Europė tė Kongresit Amerikan. Tė njėjtat burime cituan se Eduart Selami do tė prekė tė gjitha pikat e axhendės nė fjalėn e tij. Arsyeja zyrtare pse e kanė ftuar Selamin, sipas burimeve, lidhet me marrjen e njė vlerėsimi mbi demokracinė nė Shqipėri parė nga kėndvėshtrimi i njė shqiptari qė jeton nė Amerikė. Ish-kryetari i PD-sė, Eduart Selami e ka pranuar me kėnaqėsi ftesėn pėr tė mbajtur njė fjalim nė kėtė komision, ndėrkohė qė prej tre vitesh ai vazhdon tė refuzojė ēdo ftesė pėr bashkėpunim qoftė edhe pėr angazhim tė tij nė strukturat e Partisė Demokratike, nga vetė lideri i opozitės Sali Berisha.
  Komisioni
  Seanca dėgjimore ku merr pjesė delegacioni shqiptar ka si qėllim tė vlerėsojė zhvillimet e fundit tė demokracisė nė Shqipėri dhe sfidat qė dalin pėrpara, ndėrkohė qė vendi pėrgatitet pėr zgjedhje parlamentare tė vitit 2005. Nė kėtė aktivitet do tė flitet edhe pėr reformat elektorale, qė sipas pėrfaqėsuesve shqiptarė, qė do tė flasin nė kėtė seancė dėgjimore, mbetet shumė e rėndėsishme nė kėtė drejtim. Sipas pjesėmarrėsve nė kėtė delegacion, komisioni do tė dėshironte tė adresonte nevojat pėr luftėn kundėr trafikut tė organizuar, qėnieve njerėzore dhe aktiviteteve tė tjera qė lidhen me respektimin e ligjit dhe reformėn nė drejtėsi. Nė kėtė aktivitet do tė kėrkohen edhe mendime pėr demokracinė nė vendin tonė dhe sfidat e sė ardhmes nė mėnyrė tė veēantė me ato hapa qė kanė tė bėjnė me luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe korrupsionit zyrtar. Krahas Selamit, si ish-zyrtar i lartė i PD-sė, si pėrfaqėsues i opozitės nė kėtė seancė dėgjimore ėshtė ftuar kryetari i PR-sė, Fatmir Mediu. Ky i fundit ėshtė i ftuar nga kryetari i Komitetit tė Helsinkit z. Kristofer Smith lidhur me gjykimin dhe opinionin e tij nė emėr tė opozitės pėr kushtet qė ekzistojnė pėr zgjedhjet nė Shqipėri dhe hapat qė duhen ndjekur nė mėnyrė qė zgjedhjet e ardhshme tė jenė tė rregullta. Nė kėtė seancė dėgjimore ėshtė i ftuar tė marrė pjesė edhe ambasadori i OSBE-sė Osmo Lipponen, kryetari i Zyrės pėr Mbrojtjen e Qytetarėve, Kreshnik Spahiu, drejtuesi i organizatės “Mjaft”, Erion Veliaj dhe Fatos Tarifa, ambasadori i Shqipėrisė nė SHBA.  20/07/2004

  ----------  te shohėm cdo thote eduardi ne Kongres..

  Do kete burreri te thote te verteten apo do trembet nga Ambasadori ine ne Folene e Imperializmit..Tarifa i Enver Hoxhes..

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,609
  NANO KRYQEZOHET NE KONGRESIN AMERIKAN

  Perfaqesues te shoqerise civile kane paraqitur panoramen e realitetit shqiptar

  Shoqeria civile nuk e shperdoroi aspak besimin dhe mbeshtetjen e publikut. Interesat e qytetarit kane qene dje ne qender te diskutimeve qe drejtuesit e levizjes "Mjaft!" dhe Zyres per Mbrojtjen e Qytetareve, mbajten para Kongresit Amerikan. Te thirrur ne seancen degjimore per te deshmuar rreth situates ne Shqiperi, Erion Veliaj dhe Kreshnik Spahiu u shnderruan ne ambasadoret e shpreses per shqiptaret. Tashme faktor per zhvillimin e vendit, perfaqesuesit e shoqerise civile i treguan faktorit nderkombetar pergjegjesit qe mbajne peng integrimin e vendit. Ne ekspozene gri te paraqitur para kongresmeneve amerikane, dyshja Veliaj-Spahiu ngriti dhe njehere gishtin akuzues drejt klases politike shqiptare dhe konkretisht dy krereve kryesore, Fatos Nano dhe Sali Berisha. Pamundesia per te permbushur standardet euroatlantike, perben per keta te fundit jo mungese vullneti dhe deshire nga ana e popullit shqiptar, por nje produkt te kulisave politike ku luhet e ardhmja e shqiptareve. Drejtori i "Mjaft!", Veliaj, ne vazhden e qendrimeve te tij te meparshme tha se per fat te keq, politikanet shqiptare ende nuk kane arritur te marrin rolin e udheheqesit ne kete proces. Gjate deshmise se tij, nder te tjera ai theksoi se ndryshimet e bera ne Shqiperi gjate dekades se fundit nuk sigurojne hapesirat e nevojshme per te perhapur idete demokratike. "Te rinjte shqiptare veshtire se e shikojne si model ndonjerin prej figurave politike kryesore te Shqiperise, si Nanon ashtu dhe Berishen. Politikat e deshtuara kane bere qe te shuhen shpresat tek te rinjte", vuri ne dukje Veliaj. Por folesi tjeter ne kete seance, Kreshnik Spahiu, drejtor i ZMQ-se, shkoi dhe me larg me akuzat e tij. Duke kritikuar ashper qeverine lidhur me depertimin e krimit te organizuar ne strukturat e larta shteterore, ai do te etiketonte kreun e saj si te paafte per te mbajtur flamurin ne luften ndaj ketyre fenomeneve. Madje brenda kornizes se ketij diskutimi ai nuk ngurroi as te parashtronte shembujt perkates qe e justifikonin kete konstatim. "Industria e ndertimit qe aktualisht po njeh nje "boom" ne Shqiperi, thuhet se lulezon pergjithesisht me ane te parave te zyrtareve te korruptuar qe jane te lidhur me strukturat e pastrimit te parave", argumentoi ai. Ne listen e gjate te problemeve qe trajtuan gjate fjales se tyre, si Veliaj ashtu edhe Spahiu, u munduan te arsyetonin drejt rreth hapave perpara qe ka hedhur aktualisht Shqiperia. Komentet e tyre objektive kishin si synim final pasqyrimin e proceseve transformuese nen syrin e ftohte te realistit. Nepermjet fjales se tyre, ata argumentuan drejt rolin negativ qe ka luajtuar gjate ketyre 13 vjeteve tranzicion politika shqiptare. Sipas dyshes Veliaj-Spahiu stanjacioni i reformave ne vend, korrupsioni ne administrate, trafiqet e qenieve njerezore etj, ishin produkt i politikave te deshtuara. Ndaj per kete qellim ata akuzuan klasen politike shqiptare ne teresi jo veem per prishjen e imazhit ne bote, por dhe per nje mungese te qarte vullneti per ta ndryshuar kete realitet. Per keto arsye, ata vune ne dukje angazhimin e rinise shqiptare per ta transformuar kete gjendje te pashprese, produktet e se ciles i parashikuan te aferta. Nepermjet ketij qendrimi te mbajtur para Komisionit amerikan te Helsinkit, "Mjaft!" dhe ZMQ-ja treguan se per momentin jane nder te vetmit aktore ne Shqiperi qe luajne fort per te ardhmen e vendit.

  Liponen

  Osmo Liponen, kryetar i Prezences se OSBE-se ne Shqiperi deshmoi gjithashtu ne kete seance. Ai tha se megjithe treguesit makroekonomike qe pergjithesisht kane qene pozitive, ne Shqiperi u duhet kushtuar vemendje e metejshme faktoreve social-ekonomike qe perbejne rrezik. "Konsolidimi i shtetit e ka vene situaten e rendit nen kontroll, por korrupsioni galopant ne administraten publike dhe ne sektoret juridike demton besimin e publikut. Nje faktor tjeter rreziku eshte krimi i organizuar, i cili perfiton nga dobesite e vazhdueshme ne sistemin e policise e te drejtesise ne Shqiperi", nenvizoi Liponen duke sqaruar dhe shkaqet qe kane cuar drejt ketyre rezultateve regresive. Nder faktoret e ndryshem qe trajtoi gjate analizes se tij, kreu i OSBE-se si me te rendesishmen per permiresimin e kesaj situate do te veconte normalizimin e atmosferes politike. "Pa nje atmosfere te tille, ku forcat politike dhe institucionet te balancojne njera-tjetren, zhvillimi demokratik i vendit nuk do te jete i plote", argumentoi Liponen. Ai i beri gjithashtu thirrje komunitetit nderkombetar qe te angazhohet kolektivisht, per te ndihmuar me energjikisht Shqiperine ne procesin e zgjedhjeve. Lidhur me kete sugjerim ai nuk harroi te theksoje dhe nje nderveprim me te madh midis pozites dhe opozites. Pasi vetem keshtu sipas Liponen do te mund te menjanoheshin ndasite dhe percarjet politike ne interes te qeverisjes se vendit. Nje ceshtje tjeter qe shtruan anetaret e Komisionit te Helsinkit ishte nese shqiptareve u dergohet apo jo i njejti mesazh nga aktoret e ndryshem nderkombetare persa u perket zgjedhjeve te ardhshme parlamentare qe do te zhvillohen ne vitin 2005. Kreu i Prezences lidhur me kete pyetje pohoi ekzistencen e nje bashkepunimi mjaft te Ndersa nga ana e tij ambasadori i Shqiperise ne Uashington, Fatos Tarifa preferoi ta mos ta konfiguronte kaq gri realitetin ne vend. Sipas tij Shqiperia eshte zhvilluar mjaft vitet e fundit si dhe jane realizuar nje numer arritjesh qe pjesa me e madhe e te huajve nuk i dine. "Keto arritje mund te shihen ne ekonomi, ne ligjin e pronesise si dhe persa i perket tolerances fetare, te drejtave te pakicave dhe ne legjislacionin e zgjedhjeve. Ndersa korrupsioni si fenomen nuk u shpik tani madje ju kujtoj dhe nje sere masash qe qeveria shqiptare po ndermerr ne lufte kunder tij, nenvizoi Tarifa. Si pjese te ketij dekori roze ai nuk do te neglizhonte as rezultatet ne rritje te ekzekutivit shqiptar ne luften kunder trafikut te qenieve njerezore. "Dua t'iu permend nje deklarate te Departamentit Amerikan te Shtetit ku thuhes se sipas eksperteve rajonale dhe nderkombetare roli i Shqiperise si vend tranzit per trafikun drejt Europes Perendimore ka rene ndjeshem, vuri ne dukje ambasadori. Nje foles tjeter Fatmir Mediu, kryetar i Partise Republikane u perqendrua tek ceshtja e zgjedhjeve ne Shqiperi duke thene se problemi me i madh qe nuk po e lejon Shqiperine te hyjne ne rrugen demokratike esht-_ shqiptaret nuk kane mundesine per te votuar ne zgjedhje te lira e te ndershme. Nje nga deshmimtaret e tjere ishte dhe Eduart Selami, ish drejtues i larte i PD-se ne Shqiperi gjate vitet '90.

  koha jone
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 3. #3
  ("ANDREA" ZEMRA BABIT) Maska e Genti^Itali
  Anėtarėsuar
  19-09-2003
  Vendndodhja
  Itali ''Venezia''
  Postime
  635
  Veliaj dhe Spahiu, shuplakė qeverisė nė Kongresin Amerikan

  Kongresi i SHBA, shuplakė qeverisė

  “SHBA tė ndryshojė politikėn e stabilitetit pėr Shqipėrinė”

  Nevila Perndoj

  TIRANE-Zgjedhjet qė do tė mbahen nė Shqipėri vitin e ardhshėm, polarizimi politik, krimi i organizuar, korrupsioni dhe trafiqet e paligjshme ishin ndėr temat e njė seance dėshmish tė mbajtur dje nė Uashington nga Komisioni amerikan i Helsinkit, njė agjenci e pavarur federale qė vėzhgon dhe inkurajon hapat e bėra nė zbatimin e marrėveshjeve tė Helsinkit pėr Sigurimin dhe Bashkėpunimin nė Evropė. Komisioni pėrbėhet nga 9 senatorė, 9 anėtarė tė Dhomės sė Pėrfaqėsuesve dhe nga njė zyrtar nga Departamenti i Shtetit, i Mbrojtjes dhe i Tregtisė. Por kanė qenė pėrfaqėsuesit e shoqėrisė civile dhe forcave politike nė vend, qė i dhanė dje qeverisė shqiptare njė shuplakė tė rėndė, gjatė fjalės qė mbajtur nė seancėn dėgjimore, nė Kongresin Amerikan. Lidhjet e politikės me krimin dhe korrupsioni i shtrirė nė gjithė vendin, sipas kryetarit tė lėvizjes “Mjaft” Erion Veliaj, dhe drejtorit tė Zyrės pėr Mbrojtjen e Qytetarėve, Kreshnik Spahiu, pėrbėjnė kėrcėnimin serioz ndaj stabilitetit tė vendit. Nė veēanti Veliaj ka kėrkuar revizion tė politikės shqiptare dhe marrjen e masave konkrete pėr zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Veliaj i bėri dje thirrje Kongresit tė Shteteve tė Bashkuara qė tė lėshojė njė Rezolutė mbi Zgjedhjet nė Shqipėri duke kėrkuar kėshtu njė proces tė rregullt elektoral politik dhe teknik me etike. Ai kėrkoi gjithashtu qė anėtarėt e qeverisė tė mos pranojnė dhurata nė qindra mijėra dollarė. “Anėtarėt e qeverisė nuk duhet tė pranojnė dhurata tė cilat llogariten nė qindra mijėra dollarė maksimumi tė lejuara. Duhet tė ketė njė ndarje tė qartė mes zyrtareve publike dhe sipėrmarrjeve private. Ata qė janė nė kundėrshtim ndaj masave tė tilla, duhet tė sillen pėrpara drejtėsisė me shpejtėsinė mė tė madhe dhe kjo nuk duhet tė pėrjashtojė as zyrtarė tė rangut tė lartė”, -tha Veliaj. Ai shtoi gjithashtu se mbėshtetja e Shqipėrisė si rezultat i aleancės sė saj nė koalicionin e antiterrorizmit nuk duhet tė shėrbejė si justifikim pėr padrejtėsitė qė ndodhin nė tė. “Mbėshtetja e Shqipėrisė pa kurrfarė interesi ndaj pėrpjekjes internacionale nuk duhet nė asnjė mėnyrė tė merret si mbėshtetje ndaj njė kaste politike, e cila pėrveēse ėshtė treguar e shkathėt pėr t'i rėnė borisė sė antiterrorizmit, ėshtė njė “disaster” (shkatėrrim) kur vjen fjala pėr ēėshtjet nė shtėpinė e saj. Kėta janė tė njėjtėt zyrtarė, politikat dėshtake tė cilėve po rrisin injorancėn dhe analfabetizmin nė vend, tė cilat siē e dimė shumė mirė mund tė shndėrrohen nė njė toke pjellore pėr fondamentalizmin. Shpeshherė, zyrtarėt amerikanė vėnė nė dukje stabilitetin nė Shqipėri si justifikim ndaj pranimit tė status quo-sė politike. Nėse kjo ėshtė realisht politika e qeverisė sė Shteteve tė Bashkuara, atėherė ka ardhur koha e volitshme pėr tė rekomanduar njė revizion politik ndaj Shqipėrisė”, -ėshtė shprehur ai
  Ndėrsa drejtori i Zyrės pėr tė Drejtat e Qytetarėve, Kreshnik Spahiu tha se krimi i organizuar ka depėrtuar nė strukturat e larta tė shtetit. Ai tha se, “Shqipėria ėshtė pėrfshirė nga njė bum ndėrtimesh ku nė njė pjesė tė konsiderueshme bėhet pastrim parash prej zyrtarėve tė korruptuar apo tė trafikantėve tė drogės dhe qėnieve njerėzore”. “Ambicjet e kėtyre individėve pėr t’u pėrfshirė nė politikė dhe pėr tė zotėruar njė pjesė tė mediave e ka vėnė demokracinė shqiptare nė udhėkryq. Nėse deri dje dyshohej pėr lidhje tė krimit me politikėn sė shpejti rrezikojmė qė tė mos dallojmė njėrėn nga tjetra pėr shkak tė pėrfshirjes nė politikė tė individėve qė duhet tė pėrballen me drejtėsinė”, -tha ai. Ndėrsa kryetari i republikanėve Fatmir Mediu u pėrqėndrua tek ēėshtja e zgjedhjeve nė Shqipėri duke theksuar se problemi mė i madh qė nuk po lejon Shqipėrinė qė tė futet sėrish nė rrugėn demokratike ėshtė se shqiptarėt nuk kanė mundėsi pėr tė votuar nė zgjedhje tė lira dhe tė ndershme.
  Komisioni
  Zgjedhjet parlamentare dhe lufta kundėr krimit tė organizuar ishin ēėshtjet qė u prekėn dje nga anėtarėt e Komisionit tė Helsinkit tė Kongresit Amerikan. Sipas radios “Zėri i Amerikės”, kryetari i Komisionit tė Helsinkit nė Kongresin Amerikan, Kristofor Smith theksoi gjatė seancės dėgjimore se, pavarėsisht marrėdhėnieve tė mira mes dy popujve, komisioni ėshtė veēanėrisht i shqetėsuar pėr trafikun njerėzor. Ndėrsa kryetari i Prezencės sė OSBE-sė, Osmo Lipponen, po sipas raportit nga radio “Zėri i Amerikės”, theksoi se megjithėse treguesit makro-ekonomikė nė Shqipėri kanė qenė pėrgjithėsisht pozitiv, i duhet kushtuar vėmendje e mėtejshme faktorit social-ekonomik qė po bėhet rrezik nė vend. Sipas tij, korrupsioni galopant nė administratėn publike dhe nė sektorin juridik dėmton rėndė vlerėsimin e publikut. Njė tjetėr faktor, sipas Lipponen, ėshtė edhe krimi i organizuar, i cili po fiton nga dobėsitė e vazhdueshme nė sistemin e policisė dhe tė drejtėsisė nė Shqipėri. Ndėrsa Nikolla Pano, profesor i Historisė nė Universitetin “Western Ilinoi” theksoi se partitė politike duhet tė japin njė pėrparėsi mė tė lartė pėrgatitjes pėr zgjedhjet, duke mėsuar nga gabimet e sė kaluarės. Gjatė seancės, anėtari i Dhomės sė Pėrfaqėsuesve Frank Wolf shprehu preokupim pėr gjendjen e trafikut njerėzor nga Shqipėria, e cila tha ai duket se mbetet e rėndė. Ai shprehu shqetėsim edhe pėr fenomenin e largimit tė trurit nga Shqipėria si dhe pėr varfėrinė midis shtresave tė caktuara tė popullatės.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  LINDI EDHE "ANDREA"

 4. #4
  Zog Shqiponje Maska e Iceberg
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Larg Atdheut
  Postime
  212
  Statement of Mr. Eduard Selami, Former Chairman of the Democratic Party of Albania  Commission on Security and Cooperation on Europe

  Hearing: Advancing Democracy in Albania

  July 20, 2004


  Mr. Chairman, staff, ladies, and gentlemen, thank you for the opportunity to share with you my thoughts about the state of democracy in Albania. I highly appreciate the fact that this distinguished panel is holding this hearing, which, while not scheduled in response to a specific event, is timely nonetheless. First and foremost, Albania is preparing for parliamentary election next year, the results of which will have important ramifications for the future course of the country. Second, Albania is preparing to join NATO, the U.S.-led organization that provides security and stability in Europe. Therefore, I think it is important for the U.S. to help Albania in its difficult road towards a fully fledged democracy, given that it is a country in which, like in not many other European countries, it is so difficult to find people with anti-American feelings, and which is a staunch U.S. ally in the war on terrorism.

  I would like to pay tribute to the wonderful work this commission has done for the advancement of democracy in Europe, and especially in Albania. Being an Albanian, I can never forget the important role the Helsinki Commission played in helping my country in its very first steps towards democracy. This, at a time when only few people here in Washington or in other Western capitals paid any attention to Albania, or even knew that it existed on the international map.

  Mr. Chairman, staff, ladies, and gentlemen, since the last hearing this Commission has held on Albania, the country has experienced both negative and positive developments. The total collapse of government following a pyramid scheme financial scandal in 1997 was a major set back in the democratic process in Albania. Albania is still paying a price for the economic ruin and the political chaos that followed that scandal. That tragic event emphasized how important is for a country to make democracy the only game in town. It demonstrated that democracy in Albania, even after initial dramatic progress, was very fragile. Since then, The Organization for Security and Cooperation in Europe deployed a mission in Tirana, which has been very helpful in restoring stability in the country and get democratic development back on track.

  I would like to focus my testimony on two major issues: on free and fair elections and on the need for a healthy political discourse. The first is a minimum requirement for any functioning democracy. The second has a major impact on the ongoing democratic process and the establishment of the rule of law in Albania.

  Since 1994, no elections in Albania have been declared free and fair by the OSCE or the losing parties. This is one of the major factors that keep many Albanian voters away from the polling booths, and one of the causes for the very polarized political climate. The two major parties have agreed to work on improvements of election law and infrastructure. Yet, it remains to be seen if they will have the political will of conducting a normal electoral process. I think, this commission, the State Department, and the OSCE presence in Tirana can play a very important role in convincing both the parties in power and in opposition to abide by their agreements. The more voters get the message that each vote would count, the more they would show up at the polling stations.

  There are several areas that require improvement in the electoral process, which are already addressed by OSCE reports on Albania. I would like to mention one, which strikes me as very important: the counting of votes. The political parties in Albania should reach an agreement on a formula that would make this process completely transparent. Without getting into technicalities, I think this is feasible. It only requires a strong political will, shared by all parties.

  This will can exist only if Election Day is not seen as a life-or-death matter for political parties. In other words, it should be seen as a milestone in the ongoing democratic process and as an opportunity for voters to choose the party with the best platform for the development of the country and the most reliable people to implement it.

  Having been in a leadership position in Albania, I am fully aware that the democratic process is not always easy, especially in a country which has had very little experience in democracy. However, the democratic process is indispensable for the well-being of Albania. Unfortunately, all the major political parties have demonstrated that they do not always respect the democratic process, both within parties and among them. I think part of the problem arises from a cultural tradition where political opponents are considered as personal enemies. This has created an environment of extreme polarization, and much of the valuable energy has been wasted fighting among politicians and in between parties.

  It is especially the responsibility of the governing party to concentrate its energy in building and strengthening the legal, social and economic framework for a sustaining democracy. After all, it was elected in office to serve and address the needs of the people. Instead, its leaders have focused their energies on their in-fighting for political power, an in-fighting that has been a major factor in slowing down democratic reforms.

  Besides the political bickering between political rivals, another issue which seems to take a large portion of undeserved attention of some governing party officials is the advancement of self-interest. As a result, official corruption, as perceived by the common citizen, has become widespread. It seems as if they do not realize that public office, in addition to being an honor, it is also a responsibility to the people who voted for them, and a responsibility to the ideal of democracy.

  For a functioning democracy to work, it is important that both the governing and opposition parties play a major role in strengthening democratic institutions. It is encouraging that, in the past, there have been a few instances when the Socialist Party has allowed the opposition parties to have a say in major issues: the most telling example being the election of the President of the Republic with a wide consensus across party lines.

  On the other hand, the opposition parties can help strengthen the democratic process by offering not only deserved criticism towards government but also alternatives for improving the life of ordinary citizens. The Democratic Party, the major opposition party in Albania, has not always focused its attention on providing alternatives. However, it is encouraging to see that, in the last year, its leaders have publicly solicited ideas from the civil society, academia, media, and the business community. It is also encouraging to hear from the Democratic Party officials that they would like to see new people in party leadership positions. What they are looking for, it looks like, is people with Western education and/or experience, who would implement the party’s political platform.

  It is important that they pursue this course. I think the opposition should spend more time looking towards the future: what can be improved, if elected, and how it can be done. The opposition should give real alternatives to people and convince them that it represents the best choice. It should try to bring into the democratic process people that feel left behind. It needs to focus its main energies on the real issues facing Albanian people like unreliable power and water supply, official corruption, high crime rate, unemployment, poor public education, and lack of decent and affordable health care.

  Fully aware of the challenges that lay ahead, I remain optimistic that the best days for Albanian democracy and people lay ahead. And even in the darkest day I never lost faith and confidence in the Albanian people’s ability to overcome obstacles and to bring out the best in any situation. After all, it is the people who gave the world somebody that was the symbol of goodness -- Mother Theresa.

  Thank you very much for the opportunity to appear before you today.
  Shqiperi te qofsha fale, te kam Nene e me ke djale

 5. #5
  Zog Shqiponje Maska e Iceberg
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Larg Atdheut
  Postime
  212
  Statement of Mr. Erion Veliaj, Executive Director,
  MJAFT (ENOUGH!) Civic Movement  Commission on Security and Cooperation on Europe

  Hearing: Advancing Democracy in Albania

  July 20, 2004

  Mr. Chairman, Commission members, ladies, and gentlemen, thank you for inviting the MJAFT Civic Movement to address you today and for convening a hearing on the important and timely topic of advancing democracy in Albania when our country is preparing for a very crucial election season. It has been seven years since the last hearing was held by this Commission on the topic of democracy in Albania, and given the increasingly worrying allegations of government misconduct in its dealings with the media and civil society, as well as accusations of wide-spread official corruption, this hearing could not have come in a better time.

  POLITICAL SITUATION

  Since the early 1990’s, two parties have dominated the political scene in Albania, the former communist Labor Party renamed the Socialist Party (SP), and the Democratic Party (DP), the first party to emerge after pluralism was introduced. In reality, the scene is rather dominated by the two leaders of the respective parties Fatos Nano, currently the premier, and Sali Berisha of the DP. The first is known for his alleged corruption scandals and the second for his obstructionism.

  Unfortunately, Albania belongs to the minority club of countries whose political scene is still dominated by the same two people who did so in the early 90’s. At this point of Albania’s development, all democratic principles are reduced to hollow rhetoric towards militants and propaganda ribbon-cutting. The population is exhausted from the barren and often petty political fighting. If there was one message all of our support base at home would unify behind, it would be to usher the peaceful exit of the old guard out of Albanian politics.

  As you may well know, Albania is indeed a solid ally in the campaign against terrorism. I can testify that there is an overwhelming support from the Albanian population, mostly Muslim, for the United States throughout this effort, including the sending of our own soldiers to Afghanistan and Iraq. You should bear in mind that Albanians at home and abroad would unconditionally support the US effort in a just cause under any government at home.

  However, one point needs some clarification. Albania’s unconditional support for the international effort should in no way be translated into support for a political caste that other than being quick into touting the anti-terrorist horn is ruinous for its own country. These are the very same officials, whose failing policies are breeding ignorance and illiteracy in the country, factors which as we know too well can easily become a greenhouse for fundamentalism.

  Often, US officials point out to Albania’s stability as a justification for accepting the political status quo. If this is an actual policy of the US Government, then time is certainly ripe to recommend a policy revision. Having studied in and having been shaped from the political tradition of the United States, I would be disappointed to learn that the temporary stability in Albania has a higher price than that of true democracy, and that support for the just cause against terrorism is reciprocated with support to a group actively ‘promoting’ state capture and intimidation of free media and civil society. Albania cannot be an effective partner in the war on terrorism if it loses its democratic values in the process. Just like the people of Israel, who heading out of bondage in Egypt rushed to slave themselves to an idol for lack of knowing no better than to be under bondage, the old Albanian caste knows no better than to slave to the old communist ways. I strongly recommend that the United States seek to adopt a policy that encourages the participation of young people into politics, as the only solid hope for democratic transformation and development.

  ELECTIONS & PARLIAMENT

  All of us in the MJAFT Movement believe in accountability in politics. But how can you make an elected official be accountable to his constituents when he does not need them to be reelected? How do you do that when the electoral process, the corner stone of representative democracy, is twisted?

  Two thousand years ago Cesar, Emperor of Rome, got Mary and Joseph to leave Nazareth and go to Bethlehem for the registration of the population. Two thousand years later, in the age of computers, the Albanian Government cannot manage to complete such a simple task as is the registration of less than 3 million people. One can easily conclude that the issue is not a matter of ability but rather of lack of interest. At present, no parties in parliament have shown a real resolve in demanding that such thing happen.

  For as long as people are not counted, all parties would try squeezing votes everywhere they have a strong election commissioner. Such behavior has become repetitive and expected in Albanian elections. Therefore, Albanian politics has shifted far from representing the interests of citizens to merely representing strictly personal or shallow party interests. Recent important votes in parliament have had outcomes contrary to the wish of most Albanians. These include the striking down of proposals to ban the import of unclassified waste in the country, legislation to compensate the former political prisoners, bills to recognize the case of the Chams (Albanian Muslims expelled from Greece during WWII) whose property was confiscated by the Greek government, and initiatives to ultimately settle the private property return legislation and numerous others. The rejection of these bills has certainly alienated the majority of the Albanian public.

  The new electoral code has been hailed by most international organizations, and yet the last elections did not show any major improvement in the quality of elections. Local election commissions in the polling stations have created most of the problems that can be divided in two different categories: political and technical.

  The commissioners are highly politicized and every chance they get, they cheat. They are in close watch and they constantly receive orders from their political party headquarters. Most of the time, instructions to twist, ruin, or boycott the process have come from the party headquarters. Much of this has to be expected when the people who are running for office command the people judging the race. Most commissioners have little or no capacities and are poorly trained as their major selection criteria is not their expertise or professionalism but their militantism, and ability to cheat or at least secure they are not cheated on. As result, a vast number of technical problems arise. Commissioners don’t always know where the ballot boxes go and how they are to be sent there, how the protocols should be signed and how should the boxes be sealed. Such technical problems were one of the major reasons that the last local elections in Tirana where heavily contested.

  In the voting registration process during the last election, political parties were awarded the right to register or un-register people without necessarily having the consent of the citizens to be (re)moved. This action has also lead to massive chaos during voting day and the aftermath has become a subject of public outcry, as noticed in the OSCE/OHDIR report.

  It is rather obvious, that the fair political competition is sharply curtailed given this modus operandi. The current trend for competition has degenerated into an obscene race of people who can impose financial and/or criminal influence on the communities. One should not be surprised at the unethical inter-party race, as much of it has its roots in the lack of democracy within parties. Unlike others, the Socialist Party boasted a certain degree of competition amongst party ranks. As of last December much of that has now become obsolete, given the stage-management of that congress as observed by the Economist Intelligence Unit report.

  The MJAFT Movement appeals to the US Congress to approve a resolution on Albania’s elections as soon as possible, calling for a politically ethical and technically sound process. It is important that the following benchmarks are met by December 2004:

  1. Registration process completed in full
  2. Lists updated with citizens’ consent
  3. Commissions shifting from guaranteeing the parties’ right to collecting votes to the citizens’ right to vote and be accounted for.

  If these conditions are not met, Albanians will continue to alienate themselves from the electoral process, as proven in last year’s election, in which participated less than 50 % of voters, an all-time low.

  OFFICIAL CORRUPTION

  As we speak, widespread corruption and organized crime continue to be serious threats to the stability and progress of the country. According to the 2003 Transparency International Corruptions Perceptions Index, Albania has a score of 2.5 out of 10 (where a country free of perceived corruption receives 10 points on the scale), ranking poorly 92nd out of 133 countries.

  MJAFT was keen to applaud the passing of the “Law on Declaration and Control of Assets” for public and elected officials. With US Government backing this law, it had the potential to bring significant change in Albania’s corruption score. Instead, it experienced the fate of many such sound laws: it was poorly implemented.

  Premier Nano was the first to declare receipts of gifts amounting to several hundred thousand dollars for a car and an illegally built apartment building. In response to allegations on the illegal financial sources of such ‘free lunches’, the Premier insisted the gifts came from companies such as Mercedes-Benz. While that company denied such involvement, the Albanian public witnessed another shameful chapter in mal-governance routine.

  Many cabinet members have direct conflicts of interest with the private businesses they run on the side. This is the case for high officials that regulate telecommunication, agriculture, and food imports. The prime minister’s wife is often at the center of allegations for using public office to advance semi-legitimate business interests.

  At this stage, the Albanian government desperately needs to correct its corruption record and the evident mode of ‘state capture’. Members of government should not accept gifts exceeding hundreds of thousands of dollars. There should be clear separations between an official’s public duties and his/her private enterprises. Those in violation of such measures, should be brought to justice with highest expediency, and should not exclude high-ranking officials.

  Support to Albania due to its alliance with the anti-terrorist Coalition should not make up for the misdeeds at home. We are daily witnesses to how the image of the United States in Albania has suffered from US officials’ support - even though half-hearted - to a corrupt administration in Tirana. I was taught in this country’s schools and by this country’s representatives that good ethics are fundamental to a healthy political system, and thus, I urge you to not compromise these values when judging on the relationship with the Albanian government. In return, you shall have the support and gratitude of the Albanian people.

  MEDIA & CIVIL SOCIETY

  After a crisis in 1997 - triggered by the collapse of the so-called pyramid banking schemes - toppled Albania’s right-wing government, many hoped the new Socialist administration, unlike their predecessors, would not put pressure on the media and civic groups. In fact, in the last seven years of left-wing rule, pressure on the media has mounted only in the recent years. Today, Nano’s coalition government is almost routinely filing legal charges against publishers, journalists and civic groups. The recent multiple charges towards MP and Publisher of Koha Jone, Nikolle Lesi, for publishing official government decisions in which Premier Nano awarded himself 5 bonus salaries; the charges against Tema publisher Mero Baze for questioning the business activities of the Prime Minister’s wife; and the ongoing intimidation of Shekulli newspaper for having uncovered an illegal lucrative agreement to import unclassified waste into Albania are all sufficient evidence of the crack down on media. Additionally, charges against the MJAFT Movement for having peacefully and lawfully protested against the government’s decision to award the title and office of the ‘First Lady’ to the Premier’s wife, has shown the government’s lack of tolerance to freedom of expression.

  However, direct pressure from the courts is only one of the pressures the media in Albania faces today. Given the poor economic state, the survival of 20 daily newspapers, together selling a total of only 60,000 copies, in a population of 3 million, is always a challenge. Given the absence of infrastructure, the Albanian press does not reach more than half of the country’s territory. And, there are no attempts by the government to stimulate public information to these parts of the population.
  Many media outlets survive only from the advertising of government institutions or state-owned companies, such as Albtelecom and the Albanian Electrical Corporation. As these are monopolies, which hardly need advertisements, in reality the offer of advertising is a useful carrot, which the government uses in its dealings with the media to ensure favorable coverage.
  When the press and civil society get too critical of the government’s wrongdoings, they are at minimum guaranteed ‘visits’ and intimidation from Financial Police and more recently the government even engages in all out campaigns to sabotage the financing of such media and civic groups.
  While we applaud government’s efforts towards combating fiscal evasion, this undertaking should not turn into a means of intimidation for those who dare question public (and the more often private) state policies. They should be no excuse to ignore the fundamental rights to freedom of speech and expression. It is thus urgent, if not too late, that the government cease all efforts to intimidate the media and immediately halt its slander campaigns towards groups like MJAFT (ENOUGH) and others.

  TRAFFICKING

  A degree of success has been achieved in reducing the problem. One needs more time to evaluate real success. As the January 9, 2004 tragedy demonstrated (21 would-be illegal immigrants died off the Adriatic coast), the problem is still there and police forces are highly involved in such trafficking in levels of organizing and facilitating the process.

  The matter became an issue of public outcry and a series of protests, which MJAFT lead in January. Since then, no serious prosecution work has been made on this issue demonstrating the high level of politically backed individuals involved in trafficking.
  Fighting organized crime is a buzz word used for political leverage and international faēade but no signs of a serious commitment to fight it and to break the ties of crime with politics, or the law enforcement institutions, have been visible so far. Hardly anyone has been prosecuted for such crimes and a number of police operations have failed due to information leakage by the authorities themselves. Much of the ‘catch’ the government parades as ‘organized crime’ would most likely qualify as ‘small fish’.


  RULE OF LAW

  According to Stabilization and Association Report for 2004 the Rule of Law in Albania remains deficient. Albanian law enforcement bodies do not yet guarantee consistent enforcement of the law, in accordance with international standards. The rule of law remains adversely affected by the weaknesses of the judicial system and public administration, as well as by organized crime and corruption.

  Despite some limited improvements, the Albanian judicial system remains weak. The professional capacities of judges, prosecutors, judicial police and administrative staff remain limited, and infrastructures and equipment are inadequate. As a consequence, the overall performance of the judicial system is poor, as is its perception amongst the general public.

  The overall lack of transparency and impartiality affects other important aspects of judicial operations including case management within prosecution offices and courts, and the assignment of cases to judges and prosecutors. Moreover, the courts do not regularly publish court decisions and the availability of those published is not sufficiently wide.
  The systematic publication of court sentences would increase transparency and contribute to decisions of higher quality.

  However, the daunting challenge of the Albanian legal system is dealing with the issue of blood feuds, concerning the North of Albania and affecting more and more the rest of the country. Hundreds of families remain locked at home for fear of revenge killings, being deprived of basic human rights to movement, education, employment and over all the right to life itself. We can not be more firm when we seek of this Congress to exercise any and all pressure on the Albanian government on a solution for the lives of thousands under blood feuds. This middle-age scenario must cease NOW!

  CONCLUSION

  To conclude on a positive note, the Albanian society has been constantly developing. One cannot help but notice the positive change in people’s mentality, the will to work hard and become a dignified part of the Western civilization, where Albania naturally belongs. Unfortunately, the Albanian political elites have failed to take the leadership role in promoting this change. Instead, they have become a stumbling block for progress. Hardly any young Albanian looks up at any of our senior political figures as a role model. Youth have a hard time building visions and setting goals of pursuing a future and starting families in Albania. Failed politics have killed many hopes, visions and dreams of young people abroad, who aspire to return back to their country and contribute with the education they have received in the West.

  Despite all these setbacks, please rest assured of our commitment to remain a strong advocate for the people of Albania. The mere fact of us being the voice of Albanian youth here today, brings great encouragement and rekindles hope for all of us.

  As you consider acting upon these comments and recommendations, please bear in mind that cutting foreign assistance or disenchanting NATO and the EU from Albania, at this stage, harms the Albanian people more than it does irresponsible politicians. However, political support to any group should be based on their democratic performance rather than acts of political convenience.

  For all your interest and commitment to advance democracy in Albania, on behalf of all Albanians here and abroad, I owe you much gratitude.
  Shqiperi te qofsha fale, te kam Nene e me ke djale

 6. #6
  ("ANDREA" ZEMRA BABIT) Maska e Genti^Itali
  Anėtarėsuar
  19-09-2003
  Vendndodhja
  Itali ''Venezia''
  Postime
  635
  E Merkure, 21 Korrik 2004


  NIKOLA PANO: NANO NUK ESHTE I SINQERTE NDAJ SHBA-SE

  Nikola Pano, profesor historie ne universitetin amerikan te "Eestern Illinois".

  Ne Shqiperi ekziston nje situate shume e ngjashme si ajo e vitit 1991. Kemi po ata aktore politike. Sali Berisha eshte kryetar i Partise Demokratike, udheheqes i opozites nje pozite qe ai e kishte ne vitin '91. Fatos Nano, kryeministri i fundit komunist, i cili pastaj fitoi zgjedhjet dhe me vone u detyrua te largohet nga posti. Megjithate sot Fatos Nano eshte perseri kryeminister, pra te njejtit aktore. Nje aspekt tjeter mjaft interesant eshte se ne Shqiperi mbizoteron po ai qendrim si ne vitin '91, pasi ende shohim perpjekje per ndertimin e partive te forta, te centralizuara dhe me disipline te larte. Megjithate pati nje periudhe kur Partia Socialiste kishte shume demokraci por kjo eshte dobesuar shume me vendimet e Kongresit te 6 Socialist te dhjetorit te shkuar. Mendoj se dhe nje gje tjeter eshte me rendesi, jo thjesht sistemi apo partite por fakti se sot ne Shqiperi mbizoterojne shume nga po ato sjellje te meparshme sic eshte per shembull zakoni qe fitimtari i merr te gjitha ose qe palet nuk bejne kompromise pra te njejtet qendrime te vijes se forte qe mendohet te jene trasheguar nga komunizmi. Kjo nuk te habit sepse shume figura aktive te skenes se sotme politike shqiptare jane njerez qe e mesuan politiken ne epoken komuniste. Por megjithe politiken tejet te polarizuar dhe percarjen ne PS ne vecanti Shqiperia ka shenuar perparim. Megjithate vendi vazhdon te kete te njejtat vershtiresi si dhe gjetke ne rajon, sic jane krimi i organizuar dhe korrupsion zyrtar. Qeveria shqiptare po ben perpjekje per te luftuar trafikun njerezor megjithese vazhdon te mbetet burim dhe pike kalimi per trafikun e grave dhe vajzave qe shfrytezohen per qellime seksuale dhe pune te detyruar neper Europe. Ne nuk e dime shkallen e depertimit te krimit te organizuar ne qeveri dhe ne partite politike si dhe ndikimin qe ka ai. Por ne Shqiperi ka mjaft krim te organizuar dhe dihet qe ai ka lidhje me organizata kriminale nderkombetare. Dicka duhet bere per te frenuar pasurine ne rritje te ketyre krimineleve nderkombetare dhe mafiozeve ne Shqiperi. Ne dime se shume nga keta njerez po e perdorin kete pasuri per te investuar ne industrine legjitime duke akumuluar fuqi te madhe. Kjo mendoj se mund te kete pasoja shume negative ne te ardhmen e demokracise ne Shqiperi prandaj mendoj se masat qe ka njoftuar kohet e fundit qeveria shqiptare kunder krimit jane te rendesishme. Por tjeter gje eshte te shpallesh masa dhe tjeter te vendosesh parametra. Do te duket ne praktike a do te vazhdoje qeveria e Fatos Nanos apo qeverite qe do te vijne pas saj zbatimin deri ne fund te ketyre masave. A do te behen keto realitet, kjo eshte pikepyetja me e madhe. Megjithe keto probleme Shqiperia ka mbajtur marredhenie te mira me Shtetet e Bashkuara dhe ka bashkepunuar me komunitetin nderkombetar ne pergjigje ndaj konflikteve rajonale. Ajo eshte mbeshtetese e rendesishme kunder terrorizmit dhe vepron ne kuadrin e Kartes se Adriatikut, nje nisme e ndermarre nga SHBA-te per te pergatitur kushtet qe sebashku me Maqedonine dhe Kroacine, Shqieria te perfshihet edhe me shume ne strukturat europiane dhe ato euroatlantike. Po a po i shfrytezon qeveria shqiptare keto konjuktura per te anashkaluar problemet e mprehta brenda vendit? Historikisht populli shqiptar ka patur nje afersi te madhe me SHBA-te, nje dashuri te madhe per Ameriken. Te gjitha qeverite shqiptare te pas Luftes se Pare Boterore, ndiqnit pergjithesisht nje politike por amerikane. Gjithnje ka patur nje deshire per marredhenie te mira me SHBA-te ndaj mendoj se kjo eshte deshire e sinqerte dhe kjo eshte mjaft e rendesishme sepse me aspiratat e Shqiperise per t'u pranuar ne BE disa vende si Franca mendojne se ato duhet te afrohen me shume me njera-tjetren sesa me SHBA-te. Prandaj Shqiperise po i behet nje fare presioni per mbeshtetjen qe ajo i ka dhene SHBA-ve. Pra per kete vend kjo ka qene nje fare risku por mendoj se e rendesishme eshte se miqesia ndertohet mbi parimin e sinqeritetit. Por ketu lind pyetja a eshte shfrytezuar kjo nga politika per perfitime, do te thoja patjeter. Ajo eshte shfrytezuar nga ish Presidenti Berisha, i cili kur vizitonte SHBA-te e perdorte kete per te demonstruar flamurin dhe per te pozuar per televizonin publik shqiptar. Madje mendoj se dhe vendimi i kryeministrit aktual Fatos Nano, per te kryesuar delegacionin shqiptar ne Kombet e Bashkuara kete vit, megjithese mund te kete patur shume motive nuk ka dyshim se njeri prej tyre patjeter qe do te jete motivi politik. Ai do te shikohet atje si nje burre shteti, do te kete shume pozime para kamerave. Kjo nuk do te thote se ai nuk eshte i sinqerte dhe se nuk do marredhenie te mira me SHBA-te ne perpjekjet per te cimentuar kredibilitetin e Shqiperise prane OKB-se. Kjo eshte menyra sesi funksionon ne kete vend politika. SHBA-te historikisht kane dashur marredhenie te mira me Shqiperine.
  LINDI EDHE "ANDREA"

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,400
  **********
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ChuChu : 21-07-2004 mė 17:31

 8. #8
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Postime
  3,393

  Imazhi Shqiptar nė Botė

  E Enjte, 22 Korrik 2004


  A ISHTE SHQIPTAR?

  Kur kam lexuar dje ne "Zeri i Amerikes" intervisten qe kishte dhene Kreshnik Spahiu, te me besoni bashkatdhetaret e mi, kudo ku jeni jam tronditur dhe lot me kane rene nga syte. Nga emri ky zoteri dukej qe ishte shqiptar, mbase kreshnik, mbase fisnik, por nga menyra se si ai diskutonte dhe fliste ne adrese te Shqiperise sone, te bente te mendoje dhe t'i beje vetes pyetjen: A eshte ky SHQIPTAR? Pse po flet me nje urrejtje kaq te madhe per vendin e tij? A i dhimbset ketij njeriu vendi nga vjen dhe ku ka lere, bashkatdhetaret e tij? Pse gjithe ky mllef kunder Shqiperise dhe shqiptareve? Nga menyra se si ky Zoteri fliste dhe vreri qe ai "Villte" per vendin e vet, ne rast se ai do te intervistohej nga ndonje gazetar i huaj, dhe sidomos amerikan, ai do te shikohej me neveri dhe percmim, sa jam mese e sigurte qe gazetari i huaj do i thoshte: Cfare te shtyhu te flasesh per vendin tend keshtu?

  Informacioni mbetet informacion, por duhet bere shume kujdes se keto kane nje ndikim shume negativ, sidomos te pjesa e emigranteve shqiptare, kudo ku ndodhen ne bote. C'mendoi ky Zoteri se jemi ne ketu ne kete toke te huaj?

  Sot jo vetem tipa te tille, por edhe mjete te tjera te informimit, sikurse ne e dime, se ka keqberje si brenda dhe jashte Shqiperise sone, por ne te shumten e rasteve ato nuk jane te verteta. Por ato behen aq POMPOZE gjithmone me nje prapavije politike. E gjithe kjo behet nga marketingu i informacionit dhe te Tipave si ky Zoteria, qe mendimin e tyre e kane te lidhur me politiken apo admirimin ndaj dikujt tjeter edhe pse jo edhe urrejtjen nga prapavije tjeter.

  Zoteri, hajde dhe jeto vetem 10 dite me emigrantet shqiptare dhe do te shikosh se sa ata e duan vendin e tyre, kurre nuk e shajne, por gjithmone shprehen me mburrje qe jane shqiptare. Ne makinat e tyre do shikosh flamurin shqiptar dhe STIKER, neper trupin e makines me flamurin shqiptar.

  Ne Amerike ndodhin shume gjera, krime, droge, korrupsione, etj, por Amerika kurre nuk i eksporton jashte vendit te saj, ajo eksporton vetem te mirat. Sa e fyer u ndjeva qe ky Zoteri nuk la gje pa eksportuar nga Shqiperia ne USA. Cfare TURPI! Nuk besoj te jete shqiptar.

  R. Moisiu, Hartford USA.  Para disa ditėsh kur shkruaja mendimin tim nė lidhje me mėnyrėn mė tė mirė pėr tė raportuar pėr Shqipėrinė para kongresit Amerikan, kisha parasysh vetėm faktin qė mund tė ndikoj nė pėrzgjedhjen apo jo tė Shqipėrisė pėr tė pėrfituar fonde nga llogaria amerikane Sfida e Mijėvjeēarit, pa theksuar kėtu pasojat tjera negative qė raportimet e tilla kanė pėr interesat tona.

  Pėrveē uljes sė mundėsive pėr tė pėrfituar fonde nga institucione ndėrkombėtare, kjo mėnyrė raportimi e pėrfaqėsimi ka edhe shumė pasoja tjera negative nė pothuajse gjithė fushat e interesave tona kombėtare.

  Nėn njė, autori/autorja e kėtij shkrimi mė lartė thekson vetėm pasojat negative qė raportime e pėrfaqėsime tė tilla kanė pėr ne shqiptaro-amerikanėt, por mėnyra tė tilla raportime e pėrfaqėsimi ul tė gjithė kombin shqiptar nė sytė e tė gjithėve e jo vetėm ne shqiptaro-amerikanėve kėtu.

  Nėn dy, mėnyra e tillė e raportimit dhe pėrfaqėsimit shqiptar ka pasoja tė mėdha negative pėr ēėshtjet tona kombėtare si Kosova, Shqiptaro-Maqedonia, shqiptarėt e Malit tė zi, luginės sė Preshevės e Ēamėrisė, sepse raportime e pėrfaqėsime tė tilla janė pėrēmim dhe pėrulje aftėsisė dhe kapacitetit kombėtar shqiptar.

  Nėn tre, trojet shqiptare janė nė nevojė shumė e shumė tė mėdha pėr investime tė huaja, dhe nga kjo lind pastaj pyetja cila kompani do tė rrezikonte tė investonte nė njė vend kur vetė banorėt e atjeshėm thonė hapur me gjithė gojėn se vendi ynė ėshtė kėshtu e ashtu....

  Nėn katėr, turizmi ėshtė njė ndėr mundėsitė mė tė mėdha tonat pėr njė zhvillim sa mė tė shpejtė dhe tė ardhura pėr njė ardhmėri mė tė mirė, dhe nėse ne vet dalim para botės dhe shprehemi kėshtu e ashtu, si ėshtė mė sė keqi pėr vendin tonė, lind pyetja kush do tė donte tė vizitonte njė vend tė tillė. Kjo ėshtė njėlloj sikur psh. Amerika tė reklamoj turizmin e saj me lagjet geto nė qytetet e saja.

  Dhe e gjithė kjo ėshtė bėrė vetėm duke shpresuar nė ndihmėn e mundshme tė kongresit amerikan dhe tė SHBA-sė pėr tė zgjidhur disa probleme si korrupsioni etj. Sa ka mundėsi dhe sa do tė ndihmoj konkretisht Amerika nė probleme tė tilla. Shumė pak, pėr tė mos thėnė hiē. Demokracia, zhvillimi e tjera gjėra tė mira qė po kėrkojmė pėrditė e po punojmė e mundohemi qė ti arrijmė pėrditė bėhen me para, pa para nuk ka asgjė e as demokraci e as zhvillim e as asgjė hiē fare. Pėrveē kėsaj lufta pėr tė zgjidhur problemet e vendit duhet tė bėhet nė mėnyra e mjete tė ndryshme nė vend, brenda vendit e jo nėpėr botė.

  Nėpėr botė kur dalim duhet tė kemi parasysh se pėrfaqėsojmė gjithė kombin, dhe ky pėrfaqėsim duhet tė jetė sa mė i dinjitetshėm, e sa mė i mirė qė tė jetė e mundur sepse kėshtu jo vetėm qė trajtohemi pastaj mė mirė nga tė huajt por kemi edhe pėrfitimet tjera qė i ceka mė lartė: Poashtu duhet tė punojmė sa mė shumė seicili nė bazė tė mundėsive tona qė imazhi ynė tė jetė sa mė i mirė, tė nxisim politikanėt nė vende ku jetojmė qė tė pėrkrahin ēėshtjet tona kombėtare, tė nxisim kompanitė e huaja qė tė investojnė nė vendin tonė, tė nxisim tė huajt qė tė vizitojnė vendin tonė, duke nxjerrė nė pah tė mirat e kombit dhe vendit tonė, sepse vetėm kėshtu pėrfaqėsohet kombi dhe kėshtu pėrfitojmė tė gjithė ne. Tė kėqiat dhe problemet tona duhet tė ngelen nė shtėpi dhe ti luftojmė ato me sa fuqi tė kemi, qė ti eliminojmė dhe tė kemi sa mė pak prej tyre e jo tė dalim e ta pėrfaqėsojmė kombin me to.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dodoni : 21-07-2004 mė 22:38
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,104
  Postimet nė Bllog
  15
  Deklarate e Zt. Eduard Islami, ish-kryetar i Partise Demokratike


  Komisioni i Sigurise dhe Bashkepunimit ne Evrope

  Seance degjimi: Avancimi i demokracise ne Shqiperi

  20 Korrik, 2004


  Zoti kryetar, stafi, zonja dhe zoterinj, ju falenderoj qe me keni dhene mundesine te ndaj me ju mendimet e mia mbi gjendjen e demokracise shqiptare. E vleresoj jashte mase faktin se ky komision i nderuar po mban kete seance degjimore, e cila megjithese nuk mbahet si pergjigje e nje ngjarje te caktuar, behet ne kohen e duhur prapeseprapi. Si fillim, Shqiperia po pergatitet te mbaje zgjedhje parlamentare vitin qe vjen, rezultati i te cilave do te kete nje ndikim te rendesishem ne te ardhmen e vendit. Se dyti, Shqiperia po pergatitet qe te antaresohet ne NATO, organizata e drejtuar nga SHBA qe siguron paqen dhe sigurine ne Evrope. Prandaj, une mendoj se eshte shume e rendesishme qe SHBA te mbeshtesi Shqiperine ne rrugen e saj drejt nje demokracie te mirefillte, duke patur parasysh se ne nje shtet si Shqiperia, ashtu si ne shtetet e tjera te Evropes Lindore, eshte shume e veshtire te gjesh njerez qe kane ndjenja anti-amerikane dhe ne te njejten kohe jane aleate te forte te SHBA ne luften kunder terrorizmit.

  Dua te vleresoj punen qe ky komision ka bere per avancimin e demokracise ne Evrope, dhe ne menyre te vecante ne Shqiperi. Duke qene se jam shqiptar, nuk kam se si te harroj rolin vendimtar qe Komisioni i Helsinkit luajti ne hapat e para te Shqiperise drejt demokracise. Kjo ndihme erdhi ne nje kohe kur shume pak veta ketu ne Uashington apo ne kryeqytetet e tjera perendimore po i kushtonin vemendje Shqiperise, dhe disa as nuk e dinin fare se ku binte Shqiperia ne harte.

  Zt. Kryetar, stafi, zonja dhe zoterinj, qe prej heres se fundit qe ky komision mbajti nje seance per Shqiperine, vendi ka perjetuar zhvillime pozitive dhe negative. Kolapsi total i shtetit qe pasoi nje skandal financiar me skemat piramidale ne vitin 1997, ishte nje hap i madh mbrapa per Shqiperine. Shqiperia ende po paguan nje cmim per mjerimin ekonomik dhe koasin politik qe pasoi ate skandal. Ajo ngjarrje tragjike nxorri ne drite edhe njehere rendesisine e mbrojtjes se procesit demokratik politik si te vetmen rruge zhvillimi. Demonstroi se demokracia ne Shqiperi, edhe pas disa hapash dramatike progresi, ishte shume e brishte. Qe atehere, OSBE hapi nje mision ne Tirane, qe ka bere nje pune te madhe ne kthimin e stabilitetit dhe venien perseri ne shina te zhvillimeve demokratike ne vend.

  Dua qe te perqendroj deshmine time ne dy pika: ne zgjedhjet e lira dhe te ndershme dhe nevojen e nje debati politik te shendetshem. E para eshte nevoje jetike per cdo demokraci. E dyta ka nje ndikim te madh ne procesin demokratik ne vend dhe vendosjen e shtetit ligjor.

  Qe prej vitit 1994, asnje proces zgjedhor nuk eshte vleresuar si i lire dhe i ndershem nga OSBE apo partite qe kane humbur ne zgjedhje. Ky eshte nje prej faktoreve kryesore qe i mbajne votuesit shqiptare larg kutive te votimit, dhe nje nga shkaqet e klimes shume te polarizuar politike. Partite e medha kane rene dakord per te punuar se bashku ne permiresimin e kodit zgjedhor dhe infrastruktures zgjedhore. Megjithate, ngelet per te pare nese do te kene vullnetin politik per te mbajtur nje proces elektoral normal. Mendoj se ky komision, Departamenti i Shtetit, dhe prezenca e OSBE ne Tirane mund te bindin partine ne pushtet dhe opoziten qe ti qendrojne besnike marevjeshjes se tyre. Sa me shume votues marin mesazhin se cdo vote do te numerohet, aq me shume do te dalin per te votuar ne pikat e votimit diten e zgjedhjeve.

  Ka disa pika ku procesi elektoral ka nevoje per permiresime, qe jane adresuar edhe nga raporti i OSBE mbi zgjedhjet ne Shqiperi. Desha te zija ne goje nje prej tyre, qe per mua eshte teper e rendesishme: numerimi i votave. Palet duhet te arrijne ne nje mareveshje per nje formule qe do ta bente procesin e numerimit te votave transparent. Pa dashur te hyj ne detaje teknike, mendoj se ky eshte nje objektiv i arritshem. Kerkon vetem nje vullnet te forte politik qe duhet ta ndajne te gjitha partite politike.

  Ky vullnet do te ekzistoje vetem nese partite politike nuk e shohin Diten e Zgjedhjeve si nje dite lufte per jete a vdekje. Me fjaje te tjera, duhet te shihet si nje arritje e madhe ne procesin e vazhdueshem demokratik dhe si nje mundesi per votuesit per te zgjedhur partine me platformen me te mire per zhvillimin e vendit dhe me njerezit me te besueshem qe mund ta permbushin kete platforme.

  Duke qene se kam qene ne pozita drejtimi ne Shqiperi, jam i ndergjegjshem se procesi politik nuk eshte i lehte, kur kihet parasysh se kemi te bejme me nje vend qe ka nje eksperience te vogel demokratike. Megjithate, procesi demokratik ka nje rendesi jetike per mireqenien e Shqiperise. Per fat te keq, partite e medha kane deshmuar se ato nuk e respektojne gjithmone procesin demokratik, si brenda partive te tyre edhe midis tyre. Une mendoj se pjese e shkakut te ketij problemi eshte nje tradite shqiptare ku kundershtaret politike konsiderohen armiq personale. Kjo ka krijuar nje klime te polarizuar ne ekstrem, dhe energji te vlefshme jane harxhuar ne nje lufte midis politikaneve dhe partive politike.

  Ne menyre te vecante, eshte pergjegjesi direkte e partise ne pushtet qe te ndertoje dhe fuqizoje kornizat legale, shoqerore dhe ekonomike per te patur nje demokraci te qendrueshme. Ne fund te fundit, eshte zgjedhur ne pushtet per te adresuar problemet e popullit. Ne vend qe ta beje kete, lidershipi i kesaj partie i ka harxhuar energjite ne luften e brendshme per pushtet brenda partise, qe ka bere qe reformat demokratike ne vend te ngadalesohen ndjeshem.

  Pervec luftes politike midis rivaleve per pushtet, nje tjeter ceshtje qe ze nje vemendje te madhe te pamerituar nga ana e disa pushtetareve eshte avancimi i interesave personale. Si rezultat, korrupsioni zyrtar, sic shihet nga shtetasit e thjeshte, eshte perhapur ndjeshem. Duket sikur keta njerez nuk e kuptojne se pushteti jo vetem qe eshte nje nder por eshte gjithashtu nje pergjegjesi karshi njerezve qe votuan per ta, dhe nje pergjegjesi karshi idealit te demokracise.

  Qe nje demokraci te funksionoje sic duhet, eshte shume e rendesishme qe si partia ne pushtet edhe partia ne opozite te luajne nje rol vendimtar ne fuqizimin e institucioneve demokratike. Eshte inkurajues fakti qe ne te shkuaren, ka patur disa momente ku Partia Socialiste ka lejuar partite e opozites qe te thone fjalen e tyre ne ceshtje te rendesishme: shembulli me i mire eshte zgjedhja e presidentit te Republikes me nje konsensus te gjere nga te gjitha partite ne vend.

  Nga ana tjeter, partite ne opozite mund te fuqizojne procesin demokratik jo vetem duke dhene nje kriticizem me vend per qeverine por edhe duke dhene alternativa konkrete qe permiresojne jeten e shtetasve. Partia Demokratike, partia me e madhe opozitare ne Shqiperi, nuk e ka fokusuar vemendjen e saj gjithmone per te dhene alterantiva te reja. Megjithate, eshte inkurajues fakti se ne kete vitin e fundit, lidershipi i saj ka kerkuar ne menyre publike mendimin e shoqerise civile, rretheve akademike, mediave, dhe komunitetit te biznesit. Eshte gjithashtu inkurajues fakti kur degjon lider te Partise Demokratike qe kerkojne te shohin njerez te rinj ne poste drejtimi ne partine e tyre. Duket sikur ajo qe ata po kerkojne, jane njerez qe kane arsim dhe eksperience perendimore, ne menyre qe te permbushin me sukses platformat politike te partise.

  Eshte shume e rendesishme qe ata ta ndjekin kete kurs. Une mendoj se opozita duhet te shpenzoje me shume kohe duke menduar per te ardhmen: cfare mund te permiresohet nese vine ne pushtet, dhe si mund ta realizojne. Opozita duhet tu japi alternativa konkrete njerezve dhe ti bindi ata se perfaqeson zgjidhjen me te mire. Duhet te perpiqet qe te afroje ne procesin politik njerez qe ndihen te lene jashte tij. Duhet ti perqendroje energjite e saj ne problemet reale qe perballen shtetasit shqiptare si furnizimi me energji elektrike dhe uje te pijshem, korrupsioni zyrtar, shkalla e larte e krimit, papunesia, arsimi i varfer publik, dhe mungesa e perkujdesjes mjekesore te duhur dhe te perballueshme.

  Duke qene i ndergjegjshem per sfidat qe na presin, une ngelem optimist se e ardhmja rezervon dite me te mira per demokracine dhe popullin shqiptar. Edhe ne ditet me te zeza une asnjehere nuk kam humbur besimin dhe konfidencen qe kam per aftesine e popullit shqiptar per te tejkaluar pengesat dhe per te nxjerre ne drite miresine ne cdo situate. Ne fund te fundit, ishte ky popull qe i fali botes njeriun simbol te miresise -- Nene Terezen.

  Shume faleminderit per mundesine qe me krijuat per te dale para jush sot.
  Shenim: Perktheu ne shqip, Ilirjan Papa
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-07-2004
  Postime
  1
  Pershendetje te gjithev.Dje ka qene nje dite plot zhvillime per ne te gjithe.Ndryshe nga heret e tjera kur ne ate podium kemi pare figurat e njohura(Tashme i ngjajne nje xhakete te kthyer nga te gjitha anet) dje u fol per fatet tona nga njerez te cilet deri dje kane qendruar te menjanuar nga monopolet dhe kulisat e Tiranes.Dje per here te pare pame se te gjithe jemi ne nje mendje JO ME HORRAVE NE DREJTIM TE VENDIT.Kohet po tregojne dhe po kerkojne nga te gjithe ne nje pergjegjshmeri dhe ndjeshmeri qytetare nga te gjithe ne .Nuk mund te ecet me me une qendroj larg ,kjo nuk me prek,plehrat nuk jane ne oborrin tim,mafia nuk eshte ne tirane,apo une jame ne londer e jo ne shqiperi.Ne duhet te bashkohemi dhe shembulli me i mire na u dha dje.Per here te pare te gjitha kastat politike te tiranes e pane veten jashte asaj qe po zhvillohet.Pata fatin te takoj disa uqer mbreme tek pjaca dhe tu kerkoj mendimin e tyre per cka ndodhi.E dini cmendim dhane KU I GJEJNE PARATE KETA NJEREZ QE ARRITEN DERI KETU DHE SI FINANCOHET KJO ORGANIZATE.Niveli it ketyre kokave te kombit arrin der ketu se nuk dine cte bejen e cte thone me shume me shume.Dje e ndjeva se per te mos humbur daljen nga politika ishin gati te benin edhe aleance me opoziten pasi drita e leshuar qe nga uashingtoni i largonte naten.

  Bravo djemte e MJAFTIT. Rrofshin shqiptaret e vertete.
  bashkohuni per nje qellim
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga beniissh : 22-07-2004 mė 04:47

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,104
  Postimet nė Bllog
  15
  Paradokset e politikes shqiptare

  Paradoksi me i madh i imi eshte titulli i ketij artikulli. Duhet ta titulloja "Paradokset e politikes shqiptare", apo duhet ta titulloja "Paradokset e jetes shqiptare". A mund te barazohet jeta me politiken? Sigurisht qe jo, por per ata qe nuk kane nje jete, mendimi se merren me politike eshte ngushellimi i vetem. Dhe shqiptaret ashtu sic u ushqyen per 50 vjet qe e kishin barkun bosh e gojen plot me parrullat dhe mesimet e Partise, edhe ne keto 13 vjet trazicion qe kane ikur jane perseri me barkun bosh e gojen plot. Propaganda politike shqiptareve nuk u ka munguar, packa se puna dhe aspirata per nje jete me te mire ne ate vend jane tashme nje iluzion. Vete jeta shqiptare ose ajo qe na pelqen ta quajme "realiteti shqiptar" eshte nje labirinth i pafund paradoksesh qe mund ti shikosh vetem nga larg e jo kur je skllav i atij realiteti. Dhe une jam larg, shume larg atij realiteti si ne hapesire edhe ne kohe. Nuk mundem ta prek ate por i shoh fare qarte dimensionet e frikshme te jetes paradoksale shqiptare.


  Paradoksi #1 Te presesh nga e shkuara qe te ndertoje te ardhmen

  Hidhini nje sy se kush drejton institucionet e vendit dhe e perbashketa e tyre eshte se te gjithe pa perjashtim, qe nga presidenti e deri tek deputeti jane produkte te se shkuares. Ata jane lindur nen komunizem, jane rritur dhe thinjur ne te. Vetem ne kohen e thinjave, keta breza u duhej te mesonin rregullat e lojes se re, demokracise. Bejini pyetjen tjeter vetes: Sa prej tyre jane edukuar ne shoqeri demokratike? Ju siguroj qe do te gjeni shume qe kane mbaruar ne Moske apo Evropen Lindore, ashtu sic do te gjeni plot qe kane mbaruar shkollen e partise. Ju ka shkuar ndonjehere nder mend se si mund te presesh nga kjo kategori njerezish qe nuk e njohin demokracine te ndertojne nje shoqeri demokratike? Sa prej tyre kane punuar e jetuar ne Perendim, duke u njohur nga afer se si funksionojne shoqerite demokratike? Ju siguroj une qe asnje. Te gjithe kane shkuar me specializime, bursa pasuniversitare te paguara nga ambasadat e huaja ne vend si shperblim per sherbimin e tyre, por askush nga klasa politike shqiptare nuk eshte perballur me veshtiresite e jetes qe perballen 1 milion shqiptare ne Perendim. Mos u cudisni atehere kur nje lider si Fatos Nano, nuk ka arritur qe te mbylli me sukses asnje mandat si kryeminister i vendit, edhe pse eshte emeruar kryeminister 6 here ne 14 vjet. Vetem ne Shqiperi nje deshtak i permasave universale si Nano arrin jo vetem te rizgjidhet kryeminister por te vazhdoje te jete lider i partise ne pushtet. Merite e Nanos apo injorance e elektoratit shqiptar?! Po te pyesesh nje "analist" te shtypit shqiptar, apo nje shqiptar qe jeton ne Shqiperi do te thote qe eshte "merite e Nanos". Nese me pyet mua apo nje amerikan te thjeshte, do tu thote se kush jane ata budallenj qe rizgjedhin nje njeri qe ka deshtuar plot 5 here me pare. Ndryshimi midis budallait dhe te zgjuarit eshte pikerisht fakti se i zgjuari nxjerr mesime nga gabimet e tij, budallai i perserit ato.


  Paradoksi #2 Elita hesht, injoranca trumbeton

  Sa mesues te nderuar, profesore universitetesh, akademike, inxhiniere, mjeke e intelektuale shikoni ne ekranet e televizoreve, degjoni ne radio apo lexoni ne faqet e gazetave sa here qe nje problem debatohet ne vend? Besoj se ju ka marre malli per ta pasi keta tashme ne Shqiperi jane qytetare te dores se dyte, jane te pavlere. Sigurisht qe ata qe kane mbetur, pasi shumica e tyre kane zgjedhur te largohen nga Shqiperia ne menyre te heshtur ne kerkim te nje jete me te mire ne Perendim. Nga mbrapa lene pas vite mesimdhenie, respektin dhe nderin e fituar ne vite, per tu perballur me nje jete te re te veshtire qe u duhet ta fillojne nga fillimi. Vendin e tyre e zene ata parazite qe po tu heqesh titujt qe i kane vene vetes, karriget qe ua kane falur te tjeret apo i kane marre me dhune, ngelen askushi. Sa prej tyre u eshte dashur te sakrifikojne dicka nga profesioni apo jeta e tyre per tiu sherbyer ju o popull? Sa prej tyre jane parazite qe fryhen si ato kepushat me gjakun tuaj? Nuk mund te besh me faj injorantin se eshte injorant e nuk deshiron te mesoje. Une bej me faj te gjithe eliten shqiptare, te medhenj e te vegjel, ne Shqiperi apo jashte saj, qe zgjedhin te heshtin perballe nje realiteti qe eshte nje njolle e perbashket turpi ne identitetin tone kombetar si brenda edhe jashte Shqiperise. Per aq kohe sa elita zgjedh te heshti, injorantet do te kendojne e hedhin valle.


  Paradoksi #3 Deshtimet e politikes shqiptare = integrimin evropian

  Besoj se tashme ju jane shurdhuar veshet me fjalet "integrim evropian". Ate e kane ne goje te gjithe politikanet qe e llomotitin pa teklif perpara ekraneve te televizorit. Per nje reporter te huaj qe i degjon per here te pare, ai togfjalesh i le te kuptoje se politika shqiptare eshte orientuar pro-perendimit. Per mua qe i kam lexuar e degjuar me mijra here, ai togfjalesh eshte ngushellimi i vetem qe u ka mbetur politikave te deshtuara te qeverise shqiptare. Per kryeministra qe nuk mund te dalin ne popull e te mburen me vendet e reja te punes te hapura, me shkollat dhe spitalet e reja te ngritura, me rritjen e pagave dhe pensioneve, me uljen dhe kontrollin e cmimeve te ushqimeve te shportes, sigurisht qe do te dalin e te bejne adetin e rradhes per "integrimin". Cfare eshte integrimi evropian i Shqiperise? Integrimi evropian eshte nje proces reformash qe cdo vend ndermer per te permbushur kriteret dhe standartet e antaresimit ne BE. Per politiken shqiptare, eshte e vetmia fitore ne nje lume deshtimesh. Me flamurin e integrimit ne dore, keta donkishote kerkojne ta integrojne Shqiperine ne Evrope atehere kur duan ata, jo atehere kur shqiptari te jetoje njesoj si ai fqinji i tij evropian. Aq fort i trumbetohet "integrimit evropian", aqsa te krijohet pershtypja se Shqiperia nuk eshte gjeografikisht ne zemer te Evropes por nje ishull i larget i saj. Dhe integrimi evropian qe shqiptareve u eshte shitur here si "cek i bardhe" e here si "zgjidhja e gjithe problemeve te vendit", vazhdon te ngelet nje fjale e pakuptimte per veshet e shqiptareve. Politikanet nga ana tjeter me ndihmen e "integrimit evropian" u shesin shqiptareve nje imazh te reme sikur jane te perkushtuar ndaj integrimit evropian te Shqiperise. Integrimi evropian i Shqiperise fillon dhe mbaron me reforma te suksesshme demokratike ne vend dhe Shqiperia nuk duhet te kerkoje daten e hyrjes ne BE, duhet te kerkoje ndihmen e BE ne permbushjen me sukses te reformave ne vend. Nese politika shqiptare do te harxhonte me pak fjale boshe per konsum te brendshem dhe ti merrte me seriozisht reformat ne vend, sot Shqiperia nuk do te ishte vetem nje hap larg perjashtimit nga i vetmi institucion evropian qe ka aderuar ne 1995, Keshillin e Evropes.


  Paradoksi #4 Demokracia apo Demopartia shqiptare?

  Kur e pyeten nje burokrat ish-komunist rus se cila ishte veshtiresia me e madhe qe ai kishte hasur ne karrieren e tij te re politike tani qe Rusia eshte kthyer ne nje rend politik pluralist, ai iu pergjigj shkurt e prere: te qeverisesh me opozite. Besoj se edhe ish-komunistet shqiptare mendojne njesoj si ai homologu i tyre rus. Tranzicioni me i veshtire per ta nuk ka qene heqja dore nga marksizem-leninizmi, tranzicioni me i madh i tyre ne jeten politike eshte qeverisja me opozite. Ne komunizem nuk kish opozite, opozita pushkatohej, burgosej, internohej, luftohej ne luften e klasave. Ne komunizem nuk kish as votime me shume parti e shume kandidate, ne komunizem kish vetem popull qe vihej ne rresht si bageti dhe hidhnin ne kuti ate voten qe u jepte i derguari i partise. As nuk e hapnin, as nuk e lexonin, as nuk pyesnin se per ke shkonte, vetem benin adetin e votimit. Per te tjerat "mendonte partia". Ua solla keto kujtime te se shkuares, per tu bere te mundur qe te vini re ngjashmerite e Shqiperise tani 14 vjet pasi ka rene komunizmi. Sot opozitaret nuk vriten larg syrit te publikut, vriten perpara selive te partive te tyre. Burgosjet e kundershtareve per krime kunder njerezimit i ndoqen shqiptaret edhe ne pluralizem. Praktika e votimit si ne komunizem eshte tashme jo nje pjese e se shkuares, eshte nje realitet shqiptar. Demopartia eshte mutacioni me i fundit shqiptar, dicka e ndermjetme midis demokracise dhe komunizmit. Opozita ka vetem pushtetin e fjales, pushtetin e votes se sovranit popull e ka "Partia". Shqiptaret jane zhveshur serisht nga pushteti i sovranit, dhe kane veshur edhe njehere robat e skllavit te Partise. A-ja e demokracise eshte mbajtja e zgjedhjeve te lira dhe demokratike ku vota e cdo shqiptari respektohet dhe numerohet.


  Paradoksi #5 Kur pakicat kombetare flasin per ceshtjen kombetare

  Kur nje ambasador i huaj i akredituar ne Tirane u interesua qe te informohej edhe mbi "kombesine" e krereve me te larte te shtetit dhe politikes shqiptare, perkthyesi i tij shqiptar u habit se nga lindi valle ky interes i papritur i ambasadorit. Por ambasadori jo vetem qe insistoi ne kete, por kerkoi edhe fakte te besueshme ne formen e nje studimi mbi historine e pakicave kombetare ne Shqiperi. Pasi i mblodhi keto te dhena, ai krijoi ne kompjuterin e tij nje raport ku ndante sipas perqindjes se kombesise komitetet drejtuese te partive me te medha politike ne vend. Njera nga keto parti perbehej nga 40% "pakica kombetare" ne komitetin drejtues se saj, dhe nder to mbizoteronin pakicat vllahe, greke, gorane dhe maqedonase. Pasi e datoi dhe firmosi dokumentin, e nisi me faks ne zyren perkatese te departamentit te shtetit perkates. Shkaku i nje raporti te tille te pazakonte ishte bere pershtypja e njerit prej ketyre diplomateve te larte ne kete departament, qe pasi ishte takuar me njerin prej krereve shqiptare, ishte habitur se mund te perballej me nje qendrim te tille nga pala shqiptare, qendrim qe edhe pse e bente me te lehte misionin e diplomatit, ishte komplet ne kundershtim me interesat kombetare te gjysmes tjeter te kombit shqiptar. I shtyre nga ai incident personal, ai kerkoi te mesonte me shume mbi qendrimet e komunitetit shqiptar ne vendin e tij per ate problem. Ua solla kete episod kuptimplote pasi ja tek kemi nje diplomat te huaj qe shokohet nga qendrimet antikombetare te qeverise shqiptare, por ja tek jemi 7 milion shqiptare ne Ballkan e 10 milion ne mbare boten qe i kemi lene fatet e vendit ne duart e pakicave kombetare. Pakicat kombetare ne Shqiperi duhen nderuar dhe respektuar si shtetas shqiptare, por kur vjen fjala tek interesat tona kombetare, pakicat kombetare nuk e kane te drejten e fjales. Shqiptare nuk jane ata qe flasin apo shkruajne shqip, shqiptare jane ata qe kane gjak shqiptari dhe kush ka gjak shqiptari nuk hesht kur shqiptareve ne Kosove u tregohet Beogradi si kryqytet, apo kur nxenesve shqiptare u mesohet greqisht ne shkollat shqiptare. Sa femije shqiptare prej atyre 600,000 emigranteve shqiptare ne Greqi po shkojne ne shkolla shqipe atje? Kur kongresi amerikan dhe Keshilli i Evropes kalojne gati ne uninamitet votash rezoluta ne mbrojtje te interesave te te shperngulurve ēame nga Greqia, maxhoranca socialiste ne kuvendin shqiptar rrezon edhe te vetmen inisiative te ketij kuvendi per kete ceshtje!


  Paradoksi #6 Korrupsion i ligjeruar qe luftohet me fjale

  Vit pas viti, Shqiperia eshte ne krye te vendeve me te korruptuara ne Evrope dhe bote ne cdo studim te bere nga departamentet e shtetit apo institucionet nderkombetare. Ne cdo takim nderkombetar, komuniteti nderkombetar i ben te qarte qeverise shqiptare se niveli i korrupsionit ne Shqiperi eshte teper alarmant dhe ajo qe eshte akoma me alarmante eshte mos ndeshkimi me ligj i te korruptuarve. Cila eshte pergjigjia e qeverise shqiptare dhe kryeministrit Nano? Do te krijojme nje zyre te re anti-korrupsion. Aq qesharake dhe te pafytyra jane bere qendrimet e qeverise shqiptare, aqsa ambasadoret e akredituar ne Tirane te lodhur nga menefregizmi i qeverise shqiptare i hoqen dorashkat dhe dolen hapur per te denoncuar ne nje ze me opoziten korrupsionin ne instancat me te larta te shtetit, si ne pushtetin ekzekutiv, edhe ate gjyqesor e legjislativ. Shtypi perendimor jo pak here ka cituar emra deputetesh dhe ministrash shqiptare si te implikuar ne trafiqe ilegale qe variojne nga trafiku i droges, ne trafikun e njerezve. Tani se fundmi mesuam edhe per trafikun e organeve njerezore. Te gjitha keto behen perpara syve te gjithe shqiptareve, behen nen hunden e mbare botes. Dhe bota e tha fjalen e saj: SHBA e heq Shqiperine nga lista e vendeve qe do perfitojne ndihmen ekonomike amerikane nga programi "Sfida e Mijevjecarit", ashtu si BE dhe KE perdorin edhe karten e fundit me Shqiperine, kercenimin me perjashtimin nga Keshilli i Evropes, i vetmi institucion evropian qe Shqiperia ben pjese qe prej 1995. Nese ne Shqiperi nuk mbahen zgjedhje te lira dhe demokratike ne 2005, Shqiperia perjashtohet nga KE. Pra ne 10 vjet Shqiperia ne vend qe te integrohet ne Evrope, po perjashtohet prej saj.


  Paradoksi #7 MJAFT protestave jo-politike!

  Ju kujtohet levizja MJAFT qe u fry e fry nga mediat e paguara shqiptare si nje tullumbace derisa iu plasi ne fytyre? E keni harruar? Si ore e keni harruar? Per MJAFT u shkruajten romane neper gazeta, u thurren telenovela ne ekranet e televizoreve qe arriten deri ne kryeministri. Kaq shpejt e harruat MJAFT? Mos u merzisni se ua kujtoj une. MJAFT eshte ajo organizata rinore, e para e ketij lloji ne Shqiperi dhe ne bote pasi eshte e para organizate ne bote qe une njoh qe proteston per dicka, por eshte TEPER e kujdesshme qe te mos beje proteste politike. Me falni per injorancen time, por une e dija se sa here qe dikush proteston, qofte per drita, qofte per uje, qofte per telefon apo per rritje rroge, ai ben nje KERKESE e nje DEKLARATE qe i drejtohet DIKUJT dhe ka ne qender DICKA. Interesi i protestuesit + Kerkesa si artikulim i ketyre interesave + Adresimi i kerkeses tek organi perkates = Politike. Ah po! Politika ne shqip ka nje perkufizim tjeter. Politika eshte gjithcka qe del nga goja e Nanos apo Berishes apo jo?! MJAFT ishte forma me qesharake dhe e deshtuar e atyre qe nuk duan te monopolizojne vetem pushtetin politike dhe ekonomik te vendit, por duan te monopolizojne edhe pushtetin e opozites ne vend. Protestoni te dashur shqiptare, por aman te keqen se mos beni politike!!! Kur opozita e vertete nxorri ata dhjetra mijra ne shesh nga mbare Shqiperia, MJAFT doli nga skena e heshti, ashtu sic heshti para manipulimeve te zgjedhjeve te tetorit. Le te jemi une i pari qe ti them MJAFT protestave jo-politike!

  Ua ka vrare sado pak veshin keto kohet e fundit togfjaleshi "shoqeri civile"? Po perpjekjet dhe admirimi qe kane dy partite me te medha ne vend per kete "shoqerine civile"? Sigurisht qe duhen admiruar ato qindra organizata jo-qeveritare ne Tirane qe thithin mijra dollare ne investime nga jashte per demokratizimin dhe emancipimin e shoqerise shqiptare. Problemi i vetem qe une kam me keto organizata eshte se njerezit qe i drejtojne ato kane nevoje per pak civilizm vete, para se te ndermarin fushata per te civilizuar mbare shoqerine shqiptare. Ku ishte legjioni i "shoqerise civile" ne diten e zgjedhjeve ne vend kur manipulimet e votave te shqiptareve dolen neper ekranet e televizioneve? Apo e drejta e shqiptareve per te votuar eshte nje shqetesim i politikes dhe jo i mbare shoqerise civile?! Sa prej jush te nderuar "shoqeri civile" nxirrni publikime ne media apo ne shtyp per te emancipuar shqiptaret mbi lirite dhe te drejtat e tyre kushtetuese? Ne Shqiperi nuk ekziston nje shoqeri civile dhe karta e shoqerise civile qe partite politike luajne ne vend eshte vetem nje bllof e asgje me shume. Shqiperia nuk ka nevoje per nje shoqeri civile fiktive, ka nevoje per nje shoqeri civile qe ngreh zerin e saj sa here qe shkelen lirite dhe te drejtat themeltare kushtetuese te shtetasve shqiptare.


  Paradoksi #8 "NANO IK", nje rrugė pa krye

  Kreret e opozites shqiptare do ta quanin levizjen e tyre "gjeniale", pavaresisht se jo nuk eshte nje levizje dhe nuk ka nje plan te qarte. Qe te kalosh nga protesta ne levizje kombetare ndikojne dy faktore a) pjesmarrja dhe interesi i madh i shqiptareve b) sjellja e ndryshimit pozitiv ne vend. Opozita shqiptare e permbushi me sukses objektivin e pare, ajo i mbushi sheshet e Shqiperise duke treguar keshtu shkallen e larte te urrejtjes qe mbizoteron ne popull ndaj klikes ne pushtet. Por opozita deri me sot ka deshtuar ne piken e dyte, protestat e saj nuk mund te krahasohen me levizjen e dhjetorit qe solli rrezimin e rregjimit diktatorial. "Nano Ik" nuk ka rrezuar asnje rregjim dhe nuk ka sjelle asnje ndryshim, te pakten deri me sot. Nga nje ane opozita e akuzon Nano si hajdut votash, trafikant e kriminel, nga ana tjeter i kerkon qe ky i fundit te preket ne seder nga protesta e tyre?! Nese ky eshte plani i opozites, ajo meriton nje 10 me motivacion naiviteti. Opozita duhet te kerkoje mocion mosbesimi ne parlament dhe ti ftoje edhe ata dhjetra mijra shqiptare ne shesh perpara kuvendit popullor ate dite mocioni. Kuvendi eshte Popullor dhe i perket shqiptareve. Nese ata 100 deputete ne salle nuk kenaqin verdiktin e shumices se atyre dhjetra mijrave ne shesh, atehere ata dhjetra mijra kane cdo te drejte kushtetuese dhe demokratike qe te shperndajne ate kuvend ne cast. Kemba e sovranit popull do te shkeli ne kuvend dhe vetem ashtu pushteti vete perseri tek sovrani. Ky nuk eshte nje "skenar gjeorgjian", eshte B-ja e demokracise. Pushteti i votes i perket sovranit popull dhe kur kjo vote vidhet, sovrani e ve pushtetin e vete ne vend.


  Paradoksi #9 Presidenti konsensual dhe "te urtet"

  Shqiperia ka nje president qe edhe pse nuk gezon mbeshtetjen as te partise ne pushtet dhe as te opozites, ai vazhdon te qendroje ne kete post. Nese deri dje presidenti mund ti bente qejfin vetes se ai te pakten gezonte mbeshtetjene palekundur te faktorit nderkombetar, ai sot e ka humbur edhe kete mbeshtetje. E ka humbur per faktin se presidenti konsensual, misioni i te cilit ishte garantimi i zgjedhjeve te lira, deshtoi ne menyre te turpshme ne permbushjen e ketij misioni te besuar nga komuniteti nderkombetar. Pra presidenti eshte nje zhgenjim i trefishte: zhgenjeu mbi te gjitha forcat opozitare ne vend qe e emeruan ne ate post, zhgenjeu elektoratin shqiptar qe shikonin tek ai nje rreze shprese per ndryshim, zhgenjeu edhe faktorin nderkombetar qe shpenzoi kohe per te mbushur vakumin e pushtetit politik qe presidentit i mungonte. Sot presidentit i duhet qe te krijoje "grupe te urtesh", duke komunikuar keshtu mesazhet e tij politike dy forcave politike ne vend jo direkt, por me proksi. Presidenti nuk mund te shkarkoje kryeministrin e vendit pasi edhe pse e gezon kete kompetence, ai nuk ka pushtet politik ne vend. Detyrimisht eshte kthyer ne nje figure ceremoniale, ashtu si dhe paraardhesi i vet. Akti i vetem qytetar qe ju ka ngelur zoti president eshte doreheqja juaj. Ne pamundesi per te zgjidhur nje krize, ju nuk duhet te beheni pale ne perzgjatjen e krizes ne vend.


  Paradoksi #10 Mediat qe pasqyrojne realitetin socialist

  Letersia shqiptare ka njohur nje periudhe 50 vjecare me emrin "realizem socialist", ku te gjithe krijuesit shqiptare duhet te ktheheshin ne konformiste te "mesimeve te Partise" duke i thurrur lavde partise ne pushtet. Sot letersia bashkekohore eshte cliruar nga prangat e realizmit socialist, por keto pranga i kane veshur me deshire gazetaret dhe analistet shqiptare qe mbushin faqet e gazetave dhe ekranet e televizioneve. Shqiperia eshte vendi me i korruptuar ne Evrope, por asnje afere korruptive nuk eshte zbuluar nga njerezit e mediave shqiptare. Perjashtim ben ketu Fiks Fare, nje emision ne pamje te jashtme satirik por qe eshte me prane problemeve te shqiptareve se mediat kryesore shqiptare. Raportet nderkombetare flasin per korrupsion ne instancat me te larta te shtetit, por asnje emer nuk eshte publikuar dhe hetuar nga gazetaret shqiptare kur kete gje e kane bere edhe gazeta te huaja. Ne gazetat shqiptare publikohen artikuj e analiza nga analiste, qe po tua serviresh 3-4 muaj me vone, do tu vinte turp edhe atyre qe i kane shkruajtur ti lexonin. Ne gazetat shqiptare gjen plot kujtime te byrose politike, por nuk gjen aspak vend per adresimin e problemeve me te mprehta te jetes shqiptare. Mediat shqiptare kane krijuar nje monopol qe i ngjan nje bunkeri nga ata te komunizmit. Jane publikuar me dhjetra raporte nderkombetare per Shqiperine, sa prej tyre kane lexuar te plota shqiptaret neper gazetat shqiptare? Vendin e raporteve e zene komentet ku vetem ata qe "analizojne" e dine se per cfare shkruajne. Faqet e gazetave mbushen me 3-4 emra analistesh qe shkruajne sa ne nje gazete tek tjetra, kur ne Shqiperi jetojne me mijra intelektuale. Shqiptaret nuk e lexojne te verteten me syte e tyre, por me syzet e analisteve qe duhet te justifikojne rrogen ne fund te 15-ditshit.

  Shqiperia dhe shqiptaret meritojne nje jete me te mire, nje jete pa paradokse te tilla te frikshme dhe ne te njejten kohe te dhimbshme. Jane keto paradokse qe shtojne vuajtjet e atyre shqiptareve qe u duhet te jetojne me to perdite. Jane keto paradokse shkaku qe rinia dhe intelektualet shqiptare po e braktisin Shqiperine per te gjetur nje jete me te mire ne Perendim. Jane keto paradokse qe mbajne larg Shqiperise mijra shqiptare te rinj ne moshe qe jane shkolluar dhe jetojne prej vitesh ne Perendim. Kjo hemoragji dhe keto vuajtje duhet te ndalen nje ore e me pare dhe kjo eshte detyra e gjithesecilit prej nesh qe na dhimbset Shqiperia. Nxjerrja ne drite e ketyre paradokseve eshte vetem hapi i pare.

  Ilirjan Papa - SHBA
  19 Korrik 2004
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 12. #12
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Postime
  3,393
  E Premte, 23 Korrik 2004


  DESHMI MBI SITUATEN NE SHQIPERI

  Raporti i mbajtur para Kongresit Amerikan mbi zhvillimet shqiptare

  Nga Kreshnik Spahiu

  Drejtor i Zyres per Mbrojtjen e Qytetareve

  Nje program radio televiziv (Good morning Albania(, ka sloganin: Duajeni atdheun si Shqiperia Ameriken!

  Shqiperia eshte nje vend vogel, por nje mik i madh i SHBA. Ne pese minuta do doja te spostonit imagjinaten tuaj 10 000 milje pertej oqeanit Atlantik ne nje shtet mes Europes ku dhe catite e shtepive shpesh mbajne flamurin amerikan dhe ne tregje qarkullohet ndjeshem dollari amerikan. Ndonese ne Shqiperi jetojne shume pak amerikane dhe investimet e biznesit amerikan numerohen me gishta, ka nje dashuri per Ameriken.

  Ndjenjat e shqiptareve kudo qe jane ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni e Mal te Zi per SHBA kane qene dhe mbeten unike. Ka arsye historike (deklarata e Presidentit Uillson ne Lidhjen e Kombeve me 1920, per vetvendosjen e popujve) qe nuk u veniten nga 50 vjet diktature nga me te egrat ne Europen Lindore. Por shqiptaret e kane ndjere atdheun e lirise me afer sidomos pas renies se murit te Berlinit. Nderhyrja e NATOs nen udheheqjen e SHBA-se ne Kosove dhe ndihma e vazhdueshme e administratave te presidenteve amerikane per instalimin e demokracise dhe shtetit ligjor ne Shqiperi dhe integrimin e vendit ne strukturat euro atlantike, jane perpjekje qe nuk mund te harrohen.

  Tre vjet me pare, ne krijuam nje koalicion te shoqerise civile per luften kunder korrupsionit. Koha tregoi se ishte nje nderhyrje ne kohen e duhur. Krijimi i tij u be domosdoshmeri pasi fenomene si korrupsioni, kontrabanda dhe monopolet ne biznes dhe media nga nje grusht politikanesh, u bene pengese kryesore per shtetit e se drejtes. Per shume nga keto arsye Shqiperia nuk mundi te perfitoje edhe nga programi i qeverise se SHBA-se: Fondi i Sfidave te Mijevjecarit.

  Shqiperia ka bere progres dhe permiresime te dukshme ne adoptimin e standarteve dhe nje legjislacioni te pranueshem ne luften kunder trafikimit. Gjithsesi Shqipria mbetet ende nje vend ku prodhohet dhe eksportohen lendet narkotike si dhe gjithashtu nje semafor jeshil i trafikimit te qenieve njerzore.

  Kush e mban peng demokracine?

  Demokracine ne vend po e mban peng edhe (state capture((kapja e shtetit). Shqiperia eshte perfshire nga nje bum ndertimesh ku ne nje pjese te konsiderueshme behet pastrim parash prej zyrtarve te korruptuar apo te trafikanteve te droges dhe qenieve njerezore. Ata gradualisht kane investuar bizneset e tyre dhe tashme nuk mjaftohen vetem me korruptimin e pushtetit por duan t'a blene ate.

  Ambicjet e ketyre individeve per t'u perfshire ne politik dhe per te zoteruar nje pjese te mediave e ka vene demokracine shqiptare ne udhekryq. Zgjedhjet e fundit elektorale, njohen nje tendence te shfrenuar te biznesmeneve te dyshimte per t'u zgjedhur. E gjithe kjo dukuri vjen ne nje terren te zbrazet ku nuk ekziston legjislacioni per konfliktin e iteresave, nuk ekzistojne komisionet e etikave elektorale dhe kur nuk funksionojne sic duhet mekanizmat e kontrollit te pastrimit te parave dhe deklarimit te pasurive. . Ndoshta Ju nuk e dini, po formalisht ne kemi kryeministrin me te (varfer( ne bote i cili ka deklaruar se eshte i pastrehe dhe se prone te tij ka vetem nje makine te blinduar Mercedes te cilen ai ka harruar se kush ja ka dhuruar. Vetem ne konceptet e politikaneve shqiptare mund te konsiderohen nje objekt 150 000 USD dhurate dhe jo ryshfet.

  Shumica e shqiptarve e shikojne si mision te pamundur zgjidhjen e ketyre sfidave nga nje pjese dominuese e kesaj klase politike.

  Shqiptaret kerkojne ndryshim. Largimi i te rinjeve si emigrant drejt Europes dhe SHBA nuk eshte zgjidhja e problemeve.

  Perpara se te nisesha per SHBA dhjetra te njohur dhe te panjohur, miq dhe qytetare te ndryshem me kerkuan qe te pershendes mesazhin e Presidentit Bush per te mos pajisur me vize Amerikane zyrtaret e korruptuar nga e gjithe bota. Nder te tjera ata jane ne pritje qe SHBA te asistoj krijimin dhe forcimin e shtetit te se drejtes ne Shqiperi. Nderkohe ne shpresojme qe qeveria Amerikane te kualifikoj Shqiperine ne procesin e Fondit te Sfidave te Mileniumit si dhe te mbeshtese Shqiperine ne procesin e integrimit Euro Atlantik.

  Shen. Raporti eshte botuar me shkurtime.


  Raporti nuk duket edhe aq tragjik, ashtu siē paraqitej dje nė shkrimin qė solla unė nga Koha Jonė. Nė tė vėrtetė unė nga kjo pjesė qė ėshtė botuar nuk shoh ndonjė gjė tė keqe edhe pse mund tė ketė qenė me nota edhe mė pozitive.
  Shkrimi im i mėsipėrm vlen edhe sot pėr mėnyrėn e raportimeve dhe pėrfaqėsimeve tė kombit dhe vendit jashtė sepse ashtu pėrfitojmė mė sė shumti.
  Kombi dhe vendi ka bėrė shumė pėrparime por ka edhe shumė mangėsi tė cilat shpresojmė qė ti reduktojmė sa mė shpejt dhe sa mė shumė qė ėshtė e mundur.
  Tani edhe zgjedhjet e ardhshme parlamentare do tė largojnė nga pushteti socialistėt dhe pastaj mendoj se edhe kjo parti do tė pastrohet shpejt nga disa politikanė si Nano me tjerė. Gjithashtu edhe reformat do tė ecin mė shpejt, ēėshtja kombėtare, integrimet euroatllantike, dhe investimet e huaja.
  Poashtu shpresojmė pėr mė shumė fonde nga institucione ndėrkombėtare.
  Optimizmi na ēon para, prandaj duhet tė jemi optimist dhe tė punojmė sa mė shumė tė jetė e mundur qė tė ecim para me hapa sa mė tė shpejtė.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dodoni : 22-07-2004 mė 22:16
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,609
  NANO SULMON SHOQERINE CIVILE

  "Si shpjegohet zoteri qe kryeministri juaj ka perfshire ne kabinet dy ministra, te cilet ai vete i akuzoi per korrupsion?". Kjo pyetje erdhi si rrufeja ne qiell te paster per Fatos Tarifen, aty ne njeren prej sallave luksoze te Komisionit te Helsinkit ne Kongresin Amerikan. E cfare t'i pergjigjej ambasadori shqiptar ne Uashington nje pyetjeje te tille... Tarifa u ndie akoma me keq kur solli ndermend se "burri kurioz", ishte askush me pak se Kristofer Smith, nje nga kongresmenet me te njohur amerikane, njohes i mire dhe dashamires i Shqiperise. "Qeveria jone e ka luftuar dhe do ta luftoje gjithnje korrupsionin", belbezoi ai me nje ton te pasigurte, ndoshta duke mos i besuar edhe vete ato qe thoshte. Tre dite me vone kur delegacioni shqiptar pergatiste kthimin nga Uashingtoni, Fatos Tarifa dergonte me faks ne ministrine e Jashtme shqiptare dialogun e sikletshem qe ai kishte shkembyer ne Kongresin Amerikan.

  Ne te njejten dite, Fatos Nano sulmoi ashper shoqerine civile qe sipas tij po ia nxinte faqen Shqiperise neper bote. Ai permendi gjithashtu se kundershtaret e tij jane njerez pa alternativa, te papelqyeshem per shqiptaret dhe te pabesueshem per nderkombetaret.

  Keto komente, kryeministri i Shqiperise i artikuloi ne mbledhjen e qeverise dhe kur po dilte buzeqeshur i peshperiti njerit prej ministrave te tij: "Mbaju nene e ms ki frike, se ke Erionin ne Amerike". Megjithese perdori ironine nga dyshes Veliaj-Spahiu, Nano gjendet ne nje pozicion te veshtire pasi ai ka mbetur i vetmuar dhe pa aleate ne politiken shqiptare, por njekohesisht edhe "non-grata" nga nderkombetaret.

  Nano e sulmoi dje shoqerine civile, ndersa me pare ai kishte urdheruar vartesit e tij ta benin kete menjehere pas mbledhjes se Komisionit te Helsinkit ne Kongresin Amerikan. Duke reaguar me mentalitetin "o me ne, o kunder nesh", kreu i ekzekutivit e vleresoi si absurd faktin qe politikane te ndershem apo anetare te shoqerise se pakompromentuar civile te thone te verteten per Shqiperine, qofte edhe prane miqve te tyre nderkombetare. Sigurisht qe Nano do te donte qe ne Kongresin Amerikan te ligjeronin disa prej atyre pseudointelektualeve qe ne gjykata regjistrojne OJF-ra dhe flasin si krere te agjencive qeveritare. Shoqeria e pakompromentuar civile, sigurisht nuk e ndjeu veten te kenaqur, madje u ndie e kercenuar kur ministri i Rendit, Igli Toska, hodhi poshte me force ato qe u thane ne Kongresin Amerikan. Ne kete menyre, kryepolici jo vetem demaskoi armiqte e jashtem, por edhe derrmoi kolaboracionistet e tyre shqiptare! Megjithate, Kristofer Smith i konfidoi Erion Veliajt dhe Kreshnik Spahiut se nese do te kishin probleme me shtetin shqiptar, le te kerkonin ndihme prane ambasades amerikane ne Tirane. Eshte vertet per t'u habitur me guximin e kryeministrit shqiptar dhe vartesve te tij, te cilet "pa nje, pa dy" i akuzuan "kryqtaret" shqiptare ne Uashington si prishes se imazhit te Shqiperise. Kjo ndodhi vetem 24 ore pasi kongresmenet amerikane (jo ata shqiptare!) e vleresuan kurajon civile te Veliajt, Spahise dhe te tjereve, te cilet thane te verteten per Shqiperine, duke demonstruar se e duan ate ashtu sic eshte.

  Shoqeria civile nuk e shperdoroi aspak besimin dhe mbeshtetjen e publikut. Interesat e qytetarit ishin ne qender te diskutimeve qe drejtuesit e levizjes "Mjaft" dhe Zyres per Mbrojtjen e Qytetareve, mbajten para Kongresit Amerikan. Te thirrur ne seancen degjimore per te deshmuar rreth situates ne Shqiperi, Erion Veliaj dhe Kreshnik Spahiu, u shnderruan ne ambasadoret e shpreses per shqiptaret. Tashme faktor per zhvillimin e vendit, perfaqesuesit e shoqerise civile i treguan faktorit nderkombetar pergjegjesit qe mbajne peng integrimin e vendit. Ne ekspozene gri te paraqitur para kongresmeneve amerikane, dyshja Veliaj-Spahiu ngriti dhe njehere gishtin akuzues drejt klases politike shqiptare. Pamundesia per te permbushur standardet euroatlantike, perbente per keta te fundit jo mungese vullneti dhe deshire nga ana e popullit shqiptar, por nje produkt te kulisave politike ku luhet e ardhmja e shqiptareve. Drejtori i "Mjaft", Veliaj, ne vazhden e qendrimeve te tij te meparshme tha se per fat te keq, politikanet shqiptare ende nuk kane arritur te marrin rolin e udheheqesit ne kete proces. Gjate deshmise se tij, nder te tjera ai theksoi se ndryshimet e bera ne Shqiperi gjate dekades se fundit nuk sigurojne hapesirat e nevojshme per te perhapur idete demokratike. "Te rinjte shqiptare veshtire se e shikojne si model ndonjerin prej figurave politike kryesore te Shqiperise, si Nanon ashtu dhe Berishen. Politikat e deshtuara kane bere qe te shuhen shpresat tek te rinjte", vuri ne dukje Veliaj. Kreshnik Spahiu, drejtor i ZMQ-se, shkoi dhe me larg me akuzat e tij. Duke kritikuar ashper qeverine lidhur me depertimin e krimit te organiuar ne strukturat e larta shteterore, ai do ta etiketonte kreun e saj si te paafte per te mbajtur flamurin ne luften ndaj ketyre fenomeneve. Madje brenda kornizes se ketij diskutimi ai nuk ngurroi as te parashtronte shembujt perkates qe e justifikonin kete konstatim. "Industria e ndertimit qe aktualisht po njeh nje "boom" ne Shqiperi, thuhet se lulezon pergjithesisht me ane te parave te zyrtareve te korruptuar qe jane te lidhur me strukturat e pastrimit te parave", argumentoi ai.

  Ne listen e gjate te problemeve qe trajtuan gjate fjales se tyre, si Veliaj ashtu edhe Spahiu u munduan te arsyetonin drejt rreth hapave perpara qe ka hedhur aktualisht Shqiperia. Komentet e tyre objektive kishin si synim final pasqyrimin e proceseve transformuese nen syrin e ftohte te realistit. Erera te forta po fryjne nga Atllantiku si per kryesocialistin Nano, ashtu edhe per kryedemokratin Berisha. I pari mund te rrezohet, ndersa i dyti te ringrihet.

  SMITH

  Kryetari i Komisionit te Helsinkit ne Kongresin Amerikan, Kristofer Smith, pergezoi dy dite me pare anetaret e shoqerise civile qe folen ne Kongresin Amerikan. Ai vleresoi se Erion Veliaj dhe Kreshnik Spahiu demonstruan kurajo te larte civile qe i numeruan problemet dhe aspiratat e Shqiperise ne mes te miqve te tyre nderkombetare. Smith i falenderoi ata per ekspozene e qarte qe bene per situaten ne vend dhe per alternativat qe ata ofruan ne syte e kongresmeneve. Sipas Smith, shoqeria civile ne Shqiperi duhet te luaje nje rol me aktiv per te qene me e pranishme prane halleve te njerezve dhe per t'i sherbyer sa me drejt komunitetit.

  NANO

  Ne analizen e punes se gjashte muajve te qeverise qe ai drejton, kryeministri Nano siluroi anetaret e shoqerise civile qe folen para Kongresit Amerikan. "Ne nuk na duan ata qe s'punojne, por flasin vetem per te zezat e Shqiperise tek faktori nderkombetar. Kundershtaret e mi nuk kane alternativa dhe prandaj e bejne kete. Megjithate, situaten aktuale ne Shqiperi dhe punen e qeverise e kane vleresuar lart te gjithe organizmat nderkombetare dhe partneret tane edhe pertej Atlantikut", deklaroi Nano. Gjate dy diteve qe kaluara, ai urdheroi vartesit e tij qe "te mbroheshin nga akuzat e padrejta" te anetareve te shoqerise civile.


  koha jone
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,609
  Zbardhen pyetje-pėrgjigjet nė Kongresin Amerikan

  SHBA: Shqipėria, gjendja mė keq sesa e dinim


  --------------------------------------------------------------------------------  Shqiptarėt e ftuar nė seancėn dėgjimore tė Komitetit tė Helsinkit tė Kongresit amerikan, nuk kanė vlerėsuar asnjė arritje pėr Shqipėrinė, por thjesht, kanė evidentuar negativitetin e saj. Puna ka arritur deri aty sa kongresmenėt tė shqetėsohen pėr kėta njerėz kur ata tė vijnė nė Shqipėri, duke na krahasuar, gati me regjimet diktatoriale, ku ndalohet fjala e lirė. Informacioni i mėposhtėm ėshtė marrė nė WWW.CSCE.GOV.

  Wolf: Nėse mund tė na thoni nga vjen trafiku i njerėzve dhe ku shkon? Kush ėshtė i pėrfshirė? Dhe ēfarė mendoni ju pėr trafikun e drogės: nga vjen ku shkon dhe kush ėshtė i pėrfshirė?
  Lipponen: Trafiku i qenieve njerėzore vazhdon akoma dhe ėshtė duke fituar metoda mė tė sofistikuara. Sė pari, vizat tregtare janė shumė tė pėrdorshme pėr shqiptarėt qė tė lėvizin nga vendi i tyre. Rrugėt tradicionale tė detit janė bllokuar, kėshtu trafiku tani zhvillohet nėpėrmjet pikave tė kalimit kufitar. Trafikantėt kanė zgjeruar aktivitetet e tyre nė tė gjithė Evropėn dhe duket se kanė fituar mbeshtetje edhe nė US. Ata po rekrutojnė njerėz nga Moldavia, Ukraina dhe tė gjitha pjesėt e tjera tė BS. Nga vjen droga, e pėrmenda edhe mė parė qė rruga mė e madhe ėshtė nėpėrmjet Turqisė dhe mjaft droga vijnė nga Afganistani. Kohėt e fundit, Shqipėria ėshtė bėrė gjithashtu njė prodhues droge, vecanėrisht kanabis. Rrugėt janė tradicionale. Ato nuk janė vetėm nė duart e shqiptarėve, por nė duart e krimit tė organizuar ndėrkombėtar. Ata duket se po punojnė mirė edhe pse ka njė kohė tė gjatė qė konfiskimi i shumave tė drogės sė kapur kėto kohė ėshtė rritur.

  Wolf: Ēfarė duhet tė bėjė qeveria shqiptare qė tė ndihmojė popullin por edhe tu demostrojė vendeve tė BE dhe US qė ata janė seriozė nė ndryshimet e mėdha me vėmendje drejt korrupsionit dhe gjėrave tė tilla?
  Lipponen: Unė pėrmenda vetėm zgjedhjet, por gjithashtu duhet ti referohem transparencės sė shoqėrise dhe transparencės sė Administratės Publike. Forcimi i ligjit ėshtė e vetmja rrugė pėr tė sjellė kėto ndryshime ndryshe nga regjimi i kaluar.

  Wolf: Nė vitet e fundit, nė tre vitet e fundit, gjėrat janė pėrmirėsuar apo janė pėrkeqėsuar?
  Lipponen: Ka pėrmirėsime. Njerėzit kanė mėsuar tė pėrdorin disa standarte, gjithmonė e mė tepėr mbėshtetje pėr shėrbimet ndaj njerėzve, tė ngarkuar nė kontrollin e sjelles sė nėnpunėsve civilė dhe administratės publike. Por sjella e institucioneve publike ėshtė nė mėnyrė ekstreme e mbyllur. Eshtė shumė e vėshtirė tė marrėsh njė informacion bazė gjė qė ėshtė normale jashtė institucioneve.

  Wolf: Kush ka mė shumė impakt nė Shqipėri: BE apo USA? Kė dėgjojnė mė shumė ata?
  Lipponen: Shqiptarėt i dėgjojnė tė gjithė. Ata duket se kanė sensibilitet pėr integrimin nė BE dhe shumė angazhime me USA. Kėshtu ata diskutojnė dhe dėgjojnė. Eshtė njė tjetėr gjė se si ata i implementojnė.

  Smith: Cila ėshtė pikėpamja juaj mbi trajtimin policor mbi tė ndaluarit apo tė arrestuarit nė Shqipėri?
  Lipponen: Policia ka bėrė progres gjatė viteve tė kaluara, por abuzimi i policisė ėshtė akoma njė ndėr problemet mė tė mėdha. Paraburgimi ėshtė ndoshta njė nga problemet mė tė mėdha sot, ashtu sikurse problemi i tė drejtave tė njeriut nė Shqipėri. Kushtet pėr tė paraburgosurit janė johumanitare. Mė sė shumti ėshtė njė ēėshtje burimesh. Do tė ketė disa progrese nė tė ardhmen. Ka plane pėr ndėrtimin e qendrave tė reja dhe gjithashtu pėr kalimin e paraburgimit nga policia te Ministria e Drejtėsisė e cila pritet tė sjellė njė ndryshim nė kėtė gjė.
  Wolf: Shqiptarėt janė njerėz punėtore. Kur vijnė nė US ata ia dalin shumė mirė. Ia dalin shumė mirė nė Itali dhe vende tė tjera. Kur ju krahasoni Shqipėrinė me Poloninė apo Hungarinė, kur ra miri dhe u kthye liria, pse mendoni se Shqipėria ka mbetur mė pas se psh Polonia, Hungaria apo edhe Rumania? Eshtė pėr shkak tė lidershipit? Ose ndoshta ndrydhja ėshtė kaq e fortė dhe e thellė dhe e ngulitur qė do tė duhet kohė? Ēfarė mendoni kur disa vende tė ish-bllokut kanė ecur mė shpejt, dhe tė tjerė ndoshta si Shqipėria nuk kanė shkuar shumė larg? Keni njė opinion personal? Eshtė pėr shkak tė lidershipit? Kush ėshtė arsyeja e kėsaj gjendjeje?
  Lipponen: Nuk do tė dėshiroja tė fajėsoja lidershipin
  Wolf: Ju do tė dėshironit apo nuk do tė dėshironit?
  Lipponen: Nuk do tė dėshiroja.
  Wolf: ju nuk do tė dėshironit.
  Lipponen: Unė besoj se ka edhe arsye natyrore. Qė tė dyja Polonia e Hungaria kanė pasur insittucione tė vėrteta demokratike. Institucionet dhe infrastruktura e tyre, sistemi i tyre i edukimit, ka qenė mė i fortė dhe ata kanė pasur njė traditė tė vėrtetė. Shqipėria ėshtė ende njė vend nė tranzicion i krahasuar me kėto vende. Unė pėrmenda GDP e ulėt. Kėto vende, edhe pse me standart modest jetese, me rritjen e tyre ekonomike ato rriten gjithmonė. Edhe Shqipėria ka rritje ekonomike 6%. Kėshtu, pika nisėse ėshtė komplet e ndryshme nisur nga eksperienca ime.
  Wolf: Unė e di qė ėshtė bėrė progres. Kam qenė atje disa vjet mė parė, dhe pasi e pashė vitin e kaluar dhe e krahasova me mė parė, ėshtė bėrė shumė progress. Unė e kuptoj kėtė. Mund ta shikoni kėtė nė ndėrtesat dhe nė gjerat qė po zėnė vend. Tirana ėshtė njė qytet nė lėvizje. Por Shqiptarėt kanė vuajtur mė shumė sesa nė vendet e tjera. Unė do tė doja pse. Nuk ėshtė vetėm vendndodhja. Nuk janė mundėsitė sepse shqiptarėt janė tė aftė si tė tjerėt. Ju mendoni se ata kanė nisur thjesht pas tė tjerėve. Ky ėshtė pak a shumė argumenti juaj.

  Lipponen: definitivisht
  (Vazhduan diskutimet Pano, Veliaj, Spahiu, Mediu dhe Selami)
  Smith: Kam disa pyetje pėrsa i pėrket korrupsionit njė ēėshtje qė u prek mjaft gjatė kėtij paneli…Korrupsioni ėshtė njė kėrcėnim pėr tė gjithė, nėse ju keni zyrtarė tė korruptuar. Dua tė nėnvizoj se Freedom House nė raportin e saj tė fundit theksonte dhe do tė dėshiroja tju pyesja nėse ndonjė prej jush mund tė pėrgjigjej, sidoqė emėrimet e ministrave nga kryeministri Nano tė cilėt mund tė jenė akuzuar pėr korrupsion dhe lidhje me krimin e organizuar jo mė shumė sesa dy vite mė parė, duket mė pak e mundur qė lufta ndaj korrupsionit, monopoleve dhe krimit tė organizuar do tė fitojė. Ka qenė pėrshtypja ime gjithmonė qė politikat personale tė njėjta si shpenzimi i parave, apo ēdo gjė tjetėr qė keni gjetur, tė bėjė qė reformat tė shkojnė drejt promovimit. Nėse njerėzit qė janė gatekeepers (roje, portier) janė jo nė nivelin e duhur, si mundet qė progresi, transparenca e qeverisja e mirė tė ecin mė tej? Dėshiron ndonjė prej jush tė prekė kėtė pėr njerėzit qė janė nė pozicionin e "portierit" apo nė poste ministrore? Po Profesor Pano.
  Prof Pano: Po. Ka pasur lėvizje tė shpeshta nė kėto pozicione tė rojeve si posti i prokurorit tė pėrgjithshėm, shėrbimi informues i shtetit. Shumė nga kėto ndryshime, sigurisht kanė ardhur nga presioni politik, ose sepse kėta individė nuk kanė mundur tė ruajnė pastėrtinė e figurės sė tyre. Disa prej kėtyre njerėzve janė nėn presion shumė tė madh. Njė nga problemet nė Shqipėri ėshtė qė lidershipi politik jo gjithmonė ka dhėnė njė shembull tė mirė pėr njerėzit nė ruajtjne e ligjit. Ne kemi shumė ligje qė janė bėrė, shumė reforma, sidmos nė pesė vitet e fundit. Problemi ėshtė nė implementimin e kėtyre reformave. Shpeshherė ėshtė prej presionit politik nė qarqe tė larta qeveritare. Mund tė evidentoj se njė nga ligjet qė ka kaluar mė sė fundi, ligji pėr deklarimin e pasurise se zyrtareve te larte, ishte nė implementimin e vet, mė pak se i suksesshėm. Ne kemi mjaft liderė politikė, mjaft politikanė i kishin lėnė pas dore deklarimin e tė mirave tė tyre. Shumė njerėz qeshėn me kėto raportime tė cilat u publikuan. Ato ishin burim diskutimi nė shtyp dhe do tė thoja "pėrqeshje" ndėrmjet njerėzve sepse i bėri ata shumė cinikė ashtu sikurse gjithė procesin. Kėshtu qė ka njė problem tė qartė nė implementimin e disa reformave…Ka njė problem qė do tė ketė vėshtirėsi pėr tu zgjidhur. Duhen disa ndryshime sjelljesh. Njė nga faktorėt qė duket ėshtė ngritja e tė mirave kriminale qė janė mbledhur ashtu sikurse kėta njerėz kanė mbledhur para tė jashtėligjshme dhe fillojnė tė lėvizin nė zona jo legjitime biznesi ashtu sikurse ata vetė bėhen tė fuqishėm. Kjo ėshtė e vėrtetė edhe nė shoqėri si tonat. Me tė mira, ju merrni pushtet, dhe kjo e bėn situatėn tė vėshtirė pėr shqipėrinė, por ėshtė njė problem qė duhet adresuar. Besoj se do tė ketė lėvizje nė tė ardhmen e afėrt, vecanėrisht me iniciativat e reja qė qeveria deklaroi nė javėn e kaluar.

  Smith: Zoti Veliaj?
  Veliaj: Prof. Pano i pėrmendi por do tė shtoja dicka. Kohėt e fundit kishte njė process nė Shqipėri. Po pėrdor njė shembull pėr tė ilustruar cėshtjen. Kishte njė ēėshtje ku kryeministri thėrriti nė gjyq njė botues tė njė gazete. Gazeta thjesht kishte kopjuar njė dokument me anė tė tė cilit kryeministri shpėrblente veten e vet me pesė rroga. Tani sesi kjo ėshtė shpifje unė nuk e di, por unė mund tė imagjinoj qė presioni mbi tė cilin u vu gjykatėsi nė cėshtje i cili do tė duhet ta drejtojė atė nė mėnyrė tė paanshme. Kėshtu pika qė doja tė demostroja ėshtė qė mekanizmat janė nėn presion direct nga lart poshtė nga njerėzit qė janė nė lojė. Ju nuk mund tė prisni qė njė ministėr tė luftojė korrupsionin , si psh, ministri i bujqėsisė, kur ai ėshtė importuesi mė i madh i ushqimeve agroushqimore nė vend. Ju nuk mund tė ftoni njerėzit tė luftojnė korrupsionin nė industrinė e telekomit nėse njerėzit qė drejtojnė ministrinė janė ndėr tė tjera pronarėt e konkurentit mė tė madh. Kėshtu nė shumė sense, ndonjėherė mendon se si jeton Soprano nė realitet, ku konfikti i interesave dhe familja, privatizimet, bėhen pėrpara syve tė tu. Merrni njė 9-vjecar nė shqipėri dhe do tju tregojė se kush ka marrė cfarė, dhe mėnyrat sesi e ka pėrfituar. Kjo ėshtė ēėshtja qė tė nervozon… Nuk kam idenė se kur ka qenė hera e fundit kur njė funksionar i zgjedhur nė Shqipėri ka pasur kohė tė vijė e tė shpjegojė, jo domosdoshmėrisht elektoratit tė tyre, por njerėzve tė Shqipėrisė, cfarė mendojnė pėr kėto ēėshtje, pėrse pėrparojnė nė kėtė sens, pėrse marrin para nga kėta njerėz qė janė qartėsisht tė njohur se janė nė qarqet e krimit tė organizuar. Paranoja qė kemi tani tė gjithė ėshtė se krimi nuk po interesohet vetėm pėr politikėn. Krimi po bėhet politik. Kėta njerėz tani ulen nė Kuvend. Kėta janė njerėz qė me tu kthyer nė shtėpi, dėrgojnė kėrcėnimet drejt gjykatave dhe vazhdon kėshtu. Kur ėshtė nė kėtė nivel tė ngritur ēėshtja dhe modeli dhe roli janė nė kėtė fazė kjo transoformohet nė njė tendencė tė mentalitetit. Atėherė duhet tė paguani natyrisht policinė ēdo herė qė kaloni semaforin e kuq, ku paguhet njė dhuratė sa pėr njė ekspres. Natyrisht duhet tė paguhen mėsuesit pėr tė kaluar edhe njė nivel. Duhet tė paguhet mjeku. Nė njė mėnyrė qė mė pas bėhet mėnyrė jetese. Pėr tė qenė i sinqertė, tė bėhet papritur sikur ke ardhur nga hėna…
  Mediu: Shkurt pėr tju sjellė nė vėmendje disa fakte korrupsioni. Nė dy vitet e fundit ne kemi ndryshuar 6 drejtorė tė pėrgjithshėm doganash qė ėshtė qartėsisht njė pozicion sinjifikant pėr qeverinė sesi mund tė hyhet nė Pazar me disa institucione nė mėnyrė qė tė gjenden rrugėt pėr tė bėrė disa para pėr mirėqėnien e tyre. Dy ministra tė emėruar aktualisht janė akuzuar nga kryeministri se kanė qenė tė pėrfshirė nė duzina cėshtje korrupsioni vetėm dy vite mė parė dhe pėr kėtė, qeveria Meta u largua atėherė. Ne filluam si opozitė tė punonim me komisione hetimore nė parlament nė mėnyrė qė tė merrnim vesh se cpo ndodhte me korrupsionin dhe tė arrinim tė mundėsonim funksionimin e gjyqėsorit.

  Vazhdon
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,609
  NE sollėm nė vėmendjen e publikut por edhe tė disa institucioneven disa cėshtje, si telekomi, ku ka miliona dollarė tė pėrfshirė nė korrupsion nga njerėzit qeveritarė dhe asnjė reagim nga sistemi gjyqėsor. Nė kėndvėshtrimin tim kjo ndodh sepse sistemi gjyqėsor kontrollohet politikisht. Qeveria ka disa pushtete, por ata nuk duan tia dinė pėr gjyqėsorin. Njė nga shembujt e qartė ėshtė se kryeministri Nano u akuzua se fatkeqėsisht ėshtė pėrfshirė nė vdekjen e njė qytetari, nė njė aksident tragjik. Kur u thirr pėr tė dėshmuar nė gjyq pėr tė parė se si kishte ndodhur kjo, ne u pėrpoqėm si opozitė tė ngrinim njė komision nė parlament pėr kėtė ēėshtje dhe ai refuzoi. Kėshtu, ne nuk kemi asnjė mundėsi tjetėr qė tė marrim vesh se ēka ndodhur me kėtė qytetar. Gjithashtu tragjedia e 9 janarit, ku 21 njerėz vdiqėn sepse kėrkonin njė tė ardhme mė tė mirė nė njė vend tjetėr, dhe ishte njė vdekje tragjike pėr ta. Ne u pėrpoqėm tė ngrinim njė komitet investigative nė Parlament dhe qeveria e Nanos dhe mazhoranca nė Kuvend refuzuan edhe hetimin e kėsaj ēėshtjeje. Ashtu sikurse u pėrmend nga zoti Veliaj, oficerė tė policisė me lidhje direkte me qeverinė ishin tė pėrfshirė nė kėtė trafik, por asnjė nga ata qė kishte lidhje me qeverinė nuk doli para drejtėsisė.
  Spahiu: Disa pika pėr tė qartėsuar panoramėn korrupsionin dhe kėndvėshtrime tė ndryshme nga organizatat ndėrkombėtare, shoqėria civile e qeveria shqiptare.Ka standarte tė ndryshme dhe panorama tė ndryshme pėr komentet nė sektorė tė ndryshėm. Mendoj se Shqipėria ėshtė nėn presionin e BE pėr tė kaluar dhe pėrmirėsuar kuadrin juridik. Kjo ėshtė njė nga standartet nė procesin e SA e Shqipėrisė nė pritje pėr anėtarėsim nė BE. Nė kėtė sens, ndonjėherė qeveria shqiptare duke e konsideruar kėtė nė publik si njė kėrkesė pėr pėrmbushjen e kuadrit ligjor, kalon qindra e mijra ligje nė parlament. Po ne kemi njė standart tė ndryshėm si shoqėri civile. Ne monitorojmė procesin e inplementimit dhe e konsiderojmė kėtė si njė ndėr ēėshtjet kryesore pėr forcimin e ligjit nė Shqipėri. Dua tju jap njė shembull: vitin e kaluar ka 5000 vendime nga gjykatat. Ato janė injoruar dhe nuk janė ekzekutuar nga administata publike. A mund tė imagjinoni qė kėta qindra njerėz janė duke pritur nė rradhė nė dyert e gjykatave, duke humbur kohėn pėr disa vite me rradhė dhe pas disa viteve me rradhė ata fitojnė cėshtjen dhe kjo ėshtė njė copė letėr, sepse pushteti ekzekutiv e injoron vendimin gjyqėsor. Nė tė njėjtėn kohė kjo ėshtė nė shkelje tė tė drejtave tė njeriut dhe pėr interesin e publikut gjithashtu.
  Smith: …Dua tė bėj njė koment nė dritėn e deklaratave tė forta qė ju bėtė pėr ēėshtjet e korrupsionit. Ashtu sikurse e dini, kur flitet pėr ēėshtjet e trafikimit, Shqipėria ėshtė nga kėndvėshtrimi i USA, nė grupin e dytė tė vendeve. Ka probleme serioze nė trafikun e qenieve njerėzore, veēanėrisht pėr prostitucionin e forcuar, por po bėn sforco pėr tė zbatuar ligjin dhe pėr tė mbajtur nėn kontroll. Njė nga shqetėsimet qė unė kam ėshtė ky zyrtar i korruptuar dhe mundėsia pėr mė shumė vjedhje qė promovojnė viktimat e trafikut dhe qė nxjerrin para nga ky abuzim dhe qė mund tė fshihet, dhe nėse laku i forcimit tė ligjit, ashtu sikurse ju e vutė nė dukje dhe nėse laku i mundėsive tė hetimit qė ėshtė real dhe transparent, mė duket se mund tė fshihet mirė. Incidenti i 9 janarit qė ju pėrmendėt mė sjell ndėrmend sesa instanca tė tjera, nė bashkėpunim me zyrtarėt qeveritarė, policinė dhe mė lart akoma janė atje. Si pasojė e kėtij dėgjimi, planifikoj, dhe komisioni do tė shkojė edhe mė tutje, nėse vendosja nė grupin e dytė tė vendeve ėshtė korrekte. Kemi njė listė vigjilence qė e kemi vendosur tek njė ligj tė vitit 2003 qė e vendos njė vend kur ai thotė, dhe qė e shohim me shumė vėmendje, qė do tė thotė se ku qėndron Shqipėria dhe sidomos nisur nga disa ēėshtje qė u trajtuan edhe kėtu, ashtu sikurse e thashė, mendoj se e eleminojnė atė ēėshtje. Kjo ėshtė ajo ēka ne duhet tė bėjmė pas ndjekjes sė kėtij Hearing, nė mėnyrė qė gratė shqiptare dhe ēdo grua tjetėr qė tranzitohet nėpėrmjet shqipėrisė tė mos vuajė kėtė gjė tė shėmtuar.
  Engel: …Dua tė shpreh disa nga shqetėsimet e mia pėr korrupsionin dhe zgjedhjet dhe sa tė rėndėsishme janė kėto. Mendoj se ne kemi nevojė tė shohim qė Shqipėria tė bėjė progress tė dukshėm, por duket se akoma ka njė rrugė tė gjatė. Ashtu sikurse e kam thėnė edhe mė parė, unė nuk njoh njerėz nė botė qė janė mė pro-amerikanė sesa shqiptarėt. Kėshtu qė mendoj se me monitorimin tonė dhe punėn tonė me njerėzit nė Shqipėri ne do ti lėvizim ata mė tej drejt rrugės sė demokracisė.
  Cardin: Eshtė shumė interesante qė ēdokush nė kėtė panel foli pėr korrupsionin nė Shqipėri. Drejtuesi e pėrmendi atė si temėn kryesore. Komiteti qė unė drejtoj nė Asamblenė Parlamentare tė OSBE, komiteti i dytė e ka bėrė kėtė principin e vet kryesor. Ne pamė se ēndodhi nė Mastrit me mbledhjet ministeriale dhe zbuluam qė ata gjithashtu nėnvizuan rėndėsinė e luftės ndaj korrupsionit dhe promovimit tė transparencės nė ēdo vend tė OSBE. Eshtė e qartė se Shqipėria qė ka rėnė dakord me kėto angazhime, nuk i ka mbajtur ato. Ndėr tė tjera ėshtė e pakuptueshme qė nėse njė person ka konflikt interesash, ky person do tė influencohet nga konflikti i interesave, kemi tė drejtėn tė presim qė Shqipėria tė kalojė ligjet qė ndalojnė kėto tipe konfliktesh interesash, tė ketė shtrėngim nė mėnyrė qė ligji tė zbatohet. Unė mendoj se duhet tė fillohet nga lidershipi politik dhe ne jemi tė zhgėnjyer qė nuk po bėhet progres. Gjithashtu, ka njė pėrgjegjėsi ndėrmjet njerezve nė Shqipėri qė duhet tė kėrkojnė nga zyrtarėt publikė njė kulturė tė ndryshme tė ekzistuari. Mė duket se ka ende pėr tė bėrė nė kėtė fushė.
  Wolf: You djema mė ngjasoni mua me Havels dhe Lech Valesas me njė problem tė ndryshėm nga komunizmi, atė tė korrupsionit… Unė dua tju falenderoj tė gjithėve ju. Duhet shumė kurajo pėr tė bėrė kėtė qė ju bėtė. Shqiptarėt janė njerėz tė mirė. Ata janė vėrtet. Unė njoh shqiptarė. Unė kam qenė nė Kukės kur u bombardua Kosova Shqiptarėt hapėn dyert dhe morėn njerėzit nė shtėpitė e tyre dhe bėnė shumė gjėra tė mira. Por pėr kėtė cėshtjen e korrupsionit, do tė kthehem pas nė atė qė tha zoti Pano. Dua ta nėnvizoj atė. Shpresoj qė kjo tė thuhet nė median shqiptare. Shpresoj qė media ta pasqyrojė kėtė hearing dhe tė shohė kurajon e ju tė pesve… Por kur Shqipėria po i afrohet 2005, ėshtė e dukshme qė politika si zakonisht ėshtė njė luks qė vendi nuk mund tia lejojė mė vetes. Ky budallallėk ka vėnė njė tullė tė rėndė nė vendin tuaj. Ka errėsuar imazhin ndėrkombėtar tė Shqipėrisė. Dėshtimi i provės sė 2005 do tė errėsojė shancet e misionit actual pėr NATO e BE. Sigurisht professor ju keni tė drejtė. Ata nuk do tė hyjnė nė NATO, nuk mund tė flasim pėr BE, por pėr NATO, me kėto probleme tė korrupsionit. Nė tė kundėrt, do tė ketė efekte nė stabilitetin e brendshėm tė vendit, duke vėshtirėsuar progresin ekonomik dhe shkėndijėzimin e trazirave sociale. Me kėto ngjarje, Shqipėria mund tė shikohet si njė vend i pastabilizuar dhe njė partner jo i besueshėm me fqinjėt ballkanik dhe rrezikon pėrjashtimin nga njė varg iniciativash rajonale. Njė Shqipėri e pastabilizuar do tė shėrbente si njė model negativ pėr Kosovėn dhe shqiptarėt nė Maqedoni, kėshtu, sikurse tha dhe profesori, rreziqet nė Shqipėri pėr 2005 janė tė larta dhe ato tė liderve tė tyre qė dėshtojnė nė marrjen e pėrgjegjėsive nė sigurimin e suksesit tė zgjedhjeve do tė mbahen nė konsideratė nga shqiptarėt dhe komuniteti ndėrkombėtar. Unė e vlerėsoj kurajon me tė cilėn dėshmuat ju. Eshtė e lehtė tė thuash dicka por pa qenė nė rajon. Tre prej jush do tė kthehen pas. Mė lejoni tė them se do tė lidhemi me ambasadėn amerikane qė tė sigurohemi qė secili prej jush qė foli kėtu tė frikėsohet nė ndonjė mėnyrė…Nėse ndonjėri prej jush do tė frikėsohet nė ndonjė mėnyrė ju do tė na vini nė dijeni. Angazhimi ynė ėshtė tė shohim qė ju mund tė ndryshoni problemin e korrupsionit nė vend dhe ju do tė jeni tė aftė pėr Millennium Account; ju do tė zgjidheni pėr Millennium Account. Do tė ketė edhe asistenca tė tjera nė Shqipėri sepse ne cmojmė faktin qė ju qėndruat me ne nė Irak. Shqiptarėt janė njerėz tė mirė dhe miq tė SHBA. Nėse ju ndryshoni dhe zgjedhjet e 2005 bėhen tė mira, problemi i korrupsionit do tė kihet nė vėmendje, angazhimi ynė do tė jetė qė ne do tju ndihmojmė ju ekonomikisht, politikisht dhe nė rrugė tė tjera…
  Marrė me shkurtime nga botimi zyrtar i Komitetit tė Helsinkit tė Kongresit Amerikan


  TARIFA

  - Zgjedhjet 2005, tė gjithė janė angazhuar pėr kėtė proces
  - Demokracia e ka shtėpinė nė Shqipėri, por korrupsioni jo
  - Prioriteti kryesor i qeverisė ėshtė lufta kundėr korrupsionit
  - Pėr trafikun e qenieve njerėzore, raportet ndėrkombėtare thonė se ai ėshtė i ulėt
  - Ne kemi rritje ekonomike 6 % nė vendin tonė


  PANO

  - Ka ndryshime positive, psh privatizimet pothuajse janė plotėsuar
  - Nė Shqipėri qė prej 14 vjetėsh ėshtė e njėjta klasė politike e kjo nuk ėshtė positive
  - Zgjedhjet, ka probleme me sistemin politik nė vend
  - Ndėrsa shqipėria i afrohet 2005, politika ėshtė njė luks qė vendi nuk mund ta suportojė
  - Nė Shqipėri ėshtė bėrė progress, por duhet tė ngjitemi nė njė shkallė mė lart


  VELIAJ

  - Zgjedhjet e kaluara njė dėshtim total pėr shkak tė inteferencave nė process
  - Nė parlament ka raste kur vendimi bie nė kundėrshtim me dėshirat e popullit si rasti i rezolutės came
  - Nė ēėshtjet e trafikut, ka zyrtarė qė janė tė pėrfshirė
  - Operacionet e policisė kundėr krimit tė organizuar dėshtojnė pėr shkak tė rrjedhjes sė informacionit
  - Media dhe shoqėria civile persekutohen kur bėjnė protesta civile


  SPAHIU

  - Ka legjislacion, por Shqipėria mbetet njė vend ku ende trafikohet drogė e qenie njerėzore.
  - Industria e ndėrtimit po bėn bum nė Shqipėri, por investohet mė sė shumti nga para tė zyrtarėve tė korruptuar dhe pastrim parash
  - Formalisht Shqipėria ka kryeministrin mė tė varfėr me njė benz qė kushton 150 mijė USD


  MEDIU

  - Procesi i SA me BE ecėn shumė ngadalė dhe gjyqėsori ėshtė larg tė qenit i pavarur
  - Ka biznese ilegale qeveritare dhe kontroll tė qeveritarėve mbi monopolet
  - Shqipėria nuk ka zgjedhje tė lira e tė ndershme 7 vitet e fundit
  - Zyrtarė tė korruptuar dhe krimi i organizuar janė tė lidhur me qeverinė
  - Nano nuk ka dėshirė pėr zgjedhje tė lira dhe tė ndershme


  SELAMI

  - Zgjedhjet e lira dhe tė ndershme janė kėrkesa minimale pėr funksionimin e demokracisė
  - Duhet qė dy partitė e mėdha tė bien nė consensus pėr zgjedhjet
  - Sikurse u pėrmend, korrupsioni I zyrtarėve ėshtė bėrė njė shqetėsim
  - Opozita duhet tė ketė alternativa tė qarta pėr zgjedhėsit
  - Mazhoranca dhe opozita duhet tė punojnė pėr forcimin e institucioneve.

  Gazeta shqiptare
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 16. #16
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Keta jane terezi ne vete, la nam ky komision duke share vendlindjen, edhe sic bejne keta ne sy te publikut nuk behet. Akuzohen te gjithe per vjedhje qysh nga intelektuale e deri tek plerat qe po qeversin vendin. Nuk di te qesh a te qaj kur shof akoma fytyra te tipit Eduart Selami qe ishin nder te paret qe donin te aplikonin cfare po ben Nano sot ne Shtet, pra kryeter partie dhe kryeminister. Edhe nese Selami pati ndonje perplasje me Berishen qe thjesht per me shume pushtet dhe azgje me shume.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 17. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,104
  Postimet nė Bllog
  15
  Pėrfaqėsuesi i pėrhershėm i SHBA nė OSBE tha se zgjedhjet e 2005 janė testi i fundit pėr integrimin euroatlantik

  Ambasadori i SHBA nė OSBE: Zgjedhjet, shansi juaj i fundit


  N.Perndoj

  TIRANĖ- Ecuria e integrimit tė Shqipėrisė nė Bashkimin Europian do tė vendoset vetėm vitin e ardhshėm, ku nė Shqipėri do tė zhvillohen zgjedhjet parlamentare. Mesazhi vjen direkt nga SHBA. “Zgjedhjet parlamentare tė vitit 2005 janė vendimtare pėr integrimin e Shqipėrisė nė strukturat euroatlantike”. Kėshtu ėshtė shprehur dje ambasadori i SHBA-sė pranė OSBE nė Vjenė, Stephen Minikes, gjatė njė takimi tė zhvilluar me kryetarin e Partisė Demokratike, Sali Berisha. Ambasadori Minikes theksoi se qeveria shqiptare duhet tė tregojė vėmendje tė veēantė pėr zgjedhjet e ardhshme parlamentare pasi, sipas tij, “ato janė testi i fundit pėr integrimin e vendit nė NATO dhe Bashkimin Europian”. “Zgjedhjet e vitit 2005 duhet tė jenė tė lira e transparente, pasi vetėm pėrmes realizimit tė njė procesi zgjedhor tė drejtė shqiptarėt mund tė bėhen protagonistėt kryesorė pėr tė vendosur tė ardhmen e vendit tė tyre. Qėllimi ishte tė vinim kėtu dhe t’i pohonim krerėve tė politikės suaj rėndėsinė e zgjedhjeve tė ardhshme 2005, qė ato tė jenė tė lira, transparente dhe t’u lihet njerėzve tė flasin e tė zgjedhin njerėz tė besueshem dhe tė ndershėm”, -tha Minikes gjatė njė prononcimi pėr mediat. Ndėrsa kryetari i PD-sė, Sali Berisha deklaroi se “vetėm me realizimin e njė procesi zgjedhor tė rregullt e jo tė manipuluar, vendi ynė mund tė fitojė mbėshtetjen e SHBA-sė”. Berisha bėri tė ditur gjithashtu se gjatė takimit, ambasadori i SHBA-sė nė OSBE, Minikes ėshtė shprehur se zgjedhjet e ardhshme janė jetike pėr integrimin e Shqipėrisė nė NATO dhe nė Bashkimin Europian. Sipas Berishės, ēėshtja e zgjedhjeve kishte gjetur mirėkuptimin e plotė tė demokratėve, tė cilėt siguruan rolin e tyre pėr rritjen e besueshmėrisė nė votime. “Ambasadori mė siguroi mua se pėr qeverinė e presidentit Bush zgjedhjet e lira nė Shqipėri janė testi i fundit pėr legjitimitetin e qeverisė dhe se janė jetike pėr integrimin e vendit nė NATO dhe nė Bashkimin Euopian”.
  Islami
  Pėrfaqėsuesi i pėrhershėm i SHBA-sė nė OSBE, Vjenė, ambasadori Stephen Minikes, zhvilloi dje njė takim edhe me ministrin e Jashtėm, Kastriot Islami, ndėrsa tė dielėn ai ka pasur njė darkė pune nė Durrės me kryeministrin Nano . “Qeveria shqiptare nuk ka standarde dyfishe pėr veprimin e moderuar rajonal dhe luftėn kundėr krimit tė organizuar, por kjo e fundit, duke qenė mė komplekse dhe me natyrė transnacionale kėrkon bashkėpunim dhe asistencė ndėrkombėtare pėr tė cilėn ne jemi tė hapur. Mė tej ai theksoi se realizimi i zgjedhjeve nė standardet e kėrkuara do tė jetė njė arritje dhe progres nė rrugėn e integrimit euro-atlantik tė Shqipėrisė dhe se SHBA dėshiron tė jenė pjesė e atyre qė e ndryshojnė Shqipėrinė”, -thuhet nė njoftimin pėr shtyp tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme.
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 18. #18
  plaē te preft Maska e PLaku-i-Detit
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  175
  [QUOTE=Albo]Paradokset e politikes shqiptare

  Paradoksi me i madh i imi eshte titulli i ketij artikulli. Duhet ta titulloja "Paradokset e politikes shqiptare", apo duhet ta titulloja "Paradokset e jetes shqiptare". A mund te barazohet jeta me politiken? Sigurisht qe jo, por per ata qe nuk kane nje jete, mendimi se merren me politike eshte ngushellimi i vetem. Dhe shqiptaret ashtu sic u ushqyen per 50 vjet qe e kishin barkun bosh e gojen plot me parrullat dhe mesimet e Partise, edhe ne keto 13 vjet trazicion qe kane ikur jane perseri me barkun bosh e gojen plot. Propaganda politike shqiptareve nuk u ka munguar, packa se puna dhe aspirata per nje jete me te mire ne ate vend jane tashme nje iluzion. Vete jeta shqiptare ose ajo qe na pelqen ta quajme "realiteti shqiptar" eshte nje labirinth i pafund paradoksesh qe mund ti shikosh vetem nga larg e jo kur je skllav i atij realiteti. Dhe une jam larg, shume larg atij realiteti si ne hapesire edhe ne kohe. Nuk mundem ta prek ate por i shoh fare qarte dimensionet e frikshme te jetes paradoksale shqiptare.


  Paradoksi #1 Te presesh nga e shkuara qe te ndertoje te ardhmen

  Hidhini nje sy se kush drejton institucionet e vendit dhe e perbashketa e tyre eshte se te gjithe pa perjashtim, qe nga presidenti e deri tek deputeti jane produkte te se shkuares. Ata jane lindur nen komunizem, jane rritur dhe thinjur ne te. Vetem ne kohen e thinjave, keta breza u duhej te mesonin rregullat e lojes se re, demokracise. Bejini pyetjen tjeter vetes: Sa prej tyre jane edukuar ne shoqeri demokratike? Ju siguroj qe do te gjeni shume qe kane mbaruar ne Moske apo Evropen Lindore, ashtu sic do te gjeni plot qe kane mbaruar shkollen e partise. Ju ka shkuar ndonjehere nder mend se si mund te presesh nga kjo kategori njerezish qe nuk e njohin demokracine te ndertojne nje shoqeri demokratike? Sa prej tyre kane punuar e jetuar ne Perendim, duke u njohur nga afer se si funksionojne shoqerite demokratike? Ju siguroj une qe asnje. Te gjithe kane shkuar me specializime, bursa pasuniversitare te paguara nga ambasadat e huaja ne vend si shperblim per sherbimin e tyre, por askush nga klasa politike shqiptare nuk eshte perballur me veshtiresite e jetes qe perballen 1 milion shqiptare ne Perendim. Mos u cudisni atehere kur nje lider si Fatos Nano, nuk ka arritur qe te mbylli me sukses asnje mandat si kryeminister i vendit, edhe pse eshte emeruar kryeminister 6 here ne 14 vjet. Vetem ne Shqiperi nje deshtak i permasave universale si Nano arrin jo vetem te rizgjidhet kryeminister por te vazhdoje te jete lider i partise ne pushtet. Merite e Nanos apo injorance e elektoratit shqiptar?! Po te pyesesh nje "analist" te shtypit shqiptar, apo nje shqiptar qe jeton ne Shqiperi do te thote qe eshte "merite e Nanos". Nese me pyet mua apo nje amerikan te thjeshte, do tu thote se kush jane ata budallenj qe rizgjedhin nje njeri qe ka deshtuar plot 5 here me pare. Ndryshimi midis budallait dhe te zgjuarit eshte pikerisht fakti se i zgjuari nxjerr mesime nga gabimet e tij, budallai i perserit ato.  Albo te pergezoj keto qe ke thene me larte jane realiteti.
  sidomos tek paradoksi Paradoksi #1 Te presesh nga e shkuara qe te ndertoje te ardhmen eshte me me vend.
  -Shqiperia eshte e etur per nje udheheqje te sinqerte.
  -Ne Shqiperia po s'hapen rrugen filizave qe jane vertet filiza per Shqiperine nuk ka ku del me pleqt komunista se kane konceptin e nje hapesire demokratike ata.Jetojne akoma mbi fjalen demokraci po brenda saj valon komunizm.

  Me Respekt.
  " not yet "

 19. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,104
  Postimet nė Bllog
  15
  Ambasadori i Komisionit Evropian, Lutz Salzman, rikthen “ultimatumin” e BE-sė pėr procesin zgjedhor

  Zgjedhje tė lira, ose ngrijmė negociatat

  Salzman: Politika tė mos jetė palė me “ekonominė e zezė”


  Bledar Hoti

  Komisioni Evropian paralajmėron qeverinė dhe klasėn politike shqiptare se nėse nuk ka zgjedhje tė lira dhe demokratike, sipas standarteve ndėrkombėtare do tė ngrihen bisedimet pėr Marrėveshjen e Asociim-Stabilizimin me Bashkimin Evropian.

  Ky ėshtė apeli i lėshuar nga kancelaritė evropiane pėr rėndėsinė qė kanė zgjedhjet e ardhshme parlamentare tė vjeshtės sė vitit 2005 nė Shqipėri. Ky parlajmėrim “bombė” ka ardhur direkt nga ambasadori i BE-sė nė Tiranė, Lutz Salzman, i cili e ka bėrė tė qartė rėndėsinė e zgjedhjeve tė ardhshme, duke ftuar politikanėt shqiptarė tė tregojnė pėrgjegjėsinė e duhur nė realizimin me sukses tė kėtij procesi. “Do tė jetė njė mesazh negativ pėr ne, nėse nuk do tė ketė konsensus politik pėr reformėn zgjedhore dhe, nėse kjo do tė ēojė nė zgjedhje jo tė mira, edhe unė nuk shoh se nė ē’terma do ta pėrmbyllim Marrėveshjen e Asociim-Stabilizimit me BE-nė. Nė rastin mė tė keq, tė skenarit mė mundshėm, bisedimet pėr Marrėveshjen e Asociim-Stabilizimit do tė ngrihen”, deklaroi Salzman. Sipas tij, komisioneri Paten, nė letrėn dėrguar kryeministrit Nano bėn tė qartė rėndėsinė e zgjedhjeve. “Komisioneri thekson se ky do tė jetė njė moment kyē pėr Shqipėrinė, nėse ajo do tė jetė nė gjendje tė ēojė pėrpara zgjedhje tė rregullta, tė lira dhe tė ndershme; tė tregojė ndryshime politike”, tha mė tej Salzman.

  Listat e zgjedhėsve

  Pėr ambasadorin Salzman, Komisioni Evropian i jep njė prioritet shumė tė madh hartimit tė listės sė zgjedhėsve. ”Unė shpresoj qė Parlamenti tė gjejė rrugėn e duhur nė kėtė proces, duke krijuar Komisionin Parlamentar Bipartizan pėr Reformėn Zgjedhore. OSBE-ja, me kėtė ēėshtje me grupin e ekspertėve, ka dhėnė zgjidhje pėr kėtė reformė zgjedhore, shpresoj qė ato do tė mund tė pėrdoren nga partitė politike dhe Parlamenti. Njė prioritet i dorės sė parė ėshtė miratimi i listės sė votuesve”, theksoi ambasadori i KE-sė. Ai kėrkoi konsenus politik pėr reformėn zgjedhore, pėr pjesėmarrjen e partive politike nė Komisionin Bipartizan, si dhe shpreson se do tė merren nė konsideratė sugjerimet e OSBE-sė pėr Kodin Zgjedhor.

  Politika, jo palė me “ekonominė e zezė”

  “Elita politike nė vend tė distanciohet nga ekonomia e zezė, nga ata persona qė veprojnė nė kėtė lloj ekonomie. Nuk ėshtė gjė e mirė qė kėta faktorė eknomikė, biznesmenėve me njė tė kaluar ekonomike tė dyshimtė, tė vihen kandidatė nė zgjedhjet e ardhshme”, tha ambasadori i KE-sė. Sipas tij, kėtu flitet mė shumė pėr fenomen, sesa pėr emra tė veēantė, ku “shumė politikanė nė vend po ndjekin mentalitetin e sė kaluarės”. “Ju i keni nė Shqipėri tė gjitha institucionet demokratike, por politikanėt po abuzojnė me kėto institucione demokratike, siē ėshtė edhe Parlamenti”, theksoi ai mė tej. Salzman ka kėrkuar qė politikanėt tė mos pėrzihen me ekonominė e zesė, si dhe nė aferat e kontrabandės. “Nė shumė pika kufiri janė vėrtetuar rastet e kontrabandės, raste tė dokumenteve false, tė cilat misionet tona i kanė identifikuar, por ato nuk janė ēuar pėrpara me investigime dhe nuk janė dėrguar pėr hetime nė prokuori. Ne e dimė qė nė shumė nga kėto raste janė pėrfshirė tregtarė apo biznesmenė, qė kanė edhe mbėshtetje, pozicion politik, dhe ne e kemi dyshimin qė pėr kėtė arsye, kėto raste nuk janė ēuar deri nė fund”, theksoi ambasadori i KE-sė.

  Platformė kombėtare intregimi

  Salzman ka kėrkuar angazhimin e qeverisė pėr reformat, duke u shprehur se nė Bruksel nevojitet njė platformė e qartė, aksion-plan pėr procesin e Asociim-Stabilizimin. “Ne do tė donim ta nxisnim qeverinė shqiptare qė tė vijė me njė plan veprimi dhe njė strategji kombėtare, pėr t’iu pėrgjigjur dokumentit tė partneritet evropian. Do tė donim qė nė kėtė plan-veprimi kombėtar qeveria tė vinte me njė sėrė masash parashikimi; ēfarė do tė bėhet me ēėshtjet e drejtėsisė, tė sigurisė nė vend, rendit, ekonomisė, ēėshtjeve tė brendshme”, theksoi Paten.

  Kushtet e BE-sė

  Zgjedhjet e vitit 2005 tė jenė tė lira, tė ndershme, sipas standarteve ndėrkombėtare, pėrndryshe do tė bllokohet Marrėveshja e Asociimit-Stabilizimit me BE-sė
  Komisioni Evropian nuk ėshtė nė gjendje ta mbyllė Marrėveshjen e Asociim-Stabilizimit, pa parė mė parė se si do tė jenė zgjedhjet nė Shqipėri.
  Tė ketė prioritet miratimi i listės sė zgjedhėsve
  Konsensus politik pėr reformėn zgjedhore dhe pėrbėrjen e KQZ-sė.
  Elita politike nė vend tė distancohet nga ekonomia e zesė; nga ata persona qė veprojnė nė kėtė lloj ekonomie.
  Plan-veprimi kombėtar i qeverisė, me njė sėrė masash parashikimi se ēfarė do tė bėhet me ēėshtjet e drejtėsisė, tė sigurisė nė vend, rendit, ekonomisė e ēėshtjeve tė brendshme

  Deklarata
  OSBE-ja, rol tė rėndėsishėm pėr Shqipėrinė

  Ambasadori i Komisionit Evropian nė Tiranė, Lutz Salzman, e ka cilėsuar si majft tė dobishėm rolin e OSBE-sė, ku mund tė dallohen pėrgatitjet pėr reformėn zgjedhore. Nė njė kohė kur debati politik nė vend ka qenė, nėse OSBE-ja duhet tė ushtrojė mandatin e saj nė Shqipėri, si dhe kur ka kėrkesa pėr protesta nė adresė tė ambasadorit Osmo Liponen, Salzman e sheh si tė domosdoshėm rolin e organizatės ndėrkombėtare. “KE-ja nuk i monitoron zgjedhjet nė vend. Ky ėshtė procesi qė zhvillohet nga OSBE-ODIHR dhe Kėshilli i Evropės dhe gjykimet tona do tė bazohen mjaftueshėm nė raportet dhe vlerėsimet qė do tė japin kėto organizma. Organizata tė tilla si OSBE-ja do tė vazhdojnė tė luajnė njė rol shumė tė rėndėsishėm”, deklaroi Salzman. Pėrfaqėsuei i lartė i KE-sė nė Shqipėri theksoi mė tej se “shpreson qė klasa politike shqiptare tė marrė nė konsideratė sugjerimet e ekspertėve tė OSBE-sė pėr reformėn zgjedhore, si dhe Kuvendi t’i miratojė ato”.


  Mediu: Pse Nano fshehu letrėn e Patenit

  Kryetari republikan, Fatmir Mediu, ka publikuar dje njė letėr qė kryekomisioneri evropian, Kris Paten, i ka dėrguar kryeministrit Nano dhe qė ka mbetur e pazbardhur nga kreu i qeverisė. Nė kėtė letėr, nė tė cilėn ngrihen shqetėsimet e kreut tė Komisionit Evropian pėr problemet e korrupsionit, krimit tė organizuar dhe reformave nė Shqipėri, njė vend tė veēantė zė edhe kalimi pa konsesus i Ligjit tė Pronave. Sipas kryerepublikanit Mediu, kjo letėr pėrmban disa probleme qė duket se i kanė “djegur” kryeministrit Nano, sa e bėnė atė ta linte nė sirtarin e zyrės sė vet, pėr mė shumė se dy javė. “Nė kėtė letėr pėrfshihen disa pika: rezultatet e pamjaftueshme tė qeverisė nė luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe korrupsionit, problemet zgjedhore, tė cilat janė evdidentuar kohė mė parė, si dhe kalimi pa konsensus i Ligjit tė Pronave, i cili ka qenė njė kusht i BE-sė pėr mbylljen e negociatave”, ka thėnė Mediu. Kreu republikan ėshtė bashkuar me shqetėsimin e pėrfaqėsuesit tė lartė tė BE-sė, Kris Paten, pėrsa i takon Ligjit tė Pronave dhe listave tė zgjedhėsve, tė cilat sipas tij, janė njė kusht kryesor pėr mbarėvajtjen e zgjedhjeve tė ardhshme parlamentare. Sipas Mediu, Paten thekson nė letėr atė qė edhe PR-ja dhe OSBE-ja e kishin thėnė se amendamentet e momentit tė fundit cėnuan transparencėn nė hartimin e ligjit dhe bėnė qė ai tė miratohej pa konsensus.
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 20. #20
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Postime
  6,846
  Komisioneri i BE-sė Janez Potocnik shprehet se tre vendet e Ballkanit kanė shanse nė dy vitet e ardhshme

  Komisioneri i BE: Shqipėria po largohet nga Evropa

  Komisioneri Potoēnik: “Ka probleme me krimin e organizuar dhe korrupsionin”

  Darina Tanushi

  TIRANĖ – Komisioneri i Bashkimit Evropian Janez Potoēnik, gjatė njė komenti tė shkruar nė gazetėn e njohur “Financial Times” ėshtė shprehur se Shqipėria, Bosnje-Hercegovina dhe Serbi-Mali i Zi do tė jenė prioritet kryesor i Bashkimit Evropian nė dy vitet e ardhshme. Ai shprehet nė analizėn e tij, se nuk sheh asnjė arsye se pėrse kėto tre vende, midis tė cilave edhe Shqipėria, tė mos arrijnė standardet e Bashkimit Evropian brenda kėsaj periudhe. Potoēnik, i cili ka qenė edhe negociatori i BE-sė me Slloveninė, shprehet nė komentin e tij, se “progresi i arritur nga Kroacia dhe Maqedonia duhet tė inspirojė rinovimin e forcave nga ana e tre vendeve tė Ballkanit Perėndimor qė mbeten jashtė procesit tė Stabilizim -Asociimit: Shqipėria, Bosnja-Hercegovina dhe Serbi e Mali i Zi”. Ai thotė se, “tė tre kėto shtete kanė pengesa pėr tė kapėrcyer. Atje ka probleme serioze me krimin e organizuar dhe korrupsionin, ndėrsa kuadri administrativ dhe ligjor mbetet i dobėt pėr tė luftuar kėtė kėrcėnim nė mėnyrė efektive”. Komisioneri i BE-sė Potoēnik vė nė dukje se “Bosnje-Herzegovina vazhdon tė varet nga njė mision ndėrkombėtar mė mirė se nga institucionet e veta. Nė Serbi dhe Mal tė Zi, situata nė Kosovė mbetet shumė e brishtė”. Mė tej, nė analizėn e tij, ai shprehet se, “ashtu si fqinjėt e tyre pėrfitojnė nga reformat dhe marrin mbėshtetje gjithnjė e nė rritje nga Brukseli, unė druhem se kėto vende tė Ballkanit Perėndimor qė mbeten jashtė procesit tė Stabilizim -Asociimit me Bashkimin Evropian do tė largohen gjithmonė e mė shumė nga Evropa. Evropa ka bėrė njė investim shumė tė madh pėr tė stabilizuar Ballkanin Perėndimor. Ne nuk duam tė shikojmė burime tė reja jostabiliteti”, - thotė ai. Kėshtu pra, si mund t’i ndihmojmė mė shumė kėto vende pėrmes njė procesi evropianizues tė qėndrueshėm?, ngre pyetjen Potoēnik. Por, thotė ai, “ulja e standardeve pėr negociatata e anėtarėsimit nuk ėshtė njė opsion. Kriteret e vendosura nga Kėshilli i Kopenhagenit nė 1993 duhet tė aplikohen njėlloj pėr tė gjithė anėtarėt potencialė”. “Prioriteti mė i madh lidhur me dy vitet e ardhshme mund tė jetė procedimi pėr negociimin dhe implementimin e Marrėveshjes sė Stabilizim-Asociimit. Ky ėshtė hapi i parė dhe afatgjatė i angazhimit tė BE-sė nė rajon, pėrsa i pėrket pėrpjekjeve politike, mbėshtetjes financiare dhe ndihmės teknike. Kėto tre vende kanė nevojė tė zhvillojnė fort konsensusin nė politikėn e brendshme pėr reformat e kėrkuara”, -shprehet komisioneri i BE-sė. Institucionet demokratike kanė nevojė tė bėhen tė palėkundura dhe kapacitetet administrative kanė nevojė tė forcohen, thotė ai. Sipas tij, Shqipėria, Bosnje-Hercegovina dhe Serbi -Mali i Zi mund tė mėsojnė nga vendet qė u pranuan nė BE. “Porsa shtetet e reja anėtare kishin siguruar stabilitetin makroekonomik, ne kthyem fokusin tonė nga krijimi i kushteve pėr njė rritje tė shpejtė ekonomike tė qėndrueshme dhe tė mjaftueshme pėr tė arritur nivelet ekonomike dhe sociale tė Bashkimit Evropian. Kjo mund tė fillojė tė bėhet ngadalė edhe pėr Ballkanin Perėndimor pėr tė dalė nė dritė, nga e kaluara e turbullt nė zonėn evropiane tė stabilitetit dhe prosperitetit. Nuk shoh arsye pse kjo nuk ndodh nė Shqipėri, Bosnje Hercegovinė dhe Serbi, Mali i Zi”, - ėshtė shprehur Potocēnik. Pėr popujt e rajonit, shkruan ai, pak ēėshtje do tė ishin mė frymėzuese sesa zėvendėsimi i njė ēerekshekulli tė prapambetjes ekonomike me procesin e konvergimit brenda BE-sė. “Duke kuptuar qė qėllimi nuk ėshtė anėtarėsimi nė vetvete, por transformimi i vendeve tė tyre nė demokraci funksionale dhe tė begata, ky ėshtė hapi i parė dhe kėto vende do ta kuptojnė shumė shpejt qė ky ėshtė njė hap i pakthyeshėm”, -shkruan nė komentin e tij, komisioneri Janez Potoēnik, me titull “Evropa duhet tė shikojė reformat nė Ballkan”, nė gazetėn “Financial Times”. Ai vlerėson se “marrėdhėniet midis Evropės Juglindore dhe Bashkimit Evropian janė zhvilluar dramatikisht nė 6 vitet e kaluara. Nė 1998 ishte vetėm njė shtet anėtar i BE-sė nė rajon, Greqia. Tani shumė shtete nė kėtė rajon kanė ndėrmarrė hapin e madh drejt anėtarėsimit nė BE. Bullgaria ka mbyllur negociatat dhe Rumania ėshtė gati tė hyjė nė fazėn vendimtare tė bisedimeve me njė pamje nga anėtarėsimi nė BE nė 2007. Kroacia ėshtė duke u pėrgatitur pėr bisedimet e hyrjes nė fillim tė vitit qė vjen dhe Maqedonia ka parashtruar aplikimin e saj nė BE. Bashkimi Evropian mbetet i palėkundur nė idenė e tij se pranimi do tė mbetet diēka e mundur pėr ēdo vend qė dėshiron tė hyjė”, -komenton Potoēnik.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Zgjidhet kriza elektorale, arrihet marėveshja nė zyrėn e presidentit Moisiu
  Nga Xhuxh Xhumaku nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 312
  Postimi i Fundit: 03-02-2007, 14:05
 2. Kėrcėnime me armė nė qėndrat e votimit nė zgjedhjet e 1921
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 28-07-2005, 20:27
 3. Mbresat mė tė fundit nga vizita nė Atdhe
  Nga tani_26 nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 50
  Postimi i Fundit: 11-04-2005, 15:29
 4. Zgjedhjet e fundit ne Bulqize
  Nga Brari nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 27-07-2002, 18:33

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •