Pėrtej njė “sqarimi” diplomatik


Agron Alibali

Shqipėria ėshtė mė evropiane se sa ndonjė vend tjetėr, anėtar i BE-sė”, mė thoshte para disa vitesh ambasadori i njė vendi perėndimor nė Tiranė, duke mos e fshehur nėnkuptimin ndaj Greqisė. M’u kujtua kjo thėnie, sidomos pas njoftimit tė Zyrės sė Shtypit tė Presidencės shqiptare qė pėrmendte “falenderimin historik...

... tė Greqisė ndaj popullit shqiptar pėr qėndrimin gjatė Luftės sė Dytė Botėrore”, me gojėn e vetė ministrit tė Mbrojtjes Kombėtare. Pas hyrjes nė Eurozonė, dhe pas kryesimit tė suksesshėm tė BE-sė nga Greqia mė 2003, kjo deklaratė dukej si njė tjetėr shembull pozitiv i evropianizimit tė Greqisė, sidomos nė marrėdhėniet dypalėshe me Shqipėrinė dhe shqiptarėt, ku pėr fat tė keq, deri mė sot ka mbizotėruar hegjemonizmi, ndėrhyrja nė punėt e brendshme, pabarazia, fryma e shovinizmit arkaik dhe tė rrezikshėm grek, si dhe racizmi i pafre kundėr shqiptarėve. Por, gėzimi i sinqertė i shumė shqiptarėve u ndėrpre, papritmas, nga deklarata e thatė “sqaruese” e ambasadės greke nė Tiranė. Duke luajtur me pėrkthimin, teksti e shndėrroi “falenderimin historik” nė njė mirėnjohje, thjesht “personale”, ndaj gjeneral Spiro Moisiut. Nėnteksti i deklaratės ishte i qartė: shqiptarėve nuk u kemi gjė borxh nė Luftėn Italo-Greke. Ky qėndrim, jo vetėm qė ėshtė nė kundėrshtim me realitetin objektiv, por tregon edhe njėherė se pėrtej thėnieve publike pėr “marrėdhėnie tė ngrohta” e “mbėshtetje nė integrimin euro-atlantik”, qėndrimet zyrtare greke ndaj Shqipėrisė, pak kanė ndryshuar nga ato tė viteve 1913 apo 1944.

Tundimet e shovinizmi grek
Doktrina shoviniste greke – e gjallė sot e gjithė ditėn nė Greqi – propagandon se shqiptarėt e vėrtetė janė diku nė veri tė Shkumbinit, se Skėnderbeu ishte grek, se toskėt apo epirotasit nuk janė tjetėr, veēse grekė “tė albanizuar”, se ėshtė detyrimi historik i kishės e shtetit grek qė t’i sjellė kėta “grekė”, pėrkohėsisht “tė ndyer”, nė prehrin e dlirtė tė helenizmit dhe ortodoksisė etj., etj. Doktrina e ashtuquajtur “vorio-epirote”, me karakterin e saj agresiv dhe regresiv, ėshtė njė shfaqje tjetėr e intolerances, antisemitizmit, racizmit dhe frymės kundėrperėndimore e kundėramerikane qė mbizotėron sot nė Greqi. Mbajtja gjallė e kėsaj doktrine shėrben, nga ana tjetėr, edhe si njė mjet pėr tė larguar vėmendjen nga problemi i mprehtė i pakicės shqiptare nė Greqi, tė pėrbėrė nga arbėrorėt, ēamėt dhe emigrantėt, si dhe pėr tė mohuar kontributin e tė parėve nė historinė dhe nė krijimin e shtetit grek. Pėr shembull, historiografia greke dhe propaganda e kishės dhe e shtetit, janė pėrpjekur pėr ta mohuar karakterin e vėrtetė tė kryengritjes arbėrore tė Peloponezit nė vitin 1453. Sipas historianit amerikan, Xhon Fajn, “duke qenė se sulltani kishte mjaft telashe nga shqiptarėt e Skėnderbeut, nuk dėshironte tė shihte njė shtet tė ri shqiptar nė Peloponez, dhe pra, dėrgoi njė ushtri tė madhe atje nė dhjetor 1453”, e cila shtypi me gjak e hekur kryengritjen e arbėrorit Pjetėr Bova. [John V. A. Fine, Jr., Ballkani nė Mesjetėn e Vonė, njė Vėzhgim Kritik prej Fundit tė Shek. XII e Dderi nė Pushtimin Osman, University of Michigan Press, Ann Arbor, 1994, fq. 564.]

Njė qėndrim, thuajse i njėjtė mohues, mbahet edhe ndaj ndihmesės thelbėsore tė arbėrorėve nė revolucionin e vitit 1821, aq sa sot, pikėpamja mbizotėruese ėshtė se “arbėrorėt janė grekėt mė tė mirė dhe do tė ishte fyerje e madhe pėr ta, po qe se do tė quheshin tė lidhur me shqiptarėt...”

Pėrgjegjėsia e BE-sė dhe e shtetit shqiptar
Nė kėtė drejtim, njė pjesė e pėrgjegjėsisė i mbetet edhe BE-sė, si dhe shtetit shqiptar. BE-ja ka ndėrmarrė hapa tė lavdėrueshme pėr mbrojtjen e tė drejtave tė romėve nė Evropė e nė Greqi, por organizmat e Brukselit e kanė injoruar, deri mė sot, problemin e minoriteteve atje. Pėr fat tė keq, Brukseli kufizohet vetėm me kritika kozmetike ndaj Greqisė, ndėrsa nuk ushtron kurrfarė trysnie qė Greqia tė ratifikojė Konventėn Kuadėr pėr Pakicat Kombėtare tė KE-sė.

I tillė, pėr shembull, ishte raporti i tretė i dhjetorit 2003 i Komisionit Evropian kundėr Racizmit dhe Intolerancės [KEKRI], qė vė nė dukje se “media, politikanėt, nėpunėsit publikė, udhėheqėsit fetarė, pėrfshirė ata tė fesė mbizotėruese, si dhe opinioni publik [nė Greqi], ende shpeshherė bėjnė komente raciste kundrejt emigrantėve dhe strehimkėrkuesve, romėve, hebrenjve, dhe kujtdo tjetėr, qė nuk ka prejardhje greke ose qė nuk e ushtron fenė mbizotėruese nė Greqi. Shqiptarėt, - vazhdon mė tej raporti, - qė pėrbėjnė shumicėn dėrrmuese tė popullsisė sė emigrantėve, i nėnshtrohen mė shumė se tė tjerėt paragjykimeve dhe stereotipeve, edhe pse gjendja ėshtė pėrmirėsuar disi [kohėt e fundit].” Sikundėr shihet, KEKRI e anashkalon problemin e mprehtė tė pakicave nė Greqi, njohja dhe mbrojtja e tė cilėve do tė ishte njė ndihmesė thelbėsore nė paqen dhe stabilitetin e rajonit dhe do tė ndikonte nė rritjen e autoritetit, peshės dhe respektit tė Greqisė nė Ballkan e Evropė.

Po ashtu, qeveria shqiptare ka bėrė fare pak, ose aspak, pėr tė vendosur dhe forcuar lidhjet e gjakut me pjesėn arbėrore tė kombit. Ende pritet qė nė vizitat e zyrtarėve shqiptarė nė Greqi, tė ndėrmerret hapi pėr vendosjen e njė kurore me lule nė varret e heronjve arbėrorė si Boēari apo Bubulina etj.; tė kujtohet figura e Anastas Kulluriotit apo tė vizitohen bashkėsitė e fshatrat arbėrore, ku ende sot flitet rrjedhshėm dhe pastėr arbėrishtja.

Edhe njė herė pėr Luftėn Italo-Greke
Duke u kthyer sėrish te deklarata “sqaruese” e ambasadės greke, tė bėn pėrshtypje se sa absurd dhe kokėfortė ka mbetur qėndrimi zyrtar grek ndaj ngjarjeve tė vitit 1940-“41. Dihet se Shqipėria u pushtua nga Italia mė 7 prill 1939, dhe kėsisoj, e humbi pavarėsinė dhe sovranitetin e saj. Shkurt, ajo nuk ishte mė subjekt i pavarur i sė drejtės ndėrkombėtare. Por pozicioni grek mbetet se Shqipėria ishte vend armik, pjesė e Boshtit, dhe si e tillė, edhe qėndrimet e mėpasme pėr sekuestrimin e pasurive tė paluajtshme tė shtetit dhe shtetasve shqiptarė nė Greqi, janė tė mbėshtetura. Ndryshe, nuk mund tė shpjegohet edhe gafa diplomatike e presidentit grek, Stefanopullos, i cili e quajti Luftėn Italo-Greke si “Luftėn Greko-Shqiptare”, nė fjalėn zyrtare me rastin e vizitės sė presidentit Klinton nė Athinė nė vitin 1999. Po ashtu, ėshtė pėr tė ardhur keq mungesa e gatishmėrisė sė palės greke pėr kthimin nė atdhe tė refugjatėve ēamė dhe familjeve tė tyre tė strehuara, pėrkohėsisht, nė Shqipėri nė vitet 1944-1945. A duhen vendosur marrėdhėniet dypalėshe nė njė bazė tė re? A ka ardhur koha pėr njė rishikim tėrėsor tė marrėdhėnieve shqiptaro-greke qė tė synohet rivendosja e dinjitetit shtetėror e kombėtar tė Shqipėrisė, nė raport me fqinjin? A duhen kėto marrėdhėnie, tė vendosen ngushtėsisht mbi bazėn e bashkekzistencės paqėsore, barazisė dhe respektit tė ndėrsjelltė, mosndėrhyrjes nė punėt e brendshme, kultivimit tė ndjenjave tė mirėfillta tė miqėsisė, njohjes dhe mbrojtjes sė ndėrsjelltė tė minoriteteve etj.? Duke pranuar se dy shtetet dhe popujt kanė interesa tė pėrbashkėta e njė histori tė tėrė paqeje dhe bashkėjetese, prapėseprapė diplomacia shqiptare mund tė jetė mė e guximshme nė mbrojtjen e interesave tė veta, duke shmangur ndrojtjen apo tulatjen ndaj diplomacisė greke. Hapi i parė, i domosdoshėm, ėshtė heqja pėrfundimisht dhe e menjėhershme e tė gjitha pasojave juridike civile ndaj shtetit dhe shtetasve shqiptarė qė rrjedhin nga Ligji i Gjendje sė Luftės, i vitit 1940. Edhe pse mbetet pėr t’u verifikuar, njė e pėrditshme e Tiranės raportonte para disa kohėsh se, madje, edhe ndėrtesa e legatės shqiptare nė Athinė, e kohės sė Mbretit Zog, gjendet e sekuestruar dhe pėrdoret si muzeum nė Athinė!? Pa bėrė fjalė pėr interesat pasurore tė shtetasve shqiptarė dhe pasardhėsve tė tyre, qė rrjedhin nga Traktati i Athinės i nėntorit 1913, apo ato qė lidhen me pasuritė e e shqiptarėve tė pasur, e tė depozituara nė bankat greke etj. Shteti shqiptar nuk duhet tė ngurrojė qė me ndihmėn e partnerėve perėndimorė, tė sigurojė njohjen zyrtare dhe mbrojtjen e tė drejtave tė ligjshme tė pakicės shqiptare nė Greqi, si dhe kthimin e refugjatėve ēamė. Pakicės shqiptare nė Greqi, t’u sigurohen tė njėjtat tė drejta, sikurse gėzon pakica greke nė Shqipėri, nė mos mė shumė. Po ashtu, ka lindur nevoja qė veprimtaria e konsullatave greke nė Korēė dhe Gjirokastėr, tė vėzhgohet me vėmendje, nė mėnyrė qė ato kurrsesi tė mos e tejkalojnė rolin dhe kompetencat e sanksionuara nga Konventa e Vjenės pėr Marrėdhėniet Konsullore. Ndofta, ka ardhur koha qė tė rishihen edhe marrėdhėniet ekonomike dypalėshe, tė cilat, sipas kritikėve, e kanė kthyer Shqipėrinė gati nė njė koloni tė Greqisė. Nė njė shembull interesant, FBI-ja amerikane, qysh mė 2000-shin e kundėrshtoi kontrollin e njė kompanie tė telefonisė amerikane, nga ana e biznesit japonez. Pėr hir tė interesave tė ligjshme kombėtare, u arrit qė gati e gjithė struktura e drejtimit dhe administrimit tė kompanisė, tė mbetej amerikane, pavarėsisht nga kontrolli financiar japonez. Interesa themelore kombėtare, ndofta kėrkojnė rivendosjen e kontrollit shtetėror nė administrim dhe rishikimin rrėnjėsor tė aktivitetit dhe strukturės sė pronėsisė sė gjigandėve tė telefonisė celulare nė Shqipėri, si AMC-ja dhe Vodafon-Panafon. Kėto kompani pėrbėjnė problem, jo vetėm pėr monopolizimin e tregut dhe fiksimin e ēmimeve, dukuri kėto tė paligjshme, si nė BE ashtu edhe nė ēfarėdo shteti serioz, por edhe nė dobėsinė (vulnerabilitetin) qė krijojnė pėr interesat e sigurisė kombėtare tė shtetit shqiptar. Shteti shqiptar nuk mund ta lejojė kontrollin e njė sektori strategjik, nga struktura tė njė shteti qė ende vepron me mendėsitė e Ligjit tė Gjendjes sė Luftės tė vitit 1940. Nė kėtė drejtim, do tė ishte i nevojshėm edhe rishqyrtimi i marrėveshjes sė fundit midis qarqeve tė Gjirokastrės dhe Janinės dhe, nėse kjo ėshtė nė pėrputhje me tė drejtėn kushtetuese shqiptare, ku sanksionohet roli ekskluziv i qeverisė dhe i Ministrisė sė Jashtme, nė pėrpunimin dhe zbatimin e politikės sė jashtme dhe tė marrėdhėnieve ndėrkombėtare. Shqipėria dhe shqiptarėt, qė tė dyja palė e spektrit politik tė Luftės II Botėrore, ishin njė pjesė e vogėl, por e rėndėsishme e Koalicionit Antifashist Ndėrkombėtar, fakt ky, i njohur botėrisht nga qeveritė aleate dhe Konferenca e Paqes e Parisit. Edhe pse nėn pushtim, shqiptarėt, jo vetėm qė refuzuan tė luftojnė kundėr grekėve, por mė vonė ndihmuan shumė syresh gjatė zisė sė bukės, si dhe hebrenjtė qė arritėn t’i shpėtojnė holokaustit nė Greqi. Eshtė pėr tė ardhur keq qė “sqarimet” e ambasadės greke dhe tė ministrit tė tyre tė Mbrojtjes, ende e vėnė nė dyshim kėtė realitet historik.

panorama