Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 54 prej 54

Tema: Vallet

 1. #41
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-07-2011
  Postime
  239

  Pėr: Vallet

  Une desha te pyesja nga i kan rrenjet vallet pogonishte ? Deri pak kohe e dija qe ishin valle tradicionale shqiptare. Kisha nje bisede me disa greke dhe me thoshin qe kto vallet vijne nga Rrethi I Pogonit qe gjendet ne Greqi dhe qe ata e quajne vallen pogonisio. Dhe versioni i atyre ngjan shum me tonin.
  Si thoni ju, eshte nje valle e paster shqiptare apo ka edhe elemente nga popuj te tjere ?

 2. #42
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-07-2011
  Postime
  239

  Pėr: Vallet

  Ka ndonjeri te me pergjigjet ?

 3. #43
  1.2.3...I
  Anėtarėsuar
  10-09-2005
  Postime
  1,967

  Pėr: Vallet

  Mua me ben pershtypje Vallja e Rugoves dhe e Tropojes eshte e njejta,tani e ciles eshte tamam ajo valle e Tropojes apo Rugoves?

 4. #44
  EPIROT Maska e EDLIN
  Anėtarėsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bėhen qinglat
  Postime
  1,527

  Pėr: Vallet

  Citim Postuar mė parė nga TilVolioR Lexo Postimin
  Ka ndonjeri te me pergjigjet ?
  Bej ne kerkim te shohesh se ku bie Pogoni..

  Po te rastisesh prape ne keto biseda.... pyeti edhe per vallet e Janines... pyeti perse i quajne "Τσάμικο"
  Epiri ėshtė dhe do tė mbetet gjithmonė shqiptar ashtu si e krijoi natyra dhe historia - A. Frasheri

 5. #45
  Perjashtuar nga Mod.
  Anėtarėsuar
  07-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  5,308

  Pėr: Vallet

  Citim Postuar mė parė nga TilVolioR Lexo Postimin
  Une desha te pyesja nga i kan rrenjet vallet pogonishte ? Deri pak kohe e dija qe ishin valle tradicionale shqiptare. Kisha nje bisede me disa greke dhe me thoshin qe kto vallet vijne nga Rrethi I Pogonit qe gjendet ne Greqi dhe qe ata e quajne vallen pogonisio. Dhe versioni i atyre ngjan shum me tonin.
  Si thoni ju, eshte nje valle e paster shqiptare apo ka edhe elemente nga popuj te tjere ?
  Citim Postuar mė parė nga EDLIN Lexo Postimin
  Bej ne kerkim te shohesh se ku bie Pogoni..

  Po te rastisesh prape ne keto biseda.... pyeti edhe per vallet e Janines... pyeti perse i quajne "Τσάμικο"
  Pervec kesaj pyeti perse keto lloj kenge dhe vallesh jane te aferta me Shqiperine dhe sgjansojne me pjesen tjeter te Greqise?


  Musica Epiriote (qe greket e quajn te tyre) seshte gje tjeter vecse muzike Shqiptare kopjuar nga rrace bastarde Greke.

 6. #46
  Perjashtuar nga Mod.
  Anėtarėsuar
  07-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  5,308

 7. #47
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-07-2011
  Postime
  239

  Pėr: Vallet

  E them kte gje sepse Pogoni eshte nje zone ne Epir ku disa fshatra i ka ne Shqiperi dhe disa ne Greqi. Ne anen e shqiperise disa nga kto fshatra banohen nga minoritare greke. Dhe ne disa sites thote: "Today's featured dance is Valle Pogonishte from Albania. Valle is the Albanian word for dance. Pogonishte comes from "pogonisios", a similar dance from Greece."
  http://katleyplanetbg.blogspot.gr/20...olk-dance.html
  http://www.folkdance.com/LDNotations...shte2008LD.pdf
  Nuk kam gjetur ndonje burim ku thote qarte se vallja eshte shqiptare ne origjine.

 8. #48
  Perjashtuar nga Mod.
  Anėtarėsuar
  07-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  5,308

  Pėr: Vallet

  Citim Postuar mė parė nga TilVolioR Lexo Postimin
  E them kte gje sepse Pogoni eshte nje zone ne Epir ku disa fshatra i ka ne Shqiperi dhe disa ne Greqi. Ne anen e shqiperise disa nga kto fshatra banohen nga minoritare greke. Dhe ne disa sites thote: "Today's featured dance is Valle Pogonishte from Albania. Valle is the Albanian word for dance. Pogonishte comes from "pogonisios", a similar dance from Greece."
  http://katleyplanetbg.blogspot.gr/20...olk-dance.html
  http://www.folkdance.com/LDNotations...shte2008LD.pdf
  Nuk kam gjetur ndonje burim ku thote qarte se vallja eshte shqiptare ne origjine.
  Ti je nje **** injoranti

 9. #49
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-07-2011
  Postime
  239

  Pėr: Vallet

  Ore fol me mire se ste shau ndonjeri un nje pyetje bera. Kur themi qe nje gje eshte e jona duhet te jemi te sigurte per ate dhe te jemi ne gjendje ta vertetojme. Nqs mundet ndonjeri ta vertetoje qe kjo lloje valle eshte origjinale shqiptare la ta na i postoje.

 10. #50
  EPIROT Maska e EDLIN
  Anėtarėsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bėhen qinglat
  Postime
  1,527

  Pėr: Vallet

  Nuk kam gjetur ndonje burim ku thote qarte se vallja eshte shqiptare ne origjine.
  Pse e zgjat kaq gjate... Keto valle jane valle te Epirit... me 1913 Epiri u nda ne dy pjese...
  S'ke nevoje te kerkosh burime per origjinen e valles ...
  Mjafton te gjesh burime per te kuptuar se ē'ka qene e nuk ka qene Epiri ....
  Epiri ėshtė dhe do tė mbetet gjithmonė shqiptar ashtu si e krijoi natyra dhe historia - A. Frasheri

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e Hanny
  Anėtarėsuar
  28-10-2010
  Vendndodhja
  qitu..
  Mosha
  32
  Postime
  349

  Pėr: Vallet

  Vallja e Shotes (ni valle shum e pelqyme ne Ish Jugosllavi, aq e pelqyme sa disa shkije dhe boshnjak jan bindun qe asht valle e tyne):

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hanny : 21-04-2014 mė 05:58
  MOS MA TESH, QAQ DI ME T'THON

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e Hanny
  Anėtarėsuar
  28-10-2010
  Vendndodhja
  qitu..
  Mosha
  32
  Postime
  349

  Pėr: Vallet

  Vallja e Drenices:

  MOS MA TESH, QAQ DI ME T'THON

 13. #53
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,419

  Pėr: Vallet  Shpat Kasapi - Vallja e Rugoves / Kenge Moj - Vallet Shqiptare

 14. #54
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,419

  Pėr: Vallet  Juliana Pasha - Kolazh / Kenge Moj - Vallet Shqiptare

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema tė Ngjashme

 1. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
  Nga ILovePejaa nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 82
  Postimi i Fundit: 18-04-2021, 15:10
 2. Folklori dhe vallet Shqiptare nuk figurojne ne Amerike
  Nga Hyllien nė forumin Folklori shqiptar
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 10-09-2007, 07:18
 3. Kur “tė gjithė” i dhuronin vargje Enver Hoxhės
  Nga Diabolis nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 21-04-2005, 10:00
 4. "Dardania" e Haklajit, sukses nė Izrael
  Nga Blendi nė forumin Arti shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-07-2002, 18:24

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •