Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2

Un, izraelitja q ndjehem vlonjate

INTERVISTE/ EDHE NE AMERIKE JETOJ MES SHQIPTARESH

Un, izraelitja q ndjehem vlonjate
    Ana Kohen, mjekja q ndihmoi luftn n Kosov

--------------------------------------------------------------------------------

Zenepe Luka

VLORE

Shumkush e njeh n Vlor. Madje, edhe rrugica ku ka jetuar sht quajtur jozyrtarisht "Rrugica e izraelitve". Quhet Ana Kohen, sht izraelitja e lindur dhe rritur n Vlor. Pas shum vitesh n Shqipri, familja e saj ka ikur n Amerik, ndrsa para pak ditsh, 18 vjet pas ksaj periudhe, Ana ka ardhur n Vlor. Krkon shtpin n lagjen "Kume", ku ka lindur. Krkon shoqen e ngusht Steln, varrin e gjyshit, shokt e maturs. Ajo ka takuar edhe kryebashkiakun Shptim Gjika n zyrn e ktij t fundit. "Jam vajz e Vlors dhe nuk mund t rrija pa trokitur tek kjo der", i ka thn ajo.
    Edhe pas ikjes nga Shqipria, Kohen ka vazhduar t ndihet shqiptare. Doktoresha e famshme, njkohsisht edhe kryetare e shoqats "Motrat Qiriazi", e cila njihet pr kontribut t madh n luftn e Kosovs, ka treguar pr Gazetn dika nga jeta e saj.

Si ka ardhur fisi Kohen n Vlor Dr. Anna?
    Prindrit e mi, gjat Lufts s Dyt Botrore, u larguan nga Janina dhe jan vendosur n fshatin Trevllazn t Vlors, duke ndrruar emrat. Khtu, babai quhej David, u quajt Daut. Nna Nina u b Bule, ashtu dhe gjyshi e gjyshja. Pas lufts lindn 4 fmij, un jam e dyta. Lindm n qytet, un kam lindur n kabinn e plazhit n lagjen Kume, n muajin gusht.

N far rrethanash jeni larguar nga Vlora?
    N rrethana krejt normale dhe i takon vitit 1966. Babi ishte shum i smur dhe kur doli n nj komision mjeksor n Tiran, e kshilluan t operohej jasht shtetit. I shkroi disa letra Enver Hoxhs, duke i krkuar dhe familjen dhe u aprovua. Me an t ambasads franceze, jemi larguar me Al Italian dhe u vendosm n Greqi, sepse ne kishim nnshtetsi greke. Greqia ishte shum e varfr, kshtu q prindrit dhe tre fmijt u larguan pr n Amerik. Un vazhdova Universitetin pr stomatologe, sepse dy vjet i kisha mbaruar n Tiran.

'lidhje keni me komunitetin shqiptar n Amerik?
    Prfundova universitetin, ela nj klinik private. Pr t qen e sinqert, deri n vitin 1988, nuk kam pasur lidhje me komunitetin shqiptar, madje kisha harruar edhe gjuhn shqipe. Shkak ka qen nj paciente q m erdhi n klinik dhe kur po plotsonte karteln, lexova emrin Trndafile. E pyes nse ishte shqiptare. "Po m tha". Un jam vlonjate, iu prgjigja. Q nga ajo dit u lidha fort me komunitetin shqiptar.

Njiheni edhe pr ndihm gjat lufts n Kosov...
    N vitin 1988 jam zgjedhur presidente e shoqats "Motrat Qiriazi", q ishte formur nga disa gra kosovare. N Kosov filloi lufta dhe krkova t flisja n nj televizion amerikan n emr t shoqats dhe u shpreha q un jam nj shembull q dshmoj se si shqiptart kan ndihmuar izraelitt n kohn e lufts: "Jam sot ktu pr t thn se duhen ndihmuar shqiptart, kosovart". Majftoi kjo thirrje dhe u mblodhn izraelit t Ameriks, ku ishte edhe kongresmeni Lantos. Ata u prekn kur tregova historin time dhe ndihmn q ka dhn Shqipria. Pas ksaj bisede, u mblodhn gjysm milioni dollar dhe un n emr t shoqats "Motrat Qiriazi", jua kam dorzuar zyrtarisht dy shoqatave n Tiran, si dhe shoqats "Motrat Qiriazi", dega e Kosovs. Dim q jan prdorur pr refugjatt kosovar n Shqipri, ndrsa 120 mij dollar q i drguam pr familjet shqiptare q mbanin kosovart n shtpit e tyre.

Kohen merr medalje nga Presidenti Moisiu

Presidenti i Republiks, Alfred Moisiu, i dorzoi dje gjat nj takimi n Presidenc medaljen "Pr merita t veanta civile" Dr.Ana Kohen, me motivacionin "Pr kontribut t vyer n ndihm t popullsis shqiptare, n periudhn e krizs humanitare kosovare; pr ndihmes t muar dhn emigrantve shqiptar t sapovajtur n SHBA", akorduar n 13 Janar 2004, me propozim t Ministris son t Jashtme. Znj. Kohen, Dr. kirurge stomatologe, qytetare amerikane me origjin izraelite, duke shprehur respekt dhe mirnjohje pr nderimin q i bhet tha se, prkushtimi ndaj vendit ton, n t cilin ka kaluar nj pjes t jets s saj, do t jet i pakursyer dhe do t vazhdoj edhe n t ardhmen

gazeta shqiptare

i/e regjistruar Maska e Brari
    Antarsuar
    23-04-2002
    Postime
    18,827
    Mir ke ba tiran qe e postove ket artikull..

uroj qe her tjera doktoresh ana te mos takoj ma gjiko dardho dredhat e Vlores por te gjej ne zyrat e qytetit atdhetare e demokrat e humaniste e jo si tash qe cdo zyre e Vlores eshte mbush me bandit e kriminele den babaden..

edhe kur dergojne ndihma ne PARA le ti cojne nepermjet bankave sepse atyku i kan cue deri tash jan vjedh.. ne xhepat e mafies se shoqatave qe kan ba villa e benza me ato miliona te atdhetareve..

sikurse qaj Ed Mazi me grue qe vec danezve u vodhi mbi 1 milion dollare..

qashtu..

suksese Anes..mikes tone e Paqe popullit izraelit qe na don e na eshte mirnjohes..

qashtu..

Tema t Ngjashme

1. Muzika qytetare vlonjate
    Nga Brari n forumin Muzika shqiptare
    Prgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-01-2006, 01:15
  2. Anekdota Vlonjate
    Nga KoTeLja_VL n forumin Humor shqiptar
    Prgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-10-2004, 00:26
  3. Pershendetje nga nje Vlonjate
    Nga DirrtyBabe n forumin Prezantoni veten n forum
    Prgjigje: 32
    Postimi i Fundit: 27-02-2003, 19:50
  4. Ndjehem Shume E Merzitur!
    Nga elonaJ10 n forumin Pyetni psikologun
    Prgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 22-12-2002, 16:25
  5. Ahh duhej dhe 1 Vlonjate per te mos marr sy forumi:P
    Nga SwEeT-VLoNjaTe n forumin Prezantoni veten n forum
    Prgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 26-11-2002, 17:19

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

• Ju nuk mund t hapni tema t reja.
  • Ju nuk mund t postoni n tema.
  • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
  • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
  •