Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 20
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,037
  Postimet n Bllog
  3

  Kerry zgjedh Eduards si kandidat pr nn president

  Kerri filloi sot fushatn s bashku me kandidatin nn president, senatorin Eduards

  Jim Malone
  7 korrik 2004


  Kandidati i pritshm demokrat pr president, Xhon Kerri filloi sot fushatn s bashku me kandidatin q zgjodhi pr nn president, senatorin nga Karolina e Veriut, Xhon Eduards.
  Xhon Kerri dhe politikani q ai zgjodhi pr nn president Xhon Eduards, daljen e par s bashku n publik e bn n qytetin Pitsburg, para se t niseshin pr nj turne elektoral n shtetet Ohajo, Florida dhe Karolina e Veriut.

  Njerzit mezi presin t besojn prsri se e nesrmja do t jet m e mir se e sotmja. Kjo sht ajo q prfaqson Xhon Kerri pr popullin amerikan. Ai prfaqson shpresn, tha senatori Eduards.

  Senatori Kerri thot se fitorja e demokratve do ta bj Amerikn m t fort brenda dhe m t respektuar jasht.

  Ne i hym ksaj gare me besimin e thell se amerikant mund t jetojn m mir dhe sot ne po e vazhdojm udhtimin s bashku, jo pr vete, por pr vendin, tha zoti Kerri.

  Ndihmsit e presidentit Bush thon se dyshja Kerri-Eduards sht nj nga kombinimet m liberale n histori. Por sipas nj ankete t fundit, zgjedhja e zotit Eduards, i ka dhn nj shtytje t re prpjekjeve t senatorit Kerri pr n Shtpin e Bardh.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,037
  Postimet n Bllog
  3
  Cili sht Senatori Xhon Eduards?

  6 korrik 2004

  Senatori Xhon Eduards, q u zgjodh t martn nga kandidati i pritshm demokrat pr president Xhon Kerri pr postin e nnpresidentit, sht nj avokat i suksesshm, q u konsiderua si nj ndr yjet n rritje t politiks, kur u zgjodh para 6 vjetsh pr n Senat. Senatori nga Karolina e Veriut, doli si demokrati numr dy gjat zgjedhjeve paraprake, pr t sfiduar presidentin Bush n zgjedhjet e nntorit. Por cili sht ky politikan?

  Senatori Eduards shihet si nj figur karizmatike dhe si nj politikan energjik, megjithse ai nuk arriti t fitonte mbshtetjen e duhur pr t dal mbi Senatorin Kerri gjat zgjedhjeve paraprake mes demokratve.

  Ai fitoi vetm n nj shtet, n shtetin e tij t lindjes, Karolinn e Jugut dhe m pas u trhoq nga gara n muajin mars. Por q athere ai ka zhvilluar fushat intensive n mbshtetje t ish rivalit t tij brenda partis, Senatorit Kerri.


  Njeriu q do t na nxjerr nga kaosi dhe do t na sjell prap shpresn, shpresn se n Amerik gjithshka sht e mundur, dhe njeriu q do t ndrtoj nj Amerik q sht pr t gjith, sht presidenti i ardhshm i Shteteve t Bashkuara, Senatori Xhon Kerri

  Senatori Eduards e ka kritikuar vazhdimisht Presidentin Bush se, si shprehet ai, ka krijuar dy Amerika, nj pr t pasurit dhe nj pr t varfrit.

  Senatori 51 vjear, q n ditt q punonte si avokat, e ka portretizuar veten si kampion t amerikanve t thjesht. Gjat dy dekadave si avokat mbrojts, ai ka prfaqsuar qytetart n ankesat e tyre ndaj korporatave t mdha dhe spitaleve dhe n kt proces ai u pasurua.

  Prvoja si avokat e ndihmoi at t bhej nj fols i shkatht dhe nj debatues i fort, cilsi q do ti duhen shum kur t zhvilloj debat elektoral n tetor me nn presidentin Dik eni.

  Kritikt e zotit Eduards thon se atij i mungon prvoja politike, duke vn n dukje se ai ka shrbyer vetm nj mandat n Senat dhe nuk ka asnj prvoj n politikn e jashtme.

  Duke u prpjekur t qetsoj kto kritika, Senatori Kerri, duke shpallur zgjedhjen e tij pr nn-president, theksoi shrbimin e zotit Eduards n Komisionin e Senatit pr shtjet e Zbulimit.

  Si antar i Komisionit t Senatit pr shtjet e Zbulimit dhe si nj prej politikanve n krye t lufts kundr bio-terrorizmit, si nj njeri q i kupton rreziqet q na krcnojn sot, ai ka t njejtin angazhim t patundur sikurse edhe un pr t patur nj ushtri t fort, q sht m e mira n bot, por po ashtu pr t rikrijuar dhe rindrtuar aleanca t reja q e bjn Amerikn m t fort.


  Senatori Kerri dhe zoti Eduards, jan dakort pr shumicn e shtjeve politike. T dy e mbshtetn vendimin pr luftn n Irak, t dy votuan kundr pakets prej 87 miliard dollarsh pr shpenzimet n Irak dhe Afganistan.

  T dy e kritikuan kredibilitetin e Presidentit Bush kur n Irak nuk u gjetn arm t shkatrrimit n mas, nj nga arsyet kryesore se prse Shtetet e Bashkuara shkuan n luft.

  Senatori Eduards bri kto komente kur Drejtori i CIA-s q po largohet nga kjo detyr, Xhorxh Tenet, e pranoi se faji ishte i informacioneve t pasakta t zbulimit.


  Un kam disa shqetsime kryesore se ktu bhet fjal pr besueshmrin e Presidentit t Shteteve t Bashkuara. Kur Presidenti flet, ai flet n emr t popullit amerikan. George Tenet e pranoi prgjegjsin dhe kjo sht gj e mir. Por n fund t fundit, kur presidenti flet, ai duhet t mbaj prgjegjsi pr ato q thot. Prgjegjsia nuk sht e CIA-s, nuk sht e askujt tjetr, ajo sht prgjegjsia e presidentit

  Por ka edhe shtje pr t cilat zoti Eduards dhe zoti Kerri nuk jan dakort, si jan problemet tregtare.

  Senatori Kerri votoi n favor t Marrveshjes pr Tregtin n Amerikn e Veriut. Ndrsa Senatori Eduards, i cili u zgjodh n Senat pasi ajo ishte miratuar, bri fushat kundr ksaj marrveshjeje, duke thn se ajo do t sillte humbje t vendeve t puns.

  N politikn e brendshme, zoti Kerri sht kundr dnimit me vdekje, ndrsa zoti Eduards e mbshtet at. Zoti Kerri votoi kundr ligjit q ndalon abortin n muajt e fundit t shtazansis, ndrsa zoti Eduards abstenoi n kt votim. Ligji u miratua nga Kongresi.

  Senatori Eduards vjen nga nj familje puntore. I ati i tij punonte n nj fabrike tekstilesh. Dhe shpalljen e kandidaturs s tij pr president ai e bri n njern prej fabrikave ku kishte punuar i ati, por q tani sht e mbyllur. Senatori Edwards dhe e shoqja e tij Elizabeth kan tre fmij. Fmija i kartt, djal, humbi jetn n moshn 16 vjeare n nj aksident automobilistik n vitin 1996.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Zhvillohet n Boston dita e dyt e Konvents Kombtare Demokrate pr t mbshtetur kandidaturn e Kerry-t

  Zgjedhjet n SHBA, Klinton elektrizon demokratt


  Shekulli

  BOSTON Ish -presidenti amerikan Bill Clinton ka kritikuar dje ashpr presidentin aktual Bush gjat dits s dyt t Konvents Kombtare Demokrate. I prezantuar nga bashkshortja e tij si presidenti i fundit i madh i demokratve por duke preferuar ta quante veten nj Ushtar t John Kerry, Clinton mori fjaln n Boston pr t sulmuar mnyrn e qeverisjes s Bushit. Forca dhe zgjuarsia nuk jan vlera t kundrta, -tha Clinton duke iu referuar Bushit. Ndrsa senatori Kerry i ka t dyja. N fjalimin e tij ish-presidenti Bill Clinton e sulmoi administratn Bush pr nj numr shtjesh, prfshir luftn n Irak. Zoti Clinton ngriti lart shrbimin e kandidatit John Kerry n luftn e Vietnamit dhe sulmoi politikn e jashtme t presidentit Bush. Amerika, tha ai, nuk mund t vras, burgos apo pushtoj gjith armiqt e vet. Nga ana tjetr ish-zvendspresidenti amerikan, Al Gore u ka br thirrje delegatve n konventn e Partis Demokratike pr ta kthyer indinjatn pas humbjes s tij n vitin 2000 n prqndrim pr ta uar kandidatin John Kerry, n Shtpin e Bardh. Pr t gjith ata q u ndjen t zemruar me rezultatin e vitit 2000 un dua tua kujtoj kto ndjenja. A do t ishte m mir nj president q nuk do ti digjte t gjitha urat me aleatt tan, dhe q mund t rifitoj respektin pr Amerikn n bot? Katr mij delegatt n konvent do t miratojn senatorin Kerry si sfiduesin e presidentit republikan Bush. Udhheqsit e partis kan premtuar se folsit n konvent do t prqndrohen n pikat e forta t zotit Kerry dhe jo n dobsit e presidentit Bush. Zgjedhjet do t zhvillohen m 2 nntor, ndrkoh q dyshja demokrate Kerry-Edwards dhe ajo republikane Bush-Cheney jan shum pran njra -tjetrs me pik sipas sondazheve. Gara do t jet e fort dhe mendohet se rezultati i ktyre zgjedhjeve do t varet nga qndrimi q kan amerikant pr luftn e drejtuar nga Bush pr rrzimin e regjimit t Sadam Huseinit n Irak.


  shekulli
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  13-06-2004
  Postime
  82
  A mund te postoni ndonje lajm per fjalimin e Heinz Edwards ne Konventen demokrate?
  flm.

  m.a

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Yjet e mdhenj, aktort dhe regjisort n shrbim t dy kandidatve amerikan q pas tre muajsh do t luajn pr t marr Shtpin e Bardh katr vitet e ardhshme

  Hollivudi: Tifo pr Kerry-n

  Julia Roberts, Ben Affleck, Alec Baldwin, Jessica Parker, Whoopy Goldberg, t gjith kundr Bush

  B. Budini

  Fushata presidenciale amerikane sht gjithnj nj loj ku rregullat harrohen dhe ku edhe ksaj radhe ka gjetur vend sulmi i drejtprdrejt i kundrshtarit. Dhe n garn pr Shtpin e Bardh jan prfshir t gjitha mjetet e shoubiznesit. Mes tyre m me pesh jan sigurisht divt e Hollivudit t cilt, qoft pr shkak t idealeve t tyre, qoft pr arsye t nj kontrate milionshe, nuk i kursejn fyerjet n drejtim t kundrshtarit. Demokrati Kerry sht ai q ka arritur t trheq m tepr simpati n sistemin e yjeve hollivudian dhe fushata e tij zgjedhore ka arritur kulminacionin me personazhe tepr t rndsishme dhe jo rrall edhe fitues t mimeve Oscar.

  Hollivudi pro Kerry-t
  Nj nga fitueset e statujs dhe mbshtetse e Kerry-t sht Julia Roberts q pr Bushin thot: sht i bezdisshm, nuk sht dhe nuk do t jet kurr presidenti im dhe shton Republikant vijn n fjalor pas fjals reptil dhe para fjals i neveritshm. M pak i vrazhd n deklarimet e tij, por gjithaq i vendosur, sht aktori Alec Baldwin, i gatshm t deklaroj Amerika pr Kubn, nse rizgjidhet Bush. Kngtarja Cher deklarohet antirepublikane duke u shprehur me vendosmri kundr linjs politike t partis s Bush: Nse je i zi n kt vend, nse je nj grua n kt vend, nse i prket ndonj pakice t fardolloji, far arsyeje mund t t shtyj t votosh si republikan?. Gjithashtu pro Kerry-t sht edhe Sarah Jessica Parker. Aktorja e seris s shklqyer televizive Seksi dhe qyteti deklarohet e shqetsuar pr Presidencn Bush dhe n veanti pr shkurtimet e tij n programet e asistencs q jan jetike pr shuma persona. Frika e Parker shkon deri aty sa t imagjinoj q edhe familja e saj mund t gjendet n nj pozit t atill q t duhet t hyj n nj mens pr t varfrit... Deklarat kjo jo aq bindse kur flitet pr nj grua q fiton dika tek 150 mij dollar pr do episod t seris televizive. Edhe m t pazakonta kan qen ndrhyrjet e mbshtetsve t tjer t kandidatit demokrat. Artist t kalibrit t Whoopy Goldberg, John Mellencamp dhe Chevy Chase, i kan dhn z ideve t demokratve pr presidentin aktual me nj vulgaritet jo t pranuar nga t gjith, por t cilin Kerry e ka quajtur prfaqsim i vlerave t vrteta amerikane, zemra dhe shpirti i vendit ton. Edhe yjet evropian e mbshtesin Kerry-n si pr shembull kngtari i grupit U2, Bono. Sigurisht nuk do t mund t votoj n zgjedhjet e afrme (sht me origjin dhe shtetsi irlandeze), por sht e padiskutueshme q prania e tij n Convention demokratike t Bostonit ka patur efekt duke treguar vlersimin ndrkombtar t konkurrentit pr Shtpin e Bardh. Jo i pranishm n Boston, por sidoqoft i deklaruar besimtar demokrat, sht edhe i Born in the Usa, Bruce Springsteen. Mes financuesve historik t Partis Demokratike jan emra q e bjn t dridhet Hollivudin si Jack Nicholson, Robert De Niro, Al Pacino, Dustin Hoffman. Edhe pse pr momentin nuk mund t dihet me siguri, sht e ligjshme t mendohet se nga ana e tyre nuk do t mungojn financimet pr fushatn elektorale t Kerry-t. Tifo pr Kerrin bjn edhe Gelenn Close dhe Ben Affleck q sht afeksionuar shum me dy vajzat e kandidatit demokrat.

  Tifo pr Bushin
  T gjesh artist dhe shoumen q mbshtesin fushatn e presidentit Bush sht pak e vshtir. Menjher pas ndrhyrjes n Irak, n fakt, pikrisht yjet e Hollivudit kishin deklaruar distancimin e hapur nga lufta dhe kundr politiks s presidentit. Aktor si Richard Gere dhe regjisor si Steven Spielberg, kishin lshuar nj manifest n emr t artistve t Hollivudit me t cilin kundrshtonin betejn kundr islamikve. Kush nuk e mban mend pastaj filmin-denoncues t Michael Moore, Fahrenheit 9/11, q sht nj kritik e vazhdueshme, fotogram pr fotogram, e Presidencs Bush dhe e lufts n Irak? Megjithat ka edhe republikan t famshm si aktori e producenti Bruce Willis, fituesi i Luanit t Art pr karriern Clint Eastwood dhe Bo Derek, q ishte shquar qysh n vitin 2000 pr mbshtetjen e fushats presidenciale t Bushit.
  Nj rast m vete sht ai i Arnold Schwarzenegger. Me origjin austriake, ai ka fituar shtetsin amerikane n 1983 dhe pas nj karriere si aktor i sht kushtuar politiks, duke u br guvernator demokratik i Kalifornis. Gjithmon nga Hollivudi, n ndihm t kandidatit demokrat sht edhe protagonisti i paharruar i Magnum P.I, Tom Selleck, modernt e Texas Ranger, Chuck Norris dhe Kurt Russel. Me nj fjal edhe kjo fushat zgjedhore luhet n terrenin e fams. T vetmit ndoshta q jan n gjendje t thon hapur at q mendojn pr Presidencn dhe kandidatt e saj, duke prdorur edhe deklarata t forta-me efekt t sigurt- dhe sigurisht t pacensuruar. Hollivudi dihet q sht nj fabrik e jashtzakonshme yjesh, por sht e leht q nga duart e zhdrvjellta t nj truktuesi a skenografi t dal edhe presidenti i ardhshm i Shteteve t Bashkuara t Ameriks.


  shekulli
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e EXODUS
  Antarsuar
  15-06-2003
  Vendndodhja
  Intravenous..
  Postime
  1,668

  John Kerry mban fjalim "live" perpara popullit amerikan...


  Sonte ne oren 9:00' Zoti John Kerry si kandidati i mundshem per President te SH.B.A i krahut Demokrat, ju drejtua popullit amerikan nga podiumi i qytetit te tij te lindjes, Boston.

  I perkrahur nga simpatizante prej Boston dhe veterane lufte, J.Kerry mbajti nje fjalim me nota mjaft entuziaste te cilat nxorren ne pah, duke e bere akoma edhe me te qarte misionin dhe vendosmerine e tij, dhe ne te njejten kohe duke justifikuar kandidaturen e tij ne rrugen e konkurrences per Shtepine e Bardhe.

  J.Kerry e eli fjalimin e tij prej 60 minutash me nje permbledhje te shkurter biografike te jetes se tij. Me pas ai shpalosi programin e tij ne lidhje me aspektin ekonomik dhe ate politik sipas te cilit ai eshte optimist se do te ndryshoje gjendjen ne te cilen ndodhet aktualisht ekonomia amerikane.

  Ne lidhje me fjalimin e mbajtur J.Kerry i tregoi popullit amerikan se ai eshte i vendosur, i pergatitur dhe mse i gatshem ne kryerjen e detyres si President i ardhshem i Sh.B.A-se.

  Ne pergjithesi do te shkruaja se fjalimi i mbajtur nga pikepamja strukturore dhe menyra shprehese kishte ngjyrat e nje njeriu i cili e meriton te jete konkurrent per nje post te tille si ai i Presidentit te Sh.B.A-se.

  Do ju lutesha me miresjellje per te gjithe ata te cilet ndoqen fjalimin e mbajtur nga J. Kerry, te shprehin mendimet e tyre ne lidhje me te pa kaluar ne anesime politike apo muhabete me karakter politiko-monopolistiko ---> "vetem une kam te drejte"!


  P.S. Ajo cka me beri pershtypje (duke e lidhur me prejardhjen se ciles i perkasin te gjithe ata te cilet do te lexojne kete shkrim) ishte momenti kur J.Kerry nder te tjerash u shpreh se ndersa ishte duke sherbyer ne Vietnam, dhe konkretisht kur ndodhej mbi anijen luftarake, Flamuri amerikan (simboli me i larte i cdo kombi) i valvitej mbas shpine, ashtu edhe pse i shpuar prej plumbave dhe po ashtu ndersa shihte ushtaret e tjere kaskat e te cileve ledhatoheshin prej flamurit te cilin ata mbanin ne krahe, nuk kish ndjenje me te zjarrte patriotike sesa ai moment i vecante.
  Ky moment i vecante perkoi me ndjenjen patriotike per vendlindjen...kush jam une... e prej nga vij...

  Po ashtu ai u shpreh se Flamuri nuk i perket asnje grupim politik, ideologjik, apo partiak, por vetem popullit amerikan (ne kete moment le te bejme nje analogji me Shqiperine dhe flamurin shqiptar). Besoj se e njejta ide ka vlere edhe per Shqiperine dhe shqiptaret...
  Komentet e mesiperme te cituara nga une dhe te shprehura prejt tij kane nje vlere shume te madhe ne lidhje me nje komb dhe qeverisjen e tij.
  Ne lidhje me zgjedhjen e drejtuesit/sve te nje kombi, vendos vecse mileti (e drejte e cila i takon vecse atij) se kush e meriton te drejtoje vendin...e jo pislleku, hajdutlleku, dhe dhuna sic ndodh ne disa vende qe ju i njihni fare mire...)

  Kushtrim:Le te mesojme dhe te behemi shembull edhe NE e ardhmja e Shqiperise nga keta individe me kualitete te pakrahasueshme patriotike se cdo te thote te jesh ai qe je. (Shqiptar pra...)

  Diskutim te mbare!
  Ndryshuar pr her t fundit nga EXODUS : 30-07-2004 m 01:15

 7. #7
  xha Barka Maska e Jonian
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Ec drejt bulevardit deri te Skenderbeu. Aty pastaj futja nga te duash...
  Mosha
  42
  Postime
  332
  Se [ari po e filloj me disa korrigjime ne postimin tend. Jo se jane shume te rendesihsme, por thjesht per te qene korrekte.

  Citim Postuar m par nga EXODUS

  Sonte ne oren 9:00' Zoti John Kerry si kandidati i mundshem per President te SH.B.A i krahut Demokrat, ju drejtua popullit amerikan nga podiumi i qytetit te tij te lindjes, Boston.

  John Kerry nuk ka lindur ne Boston, por ne nje spital ushtarak ne Fitzsimmons, Colorado.


  Citim Postuar m par nga EXODUS

  I perkrahur nga simpatizante prej Boston dhe veterane lufte, J.Kerry mbajti nje fjalim me nota mjaft entuziaste te cilat nxorren ne pah, duke e bere akoma edhe me te qarte misionin dhe vendosmerine e tij, dhe ne te njejten kohe duke justifikuar kandidaturen e tij ne rrugen e konkurrences per Shtepine e Bardhe.

  Delegatet ishin rreth 5000 dhe ishin nga te gjitha shtetet e Amerikes. Veteranet e luftes qe hapen seancen e sotme ishin shoket e tij te skuadres se luftimit ne Vietnam. Ish-senatori Max Kleland (personi ne karrige handikapatesh qe prezantoi Kerryn ne salle) ka qene shok luftimi me te gjate luftes ne Vietnam.

  Une sapo u ktheva nga puna, punoj ne ate stadiumin ku u zhvillua kongresi i Partise Demokratike. Po ju them qe eshte tjeter gje ta shohesh ne TV dhe tjeter te jesh aty. Edhe po te mos jesh demokrat, pasi ke pare 5-6000 veta te brohorasin si te cmendur per dyshen Kerry-Edward, te prishet mendja dhe shkon voton per ta. I vetmi problem qe ndodhi sot ishte qe gjysma e tullumbaceve nuk u hapen, por ngelen ne tavan. (Gjithe tullumbacet ishin lidhur me rrjeta ne tavan dhe supozohet te hidheshin sot pas seances se fundit, por vetem gjysma e tyre u hapen, te tjerat jane akoma ne tavan.)
  Nejse, kjo ishte thjesht sa per muhabet.

  Per sa i perket fjalimit te Kerryt ishte i mire. Nuk mund te them i persosur, por megjithate foli mire. Ai arriti te bente ate qe kerkonin shumica e analisteve te medias dhe delegateve, qartesoi planin e tij dhe u tregoi degjuesve pozicionin qe do te ndiqte. Megjithate sic thone ne Amerike "Talk is cheap".Mua si plan mu duk tej mase optimist prandaj dhe nuk i besova shume. Ne vecanti me bene pershtypje dy gjera:
  1- Kur tha qe nuk do te rriste taksat, por perkundrazi do t'i ulte ato (per shtresat e uleta dhe te mesme) ndersa taksat e perfituara nga personat qe bejne me teper se $ 200.000 ne vit do te investohen per programe sociale e me the te thashe.
  2-Kur "me vendosmeri" tha qe prioriteti kryesor i tij do te ishte mbrojtja kombetare.
  (Per te gjithe te apasionuarit dhe njohesit e politikes amerikane) besoj se e shihni qe te dyja keto gjera bien deri diku ndesh me platformen politike te Partise Demokratike.
  Se pari, Demokratet amerikane asnjehere nuk kane patur prioritet mbrojtjen kombetare, por reformat shoqerore, mireqenien e sistemit ekonomik e shoqeror, edukativ, mbrojtjen e ambientit etj. te kesaj natyre duke patur gjithmone nje qendrim paqesor. Sa per ilustrim kujtoni qe Klintoni nuk u perpoq te qellonte Al-Qaiden kur mori vesh qe kjo e fundit goditi aeroplanmbajtesen Cole ne gjirin e Yemen-it duke vrare 18 ushtare amerikane, apo qofte edhe te ndermerrte ndonje ndeshkim ushtarak pas sulmit te pare ndaj kullave binjake ne vitin 1993.
  Se dyti, gjithmone ne politiken amerikane Demokratet kane qene per taksa te larta dhe republikanet per taksa te uleta, ndersa John Kerry doli ndryshe. Ai sugjeron qe sipas planit te tij e gjithe ekonomia dhe shoqeria do te mund te mbeshtetet e zhvillohet prej taksave te 2% te popullsise qe paguhen $ 200.000 e me teper.
  Gjithashtu Kerry sugjeroi qe kompanive do t'u ofrohen perfitime ( ne pikepamje taksore) ne menyre qe te mos i largojne operacionet e tyre nga Amerika. Sado perfitime taksore te kene keto kompani, nese nuk mund te ulin kostot, do ta kene te veshtire te konkurrojne dhe do te shkaterrojne ekonomine vendsa nese dalin nga tregu. Kostot e larta jane arsyeja kryesore pse keto kompani po i largohen Amerikes. Bile dhe kompania e gruas se Kerry-t, HEINZ, ka larguar rreth 45% te operacioneve te saj ( Kompania vleresohet te vleje rreth $ 700 milion).
  Per keto dhe per arsye te tjera, fjalimi i Kerryt nuk mu duk se ishte dhe shume realist. Megjithate sipas sondazheve te deritanishme, ai gjendet perpara Presidentit Bush, por zgjedhjet duan edhe 84 dite qe te zhvillohen dhe per me teper kongresi i partise Republikane zhvillohet ne gusht ne New York. Deri atehere shume gjera mund te ndodhin. Personalisht nuk besoj se Bush do te fitoje.
  Hajde take it easy...
  Trimi i mir me shoqe shum

 8. #8

  Post


  T shohim se ka do t ndodh...
  Sypozohet se Richard Holbrook sht kanditati i Kerry-it pr Sekretar Shteti...
  ... edhe Gjenerali Wesley Clark sypozohet se sht kanditati i Kerry-it pr Ministr t Mbrotjes s SHBA-ve.
  Nse kto sypozime (jan)dalin t vrteta ,... !
  Bazuar n shkrime t tjera(n gjuhn angleze etj.,,,) , mbretron nj shqetsim i dukshm n qarqet serbo-sllave , nse do t fitonte Kerry n garn pr President t SHBA-ve!

 9. #9
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849  Riding the convention momentum, John Kerry and John Edwards hold a rally Friday morning, kicking off a two-week tour.

  http://www.cnn.com/2004/ALLPOLITICS/...ain/index.html
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e EXODUS
  Antarsuar
  15-06-2003
  Vendndodhja
  Intravenous..
  Postime
  1,668
  John Kerry nuk ka lindur ne Boston, por ne nje spital ushtarak ne Fitzsimmons, Colorado.
  Te pakten isha i perafert ne lidhje me Kontinentin dhe nuk pohova se kish lindur ne ndonje qoshe te Afrikes (lol)
  Po adresen e spitalit e di ti grupo? (j/k)

  Persa i perket


  Se dyti, gjithmone ne politiken amerikane Demokratet kane qene per taksa te larta dhe republikanet per taksa te uleta, ndersa John Kerry doli ndryshe. Ai sugjeron qe sipas planit te tij e gjithe ekonomia dhe shoqeria do te mund te mbeshtetet e zhvillohet prej taksave te 2% te popullsise qe paguhen $ 200.000 e me teper.
  Eshte e drejte ajo cka shkrove ne lidhje me taksat...por mendoj se kane erdh kohe te reja dhe Demokratet jane duke reformuar platformen e tyre ne lidhje me menyren e qeverisjes pas ardhjes ne pushtet.
  Ai pohoi se do te ule taksat per shtresen e mesme te popullsise, ulje taksash per 98% te amerikaneve, po ashtu ulje taksash per 99% te bizneseve amerikane. (C'eshte e drejta kjo tingellon e egzagjeruar sodomos nese marrim prasysh faktin e deficitit te cilin ai mendon ta pergjysmoje gjate 4 vjecarit te pare te qeverisjes duke u mbeshtetur ne rritjen e taksave per shtresen e larte dhe duke ju dhene fund perfitimeve prej sigurimeve shoqerore (apo welfare) te Korporatave .
  Sipas statistikave te dhjetevjecareve te fundit, Demokratet gjate viteve te tyre ne pushtet kane qene me te suksesshem ekonomikisht se Republikanet dhe politika e jashtme ka qene me trasparente ne kuadrin e bashkepunimit bilateral!


  I vetmi problem qe ndodhi sot ishte qe gjysma e tullumbaceve nuk u hapen, por ngelen ne tavan. (Gjithe tullumbacet ishin lidhur me rrjeta ne tavan dhe supozohet te hidheshin sot pas seances se fundit, por vetem gjysma e tyre u hapen, te tjerat jane akoma ne tavan.)
  Terrsllk hesapi...mos kishe gje te beje me kete muhabet ti miku?!(lol) (j/k)

  zgjedhjet duan edhe 84 dite qe te zhvillohen
  Pak korrigjim ketu: duhen edhe 96 dite! Zgjedhjet mbahen Te Marten e pare te Nentorit!

  Ndersa po ndiqja fjalimin me kapi syri edhe Jerry Springer i cili brohoriste kerry kerry...eh thashe edhe ky ish mangut...tani do shkojne muhabetet vaj! (lol)
  Ndryshuar pr her t fundit nga EXODUS : 30-07-2004 m 12:43

 11. #11
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  Me ne fund Bostoni i kthehet jetes normale,nga zhurma dhe stresi i 4-diteshit demokrat ne qytetin e vjeter.
  Per fjalimin Kerry,ashtu si te gjitha fjalimet ne raste zgjidhjesh ,pompoz,shpresedhenes dhe pak me heroik se c'duhet.

  "I sherbeva vedit si i ri (ushtar),do ti sherbej edhe si president."
  Nder te tjera Kerry shtoi se duke qene nder ata qe e kane ndjere dhembjen e luftes do kerkoje vertetesi dhe argumenta,pasi te coje vendin dhe ushtaret ne lufte.
  Ashtu sic tha edhe Joniani me lart me cuditi pak alazonia e atyre qe tha Kerry ne lidhje me taksat.Ndoshta 8-vjecari Klinton e ben me optimist sec duhet.
  Brohoritjet nuk mbaronin kur u shpreh se realiteti nuk shtremberohet nga politika,dhe se ne keto dite te veshtira ka nje menyre te drejte dhe nje te gabuar per te qene i fuqishem,i zote.
  Shpresedhenes u degjua kur permendi rritjen e nivelit te jeteses per amerikanet ,mbeshtetjen dhe reformat mjeksore.
  Si zakonisht nuk munt te gjente rast me te mire per te sulmuar kundeshtarin e tij Bush,dhe lufta ne Irak do ishte ne krye te menuse.
  Pasi kritikoi ashper nderhyrjen e pabazuar ne Irak,shprehu optimizmin se do ktheje imazhin dhe besimin e humbur te opinionit boteror ndaj politikes amerikane drejtuar ndaj Bushit.Dhe se do te gjeje menyra me efikase dhe te zgjuara te luftoje terrorrizmin.(Amin)

  Sa bindes ishte dje Kerry nga salla legjendare e Fleet Center,ku kane shkruar histori Larry Bird me kompanine jeshile te Celtics,do ta tregojne zgjedhjet e 2 Nentorit.
  Ndryshuar pr her t fundit nga kolombi : 30-07-2004 m 16:00
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 12. #12
  i/e larguar
  Antarsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Si behen rregjistrimet per te votuar ne zgjedhjet presidenciale? Eshte hera e pare do votoj ne jeten time.

 13. #13
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  38
  Postime
  2,573
  Kjo faqe t ndihmon me regjistrimin
  http://www.rockthevote.com/index.php
  Edi

 14. #14
  i/e larguar
  Antarsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  thanks. U rregjistrokam 29 dite para elections.

 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,037
  Postimet n Bllog
  3
  Fjalimi i Kerry ishte shume i kendshem dhe ne fakt i gjithe kuvendi ishte shume i kendshem per mua qe i ndjek me interes te vecante debatet politike ne vend. Gjerat qe me bene me shume pershtypje ishin:

  1. Kuvend i demokrateve me shije republikane.

  Kuvendi i demokrateve do te mbahet mend ne histori si kuvendi i vetem ne historine e tyre ku demokrateve iu mbyll goja dhe iu ndalua qe te ofendonin e sulmonin direkt presidentin Bush. Ne kish nje ndjenje qe i bashkon me shume se cdo gje demokratet eshte urrejtja e tyre ndaj Bush. Por ja qe kampi i Kerri vendosi te kopjoje dicka nga fushata e presidentit Bush ne 2000 ku ai asnjehere nuk e sulmoi Gore apo Klinton ne menyre direkte. Jo vetem aq, por edhe sllagane si "Ndihma po afron" qe Cheney perdori ne 2000 i degjuam kesaj rradhe nga goja e Kerry dhe Edwards.

  2. John Edwards, nje politikan amator qe di te qeshi bukur

  Zhgenjimi me i madh i kuvendit ishte fjalimi qe mbajti kandidati per zv. president, Xhon Edwards. Pavaresisht nga permbajtja qe Edwards percolli, menyra se si ai e percolli mesazhin e tij ishte aspak impresionuese. Ishte nje prej fjalimeve me pak te duartrokitura dhe me pak elektrizuese. Edhe mbeshtetesit me te medhenj te Edwards u zhgenjyen nga toni i fjalimit te tij. Ai mbetet nje politikan amator qe nuk eshte ende gati per "prime time".


  3. Kerry nxjerr nje fytyre humane, por i ben bisht pyetjeve te ngritura

  Suksesi me i madh i kuvendit te demokrateve ishte krijimi i imazhit te Kerry, si jo nje senator formal me nje pamje te fjetur, por krijimin e imazhit te Kerry ushtar ne Vietnam, Kerry burre i perkushtuar ndaj familjes, Kerry baba i mire. Kjo eshte e rendesishme per kandidatin demokrat i cili vuan nga steriotipet qe ekzistojne ne media dhe ne opinionin publik amerikan ne lidhje me kongresmenet dhe senatoret e karrieres.

  Kerry ia doli me sukses qe te zbukuroje imazhin e tij ne syte e publikut, por u beri bish pyetjeve qe te gjithe prisnin qe ai tu jepte pergjigje te prere, pyetje qe ishin ne ajer te mbarsura me plot spekullime. Pyetje si perse ai votoi pro luftes ne Irak dhe me vone votoi kunder financimit te luftes? Cfare do te bente ai ndryshe ne Irak? Cfare do te bente ai ndryshe kur vjen fjala tek lufta kunder terrorizmit? Ketyre pyetjeve Kerry u dha vetem nje pergjigje: "Une do te angazhohem te riparoj maredheniet me aleatet tane evropiane dhe do krijoj aleanca te reja". Kjo pergjigje nuk impresionion njeri dhe nuk perben nje plan te qarte ndryshe nga ai Bush. Kerry u beri bisht edhe te gjitha problemeve te mprehta sociale si aborti, institucioni i marteses dhe homoseksualet. Toni i zerit te Kerry qe ne nivelin e duhur, ndryshe nga fjalimet e tij te meparshme dhe ky ishte impresionimi i vetem i mediave dhe publikut me Kerry.


  4. Kuvendi demokrat nje show i bukur por nje fiasko politike

  Pasi i mblodhi dasmoret demokrate ne Boston dhe nuk u dha mish (mish = sulme ndaj Bush), Kerry priste qe te mesonte se sa pike kishte fituar ne sondazhet e fundit fale 4 diteve qe dominoi mediat amerikane. Sondazhet sollen nje zhgenjim te dyte per Kerry. Disa jave me pare keshilltaret e tij i profetizuan se po te zgjidhte Edwards si shok ne fushate, ai do te fitonte nje avantazh ndaj Bush ne sondazhe. Kjo nuk ndodhi ashtu si kuvendi jo vetem qe nuk i shtoi pike, (gje qe nuk ka bere ndonjehere vaki ne historine e demokrateve) por sondazhet treguan se Bush nderkohe kishte rifituar 3-4 pike te humbura disa jave me pare.

  Si mund te presesh te elektrizosh elektoratin e moderuar amerikan kur ti nuk elektrizon dot elektoratin tend demokrat?! Ne vend qe te perdornin karten anti-Bush ne kuvend dhe tu jepnin dasmoreve mishin qe kerkonin, Kerry zgjodhi tu serviri atyre nje pjate alla-republicana.

  Te presim tani te shohim kuvendin e republikaneve ne fund te muajit.

  Albo
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Nj individ n SHBA ka sajuar nj teknik t re pr t ndikuar tek zgjedhsit

  Zgjedhjet, kundr Bushit me biiklet-printer
  Biikleta kundr Bushit ose Bikes against Bush, kshtu quhet projekti m i fundit i nj individi t uditshm n SHBA.

  Ndrsa zgjedhjet presidenciale po afrojn, fantazia apo marrzia fillon e ndizet. Jemi n Amerik, gjithka mund t ndodh. I till sht edhe rasti i Xhoshua Kinberg nga Nju Jorku. Pr t qen m t sigurt, se presidenti Bush n nntor nuk do t mund t rizgjidhet dot m, kundrshtart e tij kan shpikur nj metod t uditshme. Njujorkezi ka shpikur nj printer biiklet, i cili bn t mundur derdhjen e pluhurit t bardh mbi rrug, sipas shablloneve t prcaktuara nga ai vet, n t cilat kryesisht bhet thirrje q t mos votohet pr Bushin. Teknika sht nj kopje e keqe e asaj t kohve t para, kur u shpik shtypi. Asokohe u vendosn tet grma mbi letr. M von ky numr arriti n 24 dhe m pas sigurisht teknika u prmirsua ndjeshm, duke mos shtypur vetm formate t vogla t letrave, por edhe pankarta etj. Xhoshua Kinberg sht i knaqur me pes doza pluhur, pr t shkruar parullat e tij mbi rrug. Kinberg duket se prdor at q n Nju-Jork nuk t bn t kesh fare kosto, n krahasim me shum mjete e siprfaqe t tjera t nevojshme pr reklama apo njoftime, si jan pjest e parapaguara npr gazeta, sheshe e dyqane: Pra sht asfalti, q n Nju-Jork sht me shumic. Pes dozat e Spray-it n antn e tij t shpins jan t mbushura me pluhur shkumsi. Kinberg gjithsesi nuk dshiron t rrezikoj, pr t mos ngrn ndonj gjob pr ndotje t mjedisit. N antn e shpins ai mban edhe nj laptop, i cili menaxhon punn e pes dozave spray. Pr nj I t madhe derdhen t pesta dozat n t njjtn koh, tek L pr shembull kapaku i poshtm qndron m gjat i hapur sesa tek grmat e tjera t I love New York. Nse biikleta ecn m shpejt, ather grmat zgjerohen.


  panorama
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 17. #17
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  Dita dites kalon ndersa lobi i Kerryt po rritet,ndikon edhe kengetaret:

  DO T KNDOJ PR JOHN KERRY-N


  Bruce SPRINGSTEEN

  Artistt dhe muzikantt zn nj vend t veant n jetn sociale e politike t nj kombi. Personalisht, gjat gjith kohs jam prpjekur t reflektoj mbi faktin, se far do t thot t jesh amerikan, mbi identitetin specifik dhe mbi rolin planetar t vendit tim, dhe m n fund mbi faktin, se si ky rol mund t luhet n mnyrn m t mir t mundshme. Jam prpjekur t bj kng, t cilat pickojn krenarin dhe qortojn veset tona.
  Pyetjet q ngrihen prball nesh n prag t zgjedhjeve t nntorit jan shum t thjeshta: kush jemi ne, far prfaqsojm, pr far luftojm? Personalisht, gjat 25 viteve t fundit, kam paraplqyer t qndroj prher larg militantve politik. Megjithat, kam qen po un q kam marr pozicione partizane, kur ka qen fjala pr t mbrojtur apo mbshtetur disa ideale: drejtsin ekonomike, t drejtat civile, nj politik t jashtme m njerzore, lirin dhe krijimin e kushteve t nj jete dinjitoze pr t gjith qytetart. Por sivjet, ngaq n loj jan vn gjra tepr t rndsishme, pr shum prej nesh do t ishte nj luks i madh t mos merrnim pjes n betejn politike e t prisnim si sehirxhinj rezultatin e zgjedhjeve.
  Nprmjet puns sime kam krkuar gjithmon t ngre pyetje, t cilat ua kan prishur rehatin shum njerzve. Pse kombi m i pasur i planetit e ka kaq t vshtir t mbaj premtimet e bra pr qytetart e vet m t dobt? Prse na qnka nj gj kaq e pamundur t hedhsh vshtrimin prtej perdes s paragjykimeve raciale? Si duhet t sillemi n momente t vshtira pa shkatrruar megjithat at q ne njimend e dashurojm? Prse mbajtja e premtimeve, ndrsa duket t jet nj gj e leht pr psikologjin ton kolektive, na rezulton praktikisht nj gj kaq komplekse?
  Nuk besoj se John Kerry e John Edwards i kan t gatshme prgjigjet e ktyre pyetjeve, por besoj am q kta t dy kan nj interes t sinqert pr t ngritur pyetjet e duhura e pr t dhn prgjigje t ndershme. Kta t dy e kuptojn q ne kemi nevoj pr nj administrat, e cila ti jap prparsi barazis, kureshtjes, qartsis, prunjsis, interesit pr t gjith qytetart amerikan, kurajos e besimit. Njerzit i konceptojn vlerat njerzore n mnyra t ndryshme dhe i jetojn gjithashtu n mnyra t ndryshme. Kam tentuar t flas mbi disa prej ktyre vlerave n kngt e mia; kam edhe nj opinion timin mbi domethnien e tyre. Kjo sht arsyeja q kam vendosur t bj gjat muajit tetor nj tourne n t gjith vendin, s bashku me artist t tjer si Dave Matthews Band, Pearl Jam, REM, Dixie Chicks, Jurassic 5, James Taylor dhe Jackson Browne. Do t kndojm t gjith nn emrin e nj grupi t ri, Voto pr Ndryshimin. Synimi yn sht q n nntor t ndryshojm drejtimin e qeveris dhe administratn aktuale.
  Si shum t tjer, menjher pas 11 shtatorit, kam par nj komb aq t bashkuar, sa mua nuk m vjen m mendje asgj e ngjashme n t kaluarn. Mbshteta vendimin pr t hyr n Afganistan dhe shpresova q dramaciteti i atij momenti do t prodhonte tek udhheqsit tan forc, urtsi e prunjsi. Nuk ndodhi kshtu. U hodhm kryengulthi n nj luft t padobishme n Irak, duke sakrifikuar kshtu jett e t rinjve tan n rrethana q duken t pajustifikueshme. Kemi nj deficit publik q rritet, e n t njjtn koh, jan katandisur n minimum shrbimet sociale, si fjala vjen, studimet e kualifikimet passhkollore. Kemi br nj politik t gabuar fiskale, duke zgjeruar kshtu hendekun ekonomik, i cili nga ana e vet e prqesh kontratn sociale dhe e kthen n hi premtimin pr nj komb t pandashm.
  Fal ushtrimit t ndershm t cilsive m t mira njerzore respekti pr t tjert, ndershmria ndaj vetes, besimi n idealet tona ne bhemi t denj n syt e Zotit. Esht pikrisht n kt mnyr, q shpirti yn, qoft si komb, qoft si individ, manifestohet dit pr dit. Qeveria amerikane sht larguar mjaft nga vlerat tona. Esht asti pr t rifilluar marshimin. Vendi yn, t cilin e kemi aq shum n zemr, po pret.
  Marr nga New York Times Prktheu: M. Nano
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-11-2004
  Postime
  5
  "Every daring attempt to make a great change in existing conditions, every lofty vision of new possibilities for the human race, has been labeled Utopian."

 19. #19
  Edwards e barazonin nga bukuria me Kennedy dhe kjo eshte arsyeja pse u ndezen Amerikanet pasi shemtaqi John Kerry e zgjodhi Edwards si shoqe. Mua nuk ma mbushte syrin. E kam fjalen, me duket si cunak i inatosur qe sublimon thartimet psiko-emocionale ne fushen e politikes.

  Shiko, megjithese mund te jete qe vdekja e te birit t'i kete dhene shkendijen ndonje flake altruistike, mund te jete po ashtu qe politika eshte per Edwards nje shteg rrugedaljeje per te shfryre zemerimin dhe inatin. Ne pjesen e pare te karrieres se tij, Edwards perfaqesonte konglomeratet e medias, perfshire nje gazete ne Wilmington, NC te zoteruar nga New York Times, ne gjyqet e shpifjeve. Ne moshen 31-vjecare fitoi nam per te sjellit rrotull te proceseve gjyqesore te demeve personale kur fitoi nje verdikt prej $6.5 milion per familjen e nje femije qe vuante nga demtime trunore per shkak te nje operacioni kirurgjikal te gabuar. Me andej, mori nje vendim gjyqesor $3.7 milion per Howard E.G. Sawyer nga North Carolina, qe kishte kalu ne overdoze me nje ilac qe perdorej ne terapi ne nje spital.

  Rastet tipike per Edwards kishin te benin me kliente qe qene demtuar ne menyre katastrofike. Dhe ato procese gjyqesore varionin prej rasteve te keqpraktikimit mjekesor qe kishin te benin me mjeket ne ato qe lidheshin me kompanite e kamionave, infermieret, spitalet, Kryqin e Kuq dhe nganjehere korporatat si spitalet carter. Te akuzuarit ishin zakonisht njesite korporative. Kesisoj, pas asaj buzeqeshjes se gjere dhe fasades te t'u shqetesuarit per te vobektin, Edwards mund te jete nje viktime shume e inatosur qe kerkon kompensim permes jetes politike per humbjet e tij ne jete. Fushata e tij do te jete nje lutje bere jurise se votuesve Amerikane.

  Dhe ne fund te fundit, a nuk beri te njejten gje Al Gore me 1992 kur pati idene per te frrymezuar ligjeraten politike duke hedhur meselene e te birit te goditur nga makina?! Me 1996 Gore na tregoi per motren qe po i vdiste nga beteja me kancerrin. Shyqyr qe Gore nuk do bente me fushate me andej se do t'i dilnin per te vdekur tere anetaret e familjes! Po Dick Gelphard? Na tregonte per te birin qe gjesh i vdiq nja tre dekada te shkuara! E po, po qe se nje tragjedi familjare eshte e detyrueshme per t'u bere kandidat presidencial nga Partia Demokratike, c'pret Mishel Schiavo?! Edwards eshte si nje politikan qe e thote dhe e thote dhe e perserit pa pushim qe nuk do t'a perdore rekordin kriminal te kundershtarit per avantazh politik. A nuk do t'a refuzonin absolutisht te permendnin emrin e femijes suaj te ikur te vrare ne nje aksident me makine, qe te preku ty jashtezakonisht, per te fituar ca pike?!

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-11-2004
  Postime
  6

Tema t Ngjashme

 1. Shinasi Rama: Ju rrfej kujtimet e mia mbi lvizjen e dhjetorit '90
  Nga Xhuxh Xhumaku n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 13-12-2009, 22:54
 2. Nevzat Halili kandidat pr president
  Nga Faik n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 03-02-2009, 18:46
 3. Imer Selmani kandidat pr president
  Nga Eugen22 n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 27-01-2009, 10:22
 4. Komploti boteror
  Nga ORIONI n forumin Historia botrore
  Prgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 31-10-2005, 12:59
 5. shtja ame
  Nga Eni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 154
  Postimi i Fundit: 25-03-2005, 19:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •