Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708

  N krkim t hebrenjve t vjetr t Sarands

  N krkim t hebrenjve t vjetr t Sarands


  --------------------------------------------------------------------------------  Arkeolog shqiptar e izrealit nga universiteti i Jeruzalemit kan nisur prgatitjen e nj projekti t ri grmimesh n bazilikatn e Sarands antike, si quhet ndryshe Onhezmit. Gjurmt e kulturs hebraike n kt zon jan gjetur vitin e kaluar n bazilikatn e qytetit antik. Ndrkoh projekti i ri sht duke u shqyrtuar nga ana e drejtoris s sektorit arkeologjik me qendr n Butrint. Drejtuesit e ksaj qendre shprehen se zbulimet e rastsishme t objekteve t kulturs hebraike n kt zon jan br pjes e nj projekti t ri e t dejatuar grmi-mesh. Elementi i gjetur ishte nj stem hebraike n gurt e mureve t bazilikats s vjetr t Sarands antike (Onhezmit). Ky fakt ka nxitur arkeologt izrealit q t nisin n bashkpunim me arkeologt shqiptar nj seri grmimesh pr t nxjer n pah elemente t tjera t kulturs hebraike n Sarand, kultur q mesa duket i prket nj komuniteti hebraik q ka jetuar n kt zon n antikitet. Prania e komuniteteve hebraike n Shqipri sht vn re n periudha shum m t vonshme. Zbulimi i stems hebraike n bazilikatn e Sarands sht nj fakt interesant pr antikitetin shqiptar. Prania e objekteve hebraike n monumentet e antikitetit n Shqipri solli n Shqipri arkeologt izrealit. Shum t interesuar ata jan duke punuar pr t zbuluar elemente t tjera n lashtsin e Sarands antike q i prkasin komuniteteve hebraike q kan jetuar n kt zon.


  Grmime, jo vetm izrealitt

  Nj numr i konsiderueshm arkeologsh t huaj jan duke kryer grmime n Shqipri n krkim t elementeve t antikitetit shqiptar. Austriakt, italian, francez, izrealit apo edhe amerikan kan ngritur kampet e n bashkpunim me arkeologt shqiptar jan duke krkuar elementt e antikitetit n Finiq, Lezh, Sovjan apo edhe n bazilikatn e Sarands.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 2. #2
  Perjashtuar nga Mod. Maska e IllyrianWarlord
  Antarsuar
  05-04-2004
  Postime
  40
  Lord Rothschild dhe Lord Sainsbury iniciatoret e ketyre germimeve


  Butrint Foundation (kliko)

Tema t Ngjashme

 1. Illiristika - Nezir Myrta
  Nga Henri n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 06-04-2011, 17:47
 2. E.abej: Ilirishtja dhe Shqipja
  Nga BARAT n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 11-02-2009, 19:00
 3. Ortodoksia dhe Shqipria
  Nga shendelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 258
  Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16
 4. Theodor Ippen: Shqipria e Vjetr pr t'u rizbuluar
  Nga Albo n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 14-01-2003, 15:10
 5. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-07-2002, 07:33

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •