Close
Faqja 3 prej 20 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 393
 1. #41
  Quo Vadis? Maska e helios
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  576
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  werewolf stė kuptova qėparė, duhe ti kisha shėnuar qė nė fillim por s'pata kohė
  Atėhere pėr temat,sfondet etj pėr GNOME mund tė shkosh tek www.gnome-look.org, tek http://art.gnome.org ose tek www.aqua-look.org.
  Sa i pėrket konfigurimit tim:

  1. Tema e Gtk-sė qė pėrdor ėshtė Gno-SX: http://grandmasta.home.comcast.net/G...SX-2.6.tar.bz2 (hap arkivin dhe zhvendosi tė gjitha dosjet nėn ~/.themes)
  2. Njė temė tė ngjashme pėr Metacity-n (organizuesit tė dritareve) mund ta gjesh kėtu: http://themes.freshmeat.net/redir/aq...ult-2.0.tar.gz(vendose po nėn ~/.themes)
  3.Ikonat quhen Excuisite dhe mund ti shkarkosh prej kėtu: http://www.gnome-look.org/content/do...ent=16006&id=1 (ikonat duhen zhvendosur nėn ~/.icons)

  Paneli nė fund tė ekranit ose "dock" siē e quajnė pėrdoruesit e Mac-ut, bėn pjesė i programit "gdesklets" (si "super-karamba" e KDE-sė)(http://gdesklets.gnomedesktop.org). Efekti "Geenie" ėshtė vėrtetė fantastik. Disa nga ikonat qė shikon tek ky panel janė marrė nga http://kr.hancom.com/bbs/scripts/ind...download&id=19.

  Citim Postuar mė parė nga qoska
  Gjithsesi majemi i bukur gnome ne shqip ne mos gaboj.
  Nje pyetje kisha mund te me thuash nqs debian e ka te inkorporuar ne kernel altq apo jo dhe nqs po cfare versioni dhe me cfare packet filter e komandon ??
  sepse nuk kam kohe te beje search.
  qoska, i vetmi "porting" i altq-sė nė Linux ėshtė projekti HFSC: http://www-2.cs.cmu.edu/~hzhang/HFSC/main.html
  Po ashtu gjeta dhe kėtė lidhje: http://www.spinics.net/lists/linux-net/msg09559.html

  Po, gnome 2.8 (versioni i fundit) ėshtė pėrkthyer 100% nė shqip falė punės sė palodhshme tė grupit tė pėrkthimit http://gnome-albanian.sf.net .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga helios : 11-10-2004 mė 08:00
  U let him hold a gun 2 ur head during sex?I thought u were a feminist
  Usually he takes the clip out

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e GoogleCom
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nuk eshte "Genie Effect" po "Magnification Effect". Genie effect eshte efekti qe i jipet dritareve qe duket sikur po zvogelohen [shrink] kur minimizohen.  Apple keto dite morri patenten per Genie. Ja nje foto si punon Genie Effect.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga GoogleCom : 11-10-2004 mė 10:54

 3. #43

  Anėtarėsuar
  08-02-2003
  Postime
  1,799
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Talking

  Ja dhe desktop-i im .. nuk eshte aq i bukur sa i juaji but i like it :P
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 4. #44
  mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
  Anėtarėsuar
  17-05-2004
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  837
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  RROFSH MAJEMY.
  gjithsesi une kam aplikuar per te bere pjese ne ate grup po nuk kam marre nje pergjigje akoma nga administratori i grupit nuk e di pse.
  Sepse me qejf e kisha te ndihmoja edhe une ne kete teme qe e mundeson programe ne shqip
  nqs ti di ndonje me nyre me te mire kontaktimi se faqja e regjistrimit normale mund edhe te me thuash
  mirupafshim

 5. #45
  Quo Vadis? Maska e helios
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  576
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  qoska tė nisa MP...
  Deri tani jemi 3-4 nė mos gaboj qė po merremi me pėrkthimin e GNOME-s. Siē e shikon shumė pak me gjithė atė volum (shiko: http://l10n-status.gnome.org/gnome-2.10/top.html jemi nė vend tė 35 )
  Gjithashtu, personalisht po merrem me pėrkthimin e instaluesit tė GNU/Linux Debian-it.

  Kam dėgjuar qė disa djem nga Kosova dhe Maqedonia po pėrpiqen tė krijojnė njė SO GNU/Linux komplet nė Shqip, imagjino punėn voluminoze qė duhet bėrė pėr pėrkthimin e programeve bazė tė sistemit.

  Megjithė vėshtirėsitė, ndjen dhe kėnaqėsi kur tė shikon syri shqip, unė tė paktėn qė pėrdor Linux 99% tė kohės, jam mėsuar me shqipen e GNOME-s dhe nuk kam probleme me disa terma qė nė fillim mė dukeshin pak "miqėsorė". Sigurisht, ka goxha punė pėr tu pėrfunduar, ama mund tė themi qė jemi mė pėrpara Microsoft-it sa i pėrket Shqipes dhe botės sė kompjuterave, apo jo?
  U let him hold a gun 2 ur head during sex?I thought u were a feminist
  Usually he takes the clip out

 6. #46
  Quo Vadis? Maska e helios
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  576
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Talking Pamja e tanishme

  ---Gnome 2.8 (shqip)
  ---OpenBox (organizuesi i dritareve)
  ---Gartoon (tema e ikonave)

  U let him hold a gun 2 ur head during sex?I thought u were a feminist
  Usually he takes the clip out

 7. #47
  Anagramisti Maska e Mister Enigma
  Anėtarėsuar
  06-08-2004
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Mosha
  44
  Postime
  2,636
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Unė e ēmoj ēdo pėrkthim tė programeve dhe sistemeve operative nė qoftė se i jepet rėndėsi bile gjuhės sė pastėr shqipe me drejtshkrim dhe jo vetėm sa pėr tė kryer punė me gjuhė. Ėshtė mirė tė konsultohen paraprakisht gjuhėtarė me autoritet para se tė bėhet finalizimi i pėrkthimit tė tillė.
  Kodi:
  Eja ta bėjmė bashkė njė anagram por kujdes se mos po anagramohemi edhe vetė 

 8. #48
  Quo Vadis? Maska e helios
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  576
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Thumbs up Pro shqipes letrare!

  Pėrshendetje Goni_29.
  Jam njė prej pėrkthyesve tė GNOME-s nė shqip. Kam mbi 1 vit qė merrem me kėtė projekt, dhe i gjithė mundi, pėrpjekjet dhe koha e shpenzuar janė nisur nga vullneti dhe jo nga njė pėrfitim financiar. Kjo vlen dhe pėr pėrkthimet e tjera jo-shqip, jo vetėm pėr GNOME, por pėr shumicėn e programeve 'open-source' dhe i liēensuar nėn GNU GPL(GNU General Public Licence, pėr mė tepėr: http://www.gnu.org/home.sq.html) Shumica e pėrkthyesve janė studentė, zhvillues apo programues, por gjen dhe pėrdorues tė thjeshtė kompjuteri.

  Njė nga tė mirat e liēensės GPL, ėshtė qė secili ėshtė i lirė tė kontribuojė sadopak nė ndihmė tė projekteve tė shumtė qė kanė lidhje me sistemin operativ nė fjalė, GNU/Linux. Duke u nisur nga programuesit e shumtė, inxhinierėt, profesorėt, studentėt, etj, e deri tek...pse jo, njė pėrdorues i thjeshtė i kompjuterit. Mjafton dėshira pėr tė bėrė diēka tė dobishme, edhe thjesht njė pėrkthim.

  Para ca kohėsh, lexova njė artikull qė fliste mbi etikėn "hacker", jo atė qė dėgjojmė dhe hasim gati pėrditė nė TV apo gazeta. Autori pėrcaktonte kuptimin e fjalės "hacker", pėr ta dalluar nga "cracker". Rezultati ishte interesant. Sipas tij, edhe njė pėrkthyes i thjeshtė i njė programi "open source" bėn pjesė nė botėn e "hacker"-ave. Sadopak, ai pėrkthyes ka kontribuar nė njė projekt tė rėndėsishėm pėr shoqėrinė. Mora kėtė shembull, jo pėr tė pėrfituar nga "fama" e emrit "hacker", por pėr faktin qė tani pėr tani, gjithēka nė fjalė bėhet nė mėnyrė vullnetare.

  Qė tė mos zgjatem shumė. Mė vjen mirė qė i ēmon pėrkthimet nė pėrgjithėsi. Admirimi i punės sonė nga ana e pėrdoruesve nė shqip tė Linux-it (edhe pse tė paktė), ėshtė njė nga shtysat e shumta qė na ēon pėrpara. Sigurisht qė ka vend dhe pėr vėrejtje. Sa i pėrket konsultimit paraprak me gjuhėtarė ėshtė diēka vlefshme dhe me rėndėsi. Personalisht, nuk kam ndonjė kontakt me ambientet akademike nė Shqipėri apo me persona tė veēantė jashtė saj. Mendoj qė ėshtė njė hap qė herėt a vonė duhet ndėrmarrė. Them herėt a vonė, pasi besoj nė "open source" dhe mendoj qė nė tė ardhmen pėrdorimi i sistemeve operativė GNU/Linux do pėrhapet edhe mė shumė, jo vetėm nė kompjuterat e studentėve(ėshtė bėrė tashmė realitet nė disa bashki europiane, administratė publike, etj). Megjithatė, pavarėsisht nga sistemi operativ, pėrdorimi i shqipes nė IT ėshtė pėr mendimin tim sė pari domosdoshmėri dhe sė dyti rėndėsi pėr ruajtjen e gjuhės.

  Sė fundi doja tė shtoja qė nuk mund tė flasim pėr finalizim sa i pėrket pėrkthimeve nė botėn e GNU/Linux-it. Pėrkthimet janė gjithmonė nė zhvillim dhe ndryshimet mund tė bėhen nė ēdo moment, sa herė ėshtė e nevojshme. Janė tė mirėpritur testues tė ndryshėm.

  Pėr mė tepėr informacione mund tė vizitoni: www.alblinux.net (aty ka lidhje me faqe tė tjera projektesh, ai nė fjalė: http://gnome-albanian.sf.net)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga helios : 22-10-2004 mė 19:03
  U let him hold a gun 2 ur head during sex?I thought u were a feminist
  Usually he takes the clip out

 9. #49
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-06-2002
  Vendndodhja
  -
  Postime
  73
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Goni_29
  Unė e ēmoj ēdo pėrkthim tė programeve dhe sistemeve operative nė qoftė se i jepet rėndėsi bile gjuhės sė pastėr shqipe me drejtshkrim dhe jo vetėm sa pėr tė kryer punė me gjuhė. Ėshtė mirė tė konsultohen paraprakisht gjuhėtarė me autoritet para se tė bėhet finalizimi i pėrkthimit tė tillė.
  Pėrshėndetje Goni_29,

  as unė nuk arrij tė kuptoj se ēfarė ke dashur tė thuash me "punė me gjuhė"!

  Nėse i ėshtė dhėnė "rėndėsi bile gjuhės sė pastėr shqipe"?
  Kush ėshtė gjuha e pastėr shqipe nė informatikė, ēfarė terminollogjie informatike ka gjuha shqipe e, sė fundi, kush janė kėto autoritete nė fushėn e gjuhėsisė sė sotme shqipe qė mund tė "redaktojnė" punėn qė po kryhet?

  Puna qė bėjmė, konsiderohet nga ana jonė si pėrshtatje nė shqip, e jo thjesht si pėrkthim. Kjo pėr arsyet e mėsipėrme.

  Pėrse, nė vend qė tė flisni nė pėrgjithėsi, nuk i provoni versionet nė shqip tė ambienteve tė punės apo programeve, nė menyrė qė tė kryeni kritika tė sakta dhe me frut?
  Do tė jetė ndihma mė e madhe qė mund tė na afroni neve dhe tė gjithė pėrdoruesve shqiptarė tė kompjuterit. (P.sh., nė rastin e GNOME ekziston faqja
  pėrkatėse, ku mund tė njoftoni pasaktėsitė e ndeshura gjatė pėrdorimit).
  -

 10. #50
  Ricky Maska e EnRiQu3
  Anėtarėsuar
  02-11-2004
  Vendndodhja
  Rumani
  Mosha
  32
  Postime
  81
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Hajde hajde..nuk kisha pare ndonje program ne shqip une....dhe sidomos Linux..
  nga i keni marre keto ju?dhe a jane te mire apo koti ?

 11. #51
  ...gjenķ... Maska e mad
  Anėtarėsuar
  18-03-2004
  Vendndodhja
  Prage [EU]
  Mosha
  36
  Postime
  1,322
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  eshte OpenSource linux-i, enrique!!!
  eshte mese normale te ndryshosh menute dhe ikonat me emrat qe deshiron.

  pastaj, mesa shof, lor-i po perdor GNOME, dhe ndoshta e ka marre ate nga faqja ku eshte vendosur versioni ne shqip.

  ah, ja ku e ka postuar me lart, majemy, ose edhe vete lor-i. e ke linkun me siper!

  {^_^}
  ::|maDes!gn © 2009|::

 12. #52
  i/e larguar Maska e Dj-Kosovari
  Anėtarėsuar
  15-05-2003
  Vendndodhja
  Cyrih (Zvicėrr)
  Postime
  25
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pamja e Desktopit

  Citim Postuar mė parė nga benseven11
  ndersa une perdor talisman desktop
  ja nje pamje
  Benseven11 te lutem me trego diqka me shum per Talisman programin,
  a eshte me te vertet i mire ? a punon me windows xp service pack 2 ? edhe qka ta merr mendja ta blej a i vlen ?

 13. #53
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,750
  Faleminderit
  68
  191 falenderime nė 177 postime
  talismani eshte program i shkelqyer
  shikoje provoje,te jep shume mundesira ndryshimesh
  krijon nje numer shume te madh pamjesh desktopi,plus ndryshon ikonat ngjyrat germat taskbarin,mund te vizatosh,futesh figura ndryshosh pozicionet e dritareve fotografive,mund te besh desktopa te modeleve te ndryshme sipas deshires,nuk te kufizon si programet e tjera
  sa me shume te klikosh ne ate program aq me shume ndryshime ben
  me ka pelqyer shume program i mire
  versioni i ri esht 2.8(ndertuar 2807)
  e ke ketu
  http://www.lighttek.com/talisman.htm
  link shkarkimi direkt
  http://www.neosoft.ru/files/talisman.zip
  Nuk e di se sa mund te pershtatet me xp sp2,une nuk kam xp sp2 kam thjesht xp,nuk besoj te krijoj ndonje problem,ky versioni i ri i programit ka dale ne tetor dmth menjehere pas xp2
  per ta blere ske nevoje se i gjejme ndonje serial per ta regjistruar,nuk ka problem
  ==rastesisht e pashe kete postin tend,do vendosja kete pamjen e re te desktopit tim sot
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 07-11-2004 mė 02:56
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 14. #54
  Quo Vadis? Maska e helios
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  576
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Fluxbox  Ky ėshtė Fluxbox, njė "window manager" pėr Linux, i lehtė dhe i shpejtė.

  Ah, Gallardo nuk ėshtė i imi
  U let him hold a gun 2 ur head during sex?I thought u were a feminist
  Usually he takes the clip out

 15. #55
  Quo Vadis? Maska e helios
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  576
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Mė e fundit...

  U let him hold a gun 2 ur head during sex?I thought u were a feminist
  Usually he takes the clip out

 16. #56
  Anagramisti Maska e Mister Enigma
  Anėtarėsuar
  06-08-2004
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Mosha
  44
  Postime
  2,636
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Shumė pamje atraktive tė desktopit.
  Urimet e mia!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Sineri : 17-11-2004 mė 01:18
  Kodi:
  Eja ta bėjmė bashkė njė anagram por kujdes se mos po anagramohemi edhe vetė 

 17. #57
  Quo Vadis? Maska e helios
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  576
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Cool Ka dhe mė :-)

  Art i gjallė!

  Debian Sid 3.1 me "Window Manager" Enlightenment E17 marrė nga CVS.
  E17 duhet thėnė qė ka akoma punė pėr tė bėrė, ky ishte mė shumė njė shijim...

  U let him hold a gun 2 ur head during sex?I thought u were a feminist
  Usually he takes the clip out

 18. #58
  -==|ylli_forumit|==- Maska e ElMajico
  Anėtarėsuar
  11-07-2004
  Vendndodhja
  [Milano].Me Zemer Atje...Tek e Vjetra e Bukura [Shqiperi!!!]
  Mosha
  35
  Postime
  1,043
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga benseven11
  talismani eshte program i shkelqyer
  shikoje provoje,te jep shume mundesira ndryshimesh
  krijon nje numer shume te madh pamjesh desktopi,plus ndryshon ikonat ngjyrat germat taskbarin,mund te vizatosh,futesh figura ndryshosh pozicionet e dritareve fotografive,mund te besh desktopa te modeleve te ndryshme sipas deshires,nuk te kufizon si programet e tjera
  sa me shume te klikosh ne ate program aq me shume ndryshime ben
  me ka pelqyer shume program i mire
  versioni i ri esht 2.8(ndertuar 2807)
  e ke ketu
  http://www.lighttek.com/talisman.htm
  link shkarkimi direkt
  http://www.neosoft.ru/files/talisman.zip
  Nuk e di se sa mund te pershtatet me xp sp2,une nuk kam xp sp2 kam thjesht xp,nuk besoj te krijoj ndonje problem,ky versioni i ri i programit ka dale ne tetor dmth menjehere pas xp2
  per ta blere ske nevoje se i gjejme ndonje serial per ta regjistruar,nuk ka problem
  ==rastesisht e pashe kete postin tend,do vendosja kete pamjen e re te desktopit tim sot
  po e perdor dhe une kete talismanin pasi pashe kete postimin tend shume program i lezetshem...po 30 dite kohe kam me sa po shof me lart me trego si mund tia bej ti gjej ndonje serial per ta regjistruar....???

 19. #59
  -==|ylli_forumit|==- Maska e ElMajico
  Anėtarėsuar
  11-07-2004
  Vendndodhja
  [Milano].Me Zemer Atje...Tek e Vjetra e Bukura [Shqiperi!!!]
  Mosha
  35
  Postime
  1,043
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  meqe jam po me kete teme se po behem si i trashe...

  si ta ngjis dhe une desktopin tim ketu jo se nuk di po kam ket problem.

  Portatilin e kam blere tani 2-3 muaj kam dhe nuk e ka butonin ''Pint Screen SysRq''

  sic e kam tek pc tjeter i madh.mund te me ndihmoje ndonjeri si tia bej se nga qe eshte portatil eshte shume i kufizuar duhet te besh kombinime per te gjetur funkisone te ndryshme...ktu kam psh Ctrl,Alt,Alt Gr,Ins,Canc dhe Fn di ndonjeri nga ju a mund ta bej nje komande te tille me ane te kombinimeve...pc eshte i llojit Fujitsu Siemens AMILO D SERIES

 20. #60
  Quo Vadis? Maska e helios
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  576
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Po e pate me tastierė italiane, shtyp 1 herė tastin qė gjendet djathtas F12-s: Stamp/R Sist dhe mė pas kalo nė MS Paint p.sh ose njė program tė ēfarėdoshėm imazhesh.
  U let him hold a gun 2 ur head during sex?I thought u were a feminist
  Usually he takes the clip out

Faqja 3 prej 20 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Foto nga tryeza e Ubuntu
  Nga soft-master nė forumin Pėrdoruesit e Unix
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 23-07-2008, 12:17
 2. LSI i bashkohet koalicionit tė majtė
  Nga iliria e para nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 25-06-2006, 14:19
 3. Tryeza jone
  Nga vajza_pr nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 15-05-2006, 19:47
 4. "Nano Ik", protesta sėrrisht nė Bruksel
  Nga Asteroid nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 500
  Postimi i Fundit: 02-05-2004, 13:07
 5. Siguria dhe shpresa.
  Nga deshmuesi nė forumin Komuniteti protestant
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 21-01-2003, 01:09

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •