Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 22
 1. #1
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925

  Bob Dylan - doktorature nderi

  nga faz.net

  Dje Bob Dylan ka pranuar doktoraturen e nderit per muzike te universitetit skocez te St. Andrews. Nga motivacioni: "Ikone e shekullit te 20-te", kenget e sidomos lirikat e te cilit jane bere "pjese e ndergjegjes sone".
  Kjo eshte doktoratura e dyte e nderit per kengetarin e famshem. Ne vitin 1970 nje nderim i tille i eshte bere nga universiteti Princeton.

  Pamje nga ceremonia:

  © REUTERS


  © dpa/dpaweb

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e DKulla
  Anėtarėsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Krakozha
  Postime
  60
  BOB DYLAN - He is the difference!


  Shpresoj qe te rinjte shqiptare qe merren me muzik (grupe etj.) te ken nje fare influence prej keti individi qe ka shume variete nga me te ndryshmet.

  HEY MR. TAMBOURINE MAN PLAY A SONG FOR ME!!!!

 3. #3
  ÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆ
  Anėtarėsuar
  26-02-2003
  Postime
  1,349

  Lightbulb

  Bob Dylan

  >> Come gather 'round people
  Wherever you roam
  and admit that waters
  around you have grown
  and accept it that soon
  you'll be drenched to the bone.
  If your time to you
  is worth saving
  than you better start swimin'
  or you'll sink like a stone
  for the times they are a-changing <<

 4. #4
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  "One more cup of coffee" dhe "Blowing in the wind" jane kenge qe asnjehere nuk do i harroj.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e DKulla
  Anėtarėsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Krakozha
  Postime
  60
  blowin in the wind....e pa vdekshme

  edhe poezite e Dylan Thomas ...nuk i shkon si tangent poezise se kesaj kenge!

 6. #6
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960
  Sara - nje kenge qe cdo dite e ndegjoj disa here...me pelqen shume domethenia e tekstit dhe muzika dhe ritmet qe behen aty...
  My silence doesn't mean I am gone!

 7. #7
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579

  Bob Dylan thyen rekordin, kėngėtari mė i vjetėr nė krye tė kalsifikimit britanik

  LONDER - Bob Dylan thyen rekordin. Albumi i tij “Together Through Life” zuri vendin e parė, si albumi mė i shitur i javės qė shkoi. Dylan , i cili mbush 68 vjec nė 24 maj, ėshtė artisti mė i vjetėr i cili ka kapur kreun e klasifikimeve britanike.

  Hera e fundit qė ėshtė renditur nė tė njėjtin pozicion ka qenė nė vitin 1970 me dy albume: “Self Portrait” dhe “New Morning”.

  Bob Dylan
  , i cili ka lindur nė 24 maj tė vitit 1941, theu kėshtu rekordin e Neil Diamond qė vitin e shkuar, nė moshėn 67 vjecare, ishte nė krye tė klasifikimeve me kėngėn “Home After Dark”.

  (e.n/BalkanWeb)
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Anėtarėsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,023
  e ka meritue
  si per muzik po ashtu edhe per tekstet e tij te mrekullushme
  urime Robert Zimmerman

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Anėtarėsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,023
  Citim Postuar mė parė nga Davius Lexo Postimin
  Sara - nje kenge qe cdo dite e ndegjoj disa here...me pelqen shume domethenia e tekstit dhe muzika dhe ritmet qe behen aty...
  edhe mua me pelqen Sara po ashtu ne te njejtin album edhe kanga Hurkicane
  qe ia ka kushtue atij bokserit Rubin Carter qe e kam burgos pa faj ( me duket 27 vjet )

  Pistol shots ring out in the barroom night
  Enter patty valentine from the upper hall.
  She sees the bartender in a pool of blood,
  Cries out, my god, they killed them all!
  Here comes the story of the hurricane,
  The man the authorities came to blame
  For somethin that he never done.
  Put in a prison cell, but one time he could-a been
  The champion of the world.......
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga busavata : 05-05-2009 mė 17:10

 10. #10
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579

  Beatles gjysem per gjysem.  Ringo Starr ka vendosur t’i kthehet kolegut tė dikurshėm tė "The Beatles", Sir Paul McCartney, pėr njė bashkėpunim tė ri.
  Sė fundmi ėshtė njoftuar se McCartney dhe Bob Dylan planifikojnė tė incizojnė njė duet kėtė verė, nje bashkepunim ky qe pritet me qejf per te dy, pasi e kane dashur prej kohesh.

  “Daily Express” shkruan se Ringo Starr planifikon t’u bashkėngjitet nė rolin e bateristit.

  TAR
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 11. #11

  Pėr: Bob Dylan - doktorature nderi  ...Some things are too hot to touch
  The human mind can only stand so much...

 12. #12
  Į Я † ι $ † Maska e Homer
  Anėtarėsuar
  18-12-2008
  Vendndodhja
  Nιρρση
  Postime
  2,287

  Pėr: Bob Dylan - doktorature nderi

  Kot me rrejt, te Watchmen kam fillu me ndjek

  D'Oh!

 13. #13
  Į Я † ι $ † Maska e Homer
  Anėtarėsuar
  18-12-2008
  Vendndodhja
  Nιρρση
  Postime
  2,287

  Pėr: Bob Dylan - doktorature nderi

  Pastaj

  D'Oh!

 14. #14
  Į Я † ι $ † Maska e Homer
  Anėtarėsuar
  18-12-2008
  Vendndodhja
  Nιρρση
  Postime
  2,287

  Pėr: Bob Dylan - doktorature nderi

  Gjimthom m'kan pelqy kta zerat e torturum

  D'Oh!

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Anėtarėsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,023

  Pėr: Bob Dylan - doktorature nderi


 16. #16
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Anėtarėsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,023

  Pėr: Bob Dylan - doktorature nderi  Senor (Tales Of Yankee Power)"

  Senor, senor, can you tell me where we're headin ?
  Lincoln County Road or Armageddon ?
  Seems like I been down this way before
  Is there any truth in that, senor ?

  Senor, senor, do you know where she is hidin' ?
  How long are we gonna be riding ?
  How long must I keep my eyes glued to the door ?
  Will there be any comfort there senor ?

  There's a wicked wind still blowing on that upper deck
  There's an iron cross still hanging down from around her neck
  There's a marcing band still playing in that vacant lot
  Where's she held me in her arms one time and said, Forget me not.

  Senor, senor, I can see that painted wagon
  Smell the tail of the dragon
  Can't stand the suspense anymore
  Can you tell me who to contact here, senor ?

  Well, the last thing I remember before I stripped and kneeled
  Was that trainload of fools bogged down in a magnetic field
  A gypsy with a broken flag and a flashing ring
  He said, Son, this ain't a dream no more it's the real thing.

  Senor, senor, you know their hearts is as hard as leather
  Well, give me a minute, let me get it together
  I just gotta pick myself up off the floor
  I'm ready when you are, senor.

  Senor, senor, let's overturn these cables
  Disconnect these tables
  This place don't make sense to me no more
  Can you tell me what we're waiting for, senor ?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga busavata : 25-11-2015 mė 19:46

 17. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar busavata pėr postimin:

  SERAFIM DILO (25-11-2015)

 18. #17
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Anėtarėsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,023

  Pėr: Bob Dylan - doktorature nderi

  ky cover verzion i "Cup of Coffe" me ka pelqye shum...


 19. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,938

  Pėr: Bob Dylan - doktorature nderi

  Gjithēka qė mbase s`di pėr Bob Dylan qė sapo festoi 80-vjetorin

  Bob Dylan festoni dje ditėlindjen e tij tė 80-tė dhe BBC sjell nė vėmendje disa detaje nga jeta e tij. Qė nga emri i vėrtetė, karriera, martesa, divorci dhe gėnjeshtrat qė u tha mediave nė fillimet e tij.

  Bon Dylan nuk ėshtė emrin i tij i vėrtetė. Ai ka lindur si Robert Allen Zimmerman.

  Ai ka lindur nė njė familje hebrenjsh, nė Duluth.

  Ka shitur mė shumė se 125 Milionė kopje Albumi nė gjithė botėn.

  Pavarėrisht suksesit tė tij dhe impaktit, asnjė kėngė e tij nuk ka qenė nė top listė nė Britani apo Amerikė.

  Njė sondazh me rastin e 70-vjetorit tė tij, 10 vjet mė parė, arriti nė pėrfundimin qė kėnga mė e bukur e Dylan ėshtė “Like a Rolling Stone”.

  Kur u pyet njėherė nga Revista Playboy se ē`kuptim kishin kėngėt e tij u pėrgjigj: Disa janė rezultat i katėr minutave, disa i pesė minutave dhe e besoni ose jo, disa rezultat i 11 apo 12 minutave.

  Shumica e kėngėve tė tij janė tė njohura mė shumė si variant “Cover”, si pėr shembull “Make you feel my love” e Adele.

  Rezident nė Malibu, Dylan ka 17 shtėpi nė gjithė botėn. Njė prej tyre e ka nė Skoci.

  Ka fituar 10 Grammy.

  Kur ishte i ri ka luajtur nė disa banda muzikore nė piano dhe kitarė, nė kampe tė ndryshme verore. Disa nga grupet e tij tė hershme janė: The Jokers, The Shadow Blasters etj.

  Puna e vetme e zakonshme qė ai ka bėrė nė jetė mbetet ajo se pastrues tryezash nė njė restorant, kur ishte gjimnazist. Nė njė jetė tjetėr do kishte dashur tė ishte ushtar dhe tė vdiste nė fushėbetejė.

  Kompozimi i tij i parė ėshtė “Song for Woody”, kur nisi tė fliste dhe kėndonte si tė ishte nga Oklahoma.

  Pasi performoi pėr disa kohė nėn emrin Elston Gunn, vendosi tė merrte emrin Bob Dylan nė nder tė poetit anglez Dylan Thomas.

  Ai kurrė nuk e pėrfundoi Universitetin pėr Liberal Arts.

  Dylan u transferua nė New York nė 1961-shin pėr tė ndjekur ėndrrėn e tij pėr t`u bėrė yll i muzikės.

  Nė nisje tė karrierės sė tij, i gėnjeu mediat, gazetarėt dhe moderatorėt nė Radio, duke u thėnė qė ishte jetim, nga New Mexico dhe se kishte ardhur prej andej.

  Dilan u martua me modelen Sara Lownds, nė fshehtėsi, nė 1965-ėn. Bashkė sollėn 4 fėmijė nė jetė. Ai birėsoi edhe vajzėn e saj nga martesa e parė.

  Nė 1966-ėn u aksidentua teksa shėtiste me motor.

  Kjo ishte faza qė u tėrhoq nga muzika dhe nisi tė pikturonte dhe tė lexonte Biblėn.

  Bob Dylan rrallėherė i lexonte kontratėn qė firmoste dhe si pasojė pėrfundoi nėpėr gjyqe me menaxherin e tij, duke akuzuar njėri-tjetrin.

  Albumi “Blood on the Tracks” trajtonte temėn e ndarjes nga Sara.


  * Artikulli i BBC u pėrshtat nė shqip nga Tiranapost.al

  https://tiranapost.al/art-dhe-kultur...etorin-i498277

 20. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,938

  Pėr: Bob Dylan - doktorature nderi  Bob Dylan - Like a Rolling Stone (Audio)

 21. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,938

  Pėr: Bob Dylan - doktorature nderi  Mick Jagger about Bob Dylan's voice.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •