Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2

Tema: Islami n Kin

 1. #1
  Perjashtuar
  Antarsuar
  01-02-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,325

  Islami n Kin

  Islami n Kin

  Pjesa m e madhe e muslimanve t Kins jan turkment q jetojn n rajonin Xinjiang q gjendet n pjesn veri-perndimore t Kins. Pjesa tjetr jan kinezt Hiu ose t tjert q kan pranuar Islamin, ose madje fmijt e kinezve t martuar me emigrant musliman, paraqitja (pamja) e t cilve sht tipike kineze. Ata jetojn npr komunitete t mdha n pjesn perndimore dhe qndrore t Kins, n provincn jugore Yunnan dhe npr qytetet industiale dhe limaneve t pjess lindore.

  Kontaktet ndrmjet muslimanve dhe kinezve kan filluar shum hert. Tregtart arab kan udhtuar n Kin edhe para ardhjes s Islamit, dhe tradita ka shkaktuar q feja e re t sillet n kolonite tregtare nga muslimant n shekullin 7.

  N vitin 755, nj kontingjent prej 4 mij ushtarve, shumica turq musliman, ishte drguar nga Halifi Ebu Xhafer El-Mensur pr t ndihmuar perandorin kinez Su Tsung, q t qetsoj revoltn nga nj komandant i tij ushtarak An LuShan. Pas rimarrjes s kryeqytetit imperial, Changan (Xiani i sotm), kta ushtar t vendosur n Kin, jan martuar me bashkshorte kineze dhe kan formuar koloni muslimane t ngjashme me ato t cilat ishin themeluar nga tregtart.

  Islami, prhapjen e par t vrtet n pjesn q sot njihet si pjesa perndimore e Kins, e bri nga mesi i shekullit 10, me konvertimin e Sultanit Sutuq Bughrakhan nga Kashgari.

  Gjat Dinastis Song (960-1279), Kina prjetoi nj rritje spektakulare ekonomike. Kjo stimuloi zgjrimin e komuniteteve tregtare muslimane sidomos n Changan, terminologjia lindore e rrugve t tregtis, dhe n qytetet-limane t Quanzhou dhe Guangzhou, ku muslimant me t madhe kan udhhequr shtjet e brendshme t lagjeve te tyre, duke ndrtuar xhami dhe duke caktuar kadi pr t gjykuar sipas ligjit Islam.

  Por, edhe pse disa tregtar kinez, t involvuar n tregtin ndrkombtare u bn musliman, pjesa tjetr e t konvertuarve ishte e vogl dhe Islami n Kin n prgjithsi ishte kufizuar tek emigrantt musliman dhe pasardhsit t tyre.

  Invazioni i mongolve rrzoi Dinastin Song dhe siguroi, si e konsiderojn kinezt musliman, epokn e art t Islamit n Kin.

  Edhe pse Dinastia Mongole Yuan (1260-1382) e themeluar nga Kublai Khan, ishte i vetmi nga katr kanatet e mdhenj mongol, sunduesit e t cilve asnjher nuk e pranuan Islamin, ata megjithat u dhan muslimanve status t posam, zakonisht duke i vendosur besimtart individual npr pozita prgjegjse, madje edhe t fuqishme t shtetit. Prve ksaj, kur Yunnani ra n duar pushtuesve mongol dhe pjesa m e madhe e popullats iku, duke ln vendin t zbrazt, Kublai Khan ka drguar ushtart e fuqishm musliman nga Azia Qndrore, t cilt e kan ndimuar at t pushtoj Kinn, pr t ripopulluar jugun edhe pse kjo me siguri pjesrisht ishte me qllim q ti mbaj ata jasht sundimit t gabueshm dhe larg kryeqytetit t tyre. Poashtu gjat periudhs mongole turqit uigur nga pjesa veri-perndimore e Kins ishin konvertuar n Islam.

  Pas konvertimit t mongolve changhatai t Azis Qndrore n shekullin 13, pjes t mdha t veri-perndimit t Xinjiangut u prfituan nga Islami. N vitin 1513 oazat Hami n lindje t Xinjiangut u vendosn nn sovranitet t Mansur Changhatai, i cili dy vjet m von e bri at kryeqytet t tij dhe nj baz prej t cils do t zgjronte Islamin edhe m tej n lindje.

  N shekullin 20, muslimant anemban Kins kan vazhduar t praktikojn fen fshehtas, pas paraqitjes s komunizmit, pavarsisht nga principet ateiste t ideologjis. Por gjat vrazhdsive dhe pastrimeve t Revolucionit Kulturor, ndrmjet viteve 1966 dhe 1971, pjesa m e madhe e xhamive u shkatrruan ose u mbylln. Pastaj, pas vdekjes s Mao Ze Dongut, muslimanve srish iu dha nj pjes e kufizuar e liris fetare. Xhamit dhe shkollat fetare u rihapn dhe disa qindra musliman u lejuan t bjn Haxhxhin n Mekke.

  M shum se 2400 kilometra nga Pekini dhe vetm nj udhtim t shkurt nga Hong Kongu, Guangzhou doher ka qen m i hapur ndaj ndikimit t jashtm se sa qytetet tjera kineze. Xhamia saj konsiderohet t jet xhamia m e vjetr n Kin. E themeluar prej njrit nga muslimanve t par n Kin, para rreth 1300 vjetve, xhamia Huaisheng ka nj pzierje t stileve t arkitekturs: nj minare 36-metrshe n form koni, e ndrtuar gjat Dinastis Tang (618-906), kulla mbi oborrin e mbuluar dhe kulme t gjra t salls pr falje, e ndrtuar pr t zvendsuar origjinalin q ishte shkatrruar nga zjarri n vitin 1343.

  Xhamia poashtu njihet edhe si Kulla sinjalizuese, pr shkak se gjat Dinastive Tang dhe Sung, kur niveli i lumit ishte afr minares para se t ulet dhe t largohet nj drit ishte e vendosur maj t minares dhe ajo ka ndriuar natn pr qllime navogacioni.

  Nj nga limanet m t mdha n bot, Quanzhou kulmin e prosperitetit t saj e ka arritur gjat revolucionit komercial t Dinastis Sung, ku tregtart musliman kan luajtur rolin kryesor.

  Sot, ato aktivitete t mdha t tregtis nuk ekzistojn m. Ato i kan ln qytetit nj pasuri t madhe. Nga xhamit e qytetit, q dikur ishin shtat, sot vetm nj ka mbetur. Mirpo muret masive t granitit t xhamis Mesxhid El-Ashab, e ndrtuar n vitin 1009 n kt pik m lindore t Islamit, reflektojn vitalitetin e vazhdueshm t fes

  [Zgjedhur nga: Aramco World, Nntor-Dhjetor 1991. Redaktor John Lawton]

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  01-02-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,325

  Sjellja e muslimanit me jomuslimanin

  Obligimet e muslimanit ndaj jomuslimanit  S pari, ai duhet ta thrras at n rrugn e Allahut. Kjo arrihet duke ia sqaruar dhe duke ia br t qart realitetin e islamit sipas aftsis s tij dhe nse ai ka dije pr ta br kte (thirjen sh.r.). Kjo sht vepra m e mir dhe m e madhe q dikush mund t bj pr bashkqytetart dhe pr ata me t cilt jetojn bashk, nga ifutt, t krishtert dhe jobesimtart e tjer.

  Pr kt, Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, ka thn: Ai i cili udhzon pr t mir merr t njjtin shprblim q merr ai i cili e kryen (at t mir) [Muslimi]

  Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, gjithahtu i ka treguar Aliut kur ai ishte duke duke e drguar at n Hajber pr tu takuar me ifutt, pr ti ftuar ifutt n islam. Ai i tha atij: Vallahi, nse Allahu udhzon nj person prmes teje sht m e mir pr ty sesa llojet m t mira t deveve. [el-Buhari dhe Muslimi]

  Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, ka thn gjithashtu: Kushdo q thrret pr n udhzim do t shprblehet n t njjtn mnyr si do t shprblehet ai i cili e ndjek at, pa iu paksuar aspak shprblimi asnjrit prej tyre. [Muslimi, Ahmedi, Ebu Davudi, en-Nesai, et-tirmidhi, Ibn Maxhe]

  Thirrja e tyre n islam dhe sqarimi i fes islame n mnyr q ata ta kuptojn dhe ta prqafojn sht nj nga veprat m t rndsishme dhe nj nga mnyrat m t mira pr tiu afruar Allahut.

  S dyti, muslimani nuk duhet ta dmtoj personin tjetr prsa i prket jets s tij, pasuris s tij dhe nderit t tij, nse jo-muslimani sht nj qytetar i shtetit islam ose ka marr besn e muslimanve. Ai duhet t prmbush t drejtat e tjetrit. Ai nuk duhet t vjedh dika nga pasuria e tij, ai nuk duhet ta mashtroj dhe as ta tradhtoj. Ai nuk mundet ta dmtoj at n trupin e tij duke e rrahur ose vrar at. Mbrojtja e tij nga shteti garanton sigurin e tij pr gjrat e tilla.

  S treti, nuk ka ndonj ndales prsa i prket shitblerjes, dhnies me qira ose marrjes me qira ose marrdhnieve t ngjajshme t biznesit me ta. ثsht transmetuar me nj rrug autentike q Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, ka bler gjra nga mushrikt (politeistt). Ai gjithashtu ka bler gjra nga ifutt. N fakt kur Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, ndrroi jet, mburoja e tij ishte e mbajtur si kaucion pr huan q ai kishte marr nga nj ifut, pr ushqim pr familjen e tij.

  S katrti, nuk duhet q t part ne ti prshndetim ata me selam por megjithat, duhet tu prgjigjet prshendetjeve t tyre. Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, ka thn: Mos i jepni selam t part ifutve dhe t krishterve. [Muslimi]

  Ai gjithashtu ka thn: Nse Ehli Kitabi (njerzit e librit, ifutt dhe t krishtert) ju prshndesin me selam athere thuajuni: ve alejkum (juve gjithashtu) [el-Buhari]

  Pra nj musliman nuk e prshndet nj jomusliman i pari me selam. Por kur nj ifut, i krishter apo ndonj jobesimtar tjetr e prshndet at ai duhet t prgjigjet: Ve alejkum si Pejgamberi ka urdhruar. Kjo sht nga t drejtat e sjelljes ndrmjet nj muslimani dhe nj jobesimtari. Ai (muslimani) gjithashtu duhet t jet i kndshm m fqinjin e tij jomusliman. Nse fqinji i juaj sht i mir ndaj jush, ju nuk duhet ta dmtoni at dhe ju bile mund edhe ti jepni lmosh nse ai sht i varfr ose ti jepni dhurat nse ai sht i pasur. Ju mundet gjithashtu ta kshilloni at prsa i prket asaj se far sht m e mir pr t. T gjitha kto mund ta shpien at t msoj m shum pr islamin dhe ndoshta edhe t bhet musliman sepse fqinjt kan t drejta shum t mdha. Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, ka thn: meleku Xhibril ka vazhduar duke m porositur pr fqiun deri sa un mendova se ai do ta trashgonte (fqiu fqiun pas vdekjes, do ta bnte n rang t njjt me trashgimtart sh.r.) [el-Buhari dhe Muslim]

  Allahu ka thn n Kuran: All-llahu nuk ju ndalon t bni mir dhe t mbani drejtsi me ata q nuk ju luftuan pr shkak t fes, e as nuk ju dbuan prej shtpive tuaja; All-llahu i do ata q mbajn drejtsin. [el-Mumtehine 60:7]

  ثsht shnuar n hadith autentik nga Esma bint Ebu Bekr q nna e saj, e cila ishte nj politeiste, e vizitoi at dhe e pyeti pr mbshtetjen e saj, kjo ishte gjat kohs s marrveshjes s paqes ndrmjet Pejgamberit, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, dhe jobesimtarve kshtu ajo shkoi tek Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, pr ta pyetur at rreth asaj dhe ai i ka thn asaj pr ti mbajtur lidhjet e kndshme me at dhe t jet e drejt ndaj saj.

Tema t Ngjashme

 1. Civilizimi n Islam
  Nga AsgjSikurDielli n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 81
  Postimi i Fundit: 01-11-2013, 09:18
 2. Islami Sot Dhe Nesr
  Nga llokumi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 22-09-2012, 10:50
 3. Sheikh Muhamed Nasuridin Albani
  Nga forum126 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 19-08-2009, 11:01
 4. Kerkese muslimaneve
  Nga Bleti002 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 21-07-2006, 03:33
 5. Islami Ndrmjet Lindjes E Perndimit
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-05-2005, 04:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •