Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708

  N Shqipri punojn 50 mij fmij

  Bashkia dhe OJF-t, bjn apel pr mbrojtjen e fmijve n Ditn Ndrkombtare kundr Puns s Fmijve

  Raporti, n Shqipri punojn 50 mij fmij

  Sipas Qendrs pr Mbrojtjen e Fmijve, vetm n Tiran numrohen 800 fmij q shfrytzohen si lypsa


  Bruna Prifti

  Ata fmij, me sandale apo atlete t grisura, t pluhurosur e t pajisur kush me kuti e kush me anta shpine mbushur me paketa, aroma makinash, akmak e kllf celularsh duket se nuk befasojn m asknd. Madje as ata dhjetra t tjer q zvarriten rrugve t kryeqytetit n krkim t lmoshs. E si pr t plotsuar gjith panoramn e nj vendi ku fmijt ia marrin pr bukuri dorn punve edhe pse njomzak, renditen gjith t tjert q punojn pr familjen, ruajn e kullotin bagtin, paka se pr kt kan hedhur tej libra e fletore. Shqipria numron plot 50 mij fmij q shfrytzohen pr pun. Shifra shokuese sht br publike dje n Ditn Ndrkombtare kundr Puns s Fmijve. Sipas Altin Hazizajt, drejtori i Qendrs pr Mbrojtjen e t Drejtave t Fmijve (CRCA), kjo shifr sht konstatuar pas nj sondazhi e studimi t imtsishm t br n do cep t vendit. Nj numr t konsiderueshm zn ata fmij q punojn n ambientet e shtpis apo n pun t ndryshme bujqsie. Shum t tjer, n ndihm t prindrve n kpucari, rrobaqepsi, ndrtim, si shits npr dyqane e kshtu me radh. sht e vrtet q n ndrmarrje t ndryshme private sht e vshtir t gjesh t punsuar fmij nn moshn e parashikuar me ligj pr pun. Kjo pasi zakonisht q t punsohen ktu, duhet t ken nj far formimi apo zanati,- thot Hazizaj, duke theksuar se nga gjith fmijt e verifikuar, puna e t cilve shfrytzohet, vetm 3% punojn n ndrmarrje t tilla.
  Bashkia, strategji pr mbrojtjen e fmijve
  N Bashkin e Tirans, paraditen e djeshme u mblodhn prfaqsues t organizatave t ndryshme joqeveritare, t cilat kan br apel pr mbrojtjen e t drejtave t fmijve. Sipas drejtoreshs s burimeve njerzore n Bashkin e Tirans, Daklea Shtylla, ky takim sht n vazhdn e aktiviteteve t bra me rastin e shpalljes s muajit qershor si muaji i t drejtave t fmijve. Prpos ndihmave sociale q jep bashkia, Shtylla ka veuar punn e br me fmijt q kishin braktisur shkolln, ndihmn e dhn pr prindrit e tyre dhe rikthimin e fmijve, srish n bangat e shkolls. N fund t ktij muaji ne si bashki do t kemi gati nj strategji t plot q do ti prkas vetm fmijve dhe t drejtave t tyre,- thot drejtoresha Shtylla.
  Tiran, rreth 800 fmij lypin
  Krahas formave t ndryshme t shfrytzimit t puns s fmijve, fenomeni i lypjes z padyshim nj vend t veant. T till e kan cilsuar gjith t pranishmit dje n takimin pr Ditn Kundr Puns s Fmijve. Lypja sht trafikim i brendshm, pasi fmijt q shfrytzohen pr t lypur merren nga nj zon n tjetr, qytet n tjetrin pr t prfunduar jo n pak raste prtej kufijve,- thot Hazizaj. Sipas tij, n nj raport t fundit ka rezultuar se vetm n Tiran numrohen rreth 800 fmij q shfrytzohen si lypsa. Sipas tij, nuk ka e smund t ket t dhna t sakta, pr sa koh q kta fmij nuk figurojn t regjistruar. N takimin e djeshm mes t tjerash sht diskutuar edhe pr kt kategori fmijsh, pr t cilt nuk ka kurrfar prkujdesjeje, as fjetje e as ushqim, ndrsa pr edukim e arsimim as q bhet fjal, jan t gjith thuajse analfabet. Shfrytzuesit e tyre, sipas anketave t bra, jan n shumicn e rasteve vet prindrit apo t afrmit, e n raste t tjera, tutort. Me fenomenin e lypjes, sipas Hazizajt mund t shpjegohet fare mir rrethi vicioz i punsimit t fmijve, q lidhet ngusht me nivelin arsimor t prindrve. Kshtu fmijt dalin rrugve deri n nj mosh t caktuar, e m tej ata bjn t njjtn gj me fmijt e tyre. Ky zinxhir zgjatet pastaj pafundsisht.
  Pse punojn fmijt
  Njzri t gjith mund t prgjigjen se arsyeja m e fort sht varfria. N fakt, nuk mund ta shpjegosh ndryshe, kur vet nj raport i fundit publikuar nga PNUD ka nxjerr se plot 58% e shqiptarve ankohen me shumic pr varfrin, ndrsa nj numr i caktuar familjesh (rreth 21%) ankohen se nuk mund t sigurojn as bukn e gojs. T tjera t dhna tregojn se shum shqiptar mbahen vetm me nj dollar n dit. Papunsia n familje sht arsyeja tjetr q detyron fmijt t bjn at q n fakt duhet ta bnin vet prindrit,- thot Hazizaj. Jo m pak rndsi ka pasur n diskutim edhe rnia e cilsis s msimdhnies, e cila detyron shum fmij t ln shkolln e t merren tashm me gjrat e t rriturve. Pas saj renditet, mungesa e ndihms sociale pr familjet, niveli i ult arsimor i prindrve pr t cilt shkolla nuk ka kurrfar interesi pr fmijt e tyre dhe s fundi moszbatimi i ligjit. Edhe pse ekziston nj nen i posam pr gjobitjen e prindrve n rast se fmijt e tyre braktisin shkolln, asnj syresh nuk sht vjel.
  Braktisja e shkolls, 500 vetm periferia
  Sipas t dhnave m t fundit vetm periferia e Tirans numron rreth 500 nxns q kan braktisur shkolln. Sipas statistikave t bra publike gjat nj takimi t pak kohve m par n Prefektur sht msuar se Kamza numron si braktiss t shkolls 302 nxns, nga 14 mij q ka gjithsej. Pas saj vjen Paskuqani me 17 nxns dhe Bathorja me 81 nxns q kan ln bangat e shkolls. Kt problem e kan padyshim m t theksuar zona t thella t vendit.

  Shifra
  50 mij fmij punojn
  3% npr ndrmarrje
  Lypsa, 800 vetm n Tiran
  Tiran, 500 nxns kan braktisur shkolln
  N bot
  250 milion fmij punojn
  10 milion fmij punojn n ambientet e shtpis

  Letr e hapur
  Krkesa: Lypja e fmijve t ndalohet me ligj
  Lypja e fmijve duhet t ndalohet me ligj, ndrkoh q gjith fmijt q lypin dhe familjet e tyre duhet t regjistrohen, n mnyr q qeveria ti ndihmoj qoft me ndihma sociale apo edhe me punsimin e prindrve. Kto krkesa qndrojn n themel t nj letre t hapur q Qendra pr Mbrojtjen e t Drejtave t Fmijve (CRCA) i ka drguar dje n Ditn Ndrkombtare kundr Puns s Fmijve, kryeministrit t vendit, Fatos Nano. I nderuar zoti Kryeministr, vetm pak metra larg ndrtess ku ju punoni, ndodh nj nga krimet m makabre, ajo e kthimit t fmijve n skllevr dhe fmij t trafikuar. Shum prej fmijve q lypin sot para Kryeministris, por edhe n t gjith Shqiprin, jan fmij t trafikuar, sepse jasht dshirs s tyre ata transportohen nga njri qytet n tjetrin, nga njri shtet n tjetrin, pr faktin e thjesht se dikush krkon t jetoj me punn dhe mundin e ktyre fmijve. A e keni menduar se kta fmij kan nevoj pr ndihmn tuaj, nj ndihm q vetm nj institucion si qeveria shqiptare q ju prfaqsoni mund tua ofroj?,- thuhet n letrn e drguar dje. Kjo qendr ka krkuar nj zgjidhje t qndrueshme dhe afatgjat t ktij problemi dhe pr kt ka propozuar q fenomeni i lypjes t konsiderohet si trafik i brendshm i fmijve, i cili sht i ndaluar dhe i dnueshm me ligj; regjistrimin e gjith fmijve dhe familjeve t tyre, n mnyr q qeveria t ket mundsi t punsoj prindrit e tyre; krijimin e nj fondi t posam pr akomodimin, shkollimin, ushqimin falas t ktyre fmijve si dhe marrjen e masave pr sigurimin e ndihms ekonomike pr ta.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Hyllien : 13-06-2004 m 08:31
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Antarsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kndej
  Postime
  3,131
  Kishte nje lajm te ri , per femijet qe punojn , thuheshte se 40.000 femij punojn ne Shqiperi , mijra te tjer kan braktis shkollen???

  whats up ?

  Ndryshuar pr her t fundit nga Renea : 14-06-2010 m 06:03
  Shqiperi eshte edhe Cameria

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-02-2010
  Postime
  713
  Ti ndjame pak gjerat, femije qe punojne apo qe shfrytezohen si lypesa?
  se ka goxha ndryshim.
  jeta ne shqiperi eshte e veshtire dhe per te uar perpara familjen, sidomos ne fshat, do krah pune eshte i mirepritur.
  Une kam punuar token qe 10 vje, sigurisht me aq sa kisha mundesi, po dhe ndihmoja ne ruajtjen e lopeve dhe shpendeve, gjithmone gjate pushimeve verore, e megjithate femija duhet mesuar pak me pune se rritet dembel. Puna eshte nder.

  Tjeter gje eshte problemi i shfrytezimit te punes si lypesa dhe te ngjashme. Nje gje eshte e sigurte, te vetmit femije lypesa i takojne komunitetit jevg ne shqiperi,
  shqiptari nuk ka lypur kurre dhe nuk lyp edhe sikur te vdese urie.
  Keshtu qe kur te thoni qe ne shqiperi femijet lypin mos harroni ata mijra femije qe lypin edhe rrugeve te evropes por qe gjithmone i takojne komunitetit jevg qe lypjen, hajdutllekun e parazitllekun e kane metode jetese.
  I support Papa Joseph Ratzinger.
  Me mire nje armik i zgjuar se nje mik budalla.

 4. #4
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Antarsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,637

  skupe gazetash..

  duket se keto shoqatat kan hallin te fondet qe marrin per veten e tyre..se te besh buje me kete 50.000 femije punojne eshte paksa e egzagjeruar..se mos i thoni pune e dhe perkundjes se djepit more..

  dikur ne londer gazeta '' evening standard '' publikon nje lajm shokues..ne londer ka plot te pastrehe qe flejne neper stacione treni apo metroje..dhe kjo gazete kishte bere zbulimin e madh se keta lypsa fitonin nga 300-500 pound sejcili...te nesermen gazetat e tjera tallnin ko.qet me te duke treguar realitetin e hidhur te ketyre lypsave...

  nuk ka te sosur paturpesia e atyre qe gjoja jane ne mbrojtje te femijeve...veq per te marre fonde nga shteti apo organizata nderkombetare jane ne gjendje te shpikin edhe gjera qe as vete nuk i besojne...
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 5. #5
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Antarsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,549
  S'besoj te jete aq, nr shum i ekzagjeruan.
  Life's too short to remove USB safely.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Antarsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,964
  Kur kam qene vete e kam pare me syte e mi ushtrine e lypsave nen moshe qe dukeshin acik te komanduar nga nje i rritur.
  Kam pare ushtrine tjeter te shitesave te vegjel me cigare, cd falso, kellefe celularesh, e gjithe far lloj sendesh
  Kam pare shitesat e vegjel me bajame te pjekura, lule dielli te pranishem thuajse ne cdo bar qe kam pire dicka.
  Kam pare ata te sofistikuarit me tabela ne gjoks jam jetim e me ndihmoni, jam fillikat e i semure dhe skam para te kurohem.
  Shkurt nje ushtri e tere nen moshe te cilet shfrytezohen per llogari te tjeter kujt e si rrjedhim quhen te punesuar ne te zeze pa rregulla pa asgje.
  Le te krekosen sa te duan pushtetaret tane te dhjere me suksese biblike ekonomike e te prosperitetit. Vetem se puna e ketyre te luleve te vocerr eshte pasqyra me mire e katrahures ekonomiko politike te shqiperise, e xhungles se bastardeve mafioze e politike, ku shfaqet ne syte e cilitdo te huaj a vendas.
  Albania Uber Alles

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 17-01-2013, 12:29
 2. Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 06-12-2008, 14:08
 3. Guerilasit e LANC
  Nga Tannhauser n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12
 4. N Shqipri mbi 290 mij fmij jetojn n nivelet minimale t jetess
  Nga Davius n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-05-2006, 16:49
 5. Beratasit dhe ifutt
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 27-06-2003, 10:12

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •