Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 22
 1. #1
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925

  Antimafia italiane: "Mafia bn plane t nxjerri plehrat jasht Italis"

  BEG srl, kompania mm e Albaniabeg ka falimentuar n 97-n pr shkak t humbjeve

  Plehrat, firma italiane me nj puntor


  Florian Papadhimitri

  TIRANE- Kompania italiane q krkon t ndrtoj impiantin e prpunimit dhe djegies s mbetjeve urbane n Kashar t Tirans dhe prfaqsuesi i saj, shtetasi italian Francesco Becchetti nuk jan nj kompani e madhe si jan reklamuar n Shqipri, por thjesht nj kompani pa asete t patundshme dhe pa kapital monetar t madh. N statutin e themelimit t Beg srl, kompania mm nga e cila sht krijuar Albaniabeg Ambjent, thuhet se jo vetm q firma nuk ka asnj t punsuar, por dhe q ka falimentuar n vitin 1997 pr shkak t humbjeve dhe reduktimit t kapitalit nn minimumin ligjor. Jan dokumentet q redaksia e Shekullit ka n dispozicion, t cilat vrtetojn faktin q kompania BEG srl e drejtuar nga Becchetti sht thjesht nj firm e vogl dhe pa aktivitet t madh. Dokumentet konfidenciale, tregojn se kompania BEG srl nuk ka numrin e puntorve q ka deklaruar ditt e fundit n Shqipri Francesco Becchetti. Kshtu n nj intervist t para disa ditve, siprmarrsi italian ka br t ditur se bashkpunon me nj kompani, e cila ka si staf rreth 7 mij persona, ndrkoh q n dokumentacionin ku tregohen t dhnat e kompanis, stafi i BEG srl prbhet vetm nga nj person, i cili sht vet presidenti i ksaj kompanie Francesco Becchetti, ndrsa numri i t punsuarve sht zero. Kompania n fjal, e cila ka selin e saj n Rom, sht themeluar m 29 nntor t vitit 1989 dhe ka statusin juridik t shoqris m prgjegjsi t kufizuar. Nga dokumentacioni q jep t dhna pr kt shoqri, bhet e ditur se aktiviteti kryesor i saj sht shit-blerja, riparimi dhe mirmbajtja e objekteve t ndryshme. N statutin e saj, BEG srl ka si aktivitet dhe nj sr punimesh t tjera, t cilat si baz kan ndrtimin.
  Falimentoi n 97-n
  Nj fakt tjetr q bie n sy n dokumentet zyrtare, sht paraqitja e gjendjes financiare t ksaj shoqrie. N dokumentacionin ku jepen t dhnat pr shoqrin me prgjegjsi t kufizuar BEG srl, faktohet se q nga 24 prill i vitit 1997, shoqria sht shkrir dhe ka kaluar n procesin e likuidimit pr shkak t humbjes ose reduktimit t kapitalit nn minimumin ligjor q prcaktohet nga legjislacioni i shtetit italian. Pas falimentit t shpallur n kt dat, t dhnat pr kt shoqri, tregojn se rreth dy vjet m von, m dat 30 prill t vitit 1999 kompania sht riaktivizuar duke pasur si president Francesco Becchettin. Shoqria n kt dat sht krijuar nga kapitali q kan mundsuar pes ortak t ndryshm. Prve fakteve t msiprme, n informacionet pr aktivitetin e deritanishm t ksaj shoqrie tregohet se nuk sht br asnjher aktivitet krkimor apo zhvillimi.
  08/06/2004

  shekulli

 2. #2
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Shoqria italiane ka qarkulluar n 2002 32 .000 euro. Kapitali themeltar 17 338 euro

  Plehrat, xhiro vjetore e firms italiane sa nj kiosk


  Shekulli

  TIRANE- Zbulohen fakte tronditse pr identitetin e firms italiane e cila synon t prpunoj plehrat n nj impiant n Kashar t Tirans. Kompania e cila pretendon se do t investoj 180 milion euro pr impiantin n Shqipri dhe ka deklaruar se punon me nj grup q lvron 700 milion euro, n t vrtet ka nj kapital themeltar prej 17.338 euro dhe nj xhiro vjetore t vitit 2002, 32.000 euro, shuma t cilat n Shqipri i korrespondojn aktivitetit t nj kioske mallrash konsumi, duke paguar qira. Por ajo q sht m e rndsishme sht se firma sipas bilancit nuk ka asnj aset t patundshm, por thjesht kapitalin monetar prej 17 338 euro, ka n rast falimentimi nuk jep asnj garanci pr shlyerjen e detyrimeve t kompanis. BEG srl ka rezultuar me humbje prej 5000 eurosh n bilancin e fundit t deklaruar. Bilancet e fundit vjetore t shoqris BEG srl kan rezultuar negativ dhe pr m tepr kjo kompani nuk ka asnj lidhje ligjore me kompani t tjera (ndryshe nga sa deklarohet) me t cilat mund t bashkpunoj apo ndrmarr zbatim t projekteve t ndryshme. Jan bilancet zyrtare dhe dokumentet, t cilat vrtetojn dy faktet e msiprme q bien ndesh me deklaratat q i jan ofruar publikut shqiptar pr kt shoqri nga administratori i saj Francesco Becchetti. Kshtu, duke e nisur q nga krijimi pr t dytn her t ksaj kompanie (q bazohet n dokumentet konfidenciale), bhet e ditur se kapitali neto i kompanis BEG srl e cila ka krijuar bijn e saj n Shqipri me emrin Albaniabeg Ambienti sht vetm 17 mij e 338 euro dhe n bilancin e fundit t deklaruar t ksaj shoqrie, i cili tregon pr aktivitetin e para dy vjetve tregohet se xhiroja vjetore ka qen rreth 32 mij euro. Zrat e bilancit q ka deklaruar BEG srl dhe q sht firmosur nga presidenti i saj Francesco Becchetti tregojn prve xhiros vjetore dhe pr normn e fitimit, e cila ka rezultuar negative n dy bilancet e fundit. Prsa i prket bilanceve, t cilat jan deklaruar dhe n zyrat fiskale t shtetit italian rezulton se n vitin 2002 BEG srl ka pasur nj humbje prej 5 mij e 228 euro, ndrsa n vitin 2001 ka humbur rreth 3 mij euro. Shumat n fjal i vrtetojn dokumentet zyrtare dhe bilancet e viteve t fundit t BEG srl t cilat disponohen nga Shekulli. Prve ksaj, shoqria ka trashguar dhe humbje t konsiderueshme nga vitet e shkuara. T dhnat konfidenciale q tregojn pr ndrmarrjen me status shoqri me prgjegjsi t kufizuar e cila drejtohet nga Francesco Becchetti, jan t para nj viti dhe jan zyrtare. Prsa i prket kapitalit t themelimit, kompania me seli n Rom kt kapital e ka regjistruar n fundin e muajit prill t vitit 1999 dhe ky kapital derdhet pas nj periudhe dyvjeare falimenti. Kshtu pr t ringritur shoqrin me prgjegjsi t kufizuar kan kontribuar me shuma t barabarta prej 3.467 euro pes aksioner.
  Marrveshjet me t tjert
  Nuk ka asnj marrveshje bashkpunimi mes ksaj shoqrie dhe ndonj shoqrie tjetr. T dhnat e fundit q e vrtetojn kt fakt i prkasin dits s fundit t vitit 2002 dhe sipas dokumentacionit zyrtar, shoqria me prgjegjsi t kufizuar BEG srl nuk ka pasur asnj marrdhnie me ndonj shoqri apo kompani tjetr. Prve ksaj, n dokumentet q disponon Shekulli, nj rresht m posht asaj q tham m lart, deklarohet se kjo shoqri nuk zotron asnj aksion apo siprmarrje n ndonj ndrmarrje tjetr. Kshtu dokumentet e hedhin posht deklaratn e ditve t shkuara t Francesco Becchettit, i cili ka deklaruar se jemi pjes e nj grupi prej 300 shoqrish. Ky fakt hedh posht dhe shifrat e tjera q ka deklaruar presidenti i BEG srl pr kapital, investim e numr puntorsh.

  T dhnat e bilancit t BEG srl
  Data 31/12/2002 31/12/2001
  Shuma e qarkulluar 32.146 31.976
  Kapitali 17.338 17.338
  Rezerva t tjera 789 789
  T ardhura (humbje) t mbartura -5.001 -14.037
  T ardhura (humbje) nga aktiviteti -5.228 -2.960  08/06/2004
  KATEGORIA: Ekonomi

 3. #3
  PEDAGOG Maska e Pyes_Lotin
  Antarsuar
  07-06-2002
  Vendndodhja
  Chelsea
  Postime
  1,691
  Pike e zez c`behet kshu..
  Jam JETUS jo TREGUS!.

 4. #4
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  nga TemA


  Protestuesit qlluan me vez pankartat ku dukej fytyra e Fatos Nanos dhe ministrit t Turizmit Bashkim Fino. Thirrjet "Posht qeveria", "Nano Ik" shoqruan gjith protestn e djeshme para godins s qeveris

  Mijra qytetar protestojn para kryeministris pr t'i thn ndal importit t plehrave

  Protesta qytetare: Vez mbi Finon dhe Nanon  Nj nga aktivistt e "Mjaft", Saimir Alla, sht shoqruar n komisariat

  Elementt simbolik t protests ishin: gota plastike uji me mbishkrimin "uj i helmuar", qese t zeza plehrash t fryra si tullumbace q nxinin qiellin, harta t qyteteve t ndryshme t Shqipris, Shkodra, Berati, Kuova, Saranda etj., q nxinin nga plehrat dhe mbetjet q do t vijn nga Italia, kundragaze q nnkuptonin marrjen e masave ndaj mbetjeve toksike, etj.

  Alida Beqiri  Grupimi i Reagimit Qytetar organizoi dje nj protest para kryeministris pr t'i thn ndal importimit t plehrave t huaja dhe instalimit t impiantit t firms italiane Albaniabeg n Kashar. N kt protest q startoi n mesdit, morn pjes prfaqsues t organizatave t ndryshme joqeveritare, drejtues t "Mjaft", Kshillit Rinor, Zyrs s Mbrojtjes s Qytetarve, t shoqatave t t Drejtave t Njeriut, specialist t mjedisit, dhe mijra qytetar t Tirans. Protestuesit q mbanin n duar parrulla t ndryshme si "E duam Shqiprin si Europa, por pa plehrat e Europs", "Albaniabeg + Nano = CO2", etj., i kan br thirrje kryeministrit t mos pranoj marrveshjen me Albanianbeg, q sht nj "biznes mafioz" dhe q intoksikon ujrat dhe tokn shqiptare.

  Aktivistt e "Mjaft" kishin sjell edhe elementt simbolik q nuk mungojn n asnj nga protestat e tyre: gota plastike uji me mbishkrimin "uj i helmuar", qese t zeza plehrash t fryra si tullumbace q nxinin qiellin, harta t qyteteve t ndryshme t Shqipris, Shkodra, Berati, Kuova, Saranda etj., q nxinin nga plehrat dhe mbetjet q do t vijn nga Italia, kundragaze q nnkuptonin marrjen e masave ndaj mbetjeve toksike dhe nj regji lvizze ku ishin shkruar parrulla t ndryshme, nga dgjohej poezia e transformuar e ajupit, "Shqiptar!".

  Pjesa m e madhe e drejtuesve t OJQ-ve q morn fjaln, kundrshtuan me forc marrveshjen e firmosur n fshehtsi nga nj prej ministrave t Nanos dhe e cilsuan at nj pazar q Kryeministri po bn duke shitur Shqiprin.

  "Kemi marr prsipr t'i kundrvihemi arrogancs qeveritare, e cila prej kohsh po shprfill interesat e publikut. Duke qen t ndrgjegjshm se Shqipria ka nj problem alarmant me mbetjet, ne mbshtesim do iniciativ pr zgjidhjen e ktij problemi, pr sa koh q zgjidhja sht transparente dhe konform ligjeve. Por ne besojm se zgjidhja nuk mund t vij nga kthimi i Shqipris n nj kosh pr plehrat e huaja. Grupimi yn nuk paragjykon kompanin n fjal, por i krkojm qeveris shqiptare q t respektoj kuadrin ligjor mbi mjedisin", tha Xhemal Mato, drejtuesi i Ekolvizjes.

  Kur protesta ishte duke prfunduar, qindra protestues qlluan me vez pankartat ku dukej fytyra e Fatos Nanos dhe ministrit t Turizmit Bashkim Fino. Thirrjet "Posht qeveria", "Nano Ik" shoqruan gjith protestn e djeshme q u zhvillua para godins s qeveris. Sheshi para saj u mbulua nga vez dhe mbeturina t tjera, t cilat i pastruan aktivistt e lvizjes "Mjaft". Gjat protests, nj prej aktivistve, Saimir Alla, u shoqrua n komisariat dhe u la i lir vetm pas dy orsh.  Parrullat

  Jo kombinatit t plehrave n Shqipri

  Rexhina t bhet ambasadore

  Jo plehrave t bots n Shqipri

  Jemi vend i luleve, jo i plehrave

  Ndal plehrave t bots

  E duam Shqiprin si Europa, por pa plehrat e Europs

  Albaniabeg + Nano = CO2

  Ndal shitjes s Shqipris

  Shqiptar mos rri po duku

  Kryeministri: cash + ar

  Para se t duam Europn, t duam Shqiprin

  Shqipria e pastr, krkon politik t pastr  Vargjet e transformuara t ajupit, q shoqruan protestn e djeshme

  Jan 3 personazhe q deklamojn vargjet: Baba Tomorri, nj djal dhe nj vajz. Baba Tomorri personifikon urtsin e mome t Shqipris. E prfytyroj me nj z t thell e t ngadalt.

  Vargjet q do t thuhen t regjistruara, derisa kamioni t mbrrij para kryeministris:

  Baba Tomorri

  Mmdhe quhet toka

  Ku m ka rnur koka

  Ku kam dashur mm' e at,

  Ku m njeh dhe guri i that

  Strgjysht ku kan qn,

  Dhe varret q'i kan vn,

  Ku jam rritur me thrrime,

  Ku kam folur gjuhn time  Djali

  Qeveri quhet kumari

  Q e drejton i pari

  Dhe q fal konesionet

  Merr nj pjes nga aksionet  Vajza

  Ministr sht rrufjani

  I dal nga bark shejtani

  Q s'ngopet me thrrime

  Q s'flet gjuhn time.  Djali ose vajza

  I dashur mmdhe

  T dua dhe kshtu si je!

  Po kur t t shoh t lir

  Do t t dua m mir  Baba Tomorri

  Shqiprin e mori 'taljani,

  i vu zjarr

  Shqiptar: mos rri po duku,

  shqiptar!

  Mjaft plehrove pr t tjer,

  o fatkeq

  Kujto vendin e bekuar

  ku po heq.

  Mos bni si keni br

  gjer m dje,

  Po lftoni t tr

  pr Atdhe.  Djali ose vajza

  Kta njerz q projekt-marrveshje bn

  Nuk di nga 'vrim e zez kan rn

  Se Zot e zemr e bes s'kan

  Kur shesin vendin an e mban.  Baba Tomorri

  N ankand t nxorn,

  Shqipri

  Kta ministra s'kan

  dashuri  Ndali plehrat e Italis

  mmdhe,

  Vish rrobn e bukuris,

  se ke ne!  Djali

  Shtat vjet kemi duruar

  me pahir

  T na vjedh, t na shes

  fare lir

  Socialist e demokrat

  jemi keq!

  T ngrihemi q t tr

  djem e pleq!  Vajza:

  Kashari pr karshi

  Me xhami e varre,

  Rrotull ca shtpi

  Do t'i zhdukin fare

  Ujt e ftoht,

  Era pun' e madhe,

  Plehrat italiane

  Do krijojn male.  Djali

  Fino nn hije

  Loz e kuvendon

  Nga zoti Beketi

  Miliarda pranon.  Baba Tomorri

  O shqiptar t mjer

  'u ka marr koka er

  Digjni plehra pr t tjer!

 5. #5
  kokeforte Maska e elisabet
  Antarsuar
  06-10-2003
  Vendndodhja
  kendej
  Mosha
  44
  Postime
  200
  Sa do kisha dashur te isha ne Shqiperi e te merrja pjese ne kete proteste...
  Eshte per te ardhur keq, qe vargjet e Cajupit tingullojne kaq aktuale per ne shqiptaret dhe ne ditet e sotme, tamam si ne kohen e turkut.
  Sic duket ne nuk do te ndryshojme kurre..
  O bote, o dreq
  une linda te te ndreq
  Po bota u shthur
  per te mos u ndrequr me kurre.
  :^Globi

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-04-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  49
  Deklarat e prbashkt e studentve e rinis n perndim

  Jan plot shtat organizata jo qeveritare n Diaspor, q kan dal me deklerata t fuqishme pr t'i thn Ndal! nj plani qeveritar pr "Prpunimin e mbetjeve t mbeturinave n Shqipri" . Megjithse, duhet t theksuar q n fillim, se n t dyja dekleratat, asnjra prej tyre nuk ka ndonj strategji se si mund t'a ndalojn vet kto organizata qeverin shqiptare, q t ndrrmarr nj hap t till katastrofal si jan shprehur ata pr mjedisin shum t bukur natyror t Shqipris.

  Dekleratat jan m tepr trheqje vmendje pr opininon e brendshm shqiptar, q t'a nxisin at t ngrihet menjher kundra ksaj marrveshje. T shtat organizatat jan organizata t njohura n botn shqiptare kryesisht vitet e fundit nprmjet veprimtarive t treguara n internet: Shoqata e Studentve Shqiptar t Hamburgut ILLYRIA (www.illyria.de), Shoqata e Rinis Shqiptare n Austri RINIA (www.albrinia.com/rinia), Shoqata e Studentve Shqiptar t Barit ASAB(www.asab.it), Shoqata e Studentve Shqiptar t Zyrihut STUDENTI (www.studenti.ch), Unioni i Studentve Shqiptar n Mainz ALBANIAN STUDENTS UNION MAINZ (www.albanian-students-union.com), Klubi i Studentve Shqiptar n Grac KLUB ALBANISCHER STUDENTEN IN GRAZ (Ghegagasse 15/26 8020 Graz Austria ) si dhe Gjenerata e Re Shqiptare n bot (www.newalbaniangeneration.com).

  Deklarat e prbashkt e studentve e rinis n perndim : "Stop shkatrrimit prfundimtar t mjedisit"

  Ne, si student, shkollar e rini shqiptare n perndim jemi shum t shqetsuar nga zhvillimet mbi marrveshjen e mundshme pr impiantin e prpunimit t plehrave n Kashar. Opinioni publik shqiptar duhet t ndrgjegjsohet pr ndotjen tejmase t ambjentit n Shqipri. Pikrisht tani pas statistikave tejet alarmante mbi ndotjen e ajrit t Tirans e kur vetm para nj jave vet ministri i ambjentit shkruante pr katastrofn ambjentale n Shqipri, qeveria shqiptare nuk mund dhe duhet t lejoj asnje abuzim t mjedisit t cfaredolloji qofshin ato. Ky projekt nuk sht analizuar hapur nga ekzekutivi shqiptar dhe bile ka marr edhe firmn e disa prej hallkave te tij pa iu paraqitur opinionit publik me transparencn e duhur e pa ndrgjegjsuar qytetart q preken direkt. Kjo sht shenj e riprsritur e mosrespektimit t koncepteve minimale t demokracise dhe e koms s thell n t ciln gjendet qeveria shqiptare dhe e gjith klasa politike n prgjithsi.

  Nga shkrimet e fundit n media t ndryshme mbi kt cshtje rezulton qe 39% e totalit t plehrave do t vin nga Italia. Pr ne sht mjaft e qarte q kjo sasi plehrash do t prpunohet n Shqipri vetm pr ti shptuar taksave t rnda q ekzistojn n Bashkimin Europian pr dmin ndaj ambientit e pr tju shmangur standarteve t rrepta europiane t prpunimit t plehrave. Ky projekt nuk sht kaluar npr hallkat e pushtetit lokal. Gjithashtu jan shkelur detyrimet q ka qeveria ndaj publikut pr transparenc, informacion e mundsimin e pjesmarrjes n vendimmarrje kur bhet fjal pr cshtje me ndikim ambiental. Pr kto arsye ne i krkojm me forc qeveris shqiptare:

  T pezullohet do marrje vendimi mbi projekt-marrveshjen e impiantit t plehrave!
  T bhet nj analize e hollsishme e pasojave t ksaj marrveshjeje dhe marrveshjeve t ngjashme mbi mjedisin, shndetin e ekonomin !
  T merren masa ndaj personave q kan dhn plqimin pr kt projekt pa marr parasysh pasojat katastrofale dhe duke anashkaluar vullnetin e komunitetit q ata prfaqsojn !

  Njherazi ne i bjm thirrje gjith opinionit popullor shqiptar t reagoje me t gjtha mjetet demokratike q ky projekt t mos aprovohet pa u diskutuar publikisht.  Ndrkaq, Gjenerata e Re Shqiptare, prkatsisht kryesia e saj n SHBA e ka titulluar dekleratn e saj:

  Deklarat pr shtyp me rndsi parsore
  eshtja: Pengimi i ndrtimit t uzins s djegies s plehrave n Shqipri
  Gjenerata e Re Shqiptare msoi nprmjet shtypit Shqiptar q qeverisja e tanishme e Shqipris zyrtare ka lejuar t ndrtohet nj fabrik djegieje e plehrave t Italis apo Europs n zonn afr Tirans. Si njerz dhe pastaj si Shqiptar krkojm q nj uzin e till t mos ndrtohet !

  Marrim kt rast me iu kujtuar q n Franc vdesin mbi 10000 njerz n vit prej dioksins q del nga djegja e "prsosur" e plehrave npr fabrikat e tyre bashkkohore t djegies s plehrave. Zgjidhja pr plehrat e Shqipris sht shum e thjeshte: futja n tok e tyre, sepse vet Toka i tret si i ka tretur pr miliarda vjet. Na vjen shum keq q egziston mundsia q disa njerz vendim-marrs jan br si robott q nuk arsytojn apo ndjejn jetn ku jetojn. Nj njeri nuk mund t jet aq naiv sa t pranoj q "investuesi" t ndrtoj nj fabrik falas dhe t jap lnd t par falas?! Pak po helmohet Shqiperia nga djegjet e benzinave t cilsive t dobta, aq sa t krkohet edhe nj burim shum i madh helmimi ajror? Vendet perendimore e kan hequr katr etilin e plumbit nga benzinat e tyre, sepse mendjengushtsia fillestare shkencore e prdorimit t tij doli m von q ishte tepr e rrezilshme: plumbi bhet t paktn 100 her m shum helmues kur sht n ajr sesa kur sht n benzin, ndonse ai vet sht shum helmues. A sht e vshtir me e kuptuar q industria e ndrlikuar Europiane prodhon plehra po aq t ndrlikuara, nga djegia e t cilav do t kishte vetm helmim t njerzve dhe rrnim t bujqsis Shqiptare!? Po pesticidin grek q n vend t mizave po djeg pemtarin n Jug t Shqipris, p.sh. mollt e rretheve t Kors dhe Pogradecit, a sht vshtit me e kuptuar?!

  Ruajeni Shqiprin, jetn e saj, t njrzve t saj dhe fmijve t saj! Kemi nderin me iu kujtuar se detyra juaj e ndritur sht mbrojtja e zhvillimi i Shqiprin, por JO helmimi apo tradhtimi i saj! Syt i kemi nga ju q ta mohoni ndrtimin e uzins s djegies s plehrave n Shqipri, n kt rast ne Tiran. Iu faleminderit pr vmndjen ndaj ksai letre dhe zgjidhjen e drejt t problemit t shkaktuar.


  Beqir Sina, Bota Sot, 08-06-2004
  Shprese

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e leci
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,742
  Nje firme italiane qe ka nje kapital shoqeror 17.000 dhe don te investoje 180 milion ?????
  Ne fushen ekonomike jane mjeshtra italianet sidomos ate te vjedhjes.
  Nje shoqeri me pergjegjesi te kufizuar,e famshmja srl nuk mund te mbylle regjistrimin e fundit te vitit ne humbje,sepse eshte e detyruar te falimentoje,ose perndryshe shtimin e kapitalit.
  Nje srl, e quajme normale,32.000 i ka faturim te nje jave.
  Dhe kjo firme pretendon kete investim???
  Qeveria italiane eshte ne veshtiresi per djegjen e plehrave sepse nga 23 centralet qe do ndertoheshin ne periudhen 2003-2005 nuk ka filluar asnje.
  Protestat kane bere ne menyre qe keto projekte te ndalohen ne truallin italian.
  Pikerisht ne Rumani qeveria italiane ka gjetur nje nga vendet qe kane pranuar ndertimin e ketyre centaleve duke investuar 2400 milione .
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 8. #8
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  nga Shekulli


  Shprbrja e kapitalit t firms q krkon impiantin e plehrave shoqrohet me parregullsi t shumta

  Albaniabeg e importit t plehrave me ortak fantazm

  Energji, ortake e Albaniabeg ka n prbrje Construzioni pr t ciln nuk ka asnj t dhn

  Shekulli

  TIRANE- Kompani fantazm dhe shoqri t paregjistruara jan prbrset e kompanis q drejtohet nga italiani Francesco Becchetti. Jan dokumente zyrtar, si shqiptare dhe italiane q vrtetojn faktin se kompania Albaniabeg Ambient ekziston m shum si emr sesa si kompani q mund t ket investuar apo ndrmarr ndonj aktivitet t madh ekonomik. Kshtu duke u bazuar n dokumentet q disponon redaksia e Shekulli pr her t par n Shqipri, kompania italiane sht njohur n fillim t vitit 2000 me emrin Beg Albania sh.p.k, me ortak Beg sh.a me seli n Rom dhe me administrator Francesco Becchetti. N kt periudh shoqria italiane sht deklaruar si shoqria koncesionare me objekt kryesor financimin, ndrtimin dhe administrimin e nj hidrocentrali t vogl n vendin ton. Pas regjistrimit t muajit prill t vitit 2000, n muajin dhjetor t vitit q lam pas, shoqria Beg Albania ka ndryshuar emrtimin e shoqris n Albania Beg Ambienti sh.p.k. me kt ndryshim t emrit, koncesionet e shoqris nga nj HEC-i vogl u shtuan me katr HEC-e t tjera t cilat kjo kompani do ti ndrtonte (rindrtonte) dhe administronte. N kt dat, shoqria ka br dhe deklarimin se n pes HEC-et e vegjl kishte si qllim zhvillimin e aktivitetit projektues, ndrtimin dhe drejtimin e impianteve t HEC-eve. Prve ksaj, Beg Albania, tashm me emrin Albania Beg Ambient ka deklaruar se objekt do t kishte dhe aktivitet prodhues dhe at t shitjes s aparaturave. Ndryshimi i fundit, i vitit q lam pas, q ka ndodhur me shoqrin q drejtohej nga Francesco Becchetti sht emrtimi i kshillit t ri administrativ i cili prbhej nga Francesco Becchetti, Vilson Ahmeti, Manlio Cerroni dhe nga Andi Kondi. Ndryshimi i radhs i shoqris sht br para disa muajsh. Kshtu n mesin e shkurtit q lam pas, Albania Beg Ambient sh.p.k ka shitur kuotat dhe shoqria sht ndar mes tre ortakve n prqindjet prkatse 70, 20 dhe 10 pr qind. Me vendimin e 17 shkurtit, kapitali themeltar prej 1 milion leksh i Albania Beg Ambient sht ndar mes shoqris italiane BEG, q ka vler 700 mij lek, shoqris Energji me vler 200 mij lek dhe shoqris tjetr italiane CO.LA.RI me vler 100 mij lek. Nj prej fakteve t tjera q ka zbuluar Shekulli dhe q sht m i errti i aktivitetit t ktyre shoqrive sht ekzistenca e nj shoqrie fantazm e cila sht krijuar po kt dat. Ka qen shoqria Energji e cila m dat 17 shkurt e ka ndar kapitalin e saj mes dy ortaksh, prej t cilve njri nuk ekziston dhe nuk njihet n asnj dokument zyrtar. T dhnat nga Italia tregojn se ortaku i quajtur Costruzioni q zotron 90% t kapitali themeltar t Energji nuk njihet. Kshtu n regjistrat e Dhoms s Tregtis, Artizanatit dhe Bujqsis s Roms, ksaj kompanie i dihet vetm emri dhe numri i regjistrimit 4088118 por prkrah ktij numri vendi sht bosh, nuk figuron asnj e dhn.
  Fantazma
  N ndarjen e fundit t br gjat ktyre viteve, sht pikrisht kjo e fundit q ngre dyshime pr aktivitetin e shoqris. Pas dats 17 shkurt, Energji sht ndar mes dy aksionerve, prej t cilve njri sht shqiptar dhe tjetri nuk figuron asgjkundi, vese me nj emr. Kshtu del se Energji sht themeluar nga dy ortakt, prej t cilve Rezart Kondi me kuot 10 % dhe shoqria Construzioni sh.p.k me kuot 90 %, por kjo siprmarrje figuron vetm si emr dhe pr t nuk gjendet asnj informacion tjetr. Burimet e Shekullit dhe krkimet e bra pohojn faktin. Construzioni sht e regjistruar n regjistrin tregtar t Dhoms s Tregtis, Industris, Artizanatit dhe Bujqsis s Roms, por prkrah emrit dhe numrit t regjistrimit 4088118 nuk figuron asgj tjetr. Kshtu pr kt kompani nuk jepet as emri i pronarit apo aksionerve, subjekti i saj dhe informacione t tjera q t tregojn se kjo kompani jeton.

  Albaniabeg
  Kshilli i ri administrativ
  Vilson Ahmeti
  Francesco Beccheti
  Andi Kondi
  Manilo Cerroni

  Albaniabeg prbhet nga kta ortak
  Shoqria italiane Beg me 70% me vler 700.000 lek
  Shoqria Energji me 20% me vler 200.000 lek
  Shoqria italiane CO.LA.RI me vler 100.000 lek  11/06/2004

 9. #9
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Shtat prilli i plehrave


  Ervin Hatibi


  Qeveria shqiptare pr nj koh t gjat ka mbajtur frymn nn uj pr t mos i informuar qytetart pr nj marrveshje t uditshme, e cila sjell plehrat e Italis pr ti djegur n rrethinat e kryeqytetit shqiptar. Italia, sipas justifikimit t hedhur n publik, duhet t djeg plehra posarisht n Tiran, sepse ndrtimi i krematoriumeve t plehrave n vendin e vet, duhet t kaloj prmes shum pengesash burokratike, kurse Shqipria e centralizuar nuk ka t tilla kasavete. Burokraci ajo ka vetm pr shtetasit e vet, kurse pr t huajt ka vetm bujarokraci.
  Kryeministri shqiptar u prit pr her t fundit nga homologu i tij italian m 7 prill t ktij viti. Nj tjetr kryeministr shqiptar vite m par sht thirrur t vizitoj Italin po n kt dat. 7 prilli sht ajo dat e zez dhe shum simbolike pr Italin dhe Shqiprin, dat kur disa dekada m par vendi u pushtua nga fashizmi i Musolinit, q kishte planifikuar t vendoste n brigjet tona adriatike disa qindra mij kolon italian. N vend t bujqve italian, sot nga vendi prbri krkojn t na mbjellin thjesht koloni plehrash, mu n rrethinat e kryeqytetit, duke neglizhuar do lloj ndjeshmrie jo vetm ekologjike por edhe kombtare. Mesazhi globalist dhe neokolonialist i dors s fundit sht i qart: ju shqiptart na jepni krah e kofsh t lira pune, ne ju japim plehrat tona n form investimi. Q ti digjni mu n mes t vendit tuaj n zhvillim, mu n rrz t kryeqytetit tuaj pseudoevropian plot me pabe e mercedesa e medresera, Tirans q kapardiset si gjeli shumngjyrsh maj plehut! Firma italiane e ngarkuar q bashk me qeverin shqiptare t djeg plehrat quhet Albaniabeg Ambient Srl, ose dika si kjo. M shum se simetri akustike me Sknderbegun dhe bejlert e pernduar shqiptar, fjala beg t sajon anglisht atmosfern e prvujtnis e mjerimit, q n kt rast e bie folja me lyp.
  E bukura n kt histori t turpshme me plehra italo-shqiptare, sht fakti se nj vendim i cili ka t bj me ajrin dhe sedrn arrin t eksperimentoj format embrionike por shpresdhnse t mpiksjes n Nj t opinionit publik e komunitetit. Me opinion publik jemi t detyruar t kuptojm intelektualt dhe aktivistt social me feed-back-un e tyre, kurse komuniteti sht ai grupimi i banorve i cili bashkohet si organizm i gjall nn t njjtn shenj a flamur. Shenja a flamuri nn t ciln shqiptart (sipas meje) u bn komunitet pr her t par gjat pasdiktaturs, kishte t mbishkruar slloganin I paguhet prursit me t par. Kurse n ann tjetr shkruante Ligja dnon ata q prodhojn e shprndajn bileta t falsifikuara. E kam fjaln pr vitin 1997 kur qytetart shqiptar, por veanrisht vlonjatt, u bn grupim i ndrgjegjshm, komunitet, i cili nn shenjn e njjt t humbjes s parave reagoi n mnyrn e vet. Shenjat n t cilat grupohen shqiptart dhe bhen komunitet, kan nj sekret t njohur: nuk duhet t jen abstrakte. Dhe e dyta, nuk duhet t lypin sensibilitete t sofistikuara, por fizike, gati klinike. Nuk duhet t jen relike t falsifikuara kombtare apo dogma jokonsensuale fetare apo sofizma importi shkruar n gjuh letrare. N rastin e protestave premtuese t dits s mart, me prfaqsi nga gjith kastat e klasat e shoqris, kemi t bjm mbase pr her t par me daljen n shesh t qytetarit, jo si tifoz i diskredituar politik, por si veprimtar civil i ndrgjegjsuar, jo prmes urrejtjes ideologjike, jo prmes financimeve pr nj Kultur t Re Proteste t paguara nga ambasadat, por shqiptare, prmes reagimit ndaj krcnimit praktik e fizik t ndotjes s mjedisit dhe imazhit t prgjithshm e vetjak.
  A ka vall qeveri shqiptare q ta toleroj kt embrion premtues t kohezionit qytetar? A ka vall qeveri shqiptare q me nj gjest t till plehradjegs, (sado fitimprurs pr shtetin a shtetart) t mund ti bj bllok qytetart e vet leht t qeverisshm n dasit e tyre t mirmbajtura (t djatht e t majt, t persekutuar e persekutor, kredidhns e kreditor, spiun e t spiunuar, qytetar e malsor, mysliman e t krishter, pronar e ish-pronar, shqiptar e am, tosk e geg, t rinj e t vjetr) pr ti kthyer befas n thjesht QYTETAR & QYTETAR? Vshtir shum. Luks i teprt. Fundi i bots! Kshtu q besojm se qeveria do ta shfuqizoj kt marrveshje rehatprishse.
  Qeveritar q pranojn shtat prille t tilla me atdheun si tok apo si ajr nuk jan asesi t rinj n historin ton. Kshtu q, n shembullin sesi qeveritart tan t s shkuars i kan rn me shkelm edhe fjals s vet (oh!), pr t mos lejuar shoqrin t bhet Nj kundr tyre, mund t ofrojm edhe moduse trheqjeje edhe pr kta t sotmit.
  Nj ngjarje simpatike e viteve 18-19 t shekullit t kaluar, ka pr protagonist prap italian e shqiptar, (veanrisht vlonjat) dhe koncesione si sot prmbi mjedisin e t gjithve. Historin na e sjell Eqerem beg Vlora n librin e tij fantastik t kujtimeve. Asokohe, prefekti i Vlors, Osman Haxhiu kishte lidhur nj kontrat me nj siprmarrje italiane pr tharjen e knetave. Marrveshja u nnshkrua nn pranin e ushtris italiane (prani edhe sot aktuale, t ciln Berluskoni n fjalimin e kongresit t partis s vet t ca ditve m par e renditi krahas asaj n Afganistan, Irak, Bosnje e Kosov). Sipas marrveshjes, prefektura dhe komuna shqiptare do tu paguanin italianve detyrimet e tharjes s knetave n dy mnyra: nj t tretn n para t thata, dhe dy t tretat pr 20 vjet, duke ln peng tokn e prfituar nga kneta. (Vini re sa e favorshme kjo kontrata, e nnshkruar edhe n pranin e armatosur t trupave t pushtimit.) Me shpejtsin q karakterizon shqiptarin kur do t bhet i mir me t huajt, prefekti i kohs, Osman Haxhiu, analfabet, e vuri aty pr aty vuln n akt-marrveshje. (Sipas traditave t kohs, njerzit e paris kishin vula personale ose vula-unaza me emrin e tyre, dhe kur u duhej t nnshkruanin, ngaq jo edhe aq rrall ishin analfabet, ngjyenin vulat me boj dhe i stamponin npr dokumente. Fukarenjt-analfabet kt e bnin thjesht duke i mshuar dokumenteve me gishtin lyer me boj.) Sapo morn vesh pr marrveshjen e aty-pr-atyshme, vlonjatt e fyer e akuzuan prefektin analfabet, se duke mos lexuar dokumentin, kishte firmosur pr t shitur Vlorn. Prefekti u vu n sedr dhe u pendua. U rikthye n zyrat e komandaturs italiane t gjeneral Piaentinit dhe u tha se kishte nevoj t rishikonte (!!!) aktin e marrveshjes, dhe kur italiant ia dhan dokumentin, ky menjher LPIU vendin ku kishte vulosur, duke shuar apo fshir a llangosur kshtu bojn artizanale t vuls s vet. Opaa, ska m vul, as marrveshje!!!
  Ideja nuk ishte e keqe-vazhdon Eqerem bej Vlora, por pasojat katastrofale. Italiant than se e nxorrn at (O.H.) jasht me shqelma. Osman Haxhiu, prkundrazi, tregoi variantin e tij: ai e kishte plasur gjeneral Piaentinin prdhe, e pastaj bashk me t, duke u prleshur, ishin rrokullisur npr korridor, tatpjet shkallve, deri tek dera kryesore e pallatit. Kur un ia rrfeva kt variant gjeneral Piaentinit, ai desh vdiq s qeshuri. Por populli, megjithat, nuk gabohej leht: ai i besoi Osman Haxhiut heroik dhe t lavdishm.  11/06/2004
  KATEGORIA: Analiza

 10. #10
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Ora,

  BOTA SOT eshte edhe ne internet, apo e ke hedhur lajmin duke e shkruar vete ne kompjuter?

 11. #11
  Foto nga protesta e banoreve te Kasharit per impiantin e plehrave.  P.S. Mire aty me gjuhen e shkruar.

 12. #12
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-04-2003
  Postime
  1,348
  Nuk besoj se ky problem zgjidhet me pasione emocionale dhe kundershtime shabllone JO. Me duket se ata qe protestojne duhet ti ofrojne pra shqiptareve dicka me shume se JO-ja dhe protestat apo ankimet.

  Shqiperia eshte ne nje gjendje qe kerkon zgjidhje, alternativa, apo rrugedalje per problemet e saj dhe jo kundershtime iracionale per hir te opinionit.

  Pyetja lind

  Cila eshte zgjidhja e plehrave sipas protestuesve? Si do ta ndoti ky investim ambientin me shume nga cpo ndotet sot nga fenomeni Sharre? Sa specialiste ambienti punojne apo kane bere studime per shoqatat qe protestojne, sa studime shkencore kane bere ata dhe cilat jane rrezultatet e ketyre studimeve? Ku jane shifrat, ku jane faktet, ku jane provat per cfare ata pretendojne? Ketu behet llaf per nje investim prej 210 milione dollaresh, dhe vetem nje idiot do ti thote JO, pa i konsideruar dhe studiuar me pare te gjitha variantet. Kjo do te thote se ka 1000 kushte qe mund ti vihen ketij investimi ne favor te ambientit shqiptar, por me sa duket keto shoqata shqiptare dine vetem te ankohen e protestojne dhe e kane privuar veten totalisht nga e drejta per tu angazhuar ne analiza racionale, qe sigurisht kerkojne aftesi dhe merite.

  Nuk e di por me duket mua se shume pak jane angazhuar keta protestues ne verifikimin apo zgjidhjen e problemit, dhe shume here me teper angazhohen ata per te shprehur apo mbrojtur OPINIONIN e tyre qe shpesh here buron nga injoranca (sic e thashe asnje studim serioz nuk eshte ndermarre prej tyre). Eshte vertet per te ardhur keq kur shikon se keto organizata jane ne thelb subjekte dembele, parazite dhe te paafte ne syte e shoqerise shqiptare te ciles, i interesojne zgjidhjet qe i jepen problemit dhe jo, JO-te apo Mjaft-et.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-04-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  49
  Citim Postuar m par nga Dita
  Ora,

  BOTA SOT eshte edhe ne internet, apo e ke hedhur lajmin duke e shkruar vete ne kompjuter?

  Me fal Dita se po pergjigjem me vonese por nuk e vura re me perpara...
  Ate lajm e mora nga fajtori.com.
  Ndonjehere atje dalin dhe shkrimet e Bota Sot. Une deri me sot nuk kam gjetur ne internet.

  Pershendetje,
  Shprese

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e klevis2
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  87
  Nel pi assoluto silenzio stampa, da un paio di settimane il governo italiano sta lavorando per esportare un po' di rifiuti in territorio albanese. E' noto che in Campania non si sa dove mettere i rifiuti e la Lombardia - dopo le proteste della Lega - non pi disposta a trattarne. In Calabria non si trova un sito per l'inceneritore (eufemisticamente chiamato termovalorizzatore) dopo che la gente della piana di Gioia Tauro scesa in piazza - con decine di sindaci e rappresentanti delle associazioni ambientaliste - per impedire il raddoppio del termovalorizzatore di Rosario. Ed ancora: a Pettogallico, alla periferia di Reggio Calabria, da tre mesi va avanti un braccio di ferro tra la giunta regionale calabrese e migliaia di cittadini - in prima fila le donne del posto - che non ne vogliono sapere della scelta di localizzare la discarica della citt, sulle sponde di un torrente che accoglie uno degli agrumeti pi belli della provincia. Cos, nel silenzio, qualcuno ha pensato a trovare una soluzione. Se non riusciamo a trovare in casa chi si vuole prendere i nostri rifiuti proviamoci con i vicini. A partire dai pi deboli.

  Alla fine di maggio viene siglato un accordo tra la cooperazione italiana e il governo albanese per l'implementazione di due iniziative. Il primo intervento riguarda un dono del governo italiano di 400.000 euro per il miglioramento/ampliamento della discarica di Sharra (vicino a Tirana). Si tratta di un vecchio sito, che gi nel periodo di Enver Hoxha era destinato a discarica per la capitale. Ma, dalla caduta del regime ad oggi Tirana ha triplicato la sua popolazione e, soprattutto, si sono moltiplicati i consumi e le merci usa e getta, e la vecchia discarica non ce la fa pi. Non solo: i rifiuti, di qualunque genere, vengono buttati in discarica senza tener conto delle infiltrazioni delle falde acquifere e dei danni conseguenti. Con questo nuovo progetto, almeno sulla carta, si dovrebbero rendere impermeabili i terreni e ridurre i danni ambientali. Ma, quanto verrebbe ampliata la discarica e per quali rifiuti (qualit e provenienza) non dato sapere.


  Il secondo intervento riguarda Kashar, un'area a nord di Durazzo, dove prevista la costruzione di un termovalorizzatore della portata di 1000 tn al giorno. L'investimento di 6 milioni di euro viene effettuato con un prestito a tasso agevolato da parte dell'Italia. Beneficiaria un'impresa italiana che, per l'occasione, ha costituito a Tirana la sede sociale di un'impresa, l'Albaniabeg Ambient. Approfondendo i termini dell'accordo si scopre che i rifiuti che il termovalorizzatore di Kashar utilizzer provengono per il 40% dall'Italia, e l'accordo dura per 25 anni. La cosa pi interessante, oserei dire geniale, che questi rifiuti saranno importati dall'Italia come materie prime per combustione, evitando sia le tasse doganali che vengono pagate in questi casi dal paese esportatore, sia l'allarme della pubblica opinione.


  Tutto sembrava filare liscio e nessuno si aspettava le proteste che stanno scuotendo l'Albania in questi giorni. Diversi intellettuali, tecnici e opinionisti sono intervenuti sulla stampa albanese ponendo pesanti interrogativi su tutta la vicenda. Le associazioni ambientaliste sono scese in piazza insieme a semplici cittadini allarmati dalle notizie apprese e preoccupati per la vicinanza dei siti a centri abitati. In particolare, l'area scelta per il termovalorizzatore a nord di Durazzo una delle poche aree a vocazione turistica che non sia stata devastata dalla speculazione edilizia di questi anni. I contadini del luogo sono scesi nelle strade a protestare insieme agli operatori turistici. Ma stato soprattutto il quotidiano Shekulli, uno dei pi importanti giornali albanesi, che ha attaccato questo accordo in modo pesante e diretto, rompendo una tradizionale alleanza con il governo socialista di Fatos Nano.


  Secondo alcune indiscrezioni il proprietario di Shekulli uno dei maggiori imprenditori albanesi che interessato al business dei rifiuti e il monopolio di un'impresa italiana sull'operazione non stata molto gradita. Le accuse mosse da Shekulli sembrano sospette, ma sicuramente un tecnico stimato come il professor Sazan Guri e altri intellettuali intervenuti sulla questione non hanno interessi individuali da difendere. Guri, docente all'Universit di Tirana, si domanda come mai si costruisce un impianto per bruciare il doppio di quello che l'Albania ha bisogno e allo stesso tempo si va ad un drastico ampliamento della discarica di Sharra. Dove sta il trucco? Perch non costruire un piccolo impianto commisurato ai bisogni del paese? si domanda uno dei responsabili del Ppna, la pi importante associazione ambientalista albanese.


  Di fronte a queste critiche all'accordo tra governo albanese e cooperazione italiana, scende in campo il nostro ambasciatore Jannucci. Con un lungo comunicato Jannucci attacca pesantemente la stampa albanese - in particolare Shekulli - ed esterna il suo pensiero unico in forma mirabile. Per entrare in Europa - scrive - non basta non aver pi bisogno dei visti, significa accettare la libera concorrenza e lo standard del pensiero europeo. Se gli albanesi vogliono entrare in Europa devono pensare come gli europei. E poi prosegue: Tutto questo non fa che influenzare negativamente i negoziati per l'integrazione nella Ue, perch con questi atteggiamenti si d ragione a chi pensa che l'Albania non ancora pronta e matura per entrare nella grande famiglia europea. Infine, il nostro propone come rimedio di organizzare una pubblicit/progresso (come si fa nei paesi civili) e suggerisce lo slogan: Chi disinforma tiene anche te lontano dall'Europa . Digli di non farlo!.


  Marr nga il manifesto

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e klevis2
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  87
  Roma, 18 giugno 2004 - LItalia, invece di risolvere il problema della gestione dei rifiuti nel proprio territorio, vuole costruire un inceneritore in Albania per bruciare anche il CDR (combustibile derivato dai rifiuti), prodotto dal nostro paese. "... La gestione dei rifiuti in Italia e diventata unemergenza e invece di orientare tutto il sistema verso misure concrete di prevenzione, riciclo e riutilizzo, si tende a cambiare la definizione dei rifiuti, a deregolamentare tutta la normativa di settore e, infine, ad inviare i nostri rifiuti nei paesi vicini ..." afferma Vittoria Polidori, campagna inquinamento di Greenpeace.

  Secondo la legislazione internazionale (Convenzione di Basilea) e comunitaria (Regolamento europeo 259/93) non consentito esportare CDR, in quanto essendo classificato come rifiuto solido urbano non pu essere esportato n per lo smaltimento n per il recupero. Il governo italiano, denuncia Greenpeace, ha cercato di eludere il problema, cambiando la nozione di CDR (Legge 16/2002 art. 7, comma 11) che da rifiuto urbano passato nella classe dei rifiuti "speciali. Da un punto di vista pratico, la norma ha dato la possibilit di smaltire questo materiale in Regioni diverse da quella di produzione, in violazione del cosiddetto "principio di autosufficienza" che si applica ai soli rifiuti urbani non pericolosi.

  Successivamente, grazie alla nuova definizione di rifiuto (Legge 178/2002) e alla imminente Legge Delega ambientale, in discussione al Senato, il CDR verrebbe completamente escluso dalla normativa sui rifiuti. In questo vuoto di definizioni e deregolamentazioni, che rischiano di alimentare ulteriormente la criminalit ambientale, Greenpeace chiede al governo italiano di non dare seguito al contratto di concessione fra le autorit albanesi e la societ italiana ''Albanianbeg ambient'', che fa capo al consorzio privato ''Co.La.Ri.'' (Consorzio laziale rifiuti) che si occupa tra laltro dello smaltimento dei rifiuti di Roma.

  "... Chiediamo che non venga concessa nessuna autorizzazione per lesportazione di CDR verso lAlbania. Inoltre, lItalia deve ancora ratificare il Protocollo di Izmir della Convenzione di Barcellona, che regolamenta il trasporto transfrontaliero dei rifiuti pericolosi nel Mediterraneo. Ci auguriamo che questo strumento entri al pi presto in vigore ..." spiega Polidori.

 16. #16
  PO SEMURET KY VEND Z. PRESIDENT!


  Alba MALLTEZI  Ju drejtohemi si kryepolitikan i ktij vendi dhe rrjedhimisht si "babai i radhs" i politiks s dshtuar shqiptare. Prej vitesh po rendisim n media padrejtsit e mendurit q ndodhin n Republikn e Shqipris, por kjo q do Ju prezantojm tani sht katastrofike: Ju e dini z. President, se n Shqiprin ton t dashur, komunitete t tra njerzish po ngren zrin e .po protestojn se u mungon ajri? Po! Fmij, pleq, t rritur, t smur, kan vshtirsi t marrin frym n shtpit e tyre. Atyre u sht mohuar e drejta e jets nga rrethana t krijuara nga mosfunksionimi i Shtetit. Kjo sht vetm maja e nj ajzbergu t frikshm ndotjesh klandestine e abuzimesh q po bhen n kt vend. Kto ndotje sot pr sot kan br me kancer tokn, ajrin, lumenjt, detin shqiptar. Nesr do t na bjn ne t gjithve.
  Fillojm t'i rendisim:
  Dje banor t Elbasanit e t Fush Labinotit bllokuan rrugn kombtare pr 90 minuta, pasi prej nj viti shtpit e tyre, mushkrit e tyre jetojn mes pluhurit q firmat ndrtuese t rrugve n ato an ua hedhin pa kokarje, pa respektuar normat minimale pr shmangien e pluhurit gjat punimeve. Kta banor nuk mbrohen nga askush, ndaj arroganca e ndrtuesve q mendojn se mund t shtrojn rrug duke krcnuar jetn e mijra vetve vazhdon, ndrsa me rritjen e temperaturave gjendja po bhet vrtet e padurueshme pr kta banor. Ndoshta Ju ka rn rruga t kaloni nga Fush Labinoti z. Presindet; t gjitha makinat n at zon, - me dhe pa kondicioner, - ngren xhamat pr t shmangur pluhurin e dendur dhe kalojn. I mbylln xhamat ditn e par dhe banort e Fush-Labinotit, por pas nj viti nuk kan 't mbyllin m, ve syve, pasi nuk marrin as frym dot.
  Po dje. Korrespondentja jon n Fier, shkoi t takonte banort e fshatit Marinz; disa fmij t ktij fshati jan anemik dhe mjekt nn z u thon prindrve se duhet t largohen, pasi ndotja nga puset e nafts i dmton ata. Edhe n kt zon t gjith mund ta konstatojn se pr t kaluar me makin duhet t ngresh xhamat, q t shptosh n ato pak sekonda nga kutrbimi i nafts q sht sheshit. Fmijt, pleqt, t smurt e Marinzs jetojn mes ktij kutrbimi q pas '90-s, dit e nat. "M przihet, m djeg hunda e fyti", kt raportonte gazetarja ndrsa qndroi pak or mes banorve.
  N Tiran. Kryebashkiaku I Tirans, Edi Rama deklaroi para dy ditsh se Sharra sht "bomb ekologjike". Kjo sht e vrtet, por n Shqipri, z.President realitetet e krijuara vitet e fundit e kan kaprcyer nivelin e dmit ekologjik; ndotjet e tejskajshme t ajrit e toks, tashm jan kthyer n krcnim t jets pr t gjith ne. Ve pak dhjetra njerzve.
  Ndoshta sht e vshtir pr Ju, pr politikant e teknicient e ekzekutivit shqiptar, pr politikant e opozits, pr pseudoambientalistt e mirfinancuar nga projekte edhe t OKB-s, t nuhasni ajrin e tejndotur t ktij vendi; n makinat e mbyllura e me ajr t kondicionuar vshtir t perceptohet tmerri q Ju rrethon, por q pjesn m t madhe t njerzve e ka gllabruar.
  N zonn e Kombinatit pran kryeqytetit, banort e shohin me sy t lir si plluskon mes tyre tymi e dioksina nga diegiet e Sharrs. Por edhe n Qendr t Tirans, nse Ju provoni t bni n kmb rrugn nga Sheshi Skenderbej, tek Presidenca pashmangshmrisht do t ndjeni djegie n hund, n fyt si dhe mushkri t rnduara. Megjithse, nse do ta bni kt rrug n kmb Ju jeni me fat pasi automjetet q lshojn bloz, ta hedhin at n fytyr e mushkri, nuk do t jen, policia rrugore do ta bllokoj trafikun pr Ju.
  Po ish-Metalurgjiku? Po prflitet kaq her ky problem, por n vend q t zgjidhet, Shteti shqiptar lejon q t rndohet gjendja. Filtrat q thuhet se jan vn pr t zvogluar ndotjen e ajrit nuk dihet n funksionojn a jo. Banort e zonave prreth kan filluar t mendojn se natn ato filtra hiqen, pasi ajri sht ende shum I rnd; asgj nuk ka ndryshuar pr t lehtsuar frymmarrjen e tyre.
  T tjera. A keni ndjer z. President, kur keni kaluar, pran "superindustrive t reja" t krijuar n epokn Tuaj dhe t kolegve Tuaj politikan, ern e rnd q mbshtjell tr zonn? Edhe n kt rast automobilistt ngren xhamat e makinave, por era e fort deprton prsri. Mes asaj ere jetojn nat e dit fmijt, pleqt, t smurt q mund t ket normalisht nj zon e banuar. Po qytetart e Krujs? T gjith I kan par furrat e glqeres dhe tymin e gomave t djegura q prej kohsh kan helmuar tashm mushkrit e shum banorve dhe kan br t fitojn para nj grusht njerzish.
  Ajri i ndotur po prek t tashmen dhe t ardhmen e banorve t ktij vendi. (Dreqi ta haj! E strthnn dhe n kt form, sht shndrruar n patetik do alarm.)
  N Shqipri nuk sht vetm ky problem: dit pas dite toka, lumenjt, deti po helmohen nga mbeturinat q pak t pasur jashtqisin nga industrit e tyre. A mund t prgjigjet dikush z. President se ku prfundojn mbeturinat e industrive t detergjentve? T ndrtimit? T prodhimeve farmaceutike? T prpunimit t lkurve e prodhimit t kpucve? Vajrat e makinave e makinerive? T industrive metalurgjike e siderurgjike? Po dhe t atyre ushqimore ? Mbeturinat e bojrave, ku prfundojn?
  N do vend n bot shteti sht tepr vigjilent t shoh e t kontrolloj se ku shkojn kto mbeturina, n mnyr q asgj t mos ndot tokn nga ku marrim ujin q pijm dhe bukn q ham. N Shqipri, Ju nuk po shqetsoheni pr kt.
  Sot, pas ktij shkrimi, dikush mund t thot: "po pse e kapni me Moisiun, sht burr i mir". Ky sht problemi: Shqipria sot nuk ka nevoj pr burra t mir, por pr burra t aft t zgjidhin probleme q krcnojn jetn e t ardhmen e vendit. Dhe sot pr sot, asnj politikan shqiptar nuk po e bn kt, duke filluar q nga Presidenti i Vendit.

 17. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,799
  Postimet n Bllog
  3
  Enzo Ciconte, kshilltar i Antimafias italiane shpjegon problemin e plehrave t prodhuara n veri t Italis

  Mafia, plane pr ti nxjerr plehrat jasht Italis

  Shekulli

  Plehrat e teprta q vijn nga veriu i Italis jan br nj problem tepr shqetsues edhe pr kt vend. Pas protests m t fundit, t zhvilluar disa dit m par n zonn e Napolit nga qytetart q nuk donin rihapjen e pikave t grumbullimit t plehrave dhe mbushjes s tyre me mbetje t ardhura nga veriu i vendit, problemi i plehrave n Itali sht br tepr shqetsues. N nj intervist t dhn pr gazetn italiane, Il Messagero, Enzo Ciconte, historian, ish -deputet dhe tashm kshilltar i Antimafias italiane shpjegon problemin e plehrave t prodhuara n veri t Italis, lidhjet e tyre me mafian n jug t vendit si dhe miraton faktin q Shqipria nuk do q t importohen plehra. Ai tregon se planet e mafias s plehrave jan q ti nxjerrin ato jasht Italis, sidomos n krahun tjetr t Adriatikut. Me sa kam msuar un, tashm as shqiptart nuk duan m plehrat q vijn nga Italia. Nuk mund t them q e kan gabim, -thot ish- deputeti Ciconte.
  Enzo Ciconte e ka konsideruar protestn e Salernos pr plehrat si nj gj spontane q kishte dal nga vet banort. Nuk besoj se ishte nj protest e ndikuar nga kamorra. Mua mu duk si nj gj spontane, edhe pse ndonj kamorrist mund t ndodhej aty. Protesta ishte kundr interesave t kamorrs. Kamorra i do pikat e grumbullimit t mbetjeve urbane sepse nga to nxjerrin prfitime ndrkoh q urrejn gjith zgjidhjet e tjera, -thot Enzo Ciconte n intervistn e tij. Sipas tij, lidhjet e mafias me politikn kan filluar rreth 30 vjet m par kur ajo u b siprmarrse. N kt koh kamorra ka investuar n plehrat q kalonin nga veriu n jug t Italis. N at koh ishte e nevojshme q qytetet e mdha t liroheshin nga plehrat e teprta q kishin. N disa raste nevojitej q t hiqeshin qafe mbetje toksike ose radioaktive dhe q kjo gj t bhej me kosto sa m t ult. Kamorra e bnte kt gj n mnyr ilegale duke ulur deri n 35% koston e transportit dhe plehrat hidheshin n pika grumbullimi klandestine. N disa raste ato jan hedhur edhe n pika grumbullimi t ligjshme ku n at koh kontrollet ishin inekzistente. Tashm kjo gj ka ndryshuar. N vitet 1990, me forcimin e drejtsis, u ushtrua nj presion i fort mbi trafikun e pakontrolluar t plehrave. Destinacioni u spostua n drejtim t krahins s Marches dhe brigjeve t detit Adriatik. N kt rast plehrat kalonin prmes qendrs s Italis, por rezistenca ishte e madhe. Sipas kshilltarit t Antimafias italiane Enzo Ciconte, pikat e grumbullimit t mbetjeve jan t domosdoshme pr mafian pasi duhen pr t shmangur kontrollet dhe pr t falsifikuar dokumentat e mbetjeve q transportohen n to. N kt mnyr ngarkesat nisen t pashqetsuar nga askush n drejtim t brigjeve t tjera. Me sa kam msuar un, tashm as shqiptart nuk duan m plehrat q vijn nga Italia. Nuk mund t them q e kan gabim, -thot n fund t intervists s tij ish- deputeti dhe kshilltari i Antimafias italiane Enzo Ciconte.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 18. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,799
  Postimet n Bllog
  3
  Socialistt rrzojn amendamentin e Mjaft t firmosur nga deputet t majt dhe t djatht

  PS pro importit t plehrave

  Deputett socialist votojn kundr ndalimit t importit t mbetjeve pr t prodhuar energji

  Shekulli

  TIRAN Socialistt, pro importit t plehrave. Grupi parlamentar i Partis Socialiste hodhi posht, dje, projektligjin Pr mbrojtjen e mjedisit duke mos pranuar ndryshimin e nenit 22 t ligjit n fjal q parashikonte q n territorin e Shqipris t ndalohej importi i mbetjeve si dhe do produkt tjetr t rrjedhur prej tyre pr tu prdorur si lnd djegse apo mnyra t tjera pr prodhimin e energjis. Amendamenti u inicua nga lvizja Mjaft dhe u firmos nga shum depuet t djatht dhe t majt t Kuvendit. I njjti amendament u miratua dje n komisionin e Ligjeve. Debatet pr fatin e nenit q synonte ndalimin e importit t mbetjeve n Shqipri nuk kan qen t shumta, pasi n mbledhjen e grupit nuk ishin t pranishm deputett q kishin br propozimet. Deputeti Gjergji Koja ka br t ditur se amendamentet e propozuara nuk kan kaluar edhe n komisionin e Shndetsis dhe Mjedisit, madje i ka cilsuar si nonsens kto amendamente, i nisur nga fakti se n variantin e par n projektligj thuhej se ndalohej prve importit t mbetjeve edhe importi i lndve. Kjo u ndryshua n komisionin e Ligjeve i cili vendosi q t miratonte vetm ndalimin e importit t mbetjeve. Ministri i Rregullimit t Territorit dhe Turizmit, Bashkim Fino dje n mbledhjen e grupit parlamentar t PS-s sht shprehur se nuk e kuptonte se prse sht futur kaq shpejt n rendin e dits dhe do t ishte m me interes q t shtyhej, t diskutohej dhe t kalonte n t gjitha komisionet parlamentare ky amendament. Erion Brae, e cilsoi projektligjin t pabazuar dhe me qllime politike.

  Ndryshimi

  Kur protestat e organizatave joqeveritare dhe t banorve t Tirans, Kasharit e Durrsit kundr importit t plehrave nga Italia, t parashikuar n nj projektmarrveshje t qeveris shqiptare me firmn Albaniabeg Ambient, ishin n kulmin e tyre lvizja Mjaft inicioi ndryshimin e ligjit Pr mbrojtjen e mjedisit me an t t cilit synohej ti pritej rruga importit t mbetjeve n territorin e vendit.
  Nisma u prkrah nga kryetari i komisionit t Ligjeve Spartak Braho dhe dje komisioni e miratoi at n parim. Pas vendit t grupit parlamentar t PS-s q vendosi t lejoj importin e plehrave n Shqipri, tani sht seanca e s enjtes q do t vendos.
  Debati pr importin e plehrave u hap pasi Shekulli zbuloi nj projektmarrveshje q qeveria shqiptare po negocionte me shoqrin Albaniabeg Ambient pr ndrtimin e nj impianti t prpunimit t mbetjeve n Kashar. Pika m interesante e marrveshjes ishte se 39% e kapacitetit t impiantit do t punonte me plehra t sjella nga Italia dhe se Albaniabeg do t prpunonte falas vetm 4 milion ton plehra t Tirans dhe Durrsit. Tani sht shtypi italian q po hedh drit mbi kt tentativ t firms italiane dhe qeveris shqiptare, duke e lidhur sjelljen e plehrave italiane me refuzimin q po i bn jugu i Italis transferimit t plehrave t veriut.

  Titulli i nenit ndryshohet n Importi i lndve dhe mbetjeve

  Neni 22 i ligjit 8934 dat 5.9 2002 Pr mbrojtjen e mjedisit bhen kto ndryshime.
  N Republikn e Shqipris ndalohet importi i lndve ose mbetjeve si dhe do produkt tjetr i rrjedhur prej tyre me qllim prdorimin si lnd djegse apo mnyra t tjera pr prodhim energjie
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 19. #19
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Si thote Ambasadori Italian, eshte e vetmja rruge drejt Evropes, duhet te jemi te ndergjegjshem edhe per plehrat e te tjereve tani. Te vdesim ne qe te rrojne ato.

  Brravo dhe Politikanet e degjeneruar Shqiptare qe nuk i kane munguar pergjigjes se shpejte ndaj apelit miqesor te ambasadorit Italian pak jave me pare.

  Me importin e plehrave dhe degjenerimin e shendetit te Shqiptareve, marredheniet bilaterale Itali-Shqiperi do jene me te forta se kurre, madje integrimi jone ne Evrope tashme eshte thjesht nje formalitet.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 20. #20
  Gucci Rush II Maska e Cofferati
  Antarsuar
  29-01-2004
  Vendndodhja
  Sterling Heights Michigan USA
  Mosha
  43
  Postime
  123
  Dhe keta bastarde komunista kane goje te hapin per zogun eh....Per mua e gjithe afera eshte mashtrim sic eshte kompania amerikane qe eshte e interesuar per te blere telefonine fikse....S`ka kush ti kerkoje llogari dhe atij shteti i vjen era....
  It used to be only death and taxes were inevitable.Now,of course,there`s shipping and handling too.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 25-04-2007, 13:52
 2. Kronik e nj prdhosjeje
  Nga Xhuxhumaku n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-01-2006, 18:06
 3. Arratisja e madhe
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-11-2005, 06:49
 4. Vllezerit Bluz Skripti ne Shqip.
  Nga Antitrup n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-08-2005, 17:57
 5. Si e shprthyem n '90 portn e ambasads italiane
  Nga ALBA n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 19-06-2005, 10:06

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •