Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046

  Letr nga Ferri: Shoku Enver i shkruan Edi Rams

  "Kaini" sht ki ini  I dashur evlat!

  Letrn tnde t fundit e mora dhe u gzova pa mas. Thash t t shkruaj nj letr, jo se kam ndonj porosi po kot pr hoby, si i thoni ju andej sipr, t ksemolloisemi si prindi me djalin me demek pr lodhje. E mora at pakon q m drgoje dhe m'u b qejfi. E mora dhe kasetn me kngn tnde e m'u b di her qejfi. Ja brezi q kemi rritur, i thash Mehmetit. Edhe kngn e bn vet e s'e l t'ia bjn t tjert si t duan, po si t'i duhet. Me kta djem mo, do eci prpara kauza jon e prbashkt. Me shndet mir kam qn. Tani n behar q ndrronet gjaku mo, bnem gjeth fare, sikur s'kam patur kurr lngat e jam gati t shkatrroj jo nj, po tre grupe antiparti njehersh.

  Nuk jemi dhe aq keq sa thuhet ktu n ferr. Si t msohet njeriu. Un pr vete jam ambjentuar aq mir. Le q se mos kish ndonj ndryshim ajo jeta jon andej lart nga kjo q bjm ktu. Ati-ati jan. Kam zn miq t rinj. Nga t gjitha koht, nga t gjitha moshat, se ferr hesapi ktu, ka t bardh e t zinj...

  M hahet muhabeti me njrin q ka hapur nj tavern kto koht e fundit. Kain e quajn, zotni burr. Ka vrar t vllan, ndaj e kan prur n ferr po nejse. Ka hapur nj tavern trendy si u thua ti atyre lokaleve t shtrenjta. sht i biri i Adamit e Evs. Ata q thon se krijuan njerzimin, po un s'i besoj ato brokulla. Pr mua botn e ka shpikur o Marksi, o Engelsi, se Lenini s'pati koh e as vegla pr ksi punsh. Po nejse ai dhe emrin taverns ashtu ja ka vn: Bujtina Adami & Eva.

  -Pse s'i vure ndonj emr tjetr, - e pieta, - ndonj nga kta emrat amerikan q s'i kupton dot njeri.

  -Jo po dua ta v n nderim e pr respekt t prindrve, Adamit e Evs. -Eh, se mos i bre irak sa qen gjall, po do t'i ngresh tani pr s vdekuri, - i thom.

  -Po se mos ti e br irak Halilin, tt at, - ma pret kopili. - Harrove q u dogje dhe Kuranin, meq qe hoxh, e vet qeshje kur ngroheshe n zjarr?!

  -Ndrishe puna ime. Ai s'qe baba i denj pr nj baba udhheqsi, - i thash, - dhe thash ta vdisja ca nga ca. Po i lm kto, - i thash, - se t di njsoj jemi m duket.

  Po le 'kopil sht treguar. E ka br tabeln n t dy kraht n nj krah pr kaurt: Adami & Eva, n krah tjetr pr myslimant Ademi & Hava. Han e pin t di, palt pa mur n mes, si ai q po ngrihet n Lindje t Mesme si m shkruaje. Po kta mislimant vetm aj pin, e ankohet pr xhiron, ndrsa kta t krishtert dnden me ver. M bie njri nj broke t madhe. Pije shoku Enver, - m tha, - se sht gjaku i Krishtit! - Rrofsh i thash, po e kam ln gjakun, s'e pi m. S'e pi, se s'ke, apo s'do?! Jo mor jo, kam pir gjak sa t duash atje sipr, po tani ma ka mbledhur diabeti. Po ti evlat e pi gjakun ndonj ik!? M than se atire tregtarve dhe ndrtusave jua pi gjakun me oping. Ashtu evlat ashtu. Pirja e gjakut vetm t mira t bn, dgjo mua.

  Nejse, va nj dit fund jave vveek end si i thua zotrote, e gjeta t ziun Kain t drrmuar. Kish pir ca nga ato pijet imperialiste vicky me xhin e qe br tap. Ja kish shkrepur t qarit me kokn mbi tavolin. Ngreje kokn, i thom. -Po un kam vrar vllan tim, m vjen keq, m vjen turp. Bith e plasur, i thash. Po un vrava barin q e kesh n vnd t babait e s'm gjeti gj. Le pastaj t tjert pas tij. Kur qan ti un duhet t v kujen i thash. Ngre kokn se je burr. E mblodhi veten. Nga ajo dit me qeras gjithnj.

  -Nga je ti, shoku Enver? - m piet nj dit. -Nga Shqipria, i thom. Andej marr furnizimet me zarzavate pr dyqanin, tim thot. Luaj mor vendit, i them, e ke gabim. Atje s'ka pllmb tok t lir se e mbusha vet m bunker. Le q dhe po t kish, se mos do t'i punojn ata. Po s'qesh un t'ju fut drun, s'punojn shqiptart, as me para, e as me temena. Jo perimet mbillen n Maqedoni, po tenderin e ka fituar nj shqiptar dhe ai na i bie. -M'u b qejfi q pr dobillqe t tilla, ju punon mndja djemve atje sipr.

  S'e ke iden far njeriu i mir sht Kaini. M dftoi biografin at dit q qe i dehur. Ngjanim n shum gjra ndaj m plqeu firauni. M dftoi pr perndin, se si i kish krijuar Kopshtin e Edenit ku jetonin prindrit e tij. Eh e ke mir ti, o Kain vllai, se ta krijuan t tjert kopshtin. Po un q e krijova vet Edenin atje sipr, dhe ika e e lash t ma bj rrush e kumbulla ai firauni i Thanasit. Po nejse, nejse dhe nj ik degjenerim do ket pasur, se ai thot q ata rrinin lakuriq n at Kopshtin e Edenit. Kan histori interesante kta t fes! Ti, besoj, mbase i di, se je vet kaur, po un s'i kam ditur. M knaqi Kain vllai me historit e bibls. M tha se t part e tij iknin lakuriq meshkuj e fmra. Un s'ja besoj t tra, se e di ti q jam ateist, po nejse. Ktu, si n burg, ngaq s'ke 't bsh, i dgjon historit dhe nga dhjet her e t duken interesante. M tha q ajo gruaja, Havaja a Eva, quaje si t duash, hngri koqen e molls fshehurazi dhe zoti e dnoi. T kish ngrn n kohn time ndonj gj t ndaluar, un i kpusja kokn, i thom Kainit. Epo Zoti ka m shum mshir se ti, nuk sht sa ti i pashpirt.

  -Pse jam i pashpirt mor firaun, nuk e fala Nakon un. -E fale, po e vrave m pas. Dmth., e ruajte pr nj vakt tjetr. Po nuk kish pasur faj ajo gruaja, e kish msuar gjarpri t bnte paudhsira. Ja si Ramizi q msonte Nexhmijen time. Le kur m dftonte pr prmbitjen e madhe. M'u kujtuan kto vitet '90 kur shptove vetm ti evlat, nga raca jon e keqe, ashtu mo si ja thoshim e kuqe!... Q t vazhdonte raca me demek. Pastaj nisi fillimi i ri. Nuk e di si e dftojn andej nga kampi i myslimanve kt, se nuk m qasin, meq s'jam br synet, po pak rndsi ka. Shiqir q shptuat ju nga ajo prmbitja e madhe.

  M vjen nj nat n der nj grua me leshra lshuar, ja shih Bulen tuaj. Aman shoku Enver, ti q je m i mnmi, m i drejti, m i forti m i... Lri moj kto, i thash, po thuam 'hall ke!? - Po ja, ti e ke shok at Kainin q ka hapur tavernn. Dua t m marr n pun djalin, se kemi mbetur keq. 'je ti moj malukate, i thom. Romake shoku Enver, nga Roma e vjetr, vndallije denbabaden. Jam e ma e Neronit, perandorit t dikurshm t Roms. Pies Foto amin, se at kemi m t knduarin e biros. 'sht ki Neroni mo? - Nuk e di. - Si s'e di, po pse kot t shkolloi partia deri n Bashkim Sovjetik tia!?

  -Atje, dmth., n BRSS, q nga Lenini e ktej na e fillonin historin. 'faj kam un i shkreti se bota ka ekzistuar dhe para komunizmit! Piet Aleks Budn, se ai i di kto, sht marr m varre, me ilir e me pellazg tr jetn. Vjen Aleksi me temena. Ju patjetr e dini shoku Enver, vetm se nuk ju kujtohet pr momentin. -Lri more denglat, po thuaje, se tant jemi ktu t gjith, e s'na del llafi. - Neroni sht nj perandor mizor q dogji Romn, dmth., qytetrimin romak q vrau nja tet gra e tre-katr mij ushtar robr, ndrsa kjo sht e ma. Thon se kan pasur nj inest t dy, ndaj jan ktu n ferr.

  -Pse s'thua q qnka burr zotni ki Neroni?! -Po 'pun do bj? - i thom t jms. Oh ai sht kngtar i lindur, ka nj z q ja dhjet dhe Luan Zhegut tuaj. Ve ta dgjosh kur kndon live. Qoft e br, qnka burr zotni ki q ka djegur Romn. Harrova t thom se e zgjeroi tani n behar bujtinn Kaini, e natn ka kthyer n pub. Pin gjith udhheqsit birr me patatina e lozin poker si ju, tek pub rozafa. Neroni kndon live nga ora 12 deri n 4 t sabahut allafrnga. Ve t shohsh dens, rep, hip-hop. Un pr vete jam br ca R&B, po kta metalistt, Hitleri me shok, s'i duroj dot as ktu, na an vesht! E q thua ti, dgjoj nj nat afr sabahut... Neroni live, kndonte nj kng pr Romn.

  Roma, n zemrat tona

  edhe e djegur

  sido t jesh

  ti je e jona.

  I ngrihem i vete atje me at bastunin q m kan dhuruar punonjset e kombinatit "Misto Mame" pr ditlindje. 'e ke kt kng ti!

  -Hip-hop shoku Enver, m thot.

  -More s't thom pr hop-hopin un, po ku e ke marr. Ti vet e dogje Romn, pse bn sikur t'u nxi trapi tani. -E, shoku Enver, se ti mos e bre irak Shqiprin!...

  -E di ti, more firaun, q kjo sht pirateri. T t zr Sefedin ela, t bn gjmn. Kish kopjuar kngn tnde firauni, gjen tenxherja kapakun thuaj! -Mos t ta dgjoj m, se m kujtohet prmbitja e Tirans Erdhi e na ndau Kaini, se kushedi 'do i keshe br. Pim nga nj got.

  Ah 'burr i lart je more Kain. Ah q s't njoha n t gjall, se do jesh br nj oficer i shklqier Sigurimi. Hajt mo, se niprit e mi ishin dhe ata q kishe, - m tha, - s'm mbetet qejfi, pr kok t fmijve.

  S'i paskej ngrn akoma fmijt e tij me 'mora vesh. M'u ankua pr biznesin. -Ky cerberi sht m keq se Nanua juaj atje lart. Na griu me taksa, nuk na l t ngrm kok. Le q se e ka shpallur dhe zon pedonale kt cepin e ferrit ku sht pubi im dhe m mori n qaf, ra klientela. Tani njerzit do hyjn m nj biim karte elektronike. Dmth., si hinin n kohn time me leje t drejtoris s dit n Bllok njerzia. Po dhe ti o evlat, e keshe br n Tiran. M tha Bedriu q erdhi tani kto dit sa bri dorzimet e sa mori rrobat, se dhe ti e keshe br. I kishe vn nj derr zinxhiri udhs pr n Bllok. Ashtu t lumt se u bm si kmbt e dhis. N Bllok s'mund t hijn t gjith, se 'u pa puna. Vuri nja di ushtar n krie rrugs, se ngjan m mir, dgjo mua. Pse si t dukesha un tia, q s'lija njeri asaj udhe ve njerzve tan. Tani kthimi n identitet mund t quhet i prfunduar, se u ktheve tek un n shum gjra, o evlat!

  Me kaq them ta mbill se m vajti ora e bilardos me Kainin. E kemi br m xhin kush humbet. T fala gjith njerzve tan, gjith atire q m duan e i dua.

  PS.

  Po t'u b mbar, m drgo nja di upa nga ato q iu jep me qira diplomatve t huaj kur vin n Tiran pr t'i futur n thes. T din t kndojn po dhe t jen nj ik t mbajtura. Me nj fjal t mos i mbaj Kaini me buk, po ta nxjerrin vet bukn e tire. Prqindjen e fitimit ta drgoj n rastin m t par. Ktu bjn goxha para upat. U mejtoj t mos i mundoni kot duke i drguar n Itali e Greqi. Diskutoje me shokt. Kujdes mos iu zbulon linjn Interpoli se m kan thn q kan nisur ca hetime pr at punn e organeve.

  Nga Kaini ke shum t fala t przemrta.

  Rroft Partia jon e lavdishme e Puns!

  Rroft populli shqiptar!

  Rrofshi ju...
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 2. #2
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Me duket se me kete shkrim te fundit autori i ciklit ka tejkaluar veten.

  Lexo o krIetar!

 3. #3
  Perjashtuar
  Antarsuar
  24-03-2004
  Vendndodhja
  Prapa diellit
  Postime
  24
  Oh ha ha ha

  Na shkermoqi fare. Humor burgaxhinjsh, humor sklleverish.....iaak

 4. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-10-2004
  Postime
  705

  Evlat !!!

  Citim Postuar m par nga Dita
  Me duket se me kete shkrim te fundit autori i ciklit ka tejkaluar veten.

  Lexo o krIetar!


  Kush jan gueriliert kundr Ambo pro Gazprom


  Thursday, 10 May 2007


  Nga Kastriot Myftaraj - Rama, Veliaj, Klosi etj, jan prgjegjs pr krijimin e nj lloj gueriljeje civile me kamuflim t lvizjes ambientaliste kundr projektit AMBO.N t ashtuquajturn Aleanca pr Mbrojtjen e Gjirit t Vlors shklqejn dy njerz t njohur si miq t Edi Rams, Ardian Klosi dhe Erion Veliaj dhe pas tyre sht Ismail Kadare, kryetar i bordit t Lvizjes Mjaft. Lvizja Mjaft e Erion Veliajt sht angazhuar drejtprdrejt n t ashtuquajturn kauz ambientaliste pr mbrojtjen e Gjirit t Vlors dhe n krye t lvizjes Mjaft si President nderi dhe kryetar i bordit sht Ismail Kadare. Kshtu Ismail Kadare sht rikthyer praktikisht n ann e Rusis, pr t ciln ka nostalgji rinore q duken n poezit dhe librat e tij. Aleanca pr Mbrojtjen e Gjirit t Vlors q n fillim pretendoi se ka mbledhur minimalisht 14 mij firma nga qytetart e Vlors kundr ndrtimit t naftsjellsit, dhe se numri i firmave vazhdon t rritet. Kjo gj mund t jet br vetm nga ajo pjes e strukturave lokale t PS-s q mbshtesin Edi Ramn, njerzit e s cils jan n tribunat e tubimeve t ksaj lvizjeje n Vlor. Pra, dikush krkon ta shndrroj Vlorn n Rambo kundr AMBO dhe kundr SHBA dhe ky dikush n politikn shqiptare ka fytyrn e Edi Rams. Dhe mentori i Edi Rams sht Ismail Kadare. Pasi Edi Rama i dorzoi serbit terrorist Goran Bregoviq elsat e Tirans, ai sigurisht q nuk e ka pr gj t ia dorzoj elsat e Vlors miqve t Beogradit. Tash, Kadare, mund t frymzohet pr t shkruar nj roman se si Erion Veliaj, Ardian Klosi dhe Edi Rama e mbrojtn Vlorn nga anglo-amerikant, ka do t jet m e vrtet se kur shkrojti q Enver Hoxha e mbrojti Vlorn nga sovjetikt. E ashtuquajtura Aleanca pr mbrojtjen e gjirit t Vlors, krer t s cils praktikisht jan Ismail Kadare, Edi Rama, Erion Veliaj, Ardian Klosi sht nj bij e fantazms s Traktatit t Varshavs e shartuar gjeopolitikn ortodokse sllavo-greke dhe at franko-gjermane antiamerikane. Ardian Klosi hiqet sikur tallet me fjaln gjeopolitik, si bnte vitin e kaluar n nj debat me Shptim Nazarkon n Zon e lir t Arian anit, ather n Tv Klan, kur e quante termin gjeopolitik si folklorik. Pr fatin e keq t Klosit, pikrisht n at koh at praktikisht e prgnjeshtronte vet Presidenti i Greqis Karolos Papulias: Ndrtimi i naftsjellsit Burgas-Alexandroupolis sht nj nga projektet me vler t madhe gjeopolitike, me rndsi t qart ekonomike dhe diplomatike, tha n maj t ktij viti, Presidenti i Greqis, Karolos Papoulias, n Alexandroupolos, gjat nj dreke dhn pr nder t tij, nga kryetari i bashkis s qytetit Alexandroupolos, q sht pikmbrritja e naftsjellsit. Kto fjal u than nj muaj pasi qeverit e Rusis, Greqis dhe Bullgaris nnshkruan memorandumin pr ndrtimin e naftsjellsit. Fjalt e msiprme t Presidentit grek, jan sht paraqitur dhe n faqen n Internet t ambasads s Greqis n SHBA (http://.greekembassy.org), sipas njoftimit t Athens Nes Agency t 16 majit 2006, ka nuk mund t merret ndryshe ve si nj provokim grek pr SHBA-t. Shum bukur! Pra, nuk kemi t bjm thjesht me nj shtje ekonomike, por me gjeopolitik, t ciln tash nuk mundet ta evitojm si kategori analitike n kt shtje, si krkon Ardian Klosi, duke u tallur me ata q bjn analiza gjeopolitike. Tashm kreu i shteti grek po e pohon vet kt. Fjala heretike m s fundi sht thn. Dhe sht domethnse se kur Presidenti i Greqis rreshton vlerat e ktij projekti, ai v t parn rndsin gjeopolitike dhe pastaj at ekonomike. N fakt vet Ardian Klosi sht krejt i involvuar n nj skem gjeopolitike si factotum i gjeopolitiks ruso-greke. Kjo e bn studiuesin Klosi t thot gjra pr t cilat edhe nj nxns i tetvjeares do t merrte notn katr n gjeografi po ti thoshte. Kshtu Klosi tha se naftsjellsi do t dal n portin grek t Aleksandropullosit dhe jo n Vlor pr shkak se deti Egje, ku gjendet ky port sht i hapur, ka lejon kalimin lirisht t anijeve t mdha petroliere, ndrsa Adriatiku sht det i mbyllur dhe nuk e lejon kt. E kundrta sht e vrtet. Mjaft q ti hedhsh nj sy harts pr t par se Egjeu sht nj det i mbushur plot me ishuj t vegjl, si asnj det tjetr n bot, si dhe nj det me ujera t cekt, ka e pengon kalimin e anijeve dhe rrezikon prplasjen dhe ngecjen e tyre. Ndrsa Adriatiku sht shum m i hapur se Egjeu dhe nga Vlora dilet direkt n detin shum m t hapur Jon, ka do t thot praktikisht dalje n Mesdhe. Ardian Klosi i thot kto gjra, se kshtu ia do gjeopolitika t flas. Ismail Ismail Kadare, Ardian Klosi, Erion Veliaj jan futur me vetdije n kt linj t dyshimt ambientalisto-gjeopolitike dhe t gjith s bashku krkojn t prgatisin Dimrin e madh, kur do ta hedhin AMBO-n n det. Ndoshta Ismail Kadare do t frymzohet pr t shkruar nj roman pr kt ngjarje se cilat jan motivet e vrteta t Aleancs pr Mbrojtjen e Gjirit t Vlors dhe kush qndron pas saj mjaft t lexosh se thot Kadare n nj ese t shkurtr me titull Unaza n kthetrat e shkabs, t prgatitur pr nj forum t Kshillit t Europs n vitin 2001. Ismail Kadare shkruan: Iden e vjetr otomane pr ti prdorur brigjet shqiptare kundr Evrops e trashguan sovjetikt, madje, pikrisht n bazn e vjetr ushtarake turke t Vlors (q dikur kishte qen romake), u bn gati t vendosnin raketat e tyre me mbushje brthamore. Sot me sa duket, Perndimi do t bj t njjtn gj. (Ismail Kadare: Unaza n kthetra, Onufri, Tiran 2001, f. 67). Ktu mendimi i Kadares fillon e turbullohet shum, duke u br si ai i orakujve antik. Si do ti prdor Perndimi brigjet shqiptare kundr Europs, kur Europa sht vet pjes e Perndimit? Pr cilin Perndim e ka fjaln ktu Ismail Kadare? sht e qart se ktu Perndimi sht nj eufemizm pr SHBA pasi ishin dhe jan SHBA ato q n periudhn paskomuniste po tregojn vullnetin e tyre pr t pasur nj prani ushtarake n hapsirn shqiptare n dy ant e kufirit. Me fjalt e msiprme, Kadare prcjell preokupimin europian, posarisht t Francs, se prania ushtarake e SHBA n Ballkan, posarisht n Shqipri, prbn nj rrezik pr interesat e fuqive rajonale-mike t Francs, Serbis dhe Greqis, q duan t dominojn n rajon. Pra, ka nj tendenc sot pr ta paraqitur angazhimin ushtarak amerikan n hapsirn shqiptare dhe posarisht n Republikn e Shqipris, si nj rrezik pr vendet e tjera t Ballkanit dhe pr Europn, t barabart me okupimin osman q e shndrroi Shqiprin n nj plasdarm, nga i cili ushtrit osmane rrezikonin Europn. Ismail Kadare sht angazhuar pikrisht n kt linj antiamerikane dhe antishqiptare. Kto fjal t Ismail Kadare hedhin drit mbi background-in gjeopolitik t atyre lvizjeve t tashme q duan ta futin Vlorn n aventura t dyshimta gjeopolitike, qartsisht antiamerikane, prvese antishqiptare. Vlora sht nj pol manjetik i politiks shqiptare dhe pika prej nga ku historikisht sht trazuar shum her politika dhe shteti shqiptar. Nj tjetr njeri i Gazprom n Shqipri sht Koo Kokdhima, i cili me an t gazets Shekulli ka mbshtetur gueriljen kundr AMBO n Vlor. Kokdhima vet ka deklaruar para disa javsh n emisionin Opinion+ t Blendi Fevziut n Tv Klan, se ka biznese n Rusi, ku sundon Gazprom. N 29 prill 2007, n gazetn Albania, n Tiran, u botua nj memorandum q nj shoqat shqiptare e quajtur Komiteti i Pajtimit Mbarkombtar u on institucioneve ndrkombtare, duke prfshir dhe Gjykatn Ndrkombtare t Krimeve, ku praktikisht krkohet q qeveria shqiptare dhe kompania AMBO t dalin para Gjykats Ndrkombtare t Krimeve, pr krime kundr njerzimit ndaj popullit shqiptar. N kt memorandum thuhet: Rrnimit t shtratit t lumenjve dhe t gjith bregdetit po i shtohet lejimi i ndrtimit thuajse falas t TEC-eve apo naftsjellsit AMBO n brigjet e Adriatikut ku vetm pr mbrojtjen e sistemit ekologjik t hapsirs ku instalohen duhet q prfituesit t paguajn nj shum minimale prej 20 miliard dollarsh. (Albania, 29 prill 2007, f. 9) Gjja m interesante sht se n bordin e ksaj shoqate, t cilt paraqiten dhe n publikimin e memorandumit nga gazeta Albania bjn pjes dhe njerz si kryetari i Akademis s Shkencave Ylli Popa, deputeti, kryetari i Partis Bashkimi Liberal dhe Kryetari i Shoqats s Atlantikut, Arian Starova, vajza e Presidentit Moisiu, Rubena Moisiu, zdhnsja e Presidentit Moisiu, Afrdita Sokoli etj. Autort, nga t cilt asnj prej tyre nuk e ka prgnjeshtruar deri m sot autorsin e vet n kt tekst, derisa konsiderojn AMBO q sht biznes amerikan, si nj forc kriminale q duhet ti paguaj Shqipris dme n nj shum aq t madhe pr t filluar pun (praktikisht krkojn ndrprerjen e projektit AMBO dhe gjykimin e kompanis pr krime kundr njerzimit), nuk thon asgj pr projektet e paralajmruara t Gazprom n Shqipri dhe asgj pr dmin q i kan sjell Shqipris depozitat greke t nafts n bregdetin shqiptar. Pra kuptohet se autort kan tendenca antiamerikane dhe progreke e proruse. Duke par emrat e autorve, nuk sht e vshtir t zbulosh lidhjet e tyre dhe skema q po prgatiten n t ardhmen. Prania e Rubena Moisiut, vajzs s Presidentit Moisiu ndr autort e ktij teksti sht nj investim n favor t Alfred Moisiut, i cili pas prfundimit t mandatit pritet t bhet shef i prfaqsis s Gazprom n Shqipri me nj pag shum her m t lart se ajo q merr sot zyrtarisht si kryetar i shtetit shqiptar. Prania e Ylli Pops sht e kuptueshme, pasi ai ka qen kshilltar i Janullatosit dhe nj ndr njerzit q shkuan dhe e ftuan at t vij n Shqipri, duke qen kshtu njeriu i gjeopolitiks ortodokse, q ka si aspekt dhe gjeopolitikn e gazit. Por z. Popa nuk mund t jet pas ksaj kryetar i Akademis s Shkencave t Shqipris dhe Presidenti Moisiu nga i cili varet Popa duhet ta shkarkoj, ve n rast se nuk e bn kt se jan n vllazrin shqiptare t Gazprom. Edhe m interesante sht prania e deputetit dhe e kryetarit t nj partie t koalicionit qeveriss, Arian Starova, i cili krkon praktikisht q kryeministri Berisha t shkoj n nj Gjyq Ndrkombtar pr krime kundr njerzimit. Edhe ktu nuk sht e vshtir t gjurmosh linjn moskovite t Gazprom se Arian Starova zuri n partin e vet vendin e Teodor Lao, i cili u emrua nga Presidenti Moisiu ambasador n Rusi, duke qen miku i ngusht i Moisiut, t cilin Lao e propozoi pr President n 2002, n takimin e krerve t opozits s asaj kohe. Moisiu e oi Laon n Mosk, si nj njeri t besuar, pr t prfaqsuar interesat e veta private q lidhen me Gazprom. T tre kta, Moisiu, Lao dhe Starova kan qen ndr krert e Shoqats shqiptare t Atlantikut (Starova sht sot kryetar), q del t jet praktikisht Shoqata e Bajkalit. Plani m ambicioz i Gazprom(Rusis) sht q n bashkpunim me Greqin dhe Serbin t financoj nj luft civile n Shqipri pr ti larguar amerikant nga Shqipria dhe eventualisht edhe nga Ballkani. Pastaj Gazprom do ta ket t lir ta prdor Shqiprin si nj domen t vetin q do ta prshkojn lirisht vektort e linjave t veta t gazit, madje edhe t nafts, si metastaza vdekjeprurse. Ather Gazprom do t rimarr edhe projektin AMBO, duke e ndrtuar vet naftsjellsin Burgas-Vlor, kt her n pronsi t Gazprom dhe Hellenic Petroleum, por Erion Veliaj, Ardian Klosi, Sazan Guri dhe Ismail Kadare, si dhe Edi Rama kt her nuk do t ngren nj lvizje qytetare kundr naftsjellsit rus. Kundrzbulimi shqiptar q sht sa pr lezet, sipas asaj q tha Fatos Klosi vitin e kaluar n Top Sho, n Top Channel, duhet t hetoj mbi pagesat e bra nga Gazprom n Shqipri, n media, shoqrin civile, politik etj. Gazprom sht nj anakond q krkon t mbys Shqiprin. Por kush do ti bj kto hetime kur kreu i sotm i SHISH, Bahri Shaqiri, me t ardhur n kt post, mbylli n skutn m t thell t arkivit nj dosje ku njerz shum t afrm t tij n linj familjare paraqiteshin si agjent t shrbimit sekret rus, me veprimtari edhe n periudhn pas rnies s komunizmit deri m sot. Prandaj nuk sht rastsi q nuk ka asnj dokument t SHISH ku t prmendet infilltrimi klandestin i Gazprom n Shqipri. Gazprom sht nj anakond q krkon t mbys Shqiprin. N betejn me Gazprom kemi nj pik t dobt, ambasadn amerikane n Shqipri. A e prfytyroni dot q ambasada ruse n Tiran t mbshtes nj organizat shqiptar q lobon kundr Gazprom? E pra, ambasada amerikane n Tiran mbshtet nj organizat (Lvizjen Mjaft) q lobon kundr AMBO, rivalit t Gazprom. Projektet e Gazprom jan kundr interesave amerikane dhe kundr interesave shqiptare. Thembra e Akilit e projekteve t Gazprom sht se ato kan si kusht marrdhnie t mira mes Turqis dhe Greqis, kur kto vende nuk kan hyr n luft n nj pafundsi rastesh dekadat e fundit, vetm pr shkak t impenjimit t SHBA, q tashm kan nj motiv m pak pr t br paqeruajtsin mes dy vendeve me armiqsi shekullore.

 5. #5
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-10-2004
  Postime
  705
  Citim Postuar m par nga skuthi_vogel
  "Kaini" sht ki ini  I dashur evlat!

  Letrn tnde t fundit e mora dhe u gzova pa mas. Thash t t shkruaj nj letr, jo se kam ndonj porosi po kot pr hoby, si i thoni ju andej sipr, t ksemolloisemi si prindi me djalin me demek pr lodhje. E mora at pakon q m drgoje dhe m'u b qejfi. E mora dhe kasetn me kngn tnde e m'u b di her qejfi. Ja brezi q kemi rritur, i thash Mehmetit. Edhe kngn e bn vet e s'e l t'ia bjn t tjert si t duan, po si t'i duhet. Me kta djem mo, do eci prpara kauza jon e prbashkt. Me shndet mir kam qn. Tani n behar q ndrronet gjaku mo, bnem gjeth fare, sikur s'kam patur kurr lngat e jam gati t shkatrroj jo nj, po tre grupe antiparti njehersh.

  Nuk jemi dhe aq keq sa thuhet ktu n ferr. Si t msohet njeriu. Un pr vete jam ambjentuar aq mir. Le q se mos kish ndonj ndryshim ajo jeta jon andej lart nga kjo q bjm ktu. Ati-ati jan. Kam zn miq t rinj. Nga t gjitha koht, nga t gjitha moshat, se ferr hesapi ktu, ka t bardh e t zinj...

  M hahet muhabeti me njrin q ka hapur nj tavern kto koht e fundit. Kain e quajn, zotni burr. Ka vrar t vllan, ndaj e kan prur n ferr po nejse. Ka hapur nj tavern trendy si u thua ti atyre lokaleve t shtrenjta. sht i biri i Adamit e Evs. Ata q thon se krijuan njerzimin, po un s'i besoj ato brokulla. Pr mua botn e ka shpikur o Marksi, o Engelsi, se Lenini s'pati koh e as vegla pr ksi punsh. Po nejse ai dhe emrin taverns ashtu ja ka vn: Bujtina Adami & Eva.

  -Pse s'i vure ndonj emr tjetr, - e pieta, - ndonj nga kta emrat amerikan q s'i kupton dot njeri.

  -Jo po dua ta v n nderim e pr respekt t prindrve, Adamit e Evs. -Eh, se mos i bre irak sa qen gjall, po do t'i ngresh tani pr s vdekuri, - i thom.

  -Po se mos ti e br irak Halilin, tt at, - ma pret kopili. - Harrove q u dogje dhe Kuranin, meq qe hoxh, e vet qeshje kur ngroheshe n zjarr?!

  -Ndrishe puna ime. Ai s'qe baba i denj pr nj baba udhheqsi, - i thash, - dhe thash ta vdisja ca nga ca. Po i lm kto, - i thash, - se t di njsoj jemi m duket.

  Po le 'kopil sht treguar. E ka br tabeln n t dy kraht n nj krah pr kaurt: Adami & Eva, n krah tjetr pr myslimant Ademi & Hava. Han e pin t di, palt pa mur n mes, si ai q po ngrihet n Lindje t Mesme si m shkruaje. Po kta mislimant vetm aj pin, e ankohet pr xhiron, ndrsa kta t krishtert dnden me ver. M bie njri nj broke t madhe. Pije shoku Enver, - m tha, - se sht gjaku i Krishtit! - Rrofsh i thash, po e kam ln gjakun, s'e pi m. S'e pi, se s'ke, apo s'do?! Jo mor jo, kam pir gjak sa t duash atje sipr, po tani ma ka mbledhur diabeti. Po ti evlat e pi gjakun ndonj ik!? M than se atire tregtarve dhe ndrtusave jua pi gjakun me oping. Ashtu evlat ashtu. Pirja e gjakut vetm t mira t bn, dgjo mua.

  Nejse, va nj dit fund jave vveek end si i thua zotrote, e gjeta t ziun Kain t drrmuar. Kish pir ca nga ato pijet imperialiste vicky me xhin e qe br tap. Ja kish shkrepur t qarit me kokn mbi tavolin. Ngreje kokn, i thom. -Po un kam vrar vllan tim, m vjen keq, m vjen turp. Bith e plasur, i thash. Po un vrava barin q e kesh n vnd t babait e s'm gjeti gj. Le pastaj t tjert pas tij. Kur qan ti un duhet t v kujen i thash. Ngre kokn se je burr. E mblodhi veten. Nga ajo dit me qeras gjithnj.

  -Nga je ti, shoku Enver? - m piet nj dit. -Nga Shqipria, i thom. Andej marr furnizimet me zarzavate pr dyqanin, tim thot. Luaj mor vendit, i them, e ke gabim. Atje s'ka pllmb tok t lir se e mbusha vet m bunker. Le q dhe po t kish, se mos do t'i punojn ata. Po s'qesh un t'ju fut drun, s'punojn shqiptart, as me para, e as me temena. Jo perimet mbillen n Maqedoni, po tenderin e ka fituar nj shqiptar dhe ai na i bie. -M'u b qejfi q pr dobillqe t tilla, ju punon mndja djemve atje sipr.

  S'e ke iden far njeriu i mir sht Kaini. M dftoi biografin at dit q qe i dehur. Ngjanim n shum gjra ndaj m plqeu firauni. M dftoi pr perndin, se si i kish krijuar Kopshtin e Edenit ku jetonin prindrit e tij. Eh e ke mir ti, o Kain vllai, se ta krijuan t tjert kopshtin. Po un q e krijova vet Edenin atje sipr, dhe ika e e lash t ma bj rrush e kumbulla ai firauni i Thanasit. Po nejse, nejse dhe nj ik degjenerim do ket pasur, se ai thot q ata rrinin lakuriq n at Kopshtin e Edenit. Kan histori interesante kta t fes! Ti, besoj, mbase i di, se je vet kaur, po un s'i kam ditur. M knaqi Kain vllai me historit e bibls. M tha se t part e tij iknin lakuriq meshkuj e fmra. Un s'ja besoj t tra, se e di ti q jam ateist, po nejse. Ktu, si n burg, ngaq s'ke 't bsh, i dgjon historit dhe nga dhjet her e t duken interesante. M tha q ajo gruaja, Havaja a Eva, quaje si t duash, hngri koqen e molls fshehurazi dhe zoti e dnoi. T kish ngrn n kohn time ndonj gj t ndaluar, un i kpusja kokn, i thom Kainit. Epo Zoti ka m shum mshir se ti, nuk sht sa ti i pashpirt.

  -Pse jam i pashpirt mor firaun, nuk e fala Nakon un. -E fale, po e vrave m pas. Dmth., e ruajte pr nj vakt tjetr. Po nuk kish pasur faj ajo gruaja, e kish msuar gjarpri t bnte paudhsira. Ja si Ramizi q msonte Nexhmijen time. Le kur m dftonte pr prmbitjen e madhe. M'u kujtuan kto vitet '90 kur shptove vetm ti evlat, nga raca jon e keqe, ashtu mo si ja thoshim e kuqe!... Q t vazhdonte raca me demek. Pastaj nisi fillimi i ri. Nuk e di si e dftojn andej nga kampi i myslimanve kt, se nuk m qasin, meq s'jam br synet, po pak rndsi ka. Shiqir q shptuat ju nga ajo prmbitja e madhe.

  M vjen nj nat n der nj grua me leshra lshuar, ja shih Bulen tuaj. Aman shoku Enver, ti q je m i mnmi, m i drejti, m i forti m i... Lri moj kto, i thash, po thuam 'hall ke!? - Po ja, ti e ke shok at Kainin q ka hapur tavernn. Dua t m marr n pun djalin, se kemi mbetur keq. 'je ti moj malukate, i thom. Romake shoku Enver, nga Roma e vjetr, vndallije denbabaden. Jam e ma e Neronit, perandorit t dikurshm t Roms. Pies Foto amin, se at kemi m t knduarin e biros. 'sht ki Neroni mo? - Nuk e di. - Si s'e di, po pse kot t shkolloi partia deri n Bashkim Sovjetik tia!?

  -Atje, dmth., n BRSS, q nga Lenini e ktej na e fillonin historin. 'faj kam un i shkreti se bota ka ekzistuar dhe para komunizmit! Piet Aleks Budn, se ai i di kto, sht marr m varre, me ilir e me pellazg tr jetn. Vjen Aleksi me temena. Ju patjetr e dini shoku Enver, vetm se nuk ju kujtohet pr momentin. -Lri more denglat, po thuaje, se tant jemi ktu t gjith, e s'na del llafi. - Neroni sht nj perandor mizor q dogji Romn, dmth., qytetrimin romak q vrau nja tet gra e tre-katr mij ushtar robr, ndrsa kjo sht e ma. Thon se kan pasur nj inest t dy, ndaj jan ktu n ferr.

  -Pse s'thua q qnka burr zotni ki Neroni?! -Po 'pun do bj? - i thom t jms. Oh ai sht kngtar i lindur, ka nj z q ja dhjet dhe Luan Zhegut tuaj. Ve ta dgjosh kur kndon live. Qoft e br, qnka burr zotni ki q ka djegur Romn. Harrova t thom se e zgjeroi tani n behar bujtinn Kaini, e natn ka kthyer n pub. Pin gjith udhheqsit birr me patatina e lozin poker si ju, tek pub rozafa. Neroni kndon live nga ora 12 deri n 4 t sabahut allafrnga. Ve t shohsh dens, rep, hip-hop. Un pr vete jam br ca R&B, po kta metalistt, Hitleri me shok, s'i duroj dot as ktu, na an vesht! E q thua ti, dgjoj nj nat afr sabahut... Neroni live, kndonte nj kng pr Romn.

  Roma, n zemrat tona

  edhe e djegur

  sido t jesh

  ti je e jona.

  I ngrihem i vete atje me at bastunin q m kan dhuruar punonjset e kombinatit "Misto Mame" pr ditlindje. 'e ke kt kng ti!

  -Hip-hop shoku Enver, m thot.

  -More s't thom pr hop-hopin un, po ku e ke marr. Ti vet e dogje Romn, pse bn sikur t'u nxi trapi tani. -E, shoku Enver, se ti mos e bre irak Shqiprin!...

  -E di ti, more firaun, q kjo sht pirateri. T t zr Sefedin ela, t bn gjmn. Kish kopjuar kngn tnde firauni, gjen tenxherja kapakun thuaj! -Mos t ta dgjoj m, se m kujtohet prmbitja e Tirans Erdhi e na ndau Kaini, se kushedi 'do i keshe br. Pim nga nj got.

  Ah 'burr i lart je more Kain. Ah q s't njoha n t gjall, se do jesh br nj oficer i shklqier Sigurimi. Hajt mo, se niprit e mi ishin dhe ata q kishe, - m tha, - s'm mbetet qejfi, pr kok t fmijve.

  S'i paskej ngrn akoma fmijt e tij me 'mora vesh. M'u ankua pr biznesin. -Ky cerberi sht m keq se Nanua juaj atje lart. Na griu me taksa, nuk na l t ngrm kok. Le q se e ka shpallur dhe zon pedonale kt cepin e ferrit ku sht pubi im dhe m mori n qaf, ra klientela. Tani njerzit do hyjn m nj biim karte elektronike. Dmth., si hinin n kohn time me leje t drejtoris s dit n Bllok njerzia. Po dhe ti o evlat, e keshe br n Tiran. M tha Bedriu q erdhi tani kto dit sa bri dorzimet e sa mori rrobat, se dhe ti e keshe br. I kishe vn nj derr zinxhiri udhs pr n Bllok. Ashtu t lumt se u bm si kmbt e dhis. N Bllok s'mund t hijn t gjith, se 'u pa puna. Vuri nja di ushtar n krie rrugs, se ngjan m mir, dgjo mua. Pse si t dukesha un tia, q s'lija njeri asaj udhe ve njerzve tan. Tani kthimi n identitet mund t quhet i prfunduar, se u ktheve tek un n shum gjra, o evlat!

  Me kaq them ta mbill se m vajti ora e bilardos me Kainin. E kemi br m xhin kush humbet. T fala gjith njerzve tan, gjith atire q m duan e i dua.

  PS.

  Po t'u b mbar, m drgo nja di upa nga ato q iu jep me qira diplomatve t huaj kur vin n Tiran pr t'i futur n thes. T din t kndojn po dhe t jen nj ik t mbajtura. Me nj fjal t mos i mbaj Kaini me buk, po ta nxjerrin vet bukn e tire. Prqindjen e fitimit ta drgoj n rastin m t par. Ktu bjn goxha para upat. U mejtoj t mos i mundoni kot duke i drguar n Itali e Greqi. Diskutoje me shokt. Kujdes mos iu zbulon linjn Interpoli se m kan thn q kan nisur ca hetime pr at punn e organeve.

  Nga Kaini ke shum t fala t przemrta.

  Rroft Partia jon e lavdishme e Puns!

  Rroft populli shqiptar!

  Rrofshi ju...


  Tani komunikoj me shpeshe ,helbete Bota rrotullohet vetem ne saj te tyre.

Tema t Ngjashme

 1. Time: Mustafa Kemal Ataturk me prejardhje shqiptare
  Nga Cimo n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 34
  Postimi i Fundit: 10-11-2012, 02:11
 2. Vorio- Epiri, nj ndrr n arkivol
  Nga ORIONI n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 196
  Postimi i Fundit: 14-05-2010, 00:02
 3. Leka i Madh
  Nga dodoni n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 03-03-2010, 13:37
 4. Aleksandri i Madh dhe perkatesia e tij Shqiptare
  Nga BaNi! n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 10-06-2009, 14:02
 5. 'sht Krishti?
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 23-07-2006, 17:18

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •