Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 10 prej 10
 1. #1
  carpe diem Maska e drini_nė_TR
  Anėtarėsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, AL
  Mosha
  38
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime nė 11 postime

  Kodet e Forumit

  Ēfarė janė kodet e forumit?

  Kodet e forumit janė kode tė cilat mund t'i pėrdorni qė teksi juaj tė paraqitet nė njė mynyrė tė veēant, pėrkundėr asaj tė zakontė dhe tė thjeshtė. Nėse i njeh kodet e forumit, mund t'i pėrdorėsh drekte nė shkrimin tėnd, por forumi tė ndihmon nė dy mynyra: a) E Shpejtė qė ėshtė edhe mė e thjeshtė; b) E Avancuar duke shtypur butonin 'Pėrgjigjiu' si tek figura mė poshtė:

  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 2. #2
  carpe diem Maska e drini_nė_TR
  Anėtarėsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, AL
  Mosha
  38
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime nė 11 postime
  Kodet janė tė ndryshme, dhe secli prej tyre ka funksionin e vetė. Kodet qė pėrmban forumishqiptar.com janė:

  Kodi pėr Tekstet

  [ B]e theksuar[/B ]
  [ I]e pjerrėt[/I ]
  [ U]e nėnvizuar[/U ]

  ose mund tė shtypni mbi butonat B, I, U, qė gjėnden sipėr dritares ku po shkruan postimin.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 3. #3
  carpe diem Maska e drini_nė_TR
  Anėtarėsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, AL
  Mosha
  38
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime nė 11 postime
  Kodi pėr Pėrqėndrimin e Tekstit

  Mund ta anojmė tekstin tonė, Majtas, Djathtas, ose nė Qėndėr.


  [ left]teksti anon majtas[/left ]


  [ right]teksti anon djathtas[/right ]


  [ center]teksti pėrqėndrohen nė qėndėr[/center ]

  ose mund tė pėrdorni pėrkatėsisht butonat e mynyrės sė Avancuar:
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 4. #4
  carpe diem Maska e drini_nė_TR
  Anėtarėsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, AL
  Mosha
  38
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime nė 11 postime
  Kodet pėr Fillim-Paragrafin dhe Numėrin

  Rreth Fillim-Paragrafit:

  Ky ėshtė rreshti i parė
  [ INDENT] Ky ėshtė rreshti i dytė[/INDENT ]
  Ky ėshtė rreshti i tretė

  Rreth Numurimit: Ka tre lloje numurimesh; me shkronja a), b), c) etj; numra 1), 2), 3) etj; ose veē me Pika.

  [ list=a]
  1. [ *]kjo qė
  2. [ *]shikon tani
  3. [ *]ėshtė me shkronja

  [/list ]

  ---------------

  [ list=1]
  1. [ *]kjo qė
  2. [ *]shikon tani
  3. [ *]ėshtė me numra

  [/list ]

  ---------------

  [ list]
  • [ *]kjo qė
  • [ *]shikon tani
  • [ *]ėshtė me pika

  [/list ]

  ---------------

  Kur shtyp 'list' nėse e bėn manualisht, rreshti qė nxėjnė nė fill dhe fund [ list] dhe[/list ] paraqiten si rreshta bosh, pėr kėtė arsye nuk ka nevoj tė shtosh mė shumė rreshta bosh nėse nuk tė nevojiten.

  Mund tė pėrdorėsh pėr Fillim-Paragrafin dhe Numėrimin dy butonat e mynyrės sė Avancuar. Ndiq udhėzimet nė dritaren qė tė shfaqet dhe me pak intuitė s'do hasėsh ndonjė problem
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 5. #5
  carpe diem Maska e drini_nė_TR
  Anėtarėsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, AL
  Mosha
  38
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime nė 11 postime
  Kodet e Pamjes, Lidhjes, dhe ePostės:

  -------

  Pamjet qė ndodhen nė ndonjė server nė internet mund tė sillen nė postin tuaj duke marrė lidhjen e tyre dhe duke pėrdorur kodin e Pamjes si mėposht:

  [ IMG][/IMG ]

  -------

  Lidhjet e ndryshme nė forum, Albasoul, ose nė internet mund tė sillen nė postin tuaj duke pėrdorur Kodin e Lidhjes si mėposht:

  [ URL=http://www.albasoul.com]Albasoul[/URL ]

  -------

  ePosta juaj, ose e dikujt tjetri mund tė futet nė postin tuaj duke pėrdorur Kodin e ePostės si mėposht:

  [ EMAIL=emri@mbiemri.com]kėtu mund tė vini njė emėr ose tė shtypni njė mesazh[/EMAIL ]

  -------

  Pėr tė treja kėto Kode kėshillohet pėrdorimi i tre butonave tek mynyra e Avancuar pasi ėshtė shumė mė e thjeshtė me to
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 6. #6
  carpe diem Maska e drini_nė_TR
  Anėtarėsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, AL
  Mosha
  38
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime nė 11 postime
  Kodi i Shkrimit tė Lirė, dhe i PHP.

  Kodi i Shkrimit tė Lirė shėrben kur do tė shkruar lirshėm, me tė gjitha hapsirat vertikale dhe horizontale qė dėshiron nė tė shkruar. Psh, kur shkruan thjeshtė, nėse bėn mė shumė se dy vėnde bosh (..) forumi tė nxjerrė vetėm njė. Ndėrsa me kodin e Shkrimit tė Lirė mund tė shkroni si tė doni. Pėr ilustrim po postoj kėtė poezi:

  [ CODE]
  Kodi:
  Nga Ali Podrimja
  
  Unė do tė kisha atdhe
  
       Tė kanė rrejtur
          se je mė i bukuri 
             ndėr trimat me trimi
                 mė i vjetri ndėr tė moēmit
  
  Tjetėr kush do tė ishe
  
                 Tė kanė rrejtur
             se nėnė ke ulkonjėn
          krahėt e orakullit
       se pi ujė nė gurra tė Drinit
  
           Tjetėr kush do tė ishe
        
                 Tė kanė rrejtur
             se je Zoti i Dheut
          se je Zjarr i Fshehur
       se mbi Pashtrik hapet qielli
    e pikė terri nė pjatė tė Djallit
  
  Tjetėr kush do tė ishe
  
    Dhe unė do tė kisha Atdhe.
  [/CODE ]

  Poetėt e forumit do tė jenė mė tė gėzuarit qė forumi mundėson kėtė kod [ CODE] poezi [/CODE ]

  -------

  Kodi i PHP ka tė bėj me gjuhė programimi, dhe shėrben pėr programues dhe informaticien qė e njohin dhe merren me PHP-nė. Me siguri qė e dinė sesi ta pėrdorin kodin PHP

  Pėr tė pėrdorur kodin e Shkrimit tė Lirė ėshtė mė e thjeshtė tė pėrdorni butonin nė mynyrėn e Avancuar, shtype njė herė para se tė fillosh shkrimin brėnda kodit, shkruaj teksin, dhe shtype pėr herė tė dytė (mbylle) shkrimin tėnd brėnda kodit.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 7. #7
  carpe diem Maska e drini_nė_TR
  Anėtarėsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, AL
  Mosha
  38
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime nė 11 postime
  Kodi i Citimit ėshtė njė kod shumė i vlefshėm dhe ndihmues kur nė shkrimin tėnd dėshiron ta veēosh e ta vėsh nė pah njė shkrim tė cituar nga ti. Kodi i Citimit mund tė pėrdoret nė dy mynyra: 1)Duke cituar vetėm shkrimin; 2) Duke Cituar Autorin e shkrimit dhe Shkrimin e tij/saj.

  Pėr tė Cituar shkrimin mjafton tė bėsh kėtė kod:

  [ QUOTE]
  Ky ėshtė njė shkrim i thjeshtė qė po citoj.
  [/QUOTE ]

  Kur Citon dikė tjetėr nė forum, mund tė pėrdorėsh butonin tek postimi ku e ke gjetur shkrimin e tij/saj, por mund tė citosh edhe burime tė tjera duke shkruar kėtė kod

  [ QUOTE=Drini]
  Citim Postuar mė parė nga Drini
  Ky ėshtė njė shkrim i thjeshtė qė po citoj.
  [/QUOTE ]

  Nėse nuk e citon direkte shkrimin e njė anėtari nga butoni nė postimin e tij/saj, ėshtė mė e thjeshtė tė pėrdorėsh butonin e citimit qė punon nė tė njėjtėn mynyrė si butoni i Shkrimit tė Lirė:
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 8. #8
  carpe diem Maska e drini_nė_TR
  Anėtarėsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, AL
  Mosha
  38
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime nė 11 postime
  Kodi pėr Stilet kontrollon llojin e shkronjės qė mund tė pėrdorėsh. Forumi tė mundėson 21 lloje shkronjash gjithėsej me tė cilat mund tė shkruash. Mund ta pėrdorėsh Stilin kėshtu:

  [ font=courier new]shkrimi nė kėtė lloj gėrme[/font ]

  -------

  Kodi pėr Madhėsinė e tekstit:

  [ size=3]Shkrim me madhėsi 3[/size ]

  -------

  Kodi pėr Ngjyrėn e Tekstit:

  [ COLOR=RED]ngjyrė e kuqe[/COLOR]

  -------

  Kėshillohet pėrdorimi i ngjyrės automatike tė forumit, e cila ėshtė e zeza, pasi Forumi ka disa veshje me ngjyra tė ndryshme dhe nėse dikush pėrdor tė njėjtėn ngjyrė veshjeje me shkrimin tuaj, atij do t'i shfaqet asgjė nė ekran.

  Kėto janė tre tabelat ku mund tė zgjidhni Stilin, Madhėsinė dhe Ngjyrėn e Tekstit tek mynyra e Avancuar:
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 9. #9
  carpe diem Maska e drini_nė_TR
  Anėtarėsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, AL
  Mosha
  38
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime nė 11 postime
  A ka ndonjė faqe ku janė pėrmbledhur tė gjitha kodet bashkė?

  Po, ėshtė njė faqe nė forum ku mund tė shikosh tė gjitha kodet tė pėrmbledhura, kodin nė anė tė majtė dhe shėmbullin e ēdo kodi nė krahė tė djathtė, nė njė tabelė tė gjatė me tė gjitha kodet. Atė faqe mund ta hapėsh nga kjo lidhje kėtu nėse dėshiron tė shikosh mė shumė shėmbuj tė kodeve.

  Drini.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-04-2014
  Postime
  4
  Faleminderit
  1
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: ‘‘Jete e re ‘‘

  I vetem si gjithmon dhe sot . Nje dhome me kater mure ,nje laps dhe nje leter, nje histori tragjike ,nje hero frikacak ,nje princeshe e harruar dhe nje rremuje ne nje hapesire boshe .
  Frymezohem nga aroma jote, te puth , te perqafoj, me fal buzeqeshje dhe une fluturoj.
  Koha nuk premton gjithmone dashuri ,me duhet te iki ,te iki larg , nuk dua dhimbje ,nuk dua lot .Jetoje jeten ashtu si vjen e nesermja do te shkelqeje me ty ose pa ty .
  Kaluan muaj, kaluan vite (kam dhimbje)... askush s‘don t’ja dije .Shohin punen e tyre dhe me heshtje te injorojne ...
  Perseri dimer. Kesaj here me larg se kurre .Nje dashuri e venitur .
  Ku gabova ?
  Mos valle nuk duhet te largohesha nga ti ,apo ti mos largoheshe nga une.
  Apo mos valle jeten duhet ta kisha planifikuar dhe kurresesi mos ta jetoja ashtu sic vjen … s’po kuptoj, largesia vret.
  Jam vone ,shum vone O ZOT ,,KAM NEVOJE PER TY…..heshtje , qetesi iluzionet shuhen dhe kthehem perseri ne realitet ,perseri I njejti ambjent, por vetem disa vargje me shume …
  Nje hapesire boshe ,nje abstraksion ,nje rremuje dhe UNE arkitekti dhe inxhinieri me i rendomte duhet te bej cdo gje te duket bukur .
  Sa e lodhshme eshte jeta ,,,Pse gjerat e bukura duhet te jene gjithmon me para ?Ndonjehere me duket vetja si krijuesi i gjithckaje ,madje madje arrij deri ne arrogance por pastaj kur e perjetoj s’di asgje thjesht teori dhe aspak praktike…
  Kujtoj kohet qe kam kaluar . E shkuara ime s‘eshte gje tjeter vecse nje histori e trrilluar, askush sdo ta besonte ose te gjithe do me thonin se genjej. Gjithsesi eshte thjeshte nje enderr e keqe dhe vete kam frike ta kujtoj.
  Kujtoj ngritjen time ose perpjekjet e nje djaloshi per te mesuar c‘eshte jeta .Ishte bukur atehere, cdo gje qe mesoja me dukej sikur jam njeri i vecante ndryshe nga te tjeret ,ndonjehere dhe mendjemadh .
  Arroganca vazhdonte deri ne momentin kur arrita te kuptoj c‘eshte jeta ,deri ne momentin, kur u zgjova nga endrra e perjetshme dhe atehere kuptova qe jam thjesht nje i shpetuar nga injoranca arrogante . Duke menduar arrita te kuptoj qe nuk jam thjesht nje i shpetuar, por i privilegjuar sepse shoh shoqerine time te dikurshme qe jane akoma ne enderra dhe limiti kohor u ka kaluar per te bere ndryshimin. Me vjen keq per ta ...
  Tani-me po perjetoj te tashmen , kam arritur shume dhe si nje i babezitur dua te arrij akoma me shume .
  Por kam mesuar ligjet e natyres dhe rregullat e shtetit ,kam mesuar c‘eshte respekti kam mesuar se c‘eshte me i madhi kam mesuar shume, por nuk di asgje ,kam mesuar shume dhe do vazhdoj te mesoj sepse nuk di asgje per cdo gje .
  Jeta eshte e bukur tashme sepse e di cila eshte detyra ime. Jam vone e di, por do mundohem te arrij turmen nuk jam shum larg ,tani me jam me i sigurt shoh drite ne horizont ,dielli po me buzeqesh. Nje jete e re nje abstraksion me kuptim ,nje pikture, nje mozaik, nje pazell,nje labirint ,qe po u vjen fundi ...
  Tani me eshte koha e nje te ardhme te sigurt mos u ndiko nga jeta e perditshme populli im, por ul koken sepse arroganca, mendjemadhesia, fjelet e teperta ,zilia ,interesi vetjak , na kan bere te tille ....
  Nje popull i vogel ben gjera te vogla, por nje njeri i vetem behet shkak i nje revolucioni boteror .

Tema tė Ngjashme

 1. Misioni i Forumit Shqiptar
  Nga Albo nė forumin Portali i forumit
  Pėrgjigje: 64
  Postimi i Fundit: 11-09-2015, 07:22
 2. Rregullorja e Forumit Shqiptar
  Nga Albo nė forumin Portali i forumit
  Pėrgjigje: 82
  Postimi i Fundit: 01-02-2015, 14:33
 3. Cila ėshtė Rregullorja e Forumit Shqiptar?
  Nga Albo nė forumin Pyetje - pėrgjigje
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-07-2006, 12:03
 4. Cili ėshtė Misioni i Forumit Shqiptar?
  Nga Albo nė forumin Pyetje - pėrgjigje
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-07-2006, 11:57
 5. Publikohet portali i forumit
  Nga Albo nė forumin Portali i forumit
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-06-2003, 12:49

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •