Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 37
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e emiris20
    Anėtarėsuar
    10-06-2002
    Vendndodhja
    kavall greqi
    Postime
    10

    si eshte e mundur te na ndaje feja

    sapo kam folur me nje vajze nga tirana ishte me shkolle ne amerike .boston vajze e mire e komunikushme
    e sjellshme dhe po ja kalonim mire do te thoja me pyeti se cfare isha dhe i thashe mysliman si kur te isha nga planet tjeter ashtu ju duk ngaqe ishte e krishtere deri kur do te na ndaj feja deri kur shqiperia dote jete nje shtet i vogel me kaq shume fe qe me sa shoh une sbejne gje tjeter pervec se te ndajne njerezitsmund te kuptoj dicka te tille
    mund te me thoni eshte e drejte qe te jete keshtu
    jetoni jeten

  2. #2
    KoRcArKe BrE! Maska e barbygirl
    Anėtarėsuar
    05-07-2002
    Vendndodhja
    Florida
    Postime
    139

    Smile nuk eshte e drejte jo

    ti e di si ti thuash asaj "Feja e shqiptarit eshte Shqiptaria" epo un skam pare te ndahesh dhe per fe ueeeeeeeee se pak kemi gjera te tjera ne qe nuk shkojune po dhe kjo tani uppupuppup
    >*<" The key to happiness is having dreams, the key to success is making them come true." >*<

  3. #3
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Une di qe edhe muslimanizmi edhe ortodoksia edhe krishterimi kane bashkejetuar per mrekulli ne Shqiperi.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  4. #4
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Ordodoksia e krishterimi jane nje me sa e di e se si ishte sote ne
    Shqiperi e pashe se sau ktheva nga atje.
    Gadi asnjesend tjeter spo ndertohej pervecse kishe e xhami ne te
    kater ant e vendit!Kishin harruar se duhet jetuar e punuare!

    Per fat te keq ka aqe budallenje ne tokat shiptare sa kam frike qe
    te behemi nje bosnje e dyte.
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  5. #5
    alvi
    i/e ftuar
    Postuar mė parė nga Mina
    Une di qe edhe muslimanizmi edhe ortodoksia edhe krishterimi kane bashkejetuar per mrekulli ne Shqiperi.
    Te njejten gje mendonin dhe Boshnjaket ne ish Jugosllavi, deri sa filluan te vrisnin njeri tjetrin prej fese.
    Nuk dua te shprehem mbi kete teme, pasi bindjet e mia do ofendojne dhe inatosin te gjithe (lol) , sa e pazakonte?

  6. #6
    i pergjigjem emiris-it:
    icik si e cuditshme te thuash qe edhe ne boston vazhdojne te mbijetojne keto lloj mentalitetesh,arrij te kuptoj qe ndoshta ne itali,po e marr si shembull internazional tashme) ku ekziston qarte diskriminimi si per nga kombesia jone,si edhe nga feja....po me sa shoh edhe boston-i paska nga keto prototipa...!!thx.
    ps.anyway ti vazhdo ta jetosh jeten ok?)

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e emiris20
    Anėtarėsuar
    10-06-2002
    Vendndodhja
    kavall greqi
    Postime
    10

    pse te na ndaje feja

    faleminderit per shkrimin.simple,me.
    mua me beri shume pershtypje te them te verteten se se pata provuar here tjeter qe te jete problem feja per nje shqiptar per nje bashkebisedim te thjeshte.por megjithate sic the edhe ti jeta vazhdon .pa te keq
    dhe secili ka te drejte te kete mendimin personal qofte dhe i gabuar
    shpresoj te flsim prape me respekt emiris
    jetoni jeten

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e emiris20
    Anėtarėsuar
    10-06-2002
    Vendndodhja
    kavall greqi
    Postime
    10
    ju faleminderit te gjitheve per shkrimet tuaja
    shpresoj qe te mos jete pengese per asnje shqiptar feja
    jetoni jeten

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e huggos
    Anėtarėsuar
    02-08-2002
    Vendndodhja
    Hell-As
    Postime
    869
    Per mua egziston Zot. Kjo eshte dicka e pashmangshme... Zoti eshte dashuri, dhe nuk shkakton percarje...

    Persa i perket fese, ajo eshte e krijuar prej njerezve. me kuptoni dmth prej njerezve joperfekte, egoiste, fanatike... Feja do te shkaktoje gjithnje percarje...

    Kryesore ne kete jete eshte njeriu, dmth ti vete...

    miqesisht,
    huggos
    detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e baobabi
    Anėtarėsuar
    08-05-2002
    Postime
    407
    Emiri

    Cudia eshte se te ndodhi ty.

    Po keshtu e ka cudia, Ka cudira qe te sjellin te mira ka edhe cudira qe te sjellin te keqija

    Ka njerez, dhe mund te jene plot, per te cilet feja eshte e rendesishme.

    Per ty mund te mos jete dhe ashtu je ti, por mos harro se ti ke te drejte qe te mos e kesh problem fene, por po aq te drejte kane edhe ata qe e kane problem fene.

    Ajo qe duhet te besh ti eshte ti largohesh fatalitetit.

    Pra nga spektator te kthehesh ne aktor.

    Sigurisht ne qofte se ke interes me tej

    Po qe se ske interes ske pse ankohesh sepse nuk te ka ndare kush.

    Ti i ndare ke qene qysh kur ke lindur

  11. #11
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Postuar mė parė nga huggos
    Per mua egziston Zot. Kjo eshte dicka e pashmangshme... Zoti eshte dashuri, dhe nuk shkakton percarje...

    Persa i perket fese, ajo eshte e krijuar prej njerezve. me kuptoni dmth prej njerezve joperfekte, egoiste, fanatike... Feja do te shkaktoje gjithnje percarje...

    Kryesore ne kete jete eshte njeriu, dmth ti vete...

    miqesisht,
    huggos
    Nje mendimi jam me ty.
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Shpresmiri
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Zagreb (CRO)
    Postime
    405

    A e kushtėzon religjioni jetėn tonė?

    Ndoshta kjo pjesė e pėrkthyer do t'i sqaroj disa keqkuptime.

    "Religjioni (feja) jetohet me bindje, sepse ajo qė na ofron Zoti, kėrkon pėlqimin e lirė tė brendshėm. Nė kėtė kuptim religjioni (feja) nuk mund tė imponohet me dhunė, por atė duhet ta pėrcjellė dashuria. Nė qoftė se njeriu e ndjen veten tė kushtėzuar me fe kjo ndodh pėr arsye se e jeton atė mė shumė si zakon se sa nga bindja. Pa dashuri religjioni duket si burg. Ceremonitė e tij (religjinoit/fesė), normat e tij, rregullat e tij vėshtrohen si kushtėzime tė padurueshme. Nė tė vėrtetė, religjioni nuk ėshtė i kėrkueshėm vetėm me arsye (intelekt), por ėshtė e dėshmuar edhe me historinė njerėzore. Feja i hap njeriut horizonte tė pakufishme tė lirisė, sepse ia zbulon tė vėrtetėn e vetė atij (njeriut), tė vėrtetėn e botės dhe Zotit. Pa religjion njeriu bėhet skllav i padijenisė sė vet dhe pafuqisė sė vet. E reduktuar nė ēėshtje private, ajo nuk do tė kishte ndikim nė jetėn shoqėrore. E vėshtruar si besim, nuk do tė kishte ndonjė marrėdhėnie me tė vėrtetėn, e cila na tejkalon tė gjithėve dhe kėrkimi i sė cilės bashkon tė gjithė njerėzit."

    (A. U.)
    IHS

  13. #13
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Postuar mė parė nga huggos
    Per mua egziston Zot. Kjo eshte dicka e pashmangshme... Zoti eshte dashuri, dhe nuk shkakton percarje...

    Persa i perket fese, ajo eshte e krijuar prej njerezve. me kuptoni dmth prej njerezve joperfekte, egoiste, fanatike... Feja do te shkaktoje gjithnje percarje...

    Kryesore ne kete jete eshte njeriu, dmth ti vete...

    miqesisht,
    huggos
    ===========================
    ===========================

    Ore Shpresmir djali...shqiptaret nuk duan shkrime gazetareske, se nuk kuptojne, duan shkrime sfiduese, ti vendosesh ne pozita...atehere pa le mund te reagojne.....

    Shih sa per kuriozitet, Iliria e para (nje femije i pafe) eshte krejtesisht e nje mendje me Huggos-in protestant, edhe merret vesh dierkt pjekuria thellesia e protove...

    Sa per dijeni Huggos je katercipisht ne kundershtim te plote me Biblen, te cilen ti thua se e beson!

    Lexo 1Kor 7,...

    Sa per ate djalin qe e ka hapur temen, une nuk desha te marre pjese fare ne te, popr ja qe me terheq vemendjen lakuriqesia mendore (shpirterore) e protestanteve...prandaj nderhyra...po meqe jam ketu po te them:

    Shkrimi mu duk pak si i anuar, i njeanshem, i paplote...e per me teper nga nje qe duhet te jete ende paksa adoleshent apo sa ka lene adoleshencen....

    Keto i citoj jo per te te nenvleftesuar, por per te thene, se marredhenia me nje vajze shpesh eshte shume me teper nga ajo qe ti sheh edhe mendon se eshte.....

    pa vazhduar me tej kete mendim, se nuk jemi tek temat shoqerore, po te them dicka qe e di qe do ju habise pak:

    Nqs ajo vajza me te vertete, me plote kuptimin e fjales, nuk ka vazhduar simpatine per shkak te besimit, ajo qenka nje vajze per tu lavderuar, nje vajze qe une se kam pare shpesh nder te krishterat e koheve moderne, ku shumica e njerezve para rehatise personale nuk vendosin gje tjeter!

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e huggos
    Anėtarėsuar
    02-08-2002
    Vendndodhja
    Hell-As
    Postime
    869
    Klodo,

    Shikoj se funksioni yt ne forum eshte te kundershtosh cdo gje.. Kjo eshte e mire, madje shume e mire do te thosha... sepse na mban ne ekuiliber. Sipas Toolkinit, cdo njeri luan rolin e tij ne kete jete.. per te gjithe shoqerine. Gezohem qe je interesuar per mua, te marresh vesh cfare religjioni jam, por do te zhgenjej pak, se fatmiresisht nuk i takoj asnje religjioni.

    Kam Perendine, dhe besoj kjo eshte mese e mjaftueshme. Te tjerat... njerezore... te mira... por jo te shenjta, d.m.th jo te miat.

    Meqe dukesh pak i lexuar, besoj se do me kuptosh.

    Te uroj gjithe te mirat, duke te qene mirenjohes per prezencen tende ketu...

    (Me duket se pa dashje jemi duke vertetuar titullin e temes)

    krejt miqesisht,
    huggos
    detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

  15. #15
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    mendimi im

    1- e njejta gje eshte edhe ne vendet islamike(turqi arabi etj) nese i thua i krishtere ndryshojne fytyren. nese dikush bene kete fytyre te shtrembet do te thote qe nuk e ka njohur kurre Perendine, qofte i krishtere apo myslyman, te jesh i krishtere do te thote te duash tjetrin si veten tende, nese nuk e bene atehere nuk je i krishtere edhe pse vjen nga nje fe e krishtere. Une nuk gezohem nese u vrane mese 3000veta ne kullat ne nju jork por edhe nuk habitem nese dy kullat u shemben. ato u shemben sepse amerika kishte harruar qe te mbeshtetej tek Perendia edhe kishte harruar se simboli i krenarise duhet te jete Perendia. vertet para e shumte ne amerik u hengri kokat njerezve. me vjen keq qe vdiqesh shume vet por duhet qe mos te besonin ne forcat e veta edhe ne parane qe kishin, por te besonin ne veten e ve. Nuk eshte Perendia qe e beri kete gje por ata u larguan nga dora e Perendise edhe kur largohesh nga dora e Perendise je ne rrezik, mos prit tjeter gje veēse te keqes!!!

    2- kush njeh Perendine nuk largohet keshtu por ai person qe nuk njehe Perendine te largohet sepse nuk e njehe ate nese ti nuk do vellane tend qe shehe si mund te duash Perendine qe nuk shikone? kjo eshte ajo qe Perendia thote!
    prandaj njeriu fanatik ben gjera te tilla por njeriu qe beson ne Perendine me zemer edhe jo me mendje atehere do te beje ate qe ndodh edhe qe shikojme!!!

    me respekt i krishteri!!!
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  16. #16
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Te falemnderoj ty burr qe me quan femi te pa fe!
    Nuk e di se ne cka beson ti kur i quan njerzit tjere me emra te ndryshem?
    Gjykon sikur te ishe i derguar i Zotit!

    Po edhe une kam te drejte te mendoj.Nuk do te thote qe kam mencuri sa ti ama edhe mue Zoti me ka fal njejte si ty.
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  17. #17
    alvi
    i/e ftuar
    Un bashkohem me menimin e Klodit!
    Ne nje fare menyre eshte per tu patur zili ajo goca, qe te pakten nuk i kompromenton principet e saj, pamvaresisht se cilat parime jane ato qe udheheqin jeten e saj. Ajo ka ditur te ruaje fokusin ne c'fare eshte e rendesishme per te , dhe jo ne cfare i thote shoqeria, opinioni, etj.

  18. #18
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    bravo bucko!

    Njele tui pa robt gjith' inot! Sa inaci paske qene...
    ============

    Iliria te me falesh qe te bie pak ne qafe une tye, pa dashje, po ja qe nga nji here se c'lexoj edhe aq e ka ajo pune...

    Ti vazhdo praktiko shqipen, c'ke me Klodin ti...

    Pershendetje

    per ty ene Eden.H!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Seminarist : 19-09-2002 mė 14:48

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e baobabi
    Anėtarėsuar
    08-05-2002
    Postime
    407
    Meqe ra fjala

    Nga u avullua Eda.H ??

  20. #20
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Emiris..

    Emiris!
    E lexova me kujdes shkrimin tuaj ku ju shprehnit "habine "tuaj ne lidhje me nje goce te krishtere nga tirana.
    Se pari kjo gje nuk eshte rast i pare sa tju beje pershtypje , sepse ka ndodhur ne shqiperi edhe ne kohen e Dulles, por une nuk dua te ndalem ketu.
    Do te kisha deshire te dinja ne lidhje me ate vajzen : Ishte vertet ajo nje e krishtere , apo thjesht ndiqte "Traditen fetare"?
    Mendoj se qe ketu fillon ceshtja. Bibla nuke meson te krishterin qe te urreje dike, qofte musliman apo budist, perkundrazi Jezusi i meson te krishteret qe ta duan edhe armikun e tyre. Nuk dua te hyj ne ceshtjet tuaja intime , por nese ju kini patur nje ndjenje dashurie per kete vajze, ateher gjerat duhen pare me radhe.
    Nje i kreshtere qofte djale apo vajze, ne perzgjedhjen e bashkshortit te tij do te perzgjidhte gjithmone nje njeri qe i perket besimit te tij. Nese nje vajze e krishtere (gjithmon flas per te krishtere te vertete dhe jo fetar tradicional) dashuron nje djale i cili nuk eshte i krishtere, ajo mund ta mare ate vetem ne rastin, nese ai nuk eshte nje pengese per te ne besimin tek Krishti, ne te kundert ajo duhet te ndahet prej tij. Bile apostulli Pal thote se , nese ajo eshte e martuar dhe Buri i saj behet nje pengese ne besimine saj , atehere nese burri i saj kerkon te ndahet per shkak te besimit te gruas, le te ndahet, gruaja eshte perseri ne paqe 1Korinth:7:11:15:
    Emirs nese vajza nga tirana , eshte thjesht nje e krishtere nga tradita dhe nuk e njeh Krishtin , ateher puna ndryshon. Ne kete rast kemi te bejme me nje ndarje thejsht fetare qe ne qender nuk ka qellimin e Perndise. Megjithate mos u merzit se ka dhe plot myslimane qe nuk duan te njohin te krishtere, keshtu e kane keto pune.
    deshmuesi

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Fantazmat! Shpirti dhe mishėrimi nė njė trup tjetėr
    Nga White_Angel nė forumin Shkenca dhe jeta
    Pėrgjigje: 250
    Postimi i Fundit: 01-06-2011, 11:16
  2. A eshte e mundur..
    Nga cika nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
    Pėrgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 14-05-2009, 05:19
  3. Fragmente nga Shėn Grigor Teologu
    Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 12-03-2007, 07:40
  4. Tė dhėnat fosile hedhin poshtė evolucionin
    Nga monarku nė forumin Shkenca dhe jeta
    Pėrgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 02-11-2006, 10:34
  5. Denoncimi i atyre qe kane keqperdorur Luften e UCK-se
    Nga Arb nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 15-01-2005, 00:15

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •