Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
  1. #1
    biotech Maska e Atheist
    Anėtarėsuar
    12-05-2002
    Vendndodhja
    nė mal
    Postime
    141

    Post Vjetersia e Tokes

    Kjo ceshtje doli nga nje polemike me fetaret per vertetesine e bibles te tema Bibla - Rrenat dhe Absurdet [Hol. FMS 2] si dhe qe mua me duket qesharak fakti qe ata vazhdojne ende te mbeshtesin nje liber sipas te cilit del se planeti yne ka nje moshe 6.000 vjecare - duke hedhur keshtu poshte astronomine, gjeologjine, biologjine, etj. si dhe metodat e tyre te matjes se vjetersise se shtresave dhe materialeve te tokes apo planetesh te tjera.


    sipas klod
    ----------------------------------------

    Oil and coal--When the carbon-14 test was young they used to date all sorts of things. The main two were oil and coal. Tests of these two substances using the carbon-14 method reveal them to be just several thousand (10-14) years old, instead of millions they were thought to be by evolucionists. After these early dates were found, scientists stopped using it to date these substances as it threw everything out of kilter. The production rate of C-14 in the atmosphere exceeds the decay rate by about 30%. When this non equilibrium data is used instead of the unwarranted evolutionary assumption of equilibrium, computed dates of all the organic materials fall within 10,000 years. If the atmosphere really were old, by now, these two rates would be in equilibrium.
    Thus, th desparity in the two rates confirms a young atmosphere. Oil, coal, natyral gas, and other items evolutionists suppose are very old have been dated by C-14. But, this should not be possible because this dating method is no good past about 50.000 years. So, the ability to date coal, oil etc., shows these materials are recent.

    Galaktikat spirale: RRotullimi i ketyre galaksive ne harkun e biliona viteve do ta humbiste formen e tyre spirale. Meqe ato e ruajne kete forme, ato duhet te jene mijravjecare ne vjetersi.

    Presioni i rrjedhes se vajit tokesor- Eshte teper nen presion per te qene shume i vjeter. Matjet bashkekohore shkencore thone se maksimumi me i madh i kohes qe nje shtrese shkembore te mbaje vaj nen presion eshte 1000.000 vjet. Duke perdorur madje edhe kete tabele kohore, vaji qe kemi tashti eshte vetem 10.000 vjecar--dhe jo miliona, sikunder pretendojne evolucionistat!

    --Origjina e njerezimit---S'ka asnje shenim verifikues te ndonje civilizimi njerezor me tej se 6.000 vite me pare.

    ...
    Pra ajo qe i intereson bisedes eshte se keto teori jane hipoteza dhe jo fakte sic duan ta paraqisin shume! Per vjetersine e tokes ka shume kontroversi, si edhe per Evolucionin !

    -------------------------------------------------

    Pra nga kjo teme kerkohet thjesht te paraqiten fakte qe provojne se mosha e tokes eshte me e madhe se sa 6.000 vjet.
    psh. fakte mbi moshen e shtresave te tokes, vjetersine e qyteterimeve [pellazg, viking, kinez, indian, etj], specieve, etj.
    Njė shėtitje e rastit nė pavijonin e tė ēmendurve tregon se besimi nuk provon kurrgjė — Fridrih Niēe

  2. #2
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Pershendetje Ateisti!

    Me ne fund dolem ne nje vend pak me te denje per bisedat qe u parashtruan tjter kund.

    Kam disa pika qe dua ti parashtroj para se te filloj diskutimi!

    1) Ketu nuk po diskutohet se sa e vjeter eshte toka..., por se teorite qe disponohen sot jane hipoteza, dhe se ka argumenta nga te dyja krahet!

    2) Kjo pike eshte edhe me e rendesishmja, pasi keto tema jane hapur prej akuzave edhe ofendimeve qe ti bere (me nje motiv dhe nxitim te habitshem) ne lidhje me krishterimin.

    Pra a kundershton evolucioni dhe vjetersia e tokes ekzistencen e Zotit? Po krijimin prej tij?
    Une sic e kam thene, nqs dikush nuk do te keqinterpretoje me qellim sigurisht fjalet e mia, ne krishterimin modern bashkekohor ka shkenctare qe perkrahin te dyja teorite: krijimin e ri dhe ate te vjeter, dhe qe thone se keto nuk paraqesin ndonje problem ne lidhje me ekzistencen e Zotit!

    Ky eshte edhe debati yne!

    Si edhe pika nese a ka Bibla te verteta shkencore ne lidhje me krijimin dhe fakte te tjera shkencore apo jo?
    Psh Zanafilla!

    Prandaj mos keqinterpreto fjalet e mia!

    Une te premtoj, se nqs biseda do ti qendroje nje diskutimi serioz pa tendenca fyerjesh fetare, do ta shkrije kohen time te lire per te te sjelle fakte te njohura shkencerisht si artikuj te botuara ne revista shkencore!

    Shnet!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Seminarist : 17-07-2002 mė 19:48

  3. #3
    biotech Maska e Atheist
    Anėtarėsuar
    12-05-2002
    Vendndodhja
    nė mal
    Postime
    141

    Arrow

    ne fakt konstatimi biblik thote se gjithe universi u krijua per 6.000-7.000 vjet [dhe jo vetem toka]. - [duke numeruar kronologjite e brezave si dhe ditet e tjera ne bibel].
    pra faktikisht tema zgjerohet "nese - a eshte universi [dmth. perfshi token] me i vjeter se 6.000 vjet."

    pra nga ato qe thua i bie se pervec datave qe duhet te paraqes une ketu - qe ti te bindesh, duhet te te paraqes dhe menyrat e matjes - dhe pas kesaj duhet te te shpjegoj cdo menyre matjeje vec e vec, qe ti te vendosesh nese eshte ajo e sakte apo jo - hah une s'do bej mesuesin - shko ne shkolle - akademite shkencore s'ma pret mendja se rrine tere diten kot. megjithate disa materiale do i s'jell - problemi me ju fetaret eshte se ato qe ju pelqejne i thoni e ato qe s'ju pelqejne i fluturoni tej. shkenca nuk punon ne menyre te tille. nejse

    Keto duan shume kohe - nderkohe qe te tema origjinale me piken 3 sapo eshte provuar se bibla perban rrena dhe gabime, gje qe e hedh teresisht poshte ate [si liber fetar] si dhe fete qe bazohen mbi te, kesisoj keto dy tema te hapura ketu humbasin pjeserisht interesin, nese kane te bejne vetem me ato qe u thane te "Bibla - Rrenat dhe Absurdet [Hol. FMS 2]".
    nese megjithe hedhjen poshte te bibles, ti ende do qe keto tema te pergjigjen une do perpiqem te sjell materiale nga rrjeti, kur te kem kohe.

    ----------
    datimet radiometrike me elemente radiokaktive mbeshtesin njeri tjetrin - numri i rasteve kur kjo ndodh eshte aq i madh per t'u hedhur poshte sa ato pak raste te cilat zgjidhen me kujdes nga ju bibliket dhe qe vec faktit qe tregojne se dicka nuk eshte matur mire apo se dicka nuk eshte marre parasysh gjate matjes ne rastet ne fjale, nuk provojne aspak se metodat e ndryshme te perdorura jane te gabuara. Arsyet e gabimeve ne ato pak perfundime qe kane dale te gabuara - nuk kane te bejne me metoden e matjes [datimit] se elementeve [14c,uran,thorium,etj] se sa kane te bejne me arsye [e kushte] te tjera te cilat krijonje apo zhdukin keto elemente te caktuara [psh 14c] ne qymyr apo vaj, etj ne insatanca kohe.
    kronologjia prej 10.000 vjetesh qe ti jep me lart ne rastin e vajit nuk mbeshtet aspak ato 6.000 vjetet e bibles - kshu qe megjithese arsyeja e shfaqjes se karbonit ne vaj dhe qymyr eshte akoma nen vezhgim; - as me metoden e karbonit ju nuk provoni gje.

    nasa thote se galaksite spirale nuk formohen te tilla qe ne fillim, - sa me kalimin e kohes te humbkan formen e tyre, por behen te tilla me kalimin e miliona-vjecareve.

    gjetjet arkeologjike ne skandinavi, ballkan e gjetke e kalojne katerciperisht kufirin e 6.000 vjeteve [e shkojne ne epokat e gurit]. per pellazget mendohet se qyteterimi i tyre i formuar u shfaq rreth 50.000 vjete me pare - e atje rrotull jane dhe vikinget [si qyteterim - jo si popullsi], etj.
    ------------------

    nje shembull qe ti nuk mund ta hedhesh dot poshte eshte i meposhtmi

    datimi me dite, muaj dhe vite qe kane koralet e sotme ne skeletet e tyre si dhe fosile koralesh te lashta tregojne se ato kane nje jete prej 300.000.000 vitesh. ky datim nuk mund te kritikohet e te quhet se eshte hipoteze dhe jo fakt, pasi teknika natyrale e shenimit te diteve, muajve e viteteve ne skeletet e koraleve eshte e vezhguar ne kushtet e sotme ne natyre dhe eshte jashte cdo dyshimi. Ky eshte nje fakt qe i ka cuar bibliket qe e dine, ne depresion - hah.
    Njė shėtitje e rastit nė pavijonin e tė ēmendurve tregon se besimi nuk provon kurrgjė — Fridrih Niēe

  4. #4
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Ja fillove ligjerimit. Po mir po ne rradhe te pare po flitet per fakte shkencore e jo per -ha, apo ah. Evulo pak, se per ty eshte!

    Dmth, po nqs une te sjell ty artikuj shkencore qe te mbeshtetura ne Bibel tregojne qarte se vjetersia e Tokes s'perben problem per mesimin Biblik, cfare do te besh ti? Dua zotime e jo ah-ra!

    Shkenca ka dhe shkenctare dhe shkenctaruce! Keta te dytet jane me bollek sidomos ne ato vende ku injoranca ateiste nuk ka vene asnje gur ne themelin e shkences, por ajo qe llomotisin me siguri eshte vetem ripertypja e ndonje hipoteze te sjella nga ateiste qe me miresjellje dhe pa tendenca kurre nuk jane shprehur kategorikisht per dicka.

    Keshtu, pa marre parasysh kete rucet (mbetja e fjales shkenctaruc) pa merita ne asnje fushe japin garancira e sigurira!

    Fjalet qe kam sjelle a nuk jane te evolucionistave?

    Po te sjell fakte te reja? Cfare, edhe nje here , zotimi do besh?

    Deri me tash nuk ke sjelle asnje pergjigje te atyre qe kam thene!

    Dhe duhet te dish se je ti ai qe duhet te pergjigjet, pasi ato qe ti pretendon tashme po lekunden keqmas shkencerisht dhe ju u duhet te mbroheni!

  5. #5
    biotech Maska e Atheist
    Anėtarėsuar
    12-05-2002
    Vendndodhja
    nė mal
    Postime
    141
    klod kur te lexosh ato qe shkruhen me lart fillo e kuptoji [po munde] - ti vazhdon sportin e mosleximit te biseduesit dhe akuzoke per mospergjigje. vetem me ca korale te shkreta une te cpoj or tullumbac.

    hah cdo thuash se ditet e zotit jane periudha gjeologjike ? i kane rene pendet me kohe asaj. fjala dite ne bibel perdoret gjithe kohes dhe te ka kuptim e dite-nates 24 oreshe. per kete kane rene dakord te gjithe te krishteret fondamentaliste e jo - se ja ben muu.

    nqs do te besh monolog une s'kam kohe te merrem me ty. fetar ke skaduar me kohe, mjaft kundermove - une ate qe kisha me bo ne forum e bona, ti vazhdo ato sportet e qypllikut tashi se je kampion.

    une po shkoj te shijoj boren.
    Njė shėtitje e rastit nė pavijonin e tė ēmendurve tregon se besimi nuk provon kurrgjė — Fridrih Niēe

  6. #6
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    **********
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Seminarist : 20-07-2002 mė 06:11

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-06-2002
    Vendndodhja
    prishtinė
    Postime
    100
    sipas bibles toka edhte krijuar gati ne nje kohe kur u krijua edhe univerzi do te thote edhe planetet dhe yjet e tjera qe gjenden neper galaktika.

    efekti dopler qe u zbulua dikund ne vitet e 20 nga shkencetari me po te njejtin emer thote se galaktikat levizin me nje shpejtesi qe eshte ne proporcion te caktuar nga ne .
    shpejtesia eshte e madhe dhe do te thote qe ato gjenden shume larg neve bile bile nuk ka ndonje galaktike qe eshte 6000 vite-drite larg tokes (drita do te thote shpejtesia maksimale) .
    pasi qe drita e tyre ka ardhur deri tek ne dhe per kete jane jane dashur me shume se 6000 vite .
    galaktikat spirale dhe komplekset e yjeve jane zbuluar edhe le largesite prej me shume se 4.5 miljarde vitesh qe eshte nje ndryshim katasrofal ne krahasim me biblen,e kjo do te thote se bibla nuk e ka mire sado qe fetareve u dhemd.
    teoria dopler nuk mund te rrezohet me fjale .fizika kerkon formulen qe ta rrezoje nje teori e kjo eshte formula qe juve te krishtereve ju mungon.
    mendoj prandaj jam egoist

  8. #8
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Ore Antitheos! Ju as nuk shpjegoheni mire es as nuk lexoni te gjithen!

    Po nqs ishin te krijuara prej miliona vitesh, si i behet teorise tjeter qe thote se ne kete rast ato do kishin humbur spiralitetin e tyre?

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-06-2002
    Vendndodhja
    prishtinė
    Postime
    100
    klodit

    nejse klod me fal qe qe nuk po din me kundershtu kete fakt qe e paraqita pak me lart.

    ne librin e Stephen Hawking "nje histori e shkurter e kohes" eshte e dhene koha per sa nje galaktike rrotullohet rreth vetes .
    shkencetaret kane arritur te masin me saktesi rrotullimin e galaktikes sone .kjo kohe eshte dikund rreth 200 miljon vite (200000000) e qe do te thote se ato kane mundur me se shumti te rrotullohen rreth 72 here nese e ,marrim qe univerzi eshte krijuar para 14.5 miljarde vitesh.me rastin qe nuk egzistojne galaktika me larg se 4.5 miljarde vitesh mund te konkludojme se numri maksimal i rrotullimit te gjdo galaktike eshte 22 here.
    ky numer rrotullimesh eshte shume i vogel qe te prishe spiralet e galaktikave .Pra galaktikat jane shume mete vjetra se 6000 vite.
    dhe me rasin qe ato gjenden deri edhe 4.5 miljarde vite drite larg neve dhe drita e tyre tashme ka arritur tek ne mund te themi se ato jane edhe me te vjetra se 4.5 miljard vite .
    mendoj prandaj jam egoist

  10. #10
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982

    Pershendetje....

    Sic pata premtu' edhe mbreme, sot do te filloj nje artikull ne lidhje me yjet dhe vjetersine e tokes!

    Kjo per arrogantat ateiste, qe une i kam premtu' shkleje me kembe, ashtu sic e meritojne, se arroganca ateiste eshte si semundja e cmendmit qe e sjell ne vete vetem elektroshoku e jo miresjellja!

    DRITA E YJEVE EDHE MOSHA E UNIVERSIT

    nga Richard Niesen

    PROBLEMI

    Drita, duke ecur me 186.000 milje per sekond, do te beje rreth 6-trilion milje ne nje vit. Kjo distance quhet edhe nje vjet-drite. Ka Galaksi qe mendohet te jene ne nje distance hapesire prej biliona vitesh-drite prej nesh. Kjo do te thote se drita qe la galaksite 5-bilion vite me pare, do te na arrinte vetem tani. Kjo duket sikur nenkupton se Universi dhe krijimi duhet te jene te pakten biliona vitesh ne moshe, ndryshe ne nuk do ta shihnim dot ket' drit' te tyre. Ne fjale te tjera, nqs yjet d o te ishin vetem 6-10.000 vite ne vjetersi, kjo drite e Galaksive nuk do te na kish arritur ende.

    KATER ZGJIDHJE TE MUNDSHME

    ( 1 ) Distanca hapesinore nuk mund te matet me siguri. Natyrisht qe ne nuk mund te shtrijme nje litar ne hapesire ose te perdorim ndonje meter per te matur keto hapesira dhe keshtu distancat jane me teper te perllogaritura se sa te matura. Kjo kryhet me me ane te nje teknike te quajtur triangulimi (trekendezimi), ose parallaks-i.. Vezhguesit e perdorin kete metode duke perdorur ligjet e Trigonometrise, qe thote se nqs dihet vija baze dhe dy kendet e nje trekendeshi, atehere mund te llogaritet edhe lartesia (gjatesia) e trekendeshit.

    Distancat e shkurtra prej disa qindra mijra miljeve mund te maten, duke trekendezuar vrojtimet stimultante ne observatoret ne anet opozitare te tokes, por sikurse edhe permasa e se panjohures kundrejt distances se njohur rritet, dhe kendet e bazave rriten e rriten, keshtu qe me siper se maksimumi i permases se bazes prej 28.5 me 1, kendet rriten me teper se 89 grade dhe u duhet te ndahen me tej ne minta dhe sekonda te harkut. Limitet e kesaj metode jane te dukshme madje edhe me sistemin tone diellor, pasi apex-i kendor i diellit tone do te ish vetem 10-sekonda te harkut (1/360). Distancat edhe me yjet me te afert jane kaq te medha saqe nje vije baze me e madhe duhet dhe keshtu qe duhet te perdoret orbita e tokes rreth diellit, duke na lejuar nje vije baze prej 186-milion miljesh. Shikimet behen midis gjashte muajve, krahasohen kendet dhe distanca llogaritet me trigonometri.

    Meqe distanca e yjeve eshte kaq e madhe, anet e trekendeshit jane virtualisht perpendikulare dhe keshtu qe vetem yjet me te aferta (prej rreth 200 drite-vitesh) mund te maten me ane te kesaj teknike. Psh, Dielli yne ndodhet vetem 8 minuta drite prej nesh, keshtu qe vija baze e trekendeshit do te ishte 16-minuta drite. Por Ylli me i afert me ne, Alpha Centauri, eshte 4 1/2 drite-vite ose 2.365.000 minuta drite prej toke, me nje perpjestim te perafert prej 148.000 me 1. Me kete perpjestim, nje vije prej 8 1/2 mbi kete faqe do ta kish kulmin kendor te trekendeshit te tij 20-milje me tutje!

    Vijon............

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-06-2002
    Vendndodhja
    prishtinė
    Postime
    100
    jo klod qenke ende 200 vite mbrapa .me keto formula nuk mund te punohet me ne astromomi pos per gjatesi shume te shkurtera .keo metoda u perdoren para 200 viteve.
    kur e kemi fjalen per gjatesi te medha si psh distancat me mes galaktikave maten me metoden e dopleririt. perkatesisht zhvendosja e spektrit te drites se galaktikave ne te kuqe nese largohen dhe zhvendosja ne spektrin blu nese ato afrohen nga ne.
    ai mati me nje saktesi te madhe ,gabimi nund te jete vetem 100000 vite drite.
    duke matur ne kete menyre largesine e tyre nga ne dhe nxitimin dhe shpejtesine qe kane ato arriti deri ne konkludimin se ato nje here ne te shkuaren kane qene afer njera-tjetres.kjo teori te qon ne pohimin se pati nje big-bang i cili ndodhi dikure 14.5 miljard vite siq pohon Hawking ne librat e tij.e cila teori nuk mund te hudhet poshte (ndoshta sepse eshte shume veshtire).

    po e ceki dhe nje here distancat e medha nuk matem me me trigonometri sepse proporcioni i distancancave djell-toke dhe dhe djell-galaktike edhe shume i madhe dhe kendi qe mbylle segmentet galaktike-djell dhe galaktike toke eshte diqka shume afer zeros dhe per kete shkak kane dale disa paqartesi ne te kaluaren.
    sot punohet me metoda te tjera siq e ceka me pare.

    nuk eshte mire vetem per ti mbrojtur shkrimet biblike qe jane shkruar para 2000 vitesh te mundoheni ta rrezoni te gjithe shkencen e viteve te fundit.kjo nuk mund te behet sepse tekefundit kemi nje pervoje me te madhe sesa ata para 2000 viteve.
    mendoj prandaj jam egoist

  12. #12
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    A.th nuk e kom maru shkrimin!

    Dhe ne cdo shekull qe vjen shekulli i meparshem del gabim! Po ky i tanishmi?

    -----------------------------------------
    +

    "Po nuk jam vecse nje atom

    ne masen e tere njerzimit

    kur shperthej, i bej inkuzicion

    arrogances se ateizmit!"

    +
    -----------------------------------------
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Seminarist : 21-07-2002 mė 16:38

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-06-2002
    Vendndodhja
    prishtinė
    Postime
    100
    oho ti koke edhe poet .shume interesant ,kur njerezit spo ditkan me tu pergjegje atehere po ia fillokan edhe me kendu.

    klod leji fymjet menjene trgoje ndonji fakt se kshtu vetem e tregon intelektin tend.

    dhe me kete vjerrshe dhe nje fjali mundohesh ti besh arrogance ateizmit.ateizmin mund ta rrezosh metem me fakte te cilat per fat te keq nuk po qendrojne bash ne anen tende.

    me te vertete nuk kam qejf te marr pjese ne keso ku mosdija e dikujt shprhet me kaq arrogance
    mendoj prandaj jam egoist

  14. #14
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    A.theos, tre bashtingellore bashke jane tipike per serbishten si gjuhe e jo per shqipen!

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-06-2002
    Vendndodhja
    prishtinė
    Postime
    100
    me te vetrete nuk jom msu me shkru .me rendesi i kam dhene zhvillimit te mendimit dhe intelektit.

    kjo qka ke shkruar nuk ka lidhje me temen qe e kemi dhe ju e late ne gjysme .mund ta vazhdojme .por vetem me kusht qe ja fillon me mendosh si njeri
    mendoj prandaj jam egoist

  16. #16
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Antitheos....dmth ne baze te ketyre matjeve qe ti thua se jane bere dy shekuj me pare del se ka qene gabim, keshtu qe autori i krishtere ka te drejte, apo jo?

    Un' po e le atehere artikullin per tiu referuar dickaje tjeter!

    Si mund te shohim yjet e largeta ne nje univers te ri?

    * Shenim nga Klodi-une po bazohem ne ata shkenctare te krishtere, qe besojne se universi eshte i ri, pasi edhe une parapelqej ket teori.

    Si mundet te na arrije drita prej yjeve qe ndodhen miliona vite drite larg ne nje univers per te cilin Bibla pretendon te jete vetem disa mijra vjecare?

    Disa yje jane miliona vite drite larg. Meqe nje vit-drite eshte distanca e kryer prej drites ne nje vit, a do te thote kjo se universi eshte shume i vjeter?

    Megjithe te dhenat biblike dhe shkencore per nje univers te ri dhe toke te re, ky ka qene prej kohesh nje problem. Megjithate cdo lloj kuptimi shkencor per origjinen do te kete gjithnje mundesi studimi dhe probleme qe u duhen zgjidhje. Ne nuk mundemi kurre te kemi nje njohuri komplete dhe keshtu do kete gjithnje dicka per te mesuar.

    Nje shpjegim i meparshem ishte me teper kompleks, duke perfshire driten e ardhur prej siperfaqeve Riemannike (nje forme matematikore abstrakte per hapesiren). Vec te qenit e veshtire ne te kuptuar, del se nje shpjegim i tille eshte jo i vlefshem nga vete fakti se do na duhej te shinim duplikatin e gjithshkaje.

    DRITE E KRIJUAR?

    Nje nga shpjegimet ndoshta me te perdorura eshte se Zoti krijoi driten 'ne rrugen e saj', keshtu qe Adami mund te shihte yjet menjehere, pa iu dashur te priste me vite qe drita ta arrinte madje edhe prej yllit me te afert te tokes. Ndersa s'mund ta kufizojme fuqine e Zotit, prape kemi probleme te medha.

    Kjo do te thosh se kurdo qe do shihnim nje veprim te nje objekti shume te larget, ajo qe shohim as qe ka ndodhur fare. Psh le te themi se shohim nje objekt 1-milion vite drite larg qe duket sikur rrotullohet; kjo do te thote se drita qe marrim ne teleskope na e percon kete informacion 'duke shenuar' kete veprim. Sidoqofte sipas ketij shpjegimi, drita qe ne shohim tani s'erdhi prej yllit, por u krijua 'en route' (gjate rruges) si te thuash.

    Kjo do te thosh se per nje univers 10.000 vjecar, cdo gje qe shohim te ndodhe matane afro 10.000 vjet drite largesi eshte ne fakt pjese e nje shfaqjeje te nje pikture gjigante te gjerave qe nuk kane ndodhur aktualisht, duke na treguar objekte qe ndoshta edhe nuk ekzistojne.

    Qe ta shpjegojme me tej kete gje, le te marrim ne shqyrtim nje yll ne shperthim (supernova), le te themi ne nje distance ekzakte prej 100.000 vitesh drite. Mbaj mend se jemi duke perdorur kete shembull ne nje univers 10.000 vjecar. Kur astronomi eshte duke vezhguar kete yll ne shperthim, ai nuk eshte vecse duke pare nje tufe drite. Nqs kjo do te ish e gjitha, atehere nuk do te ish problem se Zoti do kish krijuar nje zinxhir te tere fotonesh, tashme gjate rruges se tyre.

    Sidoqofte ajo qe astronomi sheh eshte gjithashtu nje varietet te nje spektri shume specifik dhe te vecante brenda drites, duke i treguar ati ndryshimet qe do priteshin te shoqeronin nje shperthim te tille-nje sekuence ngjarjesh te parapara, perfshi njutrinos, drite e dukshme, rrezet-xdhe gama. Drita mban informacion qe shenon nje ndodhi gjasisht reale-qe me te vertete ishte nje objekt i tille, qe shpertheu ne baze te ligjeve te fizikes.

    Cdo gje qe sheh eshte konsistente me kete, perfshi konturet spektrale ne drite e yllit, duke na dhene nje 'firme kemikale' te elementeve te permbajtura ne te. Serish shpjegimi i 'drita e krijuar gjate rruges' do te thote se ky mesazh i shenuar dukurish te transetuara ne hapesire, duhet te ishte permbajtur brenda tufes se drites qe prej momentit te krijimit te tij, ose mbjellur ne kete tufe drite ne nje date te mevonshme, as pa patur marre origjinen prej pikes ne distance. (Nqs e ka zanafillen nga ylli-duke supozuar se ka qene me te vertete nje yll-prape do te ish 90.000 vite drite larg tokes.)

    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Seminarist : 21-07-2002 mė 23:49

  17. #17
    El-Letėrsia Maska e macia_blu
    Anėtarėsuar
    04-05-2002
    Vendndodhja
    michigan usa
    Postime
    2,492
    ...ndersa njerezit ndonjehere me njeri tjetrin jane shtafishin e largesise se matur, me vite drite!
    (ti nuk je aq larg prej meje,klodo, po prej atij qe do ti mbushesh mendjen je ama)
    macia ....lexuese ne kete fq, page!
    "Shkolla nuk e ben njeriun me te mencur, e meson te duket i tille" (e.m)

Tema tė Ngjashme

  1. Pėrgjigje: 65
    Postimi i Fundit: 25-02-2014, 22:50
  2. Gjuha Shqipe nga vjetersia e treta ne Europe
    Nga niku-nyc nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 239
    Postimi i Fundit: 11-02-2008, 06:39

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •