Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610

  Mjekt e deklarojn t vdekur, kthehet n jet 6-vjearja

  Historia tronditi opinionin. Mjekt e kishin deklaruar t vdekur, por 6-vjearja jep shenja jete rrugs pr n shtpi

  Mjekt e deklarojn t vdekur, kthehet n jet 6-vjearja


  Ylber Lili

  SHKUP- Nj vajz 6-vjeare ka qndruar pr 24 or n nj dhom t ftoht spitali, e fashuar kok e kmb si nj e vdekur nga mjekt q n fakt duhej ta kuronin. Ringjallja e Yllzana Hazirit, e cilsuar si nj mrekulli e vrtet, ka tronditur opinionin publik n Maqedoni. Mjekt e spitalit t Shkupit u kishin prer shpresat prindrve t saj, t cilt bn gati edhe ceremonin mortore pr t bijn. Ejani merrni trupin se vajza ka vdekur,-i kishin thn mjekt e kliniks kirurgjikale nervore, prindrve t Yllzana Hazirit. Por pikrisht ather kur trupi i fashuar pr n at bot i voglushes po transportohej pr n shtpi, belbzitjet e saj kan kthyer gzimin n familjen Haziri. Kjo ngjarje e rrall, e ndodhur m 16 prill sht mbajtur sekret pr shum koh nga mjekt e spitalit qendror t Shkupit, ndrkoh q publikimi ka shokuar opinionin n t gjith Maqedonin. Yllzana Haziri ka qen e shtruar n Klinikn Kirurgjikale Nervore, nn kujdesjen e mjekut Ilija Pengovski. Peripecit e voglushes npr pavionet e spitaleve nuk kan patur t sosur, gjersa nj dit mjekt jan dorzuar n mnyr absurde, duke dhn alarmin: ejani merreni vajzn, se ajo sht e vdekur. Yllzana Haziri sht nga fshati Kallnik i Tetovs dhe sipas mjekve, ajo vuante nga tumori n tru. Mjeku nga reparti i Pediatris n Tetov ka shpjeguar se Yllzana ka qndruar 3 dit n repartin e tyre dhe sht drguar n Shkup. Voglushja ka prfunduar n spitalin e Shkupit m 25 shkurt dhe ka qndruar deri m 4 mars. M pas ajo sht transferuar n Klinikn Kirurgjikale Nervore, ku ka qndruar 7 dit. Pikrisht n kt klinik, mjekt u pren shpresn prindrve t Yllzans, duke u thn se vajza e tyre kishte vdekur, ndrkoh q nj gj e till nuk kishte ndodhur.
  Historia
  N kohn q trupi i voglushes po transportohej pr n shtpi, ajo ka pshpritur me z t vakt emrin e s ms. Voglushja sht shpallur e vdekur nga ana e mjekve, ndrsa ringjalla e saj ka ndodhur rrugs pr n Kallnik t Tetovs. I pari q e ka dgjuar thirrjen e vajzs ka qen shoferi i makins s Spitalit t Tetovs , i cili menjher i ka br shenj veturs tjetr, ku ndodhej i ati, Fatmiri Haziri q t ndaloj. Nga fashoja me t ciln mjekt i kishin mbyllur gojn vajzs, kan mundur t vrejn t vjellat e saj. Mjekt i kishin mbyllur gojn me fasho dhe i kishin lidhur duart dhe kmbt- ka rrfyer pr Shekullin babai i vajzs, Fatmir Haziri. Ai shton se mjekt i kishin thn t merrte trupin e vajzs, ose n t kundrt ajo do t prfundonte n morg. Por ka ndodhur dhe ajo q nuk pritej. Voglushja e konsideruar e vdekur nga mjekt sht ringjallur rrugs pr n shtpi. Pavarsisht se mjekt m than se vajza juaj nuk jep asnje shenj jete,un e dgjoja t rrahurn e zemrs s saj, megjithse trupi ishte i akullt- thot nna e vajzs s vogl, Hasie Haziri. Prindrit e Yllzana Hazirit thon se mjekt u kishin prer m kot shpresat dhe ua kishin fashuar vajzn, njsoj sikur ajo t kishte vdekur me t vrtet. Duke u ndodhur para ktij fakti, Fatmir Haziri e ka nisur vajzn drejt shtpis s tij, por nj krkes e spitalit t Shkupit e ka detyruar at ta drgoj n spitalin e Tetovs.
  Lott u shndrruan n gzim
  Shtpia e Fatmir Hazirit kishte qen e mbushur me t afrm dhe bashkfshatar, t cilt kishin marr lajmin e dhimbshm t vdekjes s Yllzans. Kur makina u shfaq pran shtpis, t gjith e dinin se po
  prisnin kufomn, por zoti bri mrekulli,-thot i afrmi i Hazirajve.Vajza sht gjall. Mos u mrzisni se nuk ka vdekur,-ka dhn lajmin e mir shoferi i makins. Nna e Yllzans shton se kishin marr nj mjek nga fshati, i cili e kishte liruar vajzn nga fashot. Yllzana ka krkuar uj, sapo ka mbrritur n shtpi, e m pas ka filluar t flas.

  PRINDRIT

  Shrimi i Yllzans, vetm jasht shtetit

  Familjart e Yllzans, edhe pse n gjendje t rnd ekonomike, jan t gatshm t bjn do gj pr t shptuar vajzn e tyre. Mendojm t shesim tokn dhe ta drgojm vajzn n nj klinik jasht vendit, q ajo t jet prsri e shndetshme,-thot babai i saj, Fatmir Haziri. Diagnoza e 6-vjeares sht drguar n Itali, ndrkoh q prindrit e saj presin prgjigjje. Na kan thn se vajza mund t shkoj e vetme pr tu kuruar, por un dua ti qndroj pran,-shton nna e Yllzans. Pas peripecive dhe shijes s keqe q i kan ln mjekt e Shkupit, Hasija shton se e bija mund t shrohet vetm jasht shtetit. Ne na than se ajo ka vdekur, e m pas se asaj i mbeten vetm pak minuta jet. Pas kaq kohsh ime bij sht ende gjall, por ne duam q ajo t jet e shndetshme,-thot Hasije Haziri.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Mjekt: Vajza nuk kishte vdekur


  Shekulli

  SHKUP- Pas publikimit t ktij lajmi t rrall nga mediat maqedonase, mjekt e spitalit t Shkupit kan dhn versionin e tyre lidhur me ngjarjen. Sipas nj deklarate t lshuar dy dit m par, Yllzana Haziri sht drguar pr prkujdesje shtpiake dhe jo si person i vdekur. Mjeku i ka br t ditur familjes se ajo sht n gjendje t rnd shndetsore dhe ata vendosn ta marrin n shtpi,-thuhet n deklaratn pr shtyp. Por menjher pas ksaj ka reaguar Fatmir Haziri, babai i Yllzans. Sipas tij, mjeku u kishte thn se vajza kishte vdekur. Prse mjekt nuk na dhan asnj dokument, ku shnohet dalja e vajzs nga spitali dhe diagnoza e saj,-pyet Haziri. M pas ai shton se vajzs jo vetm q i ishte mbyllur goja me fasho, por edhe kmbt e duart. Un pyes mjekun e time bije se pse ajo ishte e lidhur kmb e duar,-shton Haziri. Rasti i msiprm sht komentuar edhe nga ministri i Shndetsis s Maqedonis, Rexhep Selmani. Do t ket sanksione, nse vrtetohet se vajza ka dal nga spitali si e vdekur,-ka thn ai pr median. Ndrkaq, babai i Yllzans shton se mjekt i kishin thn jo vetm atij, por edhe t afrmve pr vdekjen e voglushes 6-vjeare, q dha shenja jete kur po drgohej n shtpi.
  29/05/2004
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

Tema t Ngjashme

 1. Nusja e vdekur, mes legjends dhe t vrtets
  Nga Xhuxhumaku n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 18-01-2016, 08:48
 2. Diana uli: Ndjes familjes s poetit t pushkatuar..
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 61
  Postimi i Fundit: 14-10-2009, 18:30
 3. Vdes shtatzna n salln e operacionit, i shoqi bn me faj mjekt
  Nga miki_al2001 n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 24-04-2006, 18:44
 4. Jeta dhe Vdekja
  Nga Albin n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 30-10-2005, 15:43

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •