Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
 1. #1
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708

  Nj pilot shqiptar n Formula 1

  Pershendetje,
  duke shfeltuar gazetat shepejt e shpejt me zuri syri o tek shekulli o tek gazeta shqiptare nje artikull qe kishte kete titull, per nje pilot shqiptar ne Formula 1.
  Kush ka me shume dijeni rreth keti informacioni, po qe ta postoj ketu.

  Me duket emrin e kishte Avni Ropoca, dhe eshte Shqiptar prej Kosoves qe eshte ne Formula 3 aktualisht.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 2. #2
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  EKSKLUZIVE : AVNI ROPICA - NJE SHQIPTAR NE FORMULA 3
  Avni Ropica sht shqiptari i par n garat e automjeteve FORMULA.
  27 vjeari nga rrethinat e Prishtins sht vetm nj kampionat larg FORMULA 1 dhe instruktort e tij shpresojn pr rezultate shum t mira.

  Nga qendra e Londrs deri n Northamptonshire t Anglis qendrore sht rreth 120 kilometra. Prkrah meje, n sediljen e shoferit sht ulur nj djal q kt distanc mund ta prshkoj pr m pak se 25 minuta. Por jo me Ford Vectra, jo n rrugn nacionale dhe jo me mua e nj kameraman n kabin.

  Avni Ropica ka arritur n Britani para 5 vjetsh pas nj endjeje npr Europ. Iden pr tu marr me automobilizm thot se e ka pasur ndrr fmijrie dhe se n Angli i sht br realitet.
  Pas nj ndalese t shkurtr pr kafe dhe dy orsh rrug n trafi k t dendur, Silverstone na uron mirseardhjen me fl amurt e garave dhe gumzhitjet karakteristike t automjeteve FORMULA. Shoqruesi dhe personazhi yn ngadalson shpejtsin, tregon lejekalimin dhe para nesh shfaqet Qendra Britanike e Automobilizmit, vendi ku zhvillohen garat Fosters British Grand Prix.

  ***  Na drejtojn pr n zyrn e shtypit. Nj jav m par na sht dashur t shkmbejm disa fakse dhe telefonata identifi kimi dhe pr t shpjeguar motivet e vizits. Plotsojm nj formular tjetr, na veshin nj prparse me numr dhe shenjat dalluese t Silverstone dhe na ln n shoqrin e Mike Read, pronar i REON CLUB me nj flot automjetesh Formula:
  Me Avniun kemi 3-4 vjet q punojm. At e kemi marr n prov me rekomandim t Graham White, nj nga individt q i ka dhn emr garave britanike me makina. Ai ka msuar shum shpejt dhe gradualisht me kalimin e sezoneve t garave e ka shtuar edhe shpejtsin. Nga fundi i sezonit t kaluar e kemi futur n garat ekipore t Formula 3. Ai mson shum shpejt, u prshtatet shpejtsive dhe kt vit shpresojm ta fusim n gara gjat gjith sezonit. Ai sht i shpejt, prshtatet dhe i kupton shpejt krkesat e duhura teknike. Duhet t dal mire.
  sht dit e ngarkuar me strvitje dhe n Silverstone nuk nxitojn vetm shofert. N zonn ku jan parkuar automjetet e Reon Club, nj grup tekniksh rendin me bateri e goma, t tjer komunikojn me z t lart t dhnat kompjuterike t Formulave.
  ndrra e Avni Ropics pr t hyr n botn e ktij sporti ka pasur nj fillim t rastsishm. T hysh n nj pist strvitore ku gjendet pr vzhgim nj emr i madh i garave britanike do t thot t jesh n vendin e duhur, n kohn e duhur:
  Kisha kursyer para pr t br nj prov. Duhen kaluar disa procedura dhe nse kandidati plotson disa kushte teknike, mund t futesh n pist me instruktor. N prfundim t provs, Graham White, ish-kampion britanik i Formulas, krkoi t bja edhe nj cikl tjetr e pastaj edhe nj tjetr. I thash se jam nga Kosova. I tregova se kisha vetm pak koh n Angli dhe asnj mundsi fi nanciare pr ta prballuar automobilizmin, megjithse m plqen m shum se do sport tjetr. M dha nj numr telefoni. Kshtu nisi t bhej realitet ndrra ime. Kot nuk thon se rasti sht mbret i bots.
  Q prej asaj dite, Avniu i sheh m rrall miqt e tij n Londr, por i jan shtuar t njohurit n pistat e ndryshme ku strvitet e bn gara.
  Fillimisht m sht dashur t studioj nj vit n Shkolln e Garave pr t marr lejen e plot pr gara. Hapi tjetr ishte prfshirja n garat e Formula Ford 1600. Pas kryerjes me sukses t tyre, kam fi lluar t merrem me Formula Ford 2000, q sht automjet m i madh se Formula 1600. sht dashur t kaloj kto dy faza para se t marr pjes n kampionatin e sivjetm. Pr t ardhur deri n Formula 3 m sht dashur pun dhe studim i pandrprer. M ka ndihmuar shum klubi dhe drejtuesi i tij.
  Anglia sht vendi ku Avniu mendon se do ti ec fati pas orvatjeve n Itali, Gjermani e Holland. Talenti sht e vetmja gj q merret parasysh. Nuk kam pasur asnj vshtirsi si i huaj.
  Teknikt e Reon Club po merren me kolaudimet prfundimtare para futjes s mjeteve n pist dhe na prshndesin pa shum vmendje. Nj prej FORMULAVE ka t shkruar AVNI ROPICA prgjat trupit t saj. Bashk me kameramanin e programit PASAPORT jemi t part gazetar shqiptar q hyjn n mjediset e brendshme t Silverstone. FORMULA e famshme t bie deri tek kupa e gjurit dhe timoni montohet vetm kur shoferi ulet n sedilje, ndryshe nuk ka vend pr t hyr.
  Por si do shofer Formule, Avniu sht shum krenar pr automjetin e tij. Me kt t fundit ushtrohet q prej shkurtit t ketij viti. N nj nga pistat e shpejtsis m t lart n Th ruckstone ka arritur t bj 300 Km n or. Formula e tij mban numrin 53. Avniu thot se sht numr me fat.
  Kjo sht FORMULA 3 e tipit Renault q e ka motorin 300 kuaj fuqi. Ky automjet peshon deri 340 Kg, mund t arrij shpejtsin deri n 290-300 km n or dhe me kt mjet do t marr pjes n kampionatin e Anglis.
  Parku i Reon Club n Silverstone sht n lvizje t prhershme. Teknikt t prgjigjen pa e ngritur kokn nga puna. Shofert perapen pran automjeteve me kokat dhe mendimet e fshehura nn skafandra. N pist sapo ka fi lluar nj test. Duke ngritur zrin pr tu dgjuar mbi zukamn e automjeteve t shpejtsis s lart, e pyesim instruktorin Mike Read nse ka besim tek shoferi i tij shqiptar n kt kampionat:
  Avniu ka marr pjes me shum sukses n garat ekipore, ka dal mjaft mir. Ai sht n form t mir, sht shum i prkushtuar dhe me pak msime n pista, me m shum prova, sepse provat nuk ka gj q i zvendson n garat me makina, ai do t ket rezultate shum t mira.
  N kampionatin e sivjetm, Avni Ropica do t ndeshet n 10 gara. N fi llim t qershorit fi llon prpjekja pr realizimin e nj ndrre tjetr. Edhe sigurimi i vendit t tret do ti hapte mundsi pr t kaluar n Formula 1 n Kampionatin Europian:
  Un e di se Avniu dshiron t hip n Formula 1, thot instruktori Mike Read. Ndoshta kjo sht e mundur n garat e sezonit EURO Boss q organizohet pr motoristt e moshs mbi 19 vje me automjete t Formula 1 dhe Formula 3000. sht fj ala pr nj veprimtari shum t rndsishme. Ai i ka aftsit pr t dal shum mir n t gjitha kto kategori.
  Her pas here, grupe tekniksh shtyjn drejt pikave t servisit automjete t difektuara gjat ushtrimeve. Aksidentet jan gj gati e zakonshme n pistat e shpejtsis s lart. Garancit teknike t automjeteve t shtrenjta nuk ofrojn gjithmon siguri t plot pr shofert e tyre. Megjithat Avni Ropica duket se nuk e ka mendjen tek rreziku kur del n pist: Me t thn t drejtn, m i sigurt ndjehem n automjetin FORMULA se sa n at q prdor pr pun.
  Fordit t ri t Avniut nuk i duket as gervishtja m e vogl. E pyes nse ka pasur ndonj aksident me FORMULN:
  Me automjetin e garave kam pasur tre aksidente, jo t mdha. Pr shkak t shpejtsis kam dal nga pista, jam rrotulluar disa her, por pa ndonj dmtim. Automjeti sht me t vrtet shum i sigurt. Ai sht ndrtuar pr t qen i till. Kur hip n t nuk kam as frik as nuk e ndjej rrezikun.
  do dalje n pist e nj automjeti i kushton Reon Club t paktn 7 mij dollar. Pas 15 orsh pun, motori i FORMULS drgohet pr shrbim t plot. do procedur e till kushton disa dhjetra mij dollar t tjer. sht nj nga sportet m t shtrenjta t bots.
  Bosi i Reon Club, zoti Read thot se nuk sht i paprballueshm vetm pr shqiptarin Avni Ropica.
  Automobilizmi sht sport i kushtueshm pr shofert e t gjitha kombsive. sht e nevojshme t punohet shum pr t gjetur njerz q mund t prfi tojn nga prkrahja q ju japin shoferve t Formuls. Ne nuk na plqen fj ala sponsorizim, dshirojm t punojm me prkrahsit tan, pr tu dhn mundsi q t marrin dika nga ndihma q u japin shoferve. Un punoj me shum individ q prpiqen t gjejn sponsor pr t marr pjes n gara. Prgjithsisht ata jan britanik, thot zoti Read. Nj shqiptar n kt sport prbn n vetvete nj tregues shum t mir tregu, sepse sjell dika t ndryshme. Dhe sht e nevojshme ti shtosh dika t ndryshme ktij biznesi pr t dal n pah. Talenti, aftsit, prkushtimi dhe parat nuk jan gjithmon t mjaftueshme. Ktu bhet fj al pr shum tregues dhe dikush q i shton ekuacionit dika t ndryshme, i sjell nj ndihmes t madhe vet ktij sporti.
  Avniu sapo e ka mbaruar ushtrimin e dits dhe ekipi teknik e ndihmon t dal nga FORMULA. N dor mban skafandrn kuq-ezi q thot se e ka zgjedhur sipas ngjyrave t fl amurit. N kostumin me t njjtat ngjyra ka mjaft vende bosh pr stemat e sponsorve.
  Sporti sht shum i shtrenjt dhe vetm nuk ia dal dot. Por mendoj se n t ardhmen do t arrij t fi toj prkrahje pr tia dal mban.

  * * *  Nga kabina e Formuls n at t Fordit. Lm pas Silverstone dhe drejtohemi pr n Londr. Gumzhima e Formulave fi llon t mpaket, ndrsa banderolat e sponsorve VODAFONE e FOSTER shihen edhe prej larg. Avni Ropica i prmbahet me fanatizem regjimit sportiv. Ai nuk e ngre nj got as pr festa. Por shum dashamirs t tij mezi presin t marrin telefonata nga ndonj sponsor dhe t ngren dolli pr sukseset e mtejshme t shqiptarit t par n FORMULA.

  Shkruan SOKOL GRUDA* ( www.gazetaTRIBUNA.tk & www.Sportdashesi.com )

  * Sokol gruda eshte gazetar i emisionit'pasaporte" qe prodhohet ne londer per TVSH  *-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 3. #3
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  Citim Postuar m par nga Cyclotomic
  Pershendetje,
  duke shfeltuar gazetat shepejt e shpejt me zuri syri o tek shekulli o tek gazeta shqiptare nje artikull qe kishte kete titull, per nje pilot shqiptar ne Formula 1.
  Kush ka me shume dijeni rreth keti informacioni, po qe ta postoj ketu.

  Me duket emrin e kishte Avni Ropoca, dhe eshte Shqiptar prej Kosoves qe eshte ne Formula 3 aktualisht.
  Ndjehem krenar per kete,dhe i urroj fat dhe sukses me tutje Avniut.
  Forza Avni
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Aspak nuk i uroj sukses Avniut neper keto garat idiote te Formules..
  Duket qe ai jeton jasht halleve te atdheut..pra eshte nje kok teneqe qe synon milionat me kete metode vrasese. Garat e makinave kane dy faqe ne medaljen e tyre..
  Fitime perallore per Boset qe reklamojne dhe vrasje kolegu kolegut per te fituar Milionat..Pra asgje humane..
  Avni rokopoci sme ben krenar aspak..
  Nje djal egoist qe kushedi sa ka shtypur me pare me pasionin e tij te cmendur e qe eshte marrosur si shum te tjere mbas Shpejtesive qe hane koka njerzish..
  Do ti uroja Avniut qe ti kthehet shendoshe nenes se tij katundare aty ne rrethinat e Prishtines e meqe Kosova ka nevoje per njerez energjike si Avniu.. le te sherbeje ne Shtetin e Kosoves si instruktor i shoferave (vozitesve) te makinave te ambulancave, Zjarrfiksave, autobuseve etj.. qe keta te jene te afte e gjakftohte ne kryerjen e detyres delikate te transportuesve te Njerezve hallexhij..

  qashtu..

 5. #5
  ("ANDREA" ZEMRA BABIT) Maska e Genti^Itali
  Antarsuar
  19-09-2003
  Vendndodhja
  Itali ''Venezia''
  Mosha
  39
  Postime
  635
  Hajt me kem te mbar o Albanez AVNIU

  Brari po ajo dihet qe rreziku ne keto raste, esht per qellime fitimi kolosale
  Po kur punon ne nje pun te rend si ndertim nuk e ke ven jeten ne rezik? E per sa per 2 lek, kshuqe mir e ka zgjeth kte rug avniu
  LINDI EDHE "ANDREA"

 6. #6
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Citim Postuar m par nga Brari
  Aspak nuk i uroj sukses Avniut neper keto garat idiote te Formules..
  Duket qe ai jeton jasht halleve te atdheut..pra eshte nje kok teneqe qe synon milionat me kete metode vrasese. Garat e makinave kane dy faqe ne medaljen e tyre..
  Fitime perallore per Boset qe reklamojne dhe vrasje kolegu kolegut per te fituar Milionat..Pra asgje humane..
  Avni rokopoci sme ben krenar aspak..
  Nje djal egoist qe kushedi sa ka shtypur me pare me pasionin e tij te cmendur e qe eshte marrosur si shum te tjere mbas Shpejtesive qe hane koka njerzish..
  Do ti uroja Avniut qe ti kthehet shendoshe nenes se tij katundare aty ne rrethinat e Prishtines e meqe Kosova ka nevoje per njerez energjike si Avniu.. le te sherbeje ne Shtetin e Kosoves si instruktor i shoferave (vozitesve) te makinave te ambulancave, Zjarrfiksave, autobuseve etj.. qe keta te jene te afte e gjakftohte ne kryerjen e detyres delikate te transportuesve te Njerezve hallexhij..

  qashtu..
  O Brar,
  cpate or daj? Spo e morr vesh ket mllefin tat, nqs di ndonje gje per kete person na e posto ketu ta dime dhe ne, sic ka postu ene dodoni. Se marr vesh ket shperthim ! Ne shyqyr qe po ngrihemi ne sporte, ka plot qe luajn gjithandej dhe me kombetaren dhe me ngjyrat e tyre.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 7. #7
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  E paska inat Formula 1.:P
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e swat
  Antarsuar
  18-09-2005
  Vendndodhja
  Prapa DiEllIT
  Mosha
  37
  Postime
  618
  hey me behet qefi qe nje shqiptar qenka ne F3
  edhe ishalla kalon ne F1
  do na behej qefi ndonje dite sikur ne podiumin e futuesve te valvitej flamuri yne edhe te kendohej hymni yne
  (paksa e zorshme per tu besuar, por mbase pse jo perderi sa eshte talent ishalla i ecen )

 9. #9
  Perjashtuar Maska e diikush
  Antarsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,071
  Citim Postuar m par nga StormAngel
  Ndjehem krenar per kete,dhe i urroj fat dhe sukses me tutje Avniut.
  Forza Avni
  Gjithashtu urime dhe fitore!


  P.S. Brari, shijet personale nuk jane objekt paragjykimesh, se me tingellove si gjyshja qe thoshte "c'eshte ky hajvallek qe beni" kur ishim te vegjel e luanim me top, meqe nuk ishte aktivitet qe ajo pelqente dhe per me teper nuk ishte aktivitet buke-prodhues lol

 10. #10
  Citim Postuar m par nga Brari
  Aspak nuk i uroj sukses Avniut neper keto garat idiote te Formules..
  Duket qe ai jeton jasht halleve te atdheut..pra eshte nje kok teneqe qe synon milionat me kete metode vrasese. Garat e makinave kane dy faqe ne medaljen e tyre..
  Fitime perallore per Boset qe reklamojne dhe vrasje kolegu kolegut per te fituar Milionat..Pra asgje humane..
  Avni rokopoci sme ben krenar aspak..
  Nje djal egoist qe kushedi sa ka shtypur me pare me pasionin e tij te cmendur e qe eshte marrosur si shum te tjere mbas Shpejtesive qe hane koka njerzish..
  Do ti uroja Avniut qe ti kthehet shendoshe nenes se tij katundare aty ne rrethinat e Prishtines e meqe Kosova ka nevoje per njerez energjike si Avniu.. le te sherbeje ne Shtetin e Kosoves si instruktor i shoferave (vozitesve) te makinave te ambulancave, Zjarrfiksave, autobuseve etj.. qe keta te jene te afte e gjakftohte ne kryerjen e detyres delikate te transportuesve te Njerezve hallexhij..

  qashtu..
  Rafmet paste Brari!
  Kokerr gruni, e shkreta mendje!
  Perendi...sa kam qesh kur e lexova...

  PS: Suksese atij pilotit!

 11. #11
  Shqiptari qe kerkon nje timon ne formula 1


  Data e Publikimit: 19/02/2006

  Autori i Lajmit:
  Henrik Vasili, G Sh.


  Avni Ropics, pilotit t vetm shqiptar q garon n Formula 3 i kushton jo m pak se 19 mij euro nj dit strvitje, ndrkoh nj edicion 400 mij euro, pa llogaritur aksidentet, por vetm shpenzimet pr goma. Ropica, t shtunn gjat qndrimit n Prishtin ka shpjeguar interesin e tij pr bashkpunim me bizneset kosovare dhe leverdin q mund ta ken kto t fundit. Avni Ropica, shqiptar i afirmuar n sportin e shpejtsive t mdha, t shtunn n mesdit sht dukur pr her t par para opinionit kosovar, n ambientet e hotel “Victory” n Prishtin. Ropica para mediave ka zbuluar planet e tij, me kt edhe nevojn q t’i dilet n ndihm n rrugn drejt sukseseve. Avni Ropica n shtigjet britanike paraqitet me bolidin e tij t tipit Renault, q ka 300 kuaj-fuqi dhe peshon 340 kg, ndrsa shpejtsia maksimale arrin deri n 300 km/h. N kt bolid gjithmon figuron flamuri shqiptar, me t cilin Avni Ropica identifikohet si piloti i vetm n kt sport. Ropica, n Formula 3 si profesionist ka filluar t paraqitet prej vitit 2002, pasi m par ka kaluar npr t gjitha testet e parapara pr t arritur deri ktu (Formula Ford 1600, Formula Ford 2000, Formula Palmer Audi). Ai sht 29-vjear dhe n Angli ka migruar nga Prishtina, gjasht vjet m par. “Ky sht promovimi im i par n Kosov. Askush nuk m ka besuar kur kam filluar me kt sport, por dshira e madhe dhe vullneti kan br q t arrij ktu ku jam”, ka deklaruar Ropica, i cili n vitin e shkuar n Formula 3 ka triumfuar n pes gara. Piloti kosovar bri t ditur se tashm i ka tri rrug t hapura. “Pas sukseseve t shnuara n Formula 3, instruktori dhe skuderia kan vendosur q t paraqitem n kampionatin aziatik. Prve ksaj i kam rrugt e hapura edhe pr kampionatin evropian t Formula 1 dhe Formula Palmer Audi”. N kt promovim, ai ka krkuar q t mbshtetet financiarisht nga sponsor kosovar, t cilt po ashtu do t prfitonin prej paraqitjeve t tij npr shtegun e kampionatit aziatik t Formula 3. “Pr t kaluar n garat ndrkombtare duhet nj partneritet, thjesht sht ftes pr mbshtetje ekonomike nga firmat kosovare, emrat e t cilave prmes bolidit t Avniut do t barten npr pistat e Kins” sht shprehur n kt promovim prfaqsuesi i Avniut, Daut Dauti, dikur zdhns i Qeveris s Kosovs. “Kjo sht nj ofert shum e mir pr firmat dhe t interesuarit, ngase me investimin e tyre n Avniun do t prfitonin edhe ata”, tha Dauti.

  Shqiperia.com

Tema t Ngjashme

 1. 'mendim keni pr nacionalizmin shqiptar?
  Nga Anton n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 25-09-2012, 16:09
 2. fare historie false mesohet ne shkollat shqiptare?
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 38
  Postimi i Fundit: 31-07-2009, 09:54
 3. Mbi konfliktin n Komunitetin Musliman Shqiptar
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-03-2009, 10:00
 4. Partia Islamike Shqiptare
  Nga Hyllien n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 104
  Postimi i Fundit: 27-03-2004, 12:23
 5. Cili sht synimi i AKSH-s?
  Nga Faik n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 65
  Postimi i Fundit: 04-12-2003, 04:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •