Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 70 prej 70
 1. #61

 2. #62

 3. #63
  Perjashtuar
  Antarsuar
  27-03-2010
  Postime
  33
  Citim Postuar m par nga Genesis Lexo Postimin
  Dmth per ju ka ndryshuar vetem pjesa qe nuk ju leverdis sic po e marre une, se nuk ka mundesi tjeter qe ti citon Biblen kur te intereson, dhe hedh poshte pjesen qe flet per Jezusin si biri i Zotit apo per mrekullirat e tij.

  Se pari te flasim dic rreth asaj se cfar ne te vertete eshte nje mrekulli dhe se a e bene nje mrekulli Zot ate person qe bene nje mrekulli te tille. Shtrohet pytja mrekullite qe i ka bere Jezusi, a e shenderrojne ate ne qenie hyjnore? Le ti analizojme disa mrekulli te Jezusit, sipas te cilave te krishteret mburren e thone se kjo eshte nje argument tjeter se Jezusi eshte Zot, pasi qe beri keto mrekulli!

  Sipas Bibles, Jezusi ushqeu 5000 burra me 5 buke dhe 2 peshq (Mateu 14: 19-21). Ose Jezusi ushqeu 4000 veta me 7 buke dhe disa peshq te vogel siq tregohet ne nje vende tjeter (Marku 8: 4-10).
  Mirepo te njejten mrekulli e paten Eliseu dhe Elijahu. Eliseu ushqeu 100 njerez me 20 buke te bera nga thekra dhe disa kallinje gruri. (2 Mbreterve 4:1-7). Po ashtu Eliseu i dha vaj nje te veje dhe i tha : Shko shite vajin dhe paguaj borgjet> Pjesa tjeter do te mjaftoj qe sot e tutje. (2 Mbreterve 4:1-7).

  Jezusi i sheronte te lebrosurit: (Lluka 5: 12-13); (Marku 1: 40-42).

  Po ashtu edhe Profeti Eliseu i tha Neomanit, i cili ishte lebros, qe te shkonte dhe te lahej ne lumin Jordan, ku do te sherohej. (2 Mbrterve 5:14).

  Mrekullia tjeter e Jezusit ishte qe ua kthente shikimin te verberve. (Marku 8:22-26).

  Sipas Bibles tregohet se te njejten gje e beri edhe Eliseu: (2 Mbreterve 6: 17,20).

  JEZUSI MUND TI RINGJALLTE TE VDEKURIT. (Gjoni 11: 33-44)
  Kjo eshte mrekullia qe misionaret te krishtere e permendim me se shumti per te argumentuar se kete cilesi e ka vetem Zoti dhe si rrjedhoje Jezusi duhet te jete zot pasi qe e beri nje gje te tille. Mirepo a eka pasur vetem Jezusi kete mrekulli? Le te lexojme ne vazhdim pjese nga Bibla:

  Te njejten mrekulli e ka pasur edhe Elija, psh tek 1 Mbreterve ku thuhet:
  Zoti e plotesoi deshiren e shprehur ne zerin e Elias; shpirti i femijes u kthye tek ai dhe ai mori jete perseri.
  Po ashtu edhe tek 2 Mbreterve 4: 34:
  Pastaj hipi mbi shtratin dhe u shtri mbi femijen, vuri gojen e vet mbi gojen e tij, duart e veta mbi duart e tij, u shtri mbi te dhe mishi i femijes filloi te ngrohet.
  Madje, edhe kockat e Elijas mund ta kthenin nje te vdekur ne jete po te freskoheshin pas kufomes:
  Por ndodhi qe, ndersa disa varrosnin nje njeri, pane nje bande plaqkitesish, keshtu e hodhen njeriun ne varrin e Eliseut. Sa arriti ai te preke kockat e Eliseut, u ringjall dhe u ngrit ne kembe. (2 Mbreterve 13:21).

  Kurse thuhet se Ezekieli ka ringjallur shum me teper te vdekur se sa ka ringjallur Jezusi! Shiko te (Ezekieli 37: 1-10).

  Pra te gjitha keto mrekulli qe i ka bere Jezusi, jane bere edhe nga profetet e tjere, nga dishepujt e tij, madje edhe nga njerezit e tjere. Pra keto mrekulli Jezusi i kreu me ndihmen e Zotit, ndaj edhe thot: Une smund te beje asgje nga vetja ime(Gjoni 5:30) dhe Por nese un i deboj demonet me GISHTIN E PERENDISE, mbreteria e Perendise pra ka ardhur deri tek ju. (Lluka 11-20).

  E tere kjo qe citova nga Bibla, na nxit ta shtrojme pytjen: A mund te themi se Jezusi eshte Zot? Nese Po, atehere ne analogji, me kete konstatim, te gjith te tjeret, te cilet i kan bere te njejtat mrekulli si te Jezusit, na qenkan ZOTA!

  SUBHANALLAH I PA TE META ESHTE ALLAHU NGA CKA I PERSHKRUAJNE

  http://forum.feja-islame.com/archive....php/f-39.html
  FUTU KETU KE TE DHENA JASHTEZAKONISHT SHUM DHE MERRE VESHT SE SA JENI MASHTRUAR
  ALLAHU JU UDHEZOFTE  Citim Postuar m par nga Genesis Lexo Postimin
  dhe hedh poshte pjesen qe flet per Jezusin si biri i Zotit  Enciklopedit dhe fjalort kryesor perndimor, t shkruara n Perndimin e krishter, nga kryesisht autor perndimor t krishter, i pranojn kto fakte:

  The New Encyclopaedia Britannica:"As fjala 'Trini' e as doktrina e qart nuk gjenden n Dhiatn e Re, e as q Jezusi dhe pasuesit e tij patn pr qllim ta kundrshtojn Shemn* n Dhiatn e Mome:'Dgjo, o Izrael: Zoti yn sht nj Zot' [Deuteronomia 6:4]... Doktrina u zhvillua gradualisht, pr disa shekuj dhe npr shum debate... Nuk ndodhi vese n shekullin 4 q dallueshmria e t treve dhe uniteti i tyre u bashkua n nj doktrin t vetme ortodokse t nj ekzistence dhe tre qenieve... Nga fundi i shekullit 4... doktrina e Trinis mori formn e cila sht mbajtur deri tani".

  The Encyclopaedia Americana:"Krishterimi i prftua nga Judaizmi dhe Judaizmi qe saktsisht Njsues . Rruga q oi nga Jerusalemi n Nikea, ishte pothuajse e drejt. Trinitarizmi i shekullit t katrt, nuk pasqyronte saktsisht msimet e hershme krishtere lidhur me natyrn e Zotit. Prkundrazi, ajo ishte nj devijim nga kto msime".2

  [B]The Columbia Encyclopaedia:"Trinia... kjo doktrin nuk msohet qart n Dhiatn e Re".3

  The New Catholic Encyclopaedia:"Formula [nj Zot n tre qenie] n vetvete nuk pasqyron vetdijen e drejtprdrejt t periudhs s zanafills. Ajo qe nj prodhim i nj zhvillimi doktrinar tre-shekullor. .. Formulimi 'nj Zot n tre qenie nuk u vendos fort e sigurisht q nuk u prvetsua n jetn e krishtere dhe n predikimin e saj t fes para fundit t shekullit 4. Por, sht pikrisht ky formulim q ka pohuar titullin e dogms s Trinis. Midis Etrve Apostolik, s'ka pasur gj q, madje, as pr s largu t'i jet afruar nj mentaliteti apo pikpamjeje t ktill."4

  Encyclopaedia of Religion and Ethics:"N Dhiatn e Re, nuk gjejm doktrinn e Trinis apo ndonj gj tjetr si forma n t ciln sht zhvilluar ajo, madje as n teologjin Pauliste* dhe Johaniste*".5

  Encyclopaedia International:"Doktrina e Trinis nuk sht formuar nga predikimi i apostujve, si sht transmetuar n Dhiatn e Re".6
  New Bible Dictionary:"Fjala 'Trini' nuk gjendet n Bibl dhe, ndonse sht prdor nga Tertullian* n dekadn e fundit t shekullit 2, kjo nuk ka zn vend formalisht n teologjin e Kishs, deri n shekullin 4".7

  Dictionary of the Bible:"Trinia e Zotit prkufizohet nga Kisha si besimi se n Zotin ka tre qenie, t cilt rrojn n nj natyr. Ky prkufizim i besimit u arrit n shekujt 4 dhe 5 p.e.s., prandaj nuk paraqet nj besim biblik as saktsisht, as formalisht".8

  New International Dictionary of New Testament Theology:"Dhiata e Re nuk prmban doktrinn e zhvilluar t Trinis... Krishterimi primitiv nuk ka pasur nj doktrin t qart Trinie, si sht prpunuar n kredot e Kishs s hershme m pas ".9

  The Oxford Companion of the Bible:"Ngaq Trinia sht nj pjes aq e rndsishme e doktrins s von krishtere, sht e habitshme q ky term nuk paraqitet n Dhiatn e Re. Njlloj, koncepti i zhvilluar i tre ortakve t barabart n Hyjnin, i gjetur n formulimet e mvonshme t kredos, nuk mund t zbulohet qart brenda kufijve t ligjit kishtar... Ndrsa shkruesit e Dhiats s Re flasin shum rreth Zotit, Jezusit dhe Shpirtit t secilit nga kta, asnj shkrues i Dhiats s Re nuk shpjegon marrdhniet mes ktyre treve n detajet q t krishtert e von e shpjegojn".10

  ... Trinia iu imponua krishterimit nga Perandori Konstantin, i cili m 335 p.e.s. thirri kshillin e prgjithshm, t parin n historin e Kishs, me qllim t largimit t mospajtimeve rreth natyrs s Zotit, t cilat u shfaqen mes grupimeve t ndryshme krishtere.

  Disa jav pasi u mblodh kshilli, i cili, sipas Athanasit, n letrn e tij Ad Afros, prbhej nga 318 peshkop, doktrina e Trinis iu imponua t krishterve si nj kredo q duhej pasuar.
  Vendimin e Konstantinit, i cili n thelb ishte nj Perandor pagan, e pasuan persekutimet e tmerrshme fetare, me qllim q t detyrohej nj kredo e shpikur, e cila asnjher nuk u predikua nga Jezusi [paqja qoft mbi t].

  Edhe mbshtetsit m fanatik t Trinis nuk munden t gjurmojn shkencrisht Trinin moderne m larg se shekulli i dyt i krishter. Madje edhe ather, kjo ishte nj kredo e huaj, q kurr s'ishte prhapur nga Jezusi apo nga ndonj prej dishepujve t tij. Gjat asaj kohe, Trinia konkurronte me t tjera teori t huaja, t popullarizuara midis t krishterve, rreth natyrs s Jezu Krishtit [paqja qoft mbi t].
  Q ather, besimi i vrtet i Jezusit u paksua, derisa, pothuajse, u zhduk para se t vinte Islami.

  SHIKOJENI SE SI VETE JEZUSI ME GOJEN E VET THOTE QE NE PADOBI ME ADHUROJNE MUA DUKE MESUAR URDHERESA TE SHPIKURA NGA NJEREZIT
  Por n padobi ata m adhurojn mua, duke msuar urdhresa t shpikura nga njerzit. (Mateu 15:9) poashtu tha: Do ta njihni t vrtetn dhe e vrteta do tju bj njerz t lir. (Gjoni 8:32)

  JA PRA BIBLA THOTE KREJT QARTE JAM FALLCO
  "Ne jemi t urt dhe ligji i Zotit sht me ne"? Por ja, pena e rreme e shkruesve e ka br nj falsitet". [Bibla: Jeremia 8:8]

  CFARE KA PER TE MOS TE KUPTUAR KETU?
  O NJEREZ BESONI ALLAHUN ZOTIN QE JU KRIJOI E MOS I MERRNI PALLAVRAT E PALIT PER FJALE TE ZOTIT A E SHIKONI EDHE JU SE SA FALLCO ESHTE BIBLA

  Kurse t martuarve u urdhroj, jo un, por Zoti. (1 Korintasve 7:10)

  Dhe t tjerve u them un, Un, jo Zoti (1 Korintasve 7:12)

  Luka thote:"m'u duk e mire edhe mua...qe ta shkruaj...(Ungjilli sipas Lukes 1:1-4)

  Pali thote:"Por per sa u takon
  virgjereshave,s'kam urdher
  nga Zoti,por po ta jap nje mendim si
  njeri..."(Letra e pare e Palit derguar
  Korintasve 7:25)

  Pali thote:"K...sipas gjykimit tim..."(1Korintasve 7:40)

  Pali thote:...edhe mendoj se..."(1Korintasve7:40)

  Pali thote:"...Shihni,une,Pali,po ju them..."(Letra e Palit Galatasve 5:2)
  SHUME VARGJE NE BIBEL POHOJNE TE JENE NGA NJERIU DHE JO NGA ZOTI ...(s'kam urdher
  nga Zoti,por po ta jap nje mendim si
  njer... m'u duk e mire edhe mua...qe ta shkruaj..... ...sipas gjykimit tim... .edhe mendoj se...Shihni,une,Pali,po ju them...)
  MOS JU DUKEN GJE FJALE ZOTI KETO?

  JA EDHE PALI MASHTRUESI GENJESHTARI:

  Tek 1 Korintasve 9:22 Pali thot ===> "E kam br veten time t dobt me t dobtit, pr t fituar t dobtit, e kam br veten time gjithka pr t gjith, q t mund t shptoj me do mnyr disa njerz"
  Tek 2 Timoteu 2:8 Pali thot ====> "Ky sht ungjili im"
  Tek Romakt 3:7 Pali thot ====> "Prandaj n qoft seME ANE TE GENJESHTRES SIME e vrteta e Perndis e lartson lavdin e tij, prse un gjykohem akoma si mkatar?"
  SHIKO CPRETENDIM EDHE TE GENJEJ EDHE ME QUANI MEKATAR?KJO PO QE ESHTE E FORTE
  QE TI KENI PARASYSH: NOCIONIN ZOT DHE PERENDI E KAN PERDOR NE BIBEL PER NJEREZIT E MIR JO NE KUPTIMIN E HYJNISHMERISE NDERSA KUPTIMIN JEMI NJE E KA PASUR QELLIMIN NJE SHIKOJENI TE VERTETUAR ME CITATE BIBLIKE:
  2. Jezusi te jete nje me Atin nuk tregon ndonje hyjnesi sepse ai i thote edhe te tjereve te jene nje me Atin.

  ATO QE PRETENDONI JU LEXOJINI ME SHKRONJA TE MEDHAJA:

  Tani un nuk lutem vetm pr ta, por edhe pr ata q do t besojn n mua me an t fjals s tyre,q (t gjith t jen nj)TE GJITHE TE JENE NJE, ashtu si ti, o At, je n mua dhe un n ty; EDHE ATA JANE NJE N NE, q bota t besoj se ti m ke drguar.Dhe un u kam dhn lavdin q m ke dhn,qe ATA TE JENE NJE,ASHTU SI NE JEMI NJE .Un jam n ta dhe ti n mua, q t jen t prsosur n unitet dhe q bota t njoh q ti m ke drguar dhe q i ke dashur, ashtu si m ke dashur mua.O At, un dua q atje ku jam un, t jen me mua edhe ata q m ke dhn, q ta shohin lavdin time q ti m ke dhn, sepse ti m ke dashur para themelimit t bots.[Gjoni 1720-24)]

  Pra cfare 'njeshi' e ka fjalen Jezusi? Njesh per fuqine hyjnore apo dicka tjeter?

  Pra konteksti, tregon per besimtarin, qe kur njeri pranon besimin, Jezusi e shikon si besimtar, keshtu e shikon edhe Zoti, pra njeshi ne qellim dhe jo ne fuqi dhe hyjni.

  Ndoshta kur prise thonjte Jezusi dhe i hidhte ne toke, keto ishin pjese te Zotit, Krijuesit te universit. Pra kerkoje nje kuptim per ca po flet ti.

  Arsyetimi i Jezusit:

  Gjoni 10:

  31Prandaj Judenjt morn prsri gur pr ta vrar me gur.
  32Jezusi u prgjigj atyre: ``Ju tregova shum vepra t mira nga Ati im; pr ciln nga kto m vrisni me gur?``.
  33Judenjt u prgjigjn duke thn: ``Ne nuk t vrasim me gur pr asnj vepr t mir, po pr blasfemi, dhe sepse ti, duke qen njeri, e bn veten Perndi``.
  34Jezusi u prgjigj atyre: ``A nuk sht shkruar n ligjin tuaj: "Un (Zoti) thash: JU JENI PERENDI?
  35Nse Ai i quan PERENDI ata, t cilve u qe drejtuar fjala e PERENDISE (dhe Shkrimi nuk mund t bjer posht),
  36ju thoni se ai, q Ati e ka shenjtruar dhe e ka drguar n bot, blasfemon, sepse ka thn: "Un jam Biri i Perndis"?
  37Nse un nuk bj veprat e Atit tim, mos m besoni,

  djemt e Perndis pan q vajzat e njerzve ishin t bukura, dhe morn pr gra t gjitha ato q i zgjodhn vet. (Zanafilla 6:2)
  "Kshtu thot Zoti: Izraeli sht biri im, i parlinduri im". (Exodi 4:22)
  ....Efraimi sht i parlinduri im. (Jeremia 31:9)
  Do t shpall dekretin e Zotit. Ai m ka thn: "Ti je biri im, sot m linde. (Psalmi 2:7)
  Un kam thn: "Ju jeni perndi, jeni t gjith bijt e Shum t Lartit. (Psalmi 82:6)
  Sepse t gjith ata q udhhiqen nga Fryma e Perndis jan bij t Perndis. (Romakve 8:14)
  Ju jeni bijt e Zotit, Perndis tuaj (Ligji i Prtrir 14:1)
  Lum ata q prpiqen pr paqen, sepse ata do t quhen bij t Perndis. (Mateu 5:9)
  Ai do t krkoj ndihmn time, duke thn: "Ti je Ati im, Perndia im dhe Kshtjella ime e shptimit". Do ta bj gjithashtu t parlindurin tim, m t shklqyerin ndr mbretrit e dheut. (Psalmi 89:26-27)
  Un do t jem pr t nj baba dhe ai nj djal pr mua (2 Samueli 7:14)
  Dgjoni; o qiej; dhe dgjo, o tok, sepse Zoti ka folur: "Kam edukuar fmij dhe i rrita, ata u rebeluan kundr meje. (Isaia 1:2)
  "Ju nuk jeni populli im", do t`u thuhet atyre: "Jeni bijt e Perndis s gjall". (Hosea 1:10)
  dhe do t jem si nj At pr ju, dhe ju do t jeni pr mua si bijt e bijat, thot Zoti i Plotfuqishm. (2 Korintasve 6:18)
  por t gjith atyre q e pranuan, ai u dha pushtetin t bhen bij t Perndis, atyre q besojn n emrin e tij. (Gjoni 1:12)
  Nj dit ndodhi q bijt e Perndis shkuan t paraqiten prpara Zotit. (Jobi 2:1/1:6)

  DANIELI4:8-9
  8
  M n fund erdhi para meje Danieli, i quajtur Beltshatsar nga emri i perndis tim dhe tek i cili sht fryma e PERENDIVE t shenjta, dhe un ia tregova ndrrn:
  9
  Beltshatsar, kreu i magjistarve, sepse un e di q fryma e PERENDIVE t shenjta sht te ti dhe q asnj sekret nuk t shqetson, tregom vegimet e ndrrs q kam par dhe interpretimin e saj.
  PSALM 82:1
  1
  Perndia rri n kuvendin e Perndis, ai gjykon n mes t PERENDIVE.
  6
  Un kam thn: "Ju jeni PERENDI, jeni t gjith BIJTE e Shum t Lartit.

  Si arsyeton Jezusi, i thote ne librin tuaj "Profetet quheshin Zota, atyre qe Zoti i dergonte liber quheshin Zota, njerezit e mire quheshin Zota" dhe duke qene se ju nuk mund te kundershtoni librin, atehere pse flitni kot si te papjekur
  NORMAL QE QELLIMI ESHTE PER TE ETIKETUAR NJE PERSON SI TE MIRE DHE ASPAK NE ATE HYJNOR

 4. #64
  Perjashtuar
  Antarsuar
  27-03-2010
  Postime
  33
  Citim Postuar m par nga deshmuesi Lexo Postimin
  Qe jeni mashtrusa, kjo sdo mend, por per ata Altinin, qe e njeh mire gerqishten, po e sjell te plote vargun nga shkimi origjinal.
  " O de, paraklotos, to PNEVMA to AGION..."
  "Paraklitos, do te thote: Ngushllimtar. "Pnevma to Agio" do te thote" ryma e Shenjteruar.
  Nje gje nuk e mar vesh me ju myslimanet: Perse ju dueht me do e mos deshmia e bibles, te cilen e shani dhe villni vrere dite e nate?
  Porfete i eprkasin vetem popullit te Izraelit. dhe profeti i fudnit eshte Gjon Pagezori.
  GJONI1:19,20,21,25

  19

  Dhe kjo sht dshmia e Gjonit, kur Judenjt i drguan nga Jeruzalemi priftrinj dhe levit pr ta pyetur: ``Kush je ti?``.


  20

  Ai edhe e rrfeu, edhe nuk e mohoi, dhe rrfeu: ``Un nuk jam Krishti``.


  21

  Ather ata e pyetn: ``Kush je, pra? A je Elia?``. Ai tha: ``Nuk jam!``. `` JE TI PROFETI?``. Dhe ai prgjigjej: ``JO!``.

  `. 25 ata e pyetn dhe i than: ``Ather pse ti pagzon, kur nuk je as Krishti, as Elia, as profeti?``.

  PRA SIC PO SHIHET QARTE GJONI NUK ESHTE PROFETI SIC PO THOTE AI DESHMUESI I GENJESHTRES DHE I MASHTRIMIT QE PO NA QUANTE MASHTUESA NE MUSLIMANEVE E TANI SHTROHET PYETJA KUSH ESHTE MASHTRUESI TI QE THUA SE GJONI ESHTE PROFETI I FUNDIT APO GJONI QE THOTE SE NUK ESHTE ?


  Miliona t krishter t pretenduar, t cilat mendojn q jan pasues t fes s Jezusit, jan mashtruar. Jo vetm q si t pa mend kan prqafuar traditn e gabuar sikur t jen t krishter, por ata jan gnjyer e mashtruar nga predikuesit dhe priftrinjt, ndonse Jezusi vet ka paralajmruar:"Ky popull m nderon me buz, kurse zemra e tyre sht larg meje. ME KOT ME ADHUROJNE , kur msojn KINSE (GJOJA) msim t Hyut – rregulloret q I QITEN NJEREZIT ... Ju lni pas dore urdhrimin e Hyut pr t ruajtur traditn tuaj!" [Marku 6-8]

  SHIKOJENI SE SI VETE JEZUSI ME GOJEN E VET THOTE QE NE PADOBI ME ADHUROJNE MUA DUKE MESUAR URDHERESA TE SHPIKURA NGA NJEREZIT
  Por n padobi ata m adhurojn mua, duke msuar urdhresa t shpikura nga njerzit” . (Mateu 15:9) poashtu tha: “ Do ta njihni t vrtetn dhe e vrteta do t’ju bj njerz t lir” . (Gjoni 8:32)
  ALLAHU JU UDHEZOFTE
  Ndryshuar pr her t fundit nga anti hipokrizi : 09-04-2010 m 21:06

 5. #65
  Perjashtuar
  Antarsuar
  27-03-2010
  Postime
  33
  Citim Postuar m par nga Seminarist Lexo Postimin
  problemi me ty eshte se ti nuk e ke pervetesuar faqen islamike ashtu sic duhet.

  .
  O seminarist o i mjeri ti qe na mbake veten per njohes gjuhe po mi hish nje sy ketyre adresa e shikoje jo ne greqisht por ne hebraisht e ne latinisht se cfare ndryshimesh katastrofale ka pesuar bibla mor i mjeri ti o i mjeri ti sa te humbur qe jeni
  SHIKONI KETE ADRESE NE GJUHE ITALISHT KU SHPJEGON MENYREN E SHUM NDRYSHIMEVE DHE MANIPULIMEVE QE KA PESU BIBLA SI KA QENE PARA CA KOHEVE DHE SE SI E KANE NDRYSHU KETU E SHPJEGON ME SHKRIME HEBRAIKE

  http://www.utopia.it/manipolazione8.htm#segno  SHIKOJINI SE SA GJERAT JANE FSHI NE BIBEL E TREGON KREJT QARTE EDHE ME SHKRONJA LATINE APO HEBRAIKE
  http://www.utopia.it/manipolazione1.htm

 6. #66
  i/e regjistruar Maska e Stentori
  Antarsuar
  11-01-2003
  Vendndodhja
  larg memedheut
  Mosha
  53
  Postime
  148
  I nderuari altin55,

  ALLAHU te shperbleft me shperblimet e tija qe vetem ai din te shperblej nje besimtar sic je ti. Une te faliminderoj perzemersisht qe na ke sjell argumente mbi argumente , ishte kenaqesia e ime qe mesova nga shkrimet e tua ...

  respekt

  Stentori
  Experience is the best teacher...

 7. #67
  God Bless You Maska e _Mersin_
  Antarsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,593


  Ky eshte nje dokumentar kur vete njerzit e bibles e pranojne se ne te gjendet profecia per Muhamedin a.s.
  "Shoku Mjekesise"

 8. #68
  http://numerical19.tripod.com/
  mrekulli numerike ne Kuran Super

  http://numerical19.tripod.com/muhammad_in_barnabas.htm
  Mrekulli numerike te Allahut Te Lartesuar (Muhamedi A.S ne ungjillin e bernabes)


  http://numerical19.tripod.com/deuteronomy.htm
  Mrekulli numerike te Allahut Te Lartesuar (Muhamedi A.S ne dhjaten e vjeter tek Ligji i Perterire)

  JANE ME TVERTETE FANTASTIKE MOS I LINI PA I PA

  Allahu ju shperblefte o vllezen musliman e i udhezofte te gjith

 9. #69
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-02-2010
  Vendndodhja
  italy
  Postime
  47

  Pr: Muhamedi a.s n Bibl

  Citim Postuar m par nga Astrit77 Lexo Postimin
  Altin!

  Ai ngushellues qe flet Jezusi, sikurse e thone edhe vete fjalet e tij eshte Fryma e Shenjte, Personi i Trete i Trinise. Dhe Fryma e Shenjte erdhi 50 dite pas ketyre fjaleve te Jezusit, ne diten e Rreshajave (Vep. 2). Dhe Fryma e Shenjte eshte Ai qe ndodhet ne cdo te krishtere te vertete te rilindur dhe nepermjet Tij ne kuptojme Fjalen e Perendise, Biblen dhe me ane te Tij ne shpallim te verteten.

  Bibla nuk ka ndryshuar aspak dhe nuk mund te ndryshoje. Tek Mateu, Jezusi tha: "Qielli dhe toka do te kalojne, por fjalet e mija nuk do te kalojne."

  Jezusi erdhi ne bote heren e pare si sherbetor, dhe Ai i ben thirrje cdo njeriu te pendohet dhe te pajtohet me Perendine me ane te besimit tek Ai.
  Heren e dyte, Ai do te rikthehet per gjykim. Akoma ka kohe per t'u penduar, sa jemi akoma gjalle dhe pa ardhur Jezusi, kur te vije Ai do te jete teper vone dhe ata qe s'jane penduar do t'u vije keq qe nuk shfrytezuan rastet kur ju dha mundesia. Leri papat dhe prifterinjte, sepse edhe ata po nuk paten besuar do te gjykohen, por shiko Jezusin dhe fjalet e Tij.

  Vetem Jezu Krishti mund te te shpetoje nga mekatet e tua, ja fjalet e Tij:

  37 Gjithka q m jep Ati do t vij tek un; dhe at q vjen tek un, un nuk do ta nxjerr jasht kurr,
  38 sepse un kam zbritur nga qielli jo pr t br vullnetin tim, por vullnetin e atij q m ka drguar.
  39 Ky sht vullneti i Atit q m ka drguar: q un t mos humbas asgj nga t gjitha ato q ai m ka dhn, por ti ringjall n ditn e fundit.
  40 Ky, pra, sht vullneti i atij q m ka drguar: q kushdo q sheh Birin dhe beson n t, t ket jet t prjetshme, dhe un do ta ringjall at n ditn e fundit.


  Dita e fundit po afrohet, ose ne do te vdesim, ose Jezusi do te rikthehet, ne rast se duam jeten duhet te besojme tek Biri.
  Te pergezoj per pergjigjen ,saktesin interpretuese te fjales JESUIT...dhe jo per shpifjet dhe pallavrat e ktyne,qe gjoja na paska profetizu BIBLA per muhamedin.

 10. #70
  Perjashtuar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  202

  Pr: Muhamedi a.s n Bibl

  Pak humor pa dashur t fyej knd.

 11. Anetart m posht kan falenderuar King Bardhyl pr postimin:

  Neteorm (15-08-2022)

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema t Ngjashme

 1. Muhamedi a.s. sipas kndvshtrimit t krishter
  Nga presHeva-Lee n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 10-04-2010, 22:15
 2. Msime t prgjithshme rreth Akides [8]
  Nga abdurrahman_tir n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 21-01-2009, 11:32
 3. Muhamedi, Nje Perpjekje Perendimore Per Te Kuptuar Islamin
  Nga forum126 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-02-2006, 10:44
 4. Feja Islame
  Nga Muslimane n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 28-07-2005, 21:23

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •