Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 71 prej 71
  1. #61

  2. #62

  3. #63
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    27-03-2010
    Postime
    33
    Citim Postuar më parë nga Genesis Lexo Postimin
    Dmth per ju ka ndryshuar vetem pjesa qe nuk ju leverdis sic po e marre une, se nuk ka mundesi tjeter qe ti citon Biblen kur te intereson, dhe hedh poshte pjesen qe flet per Jezusin si biri i Zotit apo per mrekullirat e tij.

    Se pari te flasim dic rreth asaj se cfar ne te vertete eshte nje mrekulli dhe se a e bene nje mrekulli Zot ate person qe bene nje mrekulli te tille. Shtrohet pytja mrekullite qe i ka bere Jezusi, a e shenderrojne ate ne qenie hyjnore? Le ti analizojme disa mrekulli te Jezusit, sipas te cilave te krishteret mburren e thone se kjo eshte nje argument tjeter se Jezusi eshte Zot, pasi qe beri keto mrekulli!

    Sipas Bibles, Jezusi ushqeu 5000 burra me 5 buke dhe 2 peshq (Mateu 14: 19-21). Ose Jezusi ushqeu 4000 veta me 7 buke dhe disa peshq te vogel siq tregohet ne nje vende tjeter (Marku 8: 4-10).
    Mirepo te njejten mrekulli e paten Eliseu dhe Elijahu. Eliseu ushqeu 100 njerez me 20 buke te bera nga thekra dhe disa kallinje gruri. (2 Mbreterve 4:1-7). Po ashtu Eliseu i dha vaj nje te veje dhe i tha : “Shko shite vajin dhe paguaj borgjet> Pjesa tjeter do te mjaftoj qe sot e tutje”. (2 Mbreterve 4:1-7).

    Jezusi i sheronte te lebrosurit: (Lluka 5: 12-13); (Marku 1: 40-42).

    Po ashtu edhe Profeti Eliseu i tha Neomanit, i cili ishte lebros, qe te shkonte dhe te lahej ne lumin Jordan, ku do te sherohej. (2 Mbrterve 5:14).

    Mrekullia tjeter e Jezusit ishte qe ua kthente shikimin te verberve. (Marku 8:22-26).

    Sipas Bibles tregohet se te njejten gje e beri edhe Eliseu: (2 Mbreterve 6: 17,20).

    JEZUSI MUND TI RINGJALLTE TE VDEKURIT. (Gjoni 11: 33-44)
    Kjo eshte mrekullia qe misionaret te krishtere e permendim me se shumti per te argumentuar se kete cilesi e ka vetem Zoti dhe si rrjedhoje Jezusi duhet te jete zot pasi qe e beri nje gje te tille. Mirepo a eka pasur vetem Jezusi kete mrekulli? Le te lexojme ne vazhdim pjese nga Bibla:

    Te njejten mrekulli e ka pasur edhe Elija, psh tek 1 Mbreterve ku thuhet:
    “Zoti e plotesoi deshiren e shprehur ne zerin e Elias; shpirti i femijes u kthye tek ai dhe ai mori jete perseri”.
    Po ashtu edhe tek 2 Mbreterve 4: 34:
    “Pastaj hipi mbi shtratin dhe u shtri mbi femijen, vuri gojen e vet mbi gojen e tij, duart e veta mbi duart e tij, u shtri mbi te dhe mishi i femijes filloi te ngrohet”.
    Madje, edhe kockat e Elijas mund ta kthenin nje te vdekur ne jete po te freskoheshin pas kufomes:
    Por ndodhi qe, ndersa disa varrosnin nje njeri, pane nje bande plaqkitesish, keshtu e hodhen njeriun ne varrin e Eliseut. Sa arriti ai te preke kockat e Eliseut, u ringjall dhe u ngrit ne kembe”. (2 Mbreterve 13:21).

    Kurse thuhet se Ezekieli ka ringjallur shum me teper te vdekur se sa ka ringjallur Jezusi! Shiko te (Ezekieli 37: 1-10).

    Pra te gjitha keto mrekulli qe i ka bere Jezusi, jane bere edhe nga profetet e tjere, nga dishepujt e tij, madje edhe nga njerezit e tjere. Pra keto mrekulli Jezusi i kreu me ndihmen e Zotit, ndaj edhe thot: “Une s’mund te beje asgje nga vetja ime…”(Gjoni 5:30) dhe “Por nese un i deboj demonet me GISHTIN E PERENDISE, mbreteria e Perendise pra ka ardhur deri tek ju”. (Lluka 11-20).

    E tere kjo qe citova nga Bibla, na nxit ta shtrojme pytjen: A mund te themi se Jezusi eshte Zot? Nese Po, atehere ne analogji, me kete konstatim, te gjith te tjeret, te cilet i kan bere te njejtat mrekulli si te Jezusit, na qenkan ZOTA!

    SUBHANALLAH I PA TE META ESHTE ALLAHU NGA CKA I PERSHKRUAJNE

    http://forum.feja-islame.com/archive....php/f-39.html
    FUTU KETU KE TE DHENA JASHTEZAKONISHT SHUM DHE MERRE VESHT SE SA JENI MASHTRUAR
    ALLAHU JU UDHEZOFTE



    Citim Postuar më parë nga Genesis Lexo Postimin
    dhe hedh poshte pjesen qe flet per Jezusin si biri i Zotit



    Enciklopeditë dhe fjalorët kryesor perëndimorë, të shkruara në Perëndimin e krishterë, nga kryesisht autorë perëndimorë të krishterë, i pranojnë këto fakte:

    The New Encyclopaedia Britannica:"As fjala 'Trini' e as doktrina e qartë nuk gjenden në Dhiatën e Re, e as që Jezusi dhe pasuesit e tij patën për qëllim ta kundërshtojnë Shemën* në Dhiatën e Moçme:'Dëgjo, o Izrael: Zoti ynë është një Zot' [Deuteronomia 6:4]... Doktrina u zhvillua gradualisht, për disa shekuj dhe nëpër shumë debate... Nuk ndodhi veçse në shekullin 4 që dallueshmëria e të treve dhe uniteti i tyre u bashkua në një doktrinë të vetme ortodokse të një ekzistence dhe tre qenieve... Nga fundi i shekullit 4... doktrina e Trinisë mori formën e cila është mbajtur deri tani".

    The Encyclopaedia Americana:"Krishterimi i përftua nga Judaizmi dhe Judaizmi qe saktësisht Njësues . Rruga që çoi nga Jerusalemi në Nikea, ishte pothuajse e drejtë. Trinitarizmi i shekullit të katërt, nuk pasqyronte saktësisht mësimet e hershme krishtere lidhur me natyrën e Zotit. Përkundrazi, ajo ishte një devijim nga këto mësime".2

    [B]The Columbia Encyclopaedia:"Trinia... kjo doktrinë nuk mësohet qartë në Dhiatën e Re".3

    The New Catholic Encyclopaedia:"Formula [një Zot në tre qenie] në vetvete nuk pasqyron vetëdijen e drejtpërdrejtë të periudhës së zanafillës. Ajo qe një prodhim i një zhvillimi doktrinar tre-shekullor. .. Formulimi 'një Zot në tre qenie’ nuk u vendos fort e sigurisht që nuk u përvetësua në jetën e krishtere dhe në predikimin e saj të fesë para fundit të shekullit 4. Por, është pikërisht ky formulim që ka pohuar titullin e dogmës së Trinisë. Midis Etërve Apostolikë, s'ka pasur gjë që, madje, as për së largu t'i jetë afruar një mentaliteti apo pikëpamjeje të këtillë."4

    Encyclopaedia of Religion and Ethics:"Në Dhiatën e Re, nuk gjejmë doktrinën e Trinisë apo ndonjë gjë tjetër si forma në të cilën është zhvilluar ajo, madje as në teologjinë Pauliste* dhe Johaniste*".5

    Encyclopaedia International:"Doktrina e Trinisë nuk është formuar nga predikimi i apostujve, siç është transmetuar në Dhiatën e Re".6
    New Bible Dictionary:"Fjala 'Trini' nuk gjendet në Bibël dhe, ndonëse është përdor nga Tertullian* në dekadën e fundit të shekullit 2, kjo nuk ka zënë vend formalisht në teologjinë e Kishës, deri në shekullin 4".7

    Dictionary of the Bible:"Trinia e Zotit përkufizohet nga Kisha si besimi se në Zotin ka tre qenie, të cilët rrojnë në një natyrë. Ky përkufizim i besimit u arrit në shekujt 4 dhe 5 p.e.s., prandaj nuk paraqet një besim biblik as saktësisht, as formalisht".8

    New International Dictionary of New Testament Theology:"Dhiata e Re nuk përmban doktrinën e zhvilluar të Trinisë... Krishterimi primitiv nuk ka pasur një doktrinë të qartë Trinie, siç është përpunuar në kredot e Kishës së hershme më pas ".9

    The Oxford Companion of the Bible:"Ngaqë Trinia është një pjesë aq e rëndësishme e doktrinës së vonë krishtere, është e habitshme që ky term nuk paraqitet në Dhiatën e Re. Njëlloj, koncepti i zhvilluar i tre ortakëve të barabartë në Hyjninë, i gjetur në formulimet e mëvonshme të kredos, nuk mund të zbulohet qartë brenda kufijve të ligjit kishtar... Ndërsa shkruesit e Dhiatës së Re flasin shumë rreth Zotit, Jezusit dhe Shpirtit të secilit nga këta, asnjë shkrues i Dhiatës së Re nuk shpjegon marrëdhëniet mes këtyre treve në detajet që të krishterët e vonë e shpjegojnë".10

    ... Trinia iu imponua krishterimit nga Perandori Konstantin, i cili më 335 p.e.s. thirri këshillin e përgjithshëm, të parin në historinë e Kishës, me qëllim të largimit të mospajtimeve rreth natyrës së Zotit, të cilat u shfaqen mes grupimeve të ndryshme krishtere.

    Disa javë pasi u mblodh këshilli, i cili, sipas Athanasit, në letrën e tij Ad Afros, përbëhej nga 318 peshkopë, doktrina e Trinisë iu imponua të krishterëve si një kredo që duhej pasuar.
    Vendimin e Konstantinit, i cili në thelb ishte një Perandor pagan, e pasuan persekutimet e tmerrshme fetare, me qëllim që të detyrohej një kredo e shpikur, e cila asnjëherë nuk u predikua nga Jezusi [paqja qoftë mbi të].

    Edhe mbështetësit më fanatikë të Trinisë nuk munden të gjurmojnë shkencërisht Trininë moderne më larg se shekulli i dytë i krishterë. Madje edhe atëherë, kjo ishte një kredo e huaj, që kurrë s'ishte përhapur nga Jezusi apo nga ndonjë prej dishepujve të tij. Gjatë asaj kohe, Trinia konkurronte me të tjera teori të huaja, të popullarizuara midis të krishterëve, rreth natyrës së Jezu Krishtit [paqja qoftë mbi të].
    Që atëherë, besimi i vërtetë i Jezusit u pakësua, derisa, pothuajse, u zhduk para se të vinte Islami.

    SHIKOJENI SE SI VETE JEZUSI ME GOJEN E VET THOTE QE NE PADOBI ME ADHUROJNE MUA DUKE MESUAR URDHERESA TE SHPIKURA NGA NJEREZIT
    “Por në padobi ata më adhurojnë mua, duke mësuar urdhëresa të shpikura nga njerëzit”. (Mateu 15:9) poashtu tha: “Do ta njihni të vërtetën dhe e vërteta do t’ju bëjë njerëz të lirë”. (Gjoni 8:32)

    JA PRA BIBLA THOTE KREJT QARTE JAM FALLCO
    "Ne jemi të urtë dhe ligji i Zotit është me ne"? Por ja, pena e rreme e shkruesve e ka bërë një falsitet". [Bibla: Jeremia 8:8]

    CFARE KA PER TE MOS TE KUPTUAR KETU?
    O NJEREZ BESONI ALLAHUN ZOTIN QE JU KRIJOI E MOS I MERRNI PALLAVRAT E PALIT PER FJALE TE ZOTIT A E SHIKONI EDHE JU SE SA FALLCO ESHTE BIBLA

    “Kurse të martuarve u urdhëroj, jo unë, por Zoti….” (1 Korintasve 7:10)

    “Dhe të tjerëve u them unë, Unë, jo Zoti…” (1 Korintasve 7:12)

    Luka thote:"m'u duk e mire edhe mua...qe ta shkruaj...(Ungjilli sipas Lukes 1:1-4)

    Pali thote:"Por per sa u takon
    virgjereshave,s'kam urdher
    nga Zoti,por po ta jap nje mendim si
    njeri..."(Letra e pare e Palit derguar
    Korintasve 7:25)

    Pali thote:"K...sipas gjykimit tim..."(1Korintasve 7:40)

    Pali thote:...edhe mendoj se..."(1Korintasve7:40)

    Pali thote:"...Shihni,une,Pali,po ju them..."(Letra e Palit Galatasve 5:2)
    SHUME VARGJE NE BIBEL POHOJNE TE JENE NGA NJERIU DHE JO NGA ZOTI ...(s'kam urdher
    nga Zoti,por po ta jap nje mendim si
    njer... m'u duk e mire edhe mua...qe ta shkruaj..... ...sipas gjykimit tim... .edhe mendoj se...Shihni,une,Pali,po ju them...)
    MOS JU DUKEN GJE FJALE ZOTI KETO?

    JA EDHE PALI MASHTRUESI GENJESHTARI:

    Tek 1 Korintasve 9:22 Pali thotë ===> "E kam bërë veten time të dobët me të dobëtit, për të fituar të dobëtit, e kam bërë veten time gjithçka për të gjithë, që të mund të shpëtoj me çdo mënyrë disa njerëz"
    Tek 2 Timoteu 2:8 Pali thotë ====> "Ky është ungjili im"
    Tek Romakët 3:7 Pali thotë ====> "Prandaj në qoftë seME ANE TE GENJESHTRES SIME e vërteta e Perëndisë e lartëson lavdinë e tij, përse unë gjykohem akoma si mëkatar?"
    SHIKO CPRETENDIM EDHE TE GENJEJ EDHE ME QUANI MEKATAR?KJO PO QE ESHTE E FORTE




    QE TI KENI PARASYSH: NOCIONIN ZOT DHE PERENDI E KAN PERDOR NE BIBEL PER NJEREZIT E MIR JO NE KUPTIMIN E HYJNISHMERISE NDERSA KUPTIMIN JEMI NJE E KA PASUR QELLIMIN NJE SHIKOJENI TE VERTETUAR ME CITATE BIBLIKE:
    2. Jezusi te jete nje me Atin nuk tregon ndonje hyjnesi sepse ai i thote edhe te tjereve te jene nje me Atin.

    ATO QE PRETENDONI JU LEXOJINI ME SHKRONJA TE MEDHAJA:

    Tani unë nuk lutem vetëm për ta, por edhe për ata që do të besojnë në mua me anë të fjalës së tyre,që (të gjithë të jenë një)TE GJITHE TE JENE NJE, ashtu si ti, o Atë, je në mua dhe unë në ty; EDHE ATA JANE NJE Né NE, që bota të besojë se ti më ke dërguar.Dhe unë u kam dhënë lavdinë që më ke dhënë,qe ATA TE JENE NJE,ASHTU SI NE JEMI NJE .Unë jam në ta dhe ti në mua, që të jenë të përsosur në unitet dhe që bota të njohë që ti më ke dërguar dhe që i ke dashur, ashtu si më ke dashur mua.O Atë, unë dua që atje ku jam unë, të jenë me mua edhe ata që më ke dhënë, që ta shohin lavdinë time që ti më ke dhënë, sepse ti më ke dashur para themelimit të botës.[Gjoni 1720-24)]

    Pra cfare 'njeshi' e ka fjalen Jezusi? Njesh per fuqine hyjnore apo dicka tjeter?

    Pra konteksti, tregon per besimtarin, qe kur njeri pranon besimin, Jezusi e shikon si besimtar, keshtu e shikon edhe Zoti, pra njeshi ne qellim dhe jo ne fuqi dhe hyjni.

    Ndoshta kur prise thonjte Jezusi dhe i hidhte ne toke, keto ishin pjese te Zotit, Krijuesit te universit. Pra kerkoje nje kuptim per ca po flet ti.

    Arsyetimi i Jezusit:

    Gjoni 10:

    31Prandaj Judenjtë morën përsëri gurë për ta vrarë me gurë.
    32Jezusi u përgjigj atyre: ``Ju tregova shumë vepra të mira nga Ati im; për cilën nga këto më vrisni me gurë?``.
    33Judenjtë u përgjigjën duke thënë: ``Ne nuk të vrasim me gurë për asnjë vepër të mirë, po për blasfemi, dhe sepse ti, duke qenë njeri, e bën veten Perëndi``.
    34Jezusi u përgjigj atyre: ``A nuk është shkruar në ligjin tuaj: "Unë (Zoti) thashë: JU JENI PERENDI?
    35Nëse Ai i quan PERENDI ata, të cilëve u qe drejtuar fjala e PERENDISE (dhe Shkrimi nuk mund të bjerë poshtë),
    36ju thoni se ai, që Ati e ka shenjtëruar dhe e ka dërguar në botë, blasfemon, sepse ka thënë: "Unë jam Biri i Perëndisë"?
    37Nëse unë nuk bëj veprat e Atit tim, mos më besoni,

    • “djemtë e Perëndisë panë që vajzat e njerëzve ishin të bukura, dhe morën për gra të gjitha ato që i zgjodhën vetë”. (Zanafilla 6:2)
    • "Kështu thotë Zoti: Izraeli është biri im, i parëlinduri im". (Exodi 4:22)
    • “....Efraimi është i parëlinduri im”. (Jeremia 31:9)
    • “Do të shpallë dekretin e Zotit. Ai më ka thënë: "Ti je biri im, sot më linde”. (Psalmi 2:7)
    • “Unë kam thënë: "Ju jeni perëndi, jeni të gjithë bijtë e Shumë të Lartit”. (Psalmi 82:6)
    • “Sepse të gjithë ata që udhëhiqen nga Fryma e Perëndisë janë bij të Perëndisë”. (Romakëve 8:14)
    • “Ju jeni bijtë e Zotit, Perëndisë tuaj…” (Ligji i Përtërirë 14:1)
    • “Lum ata që përpiqen për paqen, sepse ata do të quhen bij të Perëndisë”. (Mateu 5:9)
    • “Ai do të kërkojë ndihmën time, duke thënë: "Ti je Ati im, Perëndia im dhe Kështjella ime e shpëtimit". Do ta bëj gjithashtu të parëlindurin tim, më të shkëlqyerin ndër mbretërit e dheut”. (Psalmi 89:26-27)
    • “Unë do të jem për të një baba dhe ai një djalë për mua…” (2 Samueli 7:14)
    • “Dëgjoni; o qiej; dhe dëgjo, o tokë, sepse Zoti ka folur: "Kam edukuar fëmijë dhe i rrita, ata u rebeluan kundër meje”. (Isaia 1:2)
    • "Ju nuk jeni populli im", do t`u thuhet atyre: "Jeni bijtë e Perëndisë së gjallë". (Hosea 1:10)
    • “…dhe do të jem si një Atë për ju, dhe ju do të jeni për mua si bijtë e bijat, thotë Zoti i Plotfuqishëm”. (2 Korintasve 6:18)
    • “por të gjithë atyre që e pranuan, ai u dha pushtetin të bëhen bij të Perëndisë, atyre që besojnë në emrin e tij”. (Gjoni 1:12)
    • “Një ditë ndodhi që bijtë e Perëndisë shkuan të paraqiten përpara Zotit”. (Jobi 2:1/1:6)

    DANIELI4:8-9
    8
    Më në fund erdhi para meje Danieli, i quajtur Beltshatsar nga emri i perëndisë tim dhe tek i cili është fryma e PERENDIVE të shenjta, dhe unë ia tregova ëndrrën:
    9
    Beltshatsar, kreu i magjistarëve, sepse unë e di që fryma e PERENDIVE të shenjta është te ti dhe që asnjë sekret nuk të shqetëson, tregomë vegimet e ëndrrës që kam parë dhe interpretimin e saj.
    PSALM 82:1
    1
    Perëndia rri në kuvendin e Perëndisë, ai gjykon në mes të PERENDIVE.
    6
    Unë kam thënë: "Ju jeni PERENDI, jeni të gjithë BIJTE e Shumë të Lartit.

    Si arsyeton Jezusi, i thote ne librin tuaj "Profetet quheshin Zota, atyre qe Zoti i dergonte liber quheshin Zota, njerezit e mire quheshin Zota" dhe duke qene se ju nuk mund te kundershtoni librin, atehere pse flitni kot si te papjekur
    NORMAL QE QELLIMI ESHTE PER TE ETIKETUAR NJE PERSON SI TE MIRE DHE ASPAK NE ATE HYJNOR

  4. #64
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    27-03-2010
    Postime
    33
    Citim Postuar më parë nga deshmuesi Lexo Postimin
    Qe jeni mashtrusa, kjo sdo mend, por per ata Altinin, qe e njeh mire gerqishten, po e sjell te plote vargun nga shkimi origjinal.
    " O de, paraklotos, to PNEVMA to AGION..."
    "Paraklitos, do te thote: Ngushllimtar. "Pnevma to Agio" do te thote" ryma e Shenjteruar.
    Nje gje nuk e mar vesh me ju myslimanet: Perse ju dueht me do e mos deshmia e bibles, te cilen e shani dhe villni vrere dite e nate?
    Porfete i eprkasin vetem popullit te Izraelit. dhe profeti i fudnit eshte Gjon Pagezori.




    GJONI1:19,20,21,25

    19

    Dhe kjo është dëshmia e Gjonit, kur Judenjtë i dërguan nga Jeruzalemi priftërinj dhe levitë për ta pyetur: ``Kush je ti?``.


    20

    Ai edhe e rrëfeu, edhe nuk e mohoi, dhe rrëfeu: ``Unë nuk jam Krishti``.


    21

    Atëherë ata e pyetën: ``Kush je, pra? A je Elia?``. Ai tha: ``Nuk jam!``. `` JE TI PROFETI?``. Dhe ai përgjigjej: ``JO!``.

    `. 25 ata e pyetën dhe i thanë: ``Atëherë pse ti pagëzon, kur nuk je as Krishti, as Elia, as profeti?``.

    PRA SIC PO SHIHET QARTE GJONI NUK ESHTE PROFETI SIC PO THOTE AI DESHMUESI I GENJESHTRES DHE I MASHTRIMIT QE PO NA QUANTE MASHTUESA NE MUSLIMANEVE E TANI SHTROHET PYETJA KUSH ESHTE MASHTRUESI TI QE THUA SE GJONI ESHTE PROFETI I FUNDIT APO GJONI QE THOTE SE NUK ESHTE ?


    Miliona të krishterë të pretenduar, të cilat mendojnë që janë pasues të fesë së Jezusit, janë mashtruar. Jo vetëm që si të pa mend kanë përqafuar traditën e gabuar sikur të jenë të krishterë, por ata janë gënjyer e mashtruar nga predikuesit dhe priftërinjtë, ndonëse Jezusi vetë ka paralajmëruar:"Ky popull më nderon me buzë, kurse zemra e tyre është larg meje. ME KOT ME ADHUROJNE , kur mësojnë KINSE (GJOJA) mësim të Hyut – rregulloret që I QITEN NJEREZIT ... Ju lëni pas dore urdhërimin e Hyut për të ruajtur traditën tuaj!" [Marku 6-8]

    SHIKOJENI SE SI VETE JEZUSI ME GOJEN E VET THOTE QE NE PADOBI ME ADHUROJNE MUA DUKE MESUAR URDHERESA TE SHPIKURA NGA NJEREZIT
    Por në padobi ata më adhurojnë mua, duke mësuar urdhëresa të shpikura nga njerëzit” . (Mateu 15:9) poashtu tha: “ Do ta njihni të vërtetën dhe e vërteta do t’ju bëjë njerëz të lirë” . (Gjoni 8:32)
    ALLAHU JU UDHEZOFTE
    Ndryshuar për herë të fundit nga anti hipokrizi : 09-04-2010 më 21:06

  5. #65
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    27-03-2010
    Postime
    33
    Citim Postuar më parë nga Seminarist Lexo Postimin
    problemi me ty eshte se ti nuk e ke pervetesuar faqen islamike ashtu sic duhet.

    .
    O seminarist o i mjeri ti qe na mbake veten per njohes gjuhe po mi hish nje sy ketyre adresa e shikoje jo ne greqisht por ne hebraisht e ne latinisht se cfare ndryshimesh katastrofale ka pesuar bibla mor i mjeri ti o i mjeri ti sa te humbur qe jeni




    SHIKONI KETE ADRESE NE GJUHE ITALISHT KU SHPJEGON MENYREN E SHUM NDRYSHIMEVE DHE MANIPULIMEVE QE KA PESU BIBLA SI KA QENE PARA CA KOHEVE DHE SE SI E KANE NDRYSHU KETU E SHPJEGON ME SHKRIME HEBRAIKE

    http://www.utopia.it/manipolazione8.htm#segno



    SHIKOJINI SE SA GJERAT JANE FSHI NE BIBEL E TREGON KREJT QARTE EDHE ME SHKRONJA LATINE APO HEBRAIKE
    http://www.utopia.it/manipolazione1.htm

  6. #66
    i/e regjistruar Maska e Stentori
    Anëtarësuar
    11-01-2003
    Vendndodhja
    larg memedheut
    Postime
    148
    I nderuari altin55,

    ALLAHU te shperbleft me shperblimet e tija qe vetem ai din te shperblej nje besimtar sic je ti. Une te faliminderoj perzemersisht qe na ke sjell argumente mbi argumente , ishte kenaqesia e ime qe mesova nga shkrimet e tua ...

    respekt

    Stentori
    Experience is the best teacher...

  7. #67
    God Bless You Maska e _Mersin_
    Anëtarësuar
    21-05-2008
    Vendndodhja
    ne nota humori
    Postime
    2,593


    Ky eshte nje dokumentar kur vete njerzit e bibles e pranojne se ne te gjendet profecia per Muhamedin a.s.
    "Shoku Mjekesise"

  8. #68
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-04-2010
    Postime
    13
    http://numerical19.tripod.com/
    mrekulli numerike ne Kuran Super

    http://numerical19.tripod.com/muhammad_in_barnabas.htm
    Mrekulli numerike te Allahut Te Lartesuar (Muhamedi A.S ne ungjillin e bernabes)


    http://numerical19.tripod.com/deuteronomy.htm
    Mrekulli numerike te Allahut Te Lartesuar (Muhamedi A.S ne dhjaten e vjeter tek Ligji i Perterire)

    JANE ME TVERTETE FANTASTIKE MOS I LINI PA I PA

    Allahu ju shperblefte o vllezen musliman e i udhezofte te gjith

  9. #69
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-02-2010
    Vendndodhja
    italy
    Postime
    47

    Për: Muhamedi a.s në Bibël

    Citim Postuar më parë nga Astrit77 Lexo Postimin
    Altin!

    Ai ngushellues qe flet Jezusi, sikurse e thone edhe vete fjalet e tij eshte Fryma e Shenjte, Personi i Trete i Trinise. Dhe Fryma e Shenjte erdhi 50 dite pas ketyre fjaleve te Jezusit, ne diten e Rreshajave (Vep. 2). Dhe Fryma e Shenjte eshte Ai qe ndodhet ne cdo te krishtere te vertete te rilindur dhe nepermjet Tij ne kuptojme Fjalen e Perendise, Biblen dhe me ane te Tij ne shpallim te verteten.

    Bibla nuk ka ndryshuar aspak dhe nuk mund te ndryshoje. Tek Mateu, Jezusi tha: "Qielli dhe toka do te kalojne, por fjalet e mija nuk do te kalojne."

    Jezusi erdhi ne bote heren e pare si sherbetor, dhe Ai i ben thirrje cdo njeriu te pendohet dhe te pajtohet me Perendine me ane te besimit tek Ai.
    Heren e dyte, Ai do te rikthehet per gjykim. Akoma ka kohe per t'u penduar, sa jemi akoma gjalle dhe pa ardhur Jezusi, kur te vije Ai do te jete teper vone dhe ata qe s'jane penduar do t'u vije keq qe nuk shfrytezuan rastet kur ju dha mundesia. Leri papat dhe prifterinjte, sepse edhe ata po nuk paten besuar do te gjykohen, por shiko Jezusin dhe fjalet e Tij.

    Vetem Jezu Krishti mund te te shpetoje nga mekatet e tua, ja fjalet e Tij:

    37 Gjithçka që më jep Ati do të vijë tek unë; dhe atë që vjen tek unë, unë nuk do ta nxjerr jashtë kurrë,
    38 sepse unë kam zbritur nga qielli jo për të bërë vullnetin tim, por vullnetin e atij që më ka dërguar.
    39 Ky është vullneti i Atit që më ka dërguar: që unë të mos humbas asgjë nga të gjitha ato që ai më ka dhënë, por t’i ringjall në ditën e fundit.
    40 Ky, pra, është vullneti i atij që më ka dërguar: që kushdo që sheh Birin dhe beson në të, të ketë jetë të përjetshme, dhe unë do ta ringjall atë në ditën e fundit”.


    Dita e fundit po afrohet, ose ne do te vdesim, ose Jezusi do te rikthehet, ne rast se duam jeten duhet te besojme tek Biri.
    Te pergezoj per pergjigjen ,saktesin interpretuese te fjales JESUIT...dhe jo per shpifjet dhe pallavrat e ktyne,qe gjoja na paska profetizu BIBLA per muhamedin.

  10. #70
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    26-07-2014
    Postime
    202

    Për: Muhamedi a.s në Bibël

    Pak humor pa dashur të fyej kënd.

  11. Anetarët më poshtë kanë falenderuar King Bardhyl për postimin:

    Neteorm (15-08-2022)

  12. #71
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    18-01-2023
    Postime
    3

    Për: Muhamedi a.s në Bibël

    Pershendetje

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema të Ngjashme

  1. Muhamedi a.s. sipas këndvështrimit të krishterë
    Nga presHeva-Lee në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 10-04-2010, 22:15
  2. Mësime të përgjithshme rreth Akides [8]
    Nga abdurrahman_tir në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 21-01-2009, 11:32
  3. Muhamedi, Nje Perpjekje Perendimore Per Te Kuptuar Islamin
    Nga forum126 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 06-02-2006, 10:44
  4. Feja Islame
    Nga Muslimane në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 28-07-2005, 21:23

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •