Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 18

Tema: Lethe

  1. #1
    Narcizist Maska e Lit
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    off of
    Postime
    119

    Lethe

    Te tjera hene, te tjere diej
    Djegin, ndricojne dite dhe nete
    Mes zhgaravinash-te ardhmet stine
    Ndizen dhe shuhen yjet, rrufete

    Prisja qe gjumi te me rrembente
    Nje gjume-vajze qe lyen endrra
    Si bojaxhi qe thith cigaren
    Dhe shfryn tym lodhjen qe pati brenda

    Parqe me ere, te enderruar
    Neteve kur zgjohesha duke qeshur
    Dhe si i cmendur, i turperuar
    Mbuloja moshen qe kisha veshur

    Cfare eshte valle cmenduria
    Qe vetem gjumi di ta maskoje?
    Ditet i zgjaten, netet vec tkurren
    Te vetmes stine, pa buze, pa goje

    Nje tren mendimesh si tym i trashe
    Qe del nga trute, fluturon tej
    E kap, gelltit te gjithe tymin,
    E zbut, e tret dhe e urrej


    *
    * *


    I njejte parku ku flija vetem
    Qe u ben hije qindra lajthitjesh
    Sheh, degjon edhe perzgjedh
    Nje fitimtar mes duartrokitjesh

    I gjalle ishte, pa fjale, pa gjema
    Dhe vdiq i gjalle,pas ulerimash,
    Kur delirantet, miqte e tij
    qe i derdhnin jete, u fshehen vrimash

    Dhe perfundoi nje epos parku
    Mes ledhatimesh thikash lirike.
    Nje shpirt u ngrit, nje fryme, nje tym;
    U ul erresira nekrofilike

    Tek ujerat e trasha te lumit Lethe
    Anoi varketari dhe ne uje u mbyt
    Askush s'degjoi klithmat e mija:
    "Ne fund te lumit, trupi u zhyt"

    Te gjitha c'tha ishin te verteta
    Fjalet e fundit te varketarit
    Qe kurre s'gelltiti as te vetmen pike
    Nga lumi i harreses se udhetarit

    Dhe i mallkuar u ndje atehere
    Qe vetem ai s'pati shpetim
    Me dhimbje gelltiti uje sa mundi
    Dhe dhimbjen e kthehu ne harrim

    I qarte u be atehere fati i njerezimit c'do te jete:
    Te gjeje paqe vetem ne fund te lumit Lethe


    _________________________

    Pranojeni ashtu sic eshte - pa titull
    Talenti letrar shkruajti me ne fund...

    All Rights Reserved Somewhere
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Lit : 19-05-2004 mė 00:46
    The end is the beginning is the end

  2. #2
    Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
    Anėtarėsuar
    24-06-2002
    Postime
    1,602
    Ja paske zbehur shkelqimin homerit; duket te kesh pare "Troy" qe ja ke marre kenges kaq pershpirtshem A nuk te pata thene qe po martirizohesh?

    Ē'do te behej nese njerezia do te gelltiste brenda gjithcka eh? Do te kishim pasur "sjellje anti-sociale." (lol)

    ps. me pelqyen! Shume mendojne se rima eshte ca si jashte mode ne kohet e sotme. E kane gabim! Eshte "timeless"!!!
    Lumi Lethe? Mos behet gje fjale per lumin Leta qe pershkon boten e nendheshme?...thone qe pas zhytjes del i lare dhe i harruare. Se dija une qe dalke dhe i frymezuare
    Summertime, and the livin' is easy...

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    Vazhdo Lit..

    Te bukura keto poezi..

    urime..

  4. #4
    forever hers Maska e Eagle
    Anėtarėsuar
    21-07-2002
    Vendndodhja
    boston-temporarly
    Postime
    505
    Nje tren mendimesh si tym i trashe
    Qe del nga trute, fluturon tej
    E kap, gelltit te gjithe tymin,
    E zbut, e tret dhe e urrej


    Bravo!!!
    nuk e duroj dot i-ne pa pike.

  5. #5
    Narcizist Maska e Lit
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    off of
    Postime
    119
    te gjitheve:
    i falem nderit qe me bete me pergjigjet.

    Cupke, cupke, cupke...
    ben kritikat me te shijshme qe kam provuar deri tani.

    behet fjale per te njejtin lume, Leta shqip, Lethe anglisht, lumi i nendheshem ku pijne uje shpirtrat per te harruar.

    ____

    Nje sqarim i vogel: eshte nje poezi qe e kam ndare ne dy pjese, jo dy poezi.
    The end is the beginning is the end

  6. #6
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    bzzz ke filluar flet si ne tre te nates. Jam kurioze te shikoj kete lloj rėndese mendimesh te shkarkuar ne tregim.

    Ne pergjithesi e ke qare me "lote krokodilesh" (vras mendjen nga i gjete qe i nxorre...tek te drejtat "e fundjavave genjeshtare"?!). Po e lexoj dhe rilexoj, do e mesoj permendesh po vazhdova keshtu, e hajde gjej emrin e te drejtave pastaj...


    p.s. sa per sqarimin, vajte deri atje perse nuk perktheve dhe poezine... (kjo ishte nga ironikja )

  7. #7
    Narcizist Maska e Lit
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    off of
    Postime
    119
    Fior, me behet qejfi qe te ka pelqyer ose te ka lene shije aq te keqe sa ka rrezik ta mesosh permendsh Te tjera tregime? Me duket se nje dore e mire kane mbetur nga forumi i vjeter. Nese kam kohe (dhe kohe kam) mund te bej nje zhvendosje.

    Nje gje e kam vene re tek vetja, qe nuk jam shume i kapshem, sidomos kur me flasin me kode. Cfare jane fundjavat genjeshtare dhe te drejtat e tyre? Mos me thuaj qe jane fjale te rastit qe te fluturojne para syve dhe i kap dhe i ngjit ne flete. Sa per perkthimin...ta them njehere tjeter (Kjo nga narsizisti)


    P.S. Jo "si me tre te nates" por "si me 00.njezet e ca minuta AM" dhe disa dite me rradhe.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Lit : 20-05-2004 mė 18:15
    The end is the beginning is the end

  8. #8
    Pse bre byrazer?!
    ... Hiqe bre at rrimen se e ke bastarduar fare, aq me shume ... ke zgjedhur teme pikante, por ... nuk je permbajtur fare, ose ..., me mire nuk i je futur pershkrimit. Nje perpunim do te ishte i domosdosshem per mendimin tim. M.gj.a. eshte nje teme ... edhe une po e shqyrtoj. Kur te jem ne te perfunduar do te ta dergoj. Mundoju te tregohesh me racional ne abstraksionet, dhe ... jashteqite ate dreq rrime te jashtme.

  9. #9
    Narcizist Maska e Lit
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    off of
    Postime
    119
    Me kerkon te flak rimen qe mezi e gjeta...s'e bej dot te pakten dhe per ca kohe. Mund te jete rrjedhoje e muzikes qe kam qene duke u marre. Nuk mund te jashteqitesh dicka qe s'e ke procesuar mire akoma, sidomos dicka qe ka filluar te te shijoje.
    The end is the beginning is the end

  10. #10
    Ne "origjinal" ti nuk kishe pse beje rremuje te gjithe dhomezat e trurit tend, dhe ... te zhgrryheshe si derrkuc lluces se kanaleve te cerebelumit tend ne kerkim te nje rrime te jashtme kaq te theksuar. Po te ishe shprehur se e jashtmja rrima te kishte zbuluar ty, si "te vetmin" krijues ... mund ta perdorje ate , atehere do te hidhesha kraheve te konstatimit te faktit, se do te kishe bastarduar hypertalamus-in me vjeshurshkat bajate te Rilindjes, dhe ... do te te denoncoja para id-it tend, se ... poshte jastekut ke fshehur "bUqesine e bAgetise" te bEut nAim. TURP!!!
    ...Por vura rre se paska nje muzike!? Nuk eshte cudi, tragjedite e letersise u dekompozuan me shperfytyrimin e grekeve te lashte!!!

  11. #11
    Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
    Anėtarėsuar
    24-06-2002
    Postime
    1,602

    Hmmm...te jete "kungull" valle?????

    Se pari, rima eshte teknike, dhe si e tille, as nuk ben dhe as nuk ē'ben poezi. Rima eshte nje "mjet" per te shprehur idene, por ajo nuk eshte vete idea. Per fat te keq, shumica e njerezve i gjykon gjerat nga aparenca. Ashtu sikurse mosdija, edhe krenaria te ben te verber.

    Sa per bastardimin, kam une nje ankese me te madhe. Te thuash qe rima eshte "luksi" i ca bejlereve e agallareve, do te thote te perdhosesh jo vetem parthenonin e greqise se lashte, por te tere "batalionet" e artisteve qe nga atlantiku deri ne paqesor!!! Te zhytesh ne llucen e myzeqese V. Hygone, Baudelaire, Shekspirin, Miltonin, Geten, Hajnen, Pushkinin, Eseninin, Xhojsin, Yeats e qindra te tjere, do te thote qe te bukurit syte e tu, nuk mund te shohin dot me larg se egoizmi yt i semure. Nese e kam gabim me korrigjoni!!!

    Mos "Stella" e Hygoit eshte me pak artistikisht e realizuar se "Marshi yne" i Majakovskit? Se besoj!

    Lit--
    Kur te shkruash vargje te lira, shkruaj..., se edhe ato kane bukurine e vet, por nese do ta ndryshoje poezine me lart, ka per te dale nje "katrahure" qe do tu ngjante atyre kengeve "hibride" qe jane ca si ne "mode" kohet e fundit--pjelle e fantazise se "zhvilluar" te ca "gjenive moderne." Shyqyr zotit, s'jemi pa frymezim Hibridizimi ben mrekulli ne kimi, por ne art, nuk ma ha mendja.

    Ja keshtu! Nese "ē'eshtja" ka te beje me preferenca vetjake, me mire e leme me kaq, se do na duhet te argumentojme se Pilafi na qenka superior ndaj patateve


    Me te mira,
    Summertime, and the livin' is easy...

  12. #12
    Citim Postuar mė parė nga Cupke_pe_Korce
    Se pari, rima eshte teknike, dhe si e tille, as nuk ben dhe as nuk ē'ben poezi. Rima eshte nje "mjet" per te shprehur idene, por ajo nuk eshte vete idea. Per fat te keq, shumica e njerezve i gjykon gjerat nga aparenca. Ashtu sikurse mosdija, edhe krenaria te ben te verber.

    Sa per bastardimin, kam une nje ankese me te madhe. Te thuash qe rima eshte "luksi" i ca bejlereve e agallareve, do te thote te perdhosesh jo vetem parthenonin e greqise se lashte, por te tere "batalionet" e artisteve qe nga atlantiku deri ne paqesor!!! Te zhytesh ne llucen e myzeqese V. Hygone, Baudelaire, Shekspirin, Miltonin, Geten, Hajnen, Pushkinin, Eseninin, Xhojsin, Yeats e qindra te tjere, do te thote qe te bukurit syte e tu, nuk mund te shohin dot me larg se egoizmi yt i semure. Nese e kam gabim me korrigjoni!!!

    Mos "Stella" e Hygoit eshte me pak artistikisht e realizuar se "Marshi yne" i Majakovskit? Se besoj!

    Lit--
    Kur te shkruash vargje te lira, shkruaj..., se edhe ato kane bukurine e vet, por nese do ta ndryshoje poezine me lart, ka per te dale nje "katrahure" qe do tu ngjante atyre kengeve "hibride" qe jane ca si ne "mode" kohet e fundit--pjelle e fantazise se "zhvilluar" te ca "gjenive moderne." Shyqyr zotit, s'jemi pa frymezim Hibridizimi ben mrekulli ne kimi, por ne art, nuk ma ha mendja.

    Ja keshtu! Nese "ē'eshtja" ka te beje me preferenca vetjake, me mire e leme me kaq, se do na duhet te argumentojme se Pilafi na qenka superior ndaj patateve


    Me te mira,

    "RRima eshte teknike!!!" - ... duke u nisur thjesht nga kjo ide, ... ke paraqitur ketu, ke dale bllof. Teknicizmi i rrimes nuk vjen natyrshem!!! RRima e jashtme, ngushtezon aftesite ne te shprehur dhe ... njekohesisht, per cdo amator sic jemi ne te gjithe ne kete forum, na kufizon aftesine per tu shprehur me nje fjalor sa me te gjere.
    RRima nuk eshte mjet per te shprehur mendim, por ... rrima e jashtme eshte mjet artificial per ti dhene forme mendimit.
    Fatkeqesisht, nuk do ta merrja mundimin te gjykoja nje krijim. Aspak!!! Ti e di fort mire, se ... ne kete forum ka me dhjetra krijues te tjere, perdorimin rrimen e jashtme dendur, dhe ... teper ne menyre me te dobet se Lit. Por ... fakti se une ju drejtova Litit ishte se e njoh prej vitesh dhe ... jemi shoke te ngushte. Nuk mund te ma priste mendja se ..., Lit do te kthehej mbrapa ne tingujt perbrenda trurit te tij.
    Sa per komentet e tjera besoj se jane te teperta, nuk kishte rrendesi te me numuroje mua ca autore "te vjeteruar" tani, ... edhe sot i lexoj me endje, por ... njekohesisht duhet te kesh parasysh faktin se ... letersia evoulon. Ka rryma e rryma - disa vdesin, disa mbijetojne, te tjera zvendesohen, dhe ... shume te tjera kalojne pa u vene rre!!!

    Edhe ne gjimnaz nuk kane arritur te me vene limite rreth shijeve te mia ne te lexuar, dhe ... ne te pelqyer. Ju jeni e mendimit se poezia "stella" e Hygoit eshte nje veper e barazvlefshme me "marshi Yne" te Majakovskit?! Une jam i mendimit se nuk mund te krahasojme artistikisht dy krijime te rrymave te ndryshme, dhe ...aq me shume ti barazojme. A mund te krahasohet fjuturizmi i Majakovskit me Beat Generation te Ginsbegut? Apo romani "nena" i Gorkit me "On the road" te Kerouac? Artistikisht te realizuara?! Ju mund te shpreheni se figurat letrare jane po ato, dhe ... pergjigjia ime qendron ne faktin se ... futurizmi ishte rryma, ... ju dha rendesi neologjizmave, duke pasuruar letersine.
    Atlantiku e paqesori nuk jane kufijte e letersise, te pakten per mua; (ndoshta jane per ty)! Per mendimin tim ku ka jete ka edhe letersi, tjeter eshte fakti se sa e vleresojme ne!!! Une thjesht fola per shijet e mia, dhe ... per shijet e dikurshme te Lit-it, me sa ve rre paska ndryshuar, ose ndryshimi eshte bere pjese e tija. Por ..., per nje gje jam mese i sigurt, Atij nuk i ka vdekur ID"-i!!!
    Per mendimin tim, Lit ka bastarduar nje krijim te tijin!!! Une ja them hapur, por ... njekohesisht nuk u kundervihem komenteve tuaja sic pata bere edhe me pare, c'pune kam une me komentet tuaja, une as njoh ndonjerin prej juve ... kini shkruar ne kete faqe, pervecse Lit-in, te cilit ja them hapur mendimin.

    Hibridizimi ben mbrekulli ne agronomi me shume, ose..., me mire te shprehem, bente dikur. Por ..., nuk e kuptoj sec hyjne kenget ketu, aq me teper ato "modernet". Pastaj une di, ... muzika ka pesuar disa vdekje deri me tani - me e fundit ishte e Kurt Cobain-it. Te jete riperterire muzika tani perseri, Lit?!

    "c'eshtja" = cfare eshtja, apo jo?! Une them se patatet e tua kane me teper buke se pilafi im!!! Njekohesisht jam i mendimit se ...

  13. #13
    A Slap in the Face of Public Taste

    --------------------------------------------------------------------------------

    David Burliuk, Alexander Kruchenykh, Vladmir Mayakovsky, Victor Khlebnikov

    To the readers of our New First Unexpected.

    We alone was the face of our Time. Through us the horn of time blows in the art of the world.

    The past is too tight. The Academy and Pushkin are less intelligible than hieroglyphics.

    Throw Pushkin, Dostoevsky, Tolstoy, etc., etc. overboard from the Ship of Modernity.

    He who does not forget his first love will not recognize his last.

    Who, trustingly, would turn his last love toward Balmont’s perfumed lechery? Is this the reflection of today’s virile soul?

    Who, faint-heartedly, would fear tearing from warrior Bryusov’s black tuxedo the paper armor-plate? Or does the dawn of unknown beauties shine from it?

    Wash your hands which have touched the filthy slime of the books written by the countless Leonid Andreyevs.

    All those Maxim Gorkys, Krupins, Bloks, Sologubs, Remizovs, Averchenkos, Chornys, Kuzmins, Bunins, etc. need only a dacha on the river. Such is the reward fate gives tailors.

    From the heights of skyscrapers we gaze at their insignificance!...

    We order that the poets’ rights be revered:

    To enlarge the scope of the poet’s vocabulary with arbitrary and derivative words (Word-novelty).
    To feel an insurmountable hatred for the language existing before their time.
    To push with horror off their proud brow the Wreath of cheap fame that You have made from bathhouse switches.
    To stand on the rock of the word “we” amidst the sea of boos and outrage.
    And if for the time being the filthy stigmas of your “common sense” and “good taste” are still present in our lines, these same lines for the first time already glimmer with the Summer Lightning of the New Coming Beauty of the Self-sufficient (self-centered) Word.

  14. #14
    Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
    Anėtarėsuar
    24-06-2002
    Postime
    1,602
    Me pelqen entuziazmi yt ne lidhje me kete vizionin futurist, megjithese personalisht e konsideroj si nje nga rrymat, ndoshta e vetmja, qe i ngriti themelet mbi nje ideollogji qe s'mbahej gjekundi. Dhe prove kokeforte per kete eshte fakti qe, futuristet kurre nuk menduan se nje dite do te beheshin e shkuara, dhe keshtu ndodhi!!! Gjithsesi, une nuk mund te mohoj qe krijimtaria e tyre e pasuroi letersine, edhe pse (per mendimin tim) kurre nuk i arriti lartesite e paraardhesve te saj.

    Qellimisht te permenda dy poezi qe ishin pak a shume te ngjashme nga idea dhe tema qe trajtonin, por qe u perkisnin dy rrymave krejt te ndryshme. Nese ti nuk je ne gjendje te me argumentosh njeren si me te realizuar (nga ana artistike) se tjetra, kjo do te thote per mua qe arti--ketu poezia--nuk ka kohe; qe rima kursesi nuk mund t'ja ule vlerat nje poezie, ashtu sic edhe liria nuk mund t'ja ngrere vlerat asaj. Nese poezia eshte e ceket, asnjera nga opozitat e permendura me lart nuk mund ta shpetoje. (nuk e shikoj te arsyeshme te te permend perdorimin e rimes; jam e bindur se kete e di fort mire) megjithate, dua te bej nje krahasim simbolik:

    Poezite e tua me levizin; (they are moving!) dmth me bejne te ndjej dicka, dhe teknika qe ke perdorur (vargu i thyer) me krijon pershtypjen sikur rrokullisem nga njera shkalle ne tjetren duke u lenduar, dhe kur ja bej "bum" ne fund, "tronditja" me ka bere te harroj gjithcka dhe me duhet ti kthehem nga e para. Mbase e kam gabim por, a nuk eshte ky qellimi?
    Me te njejten monedhe, poezia e Lit me leviz jo ndjenjat, por mendimet. Eshte njesoj sikur po pergjoj dike qe eshte zhytur ne mendime, dhe qe papritur nis e flet...per gjithka ka kuptim ne kete jete, per gjithcka qe s'ka....dhe sikur ma ngjit "semundjen" e me ben te reflektoj...dhe rima sikur e lemon mendimin, e ben me te bute. Ideja nuk eshte e re; ate e shoh qe tek shekspiri e deri tek Garcia Markez, por kjo ketu ka origjinalitetin e vet.

    Ashtu sic ndjenjat me te bukura jane te vrullshme, energjike, te shfrenuara, etj, ashtu dhe mendimet me te bukura jane te qeta, te thella, te zhveshura nga verboziteti i gjuhes--jane te thjeshta!

    Per postin tim te pare, e shof qe e paske marre personalisht. Nuk ishte qellimi im qe te te gjykoj ty, apo Lit, apo ndonje tjeter. Jam dakort ne shume pika me ju, ashtu sic nuk jam ne ca te tjera. Gjithsesi, ketu ju te dy jeni krijueset dhe une lexuesi. Vetem nje gje te mos harroni: te shkruash poezi eshte nje gje, ta konsumosh/interpretosh ate eshte nje gje tjeter

    Gjithe te mirat!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Cupke_pe_Korce : 22-05-2004 mė 22:25
    Summertime, and the livin' is easy...

  15. #15
    Pasi me shprehe ne telefon qellimin tend, ... po te shprehem se ..., nuk ke per te lexuar as edhe nje varg prej meje.
    ...vazhdo te qerrosh patatet!!!

  16. #16
    Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
    Anėtarėsuar
    24-06-2002
    Postime
    1,602

    Sot po gatuaj japrake me gjethe rrushi (te kujton gje?)

    Ti harron se mua me pret thika me te dy anet. Preva doren duke qerruar patate dje...gjaku me rrodhi gishtave te trendafilte..., ti e di, une s'mund te vras askend vec vetes...

    Me behet qejfi qe mendon keshtu! dhe kjo pasi poetet e vertete shkruajne shume pak, per te mos thene hic fare ne FSH. Ty dhe ca te tjere, dua tu shoh jo ketu, por atje ku e kini vendin, and I will !!!

    Lit, ta degjenerova temen fare miku im. Sorry I ka fajet moti i vrenjtur, dhe ky shoku yt qe mi beri nervat fije fije I eshte mere mendja "reaksion" A nuk e merr dhe e zhyt ne Hunson River qe te harroje ca kimine...kam pershtypjen se do kishte te njejtin efekt si lumi Lethe

    Ika se me late pa pune qe u lente perendia pa mend, me keq se c'u ka lene (j/k)
    Summertime, and the livin' is easy...

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-05-2002
    Postime
    31
    sa qejffff..oooooooooooooo si Christina Rossetti....
    engjell sic jam vet

  18. #18
    Narcizist Maska e Lit
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    off of
    Postime
    119
    Te pakten shpresoj qe gjithe ky debat te kete plotesuar qellimin.
    The end is the beginning is the end

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •