Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-06-2002
  Postime
  2

  Zog I dhe Toptani sipas Durhamit

  Edith Durham, studiuse e ceshtjeve shqiptare

  "I always thought of King Zog as an ignorant man, falling the reason the Italians let him be King instead of President. He turned out to be a man of the time for the difficult times Albanians were. Catholics in North and Orthodoxs in South were not keen on idea of a Muslim king or kingdom despite the majority of Albania is Muslim. Ahmed Zogu understoond Albanians rather be with West than turn towards East. On 1 September 1928 he abandoned his Turkish name Ahmed, together with the 'u' from Zogu and crowned himself Ahmet Zog I, King of Albanians, of a contitutional and hereditary Albania."

  "Pasa Esad Toptani is a dark figure among Albanians. Majority of his contibutions served interests of 'Le Porte' rather of Albanians in some cases heavily damaging those of Albanians to blame him later as traitor."

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  116

  Thumbs up

  ..........................kandidatė independentė nė disa
  prefektura si Korēa. Me shum pėrpjekje ata
  sigurojshin disa vota por, me sa di vet,
  asnjiherė nuk u zgjodhė nji deputet inde-
  pendent. Kabineti emnoheJ' nga kryetari i
  shtetit dhe votbesimin e parlamentit e
  kishte tė siguruem derisa gėzonte besimin
  e Mbretit.
  Projekt ligjet hartoheshin nga Kėshilli i
  Shtetit, nji prej enteve ma tė vlefshme tė
  Monarkis. Nė periudhėn e tij ma pjellore,
  Kėshilli i Shtetit kryesohej nga Mehdi
  Frashėri. Me iniciativėn e tij, Shqipnija u
  pajisė me nji varg kodesh ligjuere, adaptue
  nga legjislacioni ma i pėrparuem i
  perėndimit. Kodi Civil, Kodi Penal, Kodi
  Tregetar dhe Keshilli Kontrollues janė disa
  nga veprat ma tė ēmueshme tė periudės sė
  pamvarėsis. Barazija e grues me burrin,
  pėrdorimi i operacioneve bankare nė
  tregėtin e mbrendėshme dhe sidomos tė
  jashtme, sistemi metrik pėr matje dhe
  peshim, etj., janė hapat drejt oksidentalizimi
  tė Shqipnis qi erdhėn si pasoje e vuemjes ne
  zbatim tė kėtyne ligjeve.

  Projektligjet e pregatituna nga Kėshilli e
  Shtetit i parashtroheshin parlamentit pėr
  aprovim. Ky nuk ishte nji formalitet i
  zbrazėt, mbasi projektligjet studjoheshin
  me kujdes nė Komisionet e posaēme, tė
  pėrbamė nga deputetė tė specializuem.
  Ata banin shum ndryshime pėr tė
  pėrmirėsue ligjet nė aspektin e tyne teknik.
  Ligjet e votuem nga parlamenti
  dekretoheshin nga Mbreti dhe firmoheshin
  nga ministri i ngarkuem me zbatimin e tyne
  Nė verėn e vitit 1930, Mbreti Zog shkoj
  nė Vjenė pėr me u shėrue nga stomaku. Nji
  natė, tue dalė nga Opera, Mbreti i
  shoqnuem nga ministri i oborrit Ekrem
  Libohova, dhe Adjutanti Major Llesh
  Topallaj u atakue nga dy oficera shqiptar
  nė mėrgim: Aziz Ēami dhe Ndoc Gjeloshi.
  Mbreti nuk pesoi gja, kurse Llesh Topallaj
  mbet i vramė dhe Ekrem Libohova u
  plagosė nė kambėn. Autorėt e atentatit
  duelen pėrpara gjykatores sė Vjenės, e cila
  i dėnoi me pak vjet burgim. Gjyqi u pėrdor
  nga regjimi qi mbretnonte nė Shqipni. Nė
  Vjenė asi kohe dominonte emigracioni
  politik pėr tė denonsue regjimin
  autokratik. Socializmi dhe shprehja
  «monarki absolute» ishin nji gogol nė syt e
  gjykatėsve austriak.
  Giatė mungesės sė Mbretit, Musa Juka
  kishte zbulue nji komplot «pėr tė pėrmbysė
  regjimin me anė tė violencės». Nji tok
  njerės nė mes tė Shqiptarve me mendime
  liberale u arrestuen dhe u nxuerrėn
  pėrpara Gjyqit Politik. Duel nė shesh se
  ata ishin mbledhė, mėsheftazi natyrisht,
  pėr tė bisedue mėnyrėn e veprimit nė rast
  se i ndodhte gja Mbretit. Por ata u gjykuen
  pėr veprimtari subversive nė bazė tė Ligjit
  pėr Mbrojtjen e Shtetit, dhe u dėnuen me
  burgim pėrjetė ose pėr shumė vjet.
  Nė verėn e vitit 1935 ndodhi diēka ma
  serioze. Nė qytetin e vogėl Fier tė Myzeqes
  komandanti i gjindarmėris, Musa Kraja,
  ngriti flamurin e kryengritjes. Ai urdhnoi
  arrestimin e pėrfaqėsuesve tė autoritetit
  qendruer dhe proklamoi vehten shef tė
  revolucionit kundėr Monarkis. Pikėrisht nė
  at kohė adjudanti i Mbretit, Gjenerali
  Gilardi, prej origjine austriake, kaloi me
  automobil nga Fieri, pa ditė asgja mbi ēka
  ishte tue ndodhė. Ndjekėsit e Musa Krajės
  kujtuen se ishte dėrgue nga qeverija pėr me
  shtypė kryengritien dhe e vranė mbrenda
  nė veturė. Ky ishte i pari gjak qi u derdhė
  at ditė. Musa Kraja shpresonte se gjesti i tij
  do tė shėnonte plasjen e revolucionit nė
  mbarė Shqipnin. Por kjo nuk u vėrtetue
  dhe lėvizja e Fierit u shtypė shum shpejt
  nga forcat qeveritare. Si gjithmonė,.....................

  shkaktarėt e vėrtetė tė kėtyne tragjedive
  marrin arratin, kurse 11 gjindarmė, qi
  kishin shkue mbas Musa Krajės, u
  ekzekutuen atypėraty. Qeverija kishte
  marrė frikė dhe vendosi me shfarue krejt
  opozitėn e hapėt ose tė mėsheftė. Me
  qindra njerės u arrestuen dhe nji atmosferė
  terrori mbretnoi anembanė Shqipnis. Tė
  arrestuemit pėrbanin nji tufė tė perzieme:
  mėsues komunistė, oficerė tė ushtėris,
  nėpunės tė shtetit, intelektualė liberale,
  pronarė konservatorė. Shum prej tyne u
  futėn nė burg vetėm pse ishin nė listėn e
  zezė tė Musa Jukės. Disa si Riza Cerova, qi
  nuk u shtinė nė dorė, u ndoqėn gjurma-
  gjurmės dhe u vranė nė arrati e sipėr. Ata
  qi u pandehėn si shefat e nji organizate tė
  gjanė pėr tė ba revolucion nė mbarė
  Shqipnin, u munduen dhe u torturuen
  derisa banė pohimet pėr tė cilat kishte
  nevojė Musa Juka. Mbas disa javėsh tė
  «hetimeve paraprake» tė kėtij lloji, Musa
  Juka ishte gati me nxjerrė para Gjyqit
  Politik tė pandehunit, numri i tė cilve
  kapėrcente njiqind vet. Gjyqi u ba nė Fier
  nė kopshtin e shtėpis sė Qemal Vrionit, i
  cili ishte nji nga kandidatėt pėr me u
  dėnue. Nė kėt rast Fieri ishte kthye nė nji
  kamp ushtarak me bajonetat qi xixėllonin
  nė dritėn e shkėlqyeshme tė diellit. Burgu i
  qytetit nuk nxinte ma, prandaj ndėrtėsa tė
  tjera, si hotel «Lirija» dhe shkolla e
  Bishanakut ishin mbushė me tė burgosun.
  Prap edhe atje vėndi mungonte. Nė nji
  dhomė tė Bishanakut, ishin mbyllė 27 vet.
  «Hetimet» vazhduen edhe nė Fier. Tė
  pandehunit shoqnoheshin natėn nji nga
  nji nė zyrat e Gjyqit Politik dhe ktheheshin
  nė orėt e para tė mėngjezit, tue kallzue
  tmerrin qi kishin pa ose pėsue.
  Ditėn qi u ēel gjyqi, gati 120 tė
  pandehun, tė lidhun me pnanga gjashtė vet
  nė nji radhė, u vunė me ndejė mbi karrige
  nė kopshtin e shtėpis ku do tė kryhej
  formaliteti i dėnimit tė tyne, qi ishte caktue
  ma parė. Kryetar i gjyqit ishte Ali Riza
  Topalli nga Kosova dhe prokurori nji
  Grekofon nga Dropulli. Ushtarėt me
  pushkė dhe bajoneta pėrbanin nji gardh tė
  dėndun pėrqark grupit tė viktimve tė kėsaj
  komedije gjyqėsore. Tė pandehunit u
  thirrėn me folė dhe, gati tė gjith, pėrsėritėn
  pohimet qi kishin ba ndėn torturė gjatė
  «hetimeve». Mbasi nuk kishte dokumenta
  tė shkrojtuna pėr tė provue kėt komplot
  «kolosal», disa nga tė pandehunit patėn
  guximin me tėrheqė ato qi kishin thanė
  para gjykatėsit hetues, dhe disa tė tjerė u
  munduen me paksue randėsin e komplotil,
  tue shpallė se puna ishte kufizue me
  bisedime. Asnji avokat nuk kishte pėr me i
  mbnojtė. Publiku ishte pėrfaqėsue nga nji a
  dy reporterė fletoresh, tė cilėt duhej tė
  paraqitshin shkrimet e tyne pėr cenzurė.
  Kaluen disa dit tue shkue e tue ardhė nga
  burgu nė gjyq dhe anasjelltas dhe ma nė
  fund u shpall vendimi qi tnonditi mbarė
  Shqipnin: dyzet vet ishin dėnue me vdekje,
  shumica tjetėr me burgim tė pėrjetėshėm,
  dhe nji numur i vogėl ishin gjetė tė
  pafajshėm. Por kėt herė Musa Juka kishte
  shkue tepėr larg. Drama juridike e Fierit
  pat nji jehonė tė papritun nė Europė.
  Lidhja pėr tė Drejtat e Njeriut nė Paris dhe
  organizata tė tjera liberale protestuen
  pranė qeveris sė Tiranės. Kėshilli i Lidhjes
  sė Kombeve, qi ishte mbledhė nė at kohė nė
  Gjenevė, bani presion mbi delegacionin
  shqiptar qi tė mos ekzekutohej ky
  masakrim i legalizuem. Nji breshėr
  telegramesh nga Gjeneva vuni nė dukje nė
  shum mėnyra damin e madh qi do t'i vinte
  emnit tė Shqipnis nė botėn e qytetnueme,
  dhe ma nė fund kto kėshilla urtėsije patėn
  efektin e tyne. Dėnimet me vdekje u kthyen
  nė burgim tė pėrjetėshmė dhe vetėm nji nga
  tė dėnunemit, nji karakter i dyshimtė nga
  Ēamėrija, i cili kishte pėrfitue nga situata  pėr tė krye vjedhje, u vue nė litar.
  Nji atmosferė e zymėt kishte randue
  mbi Shqipnin ndėrsa pritej ekzekutimi i
  dyzet burrave. Tė ggjithve iu hoq nji barrė e
  rande prej zemret kur u dha lajmi se
  vendimi i Gjyqit Politik nuk do tė vihej nė
  zbatim. Derisa viktimat shpėtuen gjallė
  ishte gjithmonė shpresa qi tė mos
  kalbeshin nė burg pėr ggjith jetėn.
  Mbas tmerrit qi kishte shkaktue
  «Lėvizja e Fierit», populli priste nji
  ndryshim. Mbreti Zog u bind se duhej me
  krijue nė popull pėrshtypjen se diēka
  kishte ndryshue. Nji dit prej ditve qeverija
  dha dorėheqjen dhe Mbreti ngarkoi Mehdi
  Frashėrin me formue qeverin e re. Pėr herė
  tė parė mbas kaq vjetve, fytyra tė reja
  okupuen ofiqet ministeriale: Dhimitėr
  Berati, minister i ekonomis kombėtare;
  Fuad Asllani, ministur i punve tė jashtme;
  Ethem Toto, ministėr i mbrendėshėm; Rnok
  Gera, ministėr i financave; etj. Kabineti
  Mehdi Frashėri, me pjestarė tė regjun nė
  kulturėn oksidentale, u brohoritė si nji qeveri
  liberale dhe ngjalli shpresa tė mėdha.
  Mehdi Frashėri, i cili ishte pregatitė
  gjatė kohės qi kryesonte Kėshillin e Shtetit,
  i pėrveshė punės pėr me hartue
  projektligjet qi do tė ndrronin faqen e
  Shqipnis, tue ēdukė mbeturinat e sundimit
  turk nė administratėn dhe nė ekonomin e
  vėndi^. Por puna ma urggjente ishte ndreqja
  e marrėdhanieve me Italin, qi kishin shkue
  keq tash disa kohė. Ndihmat financiare
  nga Roma ishin pre dhe kriza ekonomike
  nė Shqipni kishte mbėrritė nė pikėn e
  fundit. Mehdi Frashėri, i shoqnuem nga
  Fuad Asllani, shkuen n'Itali pėr me lidhė
  marrėveshtje tė reja tė bazueme nė
  respektin e pamvarėsis dhe tė dinjitetit nga
  tė dy anėt. Negociatat pėrfunduen me
  sukses dhe nji varg marrėveshtjesh tė reja
  u nėnshkruen nė Romė.
  Sa pėr reformat e mbrendėshme u duk
  shum shpejt se nė mendjen e Mbretit Zog
  nuk kishte ardhė koha me zbatue reformat
  radikale qi synonte kryeministri Mehdi
  Fnashėri. Me urdhėn tė Pallatit u provokue
  nji konflikt nė mes tė qeveris dhe
  parlamentit, i cili i refuzoi votbesimin nė
  lidhja me nji ligjė tė dorės sė dytė mbi
  zavendėsimin e punimit tė detyrueshėm
  shtat dit nė vit nė rrugėt e shtetit me nji
  taksė nė tė holla. Deputetėt qi kislnin votue
  njizanit pėn Mehdi Frashėrin nji mot ma
  parė votuen kundėn tij po me at
  unanimitet. Abdurrahman Krosi, deputet i
  Dibrės, kishte veprue si kasnec i vullnetit
  tė Sovranit nė tė dy rastet.
  Rrėzimi i qeveris sė Mehdi Frashdrit
  pat nji rrjedhim tragjik. Nji dit tė qershorit
  1937 nji shpallje zvrtare njoftoi popullin
  shqiptar se Ethem Toto, ish-minister i
  mbrendėshėm nė kabinetin Frashėri, kishte
  fillue nji krvengritje me armė dhe ishte vra
  nė luftė me forcat qeveritare. Vėllaj i tij
  Ismet Toto, nji shkrimtar i ri me talent,
  kishte ra viktim i po kėsaj traggjedije. Musa
  Juka nuk humbi rastin edhe kėt herė me
  kapė e me burgosė kundrėshtarė tė
  regjirnit, tue i akuzue si bashkėfajtorė.
  Misteri i kėtij epizodi tė pėrgjakun pret tė
  ndriēohet nga historishkruesit e avenirit,
  qi do tė mund tė konsultojnė arqivat e
  Tiranės pa mbikėqyrjen e Komisarve te
  partis. Ajo qi mund tė thuhet sotpėrsot
  asht se Ethem Toto, i cili mbahej ndėn
  vėrejtje tė rreptė nė Vlonė, jetonte ndėn
  hijen e vdekjes dhe, nji dit prej ditve, vendosi
  me dalė nga kjo gjendje me nji ggjest
  dishpėrimi qi ishte dėnue tė dėshtonte.

  Marrėdhaniet me Italin

  Mbas marrėveshtjeve qi Myfit Libohova
  nėnshkroi nė Romė nė verėn e vitit 1925 u
  kryen shpejt e shpejt veprimet pėr tė
  themelue Bankėn Kombėtare tė Shqipnis. ......................


  Nė kuptimin e vėrtetė tė fjalės, Banka ishte
  nė duert e Italjanve dhe nuk i nėnshtrohej
  juridiksionit tė gjyqeve tė Shqipnis. Tė
  hollat e depozitueme mbaheshin nė kasat e
  Credilo Italiano, dhe Keshilli
  Administrativ, me nji pėrfaqėsues tė shtetit
  shqiptar, mblidhej nė Romė. Bilanēi dhe
  ēdo dokument tjetėr i Bankės botoheshin
  nė gjuhun italishte. Vetėm monedhat prej
  letre qi shtypi Banka ishin shkruejtė shqip.
  Monedha zyrtare e Shqipnis pėrbahej nga
  napoloni qi vlente njizet franga ari dhe
  nga dollari prej pes franga ari. Si monedhė
  ēkėmbinni pėndoreshin koronat prej
  arggjėndi dhe pjesėt ma tė vogla qi kishin
  ngelė nė Shqipni qysh prej kohės sė luftės
  1914-1918. Pa kalue shum kohė populli
  vuni besim nė kartėmonedhėn e Bankės, e
  cila gnumbolloi disa milion franga nė flori
  tė vėrtetė, qi u transferuen nė Romė dhe
  shėrbyen si garanci pėr kartėmonedhėn nė
  qarkullim. Ky ar asht edhe sot (1965)
  objekt i gnindjes nė mes tė disa shteteve qi
  shpallin se iu pėrket atyne. Nji fenomen
  pak i ēuditėshėm asht se monedha
  shqiptare mbajti vleftėn e saj tė plotė nė
  bazė tė arit nė nji kohė kur dollari, lira,
  sterlina dhe gjith monedhat e tjera u
  ēvleftėsuen si rezultat i krizės sė madhe tė
  vitit 1931 e ma pastaj. Kjo shpjegohet
  mbasi paraja shqiptare shėrbente kryesisht
  si mjet ēkėmbimi nė tregun e
  mbrendėshėm, ndėrsa deficiti i ballancės
  tregėtare me botėn e jashtme rregullohej
  nga Banka Kombėtare me ndihmat e Italis
  dhe tė ardhunat nė dollarė qi dėrgonin
  Shqiptarėt e Amerikės. Duhet theksue se
  mbrenda caqeve tė marrėveshtjes qi kishte
  caktue themelimin e saj, Banka Kombėtare
  shėrbeu nė mėnyrė korrekte dhe stėrviti
  tregėtarėt e Shqipnis me pėrdorė lehtėsinat
  e saj nė ēkėmbimet e tyne me botėn e
  jashtme. Mjerisht, caqet e marrėveshtjes
  ishin aq tė ngushta qi Banka nuk mund tė
  ndihmonte fort nė pėrparimin ekonomik
  vėndit tonė. Kredi u jepej sidomos atyru
  tregojshin prirje proitaljane, dhe jo mba'
  vleftės financiare tė ndėrmarrjes sė tyne.
  Tė pesdhjet milion frangat ari tė hua'
  SVEA u depozituen gjithashtu nė kasat i
  Bankave fltalis. SVEA lidhi kontrata mi
  shoqni italiane tė specializueme nė puni
  botore, tė cilat u ngarkuen me ndėrtimin
  rrugėve, urave dhe disa ndėrtesave publ:
  si pallatet e ministrive nė Tiranė. Kjo pu
  u krye me energji dhe kompetencė nė
  pėrggjithėsi. Mbrenda pak vjetve Shqipni
  u pajisė me nji rrjetė rrugėsh qi lidhin nji
  me tjetrin qytetet ma me randėsi tė
  Shqipnisė. Disa nga kto vepra si ura Zoj
  mbi lumin Mat dhe serpentinat nėpėr
  Qafėn e Shtamės kanė fitue admirimin e
  vezhguesit tė paanėshėm. Kun erdhė pui
  me ba pėnmirėsime nė lamin e bujqėsis,
  punėt shkuen si mos ma keq. U
  shpenxuen tre milion franga ari pėr tė
  ndėrtue nji kanal nė fushėn e Shkumbinil
  afėr Kavajės dhe pastaj duel nė shesh se
  toka nuk ishte mjaft e pjerrėt qi tė rridhte
  uji i vėrshimeve tė lumit. Kjo nuk
  shpjegohet vetėm me mungesė kompetenc
  nga ana e teknikėve qi banė planet.
  Inicjativa e dėshtueme ka pasė nė kėt rast
  edhe nji nėnshtresė politike. Rrugėt dhe
  urat kishin nji randėsi strategjike pėr Itali
  dhe prandaj puna u krye me shum kujdes
  kurse rimėkambja ekonomike e Shqipnis
  dhe aftėsija e saj me jetue pa ndihma nga
  jashtė nuk ishte nė interesin e qeveris
  fashiste tė Romės.
  Nė parim interesi i huas sė 50 milionve
  ishte 7 pėrqind nė vit. Por me komision,
  amortizim, etj., kamata arrinte 14 pėrqind.
  Domethanė se Shqipnija duhej tė paguentc
  7 milion franga ari nė vit ose tė bjerrte tė
  ardhunat e doganės. Qysh nė vitin e parė
  Mussolini pat nė dorė nji armė tė ruqishme
  pėr tė ba presion mbi qeverin e Tiranės.
  Me kėt mėnyrė Italija siguroi nji varg
  koncesionesh nė lamin e ekonomis.
  Shoqnija italjane AIPA fitoi tė drejtėn me
  shfrytėzue burimet e vojgurit nė Kuēovė, nė
  mes tė Beratit dhe Vlonės. Nji tjetėr shoqni
  italiane, AGIP1 siguroi monopolin e
  importimit tė karburanteve nė Shqipni. Kjo
  e funait la nji kujtim tė keq nė Shqipni,
  mbasi benzina qi shiste nuk ishte nga ma
  tė mirat dhe motorat e veturave dhe
  autobuseve, qi ishin i vetmi mjet transporti
  i shpejtė, damtoheshin randė nga ky
  shkak. Nė fazėn e fundit tė Monarkis,
  italianėt fituen edhe monopolin e
  peshkimit nė ujnat shqiptare, por nuk
  patėn kohė me e vue nė zbatim para
  invazionit tė 7 prillit 1939. Halli ma i
  madh i krenve fashist ishte me shtie dorė
  mbi tokat bujqėsore tė Shqipnis. Por nė kėt
  pikė qeverija shqiptare rezistoi pa u
  pėrkulun, dhe bile u caktue me ligjė qi
  nėnshtetasit e huej tė mos kishin tė drejtė
  me ble toka qi shėrbejshin pėr tė mbjellė e
  pėr tė korrė. Prandaj ktu puna u kufizue
  me disa koncesione tė vogla individuale qi
  nuk ndryshuen situatėn e pėrgjithėshme.
  Nji pjesė e huas SVEA shėrbente pėr tė
  mbyllė deficitin e buxhetit tė Shqipnis. Ky
  burim shterroi nė vitin 1930, pikėrisht kur
  plasi kriza ekonomike botnore, kur
  eksportimet e Shqipnis zbritėn nė nivelin
  ma tė ulėt dhe deticiti i ballancės tregėtare
  arriu ma se 20 milion franga ari nė vit.
  Mbasi ishte grumbullue nji shumė e
  madhe si interes i mrapambetun nga hua e
  SVEA-s pėr me e pėrdorė si mjet presioni
  politik nė rast nevoje, Mussolini pranoi kėt
  herė me i dhanė Shqipnis nji hua prej 100
  milion franga pa interes. Tė hollat do tė
  delshin prej arkės sė shtetit italjan dhe do
  t'i paguheshin qeveris shqiptare nga 10

  3. AIPA - Agencia Italiana Petroli Albania;
  AGIP - Agenzia Generale Italiana Petroli

  milion franga ari pėr ēdo vet. Shqipnija do
  tė fillonte me e ripague huan kur buxheti i
  shtetit tė arrinti 50 milion franga ari nė vit.

  Afati i Paktit tė Tiranės, qi kishte qenė
  nėnshkrue pėr 5 vjet, mbaroi me 1931.
  Mbreti Zog refuzoi me e pėrsėritė, tue
  shpallė se aleanca ushtarake i kishte zanė
  vendin. Nji mot ma vonė Italija refuzoi me
  pague 10 milion frangat ari tė huas sė re.
  Nuk mjaftoi kjo, qeverija italjane kėrkoi qi
  tė paguheshin tė mrapambetunat e
  interesit pėr huan e SVEA. Megjithqi nuk
  kishte si me pague, qeverija shqiptare
  refuzoi t'i pėrulej presionit tė Romės. Pa
  ē'pa, Mussolini u detyrue t'i jepte Shqipnis
  nji moratorium (afat) prej nji vjetė. Huaja e
  10 milionve nė vit filloi me iu derdhė
  pėrsėri thesarit tė Shqipnis.

  U duk shpejt se kjo ishte nji masė fare e
  pėrkohėshme. Nė fillim tė vitit 1933
  qarkulluen lajme se Italija i kishte paraqitė
  Shqipnis kėrkesa qi nuk pajtoheshin me
  pamvarėsin e vėndit. Thuhej, nė mes
  tjerave, se Mussolini donte nji lidhje
  doganore nė mes tė dy shteteve, kontrollin
  e plotė mbi ushtėrin dhe financat e
  Shqipnis, zavendėsimin e organizatorve
  anglez tė gjindarmėris me oficerė te
  karabineris italjane, formimin e nji partije
  fashiste shqiptare, koncesione tė tjera
  ekonomike dhe, ma e keqja nga te gjitha,
  vendosjen e familjeve italiane nė tokat
  bujqėsore tė Shqipnis. Pėrkarshi kėtyne
  kėrkesave Mussolini ofronte me i dhanė
  Shqipnis dhjet milion franga ari nė vit pėr
  nji afat tė pacaktuem dhe tė mos lypte
  pagimin e kamatės sė mrapambetun pėr
  huan S.V.E.A. Mbreti Zog i hudhi poshtė «-
  kto kėrkesa qi synojshin me e ba Shqipnin
  nji krahinė fltalis. Shum vet nga rrethi i
  Oborrit Mbretnuer kėshilluen kapitullim, ..........

  tue vue pėrpara argumentin se Britanija e
  Madhe i kishte dhanė dorė tė lirė
  Mussolinit nė Shqipni, dhe prandaj nuk
  mund tė pritej pėrkrahje nga asnji anė.
  Puna shkoi deri nė nji krizė kabineti dhe
  Mbreti Zog ngarkoi veteranin e motshėm
  Pandeli Evangjeli me formue kabinetin e ri.
  Marrėdhaniet me Italin u acaruen deri nė
  kulm. Misioni ushtarak italjan ndėn
  Gjeneralin Pariani u largue prej Shqipnis;
  gjithashtu lanė detyrėn kėshilltarėt civil
  italjan pranė ministrive; u pezullue pagimi
  i huas dhe kriza financiare nė Shqipni
  shkoi tue u keqėsue. U banė shkurtime
  drastike nė buxhetin e shtetit, rrogat e
  nėpunėsve u paksuen gati me nji tė tretėn,
  dhe kto u paguen me shum vonesė. Nji
  masė tjetėr pėr tė rezistue presionin e Italis
  ishte shtetėzimi i shkollave pėr tė mos lanė
  qi brezi i ri tė influencohej nga shkollat
  italjane nė dam tė nacionalizmit shqiptar.
  Pėrpa i pėrket politikės sė jashtme nji
  traktat tregėtije u nėnshkrue me
  Jugosllavin dhe Mussolini u xhindos.
  Luftanijet e Italis hudhėn ankorėn nė
  limanin e Durrėsit si mjeti ma i mramė pėr
  tė frikėsue Shqiptarėt. Por qeverija
  shqiptare njoftoi Italin se marinarėt e saj
  do tė qėlloheshin po tė pėrpiqeshin me
  zbritė nė tokė pa leje. Ma nė fund, Musso-
  lini e pa qi nuk i ndezi dhe demonstrata
  navale u kthye nė nji vizitė miqėsore tė
  luftanijeve italjane. U shpall zyrtarisht me
  at rast se dikush nė Ministrin e Jashtme tė
  Romės kishte harrue t'i komunikonte
  autoriteteve shqiptar notėn zyrtare pėr me
  lypė leje pėr vizitėn e flotės italjane nė
  Durrės. Atėhere natyrisht qeverija
  shqiptare ftoi admiralin italjan me
  debarkue bashkė me marinarėt e tij nga tė
  19 luftanijet qi ndodheshin nė liman; por
  mbasi kishin ardhė si rniq ishte me vend qi
  tė mos mbanin armė.
  Marrėdhaniet me Italin u kthyen fare
  shpejt nė gjendjen e maparshme. Misioni.
  ushtarak italjan erdhi pėrsėri nė Shqipni;
  kistet e huas filluen tė paguhen rregullisht;
  shkurt punėt vazhduen sikur tė mos kishte
  ndodhė asnji incident. Natyrisht, kjo nuk
  mjaftoi pėr me ēdukė krizėn e thellė
  ekonomike qi ishte tue kalue Shqipnija.
  Gjendja shkoi tue u keqėsue derisa plasi
  kryengritja e Fierit nė verėn e vitit 1935.
  Qeverija e Mehdi Frashėrit, e cila erdhi ne
  fuqi si pasoje e asaj kryegritje, u mundue
  ma sė pari tė vinte marrėdhaniet me Italin
  mbi nji bazė tė re barazije politike dhe
  leverdije ekonomike. Mjerisht, dipendenca
  financiare e Shqipnis nga ndihmat italjane
  kishte shkue tepėr thellė dhe situata nuk
  mund tė ndryshohej nė themel pa nji hua
  tė madhe nga nji burim tjetėr. Prandaj,
  marrėveshtjet shqiptaro-italiane qi lidhi
  qeverija e Mehdi Frashėrit, sado qi
  shėnonin nji pėrmirėsim nė krahasim me
  ato tė maparshnnet, nuk e nxuerėn
  Shqipnin nė rrugėn e gjanė tė pėrparimit
  ekonomik dhe pėrmirėsimit tė jetės
  materiale nė bazė tė shkencės dhe teknikės
  modeme. Nuk shėrbyen nga kjo pikpamje
  as tė dy milion frangat ari qi u zotue tė
  pagonte ēdo vjet qeverija italjane pėr me ia
  kushtue shprehimisht pėrmirėsimit
  bujqėsor tė Shqiprds.

  Ekonomi dhe administratė

  Gjatė periudės sė pamvarėsis Shqipnija
  qeverisej mbas sistemit administrativ tė
  kopjuem nga Franca, me prefektura,
  nėnprefektura dhe komune. Vėndi ishte
  nda nė dhjet prefektura, tridhjet e tri
  nėnprefektura dhe nji numur ma tė madh
  komunesh. Pėrveē mbajtjes sė rregullit dhe
  qetėsis, nji detyrė kryesore e prefektėve
  ishte me sigurue besnikin politike tė
  popullit ndaj regjimit. Ēdo tendencė
  kundėrshtare, ēdo orvatje me influencue ......

  popullin kundėr regjimit me anė tė fjalės sė
  gojės ose tė shtypun, dhe veēanėrisht ēdo
  pėrpjekje me organizue njerzit pėr tė luftue
  regjimin, ndiqej pa mėshirė. Nji rrjetė i
  gjanė spiunėsh mbante autoritetin
  administrativ tė mformuem mbi ndjenjat e
  popullit dhe mbi qėndrimin e tij kundrejt
  pushtetit. Megjithatė, sikur e pamė ma
  nalt, opozita kundėr regjimit nuk u shuejt
  krejt dhe, kohė mbas kohe, dora e randė e
  aparatit policor, e drejtueme nga Musa
  Juka shtypi pa mėshirė ata qi nuk ishin tė
  kėnaqun nga gjendja e Shqipnis dhe qi
  dojshin me e ndryshue, kush me fjalė e
  kush me vepra.

  Tue pėrjashtue ndjekjen e kundėrshtarve
  politik tė regjimit, shumica e madhe e
  popullit shqiptar jetoi ndėn Monarkin nė
  kondita rregulli dhe qetėsije shėmbullore
  qi nuk ishin vėrtetue kurr ma parė. Nė kėt
  mes rolin vendimtar e luajti gjindarmėrija
  shqiptare qi organizuen oficerat anglez.
  Mbreti Zog pruni oficera britanik jo vetem
  pėr aresye tė kompetencės sė tyne
  profesionale, por edhe si nji akt politik pėr
  mos me u dipendue kryekėput nga
  ekspertė italjan nė ēdo lamė tė veprimtaris
  shtetnore. Nė krye tė misionit britanik
  ishte gjenerali Sir Locelyn Perey, i cili
  kishte shėrbye nė ushtėrin britanike nė
  luftėn e parė botnore, kishte punue pranė
  gjeneralit rus Denikin qi luftonte kundėr
  Bolshevikve, dhe kishte dalė nė pension.
  Si Inspektor i Pėrgjithėshėm gjenerali Perey
  vuni nė veprim nji organizim tė ri tė
  ggindarmėris, tue ia adaptue ndarjes
  administrative tė vėndit nė prefektura e
  nėnprefektura, me qark-komandantė pėr tė
  parat dhe rreth-komandantė pėr tė dytat.
  Pranė komandantėve shqiptar nė qendrat
  kryesore ishte nji oficer britanik ine
  kompetencė tė ggjanė. Gjeneral Perey, i cili
  ishte pėrggjegjės drejtpėrdrejt para Mbretit,
  siguroi qi gjindarmėt tė paguheshin mirė dhe me rregull, tė kishin kushte tė jetesės tė
  mjaftueshmė sa mos me ndie nevojėn pėr
  abuzime dhe tė ishin intelektuahsht tė
  stėrvitun sa me kuptue mirė detyrėn e tyne
  si mbrojtės tė popullit kundėr shkelėsve tė
  ligjit dhe tė drejtėsis. Mbrenda pak vjetve
  gjindarmėrija u ba organi ma i vlefshėm i
  Mbretnis shqiptare dhe populli filloi me
  pasė besim nė tė. Oficerė tė stėrvitun mbas
  metodave tė perėndimit mbushnin vjet
  mbas vjeti radhėt e komandantėve tė ēdo
  grade, tue i dhanė gjindarmėris nji frymė tė
  re. Natyrisht, influencat lokale, sidomos
  nė krahinat e veriut dhe tė lindjes, ishin
  ende tė forta dhe veprimtarija e
  gjindarmėris nė ndjekjen e kriminelve
  pengohej prej ndėrhyrjeve misterioze tė
  njerėsve tė fuqishėm, tė cilėt nuk ishin gati
  nne pranue barazin para ligjit.

  Ky antagonizėm nė mes tė gjeneratave,
  kjo luftė e heshtun nė mes tė nėpunėsve me
  mendėsi tė vjetėr dhe tė re, vėrtetohej pak a
  shum nė ēdo degė tė aparatit shtemor. Por
  koha punonte pėr tė rinjtė.

  Nė mbarim tė ēdo vjeti ktheheshin nga
  Europa studentėt me diplomat nė xhep,
  dhe kėsisoj shtohej numri i juristėve,
  mjekve, agronomve, inxhenjerve, etj., qi
  okuponin pozita me pėrggegjėsi nė degėt e
  ndryshme tė administratės shtetnore. Ata
  kishin dėshir tė fortė me vue nė punė
  ditunin qi kishin fitue nė universitetet e
  perėndimit; shpeshherė orvatjet e tyne
  pėrpiqeshin mbas kundrėshtimit, qoftė nga
  interesi ose paditunija, tė memurve tė
  shkollės sė vjetėr me pozita ma tė nalta.
  Koha, si thamė, punonte pėr tė rinjtė
  dhe, sikur tė mos kishin qenė rrethanat e
  jashtme, brezi i ri kishte me dalė fitues dhe
  Shqipnija do t'ishte ba nji shtet i
  pėrparuem, me liri politike dhe lulezim
  ekonomik, ashtu si andronin pionjerėt e
  Rilindjes Kombėtare. ....

  Mbretnija shqiptare kishte nji ministri
  tė ekonomis, me agronomė dhe ekspertė tė
  ēdo lloji, por nuk kishte nji politikė
  ekonomike pėr me e vue nė zbatim.

  Problemi kryesor qi pėrballonte
  Shqipnija ishte me riorganizue bujqėsin
  dhe me sigurue qi toka tė punohej mbas
  metodave dhe me mjetet e shkencės
  moderne. Hapi i parė duhej tė ishte me e
  ba bujkun zot tė tokės qi punonte, me anė
  tė reformas agrare qi duhej tė ēdukte
  mbeturinat e sundimit otoman. Kjo
  reformė do t'ishte nji nxitje pėr bujkun me
  punue ma randė dhe me prodhue ma tepėr
  e ma mirė. Nga ana tjetėr shteti duhej t'i
  ndihmonte bujkut financiarisht pėr tė
  zavendėsue parmendėn e drunjtė me
  plugun e ēelniktė, qet dobėt me traktorė,
  kuejt e lamit me maqina shijėse; si dhe me
  furnizue bujkun me fara tė selekcionueme,
  plehna kimike, etj. Nji hap tjetėr do t'ishte
  me inkurajue bujqėt tė formojnė, me
  vullnetin e tyne tė lirė, kooperativa
  buiqėsore pėr tė ble dhe pėr tė pėrdorė sė
  bashku pajimet e nevojshėm, tue shpėtue
  kėsisoj nga kthetrat e fajdexhiut; ashtu dhe
  pėr tė shitė produktet e punės sė tyne
  drejtpėrdrejt konsumatorit nė kohėn ma tė
  volitėshme, tue shputue kėsisoj nga
  kthetrat e spekulatorve. Nji masė tjetėr
  esenciale qi duhej tė kryente shteti ishte me
  shpėtue bujkun nga rrebeshi i vėrshimeve
  dhe tė thatėsinės. Me fjalė tė tjera,
  ministrija e ekonomis kombetare duhej tė
  kishte nji program tė ggjanė kanalizimi dhe
  irigacioni, qi duhej zbatue sistematikisht
  vjete me radhė. Qėllimi duhej tė ishte me
  tėrheqė ujnat kur buēisnin lumenjtė dhe
  me vaditė arat kur dielli kėrcėnonte me tha
  bimėt nė rranjė. Nji fazė e dytė duhej tė
  ishte krijimi i industrive pėr tė vlerėsue
  prodhimin e tokės: konserva pemėsh e blėrimesh, fabrika cigaresh, sheqeri,
  tekstili, etj.

  Puna qi kreu Ministrija e Ekonomis
  Kombėtare, megjith orvatjet e ēmueshme tė
  agronomve dhe specialistėve tė saj, ishte si
  nji pikė nė det. Nji iniciativė qi duhej tė
  kishte shėnue fillimin e programit tė
  pėrmirėsimeve bujqėsore, domethanė
  kanali i fushės sė Kavajės, u ba monumenti
  i dėshtimit dhe u la pėrgjysėm, mbasi u
  shpenxuen tre milion franga ari. Sa pėr......  reformen agrare, profesori italjan
  Lorenzoni u prue nė Shqipni me 1929 dhe
  u ngarkue me pregatitjen e nji projekti.
  Raporti i tij u vue nė bazė tė nji projekt ligji
  qi u hartue nga qeverija e Mehdi Frashėrit.
  Por ishte dukun me kohė se qellimi nuk
  ishte me zbatue nji reformė agrare nė
  kuptimin e vėrtetė tė fjalės. Puna u kufizue
  me instalimin e refuggjatve nga Kosova nė
  toka djerr tė fushės sė Myzeqes nė ēifligjet e

  ...shtetit ose tė pronarve privat. Iniciativėn e
  kishte marrė Kontesha Carnarvon, e ama e
  Kolonelit Aubrey Herbert, e cila vizitoi
  Shqipnin mbas luftės sė parė botnore dhe
  u mallengjye nga vorfnija e madhe e
  refugjatve Kosovar. Me lejėn e qeveris
  shqiptare dhe me ndihmat qi kishte
  mbledhė vet, Lady Carnarvon ndėrtoi nji
  katund tė ri nė fushėn e Kavajės dhe ia
  vuni emnin Herbert. Ma vonė u krijue nji
  katund i dytė kėsodore nė fushėn e Krujės.
  Katundarėt Kosovarė u inkurajuen me
  endė qylyma dhe orendi tė tjera prej leshi
  dhe pambuku.
  Orvatjet e palodhėshme tė Zonjės
  Herbert nė Londėr pėrfunduen me ēeljen e
  nji dyqani tė posaqmė ku u. shitėn me
  shum sukses plaqkat e prodhueme nė
  Shqipni, ku Zonja Pennington, ndihmėse e
  Lady Carnarvon, merrej me grumbullimin
  dhe dėrgimin e tyne. Iniciativa e Lady
  Carnarvon u vazhdue nga qeverija
  shqiptare tue instalue bujq nė tokat e
  shtetit ose lė privatve qi nuk i punonin.
  Mjerisht, kjo masė ishte nė nji shkallė kaq
  tė vogėl nė krahasim me tansin dhe
  urgjencėn e problemit bujqėsor, saqi
  kurrgja nuk u ndryshue nė themel. Sistemi
  bujqėsor mbet ai qi kishte qenė ndėn
  sundimin turk dhe pema e djersės sė
  bujkut u var kryekėput nga konditat
  atmosferike: ra tepėr shi kur nuk duhej ose
  nuk ra shi fare kur ishte ma i nevojshėm.
  Nji masė pozitive nė lamin juridik qi vlen
  tė pėrmendet asht se marrėdhaniet nė mes
  tė pronarit dhe tė bujkut u rregulluen
  legalisht me anė tė ashtuquejtunės
  kontratė-tip, domethanė tė kontratės sė
  standardizueme ku caktoheshin detyrimet
  e bujkut kundrejt pronarit dhe syprimohej
  e drejta tradicionale e kėtij tė fundit me e
  hudhė jashtė kur t'i shkrepej. U hoqėn
  edhe disa detyrime te tjere qi randojshin
  mbi bujkun dhe qi cėnojshin ma tepėr sedrėn e tij si qytetar i lirė.
  Dihej se fushat e gjana pjellore tė
  Shqipnis mund tė ushqenin nji popullsi
  disa herė ma tė madhe se atė tė vjeteve
  para luftės sė parė botnore. Por metodat
  primitive qi pėrdoreshin nė punimin e
  tokės dhe organizimi i mrapambetun i
  ekonomis bujqėsore ishin shkak qi
  prodhimi i drithnave nuk arrinte sa me
  sigurue bukėn e popullit, i cili hante ma
  shum misėr se sa grunė. Pėrfundimi me
  sukses i punės sė nandė tė bujkut shqiptar
  mvarej kryekėput nga konditat
  atmosferike: binte shi me vrull kur nuk
  duhej, vėrshonin lumenjtė dhe bereqeti nė
  fushė prishej nė rranjė; nuk binte shi mjaft
  nė kohėn ma tė nevojshme dhe kallinjtė i
  thante dielli nė rranjė. Vetėm kur natyra e
  mėshironte bujkun, drithnat prodhoheshin
  nė sasi tė mjaftueshme sa me ushqye
  popullin dhe bile tepronte nji sasi e vogėl
  pėr tė eksportue. Mjerisht kjo ndodhte
  tepėr rrallė. Ma tė shumtėn e vjeteve kishte
  nji deficit prej 10 deri 15 pėrqind nė
  prodhimin e grunit dhe tė misrit qi duhej
  importue prej sė jashtmi. Nė Malėsit e
  Veriut dhe tė Lindjes shkaktohej nji zi buke
  dhe ushqimi duhej dėrgue nga qendra. Pėr
  shembull nė vjetėt 1936-1938 prodhimi
  nnesatar i drithnave, kryesisht grunė dhe
  misėr, arriu afro 200.000 ton, ndėrsa u
  importuen nga jashtė ma se 27.000 ton,
  shumica misėr, pėr tė mbyllė vitin.
  Blegtorija ishte nė nji shkallė relativisht
  ma tė lulėzueme nga pikpamja e ekonomis
  kombėtare, jo vetėm qi siguroheshin
  nevojat e vėndit pėr mish, tėlynė, qumėsht,
  vezė, etj., por produktet e blegtoris
  pėrbanin pjesėn ma tė madhė tė artikujve
  tė eksportimit. Eksportoheshin rregullisht
  kafshė tė gjalla, djathė, vezė, lėkurė, ullinj,
  etj. Ndėrsa bujqėsija shkaktonte
  importimin e nji sasija drithi qi kapte disa
  milion franga ari nė vit, blegtorija bante

  ..kontributin ma tė madh, qi tė mos therni tė
  vetėm, pėr tė nnbyllė deficitin e ballancės
  tregėtare.
  Dy industrit qi kishin arrijtė nji shkallė
  shvillimi ndėn Monarkin sa me dhanė nji
  prodhim qi eksportohej ishin asfalti dhe
  vojguri. Prodhimi i naftės me 1939 kapi
  140.000 ton dhe i asfaltit 20.000. 1 tanė
  vojguri i papunuem dhe shumica e asfaltit
  eksportoheshin n'Itali, por shuma qi hyntė
  ne arkėn e shtetit ishte fare e vogėl.
  Mineralet e tjerė si bakėr, kromė, ishin ende
  nė fazėn pregatitore tė shfrytėzimit
  prandaj nuk sillnin nji dobi financiare pėr
  ekonomin e vėndit.
  Gjith kta faktorė shkaktuen nji deficit
  serioz dhe tė vazhdueshėm nė ballancėn e
  tregėtis sė jashtme tė Shqipnis. Pėr
  shėmbull me 1929 vlefta e importimeve
  arrijti 39 milion franga ari kurse
  eksportimet vetėm 15 milion franga ari,
  domethanė se deficiti ishte ma se dy herė
  ma i madh se shuma e eksportimeve; me
  1937 shifrat respektive ishin 19 dhe 10
  milion franga ari. Importimet perbaheshin
  kryesisht nga maqineri dhe landėt e para
  pėr industrin dhe ndėrtimet qi importonin
  kryesisht shoqnit koncesionare tė hueja.
  Artikujt e fabrikuem qi shėrbenin pėr
  konsunnin personal pėrbanin pjesėn ma tė
  madhe tė importimeve. Importimi i drithit
  loste nji rol me randėsi nė keqėsimin e
  ballancės tregėtare. Gruni dhe misri i
  importuem kushtoi 6 milion franga ari me
  1929 dhe 2.5 milion franga ari me 1937.
  Shifrat e nalta tė tregėtis sė jashtme pėr
  vitin 1929 shpjegohen mbasi veprimtarija e
  shoqnis SVEA, qi shpenxonte tė 50 milion
  franga ari tė huas shtetnore nga Italija,
  kishte arrijtė kulmin dhe bante tė
  nevojshėm importimin e materialit
  gjithfarėsh nė sasina tė mėdha.
  Eksportimet e Shqipnis nuk ishin nė
  gjendje me i ba ballė importimeve nė ket shkallė dhe prandaj deficiti i ballancės
  tregėtare ishte aq i naltė. Deficiti mbyllej
  sidomos me tė hollat e huanava nga Italija.
  Kjo u ba veēanėrisht e domosdoshme mbas
  krizės ekonomike botnore tė vitit 1931 qi
  damtoi randė eksportimet nga Shqipnia.
  Deri nė at vjet (1931) nji kontribut mjaft tė
  madh pėr tė ballancue pagesat e jashtme e
  banė Shqiptarėt e Amerikės, tė cilėt patėn
  dėrgue nė atdhe prej 4 deri 5 milion franga
  ari nė vit.
  Tue qenė se deficiti i ballancės tregėtare
  mbyllej me tė hollat e huanave italiane,
  frangu shqiptar shpėtoi nga shvlettėsimi.
  Napoloni shqiptan mbet i fontė deni nė
  fund, pon halli qe se ishte tepėr i rrallė.
  Sasija e monedhės-kartė nė qarkullim ishte
  27 milion franga ari, domethanė afro 27
  franga ari pėr ēdo banor. Ari i vėrtetė qi
  Banka Kombėtare kishte mbledhė nė
  Shqipni dhe qi mbahej nė kasat e bankave
  tė Romes kishte arrijtė 7.5 milion franga.
  Kėsaj i shtohej edhe nji sasi e
  konsiderueshme valute tė huej. Vlen tė
  shėnohet ktu se ari i Bankės Kombėtare tė
  Shqipnis ka si kandidate qi e kerkojnė tre
  shtete: Shqipnin konnuniste, Italin dhe
  Bnitanin e Madhe. Do ta shofim ma vonė
  se nga rrjedhė kandidatura e Britanis sė
  Madhe.
  Nji shtet me nji ekonomi kaq tė
  pashvillueme nuk mund tė ishte veēse fare
  i dobėt financiarisht. Kjo dobėsi
  pasqyrohet ne buxhetin e shtetit qi kaloi
  nga 25 deri 31 milion franga ari nė vjetet
  1926-1931. Nga kjo shumė, gati dyzet
  pėrqind shpenxohej vjet mbas vjeti pėr tė
  mbajtė nė kambė ushtėrin dhe
  gjindramėrin, dy ente qi nuk ishin
  prodhues nga pikpamja e ekonomis
  kombėtare. Kusuri ndahej nė mes tė
  Pallatit, Parlamentit dhe ministrive tė
  ndryshme, buxheti i tė cilave loste nė mes
  tė 2 dhe 3 milion franga ari nė vit. Shuma tė tilla mjaftonin anxhak sa me mbajtė me
  rrogė personelin e dikastereve. Prandaj
  nuk tepronte gja pėr ndėrtime nė shkallė tė
  gjanė ose pėr tė zbatue plane pėrmirėsimi
  nė bujqėsi. Edhe tė hollat e huave italjane
  disi kalonin nėpėr duer pa lanė gfurma tė
  vazhdueshme nė ekonomin e vendit. Pėr
  she nbull u shpenxuen gati tre milion
  franga ari pėr tė ndėrtue kanalin e Kavajės
  qi do tė pėrmirėsonte fushėn e Shkumbinit
  dhe, nė gjysmė tė punės, u konstatue se
  toka nuk ishte mjaft e pjerrėt pėr tė sigurue
  rrjedhjen e ujnave nėpėr kanal.
  Vorfnija e madhe, banesat e vogla, tė
  vjetra dhe pa komfort, ushqimi i
  pamjaftueshėm dhe mungesa e higjenės
  ishin shkak tė pėrhapjes sė shum
  sėmundjeve nė popull. Sidomos
  tuberkulozi dhe malarja ēonin nė vorr para
  kohe nji numur relativisht tė :
  konsiderueshėm burrash dhe grash:
  Pėrqindja e vdekjeve nė mes tė fėmijve
  ndėn nji vjet ishte jashtzakonisht e naltė.
  Drejtorija e Pėrgjithėshme e Shėndetėsis,
  lidhun mbas Ministris sė Mbrendėshme
  me nji buxhet fare tė vogėl, pa spitale, pa
  mjekė dhe pa mjetet moderne pėr tė luftue
  sėmunddjet nė shkallė tė gjanė nuk ishte
  nė gjendje me pėrballue problemet
  seriozisht. Me tė hollat e huas italjane u
  banė disa ndėrtime pėr mė i shėrbye
  pėrmirėsimit tė shėndetit tė popullit. Vlen
  tė pėrmėndet spitali i Tiranės, ndėrtue nė
  mes tė blerimeve dhe ajrit tė pastėr; me
  pavijonet e ulėt dhe koridoret e ggjanė ku
  hynte dielli nga ēdo anė dhe krijonte nji
  atmosferė tė hareshme; me pajinnet
  modenne dhe me ata pak mjekė qi kishin
  studjue nė Europė. Spitali i Tiranės ishte
  nji sukses me tė cilin mund tė krenohej ēdo
  qeveri. Nė Korēė spitali ma i vogėl ishte
  ndėrtue me mjete private dhe mund t'i
  bante ballė nevojave tė qytetit pėr tė mjekue
  tė sėmundėt. Por gati nė tė gjitha qendrat e
  tjera tė banueme, mjekėt nuk kishin mjetet
  ma elementare pėr tė krye si lypsej detyrėn
  e tyne ndaj popullit.
  Me ndėrtue spitale, klinika dhe
  sanatoriume pėr tė mjekue ata q'i kapte
  sėmundja ishte problemi ma i ngutėshme.
  Por kjo nuk mjaftonte. Duheshin marrė
  masa radikale pėr tė shkulė nga rranjėt
  semundjet qi dobėsonin popullin dhe
  shkatėrronin aftėsin e tij me prodhue dhe
  me krijue. Simbas analizave qi ishin ba
  qysh me 1928 nė mes tė nxanėsve, nė
  qendra si Gjinokastra, Vlona, Berati dhe
  Durrėsi, numri i atyne qi kishin sirnptomet
  e malarjes nė mulqin e bardhė kalonte nga
  55 pėrqind nė Durrės deri 90 pėrqind nė
  Prefekturėn e Gjinokastrės. Qarku i Korēės
  dukej ma i shėndetėshėm nga kjo pikpamje
  tue pasė vetėm 25 pėrqind tė nxanesve tė
  prekun nga mikrobi i malarjes. Pėr tė
  ēdukė kėt rrebesh duheshin tha moēale e
  kėneta qi sherbenin si fole e mishkojave, tė
  cilat transportonin mikrobin e malarjes
  nga i sėmundi tek i shėndoshti. Kjo ishte
  nji punė kolosale qi lypte mjete financiara
  pa fund. Nji hap i parė dhe me shum
  randėsi u ba me ndihnnėn e miqve tė huej tė
  Shqipnis. Kontesha Carnarvon, e ama e
  Kolonelit Aubrey Herbert, interesoi
  Fondadonin Rockfeller tė Shteteve tė
  Bashkueme pėr tė organizue luftėn kundėr
  malarjes nė Shqipni. Propozimi i saj u
  pranue, dhe u votue nji shumė e madhe
  pėr kėt qellim. U dėrguen nė Shqipni disa
  mjekė tė speciahzuem, pajimet e nji
  laboratori dhe nji sasi barnash. U krijue nė
  Tiranė Instituti anti-malarik ndėn
  drejtimin e ekspertėve tė Fondadonit
  Rockfeller dhe me bashkepunimin e
  mjekve shqiptar si Dr. Ashta. Instituti ēeli
  degė nė tė ggjitha krahinat e Shqipnis ku
  malarja ishte tue ba kėrdin. Ndėrsa
  mjekoheshin tė sumundėt me barnat e
  pėrshtatun, merreshin masa pėr tė shpėtue
  fėmijėt tue luftue kunupet nė folet e tyne.
  Mbrenda pak vietve u kor nji sukses gati i
  pabesueshėm. Si mbas analizave qi u banė
  nė mbarim tė vitit 1938 pėrqindja e femijve
  qi tregojshin simptomet e malarjes kishte
  zbritė: nė Tiranė nga 42 nė 11, nė Berat dhe
  nė Vlonė numri i fėmijvė malarik ishte
  paksue pėr gjysmė. Populli shqiptar
  ushqen nji mirėnjoftje tė thellė pėr tė mirat
  qi ka pa nga Fondacioni Rockefeller nė saje
  tė Lady Carnarvon. Mjerisht, okupatori
  fashist e mohoi kėt shėrbim tė
  paēmueshėm, sikur bani pėr ēdo ndihmė
  qi na ka ardhė nga perendimi demokratik.
  Mjekėt dhe specialistėt amerikan u
  detyruen tė largohen prej Shqipnije dhe
  Instituti anti-malanik u mbyll. Pėr fat tė
  minė, miqtė tonė amerikan e dijnė
  padyshim se reggjimi fashist nuk shprehte
  vullnetin e popullit shqiptar, i cili i dunoi
  me shpirt kto masa antikombėtare tė
  okupatorit.

  Arėsim dhe kulturė

  Nji orvatje e nneritueshme u ba pėr tė
  pajisė vendin me nji rrjetė sa ma tė plotė
  shkollash fillore dhe tė mesme pėr tė prue
  nė vėnd andrėn e Sami Frashėrit. Mjerisht
  mjetet ishin tė kufizueme dhe pėrparimi
  nuk ishte aq i shpejtė sa do tė kishin
  dishrue arėsimtarėt ma tė zellshėm. Nga
  ana tjetėr, nuk duhet harrue se puna qi
  ishte krye deri atėhere ishte fort e pakėt
  dhe sistemi arėsimor duhej ndėrtue gati
  nga themeli. Duheshin ngrefė ndėrtesat
  shkollore nė qytete dhe nė katunde,
  duheshin pregatitė dhe shtypė librat
  shkollore, dhe sidonnos duheshin stėrvitė
  arėsimtarė pėr ēdo degė tė ditunis. Nga
  faza e shkurtėn e demokracis parlamentare
  kishin mbetė, sikur e pamė, liceu i Korēės,
  Normalja e Elbasanit, Instituti Kiriaz pėr
  vajza dhe shkollat e klerit katolik nė Shkodėr. Gjatė periudės sė Monarkis u ēel
  gjimnazi i Tiranės, shkolla qytetse me shtat
  vjet mėsim dhe shkolla fillore nė qytete e nė
  katunde. Kryqi i Kuq Amerikan (junior)
  ēeli shkollėn teknike nė Tiranė pėr tė
  stėrvitė djemtė nė zeje praktike si mekanikė
  dhe bujqėsi; shkolla bujqėsore e Kavajės u
  ndėrtue dhe u mbajtė nga Near East
  Foundation i Shteteve tė Bashkueme. Pėr
  tė plotėsue mėsimet universitare, nji
  numur i caktuem ndėr djemtė dhe vajzat qi
  mbarojshin me sukses shkollėn e mesme
  dėrgoheshin me bursė nė kryeqytetet e
  Europes. Shum nga kta kishin krye
  studimet dhe ishin kthye nė Shqipni pėr tė
  vue nė praktikė ditunin e fitueme nė
  shkollat e nalta tė perėndimit.
  Me 1934 qeverija shqiptare vendosi me
  shtetėzue shkollat e ēdo kategorije dhe nė
  ēdo ggjuhe qi drejtoheshin nga ente private.
  Shkaku dukej se ishte politik dhe kjo masė
  drastike synonte me i prė hovin Italis qi
  ēelte shkolla nė Shqipni pėr tė ba
  propagandė kundėr regjimit me nji mėnyrė
  ose me nji tjetėr. Drejtori i shkollės teknike
  Z. Fulz me ggjith kolegėt e tij u detyruen tė
  largohen prej Shqipnije, tė shoqnuem nga
  simpathija dhe mirenjoftja e thellė e nji
  brezi Shqiptarėsh qi ishin stėrvitė me
  punue me tru dhe me duer. Shtetėzimi i
  shkollave shkaktoi nji konflikt tė ashpėr
  me Greqin nė lidhje me pakicėn Grekofone
  tė Shqipnis sė jugut. Komunitetet
  grekofone tė krahinės sė Dropullit
  kundėrshtuen vendimin qė mesuesit e
  shkollave greqishte tė emnoheshin nga
  Ministrija e Arėsimit nė Tiranė. Qeverija
  greke si gjithmonė u duel zot Grekofonve
  dhe ēashtja iu referue Lidhjes sė Kombeve.
  Qeverija shqiptare e humbi davan dhe
  reforma arėsimore nuk u zbatue nė
  shkollat grekofone. Rezultati praktik i
  kėsaj mase tė dėshtueme ishte nji ringjallje
  e ndjenjave progreke qi kishin pasė fillue tė

  ... mos lozin ma nji rol politik.
  Atė qi bani Keshilli i Shtetit persa i
  pėrket sistemit liggjuer e bani nji grup
  arėsimtarėsh, me Aleksandėr Zhuvanin nė
  krye, pėrsa i pėrket librave shkollore. Kto
  libra si historia, gjeografije, gjuhėsije,
  pedagogjia, arithmetika, leximi, etj., banė
  nji shėrbim tė ēmueshėm edhe persa i
  pėrket ggjuhės, mbasi nė hartimin e tyne u
  pėrdor dialekti i Elbasanit, ose ma mirė me
  thanė i Shqipnis sė Mesme, qi kuptohet ma
  lehte nga banorėt e veriut dhe tė jugut.
  Ministrija e Arėsimit bani nji orvatje tė
  posaēme pėr tė mbledhė thesaret e folklorit
  me rastin e 25 vjetorit tė pamvarėsis. Dy
  vėllime tė lidhun bukur me baladad dhe
  prrallat ma tė famėshme qi ka prodhue
  gjeniu i popullit ggjatė shekujve, u botuen
  me 1937 dhe ishte kėnaqėsi e veēantė me i
  shfletėsue.
  Regjimi policor i Shqipnis nuk
  shoqnohej nga monopoli ideologjik i
  shtetit si n'Itali ose nė Gjermani. Kėshtu qi
  fletoret, revistat dhe librat e huej liheshin
  me hye lirisht, me perjashtim tė botimeve
  komuniste. Ky parim u zbatue edhe persa
  i pėrket pėrkthimit tė kryeveprave tė
  letėrsis botnore. Nji aktivitet intelektual i
  ggjallė dhe i shumanėshėm u vėntetue ggjatė
  vjeteve tė Monarkis dhe letėrsija shqipe u
  pajosė me nji tok vepra tė famėshme nė
  poezi dhe nė prozė. Nėpunėsit e Zyrės sė
  Shtypit ishin ngarkue tė lexonin ēdo gja qi
  shtypej, por mbasi tė delte nga shtypi. Ata
  i raportonin ministrit, i cili ishte Musa
  Juka ma tė shumtėn e kohės, dhe ai
  vendoste nne e lanė tė lirė tė qarkullojė ose
  me e konfiskue. Nėpunėsit e Zyrės sė
  Shtypit ishin nė sumpathi me shkrimtarit
  dhe i rekomandonin ministrit me marrė
  masa administrative vetėm nė raste kur nji
  botim mund tė interpretohej si propagandė
  direkte ose e tėrthortė, kundėr reggjimit.
  Revistat letrar e, nė kryeqytet dhe nė krahinat, pėrfitonin nga mungesa e
  monopolit ideologjik tė shtetit, pėr tė
  zggjanue konceptin e liris nė mėndjen e
  lexuesve, tue pėrdorė shprehje simbolike
  dhe forma alegorike. Shkrimtarėt kishin
  mėsue me qindrue mbrenda caqeve tė
  lejuem dhe rrallė kush i jepte shkak
  masave administrative tė qeveris, si pėr
  shembull, internim nė Porto-Palermo tė
  Himarės. Natyrisht, kishte revolucionarė
  tė rinj qi nuk kėnaqeshin me kaq dhe
  botonin tinėz material propagande
  antiqeveritare me frymė komuniste. Kta,
  kur kapeshin, ēoheshin nė Gjyqin Politik
  dhe dėnoheshin me rreptėsin ma tė madhe.
  Nji gjyq tė rinjsh ndėn njizet vjet, tė
  pandehun pėr propagandė komuniste, u
  ba nė Tiranė pak kohė para invazionit
  rashist.

  Me 28 nanduer 1937, Shqipnija kremtoi
  me solemnitet tė madh 25 vjetorin e
  shpalljes sė pamvarėsis. Ishte nji rast me
  tė vėrtet i paharrueshėm. Shum nga miqt e
  vėndit tonė ishin ftue dhe kishin ardhė si
  vizitorė nderi pėr tė marrė pjesė nė
  celebrimet. Deri zyrat e Ministris sė
  Arėsimit ishin kthye nė dhoma tė fjetjes pėr
  njerzit e shumtė qi kishin ardhė nė Tiranė,
  jo vetėm prej sė jashtmi, por edhe nga
  krahinat e Shqipnis. Djem dhe vajza,
  veshun me petka kombėtare tė ēdo qyteti
  dhe krahine, hiqshin valle nė sheshet e
  kryeqytetit. Rrugėt dhe shtėpit ishin
  zbukurue me flamure dhe lule, tue krijue
  nji atmosferė hareje dhe dėfrimi. Parada e
  madhe ushtarake kaloi pėrmes sheshit tė
  Ministrive ku ishte ngrefė tribuna e Mbretit
  Zog. Trupat ecshin me hapa rithmike,
  ndersa bandat militare lojshin hymne tė
  rastit. Nė mbramje u lėshuen fishekzare
  dhe gjith populli kishte dalė nė rrugė me


  ...ba sehir. Dukej sikur pėr herė tė parė
  Shqiptarėt e ndienė vehten nji komb tė
  bashkuem dhe zot nė shtėpin e tyne.
  Italjanėt nė kėt rast ishin mysafirė si tė
  tjerėt dhe jo sunduesit e nji kolonije si
  thonė sot komunistėt dhe disa tė tjerė.
  Edhe ata Shqiptarė qi ishin tė pakėnaqun
  nga politika e qeveris, sidomos pėr shkak
  tė koncesioneve qi kishte sigurue Italija,
  muerrėn pjesė me gjith zemėr nė gėzimin e
  pėrgjithėshėm, tue ndie se ishin pjestarė tė
  nji kombi tė lirė.

  Nė prill 1938 Mbreti Zog u martue me
  Konteshen Geraldine Apponyi tė
  Hungaris. Ky ishte nji rast tjetėr pėr
  popuLin shqiptar me dalė nė rrugė e rne
  brohoritė pa qenė rrezik qi tė ndiqej pėr
  anmiqėsi kundėr regiimit. Konti Ciano, i
  dli muer pjesė nė cenemonin e martesės si
  dėshmues, u nderue si mik kur shetiti me
  veturė tė ēelun nėpėr rrugėt e kryeqytetit.
  Por sidomos Mbretnesha e re dhe e
  hijeshme fitoi zennrat e Shqiptarve, tue
  ngjallė shpresen se do tė sillte nji frymė tė
  re nė drejtimin e punve tė shtetit. Mjerisht,
  Mbretnesha Geraldine jetoi nė Shqipni
  vetėm nji mot dhe projekti i saj me ndėrtue
  nji varg shtėpish pėr pleqtė afėr Tiranės,
  mbet si nji dėshmi e vullnetit tė saj me i
  ndihmue popullit tė vorfėn.

  Kush mund tė mendonte nė at verėn e
  bukur tė vitit 1938 se, pa kalue 12 muej,
  Shqipnija do tė bjerrte pamvarėsin e saj
  dhe do tė bahej nji koloni italjane nė
  kuptimin e vėrtetė tė fjalės. Kriza e fundit
  nė marredhaniet italo-shqiptare kishte
  qenė rregullue ma sė mirit me anė tė
  marrėveshtjeve nėnshkrue nga qeverija e
  Mehdi Frashėrit tre vjet ma parė. Rolin
  vendimtar nė ket mes e luejtėn shvillimet e
  politikės ndėrkombėtare. Kjo do tė jet tema
  e kapitullit qi vjen.


  Marre nga "Historia e Shqiperise"

  e Tajar Zavalanit
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga kastriot : 28-07-2002 mė 13:21

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e klevis2
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  87
  Shume interesant Kastriot po une spo mund ta gjej di gje ku mund te gjendet ky liber.
  Pershendetje

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrmeti i Edit'h Durhamit: Ndėr vendet mė tė bukura nė botė
  Nga dardajan nė forumin Folklori shqiptar
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 05-06-2012, 17:49
 2. Esat Toptani: Ju tregoj komplotin ndaj meje
  Nga Albo nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-11-2005, 22:42

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •