Close
Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 124
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Anėtarėsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,220

  Kėshtu foli Tahir Zemaj

  Tahir Zemaj Ka lindur me 28 dhjetor 1951 nė Strellc tė Epėrm.
  Shkollėn fillore dhe tetėvjeēare i mbaron nė Strellc dhe Isniq.
  Pas tyre ndjek gjimnazin “11maji”, nė Pejė, pas vitit tė dytė orientohet nė drejtimin shkencor. Ai rrjedh nga njė familje punėtore e fshatare, ka katėr vėllėzėr dhe tri motra. Dėshira e babės sė tij, si e ēdo prindi tė etur pėr arsimin e fėmijėve tė vet, ka qenė t’u krijonte mundėsi fėmijėve pėr shkollim. Zemaj pėrmend dėshirėn e babės sė tij qė njėri nga djemtė tė studjonte nė njė akademi ushtarake. “ Vėllai i madh nuk ka qenė shumė i lidhur me familjen dhe prindėrit, ndaj kam pranuar tė konkuroj dhe kam fituar tė drejtėn pėr t’u regjistruar nė Akademinė Ushtarake. Kam kaluar pa asnjė pengesė kontrollet psiqike dhe fizike.
  Kėshtu kam filluar studimet nė Akademinė Ushtarako-Teknike nė Zagreb. Gjatė vitit tė parė kam pasur vėshtėrsi tė jashtėzakonshme lidhur me gjuhėn.
  Tė gjitha provimet i kam dhėnė duke pėrdorur fjalorėt dy gjuhėsh dhe ia kam arritur.
  Megjithatė, Zagrebi ishte larg nga shtėpia ime, gjė qė mė pengonte edhe nė mėsime. Ndaj kam kėrkuar tė takohem me gjeneral Ramiz Abdylin, Kryeshef i
  Akademisė Ushtarake nė Zagreb. Nė atė takim ai mė ka sugjeruar qė tė vazhdoja vitin e dytė nė Beograd nė akademinė e forcave toksore.
  Rrjedhimisht vitin e dytė. Me disa provime shtesė, e fillova nė Beograd. Kemi qenė 28 shqiptarė tė regjistruar. Aty kam gjetur edhe Ahmet Krasniqin. Kjo
  kohė i pėrket vitit 1969. Plan-programi mėsimor ka qenė shumė i ngarkuar. Ka pasur mė tepėr lėndė shkencore se sa ushtarake. Matematika, fizika, mekanika, kibernetika, elektroteknika etj, program i ngjeshur mėsimor qė nuk pėrballohej lehtė nga studentė qė kishin ardhur nga gjimnaze apo shkolla tė mesme pa
  njė traditė tė konsoliduar.
  Nė fund tė vitit tė dytė kemi mbetur vetėm dy vetė, unė dhe Ahmet Krasniqi. Nė vitin e tretė dhe tė katėrt kemi vazhduar specializimin nė Sarajevė, ku edhe jemi diplomuar. Gradėn e parė si “nėntoger” e kemi marrė nė Beograd. Nė qershor tė vitit 1973, kemi filluar punė.
  Kam kėrkuar qė tė emėrohem nė Pejė, pėr fatin tim kėrkesa mė ėshtė pranuar dhe kam filluar punė nė kazermėn e Pejės. Aty kam qenė komandues i togės sė
  pėrzier qė pėrfshinte lloje tė ndryshme armėsh, tė lehta e tė mesme. Nė atė post kam qėndruar njė vit.
  Nėnkolonel Ali Muhaxheri, i cili ka qenė njė njeri dhe ushtarak i mrekullueshėm, me vizione tė qarta atdhetare, punonte nė degėn e korparmatės sė Kosovės.
  Kam kontaktuar me tė. Ai njeri ka pasur dije tė gjėra ushtarake, por edhe pėr shumė gjėra tė tjera.
  Ai mė ka nxitur tė mėsoj e tė pėrvetėsoj mė thellė disa dije speciale ushtarake. Aty kanė qenė fillesat.
  Jam promovuar nė postin e komanduesit tė kompanisė.
  (Nė ndryshim nga terminologjia qė pėrdoret nė Shqipėri, nė ushtrinė Jugosllave tė asaj kohe, pozitat e drejtuesve ushtarak deri nė rang batalioni janė
  quajtur komandues dhe jo komandant. Njė ndikim i tillė ėshtė reflektuar edhe gjatė luftės nė Kosovė, ku, njė drejtues skuadre ėshtė quajtur komandant – kjo mund ta ketė krijuar edhe atė pėrshtypjen qė ka pasur “shumė komandantė” nė luftėn e Kosovės. Kur janė mbledhur tre veta, njėrin e kanė shpallur komandant ! Rrjedhimisht, ka pasur dhjetėra “komandantė” nė njė fshat). Deri nė nivel batalioni e sipėr, kemi tė bėjmė me komandant, hiearki qė shkon deri nė komandant armate.
  Shkallėn e dytė tė kualifikimit ushtarak, magjistraturėn e kam pasė regjistruar nė Beograd dhe ato provime i kam dhėnė me sukses. Nė Sarajevė jam
  specializuar pėr komandant dhe aty kam njohur edhe njė epror shqiptar, i cili mė vonė ėshtė pėrfshirė nė Shtabin Suprem tė Republikės sė Kosovės, zotin Agim Mehmeti. Ai ka qenė mėsimdhėnės nė akademinė e ulėt ushtarake nė Sarajevė.
  Pas pak kohe ai u burgos pėr shkaqe politike, humbi edhe karrierėn ushtarake. Kam qenė komandant nė krahinėn e Timokut, pastaj kam punuar nė organet e
  zbulimit dhe tė kundėr-zbulimit pranė organit tė Sigurimit pėr shtete ballkanike. Pėrsėri ka qenė Muhaxheri, i cili nė atė kohė bėnte stazhin pėr komandant divizioni pėr tė marrė gradėn e gjeneralit, qė mė ka sygjeruar “t’i lė punėt nėpėr shtabe dhe tė filloj tė aftėsohem pėr komandant – do tė thotė tė
  punoja me trupat dhe jo nė administratėn ushtarake”.
  Propozimi i tij ka qenė qė unė tė kaloja nė njėsitė operative dhe tė merrja postin e zėvėndės komandantit tė batalionit. Vetėm pas njė viti jam emėruar
  komandant batalioni nė Zajeqar, nė njė moshė shumė tė re pėr atė detyrė. Kjo nė vitin 1980. Nuk kam pėrmendur disa kurse, speciale pėr zbulim dhe kundėr
  zbulim, pastaj njė tjetėr pėr njė armė-raketėn tokė-tkė tė tipit “malutka” 9K11M, minahedhėsit 82 milimetra, madje kam qenė i vetmi instruktor i kėsaj
  arme nė Armatėn e Dytė. Armė tė cilėn e kam pėrdorur mė vonė nė luftė kunėr forcave serbe nė Kosovė. Ka qenė e vetmja armė artilerike e kėmbėsorisė, vonė kemi marrė disa minahedhėsa 120 nė luftėn e Kosharės.
  Mė kujtohet - thotė Zemaj – i ashtuquajturi « kundėrrevolucion » i vitit 1981 nė Kosovė. Ushtria, edhe pase me kushtetutė e kishte tė ndaluar qė tė pėrzihej nė trazirat e brendshme, i futi hundėt. Eprorėt shqiptarė e kanė kundėrshtuar njė gjė tė tillė duke e paguar disa herė shumė shtrenjtė. Presioni ndajh eprorėve shqiptarė u rrit jasht mase, ndėrkohė, qė nė mėnyrė enigmatike disa kolegė disa kolegė tė mi, oficerė shqiptarė « u zhdukėn » !
  Kjo gjė ka ndodhur edhe me shumė ushtarė shqiptarė. Nė Krahinėn e Timokut, ku unė shėrbeja gjatė asaj kohe, nuk kanė ndodhur kėto gjėra dhe jo krejt pėr meritė timen, pasi edhe komandanti i divizionit ka qenė shqiptar. Pėr pesė vite nuk ka ndodhur asgjė, asnjė ushtar i plagosur apo i vrarė, asnjė epror i zhdukur.
  Sigurisht qė tentimet pėr tė na provokuar, me qėllim qė tė na akuzonin e mė vonė edhe tė na gjykonin nėpėr gjykatat ushtarake, kanė qenė tė shpeshta, por kanė dėshtuar.
  Ndoshta kemi qenė edhe me fat, por edhe e kemi mbėshtetur njėri-tjetrin. Ali Muhaxheri avancoi nė gradėn gjeneral dhe u kthye nė Kosovė nė postin e
  kryeshefit tė Korpormatės sė Kosovės, mė vonė edhe komandant i mbrojtjes territoriale tė Kosovės. Eshtė po ai qė ka kontribuar nė afrimin tim nė Prishtinė, ku fillova punė nė Shtabin e Mbrojtjes territoriale tė Kosovės.

  PARA HYRJES SONĖ NĖ KOSOVĖ NUK KA PASUR NJĖSI TĖ ORGANIZUARA NĖN HIERARKINĖ USHTARAKE

  Kjo ėshtė njė e vėrtetė qė duhet ta pranojnė tė gjithė

  Fshatrat e Rrafshit tė Dukagjinit janė furnizuar me armė falas nga qendra logjistike e MM. Sipas disa tė dhėnave tė paplota akoma, kjo qendėr ka shpėrndarė rreth tre mijė armė qė fillojnė nga pistoletat, armatimi i kėmbėsorisė deri topa 82 mml, topa pa dridhje etj. Transporti i armėve ėshtė bėrė me kafshė tė marra me qira nga fshatarėt e rrethit tė Tropojės. Njė bazė tjetėr ka qenė nė pronat e familjes Berisha nė Viēidol.

  Aty unė kam shkuar me urdhėr tė MM sė bashku me 22 oficerė tė tjerė tė lartė. Fillimisht kemi shkuar pėr tė parė se ku mund tė bėnim bazat stėrvitore. Se bashku me Sali Cekun, Ismet Cekun, Zenun Idrizin dhe disa punonjės tė policisė kufitare tė Shqipėrisė, kemi zgjedhur fshatin Papaj pėr tė ngritur qendrėn tonė stėrvitore.

  Aty janė bėrė stėrvitjet e para tė njėsive operative, tė brigadės 131, 134, 133. E kam pėrmendur edhe mė parė se si kanė ardhur djemtė dhe vajzat nga Rrafshi i Dukagjinit pėr t'u mobilizuar nė rradhėt e kėtyre njėsive. Do ripėrmend kontributin e dhėnė nga eprorėt ushtarak qė vepronin brenda nė Kosovė. Ata kanė komunikuar me familjet e tė rinjve e rekrutėve, kanė organizuar pėrcjelljen e tyre pėr nė bazėn stėrvitore tė Papajt, dhe asnjėherė nuk kanė pranuar tė rekrutojnė dikė me forcė apo duke e kercėnuar. Jo, baza e punės sė tyre ka qenė bindja dhe rekrutimi vullnetar pėr tė forcuar rradhėt e UCK-sė.

  Kur ėshtė caktuar data e ceremonisė sė betimit tė brigadave tė para, 134, dhe bėrthamave tė tė dy tjerave, po atė ditė fillon edhe fushata kundėr njėsive operative, kundėr MM, kundėr gjithė atyre parimeve pėr tė cilat ishim marrė vesh nė Oslo. Nė atė betim ka qenė e parashikuar tė merrnin pjesė edhe luftėtare e eprorė tė tjerė tė UCK-sė.

  Bie fjala Xhavit Haliti me kolegėt e tij qė merreshin me logjistikė. Ata kanė qenė tė ftuar dhe tė informuar. Grupet dhe grupacionet e ndryshme tė krijuara mė herėt nė rrafshin e Dukagjinit, kishin alarmuar "strukturat e tyre drejtuese", se MM po pėrgatit dhe stėrvit trupa, njėsi dhe brigadat e para. Para nesh nė Kosovė nuk ka pasur as brigada, as njėsi tė organizuara nėn hierarki ushtarake, kjo ėshtė njė e vėrtetė qė duhet ta pranojmė tė gjithė.

  Para fillimit tė stėrvitjes sė ushtarėve nė Papaj, merret lajmi se Sali Veseli, Ramush Haradinaj etj, duke parė krijimin e kėtyre njėsive profesioniste, mblidhen nė Jabllanicė sot Shqiponja, aty takohen edhe me Rexhep Selimin nga Shtabi i Pėrgjithsėm dhe aty vendosin pėr tė krijuar njė Drejtori Operative pėr Rrafshin e Dukagjinit. Nė atė takim kanė marrė pjesė edhe eprorėt Skender Rexhahmetaj, Isuf Haklaj, Rrustem Tetaj, Shemsedin Ceku etj. Nė atė takim, Rexhep Selimi, ka kėmbėngulur qė nė krye tė kėsaj drejtorie Operative tė mos zgjidhet Ramush Haradinaj, por Lahi Brahimi, daja i Ramushit, si komandant.

  Por aty dominon procedura e votimit, nga e cila fiton Ramushi. Votimi ėshtė praktikisht njė metodė e huaj, pėr tė mos thėnė qesharake nė ushtri. Komandantėt nuk zgjidhen me vota, por emėrohen nė detyrė si rrjedhojė e analizave mbi aftėsitė e tyre profesionale, mbi nevojat taktike dhe strategjike tė njėsive. Nejse, ata kanė luftuar partizanēe dhe po ashtu i kanė zgjidhur punėt.

  Kryeshef i shtabit tė Gllogjanit zgjidhet Sali Veseli. Shtabi i sapo formuar, ėshtė informuar pėr aktivitetin tonė ushtarak nė Papaj. Aty pėr aty Sali Veseli ka caktuar tre persona, ermat e tė cilėve pėr arsye tė sigurisė sė tyre personale nuk do t'i pėrmend publikisht, i ka pajisur me njė letėr pėrcjellėse tė nėnshkruar prej tij me pseudonimin "vetima" dhe i ka nisur me mision spiunazhi pėr tė parė se si po pėrgatiteshim ne, ēfarė masash sigurie kishim, kur e si do tė hynim nė terren etj. Kėta tre persona gjetėn nė bashkėpunim tė pėrsosur me Shik-un dhe me njė grup eprorėsh politk, qė erdhėn pėr tė komunikuar me mua, Jashar Salihu, Azem Syla, "Qorri" Xhabir Zharku e Adem Grabofci.

  Pėr takimin tim me kėta njerėz kam foluar nė librin e parė. Bashkėrendimi i tyre kishte si qėllim mbledhjen e sa mė shumė informacioneve mbi ne, mbi format e organizimit dhe tė furnizimit, por ata tė tre personart e nisur nga Kosova kanė kontaktuar me mua, mė kanė treguar edhe letrėn shoqėruese dhe unė kam qenė dakort qė ata tė informoheshin pėr gjėra tė pėrgjithshme, por njė ditė ata u zunė duke vėzhguar fshehtas tė dhėna ushtarake qė ne i mbanim sekret, si pėr shembull llojin dhe sasinė e armatimit, numrin e ushtarėve dhe aftėsitė e tyre.

  Njėsia jonė e vėzhgimit i zuri me "pelė pėr dore" dhe gjatė pyetjeve ata u shprehėn se kishin ardhur gjoja pėr tė kthyer nė Kosovė ata tė rinj qė sapo i kishin pėrcjellė familjet e tyre, pra gjoja ishin nė rolin e policisė ushtarake. Ata kanė pasur njė telefon pėrmes tė cilit komunikon me shefat e tyre. Edhe nga Shiku, tre drejtues tė tij tė rėndėsishėm, nga Tirana, Bajram Curri dhe Tropoja erdhėn pėr tė parė e pėr t'u informuar se "si po na shkonin punėt". "Interesimin dhe dashurinė e tyre vėllazėrore" e kemi ndjerė nė shpatulla gjatė gjithė kohės sė Luftės, madje edhe sot nė paqe.

  Pas dhėnies sė betimit, jam urdhėruar nga Kolonel Ahmet Krasniqi, Ministri i Mbrojtjes pėr tė filluar marshimin drejt Kosovės. Ka qenė e paraparė me urdhėr qė saktėsisht me 22 qershor 1998, nė ora 01.00, njėsitė duhej tė hynin nė Kosovė. Kėta njerėz qė pėrmenda, ata tė tre tė nisur prej Kosove, ata eprorėt politik si dhe strukturat e Shikut, kanė qenė jo veē tė informuaa saktėsisht pėr orarin e lėvizjeve e tona. Pėr tė garantuar qė ne do tė lėviznim atė natė, dhe do tė binim pre e skemės sė tyre, disa oficerė tė Shikut, kanė ardhur nė kazermė dhe mė kanė bėrė presion, me kėmbėngulje shumė tė madhe duke mė thėnė se "sonte ėshtė nata e fundit pėr t'u larguar nga objekti".

  Nė kufi ata kishin organizuar edhe njė skuadėr ushtarėsh pėr tė na "pritur" pranė piramidės C2. Kjo skuadėr kishte marrė urdhėr qė sapo njėsitė tona tė kalonin kufirin, ata tė shtinin me breshėri nė ajėr, pėr tė alarmuar forcat serbe tė kufirit, pėr tė na hedhur nė pritė, pėrfundimisht pėr tė na asgjėsuar, pėr tė sabotuar pėrpjekjet e MM dhe tė Institucioneve tė Republikės ė Kosovės.

  Duke nuhatur se gjithė asaj sjellje po i vinte era e njė loje tė pistė, e njė komploti tė poshtėr me rrjedhoja shumė tė pėrgjakshme, kam lajmėruar Krasniqin dhe i kam thėnė se nuk do ta zbatoja urdhėrin e tij pėr hyrje, pasi kisha vėnė re se ēka do tė ndodhte. I garantova "emisarėt" e Shikut se gjithēka do tė bėhej siē e kėrkonin ata, madje ua tregova edhe urdhėrin, edhe planin e marshimit, tė cilat ata i dinin prej kohėsh.

  Tė garantuar dhe tė kėnaqur ata i kanė dhėnė urdhėr skuadrės qė na "priste" nė kufi tė kryente detyrėn. Ata kanė pritur gjithė natėn, por ne i jemi shmangur asaj kurthe duke i lėnė me gisht nė…edhe Shikun, edhe Veselin edhe eprorėt politik, sigurisht edhe shkiet, qė mezi prisnin tė na grinin.

  Ndėrrimi i planit ka sjellė ēoroditjen e tyre, ndėrkohė qė ka realizuar me sukses marshimin e trupave pėr nė Kosovė. Trupat tona kanė qenė tė parat trupa tė organizuara qė kanė kaluar nga territori-politiko administrativ i Shqipėrisė drejt Kosovės nė 50 vjet.  MEKANIZMAT MBROJTĖS QĖ KEMI GJETUR NĖ RRAFSHIN E DUKAGJINIT, KANĖ QENĖ RUDIMENTARE

  Nuk ėshtė kurrė e tepėrt tė pėrmendet ndihma e jashtėzakonshme qė ka dhėnė fshati Jasiq dhe mė vonė Isniq, (nė Isniq jemi vendosur nė shtėpinė e familjes Rexhahmetaj) pėr vendosjen e trupave, pėr mbėshtetjen morale, logjistike etj. Disa njėsi tė specializuara tė policisė ushtarake tė krijuara nė terren kishin mbledhur informacion tė vlefshėm ushtarak, (njė prej kėtyre njėsive ka qenė e drejtuar nga Haxhnikaj).

  Ai informacion na ka vlejtur shumė pėr vlerėsimin e situatės nė tė cilėn ndodheshim dhe nė tė cilėn do tė zhvilloheshin aktivitet tona tė sė ardhmes. Kėto njėsi kanė mundur tė identifikojnė tė gjithė bashkėpunėtorėt e Serbisė nėpėr fshatrat e Rrafshit tė Dukagjinit, jo dyshime tė kota se ky apo ai mund tė ketė bėrė kėtė apo atė spiunim, por ekzistojnė fakte, dėshmitarė dhe prova konkrete pėr fajėsinė e tyre si bashkėpunėtorė tė Serbisė nė fushatėn e kėsaj tė fundit kundėr shqiptarėve. Ne e kemi listėn e tyre tė plotė si dhe dėshmitė pėrkatėse, por ato nuk janė pėr botim.

  Gjatė kohės sė veprimeve luftarake nė Rrafsh tė Dukagjinit ne i kemi neutralizuar ata njerėz, e kemi bėrė tė pavlefshėm bashkėpunimin e tyre. Fshati Isniq ka pasur njė shtab tė krijuar para mbėrritjes sonė, me njė organizim tė mirė, tė drejtuar me profesionalizėm nga ushtarakė aktiv dhe rezervė. Njė rol tė jashtėzakonshėm nė kėtė drejtim ka luajtur eprori Skender Rexhahmetaj i cili ka kontribuar shumė nė profesionalizmin e njėsive tė atij fshti, tė cilat arrinin deri nė 300 ushtarė. Por mbi tė gjitha fama e fshtit Isniq do tė rritej nga fundi i verės sė vitit 1998, kur me njė heroizėm, mikpritje dhe organizim tė pėrsosur mundi tė pėrballojė vėrshimin e 60 mijė civilėve tė pėrndjekur nga shtėpitė e tyre.

  Mekanizmat mbrojtėse qė kemi gjetur nė Kosovė, praktikisht nė Rrafshin e Dukagjinit, kanė qenė rudimentare, tė bazuara kryesisht nė njėsite fshatrash, dhe organizimi mė i lartė kanė qenė njėsitet e mbrojtjes territoriale. Por nė aspektin ushtarak, diferencat mes njėsive tė mbrojtjes territoriale dhe njėsive operative janė shumė tė mėdha nė aspektin e aftėsisė pėr tė luftuar, sulmuar e mbrojtur njė territor apo njė numėr tė caktuar forcash tė kundėrshtarit.

  Tjetėr gjė ėshtė patriotizmi dhe heroizmi apo trimėria personale, kėto janė kategori qė gjenden me shumicė edhe tek njėsitė e mbrojtjes territoriale. Ky arsyetim nuk ka pėr qėllim tė nėnvleftėsojė, ta paraqesė si tė parėndėsishme punėn e bėrė deri mė atėherė, pėrkundrazi, pėr njėsitė operative, prania dhe ndihma e forcave tė njėsive territoriale ėshtė jo rrallė jetike, me rėndėsi vendimtare. Kjo gjė ėshtė provuar praktikisht edhe nė betejėn e Logjės.

  Fshatrat e Rafshit tė Dukagjinit i kanėr ofruar njėsive tona djemtė dhe vajzat e tyre, pėr katėr ditė njėitė tona janė shtuar me rreth 30 luftėtarė tė rinj. Kjo shifėr duket e ulėt, por kemi qenė ne qė kemi insistuar nė shmangien e rrjedhjes sė pakontrolluar tė tupave. Ne nuk kemi dashur t'i dobėsojmė njėsitė territoriale tė fshatrave.

  Ata na kanė ofruar edhe pjesė tė armatimit qė kishin blerė mė parė, ne u kemi ofruar atyre pėrvojėn dhe njohuritė tona, kemi organizuar dhe prefeksionuar njėsitet e mbrojtjes territoriale, kemi shndėrruar pikat e rastėsishme tė vrojtimit nė linja tė rregullta fronti. Kjo gjė ka mundėsuar rritjen e sigurisė brenda territoreve tona, rritjen e mundėsive pėr stėrvitje dhe pėrgatitje pėr luftimet e ardhshme.

  Nė kėtė kuadėr duhet tė pėrmendet se ne kemi organizuar kurse stėrvitorte tė shkurtėra, nėpėr tė gjitha shtabet e fshatrave, kemi organizuare qitje luftarake pėr stėrvitjen e rekrutėve tė rinj, qė nuk ia kishin haberin as armės, as plumbit. Ne nė fakt kemi dhėnė e marrė me njėri-tjetrin nė mėnyrė reciproke. Nė vend tė Rrustem Berishės si Komandant i Brigadės 131 qė u vendos nė Baran, u urdhėrua Nazif Ramabaja. Deri nė ato ēaste marrėdhėniet tona me shtabin e Bardhaniqit, siē njė het tashmė Shtabi i Ramushit, kanė qenė shumė tė mira.

  Gjithēka bėhej me koordinim dhe marrėveshje. Brigada 133 vendoset nė Bardhaniq. Komandant i saj ka qenė Kemajl Shaqiri. Por ky, me kėmbėngulje mė lutet qė tė mos e dėrgoj atje. Arsyet se pse, ai i di vetė. Nė kėtė situatė kam emėruar Shemsedin Cekun dhe ai ka vazhduar komandimin e saj deri sa kalon nė detyrėn e re, kur formohet Zona e tretė Operative, si ndihmės i Komandatit pėr Njėsitė e MT tė Rrafshit tė Dukagjinit.

  Komandėn kėsaj brigade e ka marrė pastaj Musa Gjakova. Edhe kjo brigadė konsolidohet, plotėsohet me armatim dhe trupa, mbėshtet dhe mbahet nga qytetarėt e zonės ku vepronte, dhe merr pjesė nė luftimet e herėpashershme me forcat serbe, sidomos nė mbrojtje tė lugut tė Dushkajės gjatė ofensivės sė parė dhe tė dytė serbe.

  Dėshiroj tė pėrmend me kėtė rast njė fakt qe lidhet me numrat dhe emrat e brigadave. Pas tėrheqjes sonė, ka filluar riemėrimi i Brigadave, krijimi i zonave operative, ashtu siē kanė qenė tė parashikuara tė krijoheshin nga MM. Bie fjala kanė qenė tė parashikuara gjashtė zona operative nė tė gjithė Kosovėn, ashtu janė krijuar sot nga TMK-ja. Psh. Ėshtė krijuar "njė brigadė e re" me numėr 134 dhe i ėshtė vėnė emri Jusuf Gėrvalla.

  Manipulimi me shifra dhe emra ka qenė i sofistikuar, pasi janė pėrdorur jo vetėm pothuajse tė njėjat njėsi, por shtabi i brigadės 134, qė kam drejtuar unė ka qenė i vendosur nė lokalet e shkollės Jusuf Gėrvalla. Brigadės 131 qė ka vepruar nė Baran, aty ku Adrian Krasniqi ka rėnė dėshmorė, ata kanė krijuar njė brigadė tė re 131 dhe ia kanė vėnė emrin Ardian Krasniqi.

  Nga kjo lojė me erma dhe numra tė njėjtė brigadash kanė pasur pėr qėllim tė pėrfitonin nga ēdo gjė tė mirė qė kishim lėnė ne prapa, tė pėrvetėsonin meritat qė nuk u pėrkisnin, nė tė njėjtėn kohė tė injoronin, tė hidhnin pluhurmbi ēdo gjė qė ishte arritur nga ana jonė.

  Por tashmė ėshtė bėrė e qartė pėr tė gjithė se gjatė qėndrimit tonė nė Dukagjinit, gjatė luftės dhe pėrpjekjeve tona, gjėrat kanė shkuar mė mirė, mirėkuptimi ndėrmjet faktorėve politik dhe ushtarak shqipar nė terren ka qenė nė pikėn e tij mė tė lartė, organizmi i mbrojtjes sė popullsisė ka qenė mė i pėrsosur, dėmet qė i kemi shkaktuar armikut kanė qenė mė serioze.

  Por njė ecuri e tillė e punėve nuk u shkonte pėr shtat "gjeneralėve e komisarėve" tė tė ashtuquajturit Shtab i Pėrgjithshėm. E kam pėrmendur nė librin parė se ēafrė qėllimi kanė pasur, si kanė vepruar dhe sesi e kanė pasur mė me prioritet shkatėrrimin e instuitucioneve tė brishta tė Republikės sė Kosovės se luftėn e drejtėpėrdrejtė me forcat e pushtuesit.  AHMET KRASNIQI: LUFTOJ KUDO QĖ TĖ MĖ KĖRKOHET DHE NĖN KOMANDĖN E KUJTDO VEĒ QĖ TĖ MOS KETĖ VĖLLAVRASJE

  Pėr pėrpjekjet e jashtėzakonshme tė kolonel Ahmet Krasniqit pėr tė siguruar njė unitet efektiv brenda faktorit ushtarak shqiptar, nuk ėshtė asnjėherė tepėr tė flitet. Kėsaj radhe do tė sjell pėr lexuesit njė detaj tė ri, njė moment tė rėndėsishėm tė pėrpjekjeve tė tij pėr tė garantuar respektimin e marrėveshjes se Osllos. Nė mes tė korrikut tė vitit 1998 ministri Krasniqi ka kėrkuar, pėrmes njė tė njohuri tė tij, tė takohej me ish-presidentin e Republikės se Shqipėrisė, zotin Sali Berisha. Takimi ėshtė realizuar.

  Sipas dėshmitarit okular, organizatorit dhe realizuesit tė takirmt, zotit Flamur Gashi, nė atė kohė kryeredaktor i Radiokontaktit nė Tiranė, kolonel Krasniqi, sapo ka shkelur nė zyrėn e zotit Berisha, nė atė kohė shef i opozitės, ka thėnė : "Zoti President, Ju paraqitet Ahmet Krasniqi, Ministėr i Mbrojtjes i Republikės se Kosovės. E kam kėrkuar me dėshirėn time kėtė takim.

  Ju falėnderoj pėr kohėn dhe vulinetin pėr tė mė pritur". Berisha e ka mirėpritur kortezinė, respektin dhe korrektėsinė e paraqitjes se Ministrit Krasniqi. Ministri e ka informuar shkurtimisht pėr gjendjen duke thėnė se raportet nga terrent ishin shqetėsuese, se kishte mundėsi shkallėzimi tensionesh brendashqiptare pėr shkak tė mosrespektimit tė detyrimeve tė ndėrmarra nė kuadėr te marrėveshjes se Osllos.

  Pastaj drejtpėrdrejt ka kėrkuar qė ish- Presidenti Berisha tė pėrdorte autoritetin dhe njohjet e tij me Adem Demaēin, pėrfaqėsuesin politik te Shtabit tė Pėrgjithshėm pėr tė garantuar respektimin e marrėveshjes se Osllos. Berisha i ka premtuar ministrit Krasniqi se do tė bėnte gjithēka brenda mundėsive tė tij pėr tė kontribuar nė uljen e kėtyre tensioneve. Po ashtu, z. Krasniqi ka kėrkuar edhe ndihmėn e themeluesit te pluralizmit politik nė Shqipėrinė e pasiuftės, tė deputetit dhe kryetarit tė Komisionit Parlamentar pėr Mbrojtjen z. Azem Hajdarit.

  Takimi me tė ėshtė organizuar pėrsėri me ndėrhyrjen e gazetarit Flamur Gashi dhe qė tė dy, domethėnė Krasniqi dhe Hjajdari kanė preferuar qė takimi i tyre tė zhvillohej nė njė vend publik dhe ėshtė zgjedhur hoteli ,,Rogneri" i Tiranės. Ministri Krasniqi ka kėrkuar qė Azem Hajdari tė influenconte me njohjet e tij tek njė grup njerėzish te Shtabit tė Pėrgjithshėm.

  Z. Hajdari shprehu gatishmėrinė qė tė bėnte maksimumin e mundshėm pėr tė ndėrhyrė pranė njerėzve qė njihte qė ata tė hiqnin dorė nga sjelljet e egra bajraktariste e tė rrezikshme pėr ardhmėninė e luftės. Vetėm pak ditė pas kėtij takimi ministri Krasniqi ėshtė nisur pėr nė veri tė vendit, saktėsisht nė Kukės, pėr te inspektuar trupat dhe qendrat stėrvitore dhe nga atje ka marrė vesh vrasjen e Azem Hajdarit.

  Vetėm pak ditė mė vonė, do tė pėsonte edhe vetė tė njėjtin fat. Vrasja e Hajdarit ka qenė njė goditje e rendė morale dhe psikologjike pėr pėrpjekjet pėr liri. Ai ka qenė njė njeri qė inspironte shpresė dhe mbėshtetje. Te njėjtėn shpresė dhe besim nė garancinė e fitores e inspironte edhe aftėsia profesionale, pėrkushtimi kombėtar dhe pėrpjekjet serioze tė Ahmet Krasniqit. Ja sepse nuk ėshtė e nevojshme te kėrkohen shumė mė thellė arsyet e pushkatimit tė tyre.

  Nė fakt, njerėzit e tė ashtuquajturit Shtab i Pėrgjithshėm nė terren, nuk i respektonin detyrimet i marrė nė kuadėr tė asaj marrėveshjeje, nuk respektonin as pėrfaqėsuesin e tyre politik, pėrkundrazi tregonin njė alergji tė pajustifikueshme pėr te. Njė sjellje tė tilė arrogante dhe mospėrfillėse ndaj Demaēit e kanė manifestuar pothuajse tė gjithė ata qė thirreshin nėn Shtabin e Pėrgjithshėm, ndėr ta edhe Haradinaj, Bislim Zyrapi etj.  DILEMA E TĖRHEQJES:
  KOHA PROVOI SE VEPRUAM DREJT!

  Dua tė pėrqėndrohem edhe njėherė nė tėrheqjen time nga Rrafshi i Dukagjinit. Forcat serbe morėn sinjalin jeshil! Do tė thotė atyre u lejohej pastrimi i territorit tė Kosovės nga tė gjitha njėsitė e armatosura, qofshin ato institucionale, qofshin ato vullnetare, qofshin njėsi operative, qofshin mbrojtje territoriale. Serbėt angazhuan trupat elite tė Korparamatės 52, tė armatės sė parė dhe tė dytė, nė bashkėveprim me aviacionin, artilierinė e rėndė dhe batalionet e blinduara.

  Avionėt ushtarak bombardues tė tipit "Jastrebc" dhe "Orl" kanė sulmuar pėr herė tė parė mbi fshatin Loxhė. Unė i kam pėrmendur tashmė lokacionet e brigadave dhe tė trupave qė kisha nėn komandė. Mė duhet tė pėrsėris se civilėt e shihnin shpėtimin e tyre vetėm nėn mbrojtjen e brigadave tona. Ata kishin plotėsisht te drejtė. Kujt kishin pėr t'i kėrkuar dihmė ata veē nesh? Por, problemi nga ana ushtarake ka qenė tmerrėsisht i vėshtirė pėr t'u zgjidhur.

  Civilėt duke iu afruar trupave tona, shėrbenin pa vetėdije si zbulues tė pozicioneve tona para armikut, i cili menjėherė, sapo shihte diku pėrqendrime civilėsh bombardonte ose me aviacion, ose me tanke, ose me artilieri! Ishte e pamundshme t'i shpėtosh civilėt nga bombardimet. Ne kemi qenė tė gatshėm dhe plotėsisht tė zotėt t'i mbronim nga ēdo sulm kėmbėsorie, nga ēdo masakėr qė mund te shkaktohej nga dora e ushtarit shka, por ne nuk mund tė mbronim askėnd nga bombat, nga raketat dhe napalmi i hedhur nga avionėt serbe.

  Sapo janė lajmėruar tė plagosurit dhe viktimat e para tė bombardimeve serbe, njė pjesė e spitalit ushtarak qė ndodhej nė Kryshec, ėshtė transferuar nė Prapaēan, ku kishim ngritur strehimore antiajrore.

  Gjatė gjithė kohės kam kontaktuar me mjekėt e spitalit si dhe me ekipin e mjekėve shqiptarė nga Prishtina qė bashkėpunonin me njė ekip te Kryqit tė Kuq Ndėrkombėtar tė Gjenevės pėr tė mundėsuar evakuimin e tė plagosurve rėndė, tė atyre qė janė vierėsuar nga mjekėt si tė plagosur shumė tė rendė e qė kishin nevojė pėr pėrkujdesje intensive, qė nuk mund t’u ofrohej nė kushtet e marshimit.

  Para se tė bėhej largimi i tė plagosurve nga spitali i Kryshecit kam folur me dr. Ilir Tolajn, disa herė, (dr. Tolaj ka qenė ne atė kohė drejtues i grupit qė pėrmendėm me sipėr) dhe kemi rėnė dakort se shpėtimi i tė plagosurve prej grupit qė ai drejtonte do te ishte i mundshėm vetėm pas largimit tė trupave ushtarake.

  Kjo do t’u jepte dorė tė lirėmjekėve shqiptarė dhe tė huaj te thirreshin ne Konventėn e Gjenevės pėr mbrojtjen e te plagosurve dhe tė garantonin tėrheqjen dhe shpėtimin e tyre. Ja se si rrėfen dr. Ilir
  Tolaj pėr kėtė rast :  "Shpėtimi i te plagosurve- prioritet i punės se grupit tonė"

  Pas dy dite pritjeje ne Pejė dhe pas pėrpjekjeve te vazhdueshme qė pėrmes mekanizmave ndėrkombėtarė te na lejohej hyrja ne zonėn e luftimve, kemi arritur ta realizojmė kėtė gjė mė 9 shtator. Spitali i Kryshecit qe nėn kontrollin policor serb, pajisjet vidheshin e transportoheshin, ndėrsa tė plagosurit nuk gjendeshin me ne spital.

  Nė Dubovik jemi informuar nga vendėsit se tė plagosurit rėndė gjendeshin nė xhaminė e Isniqit. Aty kemi arritur nė tė njėjtėn kohė me forcat policore serbe qė kishin dėpertuar nga ana tjetėr. Kemi hyrė ne xhami bashkė me kolegėt e huaj dhe kemi vendosur qė te mos ndaheshim me nga te plagosurit. Numri i tyre i saktė nuk me kujtohet, por kanė qenė mhi dhjetė veta.

  Pavarėsisht prej kėrcėnimeve, kemi organizuar transportin e tyre me automjetet qė kishim pėr ne spitalin e Pejės. Disa kolegė tanė te huaj kanė vazhduar kujdesin pėr ta ne kėtė spital ndėrsa mua, bashkė me dr. Shpetim Robaj dhe dr. Imer Aliun, me njė pėrkthyese dhe njė anėtar te stafit teknik ndėrkombėtar na kanė shoqėruar me dhunė deri ne kufirin e Kosovės me Malin e Zi ku na kanė urdhėruar : Kurrė mos u ktheni me ne Kosovė. Pas mesnatės, OSBE dhe Kryqi i Kuq Ndėrkombėtar kanė ndėrhyrė dhe kanė mundur te garantojnė kthimin tonė ne Kosovė.

  Te nesėrmen, kur jemi kthyer, kemi transferuar te plagosurit ne Prishtinė dhe ėshtė e vėrtetė, herė pas herė ata edhe janė keqtrajtuar nė spitalet e okupuara prej forcave serbe. Tė plagosurit e nxjerrė nga zona e luftimit kanė qenė nėn pėrkujdesjen e Linda Bunjakut dhe zonjės Magy Brysson. Tė gjithė ata janė liruar mė vonė dhe kanė mbijetuar.

  Rasti i Ylli Morinės, me vdekjen e tė cilit kanė luajtur aq shumė agjitatorėt e majtė, ėshtė fatkeq pėr arsye tė plagėve tė pashėrueshme qė ka marrė nė betejė dhe jo pėr shkak te "braktisjes" siē spekulohet. Ai, nga spitali i Prishtinės, me dėshirėn e tė afėrmve tė tij, ėshtė transferuar pėr nė spitalin e Novi Sadit. Nė atė udhėtim ai ėshtė shoqėruar edhe nga famiijarė tė tij. Atje ai ka vdekur prej plagėve tė pashėrueshme". Kjo ėshtė e vėrteta rreth gjithė atij rrebeshi shpifjesh qė janė krijuar mbi tė plagosurit e spitalit te Kryshecit.

  Pas njė rivlerėsimi te situatės luftarake nė tė cilėn ndodhesha, kam vendosur tė informoj tė gjithė instancat e erporėve tė mi ushtarakė dhe civilė, zotin Krasniqi, kryeministrin Bukoshi, nėpėrmjet QIK-u dhe Enver Malokut dhe kam kėrkuar ndėrhyrjen e presidentit tė Republikės qė ky, me lidhjet e tija ndėrkombėtare, tė ushtronte sa tė mundte presion qė te paktėn serbėt tė ndalnin aviacionin, i cili ishte duke bėrė namin e viktimave. Nga ana tjetėr kam telefonuar edhe nė New York. Kam biseduar me z.Hajdar Bajraktarin; ai ėshtė njė qytetar shqiptar nga Lugu i Baranit, me njė aktivitet tė shquar kombėtar nė SHBA.

  Ai ka marrė nė telefon ambasadorin Hollbrook, qė ky tė ndėrhynte pranė autoriteteve serbe pėr tė ndaluar bombardimet. Bombardimet ne fakt janė ndalur pas dy-tri oresh duke shmangur njėrėn ndėr masakrat mė tė paimagjinueshme qė do te mund tė kishin ndodhur nė Kosovė.

  Vetėm pak kohė me vonė, kam marrė kontakt me shefin e atasheve ushtarake tė vendeve tė OSBE-sė Wolfgang Kaufmann, i cili mė ka dhėnė garanci nė Lugun e Baranit nė prani tė Komandės sė Mbrojtjes Territoriale tė fshatrave tė Lugut tė Baranit, tė Komandės se Brigades 131 dhe te njė pjese tė Shtabit tė Zonės sė Tretė Operative, se : nėse do tė tėrhiqeshim ne, mbi populisinė civile nuk do tė ndodhte asnjė masakėr.

  Pas kėtyre shkėmbimeve tė shpeshta, Ministria e Mbrojtjes pėr herė tė tretė mė ka urdhėruar tė pėrgatis tėrheqjen e trupave. Pėr procedurat teknike te tėrheqjes kam folur gjerėsisht nė librin e parė. Nga ana strategjike, tėrheqja ėshtė njė ndėr taktikat me te njohura tė luftimit, shpeshherė mė efektive sesa sulmi apo prita. Nga ana tjetėr mundėsitė pėr t'u furnizuar urgjent me municion dhe armatim, qenė praktikisht zero. Municioni qė kisha, majftonte pėr te rezistuar 4-5 orė efektivisht pastaj... !

  Mashtrimet dhe akuzat gjoja se Tahir Zemaj ka dorėzuar armėt, janė jo thjesht tė pavėrteta, por janė akuza tipike tė ndyra, pasi bėhen nga njerėz qė ose kanė pasur shumė pak tė bėjnė me luftėn, ose nga individė qė, pėr te mbuluar krimet e tyre, mundohen tė hedhin baltė mbi tė tjerėt. Unė e kam thėnė publikisht: Tahir Zemaj as nuk ka dorėzuar armė, as nuk ka urdhėruar njeri tė dorėzojė armėt.

  Pėr kėtė gjė mund te dėshmojnė tė gjilhė bashkėpunėtorėt e mi, mund te dėshmojnė komandat e shtabeve tė Mbrojtjes Territoriale, por mund tė dėshmojnė edhe qindra - mijėra civilė tė Rrafshit tė Dukagjinit. E vetmja sallė gjyqi qė mund t'i zėrė dėshmitarėt nė favor tė sė vėrtetės dhe nė pėrkrahjen time, ėshtė hapėsira e Zotit e quajtur Rrafsh i Dukagjinit deri nė Malėsi tė Gjakovės. Por, ata qė thurnin intriga bodrumeve tė Nexhmie Hoxhės, apo zyrave te mykta te sigurimit te Koēi Xoxes nė Tiranė, ata shpifnin atėherė, e vazhdojnė tė shpifin edhe tani, sepse atyre liria e Kosovė ua xė frymėn.

  Pėrfundimisht dua te theksoj edhe njė herė: Une jam tėrhequr me urdhėr te Ministrisė se Mbrojtjes sė Republikės sė Kosovės. Nėse sot Ahmet Krasniqi nuk jeton mė, jetojnė bashkėpunėtorėt e tij ish Zv. Ministri Agim Mehmeti, ushtarakėt Hilmi Nebihu e Ismet Ibrahimi si dhe shumė tė tjerė qė kanė deklaruar dhe deklarojnė vazhdimisht kėtė tė vėrtetė.

  Une e kam zbatuar atė urdhėr tėrheqjeje, sepse unė kam zbatuar dhe zbatoj urdhėrat e eprorėve te mi ushtarake dhe civilė, urdhėrat e institucioneve te Republikės se Kosovės. Koha provoi se vendimi pėr t’u tėrhequr ka qenė njė vendim i drejtė, ushtarakisht i justifikuar.

  TAKIMI ME AHMET KRASNIQIN NĖ TIRANĖ, RAPORTIMI IM PĖR GJENDJEN NĖ TERREN, RAPORTI I MINISTRIT PĖR ĒFARĖ KISHTE NDODHUR NĖ NDĖRKOHĖ

  Nė pritjen time kam vėnė re se njerėzit kanė qenė shumė tė prekur. Ata e dinin se nė ēfarė vėshtirėsish qeshė gjendur unė nė terren. Unė kam informuar me detaje nga mė tė imtat pėr gjithēka ka ndodhur nė Kosovė, me vėshtirėsitė dhe betejat e fituara, me theks tė caktuar tėrheqjen e sukseshme dhe shmangjen e masakrave mbi civilėt.

  Pastaj kam raportuar mbi faktin e mbėshtetjes qė u ėshtė dhėnė njėsive tona duke theksuar veēanarisht kontributin e fshtrave Isniq, Jasiq, Prapaqan etj. Kam vėnė nė dukje heroizmin dhe burrėrinė e bashkėluftėtarėve tė mi tė rėnė nė beteja, por edhe tė atyre qė kishin mbetur gjallė, i kam shqiptuar me emra oficerėt qė i qenė bashkangjitur njėsive tona, pastaj ata qė na kishin penguar me nė krye Sali Veselin, Naim Malokun, disa njerėz tė mbrojtjes territoriale nė fshatin Junik, personat qė paraqiteshin si pėrfaqėsues tė Shtabit tė Pėrgjithshėm, tė gjitha kėto i unė i kam pėrmendur me emra nė librin e parė.

  Zoti Ministėr ka shprehur mirėnjohjen e tij tė thellė pėr tė gjithė ata qytetarė qė na kishin ndihmuar, pėr ata djem e vajza luftėtarė dhe eprorė ushtarak qė na qenė bashkangjitur, duke shtuar se Kosova e lirė do t'ua mirėnjihte kontributin.

  Ahmet Krasniqi ka folur pėr moszbatimin qė i qe bėrė Marrėveshjes sė Oslos.

  Sė dyti pengesat qė kishte sjellė SHIK-u, rrėmujat dhe situata tepėr e rėndė e sigurisė nė Shqipėri. Pengesat nė Mobilizimin dhe rekrutimin e trupave. Ministri ka theksuar se edhe brenda radhėve tė MM ka njerėz qė nuk ia donė tė mirėn Kosovės dhe janė nė mėnyrė indirekte me shėrbimet e huaja. Ata njerėz qė kishin hyrė me qėllime tė caktuara, pas vrasjes sė Ministrit janė imponuar me emra dhe mbiemra. Siē duket ministri e dinte, ishte i informuar pėr prezencėn e tyre.

  Dua tė vė nė dukje edhe njė fakt: pas vrasjes sė Ahmet Krasniqit, sikur u krijua frikė te disa njerėz qė tė qėndronin pranė meje, magjithėkėtė tėrheqjen time e ndihmuan Besnik Gjukaj dhe Elton Brahimi nga Vlora.  Kush i bllokonte armėt qė nevoiteshin pėr ēlirimin e Kosovės?

  Ekzistonte njė grup pranė sektorit Logjistik tė LPK-sė qė merrej veēanėrisht me pengimin e armatosjes sė luftėtarėve shqiptarė tė njėsive operative tė Ministrisė sė Mbrojtjes.

  Ky grup duke vėnė re kualitetin dhe sasinė e armatimit tė porositur nga Ministriesė sė Mbrojtjes, i cili, po tė arrinte nė terren dhe tė pėrdorej nė luftė kundėr forcave serbe do tė siguronte njė epėrsi tė padiskutueshme ushtarake dhe morale te Forcave tė Armatosura tė Republikės sė Kosovės. Do tė thotė do tė sigurohej epėrsia e luftėtarėve shqiptarė tė kėtyre njėsive ndaj atyre tė Serbisė. Kjo gjė nuk mund tė tolerohej nga LPK e cila kėrkonte qė mė parė tė shkatėrronte konkurentin pėr pushtet brenda shqiptar, dhe kėtė ta bėnte nėpėrmjet Serbisė, me shpresė se kėshtu do ta kishte mė tė lehtė tė vinte nė pushtet.

  Miopia e njė lėvizjeje tė tillė politike, ka qenė dhe ėshtė e rrezikshme pėr nteresat e kombit shqiptar, por pėr shtabet staliniste tė LPK-sė, pushteti personal ėshtė mė i rėndėsishėm se sa liria e kombit, pėrparėsia ideologjike enveristo- staliniste ėshtė mė e rėndėsishme se sa pluralizmi politik dhe demokracia.

  Nga meesi i muajit qershor 1998 nė LPK ekzistonin tė paktėn tri fraksione kryesore qė udhėhiqeshin nga Ibrahim Kelmendi, Xhavit Haliti dhe Muhamet Kelmendi. Qė tė tri kėto grupe instruktoheshin nga komesarė specialė tė Partisė Socialiste, tė Qeverisė sė Shqipėrisė sė asaj kohe, tė Sherbimit Informativ Kombėtar dhe tė shėrbimeve speciale tė ministrive tė rendit dhe tė mbrojtjes.

  Publikisht janė paraqitur emrat e Bedri Islamit, Koēo Danajt, Dilaver Goxhaj, Shaban Brahaj, Fatos Klosi dhe njė pjesė e mirė e komunikatave tė fillimit nė emėr tė Shtabit tė Pėrgjithshėm janė pėrpiluar nga Shaban Sinani, ish-zėdhėnės i Ramiz Alisė.

  Fraksioni i LPK-sė, drejtuar nga Ibrahim Kelmendi, bashkėpunonte me pjesėn tjetėr tė LPK-sė, vetėm kur vinte puna pėr tė bllokuar armatimin, pėr tė bllokuar vprimtarinė e Ministrisė sė Mbrojtjes. Njė degė e kėtij fraksioni qe instaluar nė MM dhe pėrbėhej nga Xhafer Jashari, shef i logjistikės, zėvendėsi i tij ka qenė Tahir Zejnullahu. Fadil Demiri, Ramadan Gashi, Binak Gashi, Agim Hazirin Skender Hasimi, Armando Arbana, Genc Kelmendi etj. Kėta njerėz pas vrasjes sė Ahmet Krasniqit kanė marrė fuqi tė madhe nė Ministrinė e Mbrojtjes duke u bėrė krahu i djathtė i ministrit tė ri, zotit Bicaj.

  Pėr tė ilustruar kėtė tė vėrtetė po sjell edhe emrin e njė nėnoficeri Ramadan Gashi, qė drejtonte tė gjitha referimet. Tė gjithė ushtarakėt nga terreni raportonin para ministrit nė prezencėn tij. Behxhet Mehmeti, (Bajrami) njė njėri i LPK-sė, jo fort i pastėr para drejtėsisė zicerane, vjeni dhe vepron pranė Ministrisė sė Mbrojtjes, ndėrkohė qė ministri Bicaj nuk bėnte asgjė pa praninė e kėtyre njerėzve.

  Vetė ish ministri mund ta shpjegojė mė mirė pozitėn e tij, veprimet dhe mos veprimet nė kėtė drejtim. Tė gjitha strukturat ushtarake tė Shqipėrisė, ushtria, policia, policia financiare, SHIK-u etj, kanė synuar shkurajimin e strukturave tė Ministrisė sė Mbrojtjes.

  Lind pyetja: pse armatimi, qė blehet dhe u dėrgohet njėsive tė Ministriesė sė Mbrojtjes, duhej tė kalonte pėrmes duarve tė Nasim Haradinajt? Ministri Bicaj duhet tė ketė njė pėrgjigje pėr kėtė pyetje tė thjeshtė. Ministri duhet tė ketė informacione se sa herė ėshtė shitur, se ēfarė drejtimi ka marrė dhe ku ka pėrfunduar armatimi modern. Unė kam pėrshtypjen se i gjithė ky pėshtjellim ėshtė bėrė nė koordinim me Shtabin e Pėrgjithshėm tė LPK-sė.

  Pėr kėtė shkak Ministria e Mbrojtjes ėshtė detyruar tė armatosė njėsitė e veta, 6 brigadat e vendosura nė Verim me armatim tė vjetėr kinez e sovjetik. Nė fakt tė njėjtin fat kanė pasur edhe njėsitė qė pėrgatiste dhe armatoste Shtabi i Pėrjithshėm i LPK-sė.Edhe armatimi i tyre ka qenė i tė njėjtės kategori.

  Kėtu duket loja e dyfishte qė bėnte qeveria e Fatos Nanos me luftėtarėt shqiptarė, nga njėra anė i detyronte tė blinin armatim tė cilėsisė sė dobėt nėpėr Shqipėri, me njė ēmim marramendės, duke ēarmatosur shqiptarėt, nga ana tjetėr i vinte luftėtarėt shqiptarė nė pozita inferiore armatimi me kundėrshtarėt e tyre serbė. Pra as Serbia nuk dėmtohej dhe shqiptarėt e armatosur, tmerri i qeverisė sė ardhur nė pushtet me gjak, ēarmatoseshin.

  Pėr armatimimn e ardhur nga importi, nė Ministrinė e Mbrojtjes ekzistojnė dokumente, qė, megjithėse i pajisur sipas tė gjitha marrėveshjeve ndėrkombėtare pėr kalime tranzit, pėr kalimin e tij na ėshtė dashur tė paguajmė shuma ekstravagante pranė autorirteteve policore dhe tė shėrbimit informativ nė port, pėr t'i kaluar nė drejtim tė veriut dhe mė pas Kosovės.

  Ka pasur shtete qė na kanė dhuruar armė, por qė kėrkonin garanci kalimi ilegal nėpėr Shqipėri. Ne nuk kemi mundur t'i marrim ato armė pasi porti i Durrėsit, Aeroporti i Rinasit dhe tė gjitha pikat e hyrjes e daljes nga Shqipėria ruheshin me fanatizėm nga "bodigardėt" e Serbisė nė Tiranė.

  Po nė atė takim janė marrė vendimet dhe janė caktuar njerėzit qė do tė merreshin me rimobilizimn dhe riorganizimin e brigadave tė tėrhequra. Ideja ishte pėrqėndrimi i tyre nė njė bazė stėrvitore dhe pėrgatitja pėr aktivitetet e ardhme luftarake nė terren.

  Shtabi Suprem ka pėrcaktuar detyrat duke mė caktuar mua tė merresha me detajet. Unė kam emruar eprorėt Esat Ademaj, Skender Rexhahmetaj, Gjukaj, dhe Isuf Haklajn, qė tė bėnin pranimin e ushtarėve dhe eprorėve, tė bėnin transportin e tyre pėr nė Papaj, furnizimin e tyre me armė dhe uniforma dhe fillimin e rehabilitimit dhe stėrvitjes sė tyre.  Qenė krijuar pesė baza stervitore, katėr brigada tė reja dhe dy njėsi speciale

  Nga ana tjetėr Ministri ka informuar se qenė krijuar edhe qendra tė tjera stėrvitore pėrveē asaj qė kishim pasur para 5 muajve. Tė tilla qenė krijuar nė Kolē, Kalimash, Babinė, Papaj dhe Viēidol. Qenė formuar gjithashtu edhe pesė brigada tė tjera, 142, e drejtuar nga Fuat Ramiqi, Brigada "Skenderbeu", Brigada e Istogut, Brigada e komanduar nga Muharrem Rrahmanit dhe njėsia diversanto vėzhguese e drejtuar nga Anton Ēuni, Batalioni i Policisė Ushtarake i komanduar nga Hafir Hoxha. Nė kėto qendra stėrvitore kishte filluar pėrgatitja, ristrukturimi i kazermave, pasi pranė ministrisė qe krijuar edhe njė batalion pėr ndėrtime.

  Kėto punė qenė kryer, me shpirt nė fyt siē thotė populli, pasi siē kam pėrmendur ekzistonte njė strategji konstante bllokimi, me qėllime destruktive, pasi ata kishin vėnė re se kualiteti dhe kuantiteti i armėve qė kishim porositur ne, po tė hynte nė terren do tė siguronte njė epėrsi tė dukshme, do t'u garantonte forcave tona njė rezistencė efektive kundėr pushtuesit, do tė mund ta kishte afruar edhe mė shumė, vetė ēlirimin e Kosovės.

  Por ata kishin frikė se kjo gjė do tė sillte edhe fuqizimin politik tė institucioneve shqiptare nė Kosovė, gjė qė ata i tmerronte, pasi tė tjera plane kishin bėrė pėr Kosovėn e pas luftės. Ja sepse ata kanė bėrė pėrpjekje pėr bllokimin e kėtij armatimi.

  Destruktiviteti ka filluar qysh nė procesin e mbledhjes sė mjeteve prej bashkėatdhetarėve nė diasporė. Veprimtarėt e institucioneve tė Kosovės u vunė nė shėnjestėr tė gangsterėve tė LPK-sė, komisionerėt e tre pėrqindėshit, apo aksioneve tė tjera financiare u kėrcėnuan edhe me likujdim fizik.

  Emrat e kėrtyre veprimtarėve lakoheshin nėpėr seanca obskurantiste hetimi nėpėr bjeshkėt dhe pėrrojet e Kosovės, ku hajnat e dikurshėm, tė veshur me pushtet imagjinativ hetuesash, jepnin denime me vdekje nė mungesė pėr veprimtarė shqiptarė qė gjithė jetėn ishin pėrpjekur pėr lirinė e Kosovės.

  Mund tė pėrmend kėtu disa emra njerėzish, klubesh dhe shoqatash shqiptare nė mėrgim qė janė kėrcėnuar. Ramadan Gashi nga Amerika, Ilmi Gashi nė Gjermani, shoqata e Bukėpjekėsve nga Kroacia, Marian Pnishi nga Zvicra, Klubi shqiptarė "Kadri Zeka" nė Sierrė, Shoqata "Vatra" nė Amerikė etj  Nė Ministri u afruan njerėz tė dyshimtė kombėtarisht por tė besueshėm nga ana ideologjike

  Nė fakt, afrimi i njė njeriu tė specializuar, e njė ish ushtaraku profesionist siē ishte Xhafer Jashari presupozonte qė logjistika tė funksiononte mė me efektivitet. Pėrveē profesionalizmit tė tij, duke njohur edhe lidhjet qė kishte me LPK-nė, kryesisht ato familjare me Ibrahim Kelmendin, kemi menduar se do tė mund tė influenconte qė tė mos pengohej furnizimi i njėsive luftarake, nė fakt nuk ka ndodhur ashtu. Ne kemi pasur vėshtirėsi edhe mė parė, kur kemi pasur staf tė kufizuar, por problemet nuk janė zgjidhur edhe pse numri i stafit tė MM ėshtė shtuar shumė.

  Nė kėtė kontekst vlen tė pėrmendet emri i njėfarė Skender Hasimit, qė ka punuar nė Sigurimin e MM, e cili me ndihmėn e Shaban Brahės, njė ish oficeri tė vjetėr tė Sigurimit tė Shqipėrisė, ka kontribuar shumė nė afrimin e njerėzve tė dyshimtė pėr ēėshtjen kombėtare, por ideololigjiksht tė besueshėm pėr ta.

  Ne kemi arritur nė fillim qė me njė numėr shumė tė vogėl njerėzish tė armatosim dhe uniformojmė njėsitė e para operative, jo me ndonjė kualitet shumė tė lartė, por gjithsesi nė njėfarė mase kanė qenė tė mirėpajisura. Mė vonė, pra, kur prania e kėtyre njerėzve tė specializuar nė MM do tė thoshte mė shumė armė, uniforma dhe municion pėr trupat tona, nuk ka ndodhur ashtu. Pėrkundrazi, sasi uniformash dhe armėsh, qė kanė qenė tė planifikuara pėr njėsitė operative, pa u konsultuar fare me shtabin e MM, janė dėrguar nė drejtime tjera.

  Pėr tė ilustruar po pėrmend vetėm njė fakt: Blerja e 2000 uniformave nė Gjermani nga Xhafer Jashari, Fadil Demiri, Agim Haziri me paratė e MM-sė. Prej tyre 1500 copė i dėrgohen Xhavit Halitit, pesėqind Halil Bicajt. Pėr tė mos spekulluar mė gjatė sjell nė evidencė fjalėt qė qarkullojnė se uniformat i kanė marrė falas apo me gjysmė ēmimi, ndėrsa faturat e paraqitura janė pėr uniforma tė reja dhe tė blera si tė tilla.

  Ėshtė fakt qė 1500 uniformat e pėrmendura nuk kanė shkuar pėr ta veshur Halitin dhe tė afėrmit e tij, ato kanė shkuar nė Kosovė tek luftėtarėt e lirisė, problemi ėshtė tek mėnyra e pėrdorur, tek preferencat politike, ndėrkohė qė ushtarėt e njėsive tona kanė qenė shpesh herė pa unioformė dhe kėpucė.

  Nė kėtė libėr nuk kam ndėrmend t'i nxjerr tė gjitha faktet qė ilustrojnė qendrimet e mia, nėse personat e pėrmendur do tė polemizojnė, kundėrshtojnė ose hedhin poshtė me sharje, siē e kanė zanat, konstatimet e mia, atėherė unė do tė botoj shifra dhe fakte tė pafund tė kėtij lloji qė pėrmenda mė lart. Dokumentet ekzistojnė.

  Njė pengesė tjetėr, e cila rezultoi tė ishte e paramenduar mirė, ka qenė edhe rezistenca qė i bėhej rikthimit tim nė gjirin e MM. Siē kam shpjeguar, pas tėrheqjes nga Kosova, kam pasur disa ditė pushim. Pastaj do tė mė duhej t'u bashkohesha trupave nė Papaj pėr tė filluar stėrvitjen dhe pėrgatitjen e tyre pėr operacionet e mėvonshme ushtarake pėr ēlirimin e Kosovės. Ritkhimi im ėshtė penguar me gjithfarė justifikimesh nga Halil Bicaj.

  Megjithatė unė kam vendosur t'u bashkangjitem trupave tė brigadave 131, 134, 133 tė Zonės sė Tretė Operative, qė, pėrveē Papajt, qenė vendosur edhe nė qendrat e reja stėrvitore nė veri tė Shqipėrisė. Pėrpara se tė vija unė, Xhafer Jashari me nja 15 eprorė tė tjerė nė MM mbajnė njė takim me rend dite a tė lejohet apo tė mos lejohet kthimi i Tahir Zemajt pranė MM? Pas debatesh ėshtė vendosur qė tė votohet. Kundėr meje kanė votur Xhafer Jashari dhe Fadil Demiri, me justifikimin se ai nuk bėn tė vijė pasi…

  Para se tė nisesha pėr nė Papaj, pėr tė marrė komandėn e trupave tė Zonės sė Tretė Operative, komandant i tė cilave isha, mė ėshtė bėrė njė lojė shumė e madhe : te komandanti i brigades 131 Rrustem Berisha, kanė shkuar qė t’i bėjnė presion ish-zėdhėnėsi i Shtabit te Pėrgjithshėm, Jakup Krasniqi.

  Takimi vetėm mes tyre ka zgjatur 3-4 orė dhe Jakupi ka ushtruar presion ndaj Rrustem Berishės qė ky dhe oficerėt e tjerė tė bėnin tė pamundshmen pėr te penguar rikthimin tim ne komandė tė trupave, rrjedhimisht tė pengonin edhe influencėn e institucioneve tė Republikės sė Kosovės. Tė njėjtėn gjė e ka bėrė edhe Azem Syla, me tė njėjtin person; siē duket ata kishin vėnė re se Rrustem Berisha qe njė njeri me tė cilin ata mund te "bisedonin".

  E keqja e kolegut Berisha ka qenė se ai nuk ka informuar asnjė prej kolegėve tė tij oficerė te Brigades 131. Pse ? Ka qenė i kėrcėnuar ? Ka marre ryshfet apo ka qenė vullneti i tij i lirė ? Rrustem Berisha ua ka borxh bashkėluftėtarėve tė tij, tė gjallė dhe te vdekur, sidomos emrave tė Sali Ēekut dhe Agim Ramadanit, kėtė sqarim.  A e ka ditur H.Bicaj se ka po ia mbante Ministria e Mbrojtjes?

  Kėto gjėra janė toleruar siē thashė edhe nga Ministri Bicaj me vetėdije apo pa vetėdije unė nuk dua tė spekuloj, por disa javė mė vonė, kur kam shkuar nė Ministri pėr tė takuar zotin Bicaj, njė individ i LPK-sė, njė farė Bajram Gashi ka kėrkuar me insistim qė tė merrte pjesė nė takimin tim me Ministrin.

  Kur e kam pyetur se pse ai mė ėshtė pėrgjigjur se "Duhet tė marr vesh se ēfarė do tė bisedoni!" Ndėrkohė zoti Bicaj ėshtė larguar nga Ministria duke mė lėnė vetėm dhe falė vetėm gjeturisė sime dhe ndihmės sė disa shokėve e kolegėve brenda ministrisė kam mundur t'i shpėtoj njė likujdimi tė planifikuar brenda Ministrisė sė Mbrojtjes.

  Atentati ka qenė i planifikuar nga ky person dhe nga dy tė tjerė. Falė zotit unė jam gjallė dhe nuk i jam ndarė punės e as qė kam ndėrmend t'i ndahem para kėsilloj kėrcėnimesh. Atė ditė, veē jam dėshpėruar shumė. Ministria e Mbrojtjes po rrėshqiste me shpejtėsi nė anėn tjetėr. Ata edhe do ta kishin deklaruar publikisht si njė fitore tė tyre, pushtimin e Ministrisė sė Mbrojtjes, njė gjė tė tillė nuk e kanė bėrė thjesht pėr arsye pragmatike, pasi kanė mundur nėpėrmjet Ministria e Mbrojtjes tė shfrytėzojnė mjaft fonde tė qeverisė sė Republikės sė Kosovės, qė nė kushte tė tjera ka qenė thjesht e vėshtirė tė shfrytėzoheshin.

  Por edhe njė element tjetėr ėshtė pėrdorur me dinakėri nga ky fraksion i LPK-sė. Ibrahim Klemendi, Xhavit Haliti, LPK-ejcėt dhe fraksionet e tjera e dinin se ēfarė mbėshtetjeje kishin Institucionet e Republikės sė Kosovės tek qytetarėt e saj.

  Ndaj ai ka dashur qė duke u maskuar nėn hijen e njėrit prej kėtyre institucioneve, Ministrisė sė Mbrojtjes, tė fitonin kredibilitet politik pas luftės, duke iu shmangur kėshtu reaksionit negativ, qė kishin dhe kanė qytetarėt e Kosovės pėr shumicėn e strukturave tė LPK sė, strukturave tė Partisė Socialiste tė Shqipėrisė dhe elementėve greko-serbė nė administratėn shtetėrore tė Shqipėrisė.

  Siē kam shpjeguar nė librin e parė, unė mora vendimin dhe shkova pranė trupave tė brigadave tė Zonės sė Tretė Operative nė Papaj. Atje ka qenė i organizuar njė atentat tjetėr nga Nasim Haradinaj, pėr rrethanat e tė cilit kam folur. Pėr tė shmangur incidente tė rėnda jam larguar ngaaj dhe sė bashku me kolegėt e mi oficerė kemi vendosur krijimin dhe stėrvitjen e njė brigade tė re nė Mamurras, me emrin „Mėrgimi“.

  Rishtas hyn nė skenė Shefi i Logjistikės pranė Ministrisė sė Mmrojtjes Xhafer Jashari, i cili ka bėrė tė pamundurėn pėr tė mė penguar, jo veē qė nuk ka ndihmuar nė sigurimin e uniformave, ambjenteve stėrvitore, armėve e municionit, qė e kishte pėr detyrė, por edhe ato qė kemi gjetur vetė nėpėrmjet burimeve tė tjera, ėshtė munduar me tė gjitha mjetet tė na i ndalojė, tė na sabotojė e pengojė ashtu edhe siē ndodhi nė fund tė fundit.

  Kur ėshtė rasti tek ky epror ushtarak, pra tek zoti Jashari, duhet theksuar se ka luajtur njė rol shumė negativ porpagandistik kundėr Ministrisė sė Mbrojtjes. Njerėz e institucione vendase e tė huaja qė shfaqnin admirim pėr pėrpjekjet tona, qė shfaqnin interes pėr tė na ndihmuar, dekurajoheshin nga fjalori acid, nga deklaratat e papėrgjegjshme tė Xhafer Jasharit, i cili nuk linte njeri pa sharė nė tė gjithė hierarkinė civile dhe ushtarake tė institucioneve tė Kosovės.

  Ja sepse ministri Halil Bicaj e ka detyrim t’u pėrgjigjet disa pyetjeve pėr tė cilat unė nuk kam tė dhėna tė mjaftueshmė, rrjedhimisht nuk dua as tė spekuloj me to e kėto pyetje janė :

  Z. Bicaj, a i zbatonte urdhėrat e Inslitucioneve tė Republikės apo tė LPK-jcėve dhe urdhėrdhėnėsve tė tyre nga partia e themeluar nga Dushan Mugosha dhe Miladin Popoviēi nė Shqipėri ? A ka qenė ministri Bicaj ideator dhe organizator i veprimeve dhe mosveprimeve qė kanė penguar punėn e Ministrisė se Mbrojtjes ?

  Me sugjerimin e kujt i mori ata bashkėpuntorė, pse nuk u konsultua asnjėherė me bashkėpunėtorėt e tij tė emėruar sipas hierarkisė ushtarake e tė pranuar nga te gjithė ? Nga ėshtė nisur ministri Bicaj pėr tė emėruar Ramė Marajn shef te zbulim-kundėrzbulimit te Ministrisė se Mbrojtjes, kur dihej publikisht se kush ishte ai ? Cila ėshtė pėrgjegjėsia e ministrit Halil Bicaj dhe shefit tė zbulim-kundėrzbulimit te Ministrisė se Mbrojtjes Ramė Maraj rreth fatit te papėrshkrueshėm tragjik tė marshimit te Brigades ,,Mėrgimi" nė drejtim te Kosovės (pėrshkruar ne librin e pare)?

  Megjithatė mė duhet tė theksoj se ndaj meje nuk ėshtė bėrė thjesht luftė personale, lufta ndaj meje nuk pasur thjesht si qėllim shkatėrrimin tim fizik, jo, ajo kryesisht drejtohej kundėr institucioneve qė pėrfaqėsoja, kundėr institucioneve nėn urdhėrin dhe autoritetin e tė cilave veproja, lufta kundėr kėtyre institucioneve ishte luftė kundėr vullnetit tė qytetarėve tė Kosovės, ishte luftė nė tė njėjtin front me Serbinė, ndaj kur mė ėshtė dashur tė luftoj kundėr Serbisė mė ėshtė dashur tė luftoj edhe kundėr pengesave tė tilla qė krijoheshin nga vegla ose shėrbėtorė, qoftė edhe tė pavetėdijshėm tė Serbisė.

  Vazhdon >>
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Nice_Boy : 09-05-2004 mė 20:56 Arsyeja: Per Nje Gabim
  Mė gėnjeu pasuria, jeta vrap mė iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka nė dhe tė huaj do tė vdes..

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Anėtarėsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,220

  PĖrshkrimi MĖ I HollĖsishĖm I RezistencĖs NĖ Disa Fshatra TĖ Rrafshit TĖ Dukagjinit

  Te gjitha fshatrat e rrafshit te Dukagjinit kanė dhėnė kontribut te shquar ne pėrpjekjet pėr liri. Me duhet te theksoj kontributin e fshatrave Isniq, Strrellc I Epėrm e i Ultėt, Prapaēan , Broliq, Kryshec dhe i tėrė Lugu i Baranit.

  Ne Lugun e Baranit janė shquar kėta individė: Rrustem Shala ne kuadėr te logjistikės ka ndihmuar shumė brigadėn 131, Nikė Krasniqi i Nepoles nga pozita e komandantit te Shtabit te Mbrojtjes Territoriale ka mbajtur lidhje te forta mes njėsive operative dhe mstitucioneve informuese te qeverisė se Republikes se Kosovės.

  Ai, se bashku me Rrok Berishėn, kanė informuar pėr gjithēka. duke garantuar njė transparence te lartė dhe njė informim efektiv, te saktė e frymėzues pėr trupat dhe populisme civile. Agim Krasniqi i fshalil Vranoc ka ndihmuar shtabin e Brigades 131 me pajisje teknike dhe material sanitar. Maxhun Smajii ka informuar me korrektėsi dhe guxim mu nga vijat e frontit. Skender Ēeku, njė komandues i njėsive te mbrojtjes territoriale, ėshtė shquar sidomos ne organizimin e mhrojtjes se pjesės se Morinėve te Loxhės gjatė betejės me te njėjtin emėr.  Shėnime nga Ditari i Major Nazif Ramabajės

  …Me rėnien e territ, filluam marshimin nė drejtim tė Kosovės duke pėrmbushur qėllimin e fazės sė dytė tė marshit, pėr tė mbėrrijur nė fshatin Jasiē. Gjatė kalimit tė kufirit Shqipėri-Kosovė nėpėr Rrasė te Zogut takuam disa grupe tė ushtarėsh tė cilat kishin humbur rrugėn dhe nuk [1]dinin kah t’ia mbanin. Kur i pyeta, se kush ishte udhėheqėsi i tyre, disa m'u pėrgjigjėn "Togeri", e disa tė tjerė mė thanė Qergashi, (dihet se kėta emra ishin pseudonime).

  Duke u lėshuar nga Rrasa e Zogut, afėr kufirit, takuam njė grup tjetėr gjithashtu tė humbur, i cili hapi zjarr dhe vetėm falė gjakftohtėsisė sonė, nuk erdhi deri te konfontimi (tė luftimi mes veti). Kur vėrejtėm se flisnin shqip i ftuam tė na bashkangjiteshin. Kėshtu tė gjitha kėto grupe ushtarėsh tė humbur i pranuam nė kolonė dhe vazhduam marshin ditor, i cili zgjati njėmbėdhjetė orė e gjysmė.

  Ishte ky njė marsh i gjatė dhe i mundimshėm pa ushqim, tė ngarkuar edhe deri nė pesėdhjetė kilogram. Vetėm me ujė, qė na e kishte falur natyra, e mbanim shpirtin. Nė orėt e hershme tė mengjesit (07.00) arritėm nė fshatin Jasiē dhe nė grykėn e maleve pamė tė ikurit nga zonat e luftės, nga fshatrat e kumunės se Deēanit, Batushės, Vokshit, Pobergjės etj.

  Kolona e brigadės marshonte, nė ballė tė saj ushtaraku Farush Thaēi mbante flamurin luftarak tė brigadės 134 me shqiponjėn dykrenare ngjyrė tė zezė, nė mes tė sfondit gjyrė gjaku me shkronja tė arta mund tė lexohej UĒK, nė dy anėt e shqiponjės brigada 134, ndėrsa FA dhe dy duar tė shtėrnguara nėn shqiponjė. Ku ishte flamur lufte.

  ...Banorėt e fshatit Jasiē na pritėn aq bukur sa qe ishte e papėrshkrueshme pėr momentin. Me tė mbėrritur nė fshat ndodhi njė incident i vogė, disa tė armatosur rrėzė pyllit hapėn zjarr mbi kokat tona kjo ishte nje shenjė e keqe pėr ne dhe ne nė brendi tė fshatit u detyruam t'i zėmė pozicionet.

  Mė vonė mėsuam se ata tė cilet kishin hapur zjarr ishin disa individė tė cilėt kishin shprehur pakėnaqesi pėr ardhjen tonė. Pas vendosjes nė fshat, bashkevendasi i cili na afroi mikpritje me emėr Osman nė njė moment qajti dhe tha se ky fshat kurrė nuk e ka ndier veten mė tė gėzueshėm nė histori.

  Pas mbėrritjes nė fshatin Jasiē me 25 qeshor menjėherė kontaktuam me shtabin e Junikut dhe Rrafshit te Dukagjinit, morėm ultimatumin qė deri nė orėn 18.00 po tė njėjtės ditė "tė ktheheni kah keni ardhur, sepse jeni ushtri tjetėr dhe keni ardhur nė territor tė ēliruar nga tė tjerėt".

  Gjatė bisedimeve na u ka parashtruar kushti qė tė hynim nėn komandėn e tyre dhe se shtabi i Rrafshit tė Dukagjinit do tė na sistemonte nėpėr njėsitė e tyre, siē e parashikonin ata se ishte e nevojshme dhe nuk pranonin kurrėsesi ekzistencėn e shtabit qeveritar jashtė Kosovės dhe as njėsinė tonė s'e pranonin si tė tillė.

  Kėtė nė mėnyrė tė vrazhdė e theksonte Ramush Haradinaj, Sali Veseli (Vetima) i cili ishte ushtarak dhe kishte hyrė dy javė para nesh per tė na sistemuar, ndėrsa Naim Maloku (Topi) edhe ky ushtarak e bėri nė njė mėnyrė mė diplomatike, sepse njihej me disa eprorė dhe se edhe ky kishte punuar nė mėnyrė institucionale deri vonė, por nė momentin e fundit vendimin pėr tė hyrė nė Kosovė e kishte marrė vetė.

  Ne ua dėrguam pėrgjigjen se ultimatumi eshte i pa pranueshem, pėr bisedime erdhi prap Naim Maloku, Sali Veseli dhe Lum Haxhiu (pseudonim) emrin e vėrtetė e kishte Hajdin Abazi dhe me tė njihesha nga Suedia, por ky nuk prezentohej kurrė me emrin e vėrtetė. Nė pyetjen time se a e di se ē'ka ke thėnė nė Suedi, se do tė punosh natė e ditė pėr ta arritur njė bashkim, ai m'u pėrgjigj, po Nazif edhe tani e kam kėtė mendim, por ju jeni tė vonuar dhe keni ardhur nė terren tė lirė.

  Hajdin Abazi pėr mua e Lum Haxhiu pėr tė tjerėt kryente detyrėn e oficerit pėr moral nė Rrafshin e Dukagjinit. Qė tė dy kėrkonin qė t'u nėnshtroheshim urdhėrave tė shtabi te Rrafshit tė Dukagjinit, i cili ishte formuar me 23 qeshor po tė njėjtėn ditė, kur ne kishim filluar marshin pėr tė hyrė nė Kosovė . Pas shumė bisedimesh dhe peripecish ne grupi i oficerėve sė bashku me bėrthamėn e brigades 134 vendosėm qe t'u iknim provokimeve dhe tė marshonim pėr nė Isniq, Prapaēan.

  Me 02 korrik u mbajt njė takim pune me komandantėt e brigadave 134, 131, 121 me pėrfaqėsuesit e zonave, nė Isniq dhe pėr nder tė dy korrikut deklaratės kushtetuese tė Republikės tė Kosovės. Tubimin e hapi Tahir Zemaj, i cili i njoftoi tė pranishmit Rrustem Tetėn, Gani Gjukėn dhe Skender Rexhahmetajn mbi qėllimet dhe aktivitete e kėtyre tri brigadave dhe informoi. Rrustem Teta nuk njihte kurrfarė shtabi nė Tiranė dhe as qeveri, as Ministri tė Mbrojtjes nėse nuk i mbath ēizmet, gjithashtu nuk njeh kurrfarė presidence as qeverie nese nuk vjen nė zonė tė lirė. I vetmi Rrustemi kundėrshtonte tė hynte nė sistemin institucional.  Vlerėsimet pėr betejėn e Loxhes

  ...Ka qenė beteja me e madhe e fillimit tė luftės, pra beteja e Loxhės la pas vetes njė moral tė pathyeshėm dhe krijoi mitin se ėshtė njė ushtri superiore, ndėrkohė qėr qe e pėrbėrė nga ushtarėt e Brigadės 134, luftėtarė tė Loxhės se Morinėve dhe vullnetarė tė ardhur nga fshatrat e tjera. Armiku la tanket m fushėn e betejės, filloi tė largohet edhe nga kazerimt dhe qyteti i Pejės, duke shushuritur se ra edhe Peja.

  Tė vetėdijshėm se nuk kishim forēa dhe armatim tė mjaftueshėm pėr ta mbajtur qytetin, vendosėm ta fortifikojmė, ta minojmė dhe ta forcojmė Loxhėn nė mėnyrė qė tė bėhet e padepėrtueshme pėr armikun dhe kėtė e bėmė. Armikut iu desh tė bėjė pėrgatitjen e sulmit tė dytė mbi Loxhė pėr njė muaj e gjysmė me shfrytėzimin e aviacionit bombardues, pėrdorimin helmeve kimike tė tipit si nė Srebrenicė nė vitin1995.

  ...Pas retrerimit qė ishte bėrė njė natė mė parė, pra mė 09.07.98, nė kryerjen e kujdestarisė ishte eprori Shaban Draga, i cili ishte caktuar me eprorin Esat Ademajn pėr tė shkuar nė Lugun e Baranit dhe pėr t'u dhėnė ndihmėn e nevojshme shtabeve rajonale qė nėnkuptonte nė ēfarė shkalle janė bėrė pėrgatitjet e vijave tė para tė pozicionit dhe mėnyra e organizimit tė sistemit te zjarrit, duke pėrfshirė edhe fotifikimin dhe masat tė cilat janė marrė nė punėt xhenerike dhe maskimin e tyre, sipas marrėveshjes qė kishim bėrė gjatė bisedimive nė Llukė tė ulėt me Rramush Haredinajn, Sali Veselin (vetimėn), Rrustem Tetėn nė njėrėn anė dhe Tahir Zemėn, Kemajl Shaqirin dhe meje, Nazif Ramabajėn ku ndėr tė tjerat kishim ra nė dakort qė eprorėt tė shpėrndahen gjatė ditės nėpėr shtabe tė fshatrave dhe tė ndihmojnė nė organizimin e njė siteve, mėsimin dhe njohjen me armatimin dhe mėnyrėn e pėrdorimit te tij, funksionimin dhe gjėndjen e armatimit ekzistues.

  Biseda ishte herė herė e ashpėr nga ana e Sali Veselit "vetimės" tė cilėn e kishim inēizuar nė tėrėsi dhe pas ndėrhyrjes sime duke e shpjeguar nevojėn e bashkimit tė tė gjitha forcave ushtarake dhe qėllimin e ardhjes sė kėtij grupi kaq tė madh me 23 eprorė, pėr organizimin dhe riorganizimin e njėsiteve duke filluar qė nga kreu d.m.th. brigadat, e mė poshtė deri te skuadrat, dhe duke mos ua mohuar tė pranishmėve meritat pėr qėndrueshmėrinė e tyre prej fillimit tė luftės e gjer tani.

  Momenti Tahir Zemaj theksoi se kishte ardhur momenti pėr njė organizim institucional dhe tė mirfilltė, me shti nė pėrdorim kuadrin profesional ushtarak dhe pėr formimin e njėsiteve operative me karakter sulmues me njė qėllim tė vetėm tė ēlirohej ēdo pėllėmbė e Kosovės sonė martire.

  Ai theksoi gjithashtu nevojėn e shtrirjes sė aktivitetit tė katėr brigadave me qendra: njė nė Prapaēan, e dyta nė Baran dhe e treta nė Dushkajė, konkretisht Bardhaniq dhe e katėrta nė Rekė tė Keqe me mendim se kėto brigada ishin tė kompletuara me strukturėn komanduese ushtarake.

  Ky ishte kompromisi i bėrė, edhe pse nė fillim, me tė hyrė nė Kosovė kėto njėsite operative kishin plane tė pėrpunuara mirė, por pėr tė bėrė luftė tė pėrbashkėt pa kushtėzime, qė brigada 121 me bėrthamėn e saj tė mos dėrgohet nė territorin e Drenicės, ku mė vonė u dėrguan dy eprorė tė cilėt kishin paraparė te formojnė bėrthamėn e kėsaj brigade e kėta ishin Kemajl Shaqiri dhe Shaban Draga.

  Pasi bėra zėvendėsimin e Shaban Dragės nė detyrė tė kujdestarit tė repartit nė Prapaēan, i cili shkoi me Isat Ademajn nė Lugun e Baranit nė marrėveshje me Tahir Zemėn bėra tė gjitha pėrgatitjet pėr formimin e GAB-it (grupi artilerik i brigadės) qė pėrbėhej nga tetėmbėdhjetė ushtarė tė zgjedhur nga mė tė mirėt dhe gjashtė minahedhėsa 80.mm, kjo mund tė merret si datė pėr formimin e njėsitit artilerik 10.07.98

  Pas gjithė kėtyre marr e mos-marrėveshtjeve, tė nesėrmen pra me 11.o7.98 ėshtė sulmuar Strellci nga ushtria, policia dhe paramilitarėt serb. Shpejt ėshtė bėrė mobilizimi i disa personave me nė krye Tahir Zemėn dhe Gani Gjukėn, i cili ishte pėrgjegjės pėr atė territor dhe gjatė tėrė kohės sė zhvillimit tė operacioneve i kam pėrcjellur nė motorol 16 kanalėshe, tė cilėn e kisha fituar personalisht dgjatė luftės ne Loxhė. Armiku i la tė vrarė dy policė dhe dy tė tjerė tė plagosur. njė sitė e armikut kaluan nė defensivė dhe u bė ērregullimi total i tyre, pėrkundėr rastit tonė qė ishim tė gjithė njė nė vijėn e frontit.

  Siē dalin kėrpudhat pas shiut edhe disa trima lajmėroheshin pas ofensivave tė armikut, kur mbretėronte njė qetėsi relative, duke u mburrur se sa shkije i kishte mbytur ose merreshin me boshatisjen e shtėpive duke i plaēkitur. Por megjithatė Strellci u mbrojt dhe njėsitet operative tė UĒK-sė treguan vendosmėri tė fortė nė luftė kundėr barbarėve serbė dhe u ngritėn dhe mė shumė nė nivelin ushtarak.

  Edhe pse kishim mospajtime nė mes veti prapė se prapė gjenim diēka tė pėrbashkėt dhe kjo ishte qėndresa dhe rezistenca ndaj shkaut, duke i shfrytėzuar tė gjitha mundėsitė qė kishin nė disponim nė rajonin e Rrafshit tė Dukagjinit, nė momentet e mėsymjes tė forcave ushtarako-serbe, tė gjithe sė bashku gjendeshim nė front e kjo ishte e pėrbashkėt, nė ēastet mė tė vėshtira na „bashkonte“ armiku.

  Pėr kėtė me 12.07.98 nė ora 13.00 nė Vranoc tė Vogėl, nė prani tė shtabeve tė mė se dymbėdhjetė fshatrave tė Lugut tė Baranit, luftėtarėve tė kėtyre fshatrave si dhe nė prani tė Rramush Haredinajt, Sali Veselit "vetimės", Rrustem Tetės dhe oficerėve tė njėsiteve operative Isat Ademajt, Musa Dragės dhe Nazif Ramabajes u dakorduam qė brigada 131 tė vendosej nė Baran.

  ...Diku rreth orės 19.00 nė Vranoc u mbajt mbledhja me dymbėdhjetė fshatarė mė qėllim qė tė caktohej se ku do te vendosej njėsiti me tė gjitha organet e veta, rekrutimi i ushtarėve nga shtabet nė komandėn e brigadės, formimi i bėrthamės sė policisė ushtarake me angazhimin dhe ndihmėn e shtabeve te fshatrave, caktimi apo lajmėrimi i njė personi i cili kishte pėr ta kryer detyrėn e vozitėsit tė komandantit tė brigadės dhe tė ishte njohės i mirė i zonės dhe rrethinės, formimi i grupit tė emergjencės e nė kėtė kuadėr edhe tė logjistikės.

  Pas informimit tė tė gjithė tė pranishmėve pėr karakterin dhe detyrėn e njėsiteve operative tė UĒK-sė dhe zonės qė ishte komplet Lugu i Baranit prej fshatit Raushiq deri te Kpuzi, Drini i Bardhė, u lajmėrua vozitėsi me gjithė kombi pėr fillimin e aktiviteteve, vozitjen e komandės sė brigadės, kontrollimin e tėrė zonės dhe vijave tė para tė zjarrit, e ky ishte Zymer Sefaj nga fshati Kodraliq, jurist qė u lajmėrua vullnetarisht ta kryejė kėtė detyrė kaq tė rėndėsishme, tė cilėn e kreu me pėrpikmėri dhe angazhim maksimal, herė herė duke e rrezikuar edhe veten, sepse pėrveē detyrės sė vozitėsit, njohėsit tė zonės kishte edhe detyrėn e sigurimit tė Shtabit tė Brigades, truprojes, shpėrndarėsit tė informatave tė rėndėsishme me karakter luftarak.

  Lajmėrimi i Zymer Sefajt ishte shpėtim i madh pėr komandėn e brigadės, ku merrnin pjesė tre eprorė Isat Ademaj, Musa Draga dhe Nazif Ramabaja, si dhe njė ushtar e ai ishte Sinan Shala nga fshati Dubovik.

  Kjo ishte bėrthama e brigadės qė kishte pėr detyrė imformimin, organizimin dhe zhvillimin e tė gjitha aktiviteteve ushtarake nė bashkėpunim me shtabet lokale nė zoeėn qė mbulonte ajo. U mor vendim qė tė vėzhgohen objektet, fabrika dhe shkolla e Baranit. Pas caktimit tė objektit tė repartit ushtarak menjėherė filloi pranimi i rekrutėve, ushtarėve tė cilėt arrinin tė pėrzgjedhur nga shtabet lokale tė zonės sė brigadės.

  Mė pas u bėnė vizita nė fshatrat Gllogjan, Nepole, Buqan dhe u bė kontrollimi i sistemit tė organizimit tė zjarrit nė vijat e para, ndėrsa nė Gllogjan ėshtė bėrė tubimi informativ me shtabin e fshatit, me Zef Kamerin, Pal Kocin, Rrok Berishėn dhe tė tjerė, ndėrsa nė Buqan me tė gjithė fshatarėt, ku shpjeguam detyrat e brigadės nė zonėn pėrkatėse dhe nevojėn e pjesėmarrjes sė tyre nė kryerjen e detyrimeve qė parashtroheshin para njėsiteve operative dhe shtabeve lokale.

  Pas dy ditėsh, pra me 14.07.98 brigada filloi tė rritet numerikisht, erdhėn 65 ushtarė, me tė cilėt u formuan njėsitet siē jane batalionet I, II, dhe III, kompanitė, togat dhe skuadrat. Nė brigadė u angazhuan Cuf Krasniqi nga fshati Vranoc Komandant i kompanisė dhe Musa Krasniqi komandant toge, i cili ishte mėsues.

  ...Bėra vizitėn te eprori i plagosur Faruk Xhemajli dhe vizita nė Strellc dhe Loxhė. Ardhja e brigadės 121, tė dytė siē e quanin nė Gllogjan, tentimi i vendosjes sė tyre nė atė fshat, demonstrimi i forcės pa nevojė nga disa personave nga Jabllanica shkaktuan largimin e tri familjeve nga shtėpitė e tyre siē u njoftova nga biseda ime me shtabin ndėr tė cilėt qenė Pal Koci dhe Rrok Berisha.

  U premtova se brigadat do tė vendosen nė zonat pėrkatėse dhe se ky problem do tė evitohet sė shpejti dhe se mund tė ketė ndodhur ndonjė mosmarrėveshje. Filluan tė zbatohen nė praktikė dhėnia e detyrės qė shtabet e fshatrave t'ua dergojnė ushqimin nė repart ushtarėve, fillimi i mėsimit me ushtarė, njohja e armatimit qė zotėronin etj.

  Nė mėnyrė vullnetare u vu nė shėrbim tė ushtrisė vetura mercedes 240 m-79 nga Tal Ibrahim Krasniqi. Pas mosmarrėveshjes se cili njėsit tė veprojė nė Lugun e Baranit, kishim caktuar njė tubim nė Gllogjan, ku do tė merrte pjesė edhe Rramush Haradinaj nė orėt e mbrėmjes. Tubimi u mbajte sipas planit tė paraparė.

  Qė nė fillim Rramushi shpjegoi se mosmarrėveshja ėshtė evituar dhe se ju keni pasur tė drejtė, se nė kėtė zonė do tė veprojė brigada e III-tė, pra e 131-ta dhe se tė tjerėt kanė marrė pėr detyrė tė shkojnė nė lokacionin e Dushkajės nė Dashinoc. Rramushi bėri shpjegimin e luftės sė UĒK-sė deri mė tani ashtu siē kanė ditur e mundur dhe bėri prezantimin e ardhjes sė forcave tė reja qė do tė bashkangjiten dhe ndihmojnė nė luftėn e mėtejshme. Pastaj fjalėn e mora unė si ushtrues i detyrės sė komandantit tė Brigadės.

  Pas informimit qė bėra dhe njoftimit me fshatarėt theksova: « Ka ardhur koha qė tė bėhet njė riorganizim i luftės sonė ēlirimtare dhe kėtė duhet ta kuptojė ēdonjėri prej nesh.

  Duhet qė pas riorganizimit dhe formimit tė njėsiteve operative, tė cilat do tė kenė jo vetėm karakterin e mbrojtjes sė pragut tė shtėpisė si deri tani, por karakter thjesht sulmues, ku ēdo pėllėmbė e territorit tė ēliruar do t'u dorėzohet shtabeve lokale pėrkatėsisht mbrojtjes territoriale ».

  Ne mbremje rreth ores 18.00 patem njė takim pune me Ramush Haredinajn, Sali Veselin « Vetima » Rrustem Teten, Nazmi Ibrahimi te Jabllanices se Leshanit, Fadil Nimanit « Tigeri », Tahir Zemes dhe meje Nazif Ramabaja. Kjo ishte edhe njė shenje dhe pergjigje per te gjithe ata te cilet pyesin se pse nuk keni bashkepunuar ne mes forcave qe vepronin dhe atyre qe hyne ne Kosove.

  Bashkepunimi egzistonte, por rrjeti i atyre te cilet nuk e dinin kete bashkepunim ishte i madhe si ne Kosove ashtu edhe jashte saje, e ne ket rrjete mernin pjese shume emisare te cilet ishin « turist » te kesaj lufte dhe gjenin perfitimin e tyre nepermes fjaleve te medha, shpifjeve dhe intrigave te ketyre « turisteve ». Ramush Haredinaj hapi ket takim pune duke i ardhur keq qe nuk jemi takuar njė here ne jave ku kemi nevoje dhe duhet te takohemi. Per ket takim ram ne takort qe ti shqyrtojme keto ēeshtje: 1. Gatishmerija luftarake 2. Morali Luftarak 3.Logjistika 4. Detyrat e njėsiteve.  Ofensiva e armikut nė Lugun e Beranit

  Sipas te gjitha informatave qe posedonim, nepermes vezhgimeve dhe opergjimeve te organizuara ne komanden e brigades pritej qe te sulmohen fsatrat e Lugut te Baranit ne oret e hershme te mengjesit, pra me dy gusht, qka me vone gjate analizes se kesaj ofenzive u tregua se ishte e vertete, sepse fshatrat e Qeskoves dhe shtabi i ketij fshati, kishin ndegjuar dhezjen e tankeve dhe zhurme te madhe ne oret e hershme te mengjesit, pra ne ora kater (4.00) qe vinte nga Dullova.

  Diku rreth ores dhjete e tridhjete (10.30) ne komanden e brigades u lajmerua « Magjupi »- Lah Ibrahimi nga shtabi i Jabllanices se dushkajes i cili defilonte perreth repartit ushtarak vetem vetem kur ishte ne situate te veshtire dhe ku ndiente nevojen per tu reklamuar.

  Sipas ketij « Magjupi » Lahi Ibrahimit : Qeskova dhe Kepuzi nuk bine ne duar te armikut, ndersa gjysem ore pasi duke ikur me vetura se bashku me « fytin »dhe dy vajza lane fshataret ne meshire te armikut dhe u largua ne drejtim te Gllogjanit te rekes duke lajmeruar se qeskova ra d.m.th. forcat ushtarako-policore dhe paramilitaro-mercenare hyne ne fshat.

  Sjellja e ktille e ketij komandanti revolucionar i cili me pare kishte qene pretenden per tu bere komandant ne Rrafshin e Dugagjinit, pershkak se shtabi i Jabllanices ishte themeluar i pari dhe se keta kishin merita, per te udhehequr i perkiste diletantizmit ushtarak, qe te tille pretenden e kishte ne permasa te medha.

  Duke e kuptuar se ne qfare situate te veshtire ushtarake gjindemi, beme organizimin e te gjitha forcave, per ti dal balle kesaj ofenzive, ndame detyrat dhe ishim ne sherbim njezet e kater deri ne dyzet e tete ore pa nderpre. Fillimisht muarem informacione nga sistemi i pergjimit te cilin e kishim formuar ne brigade, me nje motorol-16 kanaleshe, ku zbulonim fekvencat dhe benim te mundur qe te lidhemi ne to edhe me mjete t`jera te nderlidhjes. Pergjimet u bene ne keto fekvenca-kanale : Te cilat i deshifruam se shpejti dhe na mundesuan qe te bejme percjelljen e operacioneve luftarake-ofenzive se armikut.

  Gjate verejtjes se ketyre frekvencave-kanaleve, kodeve dhe shifrave jepe te nenkuptoje se kishim te bejme me njė kundershtare mire te organizuar ushtarakisht dhe teknikisht. Ne ket sulm perveq tankeve, autobilindave, pragave, mjeteve te lehta mekanizues, kamijoneve ushtarak-dajcave merrnin pjese edhe kamijone 8211; maune te cilet u perdoren per logjistike, transportimin e ushqimit.

  Ne sulm merrnin pjese : Forcat ushtarak, policore, paramilitaret e tigrave te « Arkanit » dhe ēetnikeve te sheshelit, mercenarėt rusė, belorus dhe ukrahinas, me njė fjale njė expedite shkaterrimtare e cila kishte planifikuar pastrimin etnik te kosoves duke zbatuar planin e tokes se djegur.

  Verejtje : Te gjitha fjalet e pergjuara jane te perkthyera (shih origjinalin e fletores zyrtare te N.R). Pas fillimit te granatimeve te Ēeskoves beme formimin e njė siteve intervenuese, te kater grupet te cilat i kishim ushtruar me pare, u mbajta pese minuta ore morale siq e kishim praktikuar para qdo interenimi luftarak, me potencimin e ndermarrjes se veprimeve luftarake sipas planit te parapare :

  Njesiti ne sulm me qellim qe te bllokohet trekendeshi i udhekryqit rrugor Nepole-Ēeskove dhe Nepole-Kepuz, ndaljen e forcave ushtarako-policore dhe paramilitaro-mercenare serbe ne menyre qe te formohen kushtet per te kaluar ne ofenzive dhe largimin e armikut nga zona pergjegjese e brigades. Per evitimin e ketij sulmi angazhuam edhe disa luftetar te fshatit Buqan si dhe ardhja ne ndihme te njė sitit operativ nga Bardhaniqi.

  Siq deklaroj : « Gani Morina komandant i shtabit te Ēeskoves ne ora 9.00 kan filluar sulmet nga Grabanica,nepermes te Bokshiqit ne drejtim te Ēeskoves dhjete « 10 » tanke dhe mjetet t`jera mekanizuese, ndersa ne drejtim te Dulloves kan sulmuar njezet /20/ tanke dhe pas dy ore e gjysme sulmi te gjitha jane bashkuar ne njė pike, fshataret i kane leshuar pozicionet vetem pese ushtar kane mbetur ne pozicione dhe faktikisht pushkomitrolozi 12,7 mm ka ra ne duar te shkive, ndersa topin pa dridhje 75 mm e kane mshehur Shaban dhe Xhemajl Berisha.

  Me hyrjen e forcave serbe ne fshat ka mbetur nje plak rreth 100 vjeqar dhe nuk dihet per fatin e tij ». Nga « Bistrica » siq e quanin shkijet Pejen ne kodimet e veta ishte nisur per t`ju ardhur ne ndihme expedita shkaterruese ne nje kolone te gjate ne te cilen gjindeshin te gjitha mjetet luftarake si bashkangjitje e forcave te meparme te cilat kishin filluar sulmin ne Ēeskove, Bokshiq, Gllogjan dhe Nepole. Pas granatimeve te para Ēeskova i leshoj pozicionet e veta, keshtu veproj edhe Bokshiqi, Pas bllokimit te udhekryqit Nepole-Ēeskove-Kepuz me njė sitet operative armiku u detyrua ta nderroj drejtimin e sulmit dhe te orjentohej nga kota 490.

  Ne ket udhekryq intervenoj edhe skuadra artilerike me minahedhese 82 mm me komandant Ramadan Gashin, ku ne arsenalin e municionit kishim vetem dhjete predha. Pas hudhjes se predhave te para u be goditja e zingjireve te njė tanku dhe u be bllokimi i te njejtit, ku dhe njė ushtare serbe ishte plagosur ne kembe i kishin bllokuar gishternijet. Kete informate e muarem drejteperdrejte gjate pergjimit nepermes sistemit one te nderlidhjes, ku anmiku kerkoj Guscniqarin per ta terhequr sepse gjeja se kishte ra ne njė grope, pra « Gropa » ishte shifra e tyre se bente fjale per prishje-shkaterrim. Ishte hera e pare ku ishin perdorur minahedhesat dhe ishte qelluar caku, per kete ishte hutuar edhe anmiku i cili nuk u degjua plote njė ore dhe nuk beri kurfar levizjesh luftarake, aj kuptoj se lansimi i tyre ishte bere ne menyre profesionale dhe ushtarakisht te persosur.

  Per shkak te mos rezistences ne kodren eGllogjanit dhe armatimit jo te nevojshem kundertankor nga ana e mbrojtesve te fshatit. Njėkohėsisht kisha dhene urdher qe te kthehet njė siti operativ nga Raushiqi te cilin e kisha derguar si mbeshtetje dhe ngritje te moralit luftarak. Me ardhjen e njė sitit me te cilin komandante Isat Ademaj menjiher e njoftova me detyren luftarake dhe qellimin e saje, por ndodhi ēka ndodhi ajo te cilen nuk e pritnim dhe me se paku na u nevojitej ne ate moment-fatkeqesia.

  Fatkeqesia e komunikacionit qe ndodhi me kombin e Zymer Sefajt te cilin e drejtonte Arianit Krasniqi ku u lenduan nente ushtar te njesitit operativ e keta ishin Arjanit Krasniqi, Elmi Krasniqi, Shpend Krasniqi, Arsim Hysenaj, Muje Dervishaj, Tahir Malushaj, Gaszmend Xhoci, Xhelil Krasniqi dhe Ahmet Thaqi, te cilet u praptuan para hyrjes ne Kosuriq dhe kjo ngjarje pamundesoj bllokimin e rruges e cila shpiente nga Bokshiqi per ne Gllogjan.

  Me kete u be vonimi i intervenimit dhe ne oret e pas dites hyne disa tanke ne Gllogjan. Njesiti artilerik ne mungese te predhave u detyrua te terhiqet ne fshatin Buqan, keshtu qe pas marrjes se krahut te majte nga ana e armikut dhe hyrjes se disa tankeve ne Gllogjan na u rrezikua prapavija dhe u detyruam qe te bejme terheqjen taktike nėpėrmės se bistrices dhe te bllokohet rruga e cila shpiente Gllogjan-Llugagji dhe ura e cila kalonte mbi bistrice per ne Jabllanice, e cila ishte objekt i rendesishem dhe duhej te mbrohej me te gjitha forcat te cilat i kishim ne disponim .

  Ne anen tjeter beme bllokimin e rruges kryesore Gllogjan-Kosuriq para shkolles se Gllogjanit tek ura dhe muarem pozicionet ne bregun e majte ku shpieshin disa rruge nga Bokshiqi, keto bllokime i beme me njesitin operativ te komanduar nga komandanti Isat.

  « Siq e pershkruan Pal Koci komandant shtabi ne Gllogjan se informaten per ardhjen e nje konvoji nga Grabanica per ne Dullove dhe nje konvoj per ne Bokshiq e kame marre nga Ali Sylaj dhe menjeher e kame percjellur lajmin te Llugagjite dhe Nepolja. Rojet jane te terhjek me rafalin e pare, nuk ka rrene faktikisht keto roje jane larguar « behet fjale per roje te fshatit » nga pozicioni pa e shkrepur asnje fyshek deri ne pyell. Ne ora 12.00 kane hyp tanket ne koder te Gllogjanit, ndersa ne ora 25.30 kane ra tri tanke deri te shtepija e tij » Veprime terheqese : taktiko-teknike te cilat u detyruam ti ndermarrim, per shkak te mos lejimit te forcave ushtarako-policore dhe paramilitaro-mercenare te depertojne me tutje ne drejtim te fshatrave te Lugut te Baranit dhe ardhja ne shprehje e perdorimit te strategjise se Cun Xus « blokade te ēdo vendi te rendesishem me nje qetesi te plote apsolute »duke e bere nervoz armikun per mos mundesin e zbulimit te trasheve, istikameve te njė siteve operative, me nje fjale je ne qdo vend dhe nuk dihet se ku je, kesaj strategjije ja humben vleften disa komandanta revulucionar nga Jabllanica te cilet duke e perdorur strategjine e tyre te quajtur «Trimerija e mos dijes »sipas vepres se Homer li-se, prej pozicioneve te quajtura pozicionet e shqiponjes ne nje largesi prej 2-2,5 km.

  Hapin zjarr me top pa dridhje 75 mm ne koder te kepuzit dhe bejne zbulimin e organizimit te vijes se pare mbrojtese dhe si rezultat armiku nepermes te shtrirjes ne perdorim te sistemit digital ne tankun T-84 bene llogaritjen e koridinatave dhe i dergon komanden deri te pragat te cilat zakonisht mernin pozicionin luftarak nje prage ne mes dy tankeve te cilat kishin nje mundesi manovrimi 360 shkalle ne hark dhe 280 shkalle ne lartesi dhe ishin shkaterruese per sistemin organizativ dhe taktiko-teknik te perdorur nga keta komandanta revolucionar.

  Udheheqja e operacioneve defanzive dhe marrja e raporteve prej vijes se pare te frontit u be nepermes se komandes se brigades me organet perkatese siq jane : Sistemi i pergjimit nderlidhes, vezhgimit te operacioneve nga ana e grupit vezhgues dhe informimi i tyre, perdorimi i kurireve te cilet luajten rrol te rendeshishem ne dhenjen e urdherave te cilat u leshonin nga komanda e brigades dhe dergimi deri te njesitet operative dhe anasjelltas, sepse kishim mungese ne aparate te nderlidhjeve, te gjitha keto informata regjistroheshin ne harta topografike dhe sipas situates ne teren u merrnin vendimet luftarake.

  Te gjitha keto i percolli komandanti i vetshpallur ne Lugun e Baranit Dine Krasniqi te cilin e kisha lene pran, ne menyre qe ta shohe vet dhe te bindet se si duhet komanduar dhe vepruar ne rrethana te pavolitshme per njesitet tona, sepse kundershtari kishte epersi te madhe ne njerez te armatosur dhe teknike luftarake. Gjate ter luftimeve te dites se sotit njesitet tona operative nuk paten humbje ne njerz dhe teknike luftarake, por patem vetem tre te plagosur nga granatimet e anmikut te cilat ishin te panderpreshme.

  Ne mbremje te dites se pare te sulmit mbi fshatrat e Lugut te Baranit erdhen ndihma ne njerez nga shtabi i Isniqit 27 luftar dhe pese nga Breliqi te cilet kerkuan te shkojne te komandanti Isat Ademaj ne vijen e pare te frontit te cilet i derguam sipas vullnetit te tyre, sepse kishin ndegjuar se lufte e madhe eshte duke u bere ne Lug te Baranit dhe kishin shpreh deshiren qe te jene pjesemarres te kesaj lufte ne njė ane e ne anen tjeter oficereve te kesaj brigade ju kishte rrit nama pas luftes se Logjes.

  Ne oret e vonshme te nates diku pak para mese nate me erdhi Isati dhe me lajmeroj se e ka veshtrire te rezistoj ne vijen e pare te frontit nese nuk dalin ne ndihme te vijes se pare. Me pastaj beme riorganizimin e vijes se pare te fronit duke angazhuar edhe luftetaret e fshatit Kosuriq ku ndihmese te madhe dha komandanti i shtabit Selim Kelmendi. Nata kaloj ne qetesi, por me ankth pritnim diten e neserme se qka do te sjell. Sote ne diten e dyte te ofenzives serbe sulme te reja ne fshatrat e lugut te Baranit dhe Jabllanice te dushkajes (03 gusht 98).

  Edhe sote pate sulme te rrepta ndaj forcave tona te armatosura te krahut te dhjathte afer Llugagjive dhe detyrimi i njė siteve operative per mbajtzjen e objekteve te rendesishme qe luanin rrolin kyq ne strategjin e me tutjeshme dhe ishin ēelesi i rezistences, per mbajtjen ne duart e forcave tona te armatosura ket drejtim i cili ishte damari kryesor ne rrafshin e dukagjinit si ne kuptimin ushtarak ashtu edhe ate civil sepse kishte dyndje te madhe te popullates ne kete regjion.

  Per shkak te mos mundesise se depertimit te armikut nga drejtimi Gllogjan-Llugagji, beri nderrimin e sulmit duke e shfrytezuar drejtimin rezerve nepermes Nepoles dhe ne pamundesi ta kaloj bistricen, per shkak te rezistences se forcave tona u detyrua te vazhdoj sulimin anes se majte te bistrices (e cila bashkohej me tutje me drinin e bardhe) dhe ne mbeshtetje te zjarrit artilerik dhe mjeteve te tjera siq ishin : Tanket, autoblindat, pragat dhe shumtyteshat te cilat dogjen dhe shkrumuan pozicionet mbrojtese te shqiponjes ne kodren-bregun e Jabllanices.

  Ndersa pas marrjes se fshatit Gllogjan nga forcat ushtarako-policore dhe paramilitaro-mercenare serbe ne kete fshat jane stacionuar me se 38 tanke, nje pjese e popullsise se fshatit eshte evakuar ne drejtim te Llugagjise, ndersa pjesa tjeter eshte mbyllur ne kishe te fshatit ne meshire te zotit dhe mbrojtje te priftit. Ne kishe ju kane thene pleq e femije shkoni ne shtepi, por ju gjetem arme ne dore do t`ju pushkatojme. Me se keqi e kane pesuar ata te cilet kane dale prej shtepive te tyre.

  Ka filluar kontrollimi i shtepive dhe ku kane gjete armatim kane djege shtepit, jane djegur pese ne familje te Palit, por jo e tije , e Rrokut dhe e ushtarakut dhe se nuk ka shtepi qe nuk jane thyer orendite shtepiake. Nepermes lidhjes operative jane informuar se gjate sulmit te forcave serbe ne drejtim te fshatit, komandanti i shtabit lokal te fshatit Gllogjan Pal Koci ka shkuar ne traktor te vetin dhe e ka terhjekur rojen e cila ishte afer kodres se Bokshiqit, ndersa rojen tjeter as qe e ka lajmeruar e as terhjekur.

  Nga komanda e brigades kam derguar komandantin e policise ushtarak Hasan Gashin dhe Isuf Krasniqin me disa te njesitit te atije per tu njohur me afer me situaten dhe njohjen e shtabit te Gllogjanit me deyrat luftarake ne vijen e frontit. Personat te derguar nga Barani pas bisedes me Pal Kocin kane shkuar ne vijen e frontit afer rruges se Bokshiqit dhe atje kane qendruar deri sa kane arritur forcat e okupatorit. Ne kishen katolike kane qene te strehuar edhe anetar te shtabit lokal te fshatit Gllogjan siq jane : Zef Kameri, Ilir M.Berisha, Ndue Lazeri.

  Gjithashtu ne kishe kane qene te strehuar shumica e mashkujve te moshes mbi 18 vjeqare. Me te hyre policia dhe ushtria serbe ne Gllogjan se pari e kane ftuar priftin dhe e kane pyetur se a ka arme ne kishe dhe ne dhomat e banimit, ku dhe kane ber kontrollimin dhe nuk kane gjetur asgje.

  Pastaj policija kane dal jashte ne oborr dhe kane thene gra dhe femij mund te hyjne mbrenda ne kishe, ndersa te tjeret i kane rreshtuar dhe i kane pyetur se a ka » terorista » ketu, ku prifti eshte pergjegjur se jo. Pastaj nga rreshti i te rreshtuarve e kane nxjerr njė djal te ri te quajtur Ndue P. Desku dhe i kane thene se ti deri tani ke qene duke luftuar ketu e tash ke ardhe ne kishe. Keti personi i bie te fiket ateher reagojne prifti dhe Jake Mirdita duke ju thene policise se ky person eshte i semuar ku policia e therrasin mjekun serb i cili e kontrollon ket person dhe pas lutjeve te priftit dhe Jakut e falin.

  Me vone e thirrin Jakun dhe Kole Arifin per me i kontrolluar shtepijat, ku ne disa shtepija kane pire kafe, lengje e me vone ju thone rrini Shlire se nuk ju ngucim ne do te vazhdojme per ne Jabllanice te Gjakoves, Jaku i njė hte dy police njeri prej Dollove i quajtur Jagosh ndersa te tjetrit nuk i kujtohet emri.

  Ateher kane hyre neper shpija se pari kane plaqkitur e pastaj kan filluar te djegin disa shtepi. Jakut i kane thene pse na bet rezistenc se na nuk e kemi patur per qellim me e djege Gllogjanin, ateher Jaku ju ka thene se ne nuk kemi luftuar, por erdhen Barani dhe Rashiqi dhe ju bene rezistence, ateher njeri prej policeve ju thote nese doni me pshtu mos ju bashkangjitni UĒK-se dhe rrini mire se ne nuk ju ngucim.

  Ne fshatin fqinje ate te Nepoles fshataret kane rezistuar me te gjitha forcat dhe i kane shkaktuar armikut humbje ne njerez dy polic te vrare e nje i plagosur, ku u rriten humbjet e armikut dhe gjer me tani dy tanket te shkaterruara, tre te plagosur dhe dy te vrare, ndersa ne anen tone kishim kater te plagosur. Per tu hakmarrur forcat e armikut bene shkrum e hi fshatin Nepole ku dogjen 38 shtepi dhe vetem pese kishin shpetuar pa u ndezur, armiku ketu perdori planin per pastrimin etnik te kesaj treve duke zbatuar taktiken e « tokes se djegur ».

  Pas granatimeve te panderprera ne Jabllanice ku me afer ishte kanali i depertimit te armeve nga Shqiperia neper Gllogjan, Jabllanice per ne Malisheve dhe Drenice. Aq shume ishte rritur fama e Jabllanices sa te bente te mendosh se ketu ka edhe raketa kunderajrore e realiteti ishte krejtesisht i kundert, nepermes te ketij fshati u bente trgtia me arme sa qe njė kallashnikov ne Malisheve u shitke deri ne 2000-2500 marka gjermane deri sa vete Jabllanicasit nuk kishin per vete.

  Qdo person i armatosur i cili kalonte nepermes te ketij fshati dhe qe kishte me teper se nje arme ka qene i detyruar ta le nje arme ne shtabin e fshatit si kompenzim per mundesin qe ja ofronte ky shtab per te shkuar ne shqiperi dhe sjellur armatimin aq te nevojshem per momentin. Te gjitha pikenisjet per marrjen e armatimit u benin nga shtabi i fshatit Gllogjan ne Deēanit me lejen dhe urdherin e Ramush Haredinajt. Per ket armiku shprazi e ter arsenalin luftarak duke menduar se eshte objekt i rendesishem i rezistences se UĒK-se i cili posedon armatim te persosur.

  Me ramjen e Jabllanices ne duar te armikur edhe vete ata u habiten me sa lehtesi e bene ket dhe nepermes sistemit te pergjimit te brigades pergjuam duke thene : /328/ djelmosha ra Jabllanica. Pas terheqjes se popullates dhe UĒK-se ne fshat kishin mbetur pese persona, prej tyre kater civill dhe nje ushtar i cili ivetmi nuk e kishte leshuar frntin. Prap nepermes mjeteve te pergjimit ndegjojme qendren e operacioneve duke pyetur : /305/ a jane dorezuar ata te pestit ?

  Me hyrjen e forcave ushtarako-policore dhe paramilitaro-mercenare me ndihmen e qetnikeve vendas siē ishin Jagoshi nga Dollova dhe shume Jagosha te tjere bene masakrimin e ketyre civileve : Arif Adem Kosumaj 72 vjeq, Hane Ibrahimi 80 vjeq dhe Zize Zekaj duke i prere ne fyt ndersa ushtarit te cilit nuk ja mesuam emrin i vrare me kapakun e kokes se hjekur.

  ...Sot eshte dita e katert qe prej fillimit te sulmit ne fshatrat e Lugut te Baranit (05.gusht 98) dite me e qete pa aktivitete te medha luftarake, detyre kryesore ksihin pergjimin dhe vezhgimin e ter zones se brigades, veqanerisht teritorin ku ishin zhvilluar operacionet luftarake Gllogjan-Nepole-Jabllanice-Bokshiq-Ēeskove. Gjate ter kohes se zhvillimit te operacioneve luftarake-sulmeve te forcave serbe ne fshatrat e Lugut te Baranit ne komanden e brigades qendroi dr. Din Krasniqi i cili e kishte hapur edhe nje lloj ambulance ne repartin ushtarak dhe bente kontrollimin e ushtareve. Ai ishte mjek dhe ne mbarim te operacioneve luftarake mori agregatin te cilin ja kish huazuar komandes se brigades per shfrytezim te nevojave te luftes dhe pakon me mjete medicionale.

  Me interesoj se a i kane terhjekur disa te burgosur nga reparti ushtarak, Dina u pergjegj se i kishte derguar ne Gllogjan te Rekes dhe e terhoqi doren rreth qafes se vete. I thashe se une e pashe dhe nuk guzon te veproj ashtu pa gjygj ushtarak ma kthej se jemi ne lufte (personat te cilet ishin ne pyetje quheshin Misim dhe Zenun). Keta persona i kishte derguar ne Gllogjan Zeqir Krasniqi nga Vranoci djali i agjes se Din Krasniqit. Pas pyetjes sime se pse po i merr keto gjera dhe se ku po shkon ai u pergjegjse po i kthehem profesionit tim, i thashe se gjejen me te mire qe ka mundur ta besh eshte kjo. Per rrjedhjen e operacioneve e kishte informuar vete Ramush Haradinajn i cili e kishte emruar komandant te Lugut te Baranit, por me arritjen e oficereve profesional u binde vete se luften duhet udhehequr profesionalistet.

  Ne mengjes rreth ores 8.30 shkova ne Prapaēan te komandant Tahir Zemaj. Aty ndodhej edhe Ramush Haredinaj dhe analizuam situaten e kapercyer veēanerisht operacionet serbe ne anen lindore te zones pergjegjese te brigades sone. Ramush Haredinaj na tha vete se :“ ēka kisha bere une po te mos ishit ju oficeret“. Pas ketij takimi pune shkova ne spital dhe vizitova ushtarin tim te plagosur Arsim Hysenaj dhe vizitova te tjeret ushtar ne shtepit e tyre, Muje Dervishaj dhe Halil Margataj te cilet u lenduan gjate intervenimit te njesitit operativ ne Gllogjan.Ne kete menyre mbylla ketre dite.

  10. gusht 98. Vazhdon ofenziva e forcave ushtarako-policore dhe paramilitaro-mercenare serbe ne fshatrat e komunes se Deqanit, Carrabreg, Lluke e Eperme, Beleg, Prilep, Rastavice, Baballoē, Gramaēel, Shaptej, Dubrave, Irzniē, Gllogjan dhe Prapaqan. Sulmi i sotem eshte nder sulmet me te fuqishme, anmiku sulmoj me 60 tankese, 40 autoblinda, raketehedhese shumtytesh 128 mm (32) dhe automjete te motorizuara luftarake, ku 30 mije banore te anadrinit qendrojne pa strehe, pa ushqime dhe ilaqe, ndersa 10% e popullates civile ne Kosove eshte e shendruar ne refugjat.

  Duke e analizuar kete situate ne ora 9.30 me vetdije vendosa qe te hyje ne Gllogjanin e Deqanit me vozitesin, Percjellesin tim kryesor Zymer Fak Sefaj dhe dy percjellesat tjere, per te verejtur dhe vezhguar situaten per se afermi pas granatimeve serbe. Gjate ter rruges nga Lumbardhi, Pozhari, Irzniqi u ndeshem me granatime te fuqishme te cilat vazhdonin me nje intenzitet te panderprere, posaqerisht ne qender te Irzniqit ishin shkaterruar shtyllat elektrike, telat e shtyllave elektrike zhvarriteshin mbi rruge edhe shtepi deri sa ato ishin shendrruar ne germadha.

  Edhe pse patem keto veshtersi gjate ter vezhgimit vendosem qe te vazhdojme per ne Gllogjan ku ne te hyre ne kete fshat u hasem ne bresheri granatash, poer ia dolem disi te futemi ne shtab. Aty ishin mbledhur disa dhjetera luftar, por komandanti Ramush Haradinaj, nuk ishte ne shtab. Pas pyetjes sse bere se ku eshte ai, disa u pergjegjen se nuk dine te tjeret heshtnin, ndersa nje me tha se eshte ne front. Vendosa qe te pres nje kohe dhe pas 10-15min. si i pergjumshem u lajmerua Ramushi duke thene se ku je Ramabaja ?

  Ju bertiti te pranishmeve se qka jane mbledhur ashtu dhe ne qfar gjendje te qrregulluar dukej shtabi. Hyme ne nje dhme e cila ishte e errtė pa rryme elektrike sepse ishin granatuar shtyllat dhe telat kalonin prej nje ane ne anen tjeter te rruges. Ramushi i terhoqi nga dyshemeja disa sende te cilat na pengonin dhe nga deshira per t`me pritur mire e ndiente vehten te prekur nga kjo gjendje, ndezi llampen e vajgurit u ulem dhe drejtuam shiqimin nga njeri tjetri. Fillova ti drejtohem me keto fjale : « Ramushe pasi se anmiku ndermorri nje ofenzive te madhe me granatime nga armet te te gjitha kalibrave vendosa qe te vije tek ti me tri pyetje ».

  Se pari deshiroj ta di se si je, si e ndien vehten, ku i ke shoket. Se dyti deshiroj te informohem per situaten momentale dhe sė treti me thuaj se a ke nevoje per ndihme. Ne pyetjen e pare mu pergjegj siq po e sheh, disa jane ne front. Ne te dyten me informoj se eshte fjala per nje ofenzive e cila eshte duke u ndermarrur me qellim te pushtimit te fshatit.

  Nė te treten me eshte drejtuar posi nuk kame nevoje per ndihme, ndihma e jote eshte me se e nevojshme. I premtova se do t`ia derdoj nje toge nga njesiti operativ per nderhyrje te shpjte me nje komandant i cili e njeh terenin forte mire dhe i propozova ose ta leje si rezerve dhe ta perdori ne lufte per ti freskuar forcat ne drejtimin kryesor te sulmit anmiqesor, ose ta perdori ne vijen e pare te frontit, sepse luftaret e kesaj toge qe do t`ja dergoj kane pervoje te madhe dhe se kane marre pjese ne luftra te deritanishme. Ne kthim mbrapa u ndala ne repartin e Prapaqanit dhe prej komandantit Tahir Zemes mora kater polic ushtarak te cilet kishin mberri nga pregatitjet ne Shqipėri (Papaj).


  PRANIA E UĒK-sė NĖ ISNIQ

  Rezistenca e armatosur nė kėtė fshat jugperėndimor tė Kosovės daton herėt, qysh pas viteve 90-tė, kur njėsitet e para vetėmbrojtėse tė Kosovės kryenin detyrimet e tyre sipas marrėveshjes sė Shqipėrisė dhe Kosovės. Rrustem Bruēi u mobilizua qysh nė fund tė vitit 1991 dhe ka kryer detyra ushtarake nė Rrafshin e Dukagjinit nėn Komandėn e Sali Ēekut. Ambulanca e fshatit Isniq nė fakt ka shėrbyer edhe si shtab komunal i mbrojtjes civile territoriale pėr Komunėn e Deēanit.

  Lufta e hapur me pushtuesin serb nė pranverėn e vitit 1998, e ka gjetur tė pėrgatitur terrenin nė kėto anė, falė punės qė kishin bėrė njėsitet guerile dhe pėrgjegjėsit e tyre. Isniqi ka pasur nė bazament tė rezistencės orientimin kombėtar, antipushtues dhe ka qenė nėn kontrollin e organeve shtetėrore tė Republikės sė Kosovės, duke dhėnė njė shembull pozitiv nė kėtė drejtim pėr tė gjithė Rrafshin e Dukagjinit dhe mė gjerė. Njėsitet vendore kanė pasur njė armatim bukur tė mirė, tė siguruar me njėqind mijė vėshtirėsi prej vitesh, por rezistenca gjithpėrfshirėse e shqiptarėve kundėr pushtuesit kėrkonte organizim mė tė pėrsosur, mobilizim dhe armatim me tė shumtė dhe mė modern.

  Me 13 mars 1998 ėshtėr zhvilluar njė takim urgjent, pėrgjegjėsinė pėr tė cilin e morėn Isuf Haklaj, Bekė Osmani etj. I njoftuar ka qenė edhe kryetari i fshatit Mehmet Bojku. Nė atė takim ėshtė vendosuir qė tė organizoheshin grupe pėr t'i nisur qė tė armatoseshin nė Shqipėri. Grupi i parė ėshtė nisur me 8 prill tė atij viti, ndėrsa ai dyti me 9 prill, kėto dy grupe janė kthyer tė armatosura me 13 e 15 prill. Duke vėnė re qė ishte rritur numri i burrave tė armatosur si dhe armatimi ishte mė cilėsor, u pa e domosdoshme qė tė formohej njė shtab sipas strukturės sė rregullt ushtarake.

  Rrjedhimisht ėshtė vendosur qė tė thirret njė mbledhje me datė 13.04 1998, takim nė tė cilin kanė marrė pjesė tė gjithė pėrfaqėsuesit e partive politike. Vendimi krryesor i atij takimi ka qenė se represionit serb i duhet rezistuar me armė, sė dyti pėrgjegjėsinė pėr organizimin dhe drejtimin e kėsaj rezistence do tė duhej ta merrnin njerėzit e pėrgatitur kombėtarisht dhe ushtarakisht, ndaj ėshtė vendosur qė nė krye tė atyre pėrpjekjeve tė vihej ushtaraku Skender Rexhahmetaj. Rėndėsia e atij takimi ka qėndruar edhe nė faktin se ėshtė arritur tė flitet me njė zė nga tė gjithė faktorėt lokalė politik.

  Pėr lexuesit e interesuar pėr emra dhe mbiemra njerėzish qė i njohin, duhet thėnė se ai takim ėshtė mbajtur nė shtėpinė Hazir Lah Mehajt, ndėrsa takimi i dytė, i mbajtur me 15 prill 1998, ėshtė mbajtur nė shtėpinė e Bardhosh D.Ahmetajt, takim nė tė cilin ėshtė zgjedhur struktura e shtabit.

  Nė shtab u pėrfshinė oficerė aktivė e rezervė, persona me pėrvojė ushtarake e policore, intelektualė tė lėmeve tė ndryshme. Komandant ėshtė zgjedhur oficeri me akadami ushtarake Skender Rexhahmetaj, zv.komandant Ēaush Haxhnikaj, Mehmet Bojku shef Shtabi, tė dy kėta oficerė rezervė. Pastaj Isuf Haklaj ndihmės komnandant pėr zbulim e kundėrzbulim, (me pėrvojė nė polici) Rrustem Islamaj ndihmės komandant pėr Informim (oficer rezervė), Shefqet Hakaj ndihmės komandant pėr moral, Avdyl Dervishaj, ndihmės komandant pėr siguri, Sali Hajdari ndihmės komandant pėr logjistikė.

  Ka pasur tri njėsi vartėse, kompani nė krye tė tė cilave janė emėruar komandantėt Sali Hakaj, Muhamet Sinanaj dhe Iusuf Haklaj, pastaj komandantėt e togave etj. Togėn pėr ndėrhyrje tė shpejtė e ka drejtuar Xhevdet Sinanaj.

  Si rezultat i punės dhe pėrpjekjeve tė kėtij shtabi ėshtė arritur qė me njė maj tė atij viti tė dėrgohen nė Shqipėri, tė armatosen dhe tė kthehen tė gatshėm pėr mbrojtjen e trojeve tė tyre edhe 120 djem e vajza. Ata kanė qenė nė tokėn e Kosovės, tė armatosur, me datėn 1 maj 1998. Komandantėt e kompanive kanė bėrė stėrvitjen e ushtarėve, pėrgatitjen e tyre ushtarako-fizike, ndėrthurur edhe me elementė moralo-psikologjik, tė domosdoshėm pėr ēdo luftėtar.

  Nga ana strategjiko-taktike, ėshtė pėrcaktuar vija e parė e zjarrit, e cila shtrihej pėrgjatė rrugės magjistrale Deēan-Pejė, nga Lumėbardhi i Deēanit deri nė fshatin Lėbushė. Vija rezervė e zjarrit ka qenė mė nė thellėsi dhe qė tė dyja lidheshin me njėra tjetrėn me fortifikime, transhe etj. Nė thellėsi ėshtė pėrcaktuar vendkomanda, depoja e municionit, ambulanca si dhe pikat e kontrollit pėr hyrje-daljet nga fshati. Me 28 maj njė grup djemsh nga Isniqi kanė sjellė edhe njė sasi tjetėr armatimi, prej tė cilit, 25 pushkė snajperistė i kemi dėrguar nė Drenicė, nė Llaushė tek luftėtarėt e njohur tė asaj ane, vėllezėrit Geci.

  Forcat serbe e kanė sulmuar fshatin Isniq me datė 25 maj 1998 nė orėn 5 tė mėngjesit. Sulmi ka qenė i ashpėr, i kombinuar me tė gjitha llojet e armėve dhe ka zgjatur tri ditė. Mbrojtja jonė ėshtė treguar efektive, ka arritur t'i sprapsė sulmet e armikut, duke i shkaktuar humbje nė njerėz dhe nė materiale. Edhe nga rradhėt tona ka pasur tė vrarė e tė plagosur.

  Rezistenca nė Isniq ka qenė njė shenjė e mirė pėr gjithė Rrafshin e Dukagjinit, pasi e rriti moralin. Nuk duhet harruar se nė atė kohė zhvendosjet e popullsisė kanė qenė nė njėrin prej kulmeve tė veta. Fshati Isniq nė atė kohė numėronte 20 mijė banorė tė ardhur nga tė gjitha anėt e Kosovės.

  Ndihmės-komandanti pėr Logjistikė ėshtė caktuar tė krijojė Shtabin e Emergjencės, tė vinte kontakte me bashkėatdhetarėt nė botėn e jashtme, qė bashkė me solidarizimin e brendshėm bėnė qė tė pėrballohej fluksi i tė ardhurave, pa krijuar ndonjė problem tė madh.

  Ambulanca funksiononte nė fshatin Isniq, ku mjekėt Sylė Bruēi, Can Tishuku, Zenel Ahmetaj etj bėnin dhjetėra e dhjetėra ndėrhyrje mjeksore nė ditė. Vlen tė kujtohet edhe njė punishte e vogėl nė Derban, tė cilėn mjeshtri i njohur Besim A. Dervishaj, e zgjeroi duke e shndėrruar nė njė punishte qė prodhonte pjesė pėr riparimin e armėve. Nė gjysmėn e parė tė qershorit 1998, Rrustem Bruēi erdhi nga Shqipėria me urdhėr tė Sali Ēekut, pėr tė pėrgatitur terrenin, ku do tė dislokoheshin njėsitet e rregullta operative tė UĒ tė Republikės sė Kosovės.

  Gjatė asaj kohe ai ka kontaktuar dhe ėshtė informuar pėr ecurinė e punėve nga komandanti Skender Rexhahmetaj, qė nė atė kohė kishte nėn komandėn e tij kėto fshatra, Isniq, Lėbushė, Strellc i Epėrm e i Ultė, Bohriē, Kryshec e Dubovik, Prapaēan, Broliē, Rashiē. Ndėrkohė Ēaush Haxhnikaj, me ristrukturimin e shtabit, u emėrua komandant pėr fshtin Isniq.

  Pas Rrustemit ėshtė dėrguar edhe Xajė Ēela, tė nisur nga Tahir Zemaj e Sali Ēeku, tė cilit i kishin kėrkuar qė tė dėrgoheshin 50 rekrutė pėr tė plotėsuar bėrthamat e njėsive operative. Pasi janė pėrcaktuar disa parametra pėr mėnyrėn e rekrutimit, bie fjala numri i tyre pėr fshatra nė varėsi tė numrit tė banorėve etj, nė bashkėpunim me Skender Rexhahmetajn, ėshtė arritur qė shumė shpejt tė nisen pėr nė Papaj tė Malėsisė sė Gjakovės 87 djem e vajza nga ky rajon i Kosovės.

  Dėrgimi i tyre nė Shqipėri ka qenė njė operacion nė vetvete, pasi pėrgjegjėsia ishte shumė e lartė. Fillimisht kolonėn e rekrutėve e ka pėrcjellur Rrustem Bruēi, pastaj e kanė marrė pėrsipėr Ismet Ēeku, Xajė Ēela dhe Saim Tahiri, tė cilėt kanė marrė pėrsipėr pėrgjegjėsinė e suksesit tė marshutės sė kolonės sė rekrtutėve tė paarmatosur deri nė vendin e caktuar. Ai aksion, si dhe shumė tė tjerė tė ngjashėm ėshtė kryer me sukses tė plotė.

  Me 26 qershor 1998 njėsitet operative tė UĒK-sė tė drejtuara nga Tahir Zemaj janė dislokuar nė Jasiq. Aty kanė qėndruar deri me 30 qershor. Gjatė kėsaj kohe Sali Ēeku ka ardhė nė fashatin Isniq pėr tė parė mundėsitė dhe ēfarė ishtė bėrėpėr tė siguruar dislokimin e njėsive nė Isniq. Komandanti i zonės Skender Rexhahmetaj ka raportuar se pėrgatitjet kishin marrė fund dhe se gjithēka ishte gati pėr tė pritur.

  Nė orėn 5 tė mėngjesit tė datės 1 korrik, njėsitė operative janė vendosur nėpėr vendet e para, kryesisht nėpėr shtėpitė private tė ofruara me bujari. Komanda ėshtė vendosur nė shtėpinė e Halil Rexhahmetajt, ndėrsa njėsitė nė shtėpitė e Xhevat Seferajt, Muhamet e Fetė Haklajt, Miftar Bajraktarit etj. Fshati Isniq krijoi tė gjitha parakushtet qė njėsitet operative tė Ministrisė sė Mbrotjes tė Republikės sė Kosovės tė operojnė me sukses nė Rrafshin e Dukagjinit.  STRELLCI DHE PĖRPJEKJET E TIJ PER ĒLIRIM

  Pėrveē grupeve tė vogla qė prej kohėsh ishin armatosur pėr t'i rezistuar ēfardo tė keqeje qė shmanget me armė, nga fundi i prillit 1998, pothuajse krejt lagjja e Istrefajve tė Strlellcit, kishte shkuar nė Shqipėri pėr t'u armatosur. 250 vetė nga ky fshat janė kthyer nė Voksh, pas informcioneve se nė Shqipėri s'kishte armatiom tė mjaftueshėm, megjithatė vetėm pas pak ditėsh 100 vetė kanė shkuar e janė kthyer tė armatosur.

  Pėr kontraktimin e kėtij armatimi duhet pėrmendur me respekt emri i Zenun Idrizit, i angazhuar pėr tė ndihmuar nė kėtė deejtim. Kontributi i ushtarakut Sami Shabanaj, shkupiani i Strellcit, konsiston nėpėrgatitjen e skuadrave shoqėruese tė djemve qė shkonin nė Shqipėri pėr t'u armatosur, se nėse binin nė pritė si duhej tė vepronin, si duhej tė mbroheshin e tė tėrhiqeshin.

  As pak, as shumė, por me qindra jetė njerėzore janė shpėtuar nga banorėt e Strellcit, veē duke orientuar rekrtutėt e rinj, qė kėta t'u shmangeshin kurthave e pritave tė policisė e ushtrisė serbe nė ato anė. Nuk ėshtė nė natyrėn e malsorėve shqiptarė tė pėrmendin bukėn e ujin, pritjen e pėrcjelljen e qindra mijėra vetėve brenda njė viti. Furnizime tė ndejshme me armė janė bėrė me datat 4 qershor dhe 6 korrik. Me 25 maj ndodh njė atentat kundėr njė veture me dy serbė brenda.

  Kjo ka shėrbyer si shkak pėr njė aksion tė organizuar policoro-ushtarak serb. Ata kanė sulmuar fshatin Lubeniq me ē'rast u vranė 9 qytetarė, u dogjėn e shkatėruan disa shtėpi dhe u keqtrajtuan shumė qytetarė tė tjerė. Forcat mbrojtėse tė fshtitt Strellc qenė tė vendosura nė vijėn e frontit dhe rezistuan. Serbėt gjuajtėn me minahedhės nė perėndim tė fshatit, nga ana e malit, mė vonė nė pjesėn lindore dhe nė pjesėn ballore.

  Ata synonin qė tė detyronin luftėtarėt shqiptarė tė largoheshin nga fronti. Forcave serbe u vinin pėrforcime vazhdimisht nga Peja, gjė qė tregon se luftėtarėt tanė kanė mundur ta pengojnė depėrtimin e kėmbėsorisė serbe nė fshat. Nė orėn 16, forcat serbe kanė mundur tė hyjnė nė lagjet periferike tė Strellcit, duke djegur shtėpitė e Ukajve, Shabanajve dhe Ramzeqirajve. Strellcit i erdhėn nė ndihmė luftėtarė nga Buēani, Broliqi dhe Isniqi.

  Sebėt pėsuan humbje nė njerėz nga snajperistėt e Strellcit. Shquhet nė kėtė betejė djali 22 vjeēarė Ismet Ukaj i cilki sulmon frontalisht armikun dhe plagoset nė tė dy kėmbėt. Nga gjakderdhja e madhe ndėrroi jetė. Forcat serbe humbėn 5 policė, ndėr ta edhe udhėheqėsi i operacionit, dhe u plagosėn shumė tė tjerė.

  Rreth orės 18, nė pamundėsi pėr tė depėrtuar mė tej, serbėt u tėrhoqėn tė mundur drejt Pejės. U dėmtuan 27 shtėpi nė lagjet periferike tė fshatit. Nė kėtė pėrpjekje me okupatorin u plagos Ismet Alimuēaj. Mbrėmjen e kėsaj dite, krerėt e fshatit qė nuk kishin krijuar akoma shtabin e mbrojtjes sė fshatit, duke parė pasojat e mbrojtjes spontane arritėn tė formojnė me 17.05.1998 shtabin e mbrojtjes, shtab qė do tė ndryshonte shpejt e qė mė sė fundi u stabilizua me kėtė pėrbėrje.

  Komandant Shaban Avdimetaj, zėvendės komandant Metė Curri dhe Dukagjin Pavataj, pastaj zėvendėsit pėr informim e kundėrzbulim Ali Shabanaj, pėr prapavijė Dervish Hasanramaj, pėr shėndetėsi Ismail Avdimetaj, pėr koordinim Qazim Bajraj, pėr financa Nezir Hasanmetaj dhe pastaj Selman Istrefaj. Njėkohėsisht u formuan edhe togat e mbrojtjes pėr pjesėt e ndryshme tė fshatit. Njė togė e veēanrtė ka shėrbyer si njėsi policore. Nė magjistralen Pejė-Deēan, janė vendosur fillimisht 523 luftėtarė, ndėrsa nė muajin korrik ka pasur njė rėnie tė tyre.

  Me 26-29 maj tė atij viti ka filluar shpėrngulja e popullsisė civile nga fshatrat e afėrta. Nė mėngjesin e datės 29 armiku ndėrmori njė odfensivė nė plan tė gjerė nga drejtimi Pejė-Deēan dhe Pejė-Vranoc. Tashmė forcat mbrojtėse tė Strellcit, me pėrvojėn e fituar nga beteja e parė, qėndruan tė patundur nė pozicionet e tyre. Atė ditė ėshtė plagosur Shaban Hasanmetaj, tė nesėrmen ėshtė vrarė Arif Mahmudemaj 44 vjeē. Nga ana tjetėr, operacioni i nisur nga drejtimi i Vranocit, u gozhdua nga rezistenca nė pėrroin e Gėrvallės, aty armikut iu dha njė leksion i mirė. Ai u detyrua tė largohej nė drejtim tė Rushiqit me humbje tė mėdha.

  Shtabet e Strellcit, tė Epėrmit dhe tė Poshtmit, me nė krye kapitenin Gani Gjukaj, bashkė me shtabin e Isniqit dhe Lėbushės, koordinuan punėt, stabilizuan pozicionet duke i dhėnė ndihmė reciproke njėri-tjetrit. Ditėve me shi tė fillim qershorit, armiku arriti tė vendosej nė vendin e quajtur Arėz, kjo gjė i vuri pozicionet tona nė njė poizitė tė vėshtirė. Prej aty ata mund tė kontrollonin pozicionet tona nė pjesėn lindore tė fshatit. Me 4 qershor njė grup policėsh arritėn tė hyjnė nė oborrin e Demaliajve, por nuk dolėn mė gjallė prej aty, pasu u pritėn nga Miftar e Metė Curri, dhe Xhavit Demaliaj. Xhaviti u plagos por jo rėndė.

  Atė ditė nė fshat kanė depėrtuar edhe dy gazetarė, njė i gazetės londineze "The Guardien" e tjetri i Kohės Ditore. Nė kėtė tė fundit botohet artikulli i pėrkthyer i "the Guardien" me titull "Grosse Katastrofe". Nė fillim tė qershorit ėshtė vrarė edhe Ibrahim Demaliaj. Rezistenca ka qenė e gjatė dhe e gjallė, por municioniu dhe armatimi sa vinte e zvogėlohej. Pėr kėtė shkak i ėshtė kėrkuar(?) komandant Rramush Haradinajt, ndėrkohė qė nė tė njėjtėn kohė ishin nisur pėr nė Shqipėri njė grup djemsh, tė cilėt duke u kthyer ranė nė pritė tė armikut, ku humbi jetėn Avni Avdimetaj, dhe i gjithė armatimi, 8 mushka ranė nė duart e hasmit.

  Kjo periudhė pėrkon me hyrjen nė Kosovė tė Njėsive Operative tė komanduara nga Tahir Zemaj. Nė javėn e fundit tė qershorit ėshtė organizuar njė takim nė Isniq, nė tė cilin nė emėr tė njėsive operative ka marrė pjesė Sali Ēeku, ndėrsa nga Strellci kanė qenė Shaban Avdimetaj dhe Ali Shabanaj. Thelbi i takimit ka konsistuar nė informimin mbi ardhjen e njėsive operative, mbi mundėsitė pėr t'i kompletuar dhe mbėshtetur ato njėsi pa dėmtuar fuqinė e njėsive tė mbrojtjes territoriale.

  Nė fakt nė ato njėsi kanė qenė tė inkuadruar shumė djem tė Strellcit qysh prej fillimit. Vendosja e mėvonshme e kėtyre njėsive operative nė Prapaqan si dhe fitorja nė betejėn e Loxhės kanė pasur njė efekt pozitiv tė jashtėzakonshėm nė tė gjithė popullatėn e Rrafshit tė Dukagjinit. Strelllci ka ndihmuar me ushqime dhe me njerėz njėsitė e vendosura nė Prapaqan.

  Pas njė beteje me forcat serbe me 11 korrik 1998, armiku humbi tre vetė, ndėrsa nga ana jonė plagosen Avni, Xhevat, Sylė dhe Hajdin Hasanmetaj, gjithashtu Selman, Rexhep dhe Isa Avdimetaj. Dy tė parėt janė mjekuar nė spitalin ushtarak nė Isniq pasi qenė palgosur rėndė, ndėrsa tė tjerėt nė ambulancėn e fshatit, qė drejtohej nga mjeku Ismajl Avdimetaj. Nė njė pėrpjekje tjetėr me forcat serbe, mbeti i vrarė luftėtari Enver Hasan Avdimetaj, njė luftėtar qė kishte marrė pjesė e luftuar me trimėri nė shumė beteja tė deri atėhershme, pėrfshirė edhe atė tė Loxhės.

  Pas datės 30 korrik, skuadra e policisė ushtarake u dėrgua pėr tė vėzhguar kalimin pėr nė Plavė dhe Guci, pikėkalim qė ėshtė mbrojtur e vėzhguar deri nė fund tė shtatorit tė atij viti, duke siguruar kalimin e tė zhvendosurve qė derdheshin valė-valė nga tė gjitha anėt e Kosovės drejt Shqipėrisė dhe Malit tė Zi. Nė natėn e 3 gushtit kanė kaluar rreth dy mijė veta, mes tyre edeh njė grup ushtaraėsh qė shkonin pėr tė marrė armė nė Shqipėri, si dhe Sali Veseli me dy shoqėrues.

  Tė nesėrmėn forcat tona, duke mbrojtur kolonat e pafund tė civilėve, kanė luftuar pėr disa orė rresht me njėsitet serbe, betejė nė tė cilėn kanė humbur jetėn tre luftėtarė shqiptarė. Nė fund tė dhjetėditėshit tė parė tė gushtit forcat serbe veē kishin arritur t'i thyenin aty-kėtu vijat e mėparshme tė fronit, gjė qė shkaktoi njė lėvizje tė madhe tė popullsisė. Rezistohej herė kėtu e herė atje. Ėshtė rezistuar bie fjala katėr ditė nė fshatrat Hreqė, Baballoq, Gllogjan e Prilep.

  Nė kėtė gjėndje tė rėndė ėshtė mbajtur takimi i 20 gushtit nė Prapaqan, takim nė tė cilin morėn pjesė pėrfaqėsuesit e 72 fshatrave tė rrafshit tė Dukagjinit. Pėrfaqėsuesit e Strellcit Shaban Avdimetaj, Ali Shabanaj, Selman Istrefaj dhe Hasan Kamaj kanė intervenuar disa herė me diskutimet e tyre duke kėrkuar unifikimin e komandės dhe institucionalizimin e rezistencės sė armatosur nė tė gjithė Kosovėn.

  Ditėn e nesėrme tė atij takimi, kur ėshtė zgjedhur shtabi i pėrbashkėt i Zonės sė Tretė Operative, ka qenė njė ditė shprese pėr tė gjithė pjesėmarrėsit. Fillimi i shatatorit, siē dihet, erdhi bashkė me ashpėrsimin e sulmeve serbe dhe rritjen e intesitetit tė zhvendosjes sė civilėve. Ndihmat humanitare qė u zbarkuan nė Strellc, u nisėn drej bjeshkėve pėr tė garantuar furnizimin me bukė tė popullsisė civile dhe tė luftėtarėve qė po tėrhiqeshin.

  Forcat operative rezistuan deri me datėn 8 shtator, kur, pasi garantuan kalimin e mijėra civilėve, dolėn edhe vetė nė bjeshkėt e Strellcit, dhe u strehuan nė grykėn e Behovcit. Nė pasditen e 9 shtatorit forca tė panumėrta serbe, tė pajisura me njėsi tė plota tankiste, hynė nė Strellcin e Poshtėm dhe tė Epėrm duke e bllokuar pėrfundimisht mundėsinė e ripozicionimit tė forcave tona operative.

  Atė pasdite, sipas urdhrit tė marrė nga shtabi i Pėrgjithshėm i Ministrisė sė Mbrojtjes, trupat e njėsive operative nisėn tėrheqjen dejt Shqipėrisė. Pra, Strellci gjatė luftės ka qenė arenė e luftimeve, korridor pėr furnizimin me armė dhe ushqime, korridor pėr tėrheqjen e popullsisė civile dhe tė luftėtarėve tė plagosur.

  Nė kėtė pėrshkrim tė shkrutėr dhe jo aq tė detajuar ėshtė synuar tė jepet nė vija tė gjera kontributi i dy fshatrave tė vogla tė Kosovės, dy fshatrave qė i bashkon emri Strellc me njėri tjetrin, qė i bashkon rezistenca dhe shpirti i heroizmit, i njerėzisė dhe sakrificės me tė gjitha fshatrat dhe qytetet e Kosovės sė gjatė luftės.  RUGOVA – ISHULL SHPĖTIMI PĖR MIJĖRA BANORĖ TĖ ZHVENDOSUR NGA E GJITHĖ KOSOVA

  Rugova nuk i dorėzoi armėt, por bėri tė pamundurėn duke i shpėtuar nga vdekja e sigurtė qindra kosovarė, pra Rugova edhe kėsaj radhe e vazhdoi traditėn zulmadhe tė saj, atje u luftua me pushkė dhe penė, dhe sot, nė emėr tė tė gjithė kėtyre, pyesim se kush shkeli mbi djersėn, gjakun dhe bukėn rugovase. Ministri i Mbrojtjes Ahmet Krasniqi ishte nė dijeni pėr luftėtarėt rugovas njė grup tė tė cilėve nė krye me Ramiz Muriqin e kishte angazhuar vetė me detyra konkrete luftarake qė nė muajin prill 1998.

  Ky grup i kishte armatosur mbi 100 rugovas, edhpe pse shqipfolės tė paguar nga Beogradi dezinformonin pėr origjinėn e kėtyre armėve, tė cilėn mė sė miri e dinė ata qė i bartėn kėto armė: Sali R. Lajēi, Visar Muriqi, Ismet Muriqi, Ramė Elezaj, Sadik Muriqi, Vesel Muriqi, Ukė Muriqi etj.

  Po ashtu gjatė kėsaj kohe ishim nė dijeni se grupe tė vogla rugovasish kishin kapėrcyer bjeshkėt, duke shkuar kėshtu nėpėrmes pritave tė shumta deri nė qytetin Bajram Currit, pėr t'u armatosur dhe rikthyer sėrish nė Rugovė (kohė pas kohe nė Rugovė kishin ardhur edhe grupe me misione te caktuara, si grupi i Rikit, grupi i Agron Gėrvallės etj. Por, qė detyroheshin tė largoheshin shpjet nga atje).

  Kėto grupe luftėtarėsh tė UĒK-ės, disa nga kėto, tė angazhuar nga ministri i Mrojtjes, pėrveē tė tjerash gjatė gjithė verės kishin pėrcjellė ushtarė tė UĒK-ės, nga tė gjitha viset e Kosovės, veēojmė mbi 400 ushtarė nga Shala e Bajgores tok me armatimin e tyre. Pastaj dhjetėra grupe luftėtarėsh nga Drenica e qindra tė tjerė nga Rrafshi i Dukagjinit.

  Pas rėnies nė pritė tė djelmoshave nga Raushiqi dhe vrasjes sė disa prej tyre, nė mėnyrė tė organizuar ėshtė bėrė pėrkujdesja ndaj tėmbijetuarėve dhe tė plagosurve, madje ėshtė shkuar deri nė vendin e ngjarjes. Qė tė gjithė ishin tė strehuar nė stanin e Ujkan Gjemajlit. Pėr tė gjitha kėto ėshtė raportuar nė mediat nė gjuhėn shqipe. Gjatė gjithė verės kishin pritur dhe pėrcjellė mbi 50.000 kalimtarė qė pėrmes Rugovės, largoheshin nga territori i Rugovės, pėr arsye dhe motive tė ndryshme.

  Me dhjetra herė janė pėrcjellė armatime pėr nė Rrafshin e Dukagjinit, qė udhėhiqej nga Sadri Hasangjekaj, Xhevdet Krasniqi dhe Agron Gashi. Me mjaft sukses e kanė pritur edhe grupin e Bashkim Balės dhe Rexhė Osės. Me njė fjalė edhe nė Rugovė qė nė qershor 1998 kishte filluar rezistenca e armatosur. Mbi 100 rugovas ishin nėn armė dhe deri nė luftėn e gushtit numri i tyre shtohet nė mbi 3000 luftėtarė.

  Mėngjesi i 24 gushtit 1998 shėnon edhe fillimin e luftės nė Rugovė, ku qindra policė e ushtarė kishin pushtuar fshatin Shtupeq tė Madh pa ndonjė rezistencė tė madhe, sepse malsorėt ishin ngjitur nė Bjeshkė, e ushtarėt e UĒK-ės, ishin nėpėr fshatrat tjera, me ē'rast kishin vrarė Mustafė Lajēin (50) dhe motrėn e tij dhe kishin plagosur mėsuesin Ramė Nikqin, i cili atė natė bėnte rojė fshati.

  Po ashtu i kishin plagosur edhe disa tė tjerė dhe kishin zėnė rob disa gra dhe fėmijė, shkak ky qė luftėtarėt rugovas nuk i sulmuan menjėherė forcat serbe. Po me 24 gusht luftėtarėt rugovas, tė stacionuar nė fshatin Drelaj, menjėherė mė kanė lamėruar se iu kishin kundėrvėnė forcave armike dhe se nė ēdo moment prisnin t'i sulmonin.

  Problem tė vetėm e kishin mungesėn e municionit dhe prisnin udhėzime tė mėtutjeshme nga unė si komandant i Shtabit tė UĒK pėr Rrafshin e Dukagjinit. Ishte tejet shqetėsues fakti se nė kėtė kohė nė Rugovė nuk kishte as edhe njė mjek apo infermiere, pėr ēka i kam udhėzuar se si duhej tė vepronin. Gjatė fundgushtit pėrmes negociatorėve tė ndryshėm, Shtabi Rajonal i UĒK-ės pėr Rugovė, i ka marrė mbi 15 ultimatume pėr dorėzimin e armėve, poashtu qarkullonin njė grup rugovasish qė trumpetonin pėr dorėzim armėsh dhe pėr falje tė atyre qė do t'i dorėzonin.

  Vlen tė theksohet se ky grup herė-herė stimulohej nga njerėz tė pandėrgjegjshėm, qė veten e konsideronin si tribunė popullorė dhe nė esencė, po tė mos kishin frikė edhe vetė do t'i dorėzonin armėt e sot, ata flasin nė emėr tė atyre qė nuk i dorėzuan armėt e as s'i lėshuan pozicionet luftarake tė tyre.

  Pas skadimit tė dhjetėra ultimatumeve, Shtabi Rajonal i UĒK-ės pėr Rugovė kishte filluar pėrgatitjet pėr sulm mbi forcat armike. Por nė kėtė kohė kishte rėnė Gllogjani dhe pėrmes Bjeshkėve tė Strellcit kishin filluar filluar karavanet e para tė ushtarėve tė paarmatosur dhe civilėve tė cilėt ngjiteshin pėr nė territorin e Rugovės.

  Shtabi Rajonal i UĒK-ės pėr Rugovė, duke e parė rrezikun qė u kanosej tė zhvendosurve qė vinin bjeshkėve, cakton me mision tė veēantė Njėsitin Special rugovas (ushtarė tė zgjedhur), pėr t'i marrė kėta tė zhvendosur deri nė Bjeshkėt e Lumbardhit dhe Strellcit, ku gati ēdo ditė shkėmbenim zjarr me forcat armike. Duhet theksuar nė mėnyrė tė veēantė se ky grup, qė ishte dhe grupi i vijės sė parė luftarake pėr afro katėr muaj, e ka mbajtur nėn kontroll rrugėn kryesore, qė ishte tepėr nė rrezik, duke mos e lėnė asnjė tė zhvendosur qė vinte bjeshkėve tė binte nė pritat serbe.

  Pas vėrshimi tė refugjatėve nga Rrafshi i Dukagjinit (qė sipas shėnimeve tė administratės sė Shtabit nė Drelaj, llogariten afro 10.000), Rugova dhe rugovasit i kanė pritur, strehuar, ushqyer, ruajtur dhe qė tė gjithė i kanė pėrcjellė deri nė vendin e sigurtė.

  Djemt trima si Naser Qorrajt, Kapllan Nikqit, Flamur Rexhajt, Ismet Muriqit, Besim R. Nikqit, Lulėzim Rexhajt, Xhevdet Kurtbogajt, Ukė Ibrajt, Selim Gashit, Ukė Qorrajt, Enver Lajqit, Faik Demajt e dhjetėra tė tjerėve si kėta, tė udhėhequr nga Valdet Hysenaj, pėr njė gjeneratė tė tėrė nuk do tė harrohen nga 10.000 banorė kryesisht tė Rrafshit tė Dukagjinit, sepse shumicėn e tyre e shpėtuan nga vdekja e sigurtė, madje, duke i marrė ata deri nė bjeshkėt e Strellcit, dhe duke iu kundėrvėnė me armė nė njėrėn anė policisė dhe ushtrisė serbe e nė anėn tjetėr plaēkitsėve tė armatosur shqiptarė qė gjoja i pėrcjillnin karavanet, e nė fakt atyre u plaēkitnin ato shuma tė pakta parash qė kishin me vete.

  Gjatė pritjes sė karavaneve, anėtarėt e Shtabit Rajonal tė UĒK-ės me seli nė Drelaj, Ramiz Muriqi (komandant i operativės), Valdet Hysenaj, Ujkan Nikqi, Demė Dashaj dhe Idriz Kurtbogaj, kanė merita tė veēanta, tė cilėt gjatė punės sė tyre, pėrpos qė forcat policore dhe ushtarake serbe i mbanin tė rrethuar nga tė gjitha anėt me ushtarėt e tyre, pėrpos organizimit rreth pritjes dhe pėrcjelljes sė gjithė asaj mase njerėzish, pėrpos sigurimit tė ushqimit pėr ta, pėrpos bisedimeve te shumta me organizata tė huaja humanitare dhe gazetarė tė huaj, patėn shumė pengesa dhe ndėrskamca nga brenda.

  Nuk duhet harruar kurrsesi as kontributin e tė gjithė ushtarėve qė ishin aty dhe tė cilėt ndihmuan me mish e me shpirt, por as shtabet lokale tė udhėhequra nga Adem Vesel Nikqi, Demė Salihaj, Malė Zekaj, Bashkim Shaban Lajqi, Musė Vesel Dembogaj, Tahir Ēukaj, Haxhi Nikqi, Osman Lajēi, Sadik Kurbogaj, Ramiz Isuf Muriqi, Enver Lajēi, Salih Shabani Lajēi etj, tė cilėt mundėsuan qė Rugova ta fitojė epitetin e ishullit tė shpėtimit dhe vazhdimin e traditės qė Rugova e pati gjatė shekujve. Duke pėrmendur kėtu mosangazhimin e banorėve tė fshatit Stankaj, ndonėse nė luftėrat paraprake ishin mė tė dėgjuarit.

  Qė nga fillimi, i tėrė armatimi qė ka hyrė nė Kosovė pėrmes Rugovės, ėka qenė nėn pėrcjelljen e njėsive operative rugovase. Edhe popullata e paktė rugovase e bėri tė pamundurėn pėr pritje sa mė bujare tė ushtarėve tanė dhe tė popullatės civile, sepse pas pushtimit tė Shtupeqit tė Madh nga forcat serbe, afro 10.000 banorė moshash tė ndryshme vetėm brėnda tre ditėve e kishin braktisur Rugovėn, madje edhe ushtarėt e tipit pėrfolėsa, tė cilėt u rikthyen tek ne, nė dhjetor.

  Edhe gjatė kėsaj kohe dikush llogariste me mbledhje e zbritje shumash tė mėdha parash pėr tė cilat mendojmė se njė ditė dikush do tė japė llogari. Ata qė kanė qenė nė Shtabin e Drelajve, gati ēdo gjė e bėnin me forcat e veta dhe vullnetarisht, ngaqė nuk e kishin asnjė metelik (tė plagosurve qė vinin nga Rrafshi i Dukagjinit gjatė pėrcjelljes sė tyre pėr nė Shqipėri, u janė dhėnė para privatisht (personale).

  Potencojmė rastin e tė plagosurit nga Carrabregu, Haki Qorraj, vetėm e vetėm qė tu shpėtohej jeta). Duhet pėrmendur se ne Rugovė deri nė muajin tetor 1998 nuk kishte ndasi brėnda dhe punėt kanė shkuar pėr sė mbari.

  Gjatė kėsaj kohe, mund tė shėnojmė edhe ndonjė tė metė tė vogėl, por nė asnjė mėnyrė nuk e zbehin kontributin e madh rugovas. Bie fjala nė shitoren e profiterit shitės S. nė Bogaj, kanė marrė pako cigaresh veresie, me ēmim tė dyfishtė, cigare tė cilat u shpėrndaheshin falas ushtarėve.

  Po ashtu, i nxitur nga dashakeqėsia kundruell UĒK-ės, njė person sulmon me armė xhipin e Shtabit, pėr gjoja prerjen e njė viēi pėr nevoja tė Shtabit, i cili nuk ishte fare i tij. Njė drelan pranon ta hapė shtėpinė e tij pėr vendosjen e tė zhvendosurve. Tre ushtarė kishin ikur, pėrderisa bėnin roje Sapo u informuan pjesėtarėt e njėsitit special, menjėherė iu vunė pas deri nė fshatin Buxhov tė Malit tė Zi. Tė ikurit u kapėn brėnda 3 orėve dhe u kthyen nė Drelaj, ku u vunė nėn pėrgjegjėsi. Njė djalosh fshehurazi i kishte marrė ca para njė fėmije pėr ta pėrcjellė deri nė Rozhajė, gjė pėr tė cilėn ėshtė urdhėruar tė shkojė prap deri atje, t'i kėrkojė falje dhe t'ia kėthejė tė hollat.

  Njė grup tė zhvendosurish, pasi i kishim strehuar nė njė shtėpi, pas tri ditėsh nė agun e hershėm ikin duke plaēkitur ēdo gjė qė kishte brėnda. Disa tė rinj nga Strellci, tė vendosur nga Shtabi i Drelajve nė vilat e Bokajve, pas dy tre ditėsh tentojnė t'i shesin orenditė e vilave, por pėr kėtė gjė u penguan po nga Njėsiti specil. Nė njė dhomė ku ishin tė vendosur disa ushtarė humbet revolja TT kineze, qė i takonte tė ndjerit, Ardian Krasniqi. Disa ushtarė fillojnė fshehurazi tė merren me kontrabandė armėsh, me ē'rast zihen nė vepėr nga njėsiti special dhe ndaj tyre merren masa.

  Njė numėr i madh banorėsh tė Rugovės qė kishin ikur nga Rugova qė me 24 gusht, nėpėr kafe e ēajtore villnin vrer ndaj atyre qė ishin nė istikame, vetėm e vetėm pėr ta arsyetuar dezertimin e tyre, tė cilin e bėnė kur serbėt (shumica tė njohur tė tyre) i pėrzunė turpshėm. Duhet tė pėrmendim patjetėr edhe pjesėmarrjen aktive tė Mustafė Xhemajlit nga Shkreli dhe tė Rexhep Shalės prej Drelajve, tė cilėt UĒK-ės sė Rugovės ia shtonin madhėshtinė, ndonėse qė tė dytė ishin ushtarėt mė tė shtyrė nė moshė.

  Tė gjitha armėt e ushtarėve tanė i kemi lėnė nė Drelaj, nė stanin e Zeqir Texhės, tė cilat i ka pranuar kryetari i LDK-ės pėr Rugovė, z.Ismail Hajdaraj, njėkohėsisht edhe komandant i Shtabit. Po ashtu dokumentacioni bashkė me flamurin mbijetoi falė po kėtij Shtabi, ndonėse dashakeqės dhe shkurtpamės thurnin lloj-lloj pėrrallash pėr pėrfundimin e tij.

  Para se tė vija unė nė Rugovė, nga Tirana dhe Rrafshi i Dukagjinit kishin arritur telefonata nė Papaj, ku gjendej njė telefon satelitor pėr dezinformata nga ku kėrkohej tė mė likuidonin, madje ishte caktuar edhe skuadra e pushkatimit, tė cilėt mė ndoqėn kėmba-kėmbės, por nuk kishin mundėsi qė tė mė afroheshin, meqė, pėrveē ushtarėve dhe ushtarakėve tė mi, mua mė pėrcillnin edhe disa ushtarė tė Njėsitit special tė Rugovės.

  Tentativa pėr likuidim ka vazhduar madje edhe natėn e fundit qė e bėra nė Rugovė, nė stanin e Sokol Shpendit nė Livadhin e Turkut, e me kėtė rast dua t'ia pėrkujtoj atij grupi, se atė natė ishim nė tė njėjtin vend, nė dy stane tė ndryshme dhe ishim nė dijeni pėrse kishin ardhur. Vrasja edhe pse e mbetur nė tentativė ėshtė krim, dhe pėr tė do tė pėrgjigjet dikush sa do vonė qė tė bėhet.

  Edhe pas tėrheqjes sonė nga Rugova, kemi mbajtur rregullisht kontakte me shefin e administratės sė Shtabit Drelaj. Z. Valdet Hysenaj e kemi udhėzuar se si duhej tė vepronin ngaqė nė Rugovė u stacionuan qindra familje, se si ushtarėt tanė nuk duhej tė sulmonin forcat serbe, por vetėm tė mbroheshin, nė mėnyrė qė tė mos ua rrezikonin jetėn, por t'ua shpėtonin atė familjeve qė ishin strehuar nė Rugovė. Pėr tė gjitha kėto kemi fakte tė pamohueshme. Lidhje tė rregullta me tė ka pasur edhe Ahmet Krasniqi, deri nė vrasjen e tij, ka udhėzuar detalisht pėr ēdo gjė.

  Gjatė kalimit tonė nėpėr territorin rugovas, krahas ne ushtarėve, rugovasit pėrcollėn edhe mijėra banorė dhe shumė ushtarė tė plagosur, e merita tė veēanta pėr kėtė kanė: Kapllan Nikqi, Neser Qorraj, Sali R. Lajēi, Visar Muriqi, Idriz Kurbogaj, Vesel Muriqi, Sadik Muriqi, etj. Duhet tė pėrmendet deomos rasti i Rushė Lajēit Kurbogajt, e cila ka gatuar bukė disa ditė radhazi pa ndėrprerje, madje edhe nga 16 orė nė ditė, po kėshtu veproi edhe familja e Osman Shalės (vajzat dhe reja e tij) dhe Beqir Rexhės nga Drelajt, qė ishin tė vetmet familje qė kishin mbetur nė kėtė fshat.

  Gjithashtu edhe disa familje nga Haxhajt, Pepajt dhe Koshutani. Ėshtė shumė emocional rasti qė ndodhi nė Kuqishtė, kur nga njė veturė dolėn me shpejtėsi ushtarėt e Njėsitit special: Kapllani, Naseri, Flamuri, Ujku, Valdeti dhe hasėn nė disa tė zhvendosur pėr tė cilėt mėsuam mė vonė se ishin nga fshati Prilep, tė cilėt e kishin humbur rrugėn bjeshkėve, e nuk dini se ku gjindeshin.

  Me tė parė ushtarėt tonė tė uniformuar kanė menduar se janė ushtarė tė armikut dhe kanė filluar tė qajnė e tė bėrtasin aq shumė, sa pėr njė gjysėm ore nuk kanė mundur t'i qetėsojnė. Nė fillim nga frika e mė pas nga gėzimi. Nė pėrbėrjen e tyre kishte kryesisht gra, fėmijė dhe dy kryefamiljarė tė moshuar. Edhe pse me vete kishin ndihma dhe para, atyre menjėherė u ėshtė dhėnė bukė.

  Duhet thėnė se edhe shumė tė ashtuquajtur komandantė kishin gjetur strehim nė Rugovė dhe pėr muaj tė tėrė s'bėnė gjė tjetėr pėrveēse bėnin sikur po bėnin roje. Disa prej tyre vlen tė pėrmenden me emra si Ali Haxhosaj, Faik Doda, Ramush Ahmeti, Ernest Kasapi, Dali Leka, Azem Zalli (Kelmendi), Tė tjerė kanė qendruar nė Rugovė veē pėr tė shantazhuar si rasti i Mehmet Mehmetaj (i ati i Faton Mehmetajt), i cili me ngulm kėrkonte qė babain t'ia pėrcillnim pėr Mal tė Zi.

  Nė tė njėtin rrafsh ėshtė gjendur edhe Besim Ukaj, e mė pas edhe fshatrat e Grabovcat, tė cilėt mė vonė do tė bėhen mollė sherri pėr ndasitė nė Rugovė dhe tė gjithė do tė shkelin mbi bukėn dhe kripėn rugovase. Por, kishte edhe tė tillė qė nuk ishin tė kėtij soji, sikur Florim Zeneli, Skėnder Gjoci, Astrit Lokaj, Selim Gashi e shumė tė tjerė si kėta, qė edhe mė tutje mbetėn tė nderuar nė kėto Troje.  Tėrheqja nga Rugova

  Sipas urdhėrit tė prerė tė Ministrisė sė Mrojtjes tė Republikės sė Kosovės u tėrhoqa nga Rugova, me vete mora edhe komandantin e operativės nga Shtabi i Rugovės, Z. Ramiz Muriqin. Me mjaft peripeci kaluam nė Republikėn e Shqipėrisė.

  Pėr rezultatet e treguara nė fushėn e nderit nė Rrafshin e Dukagjinit gjatė kohės sė luftės si dhe pėr respektimin e hierarkisė ushtarake, ashtu si duhej tė vepronte njė ushtri e disiplinuar, unė posa arrita nė Shqipėri, me dekret tė posaēėm tė ministrit Krasniqi u gradova dhe u udhėzova qė menjėherė tė filloja pėrgaditjet e reja dhe rekrutimin e ushtarėve tė rinj pėr t'u rimobilizuar, specializuar pėr punė operative dhe pėr t'u futur prapė nė frontin e luftės.

  Nga gjithė kjo rezultoi formimi i brigadės "Mėrgimi", qė pėrfundimisht nė njėrėn anė qartėson edhe njėherė vizionin e qartė kombėtar tė z. Krasniqi, nė realizimin e detyrės sė shenjtė qė e kishte marrė pėrsipėr nga vota lirė e popullit, dhe nė anėn tjetėr pėrkushtimin serioz tė vijės sė Kretės dhe nanosėve palaēo qė ky mision tė dėshtonte, ēka e dėshmon edhe veprimi vrastar i tyre me vrasjen tradhtare tė kolonel Ahmet Krasniqit, mu nė mes tė Tiranės, nėn pėrkujdesjen e SHIK-ut dhe makinerisė tjetėr shtetėrore-gjakatare sllavo-greke, duke e vrarė kėshtu edhe vullnetin e popullit tė Kosovės.

  Ishte pikėrisht kjo vrasje qė mė nxiti qė, sado tė mė kushtonte, me ēfarėdo ēmimi, tė vazhdoja detyrat qė ditė mė parė m'i besoi z. Krasniqi dhe dėshiroja qė atij edhe pėr sė vdekuri t'ia ēoja nė vend amanetin dhe tė vazhdoja luftėn e institucionit qė ai pėrfaqėsonte.

  KUSH ĖSHTĖ GJENERAL ISMET ALIU DHE CILAT ISHIN KONTAKTET E MIA ME TE?

  Gjatė viteve 80-85, kur isha komandat batalioni nė Zajeēar, kam kontaktuar pėr herė tė parė me ish-kapitenin Ismet Aliun. Atėbotė, ai ishte komanues kompanie, i cili pėr njė kohė tė shkurtėr arriti tė bėhet komanduesi mė suksesshėm nė tėrė krahinėn e Timokut. Pas viti 1985, Ismeti ka shkuar tė punojė nė shkollėn e mesme ushtarake nė Sarajevė, nė cilėsinė e kryeshefit tė viteve tė katėrta pėr kadetė.

  Lufta boshnjako-serbe e zuri nė Sarajevė, tė cilės Ismeti iu bashkangjit me tė gjithė ushtarakėt dhe ushtarėt shqiptarė qė u gjenden aty ku ai vepronte. Falė aftėsive dhe shkathtėsive tė tij ushtarake, arriti tė ngjitet nė hierarkinė mė tė lartė ushtarake nė Bosnjė, madje deri nė komandant korparmate. Gjatė luftimeve kundėr forcave serbe, ai u plagos dy herė lehtė.

  Pas pėrfundimit tė luftės, pėr hir tė rezlutateve tė mėdha tė tij, tė treguara nė frontet e luftės serbo-boshnjake, Z. Ismeti gradohet nga presidenti i federatės boshnjake dhe komandantit tė Forcave tė Armatosura Boshnjake, Z. Alija Izetbegoviq dhe merr gradėn e gjeneralit. Menjėherė caktohet atashe ushtarak i Bosnjes nė Ankara tė Turqisė, detyrė tė cilėn e kreu me sukses tė lartė. Tani gjendet nė detyrėn e ndihmės komandantit pėr zhvilime strategjike nė Shtabin Suprem tė Forcave tė Armatosura tė Bosnjes.

  Pas keqėsimit tė situatės nė Kosovė dhe fillimit tė pėrgatitjeve tė eprorėve pėr luftė nga Ministria e Mbrojtjes sė Republikės sė Kosovės, nėn udhėheqjen e kolonel Ahmet Krasniqit, unė personalisht e kam ftuar Ismet Aliun qė tė vinte nga Ankaraja nė Gjermani, nė njė takim pune, takim i cili u realizua shumė shpejt nė mars tė viti 1998. Takimi u bė nė Düseldorf, tė pranishėm kanė qenė Sali Ēeku dhe njė epror nga Gurrakoci.

  Biseduam gjatė, shkėmbyem mendime rreth pėrdorimit tė taktikave tė mundshme luftarake nga pala serbe, taktika dhe metoda qė serbėt i kishin pėrdorur nė Bosnje dhe mėnyrėn se si duhej tī kundėrviheshim kėsaj strategjie gjatė luftės nė Kosovė. Mund tė them se ky takim ishte shumė i suksesshėm, sepse u njoftuam konkretisht rreth taktikave luftarake serbe qė do t'i pėrdornim mė vonė nė Kosovė.

  Gjithashtu, diskutuam rreth furnizimit me armatime dhe ushqim dhe u arrit njė marrėveshje qė nėpėrmes gjeneral Ismetit, tė bėhej furnizimi me armė dhe ushqim pėrmes lidhjeve tė tė njėjtave lidhje sikur nė Bosnje, pra nga tė njėjtat shtete donatore. Gjeneral Ismet Aliu, menjėherė pas takimit, nėpėrmes atasheve ushtarak tė Pakistanit, Iranit, dhe Ukrainės e ka pėrgaditur strategjinė e veprimit pėr realizimin e kėsaj marrėveshjeje. Pėr tė gjitha kėto ndetajisht e kemi njoftuar kolonel Ahmet Krasniqin, madje edhe ia vetė, pas takimit tė Düseldorfit, ishte takuar pėr tė njėjtat ēėshtje me gjeneral Ismet Aliun.

  Z. Aliu kėrkoi nga ne, qė tī siguronim njė pistė nė territorin e Shqipėrisė, ku do tė ateronin aeroplanėt me armatime dhe ushqime dhe kėtė furnizim shtetet nė fjalė kishin pranuar ta bėnin pėr katėr vite radhazi. Me keqardhje mė duhet tė them se realizimin e kėtij projekti e penguan autoritetet e shtetit amė (Shqipėrisė), konkretisht ministri i mbrojtjes Luan Hajdaraga dhe kryepartiaku e grekofili socialist Fatos Nano. Zatėn, kjo ishte edhe pengesa e parė serioze pėr pengimin e luftės sonė pėr liri dhe pavarėsi. Pra ishin pikėrisht kėta qė e shihnin tė udhės tė pengohej vija institucionale e shtetit tė Kosovės dhe tė pengohej krahu profesionlo-ushtarak nė misionin e tij tė shenjtė qė kishte marrė pėrsipėr.

  Pas kėsaj, gjeneral Ismet Aliu, erdhi nė Shqipėri ku drejtėpėrsėdrejti u njoftua me situatėn. Me atė rast shprehu dėshirėn qė menjėherė tė vihet nė shėrbim tė Forcave tė Arnatosura tė Republikės sė Kosovės, por njėkohėsisht u zhgėnye shumė shpejt nė njė takim qė patėm nė Ministrinė e Mrojtjes e ku i pranishėm ishte edhe Sali Veseli, i cili pėr motive tė ulta banditeske dhe smirėzeza e injoroi tej mase gjeneral Aliun.

  Edhe pse njė veprim i tillė i Salihut nuk ēonte peshė, sepse ishim mėsuar edhe mė herėt me veprimet e tij tė ēoroditura, gjesti i tij la njė hije tė zezė. Ministri i Mbrojtjes, kolonel Ahmet Krasniqi, i dha gjenaral Aliut detyra tė reja, por edhe mė tutje tė punonte nė realizimin e marrėveshjes sė Düseldorfit.

  Gjatė luftės nė Dukagjin, shumė shpesh jam konsultuar profesionalisht me gjeneral Aliun. Shumė kontakte dhe veprime janė kryer gjatė periodave tė caktuara, por nė kėtė libėr po e veēoj vetėm njė.  „Loja qė ua bėmė rusėve“

  Si u bė ndalimi i nėndetseve ruse pėr t'u stacionuar nė Detin Adriatik, tė cilat kishin pėr qėllim kontrollimin dhe dhėnien e informacioneve ushtrisė Jugosllave, pėr veprimet ushtarako-luftarake tė forcave tė NATO-s, gjatė bombardimeve nė caqet serbe.

  Pėrmes atasheut ushtarak tė SHBA-ve, qė ishte i autorizuar nga Pentagoni dhe International Service pėr pėrcjellejn e situatės sė gjithėmbarshme dhe veprim nė tė mirė tė Kosovės, gjeneral Aliu vjen deri te informacioni se njė pjesė e Flotės ruse sė shpejti do tė futej nė detin Adriatik, me mision tė veēantė.
  Ideja dhe veprimi i Ismetit ishin qė tė kontaktojė me atasheun ushtarak rus nė Ankara, kolonel Aca Aleksandrin. Takimi realizohet me kėrkesėn e Ismetit, pasi me tė ishte takuar edhe disa herė dhe kishte raporte tė mira dhe se ai e konsideronte si atashe tė Bosnjės.

  Gjatė bisedės, atasheu rus ia konfirmon Ismetit informacionin pėr nisjen e nėndetseve ruse pėr nė Adriatik. Pasi mė informoi pėr kėtė ēėshtje, unė isistova qė ai tė takohet prapė me atasheun rus dhe t'ia paraqiste praninė tonė mė sa vijon: Gjeneral Ismeti i zbulon Acės tė dhėnėn se Shėrbimi Shqiptar i Kosovės ėshtė nė dijeni pėr lėvizjet e nėndetseve ruse dhe se njė njėsit special nga Kosova veē ka arritur nė grykėn e Bosforit pėr t'i pritur ato.

  Pasi anijet duhej tė vazhdonin pėr nė Detin Adriatik, ky njėsit do tė bėnte tė pamundurėn pėr t'i ndalur.

  Atasheu ushtarak rus shqetėsohet tej mase, interesohet pėr pėrgatitjet ushtarake tė kėtij njėsiti special edhe pse nuk e fshihte dyshimin se ushtarėt e kėtij njėsiti mund tė ishin pėrgatitur pikėrisht nė Turqi. Ėshtė mėsuar se pas shkėmbimit tė kėtyre informacioneve, atasheu rus ka lajmėruar me urgjencė Gjeneralshtabin e Forcave tė Armatės Ruse pėr kėtė njėsit. Se kjo ishte e vėrtetė dhe shumė serioze tregon fakti se menjėherė Gjeneralshtabi Rus ka kėrkuar takim shumė urgjent me Gjeneralshtabin Turk, nga i cili kanė kėrkuar shpjegime.

  Duke pasur parasysh se tė gjitha kėto nuk u zhvilluan pėr njė ditė, ne fituam mjaftė nė kohė dhe mud tė them lirisht se falė kėtij veprimi nėndetset ruse nuk u futėn nė ujratė e Adriatikut.

  Gjithashtu, gjatė gjithė kohės sė bombardimeve, kam kontaktuar me gjeneral Aliun nė Ankara, ku edhe ishte pjekur dėshira dhe vullneti pėr veprim. Dhe grumbullonin tė gjitha informacionet tė gjitha tė dhėnat nga terreni pėr caqet serbe nė Kosovė e gjetiu. Kėto tė dhėna nėpėrmes atasheut ushtarak tė SHBA-ve qė pėrmenda edhe mė lart dergoheshin nė selinė e NATO-s nė Bruksel. Nė kėtė qendėr ishin tė inkuadruar : gjeneral Ismet Aliu-atashe ushtarak i Bosnjes, atasheu ushtarak amerikan dhe atasheu ushtarak i Shqipėrisė-kolonel Hajro Limaj.

  Qellimisht, pėr shumė shkaqe e arsye tė njohura shumė emra tė dipolomacisė nuk mund t'i pėrmend, nė rend tė parė pėr shkaqe tė sigurisė, por tė gjithė janė tė njohur pėr autorin.

  Kontaktet e mia me Pentagonin gjatė bombardimeve, me qendrėn pėr veprim nė Ankara, me grupin e veprimit me qendėr nė Kajro, pėrmes hartave tė kordinuara dhe kordinatave qė u dėrgoja, kanė ndikuar dhe u kanė ndihmuar mjaft forcave aleate pėr veprime tė suksesshme mbi caqet dhe pozicionet serbe nė Kosovė dhe Serbi. Pėr herė tė parė flas se gjatė luftės kam bashkėpunuar me forcat e NATO-s, e konkretisht me amerikanėt, me te cilėt kam qenė i lidhur ngusht, e kjo ishte edhe rezultat dhe rrejdhojė e politikės sė udhėhequr pėr 10 vjet nga presidenti i Republikės sė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova.

  Kjo qe njė punė e diplomacisė ushtarake, sepse ne e kemi theksuar gjithmonė se pėr t'u ēliruar nga zgjedha serbe gjithsesi duhej tė ishim nė bashkėpunim me diplomacinė botėrore, njėkohėsisht kėto kontakte ishin edhe kontaktet e para serioze tė institucioneve tė Ministrisė sė Mbrojtjes sė Republikės sė Kosovės me to si dhe hapja rrugė nė rrafshin ushtarak pėr tė ardhmen.  FORMIMI DHE VENDOSJA E BRIGADĖS « MĖRGIMI »

  Megjithė pengesat instiucionale tė shtetarėve shqiptarė, unė, pjesėtarėt e parė tė Brigadės "Mėrgimi" i vendosa nė Lezhė, nėn mbrojtjen e tytave tė armėve tona. Veēanėrisht, mė pas, kur ata morėn vesh pėr vendosjen tonė, kemi pasur disa pėrplasje serioze, por falė armėve tona, ne dolėm faqebardhė, sepse Shqipėria ishte edhe jona. Ishte i pamundur pranimi i tė gjithė ushtarėve qė dėshironin t'u bashkėngjiteshin radhėve tona.

  Kam pasur kujdes tė veēantė qė inkuadrimi fillimisht t'u mundėsohej edhe ushtrėve tė mi, qė nuk ishin tė paktė, tė cilėt menjėherė vazhdonin pėr nė vijat e para tė luftės. Tė gjitha dėto udhėhiqeshin nga ushtarakė profesionlė. Pėr shkak tė rritjes sė madhe qė filloi tė kapte shifrėn rreth 1000 luftėtarė, edhe pse shumicėn gati ēdo ditė e pėrcjellnim pėr nė frontet e luftės nė vijėn e parė, e sidomos pėr nė Koshare, ne u detyruam qė tė kalonim nė Mamuras, nė njė ish kazermė ushtarake qė i plotėsonte kushtet mė sė miri pėr tė vazhduar punėn dhe pėrgatitjet tona pėr nisjen e kėsaj brigade pėr nė Kosovė, duke mos harruar asesi pengesat e shumta tė udhėheqėsve tė lartė tė Shqipėrisė dhe propagandėn e njohur tė televizionit shqiptar.

  Nė fakt programi stelitor i TVSh-sė me nė krye pėrgjegjėsit kosovarė Asllan Bajramin dhe Besė Ēekun, gjatė gjithė luftės ishte arma mė e ēoroditur e mė pėrēarėse dhe qė e ka penguar dhe dezinformuar mė sė tepėrmi vijėn institucionale. Gjatė kėsaj kohe, nė mėnyrė tė veēantė bėhej edhe pėrgatitja e mbi 500 ushtarėve, tė cilėt kishin pėr detyrė qė t'u bashkoheshin ushtarėve nė Koshare. Gjatė kėsaj kohe u zhvilluan shumė veprimtari nė rrafshin politik dhe ushtarak e njėherit u shėnua edhe fillimi i sulmit ushtarak tė Forcave Aleate mbi caqet dhe pozicionet serbe.

  Nė librin e pare kam pėrshkruar me detaje se si ėshtė stėrvitur dhe armatosur Brigada Mėrgimi, se ēfarė gadishmėrie dhe aftėsi luftarake kishte arritur, siē kam pėrshkruar edhe pengesat qė kemi pasur. Kam folur gjithashtu edhe pėr marshimin famėkeq tė saj. Nė kėtė libėr dua tØče shtoj edhe disa detaje.  Nisja e brigadės pėr nė Kosovė

  Pas nėnshkrimit tė marrėveshjes nė mes tė palės serbe dhe forcave tė NATO-s, brigada "Mėrgimi" ėshtė nisur pėr nė Kosovė. Me ministrin e mbrojtjes sė Shqipėrisė z. Luan Hajdaraga dhe me pėrfaqėsues tė Ministrisė sė Mbrotjes ramė dakort qė njė pjesė tė armatimit t'ia linim nė dispozicion ushtrisė shqitare pėr ēka, edhe ashtu u veprua, kurse pjesėn tjetėr kryesisht armėt e lehta, t'i merrnim me vete.

  Policia shqiptare kishte marrė pėrsipėr pėrcjelljen e brigadės "Mėrgimi" deri nė kufi. Nisja u bė e organizuar, me mjetet e motorizuara qė i dispononim. Unė, nė momentin e fundit, u caktova nė njė detyrė tė re nga Minstria e Mbrotjes, si dhe kisha njė takim shumė tė rėndėsishėm me pėrfaqėsues tė lartė ushtarakė tė NATO-s nė Shkup, pėr ēka u detyrova qė nė vendin tim tė caktoja Fazli Rugovėn, komandant i Brigadės.

  Se qėllimi i ushėheqėsve shqiptarė kishte qenė vetėm njė truk sa pėr t'i marrė armėt e Brigasės "Mėrgimi", dėshmon edhe fakti se, posa brugada ka arritur nė afėrsi tė qytetit Bjaram Curri, mė kanė lajmėruar menjėherė se u kishin dalė nė pritė forcat e policisė, tė ushtrisė dhe SHIK.ut, tė udhėhequra nga Fatmir Haklaj dhe Feriz Kėrnaja, tė cilėt mė kėrkonin mua dhe kėrkonin qė brigada tė kthehej prapa. Unė pėr kėtė ēėshtje menjėherė lajmėrova autoritetet shqiptare dhe kėrkova shpjegime.

  Deri nė orėt e pasditės ushtarėt e mi i lanė nė pikė tė diellit, pa u ofruar as edhe njė pikė ujė. Nga Ministria e Mbrojtjes dhe e Rendit morėm sinjalin se brigada mund tė kalonte vetėm pėrmes Kukėsit, por edhe mė tutje personat e sipėrpėrmendur kanė refuzuar kanė refuzuar urdhėrin e eprorėve tė tyre. Atėherė unė kam urdhėruar udhėheqėsit e brigadės qė nėse pėr psesė minuatave nuk lirohej rruga, ata do tė duhej tė pėrdornin gjithė zharrin e armėve qė kishin nė dispozicion pėr tė siguruar kalimin e vetė. Pėr fat, ky kėrcėnim ka qenė I mjaftueshėm qė ata ta lironin rrugėn. Kėshtu brigade ka mbėrritur nė Kukės ku edhe ka kaluar kufirin. Pas kontrollit nga forcat gjermane tė KFOR-it ka hyrė nė Prizren.  Hyrja e Brigadės nė Prizren

  Nė hyrje tė Prizrenit, kolona ėshtė ndalur pėr tė pushuar dhe ka zbritur mjatet e motorizuara. Derisa ushtarėt kanė qenė duke pushuar, njė grup i armatosur ushtarėsh me uniforma tė UĒK-ės, i pėrbėrė prej afėr 50 vetash, tė udhėhequr nga Tahir Sinanaj, i rrethojnė automjetet e ushtarėve, kurse Fazli Rugovėn dhe njė truprojė tė tij, tė cilėt ishimn tė pa armatosur i marrin me vete. Me Sinanajn ka qenė i ashtuquajturi "plaku", siē e thėrrisnin, me plis tė bardhė nė kokė, i cili e tregoi edhe qėllimin e ardhjes sė tyre.

  "… duhet t'i vrisni tė gjithė, kėta janė ushtarė tė FARK-ut dhe tė Tahir Zemės…".

  Gjatė kėsaj kohe ata kishin plaēkitur ēdo gjė qė kishte nėpėr kamionėt dhe automjetet tjera, duke i mbajtur tė gjithė ushtarėt nė shėnjestėr. Ēdo gjė ka pėrfunduar vetėm pasi kanė intervenuar forcat gjermane tė KFOR-it. Pastaj i kthejnė Fazliun dhe truprojėn e tij, por jo edhe pajisjet dhe gjėrat e tjera tė plaēkitura. Grupi i rebelėve vazhdimisht ishte nė dijeni pėr lėvizet e brigadės dhe se nuk e kishte tė vėshtirė pėr ngritjen e kurtheve.  Hyrja e Brigadės nė Gjakovė

  Edhe nė hyrje tė Gjakovės ushtarėt e mi u shantazhuan dhe u rrahėn deri pėr vdekje, kėsaj radhe rebelėt udhėhiqeshin nga Lahi Ibrahimi, i cili ushtarėve ua shponte trupin me kaēavida duke u thėnė se ishte dhuratė e Ahmet Krasniqit, tė cilin sipas tij e kishin kurtalisur dhe se i njėjti fat i priste tė gjithė ushtarėt e FARK-ut dhe se sė shpejti ata do t'i largonin edhe forcat e KFOR-it. Pėrparėsia ishte nė anėn e tyre, sepse ata ishin tė armatosur. Pas intervenimit tė focave tče KFOR-it italian, kolonės iu mundėsua vazhdimi pėr nė Pejė.  Hyrja nė Pejė

  Aty kah ora dhjetė e mbrėmjes ushtarėt e kėsaj Brigade kanė hyrė nė Pejė. Janė vendosur para shtėpisė sė mallrave. Njė grup i udhėheqjes sė brigadės kishte shkuar te KFORI italian pėr t'u konsultuar me ta. Nė ndėrkohė, si zakonisht, ka arritur grupi rebel.

  Kėsaj radhe i dhėhequr nga Ramush Ahmetaj, ish-dezertor nga Rrafshi i Dukagjinit, i strehuar nė Rugovė, atė botė qingj e tash luan, i cili ka lidhje gjaku me Ramush Haradinajn-koordinatorin e gjithė kėsaj tė keqeje, i shoqėruar nga Ahmet Elshani, i njohur qė herėt pėr poshtėrsi, Ethem Ēeku, njė kumbar i pėrbetuar me sllavėt, tė cilin gjatė ikjes sė tij, ditėt e fundit tė shkumbarimit, e pėrcollėn ushtarėt e mi, me ē'rast prej "trimėrie" i ishte marrė edhe goja, tani prefekt i qytetit qė prezentohej madje edhe si komandant i UĒK-ės, Arsim Ēeku i vėllai i gjeneralit tė madh Agim Ēekut, i cili natėn ua ruante shtėpitė policėve serbė, vėllezėrve Musiq, i cili ėshtė edhe nė lidhje gjaku me ta dhe suitėn e tyre, tė cilėt u sollėn brutalisht siē dinė vetėm ata.

  Pas njė mosmarrėveshjeje me ushtarėt e brigadės, qė tė gjithė rrethohen nga forcat e KFOR-it italian. Pas njė bisede gati njė orėshe, arrihet njė marrėveshje mes italianėve, pėrfaqėsuesve tė Brigadės dhe pėrfaqėsuesit tė rebelėve tė Ethem Ēekut dhe Brigada niset pėr Ratishė. Pasi arrijnė atje, rebelėt u morėn gjithė ē’kishin, madje edhe teshat e trupit. Pasi maltretuan fizikisht shumė prej tyre, i kthejnė pėrsėri nė Pejė, nė fabrikėn e Autopjesėve, nga ku pėr dy ditė ushtarėt italianė do t'i shpėrndajnė, nėpėr shtėpitė e tyre, anėkėnd Kosovės.

  Nė librin e pare ėshtė pėrshkruar me detaje fati i pesė ushtarėve tė kėsaj brigade, prej tė cilėve sot ėshtė gjallė Vesel Muriqi. Ky rast nuk ėshtė ndriēuar akoma edhe pse ėshtė I denoncuar publikisht. Edhe sot pas kaq kohėsh, dorasit janė tė lire.

  Nga ana tjetėr njė grup relativisht I madh I ushtarėve tė njėsive operative kanė qenė tė detyruar pėr muaj tė tėrė tė paraqiteshin tek “hetuesit e ēlirimtarėve”, qė drejtoheshin nga Faton Mehmetaj.  NJĖ REALITET I VĖSHTIRĖ, POR JO I PASHPRESĖ...

  Pas kthimit tim nė Kosovė, jam ndeshur me pamje tė pabesueshme pėr mendjet normale, me njė diferencim shkinor shumė mė agresiv, mė cinik e mė tė lig sesa ai qė dikur ushtronin serbėt. Kėto fjalė mė dalin nga dhimbja dhe trishtimi i thellė kur kam parė se si diferencoheshin edhe te vdekurit nėpėr varre. Klasifikohej gjaku i njė dėshmori si gjak qė nuk menton te respektohet vetėm se nė tė gjallė ai kishte respektuar urdhėrat e institucioneve tė Republikės.

  Diferencoheshin pleq e plaka, vetėm pse ishin prindėr tė bijve qė kishin dhėnė jetėn pėr Kosovėn, por qė nuk kishin qenė nė radhėt e komandantėve enveristė. Kam parė lot fėmijėsh qė shikoheshin shtrembėr, sepse baballarėt e tyre kishin qenė ushtarė tė Njėsive Operative. Kam parė varre e monumente prej mermeri pėr tė rėnėt nė luftė, qė e meritojnė respektin e gjithė Kosovės, por kam parė edhe varre tė braktisura, tė harruara mbi tė cilat nuk lejohej tė viheshin lule.

  Kam parė se si bėnin gara komandantėt pėr tė shpallur heronj vėllezėrit e motrat e veta qė mund tė kishin vdekur sa nė fushė tė nderit, aq edhe nė shtrat nga dergja e zakonshme. Kam parė e dėgjuar se si brenda njė familjeje janė emėruar tre-katėr gjeneralė, 5-6 majorė etj. Kam parė se si e emėronin njėri-tjetrin nėpėr punėra e poste qė nuk u shkonin pėrshtat as dijeve as formimit tė tyre, siē kam parė, une dhe e gjithė Kosova, se ēfarė etje e urie kanė demonstruar "komandantėt dhe komisarėt" pėr pronat shtetėrore dhe private te Kosovės.

  Fatkeqėsisht kjo sjellje e dėmtoi shumė imazhin e Ushtris Ēlirimtare tė Kosovės, e dėmtoi shumė imazhin e institucionet pasardhėse te saj, pra TMK- nė, por edhe SHPK-nė e mbushur me kushėrinj, nipa e dajallarė tė korruptuar, njerėz qė nuk i ngjallin askujt respekt e jo rrallė edhe te inkriminuar. Pas uniformave tė institucioineve tė reja tė Kosovės u fshehėn jo pak njerėz qė kishin bėrė krime para, gjatė dhe fill pas luftės.

  Kjo gjė e dėmtoi edhe imazhin e vetė kombit tonė. Imagjinoni se ēfarė dėmi i madh i bėhet imazhit te ushtrisė sė ardhshme tė Kosovės, kur ndaj bėrthamės se saj te sotme, ndaj TMK-sė qytetarėt tanė nuk kanė pikė respekti. E sigurt ėshtė njė gjė qė as imazhi i UĒK-sė, as ai i TMK-sė nuk mund tė dėmtohet nė mėnyrė tė pakthyeshme, sepse pėr to ėshtė derdhur gjak, pėr to ėshtė investuar dashuria dhe respekti i njė populli tė tėrė. Gjendja e sotme ėshtė e pėrkohshme.  ...Shpresė qė buron nga puna

  Pas botimit e ribotimit te librit te pare, mė ėshtė dashur tė "shėtis me te". Kam pasur rast tė takohem me bashkėqytetarėt e mi nė Vjenė e nė Istog, nė Osllo e nė Strellc, nė Stokholm e nė Mitrovicė, nė Bernė e nė Prishtinė, nė Cyrih e nė Gjilan, nė Bon e nė Prizren, nė Berlin e nė Ferizaj, nė Gjenevė e nė Gjakovė, nė Paris e nė Pejė, nė New York e nė Fushė Kosovė, nė Bruksel e nė Vushtrri, nė Ēikago e nė Kamenicė pra nė ēdo qytet tė madh tė Evropės, tė Kosovės e te Amerikės.

  Kjo ka qenė njė eksperiencė e jashtėzakonshme, me rėndėsi vendimtare pėr mua. Kam vėrejtur gjatė kėsaj kohe se si ringjallen filizat e njė shoqėrie tė traumatizuar nga lufta, sesi njerėzit pajtohen me dhimbjen pėr humbjet e thella njerėzore e pasurore, sesi pėrpiqen ta transformojnė dhimbjen e tyre nė burim energjish pozitive pėr familjen dhe vendin e vet, kam parė sesa tė lidhur janė qytetarėt tanė me tokėn e tyre, me lidershipin e tyre politik.

  Njėkohėsisht kam parė sesa tė traumatizuar dhe tė terrorizuar kanė qenė qyetarėt tanė nga presioni dhe dhuna fizike e verbale e ushtruar ndaj tyre nga bandat e majta, kam parė sesi ata pėrpiqeshin t’i fshehnin bindjet e tyre politike nga frika e njė represioni tė ri. Kjo ka bėrė qė une te mobilizoj gjithė vulinetin dhe energjitė e mia pėr ta pėrmbysur kėtė gjendje. Nuk mund tė vierėsoj sesa kam bėrė. Veē di se diēka kam bėrė.

  Degėt e partive shqiptare te qendrės e tė qendrė sė djathtė nėpėr Evropė dhe bashkėsitė e shoqatat demokratike tė qytetarėve shqiptare nė ato vende janė rizgjuar. E kanė pėrkrahur tė vėrtetėn qė shkruhej ne liber dhe me kanė ofruar informacionet dhe mbėshtetjen e tyre nė pėrpjekjet e mia. Kjo siē thashė ka qenė njė pėrvojė shumė e madhe pėr mua. Nga ana tjetėr vizitat e rregullta nėpėr te gjitha organet shtetėrore tė nivelit lokal mė kanė dhėnė mundėsi tė njihem me hallet dhe problemet e qytetarėve tė mi, tė prek me dorė e tė shoh me sy sesi jetojnė e vuajnė, sesi pėrpiqen e gėzojnė, sesi ringjesin fillin e jetės se thėrrmuar nga lufta.

  Personalitetet politike nė krye tė kėtyre komunave, deputetėt dhe zyrtarėt lokalė me kanė informuar pėr problemet e tyre , kanė ndarė me mua hallet dhe arritjet e tyre. Takimet dhe pėrpjekjet e mia pėr tė realizuar synimin e shpallur nė parathėnie tė kėtij libri nuk janė kufizuar vetėm me faktorin shqiptar, por edhe me miqtė tanė te huaj.

  Ne SHBA jam takuar me mikun e shquar tė shqiptarėve, ambasadorin Uilliam Uoker, me njerėz tė afėrt me kabinetet e senatorėve dhe tė deputetėve republikanė e demokratė, miq tė shqiptarėve. Takime tė ngjashme kam pasur edhe nė vende tė tjera evropiane, por edhe nė Kosovė. Dekorata e lartė qė me ėshtė akorduar nga presidenti Rugova ėshtė pėr mua njė shenjė mirėnjohjeje jo vetėm nga ana e tij, por edhe nga ana e tė gjithė qytetarėve te Kosovės, respekt qė kanė treguar dhe tregojnė pėr pėrpjekjet e mia dhe tė bashkėluftėtarėve tė mi.

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Te gjitha keto marre nga Libri "Keshtu foli Tahir Zemaj
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Nice_Boy : 09-05-2004 mė 20:53 Arsyeja: Nje Gabim !
  Mė gėnjeu pasuria, jeta vrap mė iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka nė dhe tė huaj do tė vdes..

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  Ahmet Elshanit te cilit i del emri ketu si terrorizues i luftareve te FARK-ut i del perseri emri kohet e fundit si vrases i luftarit Ilir Selimajt e i familjes se tije.
  Plaku i mbetur gjalle ne masakren mbi familjen Selimaj e ka njohur kryebanditin Ahmet Elshani..
  Per te dizinformuar opinionin Mafia e Xhavit Ramush Qose Nanos ne Kosove mobilizuan RTK-ne dhe spiunin e kriminelin Melaim Zeka te krijoje Alibi per Elshanin..sikurse ne Shqiperi Taulant Dedja i PS-se fallcifikoi nje alibi per Jaho Salihin ..vrasesin e Azem Hajdarit..
  Nga nje shtab kane dale urdherat e nga nje "dore" jane ..vrasesit e Tahir Zemes,..Azem Hajdarit.. Ahmet Krasniqit ,ilir Selimajt etj etj..


  Po keshtu dhe Faton Mehmetajt disa here i eshte permendur emri si vrases e organizator vrasjesh mbi Shqiptare.

  Kujtimet e kolonel Tahir Zemajt jane thesar per historine.

  E verteta dhe vetem e verteta i duhet Kosoves.

  Kjo e vertete i djeg Shikasve te Klos Ruc Nanos ne Kosove dhe ata vrasin per te mbuluar Krimet e tyre..

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-11-2005
  Vendndodhja
  Ne Kosove
  Postime
  33
  E verteta i duhet Kosoves
  Po kjo nuk eshte as pak afer se vertetes.O shqipeeeeeeee,apo besoni ate qe ju pelqen juve,he se Tahir zemaj e tha nje perrall mu duk interesante dhe dua ta besoj,keshtu eshte puna e juaj.
  Po ai se pari vete nuk ka qene ne kosove nese ai ankohet per disa persona,e dini ju sa ushtari edhe sa njerez ankohen per tradhetin e tije.
  Edhe ju si duket nuk e njihni fare rrafshin e Dugagjinit,ato fshatra qe permendet e dini sa kishte luft aty?
  Kujtimet e Tahir Zemaj vertet jane thesar per liri,dhe do zoti dalin sa me pare.
  Duam ta dime edhe ne si ka kaluar ne pushime kur i braktisi neper bjeshka gjithe ata ushte i lla te humbure te vrare,pa e ca koken fare per ta.Nejse do te dalin te gjitha siq kan filluar te dalin.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Anėtarėsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,723
  Koloneli Zemaj arriti fitore tė mėdha ushtarake duke kursyer djalėrinė e Kosovės

  Prishtinė, 4 janar - Me betimin para Flamurit dhėnė para ministritė tė Mbrojtjes sė Republikės sė Kosovės Ahmet Krasniqi, dhe tė ceremonisė sė krijimit tė Brigadės 134 nė njė dokumentar, ėshtė pėrkujtuar nė 3-vjetorin e vrasjes kolonel Tahir Zemaj, komandant i kėsaj brigade, nė njė akademi sot nė Prishtinė nėn pėrkujdesjen e Presidentit Ibrahim Rugova.


  Mė 1998 nėn udhėheqjen e kolonel Zemajt Ushtria Ēlirimtare e Kosovės arriti tė shėnojė fitore tė befasishme ndaj forcave tė mėdha dhe shumė mė tė fuqishme serbe tė pėrkrahura edhe nga ato ajrore, nė betejėn e Loxhės, e cila fitore i dha famė kėtij ushtaraku tė karrierės.

  Me kėtė fitore, historiani Zekeria Cana tha se filloi lufta e madhe, me tė cilėn iu bė e ditur botės se "shqiptarėt munden dhe dijnė tė bėjnė luftė".

  Cana, para qindra tė pranishėmve nė Teatrin Kombėtar tė Prishtinės nė mesin e tė cilėve edhe kryekuvendari Daci, ministra, deputetė e udhėheqės komunash, tha se kjo fitore u arrit nė kohėn kur politika e Millosheviqit po e shkretėronte Kosovėn dhe donta ta kthente nė djerrinė dhe pa shqiptarė.

  Cana tha se nuk lypej vetėm trimėri dhe vullnet pėr sakrificė, por edhe njohje e artit dhe e doktrinės ushtarake, pėr ēka "shumė djelmosha kanė shkuar dėm". Cana tha se duhet patjetėr tė thuhet e vėrteta pėr veprimet tona nė tė kaluarėn edhe kur janė tė hidhura. Nuk mund t'i bėjmė shėrbim popullit po t'i harrojmė tė vėrtetat e hidhura", tha ai duke kujtuar vrasjet e shumė ushtarėve nė kalimin e kufirit, qė tha se janė bėrė nė tradhti.

  "Duhet tė kemi nė zemėr dhe nė mendje mesazhin e burrave tė mėdhenj tė kombit pėr pavarėsinė e Kosovės", tha Cana.

  - Po patėm kėto nė mendje, - sipas tij - forcimi i institucioneve do tė jetė i pashmangshėm.

  "Uroj qė aktit tė pavarėsisė sė Kosovė t'i vėrė firmėn Presidenti i devotshėm, biri i Kosovės, Ibrahim Rugova", tha Cana.

  Kolonel Zemaj, ėshtė vrarė nė mbrėmjen e 4 janarit tė vitit 2003, sė bashku me djalin e tij Enisin dhe kushėririn Hasan Zemaj, kryetar i degės sė Forumit Rinor tė LDK-sė nė Deēan, nė njė atentat tė pazbuluar ende.

  QIK-u
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-01-2006
  Postime
  21
  Tahir Zema ka qenė i martuar me shkinė! Kete nuk e shkruani ne biografin e tij. Pse?
  Tahir Zema u dorezua gjate luftes, a trimeri eshte kjo a? Pse nuk i dorezuan komandantet tjer armet por vetem Tahir Zemaj?

  Dorezmi eshte kapitulim dhe Tahir Zemaj ka kapituluar me dorezimin e tij ne Dukagjin.
  Betimin qe e ka bere para flamurit e ka thyer me dorezimin e armeve dhe kapitulim e tij.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-01-2006
  Postime
  21
  Kush ishte dhe ēka bėri kolonel Tahir Zemaj


  NGA NJĖ ISH-OFICER AKTIV I ARMATĖS JUGOSLLAVE, AI SHNDĖRROHET NĖ NJĖ TĖ AKUZUAR PĖR DROGĖ

  LETĖRNJOFTIMI I USHTARAKUT QĖ NĖ LUFTĖN E KROACISĖ ISHTE NĖ ANĖN SERBE, KURSE NĖ ATĖ TĖ KOSOVĖS KUNDĖR UĒK-sė

  -Dy gra serbe shėnojnė pjesėn tjetėr tė biografisė sė Zemajt. Sllobodanka Travica - Zemaj, katėr vjet mė e vjetėr se ai, ishte gruaja me tė cilėn ai ishte martuar gjatė shėrbimit tė tij nė Knjazhevc dhe Negotin (tri plus tri vjet). Nė Zajeēar martohet me njė tjetėr serbe, Liljana Stankoviq - Zemaj, me tė cilėn do tė ketė dy fėmijė - djalė e vajzė. Mė pastaj, me urdhėr tė KOS-it, Tahir Zemaj do tė sistemohet nė Kosovė, nė kohėn kur veē kishte shpėrthyer Lėvizja studentore e vitit 1981. Po nė vitin 1981, flitet se ka qenė Tahir Zemaj ai qė nga helikopteri ka vrarė Tahir e Nebih Mehėn (djalė e babė), nė ditėn kur kėta tė fundit kishin zhvilluar njė betejė tė gjatė dhe heroike me forcat policore dhe ato ushtarake tė regjimit tė Beogradit

  Me gradė major dhe ndėr oficerėt shqiptarė mė tė privilegjuar nė APJ

  Ditėlindjen e vėrtetė tė heroit, i cili propagandėn e madhe kundėr djelmoshave "me kallashė tė ndryshkur tė Shqipėrisė qė donin ta digjnin Kosovėn" e kishte shndėrruar me njė dezertim masiv nė Bjeshkė tė Strellcit, e kam mėsuar pėr herė tė parė nė njė procesverbal aktgjykimi, me tė cilin Gjykata e Qarkut nė Prishtinė, mė 1988, akuzonte pėr vepėr penale njerėz nga tė gjitha "kombet dhe kombėsitė" e ish-RSFJ-sė. Tahir Zemaj, i lindur mė 28 dhjetor tė vitit 1951, nė Strellc tė Epėrm tė Deēanit, akuzohej pėr kontrabandė droge, tok me njė rrjet tė gjerė bashkėpunėtorėsh tė tjerė tė tij. Kishte qenė njė betejė e fortė spiunazhi ndėrmjet dy strukturave mė tė forta sekrete tė ish-Jugosllavisė, ajo qė kishte rezultuar me prangosjen e shumė njerėzve tė implikuar nė lojėn me narkotikė. Tregtari dhe kontrabanduesi i pluhurit tė bardhė, i lidhur ngushtė me strukturat e ish-KOS-it, nuk kishte pasur asnjė mundėsi t'i ikė prangosjes. Nga njė ish-oficer aktiv i armatės
  jugosllave, ai shndėrrohet nė njė tė akuzuar pėr drogė. Dikush do tė mendojė se diēka e tillė mund tė ketė qenė nė vazhdėn e akuzave dhe kurdisjeve qė Beogradi bėnte ndaj shqiptarėve. Por, jo! Zemaj, me gradė major nė APJ, ishte ndėr mė tė privilegjuarit nė ushtrinė e Titos. Privilegjet e tij kishin arritur deri atje sa ai kishte pasur dy gra serbe dhe komoditet tė lartė jetese dhe ishte nga tė rrallėt oficerė shqiptarė qė kishin tė drejtėn e jetesės edhe nė Kosovė. Oficeri i ardhshėm shqiptar nga Kosova, kishte kryer shkollėn ushtarake nė Akademinė e Beogradit, nė periudhėn 1970-1974. Sikur edhe shumė oficerė tė tjerė, ai patjetėr duhej tė kalonte nėpėr shkollėn e rekrutimit nė shėrbimet sekrete tė shtetit, e bashkė me kėtė edhe tė pėrfitojė privilegje tė tjera. Ata qė e njohin e pėrshkruajnė si arrogant dhe tė padisiplinuar, me tipare tė njė mafiozi tė vėrtetė. Thuhet se e kishte tė mishėruar nė vete lojėn e bixhozit, nė tė cilėn njihet si njė lojtar i zoti. Nė periudhėn sa ishte nė shkollim ushtarak nė Beograd, Tahir Zemaj ishte rekrutuar edhe nė radhėt e shėrbimit informativ tė ushtrisė jugosllave, KOS. Njihet edhe si kapo i kosistėve tė Kosovės dhe cilėsohet ndėr tė paktė apo i vetmi oficer aktiv i APJ-sė, shqiptar nga Kosova, qė edhe pas aftėsimit final nė shkollat ushtarake t'i jetė lejuar tė jetojė nė Kosovė. Vetėm ushtarakėve shqiptarė proserbė u ishte lejuar qė pas shkollimit tė kthehen nė Kosovė. Dy gra serbe shėnojnė pjesėn tjetėr tė biografisė sė Zemajt. Sllobodanka Travica - Zemaj, katėr vjet mė e vjetėr se ai, ishte gruaja me tė cilėn ai ishte martuar gjatė shėrbimit tė tij nė Knjazhevc dhe Negotin (tri plus tri vjet).
  Nė Zajeēar martohet me njė tjetėr serbe, Liljana Stankoviq - Zemaj, me tė cilėn do tė ketė dy fėmijė - djalė e vajzė. Mė pastaj, me urdhėr tė KOS-it, Tahir Zemaj do tė sistemohet nė Kosovė, nė kohėn kur veē kishte shpėrthyer Lėvizja studentore e vitit 1981. Po nė vitin 1981, flitet se ka qenė Tahir Zemaj ai qė nga helikopteri ka vrarė Tahir e Nebih Mehėn (djalė e babė), nė ditėn kur kėta tė fundit kishin zhvilluar njė betejė tė gjatė dhe heroike me forcat policore dhe ato ushtarake tė regjimit tė Beogradit. Zemaj dyshohet tė jetė ndėr bartėsit kryesorė tė organizimit tė vrasjes sė veprimtarėve tė Lėvizjes kombėtare nė Kosovė, Rexhep Malės e Nuhi Berishės. Me qėllim zbulimi dhe hulumtimi brenda tė tė burgosurve politikė shqiptarė tė Kosovės, nė vitet 80-ta, Tahir Zemaj "burgoset" nė Burgun e Dubravės (Istog -tash Burim). Ai atje thuhet tė ketė kryer njė punė tė madhe hulumtimi nė funksion tė shėrbimit nė tė cilin ishte rekrutuar shumė herėt. Me shpėrthimin e luftės nė ish-Jugosllavi - Slloveni e Kroaci – majori shqiptar i ushtrisė jugosllave, nė luftėn pėr Kninin, do tė gjendet i pozicionuar nė anėn serbe. Mė pastaj ai do tė shkojė nė Perėndim, pėr t'u kthyer nė Kosovė gjatė vitit 1998, me qėllim tė shkatėrrimit tė brendshėm tė luftės sė nisur nga Ushtria Ēlirimtare e Kosovės. Konstatimin se ai ka pasur pėr qėllim shkatėrrimin e kėsaj lufte mė sė miri e kanė dėshmuar tė bėmat e tij, tė cilat do tė kulmojnė me dezertimin nė Bjeshkė tė Strellcit, nė shtator tė po atij viti. Strellci i Epėrm, njihet si njė ndėr arteriet e rėndėsishme tė organizimit tė luftės sė UĒK-sė. Sikur edhe e gjithė popullata deēanase, edhe njerėzit e kėtij fshati, qysh nė fillim kishin pėrkrahur luftėn e nisur nga Ushtria Ēlirimtare e Kosovės. Ky dhe fshatra tė tjera tė Deēanit, sikur edhe pjesė tė tjera tė Rrafshit tė Dukagjinit, kishin njė pėrvojė tė hidhur pėrgjatė gjithė shekullit njėzet nė ballafaqim me terrorizmin shtetėror tė Beogradit. Fshatrat e kėsaj ane kishin qenė nė thumb tė heshtave tė regjimit tė Beogradit, gjithmonė pėrgjatė qindvjetėshit tė kaluar. Bashkė me njerėzit kryengritės dhe liridashės tė kėtyre anėve, hordhitė serbe disa herė kishin tentuar edhe shkatėrrimin e kullave tė gurta dhe tėrė arkitekturės autentike shqiptare. Megjithatė, njerėzit dhe kullat e Strellcit dhe fshtarave tė tjera tė Deēanit, gjithmonė kishin qenė njė dhe ishin bėrė gur i pathyeshėm pėrballė hordhive serbe.
  Tahir Zemaj, majori i APJ-sė dhe njeriu i Bujar Bukoshit, i futur nė Kosovė menjėherė pas fillimit tė luftės me pėrmasa serioze, kishte zgjedhur pikėrisht Strellcin dhe fshatrat pėrreth pėr ta krijuar enklavėn e tij apo gangrenėn e luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Sikur edhe nė tė gjitha fshatrat tjera tė Rrafshit tė Dukagjinit, edhe kėtu ardhja e Zemajt, si "oficer me shkollė", nė kohėn kur lufta nė Kosovė veē kishte plasur, qe konsideruar shpresėdhėnėse pėr tė gjithė.  Implikimet nė kontrabandėn me drogė dhe prangat nė duar pas njė lufte spiunazhi ndėrmjet UDB-sė dhe KOS-it

  Nė bazė tė njė aktakuze me shkrim tė Prokurorisė Publike tė Qarkut, nė Prishtinė, tė lėshuar mė 4.5.1988, Tahir Zemaj, bashkė me njė rrjet tė gjerė njerėzish nga Kosova dhe ish-RSFJ-ja, thuhet tė jetė implikuar nė trafikun me drogė e narkotikė, pėr cka figuron tė jetė akuzuar pėr vepėr penale. Nė rrjetin nė tė cilin ishte i implikuar majori Zemaj, ishin pėrfshirė edhe shumė njerėz tė tjerė nga mbarė hapėsira e ish-Jugosllavisė. Fakte tė tjera tė shumta flasin se ai kishte rėnė nė burg pėr shkak tė njė lufte shėrbimesh sekrete nė ish-RSFJ, ku UDB-ja kishte rėnė nė gjurmė tė veprave klandestine tė kryera nga njerėzit e shėrbimit informativ (KOS) tė ushtrisė jugosllave, APJ-sė. Nė kėtė betejė tė muajve janar e shkurt tė vitit 1988, Tahir Zemaj, si i rekrutuar nė radhėt e KOS-it, shėrbimit informativ tė APJ-sė, del tė jetė zhytur nė lojėn me kontrabandė droge, nė tė cilėn ishin tė implikuar edhe ushtarakė e joushtarakė tė shumtė tė APJ-sė, serbė, kroatė, malazias, maqedonė, shqiptarė etj., nė mesin e tė cilėve edhe vetė majori Zemaj. Kontrabanda me drogė ishte bėrė nė relacionin Stamboll-Prishtinė-Beograd-Madrid dhe pėrfundonte shpesh nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Rrugėkalim kryesor i kėtij trafiku ishte Italia. Destinacioni i fundit tė shumtėn e herave ishte vetėm Madridi. Pas mbajtjes sė seancave publike, prej 14 deri mė 19 korrik 1988, Prokuroria Publike e Qarkut nė Prishtinė kishte shpallur publikisht aktgjykimin ndaj 24 tė tė akuzuarve nga Kosova, nė tė cilėn listė Tahir Zemaj figuron tė jetė i dhjeti me radhė.
  Koha e trafikimit tė drogės nė tė cilin biznes Kosovėn e kishin futur edhe Tahir Zemaj dhe tė akuzuarit e tjerė, pėrfshinte vetėm periudhėn pėr tė cilėn Prokuroria posedonte fakte - atė prej shtatorit tė vitit 1985 deri nė nėntor tė vitit 1986. Nė pėrcaktimin e fajėsisė sė tė akuzuarve, bashkė me Tahir Zemajn fajėsia binte edhe mbi Sejdi Ramėn, tė cilėt, sic thuhet nė aktgjykim, akuzohen:;sepse gjatė vitit 1986, sipas marrėveshjes paraprake, nė mėnyrė tė paautorizuar kanė vėnė nė qarkullim 1,5 kg. heroinė, nė atė mėnyrė qė sė pari nė Prishtinė, nga Daut Kadriovski kanė blerė 0,5 kg. e pastaj kanė marrur hua 1 kg. heroinė, ashtu qė tėrė sasinė, nė dy raste, i akuzuari Sejdi Rama ia ka shitur Demir Deskut, nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės" Daut Kadriovski mund tė ketė qenė kapoja e tėrė kėsaj bande trafikantėsh tė drogės. Zemaj ishte i lidhur drejtėpėrdrejt me tė, nė tė cilin rrjet ishin tė implikuara edhe disa femra, sikurse Sllobodanka Dillberova, Millka Grigorovska, Millena Tasiq etj., dhe njė numėr i konsiderueshėm shqiptarkash e shqiptarėsh tė tjerė, tė lidhur ngushtė me shėrbimin informativ tė ushtrisė jugosllave, KOS. Tahir Zemaj qe dėnuar me gjashtė vjet burgim, duke iu llogaritur edhe koha e mbajtjes nė paraburgim, prej datės sė arrestimit, 8 shkurt 1988.

  Pėrpos bixhozit, pėrfitimi i parė prej 14 mijė dollarėsh nga shitja e drogės

  I akuzuari Sejdi Rama, kishte deklaruar para gjyqit nė mėnyrė tė hollėsishme se si ishte implikuar nė kontrabandėn me drogė, nė atė periudhė. Ky qė mė parė e kishte njohur njė person qė jetonte nė SHBA (Dallas), qė quhej Demir Desku. Me tė kishte pasur raporte edhe mė herėt, por me tė marrė vesh se ai mirret me tregtinė e narkotikėve, Rama ishte interesuar qė atij t'i gjejė lidhje nė Kosovė (Jugosllavi) pėr t'i siguruar narkotikėt qė vinin nga Stambolli. Sejdi Rama, nė anėn tjetėr, kishte dėgjuar pėr bixhozgjiun nga Kosova, majoring Tahir Zemaj. Ai ishte interesuar tė vė kontakte me tė. Tregtia me pluhurin e bardhė dhe loja e bixhozit pėr majorin Zemaj atėkohė ishin biznes i mirė. Ky nuk kishte ngurruar t'i premtojė Sejdi Ramės se narkotikun pėr Demir Deskun (SHBA) do ta sigurojė pėrmes disa njerėzve e lidhjeve qė kishte nė Prishtinė.

  Zemaj nė Prishtinė mbante lidhje tė mira me Daut Kadriovskin, njeri i shėrbimit informativ tė ushtrisė jugosllave, KOS-it. Ai, po ashtu, njihte nė anėn tjetėr, njė person sikur se ishte Sejdi Rama, i cili Zemajt i kishte thėnė se ėshtė punėtor i Sekretariatit Republikan tė Punėve tė Brendshme tė Serbisė (SPBR) dhe atij tė Federatės (SPBF). Njėkohėsisht, Tahir Zemaj ishte i rekrutuar nė shėrbimin informativ tė armatės jugosllave, KOS. Ishte njė vend nė afėrsi tė restaurantit "Rugova" nė Prishtinė baza e njė biznesi tė tillė dhe vendtakimi me Daut Kadriovskin i cili ua siguronte narkotikėt Tahir Zemajt dhe Sejdi Ramės pėr t'i shitur mė pastaj nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.
  Kėtė nė detaje e shpjegon vetė deklarata e Sejdi Ramės para gjyqit, e cila nga procesmbajtėsi ishte shkruar tekstualisht kėshtu: "I akuzuari Sejdi Rama ka cekur se me rastin e qėndrimit nė SHBA, te Demir Desku, nė Dallas, me tė cilin ėshtė njohur edhe mė parė, ka kuptuar se ai merret me tregti me narkotikė, andaj pasi qė ėshtė njoftuar me tė akuzuarin Tahir Zemaj dhe ka parė se ky luan bixhoz, kėtij i ka thėnė se e ka njeriun nė Amerikė, tė cilit mund t'i shesė narkotikė, ndėrsa i akuzuari Tahir Zemaj i ka thėnė se pėrmes disa personave nė Prishtinė mund ta sigurojė narkotikun. Pas asaj, pėrmes tė akuzuarit Muhamet Metaj kanė rėnė nė kontakt me Daut Kadriovskin, e kėtė fakt nuk e kontestojnė as i akuzuari Tahir Zemaj e as i akuzuari Muhamet Metaj, kėshtu qė kėta tė dy janė marrė vesh me Daut Kadriovskin, i kanė tubuar tė hollat dhe, nė Prishtinė, nė afrėsi tė restaurantit "Rugova" kanė blerė nga Daut Kadriovski 0,5 kg. narkotik, tė cilin ai pastaj ia ka cuar Demir Deskut nė Dallas, e nga ai kanė fituar 18.000 dollarė, nga tė cilėt tė akuzuarit Tahir Zemaj ia ka dhėnė 14.000 dollarė e pėr vete ka ndalur 2.500 dollarė dhe i ka llogaritur shpenzimet e udhėtimit. Pas asaj, ky dhe i akuzuari Tahir Zemaj, gjithashtu nė Prishtinė, te restauranti "Rugova", nga Daut Kadriovski kanė marrė 1 kg. narkotik, dhe atė si hua, tė cilin ky pėrsėri ia ka cuar Demir Deskut nė Dallas. Tė njėjtin nuk ia ka paguar pasi qė narkotiku atje ishte rrėmbyer e pasi qė pa tė holla nuk ka guxuar tė kthehet nė Jugosllavi, me vete e ka sjellur Demir Deskun, i cili nė Prishtinė direkt ėshtė marrė vesh me Daut Kadriovskin". Procesverbali ishte shkruar nė bazė tė saj qė kishte deklaruar bashkėpunėtori i Tahir Zemajt, Sejdi Rama, para personave tė autorizuar zyrtarė, njėjtė, nė tė dyja herėt, mė 12 shkurt 1988 dhe mė 22 shkurt 1988.

  “I madhi” Tahir Zemaj para gjyqit: “E kam konsideruar detyrė patriotike tė bashkėpunoj me njeriun e sigurimit shtetėror”

  Tahir Zemaj para gjyqit si mbrojtės tė tij kishte angazhuar avokatin nga Peja, Gavrillo Vujeviqin, i cili nuk kishte prezentuar nė momentin e marrjes sė tij nė pyetje, edhe pse Zemaj kishte kėmbėngulur para gjyqit qė, pa praninė e mbrojtėsit Vujeviq, tė mos pėrgjigjet. Nė pikat kryesore, deklarata e Zemajt do tė jetė e njėjtė me atė tė Sejdi Ramės. Ai do t'i pranojė tė gjitha implikimet e tij dhe blerjen e "mallit" nga Daut Kadriovski. Por, dallimi i vetėm kėtu ėshtė se Tahir Zemaj, si bashkėpunėtor i KOS-it, shprehet se me Sejdi Ramėn ka bashkėpunuar duke e konsideruar kėtė si veprim patriotik, sepse qė mė parė, ky i fundit i paska thėnė Zemajt se ėshtė punėtor i SPB-sė dhe se ėshtė futur nė kėtė lojė pėr t'i zbuluar rrėnjėt e rrjetit mafioz. Kėshtu sė paku i ka thėnė gjyqit majori Tahir Zemaj, thuhet nė procesverbal.
  Mė poshtė njė citat nga procesverbali: ;para personave tė autorizuar zyrtarė , mė 22.02.1988, pa asistimin e mbrojtėsit, i akuzuari Tahir Zemaj e ka dhėnė deklaratėn e tij, duke cekur se ky dhe i akuzuari Sejdi Rama, nga Daut Kadriovski kanė blerė 0.5 kg. narkotik, e pastaj e kanė marrė si hua edhe 1 kg. nė kohė dhe mėnyrė shtu sic i akuzuari Sejdi Rama cekė n mbrojtjen e tij. Nė fund ka theksuar se atė qė e ka bėrė, e ka bėrė dhe ka hyėrė nė punė me narkotikė, me insisitimin e tė tė akuzuarit Sejdi Ramės, i cili gjithkund ėshtė prezentuar si person i SPB-sė, ndėrsa atė (Tahir Zemajn) e ka bindur se me tė vėrtetė punon nė zbulimin e grupit i cili merret me tregti me narkotikė".
  Nga kėtu dalin edhe implikime tė tjera qė pranohen nga vetė goja e majorit Tahir Zemaj. Ai para gjyqit haptas e pranon dhe konfirmon, duke tentuar t'i ikė akuzės sė drejtpėrdrejtė tė implikimve nė tregtinė me drogė, se me Sejdi Ramėn ėshtė lidhur pėr arsye patriotike dhe qė tė shėrbejė pėr shėrbimet sekrete shtetėrore e ushtarake tė jugosllavisė sė atėhershme. Zemaj e pranon vetė se paraprakisht ka pasur njohuri se Sejdi Rama punon pėr SPB-nė dhe se ai i ka thėnė kėtij se ėshtė duke operuar nė tė zbuluarit e rrėnjėve tė rrjetit tė drogės. Nė njėrėn anė nuk mund tė kontestohet implikimi i ushtarakut Zemaj nė strukturat e shėrbimeve tė spiunazhit ushtarak dhe shtetėror tė Jugosllavisė e, nė anėn tjetėr, dalin si tė qarta vetė aktivitetet e tjera tė tij, si nė sferėn e bizhozit dhe atė tė tregtisė me heroinė. Tė parėn, implikimin nė fushėn e shėrbimeve tė KOS-it dhe "vullnetit tė tij tė mirė" pėr t'u ndihmuar edhe strukturave tė SPB-sė (Sejdi Ramės) e konfirmon vetė Tahir Zemaj. Tė dytėn, marrjen e tij (Tahir Zemajt) me tregtinė me narkotikė dhe me lojėrat e bizhozit, e konfirmon vetė Sejdi Rama, bashkėpunėtor i SPB tė Serbisė dhe atij tė Jugosllavisė. Ndėrkaq, mė poshtė, bėhet e ditur se Sejdi Rama kishte refuzuar tė pranojė para gjyqit se ėshtė dekonspiruar te Tahir Zemaj si bashkėpunėtor i SPB-sė:
  "Nė pyetjen se a i ka thėnė tė akuzuarit Tahir Zemaj se punon pėr sigurimin shtetėror, gjegjėsisht nė cilat organe tė pushtetit janė personat me tė cilėt ėshtė marrė vesh para nisjes pėr nė Amerikė dhe pas kthimit nga Amerika si dhe kush i ka bartur shpenzimet e udhėtimit nė Amerikė, i akuzuari ka refuzuar tė pėrgjigjet".
  Nė seancėn kryesore, Tahir Zemaj mohon tė ketė kryer aktivitete tė kontrabandės me drogė, ndėrsa pranon qė mė parė tė jetė pajtuar tė bashkėpunojė mė Sejdi Ramėn, me idenė se ėshtė duke kryer njė punė patriotike, sepse ky i fundit i kishte thėnė atij se pėrvec pėr shėrbimin e sigurimit republikan SPB (tė Serbisė) dhe atė federativ (tė Jugosllavisė) punon edhe pėr Interpolin. Zemaj thotė se pėr arsye patriotike e ka njoftuar Sejdi Ramėn pėrmes Muhamet Metajt me Daut Kadriovskin:
  "I akuzuari Tahir Zemaj, nė mbrojtjen e tij nė seancėn kryesore ka theksuar se ka pranuar t'i kryejė shėrbim tė akuzuarit Sejdi Ramės, pasi qė ai disa herė i ka thėnė se ėshtė duke i kryer disa detyra speciale pėr SPBR dhe SPBF dhe pėr Interpol, andaj pėr arsye patriotike, pėrmes Muhamet Metaj e ka njoftuar me Daut Kadriovskin;".
  Loja me narkotikė, kishte futur nė sherr dy shėrbimet sekrete tė Jugosllavisė, atė shtetėror (UDB-nė) dhe atė ushtarak (KOS-in). Zatėn, nė kėtė periudhė ishte bėrė njė luftė e fortė spiunazhi ndėrmjet kėtyre dy shėrbimeve. Tahir Zemaj dhe Sejdi Rama dalin kryekėput si dy bashkėpunėtorė, nė njėrėn, anė dhe si rivalė, nė anėn tjetėr. Punėtori i KOS-it, i pari, dhe ai i UDB-sė, i dyti, duke bashkėpunuar e kishin vėnė nė kurthė njėjri-tjetrin. Kėta qė tė dy ishin protagonistė nė nivele tė larta tė dy shėrbimeve tė spiunazhit jugosllav. Nė procedurė e sipėr tė marrjes nė pyetje dhe tė deklarimeve, del nė pah edhe dėshmia e Bexhet Bllacės, njeriut kryesor tė kėsaj historie. Nėse ky thjeshtė ka qenė vetėm njėri ndėr kryekapot e kėsaj loje pėr interesa tė pėrfitimeve menarkotikė, te Tahir Zemaj dhe lidhjet e tij me spiunėt dhe kontraspiunėt e kėtyre shėrbimeve sekerete, sipas edhe vetė deklaratave tė tij, del nė pah njė lojė edhe mė e madhe. Ai nė operimet nėntokė tė lidhjeve me drogė, kishte kryer, sic thotė edhe vetė, shumė punė patriotike nė shėrbim tė KOS-it dhe SPB-sė.
  UDB-ja nė kėtė periudhė bėnte njė lojė tė fortė nė tė zbuluarit dhe tė pėrcjellurit e aktiviteteve nacionaliste tė emigracioneve tė ndryshme, nėpėr Evropė e Amerikė.

  Nė luftėn pėr Kninin, nė anėn e armatės jugosllave (serbe), nė atė tė Kosovės, inspirues dhe menaxhues i dezertimit

  Tahir Zemaj do tė burgoset bashkė me bashkėpunėtorėt, por nuk do ta vuajė dėnimin tė tėrė. Ai mė vonė do tė jetė njė kuadėr i preferuar sėrish pėr armatėn jugosllave. Ishte dėshmuar si fanatik i Beogradit. Kėtė provim e kishte kaluar ndoshta edhe me operimet kundėr Tahir e Nebih Mehajt, nė Prekaz mė 1981 sikurse edhe nė organizimin e likuidimit tė aktivistėve tė ilegales shqiptare, Rexhep Mala e Nuhi Berisha. Jugosllavia do tė fillojė tė tronditet nė themele tė saj. Nga Sllovenia lufta gradualisht do tė bartet nė Kroaci, Bosnjė e Hercegovinė dhe fare vonė nė Kosovė. Argati konkret mė i fundit i Tahir Zemajt si ushtarak bėrė Beogradit, do tė jetė beteja pėr Kninin, nė luftėn e Kroacisė, ku majori do tė jetė i pozicionuar nė anėn e ushtrisė jugosllave (serbe). Tė gjithėve u ėshtė e njohur ajo luftė. Nė shumė beteja, nė anė kroate kishin marrė pjesė vullnetarė shqiptarė. Ushtarakė tė shumtė kishin dezertuar nga APJ dhe u ishin bashkuar rashėve kroate, njėjtė sikur mė vonė edhe nė luftėn e Bosnjė e Hercegovinės. Por, Tahir Zemaj, jo!
  Nė luftėn e Kninit kemi ndoshta ballafaqimin e parė direkt tė dy figurave qė dėshmojnė kontraversitetin qė do ta karakterizojė edhe luftėn nė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės. Bekim Berisha - ABEJA do tė jetė njėri ndėr heronjtė e gjallė tė luftės nė anėn kroate, derisa Tahir Zemaj do tė jetė i pozicionuar nė anėn serbe. Ėshtė fjala pėr betejėn e Kninit, pas sė cilės, pėr shkak tė heroizimit tė treguar, ABEJA do tė gradohet nga strukturat mė tė larta ushtarake tė armatės kroate e cila vec kishte filluar tė lind. Tahir Zemaj do tė jetė drejtues i forcave serbe nė kėtė luftė, nė kėtė luftė nė tė cilėn krah clirimtarėve kroatė ishin pozicionuar edhe heronjtė tjerė si Fehmi e Xhevė Lladrovci.
  E njėjta do ta pėrcjellė mė vonė edhe luftėn nė Kosovė.
  Derisa ABEJA do tė bie heroikisht nė betejat e Junikut, e Fehmi e Xhevė Lladrovci nė ato tė Drenicės, protagonisti tjetėr i luftės nė Kroaci, Tahir Zemaj, do tė pėrgatisė njė dezertim masiv nė fshatrat e Decanti, tė cilat tashmė me tė madhe kishin shprehur gatishmėrinė dhe ishin mobilizuar nėn emrin e Ushtrisė Clirimtare tė Kosovės. Tahir Zemaj do tė jetė ai qė nė shtator tė 1998-tės, do tė urdhėrojė rreth dy mijė ushtarė tė tij, nė tri brigada, qė me armėt e tyre tė kalojnė kufirin shqiptaro-shqiptar nė bjeshkėt veriperėndimore tė Kosovės dhe pastaj t'ia mbajnė kah tė munden;
  Ky, pra, ėshtė Tahir Zemaj: Nė vitet e '70-ta major i APJ-sė dhe i rekrutuar nė shėrbimin informativ tė APJ-sė, KOS; nė vitet e '80-ta lojtar i njohur i bixhozit dhe kontrabandues droge; nė vitet e '90-ta nė luftėn e Kroacisė, i pozicionuar nė anėn e armatės serbe dhe nė vitin 1998 i pozicionuar kundėr djemve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, shkaktar i dezertimit masiv nė Bjeshkė tė Strellcit.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  benzino.. u vet prezantove se je nje kanibal.. nga ata qe serbia i beson dhe u jep dokumenta sekrete e nga ata qe je i afte te perpilosh akuza e dosje per ata qe.. i ka ne liste kupola polpotiste me i vra..

  tash ke ndrru padron..dikur ne udb ke qen aktiv bashk me familjen e tash i sherben togera-generallave te hashimit..por ne tana kohet Shqiptar keni mbyt..

  pac faqen e zez sic e ke.. o benzin arkani..

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-01-2006
  Postime
  21
  E verteta ju vret ju dashnoret e shkinave. Te martuar me shkina e mu shtit patriota e me dezertu.
  Me i dorezu armet edhe mos mu burgos nga shkijet? Kjo shihet lidhaj e tij me shkije.
  Sic jetoj ashtu edhe shkoj, e vran si qeni ne rrush.


  Me te mira

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,977
  valla ky tahiri ka pas ba luft profesionale tuj dorzue armet qe i pagoi mergata jone dhe populli ne pergjithesi tek shkiet historija ka me qkrue per luften e ti haaaaaaaaaaaaaa
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616
  Citim Postuar mė parė nga Llapi
  valla ky tahiri ka pas ba luft profesionale tuj dorzue armet qe i pagoi mergata jone dhe populli ne pergjithesi tek shkiet historija ka me qkrue per luften e ti haaaaaaaaaaaaaa
  A ka ndonjeri qe mundet te nxjerri nje statistike se sa ushtare serbe jan vrare nga keto luftra, pa e llogaritur prej NatOs ?

  Dihet se ne luften e dyte botrore ē'do statistik tregon se sa ushtare jan vrare kete dit kete ore deh sa ushtaere te vrare e sa te plagosur !
  Deri tani asgje nuk kemi kuptuar se ku jan te gjith ata ushtare serb te vrare ne keto beteja ?

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Anėtarėsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,220
  Citim Postuar mė parė nga Llapi
  valla ky tahiri ka pas ba luft profesionale tuj dorzue armet qe i pagoi mergata jone dhe populli ne pergjithesi tek shkiet historija ka me qkrue per luften e ti haaaaaaaaaaaaaa
  Nje ashtu Historia do te shkruaj edhe per juve pjella e serbis qe deri diten e luftes keni ngrene me nje lug me ta , keni qit vllau vllaun mes te pushkes , e prej kur ju u bonet kaq Patriota ma shum se Tahiri.

  Ju jeni pjes e serbis ju jeni pjell e serbis , ju deri kur u lirua Kosova keni ze be n'kok te Millosheviē-it , ju keni qen spihunat me te mdhaj te ketij vendi , deri sa doli ne drit kjo Partia juaj per mbrojtjen e spihanve nqs atyre i jep voten , ka raste plott o njerz te mjer , qe ka qen spihun dhe ju ka kall ter kohen vetem e vetem pse u be antar i partis enveriste ( PDK ) sot shetiet i lire neper qytete dhe nuk e prek as kush.

  O pjella te keqija mos shkruani kunder nje luftetari qe luftoi per ty e per mua eper gjith kosoven , sepse ju keni qen ata pjela qe keni pengu per te bere luft , lexoo nje her at shkrim qe ka bere i ndjeri Kolonel Tahir Zemaj , qe vrat ju me doren e juaj.

  Mjes Kosova qe ju mban mjes kosova qe ju ka.

  Posht ENVERISTAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

  Gjith te mirat
  Mė gėnjeu pasuria, jeta vrap mė iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka nė dhe tė huaj do tė vdes..

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,977
  po de po ti ke te drejt te na quen piell e serbis psiqe e ke perkrahjen e super moderatores Lioness qe me tha me heret ne privat qe une Llapi as qe mos te ankohem ma bile prandaj ti gjilanas ne privat me the se je Administratori Kryesor ne ket Forum une ja raportova Super Moderatores Lioness dhe ajo ne vend qe te denoi ty qe me kercnon e rren ne privat se kush je ajo Super Moderatorja me kercnon mua oopa ky eshte forumi shqiptar ky eshte shpierti i shqiptarit se
  te nderuar antar shifeni se qfar me shkruen ne privat ky gjilanasi qe une jau raoirtova stafit e keta heshjtin ndersa mue para pak ite Super Moderatorja Lioness me denoi me dy jav qe ne privat i tregova gjilanasit se nuk me dhimbset rugova po qe se vdes dhe ajo me denoi per mesazhe ne privat me arsytim perse nuk qajta per nji tem te rrejshme qer e hapi ky gjilanasi se vdiq rugova
  ndersa tani shife se qfar me thot ky gjilanasi ne mesazhe e keta te stafit heshtin dhe me kercnoin se mos i ramortoi postimet me provokime e te sham,e te tjerv

  -------------

  qe se qfar me hkruan gjilanasi ne privat e une dyshoi qe me te vertet dikush nga stafi i ka nga dy e tre maska se per ndryshe antari normal nuk provokon e shan non stop siq ben ky gjilanasi,deqanasi,MebphiSi etj


  Mesazh Privat: Llapçoo..
  03-01-2006, 18:54
  GjIlAnAsI_cSi
  SOP Tek #Shqiperia
  Anëtarësuar: 25-01-2004
  Vendndodhja: Washington Dc..
  Postime: 1,826
  Llapçoo..

  ------------------------------------------------------------------------
  Ankohu , por kot se une jame Administrator nr. 1 ketu.


  __________________
  Sexy is.. 365 days uptime
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,977
  qe se si me denuan keta te stafit per nji tem te rrejshme qe e hapi ky gjilanasi vdiq rugova e une normal se nuk mu dhimt hiq aspak dhe filluen sharjet ne mua e une kur i raportova ato ehngra vet shine si staffi me deshiron pushim te mbar haaaaaaaaaa e tani mu kan versul ne te kater anet si ne privat si neper tema edhe super moderatorja me tha mos mu anko

  Mesazh nga Forumi

  You have been banned for the following reason:
  Nuk kam nevoje te lexoje komentet e te tjereve pas atyre qe ke thene ti per presidentin e Kosoves menjehere pas lajmit, pastaj kam lexuar dhe mp qe i dergove gjilansit. Pushime te mbara Llap

  Date the ban will be lifted: 02-01-2006
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Anėtarėsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,723
  Pamje nga akademia e mbajtur sot

  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Anėtarėsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,723
  Telegram:
  Akademisė pėrkujtimore ( nė trevjetorin e vrasjes ) tė kolonel Tahir Zemajt, tė birit Enisit dhe kushėririt Hasanit


  4 janar 2006 /TN

  (Nga eprorėt ushtarak, kolegėt e tė madhit, Kolonel Tahir Zemajt)

  Me rastin e kėsaj akademie pėrkujtimore pėr kolonel Tahir Zemajn,tė birin Enisin dhe kushėririn Hasanin e cila mbahet nėn patronazhin e presidentit Rugova kolegėt e tė madhit kolonel kan konsideratė tė lartė dhe u jam mirėnjohės tė gjithėve dhe ju inkurajojnė se keni dhe jeni duke bėrė njė punė tė mbarė dhe tė ndershme, institucioni i presidencės pėr sė dyti herė me radhė nėpėrmes kėsaj akademie pėrkujtimore ja kthen dinjitetin, borxhin dhe kryen obligimin ndaj legjendės sė luftės dhe heroit tė Kosovės kolonel Tahir Zemajt i cili me profesionalizėm dhe art ushtarak aq shumė i vlerėsoj. respektoj institucionet e REPUBLIKĖS SĖ KOSOVĖS dhe luftoj nėn komandėn e tyre gjegjėsisht Ministrisė sė mbrojtjes.  Obligimi qė kemi pėr ta na detyron tė jem mirėnjohės dhe ti pėrkujtojmė pėr jetė e mote, sepse ai ėshtė dhe ata janė njė ndėr protagonistėt tė cilėt na mundėsuan qė tė marrim frymė lirshėm dhe kėtė liri qė tash e gėzojmė ėshtė rezultat i sakrificės sublime tė tij, tė tyre dhe tė gjithė dėshmorėve tė rėnė nė fushėn e nderit nė luftė pėr liri demokraci dhe mėvetėsi.

  Ne bashkėluftėtarėt dhe kolegėt e tij kemi njė obligim moral, njerėzor dhe atdhetar qė ti pėrkujtojmė dhe ti jemi mirėnjohės veprės sė tyre duke i pasur nė mendje dhe zemėr, kurse nderimi i ynė pėr te tė jetė burim i pashtershėm jo vetėm pėr shoqėrinė e sotme, por edhe pėr ata sy qė do tė shikojnė dhe shoqėrojnė vendin tonė edhe shumė gjenerata pėrpara.

  Kriminel u thonė atyre qė vranė kėtė personalitet aq tė shquar dhe burrė tė madh duke mos menduar fare se ēfarė humbje iu kanė shkaktuar vajzave, bashkėshortes, familjes Zemaj, kolegėve, miqve, dashamirėve dhe tėrė popullit tė Kosovės dhe mė gjerė. Kujtimi pėr ta ėshtė borxh, obligim dhe nder ndaj viktimave, familjeve dhe tė afėrmve tė tyre.

  U vra njeriu i cili hyri nė luftė duke e dhėnė betimin para zotit dhe flamurit kombėtar, si ushtarak profesionist komandant nacional e jo revolucionar i cili punoi dhe veproi nė kuadėr tė institucioneve tė republikės sė Kosovės duke e njoftuar si komandant suprem presidentin Dr. Ibrahim Rugovėn, arkitektin e pavarėsisė sė Kosovės dhe tė gjitha strukturat tjera shtetėrore: Qeverinė e nė kuadėr tė saj ministrinė e mbrojtjes si dhe parlamentin.

  U vra legjenda e luftės sė Loxhės, njeriu, ushtaraku dhe heroi i Kosovės i cili nėpėrmes lidhjeve dhe marrėveshjes me zyrėn e OSBE-sė nė Pejė konkretisht me Wolfgang Kaufmanin shefin e atasheve ushtarak dhe jo me askend tjetėr siē pretendojnė t’ķa veshin "njofkat", "intrigasht" dhe diletantėt e artit dhe doktrinės ushtarake dhe nė lidhje me OKB-nė nėpėrmes kontribuuesit dhe personalitetit tė shquar tė ēėshtjes kombėtare Hajdar ( Hari ) Bajrakterit e me pėrdorimin e strategjisė dhe doktrinės luftarake tė Tsun Xusės shpėtoi nga masakra nė rrafshin e Dukagjinit mė se 60.000 (gjashtėdhjetėmijė) civil.

  Nė kėtė pėrvjetor (tė tretė) pikėllimi, por me ndjenjė krenarie pėr tė madhin Kolonel Tahir Zemajn punėn e tij, aktivitetin, solidaritetin, urtėsinė dhe menēurinė, sinqeritetin e tij qė la, pėr dallim nga tė tjerėt tė cilėt mbollėn farėn e urrejtjes dhe lincit, ky mbolli farėn e tolerancės, dashurisė nė mes njerėzve dhe protagonistėve tė drejtpėrdrejt tė luftės duke deklaruar se:

  citat "unė nuk kam plumba pėr shqiptar dhe civil kundėrshtar" me kėtė tregoi profesionalizmin e lartė nė parandalimin e luftės vėlla-vrasėse, por dhe zbatimin e ligjeve tė luftės sipas konventės ndėrkombėtare.

  Nėse kėto virtyte tė tija do tė jenė udhėrrėfyes pėr ne, fėmijėt tanė dhe gjeneratat e ardhshme tė cilat do tė mėsojnė shumė nga vepra e tij, atėherė neve na obligon edhe mė tepėr pėr ta larė borxhin qė emrin e tij mos tė lejojmė qė ta mbuloj pluhuri i historisė dhe kjo histori assesi tė mos jet e shkruar nga njerėz diletant, jokompetent dhe tė papėrgjegjshėm pėr kėtė duhet angazhuar i tėrė potenciali njerėzor nė radhė tė parė ai intelektual, historianėt, protagonistėt e luftės pėr ēlirim, liri dhe pavarėsi dhe i tėrė materiali arkivor.

  Organet kompetente duhet ta kryejnė pjesėn e punės sė tyre tė lanė anash dhe ti zbulojnė aktorėt e krimit nė tė kundėrtėn ne kurrėn e kurrės s“do tė pajtohemi me konstatimet e shndėrrimit tė njerėzve nė numra dhe se do tė punojmė qė pėr ne, drejtėsinė dhe shtetasit kosovar ky krim dhe krimet tjera mos tė kenė vulė tė vjetėrsisė deri sa mos tė ndriēohen dhe zbulohen tė gjitha rastet, ndėrsa aktorėt e krimit ta marrin dėnimin e drejtė dhe tė merituar dhe tė gjithė tė jen tė njėjtė duke dhėnė llogari para ligjit dhe organeve tė drejtėsisė.

  Dhe mė nė fund ja vlen tė thuhet dhe konstatohet se i madhi kolonel Tahir Zemaj pėr ne kishte vetėm njė datė, ate tė lindjes mė 28 dhjetor 1951.

  Tė pėrjetshėm qofshin heronjtė dhe vepra e tyre!

  Shpėtimi dhe paqja qofshin mbi ne!

  Zoti e bekoftė Tahirin dhe ruajt familjen Zemaj, nga krimi dhe kriminelėt.

  Kryeshefi ZORRD, dhe Komandanti i Njėsiteve Operative nė Lugun e Baranit

  Major: Nazif Ramabaja
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 17. #17
  JARANI I PITES Maska e andi podvorica
  Anėtarėsuar
  24-05-2004
  Vendndodhja
  FREELANDUSA
  Postime
  50
  Ata dy duken sikur kan dal per FOTOMODEL e jo per lufte , shiqoni sa rrobat e pastra i paskan,ani propaganda qe shkruan ne ate foto PARA AKSIONEVE USHTARAKE. RROFTE UCK-ja POSHTE farku dhe ldk-ja!

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Anėtarėsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,220
  Citim Postuar mė parė nga andi podvorica
  Ata dy duken sikur kan dal per FOTOMODEL e jo per lufte , shiqoni sa rrobat e pastra i paskan,ani propaganda qe shkruan ne ate foto PARA AKSIONEVE USHTARAKE. RROFTE UCK-ja POSHTE farku dhe ldk-ja!
  Nuk e kuptoj a pa tjeter duhet ti ken te gjitha rrobat me balt qe ty dhe enveristave tu te ja mbushin koken apo at mendjen tuaj qe kan luftu?
  Keta skan qen komandatat e juv qe kan dal neper malet e Shqiperis me kallasha , po kto kan qen ata ne vend ku kosoves u desht lufta.
  Keta nuk kan qen ata qe marrin shqiptaret dhe i fusin neper burgje ( Te vet atyre komandantave tuaj ) Dhe ti vrasin.
  Keta komandanta skan qen ata qe kan mendu se ke ta vrasim neser . Por kan mendu ta mbrojn popullaten dhe ta mbrojn vendin qe mos te mund me shkel kemba e Serbit ne mes te popullates.
  Ky ka qen komandanti i par shqiptar me shkoll qe ja vjedhi serbis dhe ne fund doli kunder tyre .
  Ky ka qen komandanti qe nuk i la popullaten ne rrug duke ikur e duke u mshef neper lisa e quba dhe nuk i lan te lire serbet qe tja fusin shqipeve duke i masakru nje nga nje..

  Jan me mirja sende qe disa nga Komandantet e tu spo flas per te gjith , por per disa.

  Luften e atyre qe luftuan per kosov e jo per karrig sdo ja humbin as njeri , jo un po as njeri ne kosov , por atyre qe vran shqiptar tani po kalben neper burgje njeashtu edhe te tjeret qe vran duhet ti shohim sa me shpejt ta vuajn denimin dhe ta shohin se si po qajn nanat e tyre , sikur qe qan te atyere qe ja vran bijet e tyre.


  Nejse e verteta del herdokur del e do pengohesh per fjalet dhe mendjen qe e ke qe ta dhan XhaXhi Enver ( Hashim ).

  Gjith te mirat
  Mė gėnjeu pasuria, jeta vrap mė iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka nė dhe tė huaj do tė vdes..

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Anėtarėsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,723
  Koment
  TË NDARË

  Ata që u flijuan për te njëjtat ideali, nuk duhet te ndahen në krah e parti
  politike. Ne mbledhjen komemorative për tre vjetorin e vrasjes se Kolonel Tahir Zemajt, mungoi hierarkia e Koalicionit Qeverisës, Kryeministri, funksionar të AAK-së , të TMK-së, SHPK-së, dhe si gjithnjë opozita. Edhe, sikur te ishin të përziera drejtpërdrejt apo indirekt në vrasjen e Kolonelit, burrat e timat kur kanë vrarë, mbështet në Kanun kanë shkuar për kry shendosh.Kolonel Tahir Zemaj ishte një figure e lartë ushtarake, gjithmonë kishte qellim bashkim e jo ndarjen.!


  Rrok BERISHA
  rrokberisha@hotmail.com

  Në Kosovë, në mungesë të një ligji , në të cilin përcaktohen roli dhe vlera
  e figurave me peshë kombëtar, data e ngjarjet më rendësi kombëtare, madje edhe akademitë përkujtimore të dëshmorëve e martirëve të kombit shënohen ndaras.

  Varësisht se kush është organizator, mund ta mendosh sakte se
  kënd mund ta gjesh aty. Është brengoseshe edhe fakti , se edhe ngjarjet që organizohen nga organi më i lartë i shtetit Presidenca, bojkotohen përherë nga Opozita, TMK-ja,SHPK-ja,madje edhe nga pjesëtaret e Koalicionit Qeverisës.

  Një ndarje e këtillë, e dëshmoreve dhe heronjve, e atyre që benë e dhanë shumë për Kosovën, u pa edhe në mbledhjen Komemorative me
  rastin e shënimit të katër vjetorit te vrasjes së Kolonel Tahir Zemajt, por
  edhe ne shumë komemoracione e manifestime te tjera te mëparshme të
  organizuara nga kjo hierarki e shtetit te Kosovës.

  Kjo ngjarje e rendë asnjë qytetare te Kosovë s nuk e lëne rehat, se athua kush e vravë vetë Kolonelin, djalin e tij Enisin dhe nipin Hasanin, duke ia mbyllur kështu derën.

  Dhe, kjo mos pranin e disa figurave tash ne qeveri te jep të mendosh:
  Ndoshta nuk mund prezantojnë , të duket Logjike se ata qe drejtpërdrejt e vranë apo urdhëruan vrasjen e tij nuk vinë ngërzit e as përfaqësuesit e
  subjekteve që mund të jenë të përzier drejtpërdrejt apo indirekt në akt
  makab.

  Por,në një të kaluar jo fort të largetë realiteti e ka tregua të kundërtën.. në të gjitha rastet enigmatike qe supozoheshin qe na i kishte bërë " armiku", ishin prezent elita e te dyshimtëve (ata që kishin dhëne urdhër apo mbështetur vrasjen) madje edhe pse ishte luftë, ata vetë por edhe shërbim i tyre, le qe kanë prezantuar por edhe e kanë organizuar ceremonitë mortore për viktimën, duke e varrosur me Ceremoni madhështore si hero.

  Nëse ne këtë takim komemorativ,si gjithëherë mungoi opozita, atëherë
  subjektet që janë në koalicionin qeverisës, më AAK-në, grupi i pakicave G + l dhe pakica turke,është dash te ishin ne ketë mbledhje komemorative. Sepse e kishte organizuar Presidenca dhe sipas marrëveshjes presidenti është edhe i tyre, sepse edhe ata e kanë votuar.

  Arsye tjetër është se kolonel Tahir Zemaj ishte e është simbol i vaçant i shtetit të Kosovë. Përfaqëson idealelet sublime të popullit shqiptarë të Kosovës, si komandant i parë i ushtrisë së rregullt të Kosovës. Njeriut që më shumë se çdo kush tjetër,(edhe më shumë se ata që shtyheshin me bërryla për tu ulur ne vendet e pare) i ka njohtë dhe respektua institucionet dhe votën e popullit, viktimë i të cilave qëndrime është.

  Kolonel Tahir Zemaj nuk i takonte asnjë partie politike , kishte simpati
  për LDK-në,e PSHDK-në. Ai e ndente veten ushtarak të vertetë të pa
  politizuar. Si i tillë thellë në shpirt e ndjente se i takon Kosovës , me
  Kosovën përfshinte te gjithë popullin dhe spektrin e gjerë politik.

  Andaj gjithmonë përkushtim kishte bashkimin e jo ndarjen, luftën për çlirimin e Kosovës e jo vëllavrasjen, ngritjen e një ushtrie profesionale të aftë për tu ballafaquar më sfidat e kohës për ti del zot Kosovës , e jo të formacioneve ndëshkues , të grupeve me bindje politike e të ekskuadrillave vrastare, të shërbimeve te fshehët pranë partive politike, shërbimeve qe vrajë e ndajnë popullin e Kosovës.

  Mashtrohen të gjithë ata që mendojnë se duke i ndarë dhe anashkaluar në këtë formë figurat meritore te kombit, si Kolonel Tahir Zemajn, nuk i bëjnë shërbim askujt e as subjekteve të tyre.

  Secili luftëtarë e patriot, i cilit do krah që thuhet që është, ai ka dhen kontribut për çlirimin e Kosovës, dhe si i tillë, ai nuk duhet ti takoj asnjërit subjekt politik por gjithë Kosovës. Edhe kolonel Tahir Zemaj, edhe Kolonel Ahmet Krasniqi, edhe Sali Ceku ehe Agim Ramadani, edhe Adem Jashari, edhe Zahir Pajaziti edhe shumë e shumë të tjerë, si dhe të gjithë martiret e dëshmoret e masakrës së Reçakut, të Izbicës, martirizimi i familjes Adem Jashari, masakra e Mejesa, të gjitha këto janë simbole të shenjta të historisë së lavdishme të Kosovës.

  Janë simbole dhe i takojnë gjithë shqiptarëve andej e këndej kufirit .
  E kuptoi se ne këtyre kohë më se vështiri , madje madje raste raste gati me vështire se me shkuan, është lufta e disa njerëzve që veten po dëshirojnë ta shpallin flamurtarë të proceseve. Dhe e gjithë sakrificën e tyre po e po e shfrytëzojnë për te marr pushtet , për të berë marketing më këto figura të nderuara dhe sakrificën e tyre. Dhe mjerisht për te përçarë dhe ndarë popullin.

  Shënim i datave dhe figurave meritore te kombit duhet rregulluar më ligj. E kjo done punë e përkushtim vlerësim real te kontributit të secili, pa marr parasysh a ishin ushtarë a epror te FARK-ut, apo te njësiteve që te tjera. Më rendësi është të vesohet se kush çka bëri për Kosovën, dhe kur ishte kur populli i sajë e kishte me se vështir.

  A ndihmoi luftën , a bënte biznes më shkaun a ishte strukur ne ndonjë vend azilant politik duke hanger makran të ndihmave. Sepse është e vertetë se tash na u ka zëne fryma nga atdhetar e patriotët. Veç Kolonel Tahir Zemaj sa "bashkëluftëtaret " i kishte pas unë si njeri prej tyre dhe mik I ngushtë I tij po mbetem i habitur. Madje edhe ata që e lanë veten ne ditët më të vështira po rrahin gjoks për patriotizëm ne emër te tij. .!

  Pra është koha, që mos ti lajmë dëshmoret, veprimtaret e meritort me një thes me koloboraconistet e dikurshëm që të nxjerrin sytë me patriotizëm, me hajdut, vrasës, spiunë dhe ata qe nënë uniformen e UCK-së kanë bërë krime nder më të ndryshëm.

  Pra ketë nuk duhet marr si fushat kundër UCK-së, por si të vetmin elemte që mund të bashkoj, të gjithë luftëtaret e lirisë, dhe te hedh dritë ndajë gjithë atyre luftëtarëve që janë lëne pas dore ne sajë të bryllave nga joluftetaret dhe matrapazët .

  Sepse Shqiptareve nuk u bën nderë që të kremtojë dhe përkujtojnë ndaras. Sepse ne akademinë përkujtimore për Kolonel Zemajn, ushtarakun më të shquar të ushtrisë së Kosovës është dashtë të ishte prezent dhe ti bene nderim edhe pozita dhe opozita.

  Edhe TMK-ja dhe SHPK-ja, se të dyja duhet të janë pjesë e
  institucioneve të Kosovës dhe si te tilla, le për Kolonel Tahir Zemaj qe
  ishte ushtaraku me i njohur i UCK-së, dhe njeriu që i pari në vepër zbatoi urdhrat e Ministrit të Republikës se Kosovës dhe Kushtetutën e Kosovës duke hyr më shokë në Kosovë, për të organizuar luftën mbrojtës dhe çlirimtare, por është dashtë te ishin prezent sepse kjo akademi mbahej ne emër të Presidentit të Kosovës, dhe jo ne emër të asnjë partie.

  Por as kjo nuk na befason sepse tash jemi mësuar që TMK-në e SHPK-në ma shumë ta shohim në tubime private të partive politikë ,që fatkeqësisht po ndikon në ndarje dhe hendeqe, ne vend që të jene shembull i bashkimit. Figurat e veçanta të kombit duhet të jenë pika të bashkimit,të kenë një emërues dhe mesazh të përbashkët: Te bashkuar mund te jemi vetëm duke respektuar vlerat e vërteta.
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-12-2005
  Postime
  18
  Shume po me vjen keq kur i shof se si shahemi aq keq me njeri tjetrin per shkak te partive politike. Pasojat ma te medhaja qe i ka pase dhe i ka populli yne jane nga politikanet tan te korruptuar te cilet punojn kryesisht per interesa te tyre personale apo partiake.
  Sa per Tahir Zemajn, ai eshte padyshim dhe pamohueshem njeri nder dezerteret me te medhej te ushtris ēlirimtare (nese ka qene me te vertet ushtar i UĒK-se). Ai, por edhe shume te tjere eshte deshte te gjykohen nga gjykata ushtarake e cila fatkeqesisht nuk ka funskionu si duhet, dhe ta merr denimin e merituar sikurse denohen dezertoret ne ushtrit e sotme moderne. Kjo eshte fakt, deshen kete ta pranojn apo jo simpatizuesit e tij. Ketu nuk te bej aspak pervoja apo aftesia e tij ushtarake qe nuk mohohet. Sa per menyren se si eshte vra, nuk eshte aspak mire, megjithe qe pak kush e din sakt se nga kush eshte vra. Deri pak me heret shume simpatizant te LDK-se e kan fajsu Ramush Haradinajn, e i cili per te njejtet tash eshte hero?!!!. Pasojat me te medhaja lufta jone ēlirimtare i ka pase nga ndasia ne grupime.
  Une nuk pajtohem aspak as me Hashim Thaqin. Per mua luftaret e vertet kane qene luftaret sikur Familja Jasharaj ne krye me Adem Jasharin, Bekim Berisha, Agim Ramadani, Ramush Haradinaj ... e shume, e shume te tjere te cilet kan luftuar per Kosove, e jo per lider apo grupime te caktuara. Fatmiresisht qe kemi pase dhe kemi gjithmon trima te till.
  Fatkeqesisht tek disa prej nesh eshte krijuar pasiviteti dhe mendimi se dikush tjeter duhet me na ēliru, dikush tjeter duhet me dhan jeten per token tone, e na duhet vetem me ike.
  Te bashkohemi vellezer, se vetem te bashkuar mund te arrijm diqka. T'i harrojm partit politike, e ata qe ka bere gabime e krime t'i denojm pa marre parasysh i ciles parti apo grupim eshte.

Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Sabit Idrizi
  Nga shigjeta nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
  Pėrgjigje: 137
  Postimi i Fundit: 22-06-2022, 01:35
 2. Veprat dhe cilesite e besimtarit te vertete te Zotit
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 14-07-2012, 10:39
 3. Shkrimet e Hershme: Bariu i Hermansit
  Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 13-12-2006, 08:01
 4. Merjemja a.s, Nėna e Isait (Jezusit)
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 30-03-2005, 08:17
 5. ABC-ja e Demokracisė
  Nga Redi nė forumin Kulturė demokratike
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-05-2002, 09:15

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •