Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19
 1. #1
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-02-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,325

  Post Lutja kushtuar Zotit

  Pėrmbajtja:

  Hyrje

  Pjesa e parė
  Realiteti i duasė (lutjes)
  Ē’thonė Kur’ani dhe Sunneti pėr duan - lutjen?
  Kushtet e pranimit tė duasė nga Kur’ani
  Kushtet e pranimit tė duasė nga Sunneti
  Kohėt e pranimit tė lutjeve
  Gjendjet ku pranohen lutjet
  Rregullat e lutjes
  Pjesa e dytė
  Lutjet Kur’anore dhe Pejgamberike
  Lutje nga hadithet e vėrteta:
  Pėrfundim
  Literatura e konsultuar

 2. #2
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-02-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,325
  Nuk lejohet botimi i ketij libri autorsia i perket faqes www.albislam.com


  Bekir Halimi


  Hyrje

  Falėnderimi i takon All-llahut [subhanehu ve teala],

  Atė e falėnderojmė dhe prej Tij falje dhe ndihmė kėrkojmė. Kėrkojmė mbrojtje nga All-llahu [subhanehu ve teala] prej veseve dhe veprave tona tė kėqija. Cilin e udhėzon All-llahu [subhanehu ve teala] s'ka kush e lajthit dhe cilin e largon nga rruga e vėrtetė, s'ka kush e udhėzon. Dėshmoj se s'ka Zot tjetėr veē All-llahut [subhanehu ve teala], i cili ėshtė Njė dhe dėshmoj se Muhammedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij

  Thėnia mė e vėrtetė ėshtė thėnia e All-llahut [subhanehu ve teala], kurse udhėzimi mė i mirė, udhėzimi i Muhammedit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]. Veprat mė tė kėqija janė ato tė shpikurat, ēdo shpikje ėshtė bidat dhe ēdo bidat ėshtė lajthitje nga Rruga e Vėrtetė, e ēdo lajthitje pėrfundon nė Xhehennem.
  Ēdo njeri ka nevojė pėr All-llahun [subhanehu ve teala], ngase Ai ėshtė Krijuesi dhe Furnizuesi ynė, gjė e cila nė tė njėjtėn kohė ėshtė edhe argument pėr dobėsitė tona. Mirėpo kjo botė me begatitė e ndryshme dhe epshet tė cilat na kequdhėzojnė dhe bėjnė qė shpesh tė harojmė t'i drejtohemi Krijuesit tė Madhėrueshėm, tė mposhtur dhe tė pėrulur duke e lutur qė tė na mbrojė prej fatkeqėaive, neve, fėmijėt dhe familjet tona dhe qė tė na dhurojė tė mira e begati dhe tė na i vazhdojė tė njėjtat, nė raste kur bollėku ėshtė i pranishėm tė ne, e fatkeqėsitė larg vataneve tona. Ndėrkaq, kur gjendemi nė mesin e problemave, kur fatkeqėsitė na shtrėngojnė nga tė gjitha anėt, kur varfėria na troket nė derė, kur sėmundjet janė pranė nesh, atėherė nė vend se t'i drejtohemi All-llahut [subhanehu ve teala] tė Lartėsuar, i Cili hidhėrohet kur nuk i lutemi, u drejtohemi lloj-lloj tyrbeve e teqeve duke shpresuar se atje do tė gjejmė zgjidhjen e problemeve tona ose realizimin e dėshirave tona.

  Pėr kėtė gjė fajtorė janė dy grupe njerėzish: tė parėt, vetė ata individė tė cilėt shkojnė nė ato vende e aspak nuk mendojnė se ai i vdekuri nuk ka mundėsi t'i bėjė dobi vetvetes, e si mund t’i bėjė dobi dikuj tjetėr. All-llahu [subhanehu ve teala] thotė:

  “Lutjuni atyre, tė cilėt i menduat (zota) pos Atij, e ata nuk mund tė heqin prej jush mjerimin, e as nuk mund ta mėnjanojnė” (El-Isra:56);

  dhe grupi i dytė: hoxhallarėt, tė cilėt nuk fillojnė thirrjen e popullit tė tyre nga besimi dhe monoteizmi i pastėr islam, i cili ndalon drejtimin e ēdo lloji tė adhurimit ndonjė krijese pa marrė parasysh gradėn qė ka pasur kur ka qenė i gjallė. Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] e ka mėsuar Muadh ibn Xhebelin kur e ka dėrguar si misionar nė Jemen:

  “Muhadh! Po shkon te njė popull prej pasuesve tė Librit. Gjėja e parė nė tė cilėn do t’i thėrrasish le tė jetė adhurimi i All-llahut [subhanehu ve teala] tė vetėm”. Transmetojnė Buhariu dhe Muslimi.
  Tekefundit ky ėshtė ai tejkalim tė cilin nuk e dėshiron All-llahu [subhanehu ve teala] kur thotė:

  “Lutni Zotin tuaj tė pėrulur e nė heshtje, pse Ai nuk i don ata qė e teprojnė”. (El-A’raf:55)

  Reshid Ridaja duke e komentuar kėtė ajet thotė:

  “Tejkalimi mė i keq i kufijve ėshtė drejtimi i duasė tjetėrkujt pėrveē All-llahut [subhanehu ve teala], ngase (hanif) besimdrejtė ėshtė ai, i cili vetėm All-llahut [subhanehu ve teala] i lutet, e askujt pėrveē tij. Nuk i lutet as melaqes, as Pejgamberit e as njerėzve tė mirė. Ai qė prej tjetėrkujt pėrveē All-llahut [subhanehu ve teala] kėrkon diē qė s’ka mundėsi ta realizojė, siē ėshtė shėrimi i tė sėmurit, shpėtimi nga zjarri, hyrja nė Xhennet etj, kjo d.t.th. konsiderim i tij zot, ngase Zot d.m.th., Ai qė adhurohet, ndėrsa duaja ėshtė adhurim”. El-Menar: 8/458

  Ėshtė shumė e ēuditshme kjo qė shohim te muslimanėt!! Islami shkak tė shpėtimit nga zjarri i Xhehennemit e ka bėrė tevhidin (monoteizmin), mirėpo prapė seprapė i sheh muslimanėt duke nxituar qė kėtė adhurim (lutje) t'ia drejtojnė dikujt tjetėr pėrveē All-llahut [subhanehu ve teala] me ērast e fusim veten pėrgjithmon nė Xhehennem. Zoti na ruajtė!

  E kur nuk gjejmė pėrgjigje e kėrkesat tona nė kėto tyrbe e teqe, pasi qė kemi trokitur nė tė gjitha dyert e kėsaj botė, na kujtohet dera e All-llahut [subhanehu ve teala], I Cili hidhėrohet kur nuk i lutemi, e njerėzit hidhėrohet kur t'u lutesh, e na kaplon ajeti:
  “E kur njeriun e godet fatkeqėsia, ai Na lutet qoftė shtrirė, ulur ose nė kėmbė, e kur Ne ia largojmė tė keqen, ai vazhdon, sikurse tė mos Na ishte lutur fare pėr fatkeqėsinė qė e pat goditur. Kėshtu kriminelėve u duket mirė ajo qė veprojnė”(Junus:12) dhe thotė: “E kur ju kap panika (frika) nė det, i humbni (nga kujtesa) ata qė i lutnit, ju mbetet vetėm Ai (All-llahu), mirėpo, pasi qė Ai t’ju shpėtojė e tė arrini nė tokė, ia ktheni shpinėn. Ashtu njeriu ėshtė pėrbuzės”. (El-Isra:67)


  Nė mėnyrė qė tė mos veprohet kėsisoj ka sqaruar se qėllimi i krijimit tė njerėzve dhe xhinėve ėshtė adhurimi i tyre ndaj All-llahut [subhanehu ve teala], siē thotė edhe vetė:
  “Unė nuk i krijova xhinėt dhe njerėzit pėr diē tjetėr pėrveē se tė mė adhurojnė. Unė nuk kėrkoj prej tyre furnizim e as si dėshiroj tė mė ushqejnė ata. All-llahu [subhanehu ve teala] ėshtė Furnizuesi, Fuqiploti”. (Dharijat: 56-58)

  Kulmi i kėtij adhurimi paraqitet nė drejtimin e lutjeve All-llahut [subhanehu ve teala] subhanehu ve teala siē thotė Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]: ”Lutja ėshtė ibadet”, transmeton Ebu Davudi, hadithi ėshtė sahih.
  All-llahu [subhanehu ve teala] thotė:

  “Zoti juaj ka thėnė: “Mė lutni Mua, Unė ju pėrgjigjem, e ata qė nga mendjemadhėsia i shmangen adhurimit ndaj Meje, do tė hyjnė tė nėnēmuar nė Xhehennem”. (Gafir : 60)

  A nuk erdhi koha qė tė shmangemi nga lutjet e drejtuara tyrbeve e teqeve!? A nuk erdhi koha qė tė pendohemi nga lutjet drejtuar Lindjes e Perėndimit!? A nuk erdhi koha t'ia drejtojmė tė gjitha lutjet tona Krijuesit tonė, i Cili nuk na lė duart thatė!? Sidomos sot, kur edhe vetė pėrvoja tregoi se as Lindja e as Perėndimi nuk janė ata qė u pėrgjigjen lutjeve tė besimtarėve. A nuk erdhi koha tė pendohemi prej lutjeve tė drejtuara njerėzve tė vdekur e tė cilėt nuk kanė mundėsi t'i bėjnė dobi vetvetes, e t'i drejtohemi All-llahut [subhanehu ve teala], i Cili i ka ngjallur dhe ua ka marrė shpirtin kėtyre njerėzve!? Deri kur do tė tregohemi mendjemėdhenj ndaj adhurimit tė All-llahut [subhanehu ve teala]!?


  Duke u nisur nga kjo gjendje e muslimanėve vendosa qė tė pėrmbledh disa dua nga Kur’ani i shenjtė dhe disa dua pėrmbledhėse tė Muhammedit [sal-lall-llahu aljehi ve sel-lem] dhe t'ua prezentoj vėllezėrve tė mi muslimanė, me shpresė se do tė plotėsohet njė zbrazėtirė nė jetėn e muslimanėve tanė.

  Kėtė material e kam plotėsuar edhe me disa ēėshtje tjera tė rėndėsishme siē janė vlera e duasė, kushtet e pranimit dhe disa etika tė duasė. Kėto i kam prezentuar nė pjesėn e parė tė librit, kurse nė pjesėn e dytė i kam paraqitur lutjet nga Kur’ani i shenjtė dhe Sunneti i Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem].
  I lutem All-llahut [subhanehu ve teala] tė Madhėruar qė ta pranojė kėtė mund timin tė sinqertė tė cilin e bėj pėr hir tė dashurisė sime tė thellė ndaj Tij dhe nė shėrbim tė vėllezėrve tė mi muslimanė.

  O Zot i Madhėrishėm, mė fal mua, prindėrit e mi dhe tė gjithė muslimanėt anekėnd botės. Amin.

 3. #3
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-02-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,325
  Realiteti i duasė (lutjes)


  Duaja apo lutja d.t.th. kėrkimi me pėrkulje tė thellė tė njeriut nga All-llahu [subhanehu ve teala] pėr realizimin e kėrkesave tė tij. Njė gjė e tillė ėshtė e natyrshme te njeriu, i cili duke u nisur nga dobėsia e tij ndjenė nevojė qė t'i drejtohet Krijuesit tė vet. All-llahu [subhanehu ve teala] thotė:

  “O ju njerėz, ju keni nevojė pėr All-llahu [subhanehu ve teala]n, e All-llahu [subhanehu ve teala] nuk ka nevojė pėr ju; Ai ėshtė i falėnderuari”. (Fatir : 15)
  Kjo ėshtė gjendje nė tė cilėn marrin pjesė edhe besimtarėt por edhe jobesimtarėt. Nė rast tė vėshtirėsisė dhe fatkeqėsive tė dryshme tė gjithė i drejtohen All-llahut [subhanehu ve teala]. All-llahu [subhanehu ve teala] thotė:

  “Dhe ēdo tė mirė qė e keni, ajo ėshtė prej All-llahut [subhanehu ve teala], madje edhe kur ju godet e keqja, ju vetėm te Ai e ngreni zėrin (me lutje). Por, kur Ai e largon tė keqen prej jush, njė grup prej jush i pėrshkruajnė shok Zotit tė tyre”. ( En-Nahl: 53-54)

  Domethėnė, nė rast tė largimit tė fatkeqėsive dhe vėshtirėsive pabesimtari e harron hallin e tij para largimit tė vėshtirėsisė, kurse besimtari i sinqertė vazhdon lutjet e tij drejtuar All-llahut [subhanehu ve teala] dhe i shpreh mirėnjohje pėr mirėsinė e Tij. Thėnė shkurt, duaja, lutja, ėshtė gjendje e pandarė prej njeriut pa marrė parasysh sjelljet dhe bindjet e tij, gjė e cila pohon dobėsinė dhe nevojėn e njeriut nė ēdo kohė dhe nė ēdo vend. Vetė ndjenjat e tij pėr intimitet, dhembshuri dhe fuqi kur i drejtohet All-llahut [subhanehu ve teala] , janė argument pėr kėtė qė e theksuam mė lartė. Tė pėrmendim shembullin e njeriut tė devijuar, i cili pėrsėritet nė shumė raste ndėr njerėzit. All-llahu [subhanehu ve teala] thotė:

  “Ai (All-llahu [subhanehu ve teala]) ėshtė Ai qė ju krijoi prej njė vete, e prej saj krijoi palėn tjetėr pėr tė gjetur prehje pranė saj. Kur e mbuloi ai (mashkulli) atė (gruan), ajo u tė dy e lutėn All-llahu [subhanehu ve teala]n, Zotin e tyre: “Nėse na jep njė (fėmijė) tė mirė (pa tė meta), ne do tė jemi falėnderues ndaj Teje. Pasi qė atyre ngarkua me njė barrė tė lehtė dhe ashtu vazhdoi me tė, e kur u bė e rėndė, ata tė dyve ju dha fėmijė tė mirė, ata i pėrshkruan shokė nė atė qė Ua dha. I pastėr ėshtė All-llahu [subhanehu ve teala] nga ajo qė ia pėrshkruajnė. I pėrshkruajnė shok atė qė nuk mund tė krijojė asnjė send, e ata (idhujt) vetė janė tė krijuar”. (El-A’raf:189-191)

 4. #4
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-02-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,325
  Ē’thonė Kur’ani dhe Sunneti pėr duan - lutjen?

  All-llahu [subhanehu ve teala] e ka pėrcaktuar duanė pėr besimtarėt pėr t'ua lehtėsuar realizimin e asaj qė e kėrkojnė ata, bile e ka konsideruar pozitė mė tė lartė tė ibadetit, siē ka thėnė Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]: “Duaja, lutja ėshtė adhurim”, pastaj lexoi ajetin: ”Zoti juaj ka thėnė: “Mė lutni Mua, Unė ju pėrgjigjem, e ata qė nga mendjemadhėsia i shmangen adhurimit ndaj Meje, do tė hyjnė tė nėnēmuar nė Xhehennem”. (Gafir : 60)
  All-llahu [subhanehu ve teala] nė shumė ajete i nxitė besimtarėt qė t'ia drejtojnė lutjet Atij duke thėnė:

  “Lutni Zotin tuaj tė pėrulur e nė heshtje, meqė Ai nuk i do ata qė e teprojnė”. (El-A’raf:55)

  “All-llahu [subhanehu ve teala] i ka emrat mė tė mirė, andaj lutne Atė me ato...”. (El-A’raf : 180)


  “E kur robėrit e Mi tė pyesin ty pėr Mua, Unė jam afėr, i pėrgjigjem lutjes kur lutėsi mė lutet, pra pėr tė qenė ata drejt tė udhėzuar, le tė mė drejtohen Mua dhe le tė mė besojnė Mua”. (El-Bekare :186)

  Kurse Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], siē tregon Selman Farisiu, ka thėnė:
  “Zoti juaj ėshtė i turpshėm, fisnik, turpėrohet nga robi i Tij kur ai i ngre duart, t'ia kthejė tė zbrazėta”
  . Transmeton Ebu Davudi, hadithi ėshtė hasen.

  Enes ibn Maliku thotė se Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:

  “Mos u bėni tė pamundshėm nė tė bėrit dua, ngase nuk do tė shkatėrrohet ai i cili bėn dua”. Transmeton Ibn Hibbani .Dhehebiu thotė se hadithi ėshtė sahih.

  Ebu Seid El-Hudriu radijall-llahu anhu thotė se Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Ēdo musliman qė i lutet All-llahut [subhanehu ve teala] , e nuk lutet pėr mėkat ose ndėrprerje tė marrėdhėnieve me farefisin, All-llahu [subhanehu ve teala] ia jep njėrėn prej tri gjėrave: i pėrgjigjet lutjes sė tij ose ia rezervon pėr nė ahiret ose e mbron nga njė e keqe”. Thanė: “Atėherė ta shtojmė lutjen”. Tha (Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]): “All-llahu [subhanehu ve teala] atėherė edhe mė shumė jep”. Transmeton Ahmedi, hadithi ėshtė sahih.


  Ebu Hurejreja radijall-llahu anhu thotė: Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “All-llahu [subhanehu ve teala] hidhėrohet prej atij individi, i cili nuk e lutė Atė”. Transmeton Tirmidhiu, hadithi ėshtė sahih.
  Pa dyshim ai i cili i lutet All-llahut [subhanehu ve teala] ėshtė i dashur te All-llahu [subhanehu ve teala], kurse ai i cili nuk i lutet, do t'u lutet njerėzve, e me kėtė ata do ta urrejnė.
  Pėr kėtė poeti thotė:
  "Mos kėrko nevojėn tėnde prej njeriut
  Lutju Atij, dyert e tė Cilit kurrė nuk mbyllen
  All-llahu [subhanehu ve teala] hidhėrohet nėse Atij nuk i lutesh kurse njeriu, po iu lute, ai hidhėrohet".


  Pėr kėtė, kur njė dijetar ka parė njė njeri duke shkuar shpesh te pallati i mbretit pėr tė kėrkuar nevojat e veta, i ka thėnė: "O ti njeri! Shkon te ai qė ta mbyll derėn, para teje tregohet i varfėr, fsheh prej teje pasurinė e tij, kurse len pas shpine Atė qė t'i hap dyert dhe tė tregon pasurinė e Tij e tė thotė: “Mė lutni qė t'u pėrgjigjem”.

  E mėshiroftė All-llahu [subhanehu ve teala] Omerin radijall-llahu anhu i cili thotė: ”Nuk mbaj dertin e pranimit tė duasė por mbaj dertin e duasė, nėse mė kujtohet t’i lutem All-llahut [subhanehu ve teala] , pėrgjigjja ėshtė e sigurt”.

  Andaj dije se ai i cili vazhdimisht i lutet All-llahut [subhanehu ve teala] dhe pėrherė troket nė derėn e Tij, kėtij njeriu do t’i hapet dera.
  Duaja ėshtė shkak i fuqishėm pėr largimin e fatkeqėsive dhe realizimin e kėrkesave, mirėpo ndodh qė njė gjė e tillė tė mos realizohet nga shkaku se kjo ndonjė tė cilėn e bėn nuk ėshtė e dashur te All-llahu [subhanehu ve teala], se ėshtė dua pėr tė keq, ose pse zemra e tij kur i ėshtė drejtuar All-llahut [subhanehu ve teala] nuk ka qenė krejtėsisht e drejtuar nga Ai. Nė kėtė rast i pėrgjigjet harkut, peri i tė cilit ėshtė i lirė, e a mund tė dalė nga ky hark shigjeta shpejt!? Ose pse ekziston ndonjė pengesė pėr realizimin e kėsaj duaje, siē ėshtė ngrėnia e ushqimit haram, kaplimi i zemrės me mėkate, mbisundimi i moskujdesit, epshit dhe pasioneve tė dėmshme nė zemrėn e tij.

  O Zot, na frymėzo tė tė drejtohemi me lutje vazhdimisht!

 5. #5
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-02-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,325
  Kushtet e pranimit tė duasė nga Kur’ani

  Ekzistojnė dy kushte thelbėsore pėr pranimin e lutjes:

  1-Tė jetė lutja e sinqertė pėr hir tė All-llahut [subhanehu ve teala]
  2-Lutėsi tė jetė rob prej robėrve tė All-llahut [subhanehu ve teala]

  Sinqeriteti


  All-llahu [subhanehu ve teala] subhanehu ve teala thotė:

  “Lutjuni All-llahut [subhanehu ve teala] me sinqeritet”. (Gafir:14)

  Nėse ndokush i drejtohet me lutje All-llahut [subhanehu ve teala] , mirėpo nuk ėshtė i sinqertė, ky njeri nuk meriton t'i pranohet duaja pos nėse All-llahu [subhanehu ve teala] e bėn pranimin e lutjes prej dhuntisė sė Tij tė madhe.

  Lutėsi tė jetė rob i All-llahut [subhanehu ve teala] xh.sh

  All-llahu [subhanehu ve teala] thotė:

  “Kur tė pyesė robi im pėr Mua, Unė jam afėr”. (El-Bekare:186)

  All-llahu [subhanehu ve teala] besimtarin e konsideron rob tė Vetin nė shenjė nderimi dhe pėr kėtė dėshiron t'i pranohet lutja, duhet tė jetė vetėm rob i Tij e jo rob i idhujve, putave, drunjve, gurėve, e as rob i njerėzve e xhinėve.

 6. #6
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-02-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,325
  Kushtet e pranimit tė duasė nga Sunneti


  1-Tė mos bėhet lutja pėr qėllime tė kėqija.

  All-llahu i Lartėsuar thotė:

  “Njeriu lutet pėr diē tė keq, ashtu siē lutet edhe pėr diē tė mirė, meqė ėshtė i ngutshėm”. (El-Isra:11)

  Po t'i pėrgjigjej All-llahu i Lartėsuar lutjes sė kėtij njeriu qė lutet pėr diē tė keqe, do tė shkatėrrohej, mirėpo All-llahu [subhanehu ve teala] nga mėshira e Tij nuk i pranon kėto lutje, ngase kjo (lutja pėr tė keqe), ėshtė penges pėr pranimin e lutjes, siē thotė All-llahu i Lartėsuar:

  “Sikur All-llahu [subhanehu ve teala] t’ua shpejtonte njerėzve pranimin e kėrkesės pėr tė keq, ashtu si e pranon shpejtimin e kėrkesės pėr tė mirė, atyre do t’ju pėrfundonte afati (i vdekjes). Por Ne, ata qė nuk janė tė bindur se do tė vijnė para Nesh, i lėmė tė bredhin nė mashtrimet e tyre”. (Junus: 11)


  Ebu Hurejreja radijall-llahu anhu, thotė: "I Dėrguari i All-llahut [subhanehu ve teala] ka thėnė: “All-llahu [subhanehu ve teala] vazhdon t’i pėrgjigjet robit pėrderisa ai nuk lutet pėr mėkat ose ndėrprerje farefisnore, dhe nėse nuk ngutet”. I thanė: O I Dėrguar i All-llahut [subhanehu ve teala] , ē’ėshtė ngutja? Tha: “Kur tė thotė: Unė jam lutur, mirėpo nuk mė ėshtė pėrgjigjur, dėshpėrohet nga kjo dhe e len duanė”. Transmeton Muslimi.


  Ebu Seid El-Hudriu radijall-llahu anhu thotė se Pejgamberi [sal-lall-llahu alejjhi ve sel-lem], thotė:

  “Ēdo musliman qė i lutet All-llahut [subhanehu ve teala] , e nuk lutet pėr mėkat ose ndėrprerje tė marrėdhėnieve me farefisin, All-llahu [subhanehu ve teala] ia jep njėrėn prej tri gjėrave: I pėrgjigjet lutjes sė tij, ia rezervon pėr nė ahiret ose e mbron nga njė e keqe. Thanė: Atėherė tė shtojmė lutjen. Tha (Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]): “All-llahu [subhanehu ve teala] jep edhe mė shum”. Transmeton Ahmedi, hadithi ėshtė sahih.

  Xhabiri radijall-llahu anhu, thotė: "Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Mos u lutni kundėr vetvetes, mos u lutni kundėr fėmijėve tuaj, mos u lutni kundėr shėrbėtorėve tuaj dhe mos e mallkoni pasurinė tuaj, se ndodh qė tė qėlloni orėn kur All-llahu [subhanehu ve teala] i pranon lutjet, e ato pranohen”. Transmetojnė Muslimi dhe Ebu Davudi.

  2-Tė mos nxitojė nė pėrgjigjen.


  Njeriu, natyrisht, ėshtė i ngutshėm, e kjo shkakton dėshpėrim nėse nuk i pranohet lutja, dhe pėr kėtė edhe i largohet lutjes.

  Ebu Hurejreja radijall-llahu anhu, thotė se I Dėrguari i All-llahut [subhanehu ve teala] thotė: “I pranohet lutja njė individi perderisa nuk ngutet e thotė: Unė u luta, mirėpo nuk m'u pėrgjigj, dhe pėr kėtė e lė duanė”. Transmeton Buhariu dhe Muslimi.


  Njeriu duhet vazhdimisht tė bėjė dua, sa ma shumė qė tė mundet, e mos tė mendojė se po i vonohet pėrgjigjja, ngase All-llahu [subhanehu ve teala] e ka marrė pėrsipėr pėrgjigjen ndaj lutjes sė tij.


  3-Tė largohet nga harami.

  Dije, rob i mposhtur ndaj All-llahut [subhanehu ve teala] , se lutja ėshtė ēelėsi i arritjes sė nevojave tė tua, kurse ushqimi hallall materiali thelbėsor i saj, dhe se ushqimi i keq pengon arritjen e lutjes sė tij te All-llahu [subhanehu ve teala].
  Ebu Hurejreja radijall-llahu anhu, thotė: I Dėrguari i All-llahut [subhanehu ve teala] ka thėnė:

  “O ju njerėz, All-llahu [subhanehu ve teala] ėshtė i mirė dhe nuk pranon gjė tjetėr pos tė mirės. All-llahu [subhanehu ve teala] i ka urdhėruar besimtarėt me atė qė i ka urdhėruar Pejgamberėt dhe ka thėnė:

  “O ju Tė dėrguar, hani atė qė ėshtė e lejuar dhe e mirė dhe bėni vepra tė mira, se Unė e di atė qė veproni” (El-Muminun:51)

  dhe thotė: “O ju qė besuat, hani nga tė mirat qė ua kemi dhėnė dhe falėnderoni All-llahu [subhanehu ve teala]n, nėse jeni qė vetėm Atė e adhuroni”. (El-Bekare:172)

  Pastaj pėrmendi njė njeri qė kishte udhėtuar gjatė, i pluhurosur dhe i rraskapitur, i cili i ngriti duart nė qiell duke thėnė: O Zot, o Zot! Mirėpo ushqimi i tij haram, pija e tij haram, veshja e tij haram, ėshtė ngopur me haram, si mund qė t’i pėrgjigjet kėtij”.
  Transmeton Muslimi.


  Ibn Rexhebi rahimehull-llah, thotė:

  “Nė kėtė hadith Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] aludonte nė disa rregulla tė lutjes dhe nė disa shkaqe pėr pranimin e lutjes, e.prej tė cilave ėshtė edhe ngrėnia e ushqimit tė lejuar dhe nė disa shkaqe qė pengojnė pranimin e lutjes, e.prej shkaqeve qė pengojnė pranimin e lutjes ėshtė ngrėnia e ushqimit tė ndaluar.

  4-Bindja dhe prania e zemrės

  Nuk tė takon ty qė je rob i pėrulur para All-llahut [subhanehu ve teala] , qė t’i drejtohesh All-llahut [subhanehu ve teala] me fjali qė si kupton ose lutje tė rastėsishme, tė cilat i pėrsėrit pa i kuptuar, ngase qėllimi i lutjes ėshtė prania e zemrės dhe pėrmbledhja e mendjes. Andaj zemra yte duhet t’i kuptojė lutjet tuaja, tė jetė e pranishme nė ēastet e lutjes, se kjo shkakton bindje, vendosuri nė kėrkim, ēelės pėr tė shtuar dhe pėr tė insistuar nė lutjen, gjėra qė i dėshiron All-llahu [subhanehu ve teala].

  Ebu Hurejreja radijall-llahu anhu, thotė se Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotė: “Lutjuni All-llahut [subhanehu ve teala] duke qenė tė bindur se do T’ju pėrgjigjet dhe dijeni se All-llahu [subhanehu ve teala] nuk i pėrgjigjet lutjes qė buron nga zemra e tė pakujdesshmit dhe e tė papėrqendruarit”. Hadithi ėshtė hasen, transmeton Tirmidhiu.


  5- Tė urdhėrojė pėr tė mirė dhe tė ndalojė nga tė kėqijat:

  Hudhejfeja radijall-llahu anhu, thotė se Pejgamberi [sal-lall-llahu alejjhi ve sel-lem] ka thėnė: “Pasha Atė nė dorė tė tė Cilit ėshtė jeta ime, ose do tė urdhėroni pėr tė mirė dhe do tė largoni prej tė kėqijave, ose sė shpejti do T’ju dėrgojė dėnim prej Tij, e pastaj do T’i luteni mirėpo nuk do T'ju pėrgjigjet”. Transmeton Tirmidhiu, hadithi ėshtė hasen.

 7. #7
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-02-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,325
  Kohėt e pranimit tė lutjeve

  Njerėzit zakonisht kanė dėshirė t’i dinė kohėt dhe gjendjet kur pranohen lutjet, qė t’i shfrytėzojnė kėto kohė pėr t’iu drejtuar All-llahut [subhanehu ve teala] me lutje. Meqė ekzistojnė disa hadithe ku tregohen kohėt dhe gjendjet kur pranohen lutjet, shprehėm dėshirėn qė t'i paraqesim kėto kohėra dhe gjendje, pėr t’i mėsuar dhe pėr t’i shfrytėzuar.

  1-Bėrja e lutjeve nė pjesėn e fundit tė natės:

  Nė kėtė kohė kur mbisundon heshtja e njerėzit janė nė gjumė tė thellė pėrpos atij qė i ka drejtuar sytė drejt qiellit, mendon pėr krijimin e qiejve dhe tokės, nė zemrėn e Tij rritet Krijuesi, paraqitet nevoja pėr mėshirėn e All-llahut [subhanehu ve teala] , nė kėto ēaste kur e kaplojnė kėto ndjenja, i drejton duart lart duke iu lutur All-llahut [subhanehu ve teala] qė ta shpėtojė me mėshirėn e Tij dhe pėrfshijė falja e Tij.
  All-llahu i Lartėsuar i ka lavdėruar ata qė kėrkojnė falje nė fund tė natės, para mėngjesit duke thėnė:
  “Ata qenė tė cilėt pak flinin natėn dhe nė syfyr (nga mbarimi i natės) kėrkonin falje pėr mėkatet”. (Edh-Dharijat: 16-17).

  Kėta janė tė zgjuar nė thellėsitė e natės e tė tjerėt pėrreth tyre janė zhytur nė gjumė tė thellė. Ata i drejtohen All-llahut [subhanehu ve teala] me kėrkim tė faljes dhe mėshirės, pak flejnė gjatė natės, ngrihen nga shtrati i tyre pėr t’iu drejtuar All-llahut [subhanehu ve teala] kur Ai zbret nė pjesėn e tretė tė natės pėr t'ua hapė lutėsve dyert e pėrgjigjes, kėrkuesve thesarėt e qiejve dhe tė tokės, atyre qė kėrkojnė falje, gjerėsitė e mėshirės sė Tij dhe atyre qė kėrkojnė pendim, dyert e teubes gjerė e gjatė.
  Transmetohet nga Ebu Hurejreja radijall-llahu anhu, i cili thotė se Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Zoti ynė zbret ēdo natė nė qiellin e natės, kur mbetet pjesa e tretė e fundit tė natės dhe thotė: "Kush mė lutet qė t’i pėrgjigjem, kush kėrkon prej Meje qė t’i jap dhe kush kėrkon falje qė T’ia fal”. Mutefekun alejhi.

  Transmeton Amr ibn Absete radijall-llahu anhu, i cili thotė se: "E kam dėgjuar Pejgamberin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] duke thėnė: “Robi ėshtė mė afėr Zotit tė tij nė pjesėn e fundit tė natės, e nėse mundesh tė jesh prej atyre qė e pėrmendin All-llahun [subhanehu ve teala] nė kėtė kohė, atėherė bėhu”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Tirmidhiu.
  E gjithė nata ėshtė koha kur pranohen lutjet, pėr atė ėshtė e pėlqyeshme qė njeriu tė lutet gjatė tėrė natės, me shpresė se do ta qėllojė orėn kur tė pranohen lutjet.
  Xhabiri radijall-llahu anhu, thotė: E kam dėgjuar Pejgamberin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] duke thėnė: “Gjatė natės ėshtė njė orė qė nėse e qėllon njeriu musliman duke kėrkuar prej All-llahut [subhanehu ve teala] tė mirat e dunjasė dhe tė ahiretit, All-llahu [subhanehu ve teala] ia jep ato, e kjo vlen ēdo natė”. Transmeton Muslimi.

  Mirėpo, drejtimi i lutjes nė fund tė natės ėshtė mė i mirė.
  Transmetohet nga Ebu Umamete radijall-llahu anhu, i cili thotė: I thanė Pejgamberit [sal-lall-llahu alejjhi ve sel-lem]: Cila dua dėgjohet (pranohet)? Tha: “Nė fund tė natės dhe pas namazeve farz”. Transmeton Tirmidhiu, hadithi ėshtė hasen,.

  Ebu Bekr Tartushi thotė: “Po e pėrfundojmė kėtė kaptinė duke thėnė se nuk ėshtė fekih ai qė ka nevojė pėr All-llahun [subhanehu ve teala], e flen nė fund tė natės”. -

  2- Dita e Xhumasė:

  Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] e madhėronte, nderonte dhe e veēonte me adhurime tė ndryshme Ditėn e Xhumasė.

  Prej veēorive tė kėsaj dite ėshtė fakti se nė kėtė ditė gjendet njė orė kur pranohen lutjet.
  Transmetohet nga Ebu Hurejreja radijall-llahu anhu, i cili thotė se Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] e pėrmendi Ditėn e Xhumasė dhe tha: “Nė kėtė ditė gjendet njė orė, nėse e takon njė rob musliman duke u falur dhe kėrkon prej All-llahut [subhanehu ve teala] diē, All-llahu [subhanehu ve teala] ia jep ate”. Mutefekun alejhi.

  Kjo orė ėshtė pas namazit tė ikindisė derisa tė falet akshami, duke u bazuar nė hadithin qė e transmeton Xhabiri radijall-llahu anhu, i cili thotė se Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotė: “Dita e Xhumasė ka dymbėdhjetė orė (midis tė cilave) ėshtė njė orė, nė tė cilėn nuk ka musliman qė kėrkon diē prej All-llahut [subhanehu ve teala] e qė Ai nuk ia jep. Kėrkoni nė orėn e fundit pas ikindisė”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Ebu Davudi.


  3- Duaja ndėrmjet ezanit dhe ikametit:

  Ėshtė e pėlqyeshme qė njeriu tė bėjė dua pas ezanit, ngase transmetohet
  nga Enesi radijall-llahu anhu, i cili thotė se Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotė: “Nuk refuzohet duaja (qė bėhet) ndėrmjet ezanit dhe ikametit”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Ebu Davudi.


  Abdull-llah ibn Amr ibn Asi radijall-llahu anhu, thotė se njė njeri tha: O I Dėrguar i All-llahut [subhanehu ve teala], na e kaluan muedhinėt. Iu pėrgjigj Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] duke thėnė: “Thuaj siē thonė ata, e kur ta bėshė kėtė kėrko tė tė jepet”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Ebu Davudi.


  4- Kur ta lexosh suren "Fatiha" ta kesh parasysh domethėnien e ajeteve tė kėsaj sureje:


  Ebu Hurejreja radijall-llahu anhu, thotė: E kam dėgjuar Pejgamberin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] duke thėnė:

  “All-llahu i Lartėsuar ka thėnė: E kam ndarė namazin midis Meje dhe robit Tim nė dy gjysma, dhe ai do ta fitojė atė qė e ka kėrkuar. Kur thotė robi: El-hamdulil-lahi rabbil-alemin; All-llahu i Lartėsuar thotė: Robi Im mė falėnderoi. Kur thotė robi: Er-Rahmanir-Rahim; All-llahu [subhanehu ve teala] thotė: Robi Im mė lavdėroi. Kur thotė robi: Maliki jeumid-Din; All-llahu [subhanehu ve teala] thotė: Robi Im mė lartėsoi. Kur robi thotė: Ijjake na’budu ve ijjake neste’in; All-llahu [subhanehu ve teala] thotė: Kjo ėshtė midis Meje dhe robit Tim, e robit Tim i takon ē’ka tė kėrkojė. Kur robi thotė: Ihdinas-Siratal-Mustekim Siratal-ledhine en’amte alejhim gajril-magdubi alejhim veled-dalin; All-llahu [subhanehu ve teala] thotė: Kėto i takojnė robit Tim, e robit Tim i takon ēka tė kėrkojė.” Transmeton Muslimi.

  5-Tė thuhet Amini pas leximit tė sures "Fatiha":

  Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotė: “Kur imami lexon: Gajril-magdubi alejhim veled-dalin, dhe thotė amin, thuani edhe ju amin, sepse amini i tė cilit ėshtė nė pajtim me aminin e melaqeve, atij i falen mėkatet e bėra mė parė”. Mutefekun alejhi.


  6- Duaja nė sexhde:

  Meqė sexhdeja ėshtė pozitė kur robi ėshtė mė afėr All-llahut [subhanehu ve teala], ėshtė pozitė mė e ndershme dhe gjendje mė e plotė e adhurimit, siē thotė All-llahu [subhanehu ve teala]:

  “Bėj sexhde dhe afrohu”. (El-Alk: 19)

  Ebu Hurejreja radijall-llahu anhu, thotė se Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotė: “Robi ėshtė mė afėr Zotit tė tij atėherė kur ėshtė nė sexhde. Lutjuni sa mė tepėr (nė kėtė pozitė)”. Transmeton Muslimi.

  Ibn Abbasi radijall-llahu anhu, thotė se Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotė: “... sa i pėrket sexhdes, mundohuni qė sa mė tepėr tė bėni dua, me shpresė se ajo do tė pranohet”. Transmeton Muslimi.

  7- Pas dėrgimit tė salavateve nė teshehudin e fundit:
  Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] kur dėgjoi njė njeri duke u falur, ku e lartėsoi dhe falėnderoi All-llahun [subhanehu ve teala] e pastaj dėrgoi salavete mbi Pejgamberin [sal-lall-llahu alejjhi ve sel-lem], tha: “Lutju, pranohet lutja yte dhe kėrko tė tė jepet”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Nesaiu.


  8- Pas namazeve farz:

  Transmetohet nga Ebu Umamete radijall-llahu anhu, i cili thotė: I thanė Pejgamberit [sal-lall-llahu alejjhi ve sel-lem]: Cila dua dėgjohet (prano-het)? Tha: “Nė fund tė natės dhe pas namazeve farz”. Hadithi ėshtė hasen, transmeton Tirmidhiu.


  9- Kur tė takohen dy ushtritė dhe kur tė bie shi:

  Sehl ibn Sa’di radijall-llahu anhu, thotė: Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotė: “Dy (lutje) nuk refuzohen: lutja pas ezanit dhe lutja nė vėshtirėsi, kur tė pėrleshen njė grup me tjetrin (nė betejė)”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Ebu Davudi.

  Pejgamberi [sal-lall-llahu alejjhi ve sel-lem], ka thėnė: "Kėrkoni pranimin e lutjes kur tė takohen dy ushtritė, gjatė ikametit pėr namaz dhe kur bie shi”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Imam Shafiu nė librin e tij “El-Ummu”.

  10- Lutja nė Ditėn e Arafatit:


  Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotė: “Duaja mė e mirė ėshtė duaja e Ditės sė Arafatit, kurse fjala mė e mirė ėshtė ajo qė e kam thėnė unė dhe pejgamberėt para meje: (La ilahe il-lAll-llahu [subhanehu ve teala] vahdehu la sherike lehu, lehul-mulku ve lehul-hamdu ve huve ala kul-li shejin kadir)”. Hadithi ėshtė hasen, transmeton Tirmidhiu.


  11- Duaja kur tė dėgjosh kėndimin e gjelit:

  Ebu Hurejreja radijall-llahu anhu, thotė se Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotė: “Kur tė dėgjoni kėndimin e gjelit, kėrkoni prej dhuntive tė All-llahut [subhanehu ve teala] ngase ai ka parė melaqe, e kur tė dėgjoni pėllitjen e gomarit kėrkoni strehim te All-llahu [subhanehu ve teala] prej djallit, ngase ai ka parė djallin”. Mutefekun alejhi.

  Kadi Ijadi thotė: Shpresohet pranimi i lutjes nė kėtė kohė ngase mund tė ndodhė qė melaqet tė bėjnė amin nė duanė e tij, kėrkimin e faljes pėr tė dhe dėshmia se ėshtė i sinqertė nė lutjen e tij.

  12- Duaja kur t'ia mbyllish sytė tė vdekurit:

  Ummu Selemeja radijall-llahu anha, thotė: Hyri Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] te Ebu Selemeja, tė cilit i kishin mbetur sytė e hapura, ia mbylli sytė dhe tha: "Kur tė dalė shpirti, atė e pėrcjell shikimi”, e i ngrenė zėrat familja e tij, ndaj ju tha: “Mos u lutni ndaj vetes pėrveē se me fjalė tė mira, ngase melaqet u bėjnė amin lutjeve tuaja”. Pastaj tha: “O Zot, falja Ebu Selemes, ngreja gradat e tij nė tė udhėzuarit, zėvendėsoje me pasardhėsit e tij nė tė ardhmen, na e fal neve dhe atij o Zot i gjithėsisė, zgjeroja varrin dhe ndriēoja”. Transmeton Muslimi.

  13- Duaja Natėn e Kadrit:

  Ėshtė e pėlqyeshme tė bėhet shumė dua nė kėtė natė, ngase ėshtė natė e bekuar nė tė cilėn hapen dyert e qiellit pėr ata qė luten dhe kėrkojnė. Kjo qė e thamė na e komenton kujdesin e Aishes radijall-llahu anha, pėr kėtė ditė se ē’tė thotė nėse e takon kėtė natė, kur tha: O I Dėrguar i All-llahut [subhanehu ve teala], nėse e di se nė cilėn natė ėshtė Nata e Kadrit, ē’tė them nė te? Tha: “Thuaj: O Zot, Ti je Falės, e do faljen, mė fal mua”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Tirmidhiu.

  14- Duaja e agjėruesit kur tė ulet tė bėjė iftar:


  Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotė: “All-llahu [subhanehu ve teala] pėr ēdo ditė dhe ēdo natė tė muajit tė Ramazanit liron njerėz nga zjarri dhe ēdo musliman posedon lutje qė i pranohen nėse lutet”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Imam Ahmedi.


  15- Kur pihet uji i zem-zemit:

  Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotė: “Uji i zem-zemit vlen pėr ē’ka ta pishė”. Hadithi ėshtė sahih.

  Gjendjet ku pranohen lutjet

  Meqė pėrmendėm kohėt kur pranohen lutjet, nė kėtė kapitull do t'i pėrmendim gjendjet ku pranohen lutjet.

  1-Duaja e atij qė i ėshtė bėrė padrejtėsi (zullum):

  Duaja e atij qė i ėshtė bėrė padrejtėsi, pa marrė parasysh se ēfarė padrejtėsie ėshtė nė pyetje, ngase nė kėtė rast ky kėrkon prej All-llahut [subhanehu ve teala] tė drejtėn e vet, e All-llahu [subhanehu ve teala] ēdokujt ia jep tė drejtėn e vet.

  Ekzistojnė numėr i madh tė haditheve qė tregojnė se njeriu duhet tė ruhet prej lutjes sė atij qė i ėshtė bėrė padrejtėsi, mirėpo ne po pėrmendim vetėm disa prej tyre:

  Ibni Abbasi radijall-llahu anhuma, tregon se Pejgamberi [sal-lall-llahu alejjhi ve sel-lem], e porositi Muadhin kur e dėrgoi nė Jemen, ku pos tjerash i tha: “...Frikoju lutjes sė atij qė i ėshtė bėrė padrejtėsi, se ndėrmjet saj dhe All-llahut [subhanehu ve teala] ska perde”. Mutefekun alejhi.

  Pėr kėtė edhe ngrihet shpejt te All-llahu [subhanehu ve teala], bile mė shpejtė se hapja dhe mbyllja e syve.
  Ibn Omeri radijall-llahu anhu, thotė: Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Frikoju lutjes sė atij qė i ėshtė bėrė padrejtėsi ngase ajo ngrihet nė qiell sikur tė jetė xixė”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Hakimi.


  Kur tė arrijė kjo lutje te All-llahu [subhanehu ve teala], All-llahu [subhanehu ve teala] betohet se do ta ndihmojė kėtė, edhe pse mund tė vonohet pak kohė.
  Huzejme ibn Thabiti radijall-llahu anhu, thotė: Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Frikojuni lutjes sė atij qė i ėshtė bėrė padrejtėsi, se ajo ngjitet nė re, kurse All-llahu [subhanehu ve teala] thotė: Pasha Madhėrinė dhe Shkėlqesinė Time, do tė ndihmoj edhe pse vonohet pak kohė”. Hadithi ėshtė hasen. -


  2, 3- Duaja e udhėtarit dhe prindit:


  Ebu Hurejreja radijall-llahu anhu, thotė se Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Tri duaja janė tė pranuara dhe nuk ka dyshim nė to: Duaja e atij qė i ėshtė bėrė padrejtėsi, duaja e udhėtarit dhe duaja e prindit pėr fėmijėn e vet”. Hadithi ėshtė hasen, transmeton Ebu Davudi dhe Tirmidhiu.


  Ibn Rexhebi rahimehull-llahu thotė: “Udhėtimi vetvetiu shkakton pranimin e duasė, siē pėrmendet nė hadithin e Ebu Hurejres (pastaj e pėrmendi kėtė hadith). Pėr kėtė, ēdoherė qė zgjatet udhėtimi, pranimi i duasė ėshtė mė afėr, ngase udhėtimi ėshtė veprim kur zakonisht dėrrmohet njeriu nga gjatėsia e udhėtimit, largimi prej vatanit, lodhja, kurse dėrmimi i vetes ėshtė prej shkaqeve mė tė mėdha tė pranimit tė duasė”.

  4, 5, 6- Duaja e Haxhilerit, atij qė kryen Umren dhe e luftėtarit:

  Kėta janė mysafirėt e All-llahut [subhanehu ve teala], pėr kėtė All-llahu [subhanehu ve teala] edhe i nderon, ua jep atė qė e kėrkojnė, i realizon nevojat e tyre dhe u pėrgjigjet lutjeve tė tyre.
  Ibni Omeri radijall-llahu anhu, thotė se Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Luftėtari nė rrugė tė All-llahut [subhanehu ve teala] , haxhileri dhe ai qė kryen Umren, janė mysafirė tė All-llahut [subhanehu ve teala] , i ka thirrur e ata i janė pėrgjigjur thirrjes sė Tij dhe kėrkojnė prej Tij, e Ai u jep”. Hadithi ėshtė hasen, transmeton Ibn Maxheja.


  7- Duaja e vėllait pėr vėllanė nė mungesė tė tij:


  Ebu Derda radijall-llahu anhu, thotė: I Dėrguari i All-llahut [subhanehu ve teala] ka thėnė: “Duaja e muslimanit pėr vėllain e tij nė mungesė tė tij (pas shpine) ėshtė e pranuar, nė kokėn e tij ka njė melaqe qė ka pėr detyrė qė ēdo herė lutet pėr vėllain e tij me tė mira, tė thotė “Amin”, edhe pėr ty ngjashėm”. Transmeton Muslimi.

  Ebu Bekr Tartushi rahimehull-llah, thotė: “Nga ky hadith nxjerrim njė dobi tė madhe qė ėshtė shpresa se pranohet lutja e melaqes pėr ty, kur lutet pėr ty, meqė ti nuk je i pranishėm kur ai lutet pėr ty, ashtu sikurse iu pėrgjigj lutjes tėnde pėr vėllain qė nuk ishte i pranishėm”. -

  8- Duaja e atij qė ėshtė nė vėshtirėsi:

  Nuk ka dua qė ėshtė mė afėr pranimit se duaja qė bėhet nga ana e njeriut qė ėshtė nė vėshtirėsi tė madhe. Ai doemos duhet tė lutet, siē ėshtė rasti i atij qė ėshtė duke u fundosur. Nėse ky i drejtohet All-llahut [subhanehu ve teala] me bindje tė thellė dhe kėrkon ndihmė prej Tij, All-llahu [subhanehu ve teala] i pėrgjigjet, siē thotė:

  “A ėshtė Ai qė i pėrgjigjet nevojtarit (qė ėshtė nė vėshtirėsi) kur ai e thėrret”. (En-Neml: 62)

  Ky ėshtė mėsim tė cilin ia jep All-llahu [subhanehu ve teala] nevojtarit, qė mos tė harojė tė drejtohet nga qielli kur ėshtė nė vėshtirėsi, ngase nė kėtė kohė pranohet lutja e tij.

  Argument pėr kėtė qė themi nga hadithet e Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ėshtė rasti i atyre tre njerėzve qė kishin hyrė nė shpellė, hyrjen e sė cilės e kish mbyllur shkėmb i madh. Nė kėtė vėshtirėsi tė madhe secili prej tyre iu drejtua All-llahut [subhanehu ve teala] me lutje qė t'i shpėtojė nga kjo vėshtirėsi duke pėrmendur veprat e mira qė i kanė bėrė gjatė jetės sė tyre. Rezultat i kėsaj ishte lėvizja e shkėmbit dhe shpėtimi i qė tė treve nga kjo shpellė.

  Gjithashtu mėshira e All-llahut [subhanehu ve teala] tė Lartėsuar ndaj atyre qė janė nė vėshtirėsi tregohet edhe nė kėtė hadith: Aisheja radijall-llahu anha, thotė: “Njė fis prej arabėve kishin njė robėreshė tė zezė, tė cilėn e liruan dhe e mirrnin me vete kudo qė shkonin. Njė ditė doli me ta njė vajzė e tyre e cila nė qafė kishte vėnė njė qafore me margaritarė. Mirėpo qaforja i ra nga qafa, e kaloi njė shpend grabitqar i cili mendoi se ėshtė copė mishi dhe e mori me vete. E kėrkuan kėtė qafore shume, mirėpo nuk e gjetėn, kėshtu qė e akuzuan robėreshėn. E kontrolluan ēdo pjesė tė trupit tim, madje i kontrolluan edhe pjesėt e turpshem tė trupit. Mirėpo nuk e gjetėn. Kėshtu duke ndenjur me ta, kaloi shpendi grabitar dhe e gjuajti kėtė qafore e cila ra mes tyre. Robėrehsa u ngrit dhe u tha: Ja ku ėshtė qaforja pėr tė cilėn mė akuzuat, pra unė jam megjithatė e pastėr. Pastaj ajo erdhi te Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] dhe e pranoi Islamin. Aisheja thotė: Kjo grua kishte njė shtėpizė tė vogėl pranė xhamisė, e shpesh vinte te unė dhe diskutonte me mua. Nė ēdo tubim qė e kishim ajo recitonte kėtė strofė: Prej ēudirave tė Zotit tonė, dita e qafores ėshtė ajo qė bėri qė prej vendit tė kufrit tė shpėtoj. Unė e pyeta: Pse ēdoherė qė vjen te unė e pėrmend kėtė strofė? Ajo atėherė ma tregoi kėtė tregim”. Transmeton Buhariu.

  9- Duaja e sinqertė:

  Vėlla i dashur na mėshiroftė All-llahu [subhanehu ve teala]- dije se lutja e sinqertė ėshtė e pranuar, ngase sinqeriteti ėshtė litar i shpėtimit dhe energji e jetės sė dėvotshme, cilėsi e njeriut qė i garanton shpėtim prej kurtheve tė djallit, siē tregon All-llahu i Lartėsuar:

  “Ai (Iblisi) tha: “Pasha madhėrinė Tėnde, do t'i shmang nga rruga yte e drejtė qė tė gjithė, pėrveē atyre qė janė tė sinqertė nga robėrit Tu”. (Sad: 82-83)

  Sinqeriteti ėshtė pastrim prej tė metave dhe veseve tė kėqija.

  Ebu Muhammed ibn Ebu Zejdi, thotė: Abdull-llah ibn Hubejbi ka qenė njėri nga dijetarėt e Andalusit dhe ka qenė njeri qė i janė pranuar duatė. Njė ditė gjatė udhėtimit nėpėr det, filluan tė fryejnė erėra tė fuqishme, e valėt e detit pėrpak tė pėrmbysin anijen. U ngrit ky, mori abdest, pastaj i ngriti duart drejt qiellit dhe tha: O Zot, ē’ėshtė ky dėnim qė na e ke lėshuar. O Zot, nėse e di se ky udhėtim imi ėshtė i sinqertė pėr Fytyrėn Tėnde dhe pėr ngjalljen e sunneteve tė Pejgamberit Tėnd, largoje prej nesh kėtė vėshtirėsi dhe na trego mėshirėn Tėnde, ashtu si na e tregove dėnimin Tėnd. Nė kėtė rast All-llahu [subhanehu ve teala] i largoi ato erėra dhe ato valė.

  10, 11- Duaja e kryetarit tė drejtė dhe e atij qė e pėrmend shumė All-llahun [subhanehu ve teala]:

  Ebu Hurejreja radijall-llahu anhu, thotė: Pejgamberi sal-lAll-llahu [subhanehu ve teala] alejhi ve sel-lem thotė: “Tre vetave nuk ju kthehen lutjet: Atij qė e pėrmend All-llahun [subhanehu ve teala] shumė, atij qė i ėshtė bėrė zullum dhe lutja e kryetarit tė drejtė”. Hadithi ėshtė hasen, transmeton Bejhekiu.


  12- Duaja e atij qė zgjohet nga gjumi natėn pasi qė ka ra tė flejė i pastėr (me abdest):


  Ubadeh ibn Samiti radijall-llahu anhu, thotė se Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Kujt i del gjumi gjatė natės dhe thotė: (La ilahe il-lAll-llahu [subhanehu ve teala] vahdehu la sherike lehu, lehul-Mulku ve lehul-Hamdu, ve huve ala kul-li shejin kadir. El-Hamdulil-lah, ve subhanall-llah, ve la ilahe il-lAll-llahu [subhanehu ve teala], vAll-llahu [subhanehu ve teala] Ekber, ve la havle ve la kuvvete il-la bil-lah), e pastaj thotė: O Zot tė falem, ose lutet diē, kjo i pranohet, dhe nėse falet, namazi i tij ėshtė i pranuar”. Transmeton Buhariu

 8. #8
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-02-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,325
  Rregullat e lutjes


  1- Marrja e abdestit, ngase Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] kur ėshtė kėrkuar tė lutet pėr ndonjė as’hab, ka marrė abdest e pastaj ėshtė lutur. Mutefekun alejhi.

  2- Drejtohesh nga Kibleja:
  Abdull-llah ibn Mesudi radijall-llahu anhu, thotė: U drejtua nga Kibleja Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] dhe bėri lutje kundėr disa njerėzve prej kurejshitėve...”. Mutefekun alejhi. Kurse Imam Buhariu nė librin e tij ka emėrtuar njė kaptinė tė tėrė: Kaptina: “Bėrja e lutjes drejtuar Kibles”.

  3- Ngritja e duarve:

  Selman Farisiu thotė se Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Zoti juaj ėshtė i Turpshėm, Fisnik, turpėrohet prej robit tė Vet qė kur t’i ngritė duart, t'ia kthejė tė zbrazėta”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Ebu Davudi.
  Ebu Musa El-Eshariu radijall-llahu anhu, thotė: “U lut Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] dhe i ngriti duart saqė pashė bardhėsinė e nėnsqetullave tė tij”. Transmeton Buhariu.

  Sa i pėrket formės sė ngritjes sė duarve ajo ėshtė si vijon:
  a- Ibni Abbasi radijall-llahu anhu, thotė se Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Kur tė kėrkosh ngriti duart deri nė supe ose afėr tyre; kur tė kėrkosh falje trego vetėm me njė gisht, kurse kur tė lutesh sinqerisht zgjati qė tė dy duart”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Ebu Davudi.

  b- Malik ibn Jesari radijall-llahu anhu, thotė se Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Kur tė kėrkoni prej All-llahut [subhanehu ve teala] , kėrkoni me pėllėmbė tė duarve e mos kėrkoni me shpinėn e tyre”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Ebu Davudi.

  4- Lavdėrimi i All-llahut [subhanehu ve teala] nė fillim ashtu siē e meriton:


  Fudale ibn Ubejdi radijall-llahu anhu, thotė: E dėgjoi Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] njė njeri duke u lutur nė namaz pa e lartėsuar All-llahun [subhanehu ve teala] dhe pa dėrguar salavate mbi Pejgamberin [sal-lall-llahu alejjhi ve sel-lem], e tha: "U ngut ky njeri". E thirri dhe i tha kėtij dhe tė tjerėve: “Kur tė falet ndokush prej jush, le tė fillojė duke e lartėsuar Zotin e tij, le tė dėrgojė salavate mbi Pejgamberin [sal-lall-llahu alejjhi ve sel-lem], e pastaj le tė lutet me ēka tė dojė”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Ebu Davudi.

  5- Dėrgimi i salavatit mbi Pejgamberin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]:

  Fudale ibn Ubejdi radijall-llahu anhu, thotė: E dėgjoi Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] njė njeri duke u lutur nė namaz pa e lartėsuar All-llahun [subhanehu ve teala] dhe pa dėrguar salavate mbi Pejgamberin [sal-lall-llahu alejjhi ve sel-lem], e tha: "U ngut ky njeri". E thirri dhe i tha kėtij dhe tė tjerėve: “Kur tė falet ndokush prej jush, le tė fillojė duke e lartėsuar Zotin e tij, le tė dėrgojė salavate mbi Pejgamberin [sal-lall-llahu alejjhi ve sel-lem], e pastaj le tė lutet me ēka tė dojė”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Ebu Davudi.


  Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotė: “Ēdo lutje ėshtė e penguar pėrderisa nuk dėrgohen salavate mbi mua". Hadithi ėshtė hasen.

  Mirėpo kjo nuk ėshtė kusht thelbėsor, ngase shumėherė Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka bėrė dua, e nuk ka dėrguar salavate mbi veten e tij. Por kjo ėshtė njė gjė e pėlqyeshme ngase Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Kush mė dėrgon njė salavat, All-llahu [subhanehu ve teala] dėrgon mbi tė dhjetė salavate”. Transmeton Muslimi.

  Imam Neveviu rahimehull-llah, thotė: Tė gjithė dijetarėt janė tė mendimit se ėshtė e pėlqyeshme tė fillohet lutja me lavd-falėnderimin ndaj All-llahut [subhanehu ve teala] dhe dėrgimin e salavatit mbi Pejgamberin [sal-lall-llahu alejjhi ve sel-lem]. E njėjta gjė vlenė edhe kur ta pėrfundojmė lutjen.

  6- Tė bėhet lutja pėr vetveten e pastaj pėr tė tjerėt:

  All-llahu i Lartėsuar kur na tregon pėr robėrit e mirė tė Tij tė cilėt i janė
  lutur, shohim se ata lutjet i kanė filluar duke u lutur pėr vetveten, siē qėndron nė kėto ajete:

  “Edhe ata qė kanė ardhur pas tyre e thonė: “Zoti ynė, falna neve dhe vėllezėrit tanė qė para nesh u pajisėn me besim...” (El-Hashr: 10)

  “(Musai) tha: “Zoti im, mė fal mua dhe fale vėllain tim dhe na dhuro mėshirėn Tėnde, se Ti je Mėshiruesi i mėshiruesve”. (El-A’raf: 151)

  “Zoti ynė! Mė fal mua dhe prindėrit e mi, fali edhe tė gjithė besimtarėt ditėn kur jepet llogaria”. (Ibrahim: 41)


  Kėshtu veprojnė besimtarėt, kėrkojnė tė mira pėr vėllezėrit e tyre, ashtu siē kėrkojnė pėr vetveten, mirėpo prapėseprap kėto dua i fillojnė pikėsėpari nga vetvetja.

  All-llahu i Lartėsuar thotė:
  “...kėrko falje pėr mėkatin tėnd, e pastaj pėr tė besimtarėve dhe besimtareve”. (Muhammed: 19)

  Praktikimi i kėtij urdhri shihet nė kėtė hadith qė e transmeton Ibn Abbasi radijall-llahu anhu, i cili thotė se Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] “kur lutej pėr ndokend, fillonte duke u lutur pėr vetveten”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Tirmidhiu.

  7- Tė pėrsėritet lutja nga tre herė:

  Abdull-llah ibn Mesudi radijall-llahu anhu, thotė: “Kur lutej Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] lutej nga tre herė dhe kur kėrkonte, kėrkonte tre herė”. Mutefekun alejhi.
  Dobia e kėsaj del nė shesh kur tė kuptojmė se pėrsėritja jonė e duave nga tre herė tregon dėshirėn dhe insistimin tonė tė madh pėr tė arritur atė qė e kėrkojmė me kėto dua.

  8-Tė lutet All-llahu [subhanehu ve teala] nė ēdo rast:


  Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Kush dėshiron qė t’i pėrgjigjet All-llahu [subhanehu ve teala] nė vėshtirėsi dhe brenga, le t'i shtojė lutjet e tij nė bollėk”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Tirmidhiu.

  9- T’i drejtohen lutjet All-llahut [subhanehu ve teala] me zė tė ulur:

  All-llahu i Lartėsuar thotė:
  “Lutni Zotin tuaj tė pėrulur e nė heshtje, sepse Ai nuk i do ata qė e teprojnė”. (El-A’raf: 55)

  “(Ky ėshtė) Pėrkujtimi i mėshirės sė Zotit tėnd ndaj robit tė vet Zekeriait, kur ai iu lut Zotit tė vet me njė zė tė ulėt”. (Merjem: 2-3)


  Iu pėrgjigj All-llahu [subhanehu ve teala] lutjes sė tij duke adhuruar Jahjaun alejhis-selam.
  Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Ngadalėsoni vetveten, se ju nuk i luteni tė shurdhėrit e as atij qė nuk ėshtė i pranishėm, por i luteni Atij qė dėgjon dhe sheh”. Mutefekun alejhi.


  10- Lutja drejtuar All-llahut [subhanehu ve teala] me Emrat e Tij tė mirė:


  All-llahu i Lartėsuar thotė:

  “All-llahu [subhanehu ve teala] ka Emrat mė tė mirė, andaj Atė thirrne me ata...” (El-A’raf: 180)
  “Thuaj: “Thėrritni: All-llah ose thėrritni Er-Rahman, me cilindo emėr qė ta thėrritni, emrat e Tij janė mė tė bukurit". (El-Isra: 110)


  E ka dėgjuar Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] njė njeri duke u lutur nė teshehud: “O Zot, unė tė lutem Ty pasi qė Ty tė takon falėnderimi, qė s’ka Zot tjetėr pėrveē Teje, qė je Njė, pa ortak dhe Dhurues. O Krijues i qiejve dhe i tokės, O Pronar i Shkėlqesėsisė dhe Nderit, O Ti qė je i Gjallė dhe Pėrgjegjės, kėrkoj prej Teje Xhennetin dhe kėrkoj strehim te Ti nga Xhehennemi”, e u tha shokėve tė tij: A e dini se me ēka u lut? Thanė: All-llahu [subhanehu ve teala] dhe I Dėrguari i Tij e dinė. Tha: Pasha Atė nė dorė Tė tė Cilit ėshtė jeta ime, ėshtė lutur me Emrin mė tė madh tė All-llahut [subhanehu ve teala] , qė kush i lutėt me te All-llahut [subhanehu ve teala] , i pėrgjigjet dhe kush kėrkon prej Tij me kėtė emėr, i jep”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Ebu Davudi.


  11-Qarja gjatė lutjes:

  Amr ibn Asi radijall-llahu anhu, tregon se Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] lexoi fjalėt e All-llahut [subhanehu ve teala] ku flitet pėr Ibrahimin alejhis-selam:
  “Zoti im! Ata vėrtet shmangin (nga rruga e drejtė) shumė njerėz. E kush mė respekton mua, ai ėshtė i imi, e kush mė kundėrshton mua, atėherė Ti je qė fal dhe mėshiron”. (Ibrahim: 36); thėnien e Isaut: “Nėse i dėnon ata, nė tė vėrtetė ata janė robėr T'u, e nėse ua falė atyre, Ti je i Gjithėfuqishmi, i Urti”, (El-Maide: 118) e i ngriti duart dhe tha: O Zot, ummeti im, ummeti im dhe qau. All-llahu i Lartėsuar tha: Xhibril, shko te Muhammedi dhe pyete pse qanė, edhe pse Zoti yt e di mė mirė? Erdhi Xhibrili te Muhammedi [sal-lall-llahu alejjhi ve sel-lem], e i tregoi Pejgamberi [sal-lall-llahu alejjhi ve sel-lem], edhe pse All-llahu [subhanehu ve teala] e di mė mirė. Atėherė All-llahu [subhanehu ve teala] tha: O Xhibril, shko te Muhammedi dhe thuaj: Ne do tė tė kėnaqim nė ummetin tėnd dhe nuk tė brengosim”. Transmeton Muslimi.

  12-Tė kesh mendim tė mirė pėr All-llahun [subhanehu ve teala]:

  Robi duhet tė ketė mendim tė mirė ndaj All-llahut [subhanehu ve teala] dhe duhet tė jetė i bindur se All-llahu [subhanehu ve teala] do t’i pėrgjigjet lutjes sė tij, qoftė sė shpejti ose mė vonė, ngase All-llahu [subhanehu ve teala] i ka premtuar robit tė Tij se do t’i pėrgjigjet lutjes, duke thėnė:
  “Tha Zoti juaj, lutmuni qė T’ju pėrgjigjem”. (Gafir: 60)

  Pėr kėtė robi duhet ta forcojė shpresėn nė Zotin e tij dhe mos tė dėshpėrohet nga mėshira e Tij, edhe nėse vonohet pėrgjigjja.
  Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotė: “Lutjuni All-llahut [subhanehu ve teala] duke qenė tė bindur se Ju pėrgjigjet”. Hadithi ėshtė hasen, transmeton Tirmidhiu.
  Nėse ke mendim tė mirė pėr All-llahun [subhanehu ve teala] dhe je i bindur se All-llahu [subhanehu ve teala] nuk ta humbė shpresėn, ashtu do tė mendojė edhe All-llahu [subhanehu ve teala] pėr ty, ngase shpėrblimi i tė mirės ėshtė e mira, e nėse dyshon dhe je nė dilemė, atėherė edhe shpėrblimi yt ėshtė i njėjtė.

  13- Pranimi i mėkateve:  Prej rregullave tė duasė ėshtė qė kur tė pėrkulesh para All-llahut [subhanehu ve teala] me lutje qė t'i largojė prej teje brengat, vėshtirėsitė dhe hallet, qė t'i pranosh mėkatet dhe gabimet e tuaja dhe t’i qajshė mėkatet qė i ke bėrė. Nė kėtė i kemi shembull prindėrit tanė, Ademin dhe Havėn, tė cilėt e pranuan mėkatin e tyre para se tė kėrkojnė falje:
  “Ata tė dy thanė: “Zoti ynė, ne i bėmė padrejtėsi vetvetes, e nė qoftė se nuk na mbulon (mėkatin) dhe nuk na mėshiron, ne me siguri jemi prej tė shkatėrruarve”! (El-A’raf: 23)

  Aliu radijall-llahu anhu, thotė: Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “All-llahu [subhanehu ve teala] habitet prej robit kur thotė: S’ka Zot tjetėr pėrveē Teje, unė i kam bėrė padrejtėsi vetes sime, m'i fal mėkatet ngase s’ka askush qė m'i fal ato pėrveē Teje, e thotė: Kuptoi robi im se ka Zot qė fal dhe dėnon”. Hadithi ėshtė sahih.

  14- Kėrko prej All-llahut [subhanehu ve teala] shumė:

  O rob i All-llahut [subhanehu ve teala] , kur tė kėrkosh diē prej All-llahut [subhanehu ve teala], kėrko shumė, ngase asgjė nuk e rėndon All-llahun [subhanehu ve teala]. Nėse mendon se ke kėrkuar shumė, dije se All-llahu [subhanehu ve teala] ka edhe mė tepėr.


  Ebu Seid El-Hudriu radijall-llahu anhu, thotė se Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Ēdo musliman qė i lutet All-llahut [subhanehu ve teala] , e nuk lutet pėr mėkat ose ndėrprerje tė marrėdhėnieve me farefisin, All-llahu [subhanehu ve teala] ia jep njėrėn prej tri gjėrave: i pėrgjigjet lutjes sė tij, ia rezervon pėr nė Ahiret ose e mbron nga njė e keqe. Thanė: Atėherė ta shtojmė lutjen. Tha (Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ): “All-llahu [subhanehu ve teala] edhe mė shumė jep”. Transmeton Ahmedi, hadithi ėshtė sahih.

  Shembulli i njeriut i cili i lutet All-llahut [subhanehu ve teala] pėr gjėra tė vogla ose kėrkon prej All-llahut [subhanehu ve teala] pak, ėshtė sikur shembulli i njeriut i cili ka trokitur nė dyert e njė njeriu dhe i ka thėnė: Kam ardhur pėr njė ēėshtje tė vogėl. Ai prej tė cilit u kėrkua kjo gjė e vogėl u hidhėrua e i tha: Shko e kėrko njeri tė vogėl pėr kėtė ēeshtje tė vogėl.

  15- Lutju All-llahut [subhanehu ve teala] me lutje pėrmbledhėse:

  Ėshtė e pėlqyeshme qė njeriu t’i drejtohet All-llahut [subhanehu ve teala] me lutje tė cilat kanė pak fjalė, mirėpo kuptim tė madh. Tė tilla kanė qenė lutjet e Pejgamberit [sal-lall-llahu alejjhi ve sel-lem]. Buronin fjalėt nga gjuha e tij sikur qė buron uji prej burimit, sikur i ka zgjedhur dhe i ka radhitur me njė lehtėsi kulmese me qėllim qė ai i cili i dėgjon t’i kuptojė dhe t'i mėsojė pėrmendėsh me njė dėgjim.
  Aisheja radijall-llahu anha, thotė:

  “Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] i adhuronte duatė pėrmbledhėse, e i linte tė tjerat”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Ebu Davudi.
  Me qėllim tė realizimit tė gjithė kėsaj qė e pėrmendėm nė kėtė pikė,kam bėrė pėrpjekje qė t’i pėrmbledh duatė e Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] qė duhet t’i pėrdorim nė jetėn tonė tė pėrditshme.

  16- Shfrytėzimi i kohėve dhe gjendjeve kur shpresojmė se mund tė na pranohen lutjet, tė cilat i kemi pėrmendur nė kaptinat e mėparshme.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga altin55 : 29-04-2004 mė 07:38

 9. #9
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-02-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,325
  Lutjet Kur’anore dhe Pejgamberike
  1- Lutjet nga Kur’ani:  “Zoti ynė, ne i kemi bėrė padrejtėsi vetes sonė, nėse Ti nuk na fal dhe nuk na mėshiron, atėherė do tė jemi prej tė humburve”. (El-A’raf: 23)  "O Zot, unė kėrkoj strehim te Ti qė tė kėrkoj prej Teje atė pėr ēka nuk kam njohuri, e nė qoftė se nuk mė fal mua dhe nuk mė mėshiron, do tė jem prej tė humburve”. (Hud: 47)  “O Zot, mė fal mua, prindėrit e mi, ēdo besimtar qė hyn nė shtėpinė time dhe ēdo besimtar dhe besimtare”. (Nuh: 28)  “Zoti ynė, pranoi prej neve (veprat tona), se me tė vėrtetė Ti je Dėgjues, i Ditur”. (El-Bekare: 127)  “dhe na i prano pendimet tona, se Ti me tė vėrtetė je Pranues i pendimeve dhe i Mėshirshėm”. (El-Bekare: 128)  “O Zot mė bėn falės tė namazit dhe prej pasardhėsve tė mi bėn tė tillė, dhe, o Zot, pranoje lutjen”. (Ibrahim: 40)

  “Zoti ynė, mė fal mua, prindėrit e mi dhe tė gjithė besimtarėt Ditėn e llogarisė”. (Ibrahim: 41)


  “Zoti im, mė dhuro (dituri pėr) pushtet dhe mė bashko me tė mirėt, mė le pėrkujtim tė mirė ndėr ata qė vijnė pas, mė bėn prej trashėguesve tė Xhennetit tė begatshėm”. (Esh-Shuara: 83-85)

  “Zoti ynė, mos na bėjė sprovė pėr ata qė mohojnė dhe na fal neve, Ti je Ngadhėnjyesi, I Urti”. (El-Mumtehine: 5)


  “O Zot, mė mundėso qė Tė tė falėnderoj pėr tė mirat Tuaja qė na i dhurove mua dhe prindėrve tė mi dhe qė tė bėj vepra tė mira qė Ti i pėlqen, e me mėshirėn Tėnde mė fut nė mesin e robėrve Tuaj tė mirė". (En-Neml: 19)


  “O Zot, mė fal nga ana Yte pasardhės tė mirė, vėrtet, Ti je Dėgjues i lutjes”. (Ali Imran: 38)

  “O Zot, mos mė le tė vetmuar, se Ti je trashėguesi mė i miri (pas ēdokujt)”. (El-Enbija: 89)

  “Nuk ka hyjni pos Teje. Ti je i pastėr, nuk ke tė meta. Unė i bėra padrejtė vetes”. (El-Enbija: 87)

  “O Zot, ma zgjero gjoksin tim, ma lehtėso kėtė punė timen, mė zgjidh nyjen e gjuhės sime, qė ta kuptojnė fjalėn time”. (Taha: 25-28)

  “O Zot, unė i kam bėrė padrejtėsi vetvetes, pėr kėtė mė fal mua”. (El-Kasas: 16)

  “O Zot, mos na bėn sprovė pėr zullumqarėt dhe na shpėto me mėshirėn Tėnde nga jobesimtarėt”. (Junus: 85-86)

  “Zoti ynė, na i fal mėkatet tona dhe lėshimet nė punėt tona, na i forco kėmbėt tona dhe ndihmona kundėr popullit jobesimtar”. (Ali Imran: 147)

  “Zoti ynė, na dhuro nga ana Jote mėshirė dhe na pėrgatit udhėzim tė drejtė nė tė gjitha ēėshtjet tona”. (El-kehf: 10)

  “O Zot, mė shto (edhe mė tepėr) dituri”. (Taha: 114)

  “O Zot, kėrkoj strehim te Ti prej nxitjeve tė djajve dhe kėrkoj strehim te Ti qė ata tė mos mė afrohen”. (El-Muminun: 97-98)

  “O Zot, mė fal dhe mė mėshiro, se Ti je Mėshiruesi mė i mirė”. (El-Muminun: 118)

  “Zoti ynė, na jep nė kėtė botė tė mira, e edhe nė ahiret na jep tė mira dhe na mbroj nga dėnimi i zjarrit”. (El-Bekare: 201)


  “Dėgjuam dhe respektuam, dhe prej Teje kėrkojmė falje o Zoti ynė, ngase te Ti ėshtė pėrfundimi”. (El-Bekare: 285)

  “Zoti ynė, mos na dėno nėse harrojmė ose gabojmė! Zoti ynė, mos na ngarko me barrė tė rėndė siē i ngarkove ata qė ishin para nesh! Zoti ynė, mos na ngarko me atė pėr tė cilėn ne nuk kemi fuqi! Na i shlyej mėkatet, na fal dhe na mėshiro. Ti je mbrojtėsi ynė, na ndihmo kundėr popullit jobesimtar”. (El-Bekare: 286)


  “Zoti ynė, mos na i lako zemrat tona pasi na udhėzove, na dhuro nga ana Jote mėshirė, se vetėm Ti je Dhurues i madh”. (Ali Imran: 8)


  “Zoti ynė, kėtė nuk e krijove kot, i Lartėsuar qofsh, ruana prej dėnimit tė zjarrit! Zoti ynė, atė qė Ti e fut nė zjarr, atė e ke poshtėruar; pėr zullumqarėt nuk ka ndihmėtarė! Zoti ynė, ne dėgjuam njė thirrės qė ftonte pėr besim (e thoshte): Besoni Zotin tuaj! E ne besuam! Zoti ynė, na i fal mėkatet tona, na i shlyej gabimet tona dhe pas vdekjes na bashko me tė mirėt! Zoti ynė, jepna atė qė nėpėrmjet Tė dėrguarve T'u na e premtove dhe nė Ditėn e Kijametit mos na turpėro; vėrtet, Ti je Ai qė nuk e shkel premtimin”. (Ali Imran: 191-194)
  26-

  “Zoti ynė, Ty tė besuam; na i fal mėkatet tona dhe na mėshiro, ngase Ti je Mėshirues mė i mir”. (El-Mu'minun: 109)

  “Zoti ynė, largoje prej neve dėnimin e Xhehennemit, se dėnimi i tij ėshtė gjėja mė e rėndė. Ai, vėrtet, ėshtė vendqėndrim dhe vendbanim i keq”. (El-Furkan: 65-66)


  “Zoti ynė, na bėjė qė tė jemi tė gėzuar me gratė dhe pasardhėsit tanė, e neve na bėn shembull pėr tė devotshmit”. (El-Furkan: 74)

  “O Zot, mė mundėso qė Tė tė falėnderoj pėr tė mirėn Tėnde qė ma dhurove mua dhe prindėrve tė mi, qė tė bėj vepra tė mira qė i pėlqen Ti dhe m’i bėn tė mirė pasardhėsit e mi. Unė pendohem te Ti dhe unė jam prej muslimanėve”. (El-Ahkaf: 15)  "Zoti ynė, na fal neve dhe vėllezėrit tanė qė na kanė kaluar me besim, e mos shkakto nė zemrat tona farė urrejtjeje ndaj atyre qė kanė besuar. Zoti ynė, Ti je i Butė, Mėshirues". (El-Hashr: 10)

  “Zoti ynė, na plotėso dritėn tonė dhe na fal se Ti pėr ēdo gjė je I mundshėm”. (Et-Tahrim: 8)

  “Zoti ynė, ne kemi besuar pėr kėtė dhe na i fal mėkatet tona e na mbroj nga dėnimi i zjarrit”. (Ali Imran: 16)


  “Zoti ynė, ne Tė kemi besuar, na regjistro me dėshmitarėt". (El-Maide: 83)

  “O Zot, bėre kėtė qytet tė sigurt dhe na largo mua e fėmijėt e mi nga adhurimi i idhujve”. (Ibrahim: 35)


  “O Zot, mė bėn mua prej atyre qė falin namazin, e edhe prej pasardhėsve tė mi dhe pranoje lutjen o Zot. Zoti ynė, mė fal mua, prindėrit e mi dhe besimtarėt Ditėn kur do tė jepet llogaria”. (Ibrahim: 40-41)

  “O Zot, unė jam i nevojshėm pėr ēdo tė mirė qė ma zbret”. (El-Kasas: 24)

  “O Zot, mė ndihmo kundėr popullit tė prishur”. (Ankebut: 30)

  “Zoti ynė, mos na bėjė me popullin zullumqar”. (El-A’raf: 47)


  “Mė mjafton All-llahu [subhanehu ve teala], s’ka tė adhuruar pos Tij, vetėm Atij i jam mbėshtetur; Ai ėshtė Zoti i Arshit tė madh”. (Et-Teube: 129)

  “O Zot, mė shpėto prej popullit zullumqar”. (El-Kasas: 21)

  “Shpresoj qė Zoti im tė mė orientojė rrugės sė drejtė”. (El-Kasas: 22)

 10. #10
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-02-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,325
  2- Lutje nga hadithet e vėrteta:


  “Zoti ynė, na jep nė kėtė botė tė mira, po edhe nė atė botė tė mira, e na ruaj nga dėnimi i zjarrit”. Transmeton Buhariu.


  ------------ vijon

 11. #11
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-02-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,325
  "Zoti ynė, kėrkoj strehim te Ti nga sprova dhe dėnimi i zjarrit, nga sprova dhe dėnimi i varrit, nga sherri i sprovės sė pasurisė dhe sherri i sprovės sė varfėrisė. Zoti ynė, kėrkoj strehim te Ti nga sherri i sprovės sė Dexhxhallit. Zoti ynė, laje zemrėn time me ujė tė borės dhe breshėrit, pastroje zemrėn time prej mėkateve ashtu sikur qė ke pastruar rrobat e bardha prej ndytėsirave dhe mė largo prej mėkateve ashtu sikurse ke larguar Lindjen prej Perėndimit. Zoti ynė, kėrkoj strehim te Ti nga pėrtacia, mėkati dhe borxhi”. Transmeton Buhariu.


  3- اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْجُبْنِ وَأَعُوذُ بِكَ مِنَ الْبُخْلِ وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ أَنْ أُرَدَّ إِلَى أَرْذَلِ الْعُمُرِ وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ فِتْنَةِ الدُّنْيَا وَعَذَابِ الْقَبْرِ  البخاري

  “Zoti ynė, kėrkoj strehim te Ti nga frika, kėrkoj strehim te Ti nga koprracia, kėrkoj strehim te Ti qė tė kthehem nė moshė tė shtyrė dhe kėrkoj strehim te Ti nga sprovimet e kėsaj bote dhe dėnimit tė varrit”. Transmeton Buhariu.

  4- اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْهَمِّ وَالْحَزَنِ وَالْعَجْزِ وَالْكَسَلِ وَالْجُبْنِ وَالْبُخْلِ وَضَلَعِ الدَّيْنِ وَغَلَبَةِ الرِّجَالِ البخاري

  “Zoti ynė, kėrkoj strehim te Ti nga mėrzia, dėshpėrimi, pamundėsia, pėrtacia, frika, koprracia, rėndimi i borxheve dhe mbisundimi i burrave”. Transmeton Buhariu.

  5- اللَّهُمَّ إِنِّي ظَلَمْتُ نَفْسِي ظُلْمًا كَثِيرًا وَلَا يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلَّا أَنْتَ فَاغْفِرْ لِي مَغْفِرَةً مِنْ عِنْدِكَ وَارْحَمْنِي إِنَّكَ أَنْتَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ  البخاري

  “Zoti ynė, unė i kam bėrė padrejtėsi tė madhe vetes sime, askush s’i fal mėkatet pėrveē Teje, falėm me falje prej Teje dhe mė mėshiro, ngase Ti je Falės, Mėshirues”. Transmeton Buhariu.


  6- اللَّهُمَّ أَنْتَ رَبِّي لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ خَلَقْتَنِي وَأَنَا عَبْدُكَ وَأَنَا عَلَى عَهْدِكَ وَوَعْدِكَ مَا اسْتَطَعْتُ أَبُوءُ لَكَ بِنِعْمَتِكَ عَلَيَّ وَأَبُوءُ لَكَ بِذَنْبِي فَاغْفِرْ لِي فَإِنَّهُ لَا يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلَّا أَنْتَ أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا صَنَعْتُ البخاري

  “All-llahu im, Ti je Zoti im, s’ka Zot tjetėr pėrveē Teje. Ti mė ke krijuar e unė jem robi Yt; do tė jam besnik ndaj marrveshjes dhe premtimit Tėnd sa tė mundem; jam mirėnjohės ndaj dhuntive Tuaja ndaj meje dhe i pranoj gabimet e mia; Mė fal se s’ka kush qė i fal mėkatet pėrveē Teje dhe kėrkoj strehim te Ti prej tė keqes qė e kam bėrė”. Transmeton Buhariu.


  7- اللَّهُمَّ لَكَ الْحَمْدُ أَنْتَ نُورُ السَّمَوَاتِ وَالْأَرْضِ وَمَنْ فِيهِنَّ وَلَكَ الْحَمْدُ أَنْتَ قَيِّمُ السَّمَوَاتِ وَالْأَرْضِ وَمَنْ فِيهِنَّ وَلَكَ الْحَمْدُ أَنْتَ الْحَقُّ وَوَعْدُكَ حَقٌّ وَقَوْلُكَ حَقٌّ وَلِقَاؤُكَ حَقٌّ وَالْجَنَّةُ حَقٌّ وَالنَّارُ حَقٌّ وَالسَّاعَةُ حَقٌّ وَالنَّبِيُّونَ حَقٌّ وَمُحَمَّدٌ حَقٌّ اللَّهُمَّ لَكَ أَسْلَمْتُ وَعَلَيْكَ تَوَكَّلْتُ وَبِكَ آمَنْتُ وَإِلَيْكَ أَنَبْتُ وَبِكَ خَاصَمْتُ وَإِلَيْكَ حَاكَمْتُ فَاغْفِرْ لِي مَا قَدَّمْتُ وَمَا أَخَّرْتُ وَمَا أَسْرَرْتُ وَمَا أَعْلَنْتُ أَنْتَ الْمُقَدِّمُ وَأَنْتَ الْمُؤَخِّرُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ أَوْ لَا إِلَهَ غَيْرُكَ  البخاري

  “All-llahu im, Ty tė takon falėnderimi, ngase Ti je drita e qiejve dhe tokės dhe ēfare ka nė to; Ty tė takon falėnderimi ngase Ti je mbikėqyrės i qiejve dhe tokės dhe ēfare ka nė to; Ty tė takon falėnderimi ngase Ti je e Vėrteta; Premtimi Yt ėshtė i vėrtetė, Thėnia Jote ėshtė e vėrtetė, takimi me Ty ėshtė i vėrtetė, Xhenneti ėshtė i vėrtetė, Xhehennemi ėshtė i vėrtetė, Kijameti ėshtė i vėrtetė, pejgamberėt janė tė vėrtetė dhe Muhammedi ėshtė i vėrtetė. All-llahu im, Ty tė dorėzohem, vetėm nė Ty mbėshtetem, Ty tė besoj, Ty tė pendohem, pėr Ty armiqėsoj dhe Ti je gjykatėsi im, m’i fal mėkatet qė i kam bėrė dhe qė do t’i bėj, qė i kam fshehur dhe qė i kam bėrė publikisht. Ti e pėrparon kėdo dhe Ti e vonon kėdo, nuk ka Zot tjetėr pėrveē Teje”. Transmeton Buhariu.


  8-  اللَّهُمَّ اجْعَلْ فِي قَلْبِي نُورًا وَفِي بَصَرِي نُورًا وَفِي سَمْعِي نُورًا وَعَنْ يَمِينِي نُورًا وَعَنْ يَسَارِي نُورًا وَفَوْقِي نُورًا وَتَحْتِي نُورًا وَأَمَامِي نُورًا وَخَلْفِي نُورًا وَاجْعَلْ لِي نُورًا البخاري

  “All-llahu im, bėj nė zemrėn time dritė, nė shikimin tim dritė, nė dėgjimin tim dritė, nė tė djathtėn time dritė, nė tė majtėn time dritė, mbi mua dritė, ndėr mua dritė, para meje dritė, pas meje dritė dhe mė jep mua dritė”. Transmeton Buhariu.


  9-  اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِي وَارْحَمْنِي وَاهْدِنِي وَارْزُقْنِي مسلم

  “All-llahu im, mė fal, mė mėshiro, mė udhėzo dhe mė furnizo”. Transmeton Muslimi.


  10- اللَّهُمَّ رَبَّ السَّمَاوَاتِ وَرَبَّ الْأَرْضِ وَرَبَّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ رَبَّنَا وَرَبَّ كُلِّ شَيْءٍ فَالِقَ الْحَبِّ وَالنَّوَى وَمُنْزِلَ التَّوْرَاةِ وَالْإِنْجِيلِ وَالْفُرْقَانِ أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ كُلِّ شَيْءٍ أَنْتَ آخِذٌ بِنَاصِيَتِهِ اللَّهُمَّ أَنْتَ الْأَوَّلُ فَلَيْسَ قَبْلَكَ شَيْءٌ وَأَنْتَ الْآخِرُ فَلَيْسَ بَعْدَكَ شَيْءٌ وَأَنْتَ الظَّاهِرُ فَلَيْسَ فَوْقَكَ شَيْءٌ وَأَنْتَ الْبَاطِنُ فَلَيْسَ دُونَكَ شَيْءٌ اقْضِ عَنَّا الدَّيْنَ وَأَغْنِنَا مِنَ الْفَقْرِ مسلم

  “All-llahu im qė je Zot i qiejve dhe i tokės, Zot i Arshit tė Madh, Zot i yni dhe i ēdo sendi, Ēarės i farės dhe i bėrthamės, Zbritės i Tevratit, Inxhillit dhe i Furkanit, kėrkoj strehim te Ti nga sherri i ēdo krijese qė ėshtė nė Dorėn Tėnde. All-llahu im, Ti je i Pari, para Teje s’ka asgjė, Ti je i Fundit, pas Teje s’ka asgjė, Ti je i Dukshmi, pėrmbi Teje s’ka asgjė, Ti je i Brendshmi, pa Ty s’mund tė ekzistojė asgjė, laje pėr ne borxhin dhe na shpėto nga varfėria”. Transmeton Muslimi.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga altin55 : 20-06-2004 mė 14:34

 12. #12
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-02-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,325
  11- اللَّهُمَّ لَكَ أَسْلَمْتُ وَبِكَ آمَنْتُ وَعَلَيْكَ تَوَكَّلْتُ وَإِلَيْكَ أَنَبْتُ وَبِكَ خَاصَمْتُ اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِعِزَّتِكَ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ أَنْ تُضِلَّنِي أَنْتَ الْحَيُّ الَّذِي لَا يَمُوتُ وَالْجِنُّ وَالْإِنْسُ يَمُوتُونَ  مسلم

  “All-llahu im, Ty tė jam dorėzuar, Ty tė kam besuar, vetėm nė Ty jam mbėshtetur, Ty tė pendohem, pėr Ty armiqėsoj. All-llahu im, kėrkoj strehim nė Krenarinė Tėnde, qė s’ka Zot tjetėr pėrveē Teje, prej lakimit nga rruga e vėrtetė. Ti je i Gjalli qė nuk vdes, kurse njerėzit dhe xhinėt vdesin”. Transmeton Muslimi.


  12- اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِي خَطِيئَتِي وَجَهْلِي وَإِسْرَافِي فِي أَمْرِي وَمَا أَنْتَ أَعْلَمُ بِهِ مِنِّي اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِي جِدِّي وَهَزْلِي وَخَطَئِي وَعَمْدِي وَكُلُّ ذَلِكَ عِنْدِي اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِي مَا قَدَّمْتُ وَمَا أَخَّرْتُ وَمَا أَسْرَرْتُ وَمَا أَعْلَنْتُ وَمَا أَنْتَ أَعْلَمُ بِهِ مِنِّي أَنْتَ الْمُقَدِّمُ وَأَنْتَ الْمُؤَخِّرُ وَأَنْتَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ مسلم

  “All-llahu im, m'i fal gabimet e mia, injorancėn time, lėshimet nė punėn time dhe atė qė Ti e di mė mirė se unė. All-llahu im, mė fal seriozitetin tim dhe shakanė time, gabimin qė e bėj pa qėllim dhe me qėllim, ngase tė gjitha kėto i posedoj. All-llahu im, m’i fal mėkatet qė i kam bėrė dhe qė do t’i bėj, ato qė i kam bėrė fshehurazi dhe publikisht, dhe ato qė Ti i di mė mirė se unė. Ti e pėrparon kėdo dhe Ti e vonon kėdo, nuk ka Zot tjetėr pėrveē Teje”. Transmeton Muslimi.


  13-  اللَّهُمَّ أَصْلِحْ لِي دِينِي الَّذِي هُوَ عِصْمَةُ أَمْرِي وَأَصْلِحْ لِي دُنْيَايَ الَّتِي فِيهَا مَعَاشِي وَأَصْلِحْ لِي آخِرَتِي الَّتِي فِيهَا مَعَادِي وَاجْعَلِ الْحَيَاةَ زِيَادَةً لِي فِي كُلِّ خَيْرٍ وَاجْعَلِ الْمَوْتَ رَاحَةً لِي مِنْ كُلِّ شَرٍّ مسلم

  “All-llahu im, mė pėrmirėso fenė time qė ėshtė mbrojtėse e ēėshtjes sime, mė pėrmirėso dunjanė time nė tė cilėn jetoj, mė pėrmirėso ahiretin tim ku ėshtė kthimi im, bėj qė jeta ime tė jetė shkak pėr shtimin e ēdo tė mire dhe bėj qė vdekja ime tė jetė rehati prej ēdo tė keqe”. Transmeton Muslimi.


  14-  اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْهُدَى وَالتُّقَى وَالْعَفَافَ وَالْغِنَى مسلم

  “All-llahu im, kėrkoj prej Teje udhėzim, devotshmėri, nder dhe pasuri”. Transmeton Muslimi.


  15-  اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْعَجْزِ وَالْكَسَلِ وَالْجُبْنِ وَالْبُخْلِ وَالْهَرَمِ وَعَذَابِ الْقَبْرِ اللَّهُمَّ آتِ نَفْسِي تَقْوَاهَا وَزَكِّهَا أَنْتَ خَيْرُ مَنْ زَكَّاهَا أَنْتَ وَلِيُّهَا وَمَوْلَاهَا اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ عِلْمٍ لَا يَنْفَعُ وَمِنْ قَلْبٍ لَا يَخْشَعُ وَمِنْ نَفْسٍ لَا تَشْبَعُ وَمِنْ دَعْوَةٍ لَا يُسْتَجَابُ لَهَا مسلم

  “All-llahu im, kėrkoj strehim te Ti nga pamundėsia, pėrtacia, frika, koprracia, pleqėria e thellė dhe dėnimi i varrit. All-llahu im, jepi shpirtit tim devotshmėri dhe pastroje se Ti je Pastruesi mė i mirė, Ti je Pėrgjegjės dhe Pronar i tij. All-llahu im, kėrkoj strehim te Ti nga dituria qė s’ka dobi, nga zemra qė s’frikohet, nga shpirti qė s’ngopet dhe nga lutja qė nuk pranohet”. Transmeton Muslimi.


  16-  اللَّهُمَّ اهْدِنِي وَسَدِّدْنِي وَاذْكُرْ بِالْهُدَى هِدَايَتَكَ الطَّرِيقَ وَالسَّدَادِ سَدَادَ السَّهْمِ مسلم

  “All-llahu im, mė udhėzo dhe mė drejto; pėrkujto me udhėzimin Tėnd udhėzimin nė rrugė, kurse me drejtimin Tėnd drejtimin e shigjetės”. Transmeton Muslimi.


  17-  اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ زَوَالِ نِعْمَتِكَ وَتَحَوُّلِ عَافِيَتِكَ وَفُجَاءَةِ نِقْمَتِكَ وَجَمِيعِ سَخَطِكَ مسلم

  “ All-llahu im, unė kėrkoj strehim te Ti nga largimi i dhuntive Tuaja, keqėsimin i shėndetit qė ma ke dhėnė, dėnimi i papritur dhe nga i gjithė hidhėrimi Yt”. Transmeton Muslimi.


  18-  اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الثَّبَاتَ فِي الْأَمْرِ وَأَسْأَلُكَ عَزِيمَةَ الرُّشْدِ وَأَسْأَلُكَ شُكْرَ نِعْمَتِكَ وَحُسْنَ عِبَادَتِكَ وَأَسْأَلُكَ لِسَانًا صَادِقًا وَقَلْبًا سَلِيمًا وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا تَعْلَمُ وَأَسْأَلُكَ مِنْ خَيْرِ مَا تَعْلَمُ وَأَسْتَغْفِرُكَ مِمَّا تَعْلَمُ إِنَّكَ أَنْتَ عَلَّامُ الْغُيُوبِ الترمذي

  “All-llahu im, kėrkoj tė mė pėrforcosh nė kėtė ēėshtje, kėrkoj vendosshmėri pėr udhėzim, kėrkoj tė mė mundėsosh qė Tė tė falėnderoj pėr dhuntitė Tuaja dhe Tė tė adhuroj mirė. Kėrkoj prej Teje gjuhė tė drejtė dhe zemėr tė shėndoshė. Kėrkoj strehim te Ti nga sherri i asaj qė e di, kėrkoj prej Teje tė mirėn e asaj qė e di dhe kėrkoj falje prej Teje nga ēdo send qė e di Ti, ngase Ti me tė vėrtetė je Ai qė e di tė fshehtėn”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Tirmidhiu.


  19-  اللَّهُمَّ رَبَّ جِبْرِيلَ وَمِيكَائِيلَ وَإِسْرَافِيلَ فَاطِرَ السَّمَوَاتِ وَالْأَرْضِ عَالِمَ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ أَنْتَ تَحْكُمُ بَيْنَ عِبَادِكَ فِيمَا كَانُوا فِيهِ يَخْتَلِفُونَ اهْدِنِي لِمَا اخْتُلِفَ فِيهِ مِنَ الْحَقِّ بِإِذْنِكَ إِنَّكَ تَهْدِي مَنْ تَشَاءُ إِلَى صِرَاطٍ مُسْتَقِيمٍ الترمذي

  “All-llahu im, qė je Zoti i Xhibrilit, Mikailit dhe Israfilit, Krijues i qiejve dhe tokės, Njohės i tė fshehtės dhe tė dukshmes, Ti gjykon mes robėrve T'u pėr gjėrat nė tė cilat kundėrshtohen, mė udhėzo nė tė vėrtetėn pėr tė cilėn janė kundėrshtuar njerėzit me lejen Tėnde, ngase Ti atė qė do e udhėzon nė rrugė tė drejtė”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Tirmidhiu.


  20-  وَجَّهْتُ وَجْهِيَ لِلَّذِي فَطَرَ السَّمَوَاتِ وَالْأَرْضَ حَنِيفًا وَمَا أَنَا مِنَ الْمُشْرِكِينَ إِنَّ صَلَاتِي وَنُسُكِي وَمَحْيَايَ وَمَمَاتِي لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ لَا شَرِيكَ لَهُ وَبِذَلِكَ أُمِرْتُ وَأَنَا مِنَ الْمُسْلِمِينَ اللَّهُمَّ أَنْتَ الْمَلِكُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ أَنْتَ رَبِّي وَأَنَا عَبْدُكَ ظَلَمْتُ نَفْسِي وَاعْتَرَفْتُ بِذَنْبِي فَاغْفِرْ لِي ذُنُوبِي جَمِيعًا إِنَّهُ لَا يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلَّا أَنْتَ وَاهْدِنِي لِأَحْسَنِ الْأَخْلَاقِ لَا يَهْدِي لِأَحْسَنِهَا إِلَّا أَنْتَ وَاصْرِفْ عَنِّي سَيِّئَهَا إِنَّهُ لَا يَصْرِفُ عَنِّي سَيِّئَهَا إِلَّا أَنْتَ آمَنْتُ بِكَ تَبَارَكْتَ وَتَعَالَيْتَ أَسْتَغْفِرُكَ وَأَتُوبُ إِلَيْكَ  الترمذي

  “Ja drejtova fytyrėn time Atij qė ka Krijuar qiejt dhe tokėn, jam besimdrejt dhe nuk jam prej mushrikėve. Me tė vėrtetė namazi im, kurbani (sakrifica) im, jeta dhe vdekja ime janė pėr All-llahun [subhanehu ve teala], Zotin e botėve, i Cili nuk ka ortak. Me kėtė jam urdhėruar dhe unė jam prej muslimanėve. All-llahu im, Ti je Mbret, s’ka Zot tjetėr pėrveē Teje, Ti je Zoti im e unė jam robi Yt, i kam bėrė padrejtėsi vetes sime dhe kėtė mėkat e pranoj, m'i fal tė gjitha mėkatet se s’ka kush qė i falė mėkatet pėrveē Teje dhe mė udhėzo nga morali mė i mirė se s’ka kush qė udhėzon nga morali mė i mirė pėrveē Teje, e mė largo prej moralit tė keq se s’ka kush qė mė largon prej moralit tė keq pėrveē Teje. Ty tė kam besuar, qofsh i Bekuar dhe i Lartėsuar, prej Teje kėrkoj falje dhe Ty tė pendohem”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Tirmidhiu.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga altin55 : 20-06-2004 mė 14:36

 13. #13
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-02-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,325
  21- اللَّهُمَّ لَكَ سَجَدْتُ وَبِكَ آمَنْتُ وَلَكَ أَسْلَمْتُ سَجَدَ وَجْهِيَ لِلَّذِي خَلَقَهُ فَصَوَّرَهُ وَشَقَّ سَمْعَهُ وَبَصَرَهُ فَتَبَارَكَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِينَ الترمذي

  “All-llahu im, Ty tė bėj sexhde, Ty tė kam besuar dhe Ty tė dorėzohem. Fytyra ime i bėn sexhde Atij qė e ka krijuar dhe e ka trajtėsuar, e i ka dhėnė dėgjim dhe shikim. I Bekuar qoftė All-llahu [subhanehu ve teala], Krijuesi mė i mirė”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Tirmidhiu.


  22-  اللَّهُمَّ أَنْتَ الْمَلِكُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ أَنْتَ رَبِّي وَأَنَا عَبْدُكَ ظَلَمْتُ نَفْسِي وَاعْتَرَفْتُ بِذَنْبِي فَاغْفِرْ لِي ذُنُوبِي جَمِيعًا إِنَّهُ لَا يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلَّا أَنْتَ وَاهْدِنِي لِأَحْسَنِ الْأَخْلَاقِ لَا يَهْدِي لِأَحْسَنِهَا إِلَّا أَنْتَ وَاصْرِفْ عَنِّي سَيِّئَهَا لَا يَصْرِفُ عَنِّي سَيِّئَهَا إِلَّا أَنْتَ لَبَّيْكَ وَسَعْدَيْكَ وَالْخَيْرُ كُلُّهُ فِي يَدَيْكَ وَالشَّرُّ لَيْسَ إِلَيْكَ أَنَا بِكَ وَإِلَيْكَ تَبَارَكْتَ وَتَعَالَيْتَ أَسْتَغْفِرُكَ وَأَتُوبُ إِلَيْكَ الترمذي

  “Ja drrejtova fytyrėn time Atij qė ka krijuar qiejt dhe tokėn, jam besimdrejt dhe nuk jam prej mushrikėve. Me tė vėrtetė namazi im, kurbani (sakrifica) im, jeta dhe vdekja ime janė pėr All-llahun [subhanehu ve teala], Zotin e botėve, i Cili nuk ka ortak. Me kėtė jam urdhėruar dhe unė jam prej muslimanėve. All-llahu im, Ti je Mbret, s’ka Zot tjetėr pėrveē Teje, Ti je Zoti im e unė jam robi Yt, i kam bėrė padrejtėsi vetes sime dhe kėtė mėkat e pranoj, m'i fal tė gjitha mėkatet se s’ka kush qė i fal mėkatet pėrveē Teje dhe mė udhėzo nga morali mė i mirė se s’ka kush qė udhėzon nga morali mė i mirė pėrveē Teje, e mė largo prej moralit tė keq se s’ka kush qė mė largon prej moralit tė keq pėrveē Teje. Ty tė pėrgjigjem dhe ēdoherė jam nė shėrbimin Tėnd. I gjithė hajri ėshtė nė dorėn Tėnde, e sherri nuk ėshtė prej Teje. Unė jam me Ty dhe fundin e kam te Ti, i Bekuar qofsh dhe i Lartėsuar, prej Teje kėrkoj falje dhe te Ti pendohem”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Tirmidhiu.


  23-  اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ حُبَّكَ وَحُبَّ مَنْ يُحِبُّكَ وَالْعَمَلَ الَّذِي يُبَلِّغُنِي حُبَّكَ اللَّهُمَّ اجْعَلْ حُبَّكَ أَحَبَّ إِلَيَّ مِنْ نَفْسِي وَأَهْلِي وَمِنَ الْمَاءِ الْبَارِدِ الترمذي

  “All-llahu im, kėrkoj prej Teje dashurinė Tėnde, dashurinė e atij qė Tė do dhe veprėn qė mė sjell deri te dashuria Yte. All-llahu im, bėre dashurinė Tėnde mė tė dashur pėr mua sesa vetja ime, familja ime dhe uji i ftohtė”. Hadithi ėshtė hasen, transmeton Tirmidhiu.


  24-  اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِي ذَنْبِي وَوَسِّعْ لِي فِي دَارِي وَبَارِكْ لِي فِيمَا رَزَقْتَنِي الترمذي

  “All-llahu im, m’i fal mėkatet, ma zgjero shtėpinė time dhe ma beko furnizimin qė ma jep”. Transmeton Tirmidhiu.


  25-  اللَّهُمَّ اقْسِمْ لَنَا مِنْ خَشْيَتِكَ مَا يَحُولُ بَيْنَنَا وَبَيْنَ مَعَاصِيكَ وَمِنْ طَاعَتِكَ مَا تُبَلِّغُنَا بِهِ جَنَّتَكَ وَمِنَ الْيَقِينِ مَا تُهَوِّنُ بِهِ عَلَيْنَا مُصِيبَاتِ الدُّنْيَا وَمَتِّعْنَا بِأَسْمَاعِنَا وَأَبْصَارِنَا وَقُوَّتِنَا مَا أَحْيَيْتَنَا وَاجْعَلْهُ الْوَارِثَ مِنَّا وَاجْعَلْ ثَأْرَنَا عَلَى مَنْ ظَلَمَنَا وَانْصُرْنَا عَلَى مَنْ عَادَانَا وَلَا تَجْعَلْ مُصِيبَتَنَا فِي دِينِنَا وَلَا تَجْعَلِ الدُّنْيَا أَكْبَرَ هَمِّنَا وَلَا مَبْلَغَ عِلْمِنَا وَلَا تُسَلِّطْ عَلَيْنَا مَنْ لَا يَرْحَمُنَا الترمذي

  “All-llahu im, na ndaj nga devotshmėria Yte pengesė mes neve dhe mėkateve ndaj Teje, na ndaj nga respektet Tuaja vepra qė na dėrgojnė nė Xhennetin Tėnd, na ndaj neve aq bindje sa na i lehtėson fatkeqėsitė e dunjasė, na mundėso qė tė kėnaqemi me veshėt, sytė dhe fuqinė tonė sa tė jemi gjallė dhe kėtė tė fundit bėre trashėgimtar tonin (na jep fuqi deri nė fund tė jetės), bėre qė hakmarrja ynė tė jetė ndaj atyre qė na bėjnė zullum dhe na ndihmo kundėr atyre qė na armiqėsojnė, mos e bėn fatkeqėsinė tonė nė fenė tonė, e as mos e bėn dunjanė interesin tonė mė tė madh e as qėllimin e diturisė sonė, dhe mos mundėso tė na sundojė kush nuk na mėshiron”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Tirmidhiu.


  26-  اللَّهُمَّ إِنَّكَ عُفُوٌّ كَرِيمٌ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَاعْفُ عَنِّي الترمذي

  “All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj na fal neve”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Tirmidhiu.


  27-  اللَّهُمَّ إِنَّا نَسْأَلُكَ مِنْ خَيْرِ مَا سَأَلَكَ مِنْهُ نَبِيُّكَ مُحَمَّدٌ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَنَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا اسْتَعَاذَ مِنْهُ نَبِيُّكَ مُحَمَّدٌ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَأَنْتَ الْمُسْتَعَانُ وَعَلَيْكَ الْبَلَاغُ وَلَا حَوْلَ وَلَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الترمذي

  “All-llahu im, ne kėrkojmė prej Teje ēdo tė mirė qė e ka kėrkuar prej Teje Pejgamberi Yt, Muhammedi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] dhe kėrkojmė strehim prej Teje nga ēdo e keqe nga e cila ka kėrkuar strehim te Ti Pejgamberi Yt, Muhammedi sal-lal-llahu alejhi ve sel-lem. Ti je Ndihmės, Ty tė mbetet kumtimi dhe s’ka mundėsi e fuqi vetėm se me All-llahun [subhanehu ve teala]”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Tirmidhiu.


  28-  اللَّهُمَّ اكْفِنِي بِحَلَالِكَ عَنْ حَرَامِكَ وَأَغْنِنِي بِفَضْلِكَ عَمَّنْ سِوَاكَ الترمذي

  “All-llahu im, bėn qė hallalli Yt tė mė mjaftojė pėrballė haramit dhe bėn qė dhuntitė Tuaja tė mė bėjnė tė panevojshėm ndaj tė tjerėve”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Tirmidhiu.  29-  اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْكُفْرِ وَالْفَقْرِ وَعَذَابِ الْقَبْرِ النسائي

  “All-llahu im, kėrkoj strehim prej Teje nga kufri, varfėria dhe dėnimi i varrit”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Nesaiu.


  30-  اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْجُوعِ فَإِنَّهُ بِئْسَ الضَّجِيعُ وَأَعُوذُ بِكَ مِنَ الْخِيَانَةِ فَإِنَّهَا بِئْسَتِ الْبِطَانَةُ النسائي

  “All-llahu im, kėrkoj strehim te Ti nga uria, se varfėria ėshtė mė e keqe dhe kėrkoj strehim te Ti nga tradhtia, se ėshtė vesi mė i keq i brendshėm”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Nesaiu.

 14. #14
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-02-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,325
  31-  اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الشِّقَاقِ وَالنِّفَاقِ وَسُوءِ الْأَخْلَاقِ النسائي

  “All-llahu im, kėrkoj mbrojtje prej Teje nga grindja, dyfytyrėsia dhe morali i keq”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Nesaiu.


  32-  اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ غَلَبَةِ الدَّيْنِ وَغَلَبَةِ الْعَدُوِّ وَشَمَاتَةِ الْأَعْدَاءِ النسائي

  “All-llahu im, kėrkoj mbrojtje te Ti nga fundosja nė borxhe, tė mos na ngadhėnjejė armiku dhe nga dashaligėsia e armiqve”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Nesaiu.  33-  اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْجُنُونِ وَالْجُذَامِ وَالْبَرَصِ وَسَيِّئِ الْأَسْقَامِ النسائي

  “All-llahu im, kėrkoj mbrojtje prej Teje nga ēmenduria, lebra (elefantijazis), gėrbulja dhe sėmundjet e kėqija”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Nesaiu.  34-  اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ وَعْثَاءِ السَّفَرِ وَكَآبَةِ الْمُنْقَلَبِ وَالْحَوْرِ بَعْدَ الْكَوْرِ وَدَعْوَةِ الْمَظْلُومِ وَسُوءِ الْمَنْظَرِ فِي الْأَهْلِ وَالْمَالِ النسائي

  “All-llahu im, kėrkoj mbrojte te Ti nga lodhja e udhėtimit, kthimi i molisur, nga prishja e gjėrave pas pėrmirėsimit tė tyre, nga lutja e atij qė i ėshtė bėrė zullum dhe shikimi i keq nė familje dhe pasuri”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Nesaiu.


  35-  أللهم إني أسألك الجنة و أعوذ بك من النار  النسائي

  “All-llahu im, kėrkoj prej Teje Xhennetin dhe kėrkoj mbrojtje prej Teje nga zjarri”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Nesaiu.  36-  اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ التَّرَدِّي وَالْهَدْمِ وَالْغَرَقِ وَالْحَرِيقِ وَأَعُوذُ بِكَ أَنْ يَتَخَبَّطَنِي الشَّيْطَانُ عِنْدَ الْمَوْتِ وَأَعُوذُ بِكَ أَنْ أَمُوتَ فِي سَبِيلِكَ مُدْبِرًا وَأَعُوذُ بِكَ أَنْ أَمُوتَ لَدِيغًا النسائي

  “All-llahu im, kėrkoj mbrojtje prej Teje qė mos tė rrėzohem (e tė mbytem), mos tė mė zėnė gėrmadhat, mos tė fundosem, mos tė digjem. Kėrkoj mbrojtje prej Teje qė mos tė mė devijojė djalli duke dhėnė shpirt. Kėrkoj mbrojtje prej Teje qė tė vdes nė rrugėn Tėnde duke u tėrhequr dhe kėrkoj strehim te Ti qė mos tė vdes i kafshuar (prej kafshėve helmuese)”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Nesaiu.  37-  اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْعَافِيَةَ فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْعَفْوَ وَالْعَافِيَةَ فِي دِينِي وَدُنْيَايَ وَأَهْلِي وَمَالِيَ اللَّهُمَّ اسْتُرْ عَوْرَاتِي وَآمِنْ رَوْعَاتِي اللَّهُمَّ احْفَظْنِي مِنْ بَيْنِ يَدَيَّ وَمِنْ خَلْفِي وَعَنْ يَمِينِي وَعَنْ شِمَالِي وَمِنْ فَوْقِي وَأَعُوذُ بِعَظَمَتِكَ أَنْ أُغْتَالَ مِنْ تَحْتِي ابو داود

  "All-llahu im, kėrkoj tė mė mbrosh prej sėmundjeve nė dunja dhe nė ahiret. All-llahu im, kėrkoj falje tė mėkateve dhe tė ma mbrosh fenė time, jetėn time, familjen dhe pasurinė time. All-llahu im, m’i mbulo tė metat dhe mė qetėso nė momentet trishtuese. All-llahu im, mė ruaj para dhe mbrapa, nė tė djathtė dhe nė tė majtė, dhe nga lartė. All-llahu im, kėrkoj strehim nė madhėrinė Tėnde qė mos tė mė lėshojė toka”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Ebu Davudi.


  38-  اللَّهُمَّ عَافِنِي فِي بَدَنِي اللَّهُمَّ عَافِنِي فِي سَمْعِي اللَّهُمَّ عَافِنِي فِي بَصَرِي لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ ابو داود

  “All-llahu im, ma mbroj trupin tim nga sėmundjet. All-llahu im, ma mbroj dėgjimin tim nga sėmundjet. All-llahu im, ma mbroj shikimin tim nga sėmundjet. S’ka Zot tjetėr pėrveē Teje”. Hadithi ėshtė sahih transmeton Ebu Davudi.


  39-  اللَّهُمَّ رَحْمَتَكَ أَرْجُو فَلَا تَكِلْنِي إِلَى نَفْسِي طَرْفَةَ عَيْنٍ وَأَصْلِحْ لِي شَأْنِي كُلَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ ابو داود

  “All-llahu im, mėshirėn Tėnde e shpresoj e mos mė lė qė tė mbėshtetem nė veten time as sa njė lėvizje e qerpikėve, mė pėrmirėso gjithė gjendjen time, s’ka Zot tjetėr pėrveē Teje”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Ebu Davudi.  40-  اللَّهُمَّ أَعُوذُ بِكَ أَنْ أَضِلَّ أَوْ أُضَلَّ أَوْ أَزِلَّ أَوْ أُزَلَّ أَوْ أَظْلِمَ أَوْ أُظْلَمَ أَوْ أَجْهَلَ أَوْ يُجْهَلَ عَلَيَّ ابو داود

  “All-llahu im, kėrkoj mbrojtje prej Teje qė mos tė humbi dhe mos tė mė humbė ndokush, qė mos tė rrėshqas ose tė mė rrėshqet ndokush, qė mos tė bėhet padrejtėsi dhe mos t’i bėjė kujt padrejtėsi dhe qė mos tė sillem nė mėnyrė injorante ndaj ndokujt e as mos tė sillet ndokush ndaj meje nė mėnyrė injorante”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Ebu Davudi.

 15. #15
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-02-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,325
  41-  رب أعِنِّى ولا تُعِن عَلىّ وانْصُرْنِى ولا تَنْصُرْ عَلىّ ، وامْكُرْ لِى ولا تَمْكُرْ عَلىّ، وانْصُرْنِى عَلى مَن بَغَى عَلىّ ، رَبِ جَعَلْنِى شَكَّارًا ، لَك ذَكَّارًا ، لَك رَهَاباً ، لَك مُخْبِتاً ، إلَيْكَ أوَّاهاً مُنِيباً ، رَبِّ تَقَبَّلْ تَوْبَتِى ، واغْسِل حَوْبَتى ، وأَجِب دَعْوَتى ، وثَبِّت حُجَّتى ، واهْدِ قَلْبى ، وسَدِد لِسَانِى ، واسْلُل سَخِيمَةَ صَدْرِي الترمذي

  “O Zot, mė ndihmo e mos i ndihmo ndokujt kundėr meje, mė mundėso fitore e mos i mundėso ndokujt tė mė fitojė, bėn kurthė pėr mua e jo kundėra meje dhe mė ndihmo kundėr atij qė mė bėn zullum. O Zot, mė bėn falėnderues Tėndin, pėrmendės Tėndin, qė frikohet shumė prej Teje, i kėrrusur para Teje dhe i mposhtur e i penduar te Ti. O Zot, pranoje teuben time, laje mėkatin tim, pėrgjigjju lutjes sime, udhėzoje zemrėn time, drejtoje gjuhėn time dhe largoje prej gjoksit tim urrejtjen dhe zilinė”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Tirmidhiu.  42- (( يَا مُصَرِّفَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِي عَلَى طَاعَتِكَ)) أحمد

  “O ndryshues i zemrave, pėrforcoje zemrėn time nė respektin Tėnd”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Ahmedi.  43-  أَعُوذُ بِكَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّاتِ مِنْ غَضَبِهِ وَعِقَابِهِ وَشَرِّ عِبَادِهِ وَمِنْ هَمَزَاتِ الشَّيَاطِينِ وَأَنْ يَحْضُرُونِ  (أحمد)

  “Kėrkoj strehim nė Fjalėt e All-llahut [subhanehu ve teala] tė plota nga hidhėrimi i Tij, nga dėnimi i Tij, nga sherri i robėrve tė Tij, nga nxitja e djajve dhe nga prania e tyre”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Ahmedi.  44-  اللَّهُمَّ اهْدِنِي فِيمَنْ هَدَيْتَ وَعَافِنِي فِيمَنْ عَافَيْتَ وَتَوَلَّنِي فِيمَنْ تَوَلَّيْتَ وَبَارِكْ لِي فِيمَا أَعْطَيْتَ وَقِنِي شَرَّ مَا قَضَيْتَ إِنَّكَ تَقْضِي وَلَا يُقْضَى عَلَيْكَ وَإِنَّهُ لَا يَذِلُّ مَنْ وَالَيْتَ ولاَ يَعِزُّ مَنْ عَادَيْت تَبَارَكْتَ وَتَعَالَيْتَ  (أحمد والبيهقي)

  “All-llahu im, mė udhėzo sė bashku me ata qė i ke udhėzuar, mė mbroj prej sėmundjeve sė bashku me ata qė i ke mbrojtur, miqėsom sė bashku me ata qė i ke miqėsuar, ma beko atė qė ma jep, mė mbroj nga sherri i asaj qė ke caktuar, ngase Ti je Ai qė cakton, e s’ka kush cakton pėr Ty dhe s’ka mundėsi tė mposhtet ai qė ėshtė miku Yt, e as tė lartėsohet ai qė ėshtė armiku Yt, i Bekuar dhe i Lartėsuar qofsh”. Hadithi ėshtė sahih, transmetojnė Ahmedi dhe Bejhakiu.  45-  يَا حَيُّ يَا قَيُّومُ بِرَحْمَتِكَ أَسْتَغِيثُ  (أحمد)

  “O Ti qė je i Gjallė, o Ti qė je Mbikėqyrės, kėrkoj ndihmė nė mėshirėn Tėnde”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Ahmedi.


  46-  اللَّهُمَّ إِنيِ أَعُوذُ بِكَ مِنْ جَهْدِ الْبَلاَءِ ، وَدَرْكِ الشَّقَاءِ ، وَسُوءِ الْقَضَاءِ وَ شَمَاتَةِ الأَعْدَاءِ البخاري ومسلم

  “All-llahu im, kėrkoj mbrojtje nga sprova qė lodhė, nga fundi i fatkeqėsive, gjykimi i keq dhe dashaligėsia e armiqve”. Transmeton Buhariu.


  47-  اَللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِن شَرِّ ماَ عَمِلْتُ وَمِنْ شَرِّ ماَ لَمْ أَعْمَلُ مسلم

  “All-llahu im, kėrkoj mbrojtje prej Teje nga sherri i asaj qė e kam bėrė dhe nga sherri i asaj qė s'e kam bėrė”. Transmeton Muslimi.


  48 -  اَللَّهُمَّ أَكْثِرْ ماَليِ وَوَلَدِي وباَرِكْ ليِ فِيماَ أَعْطَيْتَنِي  البخاري

  “All-llahu im, shtoje pasurinė dhe fėmijėt e mi dhe bekoje atė qė ma jep". Transmeton Buhariu.  49-  لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ سُبْحَانَكَ إِنَّي كُنْتُ مِنَ الظاَّلِمِين الترمذي

  “S’ka Zot tjetėr pėrveē Teje, unė jam prej zullumqarėve”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Tirmidhiu.


  50-  اللَّهُمَّ إِنِّي عَبْدُكَ وَابْنُ عَبْدِكَ وَابْنُ أَمَتِكَ نَاصِيَتِي بِيَدِكَ مَاضٍ فِيَّ حُكْمُكَ عَدْلٌ فِيَّ قَضَاؤُكَ أَسْأَلُكَ بِكُلِّ اسْمٍ هُوَ لَكَ سَمَّيْتَ بِهِ نَفْسَكَ أَوْ عَلَّمْتَهُ أَحَدًا مِنْ خَلْقِكَ أَوْ أَنْزَلْتَهُ فِي كِتَابِكَ أَوِ اسْتَأْثَرْتَ بِهِ فِي عِلْمِ الْغَيْبِ عِنْدَكَ أَنْ تَجْعَلَ الْقُرْآنَ رَبِيعَ قَلْبِي وَنُورَ صَدْرِي وَجِلَاءَ حُزْنِي وَذَهَابَ هَمِّي أحمد

  “All-llahu im, unė jam robi Yt, bir i robit Tėnd dhe bir i robėreshės Tėnde, koka ime ėshtė nė Dorėn Tėnde, gjykimi Yt do tė realizohet nė mua, caktimi Yt pėr mua ėshtė i drejtė, Ty tė lutem me ēdo emėr Tėndin qė e ke, me tė cilin e ke emėrtuar Vetveten, ose ia ke mėsuar ndonjė krijeses Tėnde, ose e ke zbritur nė Librin Tėnd, ose e ke mbajtur tė fshehur nė Diturinė Tėnde tė fshehtė, qė ta bėshė Kur’anin pranverė tė zemrės sime, dritė tė gjoksit tim, largim tė dėshpėrimit tim dhe mėrzisė sime”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Ahmedi.

 16. #16
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-02-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,325
  51- اللَّهُمَّ أَحْسِنْ عَاقِبَتَنَا فِي الْأُمُورِ كُلِّهَا وَأَجِرْنَا مِنْ خِزْيِ الدُّنْيَا وَعَذَابِ الْآخِرَةِ أحمد

  “All-llahu im, na jep pėrfundim tė mirė nė tė gjitha ēėshtjet tona dhe na mbroj nga nėnēmimi i dunjasė dhe dėnimi i ahiretit”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Ahmedi.  52- اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ فِعْلَ الْخَيْرَاتِ وَتَرْكَ الْمُنْكَرَاتِ وَحُبَّ الْمَسَاكِينِ وَأَنْ تَغْفِرَ لِي وَتَرْحَمَنِي وَإِذَا أَرَدْتَ فِتْنَةً فِي قَوْمٍ فَتَوَفَّنِي غَيْرَ مَفْتُونٍ وَأَسْأَلُكَ حُبَّكَ وَحُبَّ مَنْ يُحِبُّكَ وَحُبَّ عَمَلٍ يُقَرِّبُنِي إِلَى حُبِّكَ أحمد

  “All-llahu im, kėrkoj tė mė mundėsosh tė bėj vepra tė mira dhe t'i lė veprat e kėqija, t'i dua tė varfėrit, tė mė falish dhe tė mė mėshirosh, e nėse dėshiron tė sprovosh ndonjė popull, ma merr shpirtin duke mos mė sprovuar, dhe kėrkoj qė tė mė mundėsosh dashurinė Tėnde, dashurinė e atij qė tė do dhe dashurinė e asaj vepre qė mė afron te dashuria Yte”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Ahmedi.  53- اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ مِنَ الْخَيْرِ كُلِّهِ عَاجِلِهِ وَآجِلِهِ مَا عَلِمْتُ مِنْهُ وَمَا لَمْ أَعْلَمْ وَأَعُوذُ بِكَ مِنَ الشَّرِّ كُلِّهِ عَاجِلِهِ وَآجِلِهِ مَا عَلِمْتُ مِنْهُ وَمَا لَمْ أَعْلَمْ وَأَسْأَلُكَ الْجَنَّةَ وَمَا قَرَّبَ إِلَيْهَا مِنْ قَوْلٍ أَوْ عَمَلٍ وَأَعُوذُ بِكَ مِنَ النَّارِ وَمَا قَرَّبَ إِلَيْهَا مِنْ قَوْلٍ أَوْ عَمَلٍ وَأَسْأَلُكَ مِنَ الْخَيْرِ مَا سَأَلَكَ عَبْدُكَ وَرَسُولُكَ مُحَمَّدٌ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَأَسْتَعِيذُكَ مِمَّا اسْتَعَاذَكَ مِنْهُ عَبْدُكَ وَرَسُولُكَ مُحَمَّدٌ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَأَسْأَلُكَ مَا قَضَيْتَ لِي مِنْ أَمْرٍ أَنْ تَجْعَلَ عَاقِبَتَهُ رَشَدًا أحمد

  “All-llahu im, kėrkoj prej Teje tė gjitha tė mirat, tė tashmet dhe tė vonshmet, atė qė e di dhe atė qė nuk e di. Kėrkoj mbrojtje prej Teje nga i gjithė sherri, i tashmi dhe i mėvonshmi, atė qė e di dhe atė qė nuk e di. Tė lutem tė mė mundėsosh Xhennetin dhe atė vepėr dhe fjalė qė mė afron nga Xhenneti dhe kėrkoj mbrojtje prej Teje nga zjarri dhe nga ēdo vepėr ose fjalė qė mė afron nga ai. Kėrkoj prej Teje atė tė mirė qė e ka kėrkuar Robi dhe I Dėrguari Yt, Muhammedi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] dhe kėrkoj mbrojtje prej Teje nga ēdo vepėr nga e cila ka kėrkuar mbrojtje prej Teje, Robi dhe I Dėrguari Yt, Muhammedi sal-lal-llahu alejhi ve sel-lem. Tė lus qė ajo qė mė ėshtė pėrcaktuar, pėrfundimi i saj tė jetė pėr mua udhėzim”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Ahmedi.  54-  اَللَّهُمَّ احْفِظْنِي بِالإِسْلاَمِ قَائِماً ، واحْفِظْنِي باِلإِسْلاَمِ قاَعِداً واحْفِظْنِي بِالإِسْلاَمِ رَاقِداً وَلاَتُشَمِّتْ بِي عَدُواً وَلاَحَاسِداً. أَللَّهُمَّ إِنِّي أَسَألُكَ مِنْ كُلِّ خَيْرٍ خَزَائِنُهُ بِيَدِكَ ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ كُلِّ شَرٍّ خَزَائِنُكَ بِيَدِكَ  الحاكم

  “All-llahu im, mė ruaj me Islam duke qenė nė kėmbė, mė ruaj me Islam duke qenė ulur, mė ruaj me Islam duke qenė i shtrirė dhe mos i mundėso armikut dhe ziliqarėt dashaligėsi ndaj meje. All-llahu im, kėrkoj nga ēdo e mirė, magaza e sė cilės ėshtė nė Dorėn Tėnde dhe kėrkoj mbrojtje prej Teje nga ēdo e keqe, magaza e sė cilės ėshtė nė Dorėn Tėnde”. Hadithi ėshtė hasen, transmeton Hakimi.  55-  أَللَّهُمَّ إِنَّا نَسْأَلُكَ مُوجِباَتِ رَحْمَتِكَ ، وعَزَائِمَ مَغْفِرَتِكَ ، والسَّلاَمَةَ مِنْ كُلِّ إِثْمٍ ، والْغَنِيمَةَ مِنْ كُلِّ بِرٍ ، والْفَوْزَ بِالْجَنَّةِ ، والنَّجَاةَ مِنَ النَّارِ  الحاكم

  "All-llahu im, kėrkoj prej Teje gjėrat qė ma bėjnė obligim mėshirėn Tėnde, vendosshmėritė qė mė ēojnė nė faljen Tėnde, shpėtimin prej ēdo mėkati, tė fitoj plaēkė nga ēdo bamirėsi, tė fitoj Xhennetin dhe tė shpėtoj nga zjarri”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Hakimi.  56-  أَللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْعَجْزِ والْكَسْلِ ، وَالْجُبْنِ ، والْبُخْلِ ، والْهَرَمِ ، والْقَسْوَةِ ، والْغَفْلَةِ ، والْعِيلَةِ ، والذِّلَّةِ ، والْمَسْكنَةِ ، وأَعُوذُ بِكَ مِنَ الْفَقْرِ ، والْكُفْرِ ، والْفُسُوقِ ، والشِّقَاقِ ، والنِّفَاقِ ، والسُّمْعَةِ ، والرِّيَاءِ ، وأَعُوذُ بِكَ مِنَ الصَّمَمِ والْبُكَمِ ، والْجُنُونِ ، والْجُذَامِ ، والْبَرَصِ ، وسَيِئ الأَسْقَامِ الحاكم

  “All-llahu im, kėrkoj strehim te Ti prej pamundėsisė dhe pėrtacisė, prej frikės dhe koprracisė, pleqėrisė sė thellė dhe vrazhdėsisė, nga pakujdesi dhe dobėsia dhe nga mposhtja e mjerimi. Gjithashtu kėrkoj strehim te Ti prej varfėrisė dhe mosbesimit, nga mėkatet, armiqėsia (kacafytja) dhe dyfytyrėsia, nga veprat qė bėhen pėr sy e faqe e pėr t'u dėgjuar. Gjithashtu kėrkoj strehim te Ti nga shurdhmemecllėku, nga ēmenduria, lebra dhe nga sėmundjet e kėqija”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Hakimi.  57-أللهم إني أعَوَّذُ بِاللَّهِ مِنْ جَارِ السَّوْءِ فِي دَارِ الْمُقَامِ فَإِنَّ جَارَ الْبَادِيَةِ يَتَحَوَّلُ  الحاكم

  “All-llahu im, kėrkoj strehim te Ti nga fqiu i keq nė vendbanim, ngase fqiu nomad transferohet”. Hadithi ėshtė hasen, transmeton Hakimi.


  58- اللَّهُمَّ إِنيِّ أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا عَمِلْتُ وَمِنْ شَرِّ ماَ لَمْ أَعْمَلُ  مسلم

  “All-llahu im, kėrkoj strehim te Ti prej sherrit tė veprave qė i kam bėrė dhe prej sherrit tė veprave qė nuk i kam bėrė”. Transmeton Muslimi.


  59-  أللَّهُمَّ أَحْسِنْ عَاقِبَتَناَ فيِ الأُمُورِ كُلِّهاَ ، وَأَجِرْناَ مِنْ خِزْيِ الدُّنْياَ وَعَذَابِ الأَخِرَةِ  أحمد

  “All-llahu im, na e bėjė pėrfundimin tė mirė nė tė gjitha ēėshtjet tona, na mbroj nga nėnēmimi i dunjasė dhe dėnimi i ahiretit”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Ahmedi.  60- أللَّهُمَّ إِنيِّ أَعُوذُ بِكَ مِنْ يَوْمِ السُّوءِ وَمِنْ لَيْلَةِ السُّوءِ وَمِنْ سَاعَةِ السُّوءِ وَمِنْ صَاحِبِ السُّوءِ وَمِنْ جَارِ السُّوءِ فيِ دَارِ الْمُقَامَةِ  الطبراني

  “All-llahu im, kėrkoj strehim te Ti prej ditės sė keqe, natės sė keqe, ēastit tė keq, shokut tė keq dhe fqiut tė keq nė qytet (vend tė palėvizshėm).” Hadithi ėshtė hasen, Transmeton Taberaniu.

 17. #17
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-02-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,325
  61- أللَّهُمَّ فَقِهْنِي فيِ الدِّينِ  البخاري

  “All-llahu im, ma mėso fenė”. Transmeton Buhariu.


  62-  أللَّهُمَّ انْفَعْنيِ بِمَا عَلَّمْتَنيِ وَعَلَّمْنيِ ماَ يَنْفَعُنيِ وَزِدْنيِ عِلْماً  إبن ماجة

  “All-llahu im, mė bėn dobi me atė qė e kam mėsuar, mė mėso atė qė mė bėn dobi dhe ma shto diturinė”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Ibn Maxheja.


  63 - أللَّهُمَّ إِنيِّ أَسْأَلُكَ عِلْماً نَافِعاً وَرِزْقاً طَيِّباً وَعَمَلاً مُتَقَبِلاً إبن ماجة

  “All-llahu im, kėrkoj prej Teje dituri tė dobishme, furnizim tė mirė (hallall) dhe vepra qė pranohen te Ti”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Ibn Maxheja.


  64-  أللَّهُمَّ أَلِّفْ بَيْنَ قُلُوبِناَ ، وَأصْلِحْ ذَاتَ بَيْنِناَ ، وَاهْدِناَ سُبُلَ السَّلاَمِ ، وَنَجِّناَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلىَ النُّورِ ، وَجَنِبْناَ الْفَوَاحِشَ مَا ظَهَرَ مِنْهاَ وَماَ بَطَنَ ، وَباَرِكْ لَناَ فيِ أَسْمَاعِناَ وَأَبْصاَرِناَ ، وَقُلُوبِناَ ، وَأَزْوَاجِناَ، وَذُرِيَّتِناَ ، وَتُبْ عَلَيْناَ إِنَّكَ أَنْتَ التَّوَّابُ الرَّحِيمُ ، وَاجْعَلْناَ شَاكِرِينَ لِنِعَمِكَ مُثْنِينَ بِهاَ عَلَيْكَ قاَبِلِينَ لَهاَ وَأتْمِمْهاَ عَلَيْناَ  الحاكم

  “All-llahu im, na i bashko zemrat tona dhe na pajto mes vete, na udhėzo rrugėve tė shpėtimit dhe na nxjerr prej errėsirave nė dritė. Na largo prej tė gjitha amoraliteteve, tė dukshme dhe tė brendshme. Na e beko dėgjimin, shikimin, zemrat, gratė dhe pasardhėsit tanė. Pranoi pendimet tona, se Ti me tė vėrtetė je Pranues i pendimeve dhe i Mėshirshėm. Na bėn qė Tė tė falėnderojmė pėr dhuntitė Tuaja, Tė tė lavdėrojmė pėr to, t'i pranojmė dhe na i plotėso, o Zot”. Transmeton Hakimi dhe thotė: Ėshtė sahih sipas kushteve tė Imam Muslimit. Nė kėtė e ka pėrkrahur edhe Dhehebiu.
  65-  أللَّهُمَّ إِنيِّ أَسْأَلُكَ خَيْرَ الْمَسْأَلَةِ ، وَخَيْرَ الدُّعَاءِ ، وَخَيْرَ النَّجَاحِ ، وَخَيْرَ الْعَمَلِ ، وَخَيْرَ الثَّوَابِ ، وَخَيْرَ الْحَيَاةِ ، وَخَيْرَ الْمَمَاتِ وَثَبِّتْنيِ وَثَقِلْ مَوَازِينِي ، وَحقِقْ إِيمَانيِ ، وَارْفَعْ دَرَجَاتيِ ، وَتَقَبَلْ صَلاَتيِ ، وَاغْفِرْليِ خَطِيئَتِي ، وَأَسْأَلُكَ الدَّرَجَاتِ العُلىَ مِنَ الْجَنَّةِ ، أللَّهُمَّ إِنيِّ أَسْأَلُكَ فَوَاتِحَ الْخَيْرِ ، وَخَوَاتِمَهُ ، وَجَوَامِعَهُ ، وَأَوَّلَهُ ، وَظَاهِرَهُ ، وَباَطِنَهُ ، والدَّرَجَاتِ الْعُلىَ مِنَ الْجَنَّةِ آمِين. أللَّهُمَّ إِنيِ أَسْأَلُكَ خَيْرَ مَا آتيِ ، وَخَيْرَ مَا أَفْعَلُ ، وَخَيْرَ مَا أَعْمَلُ ، وَخَيْرَ مَا بَطَنَ ، وَخَيْرَ مَا ظَهَرَ ، والدَّرَجَاتِ الْعُلىَ مِنَ الْجَنَّةِ آمين. أللَّهُمَّ إِنيِ أسْأَلُكَ أنْ تَرْفَعَ ذِكْرِي ، وَتَضَعَ وِزْرِي ، وَتَصْلُحَ أَمْرِي ، وَتَطْهُرَ قَلْبيِ ، وَتَحْصُنَ فَرْجِي وتُنَوِّرُ قَلْبيِ ، وَتَغْفِرَليِ ذَنْبيِ ، وَأسْأَلُكَ الدَّرَجَاتِ الْعُلىَ مِنَ الْجَنَّةِ آمين . أَللَّهُمَّ إِنيِّ أَسْأَلُكَ أَنْ تُبَارِكَ فيِ نَفْسيِ ، وَفيِ سَمْعِي ، وَفيِ بَصَرِي ، وَفيِ رُوحِي ، وَفيِ خَلْقِي ، وَفيِ خُلُقِي ، وَفيِ أَهْلِي ، وَفيِ مَحْيَايَ ، وَفيِ مَمَاتيِ ، وَفيِ عَمَلِي فَتَقَبَلْ حَسَنَاتيِ ، وَأَسْأَلُكَ الدَّرَجَاتِ الْعُلَى مِنَ الْجَنَّةِ آمين.  الحاكم

  “All-llahu im, kėrkoj prej Teje kėrkesėn mė tė mirė, lutjen mė tė mirė, shpėtimin mė tė mirė, punėn mė tė mirė, shpėrblimin mė tė mirė, jetėn mė tė mirė, vdekjen mė tė mirė, mė pėrforco dhe ma rėndo peshojėn (e tė mirave), ma forco imanin, m'i ngrit shkallėt nė Xhennet, ma prano namazin, m'i fal mėkatet dhe kėrkoj prej Teje shkallė tė larta nė Xhennet. All-llahu im, kėrkoj prej Teje ēelėsat e tė mirave dhe fundin e tyre, tė gjitha tė mirat; fillimin e tyre, tė dukshmet dhe tė brendshmet, dhe shkallėt e larta tė Xhennetit. Amin. All-llahu im, kėrkoj tė mirėn e asaj qė e bėj dhe qė e veproj, tė mirėn e asaj qė duket dhe tė mirėn e asaj qė s’duket dhe shkallėt e larta tė xhennetit. Amin. All-llahu im, kėrkoj qė tė ma ngresh lart emrin tim, tė m'i falish mėkatet, tė ma pėrmirėsosh gjendjen, tė ma pastrosh zemrėn, tė m’i mbrosh organet (nga amoraliteti), tė ma ndriēosh zemrėn, tė m’i falish mėkatet dhe shkallėt e larta tė Xhennetit. Amin. All-llahu im, kėrkoj qė tė mė bekosh mua, dėgjimin tim, shikimin, shpirtin, fytyrėn, moralin, familjen, jetėn, vdekjen, veprat, t’i pranosh tė mirat (qė i veproj) dhe shkallėt e larta tė Xhennetit. Amin”. Transmeton Hakimi dhe thotė: Hadithi ėshtė i vėrtetė. Nė kėtė e pėrkrah edhe Dhehebiu.  66-  أَللَّهُمَّ جَنِبْنيِ مُنْكَرَاتِ الأَخْلاَقِ ، وَالأَهْوَاءِ ، وَالأَعْمَالِ ، وَالأَدْوَاءِ  الحاكم

  “All-llahu im, mė largo prej moralit tė keq, prej epsheve tė kėqija, prej veprave tė kėqija dhe prej sėmundjeve tė kėqija”. Transmeton Hakimi dhe thotė: Hadithi ėshtė i vėrtetė sipas kushteve tė Imam Muslimit. Nė kėtė e pėrkrah edhe Dhehebiu.


  67-  أللهم قَنِعْنيِ بِمَا رَزَقْتَنيِ وبَارِكْ ليِ فِيهِ الحاكم

  “All-llahu im, mė bėn tė kėnaqur me atė qė mė furnizon dhe ma bėn tė bekuar”. Transmeton Hakimi dhe thotė: Hadithi ėshtė sahih. Nė kėtė e pėrkrah edhe Dhehebiu.


  68-  أللَّهُمَّ حَاسِبْنيِ حِسَابًا يَسِيرًا  أحمد

  “All-llahu im, mė llogarit me llogari tė lehtė”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Ahmedi.


  69-  أللَّهُمَّ أَعِناَ عَلىَ ذِكْرِكَ وَشُكْرِكَ وَحُسْنَ عِبَادَتِكَ  الحاكم

  “All-llahu [subhanehu ve teala] jonė, na ndihmo Tė tė pėrmendim, Tė tė falėnderojmė dhe mirė Tė tė adhurojmė”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Ebu Davudi.  70-  أللَّهُمَّ إِنيِّ أَسْأَلُكَ عِيشَةً نَقِيَّةً وَمِيتَةً سَوِيَّةً وَمَرَدًا غَيْرَ مُخْزٍ وَلاَ فَاضِحٍ  الطبراني

  “All-llahu im, kėrkoj prej Teje jetė tė pastėr, vdekje tė drejtė dhe kthim pa nėnēmim e turpėrim”. Hadithi ėshtė i mirė, transmeton Taberaniu.

 18. #18
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-02-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,325
  71-  أَللَّهُمَّ إِنيِّ أَسْأَلُكَ إِيمَاناً لاَ يَرْتَدُ وَ نَعِيماً لاَ يَنْفَدُ وَمُرَافَقَةُ مُحَمَّدٍ فىِ أَعْلىَ جَنَّةِ الْخُلْدِ  أحمد

  “All-llahu im, kėrkoj prej Teje iman qė nuk largohet, begati qė nuk harxhohet dhe shoqėrimin e Xhennetit nė lartėsitė mė tė mėdha tė tij”. Transmeton Ahmedi.


  72-  أَللَّهُمَّ قِنيِ شَرَّ نَفْسيِ وَاَعْزِمْ ليِ عَلىَ أَرْشَدَ أَمْرِي ، أَللَّهُمَّ اغْفِرْليِ مَا أَسْرَرْتُ ، وَماَ أَعْلَنْتُ ، ومَا أَخْطَأْتُ ومَا أَعْمَدْتُ ، وماَ عَلَّمْتُ و مَا جَهِلْتُ  الحاكم

  “All-llahu im, mė mbroj nga sherri i vetes sime dhe mė mundėso qė ta vendos ēėshtjen mė tė drejtė. All-llahu im, m’i fal (mėkatet) qė i kam bėrė fshehurazi dhe haptazi, qė i bėj pa qėllim dhe me qėllim, qė i di dhe qė nuk i di”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Hakimi.


  73-  أللَّهُمَّ اغْفِرْ ليِ ، واهْدِنيِ ، وَارْزُقْنيِ ، وَعاَفِنيِ ، وَأَعُوذُ بِاللهِ مِنْ ضِيقِ الْمَقَامِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ  النسائي

  “All-llahu im, mė fal, mė udhėzo, mė furnizo, mė jep shėndet dhe kėrkoj strehim te Ti nga ngushtėsia e qėndrimit Ditėn e Kijametit”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Nesaiu.


  74-  أللَّهُمَّ مَتَعْنيِ بِسَمْعِي وَبَصَرِي وَاجْعَلْهُماَ الْوَارِثَ مِنيِ وَانْصُرْنيِ عَلىَ مَنْ يَظْلُمَنيِ ، وَخُذْ مِنْهُ بِثَأرِي  الترمذي

  “All-llahu im, mė kėnaq me dėgjimin, shikimin tim dhe bėri trashėgimtarė tė mi. Mė ndihmo ndaj atyre qė mė bėjnė padrejtėsi dhe hakmiru pėr mua”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Tirmidhiu.  75-  أَللَّهُمَّ أَحْيِنيِ مِسْكِيناً ، وَأَمَتْنيِ مِسْكِيناً ، وَاحْشُرْنيِ فِى زُمْرَةَ الْمَسَاكِين  البيهقي

  “All-llahu im, mė ngjall si tė devotshėm dhe modest, i devotshėm dhe modest ma merr shpirtin dhe mė ringjall nė grupin e tė devotshmėve dhe modestėve”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Bejhakiu.


  76-  أللَّهُمَّ اسْتُرْ عَوْرَتيِ ، وَآمِنْ رَوْعَتيِ ، وَاقْضيِ عَنيِّ دِينيِ  الطبراني

  “All-llahu im, m’i mbulo pjesėt e turpshme tė trupit (tė metat), mė qetėso nga trishtimet dhe m’i laj borxhet”. Hadithi ėshtė hasen, transmeton Taberaniu.  77-  أللَّهُمَّ اغْفِرْ ليِ ذُنُوبيِ وَخَطَايَايَ كُلُّهَا ، أللَّهُمَّ انْعِشْنيِ واجْبُرْنيِ ، واهْدِنيِ لِصَالِحَ الأَعْمَالِ وَالأَخْلاَقِ ، فَإِنَّهُ لاَ يَهْدِي لِصَالِحِهاَ ولاَ يَصْرِفُ سَيِّئَهاَ إِلاَّ أَنْتَ  الطبراني

  “All-llahu im, m'i fal tė gjitha gabimet dhe mėkatet. All-llahu im, mė gjallėro dhe forco. Mė udhėzo drejt punėve dhe moralit tė mirė, ngase askush pėrveē Teje nuk udhėzon nga tė mirat dhe nuk largon prej tė kėqijave”. Hadithi ėshtė hasen, transmeton Taberaniu.  78-  أللَّهُمَّ أَنْتَ خَلَقْتَ نَفْسيِ ، وَأَنْتَ تَوَفَاهَا ، لَكَ مَمَاتُهَا وَمَحْيَاهاَ ، إِنْ أَحْيَيْتَهاَ فَاحْفِظْهاَ ، وإِنْ أَمَتَّهاَ فَاغْفِرْلهاَ ، أللَّهُمَّ إِنيَّ أَسْأَلُكَ الْعَافِيّة  مسلم

  “All-llahu im, Ti ke krijuar shpirtin tim dhe Ti e mer, ngase Ty tė takon (dhėnja e) jetės dhe vdekjes; nėse e le tė gjallė ruaje, e nėse e vdes falja mėkatet. All-llahu im, kėrkoj prej Teje vitalitet”. Transmeton Muslimi.


  79- أَللَّهُمَ إِنيِّ أَسْأَلُكَ مِنْ فَضْلِكَ وَرَحْمَتِكَ ، فَإِنَّهُ لاَ يَمْلِكُهاَ إِلاَّ أَنْتَ  الطبراني

  “All-llahu im, kėrkoj prej dhuntive dhe mėshirės Tėnde, ngase askush pėrveē Teje si posedon kėto”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Taberaniu.  80-  أللَّهُمَّ إِنيِّ أَعُوذُ بِرِضَاكَ مِنْ سَخَطِكَ ، وَبِمُعَافَاتِكَ مِنْ عُقُوبَتِكَ ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْكَ لاَ أُحْصِي ثَناَءً عَلَيْكَ أَنْتَ كَمَا أَثْنَيْتَ عَلىَ نَفْسِكَ  مسلم

  “All-llahu im, kėrkoj strehim nė Kėnaqėsinė Tėnde nga Hidhėrimi Yt dhe nė faljen Tėnde nga dėnimi Yt. Kėrkoj strehim te Ti prej Teje, unė nuk mund Tė tė lavdėroj ashtu sikur Ti e ke lavdėruar Veten Tėnde”. Transmeton Muslimi.

 19. #19
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-02-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,325
  81- أللَّهُمَّ إِنيِّ أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْفَقْرِ وَالْقِلَّةِ وَالذِّلَّةِ ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ أَنْ أَظْلِمَ أَوْ أُظْلِمَ  أبو داود

  “All-llahu im, kėrkoj strehim te Ti nga varfėria, pakėsia dhe nėnēmimi, dhe kėrkoj strehim te Ti nga bėrja padrejtėsi ndokujt ose tė mė bėjė padrejtėsi ndokush”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Ebu Davudi.  82-  اللَّهُمَّ بِعِلْمِكَ الْغَيْبَ وَقُدْرَتِكَ عَلَى الْخَلْقِ أَحْيِنِي مَا عَلِمْتَ الْحَيَاةَ خَيْرًا لِي وَتَوَفَّنِي إِذَا عَلِمْتَ الْوَفَاةَ خَيْرًا لِي اللَّهُمَّ وَأَسْأَلُكَ خَشْيَتَكَ فِي الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ وَأَسْأَلُكَ كَلِمَةَ الْحَقِّ فِي الرِّضَا وَالْغَضَبِ وَأَسْأَلُكَ الْقَصْدَ فِي الْفَقْرِ وَالْغِنَى وَأَسْأَلُكَ نَعِيمًا لَا يَنْفَدُ وَأَسْأَلُكَ قُرَّةَ عَيْنٍ لَا تَنْقَطِعُ وَأَسْأَلُكَ الرِّضَاءَ بَعْدَ الْقَضَاءِ وَأَسْأَلُكَ بَرْدَ الْعَيْشِ بَعْدَ الْمَوْتِ وَأَسْأَلُكَ لَذَّةَ النَّظَرِ إِلَى وَجْهِكَ وَالشَّوْقَ إِلَى لِقَائِكَ فِي غَيْرِ ضَرَّاءَ مُضِرَّةٍ وَلَا فِتْنَةٍ مُضِلَّةٍ اللَّهُمَّ زَيِّنَّا بِزِينَةِ الْإِيمَانِ وَاجْعَلْنَا هُدَاةً مُهْتَدِين  النسائي

  “All-llahu im, me Diturinė Tėnde mbi tė fshehtat dhe mundėsinė Tėnde ndaj krijesave, mė le tė gjallė nėse jeta ėshtė mė mirė pėr mua dhe ma merr shpirtin nėse vdekja ėshtė mė mirė pėr mua. All-llahu im, kėrkoj prej Teje qė Tė tė frikohem kur jam i vetėm dhe kur jam nė njerėz. Kėrkoj prej Teje tė flas tė vėrtetėn kur jam i kėnaqur dhe kur jam i hidhėruar; kėrkoj prej Teje tė jem mesatar kur jam i pasur dhe kur jam i varfėr; kėrkoj prej Teje begati qė s’harxhohen dhe kėnaqėsi qė nuk ndėrprehet; kėrkoj prej Teje tė jem i kėnaqur pas caktimit Tėnd; kėrkoj prej Teje jetė tė ftohtė pas vdekjes; kėrkoj prej Teje kėnaqėsinė e shiqimit nė Fytyrėn Tėnde dhe mallėzimin pėr takimin me Ty, duke mos pėrjetuar ndonjė dėm e duke mos u sprovuar me sprovė devijuese. All-llahu im, na zbukuro me bukurinė e imanit dhe na bė tė udhėzuar dhe udhėzues”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Nesaiu.  83-  اللَّهُمَّ رَبَّ جِبْرَائِيلَ وَمِيكَائِيلَ وَرَبَّ إِسْرَافِيلَ أَعُوذُ بِكَ مِنْ حَرِّ النَّارِ وَمِنْ عَذَابِ الْقَبْرِ  النسائي

  “All-llahu im, Zot i Xhibrilit, Mikailit dhe Zot i Israfilit, kėrkoj strehim te Ti nga nxehtėsia e zjarrit dhe nga dėnimi i varrit”. Hadithi ėshtė hasen, transmeton Nesaiu.  84- أللَّهُمَّ كَمَا حَسَنْتَ خَلْقِي فَحَسِنْ خُلُقِي  أحمد

  “All-llahu im, ashtu si mė zbukurove krijaturėn mė zbukuro moralin”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Ahmedi.  85-  أللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِأَنَّ لَكَ الْحَمْدَ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ الْمَنَّانُ بَدِيعُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ يَا ذَا الْجَلَالِ وَالْإِكْرَامِ يَا حَيُّ يَا قَيُّومُ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْجَنَّةَ وأَعُوذُ بِكَ مِنَ النَّارِ  النسائي

  “All-llahu im, kėrkoj prej Teje duke e ditur se Ty tė takon falėnderimi, s’ka Zot tjetėr pėrveē Teje, Ti je Dhurues i madh, Shpikės i qiejve dhe tokės, o Pronar i Shkėlqesisė dhe Fisnikėrisė, o Ti qė je i Gjallė dhe Mbikqyrės, prej Teje kėrkoj Xhennetin dhe prej Teje kėrkoj strehim nga zjarri”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Nesaiu.  86-  اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِأَنِّي أَشْهَدُ أَنَّكَ أَنْتَ اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ الْأَحَدُ الصَّمَدُ الَّذِي لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ أَنْ تَغْفِرْ ليِ ذُنُوبيِ ، إِنَّكَ أَنْتَ الْغَفُورُ الرَّحِيم  الترمذي

  “All-llahu im, kėrkoj prej Teje duke dėshmuar se Ti je All-llahu [subhanehu ve teala], s’ka hyjni tjetėr pėrveē Teje, je Njė, pėr Ty tė gjitha krijesat kanė nevojė, nuk je lindur e as ke lindur dhe askush nuk tė ngjan Ty, tė m'i falish mėkatet, ngase Ti je Falėsi, i Gjithmėshirshmi”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Tirmidhiu.  87-  أللَّهُمَّ جَدِدْ الإِيمَانَ فىِ قُلُوبِناَ  الطبراني

  “All-llahu im, na ripėrti imanin nė zemrat tona”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Taberaniu.


  88-  أللَّهُمَّ إِنيِّ أَعُوذُ بِكَ أَنْ أُشْرِكَ بِكَ وَ أَناَ أَعْلَمُ ، وَأَسْتَغْفِرُكَ لما لا أعلم  الحكيم الترمذي ، وصححه الألباني

  “All-llahu im, kėrkoj strehim te Ti nga tė bėrit ortak kur e di dhe kėrkoj falje pėr (ortakllėkun qė ta bėj) pa dije”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Hakim Et-Tirmidhiu.  89-  اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الطَّيِّبَاتِ وَتَرْكَ الْمُنْكَرَاتِ وَحُبَّ الْمَسَاكِينِ وَأَنْ تَتُوبَ عَلَيَّ وَإِذَا أَرَدْتَ فِتْنَةً فِي النَّاسِ فَتَوَفَّنِي غَيْرَ مَفْتُونٍ  أحمد

  “All-llahu im, kėrkoj prej Teje tė mirat dhe lėnjen e tė kėqijave, dashurinė e modestėve (tė varfėrve), tė pranosh prej meje pendimin tim, e nėse do tė sprovosh ndonjė njeri, ma mer shpirtin pa mė sprovuar”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Ahmedi.


  90-  اللَّهُمَّ إِنِّي عَبْدُكَ وَابْنُ عَبْدِكَ وَابْنُ أَمَتِكَ نَاصِيَتِي بِيَدِكَ مَاضٍ فِيَّ حُكْمُكَ عَدْلٌ فِيَّ قَضَاؤُكَ أَسْأَلُكَ بِكُلِّ اسْمٍ هُوَ لَكَ سَمَّيْتَ بِهِ نَفْسَكَ أَوْ عَلَّمْتَهُ أَحَدًا مِنْ خَلْقِكَ أَوْ أَنْزَلْتَهُ فِي كِتَابِكَ أَوِ اسْتَأْثَرْتَ بِهِ فِي عِلْمِ الْغَيْبِ عِنْدَكَ أَنْ تَجْعَلَ الْقُرْآنَ رَبِيعَ قَلْبِي وَنُورَ صَدْرِي وَجِلَاءَ حُزْنِي وَذَهَابَ هَمِّي أحمد ، حسن لغيره

  “All-llahu im, unė jam robi Yt dhe biri i robit dhe robėreshės Tėnde, balli im ėshtė nė Dorėn Tėnde, gjykimi Yt ndaj meje do tė realizohet, caktimi Yt pėr mua ėshtė i drejtė, tė lutem me ēdo emėr Tėndin, me tė cilin e ke emėrtuar veten Tėnde, ose ia ke mėsuar ndonjė krijese, ose e ke zbritur nė Librin Tėnd, ose e ke ndalur pėr vete nė diturinė e tė fshehtės, qė ta bėsh Kur’anin pranverė tė zemrės sime, dritė tė gjoksit tim, largim i mėrziave tė mia dhe largim i vėshtirėsive tė mia”. Hadithi ėshtė hasen, transmeton Ahmedi.  91- رَبِّ اغْفِرْ لِي وَتُبْ عَلَيَّ إِنَّكَ أَنْتَ التَّوَّابُ الرَّحِيمُ  أبو داود

  “O Zot, mė fal, mė prano pendimin, se me tė vėrtetė Ti je Pranues i pendimit dhe i Gjithmėshirshėm”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Ebu Davudi.  92-  اللَّهُمَّ رَحْمَتَكَ أَرْجُو فَلَا تَكِلْنِي إِلَى نَفْسِي طَرْفَةَ عَيْنٍ أَصْلِحْ لِي شَأْنِي كُلَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ  أحمد

  “All-llahu im, mėshirėn Tėnde e shpresoj e mos mė le tė mbėshtetem nė veten time sa lėvizja e qerpikėve, ma pėrmirėso gjith gjendjen time, s’ka Zot tjetėr pėrveē Teje”. Hadithi ėshtė sahih, transmeton Ahmedi.


  93-  اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ خَيْرَ هَذَا الْيَوْمِ فَتْحَهُ وَنَصْرَهُ وَنُورَهُ وَبَرَكَتَهُ وَهُدَاهُ وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا فِيهِ وَشَرِّ مَا بَعْدَهُ  أبو داود

  “All-llahu im, kėrkoj prej Teje tė mirat e kėsaj dite, ēlirimin, ndihmėn, dritėn, bereqetin dhe udhėzimin e saj, kurse kėrkoj strehim te Ti nga sherri qė ėshtė nė te dhe sherri qė vjen pas saj”. Hadithi ėshtė hasen, transmeton Ebu Davudi.

Tema tė Ngjashme

 1. Shkenca ne Islam
  Nga Shėn Albani nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 18-08-2010, 11:10
 2. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-05-2009, 05:44
 3. Viti kushtuar Darvinit
  Nga toni77_toni nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-02-2009, 17:02
 4. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 25-04-2006, 08:08

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •