Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
 1. #1

  Jeta ferr-parajse nga Alban Tartari

  Jeta ferr-parajsė

  (Vėgime ferrnore)


  Si gjellė gatuar bota: parajsė e ferr!
  O Zot,nga muajt ėshtė janar a gusht?
  Ē'ėshtė
  Ky zjarr qė pak nga pak shpirtin na nxjerr,
  Ky akull qė shpirtrat na mbush...
  Dhe flaka dhe plaga zemrėn merr.

  Pranė e pranė nė botė ferri, parajsa,
  Ditė-nata ngjyrosur prej dritė-hijesh,
  Gjymtyrėt tona si dru tė trasha,
  Koha qė kot dogjėm: zjarrit ja shpie...
  Digjemi! Porsi Rom'e Neronit nė kohėt e lashta.

  Falna Zot!
  Qajmė e lutemi me zė prej fėmije.

  Dhe Dreqi qesh me ne nga pėrjashta...  Alban Tartari 2001

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Lisi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  45
  Alban TARTARI

  Unė e rrėmbeva Helenėn!

  1.

  Paridi nuk e rrėmbeu Helenėn!
  Unė e rrėmbeva, mes natės
  duke e tėrhequr prej krahu.
  Lajmi mori dhenė...
  e kėmba-kėmbės,
  si nata-ditėn na ndoqi Menelau.


  Nuk na kapi dot kurrė,
  megjithėse na ndoqi ndėr
  shekuj e mijėvjeēarė,
  dhe kur bota i tha: Ti s`je burrė!!!
  U nis drejt Trojės, gjoja Helenėn
  pėr tė marrė.

  Shpiku njė kalė, njė dreq,
  dhe u fsheh si njė mi brenda saj,
  Natėn i hapi dyert pa tė keq.
  Dhe Troja u mbyt nė lotė e nė vajė...


  Pėr njė Helenė u dogj Troja,
  nėn kėmbėt e Menelaut qė pėsherėtinte,
  Unė ja rrėmbeva Helenėn
  si thelėn nga goja,
  Nė njė natė kur qielli vetėtinte.

  ***

  2.

  Dhe ikėm pastaj. Tė fshehur qėndruam,
  me vite, me shekuj, me mijėvjecarė,
  se mos Menelau dinak diku na shquan,
  dhe vjen tė dyve nė gjumė pėr t`na vrarė.


  Dogji ai njė Trojė tė tėrė,
  Re zie la mbi faqet e kohes,
  e beri qė bota mend tė zėrė,
  Tė zėnė mend gjithė gratė qė ikin
  mes shiut dhe llohės.


  E bėri tė trembte mua capkėnin,
  Kusarin e zemrave, hajdutin, dinakun,
  dhe kur e pa qė s`kishin c`tė mė bėnin,
  Vrau Priamin plak, e gjoja mori hakun.


  Unė jam shkaktari i vdekjes sė Trojės!
  Dashuria ime helm-ēmenduri,
  mi mori mendtė dhe mua
  dreqi tundonjes
  Atė natė kur shiu mbi ne binte me furi...  Mbi vithet e kalit e hodha Helenėn,
  dhe ngraha mes territ,
  mes natės e viteve.
  Dhe erdha kėtu, dhe mora penėn
  T`ju them se mė Tė kohrave vėrtitem.

  ***
  3.

  Unė e rrėmbeva atė natė Helenėn!
  Jo! Paridi qullash, nėpėr natė
  nuk ngrahu...
  Lajmi mori dhėnė,
  e kėmba-kėmbės
  si dita-natėn, mė ndoqi Menelau...


  unė me vrap kali,

  ai me vrap kau...  ***

 3. #3
  one in a million Maska e ^VJOSA^
  Anėtarėsuar
  11-05-2002
  Vendndodhja
  OLIMP
  Postime
  323
  Nga Alban Tartari (botim i pjesshem)

  Ajla...

  Ajla
  Aty ne Bosfor
  shkembin me lot lan vala,
  numeroj anijet
  e syte me dhembin
  dhe capitem
  dhe zvarritem
  pulebardhat persiper
  klithma me hedhin.

  Muzg Ajla...
  S'u lodhen qe s'u lodhen pulebardhat
  mbi ujerat e Bosforit
  ndrin qyteti dritelyer si grate e perdala
  une
  ndizem e fikem
  si kjo drite e semaforit.

  Pritja ka emrin tend
  Ajla
  dhe shkembin me te mire
  merr vala
  shkembin lepin
  une kohen lepij
  kohen pa shije, pa ngjyre
  tani mbi ujerat e Bosfirit
  shtrihet dashuria jone
  e mbytur,e fundosur,e fryre...
  Zi Ajla,
  nata e zeze me lepin
  sic lepin shkembin vala.

  Kriminele?
  Eh s'ka poici dashurish
  Gjyq Hage
  Burg i perjetshem...ne vetmi
  do treteshe do harroheshe do plakeshe...

  Le te vije vdekja,
  per mua, per ty ,per te gjithe
  Policet se ndalojne dot tradhetine
  As Gjyqi i Habes
  Kombet e Bashkuara,
  Ti shetit e lire
  ndersa krimin mban shkruar mbi shpine.

  Ajla,
  ne lekure kam ftohtesine e Bosforit
  dhe anijet ndritin si grate e perdala
  Une mekatari, i lutem Zotit,
  te ma fala mua te gjorin
  te mbyturin si shkembi nga vala...

  Ajla, rrufe!!!
  si ajo qe ne mal
  thyen edhe bredhin
  jam i vdekur mes te gjalleve mbi dhe
  Pulebardhat persiper
  klithma me hedhin.

  Mbi nje shkemb te Bosforit,
  emri yt rrjedh prej buzesh:
  Ajla...Ajla...Ajla...
  pulebardhat klithin per ne te dy
  diteve te nentorit
  dashurine tone te mbytur
  ne breg nxjerr vala...

  Dhe shkembi heshti...
  Dhe une per te qava...
  Deshtimi
  (ne,burrave)

  Ne pushtuesit...u thyem!
  para mureve-keshtjelles
  se zemres se gruas.
  secili vjel ate qe mbolli...
  ate s'mund ta blesh
  ate s'mund ta huash!
  tani mbi germadha mbetem,
  se pushtimi i gruas,
  eshte i veshtire,sa pushtim'i Stambollit...
  dhe pushutesi,nje,i vetem!
  Ne pushtuesit...Xhengiz Hane
  fitimtare te deshtuar
  qe koha, piramida kafkash na mbolli...
  LuM i RrEmByEr

 4. #4
  one in a million Maska e ^VJOSA^
  Anėtarėsuar
  11-05-2002
  Vendndodhja
  OLIMP
  Postime
  323
  Alban Tartari


  Eshte bukur, te ta degjosh zerin
  per A.

  Eshte bukur
  te ta degjosh zerin,
  tutje kohes mbeshtjelle nga mjegulla.
  zeri qe shpirtin ma ka mbushur
  tingellon brenda meje,
  si litaret e shiut mbi tjegulla.

  e di?
  e zbukurove kete nate
  perzure heshtjen
  pluhurosur siper telefonit...
  me kishe munguar,
  te kisha munguar...
  oh sa gjate,

  vec sonte
  mu u shfaqe si drita e henes
  mes saksive te ballkonit.

  eshte bukur
  te ta degjosh zerin,
  ne kete nate te fresket pranvere,
  kur behari dimrin perzuri
  kur une pres te degjoj
  hapet e tua mbas dere...

  eshte bukur,
  te ndiesh zerin tend
  ne keta nate vesarake pranvere.
  Ikja e gruas

  Cdo gje
  gatuhet me nje fjale
  nga nje fjale
  hidherohet e myket cdo gje.

  vecse ne fund na duhen
  dy deshmitare
  per te na ndare.

  le te marrim rene
  pa nen hunde le te qaje
  dhe henen fytyreverdhe,

  nata gjykuese
  ketu
  te na ndaje.

  gruaja iken,
  mes ikjes se pakuptimte,
  e pakuptueshme si nje poezi
  surrealiste franceze.

  me dashurine time
  hedhur si cante ne sup,

  une s'do pres ngushellime
  do hesht,penduar si dervish a murg.
  do bucas perbrenda
  si lumenjte ne shkurt.  Tre here fytyra jote...

  Kur per te treten here te thashe "te dua!"
  u zgjova dhe mbajta vesh rrugen qe gjemonte,
  u ngrita pastaj, lava sy e duar.

  Dhe pashe te hynte me agun nga xhami fytyra jote...

  I harrova rruget,poezite qe mbreme s'i mbarova,
  poezine ku shelgu i vetmuar ndane lumit lotonte,
  dhe fjalet qe u dhashe shokeve sakaq i harrova.

  Se ne prag te deres me diellin u duk fytyra jote...

  S'me paskeshin genjyer syte e lodhur,e te shkrete
  ne te njejten enderr paskeshim notuar naten sonte,
  kur te thashe "te dua" per here te trete...

  U zgjova e pashe qe prane meje qendronte fytyra jote...
  LuM i RrEmByEr

 5. #5
  one in a million Maska e ^VJOSA^
  Anėtarėsuar
  11-05-2002
  Vendndodhja
  OLIMP
  Postime
  323
  Alban Tartari

  Shpirti
  Per E.


  Nuk na lidhin fijet
  e kalbura te kesaj bote
  as enderrat ne netet kur
  na flihet
  as trupat,
  prej kocke,prej mishi...
  as premtimet qe burojne
  nga goja jote,
  e as unaza:barra e rende
  qe mban gishti,
  na lidh dicka tjeter
  me e perbotshme :
  shpirti..  Thyerja

  Qe kur s'jemi pare,
  Ke ndryshuar,
  Si are e pavaditur,dege e thyer,
  Mes fshatit si perrua i thare.

  Harabel dimerak,
  Ne nje dege te zhveshur gorice,
  Nga syte pike pike pikon dhimbje,
  Tek sheh zogjte e tjere qe ikin larg.

  Kush ta ka vijosur ballin?
  Kanale vaditese mendimesh shoh...
  Dua te te njoh,por dot s'te njoh,
  Buzeqeshjen ta ka mjegulluar
  mjegulli i hallit.

  Merre njerin krah timin,
  Njerin sy
  Ta jap ty
  Vec luaj vendit,perzije te keqen,
  Kemi kohe te ndyshojme dicka,
  Bashke,
  Te dy.

  Ngrihu,
  Shkunde thesin me pluhur te jetes,
  Te dalim tutje ne korije
  Neper barin poshte hijeve,
  Te kerkojme coperat e thyera e
  te humbura te shpreses...

  Ke mua,s'je me vetem.
  LuM i RrEmByEr

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Lisi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  45
  Shqiptar e shkuar Shqiptarit  Une, jam shqiponja e Bjeshkeve te Namuna,
  Jam flamuri qe Ismailit i rri te koka e varrit,
  jam pisqolla e arte fshehur ne gji te Ises,
  Jam gjoksi i gjakosur i Adem Jasharit.


  Une, jam topuzi i Gjergj Elez Alise,
  Hija e Kostandinit qe sjell naten Doruntinen,
  Jam nje fije e mustaqeve te Gjeto Basho Mujit,
  Nje hap i tij qe trondit tere krahinen.


  Une, jam rreptesia e Leke Dukagjinit,
  Nje fjale e rende ne faqet e Kanunit,
  Jam nje gur i bardhe ne brigjet e Drinit,
  Shpata qe Skenderbeu lart e tundi.


  Une, jam nje strofe e bukur e Naimit,
  Shkruar mbi malet , fushat e brigjet,
  Jam malli i Serembes, Samiut, Jeronimit,
  Jam shpirti i tyre, qe ne kurbet vazhdon te digjet.


  Une, jam deshmori qe ra ne Mitrovice,
  E me gjakun tim u la edhe Cameria,
  Se jam ai qe nuk u qa kur vdiq,
  Se per deshmoret nuk qan njerezia.


  Une, jam nje pushke qe del nga frengjite,
  Jam nje kenge labe, nje tel i ciftelise,
  Jam Cerciz Topulli qe kurre s'ra ne prite,
  Jam e kuqja e flamurit atje lart, ne shtize.


  Ja pra, une jam shqiponja e Bjeshkeve te Namuna,
  Jam lulja qe i ka mbire Ismailit te koka e varrit,
  jam pisqolla e arte e dinakut Ise,
  jam gjoksi i copetuar i Adem Jasharit.


  Une jam Shqiptar e shkuar Shqiptarit...


  ALBAN TARTARI

 7. #7
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Dhimbja


  Dhimbjet,
  e bejne njeriun njeri,
  Goditjet qe kurre s'e thyen burrin...
  Ne ditet lyer me merzine gri,
  Kur brenga,halli bren dhe gurin.

  Dhimbjen e kemi qepur mbas vetes,
  Bashke me djepin e qivurin...

 8. #8
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Pritja

  Dhe e theva kete dege dafine,
  per ta vene mbi
  varrin e dashurise qe po vdes,
  do ikesh...
  mes pluhurit te ndonje makine,
  e une si gur varri,
  ketu do te pres.

  dhe do humbasesh tutje mes hijeve,
  mes sharjeve te mia,
  grusht i pendimit,
  do behesh nje yll i vogel mes yjeve,
  do tretesh si lot mes trishtimit.

  se une e theva ate dege dafine,
  qe te nderoj dashurine
  qe po vdes...
  ti ike,
  fshehur mbas xhamit te nje makine,
  e une,
  si gur varri ketu do te pres

 9. #9
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Koka
  (Inati i Ali Pashes)


  Koka e prere e Ali Pashait,
  Mu shfaq nje dite ne Stamboll
  nga sokaket,
  Mu moren kembet,
  me drodhen supet,
  Tek e pashe si i ndritnin
  nga inati syte e perflaket.


  "A s'me sheh"? me pyeti...
  "Mua ma moren koken
  e c'kuptim ka trupi im atje ne
  te largeten Janine?
  Dhe tani shoh me dhimbje si shqipteret
  moren udhet e botes,
  sesi zbrazetia e ka mbushur
  Shqiperine...
  Semundje?
  Żkje prej vetvetes?
  Si barre e hodhen pluhurin nga floket
  dhe dashurine nga zemra,
  Si cifutet filluan te enden,
  Mbi ne degjoj te tjera fjale,
  te tjera kenge,
  te tjere emra...


  E ndersa une plaku i pergysmuar
  dua ta jap edhe nje here kete
  sakate koke per hallmedhen, Shqiperine,
  Se u lodha pergjysme rruge te botes,
  Se s'po me tretet trupi atje...
  ne te largeten Janine..."


  Keshtu me shfaq koka e Ali Pashait
  ne Stamboll, ku hena
  qeshte me mua nga sokaket,
  une humba nen ndjenjen e fajit
  ai humbi ne kalldreme
  ku ndrinin nga inati syte
  e tij te perflaket.

 10. #10
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Nese je akoma Vlore...

  Nese ti
  je akoma Vlore,
  nese buzet e floket
  te bien ende ere limoni
  je deti
  ku dje u mbyt nje i gjore...
  je e thelle
  e me ndjell...si Joni.


  Nese une
  jam ende larg
  teksa
  mbytem ne dete te tjere
  dete yabanxhinj,
  nese letrat nuk te vijne
  me, varg
  dhe loti syrin lag
  per mua
  per vete...ndiz dy qirinj.

  Dhe rrobat e zeza mos i vish,
  mos mbaj zi... do vij
  nje dite me dallget e Jonit
  sigurisht nese je akoma Vlore
  nese floket
  ende te bien ere limoni...  Nje dite...buzedjegur

  Nje dite
  ne prite te jetes
  do kesh rene
  robinje e rrembyer nga vetmia
  ilacet ne uje do ti tretesh
  me ne fund do kuptosh
  do mesosh
  se c'ish dashuria...

  Dielli do te lere
  hedhur kraheve shallin
  tik-takun e ores pafundesisht
  do numrosh
  ne netet e rrjepura
  me enderra te vjetra
  do ta lyesh mallin
  atehere do marresh vesh
  c'do te thote te dashurosh.

  Mbas pagjumesish
  do ziesh kafen
  vec per vete
  filxhanin s'do ta kthesh
  ne fate s'do kerkohesh
  do biesh loteve lume
  si nje flete...
  e do ndiesh
  c'do te thote te dashurohesh.


  Vec atehere
  pa vlere
  do mberthesh syte ne dere
  e drithme ne zemer
  se rrodhi e pervodhi lumi i jetes
  vargjet do kene tjeter emer,
  oret e poezive do tregojne kohe tjeter.


  Vec nje dite
  ne prite
  te jetes do jesh kapur
  robinje e roberuar nga vetmia
  nen shi
  nen zi
  nje lule do gjesh
  mbi varrin tim te lagur
  do mesosh...
  se c'eshte dashuria.

  Dhe buzet,
  buzet do ti djegin vargjet e mia.  Peisazhe ne ngjyre gri

  Ngarkoi rete
  ne samarin e rrjepur te hidherimit
  e paudhe e paepur
  merr udhe drejt shkretetirave te vetmise
  merri rete
  te te lagin syte dhe faqet
  kur te lodhesh se qari neper net
  merri dhe mi nis ne dimer
  hidhur si nje filxhan kafe te te kujtoj
  mi nis pa rremuje e zhurmeti
  do ngre koken dhe jaken
  do kujtohem:
  "keto re jane nga ti"...
  dergomi per ditelindje a ditevdekje
  pastaj do te tjerr ne mendje
  sic tjerr leshin ime gjyshe
  do te te mbyt ne pellgjet
  qe mbushen rete e tua
  mbas mesazheve te tua gri
  do nxehem, do mallengjehem.
  emri yt,
  s'do ta mbushe honin e quajtur zbrazeti.
  ngarkoi thinjat
  ne koken e bukur zioshe
  ne floket e gjata si nete dimri
  leri thinjat te duken
  si yje te rene
  ne mesnaten tende perzenese
  dhe mbas cdo thinje shpreh nje deshire
  ngarkoi edhe zogjte qiellit
  dhe kenget cicerimat
  konservoi mire
  do jene te gjate dimrat
  merri zogjte dhe me puplat e tyre
  mbush jasteket e lumturise
  ngarkoi premtimet
  ato qe dikur mashtronim njeri tjetrin
  dhe shikimet dimerore dhe psheretimat
  stivoi ne kalatat e kujteses
  kur te te zere deti
  villi hidherimet udhes duke ikur
  ne dallget e deteve e shpreses
  mos me mbaj meri kur te arrish
  atje ne vendin quajtur "lumturi"
  dergome nje re te qaje per ty
  ketu prane meje.

  ngarkoi rete dhe nisu
  para se furtuna te shpertheje...


  Rrugeve

  "Tash jam larg teje
  larg vedi..."
  A.Shkreli

  Ecim, megjithate.
  me udhet ngaterruar neper kembe
  udhet si litare te gjate
  kembet na i lidhen nyje
  ne kthesat e jetes se shtrember,
  nje pret te dale
  e tjetri te hyje
  nuk di ku kam maje e thember,
  dhe jeta ne c'udhekryq do me shtyje.

  Pak nga pak
  i harroj udhekryqet
  ato qe kaluam vetem e me te tjere,
  ku lame rinine-vitet pa thinja
  i ngaterroj tashme tokitjet dere me dere
  ne zemrat
  ne mendjet
  ne shpirtrat xunkth si dellinja...

  Dhe ngaterrohemi udheve
  e udheve pengohemi,
  dikush na ngre
  me shkelm na bie tjetri
  dhe prape harrojme e me boten dashurohemi,
  e fshijme mendjeje ate qe ka thene i vjetri:

  "Dynjaja kujt i mbeti!?!"...

  Prape nisemi udheve, me baulat ngarkuar,
  me halle
  me malle
  me vjete,
  dhe thinjat koken na kane zaptuar,
  si malet
  zbardhur
  nga bora
  nga koha
  nga rete.

  Ecim,magjithate.
  prape endemi pafundesisht rrugeve,
  nyje na i lidhen
  kembet keto te shkreta,
  sa me shume e duam
  aq me shume...frymen na ze jeta.  Rrugeve (2)

  "Mos vdis se mbas shirave
  aren e mbush bari..."
  D.Agolli

  Gjurme devesh
  kam tej e tej shpirtit.
  mbi floke pluhuron
  rere e shkretetires,
  kembet plage me dhembin
  plaget e pergjakura te Krishtit,
  tash tre dite
  tash tre net
  vdes e ngjallem tinez.

  Shkoj e vij boterash,
  kthehem vrulltaz
  rrugeve vdes
  rrugeve ngjallem.
  ndersa me percjellin mbas shpine
  syte e qullte
  qe s'di kur do thahen,
  si pellgje ne janar a shkurt.

  Vdes sa here qe
  shkoj kendej
  kur marr heshturazi lutjet
  e gjyshes; Bekimin...
  dhe neper gjurme devesh
  shpirtit tej e tej,
  capitem si Muhamedi
  nen thesin qe mbushi hidherimi.

  Karvanet me shkojne
  tinez neper shpirt.
  Une iki.
  tash tre dite
  tash tre net
  vdes e ngjallem
  trup plage si Jezu Krishti
  zemer cope si profeti Muhamet.

  Me degjon?
  jam ende rrugeve.

  si Moisiu mbeshtetur
  mbi shkop iki...
  iki krrusarak muzgjeve.


  Rrugeve (3)

  Kthehem e sterkthehem
  me trena te prishur harresash
  me kepucet dhe mendimet
  tere balte
  vij e stervij
  as iki, as rri
  nisem
  per tu tretur serish n'arrati
  ne drite mengjesesh,
  neper boten e vrazhde

  Dehem nga embelsia jote
  ti je vera e ndaluar
  ti je cmenduria- mekati
  me kembet qe me merren
  rrugicave te tua kotem
  te zgjoj, enderrave te nisemi
  te degdisemi
  kali jashte eshte gati...

  Kthehem e sterkthehem
  vij esell dhe dehem
  se rruget me lodhen me treten
  si nje pikez loti
  ne gushen tende me ler te prehem
  hejbet e mallit rrugeve mbeten
  hejbet mbushur qemoti.

  Te marr per qafe,
  si bleta nje lule,
  dhe syte e tu shohin kaltersisht detin
  ne syte e tu enden rruget e mia
  Sidbad detari do ma kish ziline
  Marko Polot ne keta sy
  kerkojne te vdesin.

  Ja ku kthehem e sterkthehem
  se edhe vetmite nje dite vdesin
  rrugeve pelerinen ma merr era
  te dera
  Syte e ty kaltersisht me presin...

  Tirane-Stamboll-Ankara
  28/05/2001


  Udha e mbare, Trim!
  TE PESEVE*

  Nisu Trim,
  capit drejt agut te pergjakur
  atje plumbat
  shkruajne germa lirie
  atje, plumbat grisin heshtjen
  vrapo si i ri-si veriu
  lufto si plaku.
  Trimi im,
  perpara ke jeten...ke vdekjen.


  Nisu Trim,
  drejt lavdise se heshtur
  drejt te embelit-hidherakut
  a-t-dh-e-u-t.
  Ku armet renkojne shqip
  ku buzet vjellin hekur
  nisu Trim
  se nata kemben e theu.

  Nisu Trim!
  shtij nje pushke edhe per mua,
  melcine e nates
  copetoje me maje te bajonetes,
  flake vdekjen nga supet tane
  femijet
  jetimet
  ne syte e tu te lexojne
  himnet e jetes.

  Nisu Trim!
  buzethare...se shteren burimet
  se u dogj u be shkrumb
  gruri ne are
  se nenat, nenat
  nuk flene gjithe naten nga renkimet
  per djemte e tyre te vrare...
  Nisu Trim
  ti je i fundit...
  se une,
  nuk kam per te te qare

  Shko Trimi im!
  Te qofte udha e mbare...
  Ankara,10.09.2001


  *Kushtuar 5 deshmoreve shqiptare, te cilet u torturuan dhe u ekzekutuan barbarisht nga forcat maqedonase. E pacin dheun e lehte...
  DESHMORET NUK VDESIN!
  Vdekja e Omar Kajamit

  Omar Kajami s'i hodhi kupes vere,
  Ndersa rinia rendte
  me karvanet ne nje nate Semerkande,
  s'e kish pare pleqerine tek priste ne dere,
  Ndaj...
  Poeti shkruante e qante...


  Poetit i bente shoqeri nata,
  kur mes baltes se jetes e kishin lene
  te gjithe,
  Me poezi te penduara pastrohej nga balta,
  Dhe tashme vargjet e digjnin si hither.

  Mendonte poeti plak me syte ne qiell,
  Dhe pastronte vargjet prej mekatesh,
  Poeti qe dikur shndrinte si diell...
  tashme mekatar shkruante e qante.

  Dhe kendonin me radhe gjelat udheve,
  Dhe nata miratonte ne heshtje vargjet,
  diku te dashuruarit poezite e tij derdhnin buzeve,
  kujtonin se zemren j'ua plagosi Erosi,
  me shigjetat qe leshonte nga harqet.

  Kajami poet, me s'i derdhi kupes vere,
  Kur i vetem mbyllte syte ne nje nate Semerkande,
  Per te nuk trokiti kush ne dere,
  e kurrkush s'u kujtua ta qante.

  Ndersa vargjet e tij merrnin dhene,
  dhe bota buze me buze magjine shperndante...


  Poeti,iku...kur bota pinte vere,
  Ne nje nate te dehur Semerkande.  Zemerthyesi
  (Avniut)

  Ēekanet e botes,
  ke vendose ne gjuhe,
  me bie, me bie
  fort e me fort.
  mbi fushe
  shikimi im mjegullohet
  veshtullohet, sy femije
  syte mbushur plot
  ti,
  ti je gjuhe-mort.

  Dita vdiq.
  njeriu i shkrete mesohet
  me me te keqen
  ti gjuhe-cekan,
  une syfemije,
  ti s'di se
  zemrat qe thyhen me s'ndreqen.
  akoma
  vazhdon te me biesh...

  Kane thene:
  "gjuha pret hekur!"
  jo!jo!
  gjuha pret zemer,
  zemer.
  gjuha vdes te gjalle
  ngjall te vdekur,
  dhe mua me pret
  dhe mua me vret
  si shtiza Akilin ne thember.

  Pyetjet i kam varrosur
  brenda meje,
  une i mjegulluari
  syfemije,
  fjalet e tua shtiza thembrash,
  ti me bie,
  me bie!

  e di?
  je vec nje thyes zemrash.

  Maj 2001,
  Ankara  Vdekja e vjeshtes

  Vjeshta , u semur, miqte e mi,
  Eshte shtrire rrugeve,
  fushave e parqeve,
  eshte zverdhur si dylli e shkreta,
  si nje i semure me ethe,
  po lengon rrugicave te lagjeve...

  Keto bubullima qe degjoni,
  Jane teshtimat, kollitjet,
  Vjeshta eshte e ikur
  te dashurit e mi,
  vec shihni nga dritarje sesi perpelitet.

  S'ka recete
  qe ta sheroje vjeshten,
  plakjen e tokes ngjyer me te verdhe,
  ja, mjeket s'bejne ze, vec heshtin,
  As ilace...as derman...as helm...

  Romantizmi mori fund, miqte e mi,
  Une s'e sheroj dot
  me vargje e genjeshtra,
  C'vlere kane poezite e mia tani,
  Kur rrugeve te lagjes,
  shpirt po jep vjeshta???

  Ankara, vjeshte 2000.  Une e rrembeva Helenen!

  1.

  Paridi nuk e rrembeu
  Helenen!
  UNE e rrembeva, mes nates
  duhe e terhequr prej krahu,
  dhe lajmi mori dhene...
  e kemba-kembes,
  si nata-diten na ndoqi Menelau.


  Nuk na kapi dot kurre,
  megjithese na ndoqi nder
  shekuj e mijvjecare,
  dhe kur bota i tha: Ti s`je burre!!!
  U nis drejt Trojes, gjoja Helenen
  per te marre.

  Shpiku nje kale, nje dreq,
  dhe u fsheh si nje mi
  brenda saj,
  Naten i hapi dyert pa te keq.
  Dhe Troja u mbyt le lot e ne vaje...


  Per nje Helene u dogj Troja,
  nen kembet e Menelaut qe psheretinte,
  UNE ia rrembeva Helenen
  si thelen nga goja,
  Ne nje nate kur qielli vetetinte.


  2.

  Dhe ikem pastaj, te fshehur qendruam,
  me vite me shekuj me mijevjecare,
  se mos Menelau dinak diku na shquan,
  dhe vjen te dyve ne gjume per t`na vrare.


  Dogji ai nje Troje te tere,
  Re zie la mbi faqet e kohes,
  e beri qe bota mend te zere,
  Te zene mend gjithe grate qe ikin
  mes shiut dhe llohes*.


  E beri te trembte mua capkenin,
  Kusarin e zemrave, hajdutin, dinakun,
  dhe kur e pa qe s`kishin c`te me benin,
  Vrau Priamin plak, e gjoja mori hakun.


  UNE jam shkaktari i vdekjes se Trojes,
  Dashuria ime helm-cmenduri,
  mi mori mendte dhe mua
  dreqi tundonjes
  Ate nate kur shiu binte me furi...  Mbi vithet e kalit e hodha Helenen,
  dhe ngraha mes territ,
  mes nates e viteve.
  Dhe erdha ketu, dhe mora penen
  T`ju them se me Te kohrave vertitem.

  3.

  UNE e rrembeva ate nate Helenen,
  Jo! Paridi qullash, neper nate
  nuk ngrahu...
  dhe lajmi mori dhene...
  e kemba-kembes
  si dita-naten, me ndoqi Menelau...

  une me vrap kali,
  ai me vrap kau...  Vdekja e poezive

  Grisi gjithe
  fletet e zverdhura,
  ku jane shkruar poezite
  e mia.
  ato jane te merzitshme
  si plehrat e hedhura...
  e s`marrin vesh asgje
  nga dashuria.


  Coptoi pra
  gjithe fletoret e vjetra,
  qe nga koha, kapaku u eshte
  rrjepur,
  laji duart
  kur ti hedhesh keto gjera ta mbetura,
  se poezite e mia kane kohe qe
  kane vdekur.


  Varrosi pa kortezh,
  pa lule, pa asgje,
  e me tutje mos qaj me ze te mekur...  Anijet prej letre ose Premti i mbytur

  S'cahen detet
  me anije prej letre
  nder mbremjet hidherim
  si tymi i cigares
  kur poetet gatuajne
  vec poezi pesimiste tere heshtje
  dhe hena perton te duket
  mes hekurave te dritares.

  Anijet prej letre
  mu mbyten nje nga nje
  si Robinson i vetmuar
  ne mengjes i mblodha shpresat
  e thyra te shkembinjte
  poezi shi-vjeshte
  poetet qemtojne tashme
  anijet
  as ikin as vijne.

  Dje e mbyta Premtin
  ndersa e nisa me anijet
  te shkonte me shpresat e mia
  prej letre
  tani me vete kam vec hijen
  dhe ndonje poezi qe poetet
  e verdhosen ne ndonje nate vjeshte.

  S'cahen vetem valet e vetmise
  me anije prej copash gazete...
  Une dhe hija ketu mbetem.
  Premtin e mbyta.
  Tani, jam Robinson i vetem.

  Alban Tartari
  Fund-gusht 2001  Balada e te humburve

  Ne rruge fryn ere
  pikon shi
  ne mendjen time fryn ti
  ti rrjedh vijeza vijeza.
  ku jemi?
  ku dergjemi
  ne c`humnere,
  trupat tane te mjere
  a i gjeti njeri?

  Tutje njerzit jetojne
  jeta rrjedh si lumi
  dhe mbas teje
  kenge te vjetra
  tere pluhur degjoj
  kenge-genjeshtra
  dhe si plak me ze gjumi.

  Ne rruge, era
  shetit e vetme
  pa floket e tu pa fjalet e mia
  dhe ndarjet-bashkimet tere buje
  tani ty te ze lemza,
  kujtome
  mendome
  pi nje gote uje
  harroje ate nate kur
  syte e tu
  syte e mi rridhnin si dy cezma...

  Iku edhe ky vapor
  dhe ne mbetem brigjeve te shkembta
  te dy
  te gjore
  ne vapor kishim ngarkuar enderrat
  ne humbameno
  te humbur si dy Robinsone.

  Ne rruge ende fryn ere
  ne qelqe rrjedh shi
  atje ku je, ty a te ze lemza?
  Mbas dere mos je ti?
  apo lemzon kjo ere?
  ku je,
  ku dergjesh
  me te tjere?
  det me gaz a lume me vrere?

  Jashte s`je ti
  lemza ka zene pikat e shiut
  vapori i dashurise na iku
  ate nate...
  kur ne si humarake
  rame ne humnere
  nuk di trupat tane te mjere
  valle a i gjeti njeri?


  kenge te vjetra tere pluhur degjoj
  si plak, gjumi me merr perseri...  Endėrra te ngrira

  Duart me merdhijne
  e me ngijne
  enderrat rrezohen
  nga vitrinat
  une mendoj per ty
  nga pemet pikojne lote
  endem i akullt i perbaltshem
  ne rrethinat
  ndersa ti rrjedh
  mbi qytete te tjere vale e ngrohte
  duart me mpihen
  mengjeset s'gdhihen
  dhe horoskopet genjeshtare
  tashme s'ndihen
  enderrat i flak
  ne qese plastike mbeturinash
  nje gote caj
  nuk e ngroh shpirtin
  kurmin
  akullnaje ne rrethinat
  duart me ngrijne duart qe bien
  ere nikotine
  i paduar vuaj
  te mendoj ndersa
  shpresat shiten ne nje vitrine
  ti rrjedh vale e ngrohte
  ne shpirtra
  te ngrohte e te huaj


  Enderrat, mi huaj

  Mi huaj fjalet,
  kur te kthehem,
  qerane do ta paguaj...
  ma qeras gazin,
  mos me nis tym e helm;
  ne kilometrat
  vetmine
  rrugetine
  do pertyp vit e muaj.
  mos me nis vetem
  si nis gurin nje shkelm,
  enderrat...mi huaj...


  Leter Mikut

  Fale Zotit
  jam mire,
  vec
  lopatat e diteve thellojne
  rrudhat ne balle.

  Jam ketu
  si coban maje malit,
  nen gune me shkop ne dore.

  rreth meje,zile e kembore.

  Jam vetem,vetem.
  pa njerez,pa dert,pa hall.

  nga ti?

  Me shkruaj.
  mos kurse boje e leter
  te kujtoj
  ashtu...rralle e per mall...

  Po te dergoj nje bubullime
  nga stani
  behu i gjalle.

 11. #11
  Dr. Maska e Zani
  Anėtarėsuar
  02-10-2002
  Mosha
  44
  Postime
  209
  'Dritero Agollit'

  Dje u takova
  me poetin e shquar!
  ate
  me te madhin,
  me te thinjurin,
  me te vjetrin.
  folem per poetet e harruar,
  e bene shaka e gallate
  me njeri tjetrin.


  dje
  ne nje rrugice te Tiranes,
  e pashe ate te madhin, Poetin
  tek ecte serbes...
  jo si e ema e Zeqos
  qe ra nga maja e thanes,
  po si Muji kur rrinte me duart ne mes.

  E fjala ndoqi fjalen,
  e poeti treti veshtrimin
  tutje andej nga rrugicat,
  dhe u drodh si gjethe ne vjeshte,
  ashtu sic dridhet lypesi mes dimrit
  nga ngricat.

  veshtronte tutje
  perhumbur,
  sikur i kishte humbur
  kopeja e vargjeve,
  sikur senduqev te vjetr ishin futur,
  sikur kishin kaluar mbas pragjeve.


  veshtova dhe une, me kot
  rrugeve tutje
  une i pagdhenduri
  i padituri, fillestari
  ne syte e poetit kish lutje,
  kish dhibmje
  si ajo ne syte e nje te vrari...

  dje
  takova rrugicave te Tiranes
  poetin e shquar,
  ate
  me gjigandin,
  me te zbardhurin,
  me te vjetrin,
  recituam poezite qe akoma s'ishin shkruar,
  e beme shaka
  e gallate me njeri tjetrin...

  Alban Tartari

 12. #12
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157

  Arrow Poezi nga Alban Tartari

  Kthimi...i zogjve

  Zogjte u kthyen,
  pikeluan qiellin,
  stisen pemet,
  mbushen folete
  gjithe merak qendruan
  aty mbi tjegullat e shtepise,
  mbi tjegullat thyer dimrit
  si kjo jete...
  Zogjte ciceruan permallshem,
  ne pullazin tone te shkrete.


  Kulumbrite celen ne kete
  buze lumi,
  Dy-tri manushaqe neper shkurre,
  Ty sic duket, stina rruges te humbi,
  kendej nga ne
  asnje e re,
  fotografite tona jane zverdhur ne mure,
  akoma qiellit krekosen kercenueshem
  rete ngjyre plumbi.


  Me ne fund pranvera
  erdhi me muzgjet erelule,
  zogjte te presin ti mekosh te dera
  me therrime buke,
  si ngahere fryn era,
  Une dridhem e me mundon
  reumatizma gjunjeve.
  Ku je?

  Ata te presin ti ushqesh me doren tende,
  fotografite duhet ti fshije dikush,
  keto re qe perdite persiper me shemben
  keto ngjyreplumbta duhen perzene...
  Po te presim,
  me kriza malli shpirtit
  e reumatizme gjunjeve,
  Ti duhet ta mbash fjalen e dhene...

  Alban Tartari

  dhjetor 2000

 13. #13
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  "Me vete, merr hijen"...

  Kur te ikesh
  merr hijen me vete,
  shoqeri e trishte,
  ne merzitje ditesh,
  te ndjek pa fjale
  e kurre ne udhe s'mbetet.


  Vec shko gjithnje perpara,
  mos u ndal,mos u kthe
  Odise,
  humbet rrugen deteve pastaj,
  te ndjek nga mbas hija-shpirtvrara,
  po u ktheve
  behesh rob i saj.


  Ngrije largesine bashke me te...
  por kurre mos u dashuro mbas hijesh.
  Se naten, kur dielli te mos jete me,
  si i cmendur murit me koke do ti biesh.
  jo miku im,mos u dashuro mbas hijesh.


  Por prape
  merre me vete hijen,
  se fjalosesh udheve me te,
  me besniken memece,
  se vetem behesh xhind ne dite merzie
  dhe i shastisur udheve mbetesh...


  Udha eshte e gjate,
  plot hane vetmie,
  te duhet nje shok,
  ta thashe: "merr hijen"...


  Alban Tartari, prill 2001

 14. #14
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Ditė dhjetori

  eja,aherė kur era tė gremisė
  mes baltės dhe gjethet e fundit,
  kur lumenjtė kalteroshė
  ........... (dhe sytė e mi) tė bėhen turbullirė,
  kur pemėt e zhveshura paturpėsisht
  degėt lakuriqe tė tundin,
  kur pellgjet mes kalldrėmit akull tė kenė ngrirė.

  eja,me hėnėn ndriēuar muzgjeve,
  kur veshet tė tė dhembin
  ........... prej zhurmės sė makinave,
  kur kėrrkush mos tė tė njohė mė rrugėve,
  shfaqu si afishe larushe nė xhamat e vitrinave.

  eja aherė kur bota e ndyrė
  ........... nė fytyrė tė tė plasė derėn,
  kur si xhind i xhindosur duart tė tė dridhen,
  s'ka gjė!
  sill me vete dhe shtėrngatat e erėn
  dhe kujtimet hidhėrake qė s'hidhen...

  eja, se nė qilar kam ruajtur pėr ty njė torbė me mollė,
  ........... dhe mbi prush dy misra tė pjekur,
  do tė jap bluzėn time se je veshur hollė,
  e nė mesnatė si lugatė
  ........... rreth oxhakut do hamė bukė tė thekur...

  eja, duku, kur ditėt tė fillojė te numrojė dhjetori,
  kur lumenjtė dhe sytė e mi
  ........... kaltėroshė tė turbullohen,
  eja,tani se malli si dreqi na mori,
  jo aherė kur emrat nė kėtė botė tė na harrohen...

  eja,
  me muzgun e zverdhur nga hėna,
  para se bukėt e thekura tė ftohen...

 15. #15
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  kur une te vdes

  ketu s`do jem do jem larguar,
  .................. nen toke i tretur si te tjeret...

  ....................................Agolli
  kur une te vdes,
  dhe ti te qash me lote ne nxehte
  mbi trupin tim te ftohur,
  shpirti im lart do ngrihet,
  dhe do ti fshije syte e tu te lodhur...

  por ti s`do me ndiesh,
  dhe do vazhdosh te qash e heshtur
  thua se lotet do te me ngjallnin,
  e kur trupi im varrin te kete prekur,
  do kerkosh nje fjale te ta shuaj mallin...

  do zgjohesh aty nga mesnata,
  do qash mbi jastekun tim te zbrazet
  kurse une do te te ledhatoj floket,
  bashke do presim agimin qe zbardhet,
  rrezen e diellit qe hyn nga dritarja e vogel...

  dhe do vish te koka e varrit tim,
  nje shishe uje do derdhesh
  mbi balten qe me mban mbuluar,
  e pastaj do flasesh dhe ne fund do heshtesh,
  athere kur gjithe fjalet te te kene mbaruar...

  dhe lotet do derdhen,
  mbi faqet e tua
  mbi doren tende te plakur,
  dhe vetem ne ate cast do kem kuptuar,
  se ne zemren tende nje plage kam hapur...

  dhe do vij si zog,
  te qendroj ne nje peme aty afer
  apo nje lule ne kopshtin para deres,
  nje dicka qe ti kerkeon ne raftet,
  nje leter dashurie qe perpleset ne xham prej eres.

  e ti do ti lutesh Zotit per mua,
  do hapesh duart e tua
  dhe syte ne dhe do ngulen,
  e pastj nuk do qash me per mua,
  te koka e varrit te me lesh nje lule...

  dhe do ikesh pastaj,
  ashtu e merzitur e plakur
  nga hallet qe ngre, nga dhimbja e peshes,
  endrren tende per mua do mbash hapur,
  dhe vec ne enderr e lumtur do qeshesh.

  dhe do rrime bashke gjer ne agun e zbardhur...

 16. #16
  Ere... Maska e bluemoon
  Anėtarėsuar
  17-11-2005
  Vendndodhja
  Ne nje pike te vockel vese mbi nje fije bari...
  Postime
  228
  Citim Postuar mė parė nga marinI
  Jeta ferr-parajsė

  (Vėgime ferrnore)


  Si gjellė gatuar bota: parajsė e ferr!
  O Zot,nga muajt ėshtė janar a gusht?
  Ē'ėshtė
  Ky zjarr qė pak nga pak shpirtin na nxjerr,
  Ky akull qė shpirtrat na mbush...
  Dhe flaka dhe plaga zemrėn merr.

  Pranė e pranė nė botė ferri, parajsa,
  Ditė-nata ngjyrosur prej dritė-hijesh,
  Gjymtyrėt tona si dru tė trasha,
  Koha qė kot dogjėm: zjarrit ja shpie...
  Digjemi! Porsi Rom'e Neronit nė kohėt e lashta.

  Falna Zot!
  Qajmė e lutemi me zė prej fėmije.

  Dhe Dreqi qesh me ne nga pėrjashta...  Alban Tartari 2001
  Kam pasur rastin te lexoj penen e Alban Tartarit dhe them me bindje se eshte nje nga ato lloj penash qe te kreh shpirtin radhe me radhe... I dergoj pergezimet e mia publikisht kudo qe ai te jete...

  Me respekt

  A.D.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e vlonjati007
  Anėtarėsuar
  22-01-2006
  Postime
  1
  Post-Mortum

  Si njė bust mermeri
  tashmė zbardhon pranė meje,
  si njė ortek qė mali poshtė e ka
  pėrzėnė,
  nė njė shpirt nuk gjallojnė dot
  dhe gazi dhe vreri,
  kjo dashuri-gropė
  dy tė vdekur nuk i nxėn.
  Pas vitesh gjeneralėt do gėrmojnė
  pėr bustet e mermertė
  unė e ti dezertuam qyshkur.
  Dashuria,
  na ra duarsh si njė kupė e qelqtė.
  Pastaj vdiqėm.
  Veē kjo bardhėsi e dreqtė
  na pėrcolli-na pėshtolli nė qivur.
  Mbi bustet tona qė do zbukurojnė muzetė
  do shkruhet:
  "Dashuria s'kaloi kurrė mbi kėta gurė"...

  Alban Tartari 2001
  botuar ne Gazeta “Tirana Oberver”

Tema tė Ngjashme

 1. Tifozėt e Super Kampiones Tirana
  Nga BlueBaron nė forumin Sporti nėpėr botė
  Pėrgjigje: 157
  Postimi i Fundit: 26-02-2006, 22:05

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •