Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Postmodern
    Anëtarësuar
    16-08-2003
    Vendndodhja
    prishtine
    Postime
    137

    Cool Projekt për garazhd kolektivë

    Evulim projekti, do te shihni se si jam munduar me e zgjedh nje garazh te llojit Nje fishe e shmangur me rampa, per 300 vetuara. Nje projekt i thjesht, sa per te marr nenshkrimin ne lenden e projektimit! :^gg
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga Postmodern : 28-04-2004 më 08:34
    It's the end of the world as we know it and I feel fine.

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Postmodern
    Anëtarësuar
    16-08-2003
    Vendndodhja
    prishtine
    Postime
    137

    organizimi i perdhesese!

    Ketu mund ta shini organizimin e pertheses ( nese mund ta shiheni)!
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    It's the end of the world as we know it and I feel fine.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Postmodern
    Anëtarësuar
    16-08-2003
    Vendndodhja
    prishtine
    Postime
    137

    Kati karakteristik

    Ketu mund te shihnin katin karakteristik, te pa perfunduar :^gg
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    It's the end of the world as we know it and I feel fine.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Postmodern
    Anëtarësuar
    16-08-2003
    Vendndodhja
    prishtine
    Postime
    137

    Prerja gjatsore dhe terthore

    Ketu mund te shihet prerja e objetit, gjatsorazi dhe terthorazi.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga Postmodern : 28-04-2004 më 08:54
    It's the end of the world as we know it and I feel fine.

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Postmodern
    Anëtarësuar
    16-08-2003
    Vendndodhja
    prishtine
    Postime
    137

    prerja terthore

    Prerja terthore e objektit
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    It's the end of the world as we know it and I feel fine.

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Postmodern
    Anëtarësuar
    16-08-2003
    Vendndodhja
    prishtine
    Postime
    137

    Dukja nga ana e jashtme

    Dukja nga ana e jashtme e garazhese!
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    It's the end of the world as we know it and I feel fine.

  7. #7
    carpe diem Maska e drini_në_TR
    Anëtarësuar
    28-09-2002
    Vendndodhja
    Tiranë, AL
    Postime
    1,585
    Lum urime me projektin, më duket i thjeshtë dhe funksional. Ngjan me stilin e ndërtesave parkingje të këtyre që janë këtu në Amerikë.

    Nuk harrita dot të kuptoj se ku ngjiten makinat për në katet e mësipërme. A janë dy pjesët anësore dhe ajo qëndrore ku ngjiten makinat? Gjithashtu, këtu parkingjet e tilla kanë qarkullim me shigjeta, dhe në më të shumtën e rastit makinat mund të shkojë vetëm në një kah. Psh nëse ngjiten në nga hyrja e mesit, për të vazhuar ngjitjen mund të shkojnë vetëm majtas, ndërsa ato që zbresin posht, djathtas (e thash si shëmbull)

    Një tjetër mynyrë që mund të eksplorosh nëse nuk është vonë, ose thjeshtë për ta ditur, disa parkingje e këtu e kanë dyshemenë të pjerrët, dhe vijat e parkimeve (dmth vëndet e makinave) i kanë me një kënd jo më të vogël se 60 gradë afërsisht. Kështu i bëjnë kur makinat psh, në njërin kah ngjiten, dhe në tjetrin zbresin, dhe kjo e lehtëson parkimin, gjithashtu kursen sipërfaqe për rrugën mes dy anëve ku parkohen makinat. Gjithësesi, duhet të paraqes me vizatim që ta shpjegoj qart, por besoj se e kupton dot me fjalë.

    Përshëndetje dhe urime të sinqerta,
    Drini.

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Postmodern
    Anëtarësuar
    16-08-2003
    Vendndodhja
    prishtine
    Postime
    137

    >

    Drini,

    Falmnderit per komentin, vertet me ka ndihmuar shume...

    Ngjita e makinave nga jashte per ne katin e garazhes behet nga ato dy rampa qe jane te vendosuara ne dy skajet e garazhese, ndersa ngritja neper kate, behete permese atyre dy pjesëve anësore dhe asaje qëndrore ku ngjiten makinat.

    Sa i perket shigjetave per orjentim, edhe une mendoj ti vendosi, po krejt kjo ka qen per arsye kohe, se ende jam ka punoj ne kete projekt, per ta kompletuar...

    Sa i perket garazhve me etazhe te pjerrta qe i permende Drini, ne i shjellojm edhe ato, ne pergjithsi i mesoj te gjitha, edhe ato spirale, kem te bejm, nje semester me garazhat, ne lenden e projektimit.

    Sidoqoft, ndihma jote ishte me se e nevojshme, nga fakti qe as ne Kosove e as ne Shqiperi ( nuk jam i sigurt per Shqiperin ) nuk kemi kesi lloj garazhash.

    Sinqerisht,
    Lum
    It's the end of the world as we know it and I feel fine.

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e leci
    Anëtarësuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    Goetheanum,Italy
    Postime
    1,742
    Pershendetje dhe komplimente per projektin.
    Per nje garazh te tille kam bere projektin per impiantet hidraulike elektikre dhe te ajrosjes.
    Doli nje projekt i bukur.
    Por personalisht me pelqejne me shume garazhet nentokesore sepse jane me praktike dhe lejon kostruktim ne livelin superior.
    Sidomos ne qytetet me miliona banore garazhe te tilla jane jasht mendimi.
    Si mendoni?
    Quod timor cladis.
    Sed intuitum amet elit vitae est

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Postmodern
    Anëtarësuar
    16-08-2003
    Vendndodhja
    prishtine
    Postime
    137

    Hi

    Hi Leci,

    Falmnderit per komentin.

    Edhe une ju bashkangjitem mendimit te juaj se garazhat nentoksore jan zgjidheje me e mire per qytete me miljona banor, krijojn nj efikasitet me te madh, si dhe mundesojn mbisiperfaqen per destinime tjera, po mendoj se duhet te mirret parasysh kostoja shume me e lart e ndertimit te garazhaven nentoksore.

    Nje dite te mire,
    Lum
    It's the end of the world as we know it and I feel fine.

  11. #11
    kill your idol Maska e Pedro
    Anëtarësuar
    15-01-2003
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    410
    Lum,
    edhe une te pergezoj per projektin dhe te uroj suksese.
    Kisha nje pyetje dhe nje propozim (ose ndoshta edhe dy :) ), nqs me lejon.
    Pyetja ime eshte:
    Si ke menduar qe te shfrytezohet kati perdhes dhe ndarjen e siperfaqeve shfrytezuese?

    Duke qene se ka shume pak informacion mbi vendndodhjen e nderteses si dhe permasat e saj, supozoj se ajo ndodhet ne brendesi te qytetit dhe siperfaqja i kalon te 1600 m². Nje propozim i imi eshte: sikur te perpunosh edhe pak me teper fasaden dhe catine (ne qofte se kati i siperm eshte i mbyllur). Ndoshta duke dalur ndryshe nga punimet e tjera te zakonshme shqiptare, duke i dhene projektit nja dy-tre penela ekologjik, them se mund te biesh edhe ne sy te profesorit dhe me ate rast te perfitosh nje note me te mire se te tjeret.
    P.sh. per sa i perket fasades them qe nje veshje fasade me ristela druri mund t´ia heqe nderteses ftohtesine e betonit (gjithmone duke supozuar se ne variantin tend eshte beton i dukshem), mund ta lehtesoje ate dhe ne plasticitetin e saj duke e integruar me teper ne peisazhin e qytetit. Gjithashtu duke bere catine me gjelberim (nuk e di ne Kosove, por ketu tek ne eshte e detyrueshme qe catite e sheshta me nje siperfaqe mbi 1600 m² duhet te gjelberohen), mund te formosh nje koncept te ri per projektin tend, i cili me duket interesant dhe pikerisht: duke i dhene nota ekologjike parkingut te automjeteve e vendos kete parking perballe asaj idese, sipas se ciles, automjetet jane faktore shkaterrues te mjedisit dhe nga perballja e ketyre kundershtive te nxjerresh ne pah nje ide tjeter, ate qe pavaresisht se makinat jane sende te prodhuara nga dora e njeriut dhe e percudnojne disi natyren, perseri kur keto makina futen ne kete parking, duket sikur ato behen pjese e asaj natyre, pjese e te ciles nuk kane qene kurre.
    Ky mendoj une do te ishte nje koncept dhe nje argument i vecante (nqs nuk i ka vajtur tjeterkujt nder mend) gjate prezantimit te projektit para profesorit.

    Duke kerkuar mirekuptim per paturpesine e dhenies se keshillave, te pershendes dhe te uroj edhe njehere suksese ne rrugen e bukur te arkitektures.
    Pedro
    Lista nr5

    6 kanatjere
    6 mbathje
    6 shami

    prej kohesh ka vene studjuesit ne mendime,per arsye te mungeses totale te corapeve

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Postmodern
    Anëtarësuar
    16-08-2003
    Vendndodhja
    prishtine
    Postime
    137
    I nderuari Pedro,

    Me erdhi mire per shkrimin qe ke bere, vertet me ka ndihmuar qasja juaj.

    Do te pergjigjem ne pytjen tende te pare, sa i perket shfrytezimit te perdheses, kam menduar se ajo do te jet e destinuar, per servis te automjeteve, autolarje, autosallon ( sall per shitje te automjeteve), nje pjese me dyqane, nje pjese administrat, si dhe nje restorant.

    Fasada - Sa i perket kesaj qasje, detyra projektuse ka qen e shtruar ne ate menyre qe fasada te jete e hapur ( dallojm garazha me fasada te mbyllur dhe te hapur), po ne projektin e paraqitur ne forum, une ende nuk pata filluar te detaizoj fasaden, pasi qe me teper isha koncentruar ne zgjidhje ideore te objektit, mendoj edhe une sikur ti qe te intervenohet ne fasad me ndonje gabarit te metalt, ose me ndoj konstrukcion metalikt si rrjet ne fasade (nuk mendoj se druri i shkon per shtati nje garazhe, pasi qe funksioni i saj eshte pak sa specifik)

    Brendesia- Sa i perket brendesise, mendoj se edhe ne te do te nderhy me kende ekologjike, duke perdoru gjelbrimin.

    Mbuloja- Sa i perket mbulojese, nuk mendoj te perdori kulm alpin, per arsye se eshte shume banal, po mendoj qe kulmi te shfrytzohet dhe te jet i rrafshet, edhe aty mendoj ta gjelbroj nje pjese te madhe.

    Sinqerisht,
    Lum

    P.S Projekti, me teper eshte detyre shkollore, te cilen mu ka dashur ta zgjidh per nje kohe shume te shpejte...ne te ardhmen do te postoj dicka cka me pelqen, dhe nga cila arkitektur shikoj...
    Ndryshuar për herë të fundit nga Postmodern : 07-05-2004 më 09:28
    It's the end of the world as we know it and I feel fine.

Tema të Ngjashme

  1. Procesi i Pavarësimit të Kosovës
    Nga AsgjëSikurDielli në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 167
    Postimi i Fundit: 12-10-2012, 06:23
  2. Autostrada Durrës-Kukës mbaron ne qershor 2009
    Nga ganoid në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 739
    Postimi i Fundit: 02-08-2010, 18:05
  3. Rama: Një projekt që të rilidhë qytetarin me politikën
    Nga Albo në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 11-04-2005, 08:18
  4. Projekt për një restaurim ndërtese
    Nga drini_në_TR në forumin Arti shqiptar
    Përgjigje: 46
    Postimi i Fundit: 10-09-2004, 11:50
  5. Projekt meGa-VCD
    Nga Dr-DivX në forumin Arti i programimit
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 07-04-2004, 04:56

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •