Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Postmodern
  Antarsuar
  16-08-2003
  Vendndodhja
  prishtine
  Mosha
  39
  Postime
  137

  Cool Projekt pr garazhd kolektiv

  Evulim projekti, do te shihni se si jam munduar me e zgjedh nje garazh te llojit Nje fishe e shmangur me rampa, per 300 vetuara. Nje projekt i thjesht, sa per te marr nenshkrimin ne lenden e projektimit! :^gg
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Postmodern : 28-04-2004 m 08:34
  It's the end of the world as we know it and I feel fine.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Postmodern
  Antarsuar
  16-08-2003
  Vendndodhja
  prishtine
  Mosha
  39
  Postime
  137

  organizimi i perdhesese!

  Ketu mund ta shini organizimin e pertheses ( nese mund ta shiheni)!
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  It's the end of the world as we know it and I feel fine.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Postmodern
  Antarsuar
  16-08-2003
  Vendndodhja
  prishtine
  Mosha
  39
  Postime
  137

  Kati karakteristik

  Ketu mund te shihnin katin karakteristik, te pa perfunduar :^gg
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  It's the end of the world as we know it and I feel fine.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Postmodern
  Antarsuar
  16-08-2003
  Vendndodhja
  prishtine
  Mosha
  39
  Postime
  137

  Prerja gjatsore dhe terthore

  Ketu mund te shihet prerja e objetit, gjatsorazi dhe terthorazi.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Postmodern : 28-04-2004 m 08:54
  It's the end of the world as we know it and I feel fine.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Postmodern
  Antarsuar
  16-08-2003
  Vendndodhja
  prishtine
  Mosha
  39
  Postime
  137

  prerja terthore

  Prerja terthore e objektit
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  It's the end of the world as we know it and I feel fine.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Postmodern
  Antarsuar
  16-08-2003
  Vendndodhja
  prishtine
  Mosha
  39
  Postime
  137

  Dukja nga ana e jashtme

  Dukja nga ana e jashtme e garazhese!
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  It's the end of the world as we know it and I feel fine.

 7. #7
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  39
  Postime
  1,585
  Lum urime me projektin, m duket i thjesht dhe funksional. Ngjan me stilin e ndrtesave parkingje t ktyre q jan ktu n Amerik.

  Nuk harrita dot t kuptoj se ku ngjiten makinat pr n katet e msiprme. A jan dy pjest ansore dhe ajo qndrore ku ngjiten makinat? Gjithashtu, ktu parkingjet e tilla kan qarkullim me shigjeta, dhe n m t shumtn e rastit makinat mund t shkoj vetm n nj kah. Psh nse ngjiten n nga hyrja e mesit, pr t vazhuar ngjitjen mund t shkojn vetm majtas, ndrsa ato q zbresin posht, djathtas (e thash si shmbull)

  Nj tjetr mynyr q mund t eksplorosh nse nuk sht von, ose thjesht pr ta ditur, disa parkingje e ktu e kan dyshemen t pjerrt, dhe vijat e parkimeve (dmth vndet e makinave) i kan me nj knd jo m t vogl se 60 grad afrsisht. Kshtu i bjn kur makinat psh, n njrin kah ngjiten, dhe n tjetrin zbresin, dhe kjo e lehtson parkimin, gjithashtu kursen siprfaqe pr rrugn mes dy anve ku parkohen makinat. Gjithsesi, duhet t paraqes me vizatim q ta shpjegoj qart, por besoj se e kupton dot me fjal.

  Prshndetje dhe urime t sinqerta,
  Drini.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Postmodern
  Antarsuar
  16-08-2003
  Vendndodhja
  prishtine
  Mosha
  39
  Postime
  137

  >

  Drini,

  Falmnderit per komentin, vertet me ka ndihmuar shume...

  Ngjita e makinave nga jashte per ne katin e garazhes behet nga ato dy rampa qe jane te vendosuara ne dy skajet e garazhese, ndersa ngritja neper kate, behete permese atyre dy pjesve ansore dhe asaje qndrore ku ngjiten makinat.

  Sa i perket shigjetave per orjentim, edhe une mendoj ti vendosi, po krejt kjo ka qen per arsye kohe, se ende jam ka punoj ne kete projekt, per ta kompletuar...

  Sa i perket garazhve me etazhe te pjerrta qe i permende Drini, ne i shjellojm edhe ato, ne pergjithsi i mesoj te gjitha, edhe ato spirale, kem te bejm, nje semester me garazhat, ne lenden e projektimit.

  Sidoqoft, ndihma jote ishte me se e nevojshme, nga fakti qe as ne Kosove e as ne Shqiperi ( nuk jam i sigurt per Shqiperin ) nuk kemi kesi lloj garazhash.

  Sinqerisht,
  Lum
  It's the end of the world as we know it and I feel fine.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e leci
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,742
  Pershendetje dhe komplimente per projektin.
  Per nje garazh te tille kam bere projektin per impiantet hidraulike elektikre dhe te ajrosjes.
  Doli nje projekt i bukur.
  Por personalisht me pelqejne me shume garazhet nentokesore sepse jane me praktike dhe lejon kostruktim ne livelin superior.
  Sidomos ne qytetet me miliona banore garazhe te tilla jane jasht mendimi.
  Si mendoni?
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Postmodern
  Antarsuar
  16-08-2003
  Vendndodhja
  prishtine
  Mosha
  39
  Postime
  137

  Hi

  Hi Leci,

  Falmnderit per komentin.

  Edhe une ju bashkangjitem mendimit te juaj se garazhat nentoksore jan zgjidheje me e mire per qytete me miljona banor, krijojn nj efikasitet me te madh, si dhe mundesojn mbisiperfaqen per destinime tjera, po mendoj se duhet te mirret parasysh kostoja shume me e lart e ndertimit te garazhaven nentoksore.

  Nje dite te mire,
  Lum
  It's the end of the world as we know it and I feel fine.

 11. #11
  kill your idol Maska e Pedro
  Antarsuar
  15-01-2003
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  411
  Lum,
  edhe une te pergezoj per projektin dhe te uroj suksese.
  Kisha nje pyetje dhe nje propozim (ose ndoshta edhe dy :) ), nqs me lejon.
  Pyetja ime eshte:
  Si ke menduar qe te shfrytezohet kati perdhes dhe ndarjen e siperfaqeve shfrytezuese?

  Duke qene se ka shume pak informacion mbi vendndodhjen e nderteses si dhe permasat e saj, supozoj se ajo ndodhet ne brendesi te qytetit dhe siperfaqja i kalon te 1600 m. Nje propozim i imi eshte: sikur te perpunosh edhe pak me teper fasaden dhe catine (ne qofte se kati i siperm eshte i mbyllur). Ndoshta duke dalur ndryshe nga punimet e tjera te zakonshme shqiptare, duke i dhene projektit nja dy-tre penela ekologjik, them se mund te biesh edhe ne sy te profesorit dhe me ate rast te perfitosh nje note me te mire se te tjeret.
  P.sh. per sa i perket fasades them qe nje veshje fasade me ristela druri mund tia heqe nderteses ftohtesine e betonit (gjithmone duke supozuar se ne variantin tend eshte beton i dukshem), mund ta lehtesoje ate dhe ne plasticitetin e saj duke e integruar me teper ne peisazhin e qytetit. Gjithashtu duke bere catine me gjelberim (nuk e di ne Kosove, por ketu tek ne eshte e detyrueshme qe catite e sheshta me nje siperfaqe mbi 1600 m duhet te gjelberohen), mund te formosh nje koncept te ri per projektin tend, i cili me duket interesant dhe pikerisht: duke i dhene nota ekologjike parkingut te automjeteve e vendos kete parking perballe asaj idese, sipas se ciles, automjetet jane faktore shkaterrues te mjedisit dhe nga perballja e ketyre kundershtive te nxjerresh ne pah nje ide tjeter, ate qe pavaresisht se makinat jane sende te prodhuara nga dora e njeriut dhe e percudnojne disi natyren, perseri kur keto makina futen ne kete parking, duket sikur ato behen pjese e asaj natyre, pjese e te ciles nuk kane qene kurre.
  Ky mendoj une do te ishte nje koncept dhe nje argument i vecante (nqs nuk i ka vajtur tjeterkujt nder mend) gjate prezantimit te projektit para profesorit.

  Duke kerkuar mirekuptim per paturpesine e dhenies se keshillave, te pershendes dhe te uroj edhe njehere suksese ne rrugen e bukur te arkitektures.
  Pedro
  Lista nr5

  6 kanatjere
  6 mbathje
  6 shami

  prej kohesh ka vene studjuesit ne mendime,per arsye te mungeses totale te corapeve

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Postmodern
  Antarsuar
  16-08-2003
  Vendndodhja
  prishtine
  Mosha
  39
  Postime
  137
  I nderuari Pedro,

  Me erdhi mire per shkrimin qe ke bere, vertet me ka ndihmuar qasja juaj.

  Do te pergjigjem ne pytjen tende te pare, sa i perket shfrytezimit te perdheses, kam menduar se ajo do te jet e destinuar, per servis te automjeteve, autolarje, autosallon ( sall per shitje te automjeteve), nje pjese me dyqane, nje pjese administrat, si dhe nje restorant.

  Fasada - Sa i perket kesaj qasje, detyra projektuse ka qen e shtruar ne ate menyre qe fasada te jete e hapur ( dallojm garazha me fasada te mbyllur dhe te hapur), po ne projektin e paraqitur ne forum, une ende nuk pata filluar te detaizoj fasaden, pasi qe me teper isha koncentruar ne zgjidhje ideore te objektit, mendoj edhe une sikur ti qe te intervenohet ne fasad me ndonje gabarit te metalt, ose me ndoj konstrukcion metalikt si rrjet ne fasade (nuk mendoj se druri i shkon per shtati nje garazhe, pasi qe funksioni i saj eshte pak sa specifik)

  Brendesia- Sa i perket brendesise, mendoj se edhe ne te do te nderhy me kende ekologjike, duke perdoru gjelbrimin.

  Mbuloja- Sa i perket mbulojese, nuk mendoj te perdori kulm alpin, per arsye se eshte shume banal, po mendoj qe kulmi te shfrytzohet dhe te jet i rrafshet, edhe aty mendoj ta gjelbroj nje pjese te madhe.

  Sinqerisht,
  Lum

  P.S Projekti, me teper eshte detyre shkollore, te cilen mu ka dashur ta zgjidh per nje kohe shume te shpejte...ne te ardhmen do te postoj dicka cka me pelqen, dhe nga cila arkitektur shikoj...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Postmodern : 07-05-2004 m 09:28
  It's the end of the world as we know it and I feel fine.

Tema t Ngjashme

 1. Procesi i Pavarsimit t Kosovs
  Nga AsgjSikurDielli n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 12-10-2012, 06:23
 2. Autostrada Durrs-Kuks mbaron ne qershor 2009
  Nga ganoid n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 739
  Postimi i Fundit: 02-08-2010, 18:05
 3. Rama: Nj projekt q t rilidh qytetarin me politikn
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 11-04-2005, 08:18
 4. Projekt pr nj restaurim ndrtese
  Nga drini_n_TR n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 46
  Postimi i Fundit: 10-09-2004, 11:50
 5. Projekt meGa-VCD
  Nga Dr-DivX n forumin Arti i programimit
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-04-2004, 04:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •