Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 16
 1. #1
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046

  T prndjekurit politik: Do te hidhemi n grev urie

  Policia: Protestuesit na goditn nga kmbt, prandaj reaguam

  Policia ushtroi dhun duke prgjakur dje para Kuvendit dhjetra protestues, ish t prndjekur politik. Ajo shoqroi mbi 20 persona n komisariate dhe i denoncoi s bashku me organizatort n Prokurori.

  Ish t prndjekurit: Igli Toska po na dhunon si komunistt m prpara.


  Policia ka ushtruar dhun dje ndaj pjesmarrsve n protestn e ish t prndjekurve politik para Kuvendit. Pas prplasjes s disa qindra protestuesve dhe policis, kjo e fundit ka reaguar n mnyr t dhunshme, duke prgjakur dhjetra protestues. Policia prdori mjete nga m t ndryshmet pr t goditur protestuesit, si shkopinj gome, grushta e mjete t tjera.

  Ish t prndjekurit q po protestonin para parlamentit pr t miratuar ligjin e dmshprblimit t vuajtjeve t tyre gjat viteve t burgut n kohn e diktaturs komuniste, jan irrituar edhe m shum nga sjellja e policis. Shum prej t plagosurve nga ana e t prndjekurve jan drguar n spital, ku dhe kan marr mjekimet e nevojshme.

  Protesta ka qen duke vijuar e qet deri nga ora 11:30 minuta, kur forcat e policis jan shtuar edhe m shum para parlametit. Protestuesit jan informuar se ligji pr dmshprblimin e tyre nuk sht futur n radh n seancn plenare dhe jan irrituar. Ata jan drejtuar drejt hyrjes s parlamentit, ku ishin t vendosur dhjetra uniforma blu q pasoheshin nga efektiv t forcave speciale. Policia ka vendosur m pas edhe telin me gjemba pr t penguar drejtimin e protestuesve pr n Parlament. Policia ka prdorur dhunn pr t shprndar protestuesit, duke shoqruar edhe shum prej tyre n komisariate.

  Drejtuesit e protests para Kuvendit e kan quajtur kt nj sjellje brutale t urdhruar nga ministri aktual i Rendit Igli Toska. Pjesmarrsit n protest kan filluar t thrrasin parrulla kundr ministrit aktual t Rendit. Dhunn e ushtruar nga policia ata e kan quajtur si nj ridhunim q u bhet nga ana e komunistve n pushtet.

  Ndrsa policia e Tirans n nj njoftim pr shtyp pretendon se organizatort e protests u kan br thirrje protestuesve pr t'u afruar n drejtim t Kuvendit. "Organizatort dhe pjesmarrsit n tubim jan konfrontuar me forcat e Rendit duke i qlluar ata nga kmbt dhe duke i shtyr, derisa u afruan tek postoblloku i rrethimit t jashtm. Me masat e marra nga policia duke prforcuar efektivat e saj, pa prdorur dhun mbi protestuesit, i rivendosn ata tek vendi i miratuar pr zhvillimin e protests," thuhet n deklaratn e Policis s Tirans.

  Ndrkoh televizionet transmetuan pamje ku dhjetra protestues ishin t gjakosur n vende t ndryshme t trupit. Policia thot se kan shoqruar n komisariate, 21 persona q jan identifikuar dhe m pas jan ln t lir. Policia thot se pr kto 21 persona dhe pr organizatort e protests, sht br kallzimi penal pran prokuroris s Tirans, pr thyerje t ligjit mbi tubimet. Drejtuesit e protests s ish t prndjekurve thon se jan shoqruar nga policia mbi 40 persona, mbi t cilt sht ushtruar edhe dhun.

  Gazeta "Tema"
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga BlueBaron : 23-04-2004 m 11:49
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 2. #2
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Opozita deklaron se po shkelet ligji dhe po abuzohet m tej m kt shtres

  PS shtyn projektligjin pr t prndjekurit

  Socialistt votuan n seancn e djeshme pr shtyrjen e projektligjit pr dmshprblimin e t prndjekurve politik. Me 56 vota ata hodhn posht krkesn e demokratve pr t miratuar kt projektligj. N seanc u zhvilluan debate t shumta mes prfaqsuesve t t dyja palve. Demokratt theksuan se Kuvendi po kthehej n nj bunker dhe se Partia Socialiste po vepron njlloj si komunistt n koh t tyre. Kryetari demokrat, Sali Berisha tha se asgj nuk mund t kompensoj mijra jet t shuara. "T largohen telat me gjemba, ktu nuk sht kamp prqendrimi. Juve ndrruat emrin pas 50 vjetsh, po nuk ndrruat programin. Asgj nuk mund t kompensoj mijra jet t shuara. Ju ftoj q t votoni, mos ndiqni moralin e atij njeriu," theksoi Berisha. Nnkryetarja demokrate, Jozefina Topalli tha se shum nga protestuesit jan rrahur dhe jan uar n polici. "Jo vetm jan vn telat me gjemba pr t mos lejuar protestn e tyre, por jan rrahur dhe uar n polici. Flitet pr mijra vet t vrar e t persekutuar, t cilt vazhdojn ende t persekutohen. Ne duhet t'i mbshtesim ata dhe duhet ta bjm nga vetja jon. Turp m t madh se kryetari Servet Pllumbi, nuk e ka br njeri, po t ishte ktu do t'ia thosha," theksoi Topalli. Ministri i Financave, Arben Malaj theksoi se nuk sht e leht q t bhet kompensimi i t prndjekurve politik. Ai krkoi q t ulej tensioni politik n sall. "Bni mir t ulni tensionin politik se pengoni zgjidhjen reale t ktij problemi. Nuk sht e leht t shprblehen t prndjekurit. Ministria pr vitin 2004 ka nj fond prej 250 milion lek," tha Malaj. Deputeti socialist Erion Brae tha se q nga viti 1991 nuk jan prmbushur detyrat prkundrejt ksaj shtrese. "Mbshtes znj.Topalli. Ajo q po diskutohet nuk ka pse t tensionohet. Duhet t bjm nj projektligj dhe t'i gnjejm, apo t'u japim nj minumum t shprblimit? Ktu jemi t vetdijshm se q nga viti '91, ne nuk i kemi prmbushur detyrat e asaj shtrese," theksoi Brae.

  Deputett demokrat kishin krkuar vazhdimisht q t votohej ky projektligj, pasi sipas tyre tashm barra e kompensimit ishte lehtsuar dhe fal nj krkese t t prndjekurve q kompensimi t shtrihej n nj periudh kohore t gjat. Po socialistt theksuan se ky projektligj duhej t shtyhej, pasi duhej t merrej dhe konsulenca e Komisionit t Venecias pr kt shtje. Duke iu prgjigjur ksaj krkese t socialistve, deputeti demokrat Fatos Beja tha se Komisioni i Venecias thot se ai q del i pafajshm duhet t kompensohet. "26 muaj ky parlament ka thyer kushtetutn. Komisioni i Venecias thot se ai q del i pafajshm duhet t shprblehet. Kta njerz duhet t marrin at q u takon. Le t heqim dor nga lufta e klasave," tha Beja. Opozita kundrshtoi shtyrjen e ktij projektligji dhe tha gjithashtu se kjo sht nj shkelje e hapur e rregullores s Kuvendit. Projektligji ishte vendosur q t diskutohej dhe t votohej, pasi ishte futur n kalendarin dyjavor. Demokratt e kan cilsuar kt si nj tjetr mnyr e ushtrimit t diktaturs s shumics n Kuvend.
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 3. #3
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Berisha: Votimi, n kundrshtim me ligjin

  Kryetari demokrat tha se shtyrja e votimit bhet me shumic absolute t votave

  Kryetari i Partis Demokratike, Sali Berisha, deklaroi pas seancs parlamentare shtyrjen e votimit pr projektligjin e t prndjekurve politik. Ai tha se votat e marra nuk mjaftojn pr t shtyr kt projektligj, pasi duhej t ishte votuar me shumicn absolute t votave dhe jo me shumic t thjesht. Berisha tha se neni 44 i rregullores s parlamentit, thekson se duhet votuar me 70 plus nj vot n mnyr q t shtyhet votimi i ktij projektligji. Ai tha se nj veprim i till tregon thjesht urrejtje patologjike t socialistve pr kt shtres t shoqris. "Kjo sht nj urrejtje patologjike klasore ndaj t prndjekurve politik. Kryetarja e seancs e shpalli si t fituar. Dhe nj her po theksoj nenin 44 t rregullores s parlamentit, i cili prcakton se pr shqyrtimin dhe propozimet e mundshme pr ndryshime n kalendar, vendimet merren me shumic absolute votash. Ky vendim sht i rn, sepse gjithsej ishin 52 vota pr ta nxjerr dhe nuk u bn votat e mjaftueshme," u shpreh Berisha. Ai e quajti kt nj veprim t turpshm. Sipas tij socialistt e kan kthyer parlamentin shqiptar n nj mbledhje KPD-arsh. Ai shtoi se opozita do t marr vendimet e duhura pr kt shtje. "sht nj akt i turpshm dhe i paprgjegjshm. Ne si opozit do t mblidhemi dhe do t marrim t gjitha vendimet prkatse, sepse n kt mnyr ky parlament sht shndrruar n KPD t kongresmenve dhe KPD t KPD-arve, t cilt nuk respektojn asnj rregull dhe ligj si dhe vazhdojn me moralin e cubit dhe t hajdutit t t gjith shqiptarve," theksoi Berisha. Ai tha se morali i tyre sht i njjt me at t Fatos Nanos. Berisha deklaroi se pasi ishte vendosur q kjo shtje t kalonte pr shqyrtim n seanc, n mnyr t paligjshme krkohet shtyrja e tij. "Faktuan se morali i tyre sht morali i Fatos Nanos, sepse pasi ishte vendosur n rendin e dits, pasi ishte miratuar unanimisht n Byron Parlamentare, n seanc n mnyr t paligjshme kryetari i Parlamentit bn nj letr pr t krkuar shtyrjen. sht nj goditje pr mbar shoqrin, e cila shpresoi se m s shpejti t bhej miratimi pr dmshprblimin e t prndjekurve," prfundoi Berisha. "Jam sot para jush pr t br nj thirrje pr t gjith parlamentart e vendit q ditn e enjte n ditn e apologjis kombtare ndaj t prndjekurve politik me votn ton t miratojm amendimin e ligjit duke shprehur kshtu dhe nj her nj falje t madhe t mbar kombit ndaj ksaj shtrese q u martirizuan. T prndjekurit nuk krkojn asgj tjetr, vese dmshprblimin e tyre n prputhje t plot me ligjet e vendit, t miratuara po konsensualisht nga ky parlament. Ata kan rn dakord q periudha e dmshprblimit t tyre t shtrihet n nj hapsir kohore disa vjeare mjaft e arsyeshme," kishte theksuar Berisha para disa ditsh.
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 4. #4
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Partit opozitare, tryez emergjente pr t prndjekurit

  Partit opozitare kishin planifikuar ditn e djeshme q t mbanin nj tryez emergjente pr shtjen e t prndjekurve politik. Por kjo tryez sht shtyr pr ditn e sotme, pr shkak t mungess s dy prej drejtuesve t partive opozitare. Drejtuesit e opozits do t mblidhen paraditen e sotme pr t diskutuar pr problemin e shtjes s t prndjekurve politik dhe pr shtje t tjera t rndsishme. Tryeza e sotme nuk ka qen e parashikuar dhe rrzimi i projektligjit pr t prndjekurit politik ka br q t mblidhen t gjith drejtuesit e opozits, pr t dal me nj qndrim t prbashkt. Tem tjetr e diskutimeve n kt tryez do t jet dhe ecuria e protestave pr largimin e kryeministrit Nano. shtja e dmshprblimit t t prndjekurve politik ka br q drejtuesit e opozits t reagojn ashpr. Pas seancs kryetari i Partis Demokratike Sali Berisha u shpreh se nj veprim i till, pr t hequr nga rendi i dits kt shtje sht nj turp pr parlamentin shqiptar. Berisha shtoi gjithashtu se pr t dal me nj qndrim t prbashkt do t vendos s bashku me partit e tjera opozitare.
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 5. #5
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Ish t prndjekurit akuzojn ministrin e Rendit pr dhunn e ushtruar

  "Dhuna, skenar i prgatitur nga Toska"

  Prfaqsuesit e ish t prndjekurve deklarojn se skenari i dhunshm ishte prgatitur q m par nga ministri i Rendit Igli Toska dhe nga drejtori i policis s Tirans, Albert Dervishi. T prndjekurit hedhin posht deklaratn, sipas tyre t turpshme t policis, se protestuesit tentuan t hyjn m forc n salln e parlamentit. Ata thon se po protestonin paqsisht, pasi din t mbrojn institucionet. 7 radh me polic t thjesht, forca speciale dhe trupa t Gards s Republiks kan ushtruar dhun mbi t prndjekurit, ndrkoh q 40 vet jan shoqruar n komisariatet e kryeqytetit, kryesisht n komisariatin nr.1.

  Besim Ndregjoni, Sekretari i Prgjithshm i Shoqats Mbarkombtare pr Integrimin e t burgosurve politik tregon detajet e protests, precedenti i s cils sht protesta e 15 majit t vitit t kaluar, kur t prndjekurit u prgjakn nga policia para godins s kryeministris.

  Cila shoqat e kishte organizuar protestn para parlamentit?

  Nuk bhet fjal pr nj shoqat t vetme. Pr her t par jan bashkuar t trija shoqatat kryesore t t prndjekurve politik dhe kt e tregoi pjesmarrja. Mes 5000 protestuesve bnin pjes antar t Shoqats Kombtare t ish t Prndjekurve Politik e kryesuar nga Kurt Kola, antar t Shoqats Mbarkombtare pr Integrimin e t burgosurve politik e kryesuar nga Adem Alli dhe antar t Shoqats Antikomuniste e t dnuarve politik e kryesuar nga Afrim Hai. U ra dakord pr platformn e paraqitur nga shoqata jon.

  far prmbante kjo platform?

  Bhet fjal pr platformn pr zbatimin e nenit 44 t kushtetuts: "do qytetar q fiton pafajsin nga ndonj ligj i parlamentti apo nga gjyqsori, ka t drejt t zhdmtohet pr ditt n burg". Neni 57 i kodit penal prcakton vlern financiare t nj dite burg, 3400 lek dhe at pr nj dit n hetuesi 5000 lek. Neni 7 i ligjit 7748, dat 29.07.1993 i miratuar nga parlamenti shqiptar njeh statusin e t prndjekurit dhe si rrjedhoj njeh t drejtn e dmshprblimit. Pra ne krkojm vetm zbatimin e ligjit, asgj m shum. sht e tmerrshme t mendosh se kan marr parat e burgut Aranit ela, Ramiz Alia dhe Fatos Nano.

  Shum prej protestuesve u gjakosn, si rrodhn ngjarjet deri ktu?

  Protesta nisi n orn 10 para parlamentit. Po protestonim paqsisht, sepse dim t'i mbrojm institucionet. Policia ka deklaruar se tentuam t hyjm me forc n salln e parlamentit. Kjo sht shpifje e turpshme. Polict nuk na lejuan t afroheshim as tek lulishtja para parlamentit. I krkuam disa her t na lejonin, por ata nisn t godisnin egrsisht ish t prndjekurit, pa marr parasysh nse ishin t vjetr n mosh. Ky ishte nj skenar i paraprgatitur nga ministri i Rendit Igli Toska dhe drejtori i policis s Tirans Albert Dervishi. 7 radh me polic, forca t ndrhyrjes s shpejt, t Gards s Republiks, tela me gjemba, 70 makina policie. Nuk ishte aspak i nevojshm nj 'shtetrrethim' i till. Megjithat, veprimet kriminale t Nanos nuk na trembin.

  Sa vet u shoqruan n komisariat dhe sa u plagosn rnd?

  40 vet u shoqruan n komisariat, pjesa m e madhe e t cilve n komisariatin nr.1, ndrsa dhjetra t tjer u rrahn egrsisht. Deri n orn 16.00 u liruan 15 vet, ndrsa 25 t tjer vazhdonin t ishin t ndaluar n komisariat. Disa nga t ndaluarit ishin Ismail Shaba nga Shkodra q ka br 7 vjet burg, Osman Mezja nga Durrsi q ka kaluar 20 vjet n burgjet e diktaturs. I plagosur rnd ishte Fatmir Lamaj nga Fieri q ka br 15 vjet burg, Agron Kalaja 20 vjet burg e shum t tjer.

  Kryetari i Komisionit t Ligjeve, Spartak Braho krkoi q shqyrtimi i projektligjit t shtyhej, sepse mungon konsulenca e Komisionit t Venecias. Si ju duket kjo?

  Kjo sht nj fars e socialistve. Justifikimi i radhs pr t mos dhn dmshprblimin. Justifikimi pr domosdoshmrin e konsulencs s Venecias, vjen pas studimeve t grupeve t puns t ngritura nga Nano, premtimeve se dmshprblimi do t bj pjes n buxhetin e 2004-s, se t prndjekurit do t dmshprblehen me letra me vler etj.. Me sa di, shtyrja pr diskutim e projektligjit bie n kundrshtim me rregulloren e Kuvendit, ku parashikohet q nj projektligj t mos qndroj m shum se 6 jav n shqyrtimin e komisioneve parlamentare.

  A do t vazhdoni t protestoni pr t marr dmshprblimin?

  Tanim, krkesat tona do t jen politike. Do t krkojm rrzimin e qeveris Nano. Do t mbidhemi dhe do t vendosim pr mnyrn e protests. Ose do t hyjm n grev urie mbarkombtare, ose do t protestojm para parlamentit derisa qeveria t dorhiqet.
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Jesushaus
  Antarsuar
  05-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  271
  do ta ckaterrojme armikun e kllases....

  derisa ai popull zgjedh komunistet c'mund te presesh me teper?
  more leri pa buke, pa uje, pa drita, prape per nanon do votojne. Edhe bar do hame dhe parimet e spinaqit nuk i shkelim....

  Une s'di c'te te them me. Mbase duhen nderruar disa breza qe ai popull te zere mend.
  Ditt e njeriut jan si bari;
  ai lulzon si lulja e fushs;
  n qoft se era i kalon sipr,
  ai nuk sht m dhe vendi i tij nuk njihet m.
  Por mirsia e Zotit vazhdon nga prjetsia n prjetsi
  pr ata q kan frik prej tij,
  dhe drejtsia e tij pr bijt e bijve,
  pr ata q respektojn beslidhjen e tij
  dhe mbajn n mendje urdhrimet e tij
  pr t`i zbatuar n praktik.

  Psalmi 103

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Spartak Braho pa konsulenc te Venecias i ka pronesuar Hotelet e pikat e Benzines e Plazhet e Durresit.

  Dhe Nano pa konsulenc te Venecias i morri miljonet e tije te Bences qe sic thote Luan pobrati.. i beri duke ngren e pire e duke u zgerdhire e duke varur neqafe e duar gjerdane ari e unaza me brilante.

  te persekutuarit kishin nje shoqate ne Koh te Saliut qe drejtohej nga Kurt Kola.
  Ajo shoqate me ne krye Kurt kolen u bene mbeshtetje e Zan Caush-izmit te 97-tes.

  Tash le tja kerkojne Nanos qe erdhi ne pushtet dhe me votat ose mos votat e te persekutuarve qe i bejne "vezet" ne furriqet e te tjereve..
  Pra qe votojne ne partite e "djathta" te krijuara nga Zylyftar Ruc-Klos at e ramizit.

  Nje ish i denuar politik nuk i kerkon PS-se para. PS-PPSH eshte e njejta gje.

  Ata ne se u ka ngel pik yndyre e sjane bere si Kurt Spiuni i Kolajve.. le te mobilizohen e te dalin me nje parti te forte e te marrin Pushtet me vota..

  Ne parlament te Pellumbit e te braho- Brace Edvin Ram Bizhgave skane c'kerkojne disidentet e dikurshem..
  Dru po.. ate do e gjejne..

  VOTA i zgjidh punet.

  E aty ish te perndjekurit behen kasht e ko-qe..

  Psh ish i burgosuri arkitekt.. Maks Velo eshte bere nje qen qe leh per dite per hesap te Perfaqsuesit me te zi te qarqeve me te zeza te PPSH-se.. Edvin Ramen..


  pun maf m-uti..

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-03-2003
  Vendndodhja
  Oakland, CA
  Mosha
  46
  Postime
  738
  Heh, me dhjesin fare keta te persekutumit. Te persekutumit e leshit, shumica kon qen hajduta ordiner te perfundum ne burg kush per vjedhje bataniesh ne rerpart ushtarak kush per vjedhje salcicesh ne kombinat mishi. Tani thojn hajt se u bo deti kos ene bojn gam gam, dun lek qyl. Dru kurrizit dun kta, yyyyyysh.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Jesushaus
  Antarsuar
  05-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  271
  O Manokell,

  ne kemi vujt gjithmon ka katunaret e tirones, te gjithe spiuna kan qene.

  megjithse tshti jemi te gjith tirons....
  Ditt e njeriut jan si bari;
  ai lulzon si lulja e fushs;
  n qoft se era i kalon sipr,
  ai nuk sht m dhe vendi i tij nuk njihet m.
  Por mirsia e Zotit vazhdon nga prjetsia n prjetsi
  pr ata q kan frik prej tij,
  dhe drejtsia e tij pr bijt e bijve,
  pr ata q respektojn beslidhjen e tij
  dhe mbajn n mendje urdhrimet e tij
  pr t`i zbatuar n praktik.

  Psalmi 103

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  RD

  --------

  Pse duhet njohur borxhi ndaj ish-t prndjekurve


  Nga Sali BERISHA*


  Ish-t prndjekurit politik kaluan shekuj e vite rinie t shuar pr vlerat m t muara t individit e t kombit, pr lirin e tij, pr besimin fetar. Por nga ana tjetr, prve aspektit t tmerrshm moral, ky problem ka edhe nj aspekt tjetr shum t rndsishm. I hidhni syt n Tiran, por jo vetm n Tiran, edhe n qytete t tjera t mdha, do t gjeni me qindra e me mijra apartamente t ndrtuara nga kta qytetar, tek vuanin pr lirin e njeriut dhe q merrnin nj racion minimal, duke shkrir shpirtin dhe kockat e tyre n ndrtim. I hidhni syt n galerit dhe minierat e ktij vendi dhe do t gjeni mijra e mijra ton mineral t lvizur prej tyre, i cili u shndrrua jo n apartamente pr shoqrin e konformuar, por n shkollimin ton, u shndrrua n do gj tjetr, por jo pr ata. Pra, shoqria e pakonformuar jetonte n kampe prqndrimi, n galeri dhe biruca. I hidhni syt pak n fushat e Shqipris. Me qindra mijra hektar tok u krijuan n t katr ant e vendit nga kjo shtres, duke u kalbur vet dhe sot, mijra apartamentet q u ndrtuan n qytetet tona, t gjitha disponohen nga familjet e shoqris s konformuar, kurse vet ata mbushn bodrumet n t cilat gjendet ende myku i kalbsuar dhe ku nuk banonte asnj qytetar shqiptar. Ku shkuan me mijra e qindra hektar tok q ata krijuan me mundin dhe djersn e tyre? Q t gjitha gzohen sot nga fermer, por pr hir t s vrtets i prkisnin shoqris s konformuar dhe jo asaj t shtypur, jo asaj t persekutuar. Duke e par edhe n kt kontekst, nuk mund t pranojm q kto pasuri kombtare q u krijuan, t gzohen nga ky komb pa njohur borxhin q ka ndaj atyre motrave dhe vllezrve, q u prdorn si argatt m t keqpaguarit n historin e kontinentit. Prandaj nuk sht e vrtet q e kemi ndjekur politikisht problemin. Ka dy vjet q ligji ndodhet n Parlament, por e vrteta sht se ktu ka nj njeri me shpirt m t lig se ligsia, ka nj bir m shpirtzi dhe shpirtkazm se i ati, ka nj bastard, nj kriminel, q urdhroi bllokimin e ligjit, pasi hyri n Parlament.

  Gjithashtu sht edhe nj fatkeqsi e madhe q ju i merrni prsipr kto, sepse ne nuk e futm me dhun n rendin e dits projektligjin dhe nuk u vendos as me dhun e as me demonstrata, dhe me asgj tjetr. U vendos n Byron Parlamentare dhe u vendos me votim unanim n seanc. Por tani doli se kryetari i Parlamentit, pa marr asnj lloj vendimi ktu, pasi ishte vendosur n rendin e dits, i drgoi nj letr Komisionit t Venecias. Nuk ka gj m t padenj pr nj kryetar Parlamenti se, pasi e voton unanimisht me t gjith deputett e tij, merr dhe bn nj letr, pa u konsultuar me ne. Mendoj se letra e kryetarit t Parlamentit sht e paqen, sepse kjo letr sht shkruar, pasi sht marr vendimi ktu.

  far t'i krkojm Komisionit t Venecias ne? Q t zbatoj ligjet tona?

  A ka gj m t papranueshme se t'i drejtohemi ne Komisionit t Venecias nse duhet ta zbatojm apo jo Kodin Penal? Kjo krkes sht cinike. Nuk mund t ecet kshtu, sepse po t ecim n kt mnyr, kjo shoqri ndahet pastaj keq dhe ky komb nuk do t gjej paqe. Se t flassh si foli ministri Malaj, se nga '97 e ktej kemi zbatuar detyrimet ligjore ndaj ish-t burgosurve politik, ky sht mashtrimi m i paskrupullt. sht e vrtet se i keni dhn kryepersekutorit t tyre, ashtu si sht e vrtet se nuk ka nj t persekutuar q nga '97 e ktej q t ket marr qoft edhe dmshprblimin m t vogl.

  Ne vum nj kusht, t'iu japim 20% shkoll atyre q vuajtn pa konkurs, e hoqt at. Ju kujtoj se me mijra apartamente duhet t'u jepeshin atyre, sepse ne i morm apartamentet me nga 300 deri 500 dollar, kurse ata morn bodrumet nga kampet e prqndrimit e telat me gjemba q ju ua keni vendosur edhe sot. Un gjykoj se ky sht nj problem shum fondamental. sht e vrtet q ka nj fatur financiare, por vet ata kan pranuar shlyerjen e saj n 8 vite dhe do t ishte cinizm ekstrem nga ana jon t mos ua jepnim, t mos votonim dhe t'i hapnim rrugn bllokimit q sht br nga '97, t shlyerjes s atij borxhi t jashtzakonshm, pa shlyerjen e t cilit kjo shoqri s'do t bhet kurr shoqri e drejt.

  *Fjala n seancn e djeshme plenare t Kuvendit

  --------

 11. #11
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046

  T prndjekurit, opozita bllokon Kuvendin

  Prfaqsuesit e opozits kan krkuar q jo vetm t kaloj ligji, por dhe t largohen forcat speciale...

  Seanca parlamentare e pasdites s djeshme ka vijuar srish me debate t ashpra mes opozits dhe pozits pa arritur n nj prfundim. Deputett e opozits gjat gjith seancs se djeshme, kan kmbngulur se pa u futur n rendin e dits projektligji pr dmshprblimin e ish t prndjekurve politik nuk mund t vazhdohet me shtje t tjera. Nj krkes tjetr e deputetve t opozits ka qen dhe largimi i forcave t policis, t cilt ishin n numr shum t madh dhe kan rrethuar t gjith godinn e parlamentit. Nj situat t till, deputett e opozits e kan quajtur t pazakont dhe sipas tyre nuk ka kishte asnj shkak q forca t shumta t rendit prfshi dhe ato t ndrhyrjes s shpejt t ishin para godins. Ata kan krkuar her pas here nga kryetari i kuvendit pr t larguar forcat e policis. Pranin e forcave t policis n ambientet e jashtme t parlamentit, Kryetari i Kuvendit, Servet Pllumbi i ka argumentuar me faktin se ata jan pr t siguruar q protesta e t prndjekurve t mos kaloj n dhun dhe se nuk sht n kompetencn e tij t krkoj largimin e tyre. Nnkryetari i Partis Demokratike, Ritvan Bode ka prsritur deklaratat e tij se gjat seancs s dits s enjte jan shkelur t gjitha procedurat parlamentare dhe se rrethimi i parlamentit dshmon qart pr mungesn e vullnetit politik pr t kaluar kt projektligj. "Ajo ka ndodh jasht dshmon se keni qen t prgatitur pr t mos e pranuar projektligjin pr dmshprblimin e ish t prndjekurve politik dhe sht turp q ka 2,5 vjet q futet dhe nxirret nj ligj q duhet t ishte miratuar me koh," sht shprehur Bode. Edhe deputeti demokrat, Pjetr Arbnori, nj nga ish t prndjekurit politik, e ka quajtur absurde rrethimin e parlamentit me forca t shumta t policis, t cilat sipas tij ishin t penvojshme pr faktin se ish t prndjekurit nuk kan dhe as q kan patur ndonjher qllim q t futen n parlament. "T prndjekurit nuk kan arm as t ftohta dhe as t nxehta, ato i ka policia. Edhe rregullat nuk mund t shkelen. Meq nuk mort 71 votat e nevojshme prdort metoda t tjera. Por parlamenti e ka forcn pr t realizuar dmshprblimin e ish t prndjekurve politik, sepse po luhet dhe me faturne tyre e cila nuk sht aq e lart sa deklarohet," sht shprehur Arbnori.

  Ndrsa pr Kryetarin e Grupit Parmlamentar t Partis Socialiste, Gramoz Rui, projektligji pr dmshprblimin e ish t prndjekurve politik nuk sht hequr nga kalendari i parlamentit, por thjesht sht shtyr pr t marr dhe mendimin e Komisionit t Venecias. Sipas Ruit nuk sht shkelur asnj nen i rregullores s parlamentit. Ministri i Financave, Arben Malaj deklaroi se fatura pr dmshprblimin e ish t prndjekurve sht shum e lart dhe se zbatimi i tij do t kishte pasoja shum t rnda pr buxhetin e shtetit. Sipas Malajt fatura pr dmshprblimin e ish t prndjekurve kap shifrn e 136 miliard lekve, nj shum kjo e cilsuar shum e lart pr buxhetin e shtetit.
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 12. #12
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046

  T prndjekurit: Protesta jon, n rritje

  Ish-t prndjekurit, t mbledhur para Kuvendit, theksuan se do t zhvillojn protesta paqsore...

  Ish-t prndjekurit politik jan mbledhur para Kuvendit t Shqipris pr t protestuar pr mosmiratimin e projektligjit pr kompensimin e tyre. M qindra e mijra prfaqsues t ksaj shtrese kan dal para Kuvendit, t rrethuar nga nj mur policsh dhe forcash speciale. T prndjekurit q kan protestuar n mnyr paqsore pr m shum se dy or, kan deklaruar se ata jan prpjekur q t mos bien pre e provokimeve nga ana e forcave policore. Ata jan shprndar n mnyr paqsore duke paralajmruar se protesta e tyre do t vij n rritje.

  Ndrkoh paradite prfaqsuesit e mazhorancs n Byron parlamentare nuk morn n diskutim projektligjin e ish-t prndjekurve politik. Opozita n shenj kundrshtimi vendosi q t braktiste kt mbledhje. Socialistt kmbnguln se do t presin vendimin e Komisionit t Venecias pr t votuar m pas kt projektligj. Kurse socialdemokratt theksuan se ky projektligj mund t kalonte brenda qershorit. "Pagesa e t prndjekurve nuk do t filloj kt vit, por vitin e ardhshm. Me Venecian, pa Venecian ky projektligj brenda qershorit duhet t miratohet. Q t prndjekurit t dmshprblehen sht dika e natyrshme dhe e logjikshme. Vullneti politik ekziston, por problem sht fatura financiare. Sa do t jet kjo fatur pr t prmbushur krkesat e t prndjekurve kjo sht shtja q ka m shum rndsi. Ne duhet t marrim konsulenc edhe nga komisione m t specializuara si sht komisioni i Venecias," tha Apostoli. Kurse kryetari i grupit parlamentar t Partis Demokratike, Bamir Topi tha se mazhoranca nuk ka treguar vullnet politik pr t zgjidhur kt problem. "Zonja eo ka thyer nj pik t rndsishme t rregullores kur drejtoi hern e kaluar seancn plenare. Vendimet q merren n parlament duhet t ken t paktn 72 vota pro, ndrsa radhn e par eo ka br nj shkelje flagrante. Nuk kam besim se mazhoranca do t ket ndjesi pozitive pr t ndihmuar t prndjekurit politik. Pr 27 muaj ka munguar vullneti politik," tha Topi. "Un do t dal vet t'i heq telat me gjemba dhe le t vij t m rrah policia. Nuk ka nevoj pr vullnet politik dhe iniciativa. Besoj se kuvendi i Shqipris s'mund t ndrrohet me komisionin e Venecias" tha kryetari i republikanve, Mediu. Kurse zv/kryeministri Namik Dokle tha se mazhoranca ka vullnet politik pr t zgjidhur kt shtje. "Miratimi i ktij projektligji do t ket tre shtje: vullnetin politik t partive, hapsirn juridike dhe s fundi faturn ekonomike. Un kundrshtoj opozitn, e cila akuzon se nuk ka vullnet politik nga ana jon pr zgjidhjen e ksaj shtjeje. Prderisa ky projektligj sht futur n kalendar, do t thot q do t miratohet. Komisioni i Venecias sht n favor t t prndjekurve" tha Dokle.
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  RD

  ------
  Malaj: Nuk ka dmshprblim pr ish-t burgosurit politik


  Ndryshe nga Rui e Dokle, ministri i Financave, Arben Malaj, deklaroi prer dje n Kuvend, se nga kjo qeveri nuk do t ket dmshprblim pr ish-t burgosurit politik. N nj moment nervozizmi, Malaj tha se, nuk mund t ket asnj zgjidhje, pasi sipas tij t gjitha variantet e propozuara jan t paprballueshme nga qeveria. Pr t justifikuar kt qndrim marramends arkitekti i piramidave dhe nj prej grabitsve t parave t kreditorve, tashm n krye t financave shqiptare sajoi shifrn marramendse prej 137 miliard leksh, q sipas tij qenka fatura financiare e dmshprblimit, e barabart kjo me buxhetin e shtetit t 6 vjetve. Pikrisht pr kt arsye, kryetari i Grupit parlamentar t PD-s, Bamir Topi, theksoi se: "Ministri i Financave deklaroi at q Nano, Rui, Dokle e disa t tjer jan munduar ta fshehin. Malaj e bri t qart se mbi bazn e nj vullneti t munguar ky projektligj s'do t realizohet".

  N t njjtn linj edhe nnkryetari i Grupit parlamentar t PD-s, Jemin Gjana, deklaroi se shifra gogol e ministrit t Finanacve nxirret n kto momente pr t justifikuar shtyrjen e qllimshme t ktij projektligji.

  Sipas Gjans, shifra e sajuar e 1.3 miliard lekve e barabart me 50 milion dit pune sht nj spekullim i qllimshm.

  "N korrik t vitit 2002, Kuvendi ka vendosur q qeveria t sillte n shtator t po atij viti faturn financiare. Kan kaluar dy vjet q ather dhe tani na deklarohet nj shum marramendse", deklaroi Gjana. Sipas tij, gjithka sht e qart: kjo mazhoranc nuk ka vullnetin e duhur politik pr t dmshprblyer viktimat e genocidit komunist.

  Duke denoncuar strategjin e dhuns q po ndjek mazhoranca edhe kreu i Grupit parlamentar "Aleanca pr Demokraci", Pre Zogaj, argumentoi se krkohej ai kompensim q mund t shndrrohej n faktor progresi, duke liruar resurse t tjera. N t kundrt, sipas tij kemi t bjm me restaurim t sistemit t diktaturs. Pr Zogajn ky ligj sht nj moment real i pajtimit kombtar. Pikrisht pr kt arsye ai u bri thirrje krerve t mazhorancs t'i japin fund ktij spektakli t turpshm.


  Parlamenti, shtojc e qeveris


  Kryerepublikani Mediu deklaroi dje n Kuvend, se ky debat po zhvillohej n nj moment tepr kritik, n nj situat t turpshme.

  "S'ka asnj dyshim se Parlamenti tashm sht kthyer n nj institucion i pavlefshm si nj shtojc e qeveris q s'prfill asnj ligj", deklaroi Mediu. Kt e argumentoi edhe nnkryetari demokrat i Ligjeve, Fatos Beja sipas t cilit, n dy seancat e fundit t Kuvendit krert e mazhorancs socialiste demonstruan shembuj t shklqyer t demagogjis dhe mashtrimit. N t njjtn linj edhe deputeti demokrat Vili Minarolli u kujtoi krerve t mazhorancs, se q nga viti '97 sht ndrprer procesi i integrimit t ish-t persekutuarve politik dhe q ather ka vazhduar procesi i dezintegrimit si shprehje e riciklimit t lufts s klasave. Prsa i prket pretendimit absurd pr shtyrje t projektligjit deri sa t merret dhe konsulenca e Komisionit t Venecias, Minarolli theksoi se, ky Komision i rndsishm e ka thn fjaln e vet q kurse sht hartuar drafti i Kushtetuts.

  Kjo situat absurde sht denoncuar me kurajo edhe nga kryetari i Grupit parlamentar Liberaldemokrat, Teodor Lao. Sipas tij, prkundr ksaj qetsie t rreme q zotron salln e Kuvendit, situata sht krejt anormale si n shtetrrethim, ndrkoh q t prndjekurit politik zhvillojn protesta krejt paqsore.

  Ndrsa kryedemokristiani Nikoll Lesi tha se, Kuvendi aktualisht i ngjan nj komisariati policie.

  "Krimi i organizuar e gjithka n kt vend drejtohet nga Fatos Nano, nga nj sulltan dhe nj sulltanesh", deklaroi Lesi. Strategjia e tensionimit artificial t situats u dnua edhe nga kryetari i PDRN, Dashamir Shehi, si dhe nga deputett demokrat Pal Daji, Shaban Memia e Azgan Haklaj.

  Halil RAMA


  Prfaqsuesit e PD largohen nga mbledhja n shenj protest


  Opozita braktis Byron Parlamentare pr ish-t prndjekurit


  Grupet parlamentare t opozits shprehn srish dje vendosmrin e tyre pr zgjidhjen ligjore t dmshprblimit t ish-t prndjekurve politik. N mbledhjen e djeshme t Byros Parlamentare, kryetart e shtat grupeve parlamentare t opozits (PD, PLL, PR, PDR, PBK, PBL, PAD), si dhe kreu i Grupit parlamentar t PBDNJ, Karamelo, vendosn t bllokojn projektkalendarin dy javor, derisa Kuvendi t shqyrtoj n seanc plenare projektligjin pr dmshprblimin e ish-t persekutuarve politik. Nisur nga qndrimet absurde t krerve t mazhorancs, Rui, Dokle, Pllumbi e eo, kryetari i Grupit parlamentar t PD-s, Bamir Topi, deklaroi se nuk kishte asnj lloj besimi q mazhoranca e sotme t ket nj ndjesi pozitive pr ish-t prndjekurit politik. Kjo, sipas tij, pr faktin se kjo mazhoranc, qoft dhe nj moment t vetm, nuk e ka patur predispozitn pr t br dika pr kt shtres.

  "Pretendohet sikur gjithka fillohet nga zero. Nga zero sht vetm nj moment: sht mungesa e vullnetit politik t mazhorancs s majt, kshtu q nga kjo pikpamje un them q shtje themelore e grupeve parlamentare t opozits sht rivendosja korrekte e procedurs parlamentare", deklaroi Topi. Kreu i parlamentarve demokrat insistoi n krkesn q t vazhdoj procedura n seancn plenare t nisur t enjten e kaluar, ndrkoh q u bri thirrje deputetve socialist t votojn si t duan, pro ose kundr.

  "Kur t futemi n procedur, ju votoni si t doni, kundr ose pro. Ne urojm q t bashkoheni me ne t paktn n kt rast, pr t dhn nj vot pro pr ata q nuk e rikuperojn dot me financa at q iu ka ndodhur". Nnkryetari i PD-s argumentoi se problemi i kompensimit financiar t ish-t burgosurve e t persekutuarve politik sht kthyer n nj lejtmotiv n sens demagogjik nga mazhoranca, ndrkoh q po trajtohet me realizm nga prfaqsues t opozits.

  "Ne nuk kemi rrug tjetr prvese t insistojm q projektligji t'i nnshtrohet procedurs s rregullt n seanc plenare. Pr aq koh sa ishim n pushtet, kemi br maksimumin brenda financave q ka patur shteti shqiptar, sot jemi n nj stad tjetr. Ju kemi thn, nse nuk ka financa pr t'u financuar brenda nj periudhe t shkurtr, t paktn jepni skemn financiare, gj q s'ka ndodhur", deklaroi Topi.


  Veprim spekullativ i kryeparlamentarit Pllumbi


  Kreu i parlamentarve demokrat reagoi me tone kritike ndaj indiferencs me t ciln po i prcjell kto zhvillime kryeparlamentari socialist Pllumbi. Nisur nga fakti se ai ka qen n krye t nj delegacioni parlamentar n Meksik, Topi tha q minimalisht, pas asaj q ka ndodhur, kryetari i Kuvendit duhet t bnte nj konsult prpara mbledhjes s Byros Parlamentare me t gjith kryetart e grupeve parlamentare. Kryetari i Grupit parlamentar t PD-s theksoi se, "nga ana e kryeparlamentarit Pllumbi po veprohet n dy plane: ose ka marr nj informacion t hollsishm dhe ia do pozicioni politik q t mos mbaj pozicionin korrekt sipas rregullores, ose e dyta, ka preferuar t futet n mbledhjen e Byros Parlamentare pa informacionin e duhur".

  N kt kontekst, Topi denoncoi srish dje qndrimin antiligjor q mbajti nnkryetarja socialiste e Kuvendit, Makbule eo, gjat seancs t s enjtes t kaluar. "Neni 44 i rregullores, t cilin ajo asnjher nuk e citoi dhe nuk iu referua, flet n mnyr tepr t qart se pr shqyrtimin dhe miratimin e propozimeve t mundshme pr ndryshime n kalendar, t paraqitura nga Kshilli i Ministrave ose nga nj grup prej 5 deputetsh, votohet n seanc plenare pasi dgjohet nj fols pro dhe nj kundr jo m tepr se 5 minuta (ky sht momenti m i rndsishm) dhe vendimi merret me shumicn absolute t votave, ka do t thot 70 + 1 vot, ndrkoh q votimi u konsiderua i rregullt me 52 vota pro", tha Topi. Sipas tij, n kt rast kemi t bjm me nj shkelje skandaloze, q nuk ka nevoj t debatohet apo t'i bhen komente politike.

  N kto kushte, nnkryetari i PD-s theksoi se pr mazhorancn ka dy alternativa: Ose shprehje e qart n mnyr publike e mungess s vullnetit politik t mazhorancs, ose e dyta, t akuzoj drejtprdrejt kryeministrin e saj, ekzekutivin, q pr 27 muaj nuk ka qen n gjendje t bj faturn financiare.

  Prsa i prket konsulencs s Komisionit t Venecias, Topi tha se kryetari i Kuvendit asnjher nuk ka informuar nse drejtoria juridike pran Kuvendit ka proeduar n kt problem dhe n momentin q ka proeduar, ai t'i drejtohej pr konsulenc nj organizmi tjetr.
  ----------

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Ndal’ dorn xhelat !

  trepca.net

  --------


  Shkruan Edison YPI
  -------


  Koment

  Ndal’ dorn xhelat !
  --------------------------------------------------------------------------------

  1 maj 2004 / TN

  Edison YPI

  Mos e prgjak t burgosurin politik xhelat! Ndale dorn! Cili je ti q guxon t prgjaksh t prgjakurin, t prvuajturin, t smurin, t moshuarin, t dhembshurin, t butin, t urtin, t menurin, trimin, heroin, at q vetm t’i falesh e ta nderosh meriton. Jan nderuar e nderohen e nuk harrohen kurr individ sakrifikues n t gjith botn edhe kur nuk i prkasin t njjtit komb. Hajde n vete shqiptar q po gjakos shqiptarin. far po krkon sot i shumvuajturi pa shtpi, pa katandi, pa t ardhme, dergjur n burgje dhe internime gjith jetn?...

  ...Na u habitke ti hajdut, politikan a deputet q s’l qindark t bjer n tok pa e vjedhur, po t’u dukrka e teprt, e pahijshme, se i burgosuri po krkoka minimumin e minimumit; parat e gjakut t tij dhe t varrit a varreve t t afrmve t tij! Cilt shqiptar refuzojn sot t sakrifikojn pr martirt e diktaturs? Shum pak. Ata q brohorisnin npr manifestime, ata q flisnin pa pushim npr mbledhje kolektivi me entuziazm t pafre pr diktatorin dhe partin?! Ishin shum, por sht e vshtir t besohet q pas gjith ktyre viteve t mos e ken kuptuar q e kan pasur gabim. Po ata q spiunonin shokun, sepse dgjonte fshehtas muzik t huaj?! Edhe kta, e pamundur t mos e ken marr vesh sa e rrezikshme ishte ajo muzik. E fshatari vigjilent i fshatit kufitar?! Me ’i kan par syt e dgjuar vesht, gjithato vite, vshtir t mos jet br pak i mshirshm, edhe pse ende ka plot halle.

  Po shkrimtari a poeti vigjilent q zbuloi “gabime ideore” n vargjet a prozn e kolegut dhe e denoncoi?! Jo, nuk ka shqiptar kaq t poshtr, “nuk ka shtaz, sado t egr, t mos jet pak e mshirshme”, ka thn Shekspiri. Miku q e morn zvarr t dshmonte pr mikun, i cili e kishte br balt duke shfryr gjithandej nga padurimi?! Kurr, ai vese zemrthyer sht. Zbuluesi i “grupit armiqsor”?

  Zor t besohet, “zbuluesit” e athershm t “armiqve” sot jan br zbulues t mdhenj t paras. Kacidhet q krkojn viktimat e tyre, para milionave q zbulojn pr dit, higj u duken. Hordhia e shpifsve t pafytyr t s djathts, turli komunistsh me prejardhje t errt, t cilt vite t tra derdhn tonelata boj pr t hedhur balt pikrisht mbi ata, me votn e t cilve erdhn n pushtet, dhe sot jan atje ku jan?! U pa, e kuptuan q ishte kot dhe bosh ajo pun e ndyr. E pamundur t mos ken zn mend! Ata t cilve fytyrat e prvuajtura t ish t burgosurve t sotm nuk ua mbushin mndjen, u duken kot, dhe sidomos pak?! S pari, far prisnin t shihnin kta mendjeshkurtr; tridhjetvjear me kostum e kravat, flokt nakatosur me xhelatin?!

  Zor t mos ken as kta aq mend e aq imagjinat sa t mos kuptojn se ata jan vetm maja e rastsishme e ajsbergut t mijra t tjerve nn t. Jo vetm ata, por shqiptart n prgjithsi ashtu jan; “Porsi prushi i zjarrit, nn gji’ mbuluar”. T rinjt e sotm?! Kurr! Disa prej tyre, t lebetitur nga ’po dgjojn t ket ndodhur n at koh t mynxyrshme, i kam dgjuar me vesht e mi t thon se do t jepnin tri vite nga jeta e tyre pr t jetuar nj dit sureale t athershme.

  Pr t mos e zgjatur, sepse lista e t fajshmve t djeshm q heshtin si mumje sot, dhe e t pafajshmve n hall, mbetur si peshku n zall, sht e pafundme, del vetvetiu pyetja: cilt e kundrshtojn, cilve u prishet rehati sot pr ka krkojn ata q shkrin rinit e tyre, jett e tyre, n vndin me diktaturn m t pashpirt, m t egr, m t flliqur t planetit? Aspak e vshtir pr t’u ditur! Nj grusht politikansh gjysm injorant gjysm burokrat q po na rrin ende mbi krye, mbeturina t nj zgjidhjeje apo zgjedhjeje t keqe fillestare q kompromentoi jo thjesht dhe vetm shtjen e t burgosurve t diktaturs gjakatare, por krejt postdiktaturn, krejt postkomunizmin. Kaq. T tjerat jan llafe.

  Kta burokrat shpirtthat tani po na thon se shtja qenka proceduriale, dhe fatura e madhe. Jo shpirtkatranr jo, shtjen doni ju ta bni t till, ajo nuk sht absolutisht proceduriale, por vetm e vetm morale. Dhe, dihet, fatura, sado e madhe, kurrn e kurrs nuk mund t prcaktohet “e madhe” pr nj shtje morale. Ja pra dallimi i madh e i dhimbshm; ata, viktimat tuaja, me t cilt ju po talleni sot, pikrisht pr nj shtje morale, nuk pyetn pr procedura, as t thjeshta as t ndrlikuara.

  Nuk pyetn as pr fatura, as t vogla e as t mdha, as mendja s’u vajti. Ata, ve vuajtjeve t pafundme, nuk morn kurgj. Jeni ju dhe vetm ju q merrnit dhe merrni. Ata vetm dhan, dhan ato ka nuk i mban dot asnj fatur - Jett. Zor se burokratt e sotm ta ken harruar dashurin e tyre t par; Karl Marksin. Le t’ua ilustrojm prmes tij t tyrin krim zotrinjve t sotm, shokve t vjetr.

  Teoria e Marksit ishte argumentim, shpjegim, parashtrim, procedur e prsosur. Po, po, e prsosur, si duheshin ndrequr nj nga nj t gjitha punt e njerzis. Vese krejt e pavlefshme. Pse nuk funksionoi, pse u shemb si prej kartoni, pse dshtoi me turp, pasi varrosi miliona viktima katedralja madhshtore, e br me pun titanike dhjetravjeare ?! Sepse i mungonte ajo dikaja e vockl, ajo flakza q nuk fiket kurr, ajo ka u mungon t sprasmve kriptomarksist, burokratve tan, “ay q djeg n kraharuar, pa njojtur t shuar” - Shpirti.

  Nuk procedurohet Shpirti o t mjer, nuk racionalizohet vuajtja, nuk shprblehet dhimbja, nuk kthehet koha, nuk kthehet rinia, nuk ngjallet vdekja! Mos u lodhni dhe mos u vononi kot! Vrtitini kartrat nga t’ju doj qefi, drgojini n Venecian e gondolave, n Romn e Koloseumit, n Londrn e mjegulls, n New-Yorkun e grataielave, n Tokion e hieroglifeve dhe trmeteve, n Vatikanin e lutjeve po desht.

  Edhe sikur t’u thon t mos u jepni higj ish t burgosurve n hall, edhe sikur t’u thon t’ua falni tr Shqiprin, fardo prgjigje q do japin, nse do japin, gabim do ta ken. Nuk ka zyr n bot, as departament, as institut, as qeveri, as ministri, askurgj, sado t ditur, t thell, serioz, t sofistikuar qofshin, ta dij ’sht br ktu e t jap kshilla pr m tej.

  Mos shko larg, por shih sot t drguarit e tyre ktu! Tiran - Restorantet e Golemit - Kalaja e Krujs. Ndonj i rrall deri n Shkodr. Ndonj edhe m i rrall deri n Pogradec pr t soditur liqenin dhe pr t ngrn ndonj drek me koran. Pas tyre vuuuu OJQ-irsat ****lpirsat. Se edhe ne pak zagar harrimtar truthar q as mndja u vete pr t prndjekur jet’shkatrruar, nuk kemi pak jo. Dika veanrisht dhe jashtzakonisht e dhimbshme, e turpshme, kriminale, q mendja nuk e rrok, fjala nuk e thot, dheu nuk e mban, sht, le ta themi se s’bhet kiameti, heshtja e komuniteteve fetare. Ndoshta nuk e kan gabim ata q thon se edhe ato na i ka gllabruar politika. Turp!

  Disa nuk e din, disa nuk e kuptojn, disa bjn sikur nuk e din, disa bjn sikur nuk e kuptojn, por le ta din mir t gjith ktu dhe krejt bota: shqiptart dhe Shqipria nuk do t gjejn kurr qetsi pa konsideruar seriozisht, pa u sjell njerzisht, dhe pa kthyer deri n qindarkn e fundit faturn e atyre q vuajtn vet pr t mos e ln t vdes Lirin e t tjerve; t burgosurit e ndrgjegjes. Ky sht Pengu i Madh, sfida e madhe q ka prpara shqiptaria!

  Prandaj, hajde n vete xhelat, mos e gjakos t burgosurin e burgut t cilin, gjithsesi, edhe ti vet e vuajte. Po t duket se nuk po zbaton ligjin, a nuk po i bindesh urdhrit, ul kokn shih dorn si po t mpihet, po t ngrin. Dhe ti burokrat, merre dy minuta kokn mes grushtave. Problemi sht shqiptar! Lri marifetet, dnglat, komisionet, gondolat, mjegullat, grataielat. Prndryshe, hi mos u udit, Ferri t pret!  --------------------------------------------------------------------------------

 15. #15
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046

  Historia personale e Ylli Kontit, ish-i burgosur politik n burgjet komuniste

  - 24 ton mineral n dit, pr nj pjat sup -

  Xhaxhai i tij, Esat Konti, i vuri flakn vetes tek ish-pastieri "Flora", n shenj refuzimi pr dshmin q i krkonin t bnte kundr nipit t tij...

  N ditt e para t majit t vitit 1979, nj ngjarje e rnd e ndodhur n mes t Tirans, do t kujtohej deri von nga ata q kan qen dshmitar n at koh. Nj njeri dogji veten pran ish pastieri "Flora",dhe ngjarja n at koh u mbajt mend pr nj koh t gjat. Esat Konti dogji veten n mnyr demonstrative, sepse nuk pranoi presionet e "Sigurimit" t shtetit pr dshmin q duhej t jepte ky i fundit, kundr t nipit, Ylli Konti, q akuzohej pr agjitacion e propagand, n gjyqin q do t zhvillohej m 5 maj 1979. Sot, pas 25 vjetsh, nipi i tij Ylli Konti, tregon pr gazetn "55", kalvarin e vuajtjeve t tij n burgun e Spait, si dhe t familjes s tij, e cila u internua n fshatin Akrn t Vlors, pr vite me radh.


  - Arrestimi -

  Ylli Konti, n at koh 34 vje, ve puns s tij n Ndrmarrjen e Ushqimit Social, i plqente t merrej edhe me piktur. "Ishte fillim i janarit 1979, kur drejtori m thrret n zyr dhe m thot t nisesha me shrbim n Kor. Pas mbrritjes n Elbasan, makina e puns m zbret dhe m thot t vazhdoj deri n Kor, me nj makin t rastit. E lash shoferin t vazhdonte rrugn pr n Tiran, dhe vet dola n rrugn nacionale, t hipja n ndonj makin t rastit. Aty m'u afrua nj "Gaz" i "Sigurimit" t shtetit, i cili m ofroi t udhtoja me ta deri n Kor. Sapo hyra n makin, m hodhn nj batanije n kok dhe m drguan n hetuesin e Tirans". Pr rreth 6 muaj n hetuesi, dy hetuesit Fatmir Tatalia dhe Fatos Trebeshina, e mbajtn nn tortura Ylli Kontin, me qllim q t tregonte bashkpuntort. "Un nuk kisha bashkpuntor. Ne ishim thjesht disa t rinj, t cilt nuk e donim sistemin e athershm. Ishim nj grup shoksh q shfrynim mllefin n bisedat tona kundr sistemit, dhe vetm kaq. Un nuk kisha se 'bashkpuntor t nxirrja", tregon Ylli.
  Por, n ditn e gjyqit m dat 5 maj, t gjith shokt e athershm do t ishin n bankn e dshmitarve, duke dshmuar kundr tij. "Sot, ata jan figura t njohura n publik, - thot Ylli,- por nuk mund t'u v faj. I kishin detyruar t dshmonin kundr meje". Por "Sigurimi" i shtetit nuk mundi t bnte t dshmonte n gjyq xhaxhain e Yllit, Esat Kontin. Pas shum presioneve pr t dshmuar n gjyq kundr t nipit, Esati, n mnyr demonstrative i vuri flakn vetes, pasi u lye me benzin prpara pastieri "Flors".


  - "N emr t popullit!" -

  Gjyqtari Bashkim Xholi, i cili kishte njohje me Yllin, pak prpara fillimit t seancs do t gjente rastin dhe do t'i thoshte "Nuk kam 't t bj, m kan urdhruar t t dnoj". "N emr t popullit", u dnua me 8 vjet heqje lirie n burgun e Spait, ndrsa familja e tij, vllezr, xhaxhallar, nj numr prej 28 personash, u internuan n fshatin Akrn t Vlors. "M burgosn n Spa, ndrsa familja ime u internua n fshatin Akrn t Vlors. Menjher pas ksaj, n shtpin time, q e kam pasur mbrapa hotel "Arbris" tek "Rruga Fortuzi", ma shembn, pr t ndrtuar aty dy pallate. Edhe sot e ksaj dite jam pa shtpi," thot Ylli.


  - N burgun e Spait -

  Vuajtjet n burgun e Spait kan ln tek ai nj shije t hidhur. Jan kujtime, t cilat duket sikur kta njerz nuk duan m t'i sjellin ndrmend. "N sektorin numr dy t galerive t Spait, ku nxirrej pirit, nj mineral jashtzakonisht helmues, temperatura n galeri nuk zbriste posht 45 gradve Celcius. Acidi q rridhte nga muret e galeris, kur t binte mbi rroba, t'i digjte dhe ne q punonim n nxjerrjen e piritit, q eksportohej n Turqi dhe Austri, asaj kohe dalloheshim kollaj nga rrobat tona tr vrima. Na duhej t realizonim normn n masn 125%, e barabart me 24 ton pirit n dit. Prndryshe, nuk t linin t dilje nga galeria, dhe e gjith kjo pun, vetm pr nj pjat sup. M e tmerrshmja ishte, se, pasi t kishe hequr kt tmerr, t uleshe dhe t dgjoje pjes nga librat e Enver Hoxhs", thot Ylli. Sipas tij, shum prej atyre q nuk duronin dot vuajtjet, hidheshin n telat e rrethimit t burgut, ndrsa sa e sa t tjer i zinte posht shembja e galeris. Ata, ose varroseshin brenda n galeri, ose n ndonj cep jasht burgut.


  - Pa pension dhe pa t ardhura -

  Sot Ylli,s bashku me t tjert, ka dal n krkim t shprblimit pr ish- prndjekurit politik. Jan 8 vjet pun n minier, 8 vjet internim pr familjen e tij, dhe nj fis i tr i shkatrruar. Esht pa pension, nuk ka shtpi dhe rron tek shtpia e vjehrrs s tij. Tregon se disa her i ka takuar edhe ata q doln dshmitar n gjyq, por nuk duket se i mban mri. N prgjithsi, kjo klas, asnjher nuk ka qen hakmarrse, ata krkojn vetm at ka u takon. Vitet e puns s tyre n miniera, tharje knetash, me qllimin, ashtu si thot dhe Ylli, "q mos u bhemi barr fmijve, ata s'na kan ndonj taksirat! Mjaft vuajtn n internim, pas burgosjes ton!". Dhe ata q mendojn si Ylli Konti, jan shum.
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,067
  Postimet n Bllog
  3
  Prfaqsuesit e t prndjekurve than se greva do t vazhdoj deri n rrzimin e Nanos

  T prndjekurit: Gati emrat pr grevn e uris

  Pas paralajmrimit pr t'u futur n grev urie, shoqatat e ish t prndjekurve politik kan filluar t mbledhin emrat e personave q do t mbshtesin grevn, e cila do t organizohet nga tre shoqatat e ish t prndjekurve politik. Nj gj t till e kan konfirmuar dje drejtuesit e tre shoqatave t ish t prndjekurve politik. Sipas tyre duke par heshtjen q vjen nga ana e mazhorancs dhe e qeveris, e vetmja zgjidhje pr t krkuar aprovimin e ligjit q do t'i dmshprblente pr vitet e vuajtjes n burgjet e komunizmit, sht greva e uris. Ndrkoh q t prndjekurit kan protestuar srish dje para selis s parlamentit ku u kan krkuar deputetve t mazhorancs q t marrin n shqyrtim ligjin pr dmshprblimin e tyre. Kjo sht dita e katrt q t prndjekurit protestoj para selis s parlamentit n krkim t kalimit n parlament t ligjit pr dmshprblimin e tyre. Ndrkoh q n krkesn e tyre ish t prndjekurit jan mbshtetur dhe nga opozita, e cila insiston se projektligji pr dmshprblimin e ish t prndjekurve politik duhet t kaloj pr shqyrtim n seanc. Shtyrja e ktij ligji sipas prfaqsuesve t opozits shihet dhe si shkelje e rregullores s parlamentit nga ana e kryetarit t Kuvendit, Srvet Pllumbi. Shtyrja e ligjit nga ana e mazhorancs socialiste sht argumentuar me faktin se sht e nevojshme marrja e mendimit nga Komisionit t Venecias pr prputhshmrin e ktij ligji me kushtetutn. Nga ana tjetr prfaqsuesit e ish t prndjekurve e kan quajtur nj gj t till thjesht si nj argument pr t mos miratuar ligjin pr dmshprblimin e ish t prndjekurve politik. Ish t prndjekurit ndrkoh kan gati nj muaj q protestoj para parlamentit dhe pr shkak t protestave t tyre deputett kan qen t detyruar t'i zhvillojn punimet n nj shtetrrethim t vrtet nga prania e nj numri t madh t forcave n ambientet e Parlamentit. Nj gj e till sht kundrshtuar ashpr nga drejtuesit e opozits, t cilt jan shprehur se nuk sht normale q nj parlament t zhvilloj punimet n masa sigurie kur nuk sht nevoja. Ndrkoh deputett e opozits krkuan gjat seancs s djeshme parlamentare q t mos kaloj asnj ligj tjetr prve atij t t prndjekurve politik. Debatet e ashpra kan br q seanca t ndrpritet dhe t filloj srish. Edhe pas rifillimit t saj, deputett e opozits kmbnguln se nuk do t lejojn q t kaloj asnj ligj tjetr. Gjat fjals s tij, kryetari demokrat theksoi se n parlament ka kamikaz. "Ktu n salln e parlamentit sht nj kamikaz q quhet Kastriot Islami. Ti Ermelinda mos fol se edhe ti do bhesh kamikaze," tha Berisha. Ministrja e Integrimit, n prgjigje tha se kjo nuk e sugjestiononte aspak at. "Berisha duke m prmendur emrin nuk m sugjestionon aspak. Ju po na e pengoni rrugn z.Berisha. Kamikazt i gjeni te njerzit q u mungon kultura" tha Meksi. Prgjat gjith seancs deputett e opozits shkmbyen akuza me prfaqsuesit e mazhorancs. Fatmir Mediu e shpjegoi konfliktin e opozits dhe mazhorancs si pasoj e mosrespektimit t rregullores nga ana e PS. "Juve i shkoni pas avazit nj njeriu t vetm q drejton partin tuaj. sht turp pr ju si mazhoranc jo pr ne q jemi minoranc," tha ai. Edhe Edi Paloka ishte i t njjtit mendim me Mediun kur tha se socialistt i zbatojn porosit e kryetarit t tyre. "sht ai kryetar q vazhdon ta quaj opozitn terroriste. Toleranca zero thot kryetari juaj. Nuk ju lejojm m t na quani si t pavler," tha Paloka.

  Zvendskryeministri Dokle duke marr parasysh krkesn e Arbnorit pr prmirsim t kushteve t burgut tha se ky problem duhet shqyrtuar. "Ka br mir Arbnori q ka vizituar burgjet q strukturat shtetrore t merren m mir me kt pun. Mund t kemi nj procedur m t prshpejtuar si sht interpelanca" tha ai.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

Tema t Ngjashme

 1. Historia politike e Shqipris n tre vjet
  Nga no name n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-03-2007, 19:49
 2. Kërkohet xhihad në rrugët e Shkupit dhe Tetovës
  Nga Shkupi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 132
  Postimi i Fundit: 24-02-2006, 18:05
 3. Lesi: Berisha te mbledhi te djathten
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 68
  Postimi i Fundit: 22-01-2004, 06:06

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •