Close

Rezultati i Sondazhit: A besoni n Zot?

Votues
872. Nuk mund t votoni n kt sondazh
 • Po

  697 79.93%
 • Jo

  120 13.76%
 • Nuk e di

  55 6.31%
Faqja 0 prej 37 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 727
 1. #-19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,037
  Postimet n Bllog
  3

  A besoni n Zot?

  Ne media, ambiente shqiptare, edhe ne kete forum, abuzohet rendshem me boten shpirterore te shqiptareve. Duke qene se shqiptaret kane vetem pak vite qe jetojne te lire, mbi ta eshte imponuar nje imazh qe disa e marrin per te vertete dhe disa nuk e pranojne aspak. Behet fjale se nese Shqiperia dhe shqiptaret vazhdojne te jene nje popull pagan, ateist apo i perkushtuar ndaj Zotit. Dhe me kete kam parasysh besimin e gjithesecilit prej jush.

  Menyra e vetme per ti dhene fund njehere e pergjithmone steriotipeve shqiptare, eshte mbajtja e nje sondazhi ku secili nga ju ka te drejten te japi voten e thote fjalen e tij. Pyetja qe une dua tu shtroj eshte personale dhe direkte:

  A besoni ju ne Zot?

  Do tu lutesha qe te mos anashkalonit pyetjen dhe as te mos pergjithesonit pergjigjen tuaj. Jepni voten tuaj dhe mund te lini edhe nje koment si pergjigje te pyetjes se mesiperme. Gjithashtu kini parasysh se tema nuk ka per qellim qe ti ndaje shqiptaret ne % sipas feve, ka per qellim qe te nxjerri ne drite se nese shqiptaret kane ringjallur boten e tyre shpirterore apo vazhdojne te jene nje shumice ateiste.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 2. #-18
  A besoni ju ne Zot ?

  PO!

 3. #-17
  Fierak Ne Gjak Maska e rolua
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Toronto - Canada
  Mosha
  36
  Postime
  630
  nuk e di!
  jam shume i ngaterruar,
  kur me vine ne mende te gjitha ato gjerat qe jep tv-ja besoj po kur digjoj ato qe thote shkenca nuk besoj

  tani kush do me thoje cfare te besoj?


  ne kete teme jam shume i ngaterruar!
  """""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""" """""""""roeli"""""""""""""""""""""""""""""""""""" """"""""""""
  Fieri eshte qyteti endrrave te mia
  Fieri qyteti ku kaloj femirija
  Fieri qyteti ku jam ritur me mundime
  Fieri qyteti ku kam folur gjuhen time
  Fieri qyteti ku kam thurrur endrren time

  ......................^_R_o_L_u_A_^

 4. #-16
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,443

  A besoni ne Zot

  Po besoj ne Zot.

 5. #-15
  s'du Maska e Lela01
  Antarsuar
  19-06-2003
  Vendndodhja
  ku m'do qefi
  Postime
  146
  Shkenca vertet jep shpjegimin per gjerat qe ndodhin por si mendoni ju ..... nuk do te kete dicka te mbinatyrshme qe i mban lidhur gjithe kto gjera?! Une per vete them po.
  Nqs je i lumtur mos bertit
  se trishtimi e ka gjumin e lehte....

 6. #-14
  Perjashtuar Maska e Ryder
  Antarsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,160
  Kur njeriu s'ka as konceptin me elementar per perbereset e gjithesise si koha ose hapesira (dmth kur nuk e di as se ca esht krijimi, s'ka si ta dije se kush esht krijuesi)...atehere ne kete kontekst besimi ne Zot esht shum irrelevant dhe i pabazuar.

  Nuk them qe s'ka Zot...mund te kete...por un them qe UN NUK E DI a ka, per te then qe e besoj.

 7. #-13
  http://www.tropoja.org
  Antarsuar
  30-10-2002
  Vendndodhja
  England[SE]
  Mosha
  35
  Postime
  390
  une perveti besoj ne zot

  O Azem shqipe malsie,
  Per ty loti na ka hije.

 8. #-12
  Z3Ro_CooL
  Antarsuar
  15-02-2003
  Vendndodhja
  UK
  Mosha
  35
  Postime
  252
  Nuk E Di ( NO)
  Never argue with a stupid person. He will only bring you down to his level and beat you with experience.

 9. #-11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-04-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  37
  Postime
  13

  Exclamation Them se po

  Une mendoj se ka nje zot ose si mund ta themi ne terma shkencore, dika te "mbinatyrshme". Provat na jane dhene me shumice, qe nga lindja e jetes e ne vazhdim. Shume studime qe kane provuar te krijojne jeten ne kushte laboratorike kane deshtuar, pra kjo tregon se asgje nuk eshte e rastesishme. Te pretendosh se do gje eshte krijuar vete eshte si ta banalizosh temen dhe te thuash se nga nje ashkel do te ndertoj nje "bufe", dhe me sa di eshte e pamundur. Une po them vetem disa gjera qe pjesa me e madhe e juaj i di, dhe nuk dua te permend ketu bestytnite e vjetra te cilat na e japin me te qarte nje vizion mbi ekzitencen e ZOTIT.

 10. #-10
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157

  Besoj

  A besoj ne Zot?

  Po.

 11. #-9
  i/e regjistruar Maska e leci
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,742
  Besoj ne Zot
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 12. #-8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-06-2003
  Postime
  1,556
  po besoj, dhe besoj shume!

 13. #-7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-04-2004
  Postime
  2
  normal se nuk besoj ne zot, sepse nje gje e tille nuk ekziston.

 14. #-6
  At'qivia Maska e Flori
  Antarsuar
  12-03-2004
  Vendndodhja
  Tiran, Albania
  Mosha
  32
  Postime
  2,551

  Post Po

  un besoj ne zot shum jo se me ka shtyr njeri te besoj po se un besoj vet prandaj gjithmon mbaj me vete nje kryq ne qaf qe se heq deri sa te vdess
  Femra ne Sex:
  Akmerikanka: o yes o yes
  Gjermanja: ja gut ja gut
  Shqiptarja: "mos i trego kerkujt"

 15. #-5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  31-07-2003
  Postime
  730
  Besoj ne Zot! Shume!
  Be yourself and you will always be in fashion.

 16. #-4
  E Lir! Maska e KaLTerSi
  Antarsuar
  27-10-2003
  Vendndodhja
  NYC.
  Postime
  852
  O sigurisht qe besoj ne Zot.
  Toleranca, eleksiri i liris.

 17. #-3
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Antarsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Mosha
  38
  Postime
  741
  Sigurisht qe besoj vete gjithesia deshmon per Krijuesin e saj te mrekullueshem

 18. #-2
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Antarsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  38
  Postime
  2,172
  pooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo oooooooooooooooooooo
  me gjithe zemer.
  Injoranca nuk zhduket me top

 19. #-1
  i/e regjistruar Maska e EXODUS
  Antarsuar
  15-06-2003
  Vendndodhja
  Intravenous..
  Postime
  1,668

  A besoni ju ne Zot?

  Po!
  Kam besim te patundur!

  Njekohesisht, per me teper, nuk besoj thjesht permes mendjes, por kryesisht permes zemres!

  Do ju ftoja te lexonit disa thenie te medha mbi zotin nga njerez te medhenj tek te cilat me ka lene mjaft pershtypje, experienca e tyre jetesore e shprehur ne "theniet" per Zotin.

  -Nese nuk do te egzistone Zoti, nuk do te egzistonte qellimi tek njeriu, as synimi, e as shpresa tek njeriu, vecse nje e ardhme e pakuptimte dhe e pushtuar nga frika e nje erresire te perjetshme.
  Autor: Jean Paul

  -Te njohesh vullnetin e Zotit, eshte dituria me e madhe e nje njeriu. Ndersa te kryesh vullnetin e Zotit eshte arritja me e madhe e njeriut.
  Autor : George W. Truett

  -Menyra e vetme permes se ciles Zoti do te mund te impononte paqe ne bote, do te ishte duke "mekanizuar" vullnetin tone dhe duke rrembyer prej nesh aftesine qe zoterojme per te bere zgjedhje. Zoti nuk e kreu nje akt te tille. Zoti i ka dhene cdo njeriu "vullnet te lire".
  Autor: John Haggai

  -Zoti eshte pika e tangjentes se Zeros me Infinitin!
  Autor: Alfred Jarry 1873-1907, Dramaturg francez, autor

  -Njerezit e shohin zotin cdo dite, vecse ata nuk arrijne ta njohin, apo ta dallojne Ate.
  Autor: Pearl Bailey 1918-1990, Kengetare amerikane, aktore filmi dhe skene.

  -Ne mund te perpiqemi ta kerkojme Zotin permes intelektit tone, por do ta gjenim vetem atehere kur ta kerkonim permes zemres sone.
  Autor: Cotvos

  P.S Ju lutem MOD te mos i fshije theniet e mesiperme, qellimi i percjelljes se te cilave ishte me teper nje bagazh i vogel njohurish sesa per te ndikuar grupimin ateist.

  Miqesisht...
  Ndryshuar pr her t fundit nga EXODUS : 24-04-2004 m 21:24

 20. #0
  i/e regjistruar Maska e orivlora
  Antarsuar
  28-02-2004
  Vendndodhja
  usa
  Mosha
  38
  Postime
  25

  Thumbs up a beson ne zot

  po besoj dhe shume por nuk ka rendesi qe te kesh apo jo kryq ne qaf por zotin ta kesh ne zemer dhe po te kesh mundesi para se te flesh ti tregosh atij ne ikone realitetin tend pa e genjyer dhe te shikosh sa e qet fle
  [FONT="Arial Black"]live like you were dying[/FONT]

Faqja 0 prej 37 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. far ju shtyu q t besoni tek Zoti?
  Nga Albo n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 19-09-2014, 20:49
 2. Besoni tek dashuria platonike ?
  Nga Kryeplaku n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 01-07-2011, 09:25
 3. A besoni se ka korrupsion ne institucionet e Kosovs?
  Nga ILMGAP n forumin Votime dhe sondazhe
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 22-09-2009, 15:14
 4. Prse nuk besoni n "zot"?
  Nga Albo n forumin Agnosticizm dhe ateizm
  Prgjigje: 104
  Postimi i Fundit: 23-08-2009, 07:11
 5. A besoni n bestytni...?
  Nga master2006 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 29-10-2006, 07:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •