Close

Rezultati i Sondazhit: A besoni nė Zot?

Votues
873. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
  • Po

    698 79.95%
  • Jo

    120 13.75%
  • Nuk e di

    55 6.30%
Faqja 3 prej 37 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 729
  1. #41
    besoj dhe ate shume,

  2. #42
    Venusiane Maska e Naya
    Anėtarėsuar
    26-02-2003
    Vendndodhja
    Ne Venus
    Postime
    24

    Po

    Besoj tek zoti dhe e di qe ai eshte i vetmi konfort ne kete jete , e vetmja rruge dhe shprese per mua. Besoj me gjithe mendjen e zemren time tek ai.
    COGITO, ERGO SUM!

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e dallandyshe
    Anėtarėsuar
    23-02-2004
    Vendndodhja
    ne bina te ullirit
    Postime
    144
    Po.
    Besoj ne ekzistencen e zotit, besoj me shpirt, por jo tek fete ( jam thjeshte vizitore e kishave , xhamive etj). Feja i perket nje grupi njerzish qe kerkojne te mbijetojne apo te sundojne.
    Kush e krijoi gjithesine? Shkenca le te perparoje, ne dhenien e shpegimeve te ndryshme; si apo nga jane formuar planetet.
    Po kush i krijoi dhe pse?(une jo )
    A e keni provuar, kur shikoni dicka te tmerrshme apo ndonje mrekulli?
    Si jeni shprehur?
    O ZOT!


  4. #44
    Shkodrani Maska e fiso
    Anėtarėsuar
    31-10-2003
    Vendndodhja
    Albania
    Postime
    187
    Po patjeter qe ka nje zot
    dhe une besoj tek ai

  5. #45
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anėtarėsuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169

    Zoti.

    Kush e Krijoi boten me gjithe kete bukuri?
    Kush ja dha natyres, gjithe kete hijeshi?
    Kush Krijoi njeriun, veshet edhe syte?
    Kush? Vetem Nje Zot qe nuk ka te dyte.

    Ngjyren trendafilit, valle e kush ja dha?
    me arome kaq t'kendshme valle e kush e mba?
    Kush veēoi njeriun, permbi ēdo gje tjeter?
    Kush? Vetem Nje Zot qe nuk ka shok tjeter.

    Natyrėn e vdekur, valle e kush e ngjalle?
    Pranveren pas dimrit, kush e ben me ardhe?
    Kush e ringjall njeriun, pasi eshte bere toke?
    Kush? Vetem Nje Zot, qe s'ka tjeter shok.

    Kush na e jep shiun qe token gjelberon?
    Kush e krijoi henen qe motet i nderron?
    Zogjte qe fluturojne qiellit, valle e kush i mba?
    Kush? Vetem Nje Zot qe shok tjeter s'ka.

    Njeriut qe mendon, me dyshim s'i mbete,
    Zoti i ka dhene mendjen, le te gjykoje vete,
    Parajsa dhe ferri na presin ne ate jete
    اfare te besh ketu, atje ke me gjete.
    Injoranca nuk zhduket me top

  6. #46
    *MaēokjaVogel*
    Anėtarėsuar
    09-02-2003
    Postime
    111
    Jo! "per zotin" e them njiqid her ne dite, por patjeter nuk besoj ne "Zot"
    ....me pelqen realiteti!

    I'm like a bottle of wine..... I keep getting better with age!!!!

    ..................... **Smooches**....................

  7. #47
    :( Vdekje Ringjallje :) Maska e Petro_Nini_Luar
    Anėtarėsuar
    10-06-2002
    Vendndodhja
    Mes ferrit dhe Parajses
    Postime
    161
    Une nuk besoj per veten time!
    Ky koni ko o kon e ko si ky koni ko!


    Shnet e jete se te tjerat vijne vete!

  8. #48
    i/e regjistruar Maska e ATDHETARE
    Anėtarėsuar
    01-05-2004
    Postime
    14

    Smile

    A besoj ne zot??????
    SIGURISHT QE PO!

  9. #49
    ÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆ
    Anėtarėsuar
    26-02-2003
    Postime
    1,349

    Lightbulb

    Njeriu me mendjen e tij , nuk mund tė pėrfshijė tė vėrtetėn e pafund.
    Rrjedhimisht : ZOTIN e kuptojmė me ndėrgjegje e jo me mendje.
    ZOTI ska nevojė pėr dėshmi , sepse AI ēdo gjė e dėshmon.
    Adhurim i bėhet vetėm ATIJ , qė me dijen e TIJ e pėrshkon ēdo gjė.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga PrInCiPiEl : 04-05-2004 mė 16:22

  10. #50
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-05-2004
    Postime
    2

    Po shum besoj ne Zot

    Zoti ėsht njė edhe mo ska

  11. #51
    ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
    Anėtarėsuar
    20-01-2003
    Vendndodhja
    Jabanxhi
    Postime
    1,899

    PO shume!!

    Nuk e di perse,pore e di qe besoi shume ne "ZoT"
    ****************Dj^GabrIel**********************
    Feel the pump √

  12. #52
    Perjashtuar Maska e thorgal
    Anėtarėsuar
    20-05-2002
    Vendndodhja
    me zemer ne Shqiperi
    Postime
    296
    une per vete besoj se po te kete nje zot ai duhet te jete nje krijese super perverse se me gjithe ato qe kane ndodhur nder shekuj e ne mijevjecare nuk di se si mund ta quaj ndryshe

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e LeNNoN
    Anėtarėsuar
    07-06-2003
    Vendndodhja
    Bucharest
    Postime
    359

    Nuk e di...

    Ne zot edhe Besoj...Por Ne Muhamed Ose Jezus Krisht nuk besoj kurr!!!
    Jane thjesht disa imagjinata te njerezve...!!
    You don't lead by hitting people over the head-that's assault, not leadership.

  14. #54
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-10-2003
    Vendndodhja
    Mergim
    Postime
    1
    Besoj ne Zot? Nese e ke fjalen per te krishteret, myslimanet, budistet apo ndonje emer tjeter, atehere JO nuk besoj.

    Nese feja ne duhet te shpetojme shpirtrat e te vazhdojme ne jeten pas kesaj ne Toke atehere shpresoj qe njerzit te kuptojne se nuk ka sesi ti shpetojme shpirtrat nese e perdorim fene per luftra. Shume popujve u eshte urdheruar te besojne ne fene krishtere, Grekerit vazhdojne e e bejne kusht per tu bere shtetas. Nese nuk beson ne fene ortodokse ateher nuk merr dot dokumentat. Ose ne Angli, protestanteve u desh te shkonin ne Amerike per te praktikuar fene qe deshironin te besonin.

    E njejta gje ndoth edhe me familjet e sotme. Femijve me prinder besimtar u mesohet feja e prinderve, a seshte kjo e njejta gje si me grekerit dhe anglezet? Dua te them, qe mbase kominizmi na ndihmojme ne ngjallim fene e drejte ne Shqiperi. Mbase, komunizmi do na ndihmoje te krijojme nje fe te pa lekundshme.
    Prinderit e mi i kame musliman e te krishtere po une nuk besoj ne asnje prej tyre. Jo sepse dua te rrebelohem, jo sepse nuk i respektoj keto dy besime, por sepse asnjera prej tyre nuk e meriton besimin qe une mud ti jape atyre.

    Nese me pyet ka jete pas vdekjes atehere une do te them se duhet te ket dhe mund te vertetohet me ane te shkences. Besoj se te gjithe keni bere kimi, nese u kojtohet aty thuhet se ne universe c'do gje nuk mund te krijohet apo te zhduket, c'do gje vec shnderohet nga nje element ne tjetrin. Atehere, shpirtrat tane dhe trupat tane nuk zhduken por shnderohen, keshtu qe ne gjithmone jetojme, ashtu sic kemi jetuar edhe para kesaj jete (por ne nje forme tjeter). Duke marre kete parasysh une mund tu them se i vetmi besim ose fe, nese deshironi ta quani keshtu, do te jete ajo e paraardhsve te mi. Nese kam nevoj per ndihme i lutem ghysherve e sterghysherve te mi qe kane nderruar jete. Nese dua te falenderoj dike per gjerat pozitive qe me ndodhin ne jete, une u drejtohem perseri atyre. Keshtu qe kjo eshte feja ime, ky eshte besimi im--i pa imponuar nga askush.

    Une refuzoj te besoj ne nje fe qe ngjane me shume me politike sesa me krijesa te mbinatyrshme dhe u lutem te gjithve te pyesni veten: ne qofte se Zoti eshte krijese kaq perfecte dhe e paster perse duhet qe Ai te jete ne krye te te ghithve dhe te ashtuquajturit engjejt jane sherbuesit e tij? Ose, pse duhet qe njerzit te sillen mirre ne jete qe te hyne ne Parajse? Nese Zoti i plotfuqishem arrin te fale c'do gje sepse eshte "zemer mire" (nese ka zemer) atehere pse duhet te na vihen kushte skllaverie? Me c'kame me suar une me duket sikur Zoti, i ardhur nga azgjesia, krijoj gjithcka po nga kjo azgjesi, u vu ne krye dhe i ve krijesat e tij ne pune te plotesoj deshirat dhe komandamentet e tij? Me falni, po kjo me duket tamam si diktature!

    Nese fete duan te shumojne besimtaret e tyre (dikush mund te thuaj, te shumoje votat e partise se tyre) atehere ato duhet te bejne me shume pune ne shpjegimet e tyre abstracte. Ato duhet te mbledhin besimtare me fjale e jo me kushte te posacme. Jo me lufte por me elokuence. Jo duke ngjallur friken e Ferrit por duke i dhene jete shpreses se Parajses--botes ku te gjithe jane njesoj financiarisht, politikisht e fizikisht, ku nuk ka diktature apo demokraci, ku ka mirkuptim dhe jo zemerim. Kjo pra eshte feja qe ne duhet te besojme. Fe e lire dhe racionale.

  15. #55
    Feja e vertete eshte jeta qe ne jetojme dhe jo besimi ose zoti qe ne pranojme.

    p.s PSE besoni ne zot? PSE nuk besoni ne zot? PSE besoni ne evolucionin? Perse, perse, perse...
    o me dy molle moj te godita
    o me vrave o te vrafte pika
    E nuk te rashe per te vrare

  16. #56
    neper drite Maska e mbreta
    Anėtarėsuar
    29-04-2004
    Postime
    297
    po besoj ne zot edhe ate shume, sepse krejt kjo qe na rethon eshte e krijuar nga nje dore mbinatyrore dhe shume e fuqishme

  17. #57
    *MaēokjaVogel*
    Anėtarėsuar
    09-02-2003
    Postime
    111
    Klaidi un nuk besoj SEPSE nuk ja vlen te arxhoj kohen me perralla me mbret!! me pelqen realiteti i gjerave, edhe sic per cdo gje tjeter dua prov...
    Klaidi ke te drejte per ate qe the, hallall

    I'm like a bottle of wine..... I keep getting better with age!!!!

    ..................... **Smooches**....................

  18. #58
    i/e regjistruar Maska e huggos
    Anėtarėsuar
    02-08-2002
    Vendndodhja
    Hell-As
    Postime
    869
    Pyetja nė beson apo jo nė Zot, pėr mua ka kuptimin “Tė besosh apo jo nė egzistencėn e Tij”. Cilado tė jetė pėrgjigjia e gjithsecilit, kjo pak rėndėsi ka, pasi nuk mund tė ketė asnjė ndikim ndaj sė vėrtetės...
    Por tė pretendosh se ky besim nuk ėshtė thjesht njė pranim teorik forumor, por njė pretendim se jeta jote udhėhiqet prej kėtij Personaliteti (tė cilin e quajmė Zot), pėr mua pėrbėn ndryshimin radikal. Pra nė pyetjen e mėsipėrme (ndoshta) duhet tė shtohet.. Cilit Zot i beson apo nuk beson ! Tė paktėn nė kėtė rast pėrgjigjet do tė jenė edhe tė mbėshtetura me logjikė.

    Tė pėrpiqesh tė pėrcaktosh besimin apo mosbesimin e njė kombi, e konsideroj si njė qėllim tė mirė, por pa tepėr fryte, pasi besimi i njė kombi (e sidomos i shqiptarėve) nuk varet nga statistikat. Shqiptarėt janė njėsoj jo-besimtarė (si nė periudhėn e komunizimit, ku megjithėse njė deklaratė e tillė mund t’u kushtonte edhe jetėn.. nė kohėn e pashkėve tė gjitha familjet myslumane e tė krishtera i lyenin vezėt me tė kuqe); e po ashtu shqiptarėt janė njėsoj edhe besimtarė (si nė kohėn e sotme, ku Shqiperia konsiderohet si vendi me tolerancėn mė tė madhe fetare nė bazė tė pėrqindjes.. pėr interesin e xhepit do tė shtoja unė..)

    Besimi nuk ėshtė mė njė cėshtje shoqėrie, por individi. Shumė (por jo tė gjithė) megithėse pohojnė se besojnė apo jo nė Zot.. nė ė vėrtetė nuk mendohen mė thellė pėr tė kuptuar se njė deklaratė e tillė, do tė thotė mė tepėr sesa kuptojnė e pohojnė. Do tė thotė se ana jote frymore e shpirtėrore ėshtė/apo jo e udhėhequr prej ketij Zoti. Zoti nuk ėshtė njė cėshtje rutine e as kulture, feje apo doktrine, por njė mėnyrė jetese. Ose ia beson Atij komplet jetėn tėnde (e jo vetėm problemet).. ose vazhdon jetėn tėnde ashtu sikurse do dhe di. (e kjo do tė ishtė mė burrėrore do tė shtoja unė)

    Kur pėr herė tė parė pata njohjen time me botėn reale frymore nė “92, isha njė materialist e marksistist i flaktė, pasi besoja se bota ėshtė dhe mbetet vetėm ajo qė shihet e preket.. por (si shumė prej jush qė kanė arritur nė kėtė pėrfundim) nė tė vėrtetė gaboja.. pasi pėrpiqesha (megjithėse pa prova) tė eleminoja elementėt me jetik e madhėshtorė tė jetės njerėzore shpirtin (dashurinė, ndjenjat, emocionet, vullnetin) dhe frymėn.
    Kur (me kohėn) kuptova tė vėrtetėn e madhe.. nuk u tregova mė aq egoist e “i vogėl”… por pranova tė bėja njė ndryshim qė kurrė mė parė nuk e kisha imagjinuar. Dhe tju them tė drejtėn, nuk kam ndėrmend tė pendohem.

    Nė pyetjen e mėsipėrme do tė pėrgjigjesha:
    Besoj nė egzistencėn e njė Zoti tė Gjithpushtetshėm. Tė dashur e aktiv. Tė shenjtė e tė vėrtetė e qė nuk ka mundėsi tė lidhet me tė keqen. Njė Zoti qė interesohet vazhdimisht pėr mua pa shkelur lirinė time personale e pa pretenduar pompozitet. I besoj njė Zoti qė jo vetėm nė kohė tė vėshtira por edhe gėzimi i jap gjithcka nė mėnyrė qė tė mė drejtojė e udhėheqė pėr njė jetė mė aktive e mė tė pėrgjegjshme pėrballė njerėzve qė mė rrethojnė. I besoj njė Zoti qė nuk mė zhgėnjeu kurrė, e nė cdo pasiguri timen, ka njė pėrgjigje konkrete. I besoj njė Zoti nė momentin e ndarjes, bėri gjithcka (madje mė tė madhen) pėr tė mė pėrfituar…
    Ky ėshtė Zoti im, dhe dhėntė Hiri i Tij qė kėshtu t’i mbetem edhe unė deri nė fund.




    krejt miqėsisht,
    huggos
    detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

  19. #59
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-05-2004
    Vendndodhja
    ...mbi re ...kur ka
    Postime
    4

    ..pergjigje mbi besim ne zote

    ...e verteta si per meshire na dergone vetem kopjet,d.m.th smund te konkludoshe sepse do te thote ;-heqe dore,u lodha...thjeshte gjithe se bashku ndodhemi ne nje rrjedhe e i shtrijme doren te parit qe shohim ne breg te cilin dikush i vuri emrin ;ZOT, E PA DITUR SE ESHTE ME MIRE JASHTE APO KETU BRENDA...sepse kurre sdo te jepet mundesia te paralelizoshe JETEN me PERTEJ JETES.
    ..D.M.TH eshte e pa njohura e madhe qe na detyrone te perdorim mijera terma qe per fat te keqe ose te mire...zoti eshte pergjigja me e shpejte
    ...une jam duke e kerkuar ne energjine qe krijoje une dhe ata te paket dua apo urreje ...te shumtet (ata qe s'perpiqen)sme interesojne aspak...d.mth u lodha pak

  20. #60
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    09-07-2003
    Postime
    30

    Kam besuar shume ne zot...

    Para disa kohesh kam besuar qe kishte zot ....Por asnjehere nuk e kam ndjere pranine ose fuqine e tij te mbinatyrshme.. Une besoj ne forcen dhe vullnetin tim per te punuar dhe jo te forca e zotit....Te gjitha qe kam arritur deri tani i kam me shume sakrifica dhe asgje nga zoti...Pse duhet te besoj tek dikush qe asnje se ka pare deri me sot.....

Faqja 3 prej 37 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Ēfarė ju shtyu qė tė besoni tek Zoti?
    Nga Albo nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 19-09-2014, 20:49
  2. Besoni tek dashuria platonike ?
    Nga Kryeplaku nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 01-07-2011, 09:25
  3. A besoni se ka korrupsion ne institucionet e Kosovės?
    Nga ILMGAP nė forumin Votime dhe sondazhe
    Pėrgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 22-09-2009, 15:14
  4. Pėrse nuk besoni nė "zot"?
    Nga Albo nė forumin Agnosticizėm dhe ateizėm
    Pėrgjigje: 104
    Postimi i Fundit: 23-08-2009, 07:11
  5. A besoni nė bestytni...?
    Nga master2006 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 29-10-2006, 07:22

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •