Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
  1. #1
    agron_jozef_mjeku
    Anëtarësuar
    07-03-2004
    Vendndodhja
    Germany/Belgium
    Postime
    26

    Parakushtet për tu kthyer në vendlindje

    Cilat parakushte do te ishin vendimtare nese ktheheni ne vendelindje ???

    Eshte kjo teme ku secili mund te parashtroj kerkesat e veta po qese do te kthehet ne vendlindje.

    Me intereson te di se ku qendron pengesa e moskthimit apo cfar deshira e qellime kemi ne qe jetojme ne Perendim e qe nuk mund t´ i arrijme ne vendin ku kemi lindur.

    flm. per mirkuptim

    Agron Jozef M.
    Berlin
    agron_jozef@hotmail.com

    "Zakonisht për të vërtetuar një ngjarje historike, nevojiten dëshmi materiale apo gojore, njerëz dëshmitarë. Mbas këtyre dëshmive mund të pohohet vërtetësia historike e një ngjarjeje apo ndodhie ..."

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    Une do kthehesha qe neser ne vendin tim nese do kisha nje pune me 500-600 euro ne muaj, si dhe nje kolegj greko shqitar per djalin tim. Nuk do doja ne asnje menyre qe djali im te humbte gjuhen greke, si dhe nuk do doja qe te tallej nga bashkemoshataret e tij per mangesite qe ka ne gjuhen Shqipe, nese do shkonte ne nje shkolle shteterore.
    The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e jonidapasho
    Anëtarësuar
    09-08-2002
    Vendndodhja
    selanik
    Postime
    488
    Shume thjesht dhe pa shume kerkesa gjeja e pare qe do kerkoja eshte nje pune e sakte dmth ne degen time dhe nje sistem shteteror-politik stabel. Keto jane per mua parimore.

  4. #4
    ecchime..... Maska e Pidocchio
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Vendndodhja
    Venezia (IT)
    Postime
    220

    Thumbs down

    Po aman o njerez po mjafton te kete Uje dhe drita 24ore,
    :jSorridi alla vita la vita ti sorride....

  5. #5
    Djali i fisit ASRA Maska e ardi_truss
    Anëtarësuar
    15-06-2005
    Vendndodhja
    te rrapi ne Mashkullore
    Postime
    133
    Citim Postuar më parë nga liveintwoplaces
    Une do kthehesha qe neser ne vendin tim nese do kisha nje pune me 500-600 euro ne muaj, si dhe nje kolegj greko shqitar per djalin tim. Nuk do doja ne asnje menyre qe djali im te humbte gjuhen greke, si dhe nuk do doja qe te tallej nga bashkemoshataret e tij per mangesite qe ka ne gjuhen Shqipe, nese do shkonte ne nje shkolle shteterore.
    me sa di une ne tirane eshte hapur(a eshte gati per tu hapur) nje gjimnaz grek "arsakeio".
    sa per veten time do desha te kishte me rregull,uje dhe drita 24/24 dhe te rregullonin pak ato te shkreta rruge se sikur i ka bombarduar njeri jane.
    Ndryshuar për herë të fundit nga ardi_truss : 28-07-2005 më 14:49
    Qente le te lehin, karavani shkon perpara..!

  6. #6
    New York Maska e mario_kingu
    Anëtarësuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225
    hahhahahaa po lini nam aman ore ju e para qe te kthem un do ishte uj drita 7/24 ore dirta uj sa per ruget mos cani kok se kush ka gurje ne veshk nje xhiro nga shqiperia pushime sherohesh nga gropat hahahah
    ne tem tani per mua te kthesha aty do ishte nje pun me 2000$dollar ne muaj te pakten te mos ket me vrasje ose banda jo per gje po kush fle me kallash tek koka si para ca kohesh :P
    so per mua nuk kthem me aty po si dihet jet eshte kurr si dihet
    Partizoni

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e drenicaku
    Anëtarësuar
    06-05-2003
    Postime
    3,263
    Jo momentalisht nuk do kthehem per fat te keq sepse mungojn gjerat elementare per te jetu.
    -Siguri
    -Puna
    -Dritat
    -Uji
    -Mjeku
    -Banesa
    -Pa pasterti totale
    -Rrug te dobta
    -kaos ne komunikacion
    -polici e politizuar jo efektive
    Dhe per qudi pash pallate dhe vetura shume te shtrenjeta e qe pronari ishte politikan dhe dihet mir se te ardhurat e tyre nuk kalojn 500evro ne muaj prej nga kjo pasuri une nuk e kuptoj.
    Me nje fjal asgje normale nuk ishte sa une pash gjat qendrimit tim nje muaj ne kosove me konkretisht ne drenice.Dhe me e dhimbshmja mu duk se njerzit ishin pajtu me nje jet te till!

  8. #8
    ABSOLUT JUSTICE Maska e Piranha
    Anëtarësuar
    11-07-2004
    Vendndodhja
    Ikur drejt forumeve te lira
    Postime
    478
    ajer te paster te marr fryme lirisht

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e hope31
    Anëtarësuar
    23-11-2002
    Vendndodhja
    ketu
    Postime
    1,054
    aq shume gjera ka per te rregulluar
    aq shume njerez duhen angazhuar
    aq shume kohe duhet punuar

    sa qe me vjen sinqerisht keq qe per momnetin nuk mund te kthehem

    Do doja qe ky moment te vije sa me shpejt
    Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
    Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
    :^proton

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-08-2005
    Postime
    14
    Sa shume qe kerkojm dhe ne, mbase sikur kete liste tia kishim bere dhe zotit, edhe ai do habitej, sesa shume kerkojm kur nuk investojm(ju lutem mos me keqkuptoni). Keni te drejt qe kerkoni gjerat me minimale per jetesen pra uje, drita, rruge, sherbim shendetsor dhe bankar dhe ku ta di une. Ama sikur te rrime te gjithe ne shqiptaret neper bote dhe te bejm lista duke kerkuar qe vellezerit tane qe ndohen ne shqiperi te na i plotesojn ne ne menyr qe te kthehemi, asnjehere ska per te ndoshur kthimi yne. Mendoj se kryesorje eshte stabiliteti dhe ndryshimi i mentaloiteteve. Pastaj duhet qe te ndahen gjerat ose organizimi, dmth ti lihen hapesirat personave qe jan te zot. Mbase shume nga ne qe ndodhemi jasht jan kthyer dhe kur nuk kan gjetur keto hapsira jan kthyer üperseri andej nga erdhen. Duhet qe ne cdo fushe te krijohet nje bosht qendror i cili te jete shume profesional dhe i pergatitur dhe te mos njihen tolerimet. Une ne kohen time kam konkuruar ne tre fakultete athere ne Tirane per Ekonomik Informatik dhe Inxh. Elekt, Ekonomikun dhe Inxhinjerin i mora, ndersa Informatiken(ku dhe deshiroja tu pranoja) nuk arrita ta merja. I zhgenjyer vendosa te transferohem jasht shqiperise, dhe tani jam duke e studiuar dhe mbaruar kete dege. Nuk e di mbase kendej "me mbajn me hater" dhe prandaj po ndodh kjo gje qe ne Shqiperi mu ndalua. E mora kete shembull, jo per te treguar se kush jam, po thjesht per te thene se shume te rijve si mua mund tu kete ndodhur e njejta gje, dhe tani deshira per tu kthyer i ka ikur ose mbase se kan pasur kurre. Mua kurre sme ka ikur, dhe shume shpejt kthehem ne Shqiperi. E vetmja gje qe deshiroj eshte Stabiliteti dhe te mar ate cka do te jap une si indivit.

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-08-2005
    Postime
    14
    Te me falni ne gabimet ortografike te bera me lart, por ore e postimit te mesazhit mendoj se do ta justifikoje.

    Me Respekt

    be_wild

  12. #12
    vlonjate moj ti Maska e bija_e_detit
    Anëtarësuar
    26-03-2005
    Vendndodhja
    ne zemren tende pa te cilen sjetoj dot
    Postime
    365
    nje pune qe te me jepte aq leke sa te jetoja pa frik dhe te isha ne gjendje ti plotesoja vetes qejfet edhe deshirat qe mund ti plotesoj me rrogen jashte shtetit, kaq cdo gje tjeter ska rendesi shqiperia eshte vendi qe dua me shume ne bote.
    ti gjithmone me thua jeta eshte e bukur ndaj te kam jete

  13. #13
    Perjashtuar Maska e Prototype
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Postime
    1,450
    asnje kusht ...

  14. #14
    Curva Sud Milano Maska e niku-nyc
    Anëtarësuar
    20-03-2005
    Vendndodhja
    With God...
    Postime
    3,328
    Fundi i korrupsionit te qeveris dhe te politikaneve. E dua vendin shume por sdo te thot qe nuk e urrej kur kemi politikane per cdo gje te keqe....

Tema të Ngjashme

  1. Dhimiter Pango - "Enigma Otranto '97"
    Nga shigjeta në forumin Shkrimtarë shqiptarë
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 23-03-2009, 00:57
  2. Fabula
    Nga Diabolis në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 57
    Postimi i Fundit: 18-12-2008, 13:19
  3. Studentët shqiptarë jashtë, të pavendosur për t’u kthyer
    Nga kacaku basket në forumin Mentori akademik
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 23-10-2006, 21:59
  4. Feja Islame pervec Kuranit!(Sahihu Buhari)
    Nga ORIONI në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 03-09-2005, 13:19
  5. Angli,940 shqiptarë të kthyer në 3 muaj
    Nga Shijaksi-London në forumin Emigracioni
    Përgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 07-07-2004, 13:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •