Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
  1. #1
    Administratore Maska e Fiori
    Anëtarësuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016

    Cheesecake me Çokollatë

    Ketu do shpjegoj nje menyre te thjeshte se si mund te gatuajme Cheesecake* me çokollatë.

    Përbërësit

    - 1¾ gota me biskota me çokollatë
    - 2 luge gjelle sheqer
    - 1/3 gote me gjalpe ose margarine te shkrire
    - 8 oz. ose 227gr cokollate te embel
    - 2 veze
    - 2/3 e gotes me shurup misri**
    - 1½ luge kafeje me vanilje
    - 450 gr. cream cheese*** te prere ne kube te vegjel dhe te zbutur.
    -1/3 e gotes me krem buding****

    Përgatitja

    Furra duhet te nxehet ne temperaturen 325ºF ose 163ºC.

    Pasi ti keni therrmuar biskotat me cokollate, perzjeini ato me sheqer dhe gjalpe derisa te behen nje mase kompakte. Me pas kete mase shtrojeni ne nje tave me faqe te ngritura, duke shtypur masen (peten) pak ne anet e taves. Siperfaqja e taves do te sherbeje si baze per kekun, prandaj do zgjidhni nje ene jo shume te madhe ne siperfaqe.

    Shkrini ne nje ene tjeter 170gr cokollate, duke e perzier here pas here, derisa te jete lengezuar e gjitha. Vendosni vezet, shurupin e misrit dhe krem budingun ne nje perzjerres me korrent ose mund ti perzieni me dore derisa masa te behet e bute. Kur masa te behet e bute vazhdoni te perzieni duke shtuar cream cheese. Pasi e gjithe kjo perzjerje te jete kthyer ne nje mase te vetme dhe te bute hidheni ate ne taven ku keni shtruar masen e pare (peten).

    Piqeni rreth 50 deri 55 minuta. Me pas lereni te ftohet pak ne temperature dhome dhe futeni ne frigorifer per rreth 3 ore ose gjithe naten. Para se ta sherbeni shkrini pjesen e cokollates te cilen nuk e perdorem me lart (rreth 50 gr) dhe hidhjani siper kekut per zbukurim.


    ______________________

    *cheesecake ose e shqiperuar kek djathi. Po e le ne anglisht pasi eshte embelsire amerikane. Shpeshhere embelsirat edhe pse ne gjuhe te huaja, mbajne emrat origjinale te vendit nga vijne.
    **kjo nuk eshte e veshtire per tu gjetur ne USA, po nuk e di nese ka apo jo ne Shqiperi , nq se jo mund ta lini jashte recetes, pasi nuk inflyencon shume ne shijen e saj.
    ***krem djathi, eshte djathe i bardhe dhe i zbutur, i afrohet "pak" shijes se salces se kosit.
    ****i njejti kream qumeshti qe perdoret per krem buding (perzierje qumeshti dhe nisteshteje), ne USA shiten pako te vogla me krem te tille

  2. #2
    me nder qofsh
    Anëtarësuar
    17-04-2002
    Vendndodhja
    ne fluturim e siper
    Postime
    810
    po kete ma ben kur te vish ne ny? apo te dalim e te hajm nje cheesecake te new yorkut qe njihen si me te mirit. di nje vend qe i ben mrekulli fare.

    prit sa ta gjej receten e ny cheesecake per ju te tjeret qe skeni nderin tu qeras une.
    Memory is a kind
    of accomplishment
    a sort of renewal
    even
    an initiation

  3. #3
    Made in Me!
    Anëtarësuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    u.s.a
    Postime
    187
    fiori............una ka kohe qe jam ne nyc dhe nuk e kam marre mundimin asnjehere te provoje cheesecake..........nuk ma merr mendja se si do jete se qe nga emri ma neverit...........me respekt cristal
    * x 0 and case closed!

  4. #4
    Administratore Maska e Fiori
    Anëtarësuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Cristal cheescake nuk eshte emblesire karakteristike NY-keze(shqiperuar). Gjithe Amerika e perdor. Une i kam shume qejf cheescake me fruta apo me cokollate, po ca ti besh qe kane shume kalori dhe nuk mund ti hash gjithmone.

    Me vjen cudi si nuk e ke provuar si emblesire pasi mund te them eshte tradicionale Amerikane. Kudo qe shkon cheescake eshte embelsira e pare qe servirin. Pastaj nese e pelqen apo jo eshte dicka tjeter sepse preferencat e njerezve ndryshojne. (mos te genjeje shume emri qe vjen nga djathi se shijen e ka shume ndryshe nga djathi qe mund te mendosh ti.). Une4 njoh dhe njerez qe nuk hane cokollate megjithese edhe shkencerisht eshte provuar se cokollata jep te njejtin efekt ne tru qe mund te jape sexi. Mendo sa shume humbin ata njerez

    Meqenese e ke Katan afer, do te keshilloja te dilje pak me shume "shetitje" me te, se ajo i njeh mire keto gjera dhe NY kuptohet

    Miqesisht

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e nimf
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Interzone
    Postime
    253
    mua akoma s'me besohet qe behet me djathe
    cheesecake edhe doughnuts - gjeja ime e preferuar nga amerika.
    amerika vetem me embelsira te shendosh.

  6. #6
    me nder qofsh
    Anëtarësuar
    17-04-2002
    Vendndodhja
    ne fluturim e siper
    Postime
    810
    ej se ma kujtove ti nimfa, di njeri si behen donuts. po ama si ato te dunkin donuts jo prej atyre origjinaleve se ato brum jan.

    po bagels di gje njeri si behen se dhe ato sdi si ti bej vet.
    Memory is a kind
    of accomplishment
    a sort of renewal
    even
    an initiation

  7. #7
    Made in Me!
    Anëtarësuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    u.s.a
    Postime
    187
    katana...bagels jan shume te lehta per tu bere se buken e ke gati,mjafton qe te kesh cream cheese dhe ja u be...........shnet
    * x 0 and case closed!

  8. Anetarët më poshtë kanë falenderuar cristal për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  9. #8
    In Flames Maska e dimegeni
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Vendndodhja
    Göteborg
    Postime
    371
    Ku ka si cheesecake,mua me pelqejne shume po ketu me duket se perdorin whipping cream dhe jo cream cheese.


    p.s. ja futa kot me duket se po s'perdorin "cream cheese" pse dreqin e quajn "cheesecake"
    Discover me like emptiness.......

  10. Anetarët më poshtë kanë falenderuar dimegeni për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  11. #9
    Administratore Maska e Fiori
    Anëtarësuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Duke qene se para pak kohesh, disa vizitore u shqetesuan per shendetin dhe pyeten se si mund nje njeri te haje nje embelsire me kaq shume kalori dhe karbohidrate, sot po ju sjell nje recete per cheesecake e cila ka shume pak karb. Mbi te gjitha per kete recete, nuk ju duhet shume kohe dhe nuk keni pse te piqni apo te digjni ndonje gje


    Si te gatuash cheesecake limoni per 15 min

    Per petën e poshtme duhen :

    1/2 filxhani miell bajameje (pluhur bajameje)
    1/2 filxhani lajthi te shtypura
    1 luge kafeje splenda (sheqer pa kalori)
    3/8 filxhani me gjalpe te shkrire

    Per mbushjen duhen :

    8 oz Cream cheese -- 250gr
    1 paktete jell-o (nga ato pa sheqer e me shije limoni)
    (jell-o, jane paketa te gateshme kremi cokollate, budingu etj)
    2 gota me "half and half"
    (half and half = krem kafeje (i hidhet kafese per te zbutur shijen, pak a shume uje dhe krem qumeshti)

    Perzje, perberesit per peten. Me pas shtroji ne fundin e nje tepsie, ose ene xhami, me diameter afersisht 23 cm. Lere tepsine ne frigorifer per 10-15 min te ngrije.

    Gjate kesaj kohe perzje cream cheese derisa te zbutet. Pak nga pak i shto kremit te djathit, krem kafeje. Duke e trazuar (jo shume shpejt), shtoji kremin e limonit (budingun). Me pas hidh kete perzjerje mbi peten (qe tashme do kete ngrire), lerti te ngrijne te gjitha per pak minuta dhe me pas eshte gati per tu servirur.



    Per cheesecake do shtoja cheesecake me kafe dhe qershi. Une kafene nuk e pi shpesh, per te mos thene fare, po cheesecake me kafe dhe me qershi eshte gjeja me e mire qe kam ngrene. Provojeni ndonjehere kur nuk e keni kompjuterin hapur... Para pak kohesh ketu ku jetoj u be nje konkurs per cheesecake me te mire ne Amerike, zere se ishe ne parajse ... apo quhet ferr kur ha keshtu gjera te mira

    Gjithashtu ketu ne Amerike kam ngrene nje embelsire qe quhet "Embelsira e Parajses", e kam hasur ne shume pak restorante, zakonisht restorante "Tropikale". Ne perberje ka cheesecake, cokollate, fruta dhe disa perberes te tjere qe po ti dija ca ishin do e kisha provuar pa tjeter ta gatuaja. Di ndonjeri, receten e kesaj, apo per cfare e kam fjalen ?!

  12. #10
    nga dyqonet e reja
    Anëtarësuar
    04-04-2003
    Postime
    327
    ah! keto info gjysmake qe do na e morin shpirtin!
    po cheesecake, qe jo me kot e ka marre emrin N.Y. style; eshte me origjine cifute...
    po nejse...

    p.s. Fiori! mqns qenke fanatike e cheesecake; po te jap nji sajim personal: keylime cheesecake, topped with organic blueberries!!!

  13. #11
    .:.ClaSSy.:. Maska e GoDDeSS
    Anëtarësuar
    27-12-2002
    Vendndodhja
    Detroit, MI
    Postime
    690
    ahhh cheesecake..vdes per kete embelsire un
    And all I can taste is this moment
    And all I can breathe is your life

  14. #12
    perfect girl Maska e emilja
    Anëtarësuar
    18-04-2010
    Postime
    14
    edhe un vdes per kete embelsire

Tema të Ngjashme

  1. Çokollata
    Nga Fiori në forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Përgjigje: 55
    Postimi i Fundit: 20-04-2014, 22:10

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •