Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1

  Sa mund t ndihmojn t shenjtt?

  Kisha nje pyetje per te krishteret......

  Gjate vizites qe po beja ne nje kishe ne kohen e pashkeve vura re dicka qe me beri shume pershtypje,Vinin njerez nga ana e anes dhe vendosnin tek muret e mbrendshme te kishes letra ne te cilat shkruanin gjera te tilla si me poshte...psh

  "jemi nje familje nga berlini,babai nena dhe dy djemte,kerkojme nga ti SANT ANTONIO(keshtu quhej shenjti i kishes) qe te na ndihmosh ne sherimin prej kancerit te vellait tone te vogel,dhe shpresojme qe ti do te mendosh per neve."

  gjeja qe nuk arrij te kuptoj eshte se a lejohen ne fene krishtere gjera te tilla si shembulli i kesaj qe tu drejtohesh me lutje njerezve te ashtuquajtur shenjte ne te njejten menyre sikur i drejtohesh zotit?
  Il cuore matto che ti segue ancora
  E giorno e notte pensa solo a te

 2. #2
  Jezusi ju do! Maska e Astrit77
  Antarsuar
  26-09-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  53
  Postime
  390
  Floriri!

  Te shenjtet sipas Bibles nuk mund te ndihmojne aspak ne cfaredo lloj problemi qe ti mund te kesh. Kjo gje sipas Bibles eshte idhujtari dhe eshte mekat.
  I vetmi ndermjetesues midis njerezve dhe Perendise eshte Jezu Krishti, 1 Tim. 2:5:
  N fakt nj sht Perndia, dhe nj i vetm sht ndrmjetsi midis Perndis dhe njerzve: Krishti Jezus njeri,
  Jezu Krishti eshte Perendia qe u be njeri dhe qe mund te ndermjetesoje per ne prane Atit. Tani ne kemi diskutuar shpesh here ne forum mbi Trinitetin, per Perendine Triune, nje Perendi ne Tre Persona, ku secili nga Ata eshte nje Perendi i vetem dhe te Tre se bashku perbejne perseri te Vetmin Perendi qe ekziston. Besimi i vertete i krishtere beson ne nje Perendi te vetem qe na eshte shfaqur nepermjet Atit, Birit dhe Frymes se Shenjte. Kete gje ne na e meson Bibla dhe une e besoj nje gje te tille si 100 % e vertete.
  Nje gje qe kam vene re une tek myslymanet e forumit por edhe tek te tjeret eshte se ata menjehere i quajne te thuajse te gjithe njerezit qe jetojne ne perendim si te krishtere, ose njerezit qe shkojne ne kishe. Jo te gjithe ata qe shkojne ne nje kishe jane te tille, por Bibla na meson se i krishtere i vertete eshte ai qe ka rilindur dhe kjo nenkupton nje rilindje te brendshme, te shpirtit, dhe nje i rilindur eshte ai qe beson dhe pranon Jezu Krishtin, Gjoni 1:12-13:
  12 por t gjith atyre q e pranuan, ai u dha pushtetin t bhen bij t Perndis, atyre q besojn n emrin e tij,
  13 t cilt nuk jan lindur nga gjaku, as nga vullneti i mishit, as nga vullneti i burrit, por jan lindur nga Perndia.

  Per te kuptuar me shume mbi rilindjen te sugjeroj qe te lexosh kap. 3 te ungjillit sipas Gjonit ku Jezusi meson Nikodemin (qe ishte nje nga kreret e Judenjve) mbi rilindjen.

  Dhe ne rastin e atij gjermanit nga Berlini qe i lutej san Antonios, sipas Bibles ky nuk eshte nje i krishtere i vertete, i rilindur, sepse Bibla na thote se nese ne besojme dhe pranojme Jezusin behemi bij te Perendise dhe si te tille ne kemi mundesi qe ti lutemi Perendise vete drejt per drejt ne cdo vend ku jemi dhe me cdo lloj kerkese. Ne s'kemi nevoje as per priftin dhe as per shenjtore, por vetem Krishti qe na jep pushtetin te quhemi bij te Perendise, dhe vetem Ai na krijon mundesine te vijme ne prezencen e Perendise, ne fryme dhe me lutje ne falenderojme dhe kerkojme prej Perendise per cdo gje.
  Gjithashtu Bibla na meson se shenjtore nuk jane vetem ata qe kane vdekur duke besuar ne Jezu Krishtin, por edhe te gjithe ata qe jane gjalle dhe qe kane besuar dhe pranuar Jezusin ne jetet e tyre. Shenjtoret e vdekur respektohen per shembullin e tyre te besimit tek Jezu Krishti, por lutja dhe adhurimi i takon Zotit Jezus qe eshte i gjalle dhe qe i degjon lutjet tona prane Atit.

  Shpresoj i dashur Floriri qe i jam pergjigjur sado pak pyetjes tende.
  Me respekt, Astriti!
  Duani armiqte tuaj bekoni ata qe ju mallkojne, per te qene bij te Atit tuaj qe eshte ne qiej -Jezus

 3. #3
  PERGJIGJA QE DESHA TE MARR ESHTE TEPER E QARTE NE SHKRIMIN TEND.

  FALEMINDERIT ASTRIT.

  kerkoj nga moderatoret qe tema te mbyllet.
  Il cuore matto che ti segue ancora
  E giorno e notte pensa solo a te

 4. #4
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Antarsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Mosha
  38
  Postime
  741
  Jezu Krishti eshte Perendia qe u be njeri dhe qe mund te ndermjetesoje per ne prane Atit. Tani ne kemi diskutuar shpesh here ne forum mbi Trinitetin, per Perendine Triune, nje Perendi ne Tre Persona, ku secili nga Ata eshte nje Perendi i vetem dhe te Tre se bashku perbejne perseri te Vetmin Perendi qe ekziston. Besimi i vertete i krishtere beson ne nje Perendi te vetem qe na eshte shfaqur nepermjet Atit, Birit dhe Frymes se Shenjte.

  Kete fjaline e nenvizuar se kuptoj une astrit tre perendi qe formojne nje perendi.


  Shenjtoret e vdekur respektohen per shembullin e tyre te besimit tek Jezu Krishti, por lutja dhe adhurimi i takon Zotit Jezus qe eshte i gjalle dhe qe i degjon lutjet tona prane Atit.

  Kurse kete si ta kuptoj qe jezui degjon lutjet po ati ka vene jezusin per te degjuar lutjet.Shume e cuditshme per mua nje Zot qe vendos te tjere per te degjuar lutjet.

 5. #5
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Arrnub ate pjesen e pare e kemi diskutuar me qindra e mijera here.

  Per pjesen e dyte mjafton te shekosh thjesht se cfar rroli ka Jezusi tek te Krishteret. Nepermjet tij ne shkojm ne nje bote me te mire.

  Tema mbyllet
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

Tema t Ngjashme

 1. Shenjtet e krishtere te Shqiperise
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-04-2006, 03:02
 2. Kronik nga Iraku:Ushtart shqiptar
  Nga RTP n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 91
  Postimi i Fundit: 01-12-2004, 11:07
 3. Rreziku i terrorizmit pr Shqiprin
  Nga zeus n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 23-03-2004, 13:47
 4. Shqiptaro-Amerikant ndihmojn Tirann
  Nga dodoni n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-03-2003, 00:46

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •