Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 37 prej 37
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-06-2003
  Vendndodhja
  prishtine
  Mosha
  39
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  sht e vertet se dhuna q ndodhi n mes serbve dhe shqiptarve te Kosovs sht pasqyruar mjaft negativisht tek nderkombtart, t cilt pjesen me te madhe t fajit ua hedhin shiptarve nga Kosova, duke mos marr parasysh fajin e tyre.
  Un mendoj se ky ka qen nj plan i prgatitur nga vet serbt.
  Po ashtu edhe UNMIK-u ka pergjegjesi te madhe sepse mbytja e tre femijeve ne valet e lumit Iber eshte pritur mjaft keq tek shqiptaret.
  Poashtu edhe raportimi i BOB GILETTE ka qen i pavend kur thot se per kete duhet fajsuar qenin e jo serbes, sepse qeni ka qen ai i cili i ka sulmuar femijet. Kjo te bene te rrnqethesh i tri

 2. #22
  Qyteti pa lum Maska e Damastioni
  Antarsuar
  16-07-2004
  Vendndodhja
  Prishtin
  Postime
  152
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Dhuna e 17 Marsit

  Mendoj se ngjarjet e Marsit patn si shkak, prpos vrasjen e fmijve n lumin n Qabr, edhe disa faktor tjer. Nj ndr faktort m me rndsi sht edhe ngecja e privatizimit n Kosov i cili proces n mnyr direkte ndikon n jetrat e njerzve, dhe gjithsesi e shton paknaqsin e kosovarve, t cilt sigurisht se ato frustrime i shprehin pastaj edhe n rrug. Mosprivatizimi i Ndrmarjeve shoqrore shton automatikisht papunsin, mos prodhimi bjen deri te largimi i puntorve nga puna dhe me kt bie vlera e Ndrmarjes e cila pritet t privatizohet, Exporti i rn n minimumin e mundur, me ekonomin kosovare e cila ka si baz vetm Importin e mallrave t gatshme pa pasur prodhime vendore rezulton automatikisht me prkeqsimin e situats ekonomike e edhe politike dhe sociale.
  Sigurisht se edhe shrbimet sekrete t Serbis kan luajtur dhe luajn ende rolin e tyre pr destabilizimin e situats n Kosov, me pretendimin e njohur t tyre.
  Esht pr tu habitur se pse pak koh para se t digjeshin Kishat Ortodokse t gjitha ikonat e atyre kishave u larguan n vende t sigurta dhe nuk psuan asgj. Nj fakt tjetr shum interesant sht edhe Manastiri i Deviqit i cili ndodhet n Drenic dhe i cili ka qen me shekuj i ruajtur nga shqiptart e edhe gjat lufts s UCK-s kundr pushtuesit Serb nuk i ndodhi asgj, kurse tani n koh paqeje u dogj.
  UNMIK-u paraqitet gjithashtu me tezat e saja se ekstremistt i organizuan trazirat e 17 Marsit dhe djegjen e monumenteve fetare (Ortodokse) n Kosov. Por ekzistojn edhe arsye tjera. Pr sigurin n Kosov sht prgjegjse UNMIK- u dhe forcat e KFOR-it kujdesen pr kufijt dhe stabilitetin e Kosovs. Dhe nuk m duket e udhs q UNMIK-u ta gjuaj tr fajin n Kosovart, pa e marrur edhe vet pjesn e fajit e cila u takon. Nga ana tjetr puntorve t UNMIK-ut (jo t gjithve) sigurisht se ju konvenon nj situat e till, qoft pr shkak t interesave t vendeve t tyre (miqt e Serbis), apo edhe pr shkak t interesave vetjak, ku dihet mir se shum nga ta pagat e tilla dhe benificionet q i marrin n Kosov munden ti ndrrojn n vendet e tyre. Z. Daci ua tha kt haptazi n media, duke ua prmendur pagat dhe Restaurantet m t mira q vizitohen nga t huajt. Gatishmria e policis s UNMIK-ut pr t intervenuar menjher dhe me efikasitet pr parandalimin e eskalimit t situats n momente t ngjajshme me 17 Marsin sht shum e vogel edhe pr arsye se nuk kan ndonj interes t vecant pr t rrezikuar jetrat e tyre pr Kosovn. Sigurisht se polict e UNMIK-ut nga Bangladeshi, India, Pakistani, Zimbabve, Nigeria, Sierra Leone, dhe vendet e ngjajshme nuk munden t na sjellin rregull dhe siguri n Kosov kur at nuk e kan n vendet e tyre.
  Gabimin t cilin e prsrisin strukturat ndkombtare n Kosov, pr bashkjetes me Serbin n nj gjendje t till ekonomike dhe politike, me nj gjendje t paslufts, me m shum se 12000 t vrar, me m shum se 3000 t zhdukur, duket se edhe m shum e nxisin radikalizimin e situats n Kosov. Ne s pari duhet t pranojm t jetojm pran njri tjetrit dhe ate vetm kur qeveria serbe t na krkoj falje n parlamentin serb pr krimin e br ndaj nesh. Le t marrin msim serbt nga Kanzelari gjerman Wili Brandt i cili ra n gjunj n Poloni dhe u krkoi falje pr krimet e bra nga nazistt Ather sht e mundur ti falim por jo edhe tua harrojm at q na e kan br gjat gjith shekujve t shkuar.

  Ju prshndes t gjithve dhe


  FREE YOUR MIND - LISTEN U2

 3. #23
  i/e larguar Maska e bingo-bomba
  Antarsuar
  17-07-2004
  Vendndodhja
  athine
  Mosha
  37
  Postime
  68
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  mirse ju gjeta edhe une spo ju mar vesh mire shume po po mundohem sa kam munci sepse flisni pak si politikane sidomos ti ALBO po ke munci te flasesh me pak thjeshte shqipen se ti e di mire po ne qe kemi ikur te vegjel nga shqiperia saritem te bejme kaq shkolle flm , dhe tani ne tema kam folur ne chat edhe me kosovare dhe ja u kam thene mos bejne budalliqe si ato qe <djegin kisha ose sulen ne ushtaret greke> kujdes kush lecon kte teme dhe eshte kosovar mos u ncitoni te veproni, mendoni mire qe mbrapa jush dhe ato qe beni jemi ne ktej d m th ne qe rrime edhe jetojme ne gr mos na idhni pertok edhe mos na harroni, se cfar do qe beni ju e paguajme ne ktej 100% e sigurte prandaj ju lutem nuk mund ta mendoni car theshin ktej ne tv per shqiptaret ne e kemi dhjere edhe na ka dale emri tani mos i jepni fund edhe ju, tani clidhje kemi ne me ato qe doni te beni ju andej nuk e kam mesuar akoma, e pranoj qe dhe ju keni ato tuajat po edhe ne i kishim me berishen njesoj nuk eshte po dhe ne filluam nga fillimi apo e haruat sepse kemi zemer kshuqe dhe ju te keni besim tek kosova tek ju dhe tek ne sa kemi munci... po nuk fitoni gje me ato qe beni vetem beni dem, po nese kaq kisha une mos veproni shume shpejt ne tema qe mund te godase gjith shqiptaret qe jetojne ne gr ,shume flm <me shume respekt BINGO-BOT>

 4. #24
  i/e larguar Maska e forum126
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Shqiptaret jemi nder me te dhunshmeve...

  Citim Postuar m par nga dodoni
  Mendimi se ne shqiptart jemi njerz t dhunshm nuk qndron aspak fare. Neve jemi t dhunshm aq sa edhe prndimort jan t dhunshm sepse ballkansat psh. serbt jan me mijra her m t dhunshm se ne q e kan dshmuar jo vetm n Kosov por edhe n Bosnj, Kroaci dhe Slloveni.

  Atje paknaqsit e akumuluara qe 5 vite si dhe ato shekullore (vuajtjet shekullore t shqiptarve nga serbt) n revolta t t gjith popullit u shfrytzuan nga disa t paprmbajtshm dhe ndodhi ajo q ndodhi, por q ne jemi t dhunshm nuk qndron. Po t ishte ndonj komb tjetr edhe nga m demokratt e qytetruesit n pozitat tona do t ishte shum m i dhunshm se ne.

  sht shum e rndsishme q ngjarje t tilla t mos ndodhin m n t ardhmen, pra me nj fjal t mos ket dhun hi fare sepse nga dhuna nuk ka interesa dhe dalim t gjith t humbur por t njjtn koh edhe bashksia ndrkombtare e UNMIK duhet t'i shpejtojn proceset atje si delegimi m i shpejt i pushtetit vendorve (q jan zotuar se do t jen n gjendje ta mbajn gjendjen n kontroll, gj q u pa edhe n trazirat e fundit kur vetm vendort ishin ata q mund t ndalnin dhe shprndanin turmat e njerzve), prshpejtimi i procesit t privatizimit dhe zgjidhja e statusit sa m shpejt q t jet e mundur.


  Tung
  Per sa ka ndodhur ne Kosove shqiptaret e Kosoves mund te na tregojne me shume. Sa per ne te tjeret mund te flasim edhe kot.

  Por ama ne shqiptaret ne jemi te dhunshem si budallai. Ne te vrasim pa asnje arsye. Kosovaret tregojne se po te kaloje neper lagjet e serbeve ishe shume i sigurte sepse ishin njerez te qete, por po te kaloje neper lagjet e shqiptareve nuk ishe i sigurte se do te kaloje deri ne fund te rruges. Ziheshe me njerezit vetem pse hidhje syte e pastaj edhe te thone:"Ti nuk me njeh mua se kush jam!"

  Po te shikosh romet, magjupet, e kosoves nuk kane fare marredhenie te mira me kosovaret, kurse me serbet kane. Pa u futur ne te gjitha detajet per te gjetur te gjitha arsyet desha te them se shqiptaret e kosoves gjithmone i kane urryer romet e kosoves prej kohesh. Nje rom nuk mund te shkonte ne shkolle me nje klase me shqiptaret, nje shqiptar nuk do ta pranonte nje rom, edhe po te shkonte do ta perulte. Kurse ne shkollat serbe ata gjithmone kane qene me rehat.

  Ka edhe shume arsye te tjera per shume kriza qe kane plasur ne Kosove, por desha te kujtoj se ne shqiptaret jemi trima budallenj. Neve po na ra dicka ne dore, po na ra fuqia ne dore, fluturojme, i shtypim te gjithe.

  Do desha ndonje fjale te kosovareve qe kane jetuar atje me popuj te ndryshem se c'fare mund te shtojne rreth kesaj.

 5. #25
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjSikurDielli
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Faleminderit
  0
  30 falenderime n 30 postime
  Citim Postuar m par nga outlaw
  Shume nga ju permendin faktin e dhunes se Serbeve ndaj Kosovareve, kjo eshte e vertete qe ne rreth 100 vjet Kosovaret jane keqtrajtuar nga Serbet, por nuk kane pasur vetem ane negative nga pushtimi Serb.
  Hajde te shohim,


  Kosovaret ne vitet 80 kane pasur pashaporta Serbe te cilat ishin me te vlefshme se ato Amerikanet,
  Shqiptaret ne Kosove kane pas pasaporta jugosllave. Serbia ka qene vetem njesi federale, dhe nga 1974 - 1990 ka qene e barabarte me Kosoven persa i perket teorise kushtetuese.

  Pasaporta jugosllave me e vlefshme se amerikane? Po bre, edhe une jam Madonna e po e kendoj 'Like a Virgin' momentalisht.

  kane pasur nje pasurim ne mase te popullsise gje qe Shqiperia nuk e ka pasur kurre ose e pati ne nje fare menyre ne vitet 92-96,
  Mos e krahaso pushtimin me diktature se eshte si t'i krahasosh pjeshkat me dardha. Kane pasur pasurim jo nga shteti jugosllav, po ngaqe punonin ne Europen perendimore, dhe i dergonin paret se duhej me jetue diqysh do te thonin pleqte.

  Kosova kurre nuk eshte renditur nder vendet e fundit ne Europe per nga zhvillimi ekonomik ndersa Shqiperia ka rreth 100 vjet qe nuk e leshon kete vend.
  Prape pjeshkat me dardha. Krahasoje Kosoven me vendet e tjera te lira e demokratike, e jo me paranojen dhe stalinizmin enverian.


  Kosova qe pas largimit nga Serbia nuk ka pare asnje lloj zhvillimi ekonomik por vetem renie ekonomike aq sa ne statistikat e fundit 15% e popullsise jeton ne varferi te tejskajshme dhe 30% ne varferi.
  Krejtesisht i painformuar, mashtrues, dhe 'analizues' i forte i situates, me duhet te te tregoj se rritja e GDP-se (Bruto Prodhimit Vendor) per 2000-2001 ne Kosove ka qene rreth 23 %, nje shifer teper e madhe kjo. Me kalim te kohes kjo shifer shkon duke rene (stabilizim i ekonomise, mbarimi i periudhes emergjente te rindertimeve dhe donacioneve, nderrimi i valutes; marke gjermane ne euro, etj). Keshtu shifra bie ne 17%, 12% dhe vjet 7%, qe paraqet rritjen me te madhe ne mbare Europen (Per keto shifra, mund te konsultosh raportet e FMN mbi Kosoven). Sivjet rritja parashikohet te jete mes 5 dhe 6%. Poashtu duhet te te tregoj se nga periudha 1999-2004 vetem Bashkimi Europian, ka investuar me shume se 2,2 miliarde euro, dhe ka te kontraktuar edhe disa qindra milione tjere. Ketu nuk po llogarisim shtetet e tjera te medha donatore (SHBA-te, Japonine, etj). Shtoi kesaj edhe se paku 2 miliarde euro tjera te hyra vetanake, del nje shifer qe per pese vjet eshte me e madhe se sa qe investoi e gjitha Jugosllavia per 50 vjet.

  Buxheti i Kosoves per 2004-2005 do te numeroje 900 milione euro, duke u rritur nga 100 milione euro sa kishte ne 1999. Keto 900 milione euro, te gjitha jane te hyra vetanake dhe nuk ka asnje donacion ne buxhet. Kjo te tregon edhe me mire per rritjen ekonomike.


  Pra arrijme ne konkluzionin qe kosovaret nuk vepruar drejt me djegien e kishave sepse nga opinioni boteror kjo nuk vleresohet si nje shenje pozitive per qeverisjen e Kosoves nga vendesit por vetem nga forcat nderkombetare.
  Me ato qe i the arrijme ne konkluza tjera, krejtesisht ndryshe nga tema. S'po e shoh lidhjen e kishave me rritjen ekonomike apo 'rendesine' e pasaportave 'serbe'.  Dhe si e kam then mesiper kishat e Kosoves jane nder kishat me te vjetra ne Ballkan dhe nuk duhen pare me syrin si vepra Serbe por si simbole kulturore te popullit shqiptar. Shqiperia e pesoi nga ideja per te shkaterruar do gje te ndertuar nga Enver Hoxha, kur fare mire ato mund te rinovoheshin dhe te perdoreshin me efience.

  Shqiperia u zgjua nga gjumi i thelle komunist dhe e pa te nevojshme te shkaterronte gjithe 'hapat' qe e futen ne ate gjume. Nuk mund te them se eshte e drejte, apo s'eshte, por respektoj deshiren e popullit. Ajo nuk shkaterroi monumente fetare apo kulturore, po nje aparat te madh fizik dhe mental qe ende ua dhunonte njerezve jeten edhepse kishte dhene frymen e fundit.

  Kosova beri c'beri, dhe beri edhe mire, po edhe keq. Keq sepse shkaterroi nje pjese te historise se saj, mire, sepse tregoi se privilegjet per skllavet kane mbaru. Dhe para se te fillosh te flasesh per serbet, rendesine e 'pasaportes serbe', apo ekonomise se tyre marramendese (sot ne Serbi, shkalla e papunesise eshte rreth 50%), provo e jeto nen sundimin e tyre per nja 100 vjet e me vone, duku kendej e flasim.


  Deri atehere,

  hasta la vista.
  Ndryshuar pr her t fundit nga AsgjSikurDielli : 01-08-2004 m 23:07

 6. #26
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  795 falenderime n 648 postime
  Po ju shtroj disa pyetje qe tu bej qe te shikoni tabllone e qarte te asaj qe ndodhi ne Kosove, kush fshihen pas atyre "trazirave" dhe cfare sollen ato trazira si ne rajon dhe me gjere.

  Kujt i intereson anarkia dhe kaosi ne Kosove?

  Bejini kete pyetje vetes, si ju qe banoni ne Kosove edhe ju qe e ndiqni situaten larg Kosoves. A i intereson kaosi e dhuna atyre shqiptareve ne Kosove qe duan te shpien femijet ne shkolle, te hapin dyqanet e kafenete, te ndertojne shtepi e te investojne ne Kosove? Sigurisht qe nuk u interesojne. A i intereson institucioneve te Kosoves dhuna ne Kosove? A u intereson forcave nderkombtare apo UNMIK dhuna ne Kosove? Sigurisht qe jo. Dhuna ne Kosove me baza ethnike u intereson vetem atyre qe kerkojne ndarjen e Kosoves neper kantone dhe jo pavaresine e saj. Ata qe kerkojne ndarjen e Kosoves jane vetem Beogradi. Ata qe i vune flaken Kosoves jane ato vegla qorre qe u fryjne flakeve te zjarrit ne Kosove dhe nuk i lene te sherrohen plaget e saj. Ata qe populli i Kosoves i perjashtoi me vote nga procesi politik. Jane ata qe i kishin pergatitur artikujt e tyre disa faqesh qe nje dite me pare, per ti publikuar te nesermen ne gazetat shqiptare. Jane ata qe justifikojne dhunen ne Kosove si gjoja "padurim i shqiptareve per te arritur statusin e pavaresise".


  Kujtoni se eshte rastesi djegia e kishave ne Kosove?


  E mbani mend se kush ishte ai njeri qe justifikonte masakrat ne Kosove me "mbrojtjen e krishterimit" nga shqiptaret muslimane atehere kur mbare bota i doli ne krah refugjateve nga Kosova? Ai e kish emrin Milloshevic e sot e gjeni ne Hage. Me aktin e djegeve te kishave ne Kosove, ajo dore e djallezuar qe vuri flaken i dha konfliktit serbo-shqiptar edhe nje dimension te trete, dimensionin fetar. Kujtoni se u dogjen "kishat e serbve", apo u dogjen Kishat e besimit te Krishtere qe ndan gjithe Perendimi? Si kujtoni se ndihen mbrojtesit me te medhenj te interesave tona kombetare ne kryeqytetet me te medha Perendimore kur lobet greke dhe serbe u servirin fotot e kishave te djegura dhe forcave paqeruajtese te plagosura? Keshtu ua shperblejne shqiptaret miresine tuaj! Nuk mjaftoni dimensioni ethnik dhe historik i problemit, duhej patjeter ti shtohej edhe dimensioni fetar?! Kush ishte ai qe pasi vizitoi Kosoven pasuan pak dite me vone edhe trazirat? Kush ishte po ai person qe pak dite me vone pasi takon Berlusconin leshon fjalet se Shqiperia nuk eshte me shumice besimtaret muslimane? Kush eshte ai politikan ne Shqiperi qe pasi e kane vene ne shenjester te gjithe dhe duke e ndjere qe i ka ditet te numeruara po luan edhe karten e fundit me Perendimin, karten e fese? Eshte i njejti krimb qe takoi Milloshevicin ne Krete.


  Kujtoni se pavaresia e Kosoves vjen me lufte e me dhune?

  Kujtoni se te jesh i pavarur do tu japi fund te gjitha problemeve shoqerore dhe ekonomike qe ka Kosova sot? Kujtoni se institucionet shqiptare ne Kosove jane gati te garantojne sigurine e jetes se banoreve te saj, kur kete gje nuk e siguruan dot as forcat paqeruajtese? Kujtoni se me lufte dhe me dhune do te fitoni pavaresine apo izolimin? Mjafton qe forcat e NATO te largohen nga Kosova dhe UNMIK ta dergoje administraten e vete ne OKB dhe Kosova e mbare Ballkani shperthen ne lufte brenda 24 oresh. Pastaj nuk do te vrisni me mendjen per "pavaresi" apo per "UNMIK", pastaj do te vrisni mendjen se si te shpetoni jeten e familjes tuaj nga flaket e luftes.

  Lufta te garanton vetem 1 gje: VDEKJEN + SHKATERRIMIN. Kosova e ka paguar me gjak pavaresine e saj, gjak qe e kane derdhur te paret tane. Ne vend qe ti gezoheni lirise se fituar pas 100 vjetesh, ne vend qe te mbeshtetni institucionet shteterore te Kosoves, ne vend qe te punoni, mesoni e investoni ne Kosove per nje jete me te mire, ju ende vazhdoni te flisni per dhune e per lufte. Nje plumb i shkrepur, nje shtepi e djegur, nuk jane drejtuar karshi serbeve, jane drejtuar karshi institucioneve demokratike ne Kosove.

  Kosova ka 5 vjet qe eshte e lire dhe ne te nuk gjen me asnje kembe ushtari serb. Forcat paqeruajtese nuk jane ne Kosove qe tu mohojne shqiptareve aspiratat e tyre, jane ne Kosove qe te vendosin rendin e qetesine, te mos lejojne kthimin e ushtareve serbe dhe te mbeshtesin ngritjen e institucioneve te Kosoves. E ardhmja e Kosoves nuk varet me as nga peticionet, as nga referendumet, as nga nderkombetaret, as nga UNMIK, varet drejt per se drejti nga suksesi qe do te kene shqiptaret per te ndertuar nje shtet demokratik te se drejtes qe garanton sigurine e jetes se gjithe shtetasve te vet. Kush mbeshtet institucionet e Kosoves, ai mbeshtet demokracine shqiptare, ai mbeshtet interesat tona kombetare, ai e thote fjalene tij me voten e tij te lire. Kush nuk mbeshtet institucionet e Kosoves por grupe te caktuara, nuk i bindet vullnetit te sovranit popull, por zgjedh te vrasi, djegi e shkaterroje per te arritur qellimet e tij. Keta jane pengesa me e madhe e pavaresise se Kosoves.

  Ose do te zgjidhni voten, ose do te zgjidhni plumbat.
  Ose do te zgjidhni lirine, ose do te zgjidhni luften.
  Ose do te zgjidhni integrimin, ose do te zgjidhni izolimin.
  Ose do te zgjidhni paqen, ose do te zgjidhni dhunen.

  Nuk ka rruge te mesme.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-08-2004
  Postime
  32
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  HELENE ti je shqiptare a po qfar,apo me te vertet je helene.s i thua shqiptaret jan te dhunshem,shqiptaret kosovar kan rezistuar per dhjet vite.Kan qen te okupuar nga shkjau.kurse ne askend nuk e kemi okupuar kurr. .Nuk e kemi nje natyr te till

 8. #28
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Antarsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  924
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Djegia e kishave orthodhokse n Kosov

  DJEG-JA E KISHAVE ORTODOKSE SERBE N KOSOV NUK KAN
  PATUR PR QLLIM SPASTRIMIN ETNIK SERB NGA KOSOVA..!


  sht shum vshtir t nxjerrn vlersime t menjhershme rreth motiveve t cilat do t’i ken nxitur protestuesit shqiptar q, pran revolts dhe mllefit pr mbytjen n Ibr t tre fmijve shqiptar t ndjekur nga etnikt serb, kt ta manifestojn edhe me djegjen e “objekteve fetare” t serbve duke ua futur zjarrin 15 kishave n pjes t ndryshme t Kosovs. Kjo, sepse dukuria e kalljes dhe e prdhunimit t objekteve fetare nuk ka qen kurr veti e shqiptarve, bile as gjat kohs s Lufts s Par dhe Dyt Botrore, kur bandat serbo-malazeze t Drazha Mihajlloviit bnin krdi ndaj objekteve fetare t shqiptarve, si bn edhe gjat lufts s fundit n Kosov duke rrnuar n mnyr barbare 240 xhami. Pra, shqiptart nuk jan hakmarr kurr ndaj armikut me djegjen e objektve t tij fetare, akte t cilat shqiptart kan mundur t’i bjn n do koh ndaj objekteve fetare t serbve q jetojn n Kosov. Kt dukuri t shmtuar shqiptart nuk e kan ushtruar kurr ndaj asnj besimi tjetr fetar, sepse n vetdijen kolektive t shqiptarve objektet fetare kan simbolizuar, para s gjithash, pranin e shnjtris s Zotit n tok, prkatsisht respektin e njeriut ndaj Krijuesit t vet, pa marr parasysh se pr cilin besim sht fjala. Kshtu q prekja ose shkatrrimi i objekteve fetare pr shqiptart ka qen dukuri e pa pranuar, kur dihet historikisht se shqiptart ushqejn ndjenja t repektit t madh ndaj besimeve fetare si sht Jevreizmi, Krishterimi dhe Isalmi. Pra, sht i njohur qndrimi shum tolerant dhe i kulturuar i shqiptarve ndaj religjionit kristian, qoft ndaj krahut ortodoks, qoft ndaj atij katolik, ngase respekti i shqiptarve ndaj feve ka buruar gjithmon nga prkushtimi dhe devotshmria e tyre shpirtrore q i kan kushtuar gjat shekujve Besimit n nj Zot. Kjo ka ndodhur edhe pr shkakun, ngase si dihet shqiptart jan popull q dijn t’i mojn lart vlerat fetare dhe kulturore t njerzimit, dhe kt e kan shfaqur n mnyr permanente gjat gjith periudhave t historis njerzore, duke kultivuar toleranc dhe mirkuptim shembullor ndrfetar midis popujve t Ballkanit dhe m gjr, fakt ky i cili n historin e tyre njihet si faqja m e ndritshme e kulturs dhe civilizimit shqiptar, i vlersuar lart edhe nga ana e popujve t shumt t Europs si dhe m gjr.
  Andaj, nisur nga kto vlera si dhe shum shkaqe tjera q i kan br shqiptart t veohn me tolerancn e tyre fetare ndaj besimeve shpirtrore t fqinjve t tyre, prfshir ktu edhe respektin e treguar ndaj manastireve serbe n Kosov (lexo: n realitet objekte fetare t shqiptarve, por t uzurpuara n mesjet nga pushtuesit serb) t cilat pr shqiptart n fakt paraqisnin objekte fetare t armiqve t tyre shekullor, ndaj t cilave, pran ktij realiteti t hidhur, kan treguar gjithmon durim dhe kultur t lart ndaj ktyre objekteve fetare serbe, bile rasti i patrikans s Pejs e cila deri von sht ruajtuar nga familja Niki nga treva e Rugovs (sipas statutit kishtar ruajtsit shqiptar t kishave serbe quheshin “Vojvod”) sht shmbulli m tipik i tolerancs s shqiptarve ndaj objekteve fetare ortodokse serbe n Kosov. Pastaj, edhe manastiri i Deanit i cili deri von e ka qen nn prkujdesjen e shqiptarve, dhe kshtu me rradh. Serbt dhe i gjith kreu kishtar i tyre, posarisht patriarku Pavle (i lindur n Kosov) kto mirsjellje dhe kujdesin e shqiptarve ndaj kishs serbe n Kosov i din shum mir, por pr t cilat vlera shqiptare nuk jan deklaruar kurr n opinion, meq dihet se politika shoviniste serbe ka qen para s gjithash e interesuar q shqiptart t’i paraqes me imazh sa m t zi para popujve t Europs, gjithnj n funksion t rrnimit dhe denigrimit t vlerave t kulturs shqiptare para bots s civilizuar. Meq kjo sht nj tem n vete pr t ciln kan shkruar shum analist shqiptar si dhe t huaj, ktu nuk do t zgjerohemi m shum rreth ksaj shtjeje, sepse ajo q dshirojm t cekim me kt rast sht pyetja; a kishin kalljet e objekteve ortodokse serbe n Kosov nga ana e protestuesve shqiptar n ngjarjet e fundit me 17 dhe 18 mars 2004 prapavij t mundshme me motive t urrejtjes fetare ndaj minoritetit serb n Kosov, apo shkaqet ishin thjesht t natyrs politike?
  T bindur n faktet e lartprmendura si dhe duke u bazuar n shum fakte dshmi tjera t cilat ktu nuk mundm t’i prmendim, themi se akti q ka ndodhur me kalljen e kishave ortodokse t serbve n Kosov, n esenc nuk kishte asgj t prbashkt me urrejtjet ndaj kulteve fetare serbe, mbase sipas t gjitha gjasave ajo q do t’i ket revoltuar protestuesit shqiptar q t sillen n mnyr kaq t ashpr ndaj kishave serbe, duhet krkuar n faktin se kto kisha nn frymzimin dhe direktivat e klerikve t tyre, jo vetm n periudhn e pas lufts n Kosov, por qkur u riokupua Kosova me tankse nga ushtria kriminele e Millosheviit n mars t vitit 1989 dhe deri m sot, ishin shndrruar n erdhe dhe shtabe politike dhe ushtarake nga projektoheshin e m von zbatoheshin t gjitha skenart antishqiptare pr spastrimin etnik t Kosovs nga shqiptart. Pra, roli i ktyre kishave n nxitjen dhe frymzimin e shovinizmit serb ndaj shqiptarve ka qen dominant, n mos edhe prcaktuesi kryesor i zbatimit t elaborateve serbe pr sllavizimin e Kosovs si ishte ai i Ivo Andriit, i V. ubrilloviit dhe m von me 1996 Programi i ASSHA-s pr kthimin e serbve n Kosov, prkatsisht rikolonizimin e saj me dhun. Andaj, e gjith kjo djallzi antishqiptare serbe e inspiruar mu nga kreu kishtar ortodoks m n krye patriakrun Pavle, nuk kishte ln m asnj dyshim, se ksaj rradhe do t kulmoj me hidhrimin dhe humbjen e durimit tek protestuesit shqiptar t cilt me 17 dhe 18 mars 2004 do ia msyjn zhbllokimit t rrugs kryesore q lidh Kosovn me Shqiprin dhe Maqedonin, e t ciln po e mbanin t bllokuar serbt e Graanics, t prir nga shtabi i tyre i vendosur n kishn e cila gjendet n kt enklav serbe, kuptohet me skenare t prgatitura paraprakisht, sepse ishin t sigurt se pr kt akt provokues shqiptart do t reagonin menjher, ashtu edhe si ndodhi gjat atyre dy ditve. Kjo edhe pr shkakun, sepse tanim pr shqiptart ishte br krejtsisht e qart se nga u kishin ardhur t gjitha t kqijat, pra nga shtabet e etnikve dhe kriminelve serb t vendosura mu n kishn e Graanics si dhe disa kisha tjera n Kosov, veprimtarin destruktive t t cilave rinia shqiptare nuk ishte aq naive sa t mos e prcjell me shum kujdes. Mbase, ksaj rradhe kupa e strmbushur e shqiptarve nga masakrat dhe urrejtjet serbe ndaj tyre do t derdhej me zbrazjen e mllefit t tyre, pikrisht duke ua futur zjarrin ktyre objekteve m s paku fetare. Pra, aspak me qllim t spastrimit etnik t serbve nga Kosova, si prpiqen t’i paraqesin n opinion kto akte t protestuesve shqiptar disa qarqe dhe individ me disponim antishqiptar, sepse jemi t sigurt se duke ua vn zjarrin ktyre kishave kan manifestuar, natyrisht duke shkelur traditat dhe kulturn shqiptare, kundrshtin e tyre t hapur pr rolin shovinist q kan luajtur kishat ortodokse serbe pr shaktrrimin e do gjj shqiptare para, gjat dhe pas lufts s fundit n Kosov me 1998/99.
  Pastaj, derisa djegja e objekteve fetare serbe n Kosov ndodh n nj shtet i cili ka nj qeveri gati pa asnj kompetenc t veprimit t mirfillt politik, ushtarak dhe policor, n ann tjetr djegja e xhamive n Beograd dhe Nish, sulmi ndaj prfaqsieve t huaja diplomatike, etj, do t ndodh mu n prezencn e kryeminstrit dhe kryepatriarkut serb, gj q na shtyn t themi, se nse trazirat n Kosov kishin shkaqet e veta, ather protestat n Beograd nuk ishin tjetr vese luft e hapur ndaj Kosovs me tendenca t qarta pr ripushtimin e saj nga forcat policore dhe ushtarake serbe.
  Asnj njeri me mendje t shndosh n kok, por edhe asnj shqiptar kudo q gjendet nuk pajtohet me mnyrn se si protestuesit shqiptar i kan shfaqur mllefet dhe paknaqsit e tyre pr gjendjen aktuale politike n Kosov, m s paku me djegjen e kishave ortodokse t serbve, mirpo nj gj sht e sigurt; se kur dhuna politike e Beogradit zyrtar e ushtruar ndaj Kosovs n mnyr sistematike edhe gjat ktyre 5 viteve t fundit nga qarqe kriminale dhe ultrashoviniste, e ndihmuar drejtprsedrejti nga kisha serbe n Kosov, e me qllime shum t tejdukshme politike q me do kusht ta pengojn pavarsin e Kosovs, pr logjikn kolektive t nj populli posa t liruar nga i njjti armik nuk mund t jen shprehje e “erupcionit t pakontrolluar”, si ka deklaruar z. Demai n nj intervist, por prkundrazi kto protesta kan shnuar fundin e nj durimi, tolerance dhe prmbajtjeje shekullore q kan treguar shqiptart ndaj rolit shum destruktiv dhe antishqiptar t kishs serbe n vazhdimsi ndaj do gjj shqiptare n Ballkan.
  Andaj, se a do ta justifikoj apo dnoj ndokush kt mnyr t shfaqjes s mllefit dhe t revolts s rinis shqiptare ndaj objekteve fetare dhe private t sebve n Kosov, pr rrethanat q po kalon aktualisht Kosova dhe populli shqiptar, nuk sht edhe aq m rndsi. Sepse ajo q do duhej t nxjerrin si msim nga psimet politikant tan bashk me faktorin ndrkombtar n Kosov, sht fakti se politika dhe propaganda serbe antishqiptare ndaj Kosovs dhe procesit t pavarsis s saj ve ka hyr n nj faz intensive, pr rreziqet e s cils, pas ngjarjeve t fundit tragjike n Kosov, nuk do duhej t ket m asnj dilem, sidomos kjo vlen pr ata t cilt jan t obliguar q qytetarve t Kosovs t’iu garantojn siguri, paq dhe mbrojtje t kufijve t saj nga agresioni i mundshm serb. Kosova pas vrasjes s 32 shqiptarve dhe mbytjes s tri filizve t njoma n lumin Ibr, nuk do t jet m kurr ajo q ishte para ksaj dite dhe ksaj date, ndaj shpresojm se kt do ta ken kuptuar para gjith t tjerve ata t cilt e kan mandatin e popullit q t luftojn deri n fund pr pavarsin e Kosovs.
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 9. #29
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Antarsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 20 postime
  Faktqesisht, koke-orthodokset ketu i japin atij reagimi ngjyrim fetar. Kisha Ortodokse eshte simbol i Serbise. Shqiptaret kane 80 vjet qe rrojne nen kercenimin e asgjesimit si komb nga qeverite Serbe: lajmi i vrasjes te femijeve dhe djegja e kishave serbe ishte nje kunderpergjigje ndaj nje institucioni politik, qe perfaqson jo interesat e deleve te Perendise por te popullit qe meriton dajak per t'i ardhur mend te vend. Te isha une atje, duke qene vete i inklinuar drejt Krishterimit, nuk do e kisha problem ti vija flaken atyre objekteve te kultit te mpirjes te mendjes. [i njejti mesazh mendoj se duhet te leshohet ne Greqi ne adrese te Kishes te Greqise dhe disa redaksive gazetareske atje]
  Adresat e faqeve personale mund ti vendosesh ne profil por jo ne firme. Stafi i Forumit

 10. #30
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-08-2004
  Vendndodhja
  palermo
  Mosha
  45
  Postime
  16
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  sa te flakte qe beheni...
  dhuna nuk mbaron me dhune. eshte e ditur qe ne ngjarjet e fundit ka gisht mafia kosovare. e dine edhe femite. (droge, prostitucion, arme, klandestine...... e me shume sherr ka ne kosove, me shume shkerdhatat mafios bejne leke, siper lekures e emrit te gjithe popullit kosovar/shqiptar)
  faleminderit por monedha ka 2 faqe (por kur eshte shqiptare edhe me shume)

 11. #31
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Mafia Kosovare !? Mos eshte ajo mafie qe ka te bej dhe me pjelljen e sa me shume femijeve me qellim mbijetese nga azgjesimi ritmik Serb? Mos mer... po qenkan shtri deri ne Palestine ato pse sthu ti? Qekena pefshi dhe ne ate konflikt. Slam ven pa shku vallaj, ne hene po, ne titanik po... si srrim pa i fut hunet ne ne asnje vend ? Mafia Kosovare, Mafia Shqiptare... lloj lloj gjerash na degjojne veshet. Po si mund te punoj mafia free i her? Ci hyn mafies ne pune te prishi vendin e vete, dhe te shkatarroj kishen. Sma merr mendja se ka ndonje kjoske me hap atje, ose ndonje autostrade. Ato qe kan prish ato Kisha jane tradhtar qe punojn per krahun tjeter, sepse Kisha Shqiptaret nuk kan prish ndonjehere.

  Julih, UNMIK te thote gje si emer? Po Banke Boterore, OSBE etj etj? Megjithate keta, skan gisht, vetem sa tundin allatet nga e majta ne te djathte ne mengjes dhe nga e djathta ne te majte ne darke.

  Populli Kosovar eshte popull i vuajtur, dhe vetem pse eshte i vuajtur duhet te kemi rrespekt per to.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Hyllien : 11-09-2004 m 22:46

 12. #32
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Ka pasur dhe ka shum arsye pr t br nj gj t till, por prap nuk duhet t bhen gjra t tilla.
  Shqiptart i kan dnuar ato akte dhe edhe po i riparojn vet dmet.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 13. #33
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  795 falenderime n 648 postime
  Citim Postuar m par nga dodoni
  Ka pasur dhe ka shum arsye pr t br nj gj t till, por prap nuk duhet t bhen gjra t tilla.
  Shqiptart i kan dnuar ato akte dhe edhe po i riparojn vet dmet.
  Asnje riparim kishe dhe asnje investim ne te holla nuk mund te riparoje shijen e hidhur qe ai lajm la ne mendjen e gjithe botes se qyteteruar ne ato dite marsi. Sic e kam thene edhe me pare, ishte demi me i madh i shkaktuar aspiratave tona kombetare ne Kosove qe prej clirimit te saj ne 1999.

  Konfliktit shqiptaro-serb iu shtua nje dimension fetar, qe Milloshevici mundohej tia vishte ne 1999. Ate qe nuk ia arriti dot ta bente Milloshevici, ia dolen me sukses ata shqiptare qe i vune zjarrin kishave.

  Ajo qe u be nuk kthehet me mbrapsht. E rendesishme eshte qe akte te tilla te mos perseriten me ne te ardhmen.

  Albo
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 14. #34
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-08-2004
  Vendndodhja
  palermo
  Mosha
  45
  Postime
  16
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  un besoj vetem qe ka gisht kush perfiton nga rremuja e nga parregullsija.

 15. #35
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga julih
  un besoj vetem qe ka gisht kush perfiton nga rremuja e nga parregullsija.
  As un nuk e mohoj ket gje, qe mund te kete pasur kosovar qe kane bere ket gje kastile. Para disa vitesh milloshevici doli ne TV dhe deklaroi se ne Kosove 1/3 eshte kundra meje, 1/3 eshte e lekundur, dhe 1/3 eshte nga ana ime.

  Dhe ate te lekunduren e bente per vete me dhune ai. Problemi qendron qe kur aplikohet termi mafie, kemi ne mendje kuptimin e organizimit familiar etj ejt. Kosovaret mafioz qe punojne ne dem te shtetit te tyre nuk duhet as ta kene emertimin Kosovar, por tradhetar. Keta te fundit ne cdo vend demokratik ekzekutohen me denim kapital ne te shumten e rasteve.

 16. #36
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Antarsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 20 postime

  Djegja e kishave serbe=djegje e Jugosllavise

  Ne baze te transkriptit te telefonatave te pergjuara te organizatoreve te djegjes te kishave Serbe ne Kosove, del qarte qe motivacioni i tyre nuk ishte fetar (ne fakt kjo dihet se kishat katolike nuk u preken) por nacionalist. Duke qene se cdo serb e sheh Shqiptarin me syze fetare (se ne fakt ashtu shohin edhe veten e tyre), eshte mire per ata qe dine italisht te lexojne kete transkript (marre nga ANSA)

  IMMIGRAZIONE: ARRESTI; AL TELEFONO, BRUCIATE TUTTE LE CHIESE
  (ANSA) - BARI, 15 MAG - E' l'8 giugno del 2004 due dei 25 indagati indagati parlano al telefono. Ovviamente non sanno di essere intercettati dalla polizia che indaga sulle nuove rotte dell'immigrazione clandestina tra Kosovo e Italia. I due interlocutori si soffermano a lungo sugli scontri etnici in atto nella parte settentrionale del Kosovo tra serbi ed albanesi, sugli attacchi alle abitazioni civili, alle chiese e contro il personale civile dell'Unmik (Onu), che esercita l'autorita' civile in Kosovo. Mentre i due parlano al telefono uno ordina all'altro di bruciare ''tutte le chiese''. Sui verbali di trascrizione delle intercettazioni (tradotti in italiano dall'albanese) i loro nomi sono indicati come Hazer (H) e Muharrem (M).

  Squilla il telefono, inizialmente risponde una donna (Hysnia) alla quale, dopo averla salutata, Hazer chiede di passargli Muharrem. M: Pronto H: Ehi Rrema (diminutivo), come va? M: ecco, cosi'... H: come sta mamma? M: La mamma?...Eh bene, bene... H: Ma che, stavi dormendo? M: Si'...dormivo... H: Ma perche' non ti va in mente a chiedere di tuo fratello, dove sta tuo fratello...per niente... M: Perche' anche a Mitrovica sei andato? H: No, a Mitrovica...ma tutte le chiese le abbiamo bruciato a Prizren... M: Bruciatele tutte, c...! H: Tutte le abbiamo bruciate... M: E... H: Accendete e sentite la televisione come sono bruciate... M: ecco, adesso lo accendiamo... H: Ecco, Prizren lo sta facendo vedere...tutte le chiese sono state bruciate, nessuna e' rimasta...la Jugoslavia e tutto... anche quelle altre due...in centro tutta fiamme sta Prizren... M: Ma non fa niente, c...! H: Ma a te non ti va in mente di chiedere di tuo fratello...tuo fratello (parla di se') chiede di te... M: ...inc... H: Eh? M: Voi avete dormito allora...adesso state aprendo un poco gli occhi... H: Eh? M: Voi allora, al tempo, avete dormito e adesso aprite un poco gli occhi... H: Si' perche' tu...inc...(ridono)... M: Voi come state? H: Ehi Rrema...Dai che ci sentiamo, a te pero' non ti e' andato in mente di chiamare... M: Ehi, voi come state? H: Tutti bene, in piena salute...Volevo chiedere...A Suhareka non c'e' stato niente... M: Cosa? H: Dico, a Suhareka non c'e' stato niente, no!...Qui invece tutta la citta' sta fuori, moglie e bambini... M: E va bene, vi e' stato offerto una chanche per bruciare quelle cose... H: E' bloccato tutta la strada... M: Eh...inc... H: Ciao, ciao. Lo stesso giorno Hazer (H) parla al telefono con un altro uomo (U). I due si soffermano nuovamente sugli scontri etnici. H: ...inc... U: Ehi dove sei? H: Come vanno i problemi tuoi (modo di dire: come si va)? U: Cosi'... H: dove sei? U: Qua...da Bujar... H: Da Bujar...Ah, li abbiamo bruciato...c....!!, tutta Jugoslavia in fiamme... U: Sono stato, fino ad ora la'... H: Sei stato? Anche questa chiesa di qua... U: Ah, anche la chiesa e' stata bruciata? H: La chiesa di qua...io dicevo di fare un accordo con loro...sai!, entrare...la Kfor si e' allontanato... pero'..inc...di qua...Adesso, un poco piu' tardi uno mi ha detto che abbiamo messo fuoco... U: Non parlare cosi' c..., che ci rovini, vai via... H: (ride)... U: Ma dai H: Ma perche' ha paura fratello...? U: Lascia perdere ehi...che sentono i telefoni, vai via, non parlare al telefono... H: Ma vai, non ti preoccupare... U: Vai, ciao amico, ciao. H: Ciao. (ANSA). BU/CIO
  15/05/2006 14:00

  Adresat e faqeve personale mund ti vendosesh ne profil por jo ne firme. Stafi i Forumit

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e ernjclift
  Antarsuar
  15-07-2006
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Me pelqen tema Albo !
  Une nuk mendoj qe Shqipetaret jane kombe i dhunshem. Ne kemi qene nje komb qe jemi sukmuar , dhe me dinjitet kemi mbrojtur Kombin dhe vlerat e tij , si gjuhen e cmuar dhe te pasur .

  Mbase ne jemi bere aGresive por me nje qellim te paster , per te mbrojtur veten nga lloj lloj kombesh qe kane pushtuar .

  Shqiperi ka vlerat e familjes shum te forta dhe morali i shqipetarit eshte akoma i larte krahasuar me kombe te tjera te bates .
  Nga lufta ne kosove mesojm sshum gjera , Titoja i dha visa kosovareve per tu llarguar , dhe ai te Zoteronte kosoveen pak nga pak .
  Kosova este nje toke shum e pasur ,dhe ai donte ta bente te veten .

  Shqipetaretjane njerz me vlera shum te larta
  me respekt ermali

  ermnjclif

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. Debati i Knusve (gjelave)
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 09-11-2010, 05:15
 2. Albin Kurti: "T gjithve na mungojn"
  Nga ARIANI_TB n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 110
  Postimi i Fundit: 25-01-2006, 22:29
 3. Fushata e zgjedhjeve lokale ne Kosove
  Nga Ari-Intimidator n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 39
  Postimi i Fundit: 04-11-2002, 12:53

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •