Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 37
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  796 falenderime n 648 postime

  Msimet e nxjerra nga dhuna n Kosov

  Tani qe ka kaluar me shume se 1 muaj nga shperthimi i dhunes nderetnike ne Kosove, mendoj se ka ardhur koha qe ne shqiptaret te nxjerrim mesimet e duhura nga ato incidente te dhunshme qe mendohet se moren jeten e 30 njerezve dhe sollen nje dem material te konsiderueshem. Kosova eshte kthyer serrisht ne normalitetin e diteve te para dhunes dhe njerezit perballen tashme me hallet dhe preokupimet e tyre ditore.

  Mendoj se kjo teme eshte me nje rendesi te vecante pasi ngjarjet qe ndodhen ne Kosove ishin te dhimbshme jo vetem per shqiptaret qe jetojne atje por per mbare shqiptaret ne bote. Ato ishin nje njolle e madhe turpi pasi per here te pare pas plot 5 vjetesh, mediat boterore raportuan perseri "spastrim etnik" ne Kosove, por kesaj rradhe, ndryshe nga 5 vjet me pare, viktimat ishin serbet dhe agresoret ishin shqiptaret. Sikur kjo te mos mjaftonte, djegia e kishave ne Kosove dhe xhamise ne Beograd, krijoi nje imazh te shpyrfytyruar per Kosoven dhe mbare rajonin ne syte e opinionit boteror.

  Duhet te nxjerrim mesimet e duhura nga gabime te tilla qe demtojne hapur interesat dhe aspiratat tona kombetare. Ju ftoj qe te jepni mendimin tuaj mbi kete teme.

  Albo
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 2. #2
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  S pari, ato u dnuan nga t gjith intelektualt m n z shqiptar dhe sipas t gjitha gjasave ato u bn nga ekstremist budallenj apo shrbimet sekrete serbe.

  Un jam i bindur q gjra t tilla nuk mund t ndodhin m n t ardhmen. Shqiptart nuk jan budallenj q t bien n gracka, kurtha t tilla m n t ardhmen.

  Tung
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Stresi
  Antarsuar
  01-11-2003
  Vendndodhja
  Poli i veriut
  Postime
  60
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Hutija e jon

  sht tragjedi mbarkombtare dhe ndrkombtare q statusi politik i Kosovs mbetet ende i pazgjidhur.Kjo status quo sjell huti dhe frustrim tek populli kosovar dhe sht burim i t gjitha t kqijave q nga papunsia deri tek shendetsia.Sot,n vitin 2004,n kosov,n Evrope ende vdesin njerzit n munges t shrbimit mjeksor.Ende ka fshatra pa uj t pijeshem,pa rrym,pa shkolla,pa mjek,pa ardhmeri...pa jet.
  E tra kjo ndodh nn administraten e UN !Pronsimi i objekteve t ndryshme frenohet nga vet UN.Bhet shpesh te pamundura investimet nga jasht nga se ende nuk dihet fati prfundimtar i kosovs.
  T jetosh nn kto kushte t vshtira politike,ekonomike dhe shoqrore do t thot t ndezsh trazira dhe probleme t ndryshme.
  Kur ndodh ndonj prparim i vogl n kosov UN lavderohet q sht rezultat i tyre e ndrsa kur ndodhin trazirat faji mbet tek kosovaret edhe pse kosovaret nuk kan gj n dor.
  Kosova ka nevoj pr UN por ka nevoj edhe t vetvendos!!!
  :-g

 4. #4
  gone Maska e helene
  Antarsuar
  26-02-2003
  Vendndodhja
  shume larg
  Postime
  914
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Albo per cilet shqiptare po flet?????
  Je i sigurte qe i njeh mire shqiptaret prej aty ku je????
  Teorikisht flasin te gjithe,duke pare nga jashte...

 5. #5
  madmoiselle Maska e angeldust
  Antarsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Postueses se mesiperme po te me drejtohej mua, do t'i thoja qe ketu sigurisht qe nuk behet fjale per shqiptare qe mbajne pseudomin "helene" apo "talionke".

  Pse lejohen postime te tilla te pakuptimta ne forum si me siper?
  Citim Postuar m par nga Stresi
  sht tragjedi mbarkombtare dhe ndrkombtare q statusi politik i Kosovs mbetet ende i pazgjidhur.Kjo status quo sjell huti dhe frustrim tek populli kosovar dhe sht burim i t gjitha t kqijave q nga papunsia deri tek shendetsia.Sot,n vitin 2004,n kosov,n Evrope ende vdesin njerzit n munges t shrbimit mjeksor.Ende ka fshatra pa uj t pijeshem,pa rrym,pa shkolla,pa mjek,pa ardhmeri...pa jet.
  E tra kjo ndodh nn administraten e UN !Pronsimi i objekteve t ndryshme frenohet nga vet UN.Bhet shpesh te pamundura investimet nga jasht nga se ende nuk dihet fati prfundimtar i kosovs.
  T jetosh nn kto kushte t vshtira politike,ekonomike dhe shoqrore do t thot t ndezsh trazira dhe probleme t ndryshme.
  Kur ndodh ndonj prparim i vogl n kosov UN lavderohet q sht rezultat i tyre e ndrsa kur ndodhin trazirat faji mbet tek kosovaret edhe pse kosovaret nuk kan gj n dor.
  Kosova ka nevoj pr UN por ka nevoj edhe t vetvendos!!!
  Shume dakord me Stresin...

  Ata shkrimtare qe kritikuan shqiptaret, te mendohen dy here kur flasin, sepse kur ka qene vendi i tyre ne hall kane mare rraqet e kane ikur, kurse ishin politikane shqiptare si Rexhepi qe dolen ne mes te plumbave te armatosur vetem me fjalen e tyre, dhe i bene thirrje popullit te shperndahej paqesisht. E as ndonje Holker, e as ndonje Kadare s'eshte ne gjendje te beje sakrifica te tilla, prandaj te rrine atje e te mbyllin gojen.

  UNMIK-u e pranoi zyrtarisht pjesen e tij te fajit ne Kosove.
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 6. #6
  gone Maska e helene
  Antarsuar
  26-02-2003
  Vendndodhja
  shume larg
  Postime
  914
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  angel dust te duket shqip ty?
  Sidoqofte nese ti s'kuptove postimin tim,po ta shpjegoj: Ne shqiptaret jemi njerez te dhunshem,nese ti s'do ta pranosh apo dikush tjeter,me vjen keq,por eshte realiteti.

 7. #7
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Mendimi se ne shqiptart jemi njerz t dhunshm nuk qndron aspak fare. Neve jemi t dhunshm aq sa edhe prndimort jan t dhunshm sepse ballkansat psh. serbt jan me mijra her m t dhunshm se ne q e kan dshmuar jo vetm n Kosov por edhe n Bosnj, Kroaci dhe Slloveni.

  Atje paknaqsit e akumuluara qe 5 vite si dhe ato shekullore (vuajtjet shekullore t shqiptarve nga serbt) n revolta t t gjith popullit u shfrytzuan nga disa t paprmbajtshm dhe ndodhi ajo q ndodhi, por q ne jemi t dhunshm nuk qndron. Po t ishte ndonj komb tjetr edhe nga m demokratt e qytetruesit n pozitat tona do t ishte shum m i dhunshm se ne.

  sht shum e rndsishme q ngjarje t tilla t mos ndodhin m n t ardhmen, pra me nj fjal t mos ket dhun hi fare sepse nga dhuna nuk ka interesa dhe dalim t gjith t humbur por t njjtn koh edhe bashksia ndrkombtare e UNMIK duhet t'i shpejtojn proceset atje si delegimi m i shpejt i pushtetit vendorve (q jan zotuar se do t jen n gjendje ta mbajn gjendjen n kontroll, gj q u pa edhe n trazirat e fundit kur vetm vendort ishin ata q mund t ndalnin dhe shprndanin turmat e njerzve), prshpejtimi i procesit t privatizimit dhe zgjidhja e statusit sa m shpejt q t jet e mundur.


  Tung
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 8. #8
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Nuk mesuam asgje. Thjesht qe nje perseritje qe me ata palo njerez(serbet) nuk jetohet.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 9. #9
  SiLeNt_PlAyEr Maska e Lefter
  Antarsuar
  29-01-2004
  Vendndodhja
  kendej pari...
  Mosha
  42
  Postime
  87
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga helene
  angel dust te duket shqip ty?
  Sidoqofte nese ti s'kuptove postimin tim,po ta shpjegoj: Ne shqiptaret jemi njerez te dhunshem,nese ti s'do ta pranosh apo dikush tjeter,me vjen keq,por eshte realiteti.
  Po eshte per keqardhje ,por eshte e vertete.
  Populli yne derisa nuk mesohet t'i jep kritika vehtes nuk do te mund te del nga ky ,,kellef,, qe i'a kena vure vehtes gjate viteve te fundit.Se shum bashkombasit tane kane bere njemije te zeza neper tere boten,kena bere me shum se kinez't qe jan numerikisht me te medhenj se ne apo popujt tjere,dhe kjo eshte nje arsye qe i shtyen boten qe te BESON qe jena popull i dhunshem.
  Sa i perket ngjarjeve te fundit jane shum faktor qe e kane bere qe pune te vje deri ketu,aq sa ka faj UNMIK-u kan faj edhe udheheqsit tane qe i kena zgjadhur me duart tona.Keta te fundit e kan fajin me te madh,prej dites kur eshte pranuar marveshja ne RAMBOUILLET ,deri ne pranimin e KORNIZES KUSHTETUESE qe nuk eshte aspak ne interes te popullit te KOSOVES.Prej udheheqjes se komunave ,deri tek kreu i shtetit, te gjith qe ne fillim kane nenshkruar marveshjet qe sot na e shkelin te gjitha drejtat njerzore me ADMINISTRAT FISKALE e me tona sferat e jetes,ky problem eshte lindur qe ne fillim,une mendoj se fajin duhet te lypim tek vetja dhe udheqja politike e KOSOVES,JU PERSHENDES.
  because i love u!!!!
  and maybe i need u!!
  but of course i miss u
  and i don't even know you!!!

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Stresi
  Antarsuar
  01-11-2003
  Vendndodhja
  Poli i veriut
  Postime
  60
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Dhuna sjelli dhunn...

  Nuk pajtohem me mendimin se ne jemi nj popull i dhunshem.Fakti q populli i kosovs rezistoj pr plot nj dekad n mnyr paqesore e verteton q dhuna nuk sht pjes e kulturs shqiptare.Mua m duket se ne shqiptaret jemi i vetmi popull n ballkan q kurr nuk e kemi sulmuar nj popull tjetr !
  T gjitha luftrat q i kemi pas kan qen luft pr mbrojtjen ton.Ne e dim q n luft ka dy faktor ushtarak:
  1.Ata q sulmojn dhe
  2.Ata q mbrohen
  Pastaj,jan 2 politikaj kosovar q jan shprblyer me Cmimin Saharov pr paqe:
  Ibrahim Rugova dhe Adem Demaci
  Kt vit I.Rugova ka marr edhe Cmimin e Evropes 2004 pr paqe dhe mos t'a harojm Nnen Terez q ka marr Cmimin Nobel pr paqe.
  Sic po shifet,ne kemi disa individ q populli jon i ka lindur dhe edukuar dhe q tani jan t shprblyer me cmime t ndryshme pr paqe.
  Por sht pak qesharake q ne jemi t dhunshem njeri me tjetrin,dhun ndr shqiptare q kryesisht bazohemi n doket e vjetra t Kanunit t L.Dukagjinit.
  Vlla vrasja gati sa u shua n Kosov kur ky fenomen i marr ri-lindi n Shqipri q t vazhdoj me prmasa t mdhaja dhe tragjike.Le t shpresojm q dhuna ndr shqiptare du t shuhet sa ma shpejt.
  Shpresoj poashtu q nj dit t afrt edhe ne shqiptaret do t bhem pjes e familjes evropiane dhe q kultura politike dhe kombtare do t ngritet n nivelin m t lart civilizues.

  Me nderime

  Stresi
  :-g

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Stresi
  Antarsuar
  01-11-2003
  Vendndodhja
  Poli i veriut
  Postime
  60
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Dhuna sjelli dhunn...

  Nuk pajtohem me mendimin se ne jemi nj popull i dhunshem.Fakti q populli i kosovs rezistoj pr plot nj dekad n mnyr paqesore e verteton q dhuna nuk sht pjes e kulturs shqiptare.Mua m duket se ne shqiptaret jemi i vetmi popull n ballkan q kurr nuk e kemi sulmuar nj popull tjetr !
  T gjitha luftrat q i kemi pas kan qen luft pr mbrojtjen ton.Ne e dim q n luft ka dy faktor ushtarak:
  1.Ata q sulmojn dhe
  2.Ata q mbrohen
  Pastaj,jan 2 politikaj kosovar q jan shprblyer me Cmimin Saharov pr paqe:
  Ibrahim Rugova dhe Adem Demaci
  Kt vit I.Rugova ka marr edhe Cmimin e Evropes 2004 pr paqe dhe mos t'a harojm Nnen Terez q ka marr Cmimin Nobel pr paqe.
  Sic po shifet,ne kemi disa individ q populli jon i ka lindur dhe edukuar dhe q tani jan t shprblyer me cmime t ndryshme pr paqe.
  Por sht pak qesharake q ne jemi t dhunshem njeri me tjetrin,dhun ndr shqiptare q kryesisht bazohemi n doket e vjetra t Kanunit t L.Dukagjinit.
  Vlla vrasja gati sa u shua n Kosov kur ky fenomen i marr ri-lindi n Shqipri q t vazhdoj me prmasa t mdhaja dhe tragjike.Le t shpresojm q dhuna ndr shqiptare do t shuhet sa ma shpejt.
  Shpresoj poashtu q nj dit t afrt edhe ne shqiptaret do t bhem pjes e familjes evropiane dhe q kultura politike dhe kombtare do t ngritet n nivelin m t lart civilizues.

  Me nderime

  Stresi
  :-g

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Stresi
  Antarsuar
  01-11-2003
  Vendndodhja
  Poli i veriut
  Postime
  60
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Rugova

  Presidentit Rugova i jipet mimi i Evrops 2004
  --------------------------------------------------------------------------------

  Prishtin, 26 mars 2004 - Fondacioni panevropian Coudenhove-Kalergi i ka ndar Presidentit t Kosovs, Dr. Ibrahim Rugova, mimin e Evrops pr vitin 2004. Kryetari i Fondacioni panevropian Coudenhove-Kalergi, Dr. Aloiz Mok (Alois Mock), ish-ministr i Jashtm i Austris, ka njoftuar prmes nj letre drguar Presidentit Rugova ditn e enjte se barts t mhershm t mimit t Evrops jan:

  Mbreti i Spanjs Huan Karlos,
  Helmut Kol,
  Ronald Regan-i,
  Oto fon Habsburg dhe
  Emil Konstantinesku.

  Koha dhe vendi i dhnies s mimit pr Presidentin Rugova do t bhen t njohura m von.
  :-g

 13. #13
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Antarsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 20 postime
  Rreth 1 muaj para se te ndizeshin flaket e dhunes ne Kosove, ish-kongresmeni Amerikan Joseph DioGuardi vizitoi Toronton. U ndodha edhe une ne ate eveniment. Gjeja qe me beri pershtypje nga biseda me te (pervec tupee-se te llahtarshme qe kishte) ishte nje publikim teper profesional me ngjyra, me flete te lemuara, i titulluar Kosovo Crucified, me sakte 'si Shqiptaret djegin kisha'. Botuesit e atij fashikulli dihet se kush jane. Gjithe Kongresi Amerikan kish marre nje kopje. 1 muaj me vone Shqiptaret nisin te djegin kisha.....

  Nuk dua te shfajesoj Shqiptaret, por ne pergjigje te komentit pa vend te Helene se 'shqiptaret jane te dhunshem': Turrma e dhunshme nuk permban asgje shqiptare ne vetvete. Nqs Helene sheh ndonje prirje drejt dhunes per veten e vet, kjo s'do te thote qe gjithe populli yne eshte i tille.

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-04-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  36
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pse u dnuan ngjarjet e 17-18 marsit 2004?

  Shqiptart jan t ndrgjegjshm dhe kan t drejt t ken shtetin e tyre. Por ata e ndjejn vehten t krcnuar kur serbt i kan rrmbyer manastiret e tyre e kthyer n serbe dhe e paraqesin Kosovn si djepin e tyre. N kt kndvshtrim shqiptart kan t drejt n veprimet e tyre, pasi dhe n nj shtet t Kosovs, objektet kryesore serbe t kultit, me nj numr t kufizuar serbsh, do t ishin si gozhda e Nastradinit. Lufta e Dyt Botrore i shptoi pa u deportuar n Turqi si turq, shqiptart e Kosovs dhe t viseve t tjera shqiptare n ish Jugosllavi. Pr her t dyt ata i shptoi lufta Amerikano-Europiane kundr Serbis m 1999.
  Por n gjendjen aktuale Bota Sllave, prbn rrezik t prhershm pr Kosovn n veanti dhe eshtjen shqiptare n prgjithsi. Prballja me kt realitet do ta detyronte Sekretarin e Prgjithshm t NATO-s z. Jap de Hop Skefer, q n intervistn e dhn gazets Koha Ditore m 22 prill 2004 t deklaronte: Nuk do t ket shprblim pr forcat ekstremiste. dhe n vijim sht iluzion t mendohet se pr shkak se fraksionet ekstremiste t shqiptarve t Kosovs, djegin shtpi dhe kisha serbe mund t realizohen m shpejt qllime politike. Esht e kundrta kjo vetm e largon Kosovn nga qllimi. Me kt deklarat, fuqit vendosse dhan mesazhin se nuk do t nguten dhe ti dnojn serbt se nuk arritn t deportojn m shum se 500 mij shqiptar n Turqi sipas marrveshjes s fsheht sllavo-turke.
  Shqiptart i kan vet mundsit pr ti realizuar ambicjet e tyre. Prderisa sht e vrtetuar me prova t pakundrshtueshme se ata u konvertuan me dhun n fen muhamedane, sht normale q ata t kthehen n besimin e t parve t tyre. Kt gj ata mund ta bjn n mnyr plebishitare, ndrsa kolont t ruajn besimin e t parve t tyre. Me kt veprim ata do t thrrmonin brenda dits pretendimet serbe dhe do t kishin t drejt t pakundrshtueshme t ktheheshin n objektet e kultit t t parve t tyre t okupuara nga serbt.
  Duke i takuar asaj pjese t popullsis q ka psuar persekutimin
  m t madh dhe ka mbijetuar si i paligjshm gjat 450 vjetv t pushtimit otoman, kur renegatt dhe kolabracionistt kan prfituar t gjitha privilegjet q t jep bashkpunimi me pushtuesin n kurriz t popullit tnd, duke qen thuajse i prjashtuar dhe n barazi formale pa pjesmarrje n pronsim dhe n pushtet n gati nj shekull shtet shqiptar, pra duke br pjes tek humbsit, nuk kam t drejt ta jap kshilla fitimtarve. sht n radh t par e drejt e inteligjencs muhamedane shqiptare kudo q ndodhet, e politikanve t shquar Sali Berisha, Arbr Xhaferri, Hashim Thai, Ali Ahmeti q t jet quajn t fituar prfundimisht betejn nga Xhihadit Islamik dhe ta len ceshtjen shqiptare n dor t fatit, apo t ndjekin rrugn e disa intelektualve t moderuar dhe t Ibrahim Rugovs, intelektualit e politikanit t shquar shqiptar, t cilit duke realizuar monografin e Pjetr Bogdanit ju dha mundsia njoh thelbin e kulturs prendimore t t parve t tij.
  Mund t mos jet i preferuar, pse pati dhe nj fund tragjik, por megjithat shqiptarve mund tju vij n ndihm filozofi gjerman Nie. Duket sikur ai i ka njohur e ka shkruar posarisht pr rastin e tyre. Ai ka shkruar n Udhtari dhe hija e tij se: Kush krkon t ndahet nga nj fe apo nga nj parti beson se sht e nevojshme q ta hedh posht at. Po ky sht nj mendim fodull. Esht vetm e nevojshme q ai t dalloj qart se far grepash e mbanin trhequr deri tani me kt parti apo kt fe dhe se si kto tani nuk e pengojn m, cilat opinione e kishin shtyr nga ajo an dhe se si tani e shtyjn gjetk. Vetm pr arsye t ngushta t ndrgjegjes ne kemi shkuar nga ana e asaj feje ose e asaj partie; pra nuk duhet t shtiremi pr kt kur ndahemi prej tyre.
  Ndrsa me strukturat e tanishme t bots shqiptare n Kosov, dhe me rifillimin e Xhihadit Islamik nga Al-Qaeda etj, pretendimet serbe pr Kosovn mbeten t besusheme dhe paraqesin rrezik konstant pr nacionin shqiptar.

 15. #15
  Shmekeri Prishtines
  Antarsuar
  04-08-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  40
  Postime
  66
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  outlaw:

  Nuk di se nga bazohesh kurr nxjerr nje teori te tille te Islamit dhe Kosovareve. Shkruan per nje nocion qe nuk ka kontekst ne ngjarjet e fundit te Kosoves dhe Kosvareve ne pergjithesi. Shume shkenctare politke dhe politikane ne pergjithesi kane shkruar se tragjedia me e madhe eshte kur feja perzihet ne politike.

  Kishat u djegen jo per shkak te urrejtjes ndaj fese ortodokse apo Kristiane ne pergjithesi, por per shkak te urrejtjes se etnicitetit--Serbit. Pastaj shqiptaret u konvertuan ne shumice ne shkeullin e 17 dhe 18. Feja islame ka futur rrenje te thella ne popullin Shqiptaret. Dhe, nuk eshte vertetuar me prova se Shqiptaret u koncertuan me dhune...perderisa disa jane knvertuar me dhune, shumica u asimiliuan me kalimin e kohes. Nuk di se ku i merre ti at teza apo hipoteza...apo sic thua ti Prova.

  Tii quan disa aktiviste si "intelegjence muhamedane" . Prape them se ky veshtrim eshte paksa qesharake. Ne menidmin tim intelegjenca muhamedane nuk egziston..as tek keta extremiste ne lindjen e aferm, e as tek ne Shqiptaret..sidomos tek ne. PSe disa prej tyra kane emra Arabike, koj nuk don te thote se ata jane ushtare te Xhihadit, sic thua ti. TE gjithe keta jane Ateiste e jo njerez te fejes. Te lutem mos ngaterro religjionin me diplomacine.

  Mirepo sic shoh nga shkrimi , juve ju paska penguar shume fakti se ato kisha u djegen ne Kosove. Edhe une nuk pajtohem me kete akte. Ata te cilet e beren kete gje gjendeshin ne nnje gjendje euforike. Dhe sic e dine ti, kur emocionet mbizoterojne trurin, atehere gjithcka mund te ndodhe.

  MOs harro se Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria. Kur ti bene nje klasifikim te teille te ppullit tone: pra, Musliman vs Kristiane, atehere ju jeni ai qe ende gjendeni ne kohen e Gurit.

  Pershendes te gjithe,

  Tuki
  Love is Just a Temporary Form of Insanity--Sylvester Stallone

 16. #16
  pla te preft Maska e PLaku-i-Detit
  Antarsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  176
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Pershendetje

  Tema e shtruar e lexova gjithashtu dhe shkrimet e mesiperme.
  Disa thane fjale te dhunshme dikush tha nderkombetar disa kombetar e disa thane snjifni kombin(shqiptaret) etj..
  Shqiptaret ne qofte se qenkan te dhunshem atehere serbet 'duhet te jene
  per masakrat qe ben ne vitet 1999 ne kosove duke perzene shqiptaret nga vatra e tyre.Apo duhet tu japim dekorat per kete veprim serbeve.
  Shqiptaret ne Kosove S'jane duke kerkuar dika te jashtzakonshme pervese lirine e fjales se jetes se tyre.
  Dhe mendoj se kjo eshte nje veprim me se i drejt.
  Zonjushja Helene ti qe thua si i vlerson nga larg shqiptaret ja te them une si vlersohen.qe e jetova pak mund te them se qe te them shume duhet te kisha marre pkese ne lufte por gjithsesi ate qe kisha mundesi bera.
  Kur serbet vrisnin shqiptare sikur gjuanin lepuj neper pyll jo sikur ishim njerez dhe kosovaret kane marre rruget emergimit si te mundnin njera nga ato rruge eshte dhe turqia.e cila une ndodhem per momente.Te shikoje njerez pa krahe ose te degjoje nje foshje qe me vrane familje para kembve dhe nje vajze te re qe me perdhunua kur thoshte mendoj se njofje me te mire se kjo ska.

  Ngjarjet qe ndodhen ne 17-18 mars per mendim tim jane shume te vogla dhe shqiptaret sben gje fare.vese mbrojten veten.

  Mesimi eshte ky qe duhet te nxjerrim : Kosova eshte e shqiptarve dhe e atyre duhet te ngelet jo te vine serbet dhe te na ndjekin nga shtepia.
  " not yet "

 17. #17
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Antarsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 20 postime
  Citim Postuar m par nga plaku-i-detit
  Ngjarjet qe ndodhen ne 17-18 mars per mendim tim jane shume te vogla dhe shqiptaret sben gje fare.vese mbrojten veten.
  Shqiptaret njollosen edhe me tej emrin e tyre ne Perendim. E meqe Perendimi do vendose per te ardhmen e tyre ajo qe u be ishte KRYEKEPUT BUDALLALLIK.

 18. #18
  pla te preft Maska e PLaku-i-Detit
  Antarsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  176
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Qafir Arnaut
  Shqiptaret njollosen edhe me tej emrin e tyre ne Perendim. E meqe Perendimi do vendose per te ardhmen e tyre ajo qe u be ishte KRYEKEPUT BUDALLALLIK.
  Perendimi qe dashka te vendos per shqiptaret 'pret qe nuk vendos apo pret qe te vritet edhe ca njerez se u vrane pak.
  Kete ta harrojne shqiptaret perendim apo lindje pa sakrificen e tyre skane per te vendosur bota te ardhme per shtepine e tyre ."Gomarin nga balta e nxjerr i zoti" shofim se po ben unik do presim akoma perendimin ne.

  Asnje shtet asnje direktiv se ka ndihmuar shqiperine ndershmerish sot dhe ata qe duan t e ndihmojne duan t e kepusin nje cope toke apo dika tjete r nga shqiperia ket e e kemi pare nder shekuj dhe e kemi dhe shembulll te fresket me shtet fqinje.  Me Respekt ShejTaNi
  " not yet "

 19. #19
  ("ANDREA" ZEMRA BABIT) Maska e Genti^Itali
  Antarsuar
  19-09-2003
  Vendndodhja
  Itali ''Venezia''
  Mosha
  38
  Postime
  635
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Skemi ca duam dhuanen (posht dhuna)

  Gjerat esht mir ti besh me konsensuse jo dhun
  ne duhet te matim mesim nga ngjarjet ne kosov
  dhe me te vertet esht nje ngjarje e dhimshme

  helene ti ke gabuar qe je shprehur ne ate menyr-
  ndaj Albos pse mos doje ti qe te vinim ne luft ne qe ta perjetonim
  mjafton edhe kjo qe po bejm njerzit kan nevoj ne ca raste per moral

  E sa per punen qe ne shqiptaret qekemi te dhunshem sesht aspak realiteti
  sic ke then ti mesiper
  Ne perendin esht me keq dhe njerzit jan me te eger se ne, po ne kemi namin
  e keq ( me mir te dali syri sesa nami) Fjal me vent.

  Ska si shqiptart/et

  Genti:
  LINDI EDHE "ANDREA"

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-04-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  36
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Shume nga ju permendin faktin e dhunes se Serbeve ndaj Kosovareve, kjo eshte e vertete qe ne rreth 100 vjet Kosovaret jane keqtrajtuar nga Serbet, por nuk kane pasur vetem ane negative nga pushtimi Serb. Kosovaret ne vitet 80 kane pasur pashaporta Serbe te cilat ishin me te vlefshme se ato Amerikanet, kane pasur nje pasurim ne mase te popullsise gje qe Shqiperia nuk e ka pasur kurre ose e pati ne nje fare menyre ne vitet 92-96, Kosova kurre nuk eshte renditur nder vendet e fundit ne Europe per nga zhvillimi ekonomik ndersa Shqiperia ka rreth 100 vjet qe nuk e leshon kete vend. Kosova qe pas largimit nga Serbia nuk ka pare asnje lloj zhvillimi ekonomik por vetem renie ekonomike aq sa ne statistikat e fundit 15% e popullsise jeton ne varferi te tejskajshme dhe 30% ne varferi. Pra arrijme ne konkluzionin qe kosovaret nuk vepruar drejt me djegien e kishave sepse nga opinioni boteror kjo nuk vleresohet si nje shenje pozitive per qeverisjen e Kosoves nga vendesit por vetem nga forcat nderkombetare. Dhe si e kam then mesiper kishat e Kosoves jane nder kishat me te vjetra ne Ballkan dhe nuk duhen pare me syrin si vepra Serbe por si simbole kulturore te popullit shqiptar. Shqiperia e pesoi nga ideja per te shkaterruar do gje te ndertuar nga Enver Hoxha, kur fare mire ato mund te rinovoheshin dhe te perdoreshin me efience.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Debati i Knusve (gjelave)
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 09-11-2010, 05:15
 2. Albin Kurti: "T gjithve na mungojn"
  Nga ARIANI_TB n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 110
  Postimi i Fundit: 25-01-2006, 22:29
 3. Fushata e zgjedhjeve lokale ne Kosove
  Nga Ari-Intimidator n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 39
  Postimi i Fundit: 04-11-2002, 12:53

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •