TeMa

-----

Letr drejtuar Liri Belishovs

Shqipria nn peshn e historive t Bllokut dhe burgut

Mero Baze

E nderuara zonja Liri!

M bj nj nder. T kam przgjedhur me kujdes ty, pr t'u drejtuar si nj ish komuniste arrogante, si ish reformatore e goditur, si ish e persekutuara e palkundur dhe qytetarja ende energjike e Shqipris, megjith moshn e thyer. Ka muaj t tr q shtypi shqiptar po plason qindra gnjeshtra t kujdesshme, pr t ruajtur portretin e Enver Hoxhs, pr t br interesant Mehmet Shehun, pr t br babaxhan Beqir Ballukun, e kshtu me radh, deri tek kunatat, mbesat, nipat e strnipat e tyre. Nj fushat tragjike, e cila po prpiqet t na e paraqes komunizmin si nj telenovel t familjes s Enver Hoxhs, dhe kryedram mungesn e Sokolit n prvjetorin e vdekjes s Enverit. 13 vjet pasi e njjta familje u besoi partin ktyre q e kan sot, ata jan rikthyer srish t'u japin dorn pr t tejkaluar krizn e mosqeverisjes, duke hutuar shqiptart me historira telenovelash. Shqiptart e traumatizuar nga varfria, nga dramat e mdha t tranzicionit, nga mungesa e shpress, dhe t tretur nga korrupsioni i nj administrate thuajse gjakpirse, kan mbetur gojhapur nga telenovela e Bllokut q ka shprthyer n faqet e shtypit t majt. Jam prpjekur t'i rezistoj ktij tundimi n faqet e gazets sime, pr aq koh sa nuk kam prfunduar ende s botuari gjith historit dramatike t diktaturs, gjith t pushkatuarit me gjyq dhe pa gjyq, gjith t internuarit dhe t izoluarit. M pat penguar n kt mision drejt s vrtets, edhe heshtja e akullt e atyre q e kan psuar nga diktatura, durimi i tyre i madh pr t dgjuar Nexhmije Hoxhn, mungesa e disa librave themelor pr t dnuar komunizmin n Shqipri. Vetm kto katr muaj jan shkruar mijra faqe telenovela pr shqetsimet e familjeve t Bllokut nga familja Hoxha, ndrkoh q n gjith letrsin historike t Shqipris, kemi katr-pes libra t vrtet pr komunizmin, mes t cilve shquajn librat e padre Zef Pllumbit, Lubonjs, Zhitit, Arbnorit dhe Peps. Jashtzakonisht pak pr kt komunizm kaq t egr dhe fare pak prball mijra faqeve t telenovels s re q po shfaqet n faqet e gazetave. Kam bindjen se fushata sht e motivuar nga botues t lidhur ngusht me qeverin, q prpiqen "t lodhin popullin" n kto dit t vshtira pr qeverin.

Po t drejtohem ty, e nderuara zonj, t m shkruash tridhjet rreshta nesr, pasnesr pas disa ditsh, por gjithmon para se t ndahesh nga ne, pr vajzn tnde q vdiq n moshn 20 vjeare, ndrkoh q ti ishe e internuar dhe nuk t linin t'i jepje nj got uj te koka. T lutem mos bj replika as me Nexhmije Hoxhn, as me Ramiz Alin, biles as me Aranit eln q ende s'paska vdekur. Prshkruaje pr lexuesit e gazets at dhimbje, jo vetm pr ta ballafaquar me telenoveln e familjes Hoxha, por mbi t gjitha pr t'u dhn kurajon t gjith atyre q vuajtn nga diktatura dhe, mbi t gjitha, intelektualve shqiptar, t ulen t rishkruajn historin e diktaturs n skedart e s cils sot ka vetm varre pa emr dhe histori t transmetuara gojore si legjendat e Mujit dhe Halilit. T lutem e nderuar zonj, jep nj shembull dhe trego dika pr Dritn... T tjert mund t tregojn pr fmijt e tyre, pr burgjet pr shfarosjet. N "Librin e Zi t Komunizmit" q mora s fundi, Shqipria sht thuajse pa histori diktature, me pak faqe t cekta, pa asgj thelbsore, ndrsa vende si Hungaria dhe ekia, q kan qen dhjetra her m liberale se ne, kan dhjetra faqe... Ulu dhe shkruaj ca rreshta pr Dritn. Kam shpres se miliona shqiptar do t rikujtojn far t bnte hakmarrja e familjes Hoxha dhe diktatura. Kam shpres mbi t gjitha se prball dramash t tilla epike, telenovelat e familjes Hoxha do t lexohen si duhet. Nuk dua ta zgjas me kshilla se far duhet t shkruash.

Mund t'i isha drejtuar dhe mikut tim Visar Zhiti, por u trhoqa, pasi ai ka nj traum t re, t freskt. Oficeri i Sigurimit q e ka prgjuar, arrestuar dhe kalbur n qeli, i quajtur Bujar Hoxha, para disa ditsh u ngrit n detyrn m t lart t policis n Ministrin e Rendit, drejtuar nga zoti Toska n kuadrin e "reformave perndimore", vlersuar edhe nga ambasadori Jeffrey. Shpresoj se ti je m e qet pr t shkruar. Fillo e shkruaj se ndoshta ndihesh m leht dhe na lehtson t gjithve q po dgjojm t skuqur kt telenevol pas perdes s heshtjes q ka rn mbi dramat e mdha t shqiptarve.


---------nga Tema----