Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 22
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,609

  Arrow "Fanatizem", kuptimi dhe pasojat!

  C'kuptojme me "fanatizem" dhe a eshte e demshme ajo ne shoqerine tone ?

  E hapa kete teme , sepse me ben shume pershtypje , se shume individe apo grupe nga disa ide te tyre , kthehen ne fanatike , dhe nuk kan tolerancen e duhur , per te komunikuar sibmas llogjikes . Nje nga ato mundet te jem dhe une , dhe pikerisht doja te diskutonim me gjere ne fushen e fanatizmit .

  Ju ftoj pra te diskutojm , dhe te nxjerrim nje konkuluzion se cfare kuptoni ju me "fanatizem" , dhe sa e demshme eshte ajo per shoqerin tone .


  Alba
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e As^Dibrane
  Anėtarėsuar
  03-12-2002
  Vendndodhja
  e humbur diku
  Mosha
  42
  Postime
  206
  E ku ka fanatizem me te madh se ne disa vende shqiptare (uroj qe te mos ket me askund ) ku nuk lejohen femrat te shkojne ne shkolle te larte , te zgjedhin vete partnerin e jetes , te vishen e te dalin si duan ato. Ku akoma vlen kanuni i Lek Dukagjinit. Ku per TURP e NDER vritet dhe femija. Deshiroj me gjith zemer qe kjo te mos jete e vertet por fatkeqesisht jeton mes nesh, e kemi aq prane.
  Zot me shpeto nga miqte, une mund te mbrohem vete na armiqte

 3. #3
  Perjashtuar Maska e Ryder
  Anėtarėsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,160
  Fanatizmi esht si kanceri. Kur eshte ne fillimet e tij mund te kurohet, dmth mund tja kthesh mendjen njerezve te shikojne llogjiken, kurse kur zmadhohet dhe ja kalb trurin njerezve e vetmja menyre esht ti pushkatosh te gjith pas murit. lol

  Kanuni esht nje miks ligjesh drejtesie dhe morali fanatik te cilat jane shkruar per ate kohe. Kur merr hakun e te vrarit, ajo nuk esht fanatizem, eshte drejtesi. Sa per grate qe nuk lejohen te shkojne ne shkolle etj, aty ka te beje morali fanatik i asaj kohe.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,659
  Fanatizmin e shoh sidomos tek njerezit qe paragjykojne, dhe mqs ti Alba ke hap temen dhe e shtroje si pyetje do te thoja qe ti je paragjykuese dhe si e tille fanatike. Kam parasysh tek nje teme qe gjykoje veshjet e vajzave shqiptare. Njerezit duhet ti lene stereotipet nese duan ti vleresojne realisht te tjeret. Secili trajtohet individualisht ne total te veprimeve dhe fjaleve te tij dhe jo sipas nje modeli qe ke ti ne mendje. Kuptohet qe ky eshte vetem nje nga shkaqet e fanatizmit. Nese njerezit do ishin mendjehapur per te kuptuar te tjeret, edhe pa qene dakort me ta, do te kishim shume me pak fanatike.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,609
  D&G Feminine ! Nuk e kuptoj se cfare kupton ti me fanatizem . Une nuk quhem fanatike , per ate teme qe kam hapur , ajo eshte normale , qe nje veshje estravagante e demton shoqerin tone . Dhe per kete ke sa te duash fakte si ne Shqiperi ashtu dhe ne bote . Une jam vetem 18 vjece , ku 14 vjet i kam bere ne mergim , dhe nuk jam aq fanatike sa mendon ti , por kam vetem kulturen time shqiptare , dhe e kam per nder ta mbaj . Une vishem moderne me kohen , por jo estravagante ku te bie ne sy te te tjerve , dhe ti provokoj te tjeret . Pra kjo nuk eshte nje fanatizem por eshte nje regull pozitiv i shoqerise .

  Fanatik ne te tilla raste jane jane ato qe i lene garate vajzat e tyre te mbyllura ne shtepi , dhe kur dalin jane te mbuluara nga koka deri tek kembet , apo jane xheloze fanatike pse takon nje mashkull , apo burri takon nje femer ne menyre shoqerore , apo nuk i lene te vishen moderne , ashtu sic deshirojn ato , brenda normave te shoqerise . Vajzat nuk i lene te vazhdoj shkollen ...apo gjera te tjera qe jane ne dem te shoqerise dhe individit .

  Te gjitha ideologjite politike, filozofike, juridike, estetike, morale e fetare, qe shprehin interesat, qendrimin e kerkesat e nje klase, te nje grupi shoqeror, te nje partie, te nje sistemi politiko-shoqeror etj lene vend per fanatizem. Fanatizmi mund ti sundoje njerzit deri sa ata e humbin dhe llogjikojn dhe nuk kan tolerance . Fanatizmi eshte nje penges e madhe ne jeten shoqerore . Fanatiket jane mosbindes , intolerante , dhe kjo demton sot gjithe boten .

  Mos ti ngelet hatri asnjerit ketu qe e ndjen veten nje fanatik te tille .
  Kam vene re ne forumin e feve qe disa persona , jan mosbindes dhe fanatik per fene e tyre . Duke filluar nga muslimani shqiptar esht fanatik, ortodoksi fanatik, katoliku fanatik , gjthashtu dhe ateistet jane fanatik , kuptohet jo te gjithe por ata qe nuk kane tolerance vllazerore .

  Nuk arsyetojme se ne jemi nje komb , nji shtet e nji popull me nje gjak e, me nje gjuhe e me nje histori, dhe po t'ishim dhe te nje besimi, do ishim apo do te jemi me te bashkar . Por fakti esht ky , se ne jemi pra muslimane, ortodokse e katolik dhe si te tille duhet te rrojme ne nje harmoni jo vllaznore .

  Nje fanatizem i tepruar cfaqet dhe tek politikanet , ku e lene vendin ne kaos , dhe nuk binden se jane gabim .

  Gjithashtu fanatizem te tepruar kane shume nacionaliste , te cilet nuk jane tolerante , per kombin tjeter .

  Fanatizmi vjen nga nje besim dhe dashuri te tepruar ndaj nje ideje .

  Ky pra eshte fanatizmi ne shoqerin tone ,qe eshte shume i demshem , ndoshta dhe gaboj , por keshtu e kuptoj une .

  Me korigjoni ne se jam gabim .


  Pershendetje
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 6. #6
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,786
  Fakti qe i ke 14 vite ne Perendim, te ben automatikisht jo-fanatike ty?

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,609
  Citim Postuar mė parė nga AsgjėSikurDielli
  Fakti qe i ke 14 vite ne Perendim, te ben automatikisht jo-fanatike ty?
  Jo , nuk e thash ne ate kuptim qe e mendon ti , lexoje mire qe nga postimi i pare ku kam shkruar qe dhe une mund te jeme nje fanatike , por nuk jam fanatike per veshjen , une mund te kritikoj , por dhe toleroj . Keshtu qe ky integrim 14 vjecar ne boten e huaj , kurrsesi nuk ma ndryshon karakterin qe kam , edhe pse ne bota e huaj eshte paksa misterioze , duke e krahasuar me boten Shqiptare .

  Nuk e kam vene re ndonje fanatizem te theksuar tek vetja , ndoshta dhe kam , por deri tani nuk ma kan vene ne dukje shoqeria . Do e pranoja me gjithe deshire kritiken , qe jam fanatike , por ama me fakte ku une vertet te bindem se jam nje fanatike , dhe nuk toleroj dhe nuk bindem .

  A po doja te them qe ka dhe fanatik , qe ju pelqen bindja e tyre , edhe pse e shikon qe eshte gabim prap rrin ne iden e tij dhe nuk ndryshon , kam pas une shume raste te tilla ne shoqeri , qe ndoshta mbas nje viti e ka kuptuar se ka qene gabim ideja e tij apo e saj .

  Pershendetje ASD: Gezuar Pashket
  Pershendetje miqesore ne emer vllazeror te feve
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 8. #8
  Vajza e Eres Maska e Puhiza
  Anėtarėsuar
  28-06-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  44
  Postime
  355

  Botuar te Panorama! 11.04.2004

  Kundėr rrymės


  Fansat e karvanarėve

  Edmond Tupja

  Nė shkrimin tim tė para njė jave, me titull “Karvanari”, ku flisja pėr ata qė kanė udhėhequr dikur e pėr ata qė udhėheqin tani karvanin e popullit shqiptar, kam lėnė pa pėrmendur njė faktor shumė tė rėndėsishėm: fansat e tyre. Nuk e kam fjalėn pėr militantėt dhe besnikėt e pakushtėzuar, pėr ata qė janė gati tė rrinė pa drita e pa ujė pėr partinė, madje gati tė japin edhe jetėn pėr tė (Parti, e nė verė, jemi gati kurdoherė!), por pėr njė kategori tjetėr: pėr fansat e tyre. Me tė drejtė, ju mund tė reagoni e tė mė pyesni: Pėrse pikėrisht kėta? Pėrgjigjja ime do t’ju habisė me thjeshtėsinė e saj: sepse kėta, me lehtėsinė mė tė papėrgjegjshme, u bėjnė atyre njė publicitet qė nuk e meritojnė e qė ua zgjat qėndrimin nė krye tė karvanit. Por ju do tė habiteshit edhe mė shumė sikur t’ju mėsoja se disa nga kėta fansa mė kanė lėnė tė nėnkuptoj se nuk duhet t’ua ngacmoj shumė idhujt e tyre tė hidhur...

  ...Prandaj ju kėrkoj tė mė lini tė merrem paksa me ta. Sot ne e pėrdorim fjalėn “fansa” nė kuptimin “admirues entuziastė tė njė kėngėtari, aktori etj.”, por pa e ditur prejardhjen e saj. Meqė profesioni im si pėrkthyes e pedagog i njė gjuhe tė huaj e do qė tė rrėmoj nėpėr fjalorė, njė ditė hapa fjalorin e gjuhės shqipe, atė qė ėshtė ribotuar parvjet, me shpresė se do tė mė ndihmonte nė kėtė drejtim. Fatkeqėsisht, nuk e gjeta fjalėn qė kėrkoja. Kėshtu qė, detyrimisht, shfletova fjalorin frėngjisht-frėngjisht “Le Petit Robert”, ku zbulova se fjala “fan” (shumėsi “fans”) vjen nga anglishtja dhe ėshtė shkurtim i fjalės “fanatic”; se kjo fjalė ka hyrė nė frėngjishte qė nė vitin 1958; pas kėtij zbulimi, iu ktheva fjalorit shqip-shqip dhe i hodha njė sy fjalės “fanatik”. Ja ē’gjeta: “1. Ai qė beson verbėrisht nė fe; ai qė jeton e vepron sipas mendėsive e zakoneve prapanike dhe i mbron ato me ngulm. 2. Ai qė ėshtė i dhėnė pas diēkaje me zell tė jashtėzakonshėm; ai qė e mbron dhe e zbaton me kėmbėngulje e pa lėshime njė mendim etj.”.

  Kjo prejardhje e fjalės “fansa” dhe kėto pėrkufizime tė fjalės “fanatik”, mė sugjeruan t’i vazhdoja hulumtimet e mia dhe kėshtu, nga libri nė libėr, arrita te “Fjalori filozofik” i Volterit. Ja ē’lexova atje, diku nga fundi i faqes 190, qė po e pėrkthej gati fjalė pėr fjalė: “Nė pėrgjithėsi janė maskarenjtė ata qė i udhėheqin fanatikėt”. Dhe psherėtiva i zhgėnjyer: ky filozof mendjendritur, i njohur pėr ironinė e tij tė hollė e luftėn qė i shpalli ēdo lloj fanatizmi, flet pėr maskarenj, por jo pėr karvanarė! Sa zemėrgjerė ėshtė treguar ai pėr tė mos i lėnduar qoftė edhe pas vdekjes sė tij karvanarėt shqiptarė tė fillimit tė shekullit XXI! Por, pasi u mendova thellė, arrita nė pėrfundimin se ėshtė treguar edhe finok, duke ma lėnė mua ta aktualizoja, nė kushtet e Shqipėrisė, kėtė fjali historike. Duke e falenderuar pėr besimin, gjėja e parė qė ndėrmora, ishte tė zėvendėsoja fjalėn “fanatikėt” me atė fjalėn moderne “fansat”. Foljen “udhėheq” mund ta lija siē ishte. Vėshtirėsia fillonte me pėrplasjen e emrit “maskarenjtė” me atė “karvanarėt”. Ajo qė mė bėri pėrshtypje, tek po i krahasoja kėta dy emra, ishte fakti qė ata kishin tri shkronja tė pėrbashkėta, tri shkronja tė llahtarshme qė nuk janė bėrė pėr veshėt e edukuar, tri shkronja qė formojnė, pra, njė fjalė vulgare, qė nuk mund ta gjeni nė asnjė fjalor shqip-shqip, shqip-gjuhė e huaj apo gjuhė e huaj-shqip, por vetėm nė “Fjalorin erotik tė gjuhės shqipe” botuar nė fillim tė kėtij viti nga autori i kėtyre radhėve, dhe pikėrisht nė faqen 58, rreshti 4. Meqenėse “fansat” e karvanarėve tanė pėrbėjnė njė “masė” tė tėrė frymorėsh antropomorfė, vendosa qė fjala “masė” dhe fjala e llahtarshme me tri shkronja t’i pėrfshija patjetėr nė formėn e aktualizuar tė fjalisė historike tė Volterit. Pasi u mendova gjatė, ia dola tė formuloja disa variante, nga tė cilėt zgjodha pėrfundimisht kėtė qė po ju parashtroj pa humbur kohė: “Nė pėrgjithėsi janė maskarvanarenjtė ata qė i udhėheqin fansat”.

  Sė fundi, duke qenė se fjala “fan” nė anglishte shqiptohet “fen”, me gjithė edukatėn time higjienike, lejomėni tė bėj njė koment fare tė shkurtėr lidhur me atė fjalė shqipe, qė tė kujton ky shqiptim e qė, nė tė folmen e Shqipėrisė sė Mesme, i referohet njė gazi tė pangjyrė e shpesh negativisht tė parfumuar qė, duke dalė nga trupi i njeriut, qoftė ky i species sė fansave, dėshmon si ai ka ngrėnė fasule, sidomos pllaqi.
  Tingujt e heshtjes sė mendimeve te pathėna
  perplasen nė detin e renkimit pamor,
  Lotet e kuq gjurmėt keqaz mbulojnė
  U mpiksėn tingujt, ngrirja filloi
  Heshtja ime u trishtua...

 9. #9
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Anėtarėsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Mosha
  40
  Postime
  741
  Alba Asd te beri nje pyetje retorike (qe ska nevoje per pergjigje) do ta quaja une.

  Citim Postuar mė parė nga ASD
  Fakti qe i ke 14 vite ne Perendim, te ben automatikisht jo-fanatike ty?
  Do te jap nje perkufizim te thjeshte rreth fanatizmit megjithese ti ia ke dhene deri dikur.
  Citim Postuar mė parė nga Alba
  Fanatizmi vjen nga nje besim dhe dashuri te tepruar ndaj nje ideje
  Fanatizmi eshte dashuri, besim, siguri ,mbrojtje ndaj nje diturie ose veprimi

  Ka fanatizem te keq por ka dhe fanatizem te mire.
  Te dyja keto shikohen me syrin se ke mbron ,dashuron, je i sigurte ose beson( te miren apo te keqen).Pra ne baze te asaj qe kerkon te jesh "fanatike" varet se fanatizmi jot eshte i mire apo i keq.

  Ska njeri mos i shpetoje fanatizmit
  .Por duhet theksuar se ke fanatizem ai zoteron te mirin apo te keqin.Ti me thua diku poshte ne lidhje me tolerancen e di ti qe te jesh tolerante je fanatike sepse mbron dicka me bindje te patundme, me dashuri ndaj saj, me siguri qe ti e ke mire kur ka shume argumenta qe se ke mire ti .

  Toleranca eshte shkaktarja e nje prej perhapjes te keqes ose fanatizmit te keq.

  Sepse ti duke e lene ate tjetrin tek e keqa duke e toleruar dhe mos u pe5pjekur per ta keshilluar atehere ti e ndihmon ate te veproj keq.

  Marrim shembull nje prinder a duhet te jete tolerant me femijen e tij kur gabon ->
  Si thua ti duhet nena ta toleroje femijen kur ai gabon apo duhet ta keshilloje?.

  Nese prindi i sjell femijes, A eshte ai fanatik ?.Kurrsesi!.

  Citim Postuar mė parė nga Alba
  Me korigjoni ne se jam gabim

  Do e pranoja me gjithe deshire kritiken , qe jam fanatike , por ama me fakte ku une vertet te bindem se jam nje fanatike , dhe nuk toleroj dhe nuk bindem
  Do te analizoj pak tolerancen sepse ti ke nje gjykim te gabuar ne lidhje me te.

  Ti kujton qe ne kur debatojme per fete nuk jemi tolerante apo jemi fanatike te medhenj.Po keshtu kur njerzit debatojne per partite jane fanatike po keshtu ndodh me cdo njeri i cili deshiron te mbroje fjalen e tij.Ai eshte fanatik i mendimit te tij por duhet theksuar se per ke eshte fanatik ndaj te mires apo te keqes.Per ti dalluar keto duhen te shtrohen argumentat te cilat duhet te jene bindes dhe te kuptueshem.


  Alba cdo njeri nuk i shpeton fanatizmit ne nje ceshtje te jetes se tij por une jam shume krenar nese jam fanatik ndaj te mires dhe qe te jem fanatik ndaj kesaj te mire duhet patjeter ta dua te besoj se kjo eshte e mire te jem i sigurte se kjo qe une mendoj eshte e mire ta mbroj te miren time ne mynyre qe ajo te mbijetoj tek une qofte me argumenta apo lufte.

  Pra cdo njeri mendon se ai eshte me te verteten sepse akumilimi i tij per te drejten ose verteten deri aty ka arritur.Une do tiu keshilloja shume qe te germoni ne kerkimin e vertetes dhe mos nxitoheni ti shikoni gjerat me zemer te kthellet mos nxitoheni te lexoni nje citat njerzor dhe pastaj kete ta beni teoreme te pakundershtueshme .Njeriu duhet te lexoje nuk duhet te thote meqe kam lexuar Hygoin ky eshte me i miri por te lexoi Tolstoin Geten e me rradhe ne mynyre qe te bej nje krahasim te mirefillte dhe pastaj do te jete me largpames.

  Pse une jam fanatik.
  Pse mos jem fanatik ndaj te mires


  Jam fanatik sepse kam zgjedh nje rruge argumentimi me fakte ose besoj se njeriu per shume gjera gabon ne perceptim atehere ai autoritarizmi njerzor shume here se le njeriun te marri te verteten sepse mendon se ai e ka mire dhe tjeret e kane keq dhe me raste kur ai e di qe e verteta eshte ajo qe ai se ka.

  Femija dikujt ben nje gabim,atehere nena i bertet dhe i thote qe pse e bere keshtu dhe ndoshta e godet.Atehere eshte nena fanatike .Po :- them une, - Ndaj te mires .Pse i bertet nena femijes sepse ajo eshte e sigurte se femija e ka gabim sepse do per femijen e saj te miren sepse beson se femija e saj do ndryshoje sepse kerkon ta mbroje femijen nga e keqa qe ai po vepron.

  Une bej dialog me ty ne forum per nje ceshtje dhe te keshilloj .Kjo vjen se une te dua te keqen apo sepse te dua te miren.Nese do te doja te keqen thoja bej cfare te duash sdua tia di fare se c'ben dhe c'mendon.Por nese dikush te keshillon ne jete dije se ai te do te miren.Pra dhe debati ose diskutimi eshte natyral dhe normal.disa njerez jane utopike kur mendojne se njerzit duhet te bashkohen nen emrin komb ose shqiperi dhe mos debatojne ndermjet tyre

  Nje nene tjeter
  Femija e saj gabon e le si bertet thote he re cbere keshtu me vdiq ky mua .Nuk i fut nuanca te forta ne arsyen e femijes i cili po fermohet qe veprimi qe ai beri eshte gabim .Por e toleron kjo tolerance nuk ia formon llogjiken femijes se veprimi qe ai e beri eshte gabim.Atehere neser ai prape do gaboje .

  Sot ne bote jane shume homoseksuale .
  Disa shtete e kane lejuar dhe disa njerez i tolerojne perkundrazi i argumentojne veprimet e tyre me shprehjen kane te drejten e tyre.Duke qene shume koshiente qe veprimi i tyre eshte i demshem per to dhe per shoqerine.Atehere toleranca e tyre jo vetem qe nuk eshte mire por eshte keqe sepse nese keto do ti donin keto njerez do ti keshillonin ose te pakten do mbanin qendrim kundra ketij veprimi.Por cndodh ato i japin te drejte ketyre duke qene ne thonjza tolerante ;Keto jane fanatiket e te keqes ose e mendimit te tyre qe ato duan se homoseksualizmi eshte e drejte e tyre i mbrojne ato besojne se kjo gje nuk eshte problem per njerzit e tjere ose per shoqerine .Pra keto jane fanatiket e te keqes.Kurse ato qe si duan keto jane fanatiket e te mires.

  Fetaret
  Pse fetaret jane fanatike.
  Po flas per muslimanet.Ne muslimanet jemi fanatike ne te miren dhe kete te mire e argumentojme me argumenta llogjike ,shkencore, psikologjike ,sociologjike.etj.

  Perkufizmi
  Fanatizmi eshte dashuri siguri besim mbrotje me vendosmeri ndaj nje diturie ose veprimi

  Atehere ne kuran Zoti ka shpjeguar te miren dhe te keqen per njeriun ne cdo ceshtje te ciklit te jetes se tij.Kurani eshte hyjnor dhe dituria hyjnore eshte e vertete gjithmone.

  Atehere une e dua te miren me nje dashuri shume te madhe te cilen ma ushqen besimi ne Zotin dhe urrej te keqen .Jam i sigurte se ajo qe une zoteroj ose mbroj kur eshte nga kurani eshte e vertete sepse eshte prej Zotit dhe jo prej meje.Keshilloj dhe e mbroj te miren dhe keshilloj dhe e luftoj te keqen .Atehere po nuk i pata keto arme dashurine e cila pa sigurine humbet shpejt pa mbrojtjen ajo prape humbet atehere pse mos jem fanatik ne te miren dhe jotolerant kunder te keqes.
  Te gjitha keto kane nje lidhje te fuqishme me njera tjetren.
  Dashuri ,siguri, besim, mbrojtje jane si hallkat e zinxhirit nese njera mungon ahee u prish lidhja ose ajo qe ato kane lidhur rreth vetes se tyre

  Shume njerez kane disa prej ketyre dhe si kane te gjitha mund te kene dashurine ndaj te mires por skane sigurine qe jane ne te mire apo jo ose s'e mbrojne te miren

  Pra dashuri ndaj te mires, siguri qe je me te miren ,besim se eshte e mire ajo qe zoteron dhe e fundit eshte mbrojtja e kesaj te mire qe eshte lekura e frutit qe e mbron ate qe mos kalbet nga faktoret e jashtem . Nese njera prej ketyre s'gjendet tek njeriu shume shpejt ai do te behet fanatik i te keqes.

  Dikush tjeter thote e kam une mire dhe se ke ti mire .Ok diskutojme debatojme hedhim argumenta dhe atehere prape jam "fanatik" se e verteta do duket ose do dali ne shesh dhe do ta kuptosh se kush ka te drejte.Ndoshta jam zgjatur pak dhe ka mendime qe jane perseritur shpesh por mos harro kurre nje njeri qe te keshillon kurre sta do te keqen kurse ai qe ste keshillon ai ta do te keqen indirekt kuptohet..

  Pra le te behemi "fanatike" ndaj te mires dhe jotolerant ndaj te keqes

  Ndoshta me vone mund te pergatis nje Esse ne lidhje me fanatizmin.

  Mire u kuptofshim
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Arrnubi : 12-04-2004 mė 09:10

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,609
  Atehere dhe une po te jap pak shpjegim me ate horizontin tim .

  Ti je nje fanatik myslyman ....me fanatizmin tend ti urren ateistet , krishteret , ortodoksit .... judet ...ty te duket vetja se vetem ti qe ke lexuar kuranin je me i dituri ne kete bote ....dhe vetem feja jote eshte hyjnore ....dhe te humb tolerancen dhe llogjiken ... ku automatikisht del jashte regullave te kuranit .. kur diskuton rref fese dhe debaton duke share fete e tjera .. .. te bashkombesve te tu . dmth me aq sa lexova tek shkrimi i mesiperm .. nxorra keto qe thash me siper .

  Nuk jane te gjithe fetaret fanatik , por keta qe jane bien menjehere ne sy , sepse nuk kan tolerancen e duher , dmth nuk durojn qe feja e tyre te shahet , packa se keto nuk pertojn ta shajn fene e tjetrit ,

  Kjo qe nuk i shpeton asnje fanatizmit eshte fakt , dhe ke te drejte , por duhet qe njerzit te gjykojne me thelle .

  Ne lidhje me tolerancen , cdo toleranc pranohet si nje durim dhe respekt per njerzimin .

  Fjala toleranc , nuk eshte shqip , por eshte fjal internacionale , ne shqip do te thote me mbajt me duruar , Keshtu dhe nena qe sheh femijen qe ben gabim , duhet ta duroj , e jo ta rrafi pse beri nje gabim , por mund ta keshilloj .


  Dmth i bie te jete tolerante , sepse gabimet jane per njerzit .
  Ne duhemi te jemi tolerante me femijet , me shoqerin , dhe me nje budalla ose te dehur , por nuk duhet te jemi tolerante (te durojme ) me ate qe te merrr nderin neper kembe ( duhet te jemi intolerante)

  Pra me horizontin tim dal se toleranca ka vlerat e saj gjithkun ne shoqeri e familje , deri aty ku sheh se te marrin nderin neper kembe , aty fillon mosdurimi ose duhet te jemi intolerante .

  Ndersa fanatiket jane intolerante ne shume gjera ne lidhje me fanatizmin e tyre .


  Alba
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e inspektori
  Anėtarėsuar
  28-12-2003
  Vendndodhja
  korce
  Mosha
  43
  Postime
  79

  po shoh ketu...

  po shoh ketu ne f2orum se shume nga anetaret,bejne diskutime dhe nxjerrin ne pah,mendoj disa gjera qe skane vlere.(e kam fjalen ne lidhje me fene)
  populli yne mund te kete te meta,por a e shihni se nga ana fetare ska ngaterresa fare..kjo eshte per tu marre shembull..
  se dhe ajo na duhej ne e pastaj......
  inspektori
  me ben te mendoj mendimi,ne me mendon ti sa te mendoj dhe une...

 12. #12
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Anėtarėsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Mosha
  40
  Postime
  741
  Alba te bera nje pergjigje te gjate po nuk e di se si mu zhduk.

  Ti je nje fanatik myslyman ....me fanatizmin tend ti urren ateistet , krishteret , ortodoksit .... judet ...ty te duket vetja se vetem ti qe ke lexuar kuranin je me i dituri ne kete bote ....dhe vetem feja jote eshte hyjnore ....dhe te humb tolerancen dhe llogjiken ... ku automatikisht del jashte regullave te kuranit .. kur diskuton rref fese dhe debaton duke share fete e tjera .. .. te bashkombesve te tu . dmth me aq sa lexova tek shkrimi i mesiperm .. nxorra keto qe thash me siper .
  Ketu duhet te jem tolerante me ty megjithese ke krijuar nje ide fanatike per mua qe nuk qendron nejse.Une nuk them qe fanatizmi te kalohet ne ekstremizem pra ti shkosh gjithe diten gruas mbrapa ta rush se mos te iki nga duart por une e shpjegova fanatizmin si nocion mbrojtes ndaj te mires .Kurse per sa i perket tolerances ajo ka kufi sikurse ke then dhe ti por keto kufi ose standarte nuk i ben ti ose une.Pra njeriu me vete personalitetin e tij ndaj qendrimeve dhe sejllejeve me te tjeret do ta ndihmoj kete tolerance por fakti qendron ne ate se shume njerez gabojne por gabimi i tyre sduhet te jete i perseritshem sepse keshtu nuk mundet ti sherbejme tolerancs sidomos kur keto gabime behen me dashje.

  Ah intolernaca ka me shume karakter sulmues kurse une fola per fanatizmin me shume si mbrojtes ndaj dickaje te mire qe e poesedon.Nejse shpresoj te me kesh kuptuar sepse skam me durim ti shkruaj gjerat nga e para se mu prishen njehere.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Arrnubi : 12-04-2004 mė 14:11

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e leci
  Anėtarėsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,742
  Lexoni temat mbi fene dhe do te kuptoni ēfare eshte fanatizmi.
  Nuk ka nevoje te kerkoni nje shpjegim llogjik apo shkencor.
  Dikush tha qe ka edhe fanatizem te mire..
  Shekujt qe kaluan jane plot me ideologji te sunduara nga fanatizmi dhe radikalizmi.
  Studioni dhe meditoni ne vend qe te shkruani tema kilometrike mbi idete.

 14. #14
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Fanatiku i konsideron situaten dhe raportet nen kontroll por gabohet edhe rende! Nje njeri fanatik, duke menduar se ushtron pushtet, ne nje moment te caktuar mund t'i rreqase situata dhe keqas. Ai qe e konsideron veten te tille i sherben budallallekut te vet sepse nje dite do t'i vene brire dhe kjo eshte kategorike.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,609
  Citim Postuar mė parė nga Arrnubi
  .

  Ah intolernaca ka me shume karakter sulmues .
  Atehre si ta kuptoj une tolerancen tende , ku ne shume tema te fese ke sulmuar me fanatizmin e fese tende , se eshte hyjnore dhe ke ulur fete e tjera ??? DMTH qe ti je nje fanatik i fese myslymane , dhe cfare shkruajta me lart qendron . Besoj se duhet ta pranosh ne qofte se je realist .

  Alba
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ALBA : 12-04-2004 mė 14:14
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 16. #16
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Anėtarėsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Mosha
  40
  Postime
  741
  degjo dhe ti sje tolerante sepse ti sme pranon mua keshtu si jam me kete ide apo jo pra dhe ti je fanatike lol

  Eshte normale qe une mos pranoj nje fe nese ajo ska baza ose kundershton veten e saj si ta pranoj une ateizmin A eshte normale ta pranoj-?Si ta pranoj paganizmin-?Si ta pranoj budizmin -?Si ta pranoj drogen prostuticionin pedofiline homoseksualizmin etj por jam tolerant kur i shpjegoj ose i keshilloj qe ato te behen besimtare tek Zoti.Ti psh je shume fanatike s'pranon fete te gjitha thua jane kot kurse vetem iluminizmi jot eshte ne rregull .Atehere jam dakort se po qe puna per fanatizem ne te mire jam por fanatizem ne te keq nuk jam se kush eshte e mire dhe kush eshte e keqe s'besoj se je ne gjendje ti vleresosh po nuk hulumtove pak thelle .
  Nejse gjithe e mirat fanatike

 17. #17
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Anėtarėsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,720
  Njerzit fanatike,jane ata qe e ndjejne veten te pakuptuar,te vetmuar,te lindur per te keqen e tyre ,te marrosur pas bindjeve te tyre.
  Keta lloj njerzish nuk jane ne gjendje as te degjojne as te shikojne por vetem te paragjykojne,kujtojne se fanatizmi i tyre eshte largpames,njohin vetem ndjenjat e prera,ato qe u pershtaten,ato qe nuk duan ti kuptojne i mohojne,jetojne ne nje bote te ngushte paragjykimesh.
  Te tille njerez qe fanatizmin e cojne shpesh deri ne mizori,jane semundje e botes qe jetojme.
  Nese kerkoni te tille hidhini nje sy forumeve fetare.
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2003
  Postime
  2,796
  Bie dakort me disa nga parafolset.
  Me shume ne fet ekziston fanatismi...eshte gjyna per ata njerez qe i kan syt te "mbyllur" dhe veprojne vetem simbas ca normave te vjetra.

  Megjithate une besoj se fanatismi eshte gje e mire deri sa nuk kalohet limiti.

 19. #19
  Vajza e Eres Maska e Puhiza
  Anėtarėsuar
  28-06-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  44
  Postime
  355

  Nuk ka si te jete me vlera fanatizmi!

  Cdo gje qe eshte e tepert eshte e demshme,madje dhe vete dashuria kur i tejkalon caqet, rrezikon te sjelle "vdekjen".

  Fanatizmi eshte patologji dhe nuk mund assesi te sjelle vlera, si per individin ashtu dhe per shoqerine.

  Nuk duhet ngaterruar besimi me fanatizmin. Ka besimtare shume te mire te cilet i njohin kufijte e besimit te tyre pa rene pre e skizofrenive te tilla. Sic argumentohej me lart nga disa anetare, une pashe se fanatizimi per ta eshte antifanatizem, nje dicka amorfe qe nuk eshte as keshtu e as ashtu... Une besoj ne ate lidhjen e brendshme qe krijon cdonjeri nga ne me Zotin. Vetem ne aksin vertikal mund te jemi ne njefare mase fanatike. Kur zbresim ne ate horizontal, dmth, ne marredheniet me "ata si ne" gjithcka duhet te jete shume me ndryshe.

  Dashuria e nenes per femijen apo shprehje te tjera te saj nuk mund te quhen "fanatizma" perderisa burojne nga shpirti.

  Te jesh fanatik do te thote te mos jesh tolerant dhe te besosh verberisht ne dicka pa marre parasysh linja te tjera qofshin keto shume here me te drejta se kauza ne te cilen beson fanatiku. A mund te ecim symbyllurazi ne kohet e sotme?

  Personalisht e shikoj si dicka negative dhe ne menyre kategorike jam kundra cdo lloj shfaqjeje te fanatizmit persa kohe nuk mbart asnje vlere apo norme qe ia vlen te respektohet e te zbatohet.
  Tingujt e heshtjes sė mendimeve te pathėna
  perplasen nė detin e renkimit pamor,
  Lotet e kuq gjurmėt keqaz mbulojnė
  U mpiksėn tingujt, ngrirja filloi
  Heshtja ime u trishtua...

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,609
  Citim Postuar mė parė nga Puhiza
  Cdo gje qe eshte e tepert eshte e demshme,madje dhe vete dashuria kur i tejkalon caqet, rrezikon te sjelle "vdekjen".

  Fanatizmi eshte patologji dhe nuk mund assesi te sjelle vlera, si per individin ashtu dhe per shoqerine.

  Nuk duhet ngaterruar besimi me fanatizmin. Ka besimtare shume te mire te cilet i njohin kufijte e besimit te tyre pa rene pre e skizofrenive te tilla. Sic argumentohej me lart nga disa anetare, une pashe se fanatizimi per ta eshte antifanatizem, nje dicka amorfe qe nuk eshte as keshtu e as ashtu... Une besoj ne ate lidhjen e brendshme qe krijon cdonjeri nga ne me Zotin. Vetem ne aksin vertikal mund te jemi ne njefare mase fanatike. Kur zbresim ne ate horizontal, dmth, ne marredheniet me "ata si ne" gjithcka duhet te jete shume me ndryshe.

  Dashuria e nenes per femijen apo shprehje te tjera te saj nuk mund te quhen "fanatizma" perderisa burojne nga shpirti.

  Te jesh fanatik do te thote te mos jesh tolerant dhe te besosh verberisht ne dicka pa marre parasysh linja te tjera qofshin keto shume here me te drejta se kauza ne te cilen beson fanatiku. A mund te ecim symbyllurazi ne kohet e sotme?

  Personalisht e shikoj si dicka negative dhe ne menyre kategorike jam kundra cdo lloj shfaqjeje te fanatizmit persa kohe nuk mbart asnje vlere apo norme qe ia vlen te respektohet e te zbatohet.
  Jam me ty 100% ,nuk kam cfare ti shtoj ketij mesazhi . Respekt

  Alba
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ALBA : 13-04-2004 mė 03:51
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. AIDS dhe pasojat e saj!
  Nga PLaku-i-Detit nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 62
  Postimi i Fundit: 24-09-2009, 12:13
 2. Virgjėria tek femrat
  Nga klandestini nė forumin Nė kėrkim tė romancės
  Pėrgjigje: 260
  Postimi i Fundit: 03-05-2007, 16:37
 3. Viktor Frankl: Ku qendron kuptimi i jetes
  Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-03-2006, 17:35
 4. Katekizmi i Krishterė Orthodhoks
  Nga Eni nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 29-06-2005, 23:58
 5. Kuptimi i shehadetit
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 13-01-2005, 13:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •