Close
Faqja 4 prej 6 FillimFillim ... 23456 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 109
 1. #61
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-07-2009
  Postime
  667
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Po te kuptoj kete, por problemi eshte qe ki me vdek duke e pritur edhe prap asgje s'do te Mendosh ose s'do te kesh Fakte te gjalla. Sepse Shkenca shpesh her qe gjen Prova i fsheh prej Publikut qe te mos tregohen haptazi, se vet me Fejen i bejne keto gjera qe Feja qe te mos deshton totalisht edhe te mos ben Shkenca Revolucion ndaj Fejes, sepse ka me shume Besimtar se sa Mendimtar si Shkenctart. E ne qoftese ndodh kjo gje prej Shkences menjeher ne Pah me dal dicka e madhe, atehere Shkenca ban Revolucion e qeky Revolucioni ben Anarki, sa qe njerzit s'din ka me ja mbajt perveqse t'i shkaterrojn te gjitha Tempujt e Zotit qe besojn deri me tash, dhe Feja e pushit me t'madhe sepse deri me tash i mban ne Roberi njerzit. Dhe prej tyre fiton nje shume t'madhe sa qe Feja qendron pershkak t'Njerziv ne Toke e jo per ndonje shkak qe e kan gjet te verteten ne lidhje me Zotin. Kshtu qe Agnosticizmi per mendimin tim eshte si BOSH mundem me thane, per ate s'ka dicka teper t'vlefshme. Ti edhe ne qoftese e beson ate Zot ne Agnosticizem per ty nuk duhet me qen si Zoti i Krishter ose Islamik, sepse del se e perqafon ate Fe, se kur e ke ate Zot te asaj Fejes perkatese ti del si nje Besimtar Islamik ose Krishter. E ketu po dua te te them o shoku im, mendo per ate qe po e ben, dhe mos prit prej Shkenctarve ose prej Besimtarve qe ta gjesh te verteten por gjeje mbrenda ne thellesi te zemres tende. Kjo eshte gjeja e mire qe ta ka fal Natyra, atehere shfrytezoje mundesin. Nuk po du me te kthy une ose me te inponu nje gje. Sepse Inponimet i bon vetem Feja. Ateizmi s'ben Inponim gjithkush per veti e ka. Kjo e ben Ateizmin me te fort ndaj tjerve se flet vetem per Unin tend dhe Mbiunin e kjo ty t'ben t'gjall dhe Mendimtar t'thell...

  Nejse s'po e zgjati me shume. Mendo per keto fjal vella cka po te thame

  Kaloja mire me Jetend tende qe e ke.

 2. #62
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-09-2010
  Postime
  88
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Ateizem ,agnostiēizem,izem,izem...................

  Te gjith juve ateisteve ju pyes :A e dini se ēfare do me thene Paradoks?
  A e dini se sa paradokse ka ne jeten tuaj,ne jeten tone,ne bote?
  A e dini qe fjala " qenie" eshte enigma e metafizikes?
  A e dini qe njeriu me te gjitha njohurite e tij akoma nuk eshte ne gjendje ti japi pergjigje tre pyetjeve:
  - Si u krijua bota ?
  - A eshte shpirti i pavdekshem?
  - A ekziston Zoti ?
  A e dini qe 2+2= 4 eshte nje gje qe mund te vertetohet?,
  por qe te pranosh 2+2=5 eshte nje gje e mrekullueshme?
  A e din se ēfare eshte filozofia? Kush jane rrenjet e filozofise? Kush eshte trungu i filozofise? dhe Kush jane deget e filozofise?
  Kush ka lindur me perpara pula apo veza?
  Cfare eshte nje mit?
  Cfare eshte shkenca?
  Cfare do te thote Filozofia?
  Cfare eshte opinioni dhe e verteta?
  Kush eshte diferenca ndermjet opinionit dhe njohurise?
  Cfare eshte matematika? vetem 1+1=2 ?
  Cfare eshte dyshimi?
  ...


  Ndersa po argumentonte ateizmin e tij, profesori i drejtohet nje studenti:

  -Ju thoni se Zoti ka krijuar gjithēka, apo jo ?

  -Po profesor.

  -Po djallin kush e krijoi ?

  Studenti mbeti me goje hapur, pa dhene pergjigje.

  -Ja pra sa e pavertete eshte ajo qe thoni ju. Po te ishte Zoti, nuk do te ishte djalli.

  -Me leje profesor, foli nje student nga fundi i auditorit,-mund te flas edhe une diēka per kete?

  -Po, u pergjigj profesori.

  Me pare kam dy pyetje-tha studenti.

  -Vazhdo !

  -A ekziston erresira ?

  -Po !

  - Po te ftohtit ?

  -Po ekzistojne- tha profesori.

  -Gaboheni profesor. Ekziston Drita dhe ne mungese te saj ka erresire, pra erresira eshte mungesa totale e drites. Ekziston nxehtesia dhe mungesa e saj sjell te ftohtit...

  Zoti ka krijuar driten dhe nxehtesine dhe kur mungojne ato ka erresire dhe te ftohte.

  Zoti ka krijuar dashurine, miresine, humanizmin ne zemren e njeriut, dhe ku mungojne keto eshte djalli. Djalli eshte e kunderta e tyre, pra e ketyre krijimeve te Zotit.

  Tani ishte profesori qe mbeti me goje hapur.

  Studenti qe foli ishte Albert Ajnshtain ...

  Dhe mos harroni qe ishte shkencetari me i madh i botes!

 3. #63
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime nė 19 postime
  " A eshte shpirti i pavdekshem?
  - A ekziston Zoti ?"

  Me fal , keto pyetje jan per fetaret apo per Ateistet ? Sa per Ainshtajnin do ju lutesha mos ja nxirni bojen vetes me thashetheme....Pyetjet e tjera do ti kuptoni pasi te lexoni dicka me shume se vetem librat fetar

 4. #64
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga Marduk Lexo Postimin
  Po te kuptoj kete, por problemi eshte qe ki me vdek duke e pritur edhe prap asgje s'do te Mendosh ose s'do te kesh Fakte te gjalla. Sepse Shkenca shpesh her qe gjen Prova i fsheh prej Publikut qe te mos tregohen haptazi, se vet me Fejen i bejne keto gjera qe Feja qe te mos deshton totalisht edhe te mos ben Shkenca Revolucion ndaj Fejes, sepse ka me shume Besimtar se sa Mendimtar si Shkenctart. E ne qoftese ndodh kjo gje prej Shkences menjeher ne Pah me dal dicka e madhe, atehere Shkenca ban Revolucion e qeky Revolucioni ben Anarki, sa qe njerzit s'din ka me ja mbajt perveqse t'i shkaterrojn te gjitha Tempujt e Zotit qe besojn deri me tash, dhe Feja e pushit me t'madhe sepse deri me tash i mban ne Roberi njerzit. Dhe prej tyre fiton nje shume t'madhe sa qe Feja qendron pershkak t'Njerziv ne Toke e jo per ndonje shkak qe e kan gjet te verteten ne lidhje me Zotin. Kshtu qe Agnosticizmi per mendimin tim eshte si BOSH mundem me thane, per ate s'ka dicka teper t'vlefshme. Ti edhe ne qoftese e beson ate Zot ne Agnosticizem per ty nuk duhet me qen si Zoti i Krishter ose Islamik, sepse del se e perqafon ate Fe, se kur e ke ate Zot te asaj Fejes perkatese ti del si nje Besimtar Islamik ose Krishter. E ketu po dua te te them o shoku im, mendo per ate qe po e ben, dhe mos prit prej Shkenctarve ose prej Besimtarve qe ta gjesh te verteten por gjeje mbrenda ne thellesi te zemres tende. Kjo eshte gjeja e mire qe ta ka fal Natyra, atehere shfrytezoje mundesin. Nuk po du me te kthy une ose me te inponu nje gje. Sepse Inponimet i bon vetem Feja. Ateizmi s'ben Inponim gjithkush per veti e ka. Kjo e ben Ateizmin me te fort ndaj tjerve se flet vetem per Unin tend dhe Mbiunin e kjo ty t'ben t'gjall dhe Mendimtar t'thell...

  Nejse s'po e zgjati me shume. Mendo per keto fjal vella cka po te thame

  Kaloja mire me Jetend tende qe e ke.
  Po po edhe une keshtu mendoj dhe nuk e ve ne dyshim qe shkenca din me shume sec na tregon, por heret apo vone do dali e verteta ne shesh dhe ne do jemi prej atyre qe do festojm ose do hajm dru

 5. #65
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga Agim Shkodra Lexo Postimin
  Te gjith juve ateisteve ju pyes :A e dini se ēfare do me thene Paradoks?
  A e dini se sa paradokse ka ne jeten tuaj,ne jeten tone,ne bote?
  A e dini qe fjala " qenie" eshte enigma e metafizikes?
  A e dini qe njeriu me te gjitha njohurite e tij akoma nuk eshte ne gjendje ti japi pergjigje tre pyetjeve:
  - Si u krijua bota ?
  - A eshte shpirti i pavdekshem?
  - A ekziston Zoti ?
  A e dini qe 2+2= 4 eshte nje gje qe mund te vertetohet?,
  por qe te pranosh 2+2=5 eshte nje gje e mrekullueshme?
  A e din se ēfare eshte filozofia? Kush jane rrenjet e filozofise? Kush eshte trungu i filozofise? dhe Kush jane deget e filozofise?
  Kush ka lindur me perpara pula apo veza?
  Cfare eshte nje mit?
  Cfare eshte shkenca?
  Cfare do te thote Filozofia?
  Cfare eshte opinioni dhe e verteta?
  Kush eshte diferenca ndermjet opinionit dhe njohurise?
  Cfare eshte matematika? vetem 1+1=2 ?
  Cfare eshte dyshimi?
  ...


  Ndersa po argumentonte ateizmin e tij, profesori i drejtohet nje studenti:

  -Ju thoni se Zoti ka krijuar gjithēka, apo jo ?

  -Po profesor.

  -Po djallin kush e krijoi ?

  Studenti mbeti me goje hapur, pa dhene pergjigje.

  -Ja pra sa e pavertete eshte ajo qe thoni ju. Po te ishte Zoti, nuk do te ishte djalli.

  -Me leje profesor, foli nje student nga fundi i auditorit,-mund te flas edhe une diēka per kete?

  -Po, u pergjigj profesori.

  Me pare kam dy pyetje-tha studenti.

  -Vazhdo !

  -A ekziston erresira ?

  -Po !

  - Po te ftohtit ?

  -Po ekzistojne- tha profesori.

  -Gaboheni profesor. Ekziston Drita dhe ne mungese te saj ka erresire, pra erresira eshte mungesa totale e drites. Ekziston nxehtesia dhe mungesa e saj sjell te ftohtit...

  Zoti ka krijuar driten dhe nxehtesine dhe kur mungojne ato ka erresire dhe te ftohte.

  Zoti ka krijuar dashurine, miresine, humanizmin ne zemren e njeriut, dhe ku mungojne keto eshte djalli. Djalli eshte e kunderta e tyre, pra e ketyre krijimeve te Zotit.

  Tani ishte profesori qe mbeti me goje hapur.

  Studenti qe foli ishte Albert Ajnshtain ...

  Dhe mos harroni qe ishte shkencetari me i madh i botes!
  Po te jap pergjigje vetem per tregimin qe ke shkruar ne fund te postimit tend, sepse po te pergjigjem per pyetjet qe ke ber me lart, jam i bindur qe do braktisesh Kishen

  Ps: Ate tregimin e ke vjedhur tek komuniteti musliman
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga EuroStar1 : 12-11-2010 mė 16:59

 6. #66
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-07-2009
  Postime
  667
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kush ishte baba i Zakarias?

  Jehojadi?

  2 i Kronikave 24:20-21
  Dhe Fryma e Perėndisė erdhi mbi Zakarian, birin e Jehojadit .... Dhe ata komplotuan kundėr tij, dhe e vranė me gurė nė urdhrin e mbretit nė oborrin e shtėpisė tė Zotit.

  Zaharia?

  Mateu 23:35
  ...deri te gjaku i Zaharias, birit tė Barakias, qė ju e vratė ndėrmjet tempullit dhe altarit.

  Besom qaq shum qe ka kontradikta Bibla duhet me punu nja 7 dit per me i postu ketu, do te mundohem qe t'i shtjelloj t'gjitha dhe ne kuptimin me te mire, vetem per me i tregu Besimtarve, qe keto Libra jan Histori e asaj kohe dhe jan shum t'rendesishme per ate kohe se cka ka ndodh, por s'jan te gjitha t'verteta, e kur s'eshte e gjitha e Vertet s'ka konkludim as mbi Ekzistencen e Zotit.

  Me te mira na koft.

 7. #67
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-07-2009
  Postime
  667
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Bibla me Kontradiktat e veta, po ja filloj:

  Sa shumė fėmijė Abrahamit ka pas?

  Abrahami kishte vetėm njė djalė.

  Hebrenjve 11:17
  Me anė tė besimit Abrahami, kur ai u pėrpoq, ofroi Isakun, ... djalin e tij tė vetėmlindurin.

  Zanafilla 22:02
  Merr tani birin tėnd, birin tėnd tė vetėm Isakun, ... dhe tė ofrojė atė atje pėr olokaustin.

  Abrahami kishte mė shumė se njė djalė.

  Zanafilla 16:15
  Kėshtu Agari i lindi njė djalė me Abrahamin: dhe Abrami i vuri emrin djalit tė tij, qė Agari kishte lindur, Ismael.

  Zanafilla 21:2-3
  Dhe Sara u ngjiz dhe lindi njė djalė me Abrahamin ėshtė pleqėrinė e tij .... Dhe Abrahami ia vuri atij Is-hakun.

  Zanafilla 25:1-2
  Pastaj Abrahami mori njė grua, dhe emri i saj ishte Keturahut. Dhe ajo Zimramin lindi, dhe Jokshanin, Medanin, Madianin, Ishbakun dhe Shuahin.

  Galatasve 4:22
  Abrahami kishte dy djem, njė nga njė grua-lidhje, dhe tjetri nga njė grua e lirė.

  .................................................. ...............

  Abiathari ishte i ati apo i biri i Ahimelekut?

  Abiathari ishte bir i Ahimelekut.

  1 Samuel 22:20
  Dhe njė nga bijtė e Ahimelekut, bir i Ahitubit, i quajtur Abiathar.

  1 Samuel 23:06
  Abiathari, bir i Ahimelekut.

  Abiathari ishte babai i Ahimelekut.

  2 Samuel 8:17, 1 CHRONICLES 18:16, 24:6
  Ahimelekut, bir i Abiatharit.

  .................................................. ...............

  Kush ishte nėna Abijamit?

  Maakah, bija e Abishalomit

  1 Mbretėrve 15:1-2
  Tani nė vitin e tetėmbėdhjetė tė mbretėrisė sė Jeroboamit, birit tė Nebatit mbretėroi Abijamit mbi Judėn. Ai mbretėroi tre vjet nė Jeruzalem. E ėma quhej Maakah dhe ishte bijė e Abishalomit.

  Michaiah e bija e Uriel

  2 Kronikave 13:1-2
  Tani nė vitin e tetėmbėdhjetė tė mbretėrisė sė Jeroboamit, Abijahu filloi tė mbretėrojė mbi Judėn. Ai mbretėroi tre vjet nė Jeruzalem. Nėna e tij ishte edhe Michaiah e bija e Uriel.

  .................................................. ............

  Sa kohė ishte arka e besėlidhjes nė shtėpinė Abinabadit?

  Njėzet vjet.

  1 Samuel 7:1-2
  Dhe njerėzit e Kirjath-Jearimit erdhėn, dhe sjellėn arkėn e Zotit, dhe e sollėn atė nė shtėpinė e Abinadadit nė kodėr, dhe shenjtėruan Eleazarin, birin e tij pėr tė mbajtur arkėn e Zotit. Dhe ndodhi qė, ndėrsa arka qėndroi nė Kirjath-Jearimi, se koha ishte e gjatė, sepse ajo ishte njėzet vjet: dhe tėrė shtėpia e Izraelit i ankohej Zotit.

  1 Samuel 10:24
  Pastaj Samueli i tha tėrė popullit, e keni parė atė [Sauli] tė cilin Zoti ka zgjedhur, se nuk ka asnjė si ai nė tėrė popullin? Dhe tė gjithė njerėzit bėrtiti dhe tha: "Rroftė mbreti.

  Mė shumė se dyzet vjet.

  2 i Samuelit 6:2-3
  Dhe Davidi u ngrit ... pėr ta ēuar lart qė andej arkėn e Perėndisė .... Dhe u vendosėn nė arkėn e Perėndisė mbi njė qerre tė re, dhe e solli atė nga shtėpia e Abinadabit qė ishte nė Gibeah ....

  Acts.13: 21
  Dhe pas kėsaj, ata kėrkuan njė mbret; dhe Perėndia u dha atyre Saulin, birin e Kisit, njė burrė nga fisi i Beniaminit, nga hapėsira e dyzet vjet.

  .................................................. .............

  Sa vjeē ishte Abrami kur Ismaili ishte i lindur?

  86 vjeē

  Zanafilla 16:16
  Dhe Abrami ishte tetėdhjetė e gjashtė vjeē, kur Agari lindi Ismaelin pėr Abramin.

  Mė shumė se 135 vjet i vjetėr

  Veprat e Apostujve 7:2-4
  Abrahamit, atit tonė ... banonte nė Haran, dhe prej andej, kur babai i tij ishte i vdekur, ai hoqi vetė nė kėtė vend.

  Zanafilla 11:26
  Terahu jetoi shtatėdhjetė vjet dhe i lindi Abrami .... .

  Zanafilla 11:32
  Dhe Terahu jetoi dyqind e pesė vjet, pastaj Terahu vdiq nė Haran.

  .................................................. ................

  Sa djem i ka pas Absalomi?

  Absalomi nuk pati fėmijė.

  2 i Samuelit 18:18
  Absalomi ... tha: "Unė nuk kam djalė qė tė ruajė kujtimin e emrit tim.

  Absalomi kishte tre djem.

  2 i Samuelit 14:27
  Dhe u Absalomi kishte lindur tre djem.

  .................................................. .................

  Kur u Absalomi qoj krye kundėr Davidit?

  Pas dyzet vjet

  2 i Samuelit 15:07
  Dhe ndodhi qė pas dyzet vjet, qė Absalomi i tha mbretit, ty tė lutem, mė lejoni tė shkoj dhe tė paguajė kushtin tim, qė kam premtuar Zotit, nė Hebron.

  Shumė mė pak se dyzet vjet qė nga David vendosi vetėm pėr njė total prej dyzet vjet.

  2 Samuel 5:04
  Davidi ishte tridhjetė vjeē kur filloi tė mbretėrojė, dhe mbretėroi dyzet vjet.

  .................................................. ................

  Dy llogari kontradiktore krijimit.

  Llogaria parė (Zanafilla 1:01-02:03)

  Zanafilla 1:25-27
  (Njerėzve u krijuan pas kafshėt e tjera.)

  Dhe Perėndia bėri egėrsirat e tokės sipas llojit tė tij, kafshėt simbas llojit tė tyre, dhe ēdo gjė qė zvarriten mbi tokėn simbas llojit tė tij, dhe Perėndia e pa qė kjo ishte mirė. Pastaj Perėndia tha: "Ta bėjmė njeriun sipas shėmbėlltyrės sonė .... Kėshtu Perėndia krijoi njeriun nė imazhin e tij.

  Zanafilla 1:27
  (Njeriu i parė dhe gruaja janė krijuar nė tė njėjtėn kohė.)

  Kėshtu Perėndia krijoi njeriun simbas shėmbėlltyrės sė vet, simbas shėmbėlltyrės sė Perėndisė; Ai krijoi meshkuj dhe femra Ai i krijoi.

  Llogaria e dytė (Zanafilla 2:4-25)

  Zanafilla 2:18-19
  (Njerėzve u krijuan para se kafshėt e tjera.)

  Pastaj Zoti Perėndi tha: "Nuk ėshtė mirė qė njeriu tė jetė vetėm; unė do t'i bėj njė ndihmė qė i leverdis. Dhe nga dheu Zoti Perėndi formoi tėrė kafshėt e fushės dhe tėrė zogjtė e qiellit dhe i ēoi te njeriu pėr tė parė si do t'i thėrrasė ato: dhe sido qė njeriu t'i quante qeniet e gjalla, qė ishte emri i tyre.

  Zanafilla 2:18-22
  (Njeriu u krijua sė pari, pastaj tė kafshėve, pastaj gruaja nga brinja e burrit.)

  Pastaj Zoti Perėndi tha: "Nuk ėshtė mirė qė njeriu tė jetė vetėm; unė do t'i bėj njė ndihmė qė i leverdis. Dhe nga dheu Zoti Perėndi formoi tėrė kafshėt e fushės dhe tėrė zogjtė e qiellit dhe i ēoi te njeriu pėr tė parė se ēfarė do t'i quante .... Atėherė Zoti Perėndi e futi nė njė gjumė tė thellė njeriun, tė cilin e zuri gjumi: dhe ai mori njė nga brinjėt e tij dhe e mbylli mishin nė atė vend, dhe brinjėn qė Zoti Perėndi kishte hequr njeriut formoi njė grua , dhe e ēoi te njeriu.

  .................................................. ............

  Kush ishte i ati Akani?

  Babai Akani ishte Karmi.

  Joshua 7:01
  Pėr Akani, bir i Karmi, bir i Zabdi, birit tė Zerahut, nga fisi i Judės, mori e mallkuar gjė.

  Babai Akani ėshtė Zerahut

  Joshua 7:24
  Dhe Jozueu, dhe tėrė Izraeli bashkė me tė, mori Akani, bir i Zerahut, ....

  Jozueu 22:20
  A nuk u caktua Akani, bir i Zerahut, kryejnė njė shkelje gjė e mallkuar, dhe zemėrimin e ra mbi tė gjithė asamblenė e Izraelit?

  .................................................. ...................

  Sa Femije te Adinit u kthyen nga Babilonia?

  454

  EZRA 2:15
  Fėmijėt e Adin, katėrqind e pesėdhjetė e katėr.

  655

  Nehemia 7:20
  Fėmijėt e Adin, gjashtėqind e pesėdhjetė e pesė.

  .................................................. .......................

  Sa Femije te Adonikamit u kthyen nga Babilonia?

  666

  EZRA 2:13
  Fėmijėt e Adonikamit, gjashtėqind e gjashtėdhjetė e gjashtė.

  667

  Neh.7: 18
  Fėmijėt e Adonikamit, gjashtėqind e gjashtėdhjetė e shtatė.

  .................................................. ...................

  Se si duhet tė ndėshkohen shkelėsit e kurorės?

  Ata duhet tė ekzekutohet.

  Levitiku 20:10
  Dhe njeriu qė shkel kurorėn me gruan e njė tjetri, edhe ai qė shkel kurorėn me gruan e fqinjit tė tij, shkelėsi dhe e kurorės do tė dėnohen me vdekje.

  Ata nuk duhet tė ndėshkohet.

  John 8:3-8
  Atėherė skribėt dhe farisenjtė i sollėn njė grua qė ishte kapur duke shkelur kurorėn dhe, mbasi e vunė nė mes, ata thonė: "Mėsues, kjo grua ėshtė kapur duke shkelur kurorėn, nė akt shumė. Tani nė ligj Moisiu na ka urdhėruar, qė tė tilla duhet tė vritet me gurė, por ēfarė thua? Kjo thanė ata, ta vėnė nė provė, qė ata mund tė kenė tė akuzojnė atė. Por Jezusi u pėrkul, dhe shkruante me gisht nė terren, sikur nuk i ka dėgjuar ato. Pra, kur ata vazhdonin ta pyesnin, ai u ngrit, dhe u tha atyre: "Ai qė ėshtė pa mėkat midis jush, le ta hedhė i pari gurin kundėr saj.

  .................................................. .................

  A ėshtė e gabuar qė tė ketė marrėdhėnie seksuale jashtė martesės?

  Po

  Eksodi 20:14, Ligji i Pėrtėrirė 5:18
  Nuk do tė shkelėsh besnikėrinė bashkėshortore.

  Hebrenjve 13:04
  Kurverat dhe shkelėsit e kurorės Perėndia do tė gjykojė.

  Jo

  HOS 01:02
  Dhe Zoti i tha Oseas: "Shko, merr pėr grua njė ty tė kurvėrisė ....

  HOS 03:01
  Pastaj i tha Zotit: "O, Zoti akoma, dashuri njė grua e dashur tė mikut tė saj, por njė shkelėse e kurorės.

  .................................................. ................

  Ashazi ishte varrosur me etėrit e tij?

  PO

  2 KINGS 16:20
  Dhe Ashazi zuri gjumi me etėrit e tij, dhe u varros me ta nė qytetin e Davidit.

  JO

  2 CHRONICLES 28:27
  Dhe Ashazi zuri gjumi me etėrit e tij dhe e varrosėn nė qytet, nė Jeruzalem, por e ēuan jo nė varrezat e mbretėrve tė Izraelit

  .................................................. .....................

  Kur e bėri Ashaziahu tė mbretėrojė?

  Nė vitin e dymbėdhjetė tė Joramit.

  2 KINGS 8:25
  Nė vitin e dymbėdhjetė tė Joramit, birit tė Ashabit, mbretit tė Izraelit e bėri Ashaziahu, bir i Jerohamit mbret i Judės, tė fillojnė tė mbretėrojė.

  Nė vitin e njėmbėdhjetė tė Joramit.

  2 KINGS 9:29
  Dhe nė vitin e njėmbėdhjetė tė Joramit, birit tė Ashabit, filloi tė mbretėrojė Ashaziahu.

  .................................................. .......................

  Sa vjeē ishte Ashaziahu kur filloi tė mbretėrojė?

  22 vjeē

  2 KINGS 8:26
  Njėzet e dy vjeē Ashaziahu ishte kur filloi tė mbretėrojė.

  42 vjeē

  2 CHRONICLES 22:02
  Dyzet e dy vjeē Ashaziahu ishte kur filloi tė mbretėrojė.

  .................................................. ..........................

  Ēfarė fisi ishte Ajalonin nga?

  Dan.

  Joshua 21:23-24
  Dhe nga trib e Dan ... Ajalonin me tokat e tij, Gath-Rimonin me tokat e tij.

  Efraimi.

  1 CHRONICLES 6:66, 69
  Nga fisi i Efraimit ... Ajalonin me tokat e tij, Gath-Rimonin me tokat e tij.

  .................................................. .........................

  Perėndia do qė disa tė shkojnė nė ferr?

  Perėndia dėshiron qė tė gjithė tė shkojnė nė qiell.

  1 Timoteut 2:3-4
  Perėndinė, Shpėtimtarin tonė, tė cilėt do tė kenė tė gjithė njerėzit tė shpėtohen.

  2 Pjetri 3:09
  Zoti ėshtė ... nuk do qė ndokush tė humbasė, por qė tė gjithė tė vijnė nė pendim.

  Perėndia do qė disa tė shkojnė nė ferr.

  Fjalėt e urta 16:04
  Zoti ka bėrė tė gjitha gjėrat pėr veten e tij: po, edhe tė pabesin pėr ditėn e fatkeqėsisė.

  John 12:40
  Ai i ka verbuar sytė e tyre, dhe i ka ngurtėsuar zemrat e tyre, se ata nuk duhet tė shohin me sytė e tyre, as nuk kuptojnė me zemėr, dhe tė konvertohet, dhe unė t'i shėroj.

  Romakėve 9:18
  Prandaj ai ka mėshirė pėr atė qė ai do tė ketė mėshirė, dhe tė cilin ai do ai ngurtėson.

  2 Thesalonikasve 2:11-12
  Perėndia do tė dėrgojė atyre mashtrim tė fortė, qė ata duhet tė besojnė njė gėnjeshtėr: Se ata tė gjithė mund tė jetė i dėnuar.

  .................................................. ................

  Jezusi u thoni dishepujve tė tij ēdo gjė?

  Jezusi u tha dishepujve tė ēdo gjė tė tij.

  John 15:15
  Pėr tė gjitha gjėrat qė kam dėgjuar nga Ati im qė unė kam bėrė tė njohura tek ju.

  Ka pasur disa gjėra qė Jezusi nuk u tha.

  John 16:12
  Unė kam ende shumė gjėra pėr t'ju thėnė, por ju nuk mund t'i mbani.

  .................................................. ...............

  Ishte David vetėm kur kėrkojnė bukė tė shenjtėruar nė Nob?

  Ai ishte i vetėm.

  1 Samuel 21:01
  Pastaj erdhi Davidi nė Nob tek prifti Ahimelek: dhe Ahimelekut ishte frikė nė takimin e Davidit, dhe i tha: "Pse je vetėm dhe nuk ka njeri me ty?

  Ai ishte me tė tjerėt.

  Matthew12 :3-4
  Por ai u tha atyre: "A nuk keni lexuar ēfarė bėri Davidi, kur ai pati uri, dhe ata qė ishin me tė, Si ai hyri nė shtėpinė e Perėndisė, dhe hėngri bukėt e paraqitjes, tė cilat nuk lejohej t'i hante , as pėr ata qė ishin me tė, por vetėm priftėrinjtė?

  Mark 2:25-26
  Dhe ai u tha atyre: "A nuk keni lexuar ēfarė bėri Davidi, kur pati nevojė dhe kishte uri, ai dhe ata qė ishin me tė? Si ai hyri nė shtėpinė e Perėndisė nė kohėn e kryepriftit Abiathar, dhe hėngri bukėt e paraqitjes, tė cilat nuk lejohet pėr tė ngrėnė, por pėr priftėrinjtė, dhe u dha edhe atyre qė qenė me tė?

  Luka 6:3-4
  Dhe Jezusi duke u pėrgjigjur u tha atyre: A nuk keni lexuar aq shumė si ky, ēfarė bėri Davidi, kur vetė pati uri, dhe ata qė ishin me tė, si hyri ai nė shtėpinė e Perėndisė, dhe tė ka marrė dhe hani bukėt e paraqitjes, dhe u dha edhe atyre qė ishin bashkė me tė, ajo nuk ėshtė e ligjshme pėr tė ngrėnė, por pėr priftėrinjtė vetėm?

  .................................................. ...................

  A Sauli dhe Samuel vrasin tė gjithė tė Amalekitėve?

  Po

  Dhe Sauli i mundi Amalekitėt nga Havilahu deri vish deri nė Shur, qė ndodhet pėrballė Egjiptit. Dhe ai i mori Agagun, mbretin e Amalekitėve gjallė, dhe vendosi shfarosjen e tė gjithė njerėzit me shpatė. ...
  Dhe Samuel preu nė copa me qejf pėrpara Zotit nė Gilgal. 1 Samuel 15:7-8, 33

  Jo, nėnė Agagun mbeti e gjallė.

  Samueli i tha: Si shpata ka bėrė pa fėmijė gratė, kėshtu qė nėna jote tė kenė fėmijė nė mesin e grave. 1 Samuel 15:33

  Jo, Davidi vrau tė gjithė ata disa vjet mė vonė.

  Dhe Davidi dhe njerėzit e tij u ngjitėn, dhe pushtuan e Geshuritėve, dhe bėnin plaēkitje nė vendin, dhe tė Amalekitėve; pėr ato kombe janė tė banorėve tė vjetėr tė vendit, si po shkon deri nė Shur, deri nė vendin e Egjiptit. Dhe Davidi e shkretonte vendin, dhe u largua as burra as gra gjallė, dhe merrte dele, dhe qe, lopė, gomarė, dhe devetė, dhe rroba, dhe kthehej dhe shkonte tek Akishi. 1 Samuel 27:8-9

  Dhe atėherė Davidi vrau tė gjithė ata pėrsėri, vetėm pėr t'u siguruar. (Pėrveē kėsaj herė 400 guys shpėtoi.)

  Dhe ndodhi qė, kur Davidi dhe njerėzit e tij arritėn nė Tsiklag ditėn e tretė, Amalekitėt kishin pushtuar nė jug, dhe Tsiklag, dhe Tsiklag pushtuar, dhe dogji nė zjarr;. . . Dhe Davidi i sulmoi nga muzgu deri nė mbrėmjen e ditės tjetėr: nuk shpėtoi njė njeri prej tyre, pėrveē katėrqind tė rinjve qė u hipėn deveve dhe ia mbathėn. 1 Samuel 30:1, 17

  Jo, Sauli u vra nga njė Amalekiti.

  Unė jam njė Amalekiti. ... Kėshtu qė unė u mbi tė, dhe e vrau. 2 Samuel 1:8-10

  .................................................. ....................

  I cili ishte babai Amasan?

  Babai Amasan ishte Ithra njė Izraelit.

  2 i Samuelit 17:25
  Amasan ishte bir njeriu, emri i tė cilit ishte Ishra dhe Izraelit.

  Babai Amasan ishte Jetheri njė Ismaeliti.

  1 CHRONICLES 2:17
  Dhe i ati i tė cilit ishte Jetheri, Ismaeliti.

  .................................................. .....................

  Si duhet tė bijve tė Amonit tė trajtohen?

  A nuk luftojnė kundėr tyre ose tė marrė tokėn e tyre.

  Ligji i Pėrtėrirė 2:19
  Dhe kur tė vish afruar gjatė kundėr bijve tė Amonit, fatkeqėsi e tyre jo, as t'i manipulojė, sepse unė nuk do tė tė japė ty e vendit tė bijve tė Amonit posedimin e ndonjė, sepse unė kam dhėnė bijve tė Lotit pėr njė posedim.

  Ligji i Pėrtėrirė 2:37
  Vetėm deri nė vendin e bijve tė Amonit nuk vije ti, e as tek ndonjė vend tė Jakob lumit, as deri nė qytetet e nė malet, as ēdo gjė tek Zoti, Perėndia ynė na kundėrshtoi.

  Vrasin ata dhe pėr tė marrė tokėn e tyre.

  Gjyqtarėt 11:32
  Atėherė Jefteu kaloi bijve tė Amonit pėr tė luftuar kundėr tyre, dhe Zoti i dha nė duart e tij.

  Jeremia 49:2
  Unė do tė bėj njė alarm tė luftės pėr t'u dėgjuar nė Rabah, qytet i bijve tė Amonit, dhe kjo do tė bėhet njė grumbull tė shkretė, dhe bijat e saj do tė digjen me zjarr.

  .................................................. .........

  Kush ishte Anahut?

  E bija e Cibeonit
  "Anahut, e bija e Cibeonit" - Zanafilla 36:2, 14

  Vėllai i Cibeonit
  "Kėta janė bijtė e Seirit, Horeut, qė e banuara tė vendit;. Ishin Lotani, Shobali, dhe Tsibeoni, Anahu" - Zanafilla 36:20

  "Bijtė e Seirit ... Anahu dhe Anahu" - 1 Kronikave 1:38

  I biri i Cibeonit
  "Dhe kėta janė bijtė e Cibeonit, tė dy Ajah, dhe Anahu: kjo ishte qė Anahu qė gjenden mushka nė shkretėtirė, si ai kulloste gomarėt e Cibeonit babait tė tij." - Zanafilla 36:24

  "Bijtė e Cibeonit;. Ajahut, dhe Anahu" - 1 Kronikave 1:40

  .................................................. .......................

  Qė ēuan Anakim nga Hebronit?

  Joshua

  Jozueu 11:21
  Dhe nė atė kohė erdhi Jozueu, dhe tė shfaros Anakims nga malet, nga Hebroni, nga Debirit, nga Anabi, dhe nga tė gjitha malet e Judės, dhe nga tė gjitha malet e Izraelit: Jozueu i shfarosėn krejt me qytetet e tyre.

  Caleb

  Joshua 15:13-14
  Kalebit, birit tė Jefunehut, Jozueu i dha njė pjesė nė mes tė bijve tė Judės, simbas urdhrit tė Zotit pėr tė Jozueut, edhe qyteti i Arba ati i Anakut, e cila ėshtė qyteti Hebron. Dhe Kalebi dėboi qė andej tre djemtė e Anakut, Sheshai, dhe Ahimani dhe Talmai, bijtė e Anakut.

  .................................................. ..................

  Sa kohė ka kaluar zemėrimi i Perėndisė?

  zemėrimi i Perėndisė zgjat vetėm njė moment.

  Psalmi 30:5
  Pėr tij vazhdon zemėrimi, por njė moment.

  Jeremia 3:12
  Unė jam i mėshirshėm ", thotė Zoti, dhe unė nuk do tė mbajnė zemėrim pėr gjithnjė.

  zemėrimi i Perėndisė zgjat njė kohė tė gjatė.

  Numrat 32:13
  Dhe zemėrimi i Zotit u ndez kundėr Izraelit, dhe ai bėri tė enden nė shkretėtirė pėr dyzet vjet.

  Jeremia 17:04
  Ju keni ndezur njė zjarr nė zemėrimin tim, i cili do tė djegė pėr gjithnjė.

  Malakia 1:04
  Populli kundėr tė cilit Zoti indinjatėn pėr gjithnjė.

  Mateu 25:41
  Largohuni nga unė, ai mallkuar, nė zjarr tė pėrjetshėm, tė pėrgatitur pėr djallin dhe engjėjt e tij.

  Mateu 25:46
  Dhe kėto do tė shkojnė nė mundim tė pėrjetshėm.

  .................................................. .......................

  Nga ajo qė ishin tė kafshėve tė krijuar?

  Ujė

  Zanafilla 1:20
  Pastaj Perėndia tha: "Tė mbushen ujėrat rrituni me tė madhe krijesė qė lėviz dhe ka jetė, dhe tė fluturojnė zogjtė lart mbi tokė nė kupėn e hapur e qiellit.

  Toke

  Zanafilla 2:19
  Dhe nga dheu Zoti Perėndi formoi tėrė kafshėt e fushės dhe tėrė zogjtė e qiellit

  .................................................. ...................

  A Pjetri pyet Jezusi, ku ai ishte duke shkuar?

  PO

  John 13:36
  Simon Pjetri i tha: "Zot, ti ku po shkon?

  Nr

  John 16:05
  Por tani unė po shkoj tek ai qė mė ka dėrguar, dhe askush nga ju s'po mė pyet: "Ku po shkon?

  .................................................. ................

  Kush ka faj pėr mėkatin origjinal?

  EVA

  1 Timoteut 2:14
  Dhe Adami nuk u mashtrua, por gruaja u mashtruar ishte nė shkelje.

  Adam

  Romakėve 5:12
  Nga njė mėkat njeri hyri nė botė, dhe vdekje nga mėkati.

  .................................................. ...................

  Kush i bėn njerėzit tė shurdhėr dhe tė verbėr?

  Zoti

  Eksodi 4:11
  Kush e bėn njeriun tė pagojė, tė shurdhėr, me sy, ose tė verbėr? A nuk jam unė Zoti?

  John 9:1-3
  Dhe si po kalonte Jezusi, ai e pa njė njeri qė ishte i verbėr qė nga lindja e tij. Dhe dishepujt e tij e pyetėn duke thėnė: "Mėsues, kush ka mėkatuar, ai apo prindėrit e tij, se ai ka lindur i verbėr? Jezusi u pėrgjigj, As ka ky njeri mėkatuar, as prindėrit e tij, por se veprat e Perėndisė duhet tė manifestohet nė tė.

  shpirtrat e ndyrė.

  Mark 9:17, 25
  Dhe dikush nga turma, duke u pėrgjigjur, tha: "Mėsues, unė tė prura djalin tim qė ka njė frymė memece. Jezusi ... qortoi frymėn e ndyrė duke thėnė: "Nė frymė memece dhe e shurdhėt, unė po tė urdhėroj, dil prej tij dhe mos hyr mė kurrė tek ai.

  .................................................. ....................

  Perėndia mund tė bėjė ndonjė gjė?

  Perėndia mund tė bėjė .

  Zanafilla 18:14
  Ėshtė ndonjė gjė shumė e vėshtirė pėr Zotin?

  Job 42:1-2
  Atėherė Jobi iu pėrgjigj Zotit dhe tha: "Unė e di se mund tė bėsh ēdo gjė ....

  Jeremia 32:17
  Ah, Zot, Zot! ... Nuk ka asgjė tepėr tė vėshtirė pėr ty.


  Ka disa gjėra qė Perėndia nuk mund tė bėjė.

  Gjyqtarėt 1:19
  Dhe Zoti ishte me tė Judės, dhe ai e pėrzuri nga banorėt e malit, por nuk mund tė tė dėbojė banorėt e fushės, sepse kishin qerre tė hekurta.

  Mark 06:05
  Dhe ai s'mundi tė kryejė aty asnjė vepėr tė pushtetshme.

  Hebrenjve 6:18
  Ishte e pamundur pėr tė Perėndia tė gėnjejė.

  .................................................. ...................

  Ja, unė jam Zoti, Perėndia i ēdo mishi: a ka ndonjė gjė shumė e vėshtirė pėr Zotin;?

  Mateu 19:26, Marku 10:27
  Pėr Perėndinė ēdo gjė ėshtė e mundur.

  Luka 1:37
  Sepse me Perėndinė asgjė, do tė jetė e pamundur.

  Luka 18:27
  Gjėrat tė cilat janė tė pamundshme pėr njerėzit janė tė mundshme pėr Perėndinė.

  Zbulesa 19:06
  Mbretėron Zoti, Zoti i plotfuqishėm.

  .................................................. ........................

  Sa shumė njerėz ka vrareDavidi?

  700 burra nė qerre dhe kalorės 40.000

  2 i Samuelit 10:18
  Dhe Davidi vrau njerėzit e shtatėqind qerreve e Sirėve, dhe dyzet mijė kalorės.

  7000 burra nė qerre dhe 40.000 kėmbėsorė

  1 CHRONICLES 19:18
  Davidi vrau shtatė mijė burra qė luftuan nė qerre, dhe dyzet mijė kėmbėsorė.

  .................................................. ......................

  Ėshtė Perėndia autor i konfuzionit?

  po

  Zanafilla 11:7-9
  Shko tek, tė zbresim pra atje poshtė dhe tė ngatėrrojmė gjuhėn e tyre, qė njėri tė mos kuptojė tė folurėn e tjetrit ..... Prandaj ėshtė emri i tij i quajtur Babel, sepse Zoti aty ngatėrroi gjuhėn e tėrė dheut:

  1 Korintasve 1:27
  Perėndia ka zgjedhur gjėrat e marra tė botės pėr tė turpėruar tė urtėt.

  Jo

  1 Korintasve 14:33
  Sepse Perėndia nuk ėshtė autori i konfuzionit ....

  .................................................. ............................

  Zoti do tė mallkojnė tokėn?

  E pra, ndoshta, nė qoftė se ai merr ēmendur pėrsėri.

  Malakia 4:06
  Dhe ai do tė kthehet nė zemrėn e prindėrve te fėmijėt, dhe zemra e bijve etėrve tė tyre, qė tė mos vijnė e tė godas tokėn me njė mallkim.

  Jo, ai kurrė nuk do tė bėjė atė pėrsėri.

  Zanafilla 8:21
  Dhe Zoti ndjeu njė erė tė kėndshme dhe ai tha nė zemėr tė tij, unė nuk do ta mallkoj mė tokėn pėr shkak tė njeriut.

  .................................................. .......................

  Si e vriti Davidi Goliathin?

  Me njė hobe.

  1 Samuel 17:49-50
  Davidi e vuri dorėn nė ēantėn e tij, dhe mori qė andej njė gur, dhe zhargon atė, dhe goditi Filisteun nė ballin e tij, se guri i zhytur nė ballin e tij, dhe ai ra me fytyrė pėr tokė. David mbizotėronte mbi Filisteun me njė hobe dhe njė gur dhe e goditi Filisteun dhe e vrau, por nuk kishte asnjė shpatė nė duart e Davidit.

  Me njė shpatė.

  1 Samuel 17:51
  David vrapoi, dhe u ndal mbi Filisteun, dhe e mori shpatėn e tij, dhe tėrhoqi atė nga mill e tij, dhe e vrau, dhe i prenė kokėn e tij me to.

  .................................................. ..........................

  Kush e shkatėrrojSodomėn dhe Gomorėn?

  Engjėjt

  Zanafilla 19:13
  Pėr ne do tė shkatėrrojmė kėtė vend, sepse britma e banorėve tė tij ėshtė e madhe pėrpara fytyrės sė Zotit dhe Zoti na dėrgoi pėr ta shkatėrruar atė.

  zot

  Zanafilla 19:24
  Zoti bėri qė mbi Sodomėn dhe Gomorėn, tė binte squfur dhe zjarr nga ana e Zotit tė qiellit.

  .................................................. .......................

  Kush mund tė dėbuam demonėt nė emrin e Jezusit?

  Vetėm ndjekėsit e Jezusit mund ta bėjė kėtė.
  (Kjo ėshtė njė nga shenjat e njė besimtar i vėrtetė.)

  Mark 16:17
  Dhe kėto janė shenjat qė do t'i pėrcjellin ata qė besojnė, nė emrin tim ata do tė dėboj demonėt.

  Tė tjerėt mund ta bėjė kėtė, too.

  Mateu 7:21-23
  Jo ēdo njeri qė mė thotė: "Zot, Zot, do tė hyjė nė mbretėrinė e qiejve, por ai qė bėn vullnetin e Atit tim qė ėshtė nė qiej. Shumė do tė mė thonė nė atė ditė, Zot, Zot, a nuk kemi profetizuar nė emrin tėnd? dhe nė emrin tėnd kanė dėbuam demonėt dhe nė emrin tėnd bėrė shumė vepra tė mrekullueshme? Dhe atėherė unė do pretendoj atyre, nuk e dija se ju: largohuni nga unė, ju qė paudhėsi.

  Mark 9:38
  Dhe Gjoni u pėrgjigj duke thėnė: "Mėsues, ne pamė njė qė i dėbonte demonėt nė emrin tėnd, dhe ai nuk na ndjek dhe ia ndaluam, sepse ai nuk na ndjek.

  Luka 9:49
  Dhe Gjoni u pėrgjigj dhe tha: "Mėsues, ne pamė njė qė i dėbonte demonėt nė emrin tėnd, dhe ia ndaluam, sepse ai nuk tė ndjek bashkė me ne.

  .................................................. ...................

  Duhet tė gjithė tė vdesin?

  Disa njerėz nuk do tė vdesin.

  Zanafilla 5:24
  Pra Enoku eci me Perėndinė: dhe ai nuk ishte, sepse Perėndia e mori me vete.

  John 8:51
  Tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them, se ai qė zbaton fjalėn time, nuk do tė vdiste.

  John 11:26
  Dhe ai qė jeton e beson nė mua, nuk do tė vdesin.

  Hebrenjve 11:05
  Me anė tė besimit Enoku u pėrkthyer qė ai tė mos shikonte vdekje dhe nuk u gjet mė, sepse Perėndia e kishte pėrkthyer atė.

  Tė gjithė do tė vdesin.

  Romakėve 5:12
  Prandaj, si nga njė mėkat njeriu hyri nė botė, dhe vdekje nga mėkati, dhe kėshtu vdekja kaloi mbi tė gjithė njerėzit.

  Hebrenjve 9:27
  Dhe si ėshtė e caktuar njerėzve u njė herė pėr tė vdekur.

  .................................................. ................

  Kur e bėri tokėn e thatė mbas pėrmbytjes?

  Nė ditėn e parė tė muajit tė parė.

  Zanafilla 8:13
  Nė muajin e parė, nė ditėn e parė tė muajit, ujėrat ishin tharė mbi tokė.

  Nė ditėn e 27 tė muajit tė dytė.

  Zanafilla 8:14
  Dhe kėshtu nė muajin e dytė, nė tė shtatė dhe ditėn e njėzetė tė muajit, toka ishte e thatė.

  .................................................. ..................

  Banon Zoti nė errėsirė apo me dritė?

  Perėndisė banon nė errėsirė.

  1 Kg.8: 12, 2 CHRONICLES 06:01
  Zoti i tha se do tė banojė nė renė e dėndur.

  Psalmi 18:11
  Ai e bėri errėsirėn vendin e tij tė fshehtė; raundin e tij tė pavion rreth tij ishin errėsirėn e ujėrave dhe retė e dendura tė qiellit.

  Psalmi 97:2
  Resh dhe errėsire tė janė rreth tij.

  Perėndisė banon nė dritė.

  1 Timoteut 6:15-16
  Zot i zotėrve, i cili vetėm ka pavdekėsinė dhe rri nė dritė.

  .................................................. ...........

 8. #68
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-07-2009
  Postime
  667
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  NDOSHTA PERKTHIMI S'KA DAL EDHE BASH MIR SE E KAM BA PERKTHIMIN ME GOOGLE TRANSLATE POR PER ME KUPTU SA DUSH ESHTE E KUPTUESHME.

  KURSE PER BIBLEN QE E KAM GJET KETO KONTRADIKTA NUK MJAFTON ME KAQ SEPSE KA HALA KONTRADIKTA QE DUHET HALA ME HULUMTU, SHPRESOJ QE DO T'JU POSTOJ HALA SENE RRETH MARREZIRES NJERZORE SE KU BESOJN.

  JU KISHA LUT QE T'JA HIDHNI NJE SY KESAJ QWEBFAQE ESHTE ANGLISHT, POR AI QE E KUPTON MUNDET TE ME NDIHMOJ NDONJE GJE ME SHUME SE TE GJITHEN VET NUK PO MUNDEM QE TA PERKTHEJ NE QOFTESE DESHIRON TE DI MESHUM RRETH BIBLES DHE KURANIT JU KISHA LUT QE TE HYNI TE KJO WEBFAQE http://skepticsannotatedbible.com/contra/by_name.html

  QE TE GJENI SA ME SHUM ABSURDITETE RRETH KURANIT DHE BIBLES. QE JAN VETEM RRENA ASGJE ME SHUME.

  PS. EUROSTAR JAM TU TA MARR PUNEN PRAP N'DOR HAHAHAHA

 9. #69
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-07-2009
  Postime
  667
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nuk eshte ai i njeri i keq qe po poston dicka qe s'eshte ashtu, por eshte ligesia jote qe mendon qe po bojna keq, vetem qe po i postojna gjerat qe s'jane reale vet ne Librin e Shenjt qysh e quani ju. Keq eshte ai qe vret, rren, vjedh e ben gjera te cmendura. Na nuk jemi te atij lloji, por menyra jote mendon se kush del jashte Fes e mendoni qe eshte njreiu i keq. Une kurgja s'bera per t'keq ne kete teme, por vetem postova ato qe jan fakte prej Librave qe i besoni qe s'eshte ashtu si mendoni ju, por si Besoni. Kjo ju ben juve mashtrus dhe jo mendimtar te mire ndaj Librave ku besoni. Por kapaciteti i yt truror cka pranon prej Librave qe i beson ti meniher e Pranon. E kshtu s'quhet asgje veqse abruditet nga ana e juaj, ti je ai qe je i pashpirt qe nuk zgjedh asgje nga Librat.

  Pse nuk bashkohesh me neve me mendu si na? A po humb najsen a? AH nime Zotin po e humbshe pasna harru...

  Veq biri qetyne senev n'fije qe i kam postu nuk po du prej teje kurgja mashum...por ti qysh eshte e pranon ba bere Pergjigje. E kjo ta humb Mendimin, e me ate e rrit Besimin, prej dickaje qe s'eshte ashtu.

  Me t'mira shoqi i jem. Mashtroju tane jeten. Jetoje jeten ne Genjeshtra.

 10. #70
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-09-2010
  Postime
  88
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Absurditet,agnosticizem dhe ateizem

  Marduk!
  Duke e identifikuar veten tende me nje idhull te Lindjes nuk ke bere gje tjeter,por e ke vene besimin tend ne perrallat e mitologjis.
  Problemi yt dhe i te gjithe atyre qe mendojne si puna jote eshte nje problem i vjeter ,qe ne fillimet e ekzistences se tij njeriu eshte ndeshur me kete problem.
  Tre jane pyetjet qe njeriu me intelektin dhe racionalizmin e tij nuk eshte ne gjendje t'i japi pergjigje: tre idet e metafizikes:
  -1) Si filloi ekzistenca e botes
  - 2) Pavdekshmeria e shpirtit
  - 3) Ekzistenca e Zotit.
  Me keto probleme jane marre te gjithe filozofet e botes ,qe nga Platoni,Kanti e deri tek me te fundit.
  Te vertetosh qe 2+2=4 eshte nje siguri,por te vertetosh qe 2+2=5 eshte nje mrekulli.Kjo eshte nje thenie e Dostojevskit,shkrimtarit te famshem rus,kur ai flet per njohurine dhe opinionin.
  Njohuria, e verteta eshte ajo qe e prokupon njeriun gjate gjithe jetes se tij:kurioziteti per te njohur te verteten e ka shtyre njeriun qe te eci gjithmon perpara,por ka gjera per te cilat ai nuk mund te beje asgje,ne qofte se ato atij nuk i zbulohen .
  Akoma edhe sot filozofet nuk i pergjigjen dot pyetjes: " Kush ka lindur me perpara pula apo veza?"
  Cdo filozofi,thote Hegeli " eshte dialektike dhe logjike"
  Ne nuk jemi ne gjendje te demostrojme ekzistencen e Zotit,por per faktin se Perendia eshte Perendi,Perendia ekziston.
  Pyetje e bukur dhe per mos te thene pyetja me e veshtire qe mund t'i vihet perpara nje njeriu!
  A ka Zot ?
  Sigurishte qe ka ,sepse po te mos kishte kush e krijoi kete bote dhe gjene me te bukur te kesaj bote Njeriun,te ngjashem me Zotin : Krijues,qe mendon ,imagjinon,dashuron,........................
  A ka Zot eshte nje pyetje qe s'ka nevoje per pergjigje! Njeriu,ne greqisht :Antrhopos-Ai qe shikon lart;ne latinisht :Suspiens-Ovidio ,poeti latin ,thote "Iddio all'uomo altera la fronte e comando di fissare il cielo"(Zoti njeriut ja ndryshoi ballin dhe e urdheroi te shikoj qiellin) eshte i vetmi qe e mbane shikimin lart dhe kerkon Zotin,sepse Zoti ne te ka vendosur nje koshience,ndergjegje qe te kuptoj ekzistencen e vete dhe po te shkeputet nga Zoti ,nga maredhenia me te ,te mos gjeje paqe edhe kur i ka qe te gjitha ne kete bote me shumice.Shikoni shume te pasur qe s'kane paqe dhe lumturi.Brenda zemres sone,shpirtit tone mund te fusim ēdo gje por ai nuk ngopet kurre,po nuk futem Zotin ne te,sepse Zoti e ka bere shpirtin e njeriut per veten e tije.Kot lodhen njerezit per ta mbushur me gjera te ndryshme, edhe pse te bukura,pa Zotin ai do te jete gjithmon bosh.
  Pyetja qe une shtoje eshte kjo: Kush eshte Zoti i vertete?

 11. #71
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-07-2009
  Postime
  667
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Une nuk po te kuptoj s'pari cfar po thu? Cfar idhuj kam une? Ku e din qe kam idhuj une? Cilin idhull e kam t'jetes? Mo mo mos fol kur s'din se s'duhet, jo qe dicka po ty s'te kam pa ksajde qe moti e po ndokesh si antar i ri e kur s'e njeh dikend mos fol, se gabohesh ne mendimet e tua s'pari, e s'dyti ne njeriun qe nuk e njef.

  Une dhe te tjeret ne kete bote prej fillesave te njeriut e deri me tash gjith e kemi kete problem, kjo jo vetem per ata qe nuk e besojn ZOTIN por edhe per ata qe e Besojn Zotin e kan problem. Jan disa gjera te paspjegueshme edhe ne ditet e sotme, qe nuk dhejne fryt ndaj ekzistences se ZOTIT. Kjo le ne pikepytje e gjithe njerzimin, qe s'eshte ende asgje e sigurt.

  Tre idet ose pytjet qe i shtron ti mundesh ti gjesh ne Filozofi por duhet qe ti kuptosh ndjesit Shqisore te botes ne Realitet se ku gjindesh dhe cfar kupton me Racionalizmin tend ne te shprehur si Nihilizem, por perderisa nuk i shtjellon ndoshta ne menyren me te mire Filozofia atehere eshte e pamundur qe ti shpjegoj Dogmatizmi Fetar, sepse Dogmatizmi Fetar mirret me qeshtjen drejtperdrejt nga Hyjnira, kurse Filozofia i shqyrton ne menyra te ndara dhe Humane, dhe jo si te ardhura nga Hyjnia tek njeriu. Ne qoftese deshiron pergjigje per pytjet qe i ke shtruar nuk mundesh ti gjesh dot ne FE. Kjo e tregon jo efikasitetin e te shpjeguarit Feja. Kurse ne Filozofi hulumto, por ki me pas shum ndryshime t'mdhaja ndaj asaj Fetare. Sa qe ti ki me fillu me pas dyshime tek mendimet qe i ke perceptu dej me tash.

  Filozofet per kete me pelqejn se mundohen qe ti japin opinionet e veta ne Njerzimin, por problemi eshte qe ti qe je Fetar dhe e ke ndonje Fe. Vet qajo Feja jote eshte qe e ka ndal njeriut ne te filozofuarit dhe ne mendimin e liris. Pra Filozofia eshte Gjithcka edhe ti po mundohesh me pranu qe Filozofia dhe Filozofet e kohes se Ilumunizmit jan nder njerzit me te mdhaj dhe me te mencur qe e kan ndryshu gjith rrjedhat e njerzimit prej Fejes dhe Zotit deri tek Filozofia Ateiste. Sa qe kjo Filozofi i ka tund Temelet e Feve si Krishterimi e Islami. Mundohu me gjet Zotin ne menyr te Filozofis se me Dogmat Fetare je i mposhtur qe tani qe po shkruaj une. Ne qoftese i bjen n'fije t'pakten atyre kunderthenjeve qe i kam postu me lart atehere do te kishte qen ide e mir, por s'ma merr mendja qe mundesh me i ra, se ka teper gabime.

  Zoti ose Perendia qe e quan ti dhe qe mendon qe Ekziston Filozofet kan shtjellu shum probleme Dogmatike qe s'ja ka vlejt me u mirr hiq me to, por per me e shiku Fejen me nje kend me te mire u dasht me Filozofi, por ti ne qoftese e ki mendjen tek Filozofia atehere Zoti dhe Ekzistenca e tij kan me qen shum me te ndryshme sa qe e ke menduar me spjegimin e Feve. Vetem nje shtjellim t'vogel qe po mendon qe Zoti e ka kriju Universin s'mundet me qen e vertet...Universi si Universi i krijuar prej Materializmit nuk ka t'bej me asnje krijes jasht saj, se Materia eshte vet proces i shperthimit te madh, dhe s'ka perberje transcedentale prej askujt, por prej vetvetiut, kjo e ben kauzalitetin dhe krijon mbrenda kohes dhe hapesire. Qysh thote edhe Filozofi Panteist Baruch De Spinoza: Natyra e Krijuar, Natyra Krijon. Pra kjo eshte nje mendim shum i mir prej Filozofave se Universi eshte baz e Materializmit, dhe Materia s'ka veqori prej jasht vetes se vet, por mbrenda vetes se vet. E kurse ne Bibel e Kuran hasim se: Universi u Krijua nga asgjeja, kjo e humb efikasitetin se prej asgjes nuk e di une qe behet gjithcka, e kjo nja jep edhe nje shtytje tjeter qe bota dhe Natyra jan form e Materializmit dhe jo e Asgjes ne Gjithcka. T'lutem gabim je.

  Kur po thua qe te shikojm lart eshte mjaft interesant, se kjo eshte nje gje interesante qe prej Botes tone qe jetojm ne eshte vertet nalt. Por kur thua per Universin gjigant qe e kena, bota nuk eshte as lart e as posht, por eshte ne qendrueshmeri te pasfundmes (infinit) qe nuk dihet se ku eshte posht dhe ku eshte lart, kjo eshte ne menyren e Filozofit, por ne Fe dhe fjalet e kota te njerzve mujna me has gjithcka qe mundohen me e pas besimin sa me te mire ndaj Zotit. E me kete kuptojm qe deri sa shikojm lart, ne jemi posht. Por pse ma mir nuk e tham ne kete menyren time: Ju shikoni lart sepse jeni posht, kurse une shikoj posht sepse jam lart (Fridrih Nice). Me kete qe e thash me kete thenje arrihet Mbinjeriu qe duhet te tejkalohet njeriu prej kesaj kalojm Mbinjeri qe Zoti hudhet posht, e ne vend te tij vjen Mbinjeriu une, ti dhe te tjeret.

  Kot lodhen edhe Fet per me e arrit Supremacin ne kete bote ne Besimet e veta. Sepse deri sa eshte Feja s'ka as t'vertet, se prej nje Libri s'mundet me u gjet e verteta, por duhet me lexu shum libra per me gjet te verteten.

  Edhe une deshta me e jap pytjen e njejt si ti: Kush eshte Zoti i Vertet?

  Une me ato postimet dhe kontradiktat ne Bibel nuk po e shoh si te vertet. Pra mir eshte qe t'ja hedhim nje sy nga kontradiktat e Kuranit? Ndoshta mujna ta gjejm te verteten. Si thu a?

 12. #72
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime nė 19 postime
  Sa ka zgjatur Pėrmbytja ?

  Pėrmbytja zgjati 40 dite [Zanafilla 7:17]

  Apo zgjati 150 dite [Zanafilla 7:24]

  Gati njė vit, nga viti 600 i Noas [Zanafilla 7:11] deri ne vitin e 601 te Noas [Zanafilla 8:13]

  Kur u “kryqėzua” Jezusi ?

  Pas ngrėnies se pashkės [Marku 15:15]

  Para ngrėnies se pashkės[Gjonit 13:1-2; 18:28; 19:14,17].

  Kush e inspiroj Davidin qė tė bėjė regjistrimin e Izraelit?


  Zoti (2.Samuel 24:1)

  Satanai (1.Kronikave 21:1)

  Davidi duhej tė zgjedhe nė mes tri formave te dėnimit. Njėra prej tyre ishte , qė Zoti pėr njė Kohė tė caktuar t`ju dėrgoj uri mbi atė vend. Sa vite ishte kjo kohe ?

  Shtate vite (2.Samuel 24:13)

  Tre vite (1.Kronikave 21:12)

  Sa stalla kuajsh kishte Solomoni?

  Dyzet mijė stalla (1.Mbreterve 4:26)

  Katėr mijė stalla (2.Kronikave 9:25)

 13. #73
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime nė 19 postime
  Ja edhe disa pika per meditim

  PIKA 1.
  BIBLA FLET PER KRIJIMIN E UNIVERSIT , NE FILLIM NE LIBRIN E PARE , ZANAFILLA KAPITULLI I PARE ,DHE THOTE SE ZOTI E KRIJOJ QIELLIN DHE TOKEN NE 6 DITE DHE FLET PER MENGJESIN DHE MBREMJEN DUKE JU REFERUAR NJE DITE 24 ORESHE.
  SOT SHKENCTARET NA TREGOJNE SE UNIVERSI NNUK KA MUNDUR TE KRIJOHET NE NJE PERJUDHE 24 ORESHE PER 6 DITE.
  KUR`ANI POASHTU FLET PER 6 "EJJAM" .FJALA ARABE NE NJEJES ESHTE "JEUM" NDERSA SHUMESI "EJJAM" .
  MUND TE KETE KUPTIMIN NJE DITE 24 ORESHE , OSE NJE PERJUDHE SHUME E GJATE ,EPOKE .
  SHKENCTARET THONE SE NUK KANE ASNJE KUNDERSHTIM QE TE PAJTOHEN ME ATE SE UNIVERSI ESHTE KRIJUAR NE 6 PERJUDHA SHUME TE GJATA.

  PIKA 2.
  NE BIBEL ZANAFILLA ,KAP 1 ,VERS,3-5 : "DRITA ISHTE KRIJUAR NE DITEN E PARE" , NDERSA THUHET NE ZANAFILLEN ,KAP 1 ,VER. 14-19 "SE SHKAKTARI I DRITES, YJET DHE DJELLI JANE KRIJUAR NE DITEN E KATERT".
  SI ESHTE E MUNDUR QE SHKAKU I DRITES TE JETE KRIJUAR NE DITEN E KATERT , ME VONE SE ARDHJA E DRITES NE EKZISTENCE ??
  ESHTE JO SHKENCORE

  PIKA 3.
  THUHET NE BIBEL : (ZANAFILLA 1:9-13 ) "SE TOKA ISHTE KRIJUAR NE DITEN E TRETE" . SI MUND TE KESH NATE DHE DITE PA TOKE?? DITA VARET NE RROTULLIMIN E TOKES. PA QENE TOKA E KRIJUAR SI MUND TE KETE DITE DHE NATE ??

  PIKA 4.
  (ZANAFILLA 1:9-13 ) THUHET SE TOKA ISHTE KRIJUAR NE DITEN E TRETE . NDRSA THUHET NE PO TE NJEJTIN KAPITULL , VERSETIN 14-19 SE DIELLI DHE HENA JAN KRIJUAR NE DITEN E KATERT.
  SOT SHKENCA NA TREGON SE "TOKA ESHTE PJESE E TRUPIT PRIND...DIELLIT"
  NUK MUND TE VIJ NE JETE PARA DIELLIT- ESHTE JOSHKENCORE.

  PIKA 5.
  (ZANAFILLA 1:11-13 ) SE VEGJETACIONI,BARISHTET DHE DRUNJET JANE KRIJUAR NE DITEN E TRETE.
  NDERSA DIELLI SIPAS (ZANAFILLA 1:14-19 ) ISHTE KRIJUAR NE DITEN E KATERT . SI MUNDET VEGJETACIONI TE VIJ NE EKZISTENCE PA DRITEN E DIELLIT??

  PIKA 6.
  (ZANAFILLA 1:16 ) SE ZOTI I KRIJOJ DY DRITA ,DRITEN E MADHE, DIELLIN PER DITEN DHE DRITEN E VOGEL ,HENEN PER NATEN .
  PERKTHIMI NESE I REFEROHEMI TEKSTIT HEBRAIK , ESHTE "LLAMBE","FENER"...LLAMBA QE KAN DRITEN E TYRE. DHE PER TA KUPTUAR ME MIRE NESE I LEXONI TE DY VERSETET , (ZANAFILLA 1:16-17 ) , VER. 17 THOTE : "ZOTI I VENDOSI NE KUPEN E QIELLIT QE TE NDRICONIN MBI TOKE"
  DUKE TREGUAR SE DIELLI DHE HENA E KAN DRITEN E TYRE, E CILA ESHTE NE KUNDERSHTIM ME SHKENCEN.


  KA DISA NJEREZ TE CILET PROVOJNE QE TE BEJNE BASHKIM MES SHKENCES DHE BIBLES DUKE THENE SE 6 DITET E PERMENDURA I REFEROHEN EPOKAVE JO GJASHTE DITEVE ,24 ORESHE.ESHTE JO LLOGJIKE NE BIBEL SHKRUAN MBREMJE ,MENGJES. QARTESISHT SHIHET SE ESHTE FJALA PER 24 ORE.
  MIREPO EDHE NESE E PERDORIM QASJEN HARMONIKA – S`KA PROBLEM. PAJTOHEM ME ARGUMENTIN TUAJ JOLLOGJIK, MIREPO EDHE KJO DO TE ZGJIDHE VETEM GABIMIN E PARE SHKENCOR TE GJASHTE DITEVE TE KRIJIMIT DHE TE DYTIN TE KRIJIMIT TE DRITES NE DRITEN E PARE DHE TOKES NE TE TRETEN.KATER TE MBETURAT ENDE NUK MUND TE ZGJIDHEN.
  DISA THONE : “NESE ESHTE NJE PERJUDHE 24 ORESHE, PSE NUK MUNDET VEGJETACIONI TE MBIJETOJE 24 ORE PA DRITEN E DIELLIT?”
  UNE THEM : “MIRE – NESE THUANI SE VEGJETACIONI ESHTE KRIJUAR PARA DIELLIT,DHE MUND TE MBIJETOJE PER 24 ORE, NUK KAM ASNJE KUNDERSHTIM .MIREPO NUK MUND TE THUASH SE DITEN E PERMENDURA JAN 24 ORESHE DHE POASHTU EDHE EPOKA”. NUK MUND TA MBASH TORTEN E TA HASHE ATE PO ASHTU.NESE THUANI SE ESHTE PERJUDHE E GJATE , E ZGJIDHNI PIKEN E PARE DHE TE TRETE ,NDERSA KATER TE TJERAT MBESIN.NESE THUA SE DITET JAN 24 ORESHE , E ZGJIDHNI PIKEN E 5, NDERSA PESE TE TJERAT MBESIN.BEHET JOSHKENCORE.
  PO JUA LEME JUVE NE DORE TE NA THONI SE ESHTE PERJUDHE E GJATE DHE SE JANE VETEM 4 GABIME SHKENCORE ,APO ESHTE PERJUDHE 24 ORESHE DHE JANE VETEM 5 GABIME SHKENCORE NE PERSHKRIMIN E KRIJIMIT TE UNIVERSIT.

 14. #74
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime nė 19 postime
  SHTYLLAT E QIELLIT

  Jobi: 26,11 “Tė kupės qiellore tmerrshėm trand SHTYLLAKĖT, prej frikės dridhen nė qortimin e tij.”

  SHTYLLAT E TOKES DHE GJENDJA STATIKE E SAJ!!!

  1 e Samuelit: 2,8…”Sepse tė Zotit janė SHTYLLAT E TOKĖS mbi to e vendosi botėn.”

  Jobi: 9,6 “ērregull tokėn nga vendi e luan, tranden tė gjithė SHTYLLAKĖT e saj.”

  Psalmet: 75,4 “Nė dashtė, le tė lėkundet toka me tė gjithė banorėt e vet, unė jam ai qė ia kam forcuar SHTYLLAT.”

  Psalmet 82:5 Ata nuk dinė asgjė dhe nuk kuptojnė asgjė, dhe ecin nė terr; tė gjitha THEMELET e tokės po luajnė.

  Psalmet 104:5 Ai e ka krijuar tokėn mbi THEMELET E SAJ; kjo NUK DO TĖ LUAJĖ KURRĖ PĖRJETĖ.

  1 Kronikat 16:30 dridhuni para tij, o banorė tė tė gjithė tokės! Po, BOTA ĖSHTĖ E QĖNDRUESHME DHE NUK DO TĖ TUNDET.

  Psalmet 24:1 Zotit i pėrket toka dhe tė gjitha gjėrat qė janė mbi tė, bota dhe banorėt e saj.

  24:2 Sepse ai e ka THEMELUAR MBI DETET DHE E KA VENDOSUR MBI LUMENJTĖ.

  Psalmet 136:6 atė qė ka SHTRIRĖ TOKĖN MBI UJĖRAT, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė.

  Po ashtu thot se Toka eshte edhe me skaje, dmth e rafshet, jo ne forme veze sic shprehet Kur’ani.

  Isaia 41:5 Ishujt e shohin dhe i ka zėnė frika, SKAJET E TOKĖS dridhen; po afrohen, po arrijnė.

  Dmth, afrohesh te skaji dhe bjen poshte!

  Nese toka eshte keshtu me skaje, ti je gati per te ra poshte sipas kesaj llogjike !

  Per nje trup qiellor, 4 gabime te renda:

  1- E VENDOSUR MBI SHTYLLA
  2- E VENDOSUR MBI UJE
  3- NUK LUAN VENDI
  4- DHE ME SKAJE

 15. #75
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-07-2009
  Postime
  667
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  E lexova kejt edhe e gjitha fakt eshte dhe nje falcititet ne Bibel. Njeri normal me logjik te shnosh s'mundet me e besu kete, por nese dikush deshiron vetes t'ja bej rrafsh dhe ta besoj ne menyren e verber dhe ta bej veten budall pa kurfar argumenti atehere eshte deshira e tij jo Logjike. Por njeriu me logjik te shendosh qe ju duhet vetem pak mendim menjeher do te heq dore prej Bibles. Pse heq dore? Sepse nese krijimi ose zanafilla ose fillimi qysh do quajeni nuk eshte e sakt, atehere si mundet nje ZOT i Gjithedijshem te gaboj? Kjo eshte absurde qe e besojn njerzit kete gje siq thote edhe Anatole France: "Nėse 50 milionė njerėz besojnė njė absurditet, prapė absurditet mbetet."

  Une e pashe ate tek Universi se per 6 dite krijohet Universi dhe ne diten e 7 interesant i ra ndermend Zotit te pushoj, phiii cfar ideje Zoti me pushu? Hiq s'po ma rrok qetu interesante. Nejse ku mbetem te Universi...Universi si shkak i madh ose gjeja me e madhe e te gjitha gjerave Natyrore nuk ka dite qe te jete e krijuar por ka miliarda vite per arritjen e ekzistences dhe jetes neper planete. E pra Ditet jane ne planete qe rrotullohet rreth yllit te tij pra Diellit. E kurse Universi s'ka dite sepse dita ne toke s'mundet me u llogarit me kete makrokozmos sepse eshte teper i madh dhe gjerat jan te ndryshme ne Univers dhe ne Toke. Pra me nje logjik te shendosh keto njeri s'mundet me i besu. Kur s'din nje ZOT me dhan shpjegimin per ekzistencen e te gjithe njerzve atehere cfar duhet ta besojm se me te vertet eshte ZOT i vertet?

  Ne Filozofi ose ne njerzit shkenctar me te ndriqshem qe ka pas Historia e Njerzimit s'ka pas kesi katastrofa me fol, e kur i gjejm me nje Liber qe thuhet ''I Shenjt'' e sheh ksi mos spjegime te mira atehere duhet te heqim dore nga ky ZOT. Verberia e njeriut vjen nga ZOTAT.

 16. #76
  Shtegtari! Maska e Gregu
  Anėtarėsuar
  30-11-2008
  Postime
  877
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Sa ka zgjatur Pėrmbytja ?

  Pėrmbytja zgjati 40 dite [Zanafilla 7:17]

  Apo zgjati 150 dite [Zanafilla 7:24]
  Nuk do merrem me te gjitha pyetjet e tua. Ne fakt, as qe jam marrur me kete teme(me sa me kujtohet), por per te mos len te jetosh ne dyshime dhe injorantizem, desha te te ndihmoj ty dhe lexuesit lidhur me permbytjen.

  Pembytja ka zgjatur 150 dite.
  Renja e shiut ka ndodhur per 40 dite. Kuptove?

  Zanafilla 7:17 Dhe pėrmbytja ra mbi tokė pėr dyzet ditė me radhė; dhe ujėrat u rritėn dhe e ngritėn arkėn lart mbi tokė.
  Kur thuhet "ra", behet fjale per vazhdueshmerin e renjes se shiut. Pra u deshen 40 dite per te ren shi dhe mbuluar token dhe Himalajet. Kuptove?
  Per nje dite nuk mbulohen Himalejet!

  Ja ne anglisht:
  17 For forty days the flood kept coming on the earth, and as the waters increased they lifted the ark high above the earth.

  Zanafilla 7:24 Dhe ujėrat mbuluan tokėn pėr njėqind e pesėdhjetė ditė.

  Besoj se nga anglishtja eshte me e thjesht per mendjet e cekura per ta kuptuar te verteten.

  I vetmi leber qe u ka bere balle megasulmeve per mijera vite, eshte Bibla.
  Ne fakt per mijera vite shume injoranter jan munduar ta nxjerrin si leber te deshtuar, por te gjithe kan vdekur dhe ajo vazhdon te sjell ndryshim ne jetet e njerezve me mendje te hapur. Lavdi Zotit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gregu : 01-02-2011 mė 12:24
  "Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi!"

 17. #77
  Shtegtari! Maska e Gregu
  Anėtarėsuar
  30-11-2008
  Postime
  877
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Nga 100 citate zgjodhe me te pershtatshmin per ta shpjeguar..! Ja po ta besojme edhe ne kete

  Po 99 te tjerat ? Apo mjafton kjo per tu besuar e gjitha
  Une nuk zgjodha gje. Une ta vertetova dhe zbulova te verteten qe ti nuk ke aftesi mendore ta besh.

  Te thash se kete teme nuk e vizitoj. Dhe jo vetem kete teme por XXXX tema se nuk kan ndonje gje te vertet dhe nuk meson njeriu gje ne to. Ashtu sikur ne kete teme qe jane vetem ca postime batakesh qe mundohen te shtremberojn realitetin.

  Pastaj, kur hapa kete teme, ishte postimi yt i pari(pra postimi 101) dhe sapo fillova te lexoj ti shkruan per permbytjen dhe nuk kisha nevoje te shkoja me teje. Pra qe ne dy rreshtat e pare pash se ketu behet fjale per ca perpjekje per te njollosur te verteten. Dhe nuk shohe ndonje arsye te merrem me pyetjet tjera apo argumentet sic i quan ti.
  Per ty edhe puna e permbytjes ishte argument apo jo?!

  Vazhdo me temen ti se ndoshta ca islamik te japin ndonje reputacion dhe ndonje duartrokitje se po iu ben qejfin per gabueshmerin e bibles.
  "Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi!"

 18. #78
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-11-2010
  Postime
  315
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  nje ndihme per te interesuarit, kushdo do te sqarohet, mund te shkoje te kjo faqe:

  http://www.answering-islam.org/shqip/libraria.html

  dhe te shkarkoje ne shqip ne formatin PDF pergjigjen Kristiane ne lidhje me keto te ashtuquajtura 101 "kontradita Biblike", eshte e dyta. Keto pyetje jane bere dhe sqaruar me kohe, mos e lodhni shume mendjen, po te doni lexoni aty i keni.
  Everyday is a gift, that's why they call it the present

 19. #79
  i/e regjistruar Maska e Spy Agent
  Anėtarėsuar
  08-01-2008
  Postime
  36
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Cool

  Lexova shume gjera te shkruara me larte ne kete artikull dhe vura re se shume njerez duan te hedhin balte mbi Bliblen dhe besimin e Krishtere duke u kapun ne argumente dhe pika te vogla te shkeputura sa aty ketu qe po ti mbledhesh mund te sajosh me to lloj lloj kuptimesh.

  Nese themi se Bibla ka gabime trashanike duhet te mendojme sa perqind e saj eshte gabim. Kam lexuar se me pak se 1 % e Bibles mendohet se eshte gabim pokeshtu nje studjues arin te kuptoje vetem 50 % te Bibles nese e studjon ate per te pakten 20 vjet ( Kete e kane thene studjues te Krishtere Profesore dhe Historjane ).

  Edhe shume vite me pare Bibla intpretohej gabim dhe kete mund ta shohim ne histori sado qe teksti eshte i njejte me kete te sotmin dhe kjo do te thote qe njerezit e kishin gabim dhe ku i dihet ndoshta mbas shume e shume vitesh pasardhesit tane do te thone te njejten gje per ne.


  Domethene nese mblidhen disa njerez dokudo dhe analizojne nje liber te tille duke thene se zbuluan mashtrimin e madh vetem se mendojne se disa fjale apo numra nuk perputhen sipas mendimit te tyre kjo ska vlere.

  Tere ju eksperta qe keni shkruajtur me siper me thoni sinqerisht sa here e keni lexuar kete liber? Une e kam lexuar dy here dhe heren e pare thashe me vete ky liber svlen nje lek, heren e dyte qe e lexova kur mu desh te gjeja dicka ne te u habita se sa shume gjera ishin shkruar aty qe mund te me sherbenin per punen qe beja dhe sa injorant ishim qe spo i kuptonim.


  Me pak fjale vetem me nje lexim te cunguar qe une i kam bere Bibles mundem tju hedh poshte gjysmen e atyre pretendimeve tuaja shkencore artistike matematike e ku te di une sa cfare. Ndaj mos u mundoni me kote qe te mbuloni diellin me shosh.

  E dini si me dukeni si ajo barsoleta, ku milingonave jua kishte bere borxh ariu duke u bere hije mbi fole, dhe u mblodhen te tera nje dite ta vrisnin duke e sulmuar pa meshire te gjitha bashke. Ariu sa nuk vdiq nga te qeshurit se aq shume po e dugulisnin te varfrat. Po kur ariut ju mbush kupa u fut ne uje dhe milingonat me gjithe trimerine e tyre i mori lumi duke mbetur thjeshte ne histori si nje barsolete qesharake.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Spy Agent : 10-03-2011 mė 04:40

 20. #80
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga Spy Agent Lexo Postimin
  Lexova shume gjera te shkruara me larte ne kete artikull dhe vura re se shume njerez duan te hedhin balte mbi Bliblen dhe besimin e Krishtere duke u kapun ne argumente dhe pika te vogla te shkeputura sa aty ketu qe po ti mbledhesh mund te sajosh me to lloj lloj kuptimesh.
  Pa he njehere te shohim ty se kisha kohe pa hyr ketu...

  Nese themi se Bibla ka gabime trashanike duhet te mendojme sa perqind e saj eshte gabim. Kam lexuar se me pak se 1 % e Bibles mendohet se eshte gabim pokeshtu nje studjues arin te kuptoje vetem 50 % te Bibles nese e studjon ate per te pakten 20 vjet ( Kete e kane thene studjues te Krishtere Profesore dhe Historjane ).
  Me pak se 1% eshte gabim ? Dhe thua qe nje studiues i mirfillte mund te kuptoje 50% te bibles ! D.m.th 1% te ati 50% se ai 50% tjeter nuk eshte per tu kuptuar por eshte thjeshte per te shtuar madhesin e faqeve te bibles qe te duket liber me vlera....

  ps: 2000 vjet dhe akoma 50% e bibles mund te kuptohet nga studiues te vecante qe e lexojne per 20 vjet ! Po populli sa % kupton ne te ?

  Edhe shume vite me pare Bibla intpretohej gabim dhe kete mund ta shohim ne histori sado qe teksti eshte i njejte me kete te sotmin dhe kjo do te thote qe njerezit e kishin gabim dhe ku i dihet ndoshta mbas shume e shume vitesh pasardhesit tane do te thone te njejten gje per ne.
  Perfundimisht del qe eshte gabim, se nuk ka se si te jet ndryshe perderisa thua qe edhe para shum vitesh kuptohej gabim dhe pas shum vitesh do thojne qe e kemi gabim. Kur kuptohej gabim qe ne fillese , mendo pak kur vitet largohen !

  Domethene nese mblidhen disa njerez dokudo dhe analizojne nje liber te tille duke thene se zbuluan mashtrimin e madh vetem se mendojne se disa fjale apo numra nuk perputhen sipas mendimit te tyre kjo ska vlere.
  Jo more ! Po ky liber erdhi per njerzit mbare, apo vetem per "shkenctare" pah sa i kompikuar qe eshte ky Zoti edhe nje shkrim qe solli na duen njerez te vecante per te na i shpjeguar, jo per gje po 99% e popullsise duhet te jete injorante dhe vetem 1% pasi e ka lexuar per 20 vjet mund te na thote 50% e bibles

  Tere ju eksperta qe keni shkruajtur me siper me thoni sinqerisht sa here e keni lexuar kete liber? Une e kam lexuar dy here dhe heren e pare thashe me vete ky liber svlen nje lek, heren e dyte qe e lexova kur mu desh te gjeja dicka ne te u habita se sa shume gjera ishin shkruar aty qe mund te me sherbenin per punen qe beja dhe sa injorant ishim qe spo i kuptonim.
  Per punen qe ben ? hahhaa duhet te jesh prift


  Me pak fjale vetem me nje lexim te cunguar qe une i kam bere Bibles mundem tju hedh poshte gjysmen e atyre pretendimeve tuaja shkencore artistike matematike e ku te di une sa cfare. Ndaj mos u mundoni me kote qe te mbuloni diellin me shosh.
  Pa he i here te shohim si i hedh poshte me ate leximin tend gjysmak qe i ke ber bibles....E di pse them keshtu ? Sepse ketu nuk kan hyre ato qe e kan lexuar te gjith ( se nuk ua mban te zbulojn te verteten qe ata jan budallej qe besojn budallaleqe dhe duan te ngelin sic jane) e jo me ti me leximin tend gjysmak. Nejse po pres te na ndricosh

  E dini si me dukeni si ajo barsoleta, ku milingonave jua kishte bere borxh ariu duke u bere hije mbi fole, dhe u mblodhen te tera nje dite ta vrisnin duke e sulmuar pa meshire te gjitha bashke. Ariu sa nuk vdiq nga te qeshurit se aq shume po e dugulisnin te varfrat. Po kur ariut ju mbush kupa u fut ne uje dhe milingonat me gjithe trimerine e tyre i mori lumi duke mbetur thjeshte ne histori si nje barsolete qesharake.
  po po me keto barcaletat ju nuk i keni len gje mangut bibles dhe kuranit

Faqja 4 prej 6 FillimFillim ... 23456 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •