Close
Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 109
 1. #21
  Njohuria te ben te lire Maska e SuNRiSeR
  Anėtarėsuar
  29-05-2002
  Vendndodhja
  ...where everything fades...
  Postime
  373
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Shtegtari!

  Ke pare ndonje pastor/prift/reverend ne ditet e sotme te ringjalle ndonje te vdekur apo te vdese dhe te rringjallet pas 3 ditesh?
  Ke pare ndonje nxenes te ktheje ujin ne vere, te sheroje turmat nga cdo lloj semundje qe kane njerezit?
  Ke pare ndonje dishepull te ushqeje turmat me 2 a 3 peshq sa ishin?
  etj etj.

  Por edhe ne rast se do dale dikush t'i beje keto perseri nuk do mund te beje dicka "me te madhe" se Jezusi.

 2. #22
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Eshte me korrekte, qe profecite qe ti u referohesh, ti shkruash. Nuk do rrime te hapim Biblen per cdo varg qe ju sillni.

  Te siguroj, qe profecite historike jane zgjidhur ne menyre te kenaqshme.


  Ndersa persa i takon mrekullive me te medha se Jisui, as vete mrekullite e Jisuit nuk u pranuan asokohe, keshtu qe cfare qendrimi mund te mbahet sot ndaj tyre?

  Te ecurit mbi uje; shumimi i bukeve (ushqimeve); ngjallja e te vdekurve; sherimi i te semureve, me pak fjale te gjitha mrekullite e Ungjijve, njihen te jene bere rregullisht gjate gjithe historise 2000 vjecare te krishterimit.

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e OO7
  Anėtarėsuar
  07-12-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  3,850
  Faleminderit
  1
  7 falenderime nė 7 postime

  Cool

  Citim Postuar mė parė nga Seminarist
  Eshte me korrekte, qe profecite qe ti u referohesh, ti shkruash. Nuk do rrime te hapim Biblen per cdo varg qe ju sillni.

  Te siguroj, qe profecite historike jane zgjidhur ne menyre te kenaqshme.


  Ndersa persa i takon mrekullive me te medha se Jisui, as vete mrekullite e Jisuit nuk u pranuan asokohe, keshtu qe cfare qendrimi mund te mbahet sot ndaj tyre?

  Te ecurit mbi uje; shumimi i bukeve (ushqimeve); ngjallja e te vdekurve; sherimi i te semureve, me pak fjale te gjitha mrekullite e Ungjijve, njihen te jene bere rregullisht gjate gjithe historise 2000 vjecare te krishterimit.
  Pa merak ! Qe sot do filloj te shkruj une nje liber per mrekullite e mia ! eHe ! Mos ja fusni kot mer vlla se ai Liber qe besoni ju eshte Shkrujt nga 40 Meshkuj dhe 40 Femra (SIC KAM NGJU) te frymezuar nga Fryma e Shenjte nderkohe qe 90% E popullsise se botes se atehershme ishin ANALFABETE ! Dhe si i krishtere qe thu je ! Vargjet e rendesishme te BibLes duhet me i dit permenesh ! APO JO ?! I PytJe Pa Spec ! Zoti yt : Cfare ka bere per ty ?!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Scion : 20-06-2011 mė 06:11

 4. #24
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga Seminarist
  ....
  Te ecurit mbi uje; shumimi i bukeve (ushqimeve); ngjallja e te vdekurve; sherimi i te semureve, me pak fjale te gjitha mrekullite e Ungjijve, njihen te jene bere rregullisht gjate gjithe historise 2000 vjecare te krishterimit.

  Llazare moderne?!  me fal, ne rastin e ringjalljeve gjate 2 mijevjecareve qe rrodhen, e ke fjalen per efektin e elektroshokut ne rastet e vdekjes klinike, apo ka ndonje film te llojit "Ekzorcisti"?

  Edhe ne bibel, Luka dhe Mateu thone qe ne momentet pasi Jezusi vdiq, armata e te vdekurve ju bashkua te gjalleve rrugeve te Jeruzalemit ne paraden paqesore qe e ndoqi si ngjarje.. keshtu thone, apo jo?

  E megjithate nuk besoj se eshte mire te merren tekstualisht (literalisht).
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga darwin : 30-08-2005 mė 11:54 Arsyeja: /
  Prektora

 5. #25
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  problemi yt me llazaret moderne nuk eshte i ndryshem nga ai me llazarin origjinal. Keshtu qe juve kot qe pyesni nese ndodhin mrekulli?

  Kjo pyetje nuk duhet te ekzistoje ne formularin tuaj.

 6. #26
  Njohuria te ben te lire Maska e SuNRiSeR
  Anėtarėsuar
  29-05-2002
  Vendndodhja
  ...where everything fades...
  Postime
  373
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Seminarist
  problemi yt me llazaret moderne nuk eshte i ndryshem nga ai me llazarin origjinal. Keshtu qe juve kot qe pyesni nese ndodhin mrekulli?
  Kjo pyetje nuk duhet te ekzistoje ne formularin tuaj.

  Atehere jep ti nje shembull mrekullie te ngjashme me ato te Jezusit ne ditet tona se une per vete kam pare vetem mashtrues qe pohojne qe mund te sherojne cdo lloj semundje ne emer te Zotit.

  Kam pare edhe budallenj qe ne nje gjendje ekstaze kujtojne qe jane te mbushur me Shpirtin e Shenjte dhe fillojne te nxjerrin nga goja cdo lloj tingulli qe ju vjen i pari ne mendje, dhe pastaj krenohen qe po flasin ne "gjuhe" dhe ndoshta ne kete menyre po luten per "vellezerit" indoneziane apo somaleze (shpirti i shenjte e di me sakte). Pastaj mblidhen rreth nje te shketi me paterica dhe pasi i vene duart ne koke fillon faza maniakale me ulerima Haleluja dhe Amen dhe pasi mbarojne dhe rezultati eshte 0, thone qe i semuri i gjore nuk e kishte besimin aq te forte sa duhet prandaj edhe Zoti nuk iu pergjigj asaj remujes qe ata e quajne lutje.

  Kemi edhe rastin e exorcizmave neper manastire ku prifterinjte kryqezojne nje te shkrete qe t'i nxjerrin djallin qe e ka posesuar por per fat te keq kur djalli iken mer me vete edhe shpirtin e te posesuarit dhe prifterinjte gedhijne ca vjet te mire duke u lutur prapa hekurave te burgut.

  Po te jene keto mrekullite e medhaja qe te krishteret do te benin pas vdekjes se Krishtit, atehere me fal se e kam kuptuar une ate vargun gabim, sepse per ju "me te medha" nuk paska kuptimin qe ka per mua.

  Pershendetje, SS

 7. #27
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Problemi me ju eshte se ti, para 2000 vitesh, po keshtu gjykoje Krishtin, ndersa sot ti, pasi merr per te vertete Krishtin, dyshon ato qe Krishti ben nepermjet te tjereve.

  Nuk ka kuptim te te bind une ty se ato mrekulli ndodhin.

  Ne nje bisede te logjikshme, askush nuk mund te thote se meqe se kam pare ate mrekulli, ajo nuk ndodh.
  Ka shume gjera qe ti si sheh, edhe ato ndodhin.


  Pra, ti mund te thuash se ti s'ke pare ndonjehere, por jo, se ato nuk ndodhin.

 8. #28
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga Seminarist
  problemi yt me llazaret moderne nuk eshte i ndryshem nga ai me llazarin origjinal.


  Keshtu qe juve kot qe pyesni nese ndodhin mrekulli?
  Sepse eshte hera e pare qe e degjoj/lexoj/perceptoj kete mrekulline e ringjalljes, prandaj. Them per keto modernet, se ato te bibles i di.

  Neve pyesim se me keto mrekulli qe ndodhkan nepermjet Jezuit, edhe ne ditet tona, sigurisht qe mund t'i therrasim mendjes (me se fundi) dhe te behemi te krishtere dhe te gjejme dhe ne shpetimin ne perfundim.


  Kjo pyetje nuk duhet te ekzistoje ne formularin tuaj.
  formular?! per cfare na hyn ne pune? per ndonje vize hyjnore? apo jemi ne provim?


  Problemi me ju eshte se ti, para 2000 vitesh, po keshtu gjykoje Krishtin, ndersa sot ti, pasi merr per te vertete Krishtin, dyshon ato qe Krishti ben nepermjet te tjereve.

  Nuk ka kuptim te te bind une ty se ato mrekulli ndodhin.

  eshte kaq e thjeshte (meqe nje kolegu yt e permendi me lart).. mjafton madhesia e nje kokrre sinapi dhe mund ulemi te gjithe te shohim shfaqjen.


  Ne nje bisede te logjikshme, askush nuk mund te thote se meqe se kam pare ate mrekulli, ajo nuk ndodh.
  Ka shume gjera qe ti si sheh, edhe ato ndodhin.

  Pra, ti mund te thuash se ti s'ke pare ndonjehere, por jo, se ato nuk ndodhin.

  ah, si puna e atij cakmakut hyjnor qe i zbritet vetem dhespotit ortodoks ne Jeruzalem.. edhe ajo ndodh, pavaresisht se nuk mundemi ta shikojme.. korrekt?
  Prektora

 9. #29
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime
  101 'kontradikta' Biblike qe nuk jane kontradikta.

  http://debate.org.uk/topics/apolog/contrads.htm

 10. #30
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime
  Kisha pase nje porosi per ateistet, myslimanet dhe te tjeret qe dyshojne ne Bibel qe te mos sherbehen me lloj-lloj propagandash hoxhallaresh ishmaelito islamike, por ta lexojne vet Biblen dhe te shohin se a ka keso 'kontradikta' qe disa mundohen qe t'i gjejne ne cdo shkronje te Bibles.

 11. #31
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga Seminarist
  Ateist..! E ke fillu' ket teme dhe ate te meparshmen me ofendime shume serioze kundra nje libri dhe nje populli si ai Hebre!

  Tashti meqe i hyre valles, duhet te sqarosh disa gjera:

  Kush je? Perse ofendon ne menyra provokuese?

  A kam te drejte une te kerkoj identitetin tend para se te pergjigjem? Ja une psh kam dale me emrin tim!

  E them kete sepse ti shkruan gjate, ofendon edhe zhdukesh!

  Klodi po te thote se po te me dilje para fizikisht me kete guxim, do te tregoja dicka fizikisht e psiqikisht mbi personin tend ne te njejten meyre qe ti tinzisht ua ben te tjereve! Dhe keshtu do te mesoje shume gjera!

  Pra a ke surrat e guxim te dalesh haptas! Kush je?

  Se fatkeqsisht ne nuk mund te pergjigjemi sahere del ndonje psikopat, sepse kemi pune...dhe profesioni qe na jep buke s'eshte forumi!

  Pra po ke guxim dhe vertetesi qite surratin edhe masanej debatojme!

  Po e myll pa nonji ofendim....!
  Nuk ofendon njeriu ?!!! Nuk e kuptoj pse e merr si ofendim , fundja nuk eshte puna ime te perzihem midis jush , por ma merr mendja qe secili ka te drejte te shpreh mendimin e tij .
  Ateisti ne nje far menyre me ofendon edhe mua per vet faktin qe eshte ateist , por ajo eshte zgjedhja e tij . Sa i perket atyre qe ai shkruan , nese mendon qe ai eshte gabim , nuk ke pse te nervozohesh me ate , krajt cfar duhet te bejsh eshte te demantojsh mendimet e tija.
  Ai ka dhene mendimin e tij , ti urdhero e na trego neve se ai eshte gabim!!!

 12. #32
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga mesia4ever
  Kisha pase nje porosi per ateistet, myslimanet dhe te tjeret qe dyshojne ne Bibel qe te mos sherbehen me lloj-lloj propagandash hoxhallaresh ishmaelito islamike, por ta lexojne vet Biblen dhe te shohin se a ka keso 'kontradikta' qe disa mundohen qe t'i gjejne ne cdo shkronje te Bibles.

  Kontraditat biblike te siguroj qe mund te viojne nga cdo ane , vetem nga hoxhallaret nuk vijne . Burimi i tyre eshte bibla e juaj .

 13. #33
  biotech Maska e Atheist
  Anėtarėsuar
  12-05-2002
  Vendndodhja
  nė mal
  Postime
  142
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Teme e vjeter kjo, cudi qe stafeta i paska mbetur ne dore nje blasfmiku qe perdor emertimin e Zotit si nofke per te shkruar ne forum. Nje kristian i vertete.


  P.S. nga ato '101 kontradiktat' vetem njera ka nje si lidhje me ato ne fillim te temes. te tjerat nuk adresohen fare.
  po se mos ka ndonje kristian qe lexon temat, apo qe ka lexuar dhe biblen thuaj.
  Njė shėtitje e rastit nė pavijonin e tė ēmendurve tregon se besimi nuk provon kurrgjė — Fridrih Niēe

 14. #34
  super saiyan Maska e vampiro
  Anėtarėsuar
  04-04-2005
  Vendndodhja
  eneh probe
  Postime
  303
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  qe kur kane filluar kristianet ta lexojne biblen?! nji nga kushtet te jesh kristian eshte qe mos lexosh biblen - te pakten gjith kristianet qe kam njof une deri sot, dhe kam njof shume, amigo nuk e kane lexu noiher, pervec njerit qe kishte marr ate me figura-

  ateistet duhet te jene te vetmit qe e kane lexu biblen, as ata qe e botojne nuk e lexojn, se mkan then qe te tharton trut
  paqe dashuri prosperitet luledele integrim euroatlantik ylbera ne qiell qingja dildo etj

 15. #35
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime
  Citim Postuar mė parė nga vampiro
  qe kur kane filluar kristianet ta lexojne biblen?! nji nga kushtet te jesh kristian eshte qe mos lexosh biblen - te pakten gjith kristianet qe kam njof une deri sot, dhe kam njof shume, amigo nuk e kane lexu noiher, pervec njerit qe kishte marr ate me figura-

  ateistet duhet te jene te vetmit qe e kane lexu biblen, as ata qe e botojne nuk e lexojn, se mkan then qe te tharton trut
  Eshte ceshtje e tyre individuale nese duan ta lexojne Biblen apo jo, a po ja nxojne juve rrugen!!!??? Dikush e lexon, dikush e sheh si gje te kote, dikush beson, dikush jo, secili ka te drejten e vet dhe ben zgjedhjen e tij individuale.

  Eshte cudi sesi administratoret (te cilet i pershendes) lejojne keso shkrimesh.
  Pse fyerjet po lejohen vetem ndaj te krishtereve. Une kisha kerkuar edhe nga te krishteret e tjere te forumit qe te mos rrine duarkryq dhe te shiqojne por te protestojne fuqimisht, mos ta kthejne tjetren faqe. (pak kundershtim me besimin tim)

  Une kam ndegjuar qe ateizmi ta satanizon trurin dhe ateistet jane te semure psiqike, njerez qorra qe nuk dijne pse jetojne, apo jetojne kot.

  Mua me kane thene se kush lexon Kuranin behet terrorist muxhahedin dhe mesohet te urreje dhe te prese te tjeret ne fyt, ata qe nuk besojne si ai mesohet ti urreje.

  (Tani bile edhe mund te perjashtohem nga forumi.)
  Standarde te dyfishta...

 16. #36
  super saiyan Maska e vampiro
  Anėtarėsuar
  04-04-2005
  Vendndodhja
  eneh probe
  Postime
  303
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ej ombre, ku thashe un me ndonji vend qe kristianet jane copa mishi me dy sy qe s'dijn as te mbarojn nji deduksion logjik?! un thash qe mkan then qe bibla te tharton trut, kurse ti del e merresh me ateistet e myslimanet si njerez. nji pyetje e civilizuar amigo: are you high or sth?
  paqe dashuri prosperitet luledele integrim euroatlantik ylbera ne qiell qingja dildo etj

 17. #37
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime
  Citim Postuar mė parė nga vampiro
  ej ombre, ku thashe un me ndonji vend qe kristianet jane copa mishi me dy sy qe s'dijn as te mbarojn nji deduksion logjik?! un thash qe mkan then qe bibla te tharton trut, kurse ti del e merresh me ateistet e myslimanet si njerez. nji pyetje e civilizuar amigo: are you high or sth?
  Keq qe po i beson gjithkujt.
  Thank you for interesting but I'm not high, but I think you are down.

  Spo mirrem une me ato qe the ti, une i thash vetem si krahasime dhe tua bej te qarte te tjereve qe nuk kane te drejte te ofendojne te krishteret vetem pse besojne diqka tjeter nga ju.

 18. #38
  super saiyan Maska e vampiro
  Anėtarėsuar
  04-04-2005
  Vendndodhja
  eneh probe
  Postime
  303
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  mesiaporsiempre, pse te duket sikur aktualisht i je pergjigj asaj qe po te them - apo je duke fol kshu me personin e trete lexues ne pergjithesi, qe mos ofendoni tkrishteret duke shajt guret ne ane te xhades, se guret i ka bo zoti dhe kush shan guret ka sha zotin dhe kjo ofendon te krishteret
  paqe dashuri prosperitet luledele integrim euroatlantik ylbera ne qiell qingja dildo etj

 19. #39
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
  Kisha pase nje porosi per ateistet, myslimanet dhe te tjeret qe dyshojne ne Bibel qe te mos sherbehen me lloj-lloj propagandash hoxhallaresh ishmaelito islamike, por ta lexojne vet Biblen dhe te shohin se a ka keso 'kontradikta' qe disa mundohen qe t'i gjejne ne cdo shkronje te Bibles.
  Letra e parė drejtuar Korintasve, kapitulli 15:

  13 Nė qoftė se nuk ka ringjallje tė tė vdekurve, as Krishti nuk u ringjall.

  14 Por nė qoftė se Krishti nuk ėshtė ringjallur, predikimi ynė ėshtė i kotė dhe i kotė ėshtė edhe besimi juaj.

  Kėshtu foli shoku Pali.
  Prektora

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e OO7
  Anėtarėsuar
  07-12-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  3,850
  Faleminderit
  1
  7 falenderime nė 7 postime
  Sot pashe kete videon qe me duk interesante.  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga OO7 : 22-06-2008 mė 09:20

Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •