Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 27 prej 27
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e R2T
  Anėtarėsuar
  18-04-2003
  Postime
  1,062
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga kastriot
  Ore se pari po si nuk te vjen pak turp qe vazhdon te ngulesh kembe si mushka duke quajtur DIVISION nje formacion ushtarak me gati 4000 ushtare!!
  Me 4000 ushtare nuk behet nje Brigade dhe jo me nje Division.
  Se dyti, meqe je realist sill fakte qe te vertetosh realitetin.

  Dhe se treti, megjithse une e kam theksuar shume here DALLIMIN MIDIS MASAKRES KUNDREJT CIVILISTEVE DHE LUFTES KUNDER SERBEVE TE ARMATOSUR, TE INKUADRUAR NE FORCAT CETNIKE OSE PARTIZANE TE TITOSti vazhdon dhe e injoron kete fakt per te perzhyer keshtu shqipetaret me damken e gjoja Gjenozidit kunder pakices serbe ne Kosove.
  Kjo sjellje te len te kuptosh qe ti ose je serb dhe bir serbi ose "punon" per propaganden serbe.

  Kastriot

  Divizioni i 21-te, ne kulmin e tij ka pasur 6500 vullnetare. Megjithate perseri, bie dakort, nuk mund te quhet divizion. Ka mare emrin Divizion per arsye se te gjitha formacionet ushtareke te trupave SS mernin emrin Divizion (pavaresisht nga numri i vullnetareve). Ne rastin konkret emri "21st Waffen Gebirgs Division der SS Albanische 1", vjen a) Waffen Gebbirgs ngaqe eshte formacion me trupa te huaja jo-gjermane, dhe b) divizion sepse eshte ndarje ushtarake e trupave SS.

  Dvizioni Skenderbeg pati shume vlera per popullin Shqiptar. Gjate luftes se dyte botreore ai mbroi disa zona te Kosoves nga forcat partizane Jugosllave, spastroi etnikisht keto zona nga mbeturinat serbe, turke dhe rome, pas shperndarjes pjetaret e ketij divizioni u inkuadruan ne Divizionin SS "Prince Eugen" dhe ndihmuan ne terheqjen e forcave Fjermane nga Ballkani, dhe se fundi ai divizion radhiti Shqiptaret si antare te races Arjane, pjestare te denje te kontinentit Europian.

  Illyrian Warlord

  Pergezime per prejardhjen tende dhe idete e tua.

  Heil to SS Scanderbeg! Lavdi!
  Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

 2. #22
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  116
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga R2T
  Kastriot

  Divizioni i 21-te, ne kulmin e tij ka pasur 6500 vullnetare. Megjithate perseri, bie dakort, nuk mund te quhet divizion. Ka mare emrin Divizion per arsye se te gjitha formacionet ushtareke te trupave SS mernin emrin Divizion (pavaresisht nga numri i vullnetareve). Ne rastin konkret emri "21st Waffen Gebirgs Division der SS Albanische 1", vjen a) Waffen Gebbirgs ngaqe eshte formacion me trupa te huaja jo-gjermane, dhe b) divizion sepse eshte ndarje ushtarake e trupave SS.
  ................!

  Erstens, wäre gefragt die von dir genannten zahlen zu belegen d.h. Fakten und quellen zu liefern.
  Zweitens, deine Erklärung über die Benennung diese Einheit ist nicht nur komplet falsch sondern auch einfach gelogen. Waffen Gebirgsjäger als Bezeichnung hat überhaupt nicht mit der Nationalität der Soldaten zu tun, sondern ist eine Bezeichnung der Art der Waffen wie z.B. Panzer Division, Feldjäger Division usw.


  Pra per ta sqaruar edhe nje here, ku jane faktet qe vertetojne te dhenat e tua dmth eksakt 6500 vete.
  Se dyti, ti genjen pa pike turpi kur kerkon te shpjegosh emerimin e kesaj njesie ushtarake. Nuk eshte aspak e vertete qe cdo njesi ushtarake SS emerohej Division. Dhe -Waffen Gebirgsjäger- nuk ka te beje aspak me nacionalitetin e ushtareve, sepse eshte thjesht nje emerim unshtarak ashtu si psh. Panzer Division ose Feldjäger Division.

  Mirepo eshte tashme krejtesisht e qarte qe qellimi yt dhe i moderatoreve te forumit qe te lejojne ty te besh te tilla postime, synon te diskretitoje shqiptaret dhe keshtu te justifikohen KRIMET SERBE kunder popullit shqiptar.

  Po te jesh burre ti edhe ato qelbesirat mbas teje, postoje edhe nje here kete shkrim pa ate sqarimin poshte!!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga kastriot : 14-04-2004 mė 07:29

 3. #23
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 21 postime
  Fakte historike rreth divizionit te 21-te Alpin te SS te Armatosur ( ky eshte perkthimi i emertimit te tij ne shqip pak a shume:

  1) Baza per krijimin e divizionit ishte batalioni "Skanderbeg" nr 128, i cili ishte i inkuadruar dhe luftonte ne Bosnje dhe Kroaci, si pjese e divizionit te 13 te Waffen SS "Hanxhar"( kroat), i perbere nga shqiptare. Ne prill te 1944 ky batalion u dergua ne Prishtine dhe u be berthama per krijimin e divizionit te pare shqiptar SS.

  2) Per rekrutimin e ushtareve te ketij divizioni u paraqiten 9500 vullnetare nga te gjitha pjeset e Shqiperise se Madhe, kryesisht shumica ishin nga Kosova. Nga keta, 6500 u pranuan ne detyre, te tjeret u derguan mbrapsht sepse nuk i plotesonin kushtet. Pervec ketyre, numrin 10 mije te ushtareve qe perbenin nje divizion SS te 1944, e plotesuan rekrute gjermane, kroate dhe boshnjake por edhe marinare (!!!) gjermane qe shpetuan nga beteja e ishullit Leros ne Greqi dhe arriten te terhiqeshin.

  3) Divizioni u aktivizua ne luftime nga maji i 1944 deri ne tetor te 1944 kur dhe u shnderrua ne nje njesi luftarake me te vogel- kampfgruppe "Skanderbeg". Ne janar 1945, divizioni sipas te dhenave te SS, rezulton i shperbere!  4) Divizioni pati si detyre kryesisht mbrojtjen e terheqjes se trupave gjermane nga Greqia dhe Jugosllavia si dhe luftime kunder partizaneve serbe.

  5) KRIME LUFTE.
  a)Divizioni akuzohet se ka bere KAPJEN dhe HIPJEN ne vagonat e trenit ne Prishtine te 281 cifuteve kosovare. As me pak, as me teper. Jo vetem qe nuk akuzohet per vrasjen e tyre, por cdo aludim se pergjegjesia per fatin e metejshem te ketyre civileve ka qene e ketij divizioni shqiptar eshte shpifje dhe shtremberim i historise.
  b) Ka kryer masakra dhe vrasje kundra popullsise serbe ne Kosove, per kunderpergjigje te masakrave qe kryenin cetniket dhe partizanet serbe kunder popullsise shqiptare. Jugosllavia e luftes se II boterore pati rreth 6 milione viktima. Eh pra nuk u vrane te 6 milionte ne periudhen prill-tetor 1944 kur pati aktivitetin ku divizion.

  6) Pervec shqiptareve ne rradhet e waffen ss u aktivizuan ne divizione apo njesi ushtarake me te vogla, kombe nga shumica derrmuese e popujve te Evropes, pervec grekeve dhe irlandezeve!!! Per mua eshte propagande serbe e perkthyer ne shqip te permendesh faktin se 6500 shqiptare u aktivizuan me nazistet ( nga te cilet 3500 dezertuan brenda 2 muajsh) dhe te mos permendesh faktin se qe nga prilli i 1941 deri ne janar 1945, 15 mije serbe u aktivizuan ne rradhet e waffen SS si Freiwilliege ( shqip- vullnetare) duke kryer masakra nga me monstruozet tek vete bashkepatriotet e tyre, tek kroatet, tek boshnjaket, cifutet etj.
  "Who is John Galt?"

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e nursezi
  Anėtarėsuar
  21-06-2003
  Vendndodhja
  boston, MA
  Mosha
  37
  Postime
  339
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Vazhdoj te jem shume i interesuar per kete teme. Toro ne radhe te pare desha te te pyes se ku e ke marre kete informacion. Eshte e veshtire te gjesh material per kete subjekt. Gjithashtu edhe nje pyetje per pjesen e shkrimit qe kam cituar me poshte:

  "nga prilli i 1941 deri ne janar 1945, 15 mije serbe u aktivizuan ne rradhet e waffen SS si Freiwilliege ( shqip- vullnetare) duke kryer masakra nga me monstruozet tek vete bashkepatriotet e tyre, tek kroatet, tek boshnjaket, cifutet etj."

  Si ka mundesi qe gjermanet futen ne radhet e tyre Serbe...me sa di une nazistet i vleresonin keta si rrace shume inferiore.

 5. #25
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 21 postime
  Te dhenat jane marre nga faqja e urdhrit te betejes te Waffen SS ne internet, e cila per prillin e 2004 do te jete e mbyllur per arsye teknike.

  Ajo qe shume veta nuk e dine eshte se divizionet e huaja qe ishin me uniforma gjermane te waffen ss nuk ishin pjese e organizates se SS, por u ishin bashkengjitur atyre. Keshtu pra, SS Skanderbeg, ishte "die 21 waffen gebirgs division der SS "Skanderbeg"...."der SS" tregon pikerisht kete.

  Gjermanet bashkengjiten ne rradhet e Waffen SS dhe kombe te tjere inferiore pervec serbeve si : ukrainas ( 2 divizione- pa qene 100% i sigurt, por 1 jam shume i sigurt, bjelloruse, ruse ( nje u krijua dhe dy te tjere ishin ne plan te krijoheshin), indiane ( trupa vullnetare), kozake, turkmene, boshnjake etj.

  Vete historiani serb, antishqiptari i terbuar Karl Kosta Savic, pranon se ne rradhet e SS ka pasur 4000 serbe ( ky natyrisht e ul numrin dhe nuk jep asnje veprimtari te tyre), por si antishqiptar qe eshte ai u ka kushtuar disa libra masakrave te shqiptareve ndaj serbeve te kryera nga ky divizion, por cuditerisht asnje germe vullnetareve SS serbe. Jo pra se serbet na paskan qene vetem viktimat ne kete mes. Perkundrazi, ne kasaphanen e Jugosllavise nga 1941 deri ne 1945, ata qe kane pasur me teper viktima dhe kane kryer me pak masakra kane qene shqiptaret, po ti krahasosh proporcionalisht me popujt e tjere. Serbet kane pasur numrin me te madh te viktimave si numer, sepse luftonin kunder kroateve, boshnjakeve, shqiptareve dhe ....gjermaneve....por dhe kunder vetes se tyre ( komunistet me cetniket). Eh pra....te akuzosh vetem shqiptaret ne kete mes ....eshte pak tendencioze.
  "Who is John Galt?"

 6. #26
  Perjashtuar Maska e Ryder
  Anėtarėsuar
  25-06-2002
  Postime
  1,160
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Divizionet SS ne Ballkan u formuan nga Himmleri si kunderpergjigje e njesiteve partizane te financuara nga Franca, Rusia etj.
  Himmleri vete admironte disiplinen me te cilen myslimanet e Ballkanit (sidomos boshnjaket) zbatonin praktikat e tyre fetare.
  Planet ishin per ta bashkuar Kosoven me Shqiperine duke formuar Shqiperine e madhe, dhe per t'a kaluar skeptrin e fuqise nga sllavet te shqiptaret, gje qe fatkeqesisht nuk ndodhi...fituan partizanet dhe ne e hengrem per 50 vjet.

  Megjithate SS-Skanderbeg s'kishte vlera militare dhe nuk luajti pothuajse asnje rol ne lufte pervec ndonje rregullim hesapi me serbet dhe si njesi patrullimi.
  Me shum se per krimet (qe ishin te paperfillshme...si ekstradimi i ca cifuteve) SS-Skanderbeg u njoh me shum per dezertimet ne mase, 3500 brenda dy muajve derisa u shpernda ne fillimin e 1945.

  Propaganda serbe qe flet per fushata terrori ndaj popullsise serbe eshte sic e sugjeron edhe emri, propagande serbe.

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Reliko-Kombėtar
  Anėtarėsuar
  25-01-2017
  Vendndodhja
  Mitrovicė, Kosovė.
  Mosha
  24
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: SS Skanderbeg

  A ka dikush ende informacione per kete teme kogja te vjeter qe paska qen e hapur?

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

 1. Feja e Gjergj Kastriotit - Skėnderbeut
  Nga Seminarist nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 161
  Postimi i Fundit: 10-10-2015, 10:48
 2. Gjergj Kastrioti ne Hollywood.
  Nga ilis nė forumin Kinematografia dhe televizioni
  Pėrgjigje: 64
  Postimi i Fundit: 27-08-2014, 07:03
 3. Skanderbeg - The Defender (Game)
  Nga ILIRI I MADH nė forumin Lojra nė kompjuter
  Pėrgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 26-02-2012, 15:10
 4. Marsi venecian alias Skanderbeg (must read)
  Nga D@mian nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-11-2008, 14:09
 5. Beratasit dhe ēifutėt
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 27-06-2003, 11:12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •