Close
Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 145
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610

  Arrow Kanuni i Lek Dukagjinit dhe shqiptart

  Te mos i mohojme as keqinterpretojme vlerat tona kombetare Shqipetare!
  (Ribotim)

  KANUNI I LEK DUKAGJINIT, VLERAT E TIJ DHE KEQPRDORIMI I ATYRE VLERAVE SOT, N SHQIPERI, NGA INDIVID T VEANT,
  DHE NGA POLITIKA SHQIPTARE, KEQPERDORIM I QELLIMSHEM!

  N periudhn m t vshtir pr kombin dhe popullin Shqiptar, ather kur Shqipria po pushtohej nga perandoria Osmane, ku po vihej n rrezik ekzistenca e kombit shqiptare... Nn kujdesin e drejtprdrejte t burrit t madh t kombit Shqiptar Lek Dukagjinit, prijs i Dukagjinit, u mblodhn krert m t shquar t burrrise dhe intelegjencs Shqiptare t asaj kohe, ku bashkuan mendimet prfundimtare t tradites dhe zakoneve Shqiptare n t gjitha fushat e jetess, duke prpiluar at dokument, ligj, per shtetin e kombin qe u quajt: ?KANUNI?.

  Lek Dukagjini e mori at inisiative n at moment delikat pr fatet e Kombit dhe t popullit shqiptar, n nj koh kur shum vnde t ballkanit dhe m gjr, nuk kishin, jo vetem nj Kanun ligjor t ngjashm, por as norma zakonore t njohura gjrsisht n t gjith kombin e tyre, e aq m pak n arenn Ballkanike, apo deri n dyert e perandoris Osmane e me gjere...

  Pra n at periull, kur ballkanit po i krcnohej jo vetm nj barbari 500 vjeare e sapo filluar, por po i krcnohej edhe nj asimilim dhe zhdukje totale e zakoneve, kulturave, traditave dhe e do gjje t trashiguar gjat shekujve nga ato vnde... N at pik kulmore pr historin e Kombit Shqiptare e shohim Prijsin e Dukagjinasve Lek Dukagjinin, jo thjesht si nj prijs i nj krahine me tradita e zakone t hershme Pellazgjike-Ilire-Shqiptare.

  Por, si nj njeri q vihet n krye t atij misioni historik, humanitar, njerzor shqiptar, pr t shptuar jo vetem kulturn, traditat, zakonet e popullit shqiptar, por pr ti vn gjoksin dhe ligjin zakonor tradicional kombtar shqiptar, prball, armikut pushtues e shkatrrimtar. Dhe per ti thn se ne jemi shtet, komb m vehte, me zakonet dhe traditat tona q nuk guxon askush t na i shklas. N t njjtn kohe duke mos pranuar dhe mos njohur asnj lloj ligji as pushtimi prej perandoris Osmane. Ligje t nj pushtuesi q tentonte t zhdukte zakonet, traditat, kulturn e Kombit Shqiptar, pr t vendosur ato t vetat...

  N at periudhe delikate dhe mjaft t rrezikshme pr popullin dhe kombin shqiptare, Lek Dukagjini me inisiativen e tije, bashkoj burrat m t menur t trevave veriore shqiptare. Bashkim n nj kuvnd, n t cilin u shtruan n nj diskutim t gjr, traditat, zakonet, shekullore t popullit t thjesht, dhe nga ato mendime e vlersime u zgjodhn m t mirat dhe m t drejtat pr ti bashkuar n nj t vetm e mbar kombtare, q do t quhej ?Kanuni?.

  Emri Kanun, sic e ka spjeguar dhe At Gjergj Fishta, do t thote: ?Prerje e drejte?, pra vndosje drejte pr do njeri, si pr at q sht i pasur apo i varfer, si pr at q sht i njohur dhe i rrespektuar, ashtu edhe pr at q sht njeri i thjesht dhe pa ndonj prezenc n shoqri. Pra Kanuni do ti gjykonte njsoj fajtort dhe do tu jepte njsoj pafajsin t drejtve, t pafajshmve... Pas atyre kuvendeve t gjata, t kryepleqve t malsinave, Dukagjinit, e krahinave t tjera, Lek Dukagjini pas mbledhjes se mndimeve t t gjithe kryepleqsis Shqiptare an e mban.

  Duke i bashkuar dhe seleksionuar n nj t vetm, nxorri t perfunduar ?Kanunin?, ku vete kryepleqesia Shqipetare e asaje kohe i dha titullin: ?Kanuni i Lek Dukagjinit?. Pr vet meritn q pati ai burr i madh i kombit n organizimin dhe bashkimin e perpunimin e atyre ligjeve e zakoneve shqipetare... Kanuni mori udhen e pa kthyeshme t historis Shqiptare. Ai ishte ?Kushtetuta? e par kombtare, ku i thot bots dhe njerzimit, se populli Shqiptar sht i kompletuar me ligjet e veta, bazuar n zakonet tradicionale shekullore Shqiptare si dhe n themel t vet ka dhjet urdhnimet e tnzot sipas bibls s shnjt... Kanuni ishte pr at koh nj deklarim botrisht; se Kombi Shqiptare sht komb katolik, q i falet dhe i lutet Zotit, q njeh bibln e shnjt dhe njeh ?Ben? sipas bibls e zakonit shqiptare. Pra sht nj vnd Europian, q po deklarohej kundr nderhyrjeve ushtarake osmane n Shqipri, n ballkan e m gjr...

  Q prej atij momenti t daljes s Kanunit t Lek Dukagjinit, pushtimi osman nuk do t ballafaqohej vetm me qndresn e armatosur t popullit Shqiptar, por dhe me fuqin morale q u dha mbar shqiptarve vet Kanuni me kodet e veta. Pra u dha at mbshtetje shpirtrore, unitet bashkimi e vllazrimi, pastrti e bes ndrmjet njri tjetrit, shuarje t grindjeve e ngatrresave midis vllezrve Shqiptare. U dha pra, nj prsosmri n motivimin e vet jets n t gjitha pikpamjet, u shtoj kujdesin dhe ndjeshmrin ndaj t kqijave e padrejtsive...  Ne Kanun nuk thuhet se vriten femite as grate per gjak!
  Nuk thuhet se izolohen grate as femijet per gjak!
  Nuk thuhet se njeriu duhet ta vrase njeriun per fjale goje, per te shame e as per te rame!
  Nuk thuhet qe kur ndodh nje vrasje duhet me ba vrasje tjeter...
  Por thuhet askush nuk ka te drejte me ja marr jeten tjetrit, pervec ai Zot qe ja ka fal jeten njeriut!
  Ai qe ja derdh gjakun dikujt duke ja marrun jeten i ka borxh jeten e vet, gjykimit te pleqve, te fisit, te shoqnise, te njerzise...(keto fjale i ke dhe ne bibel e Kuran).
  Vrasja e njeriut te qet ne gjak!
  Gjaku falet prej fisnikve, prej njerzve me njerzi!
  Trimi din me fal!
  Por falja ndodh vetem atehere kur vrasesi me nje pervujtesi pendimi te thelle para botes, njerzise, shoqnise dhe fisit te viktimes, para pleqve qe e pleqnojne ate vrasje, din me u perul me rrespekt pendimi dhe kerkon falje burrnisht!
  Atehere falet gjaku!
  Ligji Amerikan e vret njeriun, kur ja merr jeten tjetrit...
  Pra vete Klintoni ka deklaruar se Kanuni i Lek Dukagjinit ka nje themel te ngjashem me kushtetuten Amerikane ne lidhje me mbrojtjen e jetes se njeriut, me rrespektimin e trinomit "Per Zot, e Fe e Atdhe"!
  Kanuni kurre nuk e ka demtuar as Veriun as Jugun, por i ka shpetuar nga asimilimi nen perandorine e Osmanve, i ka shpetuar Shqiptaret per mos humbjen e gjuhes dhe te zakoneve Shqiptare...
  Eshte interesante se te gjithe sulmuesit dhe pushtuesit e Kombit Shqiptare, gjene e pare qe kane tentuar te na zhdukin, ka qene Kanuni i Lek Dukagjinit sidomos pas shekullit 15-te, e perpara ka qene perpjekja per te na zhdukur zakonet tona, traditat kombetare shqiptare...ashtu beri dhe komunizmi, sa nuk i la Shqiptaret as te veshin rrobat kombetare as ne dasma e as kur i percillnim per ne varre...
  Ne se deshiron te jesh njeri me moral njerzor e burreri e fisnikri shqiptare, Rrespekto lirine dhe te drejten e tjetrit ashtu sic do te deshiroje te ta rrespektojne te tjeret ty!
  Ajo eshte baza e themeli biblik i Kanunit.
  Kanuni eshte Bibla Shqiptare, vepra me e shenjte e kombit Shqiptar!

  Ne se do rrespektohej Kanuni, nuk do te rrembehej asnje vajze as grua ne Shqiperi e te dergohej per prostitucion!
  Nuk do te izoloheshin as gra as femije per gjaqe e as ngatrresa!
  Ato qe i quajne gjaqe, nuk jane te tilla, pasi nuk quhet vrasje per gjak pse e vret njeriun kot ne rruge me i vjell portafolin, apo me i plackit makinen, apo me i rrembye femijen!
  Ai qe ben ato krime kur i vjedh femijen tjetrit ose e vret familiarisht per ti rrembyer vajzen, si duhet te quhet ajo ngjarje .... ? Dhe ai ka borxh ..
  Patjeter i ka borxh familjes se viktimave dhe ligji duhet me vepru urgjent deri me e denue me vdekje ate barbar!
  Por kur ligji hesht se eshte ligj komunist anti-shqiptare qe i interesojne vrasjet e mafjozitetet midis shqiptarve... Atehere duhet qe atij lloj krimineli me ja vesh kokes familjaret e viktimave...sic ishte rasti ne Lushnje para dy tre vitesh kur nje kriminel vret dy prindrit e vajzes dhe e plagos vajzen,,, pse deshi ta rrembeje per ta derguar si prostitute...
  Kanuni eshte rregulli qe kerkohet, ligji qe duhet te zbatohet, kur ligjet nuk veprojne, apo jane bere qellimishte te buta per te toleruar kriminelet...atehere hyn Kanuni automatikisht ku mbron individin, familjen, shoqerine e kombin...
  Kanuni ka qene dhe eshte shpetimtari i kombit shqiptar ne periudhat e pushtimeve te huaja...
  Sa here te ngrihet Kanuni, duhet ta kemi te qarte qe nuk ka shtet, nuk ka qeveri, nuk ka ligje dhe zbatuesa te ligjeve, por ka mafjoze qe abuzojne me Kanunin, duke i cilsuar vrasjet qe ben mafja si Kanunore...Ashtu sic e cilsoj nanosi vrasjen e Azem Hajdarit, si Kanunore...ndersa vrasjen e realizoj mafja e Nanosit dhe e Metosit, per inresa politike, ku me vone mafjozisht i ekzekutoj dhe shoket e vet te organizimit te asaje vrasje...!
  Vlerat e Kanunit jane diskutuar e vendosur nga njerzit me te mencur te historise tone kombetare Shqiptare...para te cilve perandorite qe thyen qafen apo diktatura qe po perpelitet neper vilat e restorantet e nanosve...jani nje hic para atyre vlerave njerzore qe permban ne vetvete Kanuni i Lek Dukagjinit!

  Shkruar nga Llemadeo Dukagjini
  2003.


  ...respekte per kanunin Alba.
  Ndryshuar pr her t fundit nga drini_n_TR : 26-05-2004 m 01:35
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 2. #2
  i thare
  Antarsuar
  23-06-2003
  Vendndodhja
  u.s.e
  Mosha
  54
  Postime
  384
  Alba te falenderoj shume per disa shpjegime ne detaje te Kanunit te Leke Dukagjinit.
  Kanuni i Leke Dukagjinit me ato qe kam lexuar ka qene nje rregullator i jetes se brendshme te shqipetare jo vetem ne veri te Shqiperise por edhe ne jug te saj.

  Keqperdorimi i Kanunit ka ardhur si pasoje e mosnjohjes se ligjeve dhe sot shfrytezohet ne maksimum nga qeveritaret e sotshem duke filluar me Fatos Nanon e duke mbaruar me Alfred Moisiun, presidentin me ilegjitim te shqipetareve.
  Neqoftese Fatos Nano vjedh e poshteron ne kulm popullin shqipetar, hiqet si Skenderbeu, ben aleanca te turpshme ne dem te kombit, duke shfrytezuar postin si dhe urrejtjen ndaj shqipetareve dhe ne vecanti kunder opozites dhe liderit Sali Berisha, Alfred Moisiu si president i shqipetareve, ndermer iniciativa te rrezikshme qe bien ne kundershtim me kushtetuten shqipetare duke e krahasuar veten e tij me Anton Ceten qe beri te falen me mijera gjaqe ne Kosove.

  Ketu kemi arritur ne kulmin e injorances qe dominon qeveritaret tane, presidentin tone qe e trash zerin sikur te ishte shoku Enver dhe ky nuk nje detalj i vogel per te mos u vene re.

  Per te mbajtur pushtetin, zoti apo shoku Nano, ka shthurur ne teresi te gjithe Shqiperine, e ka futur ne nje varferi dhe skamje te padurueshme dhe cfare eshte me skandalozja, eshte vete kryetari i qeverise apo perfaqesuesi i qeverise greke qe ben thirrje, etikon shqipetaret e tij si maloke, cecene, shpellare, bajraktare jo vetem Sali Berishen si perfaqesuesin e shumices derrmuese te Shqiperise dhe te diaspores por nepermjet pushtetit te tij ai u ka hequr te drejten legjitime shqipetareve te mbrohen nga ligjet kushtetuese.

  Kjo eshte nje paturpesi tjeter ne vazhden e antishqipetarizmit te hapur te qeveritareve tane.

  "Zoti thone vonon por kurre nuk harron."
  "Nene Shqiperi mos kij frike se ke djemte ne ha-merr-ike"

 3. #3

  shtremberimi dhe keq interpretimi i kanunit

  me pelqeu shume kjo teme ALBA
  te lumte per fjalet e fuqishme qe ke shkruajtur
  une jetoj ne nje familje me tradita dhe zakone te kanunit , babai im e respekton kanunin dhe eshte pleqnar qe ndan drejtesi ne raste nga me te ndryshmet, keshtu qe kam pase rastin te degjoj fjale te forta te burrave pleq dhe ne disa raste qe asht fale gjaku kam marre pjese edhe une.
  eshte madheshti te jesh i madherishem
  kanuni eshte i madherishem dhe ata qe e zbatojn drejt jane te madherishem

 4. #4
  A ju krypsha trute juve bashke me kanunin. Ti madame thuj babes te respektoje ligjin e jo kanunin, ndryshe do ngeleni skllavet e erresires.
  Kanun ka vec shqiperia, sicilia e korsika, e per kete gje tregohen me gisht, ashtu si dhe reptilet qe kan ngele gjalle nga koha e dinosaurve.
  Qashtu bre

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  ...kush po flet per reptila..krokodili
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 6. #6
  here we go agaian. Po kta m.... kanuni e gjeten me zbatu leken edhe nTiran. Si mjafton qe po vdesin per buken e gojes e se jetojn si somalezet me plasmas ke ish fabrika, po na bojn edhe prita alla tropojance me morr hak e me rruejt nerin, kafsheri, prapambetje, injorantizem, primmitivizem, me pak fjale kafsh gjitare me korteks te pashvilluar te tipit kanun.
  Ja dhe artikulli

  Sherri ne ne Shkoze, vdes nje nga dy te plagosurit
  Familja: Na prene ne bese

  "Krim per hakmarrje". Keshtu e ka quajtur policia ngjarjen e dy neteve me pare, ku mbeti i vrare Ervin Duka 21 vjec dhe u plagos daja i tij, Lulezim Aga. Nderkaq policia e komisariatit nr.1, ka i dentifikuar autoret e krimit te cilet sipas saj, i shin larguar me nje mjet "Audi" me targat TR 2491 B, i cili eshte gjetur nga policia i braktisur prej te dyshuarve. Disa ore pas ngjrjes ka vdekur ne spitalin Ushtarak ne Tirane, Ervin Duka, i cili sipas mjekeve kishte marre nje plage te rende ne bark. Nderkaq te afermit e viktimes Duka, janae shprehur dje se u prene ne bese, nga familja Prebibaj. Nje pjestar te kesaj familjeje qe banon ne ambientet e i sh Uzines se Vjeter ne Shkoze, Ervin Duka kishte tentuarf ta vriste me thike pas nje grindjeje ne autobus. Madje per kete krim, ai kishte kryer nje denim te dhene nga Gjykata e Tiranes. Policia pas hetimit te ngjarjes tha se autoret e dyshuar te krimit i shin Nikolin Prebibaj, 22 vjec, Ndue Prebibaj, 21 vjec dhe Anton Prebibaj, 18 vjec, lindur ne Tropoje dhe banues qe te tre ne Shkoze te Tiranes. Shkoze, ne fund te lagjes "Ali Demi" prane nje servisi ne Tirane, pasi u qelluan me arme zjarri nga tre persona te armatosur.

  Pra Ndue mme rrue e me nikolinue si mjafton ligji qe e ka denuar ate tjetrin per tentative plagosje, po na nxorren kanunin ka sunuku, 'sic e nxorri alba me larte' e hapen ke faqja 50 e lexun fjalin e nenvizueme ka baca me laps e i doli se ligji se kishte zbatue kanunin e bum atentat.
  Si tha plaka te filmi njeriu me top- 'Pika qe su bie me tepsi e tosum bac', kshu dhe puna e kahanunit tuj.

 7. #7
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  46
  Postime
  3,394
  Kanuni i Lek Dukagjinit ka vlera shum t mdha e t rndsishme pr kombin sepse tregon dhe dshmon se kur shumica e kombeve tjera nuk kan qen as t krijuara ne kemi pas kushtetutn ton.

  Kanuni ka vetm vlera historike tani pr shqiptart sepse tani kemi ligje m t mira e m moderne q rregullojn jetn ton shoqrore e t cilave duhet tu prmbahemi e jo kanunit m. Kanuni ka qen shum i mir por pr kohrat e para 500 viteve kur edhe sht br, kurse tani ka vlera vetm historike dhe nuk mund t zbatohet n praktik sepse si e thash edhe njher kemi ligje m t mira tani.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-10-2003
  Postime
  78
  Me vjen keq qe vazhdoni ende te diskutoni per Kanunin, ne shekullin e 21-te.Eshte ky kanun qe po shkaterron perdite shqiptaret.Leka e shkrujti shekuj me pare dhe qe atehere gjerat kane ndryshuar, nuk jetojme me ne principata, por ne nje republike dhe eshte me mire te diskutoni per ligjshmerine ne shqiperi dhe si te forcojme ligjet ne Shqiperi.Keshtu diskutohet nqs aspironi te hyjme ne BE.Me vjen keq qe shume prej jush qe diskutoni jetoni ne vende te zhvilluara dhe i shikoni sa mire eshte nje shtet me ligje te forta, jo me nostalgji nga mesjeta.Turp te analizoni vlerat e sotme te kanunit.Ai i perket historise se shqiperise dhe kaq.Tashme ka vdekur.
  :^lulja

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Askush nga adhuruesit e Kanunit..nuk e sugjeron kanunin si ligj ne perdorimin e sotshem.

  Injorantet spekulante grijne sallat si gjoja te perparuar e gjoja anti-mesjetare e cfryjne budallalleqet e injorances se tyre kunder Kanunit.

  Kanuni i Maleve eshte nje mrekulli e mencurise Popullore e adhurohet nga intelektualet me te shquar te Kombit tone e te Europes e studioet me interes nga ata qe kane mend ne koke e jo lakra te enverit e dritero agollit..e dokrra te nano hajdutit..

  Kanuni eshte nje Kushtetute 700 here me demokratike se kushtetutat e Enverit e Stalinit qe ju sorrollopi PS-ist i keni zbatuar barbarisht e gjakatarisht mbi popullin shqiptar.
  Morali i Kanunit i formuluar 500 vite me pare eshte Diell e humanizem i larte ndersa ai i Kongreseve te PS-se eshte m-ut i zi nga qenefet e PPSh-se..

  Ata qe kane zbatuar kanunin ne Malet tona kane qene pleq te mencur e te shquar per urtesi e atdhetari..e ju spurdhjake nga Levani a Patosi pa taban e pa kombesi.. shkoni merruni me Zan Caushet tuaj e lereni Kanunin se nuk eshte per sorrollopin tuaj mocalor..

  Kanuni i Maleve eshte nje nga kryeveprat e Kultures kombetare dhe e historise se shkences se jurisprudences qe na e la te shkruar e te shpjeguar Rilindasi i Madh At Shtjefen Gjecovi ..miku i Konicese i Fishtes..

  Cme dilni ju bij kapterrash nga terbaci a nga lapraka e krruheni me gjera qe as qe do i kuptoni ndonje here..
  Ju a kemi pare plenumet gjysherve tuaj si dridheshit nga frika kur hanit njeri jatrin..
  Ju pame dhe ne Vlore kur pinit gjak..ju krokodilat 42 e 87 e 97 te Zabit Rucit..

  Sa para e sa dinakeri harxhuat ju per te blere nje gangster si Jaho Salihi..qe te vrase Azem Hajdarin..e ta mbuloni kte krim tuajin per hakmarrje politike si "cfaqje kanuni".. sic e justifikon banda PS-iste ZP-iste Krimin e saje mbi kreshnikun Azem Hajdarin..

  Alb vazhdo ti diskutimin tend te mrekullueshem..ashtu bukur sic e ke nisur..

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-03-2003
  Vendndodhja
  Oakland, CA
  Mosha
  47
  Postime
  738
  Akoma me kanunin ju? Ca kanun leshi mo vlla, shteti funksionon ne baze te KUSHTETUTES. Kush mbron kanunin, nerin dhe brockulla te tilla ka ngel akoma te ura me gura. Kanuni kishte nje fare vlere kur shoqeria ekzistonte e bazuar mbi jetesen ne fise ose komunitete, por me krijimin e institucionit te shtetit kanuni merr fund. Taksat i paguhen shtetit dhe jo qehajait te katunit.

  Fundja pranej sna prano Evropa ne se rrim akoma tu u morr me kanunin. Le ta mbajn anej ka tropoja, malsija ene shpella dragobis kte kanunin qe dashkan kaq shume, ne te tjeret dum Ligjin o vlla.
  Ndryshuar pr her t fundit nga manoklla : 20-05-2004 m 03:38

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Ne qofte se sot krenohemi se kemi qene nje popull vertet fisnik , nje merite kryesore te kesaj fisnikerie i takon ligjeve te kanunit , qe shpetoi kombin Shqiptar nga asimilimi kulturor, gjuhesor apo te traditave dhe vlerave te vecanta sic jane : Nderi, besa, bujaria, trimeria e shume te tjera qe pasqyrojne fisnikrine tradicionale Shqipetare.

  Nuk po them se sot eshte e nevojshme te zbatohet kanuni , por ama disa e shtremojne ligjet e tij . Vrasin ne emer te kanunit , ku kanuni nuk perfshin te tilla vrasje banale qe kryen sot ne Shqiperi .


  Alba
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e inspektori
  Antarsuar
  28-12-2003
  Vendndodhja
  korce
  Mosha
  42
  Postime
  79
  ky kanun vertet mund te kete vlera,por jo per kohen qe jetojme.te mos harrojme se eshte zbatuar 600 vjet para,kur njerezit kane qene analfabete.
  koha ndryshon dhe ai kanun thjesht duhet te lexohet si nje pjese histori por jo,te zbatohet me.per kete duhet nje dore e forte nga ana e shtetit.
  gjith te mirat nga inspektori.....
  me ben te mendoj mendimi,ne me mendon ti sa te mendoj dhe une...

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-10-2003
  Postime
  78
  Alba une nuk do isha kunder nese kjo teme do publikohej ne forumin e historise se shqiperise, per ta diskutuar kanunin si pjese e historise se kombit tone.

  Ndersa per Brarin do thosha(mgjth nuk ja vlen te replikosh)Ne ka komunist dhe nga ata me zemer , qe e adhurojne kohen e Enverit je ti Brari.Kjo duket nga vreri qe shpreh ti ne cdo diskutim, pak rendesi ka per ty nese tema ka lidhje apo jo me komunizmin.Te ket qene Lek Dukagjini komunist???Te gjitha diskutimet e tua kane nje stil dhe kot nuk thone"shkon gjuha ku dhemb dhembi"Terbacin e ku ta di une se c'thu ti , duhet ti njohesh mire prandaj i permend.E di si jane diskutimet e tua si kryetari i frontit te lagjes .Ti me kujton nje personazh tek filmi "Vdekja e kalit", i cili nga komunist i flakte u kthye ne anti(per te perfituar se ne zemer e adhuronte)ndersa personazhi qe kaloi jeten ne burg tregoi tolerance dhe shkoi ne fatin e tij, pa buje , pa mllef.
  Meqe merr pjese aktive ne kete forum, hiqe vrerin dhe fol mendimin tend pa etiketuar te tjeret.Forumi eshte nje vend ku secili shpreh opinionin e tij pa ofeza, por ju komunistet nuk e njihni respektimin e lirise se fjales.
  "Qente le te lehin karvani shkon perpara"
  :^lulja

 14. #14
  Postuar me pare nga dodoni:
  'Kanuni i Lek Dukagjinit ka vlera shum t mdha e t rndsishme pr kombin sepse tregon dhe dshmon se kur shumica e kombeve tjera nuk kan qen as t krijuara ne kemi pas kushtetutn ton.'

  Dodon ca thu pash nerin. Te paret ne evrope kane qene greket qe ndertun qytet shtet, me pas romaket, ect, ne smahemi se kemi bo nai here shtet, beme ca principata qe se paten jeten e gjate per arsye se na mposhten fqinjet, other then that, fise primitive qe jetoni me plackitje kemi qene, ca shtet kemi pas qene atehere ne.
  Sa per kanunin, ai eshte e keqja numer nje qe pengon organizimin ne njesi shteterore te civilizuar e te perparua veriun e shqiperise. Kanuni eshte baraz me drogen per nga niveli i shkaterrimin e fut ne strukturen ligjor dhe marrdheniet qe rregullojne njerzit me njeri tjetrin, dhe ne pergjithesi eshte indikues i nivelit te primitivizmit te nje kombi.
  Ne historine e shqiperise, vetem nje burr ja tregoi vendin kanunit, ju pelqen apo jo cave ktu lart, e ai ishte Dulla, pa u futur ne metodat qe u perdoren pasi nuk jam dakort me to.
  Tani cfare qendrimi duhet te mbajme ne, absolutisht kunder tij, ta denoncojme e percojme ate ashtu sic percmohet koncepti 'Bro' per zezaket, e jo te merremi me diskutime te tipit qe 'ligjet i ka tamam por njerzit sja zbatojne', pasi po te kesh pak men, e kupton qe ketu eshte dhe handikapi i tij, ok

  Tani sa per brarin, ti je bere qesharaku i ketij forumi. Diskutimet e tuja me kujtojen muhabetet e tit budallait nese ke pas rast me e njof. Shume here me kap ideja se ti duhesh derguar ne 'Lunatic Asylum' per te recover ose mbyllur perfundimisht si i cmendur nga diktatura. So nuk kam ndermend te bej replike serioze me ty duke te lene te lehesh ashtu si qenet e terbuar i lehin henes pa ndonje arsye, thjesht se u vjen te lehin.
  ok
  Mirupafshim me kaq sot.
  Kroksi

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-04-2002
  Postime
  876
  Citim Postuar m par nga krokodili_73
  Sa per kanunin, ai eshte e keqja numer nje qe pengon organizimin ne njesi shteterore te civilizuar e te perparua veriun e shqiperise.
  Po, po pallavra... jane malesoret qi s'e njofin shtetin...posi

  Me thuej ti kush e shkaterroi shtetin shqiptar?! Kur mori shteti goditje ma te forte se ne '97 ? Ne Vlonen e '97 ndjekesit e kanunit pine gjakun e sherbyesve te shtetit e shkaterruen gjithcka qi kujtonte fjalen shtet apo jo?

  E ma perpara, mbas L II B, kush nuk e njifte se cka asht shteti e demokracija? Kush pushkatoi gjithe ato qi ne Shqipni me nji mije mundime nji shtet ndertuen? Kush pushkatoi gjithe ato qi ne votime shkuen si opozite? Kush vuni Shqipnin nen thundren e nji bande? Ato qi njifshin cka asht shteti pushkatonin pa gjyq? Ato qi njifnin cka asht shteti burgosnin e internonin familje e i zaptonin shpijat? Kush ka derdhe ma shume gjak shqiptarit e vllaun e vet e ka masakrue? Kush? Ato qi ne tradite kishin kanunin apo ato qi cka asht ligji, demokracija dhe e drejta s'dijshin kurrgja?

  Po sot, ato qi njofin cka asht shteti e kane kthye Shqipnin ne ciflig? Ato qi njofin cka asht shteti kane monopolet? Ato qi njofin cka asht shteti bajne qi vetem shtet mos me kene?

  Ato qi ndiqshin vullnetarisht ligjin dje (zbatimi i kanunit nuk bahej me polici e ushtri) jane shume ma te ndergjegjshem ndaj ligjit e shtetit se kushdo tjeter. Per bastardhet ligji dhe e drejta nuk vlente as dje e as sot.

  Tema asht justifikimi i se keqes sot tue perdor kanunin per shfajsim. Askush s'po kerkon qi shqiptaret sot me ndjek kanunin, por me pase nji shtet me ligje qi zbatohen prej te gjitheve. E keqja ka ekzistue e ekziston e njeriu ka nevoje me e justifikue e krimineli gjithmone mundohet me mbulue diellin me shoshe. Dje u justifikote me marksizmin, "vullnetin e popullit", luften e "kllasave". Sot krimi mundohet me u justifikue edhe me kanunin, packa se hakmarrja me vrasje asht e perfshime ne gjithe Shqipnine edhe ne zona qi kanunin s'e kane njofte ndonjihere.

  Ndersa per Brarin, personalisht, shkrimet e tija jane nji nder arsyet pse ne kete forum futem me lexue.

 16. #16
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Ne tema te tilla verehet gjithnje shpirti dikotomik i ekstremeve, sidomos kur ato diskutohen nepermjet preferencash politike, fetare apo rajonale.

  Natyrisht qe Kanuni, sikurse eshte ekzagjeruar ne anet negative te tij, per shume arsye, si politike qofte edhe te padijes, po ashtu nga ana tjeter i eshte thurrur shume lavde, po per te njejtat arsye.

  Qe Kanuni te kete ane negative, nuk ka pse te habitet njeri, pasi vete konteksti i aplikimit te tij brenda nje rajoni te caktuar ne nje kohe e kushte te caktuara i ben efektet e tij relative ne varesi te situates, kohes edhe zhvillimit.

  Keshtu qe Kanuni eshte normale te shihet negativisht nga shoqeri moderne urbanistike, te organizuara rreth nje shteti te rregullt me gjithe strukturat e tij, aq me teper ne nje shtet socialist-komunist, ku ideja e autoriteteve lokale, perkrah atij qendror eshte i pamendueshem...e per kete nuk ka perse te habitet kush.
  Faktikisht, Kanuni edhe pse pozitiv ne arsyet e ekzistences se vet, me duket se edhe keshtu reflekton me teper nje shoqeri te ngurte, te pazhvilluar, supersticioze, gjeresisht jo qytetare (edhe pse e krishtere ne pamje te jashteme..!!!!!!), mbijetesa e se ciles varet nga veprime apo reagime banale te atyre qe e kane vene veten nen ate Kanun; ku nuk ka vend falja, ose te pakten nuk ka prioritet; ku turpi e jo dashuria, humanizmi apo logjika, eshte mbartesi kryesor i cilesise jetesore.

  Ndoshta Kanuni ka qene nje nga dukurite jo te pakta te mesjetes se vonet ku katolicizmit iu desh te gjente balancen midis asaj qe eshte etikisht anti-kristiane e pagane me etiken e vet krishterimit - e ky aspekt me duket mua se ka shume ane negative te mpleksura, gje qe ka cuar ne shume paragjykime.


  Te lihet nganjehere pershtypja se kleri katolik u mjaftua me vete faktin qe zbatuesit e Kanunit edhe pse ne shume motive ishin kryekeput anti-kristiane serish ata figuronin si anetare te asaj Kishe, nderkohe qe kur erdhi puna se kanosej numri i ketyre besimtareve ata nuk toleruan asnje.


  sidoqofte, nje postimi te tille une nuk ia gjej dot logjiken:

  Ne qofte se sot krenohemi se kemi qene nje popull vertet fisnik , nje merite kryesore te kesaj fisnikerie i takon ligjeve te kanunit , qe shpetoi kombin Shqiptar nga asimilimi kulturor, gjuhesor apo te traditave dhe vlerave te vecanta sic jane : Nderi, besa, bujaria, trimeria e shume te tjera qe pasqyrojne fisnikrine tradicionale Shqipetare.
  - 1. Ceshtja eshte se Kanuni, mesa di une, nuk ka asnje vlere gjuhesore, aq me teper te rruajtes se asimilimit gjuhesor, nga vete fakti qe ai ka qene i percjellur gojarisht, nderkohe qe i pari qe e ka permbledhur ka qene pater Shtjefni ne shek.20.....


  - 2. Kanuni nuk lindi si nevoje e Shpetimit te ndonje Kombi, por ishte menyre jetese nder zona te izoluara ku pushteti nuk kish zbatim. Vete fakti qe zonat ku lindi ishin teper te izoluara, nuk ka se si te kete arsye frike asimilimi, per me teper Kanuni eshte teper rajonal.


  - 3. Trimeria, burrnia, besa, bujaria etj nuk u shpiken per here te pare ne Kanunin e L. Dukagjinit, perkundrazi keto jane atribute rajonale mesdhetare, e patjeter e me gjere, shume me para Kanunit - keshtu qe as ketu nuk ka pune ndonje asimilim, nderkohe qe po, mund te thuhet se Kanuni ne fakt ndihmoi per te institucionalizuar ne ate rajon vlera qe bota e qyteteruar i kish njohur prej kohesh.

 17. #17
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708

  Nje shkrim qe kam hasur per Kanunin

  Some Sources on the Unwritten Law in Albania.

  Nga Qazitn Kastrati
  Marre nga revista:
  Man e publikuar prej Royal Anthropological Institute of Great Britain and Ireland.
  VITI i botimit te artikullit : 1950  J34 A book by the late Margaret Hasluck, The Unwritten Law in Albania, the first four chapters written by herself and the remainder -written from her notes by her literary executor Mrs. J. E. Alderson, was published in 1954 by Cambridge University Press (and is reviewed by Mr. W. C. Brice in MAN, 1955, 123). It will be of value to anthropologists to know something more of the background to this study than Mrs. Alderson is able to give in her preface or Professor J. H. Hutton in his introduction; also more about some previous sources.

  Of previous workers the foremost in importance was the Franciscan Father Shtjefen A. Gjeov (1874-1929), the Italian version of whose work is mentioned in the introduction and used for checking Mrs. Hasluck's translations of excerpts from the original. Father Gjecov -was an Albanian from the north, -well educated, and outstanding for his careful research work into the traditions and mode of life of the northern tribesmen, most of them Catholics. This work was his absorbing interest; and he carried it out at a time when Albanian traditions had not yet been much weakened or modified under the impact of modern civilization. Just as the application of the traditional 'Law of Lek' varied somewhat from one to another of the relatively isolated mountain communities, so no doubt in the same community the centuries brought some changes in its interpretation and application, since both of these depended considerably on the memory and wisdom of the local chieftains and elders. One can, however, rely on Father Gjecov's ability to obtain, sift out and present the best and most trustworthy version of the law as remembered, interpreted and applied in a given community at the time when he himself studied it.

  During the 20 years or so in which he was -writing his account of the traditional law, and indeed for years before that, Father Gjeov travelled extensively in the various tribal regions of the north, collecting and comparing traditions and customs. He was a man to whom the tribesmen gave information readily and to the best of their knowledge: he was one of them and saw their code and -way of life through native eyes. As Miss Durham found (J. R. Anthrop. Inst., Vol. XL (1910), pp. 455 f), 'the mountaineer is guided for the most part by mysterious superstitions and beliefs hidden in the recesses of his soul, and he cares no jot for priest or hodja when their teaching runs counter to his own Albanian ideas as to the fitness of things.' Although as priest Father Gje9ov would try to mitigate the harshness of some aspects of their code through charity and forgiveness, he was out to learn and to record rather than to condemn. In gathering his material he had, furthermore, the co-operation of the local priesthood, who knew their districts well and looked up to him as an enlightened patriot and a man of wide knowledge.

  Years before his researches were published in book form they were appearing in one of the best known of the Albanian reviews, Hylli i Drites, published (monthly as a rule) by the Franciscans in Shkoder (Scutari). His fellow Franciscans took a special pride in this piece of research work and his contributions would be very thoroughly discussed before publication, as in the case of most writings in Hylli i Drites. (I speak from personal knowledge: I myself, a Moslem Gheg, was once fortunate enough to be present as listener at a discussion of the contents of an issue of this Franciscan review before it was brought out.) When Father Gjeov's contributions appeared in print there was again an opportunity for those who were in a position to do so to give any further information they might possess; and the readers of Hylli i Drites were by no means confined to Catholics.
  When this work -was published in book form after his death, an introduction of 36 pages was contributed by three distinguished compatriots, two of them Gheg Franciscans like himself, the third a Moslem Tosk from the south. They were: the national poet Father Gjergj Fishta, O.F.M., whose intimate knowledge of the life of the northern mountaineers is shown in his great epic Lahuta e Maids (The Lute of the Mountains); Father Pashko Bardhi, O.F.M., editor of Hylli i Drites; and Faik Konica, the most distinguished of our prose writers and scholars, and editor both of the review Albania and of Dielli, organ of the Albanian community in America. Father Gjeov was assassinated by Yugoslavs in Prizrend, Yugoslavia, on 13 October, 1929. His work Kanuni i Leke Dukagjinit was published by the Franciscan Press in Scutari in 1933. It is in large format (I2-J-X9-J- inches) and contains 129 pages of text in addition to the 36-page introduction, seven pages of index and a four-page glossary of rare words and phrases.

  The Italian translation of Father Gjeov's work which Professor Hutton refers to in his introduction to Mrs. Hasluck's book was made by P. Paolo Dodaj, an Albanian priest. It was published in Rome by the Reale Accademia d'ltalia in 1941, during the Fascist occupation of Albania, and was the second important work to be produced by the Centre Studi per 1'Albania. It is entitled Codice di Lek Dukagjini ossia Diritto Consuetudinario delle Montagne d'Albania. Though Pater Giuseppe Valentini, S.J., an Italian who himself translated parts of Kanuni i Leke Dukagjinit for incorporation in his books on Albania, says on p. 208 of his important -work La Famiglia nel Diritto Tradizionale Albanese (Vatican City, 1954) that Pater Dodaj's translation was 'somewhat free,' the fact that P. Dodaj -was a Gheg from the north, and the statement on the title page that the translation was made 'A cura di P. Giorgio Fishta e Giuseppe Schiro,' gives confidence in the correctness of the meaning. Father Gjergj Fishta was, as stated, a Gheg writer; Giuseppe Schiro is a member of a literary family of Albanian stock settled in Italy.

  The second important source is Miss Edith Durham (1863-1944) whose contributions to a knowledge of the unwritten law in Albania are, as Professor Hutton rightly says, 'admirable indeed.' The references he gives are High Albania (1909), Some Tribal Origins, Laws and Customs of the Balkans (1928), and 'two other works more nearly concerned with politics.' In Some Tribal Origins, Laws and Customs of the Balkans Miss Durham presents her observations regarding Albania in a wider Balkan setting and inevitably leaves out some colourful and detailed accounts of the incidents which she witnessed, the conversations in which she took part and the circumstances in which her observations were made. Such details contribute to an understanding of Albanian traditions and ways of thought. They are to be found scattered through a number of her other writings, not only in her books The Burden of the Balkans (1905), The Struggle for Scutari (1914), Twenty Years of Balkan Tangle (1920) and The Sarajevo Crime (1925) but also in papers that she contributed to the Journal of the Royal Anthropological Institute and to MAN, and in the numerous articles that she published in various reviews. Miss Durham was also correspondent of The Times and the Manchester Guardian, and her articles and her letters to the editors, often containing appeals on behalf of Albania, frequently relate interesting or amusing incidents throwing light on Albanian life and the operation of the traditional law. Two of her shorter writings are of particular interest from the anthropological point of view: her paper 'High Albania and Its Customs in 1908' (J. R. Anthrop. Inst., Vol. XL (1910), pp. 453-472) and her review of Olive Lodge's Peasant Life in Yugoslavia (London, 1941) in MAN (1942, 82) in which she speaks of the customs and ways of life in some Albanian communities which in 1913 were incorporated in Yugoslavia.

  Though Albania gained her independence in 1912, the World War which followed made it impossible until after 1921 to set about the organization of the country under a central government, with its consequent changes in the traditional way of life. Miss Durham began her studies of Albanian traditions and customs long before this, in the early years of the century; though even in 1908, in view of the 'changes sweeping rapidly over the Balkan Peninsula,' she felt the urgency of studying 'the very primitive conditions' and 'mass of ancient customs' still surviving in the northern highlands before it was too late. As to the accuracy of the northern tribesmen's memory she says 'he possesses an extraordinary memory, and has handed down quantities of oral traditions, most of which remain to be collected' (J. R. Anthrop. Inst., Vol. XL (1910), p. 453).

  Like Father Gjeov, Miss Durham was trusted by the tribesmen, lived in their homes and travelled extensively among them. Her work in the hospitals, her relief work among the poor and the sick in their own homes, and her political work championing the cause of Albania, made her the best known and best loved friend Albania had. What she says in her preface to Some Balkan Origins, Laws and Customs of the Balkans of the numerous Balkan friends to whom she was indebted was certainly very true of Albania:' friends who admitted me to their daily life, and allowed me to see their way of living . . . too numerous to name as they range from humble peasants to officials and high ecclesiastics.' Hospitality is the law of the mountains and she accepted it even when meagre, since the tribesman gave freely and of his best: 'he offers you "bread and salt and my heart" ' (J. R. Anthrop. Inst., Vol. XL (1910), p. 463).

  All this helped her in collecting her data, and in collecting it she carefully compared the information gained in one place with that given her in another. Though she never spoke Albanian fluently she was always accompanied by Albanian friends whose knowledge and veracity were not open to question, including some very well known Catholic priests. Furthermore, as anyone who knew her -would testify, Miss Durham was by temperament and experience a serious-minded and quick-witted woman with a considerable sense of humour, who knew how to judge character and draw out the best sides of it, had much penetration and imagination, and was well able to discover any attempts to play tricks or mislead her. Such a woman provided no encouragement to even the most mischief-loving chieftain to fill her up with fanciful stories. In addition, before publishing any of the material she had obtained, she would check and discuss it with reliable and well informed friends. Like Father Gje9ov, she had a sense of mission, and of dedication to the task of sifting out fact from fiction, exposing cant, and defending the truth as she found it against any misrepresentation whether due to ignorance or prompted by political or personal interest. After leaving Albania she was always interested to hear anything further, especially relating to subjects on which she had written. She maintained by correspondence her contacts with Albanian friends, and took every opportunity of meeting Albanians in England and any other persons who had gained some knowledge of the country.

  I myself never met Miss Durham when she was in Albania, for I was a child then (and for the same reason I met Father Gjecov only twice, and that towards the end of his life); only later on in London, did I have the privilege of meeting her, and fairly regularly. The more I compared her writings on Albania with those of other foreigners, the more I was impressed by her greater understanding and knowledge of my countrymen. She had a remarkable memory for incidents, people and conversations; and she did not confuse what she had seen or heard as most other people tend to do as time passes.

  We turn now to Mrs. Hasluck (1885-1948), who, as Mrs. Alderson tells us in her preface to The Unwritten Law in Albania, made her home in Elbasan, Central Albania, from 1926 to 1939. During those 13 years Elbasan was her centre; from there she made excursions to the mountain regions of the north, usually in the summer or early autumn, to collect material on Albanian folklore and customs and also to collect political information.

  Between 1926 and 1939, apart from her unsigned political articles as correspondent of certain important British newspapers, and some articles in English reviews, she published a collection of sixteen Albanian folk tales, written down by school children in the neighbourhood of Elbasan from dictation by their elders and revised by her Albanian friend Mr. Lef Nosi. These, with English translations, grammars and vocabularies, were published as An Albanian-English Reader (C.U.P., 1932). It was dedicated to Lef Nosi, who had ' revised the English translation, the vocabularies, and the grammars of my making, thoroughly earning the dedication of the book by his zeal in what was often a most ungrateful task.' Miss Durham in reviewing it (MAN, 1932, 212) says: 'This little book can be cordially recommended to those wishing to begin the study of the Albanian language'; and points out that ' the dialect used is that of Central Albania, which differs somewhat from that of the South and considerably from that of the North, the only one with which I am acquainted.' Later, towards the end of the war, Mrs. Hasluck compiled a small Albanian Phrase-Book (date and place of publication not given). She also published in MAN, during this period, the following papers relating to Albania: 'On Physiological Paternity and Related Birth in Albania' (1932, 65); 'Childhood and Totemism' (1933, 48); 'Bride Price in Albania' (1933, 203); 'Pearls as Life-Givers' (letter, 1935, 125); and 'Couvade in Albania' (1939, 18). Two further papers were published after the war: 'The Bust of Berat' (1946, 29) and 'The First Cradle of an Albanian Child' (1950, 69).

  The mass of material which Mrs. Hasluck collected on Albanian customs and traditional law was intended by her for a larger work, and her literary executor Mrs. Alderson tells us with what determination she set about writing it when she realized that her time was short, and with what courage and persistence she worked on this task to the end. She died leaving only four chaptersabout an eighth of the bookcomplete, the headings of the remaining chapters planned out, and a mass of notes. From this material, much of it 'in a chaotic condition,'Mrs. Alderson completed the unfinished work, Professor Hutton editing the book both in MS. and proof. The devotion, care and hard work which Mrs. Alderson has given to a most difficult and exhausting task calls for special appreciation. The Unwirtten Lcnv in Albania is excellently written and gives a very interesting, detailed and systematic account of its subject. Mrs. Alderson's large part in producing it might easily be overlooked, since she makes only brief mention of it in her preface.
  In assessing the reliability of the account given, one must consider first the reliability of Mrs. Hasluck's own observations, and then the extent to which she checked and amplified them by reference to those of earlier workers in this field.
  In a number of ways Mrs. Hasluck was much less adequately equipped for the collection and interpretation of material on Albanian customs and traditional law than either Father Gjefov or Miss Durham. Apart from the fact that her data were collected at a later period, when traditions were rapidly losing their authority and becoming less clear in men's minds, she differed from both of them in temperament, in her methods of work, and in the kind of relationship that she established with those from whom she sought information. In consequence, she never succeeded in gaining the full confidence either of the tribesmen or of the Catholic priests, whose influence would be a very important factor in her favour or against her. She had not Miss Durham's discrimination or her sense of humour or of fun, and she tended to keep aloof. When travelling in the mountains she rarely lived in Albanian homes, where the strong tradition of Albanian hospitality would have done much to protect her against being misled and where she would have had greater opportunity of studying Albanian life at first hand. She usually lived in a tent,and took her own food with her. Again, although ostensibly engaged only in studying 'folklore,' she was known to be a political correspondent of certain foreign newspapers not always friendly to Albania. The somewhat mysterious life she lived excited distrust and suspicion, and there was a feeling that contact with her might easily involve any indiscreet informant in trouble with the authorities. She was accompanied by one or sometimes two bodyguards, not local men, nor particularly intelligent or well informed, but men engaged simply for personal service and treated as servants. Her relationship with them was far from smooth, and they contributed very little to establishing good relations between her and the local tribesmen. Mr. Lef Nosi, whose patriotism and knowledge would have given her a better status among the tribesmen and helped her to obtain reliable information, was not in a position to accompany her. Because he was under suspicion by the Albanian authorities, his movements were watched, and restricted to the neighbourhood of Elbasan. Nor had he, except perhaps in Mirdita, personal friends among the tribesmen in the north whose goodwill he might have invoked in her favour.

  I knew Mrs. Hasluck quite well. She was a sincere friend of Albania, and I valued her as such. I know also how greatly she regretted having to leave the country when the Fascist invasion of Good Friday, 1939, was clearly impending. She longed to return and did all she could in my country's interest from then on, both during the war and after; and she felt it most bitterly when Albania had to pass under Communist dictatorship in 1944.1 met her many times between the wars, not only in Scutari, in Tirana and at her home in Elbasan, but also in London when she was preparing her Albanian-English Reader; also once in the mountains. On that occasion I came across her unexpectedly at Shkreli, and was able to see her actually at work. I saw with regret how a mischievous chieftain was entertaining his friends by the way he was misleading her with absurd stories, which she duly recorded. I pointed this out to her afterwards, and she wept at the difficulties of understanding the mountaineers and was sad to have to scrap what seemed such interesting material. Though she spoke Albanian, she did not speak it so well as to distinguish nuances, and she was unable to tell from the chieftain's eyes, gestures and choice of words that he was having a good time at her expense.
  Though handicapped in the ways I have mentioned in collecting her material on Albanian customs, Mrs. Hasluck was a woman of great energy and persistence in pursuing the enquiries she had undertaken; and she had at her disposal Father Gjecov's contributions to Hylli i Drite's and, after its publication in 1933, his Kanuni i Leke Dukagjinit. Twelve excerpts from this, which she translated, are given in the Appendix to her book1; and the chapter headings under which she planned it are very similar to his. The language in which his book was written would, however, present some difficulties to hera form of Gheg difficult to understand even by literate Ghegs unless they have made a special study of the rare words and phrases it uses, many of them not given in the glossary.

  Kanuni i Leke Dukagjinit, in P. Paolo Dodaj's translation, was available also to Mrs. Alderson and Professor Hutton. Mrs. Hasluck's translations from the original are compared with it, and footnotes appended to some words that were found to differ in meaning from Pater Dodaj's (in these cases comparison with the original shows that the error is Mrs. Hasluck's). That Father Gjecov's work was studied extensively, in the preparation of this book by Mrs. Hasluck and her literary executor, is shown by numerous references scattered throughout its pages. Had she lived to finish the book herself, her preface might have told how far she was guided by and how much she drew from Father Gjefov's researches; also perhaps it would have told whether Miss Durham's works were consulted on other aspects of the traditional law than where she is quoted, namely, on that relating to the general assemblies of tribes. The greater the book's indebtedness to these two sources the greater its authority. It has the great merit of bringing together and presenting in systematic form a picture of the traditional law in Albania; and, if it is not taken as the most reliable source but used in constant reference to the more authoritative studies mentioned above, it should form a valuable addition to English anthropological literature on this subject.

  Note
  1 The Appendix also contains a translation from the 7 November, 1942, issue of the newspaper Tomori, though the relevance of this last, which gives the terms of an alleged covenant of the Mali Tribe, under the Fascist occupation, to denounce, arrest, punish, etc., all anti-Fascists, is not immediately obvious.
  ======
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 18. #18

  Per temen rreth Kanunit...

  Meqene se lexova disa komentues qe i kundervihen Kanunit me nje egersi te pa pare as ne gjallesat me gelltitse...e jo me ne njerz qe kane mend ne koke dhe arsye e qetesi per te diskutuar, apo per te komunikuar me njeri tjterin, duke u thene nga pak fjale atyre kundershtarve te eger, nje kohesisht po ju jap mundesine qe te lexoni ne se keni kohe dhe nje shkrim rreth Kanunit!

  Se pari atyre qe qendrojne ne shpella me mendimet e tyre po ju kujtoj nje thenie te njerzve te mencur:
  "Te harrosh apo ta vrasesh te kaluaren, do te thote qe nuk ke fuqi, zotesi per te ndertuar te ardhmen!"

  Ose nje tjeter:

  "Eshte fatkeqsi per ata qe nuk e njohin te kaluaren, por eshte krim per ata qe e njohin dhe perpiqen ta shtrembrojne apo ta vrasin ate!"

  Tani disa komentues e banalizojne aq shume me pa aftesite e tyre per tu thelluar ne histori, ne studime, arshiva etj, por me aq kapacitet sa kane fituar duke ndigjuar ndonje thashethem aty ketu, apo ndonje gje qe kan lexuar kalimthi nga ndonje shok i tyre, marrin persiper te ulen e te shkruajne per gjera qe nuk kane as aftesite e as dhuntite e nevojshme!

  Shume e shohin figuren e Lek Dukagjinit si nje malsor qe sipas kokave te tyre nuk ka pase ndonje kapacitet...
  Por duhet te dijne ata se: Lek Dukagjini ka mbaruar studimet ne dyert e shkollave te larta te asaje kohe, ne Venedikut, dhe me vone e shohim ne histori si nje nder princat Shqipetar me te zotet, deri dhe krah i forte i Gjergj Kastriotit Skenderbe!
  E ai burre nuk eshte se e shpiku vete Kanunin ne menyre private, por ishte ideatori dhe organizatori i nje kuvendi te mendimtarve te asaj kohe per ti bashkuar ato tradita, zakone e virtyte Shqipetare e per ti perfshire ne nje Ligj, Kanun, ku te i tregohej botes e aq me shume portes Osmane qe kombi shqiptar ka ligjet e veta...

  E sa per virtytet Shqipetare i them komentuesit me emrin "Seminaristi", se sic i kemi ne Shqipetaret nuk i ka asnje popull tjeter i ballkanit.

  Besa e shqiptarit eshte virtyti me i vecante ne bote, qe nuk e ka asnje popull tjeter asgjekundi, pra ne plotkuptimin e fjales "Besa-Bese". Nuk e dij se nga je dhe sa ja njeh vleren atij nocioni, por ka nje thellesi dhe filozofi te vecante ajo fjale!
  Ashtu sic eshte virtyti tjeter shqipetar, Nderi! Qe dhe ate virtyt nuk e shohin popujt e tjere kurre si shqipetaret, ashtu sic nuk shohin si virtyt, as bujarine, as trimerin, as rrespektin kur vdes njeriu etj...
  Gjera te shenjta per Shqipetaret qe nuk jane aq te rrespektuara apo te njohura ne vendet tjera ne Ballkan...
  Nuk thuhet as ne Kanun dhe askush nuk e thote se ato virtyte i shpiku Kanuni, jo, ato jane virtyte qe kane lindur nje heresh me popullin dhe kombin shqipetar dhe jane marre nen nje mbrojtje te vecante me vendosjen e normave Kanunore, ne kohen kur pushtimi Osman po tentonte ta asimilonte kombin duke i fshire gjuhen, duke i fshire cdo vlere e virtyt te vetin...
  Ne ate moment Kanuni ju be arme e fuqishme shpirtrore Shqipetarve per te mbijetuar!
  Ju thoni me aq sa dini se sikur Kanuni nuk ka asnje vlere gjuhsore, por mire qe pranoni se e ka mbledhur dhe Shkruar, studiuesi, letrari, arkeologu i madh
  at. Shtjefen Gjecovi, prap mire qe pranoni ate, por ai e ka ber ne vitet e para te shekullit te 20-te kur Shqiperia sapo kishte filluar te shkruante gjuhen e vet neper letra, e ashtu qe ay Kanun ka vlera te pa llogaritshme edhe letrare e gjuhesore, pervec vlerave te veta Historike e kulturore etj!

  Kanuni ka qene i lindur ne mijra shekujt e Historise Shqipetare, sepse ato zakone dhe virtyte kane ekzistuar nder Shqipetaret kudo ne Shqiperi dhe jo vetem ne veri...por dhe ne jug ku me nismen e Princit Lek Dukagjini u be ligj per kohen ku iu kundervu pushtuesit Osman duke mos e lejuar qe ta nenshtroje popullin shqipetare ne zakonet e kulturen e vet!
  Kaq per "seminaristin"

  Ndersa nje komentuesi, "krokod.." qe mohon deri edhe ekzistencen shqipetare ku thote se "ne, Shqipetaret, s'kemi qene kurre, e sikur nuk kemi pase qytete etj..."
  Po i kujtoj atij, qe nuk paska pase mundesi te ndigjoje asgje Shqipetare, e po me vika shume gjynah per te, por po i them pak gjera ketu:

  1-Me vjen mire qe ditkerke te shkruash pak shqip!

  2-Mbaje mend, se 3500 vjet me pare kur ka ekzistuar nje qytet-shtet ne kohet antike me emrin Troja, pas rrenimit dhe shkatrrimit te atij vendi, nga barbaret qe plackitnin e vidhnin popuj e shtete e ata jane Grekrit, qe i ngatrroke me Shqipetaret...
  Gruja e princit te Trojes, Hektorit, bashke me djalin e saj te mitur, ka ardhur ne qytetin e Butrinit ne ate qytet mjaft te mrekullueshem antik nder me te bukurit e kohve antike ku ka gjetur pritje dhe nderim si princeshe e Trojes...si i thote sot bota "azil politik"!

  Ndersa ajo Greqija "jote" nuk i dha azil politik as Mbretit te Shqiperise ne 8 prill 1939, e ashtu nuk i dha as Anglia azil politik mbretit shqiptar...ja pra nje dallim i thjeshte qyterimesh e humanizmash, nje krahasim origjinal!

  Ne luften e Trojes kane shkuar ushtare si ndihme nga Dardania, ku i jane gjendur mbretit Priami si krah per tu mbrojtur kunder Grekerve...gje qe tregon per nje zhvillim e qyterim te vendeve Ilire ne Dardani, ndihme qe iu dha per vete lidhjet e gjakut qe kishte mbreti i Trojes Priami me Dardanet, pasi ai ka qene nip i dardanve... (per trimerite e luftetarve dardane shkruan dhe Homeri).

  Ne qytetin antik te Apollonise kane studiuar shume artiste Romake te kohve antike si mjeshtri te skulptures, piktures, e arteve te tjera, 2500 vjet me pare...

  Kronisti dhe poeti i madh Romak Virgjili ka shkruar ne poemat e tij te famshme per mrekullite e zhvillimit te Ilirise.

  Shkodra ka qene 2500 vjet kryeqytet i Ilirise qe nga gjiri i Istrias e deri ne Arte(sot Greqi).

  Nishi qytet Shqipetare ne verilindje te Kosoves, sot ne Serbi, qytet i zhvilluar dhe vendlindja e Kostandinit, mbret i perandorise Bizantine qe krijoje dhe kryeqenderen e saj Kostandinopolin, qe me vone u zotrua nga Grekrit dhe ne shekullin e 13-ne vitin 1363 ra nen thembren e Osmanve te cilet prodhuan aty ate qe quhet sot Turqi...Osmanet, te cilet erdhen me karavanet e tyre barbare nga Turkmenistani...dhe na pushtuan edhe Shqiperine per 500 vjet me radhe ku u perpoqen per cfarosje popujsh e kulturash...

  Berati, 2300 vjet qytet...Durrsi ose Epidami 2600vjet qytet...e shume te tjera, por barbarite dhe plackitsit qe vinin nga vende te tjera dogjen e shkatrruan shekull mbas shekulli e vodhen deri dhe guret e latuar nga vendi yne...

  Perpjekjet tuaja per te hedhur balte kunder veriut te Shqiperise me ben te kujtoj dhe pak pika historike:

  Nga veriu jane: disa mbreter te Ilirise si : Mbreti i pare Ilir, Hyu, pastaj Bardhyli, Genci, Teuta...si dhe 7-te perandore qe kane drejtuar Perandorine Romake...
  E me vone vijne: Gjergj Kastrioti, Lek Dukagjini, Gjon Buzuku, Pjeter Bogdani, Frang Bardhi, Marin Barleti, Marin Becikemi, Pal dhe Gjon Gazulli, Gjergj Fishta, Shtjefen Gjecovi, Ndre Mjeda, Filip shiroka, Migjeni, Isa Boletini, Amet Zogu, e madhja nena Tereze e shume te tjere... e shume te tjere qe perbejne berthamen e ekzistences se Kombit Iliro-shqipetare!

  Ashtu sic jane nga jugu : Pirro i Epirit, Ali pashe Tepelena, Laskarina Bubulina, Marko Bocari, Cerciz Topulli, Ismail Qemali, Naim Frashri, Avdyl Frashri, Sami Frashri, Haxhi Qamili, Enver Hoxha, Mehmet shehu, Fatos Nano...e te tjere, por me shume jane tradhetaret e Shqiperise nga jugu se sa njerzit e mdhenje qe i kane dhene hove te reja zhvillimit dhe perparimit te Shqiperise...

  Me vjen keq qe detyrohem te them, por nga jugu kane dale banda plackitsish qe i permende vete diku kur thua se shqipetaret jane plackites... banda qe u ngjane djegejeve dhe shkatrrimeve te Haxhi Qamilit qe dogji te gjitha kishat shqipetare ne shqiperine e mesme si sherbetor i Turqve...
  E ato banda u cfaqen ne jug ne vitin 1997 ku dogjen e shkatrruan vendin dhe te gjithe institucionet shterore...

  Mos e shiko Kanunin si vetem perkatsi e veriut sepse ai eshte gabimi qe njerzit ne jug kane degjeneruar shpesh duke tradhetuar atdheun, duke krijuar banda shkatrrimtare ne sherbim te Grkerve...piketrisht sepse ata njerz qe u distancuan nga Kanuni u afruan dhe puthen idete greke e sllave ku iu kundervune Shqiperise...
  Por dhe ne jug e duan dhe e nderojne Kanunin gati si ne veri, flas per shqipetaret e vertete...

  Pyet se te tregojne edhe me shume per Shqipetaret, por mos perdor fjale banale kur komunikon me njerz, e aq me teper kur ne diskutim ka njerz qe mund te perfitosh shum prej tyre...

  Duhet durim qe te mesosh dicka, qofshin ato dhe vajza te reja qe kane shume me shume kultur e humanizem ne shpirt se sa ato fjale qe ua servir ti lexuesve!
  Ku tregon mungese kulture ne fjalet qe perdor...Megjithe ate, ajo eshte menyra e juaj e sjedhjes me njerzit...

  Por me vlerat kombetare shqipetare ju nuk keni aspak te drejte te talleni, as ti shkelni apo ti mohoni ato per te tjeret, e per vehten tuaj beni si te doni!

  Sherbetor i te tjerve mund te behet kushdo kurdo here, por vrases i vlerave te Shqipetarve nuk e lejon Historia te behet, nuk lejon e verteta, njerzorja qe triumfon mbi cdo servilizem, tradheti apo sahan-lepirje!

  Por theksoj qe Shqipetaret e njohin shume me heret qytetrimin, me heret se sa Grekrit qe zbarkuan ne ishujt e shkrete afer vendeve pellazgjike, ne brigjet e jugut te Ballkanit!


  Ju ftoj te gjithve qe te lexoni kete shkrim te botuar me pare!

  LLemadeo.


  KANUNI I LEK DUKAGJINIT, VLERAT E TIJ DHE KEQPRDORIMI I ATYRE VLERAVE SOT, N SHQIPERI, NGA INDIVID T VEANT,
  DHE NGA POLITIKA SHQIPTARE, KEQPERDORIM I QELLIMSHEM!

  N periudhn m t vshtir pr kombin dhe popullin Shqiptar, ather kur Shqipria po pushtohej nga perandoria Osmane, ku po vihej n rrezik ekzistenca e kombit shqiptare... Nn kujdesin e drejtprdrejte t burrit t madh t kombit Shqiptar Lek Dukagjinit, prijs i Dukagjinit, u mblodhn krert m t shquar t burrrise dhe intelegjencs Shqiptare t asaj kohe, ku bashkuan mendimet prfundimtare t tradites dhe zakoneve Shqiptare n t gjitha fushat e jetess, duke prpiluar at dokument, ligj, per shtetin e kombin qe u quajt: KANUNI.

  Lek Dukagjini e mori at inisiative n at moment delikat pr fatet e Kombit dhe t popullit shqiptar, n nj koh kur shum vnde t ballkanit dhe m gjr, nuk kishin, jo vetem nj Kanun ligjor t ngjashm, por as norma zakonore t njohura gjrsisht n t gjith kombin e tyre, e aq m pak n arenn Ballkanike, apo deri n dyert e perandoris Osmane e me gjere...

  Pra n at periull, kur ballkanit po i krcnohej jo vetm nj barbari 500 vjeare e sapo filluar, por po i krcnohej edhe nj asimilim dhe zhdukje totale e zakoneve, kulturave, traditave dhe e do gjje t trashiguar gjat shekujve nga ato vnde... N at pik kulmore pr historin e Kombit Shqiptare e shohim Prijsin e Dukagjinasve Lek Dukagjinin, jo thjesht si nj prijs i nj krahine me tradita e zakone t hershme Pellazgjike-Ilire-Shqiptare.

  Por, si nj njeri q vihet n krye t atij misioni historik, humanitar, njerzor shqiptar, pr t shptuar jo vetem kulturn, traditat, zakonet e popullit shqiptar, por pr ti vn gjoksin dhe ligjin zakonor tradicional kombtar shqiptar, prball, armikut pushtues e shkatrrimtar. Dhe per ti thn se ne jemi shtet, komb m vehte, me zakonet dhe traditat tona q nuk guxon askush t na i shklas. N t njjtn kohe duke mos pranuar dhe mos njohur asnj lloj ligji as pushtimi prej perandoris Osmane. Ligje t nj pushtuesi q tentonte t zhdukte zakonet, traditat, kulturn e Kombit Shqiptar, pr t vendosur ato t vetat...

  N at periudhe delikate dhe mjaft t rrezikshme pr popullin dhe kombin shqiptare, Lek Dukagjini me inisiativen e tije, bashkoj burrat m t menur t trevave veriore shqiptare. Bashkim n nj kuvnd, n t cilin u shtruan n nj diskutim t gjr, traditat, zakonet, shekullore t popullit t thjesht, dhe nga ato mendime e vlersime u zgjodhn m t mirat dhe m t drejtat pr ti bashkuar n nj t vetm e mbar kombtare, q do t quhej Kanuni.

  Emri Kanun, sic e ka spjeguar dhe At Gjergj Fishta, do t thote: Prerje e drejte, pra vndosje drejte pr do njeri, si pr at q sht i pasur apo i varfer, si pr at q sht i njohur dhe i rrespektuar, ashtu edhe pr at q sht njeri i thjesht dhe pa ndonj prezenc n shoqri. Pra Kanuni do ti gjykonte njsoj fajtort dhe do tu jepte njsoj pafajsin t drejtve, t pafajshmve... Pas atyre kuvendeve t gjata, t kryepleqve t malsinave, Dukagjinit, e krahinave t tjera, Lek Dukagjini pas mbledhjes se mndimeve t t gjithe kryepleqsis Shqiptare an e mban.

  Duke i bashkuar dhe seleksionuar n nj t vetm, nxorri t perfunduar Kanunin, ku vete kryepleqesia Shqipetare e asaje kohe i dha titullin: Kanuni i Lek Dukagjinit. Pr vet meritn q pati ai burr i madh i kombit n organizimin dhe bashkimin e perpunimin e atyre ligjeve e zakoneve shqipetare... Kanuni mori udhen e pa kthyeshme t historis Shqiptare. Ai ishte Kushtetuta e par kombtare, ku i thot bots dhe njerzimit, se populli Shqiptar sht i kompletuar me ligjet e veta, bazuar n zakonet tradicionale shekullore Shqiptare si dhe n themel t vet ka dhjet urdhnimet e tnzot sipas bibls s shnjt... Kanuni ishte pr at koh nj deklarim botrisht; se Kombi Shqiptare sht komb katolik, q i falet dhe i lutet Zotit, q njeh bibln e shnjt dhe njeh Ben sipas bibls e zakonit shqiptare. Pra sht nj vnd Europian, q po deklarohej kundr nderhyrjeve ushtarake osmane n Shqipri, n ballkan e m gjr...

  Q prej atij momenti t daljes s Kanunit t Lek Dukagjinit, pushtimi osman nuk do t ballafaqohej vetm me qndresn e armatosur t popullit Shqiptar, por dhe me fuqin morale q u dha mbar shqiptarve vet Kanuni me kodet e veta. Pra u dha at mbshtetje shpirtrore, unitet bashkimi e vllazrimi, pastrti e bes ndrmjet njri tjetrit, shuarje t grindjeve e ngatrresave midis vllezrve Shqiptare. U dha pra, nj prsosmri n motivimin e vet jets n t gjitha pikpamjet, u shtoj kujdesin dhe ndjeshmrin ndaj t kqijave e padrejtsive...

  Vlerat e Kanunit npr kohra

  Vlerat q kishte pr at koh dhe pr shekuj me radh jan t shumta, sa q nuk mund t prfshihen me nj shkrim t thjesht... Shqiptarit i mbrohej nderi, vlera, virtyti, e drejta, prona, familja, gjaku, fisi, katundi, bajraku, krahina e deri kombi, jo vetem me at beslidhjen e thirrjen e thjesht t kushtrimeve e zrave shpat me shpat, por edhe me nj Kod ligjor shqiptare me rreth 1500 nene.

  T prpiluara jo vetm me nj llogjik e menuri t rradh, por me nj drejtsi t veant dhe t pa shoqe n bot... Kanuni dnon ashpr llafazant, hajdutt, shpifsit, intriguesit, prdhunuesit, plakitsit, spiunt, tradhtaret apo do shkak tjeter q i onte njerzit deri n vrasje... Pra do veprim t pa ndershm e nxjerr para gjykimit t burrave t mnur dhe e ndshkon q nga gjoba e deri me izolim t atij individi apo grupi, duke e prjashtuar nga shoqria e shndosh prgjithmon. Jo rradh her sipas shkalls s veprs s keqe, keqbrsit i digjej shtpia, duke e detyruar vet dorasin q ti vinte me dorn e vet flakn shtepis s tij pr fajin, krimin q kishte kryer ndaj tjetrit me t pa drejt, dhe dbohej nga fshati apo krahina prgjithmon.

  Kanuni thot qart, se pr fjal goj, q do t thote: As pr t shame e as pr t shpifura nuk vritet njeriu, nuk i merret jeta askujt, ai q vret pr fjal goje, ai sht fajtor dhe bjen n gjak, sepse e vrau njeriun pr fjale... Ndrsa, kur sht i detyruar njeru t vras, n rastet kur i dhunohet gruaja, fmija, i vriten apo i rrmbehn me dhun pjestart e familjes kryesisht femrat, ather n mbrojtje t jets s njerzve dhe t nderit t familjes, kur nuk gjndet mundsi tjetr per ti shptuar, njeriu vret kriminelin dhe pr at lloje krimineli, vrassit gjithsesi i sht krkuar llogari nga pleqsia dhe i sht matur shkalla e fajit, ndoshta dhe e pafajsis, pse krimineli, i vrari, konsiderohej fajtor i vrar n tentativ pr t kryer krimin apo duke e kryer...

  N Kanun ka qen e qart se pr prdhunimin e nj gruaje, krimineli binte dy her n borxh, nj her burrit t gruas apo fisit t tij, dhe s dyti prindrve t asaj gruaje apo fisit t saj, ashtu edhe n se e vriste gruan dikush, krimineli do t lante dy pare gjaqe... Ndrsa pr vrasjen e nj burri, krimineli kishte nj gjak borxh... Sikur t zbatohej Kanuni, nuk do t ndodhnin kurr ato miera vrasje si po ndodhin sot n Shqipri, vetm pr grindje fjalsh, pr thashethme e pr shpifje...

  Ashtu sikur plakitsve, hajdutve, prdhunuesve, grabitsve t grave e vajzave, jo vetm q do t u digjej shtpia, por do t mos lejoheshin t hynin m kurr n qytetin apo fshatin e tyre, pse ata kan kryer ato veprime kriminale me gjakftohtsi e vetdije. Pra nuk do t ndodhte m n Shqiperi asnj rast i siper prmndur. Vetem 4 ose 5 persona t asaj kategorie, sikur t ndshkoheshin prej kryepleqsis s burrave t zgjedhur t qytetit, fshatit apo krahins, kurr me t tjer nuk do t ndermerrnin veprime t ngjashme kriminale...

  Kanuni ka shum pika t rendsishme dhe vlera t veanta n trsin e vet. Vlera t cilat jan njohur e vlersuar thellsisht dhe me nj disiplin prkushtimore pr gati pes shekuj me radh, q nga njerzit m t thjesht dhe deri tek vet kryepleqsit e atyre kohrave, apo principatat shqiptare. Para Kanunit t Lek Dukagjinit sht prule me respekt duke e njohur dhe krkuar nga t gjithe njerzit q t respektohet, vet Gjergj Kastrioti, Skenderbeu. Kanuni ka qn nj beslidhje, e nj simbol bashkimi e bashkpunimi midis princave shqiptare dhe t gjith popullit ndermjet vedi, pr t organizuar qndresn kundr pushtuesit osman...

  Fjalet Besa-Bes simbol i bazs s Kanunit.

  Baza e Kanunit kan qn fjalt hyjnore: Besa-Bes! Fjal q nuk jan thyer kurr, kur ajo bes sht dhn, edhe prej njerzve m t thjesht. Vet dyert e perandoris Osmane jan detyruar ta njohin Kanunin dhe t mos ja shklasin n asnj pik popullsis Shqiptare, sidomos asaj pjes, q nuk kishte ra nn sundimin osman, por edhe pjess qytetase q krkonte t rrespektonte ato kode kanunore pr mnyren e zgjidhjes s problemeve shoqrore, tradicionale e zakonore t jetess s vet. Pr her t par n historin e njerzimit, pas bibls, ligjerohet me an t Kanunit t Lek Dukagjinit, FALJA. Pra, t njihet ai q krkon falje dhe ti falet faji para njerzve dhe para t viktimizuarve...


  Nj vepr fisnike me nj madhshti t veant q ka vet FALJA, ka gjet mbshtetje dhe zbatim tek populli Shqiptar si n asnj vnd tjetr t bots. Shum kritik anti shqiptar, e sidomos ata pro shovinizmave greko-sllave, jan prpjekur q ta komentojn mbrapsht dhe t nxisin fushata kundr Kanunit npr shekuj e dekada. Por fantazit e tyre kan dshtuar. Nj ndr kuledrat antikanunore ashtu si qe edhe anti Shqiptare, ka qn diktatura komuniste e cila me kalemxhinjt e vet servil, holli balt pr 50 vjet me radh mbi Kanunin, mbi vlerat, madhshtin e fisnikrin e tij, mbi simbolin e burrris e krenaris shqiptare...

  Pika pr t ciln sht sulmuar Kanuni.

  N t shumtn e rasteve jan gjetur shtigj pr ta dhunuar Kanunin, tek pjest ku shkruhet pr t drejtat e femrave, grave dhe vajzave. Ku Kanuni ua ka hequr t drejten pr t shikuar vet per martes, jo vetm vajzave por edhe djemve... N kushtet e lufts, pushtimit total t nj armiku barbar q po zhdukte kultura e popuj, nj arsyetim i Kanunit pr martesn e femrave, ka qn me vnd. Pr faktin se martesa me dashuri e lidh femrn me do lloj njeriu, t do lloje rrace e kombi, pra dashuria nuk merr parasysh n se i dashuri i nj vajze sht ushtar pushtues apo oficer i Sulltanit apo sllavit, vndasi apo t huaji, pushtuesi apo rrugtari...

  Ashtu q Kombi Shqiptar kishte psuar aq shpesh e aq shum. Sidomos n periudhat e dyndjeve sllave n veri t vndeve Ilire, me an t martesave dhe t lidhjeve dashurore sipas traditave antike, ishin asimiluar jo vetm miera Ilir-Shqipetar, por edhe territore t tra, deri atje ku vndet sot quhen Bosnje apo Kroaci...

  Po t lexojm legjendat e Mujit e t Halilit, na flasin shum qart pr rreziqet dhe luftrat q kan shkaktuar martesat e ndrsjellta me t huajt n ato kohra... N kohn kur Kanuni i ka kufizuar deri n ndalim t drejtn femrs q t mos e zgjedh martesn e vet vet, por vetm prindrit dhe t afrmit... Qellimi ka qn, jo pr t shtypur femrn shqiptare, por pr t shptuar kombin nga asimilimi.

  Pasi dihet se Femrat jan NANAT e Kombit. Shum femra Shqiptare npr qytete t Shqipris n kohn e perandoris osmane, u martuan me ushtar turq, me detyrim t dhunshm, apo me raste dashurie, u detyruan t humbasin gjuhn, zakonet, kulturn dhe u larguan nga Shqipria nn detyrimin e burrave Turq. Fmijt e tyre kurr nuk foln m Shqip, ashtu shuheshin shum dyer e familje n at koh...

  Shmbuj t ngjashm kemi sot martesat e vajzave Shqiptare me t huajt npr bot, n emr t nj pseudodashurie, por m shum jan martesa pr letra, martesa q po deshtojne n prqindjen m t madhe... Raste q ngjajn kur femrat veprojn pa pyetur asnj njeri t familjes...

  Pushtuesit e do lloji, si n koht e lashta, t mesjets, apo ato moderne, n situata lufte, kan perdorur dhe perdorin vazhdimisht nj taktike poshtruese dhe kombtarizuese ndaj popullit vndas, metodn e perdhunimit t femrave, martesave t dhunshme etj... Ajo sht br me qellim pr ta shkatrruar moralisht popullin vndas, dhe pr ti vrar t ardhmn...

  Le t kujtojm ndodhit fatkeqe n luftn e Kosovs, ndodhi t cilat, po thuajse, n prqindjn me t madhe po i prballojn ato vuajtje e tmerre, vetm, ato gra e vajza fisnike, t cilat nuk ja faqin askujt se far kan hequr nn dhunn e ushtarakve pushtues barbar serbo-sllav...

  Vrtet gruaja Shqiptare n kohn e daljes s Kanunit dhe pr 5 shekuj me radh ka pas disa t drejta t kufizuara, por n ann tjetr ajo ka pas nderimin: Zoj shtpie! Dhe ka pas autoritet e mbrojtjen e veant, si nga njerzit e vet dhe nga burri me t afrmit e tij, pr do rast padrejtsie. Gruan nuk ka guxuar kush ta vras pr grindje as pr gjakmarrje.

  Gruan nuk ka guxuar askush q ta izoloj n raste vrasjesh apo grindjesh e ngatrresash, si po e izolojn sot n Shqipri n emer t gjoja gjakmarrjes. Gruas nuk guxonte kush ti vj prite e as ta ndaloj n prita. As gruan as fmijt nuk guxon kush ti prek e as ti ndjek pr gjak. Vetm barbart sllavo-grek i kane vrar grat e femijt Shqiptar; tjetr kush nuk ka guxuar, t pakten, para viteve 1944. Pr vrasjen e nj gruaje jan marr dy pal gjaqe, njrin duhej ta merrte burri, tjetrin vllezrit apo fisi i gruas. Gruaja ka qn e pa prekshme n rrug, n pazar e kudo.

  Gruaja ka pas t drejtn edhe t hyj ndermjets n raste ngatrresash e vrasjesh, pra ka ndale vrasjen, sht fut n mes burrave me fjaln e saj thirrse pr paqe... Dhe palt kan qn t detyruara t ndalojn fjalt dhe armt e t terhiqen per ta zgjidhur sherrin pleqrisht... Grat n pjesn m t madhe t vndit kan drejtuar ekonomin e shtepis duke i kerkuar vazhdimisht burrit sigurimin e bazs s jetess n ushqime, veshje etj. E Zoja e Shtpis ka zotruar t drejtn e drejtimit t organizimit t jets n rregullin e brndshem familiar, ku burrat nuk kan guxuar t ndrhyjn...Grat n do shtpi kan pas dhomn e tyre t veant, ku jan mbledhur n raste t kurdohershme pr t biseduar e ndenjur me njra tjetrn...

  Gra t veanta kan marr pjes edhe n kuvnde, edhe n lufte me arme n dor... Kan dhn mndime ku u sht dgjuar fjala dhe jan dalluar pr vepra trimrie e heroizmi, vlersim t cilin e kan njohur dhe ruajtur me rrespekt t veant, kreret e vndit dhe gjith populli Shqiptare... Gruas i sht besuar dhe len n dor rritja, edukimi dhe msimi i gjuhs amtare tek fmijt... E gjith ajo, ka qn nderim, rrespekt, vlersim dhe besim pr grat Shqiptare. Kufizimet qe i jan br, kan pas vetm qellimin e ruajtjes s nderit t femrs dhe t ardhmris s Kombit. Un do t u drejtohesha sot kritikve t Kanunit dhe do ti pyesnja se far t drejtash kan grat sot n Shqiperi dhe kush i mbron ato?? Ktu veoj grat politikane dhe t pasura, grat e atyre q ruhn me bodigard e polic.

  Ato nuk sht, se kan t drejta, por jan nn hijen e rrethit t pushtetarve, nen hijen e atyre qe jan t gatshem t ushtrojn dhun policore pr ti mbrojtur... E megjithat, edhe ato nuk mund t levizin lirshm npr Shqipri, pa disa njerz t armatosur me vehte... N koht e Kanunit gruaja ka ecur vetm me qindra kilometra ose grup grash npr male e fusha dhe askush nuk ka guxuar ti prek, as n rrug e as n pazar... Sot grabitet gruaja apo vajza n shtpi t vet, prej mafjozve, kriminelve...

  Pr shkeljen e t drejtave t grave sot n Shqipri,
  vall a mos sht fajtor Kanuni?

  Gart dhe vajzat npr fshatrat e Shqipris nuk ngopn me buk, ato dalin t lypin nj sahan miell pr t prballuar urin e familjes, nuk kan kushtet minimale pr jetes, pr ti shrbyer higjens vetijake.

  Npr qytete gjndn t pa puna dhe pa prkrahje, shpesh n mshir t astit dhe t t papriturave... N vndet e Europs, q nga Greqia e deri n Suedi, apo Angli dergjn n duar t mafjes prostitucionaliste mbi 100 mije gra e vajza Shqiptare... Si jan grabitur ato n Shqipri? Kush i ka mashtruar, gjoja n emr t martesave moderne me njerz t pasur, apo t nj pseudo-pune? Ata mafjoz e mashtrues, deri n t cilin rang n Shqipri kan hypur? Sikur t respektohej Kanuni, a do t guxonin ata kriminel t grabitnin apo t mashtronin femra Shqiptare e ti shisnin npr bot pr seks? Ata nuk do t guxonin kurr q t kryenin vepra t tilla krimiminale sikur Kanuni t rrespektohej apo t zbatohej pik pr pik.

  Ata do t kishin gjaqe pa fund pr t lar, pr at dhunim t moralit e t nderit t familjes Shqiptare... Mirpo pr fat t zi, t atyre kriminelve-mafjoz, populli Shqiptar ka dekada q beson tek qeverit e vndit dhe Kanunin e ruan si nj rrelike n shpirt, por edhe n gadishmeri per ta zbatuar ather kur pushtuesit e huaj t sulmojne vendin, apo ather kur qeverit nuk funksionojn m, ashtu si ka ndodhur dekadn e fundit... N kohn e sotme shkeljet mbi nderin e shpirtin e Shqiptarve n Shqipri jan br gati t perditshme dhe t pa zgjidhshme... Ashtu q vetgjygjsia e disa njerzve po tregon qart se qeverit nuk po funksionojne n shrbim t jetes e t stabilitetit t qytetarve, sidomos pas vitit 1997 e n vazhdim...

  A ekziston ndonj fije burrri sot, si n kohet e burrris Shqiptare
  kur do marveshje prmbydhej me fjalen e vetme Besa-Bes! ?
  Dhe pse do gj e keqe q ndodh i veshet Kanunit?

  Mos qoft e thn q Kanuni t vihet n zbatim dhe t prdoret sot nga masa e popullit, me at disiplin e rrespekt q sht zbatuar para viteve 1944. Po t ndodh ajo, do t vriteshin miera kriminele, mafjoz, q kan grabitur vajza, vrar pa shkak, e t pa fajshm. Kriminelve q mbrohen nga zinxhiri mafjoz deri lart, do t u krkohej gjaku. S pari urdhrdhnsve pushtetar q kan vrar njerzit e thjeshte q n 1945 e deri me sot... Njkohsisht do t prjashtoheshin t gjith hajdutt, kriminelt, mashtruesit, llafazanat (puntort e kqinj), si shkruhet n Kanun, do t largoheshin nga politika Shqiptare dhe do t nxirreshin m nj an si njerzit m t pa denj t shoqris Shqiptare.

  Do t largoheshin prej kryepleqsis burrrore shqiptare, gjithnj sikur t zbatohej Kanuni dhe t ekzistonin sot ato kryepleqsi me at burrri e vlera q kan patur burrat Shqiptar t atyre kohrave... Burrri q sot mjerisht nuk ekziston, pasi pushtimet e huaja gjat shekujve, si dhe diktatura barbare e transformoj at burrri me dhun, n nje shtres t varfrish, deri pr nj pale rroba... Por populli sht i durueshm tej mase, dhe shpesh her beson verbrisht mashtrimeve t t korruptuarve mafjoz e pranon qeverisjen prej tyre... Faje qe i kushtojn shtrenjt, por korigjohen pas nj psimi t madh... Kanuni jo vetm q nuk zbatohet n asnj pik, as nen t tij, por, po sulmohet n mnyr t qellimshme nga t dy kraht, si nga kriminelt e keqbrsit, ashtu edhe nga pushtetart. Pala e inkriminuar thot se po zbaton Kanunin kur vret, vjell, perdhunon nderin e familjn e tjetrit, ndrsa qeveritart pr vrasjet mafjoze e politike dhe t do rangu i cilsojn si vrasje kanunore...

  Palt kriminale q kan gjetur hapsir pr t vepruar n Shqipri si rezultat i korruptimit t politikanve me krimin, e prdorin emrin e Kanunit si mbules pr t justifikuar krimet q bjn dhe pr t krijuar nj kaos n masn e popullit, duke i br grindjet e krimet masive deri tek njerzit e thjesht... Dgjohen raste se u vra (x) person nga (y)-ni, sepse ai e shau... Dhe direkt at mbrmje Televizori Shqiptare jep lajmin se u krye nj vrasje Kanunore...

  Natyrisht q punonjsit e informacionit dhe drejtuesit e TVSH nuk kan njohurit e nevojshme historike, as mbi traditat as kulturn e hershme Shqiptare, e aq m pak t njohin Kanunin n prmbajtjen e tij... Por ashtu, si u vjen urdhri, q ta japin at lajm, dhe t ja veshin Kanunit vrasjen, pr t ja larguar qeveris, si shkaktar i par, ashtu e transmetojn ata gazetar... Them shkaktar i par sht qeveria: Sepse, krizat ekonomike, mjerimi, vuajtaja, mafja, krimi i hajdutve, veprimtaria e pa prgjegjshme e pushtetarve i bn, deri edhe njerzit e thjesht, t vriten me njri tjetrin, pr fjal goje, pa prfillur asnj shnj burrrie e njerzie, apo zakoni Shqiptare. Njerzit e thjesht po psojn kriza psiqike kur dikush u rremben fmijn dhe ata reagojn n menyra agresive duke vrar edhe vehtn, shpesh, nga pamundsia pr t gjet dorasin, apo shkakun... Kthehemi tek vrasja pr nj t shame, apo pr nj fjal gojet... Po n cilen pike t Kanunit shkruhet, q pse t shan tjetri duhet ti marrsh jetn? N asnj fjal, as rrjesht, nuk ekziston...

  Kanuni i Lek Dukagjinit ka pushuar s funksionuari q n ditt kur Shqipria ka filluar t qeveriset nga Shqiptart. Perpjekjet pr ta prdorur at Kanun, pr t justifikuar apo gjykuar vepra t shtrmbra apo t drejta ka qn dhe jan spontane. Vetm n rastet kur nuk ka funksionuar shteti apo pushteti. Kanuni bashk me vlerat e veta historike e kombtare e ka vndin vetm n histori, si nj rrelike e kombit dhe aspak pr tu vn n zbatim apo veprim sot. Ai e ka pase vlern e vet ather kur nuk ka qn Shqipria e qeverisur nga Shqiptaret, kur vndi ka qn nn sundime t nj pas njshme, ather kur pushtetet pushtuese prpiqeshin t zhduknin kulturn, zakonet, traditat, gjuhn, pra t na farosnin si komb. Kanuni e ka kryer misionin e vet historik pr gati 5 shekuj, m s miri.


  Formimi i shteteve juridike, dalja e ligjeve, kane br q kanunet, apo zakonet e vjetra t do populli e kombi, t mbesin si rrelike muzeale, n historit e atyre vendeve e kombeve q i kan patur.

  Q prej kohs kur Shqipria sht shpallur shtet i pamvarur dhe qeverit e nj pas njshme Shqiptare, kan krijuar ligje themelore, ku jan njohur doket, zakonet, gjuha, kultura Shqiptare, ligje t cilat tashm jan n prsosje do dit, Kanuni sht dashur dhe duhet q t vndoset si nj Visar i muar i Kombit n histori dhe t sherbeje si nj ndr bazat e drejtsise ligjore Shqiptare. Ti jepet nj vlersim, t pakten aq sa ja kan dhn e po ja japin studiuesit e huaj dhe figurat e mdha t politiks botrore... N vitet e diktaturs ka pas mangsi t qllimshme pr t denigruar traditn, zakonet, veshjet etj, n masn e gjr t popullit Shqiptar, mirpo sot ato mangsi nuk ekzistojn m...

  Ekziston rreziku i dmtimit t historis dhe tradits zakonore Shqiptare n qoft se njerzit, kur vrasin n momentin e menduris s tyre, t krizave psiqike, justifikohen tek Kanuni, edhe pse ata nuk e kan lexuar as nj rrjesht dhe nuk e kuptojn asnj fjal t Kanunit... Ashtu si politikanet n momentet kur nuk jan n gjndje t qeverisin, apo nuk e zbatojn dot ligjin, pse kriminelt jan miqt, shokt, korrupsionistt q kan lillje me ta, justifikojn t mndurit, mafjozt, kriminelt, prdhunuesit pr veprat e tyre kriminale. Duke ia ngjeshur Kanunit, pra sikur ata vritkan e villkan e grabitkan gra se e thoka Kanuni, (sipas tyre)... Marrzi dhe hipokrizi politikansh pr t justifikuar vehtn e tyre n perzierje me kriminel ordinier q i bjn ato masakra ndaj njerzve, moralit e kulturs Shqiptare, vetm pr t grumbulluar para...

  Mjerisht q prej vitit 1997, me kto 7-8 qeveri t hypura e t zbrituara, jane vrare qindra polic, dhe disa njerz t politiks Shqiptare, gj q tregon se nj dor e zez mafjoze vepron kundr ligjit por edhe kunder kulturs njerzore e tradites Shqiptare, e aq m fort kundr Kanunit. Them m fort kundr Kanunit, sepse sipas Kanunit, pa i pas borxh, nuk t vret askush e aq m pak tinzisht, e duke u fshehur... Ka pas shum raste kur vet polict e shtetit kan vrar me dhun duke i rrahur njerzit, deri edhe intelektual. Rrahje e dhune pa asnj shkak apo arsye, n kundrshtim me do ligj njerzor e aq m fort me Kanunin, n t cilin thuhet se burri nuk rrahet, as nuk dhunohet fizikisht...

  T rrahsh burrin apo do njeri sht poshtrimi m njerzor q mund ti bhet tjetrit e aq m tepr Shqiptarit. ǒnjerzime t tilla kan br barbarit sllavo-greke, kundr Shqiptarve, dhe diktatura komuniste... Mjerisht bjn edhe polict e shefat e ushqyer me brumin diktatorial komunist nper Shqipri, ata q i sherbejn qeveris pro komuniste dhe jo rendit, siguris e qetsis s popullit Shqiptare. Sikur t respektohej Kanuni, ata, dhe askush nuk do t guxonin t perdornin dhunn fizike ndaj njerzve e t mbysin njerz duke i rrahur. Ashtu si nuk do t guxonin, sikur lirit dhe t drejtat e njeriut t rrespektoheshin, ashtu si jan t shkruara n ato ligje ndrkombtare...

  Pr t frenuar fenomenet e vrasjeve, t cilat nuk kan asnj lillje me Kanunin, duhet menjher t nderhyj ligji i shtetit dhe t denoj vrassit n maksimum, pa pranuar nderhyrje politikansh, deputetsh, pr t zbutur apo lakuar ligjin. T ndshkohn dhe t mos u jepet mundsia kriminelve t lirohen nga burgjet pa kryer denimin... Athere do t ndalet fenomeni i vrasjeve n Shqipri. Fenomen i cili sht n t gjitha vndt e bots por i kufizuar dhe nn ndshkimin e ligjit. Vrasjet nuk motivohen as Kanunore e as zakonore n vendet perendimore, por kriminale dhe kriminelt e bashkpuntoret e tyre shkojn n burg pr gjith jetn e tyre... N Shqipri duhej t kalonin plot 5 vjet q t dnoheshin me burg kriminelt q vran politikanin m popullor, demokratin Azem Hajdari, vrasje e cila u cilsua prej politikanve qeveritar, si Kanunore, edhe pse kriminelt njiheshin hapur se kush ishin, dhe deri ku shtrihej rrjeta e tyre...

  Qeveritart mendojn se shfajsohen kur i cilsojn vrasjet n Shqipri sikur bhn pr gjakmarrje... Jo! Vrasjet n Shqipri nuk jan pr gjakmarrje, por vijn si rezultat i qeverive t korruptuara q prej viteve 1997 e deri m tani. Vijn si rezultat sepse n shum raste qeveritart i kane ndihmuar kriminelt t marrin pafajsi, apo kan bashkpunuar me ta... Sot duhet q vet masat e popullit t kerkojn me kembngulje, q do njeri, q bn vrasje, t dnohet nga ligji dhe t mos lehet i lir n asnj ast. N se vrassi del i lir, pse ka nj mbeshtetje nga ndrhyrjet e politikanve, populli duhet t kerkoje llogari qeverise, deri me heqjn e votbesimit pr at qeveri, gjithnj me mjete demokratike... Ndersa vrasjet qe jan br dhe bhen pr gjaqe t vjetra, ato po i pajtojn vet nderhyrjet e burrave qe e njohin zakonin e Kanunin dhe po faln n mas t madhe...

  Pra sot n koht moderne n Shqiperi, Kanuni shte dhe duhet jete, vetem nj rrelike muzeale, pr vet faktin se: Ligjet pr lirit e t drejtat e njeriut, q jan nj fuqi botrore, q rrzojne do Kanun apo norm t prdorur n mesjet, nuk ln hapsir bosh ku mund t mungoj dika pr t drejtat e do qytetari kudo n bot... Shteti shqiptar ka sot institucionet Kombtare, Shtetrore me t gjitha ligjet dhe organet drejtuese, q jan pr t organizuar jetn shoqrore, zhvillimin njerzor n t gjitha fushat. Mirpo ndershmria dhe prkushtimi, apo aftsia e nevojshme e atyre punonjsve q punojn n ato organe qeverisse, duhen kontrolluar me kujdes nprmjet vots se lir, t njerzve t lire, n zgjedhje t lira e demokratike... Sikur ato institucione, t funksiononin nn drejtimin e nj qeverie demokratike t pa korruptuar dhe t pa przier me mafjen apo krimin, nuk do t kishte guxim asnj njeri q t bnte vrasje, as pr fjal goje e as pse m shikove shtrembt, apo pse drejt...

  Mirpo fatkeqsisht n Shqipri edhe pse ekzistojn ligjet dhe t gjitha strukturat shtetrore pr t zbatuar ligjin, nuk sht prkushtimi i nevojshm i njerzve q jan vndosur pr ti shrbyer ligjit dhe qytetarve. Pra, pr t br at detyr, per t ciln taksapaguesit Shqiptar u japin rrogat q nga presidenti e deri tek polici m i thjesht... Populli nuk duhet t vuaj zin e krimit, vrasjen n njerzit e shtpis, grabitjn e femrave dhe shitjen pr prostitucion nga kriminelt. T mos hesht e t u nnshtrohet atyre grupeve apo individve q e lajne me gjak n emr t Kanunit, n emr t asaj historie t lavdishme Shqiptare t kohs s Gjergj Kastriotit t madh dhe Lek Dukagjinit. Me ato prpjekje ata mafjoz, hajdut, kriminel prpiqen t shfajsohen, duke u fshehur dhe duke u mbrojtur njkohsisht, pas Kanunit. Por Kanuni thot: Hajdutt, kriminelt, dhunuesit, plackitsit te veohen e t ndeshkohen rrebt... Ata nuk e kan vndin as n jetn e lir t shoqris Shqiptare e jo m npr hallkat e institucioneve t shtetit, si politikan, shefa etj...

  Kanuni thot: Fmijt nuk armatosn, t smurt psiqik jo e jo... Sot n Shqipri jan armatosur edhe fmijt... Gjithsesi le t shpresojm se gjrat do t shkojn n vndin e vet... Kanuni me vlerat e tije historike e kombtare t vendost n muzeumet shqiptare si nj rrelik e radh e Kombit Shqiptare, duke i nderuar n faqet e historis ato vlera, e jo duke i injoruar. Kanuni duhet t jet nj mbshtetje studimore pr drejtsin, por duhet kuptuar sakt dhe jo mbrapsht... Mafjozet e kriminelt bashk me ata q i prkrahin, t denohen sa m par nga drejtsia demokratike. Dhe populli t lirohet pr t marr frym lirisht n jeten normale pa krime, pa vuajtje dhe frig, por me nj qetsi e normalitet t zhvilloj jetn e lir si gjith popujt e vendev t qytetruara...

  Le t besojm dhe t shpresojm se krert e shtetit do ta kuptojn se nuk sht fajtor Kanuni pr asnj veprim kriminal e mafjoz q kryhet n Shqipri, por fajtor jan t korruptuarit politikan, t komprementuarit ligjvns e ligjzbatues, miqsit e dallaveret n t gjitha shkallt e pushtetit... Ashtu si sht fajtor n t njjtn koh, nj dehje marramndse, nj trullosje prej nj euforie t tepruar t mass s atyre njerzve q hiqen sikur e njohin dhe dijn t rrespektojn Kanunin apo zakonet e tjera Shqiptare, ndrsa n ann tjetr perdorin emrin e Kanunit pr t br krime, apo veprime t tjera njerzore ndaj shoqi-shoqit apo deri n fis e familje... Askush nuk ka t drejt t bj vrasje, pse sipas tij e thoka Kanuni!

  N asnj fjal t Kanunit nuk sht thn kurr q ti merret jeta njeriut pr asnj arsye! N asnj fjal t Kanunit nuk sht thn kurr q t izolohen grat e fmijt dhe t vriten apo t tentohet ndaj tyre pr ti vrar pr gjak! Kanuni thekson qart n kuptimin dhe zbrthimin e tij se: Vrasja sht rrezik, fatkeqsi, vrassi bjen n gjak, por gjaku lahet me falje para njeriut, para Zotit e burrave t Dheut Shqiptar, e jo para mistrecave q nuk njohin faljen, si shprehja m e lart e pendimit t fatkeqit q ngriti dorn n astin e menduris s tij kur vrau njeriun... Gjithsesi theksoj se Kanuni nuk sht e as nuk bhet kurr shkaku i grindjeve e vrasjeve n Shqipri, por ka qen gjithmon dhe ashtu duhet t mbes si simbol i bess, i burrris, i urtsis, i rregullit t jetess, i pajtimit dhe qetsimit t mosmarrveshjeve midis njerzve.

  M pesh ka nj fjal e thjesht e nj burri t vjetr n malet e Malsis s Dukagjinit, Vermoshit, Skraparit, Kurvleshit apo Korabit, se sa dhjetra fjalime t pseudo politikanve q shahen me njri tjetrin si fmijt e rrugve... Le t shpresojm se vet qytetart do t kuptojn m mire, se kush sht shkaku i krimeve t fshehta, i grabitjes s fmijve, fmrave, i varfrise, i vjelljeve, i pa siguris... Pra do ta kuptojn njerzit se kush sht shkaku i largimit gjithnj e m shum nga Shqipria i njerzve t thjeshte por edhe intelektualve...

  Ndoshta kur t gjitha t kuptohen qart nga t gjith, ather nuk do t ja falin m besimin e vots as t korruptuarit, as ish diktatorve, as kriminelve... Por do t dijne t zgjedhin ata q drejtojn popullin e shtetin drejt siguris, qetsis, zhvillimit, drejt nj jete normale pa vrasje, pa tmerre rrembimesh e dhunimesh, apo tregti femrash per prostitucion...

  Vetem ather nuk do t hidhet balt mbi Kanunin ashtu si hidhte perandoria osmane pr 500 vjet me radh, apo shovinizmi sllav dhe diktatura komuniste... Nuk duhet t mbretroj menduria e astit q vret n emr t Kanunit, vjell e bn aq vepra t liga dhe tenton t fshihet pas atij Gjeniu t historis dhe Kulturs ton Shqiptare. Kam bindjen se edhe kjo prpjekje e fundit e sllavo-komunistve t deshtuar, pr t hedhur balt mbi zakonet e kulturn ton t lasht, do t dshtojn. Pasi populli, pjesa m e madhe q i nderon realisht vlerat tona Kombtare, nj ndr t cilat sht dhe Kanuni, do t dij t dal edhe prej ksaj situat ngatrresqare q e krijuan qeverit e pa prgjegjshme...

  Asnj arsye nuk ekziston mbi Dhe, q t u krijohet vuajtje, apo tu shkaktohet vdekja fmijve t mitur, si dhe t u nxihet jeta, duke i ndar nga prindrit pr shkaqe vrasje, dhunimi, lufte, etj...
  Vetm barbart q nuk kan ndjenja njerzore i ln fmij jetim, pa prindr, duke ua vrar baban, apo duke u rrmbyer nnn!
  Vetm politikant hajdut q jetojn duke u ushqyer me gjakun e djersn e t tjerve, i ln fmijt e mitur t vdesin urie, t ftohti, apo prej smundjeve! Kujtojm ktu miera fmij t izoluar pr shkaqe vrasjesh, prej njerzve psiqikisht t smur, q nuk njohin as vlera kombtare, as njerzore e as familiare, e Kanunore aq m pak... Kujtojm miera fmij t cilt bredhin rrugve t Shqipris duke br pun t zeza pr t mbajtur familjet, si dhe rrugve t bots pr t lypur pun apo t mashtruar e t shitur nga mafja shtetrore, pr prostitucion, apo pr tu vjedh organet e trupave t tyre t njom, pr t ua transplantuar fmijve t milionerve, t mafjozve npr bot...

  Kujtojme shum t tjer q vdesin cdo stin e muaj, urie e t ftohti npr fshatrat e Shqipris... Po vdesin pr nj operacion t thjesht apendisiti pa pasur aspak kujdesin as ndihmn e qeveris, e cila e ka pr detyr q shtetasve t vet tu siguroj jetn dhe mjekimin e nevojshm, ushqimin dhe do gj tjetr jetike.

  Pra asnj prej atyre fatkeqsive q po vuan populli shqiptar sot nuk i vjen prej Kanunit, e aq m pak fmijve. Por ato vijn si shkak i mungess s kujdesit t qeveris pr t gjith qytetart e aq m pak pr fmijt e pafajshm...

  Shkruar nga LLemadeo, botuar ne Revisten "Zeri i Larget" Nr.8. Nentor 2003.
  Ndryshuar pr her t fundit nga LLemadeo : 23-05-2004 m 07:11 Arsyeja: korigjime ortografike.

 19. #19
  Shmekeri Prishtines
  Antarsuar
  04-08-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  66
  Kanuni eshte krijuar si rezultat i veshitiresive dhe si rezultat i kultures se asaj kohe. Sic thote Thomas Hobbess, neve na duhen ligjet qe te udheheqim njeri-tjetrin. Ai permend shume ligje natyrroe qe per shkaqe se jasht-temore nuk do ti permend.
  Ato ligje ne Kanun jane krijuar per te mbrojtur shoqerine. Nuk ka patur Qeveri me ministrite e saja. Nuk pa pasur polici qe te policon shoqerine. E vetmja menyre per te udhehequr shoqerine ka qene ligji i dugagjinit. Dhe, edhe pse shumica SOt kane nje ndjenja negative per Kanunin, mesndoj se nje numer i tyre pajtohen me faktin se Kanuni ka mbrojtur kulturen Shqiptare.

  Per fat te keq njerezit ende jetojne sipas vlerave dhe traditave te mesjetes.
  Love is Just a Temporary Form of Insanity--Sylvester Stallone

 20. #20
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  E sa per virtytet Shqipetare i them komentuesit me emrin "Seminaristi", se sic i kemi ne Shqipetaret nuk i ka asnje popull tjeter i ballkanit.

  Besa e shqiptarit eshte virtyti me i vecante ne bote, qe nuk e ka asnje popull tjeter asgjekundi, pra ne plotkuptimin e fjales "Besa-Bese". Nuk e dij se nga je dhe sa ja njeh vleren atij nocioni, por ka nje thellesi dhe filozofi te vecante ajo fjale!
  Ashtu sic eshte virtyti tjeter shqipetar, Nderi! Qe dhe ate virtyt nuk e shohin popujt e tjere kurre si shqipetaret, ashtu sic nuk shohin si virtyt, as bujarine, as trimerin, as rrespektin kur vdes njeriu etj...
  Gjera te shenjta per Shqipetaret qe nuk jane aq te rrespektuara apo te njohura ne vendet tjera ne Ballkan...
  Nuk thuhet as ne Kanun dhe askush nuk e thote se ato virtyte i shpiku Kanuni, jo, ato jane virtyte qe kane lindur nje heresh me popullin dhe kombin shqipetar dhe jane marre nen nje mbrojtje te vecante me vendosjen e normave Kanunore, ne kohen kur pushtimi Osman po tentonte ta asimilonte kombin duke i fshire gjuhen, duke i fshire cdo vlere e virtyt te vetin...
  Ne ate moment Kanuni ju be arme e fuqishme shpirtrore Shqipetarve per te mbijetuar!
  Ju thoni me aq sa dini se sikur Kanuni nuk ka asnje vlere gjuhsore, por mire qe pranoni se e ka mbledhur dhe Shkruar, studiuesi, letrari, arkeologu i madh
  at. Shtjefen Gjecovi, prap mire qe pranoni ate, por ai e ka ber ne vitet e para te shekullit te 20-te kur Shqiperia sapo kishte filluar te shkruante gjuhen e vet neper letra, e ashtu qe ay Kanun ka vlera te pa llogaritshme edhe letrare e gjuhesore, pervec vlerave te veta Historike e kulturore etj!

  Kanuni ka qene i lindur ne mijra shekujt e Historise Shqipetare, sepse ato zakone dhe virtyte kane ekzistuar nder Shqipetaret kudo ne Shqiperi dhe jo vetem ne veri...por dhe ne jug ku me nismen e Princit Lek Dukagjini u be ligj per kohen ku iu kundervu pushtuesit Osman duke mos e lejuar qe ta nenshtroje popullin shqipetare ne zakonet e kulturen e vet!
  Kaq per "seminaristin"


  Degjo,

  me duket se je tangjent e i palogjikte. Fjalet qe ua drejton te tjereve, me mire thuja vetes.


  Por duhet te kuptosh, se sot me parrulla "jemi me te miret e me te beses" flasin ose me injorantet, ose viktima diktaturash e izolacionesh, edhe jane pikerisht keta qe flasin po ashtu ne ajer, me pergjithesime e pa asnje referim konkret.


  Besa, Burrnia e Bujaria - nuk ka diskutim qe jane virtute qe jo vetem mesdhetaret, nuk diskutohet ballkanasit, por nuk ma ha mendja vend ne bote qe te mos i kete., vetem ne mos dash ti shikosh tek te tjeret.


  Madje, anglezt, bredhacaket-kolonizatore me te medhenj, kur duan ti bejne qejfin ndonje fisi te izoluar e paedukuar, qe i ka pas lidhur puna, si Beduinet psh, theksojne se si kur shkohet ne tendat e tyre, ata u thone se shtepia e tyre eshte edhe e mikut; apo se shpata ime, shpata e mikut.


  Gjasat na tregojne se me teper Kanuni ka qene nje imitim ne Kanune te tjera me te perparuara i domosdoshem jetik per te normalizuar jeten e nje krahine tejet te izoluar ne kulture, edukate e virtut, ku kaosi mbreteronte, sa nga mungesa e pushtetit central e sa nga cilesi te tjera qe rrjedhin nga izolimi.

Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Gjergj Kastriot Sknderbeu
  Nga Arbushi n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 433
  Postimi i Fundit: 21-01-2022, 22:21
 2. Si lindi harmonia fetare n Shqipri?
  Nga Albo n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 127
  Postimi i Fundit: 27-10-2010, 08:41
 3. Fenomeni "Abdi Baleta"
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 206
  Postimi i Fundit: 06-09-2009, 09:28
 4. Armiqt e shqiptarve: N krkim t themelit t politiks
  Nga Sabriu n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 10-01-2007, 04:26
 5. Rrymat politike katolike shqiptare
  Nga ~Geri~ n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •