Close
Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 158
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Jesushaus
  Antarsuar
  05-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  271

  Janullatos: Nuk ka prparim me djegien e kishave dhe xhamive

  Kreu i ortodoksve shqiptar u ka br thirrje kosovarve dhe serbve t mos prfshijn fen mes mrive t tyre

  Ortodokst shqiptar, 600 mij dollar pr Kosovn

  Kryepeshkopi Anastas: T restaurohet nj kish dhe nj xhami, ose t ngrihet nj qendr rinore

  Elda Spaho

  Kryepeshkopata Ortodokse e Tirans deklaroi dje se do t jepte 600 mij dollar pr restaurimin e nj kishe dhe t nj xhamie, ose pr ngritjen e nj qendre rinore q do t nxis bashkekzistencn n Kosov. Pas leximit t nj deklarate n shqip, nga at Jan Trebicka, ku dnohej djegia e objekteve fetare, (disa kisha u dogjn gjat revolts s 17 marsit n Kosov dhe shum xhami jan djegur n 1999), kryepeshkopi i Tirans, Durrsit dhe i gjith Shqipris, Anastasi, ka lshuar mesazhe paqeje n greqisht.
  ***
  Sipas tij, kryepeshkopata nuk e dinte nse dollart do t shpenzoheshin pr restaurimin e ndonj prej xhamive t djegura n Kosov nga serbt n luftn e vitit 1999, apo pr ndonj nga kishat serbe t djegura po n Kosov, dhjet dit m par. Dhe natyrisht kryepeshkopata nuk i ka vn gishtin ndonjrs prej objekteve fetare t djegura n Kosov. Nuk na takon ne t vendosim. Do t plqenim q 600 mij dollart t ndaheshin n mes pr t dy komunitetet, gjithsesi ne do tua lm n dor organeve prkatse n Kosov, -deklaroi kryepeshkop Anastasi duke shtuar se, sidoqoft, do t paraplqehej sikur kto para t shpenzoheshin pr ngritjen e nj qendre rinore, q do t inkurajoj bashkekzistencn.
  ***
  Kreu i kryepeshkopats ortodokse n Shqipri (prej disa javsh edhe nnkryetar i tr kishave t Evrops, prfshir ktu edhe at anglikane), sht shprehur n mnyr t prer kundr shfrimit t mllefeve ndaj objekteve fetare. Feja shpesh prdoret pr t mbuluar kontradikta t tjera. Por ajo duhet prdorur si vaj pr t shruar plagt dhe jo si vaj pr shtimin e zjarrit. I pyetur nse revolta m e fundit n Kosov u diktua nga urrejtja ndretnike apo ajo ndrfetare, Anastasi sht treguar i kujdesshm n komentet e tij. Kur ndizet nj zjarr nuk dihet nga u ndez dhe nga e shtyn era. Po, n Kosov ekziston nj mri, por un u bj thirrje njerzve q t mos e prfshijn aty edhe fen, sepse gjrat do t bheshin shum m komplekse, -tha ai dje gjat konferencs pr shtyp n njrn nga sallat e selis s kryepeshkopats. Anastasi u ka br thirrje kosovarve dhe serbve q t jen sa m tolerant dhe t respektojn besimet fetare t njri- tjetrit.
  Dhurimi i 600 mij dollarve, sipas deklarats s tij, nuk ka qen e vetmja ndihm dhn Kosovs. Ai dje ka prmendur edhe ndihmn dhn 30 mij kosovarve q mbrritn n Shqipri gjat lufts s vitit 1999 dhe programin e prkrahjes s foshnjeve t tyre t sapolindura aso kohe. Dollart q u dhuruan dje u morn nga fondi q kryepeshkopata ortodokse shqiptare kishte mbledhur pr ndrtimin e nj katedraleje n Tiran.
  Ligji pr krematoriumet
  Anastasi: Nuk ka nj parajs t krishtere dhe nj myslimane
  I prmbajtur n komentet e tij ka qen kryepeshkopi Anastas edhe kur u pyet mbi ligjin pr krematoriumet, i cili po diskutohet s fundmi n Parlamentin shqiptar. Sigurisht q nuk m takon mua tu tregoj deputetve se far duhet t vendosin. Por un sbesoj se ka nj parajs t krishtere dhe nj myslimane. N vdekje, njerzit bashkjetojn m mir se n t gjall, apo jo?, -tha ai.
  Ligji pr krematoriumet (djegien e kufomave t njerzve dhe varrosjen e hirit t tyre) sht duke u shqyrtuar n Parlament por kjo mnyr varrosjeje sht kundrshtuar nga prfaqsuesit e disa besimeve fetare n Shqipri.
  27/03/2004
  KATEGORIA: Sociale  ne Shqiperi po vdesin njerezit per buke, por per serbet ka para kjo kishe antishqiptare!!
  Ditt e njeriut jan si bari;
  ai lulzon si lulja e fushs;
  n qoft se era i kalon sipr,
  ai nuk sht m dhe vendi i tij nuk njihet m.
  Por mirsia e Zotit vazhdon nga prjetsia n prjetsi
  pr ata q kan frik prej tij,
  dhe drejtsia e tij pr bijt e bijve,
  pr ata q respektojn beslidhjen e tij
  dhe mbajn n mendje urdhrimet e tij
  pr t`i zbatuar n praktik.

  Psalmi 103

 2. #2
  Tingellon pak keq kur degjon per nje donacion te tille ndaj gjakatarit , por oktapodi "Politike" nganjehere pret nje nga tentakulat e tij ...per te shpetuar 10 te tjera !

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e MtrX
  Antarsuar
  29-11-2002
  Vendndodhja
  Kor
  Mosha
  39
  Postime
  755
  kishe antishqiptare...
  MtrX ubicumque felix

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-02-2004
  Vendndodhja
  afer jush
  Mosha
  39
  Postime
  81
  po me keto para financohen rrojate e ures vrasesit e femijeve,eshte nje fjale e urte popullore kush ta bone ta bone i yti nuk vjene ai preje qiellit..........
  po kjo dihet moti qe serbete financohen nga vllezerit e vete....
  djema mos u ngutni se do te vie fundi i cdo privitvizmi dhe agresiviteti......

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  Ypsilanti Twp, MIigan, SH.B.A.
  Mosha
  59
  Postime
  226
  Nuk e kuptoj, a ishte kjo nj iniciativ e veta e Janullatosit apo pati nj pajtim n kshill t kishs. N rastin e dyt duket shum demokratike por edhe alarmante se si orthodokst shqiptar qenkan kthyer kaq tolerant ndaj krimeve monstruoze serbe duke i shprblyer me para pr ndrtimin e tempujve antishqiptar n duar t ekstremizmit historik pravosllav. Un pr vehte pr nj gj do t'i prgzoja orthodokst shqiptar: Sikur t ndrgjegjsoheshin nj ik se ato kisha q jan djegur n Kosov nuk jan asgj pos Kisha Orthodokse Shqiptare t prvehtsuara nga serbt me qllim t gdhendjes s "djepit t kulturs" s tyre q e lan n Karpate kur ia msyn anve tona gjat shekujve 9 e m pas si ardhacak t luftrave t atjeshme. Ah, sikur vrtet t thelloheshin orthodokst shqiptar e t rindrtonin kishat e veta n Kosov.
  Kjo as nuk duket gjkundi n ndrgjegjen shqiptare.
  Pr t gjitha trojet Shqiptare nn nj trsi Shtetrore Shqiptare, t'i shkrijm do energji!

 6. #6
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  46
  Postime
  3,394
  Citim Postuar m par nga Pellazgu
  Nuk e kuptoj, a ishte kjo nj iniciativ e veta e Janullatosit apo pati nj pajtim n kshill t kishs. N rastin e dyt duket shum demokratike por edhe alarmante se si orthodokst shqiptar qenkan kthyer kaq tolerant ndaj krimeve monstruoze serbe duke i shprblyer me para pr ndrtimin e tempujve antishqiptar n duar t ekstremizmit historik pravosllav. Un pr vehte pr nj gj do t'i prgzoja orthodokst shqiptar: Sikur t ndrgjegjsoheshin nj ik se ato kisha q jan djegur n Kosov nuk jan asgj pos Kisha Orthodokse Shqiptare t prvehtsuara nga serbt me qllim t gdhendjes s "djepit t kulturs" s tyre q e lan n Karpate kur ia msyn anve tona gjat shekujve 9 e m pas si ardhacak t luftrave t atjeshme. Ah, sikur vrtet t thelloheshin orthodokst shqiptar e t rindrtonin kishat e veta n Kosov.
  Kjo as nuk duket gjkundi n ndrgjegjen shqiptare.
  Pajtohem plotsisht me juve Pellazgu. N Kosov sht br nj komunitet sado i vogl ortodoksash shqiptar por edhe nse do t vendoste ndonj gj KOASH nuk ka vler dhe respekt tek shqiptart atje prderisa vet KOASH sht n duar t nj joshqiptari. Tekefundit shqiptart i rindrtojn vet ato Kisha por tashm shqiptare ashtu si edhe kan qen.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-03-2003
  Vendndodhja
  Oakland, CA
  Mosha
  46
  Postime
  738
  Titulli i temes eshte tendencioz, leket nuk i jane dhene serbeve por besimtareve ortodokse serbe dhe shqiptare ( me sa kuptoj une). pra le te mos keqinformojme qellimisht me synim qe te ngjallim pasione negative. perpara se te dalim ne konkluzione duhet te kuptojme se per shume besimtare besimi eshte me i shtrenjte sesa identiteti kombetar dhe se shprehja e V.P 'feja shqiptarit eshte shqiptaria' nuk ka vlere universale, dhe per me teper ka vlere margjinale per besimtaret. ky eshte realiteti dhe duhet ta kuptojme perpara se te dalim ne perfundime.
  Ndryshuar pr her t fundit nga manoklla : 28-03-2004 m 23:24

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Antarsuar
  31-07-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,232
  Mendoj se duhet te shqyrtojme faktet me gjakftohtesi:
  Se pari ato kisha ne Kosove (jane qindravjecare dhe bile me te vjetra se xhamijat) nuk duheshin djegur, mbasi kjo i ka nxjerre shqiptaret aspak me te mire se serbet te cilet bene te njejten gje me 1999 dhe u ka dhene mjaft material e zemer teorive antishqiptare te Beogradit.
  Se dyti kisha shqiptare ato para ja ka dhene qeverise se Kosoves dhe ata do ti perdorin si ta shofin te arsyeshme.
  Se treti perderisa edhe arabet po financojne xhamija e shkolla ne Kosove e kudo, po ashtu kishat katolike ngrejne kisha ne Shqiperi, edhe ortodokset ndihmojne njeri tjetrin puna e tyre, nuk shof ndonje te keqe nga cila kishe do ti presin ndihmat ata; Greqia jo, Rusia jo, Serbia jo, e ku ka ortodokse te tjere?)
  Se katerti serbet e Kosoves kane qene gjithmone minoritet atje por kane qene ama prej qindra vjetesh, qofte edhe 10 apo 20%, prandaj u takon edhe atyre te jetojne ne Kosoven shqiptare ne pronen e vet e ne kishen e vet, kjo s'na prish shume pune besoj, se se jemi demokrate dhe te sinqerte.

 9. #9
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  46
  Postime
  3,394
  Citim Postuar m par nga Labeati
  Mendoj se duhet te shqyrtojme faktet me gjakftohtesi:
  Se katerti serbet e Kosoves kane qene gjithmone minoritet atje por kane qene ama prej qindra vjetesh, qofte edhe 10 apo 20%, prandaj u takon edhe atyre te jetojne ne Kosoven shqiptare ne pronen e vet e ne kishen e vet, kjo s'na prish shume pune besoj, se se jemi demokrate dhe te sinqerte.
  Serbt kurr nuk kan kaluar 5 prqindshin n Kosov, Labeat sa pr tu korigjuar. Dhe poashtu ata mund t rrijn aty por duke respektuar autoritetet dhe shumicn sikur q shumica respekton ata (me gjith vrasjet e m t dashurve t shum prej tyre) nga zori.
  Kurse, Pellazgu vuri n dukje faktin se ortodoksat shqiptar sa japin para pr t ndrtuar kisha ortodokse serbe, le ta bjn kt pr kisha ortodokse shqiptare atje. Kisha serbe po financon Rojat e Urs terrorista q kan vrar e masakruar mijra shqiptar (duke prfshir edhe gra e fmij) e ortodoksat shqiptar ta ndihmojn at mendoj se sht pak e teprt.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e MtrX
  Antarsuar
  29-11-2002
  Vendndodhja
  Kor
  Mosha
  39
  Postime
  755
  labeati, se pesti duket sikur ti nuk e ke shume te qarte situaten, e deri diku ia fut me tym:
  Kosova me 20 % serbe (ne te kaluaren)??? Le nam me kete
  Janullatosi ia ka dhene leket qeverise se Kosoves dhe t'i perdorin si ta shohin te arsyeshme??? Nuk mund ta besoj nje gje te tille.
  Kishat e serbeve prej qindra vjetesh??? Si ka mundesi me nje popullsi te hershme prej pothuaj 99% shqiptare... Kishat duhet te jene ndertuar qe ne kohen kur Arberit nuk ishin konvertuar... Le c'mund te jene meremetuar nga serbet kur ishte Kosova ne dore te tyre...
  MtrX ubicumque felix

 11. #11
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,404
  Del kreu i KOASH dhe ofron ndihme per qetesimin e gjakrave ne Kosove ne menyre qe mund te ishte e pranueshme si nga shqiptaret ashtu dhe nga serbet dhe i hidhen ne gryke injorantet dhe mosmirenjohesit... Parate nuk iu ofruan ekskluvizisht serbeve per kisha, por dhe shqiptareve per xhami ose per qendra te perbashketa rinore...E ku na qenka e keqja dhe antishqiptarja ketu? Tek toleranca qe keshillon Anastasi? Tek mosngaterrimi i fese ne problemet etnike ?Sepse duam s'duam problemi i Kosoves eshte etnik, jo fetar sic duan ta paraqesin "miqte" nga Lindja qe financojne ne menyre te njeanshme xhami e shkolla fetare per te nxjerre "drejtues shpirterore" alla Yassin e Bin Laden.
  Dhe nderkohe qe "greku" Anastas, qe vepron me shqiptarce se shqiptaret, eshte i vetmi perfaqesues fetar ne Shqiperi ku tolerancen fetare dhe bashkepunimin midis komuniteteve fetare ne Shqiperi e ka bere me vepra , jo vetem me llafe.
  A mund te me thoni zoterinj cili bamires apo "financues" arab ka dhene qofte dhe nje cent per restaurim kishash apo per te krishtere? ASNJI! Perkundrazi ata qe na kane sjelle deri tani jane Ols Jazexhinjte dhe uahabiste te tjere qe kerkojne te minojne bashkepunimin dhe mirekuptimin midis komuniteteve fetare ne Shqiperi.
  Imzot Anastasi eshte nenkryetar i gjitha kishave te Evropes. Pra gjithe ajo Evrope me nje mori te madhe rrymash fetare brenda per brenda kristianizmit (rryma te cilat ne shumicen e rasteve jane ne hasmeri me njera tjetren) i kane treguar besimin nje personaliteti boteror si Anastasi.
  Fatkeqesisht "xhahileve" dhe mendjeshkurterve te forumit, cdo veprim paqesor i Anastasit i ben te vjellin vrer ndaj tij. Te tille njerez si ju kryqezuan Krishtin, jo me Anastasin.
  Kosova nuk mund te behet e pavarur dhe me vone te bashkohet me Shqiperine duke u djegur kishat serbeve.Ta keni mese te qarte kete. Evropa nuk mund te lejoje te krijohet nje "mini-Jugosllavi e 1918-tes" ne vitin 2004. Kosova nuk mund te ekzistoje si shtet dhe aq me teper shtet demokratik pa nxjerre para gjyqit te gjithe kriminelet e luftes si serbe, por dhe ata shqiptare. Kete kerkon sot koha, e kerkon Evropa, e kerkon SHBA.Ia kane vene si kusht per te njohur sovranitetin e saj. Dhe fatkeqesisht kete gje, nga te gjithe ju "patriotet" e shquar , kete gje e ka kuptuar vetem "antishqiptari" Anastas.
  "Who is John Galt?"

 12. #12
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  46
  Postime
  3,394
  Un nuk shoh ktu dik q tha se ata q kan djegur kishat serbe kan br mir, dhe besoj q po ti lexoni edhe ju nuk shihni ndonj gj t till n shkrimet e msiprme.
  Pr punn e ndihms dy komuniteteve atij ortodoks serb dhe atij islam t shqiptarve apo edhe qendrs pr t rinjt nuk sht keq por si e than m sipr edhe disa t tjetr m mir do t ishte t ndihmonte ortodoksin shqiptare se psh. ortodoksin serbe kur dihet shum mir roli i tyre n politik pr 'gj sht kritikuar gjith kohn jo vetm nga shqiptart por edhe nga malazezt,kroatt dhe sllavomaqedonsat q flasin pothuajse t njjtn gjuh.
  Edhe pse ato kisha ashtu kshtu do t rindrtohen edhe nga vet qeveria atje e pr kt edhe jan dhn fondet. Ato kisha sikurse dihet jan kisha shqiptare q jan uzurpuar nga serbt duke pasur fatin e mir t shptimit nga rnimi sikur e kan pasur fatin shum kisha shqiptare atje gjat kohs s okupimit serb. Atyre Jazexhinjve dhe vahabistve nuk i dha askush prkrahje dhe dihet fare mir nga t gjith se sa mbshtetje kan tek shqiptart, prandaj nuk mendoj se ia vlen t'i prmendsh ktu.
  Pr punn e kriminelve, nuk mund t njjtsosh ata serb me shqiptar sepse krimet e shqiptarve jan fare t vogla po ti krahasosh me krimet m t mdha n Europ q pas lufts s dyt botrore q kan br serbt dhe ata e kan br kt institucionalisht kurse shqiptart individualisht, atyre q ia kan plasur zemrn me vrasjen/masakrn e fmijve,grave e m t afrmve t tyre q poashtu kan qen krime, e prderisa kta shqiptar sot jan n burgje t KFOR, kriminelt serb sot sillen t lir e bile edhe kan marr prap pushtetin n Serbi.
  Jam i bindur q tani problemi i Kosovs do t ket nj zgjidhje urgjente dhe nuk do t ket m dhun ndretnike dhe bashkekzistenca n nj Shqipri t ribashkuar me Kosovn e serbve dhe shqiptarve do t jet e nivelit m t lart t mundshm duke harruar sa m shpejt t kaluarn e hedhur shikimin dhe kmbn para prgjithmon sepse edhe sht n interesin m t mir edhe ton edhe t atyre.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 13. #13
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  KOASH keto 600 000 $ po i dhuron per ndertimin ne Kosoven e pas luftes te nje Kishe dhe nje xhamije.

  Ku qendron anti-shqiptarizma e KOASH?

  Pse nuk dhuron kreu i myslimaneve shqiptare para per ndertimin e xhamive te shkaterruara ne Kosove gjate luftes?

  Po "vellezrit" arabe te futur me qindra ne Shqiperi pse nuk shpenzojne per ndertimin e xhamive ne Kosove?

  Pse duhet te paragjykohen te tilla masa vetem kur i ndermarrin te krishteret?

 14. #14
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjSikurDielli
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Pa permendur arabet nuk ben ky muhabet. Pse arabet nuk japin, pse arabet keshtu, pse ashtu... e po te japin arabet, pse japin, pse bejne... kesaj i thojne "hyp se te vrava, zhdryp se te vrava!" (per standardistet: "Hip se te vrava, zbrit se te vrava").

  Arabet (me sakte marokienet), psh, kane spitalin me te madh ne Kosove, me nja 1,000,000 paciente ne vit, ne fushen e Mitrovices, qe i sherojne pa ndonje kompenzim financiar. Ata kane dhene shuma te konsiderueshme per rehabilitimin e shume shkollave, shume shtepive te shendetit, shume shtepive te banimit, dhe shume rrugeve e urave. Poashtu arabet kane trupa ushtarake ne Kosove, qe shpenzojne pare. Psh, Turqit, kane gjithe rajonin e Prizrenit se bashku me Gjermanet. Tash se fundi, ata kane dhene shume para per ndertimin e disa xhamijave (pasi u dogjen e shkaterruan, nga ortodokso-serbet), ne rrethinen e Prizrenit, dhe ka projekte per meremetimin e Hamamit te vjeter te Prishtines, qe do deklarohet pasuri boterore se shpejti, nen mbikeqyrje te UNESCO. Poashtu vitin e kaluar, doktoret ushtarake bene synet nja 700 djema shqiptare-muslimane, duke ua hequr nga qafa barren e synetise prinderve, dhe duke u ofruar sherbime falas dhe te nje cilesie te larte.

  Cdonjeri nga ky projekt, financohet nga shtetet anetare te OKB-se, dhe origjina e mjeteve te shpenzuara eshte e ditur. Nese KFOR-i turk jep para per rindertim te nje xhamie diku, ato para vijne nga buxheti shteteror turk, me konkretisht, Ministria e Puneve te Jashtme. Keshtu edhe me vendet tjera (jo vetem muslimane/arabe), qe investojne dhe riparojne vetem me leje ose nga qeveria e tyre, ose nga UNMIK, qe ushtron nje rregull rigoroz te percaktimit te origjines se investimit. Cdo shume mbi $10,000, duhet te deklarohet si e tille ne institucionin perkates bankar, se bashku me cdo dokument te prejardhjes se shumes, e cdo projekt qe i tejkalon (nese s'jam gabim), $25,000, duhet te nenshkruhet nga funksionaret e UNMIK. Dmth qe, cdo investim eshte i paster, dhe prejardhja eshte e ditur.

  Ne Kosove gjate luftes e edhe me heret, u shkaterruan mese 700-800 xhami dhe objekte tjera fetare-kulturore, perfshire ketu edhe Shtepine e Lidhjes se Prizrenit ne Prizren. Krejt keto nen bekimin e kryqit serb, dhe Kishes Ortodokse Serbe. Kur keto para (qe nuk besoj t'u dihet prejardhja), dhurohen nga nje Kishe tjeter Ortodokse, qofte ajo edhe shqiptare, normal qe, fillimisht qellimi shikohet e me vone edhe arsyeja. Buxheti i Kosoves i ka ndare fillimisht 5 mil. euro, e me vone do te ndahen edhe me shume per rehabilitimin e shtepive, kishave dhe objekteve tjera te demtuara gjate trazirave te fundit. Suficiti eshte mbi 300 mil. euro, dhe nuk besoj se ka nevoje per ndihme per meremetimin e kishave, apo edhe xhamive. Mirepo ndihma eshte ndihme: ajo pranohet, nuk refuzohet. Po njeriu pyet veten: pse jo ne Shqiperi diku nuk investohen ato pare, ku ka nevoje mese urgjente te investimeve e riparimeve, po ne nje territor tjeter, ku drejt te them, nuk kane ndonje pune as Kisha Ortodokse Shqiptare, e as ndonje Kishe apo institucion tjeter fetar, pos atyre te Kosoves apo atyre qe Kosova vete u kerkon ndihme.
  Ndryshuar pr her t fundit nga AsgjSikurDielli : 29-03-2004 m 14:31

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-01-2003
  Postime
  424
  Citim Postuar m par nga Jesushaus
  kryepeshkopi i Tirans, Durrsit dhe i gjith Shqipris, Anastasi, ka lshuar mesazhe paqeje n greqisht.
  Prse kryepeshkopi i Tirans, Durrsit dhe i gjith Shqipris lshon mesazhe n greqisht? Nuk mund t'i thoshte n shqip?
  E drejta vonon, por nuk harron!

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Jesushaus
  Antarsuar
  05-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  271

  Thumbs down

  Citim Postuar m par nga karaburuni
  Prse kryepeshkopi i Tirans, Durrsit dhe i gjith Shqipris lshon mesazhe n greqisht? Nuk mund t'i thoshte n shqip?

  Anastasios, janullatos jane nje thike ne zemren e cdo shqiptari, e aq me teper duhet te jene ne zemren e shqiptareve te vertete orthodokse. Kur lexoj ne kete forum njerez qe hiqen si patriote dhe nga ana tjeter i quajne keto stasios dhe llatos hiresi, me perzihet.

  Kur shikojme vepren ogurzeze qe kane bere greket me ane te kishes ne shekuj duke vrare patriotet shqiptare, te krishteret e vertete, qe donin qe shqiptaret te lexojne Fjalen e Perendise ne shqip, dhe ate qe ata bejne sot me shqiptaret ne greqi, pyes vehten: Kane gjak shqiptari orthodokset tane? Apo iu eshte bere uje per nje pune te ndyre per lare halet e grekeve? Une kam degjuar qe ne korce e Sarande ne kisha flitet vetem greqisht, megjithese asnje smerr vesh ndonje fjale. Jane hapur kopshte femijesh nga kisha ogurzeze orthodokse ku edukatoret vijne nga greqia dhe femijeve u mesojne greqisht.

  I pyes edhe nje here miqte e mi orthodokse shqiptare:

  KENI AKOMA GJAK SHQIPTARI??

  Ku jane ata orthodokset amerikane qe hapen kishen e pare autoqefale shqiptare? Mos kane vdekur te gjithe?

  po te mos i doni ju llatosat stasosiosat ata do te ikin. Nuk u derd kot gjithe ai gjak nga rilindasit tane, qe ne tani ta shkqlim me kembe, sepse ne drejtim te shtetit tone jane njerez te shitur.

  Miq te dashur na e hiqni kete turp!!!

  Edhe greku me i humbur ketu ne gjermani e di qe ne krye te kishes tone jane greket... dhe na shohin si njerez qe sdine asgje, na shohin si njerez me bisht.

  ju pershendes
  Ditt e njeriut jan si bari;
  ai lulzon si lulja e fushs;
  n qoft se era i kalon sipr,
  ai nuk sht m dhe vendi i tij nuk njihet m.
  Por mirsia e Zotit vazhdon nga prjetsia n prjetsi
  pr ata q kan frik prej tij,
  dhe drejtsia e tij pr bijt e bijve,
  pr ata q respektojn beslidhjen e tij
  dhe mbajn n mendje urdhrimet e tij
  pr t`i zbatuar n praktik.

  Psalmi 103

 17. #17
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Po kreu i kishes ortodokse shqiptare ka vetem (ca me shume se) 10 vjet qe ka ardhur ne Shqiperi, Karaburun. Si guxon t'i biesh ne qafe e t'i kerkosh te leshoje mesazhe paqeje ne gjuhen tone, qe edhe ti vete e di qe eshte shume e veshtire?!
  Ndoshta i vjen turp te gaboje, ndaj dhe flet ne gjuhen ne te cilen e ka te sigurte lirshmerine.

  Ne fakt duke u nisur nga fakti i veshtiresise se gjuhes shqipe te kreut te kishes ortodokse, mbetet te habitemi me faktin, sesi atehere deshmitaret e Jehovait me kombesi nga me te ndryshmet kane arritur brenda pak vitesh te mesojne shqip kaq mire, sa te guxojne t'i trokasin njerezve neper shtepi per t'iu predikuar besimin qe mbartin me vete. (Vete kam rastisur ne deshmitare te Jehovait me origjine aziatiko-lindore) Apo rast tjeter eshte ai i djelmoshave te Korpusit te Paqes qe ndesheshin dendur ne Shqiperi para rrezimit te piramidave. Po ata si munden ta pervetesojne shqipen ne aq pak kohe?! Po punonjesit e ambasadave, po punonjesit e organizatave nderkombetare?!

  Gjuha shqipe pra eshte shume e veshtire. Edhe pas 10 vjetesh qendrimi ne Shqiperi duhet te te quhet dicka e lejueshme qe te mos ta zoterosh, as aq sa per te riprodhuar me goje, dicka qe mund ta kesh te shkruar para syve (megjithese gjate gjithe kohes ke qene i/e detyruar te kesh te besh drejtpersedrejti me shqiptare, dhe megjithese je kreu i nje rryme besimi fetar). Me kete rrjedhe mendimi, mbetet qe gjithe te lartpermendurit si pervetesues te gjuhes shqipe te anojne nga anormaliteti.

 18. #18
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,168
  Kisha Ortodokse Shqiptare nuk eshte me autoqefale, te gjitha vendimet i vine nga Athina (nuk do me vinte keq nese vendimet vinin nga Patriarkana e Stambollit). Kur te vdes Anastasi prap grek do jet kryepeshkopi. Duke ven nje grek ne krye te Ortodokseve ne i tregojme botes se Ortodokset e Shqiperise jane Grek (ketu ne Greqi keshtu besojne shumica ). Mbase nje dite Ortsodokset e Forumit duhet te meren me seriozisht me kete teme.

 19. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,298
  Postimet n Bllog
  4
  Injoranti nga i zgjuari dallohet shume kollaj. Injoranti flet me vend e pavend, edhe kur di edhe kur nuk di. I zgjuari flet vetem per ato gjera qe di dhe jep mendim vetem atehere ka lexuar lajmin deri ne fund, ate lajm per te cilin behet fjale.

  Duke qene se ju e keni te veshtire te lexoni, por e keni shume te lehte komentoni per gjera qe nuk i njihni, une po ju ftoj ta lexoni edhe njehere artikullin dhe pastaj te beni nje koment ne vazhdim.

  Kreu i ortodoksve shqiptar u ka br thirrje kosovarve dhe serbve t mos prfshijn fen mes mrive t tyre

  Ortodokst shqiptar, 600 mij dollar pr Kosovn

  Kryepeshkopi Anastas: T restaurohet nj kish dhe nj xhami, ose t ngrihet nj qendr rinore

  Elda Spaho

  Kryepeshkopata Ortodokse e Tirans deklaroi dje se do t jepte 600 mij dollar pr restaurimin e nj kishe dhe t nj xhamie, ose pr ngritjen e nj qendre rinore q do t nxis bashkekzistencn n Kosov. Pas leximit t nj deklarate n shqip, nga at Jan Trebicka, ku dnohej djegia e objekteve fetare, (disa kisha u dogjn gjat revolts s 17 marsit n Kosov dhe shum xhami jan djegur n 1999), kryepeshkopi i Tirans, Durrsit dhe i gjith Shqipris, Anastasi, ka lshuar mesazhe paqeje n greqisht.
  ***
  Sipas tij, kryepeshkopata nuk e dinte nse dollart do t shpenzoheshin pr restaurimin e ndonj prej xhamive t djegura n Kosov nga serbt n luftn e vitit 1999, apo pr ndonj nga kishat serbe t djegura po n Kosov, dhjet dit m par. Dhe natyrisht kryepeshkopata nuk i ka vn gishtin ndonjrs prej objekteve fetare t djegura n Kosov. Nuk na takon ne t vendosim. Do t plqenim q 600 mij dollart t ndaheshin n mes pr t dy komunitetet, gjithsesi ne do tua lm n dor organeve prkatse n Kosov, -deklaroi kryepeshkop Anastasi duke shtuar se, sidoqoft, do t paraplqehej sikur kto para t shpenzoheshin pr ngritjen e nj qendre rinore, q do t inkurajoj bashkekzistencn.
  ***
  Kreu i kryepeshkopats ortodokse n Shqipri (prej disa javsh edhe nnkryetar i tr kishave t Evrops, prfshir ktu edhe at anglikane), sht shprehur n mnyr t prer kundr shfrimit t mllefeve ndaj objekteve fetare. Feja shpesh prdoret pr t mbuluar kontradikta t tjera. Por ajo duhet prdorur si vaj pr t shruar plagt dhe jo si vaj pr shtimin e zjarrit. I pyetur nse revolta m e fundit n Kosov u diktua nga urrejtja ndretnike apo ajo ndrfetare, Anastasi sht treguar i kujdesshm n komentet e tij. Kur ndizet nj zjarr nuk dihet nga u ndez dhe nga e shtyn era. Po, n Kosov ekziston nj mri, por un u bj thirrje njerzve q t mos e prfshijn aty edhe fen, sepse gjrat do t bheshin shum m komplekse, -tha ai dje gjat konferencs pr shtyp n njrn nga sallat e selis s kryepeshkopats. Anastasi u ka br thirrje kosovarve dhe serbve q t jen sa m tolerant dhe t respektojn besimet fetare t njri- tjetrit.
  Dhurimi i 600 mij dollarve, sipas deklarats s tij, nuk ka qen e vetmja ndihm dhn Kosovs. Ai dje ka prmendur edhe ndihmn dhn 30 mij kosovarve q mbrritn n Shqipri gjat lufts s vitit 1999 dhe programin e prkrahjes s foshnjeve t tyre t sapolindura aso kohe. Dollart q u dhuruan dje u morn nga fondi q kryepeshkopata ortodokse shqiptare kishte mbledhur pr ndrtimin e nj katedraleje n Tiran.
  Ligji pr krematoriumet

  Anastasi: Nuk ka nj parajs t krishtere dhe nj myslimane

  I prmbajtur n komentet e tij ka qen kryepeshkopi Anastas edhe kur u pyet mbi ligjin pr krematoriumet, i cili po diskutohet s fundmi n Parlamentin shqiptar. Sigurisht q nuk m takon mua tu tregoj deputetve se far duhet t vendosin. Por un sbesoj se ka nj parajs t krishtere dhe nj myslimane. N vdekje, njerzit bashkjetojn m mir se n t gjall, apo jo?, -tha ai.
  Ligji pr krematoriumet (djegien e kufomave t njerzve dhe varrosjen e hirit t tyre) sht duke u shqyrtuar n Parlament por kjo mnyr varrosjeje sht kundrshtuar nga prfaqsuesit e disa besimeve fetare n Shqipri.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 20. #20
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  46
  Postime
  3,394
  Edhe pse n titullin q i ka vn Jesushaus ksaj teme sht ekzagjeruar paksa sepse ato 600 000 dollar nuk i jan dhn vetm serbve dhe poashtu ndoshta kjo sht br me qllim t mir nga ortodoksat shqiptar, sepse tekefundit ata kt e bn pasi qeveria atje vendosi ti kompensoj dmet dhe poashtu pr bashkekzistencn shqiptaro-serbe gj q nuk sht aspak e dmshme dhe e keqe por prkundrazi pr t'u lavdruar.
  Por, shumica ktu solln mendimet e tyre q un mendoj se jan m se t drejta dhe shum m t zgjuara se t Albos, se ndihma e kishs serbe nuk sht e nevojshme q t bhet nga ana e shqiptarve n kohn kur shumica e shqiptarve e kritikojn gjith kohn at kish pr qndrimet e tyre (ende nuk e ka krkuar dhe as q pranon as m t voglin faj pr krimet q kan br, n disa kisha tani protestuesit atje kishin gjet televizorat e elektroshtpiaket e tyre t vjedhura n kohn e lufts n shtpit e shqiptarve) politike dhe jo vetm shqiptart por kritikat deri n ekstrem po vijn n drejtim t ksaj kishe edhe nga kishat malazeze, sllavomaqedonse e kroate q pothuaj e flasin t njjtn gjuh.
  Pra, mendoj se m mir do t ishte q ortodoksia shqiptare t mos ndihmonte at dhe n vend t saj t mendonte pr kishat ortodokse shqiptare, ky sht mendimi im.
  Poashtu, t gjith kta q ngritn problemet q jan aktuale n kt kish e q jo doemos jan t lidhura me shkrimin n fjal tregojn nj shkall t lart zgjuarsie dhe juve Albo e nxirrni vet veten tuaj injorant n kt rast.
  Para disa ditve lexoja Edwin Jacques pr masakrat greke n jug t Shqipris vet popullsis ortodokse shqiptare q i kishin varur t gjith fmij, gra, pleq e plaka n kish brenda vetm se jan shqiptar pa prmendur rastet tjera t ngjajshme ktu dhe pretendimet pr shkombtarizim t shqiptarve q i gjen gjithkund te grekt, dhe sot komuniteti ortodoks shqiptar t vj nj grek n krye t tyre mendoj dhe jo vetm q mendoj por jam thellsisht i bindur se nuk shkon, sepse kan prgjegjsi ndaj vetes por edhe ndaj komuniteteve tjera shqiptare fardoqofshin ato.
  M injoranti ktu prap del ti Albo.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Fenomeni ''At'' Nikolla Marku
  Nga Fenomeni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 424
  Postimi i Fundit: 07-04-2012, 09:35
 2. shtja e varrezave greke n Shqipri
  Nga Hyllien n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 296
  Postimi i Fundit: 28-06-2011, 10:08
 3. Kryepeshkopi Anastas ende pret nnshtetsin shqiptare
  Nga Arrnubi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 130
  Postimi i Fundit: 19-08-2009, 07:39
 4. Dosja antishqiptare e Greqis, 1912-2007
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 645
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
 5. Kryepeshkopi Janullatos prononcohet per tolerancen fetare
  Nga Agim Bardhi n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 28-09-2004, 05:58

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •