Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 23
 1. #1
  me nder qofsh
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  ne fluturim e siper
  Postime
  810

  bienale e tiranes

  BIENALE E Tirane-s.
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ne fillimin e muajit Qershor ne Tirane organizohet
  nje aktivitet i plote persa i perket Arteve Figurative;
  Zhvillohet Bienalja e Tiranes.
  Ne kete ekspozite e nje gjeresie te madhe nga pjesmarrja e artisteve do prezantojne krijimtarine e
  tyre shume artiste te njohur ne nivel-nderkombetar:-te
  zgjedhur nga kurator dhe kritike po aq te njohur.
  Eshte nje organizim(Artistik)i nevojshem per situaten
  artistike ne Tirane(Shqiperi),duke patur parasysh mby-
  lljen 50-vjeare te sistemit politik aktiv ne Shqiperi.
  Nje Bienale qe pritet me shume interes nga kritika e huaj dhe nga personat qe organizojne prezantime te
  tilla.
  Shpresoj(nga ana ime),qe te jete nje mundesi per ata
  artiste shqipetare qe do marrin pjese,nje okazion pozi
  tiv per hyrjen ne nivelin e Artit nderkombetar.
  Pershendetje S.

  Alban People
  Artdashes
  Posts: 29
  (6/8/01 4:27:20 am)
  Reply | Edit | Del B.
  --------------------------------------------------------------------------------
  Siartisti....bienalja e Tiranes ne kete fillim Qershori nuk
  u hap,shpresojme dhe mendoj se do te hapet ne fund
  te muajit Qershor,te pakten keshtu me informuan ne Galerine Kombetare.

  respekte.

  siartisti
  Anetar i respektuar
  Posts: 61
  (6/22/01 3:03:09 am)
  Reply | Edit | Del Shtator
  --------------------------------------------------------------------------------
  Bienalja e Tiranes do te hapet ne 15 Shtator.Ky eshte lajmi final.(flashart ,giugno-luglio italy).

  Alban People
  Artdashes
  Posts: 54
  (11/12/01 3:10:32 am)
  Reply | Edit | Del Bienalja e tiranes.
  --------------------------------------------------------------------------------
  Bienalja e Tiranes u zhvillua ne mesin e muajit shtator.Deri me 15 tetor ajo qendroi e hapur per publikun shqiptar.Nese duhet ta marrim si nje eveniment mjaft te rendesishem,duhet edhe te pranojme qe ajo "perkoi"edhe me 11 shtatorin e zi per mbare boten,e si pasoje dhe vemendja s'duhet te kete aene edhe aq e madhe(duke patur parasysh pershkrimet e shtypit mbi Bienalen).
  Une i jap te interesuarve adresen ku mund te gjejne me teper informacion,e sigurisht,ky,nje informacion me i detajuar dhe profesional!
  www.tiranabiennale.org

  pershendetje.

  shkodra13
  Moderator
  Posts: 209
  (1/15/02 2:48:19 pm)
  Reply | Edit | Del Tirane
  --------------------------------------------------------------------------------
  S K A N D A L
  Tirane,
  Nga Alba Malltezi

  E Mart, Janar 15, 2002
  Mashtrim n Bienalen e Tirans


  Toscani: "Nuk i kam sjell un 4 artistt q morn pjes me foto nudo dhe pedofilie n Tiran. Askush nuk m ka kontaktuar nga organizatort"

  N ekspozit piktor q s'ekzistojn. Nis procesi !
  Foto porno nga interneti "u shitn" si vepra arti
  Ju kujtohet Bienalja e Tirans e zhvilluar n shtatorin e kaluar n kryeqytet? Po nj polemik e hapur nga gazetat mbi disa foto porno-pedofilie t ekspozuara n "Galerin e Arteve" dhe ish-ekspozitn "Shqipria sot" (ku u organizua ky aktivitet me prmasa ndrkombtare)? Shpresojm se po.
  Kur n media u hap debati, koordinatort e ktij aktiviteti, nxituan t sqarojn se "fotot porno, t cilat u prkisnin autorve me "fam botrore", do t'i vinin n nj knd disi m t izoluar t Galeris, por, gjithsesi - theksuan - ai sht art i mirfillt, pavarsisht nga debati q mund t provokojn disa. Pastaj kan mbrritur nn kujdesin e fotografit m t madh n bot, Oliviero Toscani".

  Tre muaj m von plas skandali: T gjitha punt e paraqitura n kt Bienale nn kujdesin e fotografit t famshm Oliviero Toscani jan false; jan kryekput nj mashtrim ordiner maniaksh interneti, t cilt me nj lehtsi gjeniale mundn t futeshin n katalogun dhe n ekspozitn m t rndsishme pr Tirann me foto nudo fmijsh dhe foto t tjera pornografike t nxjerra nga interneti e t ekspozuara n mes t Tirans. Kshtu, Oliviero Toscani - kt her i vrteti - pasi merr n dor katalogun shumfaqsh e luksoz "Tirana Biennale 1", i tmerruar, nuk i ngelet gj tjetr vese t hap shtje penale. "Kur shfletova katalogun nuk u besoja dot syve", tregon Toscani i vrtet pr revistn italiane "L'Espresso" n numrin e ksaj jave. "Askush nuk m kishte thn gj", vazhdon ai. "As Politi (Giancarlo Politi ishte drejtor i ksaj Bienale, Edi Rama President, Edi Muka dhe Gzim Qendro koordinator) dhe askush tjetr nuk m ka kontaktuar direkt. Esht nj gjetje gjeniale, por imazhi im sht dmtuar". Kshtu, fotografi ekstravagant i "Benetton"-it, me an t avokatit t tij Pier Matteo Lucibello, ka ngritur shtje penale.

  Po si ka nisur mashtrimi? Me an t nj e-mail (posta elektronike) t thjesht, nj i ashtuquajtur "Oliviero Toscani", (nj mashtrim q mund ta bj dhe nj fmij q sot luan n internet)vihet n kontakt me drejtorin e revists s artit "Flash art" Giancarlo Politi, i cili do t organizonte dhe "Biennale Tirana 1". "Oliviero Toscani" (jo i vrteti) i rekomandon Politit 4 artist "me fam botrore" pr t marr pjes n aktivitetin q do t zhvillohej n Shqipri. Bhet fjal pr nigerianen Bola Ecua, arabin Hamid Piccardo, italianin Carmelo Gavotta dhe sllavin Dimitri Bioy (t gjith emra t shpikur). Kta dy t fundit, t prezantuar me foto t mirfillta pedofilie dhe pornografie, ngjalln dhe polemika jo vetm n shtyp, por dhe mes shoqatave pr mbrojtjen e t drejtave t fmijve. Ajo q sht "pr t vn duart n kok", paraqitet jo m shum nga "mashtrimi" q nj maniak interneti i ka br organizatorve t ksaj Bienaleje, por nga "krenaria" e ktyre t fundit pr pjesmarrjen e Oliviero Toscanit (jo t vrtetit) n kt aktivitet, kur askush prej tyre nuk kishte kontaktuar qoft dhe nj her t vetme me fotografin me fam botrore. "Shkruajeni - do t shprehej nj nga kuratort italian t ekspozits pak dit para inaugurimit - Dimitri Bioy, i sjell n kt Biennale nga i madhi Toscani, sht nj nga fotograft m t famshm n bot, por q sht i kritikuar pr tendenca pedofilie. Edhe ju e dini q dhe vet Toscani sht pak i uditshm". Koordinatort "pan vngr" ata gazetar q hapn polemikn, duke thn me keqardhje "eh, ku marrin vesh nga arti kta" dhe "trumbetuan" me forc pjesmarrjen e disa individve q u paraqitn me foto t nxjerra nga site pornografike. Kshtu, jo vetm q fotot porno e nudo nuk ishin t ndonj "artisti" trasgresiv e me fam (prkundrazi), por tani askush nuk na e heq t drejtn t na lindin dyshime dhe pr autor t tjer q mbushn Tirann dhe q sot (bashk me biografin e tyre) jan dhe n katalogun shumfaqsh e luksoz.

  Bienalja e Tirans kishte nj "1" nga pas, q do t thot organizime t tjera n t ardhmen. Sigurisht, pas suksesit t t parit.
  __________________________________________________ _____________  Ne faqen e Bienales ne internet jepet dhe bio e dy prej tyre:  Carmelo Gavotta

  Bardonecchia, Torino, 1958. Live in Moiola, Cuneo.
  " Selected Shows:
  2000 mi vida loca , Museo temporaneo Carlos Truco,
  Cartagena;
  1998 Eye Spy, videonight at Vortex, Perugia;
  Breve insonorizzazione, Malore Disco Club, Bologna;
  1991 Dalmane vs Dormicum, Roche Basel Institute for Immunology, Basel.  Hamid Piccardo

  Menton, 1965. Lives and works in Ouarzazate.
  " Selected Shows:
  1999 Il a dit l'heure, la Maison Hamed Marrakech;
  1998 Les enfants de Osama II, la Maison Hamed Marrakech 1998 Les enfants de Osama, le Palace, Algeri.
  Edited by: shkodra13 at: 1/15/02 3:08:40 pm

  Alban People
  Artdashes
  Posts: 66
  (1/16/02 3:40:51 am)
  Reply | Edit | Del Nuk kuptoj?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Shkodra 13,ma shpjegon pak te lutem se kush ishte shkaku ose me mire qellimi qe pikerisht kete aspekt pak problematik(i gjithe arti a nuk eshte nje problematike?);more per te shprehur nje opinion mbi Bienalen e Tiranes apo per te dhene nje panorame shume profesionale te shtypit shqiptar mbi kete aktivitet?
  Une kam konsultuar shtypin e huaj dhe s'jam ngaterruar me mendimin e mediave shqiptare,per mungese profesionalizmi apo edhe per tematika jo shume te vlefshme per nje transmetim opinionesh ne publik te mirinformuar ne boten e Artit.
  E kam lexuar ate "skandal" qe ju pikerisht keni kapur si nje detaj qe eshte "ndoshta" edhe i rende per opinionin shqiptar...por,une jam i mendimit qe duhet t'i leme skandalet dhe te arrijme te shohim disa vlera qe Arti i permban.Mund te jete nje shkrim me i spikatur,e,une te ftoj te japesh ndonje informacion te tille.Nese keni mundesi.
  alban.

  shkodra13
  Moderator
  Posts: 220
  (1/19/02 10:34:00 am)
  Reply | Edit | Del Alban People
  --------------------------------------------------------------------------------
  Rasti i Biennales se Tiranes me kujtoi nje ndodhi te disa viteve me pare:

  Disa studente italiane gdhenden disa koka ne stilin e Modigliani-t,i hodhen ne nje lum e bene qe te gjindeshin si disa vepra te artistit te madh.Menjehere kritika derdhi fjalet lume per keto kryevepra te mjeshtrit e per vlerat e medha te tyre.Studiuesit "e pagabueshem",ato njohes te artit,rane viktima te nje shakaje te disa studenteve.

  Keshtu edhe rasti i Tiranes (ne se eshte sic e sjell shtypi).

  E kjo per mua nuk ngelet vetem brenda kufijve te kuriozitetit e te humorit.
  Ky rast (e perseris,ne se eshte i tille) ngre disa probleme.

  A jemi sot ne gjendje te njohim vlerat e nje vepre?
  A jemi ne gjendje te mendojme me koken tone (se paku kush merret me kete pune),apo mjafton qe dikush te thote se i pelqejne Toscani-t dhe ne automatikisht marrim qendrimin tone e bile quajme te pagdhendur ato qe shfaqin lekundje,qe s'jane "moderne"?
  A do te futeshin foto te atij niveli ne se e dinin se nuk prezantoheshin nga Toscani?


  ReEdD
  Moderator
  Posts: 761
  (1/21/02 6:26:03 pm)
  Reply | Edit | Del Re: BIENALE E Tirane-s.
  --------------------------------------------------------------------------------
  "...Un doja ta ktheja Tirann nj nga kryeqytetet e kulturs s re, por kjo nuk i plqen askujt, as miqve dhe bashkpuntorve t mi shqiptar..."

  Flet Giancarlo Politi, drejtor i "Tirana Biennale 1"

  Politi: Tirana s'meriton nj Bienale
  tjetr


  Alba Malltezi

  Skandal n bienalen e shtatorit? Nuk e ku-ptoj se si ju gazetart e Tirans sulmoni vetm se nj hacker, (pirat i internetit) duke u shtirur si Oliviero Toscani (m mashtroi vetm mua) solli katr artist inekzistent, por me vepra (te realizuara nga ai vet) t mrekullueshme, ndr m intensivet, interesantet dhe origjinalet e "Tirana Biennale 1".

  Giancarlo Politi, drejtori italian i takimit ndrkombtar t arteve figurative n kryeqytetin ton shtatorin e shkuar, pra nj nga organizatort e ksaj bienaleje, tregon pr "Gazetn Shqiptare" se si nj artist anonim italian mundi t futej n kt aktivitet t rndsishm duke prdorur emrin e fotografit me fam botrore Oliviero Toscani. Politi, nuk e konsideron skandal nj mashtrim t till, prkundrazi "m duket - shprehet drejtori i bienales - se ndonj gazetar n Tiran, me qllime t dyfishta bn thirrje pr nj moral q nuk ekziston dhe hipokrit, q bn t qesh gjith botn, duke u shtirur si i skandalizuar para fotove t adoleshenteve engjllore, t zhveshura apo me breka (bhet fjal pr fotot nudo t autorit inekzistent Dimitri Bioy). Nuk e kuptoj se ku qndron polemika, pasi ato imazhe nuk mund t'i konsideroni pornografike" shprehet Politi i kontaktuar nga "Gazeta".

  Kujtojm lexuesin se fotografi italian Oliviero Toscani ka br padi penale ndaj organizatorve t "Tirana Biennale 1" pr vendosjen e emrit t tij si kurator i 4 artistve inekzistent, dy prej t cilve u paraqitn n kt ekspozit me foto porno dhe t adoleshenteve t zhveshura. Toscani i vrtet ka quajtur "gjeniale" mnyrn si nj njeri i fardoshm ka mundur t'ua hedh organizatorve t ktij aktiviteti, por konsideron t rnd faktin q emri i tij t lidhet me "foto porno t shkarkuara nga interneti", t cilat Politi insiston t'i quaj "vepra arti t admirueshme". Meq kt histori, pr ta ilustruar, e kemi lidhur her tjetr me Nexho Shabanin, "piktorin e njohur" shkodran t zbuluar nga "Shkruaje n Akull" e TNSH-s, ngulim kmb edhe kt her t themi: sht gjeniale gjetja e autorve t "Shkruaje n Akull", por figura q bn politikant me "konsideratat" mbi Nexho Shabanin, nuk ishte pr t'u pasur zili.

  "Tirana s'meriton tjetr Bienale"
  "Mendoj, se pas ksaj eksperience t jashtzakonshme, bienalja e Tirans do t vazhdoj. Por jo n Tiran. Jo, Tirana nuk meriton mundin dhe entuziazmin tim (pr kt aktivitet kam shpenzuar nga xhepi im rreth 70 mij dollar), shpjegon Politi. "Jam i knaqur nga rezultatet, por pak i zhgnjyer. Kshtu, them se "Biennale Tirana 2" (do ta ruaj emrin) t mbahet n Sofje ose n Mosk. Un doja ta ktheja Tirann nj nga kryeqytetet e kulturs s re, por kjo nuk i plqen askujt, as miqve dhe bashkpuntorve t mi shqiptar (kujtojm se Edi Rama ishte President i ksaj Bienaleje, Edi Muka dhe Gzim Qendro koordinator). Mbase ju plqen nj qytet larg nga gjithka dhe t gjith, n pritje t ndihmave humanitare", shprehet Drejtori i "Biennale Tirana 1", Giancarlo Politi, i kontaktuar pr t komentuar polemikn mbi 4 autort fals.

  Kush sht mashtruesi "gjeni"
  Q "Oliviero Toscani" fals sht nj mashtrues-gjeni, nuk sht e vshtir pr t'u kuptuar, por kjo nuk heq asnj pik nga mendimi q ne kemi krijuar pr organizatort mbi kt shtje: "inkompetent dhe t siprfaqshm". Sipas Politit, "Toscani" fals ka komunikuar drejtprdrejt me t me an t adress olivierotoscani@hotmail.com dhe vetm prmes e-mail-it. Gjithnj sipas Politit, "mashtruesi" sht nj artist i ri q jeton n Liguria (Italia veriperndimore) "m thon se sht inteligjent dhe i mbyllur. Artist i ri q nuk arrin t ket sukses, edhe pse ka tentuar shpesh. Si artist sht anonim dhe modest, por duke u fshehur pas emrit t Oliviero Toscanit, pra duke vn nj mask, ka mundur t krijoj 4 artist t ndryshm dhe shum interesant (jan 4 pjesmarrsit fantazm n bienalen e Tirans: Dimitri Bioy, Bola Ecua, Carmelo Gavotta, Hamid Piccardo)". Kshtu e prshkruan Politi "mashtruesin-gjeni" duke treguar dhe inicialet e tij L.M. "Jam i lumtur q u mashtrova prej nj njeriu t till", deklaron Politi.

  Ne t "Gazets", respektojm pik pr pik, punn, pasionin e organizatorve dhe vlerat e "Tirana Biennale 1", por nuk "na rrihet" pa vn re nj tjetr kontradikt n prkufizimin e "mashtruesit-gjeni" L.M., nga Liguria italiane: "Artist modest", nga njra an, dhe "punime t mrekullueshme", nga ana tjetr. Jan dy prkufizime q nuk shkojn shum dakord me njri-tjetrin.

  Alban People
  Artdashes
  Posts: 71
  (1/22/02 2:12:49 pm)
  Reply | Edit | Del Gazeta Shqiptare?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Apo me mire "Gazeta e politizuar Shqiptare"?

  Une nuk di qe te kete thene Politi se Tirana(shqiperia) s'meriton nje bienale tjeter.
  Qorrimet e gazetareve te tille qe disinformojne pa piken e profesionalizmit qe,per merite te nje politike artistike qe
  artistete duhet te jene ato qe prodhojne nje art per te gjithe dhe jo ato qe te nderfutur neper realitetet e kesaj bote,te kushtezuar nga nje faktor teper i njohur,por qe gazetaret shqiptare akoma s'kane arritur ta njohin...qe arti ecen perpara me gjithe deshperimet e brezave qe te lene jashte dhe ne pamundesi per tu futur ne nje histori mundohen qe per Shqiperine kjo histori te mos shkruhet kurre:Historia e nje brezi postkomunist qe prodhon dhe studion nje art te globalizuar.

  Mugesat e nje arti te ri dhe bashkohor ne Shqiperi ekzistojne dhe nuk besoj se gazetarja ka shume faj,pasi po te kishte vizituar ndonje galeri si Moma(new York),Tate gallery(London)ku pornografia eshte e pranishme...sepse edhe Sexyshop jane jo larg nga aty,atehere kontekstin e pornografise ne Art do ta kuptonte me mire dhe do arsyetonte me kthjellet.

  Po une ve re se asnje person nuk arriti te gjeje nje ane pozitive te kesaj ekspozite,sepse nuk merrte pjese vetem "il falso O.Toscani"?-Por me sa duket shqiptaret kane mungesa te theksuara dhe nuk do te arrijne kurre te japin anen pozitive por vetem perjashtimin e vlerave dhe individeve qe kane teper kredi per aspektin profesional kur behet fjale per organizime te tilla te nevojshme.(Ne ekspozite kishte rreth 200 artiste te kalibrit boteror,dhe gati dhjete kurator nder me te degjuarit ne rrethin e galerive me te rendesishme)

  al.people.

 2. #2
  me nder qofsh
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  ne fluturim e siper
  Postime
  810

  Biennale 2

  kete ma dergoi dikush me email ne anglisht dhe spo mundem te gjej press release ne shqip per sa i perket Bienales e Tiranes 2.
  do tu njoftoj per cdo te re

  Utopos

  Tirana BIENNALE 2
  Shtator 2003


  Organizatoret : Instituti i Bienaljes Tirane nen kujdestarine e Bashkise se Qytetit te Tiranes.

  President : Edi Rama, Kryetar Bashkie
  Drejtor: Edi Muka, Gzim Qndro.


  Bienale e Tiranes perbehet pak a shume nga nje prezantim i arteve internacionale bashkekohore si dhe nje sere aktivitetesh. Kete vit do te hapet ne Shtator 2003, Tirane.

  Bienaleja e pare qe u organizua ne Tirane, ishte nje prezantim i suksesshem i bashkekohores ne nderthurje me jeten e vete qytetit te Tiranes.

  The fall of the last big Utopia, Communism, and the establishing of Capitalism as the only World Order, made Fukuyama proclaim the end of History. What has occurred recently has seriously questioned his thesis while the end of history is not yet in sight.

  The fall of universal and monolithic ideologies has dematerialised making it an impossible topos (place), while claiming that the only true topos is U-Topos, it is YOU and yourself as THE TOPOS, it is your personal realm where your dreams and hopes come true. Is there a Utopia today, and if so, is it more a personal or a collective one? How does today's artist deal with imagination and memory; how does he get access to both private and collective memory, in its static and dynamic forms? In these times of great structural changes of the collective mind and rapid globalisation, the artist's task is to make people aware of such changes and create the new decors and sensory experiences connected to them and discover the suitable metaphorical artistic language. On the other hand, are we living in a world where laic or religious messianic message is outdated? Is the art of today able to convey such messages and is our society really interested in them?

  Art today is not anymore a reflection of any utopian reality but the only topos where still exists a possibility of dreaming; the only possible topos which reflects the inner beliefs, truths and doubts; the land of impossible promises or the promise of the impossible, the unreachable realm of unrealistic social and political projects, together with its collective dreams and universal beliefs.

  The first Biennale already took place, with its many problems and excitements. Organizing the second one is again a reason to generate the same disbelief, the same doubts and the same reactions, many of which proved to be wrong already. Tirana, together with its lack of hope, disgrace and intolerance, abnormality and provincialism, and its Biennale too, seem to be the U -Topos, the place that best fits the desire and the need to dream.  EXHIBITION STRUCTURE

  Tirana Biennale 2, shall be structured according to the aims, function and development of this event. The structure shall mirror the complexity and the many layers of today art system and art praxis, as seen and perceived from many viewpoints. For this reason, the TB2 shall be divided in four main sections:


  First section: 6 international curators shall be invited to elaborate on the concept of "U-Topos", finalizing with a proposal of a group of 5-6 artists each. The selection of the participating artists shall not be based on a specific national participation, rather on a broad reflection of the curatorial concept and approach toward the show. The curators shall work independently from each other.
  Second section: 6 international artists shall be invited to elaborate on the concept of "U-Topos", finalizing with a proposal of a group of 5-6 artists each. Inviting the artists to act as curators, aims at offering a different perspective on the curatorial approach, as well as challenging the curator's role and the power relations in today's art system.
  Third section: Free proposals from individuals, groups of artists, curators or individual artists are to be received. Out of the whole of the free proposals, the TB2 shall make a selection that shall constitute different group or individual shows within the framework of the Biennale.
  Fourth section: The Tirana Biennale 2 shall offer the possibility of presentation to non-institutional initiatives and artist run spaces. This section shall also consider the free applications and proposals that shall arrive to the organizers of TB2. These proposals shall be put on display in one venue, on a shift of 5 days per group, in order to give the possibility to as many groups of artists as possible.

  "U-topos" will provide the neccessary organizational, presentation and production layer for the development of art work and of the many discussions going on within the contemporary art world. As such the Tirana Biennale offers wide possibilities for participation and research of the creation process and its impact or relationships with the society and different social groups or individuals. The focus of the exhibition will again be young artists, curators and art professionals and the communication process between them.

  Tirana Biennale 2, is scheduled to open in September 2003. "U-topos" will present works and concepts that deal with exhibition space in new alternative ways, reflecting the high potential for presentation that the media and techniques used by contemporary artists offer.

  Finally, Tirana Biennale 2, will represent another important meeting point of cultures, free expression, and exchange. "U-topos" is open for participation on all levels.


  Vjeshta e 2003 do t jet koha m perfekte pr t shkuar dhe vizituar Tirann.
  Ndryshuar pr her t fundit nga drini_n_TR : 18-04-2003 m 02:47
  Memory is a kind
  of accomplishment
  a sort of renewal
  even
  an initiation

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2002
  Mosha
  45
  Postime
  395

  ...e mrekullueshme...

  ...te lexosh per shume Biennle neper bote,dhe te arrish te gjesh se edhe ne Shqiperi ekziston nje e tille,eshte me te vertete nje emocion;shpresoj qe edhe une te kem mundesi te tregoj dicka nga krijimtaria ime dhe te paraqitem ne kete aktivitet.
  Shtatori mund dhe duhet te jete nje moment i pershtatshem per te gjithe artistet aktive shqiptare dhe per ata te huaj,per te prezantuar krijmtarine dhe detyrimin e tyre ndaj sistemit artistik.
  Shkrimin,apo intervisten per prezantimin e struktures organizative une e kam lexuar edhe ne shqip,Katana;ne nje artikull para nje jave tek-hapesira per kulturen-ne Gazeta Koha Jone.

 4. #4
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  39
  Postime
  1,585
  Uomo Albano, m fal se asnj her s'e kam kuptuar, far lloji Arti bn ti? Merresh me piktura? Jam shum kurjoz t shoh pjes t krijimtaris tnde. A ke ndonj mundsi me na sjell ndonj gj ktu?

  Gjithsesi, gjith t mirat!
  sinqerisht
  drini.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2002
  Mosha
  45
  Postime
  395

  ...e mrekullueshme...te jesh shqiptar...

  ..arti im ngrihet mbi shume pervoja dhe teknika.Gjuha ime ne Art eshte shume e panevojshme per ato qe kuptojne gjuhet e ketij forumi;e kane shprehur duke thene se duhet nje fjalor Alban People-Shqip.Pra mendoj se eshte pak ofenduese per punen time te vendoset per persona qe nuk kane asnje lloj respekti per mua dhe per ato qe une mundohem te shpreh.
  Me vjen keq por interesi im per forumin e artit,edhe pse me sforcime te medha eshte ne renie,e si rrjedhoje dhe niveli i shkrimeve te mia eshte inekzistent.Kthehem rralle per te ndjekur ndonje personazh serioz dhe qe e dashuron deshiren per te jetuar me,dhe per artin.
  ...shume respekte per ty dhe per Katanen.
  Ap.

 6. #6
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Alban People me vjen keq qe ti merr vendimin per te gjithe vizitoret e forumit Shqiptar duke menduar se arti juaj eshte i panevojshem per ne. Do thoja se eshte publiku ai i cili vendos per keto lloj nevojshmerish dhe vete artisti duhet te jete i hapur per nje vleresim te tille, jo i ndrydhur. Gjithsesi jetojme ne nje bote te "lire" dhe secili ka te drejten ti shikoje gjerat sic i pelqejne.
  Nuk mund te presesh shume nga forumi i Artit kur vete artistet si puna jote humbasin interesin. Une dhe shume te tjere ketu jemi thjesht amatore te cilet mundohemi te mesojme nga njerez me te rritur artistikisht dhe me m shume pervoje (si ty ne kete rast). Duhet te kuptosh se artisti eshte bregu ku dallg si opinionet me shume ngjyra te njerzve perplasen, bregu nuk jep doreheqjen por mesohet dhe meson ne lidhje me keto perplasje idesh.

  Per Bienalen e Tiranes me behet shume qejfi, por duke qene se vete kam 5se vjet pa shkuar ne Shqiperi kam shume pak njohuri (per te mos thene aspak) ne lidhje me aktivitete te tilla apo dhe vete artistet bashkohor shqiptar.


  Pershendetje!

  Fioralba K.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2002
  Mosha
  45
  Postime
  395

  Arti.

  ...deshira ime ka qene gjithnje qe te komunikoj me ane te shkrimit dhe jo me ane te imazheve per te prezantuar veten time ketu.Imazhi im eshte teper "i vecante" dhe si rrjedhoje dhe interesi im eshte relativisht "i vecante" per kete forum.Ngritje dhe zbritje,sic te gjithe ju besoj.
  Edhe pse jam keqkuptuar,ofenduar,braktisur,ne veteveten time kam superuar kete bllok dhe kam vazhduar te shkruaj per cdo gje;per deshirat dhe pasionet e nje te riu qe te ngreje diskutime mbi Mendimin Artistik;mbi pervojen qe njeriu gjithnje duhet te percjelli tek publiku nje mesazh te thjeshte,por qe ky publik ketu nuk ekziston,eshte "virtual",si vete jeta jone qe eshte teper perverse,teknikisht e tranSformuar ne nje pjese makinerie:e,...ketu rrjedh dhe mos kuptimi dhe depertimi i te tjereve per artin dhe persosmerine e komunikimit per te.
  "Arti duhet te jetoje",eshte nje shkrim qe une kam nisur thjesht per faktin se te gjithe kane te shkruajne dicka,te kujtojne dicka nga ato qe kane lexuar dhe t'i hedhin ne keto faqe;pra nje lirshmeri ne te shprehur dhe pasurim kulture me kulturen e tjetrit dhe anasjelltas.Ky ishte qellimi dhe vemendja ime per Artin qe duhet te jetoje,sepse ai ben pjese e jetes sone...dhe duke jetuar sben gje tjeter vecse jeton;si dhe ne s'bejme gje tjeter vese perserisim mendimet tona dhe i kthejme ne Art per te tjeret me ane te shkronjave(...)
  Pershendetje!!
  Alban People...

 8. #8
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Secili ben zgjedhjet e veta. Per mendimin tim nuk ka art pa art. Pra ne qofte se njeriu nuk zhvillon artin, fjalet mbeten te teperta. Kulturimi eshte tjeter gje nga ana tjeter, nuk mund te kulturosh dhe te kulturohesh me zor, njerzit e shikojne kulturen (sic do gje tjeter) nga vendi ku ata qendrojne. Si rrjedhoje ka mosprputhshmri dhe "ofendim" mendimesh. Gje qe duhet te pritej nga dikush qe cnon te hape nje teme te tille. Njeriu duhet te jete i hapur te diskutoje pikat e tij te qendrimit, jo te "mbyllet ne vete" sepse jo e gjithe bota qendron ne te njejten pike.

  Gjithsesi po e mbyll ketu kete diskutim. Sic e thashe dhe me lart secili ben zgjedhje, dhe une jam n t paret qe "mundohem" te respektoj zgjedhjet e secilit.

  Shpresoj se shpejti te kemi me shume informacione dhe kopjime te puneve konkrete nga Bienalja e ketij viti ne Tiran.


  Fiori

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2002
  Mosha
  45
  Postime
  395

  arti...

  ...per te respektuar te gjithe ata qe marrin pjese me shkrimet e tyre te pakontestueshme,mundohem te mos ngushtoj piken e tyre te shikimit dhe te mos rendoj te tjeret me fjale boshe,por vetem me fjale qe kane deshire te jene gjithnje nen nje presion jo konformist po te lire si vete fjala qe ka nevoje per liri.Por me duket se ketu ka persona qe peshperisin dhe nuk arrijne te thojne asgje,ketu qendron ndryshimi dhe dyshimi im per kete "mbyllje ne vetevehte"!  alban people.

 10. #10
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  39
  Postime
  1,585
  Alban,
  Dukesh q je piktor :).
  Kam folur edhe un me piktor t ndryshm, dhe shum prej tyre thon t njjtn gj. Gjithnj, nse intuita ime s'gabon pr ty, kam dgjuar se kur fillon t pikturosh dhe e l vmndjen t endet vet n livizjen e dors dhe t penelit, bota fillon t t dal vet prpara syve me at ka je duke pikturar. Kjo bot s'harrin dot t prshkruhet me fjal sepse sht shum e brndshme. Jam gj gabim un?

  Alban shpresoj t kuptosh se disa t kuptojn,
  prshndejte t sinqerta
  drini.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2002
  Mosha
  45
  Postime
  395

  Drini....

  ...arti eshte nje praktike e shpirtit dhe dora apo mendja s'arrijne te kryejne gje tjeter vetem situata dhe inisiativa qe nje gjendje e tille mund te te jape.Te pretendoj se une jam piktor vetem per faktin se pikturoj,apo shkrimtar sepse nganjehere me pelqen te mbyllem ne dhome e te shkruaj gjithcka qe me kalon neper vizionet e mia,sme duket korrekte.Drejtimi i nje artistit duhet te marri forme vetem pasi arti i tij,produkti ne kete rast i gjithe kultures qe permban,te jete nje nivel i mire dhe teper objektiv per cdo ngjyre apo fjale apo dhe tjeshte nje veprim.Artistet jane nje pjese e semure e shoqerise(mendojne disa),por harrohet se shoqeria qe pretendon te jete nje publik eshte ne nje semundje(agoni) te thelle,pasi njeriu eshte mjaft larg simbologjise dhe rritjes,edukimit shpirterore.Sot edukimi ka si qellim formimin e shkollave sa me te pasura ne menyre qe edhe kultura te jete nje privilegj,per disa qe nuk arrijne te jetojne por vetem te veprojne.
  Eshte me e thelle se kaq:te qenurit piktor sepse ngjan me nje piktor,per mua ska asnje lloj rendesie,ska etiketa,eshte nje nevoje e te tjereve te me vendosin apo te me quajne si ata mendojne apo deshirojne qe te jem.Nje artist,ska nevoje te quhet artist nese arti i tij eshte potent dhe sugjestionues per masen,permbajtja eshte e njejte.
  Shpresoj te jetoj sa me shume por,nje jete sa me poetike dhe larg cdo lloj deshire te semure.Deshirat asnjehere nuk arrijne te permbushin trurin tone,ato sherbejne vetem t'i japin atij nje shkendije;dhe arti im ndoshta eshte vetem nje shkendije ne gjithe ate zjarr qe ekziston qe ne kohet e largeta....
  me respekte per kuptimin e atyre qe arrijne te kuptojne veten e tyre se "kuptimi "eshte nje vlere shpirterore.

 12. #12
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  39
  Postime
  1,585
  TIRANA BIENNALE 2003

  JA STRUKTURA DHE KONCEPTI KURATORIAL


  Shtatori risjell Bienalen e Tirans
  Evenimenti m i rndsishm i artit viziv


  TIRAN - Data 12 shtator e ktij viti do t shnoj hapjen e edicionit t dyt t Bienales s Tirans, ngjarjes m t madhe t artit n Shqipri dhe n t gjith rajonin e Ballkanit. Kjo sht nj prpjekje e prbashkt e Institutit t Bienales s Tirans, Galeris s Arteve, Bashkis s Tirans dhe kryetarit t saj, Edi Rama. "Kjo prpjekje, shprehet nj nga drejtort e ksaj bienaleje, Edi Muka, synon vazhdimin e nj rruge t vshtir, por tepr t rndsishme: at t ndryshimit t imazhit dhe perceptimit t Tirans dhe Shqipris, nga vendi i krimit dhe varfris, n nj vend me mundsi dhe potenciale kulturore t barazvlefshme me ato t qytetrimit Europian n do nivel dhe vendosjen e saj n hartn e ngjarjeve kulturore t Europs dhe t t gjith globit". Sipas Muks, Bienalja I e Tirans arriti t ndrtoj nj ekspozit t larmishme pr sa u prket flukseve t energjis, ashtu si vet qyteti, si dhe krijoi nj atmosfer komunikimi dhe bashkpunimi mes artistve, kuratorve, qytetit dhe njerzve, n nj shkall t rrall pr nj ngjarje t artit bashkkohor, ndrkoh q trhoqi numurin m t madh t shikuesve q nj ngjarje arti ka trhequr ndonjhere (rreth 20.000) gjat kohzgjatjes s saj prej nj muaji e gjysm.
  Bienalja II e Tirans do t paraqes nj perspektiv t ndryshme nga ajo e s pars. "Nga njra an, thot Muka, duke dshmuar vazhdimsin e saj dhe, nga ana tjetr, duke vn theksin n rndsin jetike t ksaj vazhdimsie. N t vrtet, ashtu si do t shihet, Bienalja II e Tirans vjen si nj krkes e brendshme e nj skene artistike n zhvillim, e cila krkon t komunikoj me botn e madhe t artit, jo mbi bazat e nj klisheje t 'dialogut multikulturor' fals, q si kemi prjetuar n mnyr t vazhdueshme gjat viteve t fundit, konsiston n transportimin e 'modeleve kulturore' t qendrave t fuqishme ekonomike t bots s zhvilluar. Bienalja II e Tirans do t ndrtohet mbi sfidn e ndrveprimit t vrtet kulturor, aspak e druajtur nga prballja me dshtimin dhe mungesn e mbshtetjes financiare, sepse komunikimi dhe shkmbimi prbjn vet strukturn e saj, duke siguruar kshtu fushn e gravitetit pr ide t guximshme dhe ngarkesa energjie, t afta pr t reflektuar mbi ngasjet dhe problemet tona".


  KONCEPTI "U-TOPOS"

  Bienalja II e Tirans ndrtohet mbi nj koncept t quajtur U-TOPOS, t cilin dy drejtort e saj, Muka dhe Gzim Qndro, e prshkruajn:
  "Utopia: (grq. Toka e asgjkundit); nj ishull imagjinar, i prshkruar n librin "Utopia", t Sir Thomas More (1516), si vendi ku u arrit prsosja e marrdhnieve mes ligjit, politiks, etj.; nj vend apo shtet ideal; nj sistem vizionar i prsosjes socio-politike.
  Arti i sotm nuk sht reflektim i ndonj realiteti utopik, por i vetmi topos (vend) ku ende sht e mundur t ndrrosh; i vetmi topos, i cili reflekton bindjet, t vrtetn dhe dyshimet e brendshme t njeriut; toka e premtimeve t parealizueshme apo premtimi i vet t pamundurs, mbretria e paarritshme e projekteve jorealiste shoqrore dhe politike, s bashku me ndrrat kolektive dhe bindjet universale".


  STRUKTURA E EKSPOZITES

  Bienalja II e Tirans do t ndrtohet n funksion t qllimeve dhe zhvillimit t nj veprimtarie t mirfillt kulturore shumplanshe. Struktura do t reflektoj kompleksitetin dhe nnshtresat e shumta t sistemit dhe praktiks s sotme artistike, t para dhe perceptuara nga kndvshtrime t ndryshme. Pr kt arsye Bienalja II e Tirans do t ndahet n katr seksione kryesore:

  Seksioni i par:
  6 Kurator ndrkombtar do t ftohen pr t prpunuar konceptin U-Topos, duke finalizuar me nj propozim t nj grupi prej jo m shum se 6 artistsh seicili. Przgjedhja e artistve pjesmarrs nuk do t bhet mbi bazn e prfaqsis kombtare-gjeografike t artistve, por do t bazohet n nj reflektim t gjer t konceptit kuratorial kundrejt ekspozits. Kuratort do t punojn t pavarur nga njri-tjetri.

  Seksioni i dyt:
  6 Artist ndrkombtar do t ftohen pr t prpunuar konceptin U-Topos si kurator, duke finalizuar me nj propozim t nj grupi prej jo m shum se 6 artistsh secili. Duke ftuar artistt t veprojn si kurator, synohet t ofrohet nj kndvshtrim i ndryshm n praktikn kuratoriale, si dhe t sfidohet roli i kuratorit dhe marrdhniet e pushtetit n sistemin e sotm t artit.

  Seksioni i tret:
  Propozime t lira nga individ, grupe artistsh, kurator apo artist do t mblidhen nga Bienalja e Tirans. Nga t gjitha propozimet q do t mbrrijn, Bienalja e Tirans do t bj nj przgjedhje e cila do t konsistoj n ekspozita grupi apo individuale n kuadrin e konceptit t Bienales.

  Seksioni i katrt:
  Bienalja II e Tirans do t ofroj mundsin e prezantimit t iniciativave joinstitucionale dhe hapsirave t drejtuara nga artistt. Ky seksion, prve przgjedhjes nga organizatort, do t konsideroj edhe propozimet q do t vijn nga grupe t ndryshme artistsh q veprojn brenda ktyre strukturave alternative. Kto propozime do t ekspozohen n nj hapsir, e cila do t jet n dispozicion t grupeve t ndryshme pr nj periudh 5-ditore, me qllim q t'u jap mundsin e ekspozimit sa m shum grupeve

 13. #13
  Anetar i ri Maska e askush
  Antarsuar
  15-07-2003
  Postime
  45
  shkoni shihni web-sitin per te pasur disa ide. mua me zhgenjeu teresisht, kur s'arrihet te bejne nje sit te denje (funksional), si mund te ket nje bienale te denje...funksionale.

  apo me ate U-TOPOS-in kujtojne se ja kan hudh. disa here qe kam pare art-kontemporan shqiptar me ka lene shije te keqe, ne fakt s'ka sesi, eket, hungarezet, ruset, polaket, etj, shtete me pervoje e histori, kur vjen puna ne Art (ate figurativ) jane mese medioker. Neve (lindjes) na mungon SHIJA mbi te bukuren.

 14. #14
  me nder qofsh
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  ne fluturim e siper
  Postime
  810
  orno ke te drejte. Faqja e tyre ne rrejet te le shume per te deshiruar qofte nga pampja e funksionimi e si nga informacioni i dobet ne te.
  shume si ti nuk besuan(besojne) se mund te behej nje bienale ne Tirane po ja qe e para u be dhe megjithse un vet se kam pare e smund ta gjykoj mund te quhet sukses nga vet fakti qe u be. Me nje buget te vogel, pa pervoje ne organizime te tilla te shkalles nderkombtare e shume faktore tjere bienalja u realizua. E di si eshte puna duhet tja nisim diku (me nje faqe skandaloze, me teme U-topos, me Edin, pa shije e kujdi un cfare tjeter) po te pakten po nisemi per dicka e diku. E ndoshta qe aty pastaj gjejme i cik "shije" rruges!

  urime pjesmarresve e fatkeqsisht un nuk mund te shkoj ne tirane ne shtator kshq na informoni nga larg.

  pershendetje
  Memory is a kind
  of accomplishment
  a sort of renewal
  even
  an initiation

 15. #15
  Anetar i ri Maska e askush
  Antarsuar
  15-07-2003
  Postime
  45
  ti kujton se bienalja behet mbi shpatllat e organizatoreve te cilet rrezikojne koken nga "mbreti" famekeq i vendit, hehe.
  ne kohe te enverit ishte veshtire te beje nje gje te tille, sepse varej koka jote, po te mos pelqehej nga kshilli, ose neqofte se ndonjeri si shoku Maks Velo guxonte e ekspozonte zhgarravina pa qellim moralo-shoqeror, si shumica e poeteve forumor.

  ne shqiperi moter, pa han e hanxhi, 'do gje mund te behet, e aq me shume nje bienale, vendos nje mim te majme ose dosido e cila paguhet po nga europa per kulturen, e LER te vijne gjith rangullat e botes, artiste te tipit qe hapin dyqanin e pantallonave e shurrosin spektatoret e radheve te para duke u zgerdhire.

  nje piktor ose artist me PRETENDIM e I NJOHUR (qe nuk dyshon nga puna e tij, si ban pipell) nuk ekspozon atje ku 2 metra larg nje tjeter "dhjet" ne kavanoz dhe e quan Art te modh.
  pres veshin po se paten paguar "rende" ate web masterin vetem per arranzhim parash ndermjet miqsh, kur me paret e dhena mund te kryenin sit me te mire se te bienales se venecias.

  si dhe ne fund, nje bienale me sukses dhe qe dalgadale behet e njohur, eshte nje bienale me CILESI, ndryshe bej nje kerkim ne internet dhe do shohesh qe s'eshte aspak veshtire te organizosh nje bienale, shume qytete (e jo me kryeqytete) e kane nga nje te tille.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-09-2003
  Vendndodhja
  from an infinite depth
  Mosha
  43
  Postime
  3
  FIORI, who is the albanian artist right now with more projection in the international panorama?
  :)

  Greetings!
  I used to dream...

 17. #17
  me nder qofsh
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  ne fluturim e siper
  Postime
  810
  anri sala ose sisley xhafa?
  oh se di pse nuk mu ndenj pa u pergjigjur edhe pse emrin se kam Fiori. t'me falni!
  Memory is a kind
  of accomplishment
  a sort of renewal
  even
  an initiation

 18. #18
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Pershendetje Akil!

  Artiste shqiptare ka shume dhe "bota" eshte shume e madhe :) Pergjigja per nje pyetje te tille eshte shume relative mendoj...

  Dy emra qe une do permendja jane Inva Mula (ne mos gaboj ka ylin e saj dhe ne Holliwood) dhe Edi Kolaneci (Vjene, violinel, jo shume i njohur ndoshta per publikun shqiptar). Mendoj se te dy kane arritur majat e artit boteror dhe shqiptar (ndonese i dyti eshte i njohur me shume ne europe, ku dhe vete muzika klasike ka me shume prioritet).

  Ne lidhje me pikturen ka shume emra qe mund te permendja (mjafton te lexosh tek forumi i piktures), por personalisht nuk do vecoja ndonje pasi njohurite e mia ne lidhje me piktoret shqiptare lidhen ngushte me Internetin (jane te vogla dmth). Ketu ne Amerike nuk kam degjuar per ndonje piktor shqiptar me "fame". Ka shume qe kane hapur ekspozitat e tyre personale, por kjo lidhet me shume me gjendjen financiare te vete piktoreve, se sa me famen e tyre.

  Ne balet njihen Leonard Ajkun dhe koreografi Angelin Preljocaj ...


  Fiori

  p.s. Ndoshta nje prezantim tendi Akil (ne menyre qe dhe une te kem idene e nivelit tend artistik) do e ndihmonte nje bisede te tille!

 19. #19

  Bienale i rikthehet Tiranes

  Edicioni i tret i Bienales s Tirans n shtator

  Nj Bienale jo pr "hir t artit"


  Shekulli

  E ngritur nga nj tradit e shkurtr, por intensive, Bienalja e tret e Tirans do t hapet n shtator 2005. Sipas drejtuesve t Institutit t Bienales, Edi Muka e Gzim Qndro, ky edicion ka zgjedhur sfidat e t ardhmes. N secilin prej 5 vendeve t ndryshme n kryeqytetin shqiptar, ku do t zr vend Bienalja, prfaqson konotacione historike e bashkkohore t ikonografis s qytetit. Ndryshe nga edicionet paraardhse sfid e ksaj radhe do t jet eksplorimi i TABUVE t sotme t shoqris son, cilat jan ato, cili sht kuptimi i tyre, si prdoren ato n kontekstin shqiptar dhe si mund t sillej dikush artistikisht me to. Nga ana tjetr, Bienalja do t ngrihet duke u fokusuar m shum n proces se sa nj ekspozim t thjesht t krijimeve. ?Ne e konsiderojm problematike dhe statike mnyrn standarde t organizimit t ekspozits, mnyr q nuk i vjen shum n ndihm komunikimit ndrmjet artistve, kontekstit dhe publikut. Pr kt arsye kemi vendosur q TB3 do t ngrihet n nj drejtim t kundrt gjat 5 fazave/show n nj periudh kohe prej 60 ditsh, duke br q ky prezantim i artit bashkkohor t rritet nga nj faz n tjetrn?,- shpjegojn organizatort n tekstin njohs me konceptin e Bienales s Tirans. N kt mnyr ata pretendojn t vn n fokus ann m t gjall e m energjike t artit me artist q punojn n vend gjat gjith kohs q realizojn veprn e tyre. ?Kshtu do t krijohet vend ku arti jo vetm ekspozohet, por prodhohet, ku artistt nuk jan thjesht vizitor pr dy dit, por bhen pjes e kontekstit dhe e kompleksiteteve t tij; ku arti nuk sht br pr ?hir t artit?, por si pjes e kulturs, si element i rndsishm shoqror, ku vmendja artistike e politike, lokale e ndrkombtare sht drejtuar pr nga mundsia e pabesueshme, e prbr nga situata dhe njerz t vrtet dhe ku s fundi, por jo e fundit, nj debat i domosdoshm sht ngritur pr shum shtje t rndsishme dhe tabu q kushtzojn jett tona?. Kurator t Bienales jan: Zdenka Badovinac (Slloveni), Roberto Pinto (Itali), Joa Ljungberg (Suedi), Hou Hanru (Kin/Franc) dhe Edi Muka e Gzim Qendro (Shqipri). Bienalja e Tirans u themelua dhe organizohet nga Instituti i Bienales i cili n edicionin e tret do t zhvilloj nj strategji t re fal partnerve t saj si Goodwill (Bolonj).
  Who am I to judge a vowel more alluring than the words it generates ?

 20. #20

  Tirana Bienale

  Deklarohen artistt pjesmarrs n pes episodet e Bienales s Tirans, mes t cilve edhe tet shqiptar. Pjesa m e madhe e Bienales do t shtrihet jasht Galeris Kombtare

  Bienalja e Tirans, prplasje idesh mbi tabut


  Alma Mile

  Rreth 80 artist nga vende t ndryshme t bots, do t flasin n Tiran rreth tabuve molisse. Organizatort e aktivitetit Tirana Biennale 3, bn dje t njohur faktin q tashm ka prfunduar faza e seleksionimit t artistve pjesmarrs n kt edicion t tret i cili nis m 10 shtator. Gjeografia e pjesmarrsve sht vrtet e gjer, duke filluar q nga vendi mikprits, Shqipria, q prezantohet me tet artist, pr t vazhduar me Serbi-Mali i Zi, Bullgarin, e me t tjera vende, si Italia, Anglia, Gjermania, Rusia, Franca, Kanadaja, Shtetet e Bashkuara t Ameriks. Por nuk do t mungojn edhe artistt nga Afganistani, Irani, Kina, Koreja e Jugut, Indonezia, Egjipti, Palestina, Kenia e Kuba. Ky fakt t bn t besosh se prurjet n kt aktivitet do t jen interesante, madje pritet t ket edhe prplasje idesh e mentalitetesh, n lidhje me tema, apo tabu t ndryshme, q do t trajtohen gjat ditve t ksaj bienaleje. Sipas kuratorit Edi Muka, nj nga kto tema t nxehta sht edhe ajo q lidhet me dashurin, seksin dhe pushtetin, nj tem, e cila ende sht tabu. Ndryshe nga dy edicionet e para, kt her bienalja sht e ndar n pes episode, t cilat do t hapen do dhjet dit, duke ofruar vazhdimisht gjra t reja pr publikun e pr ta br trheqs kt aktivitet deri n fund. do episod drejtohet nga kurator t ndryshm, t cilt, n prputhje me konceptin e prgjithshm t aktivitetit, kan ndrtuar ekspozitn e tyre dhe kan przgjedhur edhe artistt pjesmarrs. Sipas kuratorit Gzim Qendro, gjat przgjedhjes s punve dhe artistve sht synuar q ata, jo vetm ti prgjigjeshin konceptit kuratorial, por t sillnin risi e freski. Episodi i par i Bienales hapet nga t zott e shtpis n datn 10 shtator dhe zhvillohet n kompleksin Vila Goldi. Prmes nj przgjedhjeje t kujdesshme artistsh vendas dhe t huaj, do mundohemi t hulumtojm mbi marrdhnien me tabun e lidhur me pushtetin, me tundimin pr t kaprcyer kufij, sa t mjegullt aq edhe t mirprcaktuar, sa efemer, aq edhe jetgjat, me karakter her okult e her shprthyes, me element barbarie dhe qytetrimi, ligjshmrie dhe shprdorimi, emancipues dhe konservator,- u shpreh Qendro, sipas t cilit, ku episod sht nj grshetim i videoinstalacionit, pikturs, fotografis, etj. Disa nga artistt q marrin pjes n kt ekspozit jan Phil Collins, Edmond Gjikopulli, Armand Lulaj, Boja Vasic, Rudina Memaga, Rubin Mandija, etj. Epidosi i dyt, i drejtuar nga kuratori italian Roberto Pinto, fokusohet tek fytyra e fshehur e tabus dhe thellon iden e humbsit, n nj koh kur shoqria dhe vet arti servir si t vetmen mundsi modelin e fitimtarit. Ndr artistt pjesmarrs jan Jota Castro, Stefano Romano, Edi Hila, Maja Bajevic, etj. Kuratorja sllovene, Zdenka Badovinac, n episodin e tret ndalet tek karakteristikat e tjetrit, q duhet t ndryshoj apo t modernizohet. Koncepti i saj kuratorial serviret prmes punve t artistve Tadej Pogacar, Oda Projesi, Marko Kosnik, etj. Ndrkaq, kuratorja suedeze, Joa Ljunberg, ndalet n marrdhniet e dashuris dhe seksualitetit me pushtetin. Prmes punve t Erzen Shkolollit, Suela Qoshes, Agron Mesit, Jessica Lagunas, etj., Ljunberg e trajton seksin si nj mjet pushteti, ekonomik, por edhe si nj mjet t efektshm lufte e konfliktesh. Vargu i ekspozitave mbyllet me episodin e kuruar nga artisti kinez Hou Hanru. Episodi titullohet I sapovarrosur dhe v n dukje lidhjen e dukshme me t shkuarn komuniste. Disa nga artistt pjesmarrs n kt episod jan Kan Xuan, Isac Julien, Ivan Grubanov, etj. Interesant sht fakti q kt her, Bienalja del jasht mureve t Galeris Kombtare t Arteve. Prve episodit t fundit, katr t tjert do t realizohen n Vila Goldi dhe n Qendrn Tregtare Europiane. Sa i prket sponsorve t ktij aktiviteti, nga organizatort e Bienales msohet se deri m tani kan konfirmuar bashkpunimin kompania DHL, e cila do t ndihmoj n transportimin e materialeve, revista Kult q do t botoj vazhdimisht informacione pr Bienalen, si dhe Kinema Millenium.

  Post - Bienale n Millenium
  Edicioni i tret i Bienales mendohet t udhtoj edhe jasht kryeqytetit. Organizatort e aktivitetit kan menduar nj post Bienale, gjat s cils do t prezantohet nj program i przgjedhur nga aktiviteti, nn shpjegimin e dy drejtorve, Gzim Qndro dhe Edi Muka. Ky program do t prezantohet n t gjith rrjetin e kinemave Millenium n Shqipri, nn sigln Milleniumi bhet bashkkohor, pr t br t njohur gjith veprimtarin q do t zhvillohet prgjat dy muajve. Gjithashtu Millenium do t ndihmoj edhe pr trheqjen e publikut pran Bienales, duke shfaqur spote informative para do filmi.
  Who am I to judge a vowel more alluring than the words it generates ?

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Rama: Berisha n pushtet, fundi jon
  Nga Nice_Boy n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 27-12-2008, 08:53
 2. Poni: Rama, doreheqje ose mocion mosbesimi, shprfilli Festn e Pavarsis
  Nga Barlet23 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 13-12-2008, 06:20
 3. Barbaria Komuniste
  Nga Lexuesja n forumin Historia botrore
  Prgjigje: 37
  Postimi i Fundit: 23-10-2006, 06:48
 4. Vet)Vrasja e kryetarit t Komitetit Ekzekutiv t Tirans
  Nga Xhuxhumaku n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 08-05-2006, 17:09
 5. Planifikimi urbanistik i qndrs s Tirans
  Nga drini_n_TR n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 68
  Postimi i Fundit: 04-04-2006, 12:03

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •