Close

Rezultati i Sondazhit: A NDJENI RRACIZEM?

Votues
115. Nuk mund të votoni në këtë sondazh
  • PO

    56 48.70%
  • JO

    59 51.30%
Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 101
  1. #21
    Citim Postuar më parë nga Tironsja_PHILLY
    Kudo qe shkon ne Amerik ka rracizem!!!!!
    Vite perpara kam pas raste qe me kan par me sy te keq moshataret ne shkoll ngaqe isha e huaj dhe ndryshe nga ata, biles edhe me kan shajt edhe jam ndjer shum keq, por tashi ...as edhe njiher, kudo qe shkoj e shpreh me krenari dhe kenaqsi qe jam Shqiptare! (dhe jo "e bardh")
    Jam shume dakord me ty.
    Ketu ne Amerike ka shume racizem, c'ka une kam ndier ka qene per shkak te ngjyres se bardhe, se askush s'e ka idene ketu per Shqiperine dhe shqiptaret. Vetem se e flisja gjuhen pa theks : da book, watch u doin, ... e te tjera si keto, me shikonin sikur do te me hanin, si te ishin kanibale. Nesje, tani jam mesuar dhe di c'pergjigje te jap.
    Pershendetje
    Te shpëtohesh do të thotë të transformohesh prej Perendise, të ribëhesh ashtu siç Ai donte që ne të ishim që nga fillimi!

  2. #22
    Citim Postuar më parë nga rudi c33
    per ketu ku jam un,ka me shumice qe nuk e shfaqin
    por ka dhe nga ata qe e c'faqin shum hapturazi deri ne ofendim..........

    por cudia me e madhe eshte,se ZEZAKET AFRIKANE jan me rraciste
    se sa vendasit [anglezet].
    eshte ralitet
    100% e vertete
    Te shpëtohesh do të thotë të transformohesh prej Perendise, të ribëhesh ashtu siç Ai donte që ne të ishim që nga fillimi!

  3. #23
    Fshatar i varfer Maska e Chingy
    Anëtarësuar
    25-09-2004
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    363
    Citim Postuar më parë nga ElMajico
    edhe ktu ku jam une nuk ka shume rracizem...

    mund te them qe ndoshta ka pak shqiptare pastaj pjesa me e madhe e forumisteve jane studente dhe nuk ndjehet rracizmi....

    sepse tralala e tralali studentet e kane mendjen per qef kudo ndodhen...
    Edhe ketu ku jam une pak a shume njisoj eshte.Megjithate ka pase dhe raste rracizmi qe duket sidomos te shpiat me qira qe me zor ia japin shqiptareve.
    Se sei stanco e vuoi morire, pensa a chi sa di dover morire e vuole vivere...

  4. #24
    Lady Kad Maska e gurl
    Anëtarësuar
    29-10-2003
    Vendndodhja
    Pineal Gland
    Postime
    347
    Po, por as nuk me shqeteson dhe as nuk me bezdis sepse duam apo jo cdo popull ne syte tane krijon stereotipin e tij. Dhe une kam shume qejf t'i provoj njerez gabim

  5. #25
    E po na thuani ku jeni ta dimë. Këtu në Greqi besoj se e dini të gjithë që s'duan t'na shikojnë surratin. Po s'ka gjë se as ne s'duam dhe kështu s'shihemi. =P
    If you understand, or if you don't
    If you believe, or if you doubt
    There's a universal justice
    And the eyes of truth
    Are always watching you

  6. #26
    Shejtane Maska e Greta E
    Anëtarësuar
    28-05-2004
    Vendndodhja
    Japoni
    Postime
    52
    Jo as qe behet fjale.
    My will shall shape the future. Whether I fail or succeed shall be no man's doing but my own. I am the force; I can clear any obstacle before me or I can be lost in the maze. My choice; my responsibility; win or lose, only I hold the key to my destiny.

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
    Anëtarësuar
    25-01-2004
    Vendndodhja
    Larg vendlindjes i pa shpi..
    Postime
    4,220
    Ktu ne Gjermani cfar nein..
    Më gënjeu pasuria, jeta vrap më iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka në dhe të huaj do të vdes..

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e Era1
    Anëtarësuar
    19-12-2004
    Postime
    1,307
    Ne gjithe boten ka racizem , problemi qendron a te ka takuar ty apo jo?
    Une personalisht nuk e kam ndier racizmin ne veten time por ne lajme qe degjoj dhe qe lexoj shoh se ne Spanje ka racizem nje rast per kete eshte nje gjyq qe u be per nje spanjoll qe ka vrare nje djale (16 vjeç me duket ) nigerian dhe qe gjykata e nxorri te pafajshem nderkohe qe ne gjithe stacionet televizive e kane deklaruar si kriminelin e ketij krimi.Njeriu e ka racizmin ne gjak.
    Racizem te mos harrojme qe kemi dhe ne vete brenda vendit tone kur shume thone çeçenet, maloket , kosovaret ,çamet etj. duke i perbuzur dhe pastaj kujtojne Fishten, Migjenin pa harruar qe ishin "çeçen" dhe ata.
    Firma ime eshte : SHQIPTARE

  9. #29
    I-L-M Maska e indrit gjoni
    Anëtarësuar
    25-09-2004
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    35
    ktu ku jam un ka shum racizem, esht qytet i vogel vetem me terona, na kujtojn se ne shqiptaret jena njerez te eger

  10. #30
    El-Letërsia Maska e macia_blu
    Anëtarësuar
    04-05-2002
    Vendndodhja
    michigan usa
    Postime
    2,492
    ne usa rracizmi i ka dhembet e bardhe. (pastaj edhe superreklama per zbardhien e dhembeve kot nuk kagjithe kete rendesi(lol) ).

    Megjitheate shqiptaret qe ankohen ne usa , per rracizem (dhe sidomos ata shqiptare qe provuan rracizmin italian dhe grek , nuk kane si ankohen).
    Ajo qe me vjen te pyes eshte; A jane po ata shqiptare ne usa, ne itali apo pse ndryshojne aq shume edhe brenda "rraces" se tyre shqiptaret. Sepse gjithesesi shqiptaret ne usa, nuk jane ose nuk sillen si shqiptaret ne itali... ndoshta edhe ndaj trajtohen kaq ndryshe. Krysesisht komuniteti i shqipt ne usa, eshte nje komunitet qe punon shume, qe i jep rendesi te vecante familjes dhe shkollimit te femijeve. Sigurisht mund te kete edhe individe qe sillen ne kundershtim me ligjet(edhe ato te pashkruara), por keto nuk e prishin imashin e te gjithe shqiptareve. Pra denohet nje individ por jo nje komunitet (nje komb) si ndodh ne itali. Njeri gabon ose meriton burgun, dhjetra te tjere persekutohen ne menyra te ndryshme.... Pse italianet keshtu? Kur ne fakt per italine dhe italianet amerikanet kane ne mos nje ndjenje inferioriteti, kane nje ndejnje adhurimi (sigurisht qe jo te pamerituar.... sepse italianet jane italiane per tec cilet kam edhe une dobsi... Kam parasysh te gjithe kulturat , ku ata dominojne si me te miret.
    Nderkohe besoj se ne shqiptaret (ne te mire ose ne te keq)me shume ngjajme me italianet se sa me amerikanetsado pak ose aspak rraciste jane keto te fundit.
    "Shkolla nuk e ben njeriun me te mencur, e meson te duket i tille" (e.m)

  11. #31
    Citim Postuar më parë nga Tironsja_PHILLY
    Kudo qe shkon ne Amerik ka rracizem!!!!!
    Vite perpara kam pas raste qe me kan par me sy te keq moshataret ne shkoll ngaqe isha e huaj dhe ndryshe nga ata, biles edhe me kan shajt edhe jam ndjer shum keq, por tashi ...as edhe njiher, kudo qe shkoj e shpreh me krenari dhe kenaqsi qe jam Shqiptare! (dhe jo "e bardh")





    Pse sjane shqiptaret te bardh?
    L DOG FROM C TOWN

  12. #32
    Ketu ku jetoj un ne amerike
    Cleveland Ohio
    Nuk ka Rracizem sepse ka shum lloje njerezish ne shkollen ku shkoj u8n ka nxenes nga 80 vende te ndrushme te botes pjesa me e madhe jan araba pastaj jane nja 50 shqiptare tjeret jane te [perzire dhe gjysma tjeter e shkolles qe ka 2500 nxenes eshte amerikane
    L DOG FROM C TOWN

  13. #33
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-04-2005
    Vendndodhja
    te guri i shqipes
    Postime
    92
    Citim Postuar më parë nga [xeni]
    JO ....
    ketu ku jam une, shqiptaret jane te privilegjuar biles.
    xeni, ti sigurisht je ne jupiter

  14. #34
    Warranted Maska e Qerim
    Anëtarësuar
    06-12-2003
    Vendndodhja
    Home
    Postime
    1,641
    Ketu ne Rumani ku studioj une, ka racizem, per ne shqiptaret.Por puna eshte se ne nuk varemi nga ta ,keshtu qe kush e can ******.

  15. #35
    Curva Sud Milano Maska e niku-nyc
    Anëtarësuar
    20-03-2005
    Vendndodhja
    With God...
    Postime
    3,328
    Ne Amerike sidomos ne NYC, racizmi eshte kudo. Te gjith jan te keq jo se e tregojn nga reagimet apo pamja por mrapa krave te gjith jan te keq. Po nuk jua mbylle gojen keta ty hypin nbi kurriz dhe te shtypin me kembe, po nuk u bere i eger dhe i zgjuar. Cfare do qe jan si te bardh, zezake, latine, apo imigrant te tjere te gjith jan "fucked up" eshte vet sistemi dhe menyra e jeteses qe ndan klasat e ndryshme nga te varfer ne te pasur, plus ka te bej dhe gjendja ekonomike.

  16. #36
    Perjashtuar Maska e romeoOOO
    Anëtarësuar
    27-08-2005
    Postime
    1,542
    Per mendimin tim racizmi eshte injorance,dhe duke u nisur nga kjo ne te gjithe boten ka racizem, sepse ka edhe injorante!

    me resp. romeoOOO

  17. #37
    i/e larguar Maska e selina_21
    Anëtarësuar
    22-07-2004
    Vendndodhja
    ≈ღ≈United States!ωho thє Hєll ωants to livє Hєяє Foяєvєя!!=Iм α cгαzу вαву...Hαte IT OR LOVE IT.ღ
    Postime
    1,099
    Citim Postuar më parë nga ice_storm
    Une jam ne Canada dhe besoj se eshte nje nder vendet ku

    pothuajse nuk ka dallim ndermjet vendasve dmth dallimi eshte jashtemase i vogel

    por rracismi as qe ekziston

    Tamam e ke thene
    Pothuajse dhe ne USA njesoi eshte.... ska rracizem.

  18. #38
    Djali i fisit ASRA Maska e ardi_truss
    Anëtarësuar
    15-06-2005
    Vendndodhja
    te rrapi ne Mashkullore
    Postime
    133
    Citim Postuar më parë nga riminum
    A ndjeni rracizem?Sa per ne itali ka shume shume shume.
    Kur isha 12 vjec u largova me familjen per ne greqi.as qe kisha degjuar ndonjehere per racizem.kur vajta aty e para gje qe me thane ishte:"kudo qe te jesh mos thuaj qe je shqiptar dhe mos fol shqip."ne fillim se kuptova dhe aq mire por me vone kur nisa shkollen dhe shikoja reagimet e femijeve greke sapo mesonin qe isha shqiptar nisa te vras pak mendjen se cfar po ndodhte dhe te shikoja se ne cvend kisha vajtur.vitet qe kalova me tej ishin shume te veshtira nga ana psikollogjike.me vinte zor nganjehere te thesha qe isha shqiptar edhe pse une nuk jam pe atyre tipave qe ndrojne emrat dhe qe se duan vendin e tyre.desha te ikja nje ore e me pare....
    dhe kjo gje ndodhi pas 7 vjetesh,kur pata shansin dhe me ane te llotarise erdha ne amerike.ktu nuk ka racizem midis te bardheve.ka thjesht midis te bardheve,zezakeve dhe latineve.ketu jeta nuk eshte kaq e lire(nga ana e kohes dhe e argatimit)por te pakten sndjehesh gjithmone i frikesuar se mos te marin vesh qe je shqiptar apo dicka tjeter.privilegji me i madh i shqiptareve ketu eshte kjo gje pra.dhe nje tjeter gje qe po ndjej eshte qe po behem une pak si racist ketu po te kesh jetuar 7 vjet me raciste do me thuash racist do behesh edhe vete.ose te pakten nacionalist,qe eshte fjale pak me e afert me ate qe jam tani.te them te drejten po mos duam shqiperine cfare do te ne mbetet tjeter?
    Qente le te lehin, karavani shkon perpara..!

  19. #39
    bitter girl Maska e marsela
    Anëtarësuar
    11-06-2002
    Postime
    1,163
    Citim Postuar më parë nga macia_blu
    Megjitheate shqiptaret qe ankohen ne usa , per rracizem (dhe sidomos ata shqiptare qe provuan rracizmin italian dhe grek , nuk kane si ankohen).
    Ajo qe me vjen te pyes eshte; A jane po ata shqiptare ne usa, ne itali apo pse ndryshojne aq shume edhe brenda "rraces" se tyre shqiptaret. Sepse gjithesesi shqiptaret ne usa, nuk jane ose nuk sillen si shqiptaret ne itali... ndoshta edhe ndaj trajtohen kaq ndryshe. Krysesisht komuniteti i shqipt ne usa, eshte nje komunitet qe punon shume, qe i jep rendesi te vecante familjes dhe shkollimit te femijeve. Sigurisht mund te kete edhe individe qe sillen ne kundershtim me ligjet(edhe ato te pashkruara), por keto nuk e prishin imashin e te gjithe shqiptareve. Pra denohet nje individ por jo nje komunitet (nje komb) si ndodh ne itali. Njeri gabon ose meriton burgun, dhjetra te tjere persekutohen ne menyra te ndryshme.... Pse italianet keshtu? Kur ne fakt per italine dhe italianet amerikanet kane ne mos nje ndjenje inferioriteti, kane nje ndejnje adhurimi (sigurisht qe jo te pamerituar.... sepse italianet jane italiane per tec cilet kam edhe une dobsi... Kam parasysh te gjithe kulturat , ku ata dominojne si me te miret.
    Nderkohe besoj se ne shqiptaret (ne te mire ose ne te keq)me shume ngjajme me italianet se sa me amerikanetsado pak ose aspak rraciste jane keto te fundit.
    Te jap plotesisht te drejte edhe pse per jetesen e trajtimin ne Usa dhe fqinjet tane,Greqi e İtali thjesht kam degjuar.Eshte e ditur qe shumicae familjeve shqiptare ne Usa jane familje intelektuale qe kane shkuar me llotari ose familje e individe qe kane shkuar per nje jete me te mire..dhe niveli pak a shume kuptohet..Kurse shumica e shqiptarve qe punojn ne Greqi e Itali jane nevojtare,te papune e te pashkolle qe e shohin thjesht si te vetmen rrugzgjidhje emigrimin atje.Nuk dua te bej pergjithsimese ne te dy rastet ka perjashtime po kjo eshte c'kam vene re... Nuk i ve faj grekve e italianve qe kur shohin shqiptar qe vjedhin e presin vellezrit e shoket, merren me droge,kontrabande,prostitucion etj. nuk i duan shqiptaret.Po i ve faj per paragjykimin!Si mund ta shikosh me tjeter sy,ta ulesh dike pa e njohur fare thjesht se eshte shqiptar.Shume shqiptar kudo i kane bere vend vetes duke e ndryshuar ne nje fare menyre ate opinionin po e pergjithshmja anon akoma nga negativja..E do vazhdoje gjate..
    Mendoni, akoma s'kemi pasur nje shtet ti daleper zot njerzve te tij!..C'pretendojm te na duan kur s2duam vetveten.
    Ktu ku jam une shqiptaret ne pergjithsi i duan..megjithate nuk e tolerojn leht faktin qe mund te jemi me te mire se ata; plus faktin qe je i huaj e mund te kesh para s'lene pa e shfrytezuar kur gjejn rast .
    Inner beauty takes some finding, but it lasts forever..

  20. #40
    MiLaNisT Maska e sLimShady
    Anëtarësuar
    22-04-2004
    Vendndodhja
    Shif ka mrapa m'ke
    Postime
    1,116
    Vallaj nuk eshte per tu cudit per dallimin apo racizmin,sepse ktu bejne dallim shqiptaro-shqiptar pale ata qe jan te huaj
    M&M

Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. A jeni prekur nga kriza botërore ekonomike?
    Nga Albo në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 173
    Postimi i Fundit: 21-05-2010, 00:34
  2. Berisha: Shqipëria është prekur nga kriza boterore ekonomike
    Nga ILMGAP në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 04-03-2010, 08:40
  3. Rritet numri i njerezve te prekur nga stresi
    Nga EDUARDI në forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 18-04-2005, 06:45

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •